درمان کم کاري تيروئيد با تغذيه

درمان کم کاري تيروئيد با تغذيه

درمان کم کاري تيروئيد با تغذيه

درمان کم کاري تيروئيد با تغذيه

خوش آمدید. به حساب کاربری خود وارد شوید.

آدرس ایمیلی که با آن ثبت‌نام کرده‌اید را وارد نمائید تا یک رمز عبور جدید برای شما ارسال شود.

بهتر زندگی کردن یاد گرفتنی است – مرجع فیلم آموزشی و مقالات آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

کم‌کاری تیروئيد، به حالتی گفته ‌می‌شود که بدن به اندازه‌ی کافی هورمون تیروئید تولید نمی‌کند. هورمون تیروئيد به کنترل رشد، ترمیم و سوخت‌وساز بدن کمک می‌کند. درنتیجه افراد مبتلا به کم‌کاری تیروئید ممکن است خستگی، ریزش مو، افزایش وزن، احساس سردی، ناامیدی و نشانه‌های دیگری را تجربه کنند. ۱ تا ۲ درصد از مردم در سرتاسر دنیا به کم‌کاری تیروئيد دچار می‌شوند و تعداد زنان مبتلا به این بیماری ده برابر بیشتر از مردان است.درمان کم کاري تيروئيد با تغذيه

غذا نمی‌تواند به‌تنهایی کم‌کاری تیروئيد را درمان کند، اما ترکیبی از مواد غذایی مناسب و دارو می‌تواند در بازگرداندن عملکرد تیروئيد و به حداقل رساندن نشانه‌های آن مفید باشد.

این مقاله که براساس تحقیقات دانشمندان نوشته شده است، به شما کمک می‌کند تا بهترین رژيم غذایی را برای کم‌کاری تیروئيد پیدا کنید و بفهمید که باید از چه غذاهایی استفاده و از چه غذاهایی اجتناب کنید؛ پس این مقاله را با دقت مطالعه کنید.

غده‌ی تیروئيد، غد‌ه‌ای کوچک به‌شکل پروانه است که در نزدیکی پایه‌ی گردن قرار دارد. این غده، هورمون‌های تیروئيد را تولید و ذخیره می‌کند، هورمون‌هایی که تقریبا همه‌ی سلول‌های بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

وقتی غده‌ی تیروئید هشداری به‌ نام TSH (هورمون تحریک‌کننده‌ی تیروئید) را دریافت می‌کند، هورمون‌های تیروئيد را در رگ‌های خونی آزاد می‌نماید. این هشدار، در زمان کاهش سطح هورمون تیروئید و از غده‌ی کوچکی در پایه‌ی مغز که هیپوفیز نام دارد ارسال می‌شود.

گاهی اوقات غده‌ی تیروئيد حتی با وجود TSH فراوان، باز هم هورمون تیروئيد ترشح نمی‌کند. این اختلال، کم‌کاری تیروئید اولیه نامیده می‌شود و شایع‌ترین نوع کم‌کاری تیروئيد هم هست.

تقریبا ۹۰ درصد از کم‌کاری‌ تیروئيد ناشی از تیروئيدیت هاشیموتو (Hashimoto’s thyroiditis) است، تیروئيدیت هاشیموتو نوعی بیماری خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به اشتباه به غده‌ی تیروئيد حمله می‌کند. علت‌های دیگر کم‌کاری تیروئيد اولیه عبارتند از کمبود یُد، اختلال ژنتیکی، مصرف برخی داروها و برداشتن بخشی از غده‌ی تیروئيد با عمل جراحی.

گاهی اوقات غده‌ی تیروئید هشدار TSH را برای ترشح هورمون تیروئیدِ بیشتر دریافت نمی‌کند. این اتفاق زمانی می‌افتد که غده‌ی هیپوفیز به‌درستی کار نکند؛ که به کم‌کاری تیروئید ثانویه معروف است.

هورمون‌های تیروئيد بسیار مهم هستند. آنها به کنترل رشد، ترمیم، سوخت‌وساز بدن (فرآیندی که طی آن بدن‌تان غذایی را که می‌خورید تبدیل به انرژی می‌کند) کمک می‌کنند.

سوخت‌وساز بدن روی دمای بدن و میزان کالری که می‌سوزاند هم تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل افراد مبتلا به کم‌کاری تیروئيد اغلب اوقات احساس سردی و خستگی می‌کنند و به‌راحتی هم وزن اضافه می‌کنند.

پس بیماری کم‌کاری تیروئيد، اختلالی است که طی آن غده‌ی تیروئيد به اندازه‌ی کافی هورمون تیروئيد تولید نمی‌کند. از آنجا که هورمون تیروئید برای رشد و ترمیم و سوخت‌وساز مهم است، افراد مبتلا به این بیماری ممکن است اغلب احساس سردی و خستگی داشته باشند و وزن‌شان هم به‌راحتی زیاد شود.

هورمون تیروئيد به کنترل سرعت سوخت‌وساز بدن کمک می‌کند. سوخت‌وساز سریع‌تر بدن به این معناست که بدن در حال استراحت کالری بیشتری می‌سوزاند.

در افراد مبتلا به کم‌کاری تیروئيد، هورمون تیروئید کمتری تولید می‌شود. یعنی متابولیسم آهسته‌تری دارند و در زمان استراحت کالری کمتری می‌سوزانند.

داشتن سوخت‌وساز آهسته با چندین خطر برای سلامتی همراه است و می‌تواند موجب خستگی، افزایش سطح کلسترول خون و دشوار شدن فرآیند کاهش وزن شود.

پس اگر متوجه شدید که نگه‌داشتن وزن با کم‌کاری تیروئيد سخت است، سعی کنید تا ورزش‌های هوازی متوسط تا شدید انجام دهید. ورزش‌هایی همچون پیاده‌روی سریع، دویدن، کوهنوردی و قایقرانی برای این منظور مناسب هستند.

تحقیقات نشان می‌دهند که ورزش‌های هوازی متوسط تا شدید می‌توانند باعث افزایش سطح هورمون تیروئید شوند؛ که این هم به‌ نوبه‌ی خود می‌تواند به تسریع سوخت‌وساز بدن کمک کند.

همچنین ممکن است که افراد مبتلا به کم‌کاری تیروئيد از افزایش مصرف پروتئين نیز سود ببرند. تحقیقات نشان می‌دهند که رژیم غذایی با پروتئين بالا به افزایش سرعت سوخت‌وساز کمک می‌کند.

پس افراد مبتلا به کم‌کاری تیروئيد معمولا سوخت‌وساز کمتری دارند. تحقیقات حاکی از این هستند که ورزش‌های هوازی می‌توانند به افزایش سطح هورمون تیروئید کمک کنند. علاوه‌بر این، خوردن پروتئين بیشتر می‌تواند در افزایش سوخت‌وساز بدن مؤثر باشد.

مواد غذایی متعددی وجود دارند که برای سلامتی تیروئيد مفید هستند، ازجمله:

یُد ماده‌ی معدنی ضروری برای تولید هورمون‌های تیروئید است. بنابراین افرادی که کمبود ید دارند در معرض خطر ابتلا به کم‌کاری تیروئید هستند.

کمبود ید بسیار شایع است و تقریبا یک‌سوم از جمعیت جهان دچار آن هستند. اما کمبود یُد در کشورهای توسعه‌یافته‌ای مانند ایالات متحده‌ی آمریکا به میزان کمتری شایع است، زیرا آنها با افزودن نمک یددار به مواد غذایی از کمبود ید جلوگیری می‌کنند.

اگر کمبود ید دارید، نمک یددار را به غذای‌تان اضافه کنید و غذاهای غنی از یُد مانند غذاهای دریایی، ماهی، لبنیات و تخم‌مرغ مصرف کنید.

نیازی به مکمل‌های ید نیست، چون می‌توانید از رژیم غذایی‌تان مقدار زیادی ید دریافت کنید. برخی مطالعات هم نشان داده‌اند که مصرف بیش‌ازحد ید ممکن است به غده‌ی تیروئید آسیب برساند.

سلنیوم به فعال شدن هورمون‌های تیروئيد کمک می‌کند؛ درنتیجه بدن این هورمون‌ها را مورداستفاده قرار می‌دهد.

این ماده‌ی معدنی ضروری دارای خواص آنتی‌اکسیدانی هم هست، بنابراین می‌تواند غده‌ی تیروئيد را از آسیب مولکول‌هایی به نام رادیکال‌های آزاد محافظت کند.

اضافه کردن غذاهای غنی از سلنیوم به رژيم غذایی، روشی عالی برای افزایش سطح سلنیوم بدن است. ازجمله این مواد غذایی می‌توان بادام برزیلی، ماهی تُن، ساردین، تخم‌مرغ و حبوبات را نام برد.

با این‌ حال از مصرف مکمل‌های سلنیوم بدون تجویز پزشک اجتناب کنید. مکمل‌ها دوزهای زیادی تولید می‌کنند و مقدار زیاد سلنیوم ممکن است سمی باشد.

روی هم مانند سلنیوم به فعال کردن هورمون‌های تیروئيد کمک می‌کند.

مطالعات حاکی از آن هستند که روی می‌تواند در تنظیم سطح TSH، هورمونی که با اثرگذاری بر غده‌ی تیروئيد موجب ترشح هورمون تیروئيد می‌شود، کمک‌کننده باشد.

کمبود روی در کشورهای توسعه‌یافته به‌ندرت اتفاق می‌افتد، زیرا روی در مواد غذاییِ آنها فراوان است.

با این وجود، اگر کم‌کاری تیروئيد دارید، باید بیشتر از غذاهای غنی از روی مانند غذاهای دریایی، گوشت گاو و مرغ استفاده کنید.

تحقیقات نشان می‌دهند که یُد، سلنیوم و روی، به‌ویژه برای افراد مبتلا به کم‌کاری تیروئید مفید هستند. با این‌ حال بهتر است از مصرف مکمل‌های ید و سلنیوم بدون نظر پزشک اجتناب کنید.درمان کم کاري تيروئيد با تغذيه

مواد غذایی متعددی وجود دارند که ممکن است برای افراد مبتلا به کم‌کاری تیروئيد مضر باشند؛ ازجمله:

گواتروژن‌ها ترکیباتی هستند که ممکن است باعث تداخل در عملکرد طبیعی غده‌ی تیروئید شوند.

آنها نام خود را از واژه‌ی گواتر (بزرگ‌شدگی غده‌ی تیروئید که بر اثر کم‌کاری تیروئيد ایجاد می‌شود) گرفته‌اند.

بسیاری از غذاهای معمول حاوی گواتروژن هستند. مثلا:

بنابراین افراد مبتلا به کم‌کاری تیروئید باید از خوردن گواتروژن‌ها اجتناب کنند. با این‌ حال به نظر می‌رسد که این ماده تنها در افرادی که دارای کمبود ید هستند یا گواتروژن زیادی مصرف می‌کنند، ایجاد مشکل می‌کند.

پختن غذاهای گواتروژن هم ممکن است مواد گواتروژنیک را «غیرفعال» کند.

ارزن مرواریدی استثنایی در غذاهای فوق است. برخی مطالعات نشان داده‌اند که ارزن مرواریدی حتی درصورت عدم ابتلا به کمبود ید هم می‌تواند در عملکرد تیروئید تداخل ایجاد کند.

گلوتن پروتئینی است که در غلاتی مانند گندم، چاودار و جو یافت می‌شود.

افراد مبتلا به بیماری سلیاک (نوعی بیماری خودایمنی) نمی‌توانند گلوتن مصرف کنند. بدن آنها به‌اشتباه به این ماده حمله می‌کند و باعث آسیب به ناحیه‌ی اطراف روده می‌شود.

متأسفانه تحقیقات نشان داده‌اند که افراد مبتلا به یکی از انواع خودایمنی، در معرض ابتلا به بیماری‌های خودایمنی دیگر نیز قرار دارند.

به همین دلیل است که برخی از افراد مبتلا به تیروئیدیت هاشیموتو (علت اصلی کم‌کاری تیروئید) ممکن است بیماری سلیاک نیز داشته باشند.

بنابراین برخی افراد مبتلا به تیروئیدیت هاشیموتو، برای بهبود نشانه‌های بیماری‌شان باید گلوتن را از رژیم غذایی خود حذف کنند.

پس دو ماده‌ي گواتروژن‌ و گلوتن ممکن است برای تیروئید مضر باشند. گواتروژن ممکن است با عملکرد طبیعی تیروئيد تداخل داشته باشد و برخی از افراد مبتلا به کم‌کاری تیروئيد نیز ممکن است به بیماری سلیاک دچار باشند.

اگر مبتلا به کم‌کاری تیروئيد هستید، خوشبختانه مجبور نیستید که از مصرف غذاهای زیادی خودداری کنید!

با این‌ حال، غذاهایی که حاوی گواتروژن هستند باید به اعتدال و به‌صورت کاملا پخته خورده شوند.

همچنین باید از خوردن غذاهای فرآوری‌شده نیز خودداری کنید، زیرا کالری این نوع غذاها زیاد است. برای کسانی که مبتلا به کم‌کاری تیروئيد هستند، این مسئله بسیار مهم است، چون آنها به‌راحتی وزن اضافه می‌کنند.

در ادامه، فهرستی از غذاها و مکمل‌هایی که باید از خوردن آنها خودداری کنید ارائه شده است:

در فهرست زیر موادی را مشاهده می‌کنید که باید در مصرف آنها اعتدال را رعایت کنید. این غذاها یا حاوی گواتروژن هستند، یا اگر به مقدار زیاد مصرف شوند اثر تحریک‌کننده دارند.

اگر به‌ علت تیروئيدیت هاشیموتو به بیماری سلیاک مبتلا هستید، یا با خوردن غذاهای حاوی گلوتن احساس ناراحتی می‌کنید، باید از خوردن غذاهای حاوی گلوتن به‌طور کامل خودداری کنید.

درنتیجه، افراد مبتلا به کم‌کاری تیروئيد باید از خوردن ارزن، غذاهای فرآوری‌شده و مکمل‌هایی مانند سلنیوم و روی، بدون نظر پزشک خودداری کنند. غذاهای حاوی گلوتن و گواتروژن در مقادیر متوسط خوب هستند، مگر اینکه باعث احساس ناراحتی شوند.

غذاهای زیادی برای افراد مبتلا به کم‌کاری تیروئید وجود دارد؛ ازجمله:

افراد مبتلا به کم‌کاری تیروئید باید رژیم غذایی مناسبی بر پایه‌ی سبزیجات، میوه و گوشت بدون چربی داشته باشند. این نوع از مواد غذایی کم‌کالری و سیرکننده هستند و می‌توانند به جلوگیری از افزایش وزن کمک کنند.

افراد مبتلا به کم‌کاری تیروئید گزینه‌های زیادی برای داشتن رژیم غذایی مناسب دارند. آنها می‌توانند تخم‌مرغ، گوشت، ماهی، بیشتر میوه‌ها و سبزیجات، غلات و دانه‌های بدون گلوتن، لبنیات و نوشیدنی‌های بدون کافئین را مصرف کنند.

در این قسمت برنامه‌‌ای یک‌هفته‌ای برای افراد مبتلا به کم‌کاری تیروئید ارائه می‌شود.

این برنامه‌ی غذایی، پروتئين مورد نیاز بدن را تأمین می‌کند و مقدار کم تا متوسطی هم کربوهیدرات دارد که در حفظ وزن مناسب به شما کمک خواهد کرد.

حتما داروهای تیروئیدتان را حداقل یک یا دو ساعت قبل از اولین وعده‌ی غذایی و با تجویز پزشک مصرف کنید. برخی مواد مغذی مانند فیبر، کلسیم و آهن ممکن است مانع جذب داروهای تیروئيد در بدن شوند.

این نمونه از برنامه‌ی غذایی یک هفته‌ای، برای افرادی با کم‌کاری تیروئيد طراحی شده است. این فهرست گزینه‌های متنوعی از غذاهای خوشمزه و سالم را به شما پیشنهاد می‌کند.

در بیماران مبتلا به کم‌کاری تیروئید، به‌خاطر سوخت‌وساز کند، افزایش وزن بسیار آسان است.

در این قسمت چند نکته را برای کمک به حفظ وزن مناسب بیان می‌‌کنیم:

گرچه افزایش وزن به‌خاطر کم‌کاری تیروئيد بسیار آسان است، اما مواد غذایی فراوانی وجود دارند که می‌توانند به حفظ وزن سالم کمک کنند. برای مثال می‌توانید استراحت زیاد، خوردن مقدار کافی پروتئین و تمرین خوردن با آگاهی را امتحان کنید.

کم‌کاری تیروئيد یا تیروئيد ضعیف، مشکل شایعی در حوزه‌ی سلامتی است. این بیماری می‌تواند نشانه‌هایی مانند خستگی، افزایش وزن و احساس سردی را به همراه داشته باشد.

خوشبختانه خوردن مواد مغذی مناسب و مصرف دارو می‌توانند در کاهش نشانه‌های این بیماری و بهبود عملکرد تیروئید، کمک‌کننده باشند. مواد مغذی مناسب برای تیروئيد، ید، سلنیوم و روی هستند.

از سوی دیگر، ممکن است که خوردن گلوتن برای افرادی که دچار تیروئيدیت هاشیموتو هستند، اثرات ناراحت‌کننده‌ای به همراه داشته باشد. از آنجا که بیماری تیروئیدیت هاشیموتو و سلیاک بسیار به هم مرتبط هستند، ممکن است که برخی افراد به هر دو بیماری مبتلا باشند.

پیروی از رژيم غذایی مناسب برای تیروئيد، می‌تواند به کاهش نشانه‌های بیماری و حفظ وزن مناسب کمک کند. شما باید در این رژیم از غذای کامل، فرآوری‌نشده و پروتئین بدون چربی استفاده کنید.

(function(a){function c(){try{return 0===a(‘.single-container .post’).attr(‘class’).toString().split(‘ ‘).reduce(function(f,g){return 0<=g.indexOf('category-')

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/js/chetor/article.v1.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/template/bnrs/yn_bnr.min.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

وبلاگ‌نویس و مدرس زبان انگلیسی و نویسنده و مترجم چند جلد کتاب. علاقمند به تکنولوژی فکر و ایده‌پردازی و کارآفرینی و صد البته، زبان انگلیسی 🙂

خیلی خوب ومفید بود ممنون

سلامت باشید. سپاس‌گزارم.

رژیم و تغذیه

افزایش سطح دوپامین در مغز با ۱۰ راهکار طبیعی

رژیم آب درمانی چیست و آیا واقعا به کاهش وزن کمک می‌کند؟

عوارض کمبود ویتامین D3 چیست؛ میزان مصرف و عوارض جانبی آن

چگونه لاغر شویم؛ ۱۵ روش کاهش وزن سریع اما مطمئن

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؛ ۹ خوراکی سالم برای کنترل چربی خون

آخرین مطالب

چگونه در پیام‌های نوشتاری، منظورمان را به‌درستی منتقل کنیم؟

طرز تهیه سوپ کدو حلوایی؛ میان وعده‌ای خوشمزه برای فصول سرد سال

۱۰ تکنیک ماساژ صورت با قاشق برای جوان سازی پوست

خواص گل همیشه بهار یا کالاندولا؛ ۱۱ خاصیت درمانی و نحوه مصرف آن

علت سندرم قلب شکسته؛ علائم و درمان آن

ترین های جهان


شادترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۸

بهترین دانشگاه های جهان که تحصیل در آن‌ها آرزوی هرکسی است


راحت ترین کشورها برای مهاجرت کدام‌اند؟


ثروتمندترین کشورهای جهان کدام‌اند؟

زیباترین سواحل دنیا و جذابیت‌های فوق تصور آنها

عجیب ترین شغل های دنیا که شما را در سرگرمی و لذت غرق می‌کنند

۶۸ راه اثبات شده برایافزایـش قــدرت مــغـز

درمان کم کاري تيروئيد با تغذيه

آرایش

مدل مو

مدل لباس

اخبار

سبزی خردکن

در این مقاله از بخش سلامت آکاایران می خواهیم به یکی از موضوعات مهم در سیستم بدنی اشاره کنیم ، موضوعی که به آن زیاد پرداخته نشده است و شاید از آن بی اطلاع باشید . حتما شما هم بیماری پرکاری تیروئید را شنیده اید. اما زیاد درباره کم کاری آن ندانید این عارضه برخلاف پرکاری تیروئید . باعث ترشح نشدن هورمون تیروئید می شود و باعث بیماریهای مختلفی همچون چاقی در بدن شود. پس با آکاایران همراه باشید تا بیشتر درباره کم کاری تیروئید و رژیم غذایی آن آشنا شوید

کم کاری تیروئید (Hypothyroidism) به این معنی بوده که غده تیروئید شما به اندازه کافی هورمون تیروئید ترشح نمی کند. خانم ها بخصوص آنهایی که بیشتر از 60 سال سن دارند، بیشتر از بقیه در خطر ابتلا به بیماری کم کاری تیروئید قرار دارند. در گذر زمان کم کاری تیروئید می تواند باعث ابتلا به سایر بیماریها از جمله چاقی، درد مفاصل، ناباروری و یا بیماری های قلبی شود، البته جای نگرانی نیست چراکه تیروئید کم کار را می توان با استفاده از هورمون تیروئید مصنوعی درمان کرده و جلوی ابتلا به بیماری را گرفت. 

بیماری‌های قلبی

– کم کاری یا پرکاری تیروئید می توانند تاثیر مستقیمی بر ایجاد زخم معده داشته باشند.

– کم کاری تیروئید ممکن است باعث یبوست شود.

– بیماری های تیروئیدی می تواند باعث سیاهی زیر چشم شود.

– کم کاری تیروئید موجب خشکی پوست و ناخن شود.

– کم کاری غده تیروئید موجب بی اشتهایی می شود.

– کم کاری تیروئید، گرچه علت افزایش وزن نیست، ولی سوخت وساز بدن را کند کرده و باعث ذخیره شدن کالری به صورت چربی می شود.

– مشکلات غده تیروئید می تواند باعث تهوع شود.

– مشکل تعریق زیاد که در سنین بالاتر بروز می کند، می تواند به دلیل ترشحات غده هیپوفیز و تیروئید ایجاد شود.

– بیماری تیروئید، هم پرکاری و هم کاری کاری آن می تواند ایجاد خارش کند.

– کم کاری تیروئیدد باعث قاشقی شکل شدن ناخن می شود.

– کم کاری تیروئید موجب پر مویی می گردد.

– زنانی که به عارضه کم کاری تیروئید مبتلا هستند، میزان خطر ابتلا به سرطان کبد در آنان بیش از دیگر زنان است. این یافته در مردان صدق نمی کند.

1- برخلاف مبتلایان به پرکاری تیروئید، این بیماران باید از مصرف زیاد مواد غذایی گواتروژن پرهیز کنند و سبزی جات را به صورت پخته مصرف نمایند. مواد غذایی گواتروژن شامل انواع کلم، شلغم، روغن گلزا ( کانولا ) ، بادام زمینی، ارزن و سویا است.

2- سویا می تواند مانع جذب کافی داروهای تیروئید شود. بنابراین باید در مصرف آن احتیاط گردد.

3- توجه داشته باشید که از نمک در پایان پخت غذا استفاده کنید، زیرا در غیر این صورت ید موجود در نمک هنگام برداشتن درب ظرف غذا، همراه با بخار خارج می شود. در این صورت شما میزان ید کمتری از آن چه که انتظار می رود دریافت خواهید کرد. در ضمن نمک یددار را نباید در شیشه های شفاف و در معرض نور نگهداری کرد.

4- توجه کنید که زیاده روی در مصرف ید باعث کم کاری تیروئید خواهد شد.درمان کم کاري تيروئيد با تغذيه

5- تنظیم کالری دریافتی برای جلوگیری از افزایش وزن ضروری است. برای این منظور مشاوره با کارشناس تغذیه، همراه با استفاده از درمان دارویی توصیه می شود.

کم کاری غده تیروئید

6- اطمینان نسبت به تأمین مقادیرکافی ویتامین های C ، A، E و ویتامین های گروه B به ویژه B2 ، B3 ، B6 که برای تولید هورمون تیروئید ضروری هستند لازم است.

لذا مصرف منظم مواد غذایی زیر در برنامه ی غذایی روزانه توصیه می شود:

* منابع مناسب ویتامین C: توت فرنگی، آناناس، هندوانه، موز ، سیب زمینی و هلو .

* منابع مناسب ویتامین A: جگر، تخم مرغ ، ماهی های روغنی، سبزی های سبز رنگ ( به جز گیاهان خانواده ای کلم )، سبزی ها و میوه های زرد و نارنجی رنگ. هر چه این میوه ها و سبزی ها پررنگ تر باشند غلظت ویتامین در آنها بیشتر است.

* منابع مناسب ویتامین E: روغن های گیاهی،مغز دانه ها ( به جز بادام زمینی ) وغلات.

* منابع مناسب ویتامین B: غلات سبوس دار، گوشت گاو، گوشت ماکیان و ماهی .

* استفاده از منابع مناسب غنی از روی، نظیر غذاهای دریایی، گوشت قرمز، گوشت ماکیان و غلات سبوس دار.

* استفاده از مکمل مولتی ویتامین و املاح در کنار منابع غذایی بالا.

*مصرف منظم منابع غنی از فیبر، نظیر سبزی ها، میوه هایی مانند انجیر، آلو، سیب ، مرکبات، همچنین حبوبات و غلات سبوس دار، برای برطرف شدن یبوست.

*نوشیدن آب به مقدارکافی (حداقل 7 لیوان) بسیار ضروری است.

* پرهیز از مصرف قند های ساده مانند قند و شکر، شیرینی جات و …

* پرهیز از مصرف زیاد نوشیدنی های کافئین دار، میانه روی در مصرف فرآورده های شیری و گندم.

* استفاده از منابع غنی از آهن مانند جگر، گوشت قرمز و غلات غنی شده با آهن، به ویژه در افرادی که دارای کم خونی ناشی از فقر آهن نیز می باشند.

* استفاده از منابع غنی B12 مانند جگر گاو، جگر مرغ، گوشت گاو، ماهی قزل آلا به ویژه در افرادی که دارای کم خونی ناشی از کمبود این ویتامین هستند. عدم توجه به کم خونی با هر منشائی که باشد، در تشدید ضعف و خستگی و بسیاری از علایم دیگر مؤثر خواهد بود.

درباره کم کاری تیروئید

* استفاده از اسیدهای چرب ضروری به ویژه مکمل امگا – 3 که منبع غنی آن ماهی های روغنی آب های سرد هستند، می تواند در تخفیف برخی علایم مفید باشد. کمبود اسیدهای چرب ضروری می تواند باعث بر هم خوردن تعادل در عملکرد غده ی تیروئید شود.

با توجه به آن چه که ذکر شد، اصلاح رژیم غذایی با توجه به نوع بیماری تیروئید بسیار مهم است.در ضمن باید در نظر داشته باشید که در پرکاری و کم کاری تیروئید، رژیم غذایی هرگز نمی توان جایگزین درمان دارویی باشد؛ بلکه باید به عنوان یک اقدام تکمیلی بسیار مفید همراه با درمان دراویی در طول زندگی مورد توجه قرار گیرد.
 

هیپو تیروئیدی Hypothyroidism یا کم‌کاری غده تیروئید در بین بیماری‌های غده درون‌ریز شایع‌ترین بیماری پس از دیابت می‌باشد. به زبان ساده این بیماری هنگامی ایجاد می‌شود که غده تیروئید نتواند به اندازه نیاز بدن هورمون تولید کند. هورمون غده تیروئید تری یدوتیرونین (T۳) و تیروکسین (T۴) است. این هورمونها وظیفه تنظیم مصرف انرژی، تولید گرما و تسهیل رشد در بدن را برعهده دارند. بیماری در زنان سه برابر شایع‌تر از مردان است.

ضعف و خستگی، خواب‌آلودگی، پوست خشک، خشن و سرد، عدم تحمل به سرما، کاهش تعریق، برادی کاردی یا کندتپشی، زبان بزرگ، ادم (ورم) صورت (میکسدم)، فراموشکاری، یبوست، افزایش وزن، اختلالات قاعدگی، سقطهای مکرر، تاخیر در رفلکسها، کم‌خونی و درد مفاصل و عضلات. بیماری در بالغین سیر کندی دارد و تدریجی است.

اگر هیپوتیروئیدی در دوران نوزادی به سرعت تشخیص و درمان نشود ممکن است عقب‌ماندگی رشد جسمی یا آسیب ذهنی (کرتینیسم) اتفاق بیفتد. معروفترین علامت هیپوتیروئیدی در نوزادی بزرگی زبان، هیپوتونی (کم بودن فعالیت و تحرک) و دیر بسته شدن فونتانلها (ملاج سر) می‌باشد.

کم‌کاری مادرزادی تیروئید در نوزادان می‌تواند باعث ایجاد عقب‌ماندگی‌های ذهنی شود. در صورتی که این عقب‌ماندگی ایجاد شود، دیگر قابل درمان نخواهد بود. امروزه در بیشتر کشورهای پیشرفته، برای تشخیص زودرس کم‌کاری مادرزادی تیروئید، برنامهٔ غربالگری در نوزادان اجرا می‌شود. این کار از طریق گرفتن چند قطره خون از پاشنه پای نوزاد، در فاصله روزهای سوم تا پنجم تولد انجام می‌شود.[۱]

در صورتی که کم‌کاری مادرزادی تیروئید، تشخیص داده نشود می‌تواند عوارض زیر را ایجاد کند :

تیروئید کم کار درمان نشده می‌تواند باعث سایر مشکلات از جمله:

تشخیص قطعی با اندازه‌گیری سطح هورمون‌های تیروئید در خون می‌باشد. بیمار هیپوتیروئیدی با TSH بالا و FreeT4 پایین تشخیص داده می شود. برای تشخیص دقیق‌تر سطح TSH خون نیز اندازه‌گیری می‌شود. در هیپوتیروئیدی اولیه هیپوفیز در پاسخ به کاهش سطح هورمون‌های تیروئید، مقدار بالایی از TSH را ترشح می‌کند.

درمان معمولاً مصرف مادام‌العمر قرص لووتیروکسین سدیم است که نتایج رضایت بخشی دارد. نیمه عمر لووتیروکسین ٧ روز است و در بافت ها به T3 تبدیل می شود و سطح مناسبی از T3 که هورمون فعالتری می باشد ایجاد می کند.

گردآوری بخش سلامت آکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

رژیم غذایی کم کاری تیروئید در بارداری , چه موادی باعث کم کاری تیروئید میشوند , مواد غذایی مضر برای کم کاری تیروئید , تاثیر شیر بادام در کم کاری تیروئید , درمان تیروئید کم کار برای چاق شدن , آیا آب گندم برای تیرویید مضر است , درمان قطعی بیماری هاشیموتو آمپول , خوراکی های مفید برای غده تیروئید , نشانه های تشدید کم کاری تیروئید , نمک بدن برای رفع پرکاری تیرویید , مصرف هندوانه در کم کاری تیروئید , ایا روزه برای تیروئید ضرر دارد؟ , برای کم کاری تیروئید چه بخوریم , رژیم غذایی تیرویید گلوتن گریوز , رژیم غذایی برای پرکاری تیروئید , چه غذاهایی برای گواتر مفید است , علایم کم کاری تیروئید در زنان , چگونه شدت آسم خود را بدانیم , یبوست مزمن و تیرویید کم کار , کم کاری تیرویید و کم خوابی , کم کاری تیروئید کوچکی صورت , رژیم غذایی تیروئید کم کار , تغذیه برای تیروئید کم کار , کم کاری تیروئید و ازدواج , کم کاری تیروئید و سرطان , پرکاری تیروئید و تغذیه , بیماری کم‌کاری تیروئید , بیماری پر کاری تیروئید , علائم کم کاری تیرویید , عوامل کم کاری تیروئید , کم کاری تیروئید علائم , عوارض کم کاری تیروئید , علائم کم کاری تیروئید , عوارض کم کاری تیرویید , علائم كم كاري تيروئيد , جراحی تیروئید کم کار , علایم کم کاری تروئید , مضرات تیروئید کم کار , رژیم کم کاری تیروئید , درمان همیشگی تیرویید , علائم تيروئيد كم كار , درمان گیاهی هاشیموتو , علائم تیروئید کم کار , علت کم کاری تیروئید , علائم تیروید کم کار , کم کاری غده تیرویید , بيماري هيپوتيروئيدي , علل کم کاری تیروئید , خوراکی‌های کم کاری , غده تیروئید کم کار , كم كاري تيروئيد , كم كاري تيروييد , کم‌کاری تیروئید , کم کاری تیرویید , كمكاري تيروييد , هیپوفیز کم کار , کم کاری تیرئید , بيماري تيروئيد , نمک و تیرویید , درمان تيروئید , تیوئید کم کار , گواتر کم کار , کم کاری شکم , هایپو صورت

سلامت ، درمان بیماری ها ، مقالات پزشکی ، اطلاعات دارویی ، تغذیه ، رژیم درمانی

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ اغلب از من می‌پرسند: «برای افزایش عملکرد تیروئیدم، چه کاری می‌توانم بطور طبیعی انجام دهم؟» یک سیستم تیروئید کم کار، یک مشکل سلامتی شایع است که باعث علائمی مانند انرژی کم، افزایش وزن، ریزش مو، و افسردگی می‌شود. خبر خوب این است که کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید در این مورد، بطور طبیعی انجام دهید.

از هر ۱۰ زن بالای ۵۰ سال، یک نفر از این بیماری رنج می‌برد. بنابراین ممکن است بخواهید این مقاله را برای هر دوستی که چنین علائمی‌دارد بفرستید. بیش از ۱۰ میلیون نفر از مردم آمریکا، از حداقل یک مشکل سلامتی رنج می‌برند که ارتباط مستقیم با مشکلات تیروئید دارد. اختلال عملکرد تیروئید در صورتیکه درمان نشود، می‌تواند خطرناک باشد.

هورمون تیروئید توسط هیپوتالاموس، غده هیپوفیز، و غده تیروئید که درست در زیر حنجره قرار دارد تولید می‌شود. غده تیروئید، یک جزء کلیدی از سیستم غدد درون ریز است، و وظیفه اصلی آن، تبدیل کردن ید از غذای مصرفی‌تان به هورمون‌های تیروئید است. این هورمون‌ها در تنظیم متابولیسم شما ضروری هستند، و حتی یک تغییر کوچک در مقداری که تولید می‌شود، می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر بدن داشته باشد. یک تیروئید ضعیف که به کم کاری تیروئید معروف است، بعلت تولید کم هورمون‌های تیروئید بوجود می‌آید.

سطوح پایین تیروئید، هنگامی ایجاد می‌شوند که غدد تیروئید، کمتر از مقداری که برای متعادل نگه داشتن بدن نیاز است، هورمون تولید می‌کنند. به این وضعیت، تیروئید کم کار نیز می‌گویند. هم زنان و هم مردان می‌توانند از سطوح پایین تیروئید رنج ببرند. علائم بسیاری برای کم کاری تیروئید وجود دارد. برخی از آنها عبارتند از:درمان کم کاري تيروئيد با تغذيه

اینها، نشانه‌های اولیه سطوح پایین تیروئید هستند، که مردم اغلب آنها را نادیده می‌گیرند. کم کاری تیروئید، در درجه اول توسط عادات نادرست غذا خوردن بوجود می‌آید، بنابراین اگر شما یک یا چند مورد از علائم بالا را تجربه می‌کنید، با پزشکتان مشورت کنید.

افرادی که دچار عملکرد ضعیف تیروئید هستند، باید یک رژیم غذایی بهبود دهنده تیروئید را دنبال کنند. مواد غذایی مفید برای کم کاری تیروئید عبارتند از:

هنگامیکه صحبت از کنترل وزن و سطوح تیروئید می‌شود، مواد غذایی غنی از پروتئین، بسیار مفید هستند. دلیل اصلی پشت این مسئله، آن است که اکثر غدد از پروتئین ساخته شده اند، بنابراین مواد غذایی سرشار از پروتئین باید بخشی از رژیم غذایی روزانه را تشکیل دهند.

اسیدهای چرب ضروری به بدن کمک می‌کنند که سیستم هورمونی اش را حفظ کند. سبزیجات، بخصوص سبزیجات برگ دار و سبز و همچنین بادام درختی، گردو، گوشت بدون چربی، ماهی، سفیده تخم مرغ و روغن ماهی باید بخشی از رژیم غذایی روزانه شما باشند.

بیش از ۳/۲ ید بدن در غده تیروئید ترشح می‌شود. از این رو کمبود ید، اصلی ترین دلیل در پشت غدد تیروئید کم کار است. محصولات غذایی مانند نمک دریا، اکثر ماهی‌های تازه مانند ماهی کاد و روغن ماهی‌های کوچک، جلبک های دریایی مانند اشنه دریایی و تخم مرغ‌ها، غنی از ید هستند.

سلنیوم، یک آنتی اکسیدان عالی با مقدار زیادی آنزیم‌های ضروری ضد سرطان و ضد پیری می‌باشد. مصرف متعادل سلنیوم برای یک سیستم ایمنی سالم، مهم است. سلنیوم در غلات عاری از گلوتن، مانند برنج، آجیل برزیلی، گردو، پیاز، سیر، لوبیای سویا، تخم مرغ، مرغ، گوشت گاو، ماهی کاد و بوقلمون وجود دارد. اگر مقدار سلنیوم از ۴۰۰ میلی گرم در بدن تجاوز کند، احتمال عوارض جانبی وجود دارد.

محصولا غذایی که حاوی ویتامین A، ویتامین B2، ویتامین B3، ویتامین B6 و ویتامین C هستند، برای حفظ سطوح هورمونی مناسب، بسیار ضروری می‌باشند. مواد غذایی کاملی مانند کدو، هویج، اسفناج، زرده تخم مرغ، انجیر، بروکلی، بوک چوی و غیره، منابع غنی از این ویتامین‌ها هستند.

گواتر زاها، مواد طبیعی هستند که می‌توانند در عملکرد غده تیروئید در برخی افراد، اختلال ایجاد کنند. اسم گواتر زا از اصطلاح «گواتر» می‌آید که به معنی بزرگ شدن غده تیروئید است. اگر غده تیروئید در ساخت هورمون تیروئید مشکل داشته باشد، ممکن است بعنوان یک راه تلاش برای جبران این تولید ناکافی هورمون، بزرگ شود. گواتر زاها می‌توانند در تولید هورمون تیروئید، اختلال ایجاد کنند.

دو دسته کلی از مواد غذایی وجود دارند که با اختلال تولید هورمون تیروئید در افراد، مرتبط دانسته شده اند: غذاهای مرتبط با سویا و سبزیجات چلیپایی. بعلاوه، چند ماده غذایی دیگر نیز وجود دارند که شامل این دسته بندی‌ها نمی‌شوند، مانند هلو، توت فرنگی و ارزن، اما حاوی گواتر زاها هستند.

غذاهای حاضر در این دسته بندی شامل خود سویا، همچنین عصاره سویا و غذاهای ساخته شده از سویا از جمله توفو و تمپه هستند. در حالیکه غذاهای سویا دارای مواد تشکیل دهنده بسیار متداولی می‌باشند، اما ایزوفلاون‌های موجود در سویا با کاهش تولید هورمون تیروئید، مرتبط دانسته شده اند. ایزوفلاون‌ها، مواد طبیعی هستند که به خانواده فلاونوئیدها تعلق دارند. فلاونوئیدها که تقریبا در هر گیاهی وجود دارند، رنگدانه‌هایی هستند که به گیاهان، مجموعه رنگهای شگفت انگیزشان را می‌دهند. اغلب مطالعت پژوهشی در علم سلامت، روی خواص مفید فلاونوئیدها تمرکز کرده اند، و بارها و بارها ثابت شده که این مواد مغذی گیاهی طبیعی، به شدت پشتیبان سلامتی هستند.

اما ارتباط بین ایزوفلاون‌ها و کاهش عملکرد تیروئید، در واقع یکی از معدود حوزه‌هایی است که در آن، مصرف فلاونوئید، مشکل ساز در نظر گرفته می‌شود. بنظر می‌رسد ایزوفلاون‌هایی مانند جنستئین، با مسدود کردن فعالیت آنزیمی به نام تیروئید پراکسیداز، تولید هورمون تیروئید را کاهش می‌دهند. این آنزیم، مسئول اضافه کردن ید به هورمون‌های تیروئید است (هورمون‌های تیروئید، بمنظور عملکرد صحیح معمولا باید ۳ یا ۴ اتم ید داشته باشند که به ساختار آنها اضافه شده است).

دومین دسته از مواد غذایی مرتبط با اختلال در تولید هورمون تیروئید، خانواده کلم‌ها هستند. مواد غذایی متعلق به این خانواده، چلیپایی نامیده می‌شوند، و شامل بروکلی، گل کلم، جوانه‌های بروکسل، کلم، خردل، کلم قمری و شلغم هستند. ایزوتیوسیانات‌ها، دسته‌ای از مواد موجود در سبزیجات چلیپایی هستند که با کاهش عملکرد تیروئید، مرتبط دانسته شده اند. بنظر می‌رسد که ایزوتیوسیانات‌ها مانند ایزوفلاون‌ها، با مسدود کردن تیروئید پراکسیداز و همچنین بوسیله مختل کردن پیام‌هایی که در سراسر غشای سلول‌های تیروئید ارسال می‌شوند، باعث کاهش عملکرد تیروئید می‌گردند.

توجه داشته باشید که اگر مشکل تیروئید ندارید، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد مواد غذایی گواتر زا، تاثیر منفی بر سلامت شما خواهند گذاشت. در واقع شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد سبزیجات چلیپایی با کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ها مرتبط هستند. باتوجه به منافع آنها، هنگامیکه سطح هورمون تیروئیدتان متعادل شد، مقدار محدودی از سبزیجات چلیپایی می‌توانند در رژیم غذایی تیروئید گنجانده شوند. پختن این سبزیجات می‌تواند ترکیبات گواترزا مانند ایزوتیوسیانات‌ها راغیر فعال کند، چون بنظر می‌رسد آنها به حرارت، حساس باشند.

درمان کم کاري تيروئيد با تغذيه

درمان کم کاري تيروئيد با تغذيه

10

0 سارا فواید،علائم،خواص نوامبر 27, 2018
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *