درمان يبوست در نوزادان تازه متولد شده

خواص دارویی و گیاهی :

یبوست می تواند مشکلی جدی در نوزادان تازه متولد شده باشد.اگر این مسئله درمان نشود،می تواند باعث انسداد روده شود که ممکن است جراحی نیاز داشته باشد.همچنین یبوست در نوزادان می تواند نشانه ی مشکل پزشکی جدی تری باشد.به این خاطر بسیار مهم است که که بدانید چگونه یبوست در نوزادان خود را تشخیص دهید و آن را درمان کنید.خوشبختانه،راه های زیادی وجود دارد که می توانید از آنها برای کمتر کردن یبوست نوزادتان استفاده کنید. قسمت اول: تشخیص نشانه ها

)بدنبال پیدا کردن نشانه هایی از درد در نوزاد خود در هنگام دفع مدفوع باشید.

اگر نوزاد شما هنگام دفع مدفوع نشانه هایی از درد بروز می دهد،می تواند نشانه ی یبوست باشد.دقت کنید که نوزادتان هنگام دفع ،چهره اش را دردناک میکند،پشتش را قوس میدهد یا گریه می کند. هرچند در ذهن داشته باشید که نوزادان اغلب هنگام دفع زور می زنند،زیرا عضلات شکمیشان کامل رشد نکرده است.اگر نوزادتان برای چند دقیقه کوتاه زور میزند و سپس یک مدفوع طبیعی دفع می کند،همه چی مرتب است.

)زمانهای دفع نوزادتان را پیگیری کنید.

یک نشانه ی یبوست در نوزادان مدفوع نکردن برای مدت طولانی است.اگر نگران هستید،سعی کنید به یاد آورید چه زمانی نوزادتان آخرین بار مدفوع کرده است. اگر نگرانید که نوزادتان یبوست است،زمانهای دفع نوزادتان را یادداشت کنید. غیر معمول نیست اگر بین زمانهای دفع نوزادتان چند روزی فاصله باشد.معمولا اگر نوزادتان بعد از روز دفع نکرد،می تواند جای نگرانی باشد و باید با دکتر نوزاد خود تماس بگیرید. در صورتیکه نوزادتان کمتر از هفته سن دارد،اگر بیش از – روز است که دفع نکرده باید با دکتر خود تماس بگیرید.

)هر مدفوع نوزادتان را امتحان کنید. حتی اگر نوزادتان مدفوع می کند،ممکن است که از یبوست رنج ببرد.به نشانه های زیر در مدفوع نوزادتان توجه کنید تا یبوست او را تشخیص دهید. مدفوع کوچک و پشکل مانند مدفوع رنگ تیره،سیاه یا خاکستری مدفوع خشک با رطوبت بسیار کم یا بدون رطوبت ) بدنبال نشانه ای از وجود خون در مدفوع یا پوشک باشید.

ممکن است هنگام زور زدن نوزادتان برای دفع،یک پارگی خفیف در دیواره ی حساس روده بوجود آید. قسمت :

درمان یبوست در نوزادان )عامل یبوست در نوزادان اغلب کمبود مایعات در تارهای عصبی گوارشی است.

شیردهی( سینه یا شیر خشک)خود را بیشتر از قبل کنید.(تا هر ساعت)

) از شیاف گلیسیرین استفاده کنید. اگر عادات غذایی موثر نیستند،میتوانید از شیاف گلیسیرین استفاده کنید.این شیاف به آرامی در مقعد نوزادتان قرار میگیرد و مدفوع او را روان میکند.هر چند این شیاف ها فقط برای مصارف ضمنی هستند پس بدون مشورت با پزشک ازین شیاف ها استفاده نکنید.

)سعی کنید نوزادتان را ماساژ دهید.

سعی کنید شکم نوزادتان را در محل نزدیک به ناف به صورت دایره ای ماساژ دهید.این عمل ممکن است به نوزادتان آرامش و راحتی دهد و به بهبود دفع کمک کند. می توانید حرکت دادن پاها به صورت دوچرخه سواری را هم امتحان کنید.

)نوزادتان را حمام آب گرم کنید. این عمل ممکن است کمک کند که نوزاد به قدر کافی آرام شود که دفع کند.همچنین می توانید یک حوله گرم روی شکمش قرار دهید.

)پزشک خود را ملاقات کنید.

)در شرایط اضطراری با فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

یبوست نوزادتان در شرایط خاصی می تواند مشکل جدی باشد.دفع خون از مقعد و استفراغ می توانند نشانه های انسداد روده باشند که شرایطی حیاتی اند. اگر نوزادتان یبوست با این شرایط دارد هچه سریعتر به اورژانس مراجعه کنید.دیگر نشانه های قابل توجه شامل: ✔ خواب بیش از حد یا کج خلقی ✔ ورم و باد کردن شکم ✔ کم اشتهایی ✔ کم شدن ادرار

ن

 

 

 

 

دليل و درمان يبوست شيرخواران

شايد اين موضوع به نظر خنده‌دار بيايد اما سفت يا شل‌شدن مدفوع شيرخوار يکي از دغدغه‌هاي والدين است. ايجاد مشکل در دفع باعث بي‌قراري و از‌بين‌رفتن آرامش شيرخوار مي‌شود و حتي ممکن است نشانه يک بيماري جدي باشد. يکي از مشکلاتي که ناراحتي شيرخوار و نگراني والدين را در پي دارد، يبوست است…

هنگام يبوست، مدفوع سفت و خشک مي‌شود، به‌طور عادي تخليه نمي‌شود و کودک در زمان دفع، احساس درد مي‌کند.

 

شيرخواراني که شيرمادر مي‌خورند کمتر دچار يبوست مي‌شوند، چون شير مادر به‌راحتي هضم مي‌شود و ترکيب چربي و پروتئين آن‌طوري است که باعث ابتلا به يبوست نمي‌شود. در روده کودکاني که شيرمادر مي‌خورند، انواع مختلف باکتري‌هاي مفيد وجود دارد که توانايي شکستن و هضم پروتئين‌هاي پيچيده شير را دارند درنتيجه در اين کودکان مدفوع نرم‌تر و حرکات روده راحت‌تر است. ميزان هورمون موتيلين که حرکات روده را افزايش مي‌دهد نيز در اين کودکان بيشتر است.

 

هضم شيرخشک براي کودک سخت‌تر است و بچه‌هايي که شيرخشک مي‌خورند، معمولا مکرر از يبوست رنج مي‌برند. حرکات روده بچه‌هايي که فقط شيرخشک مي‌خورند، از بچه‌هايي که شيرمادر مي‌خورند، کمتر و مدفوعشان سفت و سبزرنگ است.

 

چه‌وقت مي‌گوييم کودک دچار يبوست شده است؟

وقتي کودک اين 3 علامت را با هم داشته باشد دچار یبوست شده است:

-مدفوع سفت، خشک يا تکه‌تکه.

-گريه و زورزدن هنگام دفع. (زورزدن تنها نشانه يبوست نيست.)

-مدفوع‌نکردن براي 2 تا 3 روز در کودکاني که شيرخشک مي‌خورند و يک هفته براي کودکاني که شير مادر مي‌خورند. (وقتي مدفوع نرم است، دفع يک‌بار در هفته به معني يبوست نيست.)

-اشتهاي کم، وزن نگرفتن و خونريزي از مقعد.

 

حرکات روده در شيرخواران

در ماه‌هاي اول تولد، روزي چند بار دفع يا حتي يک‌بار در هفته طبيعي است. در موارد نادر مي‌تواند بين هر بار دفع 3 هفته هم فاصله بيفتد. بچه‌هايي که شير مادر مي‌خورند، معمولا تا 2 تا 3 ماهگي حرکات روده زيادي دارند و مدفوعشان زردرنگ است. با شروع غذاي جامد، حرکات روده تغيير مي‌کند و ممکن است شکم کودک روزي چند بار يا هر 2 يا 3 روز يک‌بار کار کند. برخي بچه‌ها به‌علت دريافت ترکيب‌هاي جديد موادغذايي، دچار يبوست خفيف مي‌شوند. اگر کودک غذاي جامد زياد مصرف کند، ممکن‌است به‌علت کم‌آبي دچار يبوست شود.

علت يبوست در شيرخواران

يک بچه سالم که شير مادر مي‌خورد به‌ندرت دچار يبوست مي‌شود. بيشتر شيرخواران هنگام تغيير شير مادر به شيرخشک يا آغاز تغذيه تکميلي و شروع غذاي جامد، دچار يبوست مي‌شوند. اين 7 مورد از علل يبوست شيرخواران است.

 

1. معمولا علت يبوست در کودکان غذاست اما در برخي موارد مي‌تواند علامت يک بيماري جدي باشد. علت يبوست در نوزاداني که شير مادر مي‌خورند، اغلب مادرزادي است مانند سيستيک فيبروزيس، ديابت بي‌مزه، کم‌کاري تيروييد و نقص‌هاي مادرزادي در روده و مقعد.

 

 

درمان يبوست شيرخواران

 

2. بيشتر شيرخواران هنگام شروع غذاي جامد يبوست را تجربه مي‌کنند. بعضي غذاها اگر زود يا به مقدار زياد استفاده شوند، يبوست ايجاد مي‌کنند.موز، برنج، نان سفيد، سيب‌زميني، ماست، پنير و پاستا غذاهايي هستند که باعث کندي حرکت روده شده وباعث یبوست میشوند.

در بچه‌هايي که شيرخشک مي‌خورند، مايعات کم، فيبر کم، تغيير نوع شيرخشک (غلظت بيشتر، بدون لاکتوز، حاوي کازيين) مي‌تواند باعث ابتلا به يبوست شود.

 

3.یکی دیگر از دلایل یبوست کودکان کم شدن آب بدنشان است. وقتي بدن کودک کم‌آب مي‌شود، از آنچه کودک مي‌خورد آب جذب مي‌کند و درنتيجه مدفوع سفت و خشک و دفع آن سخت مي‌شود.

4. مصرف داروهايي مانند ايبوپروفن، آنتي‌بيوتيک، استامينوفن يا ابتلا به بيماري‌هايي مانند سرماخوردگي مي‌تواند باعث ابتلا به يبوست شود.

5. مکمل‌هاي آهن (البته آهن موجود در شيرخشک يبوست ايجاد نمي‌کند).

6. آلرژي غذايي نیز از دیگر علل ابتلا کودکان به یبوست است.

7. اختلالات متابوليکي

 

براي درمان يبوست چه کنيم؟

اگر نوزاد دچار يبوست شد، به پزشک مراجعه کنيد و اگر سن کودک بيشتر است، اقدام‌هاي زير را انجام دهيد:

-دستانتان را چرب کنيد و شکم کودک را از قسمت پايين به سمت بيرون و در جهت عقربه‌هاي ساعت ماساژ دهيد. اگر کودک احساس راحتي و آرامش کرد و از اين کار لذت برد، ماساژ را ادامه دهيد.

 

-کودک را به پشت بخوابانيد، پاهايش را بگيريد و به‌آرامي ‌‌به شکل دايره‌اي حرکت دهيد. اين کار باعث حرکت عضلات شکم، فشار ملايم به روده و تسهيل حرکت آن مي‌شود.

 

-حمام گرم مي‌تواند کودک را آرام و به دفع راحت‌تر کمک کند. مي‌توانيد در حمام شکم کودک را ماساژ بدهيد. براي اينکه مدفوع سفت راحت‌تر دفع شود، با مقداري وازلين اطراف مقعد را چرب کنيد.

-اگر به کودک شيرخشک مي‌دهيد، طبق دستورالعمل شير را تهيه کنيد. اضافه‌کردن مقدار بيشتري شير مي‌تواند باعث ابتلا به يبوست يا مشکلات ديگر شود.

 

-اگر کودک 4 تا 6 ماه دارد، مصرف حريره‌بادام و پوره ميوه يا سبزي را به رژيم غذايي او اضافه کنيد. اين غذاها فيبر زيادي دارند و از يبوست پيشگيري مي‌کنند. خوردن آب‌آلو ناشتا نيز از يبوست پيشگيري مي‌کند.

 

-اگر کودک غذاي جامد مي‌خورد، به او پوره هلو و آلو و به جاي برنج، جو بدهيد.

-علاوه بر شيردهي روزي چند بار، آب جوشيده سرد به کودک بدهيد. از 60 تا 120 ميلي‌ليتر آغاز و طبق ميل کودک مقدار آن را کم يا زياد کنيد. به ياد داشته باشيد آب نبايد جايگزين شيردهي شود.

-اگر آب کمک نکرد، در کنار رژيم غذايي معمول، براساس نياز کودک روزي يک يا چند وعده آب سيب، هلو يا آلو به فرزندتان بدهيد.

 

-اگر يبوست طولاني شد، با تغييرات غذايي برطرف نشد و علايم ديگري مانند خون در مدفوع، وزن نگرفتن، استفراغ و تحريک‌پذيري به آن اضافه شد، به پزشک مراجعه کنيد. اما ممکن است پزشک براي درمان يبوست مزمن، ملين‌هاي خاصي تجويز يا در مواردي که يبوست شديد است، شياف گليسيرين تجويز کند.

منبع:هفته نامه سلامت

 

 

مطمئناً کتابها و کلاسهایی که برای آمادگی برای این روز بزرگ مطالعه کرده اید شما را برای این روز آماده کرده است: درد زایمان و فراغت از آن از یک سو و شب بیداری های اجتناب ناپذیر و شیر دادن های وقت و بی وقت از سوی دیگر. قبل از تماس با متخصص و بیان مشکلات خود ما لیستی از مسائل عجیب و غریب ولی در عین حال طبیعی در خصوص نوزاد تازه به دنیا آمده شما تهیه کرده ایم که در ادامه به آن می پردازیم.

پوسته های سر ممکن است بسیار درشت و زمخت و ناخوشایند باشند ولی در عین حال معمول و رایج نیز می باشند. این پوسته ها چرا ایجاد می شوند؟ صراحتاً کسی نمی داند. خبر خوب در این خصوص این است که هرگونه خشکی و پوسته پوسته شدن معمولاً در ماههای ابتدایی تولد کودک از بین خواهد رفت (در موارد نادر این مدت زمان کمی بیشتر طول می کشد). در ضمن ، مالیدن روغن بچه دو الی سه بار در هفته ممکن است موثر باشد. دکتر لیواین معتقد است که بهتر است این عمل (مالیدن روغن) به صورت روتین بعد از استحمام کودک انجام شود، او همچنین لایه برداری پوسته ها توسط یک برس نرم را عملی مفید می داند.

چه زمانی باید نگران شد: خوشبختانه نگرانی زیادی در این خصوص وجود ندارد. این پوسته ها چیزی بیشتر از یک پوسته پوسته ساده پوست نخواهد بود. ولی اگر این پوسته ها روی پوست سر پخش شود و یا به نظر برسد که در حال افزایش و وخیم شدن است، بهتر است به پزشک معالج برای تجویز پماد مراجعه شود.

ممکن است کلمه منفجره اغراق آمیز باشد ولی شما تا زمانیکه با یکی دو پوشک منفجر شده سروکار نداشته باشید، به طور رسمی والدین به حساب نخواهید آمد! شما اولین مادری نیستید که باید مدفوع کودک خود را از در و دیوار اتاق کودک تمیز کند. دکتر لیواین در این زمینه می گوید:مدفوع کودکان تازه به دنیا آمده بیشتر به حالت مایع و دارای دانه های خردلی رنگ می باشد. بنابراین انرژی زیادی برای پرتاب شدن به آن سوی اتاق نیاز نخواهد بود.

چه زمانی باید نگران شد: تا زمانیکه مدفوع کودک شما رنگی است(قهوه ای، سبز، زرد) و تعدادی دانه ای ریز داخل آن است، مدفوع کودک شما مشکلی نخواهد داشت. ولی اگر هر نشانه کوچکی از خون در مدفوع نوزاد خود مشاهده کردید زمان تماس با پزشک کودکتان است.

آیا هورمون های غیرعادی که باعث ناراحتی شما در طول دوران بارداری بود را به خاطر دارید؟ (چگونه ممکن است فراموش کنید؟) خوب، آن هورمون ها بر روی کودک شما نیز اثر گذاشته است. و متاسفانه یکی از اثرات جانبی معلق ماندن در شکم به مدت ماه می تواند سینه های بزرگ باشد. قرار گرفتن نوزاد در معرض هورمون ها ممکن است باعث بزرگ شدن بافت سینه نوزاد گردد، تا زمانیکه هورمون ها از بین برود. ولی استرس نداشته باشید چرا که مسئله ای برای نگرانی در این خصوص وجود ندارد و به موقع از بین خواهد رفت.

چه زمانی باید نگران شد :آیا متوجه قی در سینه نوزادتان شده اید؟ اگر اینچنین است، دکتر لیواین توصیه می کند تا دمای بدن نوزادتان را اندازه گیری کنید تا متوجه شوید قی حاصله به دلیل داشتن تب است یا خیر. این علائم ممکن است نشانه های موارد جدیتری باشد، و هنگام مراجعه به پزشک است.

اگر انتظار نجواهای آرام و گریه های گهگاه از سوی نوزادتان دارید، در اشتباهید. نوزادان جنجال و هیاهو ایجاد می کنند. خرخر کردن، غرغر کردن، باصدا از بینی نفس کشیدن، و صداهای خنده دار دیگری که ممکن است از او بشنوید. ولی با توجه به صحبت های دکتر لیواین تمام این صداهای عجیب و غریب به دلیل استخوان بینی است که در نوزادان تازه به دنیا آمده مجرای بینی باریک  می باشد و باعث ماندن مخاط بینی در داخل بینی شده و باعث اضافه شدن افکت های مختلف به صداهای موجود می شود. اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید که نوزادتان صداهای عجیب و غریب می سازد، فقط کافیست زمان بیشتری برای پاک کردن بینی نوزادتان بپردازید.

چه زمانی باید نگران شد:دقت کنید تا متوجه شوید که آیا کودک شما با هربار نفس کشیدن خرخر می کند یا نه. اگر چنین بود، ممکن است نوزاد شما دچار مشکل تنفسی باشد و بهتر است با پزشک متخصص مشاوره نمایید.

فراموش نکنید برای نوزاد تازه به دنیا آمده شما همه چیز در این دنیا جدید است، در نتیجه او نسبت به خیلی چیزهایی که شما در برابر آن ایمن هستید، حساس است. بنابراین اگر او عطسه می کند در صورتیکه بیمار نیست، سعی در بیرون راندن ذره هایی دارد که وارد مجرای تنفسی او شده است. نگاه کردن به نور دلیل دیگری برای عطسه کردن خواهد بود. بنابراین اگر در یک روز آفتابی کودک خود را بیرون آوردید و او شروع به عطسه کرد بدانید مسبب آن خورشید است و آلرژی نیست. دلایل معمول دیگر عطسه کردن رهایی از مخاط بینی یا مایع موجود در کیسه آب هنگامی که در شکم مادر قرار داشته و به مجراهای تنفسی وارد شده است باشد.

چه زمانی باید نگران شد: اگر عطسه نوزاد شما به همراه خس خس کردن بود، او را برای معاینه نزد یک متخصص ببرید، تا مطمئن شوید آلرژی دارد یا خیر که در صورت داشتن آلرژی احتیاج به درمان دارد. بدین ترتیب از صحت تنفس او، عادی بودن بلع او، و تمیزی ریه های او مطمئن می‌شوید.

نوزادان گاهاً تشنج می کنند و یا اعضای بدن آنها اسپاسم می شود، در ابتدا دیدن این صحنه بسیار ناخوشایند است ولی به خاطر داشته باشید این مسائل قسمتی از تکامل اوست. در ماه های ابتدایی، او با تغییرات بزرگی رو به رو است یکی از آنها شامل کنترل عکس العمل ترس است. ممکن است این رفلکس به صورت اتفاقی و یا بعد از شنیدن یک صدای بلند باشد، ولی به هر حال در عرض سه الی چهار ماه شرایط خود را سروسامان خواهد داد. تا آن زمان شما می توانید از مهارت های قنداق کردن نوزاد خود استفاده نمایید. ترس گاهی کودک را از خواب می پراند. بدین منظور شما می توانید نوزاد خود را قنداق کنید تا زمان بیشتری را بخوابد. راهنمای خواب نوزاد می تواند به شما کمک کند.

چه زمانی باید نگران شد: شما تنها باید زمانی نگران باشید که کودک شما این حرکات تشنجی و یا اسپاسم ها را نداشته باشد. نبود این مسئله بدین معناست که چیزی درست کار نمی کند.. بنابراین اگر کودک شما هیچ یک از این نشانه ها را نداشت، با پزشک او تماس حاصل فرمایید.

زایمان کار بسیار دشواری است. ولی به خاطر داشته باشید این تنها شما نیستید که همه کارهای زایمان را انجام میدهید. نوزاد نیز تمام وقت برای بیرون آمدن از آن مجرا در تلاش است. و پس از این سفر  ظاهری ورم کرده و کبود نعجب آور نخواهد بود. از آنجایی که سر کوچک او در ابتدا نرم و انعطاف پذیر است بنابراین در راه بیرون آمدن از استخوان لگن شما ممکن است ناهمواریهایی در آن ایجاد شود. اگر این اتفاق در طول دوران زایمان نیفتد ممکن است پشت سر او به دلیل خوابیدن بیش از حد به پشت مسطح شود. اگر متوجه این موضوع شدید سعی کنید بیشتر کودک خود را در آغوش بگیرید.

چه زمانی باید نگران شد:اگر شما تمام راه ها را امتحان کردید ولی سر کودک شما همچنان مسطح بود، با پزشک او تماس بگیرید. ممکن است نوزادتان مجبور شود مدت زمانی از کلاه مخصوص استفاده کند تا شکل سر او درست شود. این کلاه ها اگر در 4 الی 6 ماهگی کودک مورد استفاده قرار گیرند موثر خواهند بود. بنابراین زمان را از دست ندهید و به محض دیدن ظاهر غیر عادی اقدام کنید.

بیان این مسئله ناخوشایند است. اگر شما صاحب فرزند پسر شده اید، ممکن است متوجه شوید آلت تناسلی او مخصوصاً در قسمت بیضه ها از آنچه انتظار داشته اید بزرگتر است. کودک شما ممکن است تحت تاثیر هورمون در درون شکم شما قبل از زایمان قرار گرفته باشد. و یا مایع اضافی درون کیسه رحمی به توسط بیضه های او جذب شده باشد. نگران نباشید چرا که پسر شما در روزهای آتی مایعات اضافی را از طریق ادرار از بدن خارج خواهد کرد. همین مسئله برای دختر شما هم رخ خواهد داد، و ممکن است به شکل ورم در لب های آلت تناسلی او مشاهده شود.در هر حالت این ورم باید در مدت زمان کوتاهی برطرف شود. نوزاد در روزهای اول مایعات اضافی را از طریق ادرار دفع خواهد کرد و بدین منظور ممکن است تا 10 درصد وزن طبیعی خود را از دست بدهد.

چه زمانی باید نگران شد:اگر ورم ها تا چند روز بعد از زایمان از بین نرفت، حتماً برای معاینه به پزشک مراجعه نمایید، مخصوصاً اگر نوزاد شما پسر است. پسر ها شرایطی را ممکن است داشته باشند که به آن هیدروسل (جمع شدن آب در بیضه ها) می گویند که اگر به حال خود رها شود ممکن است بهبود آن یک سال به طول انجامد.

پیدا شدن ذره کوچکی خون در پوشک نوزاد برای به وحشت انداختن والدین کافیست. ولی در واقع، این مسئله همیشه زنگ خطر نیست. دلایل موجه فراوانی برای این مسئله وجود دارد که همه آنها مقطعی می باشند. اگر نوزاد شما دختر است ممکن است از اثرات جانبی رها شدن هورمون در درون رحم او باشد. جای نگرانی نیست، یک پریود کوچک در میان کودکان تازه به دنیا  آمده بسیار معمول و رایج است. آیا نوزاد شما به تازگی ختنه شده است؟ ممکن است خون زخم هایی باشد که در حال بهبودی هستند. از وازلین و مرطوب کننده به مقدار فراوان بر روی زخم های او در جهت کاهش درد استفاده نمایید. همین روند زمانیکه کودک شما عرق سوز شده است نیز اتفاق خواهد افتاد.

چه زمانی باید نگران شد: با وجود اینکه این مسئله کاملاً طبیعی است، ولی برای آسودگی خیال خود با پزشک معالج او تماس گرفته تا مطمئن شوید. خیلی کم پیش می آید که والدین در پوشک نوزاد خود خون ببینند و بتوانند با خیال راحت آن شب را سپری کنند.

در ابتدا، مقدار کمی انحراف چشم در کودک قابل قبول است. او هنوز در حال کنار آمدن با قابلیت هایی است که به تازگی بدست آورده است.در ابتدا حس بینایی، زمان زیادی طول می کشد تا بر روی ماهیچه های خود و تکنیک فکوس تسلط پیدا کند. ولی باور داشته باشید یا نه، بسیاری از مواقع که به نظر می آید که کودک شما انحراف چشمی دارد ولی درواقع اینگونه نیست.

چه زمانی باید نگران شد:براساس نظریات دکتر لیواین اگر بعد از گذشت 6 ماه هنوز اثراتی از انحراف چشم در کودکتان دیدید باید برای معاینه به پزشک مراجعه نمایید. اگر هر دو چشم کودک شما به دو سوی مخالف نگاه می کند، ممکن است دچار چپ چشمی می باشد. و اگر تنها یکی از چشم ها این مشکل را دارد کودک شما دچار تار چشمی و یا تنبلی چشم می باشد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.