درمان طعم شيرين دهان

خواص دارویی و گیاهی :

 

گاهی اوقات ممکن است با خوردن یک غذای شیرین، بعد از مدتی و در یک بازه زمانی خاص احساس شیرینی در دهان ایجاد شود که امری عادی است، اما اگر این طعم شیرین در دهان ماندگار گردد، قطعا نشانه‌ای از یک وضعیت جدی‌تری خواهد بود.

علاقه‌مندان به مجله پزشکی رایان درمان؛ وجود یک طعم شیرین در دهان می‌تواند نشانه‌ای از بدن در رابطه با تنظیم نبودن میزان قند خون و یا بیماری دیابت باشد. البته دلایل دیگری نیز در این رابطه وجود دارند که هر کدام به مراقبت‌های ویژه‌ای نیازمندند.

برخلاف زمان‌هایی که شما در حال مصرف غذاهای حاوی قند و یا شیرین‌کننده‌های مصنوعی هستید، طعم شیرین در دهان که ماندگار باشد قطعا ناشی از یک وضعیت پزشکی است.

این شرایط ممکن است جدی بوده و اغلب به مراقبت‌های پزشکی نیز نیاز دارد، بنابراین باید به موقع به پزشک مراجعه نمایید تا این مشکل تشخیص داده شود.

یکی از دلایل بسیار شایع طعم شیرین در دهان دیابت است. دیابت بر چگونگی استفاده بدن از انسولین تاثیر گذاشته و سبب تغییرات در میزان قند خون بدن خواهد شد.

در صورتی که دیابت کنترل نشود، می‌تواند سطح قند خون بدن را تا حد زیادی افزایش دهد، طعم شیرین در دهان نیز یکی از علائم آن به حساب می‌آید.

توانایی حس شیرینی غذا را کاهش خواهد داد

ایجاد تاری در دید

تشنگی بیش از حد

ادرار بیش از حد

خستگی شدید

کتواسیدوز دیابتی

دیابت ممکن است سبب ایجاد یک عارضه جدی به نام کتواسیدوز دیابتی نیز گردد. این اتفاق زمانی خواهد افتاد که دیگر بدن قادر نیست از شکر به عنوان سوخت استفاده کرده و به جای آن از چربی موجود در بدن استفاده خواهد کرد و در نهایت این موضوع سبب ایجاد کتون خواهد شد.

کتون‌های اضافی در بدن می‌توانند طعم شیرین و میوه‌ای در دهان ایجاد نمایند، کتواسیدوز دیابتی ممکن است علائم دیگری نیز داشته باشد.

تشنگی شدید

گیجی

خستگی

تهوع و استفراغ

گرفتگی شکمی

افرادی که از رژیم‌های کربوهیدرات استفاده می‌کنند، ممکن است دریابند که طعم میوه‌ای مشابه و یا طعم‌‌دهنده‌ای در آن وجود دارد، کربوهیدرات‌ها یک منبع معمول سوخت در بدن بوده و در صورت نبود آنها، یقینا چربی سوزانده خواهد شد. این فرآیند کتوز نامیده شده و سبب ایجاد کتون در جریان خون خواهد شد.

هر کسی که در حال استفاده از رژیم کربوهیدرات است باید با متخصص تغذیه و یا متخصص مراقبت‌های بهداشتی مشورت‌های لازم را به عمل آورد، در صورتی که این کار انجام نشود و توصیه‌های لازم اجرا نگردد، در بدن کتون‌های مضر ایجاد خواهد شد.

یکی دیگر از عوامی که می‌تواند در دهان طعم شیرین ایجاد نماید، برخی از عفونت‌های باکتریایی هستند، عفونت‌هایی که بر روی مسیرهای هوایی تاثیر گذاشته و قادر هستند تا کاری نمایند که مغز به حس‌های طعم پاسخ دهد، عفونت‌های ساده همانند سرماخوردگی، آنفولانزا و یا سینوس ممکن است سبب افزایش میزان گلوکز در بزاق شوند.

گلوکز نوعی شکر است و احتمال دارد سبب ایجاد طعم شیرین در دهان شود، زمانی که عفونت درمان گردد، طعم شیرین نیز مشخص خواهد شد.

یکی دیگر از عوامی که ممکن است سبب ایجاد طعم شیرین در دهان شود، آسیب عصبی خواهد بود. افراد مبتلا به تشنج و یا سکته مغزی ممکن است نارسایی‌های حسی را تجربه نمایند، این موضوع می‌تواند بر حواس آن‌ها از قبیل طعم و بو تاثیرگذار باشد.

همراهان رایان درمان؛ نتایج این آسیب بسیار متفاوت و پیچیده خواهد بود، در برخی از موارد مشاهده شده است که افراد مبتلا به این بیماری گاهی طعم شیرین را حس کرده و گاهی نیز حس نمی‌کنند.

برخی از افراد مبتلا به بیماری ریفلاکس معده (GERD) همچنین شکایت دارند که طعم شیرین در دهانشان وجود دارد.

این مورد به دلیل اسیدهای گوارشی است که به لوله غذایی (مری) و در نهایت دهان اضافه می‌شود، شاید در برخی از موارد به نظر آید که این طعم در پشت دهان ایجاد شده است، مدیریت GERD با تغذیه و تغییر سبک زندگی سبب کاهش نشانه‌ها خواهد شد.

منظور از تغییر سبک زندگی می‌تواند عادت‌های غذایی و یا فعالیت‌های روزمره باشد، باید تغذیه‌های مناسبی را تحت یک رژیم غذایی به کارگیری نمایید.

یکی دیگر از عوامل احساس طعم شیرین در دهان مسئله بارداری است. این حالت سبب تغییر در سطح هورمون‌ و سیستم گوارش زن باردار خواهد شد و هر دو مورد می‌توانند طعم و بو را تحت تاثیر قرار دهند.

زنان باردار ممکن است طعم شیرین یا فلزی ناشناخته را در دهان خود احساس نمایند، علت اصلی آن هنوز می‌تواند وضعیت دیگری همانند GERD و یا دیابت حاملگی باشد. بنابراین هر زنی گه تغییرات مداوم در طعم را احساس نماید باید سریعا به پزشک مراجعه نماید.

بعضی از داروها ممکن است برای طعم شیرین در دهان مورد سرزنش قرار گیرند، داروهای شیمیایی اغلب سلیقه فرد را دچار تغییر خواهند کرد.

این یکی از عارضه‌های جزئی داروهایی است که برای بیماری‌های جدی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما پزشکان هنوز هم می‌خواهند این مسئله را مورد بررسی قرار دهند و یقین حاصل کنند که آن‌ها سبب ایجاد چنین علامت‌هایی خواهند شد.

اگر طعم شیرین بر رژیم غذایی با کیفیت زندگی تاثیرگذار باشد، این امکان وجود دارد که پزشکان یک جایگزین برای آن را تجویز نمایند.

یکی دیگر از عوامل غیر طبیعی ایجاد طعم شیرین در دهان، سرطان ریه است که به هیچ عنوان نباید نادیده گرفته شود. به نُدرت تومورهای ریه و دستگاه تنفسی می‌توانند سبب افزایش سطوح هورمون‌های فرد شده و در نتیجه احساس و سلیقه آن را تحت تاثیر قرار دهند.

برخی از عوامل ایجاد طعم شیرین به طور مستقیم بر سیستم‌های تنفسی و بویایی تاثیر خواهد گذاشت، در حالی که برخی دیگر بر روی هورمون‌ها یا سیستم عصبی تاثیر می‌گذرانند.

معمولا یک پزشک علاوه بر آزمایش‌های تشخیصی، معاینات فیزیکی را نیز انجام خواهد داد، آن‌ها همچنین از فرد مبتلا تاریخچه پزشکی و یا تمامی داروهایی که مصرف کرده است را خواهند پرسید تا بتوانند نتیجه درستی بگیرند.

آزمایش خون برای بررسی عفونت باکتریایی و یا ویروسی، سطح هورمون و یا قند خون

سی تی اسکن و یا MRI جهت بررسی علائم رشد و همچنین سرطان

آزمایش و تست مغز جهت بررسی آسیب‌های عصبی

انجام یک آندوسکوپی برای بررسی علائم اختلالات گوارشی

زمانی که علت غیر معمول مشخص شود، پزشکان به شخص برای انجام کارهای درمانی کمک کرده و همچنین تمامی علائم را مورد بررسی و چک کردن مداوم قرار خواهند داد تا نتیجه درمانی مورد نظر حاصل شود.

همواره درمان به علت بستگی دارد. به عنوان مثال، فرد مبتلا به دیابت ممکن است از درمان با انسولین، ورزش و یک رژیم غذایی سالم لذت ببرد اما فردی که به یک عفونت تنفسی مبتلا است، باید آنتی بیوتیک مصرف کند. بنابراین بهتر است در رابطه با علائم و انتخاب روش‌های درمانی به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

هموراه تجربه یک طعم شیرین و غیرقابل توصیف در دهان فقط برای یک بار و در حین مصرف غذا و یا لحظاتی بعد از آن حس خواهد شد و در صورتی که این احساس تداوم داشته باشد، خیلی سریع به پزشک مراجعه نمایید.

توجه داشته باشید که همواره تشخیص درست، بهترین راه برای درمان بیماری در سریع‌ترین زمان و حتی پیشگیری از عوارض جدی آن خواهد بود.

 

علت شیرین شدن دهان چیست؟

آیا شما بدون آنکه چیز شیرین خورده باشید حس شیرین شدن دهان را دارید؟  شما در این مورد تنها نیستید و افراد بسیاری بنا به علت های گوناگون این حالت را تجربه می کنند. در این مقاله قصد داریم علت شیرین شدن دهان را از زوایای مختلف بررسی کنیم.

 

 

شیرین شدن دهان می تواند علت های مختلفی داشته باشد از جمله مشکلات متابولیکی همچون دیابت. خصوصا اگر این حالت برای مدت طولانی به طور پیوسته ادامه داشته باشد. البته واقعا دلیل بروز این پدیده ناشناخته است و برخی بیماری های دیگر نیز به این لیست اضافه می شوند مانند حمله های ناگهانی همچون صرع و سکته و بیماری های قلبی.

همچنین ویروسهایی که به اعصاب بویایی و چشایی حمله می کنند میتواند عامل بروز این حالت در اشخاص شوند. به علاوه حمله باکتری های سودوموناس به سینوسها، بینی و گلو می تواند منجر به بروز شیرین شدن دهان گردد.

به علاوه این مشکل می تواند در اثر انتقال دهنده های عصبی از زبان به مغز باشد که در طی آن برخی به بیماری های آلزایمر یا پارکینسون مبتلا می شوند. در برخی موارد نیز وجود کیست و توده در مغز که البته احتمال آن بسیار کم است میتواند منجر به حس شیرینی در دهان گردد خصوصا اگر همراه با سردرد و گیجی و خستگی باشد.

علت شیرین شدن دهان می تواند به بیماری رفلاکس معده به مری Gastroesophageal Reflux Disorder (GERD) باشد که در طی آن میزان اسید معده نامتعادل شده و رفلاکس به سمت دهان بازمی گردد. این حالت موجب می شود که یک مزه شیرین در دهان ایجاد شود.

برای تشخیص اینکه واقعا کدام عامل موجب بروز شیرین شدن دهان شده است باید حتما معاینات مربوطه صورت گرفته و درمان نیز با توجه به آن صورت گیرد.

 

 

علت شیرین شدن دهان بیشتر توسط پزشكانی كه طب سنتی كار می‌كنند به كار برده می‌شود همان‌طور كه می‌دانید در طب سنتی امراض و بیماریها براساس اخلاط اربعه در بدن تقسیم‌بندی می‌شود  و طب سنتی معتقد است كه اخلاط اربعه در بدن هر شخص سالمی باید به حالت متعادل باشد تا زندگی و ادامه حیات او مقدور باشد و در صورت غلبه هر كدام از این مزاج‌ ها بر همدیگر یكسری علائم در فرد غلبه می‌كند.

اخلاط چهارگانه عبارتند از صفرا، خون، بلغم و سودا. در هنگام غلبه خون فرد دچار علائمی به شكل زیر می‌شود (به عبارتی در طب سنتی معتقدند كه غلبه خون یعنی كثیف و سوخته شدن خون)، سنگینی سر، خمیاز كشیدن، چرت زدن، كندی حواس، شیرین شدن دهان، لزج شدن آب دهان، سرخی زبان، خارش بدن، بروز دمل و جوش‌های ریز بدن خصوصاً‌در پیشانی و پشت سر و كتف‌ها و شانه‌ها، گاه خون آمدن از لثه‌ها و دندان‌ها و نهایتاً‌ كسالت و خمودگی مداوم به افرادی كه خون در آنها غلبه می‌كند، دمول مزاج می‌گویند و مهمترین علت غلبه خون، پرخوری، زیاده‌روی در مصرف انواع غذاهای سرخ كرده و تند و تیز است.

افراد دموی مزاج اغلب از آرامش نسبی برخوردار نیستند غذاهای مضر برای افراد دموی مزاج عبارتند از: غذاهای سرخ شده و چرب، شیرینی، ادویه‌‌جات تند، غذاهای شور و انواع شور مثل خیارشور و كلم‌شور، سركه، سیر، چای، قهوه، نسكافه، ماست، بادمجان و غذاهای ساندویچی. غذاهای مفید برای افراد دموی مزاج عبارتند از: نوشیدن روزانه 6 لیوان آب خنك، زرشك، كاهو، خیار، میوه بخصوص سیب و انار، سبزیجات، سوپ جو، لیموترش سالاد، حبوبات، روغن زیتون، غلات، خاكشیر، انواع توت و شاتوت، غذاهای بخارپز.

مزاجها

مزاج با خوردن غذا تغير مي كند

 

صفرا(اخلاط اربعه)

ترشحات كبد رنگ آن زرد كه جزو آتش بوده
گرم و خشك است و گرما زياد توليد مي كند وph~8.5 است.

بيماري صفرا

كساني كه صفرا زياد توليد مي كنند – سر
درد – شقيقه نبض ميزند -زردي سفيدي چشم – سياهي رفتن چشم – سرگيجه – طعم دهانشان
تلخ شده – تشنگي – ترش كردن گلو وقتي صفرا داخل معده بيايد – سوزش جگر زير دنده
راست آنها خيلي گرم است و حداقل دو درجه تب دارند و لبهاي آنها دچار خشكي و ترك
بوده و پوست سرشان ترك خورده و مي سوزد و بعنوان شوره بيرون مي آيد و حتي ريشه مژه
و دور پلك سوخته و پوسته پوسته مي شود – پوست زبر – رنگ ادرار زرد تيره – وجود لكه
سفيد و قهوه اي در پوست – موها تكه تكه مي ريزد و در آخر ابرو ميريزد – علاقه زياد
به آب يخ و يخ – تند خو بهانه گير – ديدن خواب هولناك افتادن از بلندي جنگ و ستيز
.

علت:

غذاهاي چرب و شيرين صفرا را زياد مي كند.

غذاي مضر براي صفرا مزاج ها:

پرخوري – بعد از غذاي مختصر دوباره غذا
خوردن – آش رشته – ماكاروني – سير (مطلقا نخوريد مزاج كبد گرم و تر است و سير
تبديل به آتش شده و بيمار حالش بد مي شود)-شيريني

 

درمان :

انار و شاتوت بهترين دارو است – زرشك –
تمشك – زردآلو – هلو – خيار – كاهو – هويج – روغن زيتون – كنجد – سيب – گلابي –
سوپ جو – كدو خورشتي – خوراك قارچ – كدو حلوايي – اسفناج – گشنيز – نخود فرنگي –
عدس – ماش – جو دو سر – ليمو عماني

سودا (اخلاط اربعه)

سرد و خشك از جنس خاك ورسوب خون است و PH=6 است و در طحال توليد مي شود و طحال را فعال مي كند. (PH خون بايد بالاي 7 باشد و اگر به 7 برسد به حالت اغماء و غش مي
رود) اگر سودا زياد شود طعم دهان شور مي شود – بوي عفونت دهان و كابوس مي بيند و
دچار افسردگي و خستگي – خود خوري – فكر زياد بدون آنكه بداند – لاغري – بي نشاطي –
يبوست شديد هفته اي يك بار– مدفوع قيري و سياه – سوزش هنگام دفع ادرار – ادرار
تيره خاكستري مي شود – حالت تهوع– حس تاريكي چشم و شب كوري – تيرگي رنگ پوست و
صورت – سوزش معده– خارش زياد بدن وترك خوردن پوست – قلنچ معده

علت:غذا هاي مانده و بيات و شور و نمك
سود سودا را زياد مي كند.

غذاي مضر براي سودا مزاج ها:

عدس – نوشابه با غذا – ماهي دودي – غذاي
مانده و بيات – نمك سود – خيار شور – گوشت پير(رنگ ق تيره) – پنير – نبايد
بخورند.

درمان:

خوردن غذاي گرم و تر – ملين – سوپ جو(با
پاچه گوسفند – كمي زنجبيل – زعفران) بعد از سلامتي عسل و قدومه شيرازي مرتب
استفاده كنيد – توت – انجير – خرما – كشمش – هل – دارچين – زيره – زعفران

با آب گرم طهارت كنند.

بلغم (اخلاط اربعه)

بدن عليه خودش انقلاب مي كند و رماتيسم
مفصلي مي آورد .مثل كشك و آب يا سفيده تخم مرغ است ومربوط به سيستم لنفاوي يا
سيستم ايمني يا دفاعي بدن است.از جنس آب وسرد و تر است و كساني كه سردي زياد
بخورند(ماست پنير ترشي) بلغم فعال مي شود. وزير چشم پف كرده – مزه دهانشان ترش مي
شود – پوست شل و ول و سفيد و آبكي مي شود – پوست مقطعي سفيد مي شود(برص) و موها
زود سفيد مي شود وريزش مو زودتر از موعد – لك قهوه اي در سفيدي چشم و سردي دست وپا
و پا درد و زانو درد – لرزش دست و پا(پاركينسون)دير هضم شدن غذا د معده – تنگي
نفس موقع خوردن غذا – قلنج مي كنند و دوست دارند ماساژ بدهند و درد كمر و بين شانه
ها و گرفتگي ماهيچه پشت گردن – كسل و خواب آلود – جاري شدن آب از دهان در خواب –
دچار تپش قلب وقتي از خواب بيدار مي شود – رقيق بودن آب بيني – ترشح بيني – سرفه
زياد – فراموشي – دفع ادرار زياد همراه با فشار زياد ترشح مي شود و ضعف مثانه و PH آن كمتر از 6 است.

علت:غذاهاي لبنيات و ترشي و سركه بلغم را
زياد مي كند.

غذاي مضر براي بلغمي مزاج ها:

لبنيات – ترشي – ليته – شور – سيب زميني
– عدس – قارچ – گوشت گاو و گوساله – گوشت سفيد(براي رماتيسمي ها بد بوده و درد را
زياد مي كند)- چاي – قهوه – نسكافه – ميوه ترش و كال – نارنگي – كيوي – گرمك(سرد
است) – خيار پوست كنده – ليمو شيرين – سوپ جو با زنجبيل .

درمان:

گوشت (شتر – گوسفند – كبوتر – سار –
گنجشك) – ادويه جات (هل – دارچين – زنجبيل – زيره – زعفران – زنيا – سرنجان –
خولنجان – سير- موسير – خردل )- سبزيجات(كرفس – نعناع – ريحان – جعفري – ترخون –
مرزه) – كلم – مارچوبه – هويج – كدوحلوايي – ليمو ترش – گندم – نخود – گردو هندي –
قدومه شيرازي

خون (اخلاط اربعه)

از جنس هوا و گرم وتر است وبراي رساندن
غذا واكسيژن به سلولها است.و اگر زياد شود مزه دهان شيرين مي شود سر سنگين شده
انگار در سر چيزي است – خميازه – چرت زدن – كم حواس –كش آمدن آب دهان – زبان ق
مي شود مثل آنكه رب انار يا زرشك خورده باشد و بدن دچار خارش و دمل و جوش ريز
بيشتر در پيشاني پشت گردن بين كتف شده از لثه خون مي آيد و مضطرب

علت:

پرخوري وخوردن بيش از حد خون را زياد مي
كند.

غذاي مضر براي دمدمي مزاج ها:

پر خوري – بادنجان – غذاي نشاسته اي – آب
يخ –شيريني – غذاي ممنوعه

درمان:

ناشتا (خاك شير – بارهنگ – تخم ريحان –
تخم مل – قدونه شيرازي – بالنگو – اسفرزه) يكي از اينها را در آب بريزيد حجمش زياد
مي شود و بخوريد حركات دودي روده را زياد كرده و روده براحتي كار مي كند – استفاده
از ترشي طبيعي فصل ( شاتوت – زرشك – ليمو ترش – آب نارنج – مركبات ) – سوپ جو –
نان جو – سالاد با روغن زيتون و آب ليمو قبل از غذا – جوانه ها – سبزي – ميوه

طبايع

1- سرد(اسيدي)

2- گرم(بازي)

3- معتدل(خنثي)

طبع تغير ناپذير بوده و از پدر و مادر
ارث(شرايط اقليمي تغذيه) مي رسد و در بدن حالتي به وجود مي آورد كه گرايش به حالت
اسيدي يا بازي بوجود مي آورد.

اكثر مردم طبع سرد دارند و طبع اكثر
اروپائيان سرد است.

طبع اندامها:مغز سرد و تر است بهمين خاطر
گنجايش دارد – استخوان سرد و خشك است – قلب گرم و تر – كبد گرم و تر – كليه گرم و
تر است.

 

راه تشخيص طبع :

طبع معتدل:

افرادي كه ماست – ترشي – خرما – عسل
بخورند و دچار هيچ ناراحتي نشوند طبع معتدل دارند.

خصوصيات:

گرمي و سردي را زياد احساس نمي كند. و
اگر رعايت نكنند ناگهان دچار بيماري مي شوند.

 

طبع گرم:

اگر شيريني بخوريد مثل خرما و بدنتان جوش
بزند و عصبي شده وبدن عرق كند و شب از گرماي بدن بايد بدون پتو بخوابيد طبعتان گرم
است.

خصوصيات:

آدمهاي خوش مشرب – زود جوش – زود عصبي مي
شوند – تحرك زياد – خواب كم نسبت به بقيه افراد و اگر رعايت نكنند دچار بيماريهاي
پوستي و كبدي و اعصاب و روان مي شوند.

 

طبع سرد:

اگر دو شب پشت سر هم كته با ماست بخوريد
صبح زود نتوانيد از خواب بيدار شويد و زير چشم شما پف كند وبدن ورم كند و كسل
باشيد ودهانتان اكثرا مزه شوري بدهد طبعتان سرد است.

و اگر آب نارنج بخورند فوق العاده
فشارشان پايين آمده و ممكن است عدم تعادل و سرگيجه بگيرند ويا بحالت اغما بروند.

نبايد سردي بخورد زيرا جنون آني به او
دست مي دهد يعني اگر كشك زياد خورد بايد چند قاشق عسل بخورد تا متعادل شود.

خصوصيات:

آدمهاي بي خيال – خوشگذران – خواب آلود –
كسل – استعداد چاقي زياد در بعضي حتي با خوردن آب و اگر رعايت نكنند دچار MS
– ALS – صرع – پاركينسون – رماتيسم – برص – ريزش
مو – سفيد شدن بيش از حد مو

درمان:

اگر طبع غذايتان گرم بود آنرا با غذاي
طبع سرد مخلوط كنيد تا متعادل شود بعد ميل كنيد.

مثل:كشك بادنجان كشك كه سرد و تر است با
بادنجان كه گرم و خشك است مخلوط شود متعادل مي شود.

اشتباه: ماهي و ماست ماهي طبع سرد دارد و
ماست نيز سرد است پس انسان فلج مي شود و اگر صرعي باشد همان موقع غش مي كند.زيرا
اسيد بالا مي رود مغز يخ مي كند و خود مغز هم طبع سرد دارد.

طب سنتي (خوراك وطبيعت بدن):

فلاسفه قديم معتقد بودند كه تعادل مطلق در بين اخلاط چهارگانه وجود ندارد.پس انسان كاملا سالم وجود ندارد وهر كسي به نوعي گرفتار غلبه يكي از اخلاط است.پس هر شخص داراي مزاج معين ومربوط به خود است كه با مزاج فرد ديگري تفاوت دارد.از جمله ممكن است كه صفراوي مزاج (گرم وحشك)،دموي مزاج(گرم وتر)،بلغمي مزاج(سرد وتر) يا سوداوي مزاج(سرد وخشك)باشد.بدن انسان در مراحل مختلف زندگي ودرمحيط هاي عادت كرده به آن داراي مزاجي است كه با تغيير سن يا محيط زندگي دستخوش دگرگوني مي شود وار اعتدال خارج مي گردد.ابن سينا در كتاب قانون مي گويد: محيط زندگي نوعي اعتدال مزاج در شخص كه از ابتدا در آن محيط بوده است را به وجود مي آورد.اگر شخص مورد نظر از محيطي به محيط ديگر نقل مكان كند مزاجش دستخوش تغيير مي گردد واحتمال بيمارشدنش وجود دارد.بنا به همين اصل اصطلاح آب به آب شدن در بين مردم رايج است.در عقايد طب سنتي  مردم سرزمين هاي شمالي نسبت به سرزمين هاي جنوبي مزاج تر ومردم سرزمين جنوبي خشك مزاج هستند.ابن سينا گفته است عمر آدمي در مراحل مختلف داراي مزاج معيني است كه در هر مرحله نسبت به مرحله قبل وبعد تفاوت مي كندومعمولا اشخاص در سنين پايين داراي مزاج گرم هستند وهر چه سنشان بالاتر رود مزاجشان رو به سردي خواهد رفت.ودر نتيجه دارو وغذاهايي كه در سنين جواني اعتدال مزاج را بوجود مي آورد در سن كهولت بدن را از اعتدال خارج مي كند.

قدماي طب قديم مزاج عمر را به صورت زير دسته بندي كرده اند:

الف- تن خردسالان وجوانان داراي حرارت معتدل وتن پيران سرد است ليكن تن خردسالان از حد اعتدال مرطوب تر است.

ب- در خردسالان مزاج هوايي وآب بيشتر است ودر پيران مزاج خاكي افزونتر است.

ج- اعتدال مزاج جوانان بيشتر از خردسالان است ولي جوانان در مقايسه با خردسالان خشك مزاج ترو در مقايسه با پيران تر وگرم مزاج ترند.

به طور كلي مي توان گفت هر چه سن پايين تر باشد مزاج آن بيشتر گرم وتر است وهر چه به كهولت وپيري نزديك تر مي شود مزاج به سردي وخشكي مي گرايد.

ابن سنا در مورد مزاج اندام هاي بدن مي گويد: هر عضو از بدن داراي اعتدال مزاج خاصي مي باشد كه با مزاج ساير اندام ها متفاوت است .مثلا مزاج استخوان وقتي معتدل مي باشد كه خشكي آن بيشتر باشد واعتدال مزاج مغز در حالتي است كه رطوبت آن زيادتر باشد. واعتدال قلب در شرايطي است كه از حرارت بهره برده باشد وعصب موقعي در اعتدال است كه از سردي نصيب برده باشد.

غلبه اخلاط

خون به عنوان روان ترين ماده بدن هميشه داراي مقدار معيني از سه خلط ديگر مي باشد كه از معده (محل توليد بلغم)واز جگر(محل توليد صفرا وسودا)به همراه دارد.اگر هر خلط به مقداري كه بايد در هر عضو بدن به مصرف برسد مصرف نشود وبا خون به اعضا ديگر كه نيازي به آن ها ندارد وارد شود آن عضو ودر نهايت همه بدن از اعتدال طبيعي خارج مي شود ودر اصطلاح غلبه خلط رخ مي نمايد.ساده ترين راه شناخت غلبه خلط را در طعم دهان به هنگام بيدار شدن از خواب هنگام صبح دانسته اند.طعم تلخ دهان نشان غلبه صفرا، طعم شيرين دهان نشانه غلبه خون وطعم شور دهان نشانه  غلبه سودا مي باشد.غيراز اين نشانه ها علايم ديگري نيز در سطح بدن وپوست و…ظاهر مي شود وحتي از نظر روحي  ورواني نيز غلبه اخلاط سبب ايجاد شخصيت افراد مي شود.

غلبه سودا: چنان چه سودا بر شخص غالب شود آثار ونشانه هاي ظاهري آن را تيرگي پوست وخشكي آن،بدبوئي دهان، تيرگي رنگ ادرار، مدفوع وقي، خستگي وافسردگي بدن، يبوست مزاج و… دانسته اند.شخص مبتلا به غلبه سودا را سود اوي مزاج مي گويند وچنين شخصي خيالاتي، وسواسي، درون گرا وگوشه گير است.

غلبه بلغم: وقتي بلغم غلبه كند نشانه هاي آن عبارتند از:سفيدي بدن، سردي ونرمي پوست، ترشح بيش از حد بزاق، احساس بي حسي در تمام اندام ها، درد در معده، پشت كمر، گردن وپا، آهسته زدن نبض ونامرتب بودن آن،.افراد بلغمي مزاج داراي شخصيتي سازگار، مطيع وخون سرد مي باشند.

غلبه خون: وقتي خون در بدن غلبه كند نشانه هاي ظاهري آن چنين است: سرخي رنگ پوست، سرخي زبان، خارش در پوست، بروز دمل ها وجوش هاي ريز در دهان وبدن، روان شدن بي دليل خون از بيني ولثه(زمان شستن دندان) ومقعد، لزج بودن آب دهان، احساس سنگيني سر، چرت زدن واحساس خواب داشتن وخميازه هاي پي در پي كشيدن، كندي حواس ،خستگي بي دليل، احساس شيريني غير عادي در دهان، از نشانه هاي غلبه خون مي باشدافراد دموي مزاج داراي خصوصياتي چون خوش خويي، زنده دلي، در طلب بهترين بودن وداراي اعتماد به نفس مي باشند.

غلبه صفرا:چنان چه صفرا غلبه كند نشانه هاي ظاهري آن عبارتند از:تركيدن كف دست وپا، زردي صورت، زردي سفيدي چشم، زردي وكدورت در ادرار ومرمور شدن پوست بدن.از علايم داخلي غلبه صفرا بر بدن مي توان احساس تشنگي مفرط ،كم اشتهايي، احساس درد در معده، تندي در حركات تنفسي، احساس خشكي بيني، احساس درد در شقيقه را نام برد.شخص مبتلا به غلبه صفرا شخصي عصبي وتند مزاج است واصطلاحا او را صفر اوي مزاج  يا آتشين مزاج مي گويند.

علاج غلبه اخلاط

فلاسفه قديم در طول زمان هاي مختلف با آزمايش هاي مكرر نسبت به مزاج اخلاط وتاثيري كه غذا يا دارو برآنها دارد متوجه شده اند كه غذا ها يا داروهاي خاصي براي دفع غلبه هر يك از اخلاط وايجاد تعادل در آنها مناسب است.در طب قديم براي ايجاد تعادل در اخلاط غذا يا داروهايي تجوبز مي شدكه مزاجشان ضد مزاج خلط غلبه كرده باشد.اين نوع درمان را علاج به ضد مي گويند.اكنون به اين نوع داروهايي كه براي هر يك از بيماريهاي فوق در نظر گرفته شده اشاره مي شود.

گياهان مناسب در درمان غلبه سودا: لعاب اسفرزده ،عرق بيدمشك، تخم خيار، دانه قدومه، خاكشير، دم كرده تخم كاهو، كاهو وسكنجبين، صندل سرخ وسفيد كه در گلاب حل شده باشد، عرق تمشك وعرق بهار نارنج، ناخنك ،ترنجبين وهر غذا يا دارويي كه اثر مسهلي دفع سودا را داشته باشد، مفيد واقع مي شود.

گياهان مناسب در درمان غلبه بلغم: براي درمان بلغم كه سرد وتر است خوردن زيره سبز،دم كرده تخم شويد، شنبليله، ريشه شيرين بيان، ريشه جعفري تازه، جوشانده مرز نجوش، آويشن شيرازي، ريحان، سياه دانه، عسل، خرما، باديان، روغن زيتون ومسهل هاي دفع كننده بلغم وهر چه داراي مزاج گرم وخشك است توصيه شده است.

گياهان مناسب در درمان غلبه خون: اگر خون غلبه كند چون داراي مزاجي گرم وتر است، بايد داروهايي با مزاج سرد وخشك داده شود مانند آب زرشك، آب هندوانه، دم كرده برگ زيتون، مغر خيار وآب انار ترش، سركه وخرفه.گرفتن خون (حجامت، فصد و…) نيز توصيه شده است.

گياهان مناسب در درمان غلبه صفرا: چون صفرا داراي طبيعت گرم وخشك است بايد غذاهايي با مزاج سزد وتر داده شود مانندآب كاسني وتخم آن، آب پرتغال، آب غوره، فلوس، ليمو عماني گل سرخ، تخم كاهو، عناب ،آلو ،گشنيز، اسفناج ،هندوانه ،آش جو وآلبالو.

 

0 حامد درمان مارس 5, 2018
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *