دلايل بزرگي پروستات در مردان

خواص دارویی و گیاهی

منبع = هلپ کده

دکتر پروستات


بزرگی پروستات یا پروستات بزرگ شده یک وضعیت پاتولوژیک دستگاه ادراری است که در آن غده ى پروستات متورم و ملتهب می شود. کار پروستات تولید مایع منی است. بزرگ شدن پروستات باعث فشار بر پیشابراه و کاهش تخلیه ی ادرار می شود.

به طور نرمال بزرگی پروستات در سنین بالای 50 سال دیده می شود و در سنین بین 20-40 سال نادر است. بزرگی پروستات در یک مرد جوان نگران کننده است زیرا اختلال جریان ادراری می تواند همراه با مشکلات دیگر نظیر اختلال عملکرد کلیه، عفونت مثانه و عفونت های مکرر دستگاه ادراری باشد.


بزرگی پروستات در مردان جوان با مشکل ادراری شروع می شود و اگر درست تشخیص داده نشود و به موقع درمان نشود ممکن است بر اساس شدت و میزان التهاب دچار عوارض دیگر بیماری شوند. علایم بزرگی پروستات در مردان جوان ممکن است دیده نشود و بعد از ماه ها یا سالها پیشرفت بیماری علایم ظاهر شوند.

 


#پرفسور_حسین_کرمی پروستاتیت مزمن در مردان جوان شماره تلفن تماس02122642744

A post shared by پروفسور حسین کرمی ۲۲۶۴۲۷۴۴-۰۲۱ (@drkarami) on Oct 14, 2017 at 7:01am PDT


برخی از علایم بزرگی پروستات در مردان جوان:


فرد نه تنها جریان ادرار ضعیف دارد بلکه حس می کند مثانه اش کاملا خالی نشده و حین ادرار درد دارد. تا زمانیکه پیشابراه زیر فشار پروستات است و مثانه کاملا تخلیه نشود دفع ادرار ناقص صورت می گیرد.

به دلیل فشار پروستات بزرگ شده جریان ادرار از پیشابراه مختل می شود و مثانه خوب تخلیه نمیشود و حس پرشدگی دارد و از آنجا که مقدار زیادی از ادرار قادر به عبور از مثانه نیست، منجر به تکرر نشت ادرار به دلیل افزایش ضربان های ادراری می شود.

هر وقت که به دستشویی می روید برای مدت طولانی ترشحات ادراری دارید. این شرایط را تردید ادراری مى گویند که یکی دیگر از علایم رایج بزرگی پروستات در جوانان است.


1 بار شب از خواب بیدار شدن و تخلیه ی ادرار طبیعی است ولی اگر 4 بار یا بیشتر در شب اتفاق بیفتد قطعا به پروستات بزرگ شده در مرد جوان اشاره می کند.

گاهی ممکن است بی اختیار چند قطره ادرار لباس زیر شما را خیس کند، یا گاهی به طور فوری نیاز به تخلیه ی ادرار به حدی شدید شود که قبل از رسیدن به دستشویی کمی ادرار ترشح شود.

این وضعیت به خاطر فشار پروستات بزرگ شده بر پیشابراه و مانع بر سر راه تخلیه ی ادرار ایجاد می شود، مثانه پر و پرتر می شود و نیاز به تخلیه ی مکرر ادرار افزایش می یابد.

فرد قبل از اینکه به دستشویی برسد مقداری از ادرار خارج مى شود.

به دلیل فشار پروستات بزرگ شده بر پیشابراه برای تخلیه ی ادرار باید تلاش کرد که می تواند دردناک باشد.

بزرگ شدن پروستات باعث درد در هنگام ادرار می شود و علامت رایج این بیماری است.

در پروستات بزرگ پیشرفته چرک در ادرار ظاهر می شود، اگر چرک در ادرار دیده شود یعنی فرد حتما پروستات بزرگ دارد و باید اقدامات پزشکی انجام شود.


هماچوری در مرحله ی پیشرفته ی بیماری دیده می شود.


این نیز می تواند نشانه ای از پروستات بزرگ باشد. ممکن است هر بار تخلیه ی ادرار با سوزش همراه باشد.

علت دقیق بزرگ شدن پروستات مشخص نیست اما مطالعات نشان می دهد که تغییر هورمون جنسی مردانه ممکن است علت این بیماری باشد. معمولا در افراد مسن رخ می دهد. بر اساس مطالعات علت بزرگ شدن پروستات در مردان جوان می تواند علل اولیه مثل علل ژنتیکی، هر گونه سابقه ناهنجاری های بیضه یا برخی تغییرات هورمونی غیر طبیعی باشد.

بزرگ شدن پروستات در جوانان ممکن است منجر به مشکلاتی برای فرد شود. به استثنای تمام عوارض ناشی از پروستات بزرگ درمان نشده مانند اختلالات کلیوی، عفونت های مکرر دستگاه ادراری، مشکلات مربوط به فعالیت های جنسی نیز دارند.

همچنین ممکن است باعث ناباروری در مردان جوان به علت تولید نامناسب اسپرم ها در نتیجه ى پروستات بزرگ شده شود. اگر انسداد کامل پیشابراه به علت پروستات بزرگ شده وجود داشته باشد، ممکن است مجبور باشد برای تخلیه ادرار از مثانه از سوند استفاده کند زیرا ممکن است منجر به عفونت شود.

در حالی که اقدامات پزشکی مناسب در درمان بزرگ شدن پروستات ضروری است، بسیاری از درمان های طبیعی وجود دارد که می تواند علائم پروستات بزرگ در مردان جوان را کنترل کند. این روش های خانگی عبارتند از:

این کار کاملا یک درمان طبیعی موثر برای کنترل علائم پروستات بزرگ است. حتی اگر احساس تخلیه ی ادرار ندارید هر نیم یا یک ساعت یک بار به دستشویی بروید، این کار نه تنها کنترل فوری ادرار را بر عهده خواهد داشت، بلکه فشار روی مثانه و پیشابراه را نیز به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

هر وقت نیاز به تخلیه ی ادرار داشتید به دستشویی بروید. سعی نکنید ادرارتان را نگه دارید این باعث استرس اضافی به مثانه و پیشابراه، به خصوص در موارد پروستات بزرگ شده می شود. بنابراین هر وقت احساس نیاز به تخلیه ی ادرار داشتید به دستشویی بروید، این یک راه طبیعی برای کنترل بر تخلیه ادرار به علت بزرگ شدن پروستات در مردان جوان است.


نوشیدن مقدار زیادی آب پیشابراه را از باکتری پاک می کند و همچنین مثانه را آرام می کند و از این رو کاملا طبیعی برای درمان علائم پروستات بزرگ در مردان جوان است.

این نیز یک درمان موثر طبیعی برای پروستات بزرگ است. این کار نه تنها فشار در پیشابراه را کاهش می دهد، بلکه باعث کاهش علائم پروستات در جوانان می شود. بهترین ورزش برای این وضعیت منقبض و شل کردن عضلات کف لگن است. انجام این تمرین در طولانی مدت در آرام سازی التهاب غده پروستات و درمان پروستات موثر است.

اگر به دنبال راه های دیگر درمان بزرگی پروستات هستید روی اینجا کلیک کنید.

پروفسور حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری و استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی تهران می باشند.

پست قبلی


خواص کپسول تاموسین چیست؟


پست بعدی


معاینه پروستات چگونه انجام می شود؟


همه چیز در مورد بیماری های پروستات


شایع ترین مشکلات پروستاتیت کدام اند؟[با ذکر جزئیات]


التهاب مزمن پروستات و باروری


برای پروستات چی نخوریم؟


خوش آمدید


بازگشت پسورد


رمز عبور برای شما ایمیل می شود !


پروستات ملتهب یا بزرگ شدن پروستات طی زندگی یک مرد، امری طبیعی است.در بعضی مردان این پدیده با علائم جدی همراه نیست اما در بعضی دیگر بزرگ شدن پروستات می‌تواند به مشکلاتی منتهی گردد که نه‌تنها بر سلامت پروستات، بلکه بر کیفیت زندگی آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

بزرگ شدن پروستات در 5/1 مردان 50 الی 60 ساله دیده می‌شود و نرخ شیوع آن در میان مردان مسن‌تر بیشتر است.علائم می‌توانند آزاردهنده باشند و حتی مشکلاتی را در زندگی فردی یا کاری ایجاد کنند چون خواب را از فرد می‌گیرند.

بازگشت به دارودرمانی یا جراحی می‌تواند در بعضی موارد، شرایط را وخیم‌تر نماید، به‌ویژه زمانی که لازم نیست، اما بعضی سبک‌های زندگی و تغییرات رژیم غذایی وجود دارند که می‌توانند بر بزرگ شدن پروستات تأثیر بگذارند.

لیست تیتر محتوای این صفحه


پروستات، یک غده در سیستم تولیدمثل مردان است که درست زیر مثانه میان رکتوم و پایه آلت تناسلی قرار می‌گیرد.

ازآنجایی‌که پروستات حول مجرای پیشاب می‌پیچد، جایی که ادرار از آن عبور می‌کند، بزرگ شدن آن می‌تواند مشکلاتی را در روند دفع ادرار ایجاد نماید.

وقتی پروستات بزرگ می‌شود، به مثانه و مجرای پیشاب فشار وارد می‌کند، به‌طوری‌که فرد احساس دفع ادرار دارد بدون اینکه مثانه پر باشد و اگر جلوی آن را بگیرد، ناخودآگاه خارج می‌شود.

باگذشت زمان، این فشارثابت می‌تواند عضلات مثانه را ضعیف کند و درنتیجه مثانه دیگر نمی‌تواند به‌درستی تخلیه گردد و همیشه مقداری از ادرار پشت آن باقی می‌ماند.

اصطلاح پزشکی بزرگ شدن مثانه، هایپرپلازی خوش‌خیم مثانه (BPH) است. واژه خوش‌خیم بدان معناست که رشد آن سرطانی نیست و واژه هایپرپلازی به معنی بزرگ شدن یا افزایش اندازه غیرطبیعی است.

BPH شایع‌ترین شکل غیر سرطانی رشد سلولی در مردان است و به سرطان پروستات منتهی نمی‌گردد.


حدود 3/1 مردانی که پروستات بزرگ‌شده دارند، علائم کمتری در مجاری ادرار (LUTS) خود احساس می‌کنند که می‌تواند باکیفیت زندگی آن‌ها تداخل ایجاد نماید.

علائم LUTS عبارت‌اند از علائم پری مثل تکرر ادرار، به‌ویژه هنگام شب و علائم تخلیه مثل جریان ضعیف ادرار، ادرار ناکامل و چکه چکه شدن.

برای بعضی از مردان، علائم طی گذشت زمان کاهش می‌یابند، حال آنکه در بعضی دیگر ثابت مانده یا تشدید می‌گردند که در این حالت درمان جراحی الزامی است.

در بعضی موارد، مردانی که پروستات آن‌ها بزرگ‌شده است، در دفع ادرار مشکل‌دارند، یا اصلاً نمی‌توانند ادرار کنند.

این نوعی بیماری، به نام احتباس ادرار حاد (AUR) است و به توجه پزشکی فوری برای تخفیف ناراحتی شدید نیاز دارد.

AUR نوعی بیماری آزاردهنده و خطرناک است. این بیماری معمولاً در مردان با هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات دیده می‌شود و معمولاً یک رویداد زمینه‌ای مثل مواجهه با هوای سرد، خوردن دارویی که انقباض مثانه را مهار می‌کند یا مصرف زیاد الکل در ایجاد آن دخالت دارد.

طی دوران بلوغ پروستات رشد کرده و به‌اندازه یک گردو بزرگ می‌گردد. در سن 25 سالگی، پروستات مجدداً رشد آهسته خود را آغاز می‌نماید.

رشد پروستات، در همه مردان یکسان نیست؛ در بعضی از آن‌ها بیشتر از بقیه رشد می‌کند.

تغییراتی که توسط هورمون‌های جنسی به‌عنوان بخشی از فرآیند پیری اتفاق می‌افتند، در بزرگ شدن پروستات نقش دارند. آندورژن ها، همانند تستوسترون، بر رشد پروستات تأثیر می‌گذارند.

پروستات، تستوسترون را به هیدرو تستوسترون (DHT) تبدیل می‌کند که یک آندروژن قدرتمند است و DHT رشد سلول را در بافتی که غده پروستات را آستر کرده است، تحریک می‌نماید.

این همان عامل اصلی بزرگ شدن پروستات است و معمولاً در فاصله زمانی بلوغ تا اوایل بزرگ‌سالی اتفاق می‌افتد.


سن مردان یک فاکتور مهم در بزرگ شدن پروستات است. بر اساس مرور صورت گرفته پیرامون هایپرپلازی پروستات خوش‌خیم که در حوزه اورولوژی انتشار یافته است.

بزرگ شدن پروستات به شکل یک پدیده وابسته به سن تقریباً در کلیه مردان اتفاق می‌افتد، این پدیده در حوالی 40 سالگی دیده می‌شود.

اطلاعات بدست آمده از مطالعات آتوپسی سرتاسر جهان نشان می‌دهد که شیوع BPH در دهه 30, 10 درصد، در دهه 40, 20 درصد است، این مقدار در دهه 50 الی 60 زندگی به 50 درصد می‌رسد و در دهه 70 و 80, 80 الی 90 درصد است.

تحقیق صورت گرفته توسط کلینیک مایو نشان داد که 2199 از میان مرد شرکت‌کننده در مطالعه، 440 نفر (21 درصد) سابقه خانوادگی بزرگش شدن پروستات داشته‌اند.

نمونه‌های وابسته به سن علائم متوسط تا شدید ادرار در میان افرادی که سابقه خانوادگی داشتند، نسبت به افرادی که فاقد این سابقه خانوادگی بودند، بیشتر بود.


دلایل زمینه‌ای برای این ارتباط، هنوز به‌طور کامل مشخص نشده‌اند، اما محققان عنوان کرده‌اند که بزرگ شدن پروستات با ایجاد اختلال خواب، تغییر فشارخون و افزایش سطح کورتیزول، می‌تواند عامل خطر بیماری قلبی عروقی باشد.

درمان پروستات ملتهب به‌شدت علائم و خطر بیماری‌هایی نظیر احتباس ادرار، وابسته است.

اکثر مردانی که علائم خفیف تا متوسط بزرگ شدن پروستات را تجربه کرده‌اند، می‌توانند بدون برنامه درمانی جدی، مثل درمان دارویی، آن را تحمل نمایند؛

اما در بعضی مردان، علائم می‌تواند آزاد دهنده یا حتی دردناک باشد و طی گذشت زمان تشدید شود، درنتیجه برنامه درمانی برای آن‌ها الزامی است.

استراتژی «طی پیگری » در میان متخصصان ایالات‌متحده، بسیار متداول است.

این استراتژی زمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد که بیماران باهدف بررسی وخیم شدن بیماری قبل از بازگشت به یکی از اشکال درمان، مورد غربالگری قرار می‌گیرند.


نتایج، طی 23 سال پیگیری، کاهش قابل‌توجه مرگ‌ومیر پس از جراحی را نشان دادند، به‌ویژه وقتی جراحی بر پایه سن تشخیص و خطر تومور انجام گردید. سهم قابل‌توجهی از بازمانده‌ها در گروه پیگیری از هیچ درمان اختصاصی استفاده نکردند.

بر اساس این مطالعه و مطالعات مشابه، روش پیگیری برای بیماران با خطر پایین سودمند است و نیاز به درمان تهاجمی یا پرخطر را مرتفع می‌سازد.

اکثر مردانی که به بزرگ شدن پروستات مبتلا هستند، برای چگونگی علائم یا دریافت دارو، در روش پیگیری لحاظ می‌گردند.

برای مثال، اگر مردی از مهارکننده آلفا استفاده نماید، نباید هم‌زمان داروهای تخفیف ناتوانی جنسی را مصرف کند، چون این دو دارو تأثیر کاهنده فشارخون دارند.

از تکنیک‌های جراحی نیز برای حذف یا تخریب بافت پروستات استفاده می‌گردد.

جراحی تنها درمان در مواردی است که علائم و بیماری‌های مرتبط با التهاب پروستات وخیم گردیده‌اند و هیچ راه دیگری برای تخفیف درد وجود ندارد.

برش مجرای پیشاب پروستات (TURP) یکی از متداول‌ترین جراحی‌ها برای پروستات بزرگ‌شده است.

در ایالات‌متحده، حدود 150000 مرد سالانه تحت TURP قرار می‌گیرند. در این جراحی، بافت پروستات با جریان الکتریکی یا پرتوی لیزر، جدا می‌گردد.

در مطالعه‌ای که در سال 2011 انجام شد، 40 بیمار BHP که با TURP درمان شده بودند، مورد تحلیل و بررسی قرار گرفتند.

شرکت‌کنندگان زیر 80 سال سن داشتند و وزن بافت BPH آن‌ها بین 30 تا 80 گرم متغیر بود.

پس از جمع‌آوری داده‌ها از شرکت‌کنندگان پس از جراحی، محققان دریافتند که کیفیت زندگی بعد از روش TURP به شکل معناداری بهبودیافته است و تأثیر آن بر کیفیت زندگی به سن وابسته نیست.

تغییرات سبک زندگی می‌تواند به تخفیف علائم پروستات ملتهب کمک نمایند. در مورد افرادی که تمایل دارند قبل از انتخاب درمان پروستات با دارو یا جراحی صبر کنند، این توصیه‌ها می‌تواند مفید باشد:


تمرینات ورزشی عضلات کف لگن که به آن‌ها تمرینات کگل می‌گویند، به تقویت عضلات دیاگرام لگن، بهبود کاهش غیرطبیعی ادرار در مردان مبتلابه بزرگ شدن پروستات کمک می‌نماید.

اجرای این تمرینات که شامل انقباض و رهاسازی عضله می‌شوند، می‌تواند از مثانه حفاظت کرده و اسفنکتر را ببندد.

ازآنجایی‌که تعیین محل قرارگیری این عضله دشوار است، بهتر است این کار را هنگام دفع ادرار انجام دهید.

عضله را منقبض کرده، اجازه دهید ادرار خارج‌شده و جریان آن کند گردد، سپس به مدت 20 ثانیه دفع ادرار را متوقف نمایید. به‌طورکلی، توصیه می‌گردد که مردان سه بار در روز این تمرینات را انجام دهند.

از نخل اره‌ای به‌عنوان روش درمانی برای اختلالات ادراری ناشی از BHP استفاده‌شده است.

تحقیقات نشان می‌دهند که نخل اره‌ای می‌تواند به بهبود علائم اختلال دفع ادرار و مثانه پرکار در بیماران مبتلابه BHP مفید باشد. به‌علاوه یکی از ابزارهای ایمن درمان است، حتی پس از مصرف درازمدت.

مطالعه‌ای که در ژاپن انجام شد، نشان داد که گزنه، اجزای هیدروفوبی مثل استروئیدها را در خود جای‌داده است که فعالیت بافت غشایی پروستات را مهار می‌کنند و در ادامه متابولیسم و رشد سلول‌های پروستات را مهار می‌نمایند.

تحقیقات منتشرشده در حوزه تحقیق تغذیه نشان داد که روغن دانه کدوتنبل می‌تواند علائم پروستات ملتهب را طی 3 ماه کاهش دهد. سرعت ماکزیمم جریان ادرار پس از 6 ماه به‌تدریج افزایش می‌یابد.

افرادی که پروستات آن‌ها بزرگ‌شده یا ملتهب است باید قبل از مصرف هرگونه دارو مثل آنتی‌هیستامین‌ها و دکانژستات ها، با پزشک مشورت کنند.

این داروها که برای سرماخوردگی یا آلرژی استفاده می‌شوند، ممکن است علائم را با مهار شل شدن عضله گردن پروستات و مثانه و فراهم آوردن امکان جریان آزادانه ادرار، علائم دفع ادرار را وخیم‌تر نمایند.

داروهای مدر که دفع ادرار را افزایش می‌دهد می‌توانند علائم پروستات بزرگ شده را وخیم سازند، درنتیجه مصرف این داروها باید با مشورت پزشک انجام شود.

بزرگ شدن پروستات، 5/1 مردان 50 الی 60 ساله را درگیر می‌کند و در مردان مسن، شیوع بیشتری دارد.


سن، یک فاکتور خطر مهم برای بزرگ شدن پروستات یا BPH است. مردانی که عمر طولانی دارند، ویژگی‌های مرتبط با BPH را نشان می‌دهند.شرکت در روش پیگیری قبل از مصرف دارو یا جراحی برای تخفیف علائم پروستات بزرگ شده رو به افزایش است.

در مورد مردانی که علائم نوظهور و شدید را تجربه می‌کنند، تلفیقی از مسدودکننده‌های آلفا و مهارکننده‌های 5-آلفا ردوکتار می‌تواند مفید باشد اما عوارض جانبی دارد.

تغییرات سبک زندگی می‌تواند علائم پروستات بزرگ شده را تخفیف دهد. محدود کردن مصرف مایعات مفید است و ورزش و حفظ وزن سالم می‌تواند مؤثر باشد.

تمرینات عضلات لگن نیز به تقویت عضلات لگن کمک می‌نمایند و در کنترل دفع ادرار تأثیر دارند. مکمل‌های گیاهی مثل نخل اره‌ای، ریشه گزنه و روغن دانه کدوحلوایی نیز می‌توانند درد و ناراحتی را تخفیف دهند.

بیماری هایپرپلازی ویکی پدیانظر


نام


ایمیل


وبسایت


ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره نظری می‌نویسم.


سلام من یه هفته پیش لیزر انجام دادم.و صورتم تاول عمیق زده لط…

قدم به قدم اقدام کنید صبور باشید مشکل بوی بد دهان یا از دندا…

خب باید ادامه داد اینجا نوشته تادوماه طول میکشه هزینش چقد شد…

سلام ۱ماه بعد از فوتبال کف پام وقسمت کنار موچ پام نزدیک به ک…

سلام دوست عزیز بعد مسواک با یک قاشق چای خوری سطح زبانت رو تم…


نبض ما مرجع پزشکی و سلامت – دانستنیهای سلامت و مشاوره پزشکی

نبض ما – گردآوری


پروستات یا پروفسرته Prostate عضوی از دستگاه تناسلی مردانه است و به اندازه و شکل یک گردوی کوچک، در ابتدا مجرای ادراری در لگن خاصره قرار دارد. پروستات غده‌ای است سفت به شکل یک هرم وارونه که قستی از آن بافت غددی و قسمتی بافت عضلانی – همبندی دارد و مجرای ادرار پروستاتی را احاطه می‌نماید.

غده پروستات در موقع انزال منقبض می‌شود و ماده شیری رنگ قلیایی به منی اضافه می‌کند. حالت ژلاتینی منی به‌دلیل همین اتفاق است. ترشحات پروستات حدود ۲۰۰ درصد از حجم منی را تشکیل می‌دهد.

غدهٔ پروستات در سراسر دوران کودکی نسبتاً کوچک باقی می‌ماند و در سن بلوغ تحت تأثیر تستوسترون شروع به رشد می‌کنند. این غده در حدود سن ۲۰ سالگی به یک اندازهٔ تقریباً ثابت می‌رسد و تا سن حدود ۴۰ تا ۵۰ سالگی به همین اندازه (حدود ۳۰ سی سی) باقی می‌ماند. وزن پروستات در فرد بالغ سالم حدود ۲۰–۲۵ گرم و اندازه آن ۴×۲×۳۳ سانتی‌متر است.


پروستات محدوده ای را که مثانه به مجرای ادرار وصل می شود، احاطه می کند.

همه افراد مذکر پروستات دارند.


این بسته به سن فرد است. در افراد مذکر جوان به اندازۀ یک گردوی کوچک به قطر ۲ cm و به وزن تقریبی ۲۰ –  ۱۵ گرم می باشد.

به دلیل که پروستات کاملاً چسبیده به خروجی مثانه بوده و قسمت اوّل مجرای ادرار از درون آن عبور می کند، بزرگی پروستات می تواند سبب اختلال در جریان ادرار شود.

در صورت مشاهده اختلال در تخلیه ادرار باید به پزشک ارولوژی مراجعه و بررسی شوید. این بررسی ها عبارتند از:

۱-    کاهش فشار جریان ادرار و بعضاً قطع جریان ادرار (زور زدن و فشار دادن، جریان ادرار را افزایش نمی دهد).

۲-   اشکال در شروع دفع ادرار


۳-    تمایل شدیدتر برای دفع ادرار، احتیاج به دفع مکرر ادرار که هر بار با دفع مقدار کمی ادرار همراه است.

۴-   دفع مکرر ادرار شبانه


۵-   احساس خالی بودن کامل مثانه وجود ندارد.


آیا بزرگ شدن بیضه خطرناک است؟


علائم و مدت زمان دفع سنگ از حالب


مزایا و مضرات هایفوتراپی پروستات چیست؟


علت تکرر ادرار بدون درد و سوزش


۶-  نشت ادرار پس از دفع ادرار و دفع بی اختیار ادرار


 در نوع خفیف: سوزش مختصر ادراری، کاهش مختصر فشار و سرعت ادراری دیده می شود ولی تخلیه مثانه خوب انجام می شود و فرد علیرغم علائم از تخلیه ادراری شکایت ندارد.

نوع متوسط: دوشاخه شدن ادرار، قطع و وصل شدن ادرار، شب بیدار شدن های مکرر ادراری و زور زدن هنگام تخلیه ادرار و باقیمانده زیاد ادرار در مثانه می باشد.

نوع شدید: ادرار بسیار باریک و تخلیه ادراری کاملاً مشکل و اذیت کننده شده و فرد چه بسا دچار احتباس ادراری می شود که مجبور می شویم برای بیمار سوند فولی گذاشته شود.

آخرین روش های درمان پروستات کدامند؟


درمان بزرگی پروستات بسته به شدت علائم است. نوع خفیف و متوسط اغلب درمان دارویی و در نوع شدید درمان جراحی به عنوان خط اول درمانی پیشنهاد می شود.

هنوز دارویی در دنیا که پروستات را کوچک نماید کشف نشده است و لذا نقش داروها به صورت تسکینی می باشد.

داروهایی که امروزه برای درمان بزرگی پروستات استفاده می شوند عبارتند از: شل کننده های عضلات صاف (مثل امنیک ، تامسولوسین، پرازوسین، ترازوسین) این داروها باعث مهار کردن گیرنده های آلفا که در پروستات و کپسول آن قرار دارد باعث شل شدن گردن مثانه و لذا باز شدن خروجی مثانه و باعث احساس راحتی در تخلیه ادرار می شوند. این داروها را با عنوان خط اول درمانی برای پروستات های بزرگ شده با علائم خفیف تا متوسط پیشنهاد می کنیم و به بیمار توصیه می کنیم. با محدودیت مصرف مایعات شبانه قبل از خواب یکی از این کپسول ها را استفاده نمایند که باعث روان شدن جریان ادرار صبحگاهی می شود.


اگر فرد ی مبتلا به علائم بزرگی پروستات شود باید تا آخر عمر از این داروها استفاده نماید چون اثر این داروها موقتی است و در صورت قطع دارو بلافاصله علائم بزرگی پروستات خود را نشان می دهند.

۱- قطع و یا کم شدن مایع منی در موقع نزدیکی : این داروها باعث شل شدن و بازماندن گردن مثانه هنگام انزال شده و باعث می شوندکه مایع منی عوض خروج از مجرا به داخل مثانه ریخته شود و با ادرار دفع گردد.

۲- کاهش شدت نعوظ: به علت اثر شل کنندگی این قرص ها در پروستات باعث شل شدن عضلات صاف آلت تناسلی مرد نیز می شود و لذا نعوظ سفت ممکن است ایجاد نشود.

۳- افت فشار خون: مصرف همزمان این داروها با داروهای پایین آورنده فشارخون ممکن است باعث تشدید افت فشار خون شده و باعث ضعف سرگیجه، سردی در اندام تحتانی و یا افتادن ناگهانی فرد به زمین شود و به همین خاطر توصیه می شود که این داروها شب ها قبل از خواب مصرف شوند.

داروهای دیگر درمان بزرگی پروستات : داروهایی هستند که باعث بلوکه شدن تبدیل تستوسترون به دهیدروتستوسترون در خون می شود. بزرگترین محرک بزرگ شدن غده پروستات هورمون دهیدروتستوسترون است. این داروها از قبیل فیناستراید، دوتاستراید باعث مهار در تبدیل تستوسترون به دهیدروتستوسترون شود. شش ماه بعد از مصرف این دارو حجم غده پروستات ۳۰ درصد کم می شود ولی در صورت قطع دارو دوباره به حالت اولیه پروستات بر می گردد.

از مهمترین عارضه این دارو: کاهش شدید میل جنسی در مرد می باشد که به علت اثرات هورمون دارویی می باشد.

سلام،بهترين درمان زگيل تناسلي كرايوتراپي(فريز) استبهترين راه جهت جلوگيري از عود ،تقويت سيستم ايمني و عدم مصرف دخانيات است

سلام نه موردي نداره استفاده كنيد.


با سلام به یک متخصص جراح عمومی که خانم باشه جهت معاینه مراجعه کنید ممکنه بواسیر نباشه و فقط یک چین پوستی معمولی باشه


آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ همچنین لطفاً درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.آیا پروستاتیت درمان دارد؟


درمان التهاب پروستات در جوانان


تست مهمی به نام PSA


چگونه سوند بگذاریدعوارض خطرناک استفاده خودسرانه آلپرازولام


۸ مکمل برای افزایش سطح تستوسترون


ناگفته های استنت گذاری یا بالون زدن قلببرای پیشگیری از سرطان دهانه رحم چه باید کرد؟


ویدیو های سلامت


علل و درمان انواع جوش صورت/ویدئو


دلیل رشد موهای زائد در خانم ها چیست؟+ویدئو


کاشت مو به روش sut + ویدئو


چگونه خاطرات بد را از ذهنمان پاک کنیم؟/ویدئو


پس از مرگ، برای بدن چه اتفاقی می افتد؟ + ویدیو


مطالب پیشنهادی


بهترین برنامه رژیم لاغری برای کاهش وزن


عمل لابیاپلاستی برای این زنان ممنوع است!


مزایا و عوارض لیزر موهای زائد چیست؟


هزینه اصلاح طرح لبخند چقدر است ؟


گردشگری سلامت یا توریسم درمانی چیست؟


آنچه را که باید درباره کاربرد اسکن استخوان بدانید


هزینه آزمایش ایدز چقدر است؟


چه زمانی تست پاپ اسمیر انجام شود؟


زگیل تناسلی از تشخیص تا درمان +ویدئو


کاشت مو به روش sut + ویدئو


روش های خانگی رفع چین و چروک صورت +ویدیو


نبض ما، پایگاه اینترنتی نشاط و سلامتی و دارای مجوز فعالیت است که تیم تولید کننده محتوای آن از پزشکان متخصص، اعضای هیئت علمی و اساتید دانشگاه، خبرنگاران و مترجمین و مشاورین مجرب تشکیل شده است .

نبض ما با ارائه جدیدترین مطالب علمی و کاربردی و با هدف بالا بردن سطح آگاهی و اطلاعات عامه مردم در حوزه پزشکی با هدف ارتقای سطح فرهنگ سلامت عمومی و بهبود سبک زندگی فارسی زبانان، می کوشد تا در جهت تندرستی، زیبایی، تغذیه سالم، تناسب اندام، مسائل مربوط به بهداشت مردان و زنان و مادر و نوزاد، مشاوره پزشکی، روان درمانی، بهداشت جنسی و زناشویی و سایر اطلاعات مفید در رابطه با سلامتی ، مخاطب را با ارائه مطالب صحیح و بروز رسانی شده یاری و راهنمایی نماید. لذا مطالب ارائه شده در سایت به هیچ عنوان جایگزین پزشک و تشخیص و تجویز آن نیست.

Welcome, Login to your account.


Recover your password.


A password will be e-mailed to you.


در کلیه و مجاری ادراری ۲۵ تیر ۱۳۹۶پروستات در قسمت ابتدایی مجرای ادراری آقایان قرار دارد. پروستات یكی از اعضای ویژه مردان است. معمولاً به اندازه گردو بوده و پایین‌تر از مثانه در لگن قرار گرفته است. پروستات قسمت ابتدایی مجرای ادراری آقایان را احاطه می‌كند. پروستاتیت عفونت پروستات می‌باشد كه بیماری ویژه مردان جوان (بین ۲۰ تا ۴۰ سالگی) است. که پروستات در دو نوع حاد و مزمن دارد.


بیش از نیمی از مردان بالای سن ۶۰ سال دچار بزرگی پروستات هستند و احتمال بروز بزرگ شدن پروستات با افزایش سن افزایش می یابد. در سن ۸۰ سالگی حدود ۸۰ درصد مبتلا خواهند بود. اما فقط ۴۰ تا ۵۰ درصد موارد واقعاً دچار علائم ناشی از بزرگی پروستات خواهند بود. در بزرگی خوش خیم  پروستات اول قسمتهای مرکزی پروستات بزرگ می شود، بزرگی این ناحیه معمولاً بر روی پیشابراهی که از داخل پروستات عبور می کند فشار می آورد.

گاهی اوقات این حالت منجر به بروز علایم و مشکلات ادراری خواهد شد. معمولاً بزرگی خوش خیم پروستات در عملکرد جنسی اختلالی ایجاد نخواهد کرد. باید بخاطر داشت که بزرگی خوش خیم پروستات سرطان نبوده و منجر به بروز سرطان نیز نخواهد شد. اما ممکن است فرد همزمان دچار بزرگی پروستات و سرطان پروستات باشد.

 


همانطور که گفته شد بسیاری از مردان مبتلا به بیماری بزرگی پروستات فاقد علائم می باشند. اما زمانیکه بزرگی پروستات در روند ادرار کردن دخالت کند منجر به بروز علایمی نظیر جریان ضعیف ادراری، احساس عدم تخلیه کامل مثانه، تأخیر در شروع ادرار، احساس ادرار کردن مکرر، بیدار شدن از خواب در شب جهت ادرار کردن و نیاز به زور زدن برای ادرار کردن خواهد شد.

این علائم ثانویه به اثر بزرگی پروستات برروی پیشابراه و بعد از آن برروی مثانه می باشد. در مراحل اولیه عضلات مثانه می توانند بر تنگی پیشابراه غلبه کند، اما بعداً عضلات مثانه ضخیم تر، حساستر، و قوی تر خواهند شد که سبب احساس ادرار مکرر می شود.در بعضی موارد زمانیکه پروستات بزرگ می شود، چنان پیشابراه را تحت فشار قرار می دهد که مثانه قادر نیست بر این نیرو غلبه کند، لذا نمی تواند بطور کامل تخلیه شود.

اگر عفونت ادراری ایجاد شود ممکن است علایمی نظیر حس درد و سوزش در ادرار کردن رخ دهد. در تعداد کمی از موارد مبتلا به بزرگی خوش خیم پروستات، این حالت ممکن است منجر به بروز عفونتهای مکرر ادراری، عدم تخلیه کامل ادرار و آسیب های تدریجی به مثانه و کلیه ها شود.

پروستات بخشی از عضو جنسی مردان است که به شکل و اندازه تقریبی گردو، زیر مثانه قرار گرفته و مجرای خروجی آن را احاطه کرده است.

نقش پروستات تولید مایع وروان کردن حرکت اسپرماتوزوئیدها به خارج است.

بعد از اخذ شرح حال کامل باید معاینه انجام شود که معمولاً جهت انجام معاینه پروستات باید از طریق انگشت، راست روده بیمار مورد معاینه قرار گیرد. از این طریق پزشک می تواند بزرگی پروستات یا وجود توده یا هر گونه بافت غیر طبیعی که نشاندهنده سرطان باشد را مورد ارزیابی قرار دهد. اگر چه ممکن است این معاینه تا حدی ناراحت کننده باشد اما سبب بروز آسیب نشده و دردی نیز ایجاد نخواهد کرد. از آنجایی که معمولاً قسمت مرکزی پروستات بزرگ می شود. ممکن است گاهی فرد دچار علائم باشد اما در معاینه پروستات بزرگ نباشد. از طرف دیگر بسیاری از مردان مبتلا به بزرگی پروستات ممکن است بدون علامت باشند.بعد از تشخیص وجود این مشکل باید جهت پیگیری درمانهای لازم، فرد به متخصصین کلیه و مجاری ادراری مراجعه نماید.

 


بیماری پروستات سه نوع دارد:


اول بزرگی خوش خیم سرطانی یا بزرگ شدگی غیر سرطانی پروستات است که در اثر آن بافت پروستات بزرگ و متورم شده و نهایتا جریان خروج ادرار را قطع می‌کند، در نتیجه ادرار درون مثانه باقی می‌ماند. بزرگی خوش خیم پروستات معمولا در مردان بالای ۶۰ سال رخ می‌دهد‌ (مردان زیر ۵۰ سال ندرتا دچار آن می‌شوند). علت غالب بزرگ شدگیهای پروستات بزرگی خوش خیم می‌باشد.

 


عوارض احتمالی این نوع بیماری پروستات عبارتند از:


-یکی از عوارض احتمالی بزرگ شدن پروستات این است که مثانه ضعیف و ممکن است متسع و به سایر اعضای بدن فشار وارد کند.

-یکی دیگر از عوارض احتمالی بزرگ شدن پروستات این است که ممکن است آسیب کلیه و گردش خون تصفیه نشده در بدن به دلیل پس زدن ادرار از مثانه به کلیه به وجود آید.

علائم و نشانه‌های آن احساس نیاز مکرر به تخلیه ادرار به ویژه در شب، نیاز مبرم اضطراری به ادرار کردن، دشواری در آغاز ادرار، جریان کم فشار ادرار، چکیدن یا قطره قطره آمدن غیر طبیعی ادرار و احساس پر بودن مثانه و ناتوانی در ادرار کردن است.

 


چگونگی تشخیص بیماریهای پروستات:


معاینه مقعدی:


با پوشیدن یک دستکش لاستیکی دکتر از طریق دیواره راست روده پروستات شما را احساس می‌کند. او می‌تواند توده‌ها، تورم و یا ناراحتی که نشانگر بیماری باشد را تشخیص دهد. گرچه بسیاری از آقایان از انجام معاینه مقعدی طفره می‌روند ولی این معاینه فقط ناراحتی مختصری ایجاد کرده و تنها چند ثانیه طول می‌کشد.

  


-آزمایش آنتی ژن ویژه پروستات در خون (psa):


پروستات بزرگ شده یک پروتئین را به میزان بیشتری ترشح می‌کند. این آزمایش میزان آن پروتئین را در خون اندازه می‌گیرد. این آزمایش ۱۰۰ درصد دقیق نیست و ممکن است همراه با سایر آزمایشات مورد استفاده قرار گیرد.

 


-آزمایشات دیگر:


ممکن است لازم باشد آزمایشات دیگری انجام شود. مانند انجام آزمایش سیستوسکوپی، سی تی اسکن یا mri که برای دید بهتر درون پیشابراه و پروستات صورت می‌گیرد.

 


بیماری پروستات فقط زمانیکه منجر به بروز علائم شدید شود یا اینکه سبب بروز اختلال در عملکرد کلیه ها و مجاری ادراری شود. باید تحت درمان قرار گیرد. تنها وجود یک پروستات بزرگ دلیل بر درمان نیست. اگر بزرگی پروستات وجود دارد اما علامتی نباشد ممکن است تنها نیاز به انتظار باشد. البته باید در طی این مدت فرد تحت نظارت دقیق پزشک بوده و سالانه یک یا دو بار مورد معاینه قرار گیرد. گاهی اوقات ممکن است علائم بدون درمان بهبود یابند. اما در صورت تشدید علایم نسبت به قبل حتماً باید به پزشک مراجعه نمود.

 


درمان احتمالی پروستات غیر سرطانی عبارتست از:


-درمان دارویی که به تحلیل رفتن بافت پروستات یا شل شدن عضلات کمک می‌کند.

-جراحی برای برداشتن بافت اضافی پروستات و کاهش فشار بر پیشابراه، انجام می‌شود.

-اتساع با بادکنک که در آن بادکنک در داخل پیشابراه قرار داده می‌شود و متورم می‌شود تا پیشابراه را گشاد نماید.

-درمانهای جدید شامل جراحی لیزری، منجمد کردن بافت پروستات و درمان گرمایی با میکروویو (حرارت دادن بافت پروستات با میکروویو) می‌باشد.

 


دومین نوع پروستات التهاب پروستات است که می‌تواند حاد یا مزمن باشد و در هر سنی مردان را مبتلا سازد.

پروستات حاد وقتی رخ می‌دهد که پروستات ناگهان ملتهب شود. گرچه این مورد نادر است ولی می‌تواند موجب عفونت چرکی و بند آمدن ادرار در موارد وخیم شود. پروستات مزمن که در دراز مدت و مکررا رخ می‌دهد، این التهاب از التهاب حاد پروستات شایع تر است و معمولا مانند آن وخیم نیست. التهاب حاد پروستات ممکن است به التهاب مزمن تبدیل شود.

عواقب احتمالی التهاب پروستات عبارتند از: بزرگ شدگی پروستات، تنگی پیشابراه، کندی یا بند آمدن ادرار و سایر مشکلات جدی مجرای ادرار، درمان این نوع پروستات بسته به حاد یا مزمن بودن آن متفاوت است .درمان برای پروستات حاد با مصرف آنتی بیوتیک‌های خوراکی، تخلیه با سوند یا تخلیه با عمل جراحی در موارد وخیم مقدور می‌باشد و پروستات مزمن را نیز می‌توان با مصرف آنتی بیوتیک‌ها، ماساژ پروستات برای افزایش تخلیه و جراحی در صورتی که داروها‌ و ماساژ اثر بخش نباشد درمان کرد.البته درمان بسته به بیماری و بیمار تغییر می‌کند. آمیزش برای افزایش تخلیه پروستات پیشنهاد می‌شود .آب گرم و مصرف نکردن ادویه جات نیز ایرادی ندارد.

 


سومین نوع پروستات که جدی ترین نوع این بیماری است سرطان پروستات است البته این شکل از سرطان پروستات در میان آقایان کمتر از ۴۰ سال نادر است ولی در آقایان بالای ۶۰ سال شایع می‌باشد. علت این بیماری نامشخص است.

در این نوع بیماری سلولهای سرطانی به بافت طبیعی پروستات هجوم آورده، آن را تخریب کرده و جایگزین آن می‌شوند. اگر سرطان تشخیص داده نشود ممکن است به سایر قسمتهای بدن انتشار یابد.

 


علایم سرطان پروستات عبارتند از:


درد در ناحیه لگن، کمر، رانها، تورم در ناحیه لگن، پشت و رانها، علایم مهمی نظیر جریان ادرار ضعیف و دردناک، وقفه دار یا با شروع آهسته و همچنین وجود خون در ادرار.

نشانه‌های عمومی سرطان که ممکن است مربوط به سرطان پروستات نیز باشد عبارتند از تهوع، استفراغ، درد ممتد، کاهش شدید وزن و خستگی.

۱۱ خرداد ۱۳۹۷


۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷


۸ فروردین ۱۳۹۷


۲۸ اسفند ۱۳۹۶


۲ بهمن ۱۳۹۶


۹ دی ۱۳۹۶


۲۶ آبان ۱۳۹۶


۱۳ آبان ۱۳۹۶


۲۸ مهر ۱۳۹۶


۱۴ مهر ۱۳۹۶


۴ شهریور ۱۳۹۶


۲۴ مرداد ۱۳۹۶


آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *


نظر


نام *


ایمیل *


وب سایتشاید برایتان پیش آمده باشد که جایی باشید و دستشویی در دسترستان نباشد، در همچین …


بزرگ شدن غده پروستات در مردان پس از سن 50 سالگی شایع می‌ باشد که فرد را با مشکلاتی مانند تکرر ادرار، ادرار خونی و عفونت ادراری روبرو می‌ کند.
اولین و مهم ‌ترین نکته برای درمان این بیماری آن است که همه مردان بالای 50 سال باید با علایم این بیماری آشنا باشند تا به محض مواجهه با این مشکل، سریعا به متخصص اورولوژیست مراجعه کنند، زیرا هرچه زودتر بیماری تشخیص داده شود، پروسه درمانی راحت‌ تر و بهتر صورت می‌ گیرد و نتیجه آن هم بهتر خواهد بود و متأسفانه هر چه فرد با تأخیر به پزشک مراجعه کند و علایم بیماری حادتر و عمیق‌تر شود، پروسه درمانی طولانی‌ تر خواهد بود و احتمال سرطانی شدن پروستات هم وجود خواهد داشت.

 


در این مطلب با برخی روش‌های درمان بزرگی پروستات آشنا می ‌شویم.

 


1- مسدودکننده‌های آلفا (آلفا بلوکرها)


این مسدود کننده‌ها در ابتدا برای درمان فشار خون بالا استفاده می‌شدند. این داروها علایم مربوط به مشکل در ادرار کردن را درمان می‌کنند و سبب می‌شوند تا فرد بیمار حین ادرار کردن با مشکلات کمتری مواجه شود. برخی از این نوع بلوکرها شامل موارد زیر می‌ باشند: ترازوسین، تامسولوسین، دوکسازوسین و آلفا زوسین.

 


2- آنزیم‌های بازدارنده


این ترکیبات در واقع می‌توانند بزرگی پروستات را از طریق کوچک کردن آن درمان کنند، طوری که سایز پروستات را به شکل اولیه برمی‌ گردانند. این آنزیم‌ها شامل فیناستراید یا دوتاستراید می‌ باشند. این آنزیم‌ها در صورتی استفاده می‌شوند که سایز پروستات واقعا بزرگ باشد.


3- میکروویو درمانیدر این شیوه درمانی، آنتن مایکروویو از طریق مجرای خروج ادرار وارد بدن می‌شود تا انرژی حاصله از امواج مایکروویو، قسمت داخلی پروستات بزرگ شده را تخریب کند. این روش برای بزرگی متوسط پروستات به کار می‌ رود و اگر بزرگی پروستات از حدی بیشتر شود، این روش موثر نیست. مراجعه به پزشک متخصص ماهر برای این روش بسیار ضروری است، زیرا این روش تا حدی تهاجمی محسوب می‌شود.

 


4-  Needle Ablation


این روش درمانی با استفاده از گرمایی است که از امواج رادیویی ایجاد می‌ شود. وسیله‌ای به نام سیتوسکوپ را مجرای مثانه می‌کنند تا بخشی از غده پروستات که بزرگ شده است را تخریب کند و مشکلاتی مانند مشکلات دفع ادرار در بیمار تا حدی هموار شود.

 


5- عمل جراحی


درمان بزرگی پروستات توسط عمل جراحی جزو آخرین روش‌های درمانی محسوب می‌شود و در موارد بسیار شدید و حاد صورت می‌گیرد. این جراحی به چند بخش تقسیم می‌ شود و در آن قسمت داخلی پروستات حذف می‌شود (پروستاتکتومی).

 


تذکر


انواع درمان‌های جراحی و غیر جراحی برای درمان بزرگی غده پروستات وجود دارد که در بسیاری از آن‌ها سعی می‌ شود تا بافت اضافی غده پروستات توسط امواج میکرو و یا امواج رادیویی و یا از طریق لیزر برداشته شود تا از طریق حذف بافت اضافی پروستات، فرد بتواند به راحتی ادرار کند و یا کمتر با چنین مشکلاتی مواجه شود.

 


اگر بزرگی پروستات در مراحل ابتدایی باشد، با روش‌های کم تهاجمی این کار صورت می‌ گیرد، اما اگر بزرگ شدن پروستات پیشرفته‌ باشد، روش‌های تهاجمی (با صلاح‌دید متخصص اورولوژیست) استفاده می شوند.

 12 توصیه به آقایان مبتلا به بزرگی پروستات


1- برخی پزشکان توصیه می‌کنند که اگر فرد در مراحل ابتدایی این بیماری قرار دارد، از گیاه دارویی به نام Palmetto استفاده کند. این گیاه برای حفظ سلامت غده پروستات مفید می‌باشد. در سال‌های اخیر عصاره این گیاه را به شکل کپسول تولید کرده اند که بیماران می‌توانند بنا به صلاح‌دید پزشک، آن را مصرف کنند.

 


2- برای این دسته از بیماران، مصرف مکمل روی توصیه می ‌شود. کمبود روی می‌ تواند منجر به اختلالات پروستات از جمله بزرگی پروستات شود.

 


3- گاهی برای درمان این مشکل، کل غده پروستات توسط عمل جراحی برداشته می شود که اغلب هم فرد از علایم بیماری رهایی می یابد، اما این عمل می تواند فرد را دچار ناتوانی جنسی کند. بنابراین بهتر است عمل جراحی آخرین راه حل باشد و از روش های درمانی دیگر کمک گرفت.

 


4- تحقیقات نشان می ‌دهد آقایانی که از میوه و سبزیجات فراوان در برنامه غذایی روزانه خود استفاده می ‌کنند، کمتر دچار بزرگی پروستات می شوند. خوردن گوجه فرنگی نیز بسیار مفید است. در واقع خوردن گوجه فرنگی احتمال ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می دهد.

 


5- به این دسته از بیماران توصیه می ‌شود تا از مصرف هر گونه مایعات، حداقل دو ساعت قبل از خواب خودداری کنند تا دچار شب ادراری و مشکلاتی مانند برخاستن از رختخواب برای دفع ادرار نشوند.

 


6- مصرف الکل و کافئین در این بیماران باید قطع شود تا تحریکات مثانه کم شده و علایم بیماری بدتر نشود.

 


7- به این بیماران توصیه می‌شود تا حداقل 30 دقیقه در روز پیاده روی کنند تا علایم این بیماری کمتر شود.

 


8- به این دسته از بیماران توصیه می‌ شود که هر چند ساعت یک‌ بار (مثلا دو ساعت یکبار) به دستشویی بروند، حتی اگر احساس تخلیه ادرار ندارند.

 


9- برای تقویت ماهیچه‌های لگن جهت جلوگیری از تکرر ادرار، تمرینات ورزشی کگل (Kegel) را یاد بگیرید و آن را در طول شبانه روز انجام دهید.

 


10- هر گونه استرس و عصبانیت سبب تکرر ادرار و تشدید علایم بزرگی پروستات می‌شود. بنابراین ایجاد فضای آرام برای این دسته از بیماران بسیار ضروری و لازم می‌باشد.

 


11- دوری از هوای سرد که سبب تحریک مثانه و تکرر ادرار می‌شود به این بیماران توصیه می‌شود. قرار گرفتن در محیط گرم برای آن‌ها بسیار مناسب می‌باشد.

 


12- استفاده از داروهای آنتی هیستامین و ضد احتقان ها به این بیماران توصیه نمی‌شود، زیرا علایم بیماری‌شان حادتر می‌شود.

زهره لطیفی


بخش سلامت تبیانمطالب مرتبط:


کار غده پروستات در آقایان


بزرگ شدن طبیعی پروستات در مردان


بزرگ شدن پروستات همیشه خطرناک نیست


سرطان پروستات در آقایان


5 روش تشخیص بزرگی پروستات10
0 mohsen فواید،علائم،خواص سپتامبر 28, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *