دلايل پا درد کودکان

دلايل پا درد کودکان
دلايل پا درد کودکان
خانه

موبایل

 

 

دلايل پا درد کودکان

 

شکایاتی مانند این ها را ممکن است از مادران زیاد شنیده باشید: «دختر 8 ساله‌ام به خاطر درد پاهایش نمی‌تواند شب بخوابد، یا پسر شش ساله ی دوستم با گریه و درد پاهایش از خواب می‌پرد و…»

 

مادرانی که تجربه بیشتری دارند، در این مواقع به کودکان‌‌‌شان می گویند: “ناراحت نباش. این ها درد رشد است.”

 

آیا واقعا این طور است؟

” درد رشد” پدیده ای جالب است، زیرا از یک لحاظ دردی واقعی است، اما از طرف دیگر ربطی به رشد ندارد.

 

دردهای دوران رشد دردهای رایجی هستند که بیش از همه در کودکان سه تا پنج ساله و 8 تا 12 ساله رخ می‌دهند. این درد می‌تواند در اثر بازی کردن زیاد و شدید کودک به وجود آید و معمولا عضلات و نه مفاصل را مبتلا می‌کند.

 

از این دردهای رشدی نترسید

دردهای رشدی معمولا تا پایان سال‌های نوجوانی فروکش می‌کنند. تا آن هنگام می‌توانید با انجام اقداماتی ساده، درد شبانه کودک‌تان را تخفیف دهید. دردهای رشد معمولا خفیف هستند و به صورت دردهای مبهم نامشخص (اغلب در بازوهای دست ها یا ساق پاها) حس می‌‌شوند.

 

این دردها واقعی هستند، اما ناشی از رشد بدن کودک نیستند. فرآیند رشد آنقدر تدریجی است که اگر هم دردی جسمی بخواهد در گذر زندگی بوجود بیاید، باید با پیر شدن رخ دهد. فرایند رشد حتی در دوره های شتاب گرفتن آن، در طی ماه ها رخ می دهد. خلاصه کلام این که رشد کردن اصلا دردناک نیست.

 

البته همه ما در همه زمان ها رشد می کنیم. بنابراین به بیان دقیق تر دردهای رشد در هر سنی ممکن است رخ دهند (برای مثال آرتریت یا ورم مفاصل را می توان درد رشدی دوران سالمندی به حساب آورد).

دردهای رشد معمولا نه خطرناک هستند و نه زیانبار؛ اما در عوض یک تشخیص عامیانه راحت (گرچه اندکی بی اعتنا) برای رگ به رگ شدگی های خفیف، فرسودگی عضلانی و عضلات دردناک هستند که گاهگاهی کودکان پر جنب و جوش را گرفتار می کنند.

 

این دردها چه علامتی دارند؟

دردهای رشد اغلب به صورت دردهایی مبهم و زق‌زق‌کننده در پاها، اغلب در جلوی ران‌ها، پشت ساق پاها یا پشت زانوها بروز می‌شوند. معمولا هر دو پا درد می‌گیرد و برخی از کودکان ممکن است از درد شکم یا سردرد در حین دوره‌های درد رشد شکایت داشته باشند.

 

دردهای رشدی اغلب در انتهای بعدازظهر یا ابتدای غروب بروز می‌کنند. برخی اوقات درد کودک را در میان شب بیدار می‌کند.

 

کی باید نزد پزشک رفت؟

در برخی موارد بهتر است در مورد درد پای کودک تان با پزشک مشورت کنید، از جمله در صورتی که درد این ویژگی‌ها را داشته باشد:

 

– مداوم باشد و در طول روز ادامه پیدا کند.

 

– به قدری شدید باشد که کودک را از فعالیت طبیعی بازدارد.

 

– درد در مفاصل متمرکز باشد، یا با یک جراحت همراه باشد‌، یا با نشانه‌ها و علایم دیگری مانند تورم، قرمزی، حساسیت، تب، لنگیدن، دانه‌های پوستی، بی‌اشتهایی، ضعف و خستگی همراه شود.

 

علت و عوامل خطرساز دردهای رشدی

دلايل پا درد کودکان

شاهدی وجود ندارد که رشد کودک دردناک باشد، اما دویدن، بالا و پایین پریدن زیاد کودک ممکن است روی دستگاه عضلانی‌اسکلتی او فشار بیاورد.

 

درد عضلانی ناشی از فعالیت بدنی بیش از حد در طول روز محتمل‌ترین علت آن چیزی است که دردهای رشد نامیده می‌‌شود.

 

دردهای رشد معمولا در فاصله سنین 2 تا 12 سالگی و در دخترها کمی بیش از پسرها دیده می‌شود.

 

دویدن و بالا و پایین پریدن زیاد در طول روز خطر درد پا را در شب افزایش می‌دهد.

 

طرز تشخیص

پزشک برای این که مطمئن شود درد کودک‌تان به علت بیماری جدی‌تری نیست، ممکن است این سوالات را از شما بپرسد:

 

درد در کجا رخ می‌دهد؟ آیا درد در موقع معینی از روز رخ می‌دهد؟ درد چه مدت طول می‌کشد؟ آیا درد کودک را در شب بیدار می‌کند یا مانع خوابیدن او می‌شود؟ آیا علایم دیگر مانند تورم، قرمزی، درد شکمی یا سردرد هم در کودک بروز می‌کند؟ آیا کودک‌تان اخیرا آسیب دیده است؟ آیا میزان فعالیت کودک‌‌تان اخیرا افزایش یافته است؟ آیا اخیرا فعالیت جسمی جدیدی را شروع کرده است؟

 

پزشک همچنین کودک‌‌تان را معاینه خواهد کرد و ممکن است سوالاتی در مورد برخی از بیماری‌‌های خاص که علایم مشابهی دارند، مانند «نشانگان پاهای بی‌قرار» بپرسد. این نشانگان با حس‌ ناخوشایندی در پاها و تمایل غیرقابل کنترل برای تکان دادن پاها برای راحت شدن مشخص می‌شود. به ندرت ممکن است پزشک آزمایش خون، رادیوگرافی با اشعه ایکس و سایر آزمون‌‌‌‌های تشخیصی را برای تعیین علت پادرد کودک تجویز کند.

 

برای درمان چه باید کرد؟

درمان اختصاصی و قاطعی برای دردهای رشدی وجود ندارد، اما شما می‌توانید با اقداماتی مانند ماساژ دادن پاهای کودک، درد او را کاهش دهید.

 

از جمله درمان‌های خانگی که می‌توانید برای کودک انجام دهید، این ها هستند:

 

* پای کودک را ماساژ بدهید: برخی از کودکان با ماساژ ملایم پاها، احساس راحتی می‌کنند. برخی دیگر با در آغوش گرفتن و نوازش، آرام می‌‌شوند.

 

* کشش پاهای کودک هم موثر است: نواحی دردناک پا را به آرامی تحت تمرین کششی قرار دهید. می‌توانید این کار را به صورت یک عادت روزانه، در صبح‌‌ها و هنگام خواب انجام دهید.

 

* از کمپرس گرم استفاده کنید: گرما ممکن است به تسکین درد عضلات کمک کند. روی ناحیه دردناک پا، کمپرس گرم بگذارید. هنگامی که کودک به خواب رفت، کمپرس گرم را بردارید.

 

* با نظر پزشک، به او داروی مسکن بدهید: از داروهای مسکن معمول مانند ایبوپروفن یا استامینوفن برای تسکین درد کودک استفاده کنید، اما هیچ گاه از آسپیرین استفاده نکنید، چون احتمال ابتلای کودک به نشانگان رای (یک عارضه نادر مغزی وخیم که به مصرف آسپیرین در کودکان مربوط است) وجود دارد.

 

* و بالاخره این که به کودک‌تان بگویید که این دردهای رشد برای همیشه ادامه نخواهند یافت و با افزایش سن، خود به خود فروکش خواهند کرد.

 

منابع :

– دکتر زهرا عباس‌پور تمیجانی – هفته نامه سلامت

– همشهری آنلاین

گردآورنده : نیره ولدخانی – سایت تبیان


برای داشتن بچه های سالم تر بخوانید

تور ویژه مشهد // قیمت مناسب

شماره موبایلتان را نام خودتان بگذارید 0912sara

خانه ایی مدرن و شیک داشته باشید

جلوگیری از ریزش مو

تقویت رشد مو

باز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .


جامعه > سلامت – ایسنا نوشت:

متخصصان اطفال به والدین هشدار می‌دهند که پا درد را در کودکان خود جدی بگیرند.

پزشکان به والدین توصیه می‌کنند که درد پای کودکان خود را تنها نشانه‌ای از رشد استخوان‌ها قلمداد نکنند و آن را هشداری برای ابتلا به بیماری‌های استخوانی و یا خطر بروز مشکلات مرتبط با زانو در آینده در نظر بگیرند.

پزشکان معتقدند گاهی اوقات درد پا از سن سه سالگی به بعد در کودک و اغلب به هنگام شب بروز می‌کند که اغلب والدین آن را درد ناشی از رشد استخوان‌بندی پاها به حساب می‌آورند اما توجه به این نکته ضروری است که این وضعیت نباید برای مدت زمان طولانی مورد غفلت قرار گیرد زیرا می‌تواند زنگ خطری برای ابتلای کودک به التهابات مفصلی در آینده باشد.

به گفته پزشکان، آرتریت روماتوئید اطفال (JVA) از جمله بیماری‌هایی است که در سنین پایین در میان کودکان شایع است و چندین مفصل را درگیر می‌کند. این بیماری باعث می‌شود مفاصل دچار التهاب و درد شوند هرچند علت دقیق این عارضه هنوز مشخص نیست.

دلايل پا درد کودکان

به نقل از خلیج تایمز، برخی از متخصصان براین‌باورند که در بدنِ تعدادی از کودکان ژن‌هایی وجود دارند که آنان را در برابر ابتلا به این بیماری آسیب‌پذیر می‌سازند. همچنین سبک زندگی بی‌تحرک، چاقی و رژیم غذایی ناسالم روند از بین رفتن مفاصل را تسریع‌ می‌کند.

 

23231

 

نام

پست الکترونیک

آدرس وب سایت و یا وبلاگ

نظر شما
0/700

کودکان از بدو تولد تا دوران بلوغ، ممکن است با تعدادی از مشکلات در ناحیه پای خود مواجه شوند. خوشبختانه باید گفت که بسیاری از مشکلات پا در کودکان، قابل درمان هستند و نگرانی از بابت دائمی بودن این مشکلات در کودکان وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری کودک و نوجوان، کودکان از بدو تولد تا دوران بلوغ، ممکن است با تعدادی از مشکلات در ناحیه پای خود مواجه شوند. خوشبختانه باید گفت که بسیاری از مشکلات پا در کودکان، قابل درمان هستند و نگرانی از بابت دائمی بودن این مشکلات در کودکان وجود ندارد.

روش های درمانی که در این زمینه استفاده می شود بنا به شدت مشکل کودک، از درمان های ساده تا جراحی می باشد.

معمولا درمان های اولیه به دلیل اینکه کودک در حال رشد است، به تنهایی جواب نمی دهند و باید با روش های درمانی دیگر ترکیب شوند.

اصلاح دائمی ناهنجاری های پا و انجام تمرینات اصلاحی، می تواند شرایط کودک را بهبود بخشد و او را از خطراتی مانند در رفتگی استخوان نجات دهد.

دلايل پا درد کودکان

مشکلات شایع در پای کودکان عبارتند از:

۱- صافی کف پا
اکثر بچه‌ها موقع به دنیا آمدن، کف پایشان صاف است و کم‌کم کف پایشان قوس پیدا می‌کند. اما در بعضی از بچه‌ها این قوس هیچ‌ وقت ایجاد نمی‌شود.
اولین نکته در صافی کف پای کودک، ضعیف بودن مچ پا است. در این وضعیت، مچ پا ‌به‌دلیل طرز قرارگرفتن کف پا، به سمت داخل متمایل است.
بسیاری از ناهنجاری های پا در هنگام تولد نوزاد، زمینه ژنتیکی ندارند، بلکه به دلیل فشارهای موجود در رحم، شکل پا از حالت طبیعی خارج می شود
کف پای صاف معمولا نشانه مشکل یا نقص خاصی نیست و پزشک فقط در مواردی که این مشکل باعث درد شود، به درمان آن می‌پردازند.
همچنین پوشیدن برخی کفش‌ ها مثل کفش‌ های پاشنه بلند، برای این افراد مضر است.

والدینی که فرزندشان کف پای صاف دارد، معمولا بیان می‌کنند که فرزندشان زمخت‌تر از بقیه بچه‌ها راه می‌رود. اما پزشکان می‌گویند هیچ نگرانی متوجه کف پای صاف نیست و نباید مانع ورزش کردن شود.

گاهی‌ اوقات پزشک از کفی‌های مخصوص کفش برای کاهش درد پا در این افراد استفاده می‌کند.

پای کودک
۲- پا چنبری (Club foot)
این اختلال پا در نوزادان و کودکان شایع است. در این اختلال، مچ پا به سمت داخل خم می شود. این بیماری می تواند موقع تولد نوزاد وجود داشته باشد و یا در هنگام رشد کودک بروز کند.

پزشکان معتقدند که مشکل پا چنبری یا پا چماقی می تواند نشانه ای از بیماری های مادرزادی باشد، مانند بیماری اسپینا بیفیدا و سندروم لارسن.

معمولا روش های غیر جراحی برای درمان این مشکل به کار می رود، مثل استفاده از آتل و قالب و نیز کشش پا در امتداد آن تا به رشد صحیح پا کمک کند و پای کودک از حالت خمیدگی درآید.

پای کودک
۳- پای کالکانئووالگوس (Calcaneovalgus Foot)
این بیماری در اثر قرارگرفتن نادرست استخوان ها در پا ایجاد می شود و به راحتی توسط اطرافیان تشخیص داده می شود، زیرا پا شکل غیر طبیعی دارد. این بیماری می تواند ارثی باشد.

خوشبختانه مشاهده شده که استخوان های کودک در این بیماری انعطاف پذیر می باشند و پزشک معالج می تواند با استفاده از روش های درمانی مانند قرار دادن آتل و قالب های مخصوص، شکل استخوان های پای کودک را تصحیح کند و آنها را طبق الگوی طبیعی تنظیم کند.

پای کودک
۴- عمودی بودن استخوان تالوس (Vertical Talus)
این بیماری هم مانند مشکل قبلی، شامل قرارگیری ناصحیح استخوان ها در پاها می باشد. تنها تفاوت این مشکل با بیماری قبلی در روش درمانی آن می باشد.

در مشکل تالوس عمودی، استخوان ها به صورت عمده جابجا شده اند و به دلیل عدم انعطاف پذیری و سختی که در استخوان ها مشاهده می شود، معمولا روش جراحی، روشی مناسب و شایع برای درمان می باشد.

پای کودک
۵- آنته ورژن ران(Femoral Anteversion)
کودکانی که این مشکل را دارند، اغلب با شست پای خود که به سمت داخل خم شده است، راه می روند.

این مشکل هیچ گونه درد و ناراحتی برای کودک ایجاد نمی کند و به مرور زمان و با رشد کودک، بهبود پیدا می کند.

عمل جراحی فقط زمانی توصیه می شود که این مشکل بسیار شدید بوده و راه رفتن کودک را تا حد زیادی دچار اختلال کند.

پزشکان معمولا از سن ۸ سالگی به بعد این عمل جراحی را برای کودک انجام می دهند و قبل از این سن را توصیه نمی کنند، زیرا ممکن است انگشتان پای کودک باز هم تغییر شکل بدهد.

پای کودک
۶- متاتارسوس اداکتوس (Metatarsus Adductus)
در این مشکل، پای کودک دارای قوس زیاد و غیر طبیعی می باشد و انگشت شست پای کودک نیز بزرگ می باشد، طوری که هماهنگی بین اندازه شست پا و انگشتان دیگر وجود ندارد.

این مشکل معمولا تا سن دو سالگی کودک بهبود پیدا می کند.
اگر احیانا در مواردی کودک بهبود پیدا نکرد، روش های درمانی مانند استفاده از قالب و آتل برای او تجویز می شود.

حتی ممکن است در موارد شدید، امکان بهبودی با استفاده از قالب و اتل وجود نداشته باشد و عمل جراحی در دستور کار پزشک قرار گیرد.

علل بروز مشکلات پا
بسیاری از ناهنجاری های پا در هنگام تولد نوزاد، زمینه ژنتیکی ندارند، بلکه به دلیل فشارهای موجود در رحم، شکل پا از حالت طبیعی خارج می شود.
لذا شکل پا به مرور زمان به حالت طبیعی خود باز می گردد و یا ممکن است به درمان های پزشکی از جمله آتل و قالب نیاز پیدا کند.

درمان مشکلات پا
مشکلات پا می تواند با روش های ساده ای مانند بستن اتل و قالب درمان شود. استفاده از کفش های مخصوص جهت اصلاح ناهنجاری های پا نیز در برخی موارد تجویز می شود.

ممکن است تمرینات ورزشی و کششی مخصوصی هم از طرف پزشک تجویز و توسط فیزیوتراپ انجام گیرد.

پیشرفته ترین و آخرین روش درمانی برای مشکلات شایع پا، استفاده از روش جراحی می باشد.

پس از آنکه پزشک شدت ناهنجاری کودک را مشخص کرد و پاسخ مناسبی از روش های درمانی ذکر شده در بالا نگرفت، جراحی را پیشنهاد می کند. جراحی توسط متخصص ارتوپد اطفال انجام می گیرد .
زهره لطیفی

مرجع: بخش سلامت تبیان

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

دلايل پا درد کودکان
دلايل پا درد کودکان
10

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.