درمان کاهش فشار خون

خواص دارویی و گیاهی :

 

فشار خون پايين يا کم فشاري خون به پايين آمدن فشار خون زير حد طبيعي گفته مي شود.

محدوده طبيعي فشار خون از يک فرد به فرد ديگر متفاوت است. فشار خون پايين همانند فشار خون بالا، براي بدن عوارضي ايجاد مي کند که مي توان به ضعيف شدن قلب، بي حالي، ضعف، سرگيجه، خستگي و غش اشاره کرد.

 

علل فشار خون پايين

درمان فشارخون پايين وابسته به اين است که بدانيم علت اصلي اين کاهش چه بوده است؟

به همين دليل روش هاي درماني از يک نفر به نفر ديگر متفاوت است. پزشک، داروهاي مناسب با شرايط فرد را برايش تجويز مي کند.

از دست دادن خون و عفونت خوني: گاهي اوقات کاهش فشارخون به دليل فقدان خون ناشي از خونريزي است. اين شرايط مي تواند به وسيله تزريق خون و مايعات داخل وريدي درمان شود. اگر علت عفونت باشد، بايد توسط آنتي بيوتيک ها و مايعات داخل وريدي درمان شود.

 

کم آبي بدن: يکي از دلايل کم فشاري خون، کم آبي بدن است. اگر علت کم فشاري خون شما، کم آبي باشد، بايستي با مايعات و املاح درمان شويد. مايعات حجم خون را افزايش مي دهند. اگر کم آبي خفيف باشد و با حالت تهوع و استفراغ همراه نباشد، بايد با مصرف مايعات و الکتروليت ها از راه دهان درمان شود. کم آبي متوسط تا شديد به درمان تحت نظر پزشک در بيمارستان نياز دارد.

براديکاردي (کند شدن غيرطبيعي ضربان قلب) : اين مشکل بيشتر ناشي از تجويز داروهاست، بنابراين با اصلاح دوز يا قطع کردن دارو، درمان خواهد شد.

 

تاکيکاردي (تند شدن غيرطبيعي ضربان قلب): درمان کم فشاري خون ناشي از تاکيکاردي به ماهيت و طبيعت تاکيکاردي وابسته است. با کمک داروها يا با دِفيبريلاتور (دستگاه الکتريکي اي که با ايجاد شوک، موجب ايست انقباض ماهيچه هاي قلب مي شود) تاکيکاردي قلبي مي تواند درمان شود.

 

تغذيه نادرست: اگر علت کم فشاري خون مشخص نباشد، شما فقط بايد کارهايي را انجام دهيد که فشارخون تان را بالا ببرد و علائم و عوارض آن را کاهش دهد. تغذيه نادرست و سوء تغذيه نيز 2 دليل مهم کم فشاري خون هستند. سوء تغذيه به دليل فقدان کالري کافي، پروتئين، ويتامين هاي گروه B مخصوصا ويتامين B5 يا پنتوتنيک اسيد و ويتامين C ايجاد مي شود.

يکي ديگر از دلايل فشارخون پايين اضطراب است.

 

درمان فشار خون پايين

فشار خون پايين با روش هاي مختلفي مي تواند درمان شود. يکي از راه هاي مهم براي پيشگيري از افت فشارخون، پيروي از يک رژيم غذايي صحيح است. زماني که تغذيه نامناسب عامل اصلي افت فشارخون باشد، مصرف کافي و متعادل مواد غذايي، لازم به نظر مي رسد. رژيم غذايي شما بايد از غلات، سبزيجات، ميوه ها، ماهي و مرغ کم چرب غني باشد. آب سبزيجات (آب هويج يا گوجه فرنگي و…)، روغن هاي مفيد و نمک دريايي تصفيه نشده براي شما بسيار مناسب است.

 

پيشگيري از افت فشار خون

پيشگيري از افت فشار خون، مدت زيادي طول مي کشد اما با راهکارهاي زير مي توانيد نتايج خوبي بگيريد:

*آب بيشتري بنوشيد. تا مي توانيد آب بنوشيد و از مصرف الکل بپرهيزيد زيرا الکل موجب کم آبي بدن و کاهش بيشتر فشار خون در افرادي که دچار افت فشار خون هستند، مي شود (در اکثر مقالات به نخوردن الکل سفارش مي شود و اينجا نيز مخصوصا به آن اشاره شد تا مشخص شود که اسلام به چه دليل و منطق روشني، مصرف اين ماده را حرام اعلام کرده است).

 

*وعده هاي غذايي کمتر و کم کربوهيدرات مصرف کنيد. وعده هاي غذايي کم کربوهيدرات را به ميزان چند بار در روز مصرف کنيد. به طور کلي از مصرف زياد مواد کربوهيدراتي اجتناب کنيد.

 

*نمک: استفاده از نمک براي پيشگيري از فشار خون پايين داراي اهميت بوده و مهم است. نمک را نه بيشتر از آنچه سفارش شده و نه کمتر، بلکه به ميزان توصيه شده مصرف کنيد (حداکثر 6 گرم در روز). توجه داشته باشيد که دريافت بيش از اندازه نمک منجر به پرفشاري خون، نارسايي قلبي و دريافت کم آن نيز، موجب بدترشدن کم فشاري خون خواهد شد.

 

*ميوه ها: به مقدار فراوان ميوه بخوريد. آب ميوه ها مي توانند موجب جوان شدن شما و درنتيجه جلوگيري از افت فشارخون شوند. اگر براي تان امکان دارد بيشتر و بيشتر ميوه بخوريد. ميوه ها براي تنظيم عملکرد بدن شما بسيار سودمند هستند.

موارد فوق از جمله مهم ترين مواردي هستند که بايد هميشه در خاطر داشته باشيد. با اين راهکارها به طور قطع شما مي توانيد از افت فشارخون جلوگيري کنيد.

گياهان دارويي براي کنترل فشار خون

آب چغندر: با نوشيدن آب چغندر مي توانيد کاهش فشارخونتان را کنترل کنيد. براي نتيجه گيري بهتر به بيماران توصيه مي شود که يک فنجان آب چغندر را به ميزان 2 بار در روز بنوشند؛ به اين ترتيب بهبودي قابل ملاحظه اي حاصل خواهد شد.

 

سنبل هندي: سنبل هندي هم يک درمان خانگي بسيار مؤثر براي بهبود کاهش فشارخون است. مصرف اين گياه معمولا به ميزان 30 تا 40 دانه توصيه مي شود. معمولا مصرف مقدار خيلي کمي کافور و دارچين با اين گياه توصيه مي شود. شما همچنين مي توانيد معجوني را با خيساندن 10 تا 20 گرم از اين گياه در 250 سي سي آب جوش تهيه کنيد و اين مخلوط را 3 بار در روز مصرف کنيد.

 

حمام نمک فرنگي: اين کار يکي از راه هاي آسان براي درمان فشارخون پايين است. براي اين کار حدود يک و نيم کيلوگرم نمک فرنگي(سولفات منيزيم) را در يک وان آب گرم معمولي حل کنيد و به مدت 10 تا 12 دقيقه در اين محلول غوطه ور شويد. بهترين زمان انجام اين کار، قبل از رفتن به رختخواب است. فقط مراقب باشيد سرما نخوريد.

 

ورزش: يکي ديگر از مهم ترين کارهايي که مي توانيد براي درمان فشارخون پايين انجام دهيد، ورزش است. پياده روي آرام و دوچرخه سواري مخصوصاً در هواي آزاد و شنا بهترين ورزش ها هستند. منبع:hamshahrionline.ir

فشارخون پایین-معمولا با فشارخون سیستولیک کمتر از یا فشارخون دیاستولیک کمتر از شناخته می شود-شرایطی پزشکی است که بنا به دلایل گوناگونی از جمله بارداری ، مشکلات قلبی ، برخی عفونت های شدید یا آلرژی ، از دست دادن خون و خونریزی و یا حتی کم آبی بدن ایجاد می شود. اگر در طولانی مدت تنها با علائم آن سروکار دارید نیازی به نگرانی جدی نیست اما اگر این علائم را همراه با تغییرات و مشکلاتی در فشارخون تجربه کردید کمک پزشکی بگیرید.

-آب زیاد بنوشید:

در برخی شرایط بروز فشارخون پایین به دلیل کم آبی بدن است و تنها با نوشیدن آب ، به میزان کافی قادر به افزایش فشارخون هستید. میزان مناسب و توصیه شده ی آب لیوان در روز می باشد اما اگر فعالیت های ورزشی یا بیرون از منزل دارید و یا اگر پس از نوشیدن این میزان آب این علائم از بین نرفت باید آب بیشتری نوشید.

-وعده هایی با حجم کم و در تعداد دفعات بالا مصرف کنید:

خوردن وعده های غذایی در تعداد دفعات بالا و اندازه های کوچک به تنظیم فشارخون و قندخون کمک خواهد کرد اما نسبت به سالم و کم کربوهیدرات بودن غذا توجه داشته باشید.

-رژیم متعادل داشته باشید:

یکی از مهم ترین راه های تنظیم فشارخون و حفظ سلامت کلی حفظ یک رژیم سالم متعادل می باشد که شامل گوشت کم چرب و ماهی ، غلات کامل و مقدار زیادی میوه و سبزیجات می شود.

-مصرف اسید فولیک و ویتامیB را افزایش دهید:

این ویتامین ها تاثیر مثبت در عملکرد و گردش خون و همچنین فشارخون سالم را به همراه دارند ، که غلات کامل هر دو مورد را دارا می باشند و از دیگر منابع ویتامین B: ماهی و محصولات لبنی مثل پنیر ، شیر و ماست و دیگر منابع اسید فولیک: سبزیجات سبزبرگ تیره مثل کلم بروکلی و اسفناج را می توان نام برد.

-میزان مصرف الکل را کاهش دهید:

مصرف الکل ، حتی به میزان معقول موجب بروز کم آبی می شود ، پس اگر مشکل فشارخون پایین دارید باید از مصرف هرگونه ماده ی حاوی الکل خودداری کنید.

-کافئین مصرف کنید:

کافئین با تنگ کردن عروق ، موجب افزایش فشارخون می شود ، پس مصرف میزان متعادلی از کافئین به افزایش فشارخون کمک می کند.

-داروهای گیاهی را امتحان کنید:

تاثیر درمان های گیاهی موضوعی اثبات شده نیست اما در مورد تاثیر برخی مواد گیاهی در زمینه ی کاهش عوارض فشارخون پایین نظریه هایی وجود دارد ، که این موارد عبارتند از تخم بادیان رومی و رزماری ، که افزودن آن ها به رژیم غذایی مفید خواهد بود اما پیش از این کار حتما با پزشک خود مشورت کنید. و این نکته را در نظر داشته باشید که مصرف این مواد به صورت پخته ممکن نیست نتیجه ی یکسانی داشته باشد.

-موقعیت بدن را به آهستگی تغییر دهید:

برای کاهش تاثیرات مشکلات فشارخون ، مثل سرگیجه ، باید به آرامی و حساب شده حرکت کنید و برای تغییر وضعیت از حالت دراز کشیده و نشسته به ایستاده محتاطانه عمل کنید.

-پاها را روی هم قرار ندهید:

قرار دادن پاها روی هم موجب محدودیت در گردش خون می شود ، پس برای سلامت گردش خون در حالت نشسته زانوها و ران ها را با فاصله قرار بدید.

-به صورت معمول ورزش کنید:

ورزش کردن به صورت معمول تاثیر مثبت زیادی در سلامت کلی بدن دارد اما بر تنظیم فشارخون نیز اثر گذار است و ورزشی مثل دقیقه در روز کمک زیادی به سلامت جسمی و ذهنی و حفظ سلامت می کند.

-جوراب های بلند و تنگ بپوشید:

جوراب های تنگ در کاهش تجمع خون در بخش های پایینی بدن و بهبود گردش خون نقش مفیدی دارند و به تن داشتن آن در حین انجام فعالیت های روزانه ، گردش خون را به صورت طبیعی حفظ می کند.

-از استحمام با آب داغ اجتناب کنید:

آب داغ موجب انبساط عروق و مشکلات فشارخون شده و به مشکلاتی از قبیل سرگیجه و از حال رفتن منتهی می شود ، پس برای جلوگیری از این موارد از آب گرم استفاده کرده و از استحمام ، وان آب داغ و جکوزی اجتناب کنید و شاید استفاده از صندلی در زمان استحمام پیشنهاد مناسبی باشد.

-اگر دچار تغییرات ناگهانی در فشارخون شدید به فکر مراقبت های پزشکی باشید:

اگر فشارخونی طبیعی یا بالا داشتید و ناگهان به فشارخون پایین دچار شدید باید سریعا برای گرفتن مراقبت های پزشکی اقدام کنید چرا که ممکن است این حالت نشانه ای از یک بیماری مثل دیابت باشد.

-برای تغییر نسخه ی دارو درخواست کنید:

برخی داروها موجب کاهش فشارخون می شوند ، پس در مورد داروی مورد نظر ، که شاید علت بروز این حالت می باشد با پزشک خود مشورت کرده و احتمال تغییر نسخه و پرهیز از داروی مورد نظر را در نظر بگیرید.

-نسبت به برخی بیماری های اساسی آزمایش بشید:

فشارخون پایین ممکن است نشانه ای از ابتلا به بیماری هایی مثل دیابت ، مشکلات قلبی ، کمبود کورتیزون یا مشکلات تیروئید باشد ، پس اگر پس از تغییرات رژیم غذایی و عادات خود این حالت باقی ماند ، در مورد ارزیابی دیگر موارد با پزشک خود مشورت کنید.

-در مورد مصرف داروهای افزایش فشارخون تحقیق کنید:

دلروهایی مثل میدودرین و فلودروکورتیز وجود دارند که به بالا رفتن فشارخون کمک می کنند ، پس در مورد این داروها با پزشک خود مشورت کنید.

-علائم حساس را شناسایی کنید:

اگر فشارخون پایین همراه با دیگر علائم ظاهر شد و یا اگر تا کنون فشارخون طبیعی داشتید و ناگهان به این حالت دچار شدید باید مراقبت های پزشکی دریافت کنید و اگر این شرایط با علائمی به شرح زیر همراه شد سریعا با پزشک صحبت کنید:

 

در این زمانی که طول می کشد تا شما این جمله را بخوانید، می توانستید کاری انجام دهید که طول…

اگر بیشتر از اینکه حس کنید گوشی همراه شما یک ابزار است، احساس می کنید گوشی شما عضوی از بدن…

روغن زیتون به منظور تقویت سلامت قلب با کاهش سطوح کلسترول بد و ارتقاء سطوح کلسترول خوب، کاربرد دارد. همچنین…

نبض ما مرجع پزشکی و سلامت – دانستنیهای سلامت و مشاوره پزشکی  

نبض ما– توجه به نکاتی بعد از غذا خوردن برای هضم بهتر غذا مفید خواهد بود. در این مقاله مواردی را بیان می کنیم که بعد از غذا خوردن باید از انجام آن ها بپرهیزید.

بدن هنگام ورزش نیاز به اکسیژن دارد بنابراین انجام فعالیت بدنی بلافاصله پس از صرف غذا باعث می شود، اکسیژن کافی به بدن برای هضم غذا نرسد. افراد باید پس از مصرف غذاهای پرچرب حداقل به مدت سه ساعت از ورزش کردن خودداری کنند. افراد باید توجه داشته باشند که حداقل ساعت پس از استفاده از مواد پروتئینی و کربوهیدرات از انجام فعالیت بدنی شدید پرهیز کنند. ولی ویتامین ها، آب و مواد معدنی بسیار سریع الهضم بوده و ورزش کردن حدود یک ساعت پس از مصرف این مواد ورزش کردن اشکالی ندارد.

یکی از عادات بد ما، میوه خوردن بعد از صرف غذاست. ولی این کار غلط است. بهتر است نیم ساعت قبل و بعد از غذا خوردن میوه نخورید، چون سبب نفخ معده می‌شود، البته میوه پخته (مثل کمپوت میوه) اشکالی ندارد.

شکلی که با نوشیدن آب یخ بروز می‌کند، دل‌درد یا انقباض عضلات روده است. افراد دچار سندرم روده‌ تحریک‌پذیر، بیشتر دچار این مشکل می‌شوند؛ بنابراین بهتر است آب خیلی سرد ننوشید. نکته دیگر اینکه نوشیدن آب بعد از غذا خوردن ، باعث رقیق شدن شیره معده می‌شود و می‌تواند در هضم غذا اختلال ایجاد کند؛ بنابراین بهتر است نیم ساعت قبل از غذا و نیم ساعت بعد از اتمام غذا، آب ننوشید.

برخی سیگاری‌ها به محض این که غذایشان تمام می‌شود، سیگارشان را روشن‌ می‌کنند. در متون پزشکی آمده سیگار چه بعد از غذا و چه قبل از آن خطرناک است و خطر مصرف آن بعد از غذا خوردن بر خلاف تصور عموم مردم بیشتر نیست.  نتایج تحقیقات نشان داده دود سیگار می‌تواند محیط معده را اسیدی کند و این عامل روی عملکرد معده تاثیر منفی می‌‌گذارد و مانع هضم صحیح غذا می‌شود. از سوی دیگر، کشیدن سیگار بعد از غذا خوردن ، به‌خصوص در افراد مبتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر، درد و علایم شکمی را به دنبال خواهد داشت.

در میهمانی‌‌ها هنوز غذا تمام نشده، جلوی میهمان چای می‌گذاریم. چای می‌تواند محیط معده را اسیدی کند و تأثیر منفی بر مواد معدنی معده بگذارد. بعد از غذا خوردن مایعات باید با نیم تا یک ساعت فاصله مصرف شوند.

 چای از هر نوعی که باشد (سیاه، سفید و سبز)، محتوی موادی به نام تانن است. ترکیب‌های تانن اگر به فاصله کمتر از نیم ساعت بعد از غذا خوردن خورده شوند، به آهن موادغذایی می‌چسبند و مانع جذب آنها می‌شوند. به همین دلیل تا یک ساعت بعد از صرف غذا، چای ننوشید.

همچنین نباید تا حداقل دو ساعت پس از غذا قهوه یا نسکافه بنوشید. این نوشیدنی ها در فرایند جذب مواد لازمی مانند آهن، روی، کلسیم و منیزیم اختلال ایجاد می کنند.

تنقلات کم کالری و خوشمزه را بشناسید

خواص میوه بالنگ که تا به حال نشنیده اید

عجیب ترین خواص آب هویج که از آن بی خبرید

فواید معجزه آسای تفاله قهوه که نمی دانید!

افرادی که با معده پر، جسم سنگینی بلند می‌کنند، در واقع نوعی فعالیت بدنی انجام داده‌اند که می‌تواند به قلب فشار بیاورد. از سوی دیگر، این کار باعث افزایش فشار داخل شکم می‌شود و ایجاد ریفلاکس می‌کند. به همین دلیل بهتر است یکی دو ساعت بعد از غذا خوردن از انجام این کار خودداری کنید.

نباید بعد از غذا خوردن حمام بگیرید. دوش گرفتن، دمای محیطی بدن را افزایش و سوخت و ساز پایه ای بدن را تغییر می دهد. بنابراین حداقل دو تا سه ساعت بعد از غذا خوردن به حمام نروید تا دچار مشکلات فیزیولوژیک ناشی از آن نشوید. به ویژه حمام داغ توصیه نمی‌شود، زیرا در جریان خون اطراف معده اختلال ایجاد می‌کند و بر هضم غذا اثر منفی می‌گذارد.

افراد مسن و کسانی که بیماری‌های قلبی پیشرفته دارند، یا سرخرگ‌های اصلی خونرسان به مغز و شریان‌های گردن در آنها تنگ است، بهتر است حداقل تا دقیقه بعد از خوردن غذای سنگین به حمام نروند، زیرا بعد از خوردن غذای نسبتا سنگین، خون به سمت دستگاه گوارش می رود و خون‌رسانی به مغز کاهش می‌یابد.

حداقل دو ساعت بعد از غذا خوردن نخوابید. بنابراین خوردن شام در آخر شب کار بسیار اشتباهی است. دراز کشیدن بعد از غذا خوردن و با معده پر ممکن است باعث شود مقداری غذا از معده به مری بازگردد و ریفلاکس ایجاد شود (ترش کردن غذا).

نباید بلافاصله پس از شام شیر بنوشید. بعضی از افراد عادت دارند قبل از خواب یک لیوان شیر بخورند. این عادت می تواند تاثیر مثبتی روی خواب داشته باشد ولی به شرطی که بین وعده غذایی شام و نوشیدن شیر فاصله ای حدود دو ساعت وجود داشته باشد؛ برای مثال اگر ساعت هشت شام خورده اید و قصد دارید حدود ساعت و دقیقه بخوابید می توانید از ساعت تا یک لیوان شیر بنوشید.

خوب نجویدن غذا نیز منجر به هضم ناقص و فساد در هضم غذا می شود. همچنین اشخاص باید از مصرف مایعات و به خصوص نوشابه در بین و بلافاصله بعد از غذا خوردن اجتناب کنند. صحبت کردن بین غذا نیز سبب نفخ در افراد می شود. همچنین آدامس جویدن نیز در فرآیند هضم غذا را با اختلال مواجه می کند ولی جویدن سقز سفید با کندر باعث تقویت معده، لثه و دندان می شود بنابراین جایگزین مناسبی برای آدامس محسوب می شود. افراد در صورت نیاز می توانند در حین غذا از عرقیجاتی مانند زیره سبز، زنیان، نعناع و رازیانه استفاده کنند زیرا این نوشیدنی ها ضد نفخ هستند.

نبض ما– گردآوری

منابع:

باشگاه خبرنگاران، تبیان

 

هنگامی که فشار خون خیلی پایین بیاید، در این صورت اعضای اصلی داخل بدن از قیبل مغز، کلیه ها و قلب نمی توانند کار خود را به درستی انجام دهند و ممکن است به طور موقت و یا دائم از کار بیفتند.  فشار خون طبیعی 120 روی 80 میلیمتر جیوه است.

 

 

 

 

 

 

راه های تشخیص فشار خون پایین

اندازه گیری فشار خون چه در حالت دراز کشیده و یا ایستاده، اولین قدم برای تشخیص افت فشار خون است. از طریق آزمایشات زیر نیز می توان به افت فشار خون پی برد:

 

– شمارش کامل سلول های خونی : از این طریق می توان به کم خونی و یا افزایش سلول های سفید خون پی برد.

 

– اندازه گیری الکترولیت های خون: از این طریق می توان به کم آبی بدن، دفع املاح بدن، نارسایی کلیه و یا اسیدوز (زیادی اسید در خون) پی برد.

 

– اندازه گیری کورتیزول خون برای تشخیص بیماری غده آدرنال (فوق کلیه) و یا بیماری آدیسون

 

– کشت خون و ادرار برای تشخیص عفونت خون و ادرار

 

– عکسبرداری از قفسه سینه و شکم

 

– سی تی اسکن برای تشخیص ذات الریه، نارسایی قلبی، وجود سنگ کیسه صفرا، پانکراتیت و دیورتیکولیت

 

– الکتروکاردیوگرام برای تشخیص ضربان کند یا تند قلب، پریکاردیت (عفونت پرده قلب) و آسیب عضله قلبی

 

– ثبت هولتر برای تشخیص ضربان غیرطبیعی قلب

 

– اکوکاردیوگرام که ساختار و حرکت قلب را توسط امواج اولتراسوند نشان می دهد

 

درمان فشار خون پایین

 

درمان های زیر باید تحت نظر پزشک انجام شوند:

– اگر دارویی باعث کاهش فشار خون شده است، باید تحت نظر پزشک مقدار آن را کم کرد و یا مصرف نکرد و داروی دیگری به جای آن خورد.

 

– اگر به علت از دست دادن آب بدن، فشار خون پایین آمده است، باید مایعات بیشتری مصرف کرد.

 

– اگر از دست دادن خون، باعث کاهش فشار خون شده است، درمان شامل تزریق خون و مایعات به درون ورید (سیاهرگ) می باشد.

 

– اگر شوک عفونی باعث افت فشار خون شود، درمان شامل مصرف آنتی بیوتیک و تزریق مایعات داخل وریدی می باشد.

 

– ضربان کند قلب ممکن است به علت مصرف دارو باشد. لذا پزشک، یا مقدار دارو را کم می کند یا مصرف آن را متوقف می کند.

 

– اگر آمبولی ریه و یا ترومبوز وریدی باعث کاهش فشار خون شده است، درمان شامل رقیق کننده های خون وریدی از قبیل هپارین و رقیق کننده های خون خوراکی از قبیل وارفارین می باشد.

 

– افت فشار خون در اثر تغییر وضعیت بدن (از حالت نشسته یا خوابیده به حالت ایستاده) نیز با اصلاح رژیم غذایی قابل درمان است. این اصلاح شامل موارد زیر است:

افزایش مصرف آب و نمک

افزایش مصرف نوشیدنی های کافئین دار (زیرا کافئین عروق خونی را تنگ می کند)

 

درمان های خانگی

– آب زیادی بنوشید.

 

– نوشیدنی های الکلی را مصرف نکنید، زیرا الکل، موجب از دست دادن آب بدن می شود.

 

– از جوراب های واریس که رگ های پا را به هم می فشارد و تجمع خون در عروق پا را کم می کند، استفاده کنید.

 

– رژیم غذایی مناسب و سالمی داشته باشید. تمام مواد مغذی که برای سلامتی مهم است را مصرف کنید، از جمله: نان و غلات سبوس دار، میوه ها، سبزیجات، مرغ و ماهی.

– به آرامی موقعیت خود را تغییر دهید، مثلا به آرامی بلند شوید.

 

– قبل از بیرون آمدن از رختخواب، برای چند دقیقه نفس عمیق بکشید و سپس به آرامی بنشینید و بعد بایستید.

 

– در هنگام خوابیدن، سر خود را کمی بالاتر قرار دهید، با این کار اثر جاذبه زمین را کمتر می کنید.

 

– اگر شما در حالت ایستاده دچار افت فشار خون گشتید، ران های خود را مانند قیچی قرار داده و به هم فشار آورید و یا می توانید یک پای خود را بر روی یک پله و یا صندلی قرار دهید.

 

– وعده های غذایی کوچک و کم کربوهیدرات مصرف کنید.

 

– اگر بعد از غذا خوردن، فشار خونتان پایین می آید؛ پزشک ممکن است توصیه به نوشیدن قهوه و یا چای همراه با غذا کند تا فشار خون به طور موقت بالا رود.

 

– گیاهانی مانند: زردچوبه، دارچین، زنجبیل و فلفل کمک به افزایش فشار خون می کند و عملکرد کلیه ها را بهبود می بخشند.

 

– مصرف یک لیوان آب و آبلیمو با مقدار کمی نمک و یا شکر نیز مفید است.

 

– ورزش یوگا نیز مفید است. یوگا ذهن را آرام می کند، گردش خون را بهبود می بخشد و سیستم عصبی خودکار را متعادل می کند.

مریم سجادپور

بخش سلامت تبیان

مطالب مرتبط:

مطالبی درباره بیماری های قلب و عروق

0 حامد فواید،علائم،خواص مارس 12, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *