راه درمان ضرب ديدگي انگشت دست

خواص دارویی و گیاهی :

ضرب ديدگي و کوفتگي فقط در هنگام ورزش کردن ايجاد نمي شود، بلکه بعضي اوقات ممکن است بر اثر ضرباتي ساده و اتفاقي در زندگي روزمره ايجاد شود. در ورزش هم اين مشکل بيشتر براي کساني پيش مي آيد که بدون گرم کردن، مهارت يا آمادگي قبلي دست به انجام حرکات ورزشي مي زنند. در بسياري از اوقات، انجام درست و به موقع بعضي اقدامات از بدتر شدن صدمه ايجاد شده جلوگيري و دوره درمان را کوتاه مي کند. بنابراين خوب است بدانيد که در چنين مواقعي چه اقداماتي را مي توان براي فرد صدمه ديده انجام داد:

1 – بهتر است اول با لمس کردن و وارد آوردن فشار خيلي ملايم به عضو مورد نظر مطمئن شويد که شکستگي وجود ندارد. به خاطر داشته باشيد حتي اگر مشکوک به شکستگي هستيد به هيچ عنوان عضو را حرکت ندهيد و بهترين اقدام شما در اين مواقع بي حرکت نگه داشتن عضو و رساندن هرچه سريع تر مريض به درمانگاه يا بيمارستان است.

2 – اگر صدمه فقط در حد ضرب ديدگي يا کوفتگي باشد و عضو مورد نظر قادر به حرکت باشد (يعني مشکوک به شکستگي نباشد و مريض هم درد زياد نداشته باشد) به آرامي آن را بالاتر از قلب قرار بدهيد، مثلا يک عدد بالشت زير دست يا پايش قرار بدهيد و بعد از آن بهترين اقدام (در ساعات اوليه ايجاد ضربه) استفاده از کيسه يخ است. مي توانيد چند تکه يخ را داخل يک کيسه قرار دهيد و در آن را ببنديد و به صورت دايره وار روي محل صدمه همراه با کمي فشار حر کت بدهيد. اين کار تا حد زيادي جلوي ورم کردن عضو را مي گيرد و درد را هم کم مي کند. مي توانيد 10 تا 15 دقيقه اين کار را ادامه داده و سپس محل را با يک باند کشي يا نوار پارچه اي نسبتا محکم ببنديد. اين که مي گوييم نسبتا محکم، به اين علت است که اگر خيلي محکم ببنديد ممکن است جريان خون در عضو مورد نظر قطع شود و مشکل جدي تري ايجاد کند؛ نشانه اش هم ايجاد رنگ مايل به آبي در پوست و بي حسي موضع است که در اين صورت بايد بانداژ را کمي شل کنيد.

3 – اگر بيش از چند ساعت از ضربه گذشته است و تورم، کبودي و يا گرفتگي و کشيدگي عضلات ايجاد شده است، بايد به جاي کمپرس سرد، از کمپرس گرم ( گذاشتن کيسه آب گرم يا حوله گرم ) استفاده کنيد. در اين زمان گرم کردن موضع، با افزايش جريان خون موضعي، ورم و کبودي را کم و گرفتگي عضلاني را هم به تدريج برطرف مي کند. کمپرس آب گرم هم هربار نبايد بيشتر از 15 دقيقه باشد و بايد 4 تا 5 بار در روز تکرار شود.

4 – فراموش نکنيد تشخيص قطعي نوع صدمه ايجاد شده در اغلب اوقات با گرفتن عکس (راديو گرافي) و تشخيص پزشک ارتوپد امکان پذير است و دستکاري افراد ناوارد ممکن است يک مشکل ساده را به يک دردسر بزرگ تبديل کند. يکسري پماد هايي هم هست که موقع ضرب ديدگي و کوفتگي به رفع کبودي، درد و ورم کمک زيادي مي کند؛ مثل پماد ماساژ دپي، پمادمتيل ساليسيلات، ريحان، رزماري، پماد فلفل ق (کاپسائيسين)، ژل ديکلوفناک و پيروکسيکام. (در مورد پماد هاي گياهي مثل فلفل يا رزماري، بهتر است اول مقداري از پماد را روي قسمت کوچکي از پوست آزمايش کنيد، کمي صبر کنيد و اگر حساسيت نداشتيد، روي تمام موضع بماليد). ماساژ موضعي با لوسيون گياهي سي– ام که عصاره نعناع و کرفس است نيز در درمان ضرب ديدگي بسيار موثر است.

در نهايت اگر هيچ پمادي در دسترس تان نبود ماليدن کمي روغن جامد نباتي يا حيواني به تنهايي يا مخلوط با زردچوبه هم تا حدي از ورم کردن موضع جلوگيري مي کند. ضمناً در صورت درد و ورم زياد، مي توانيد به صورت خوراکي از قرص هاي ايبوپروفن و ديکلوفناک استفاده کنيد.


 

 

گاهی اوقات استخوان انگشتان پا دچار شکستگی می ‌شود. این اتفاق به علل مختلفی روی می ‌‌دهد.شایع‌ ترین آن ضربه مستقیم است. البته حرکات دیگری مانند شوت کردن یک جسم سنگین یا افتادن جسمی روی انگشتان پا و پیچ ‌خوردگی نیز می‌ تواند باعث شکستگی انگشتان پا شود، ‌به همین دلیل هم اگر به ورزش ‌هایی می ‌پردازید که در آن ها کفش به پا نمی‌ کنید(ورزش‌ های رزمی و ژیمناستیک)‌ بیشتر در خطر آسیب به انگشتان پا قرار دارید.شکستگی انگشتان پا باعث درد و تورم در انگشتان می ‌شود و راه رفتن یا دویدن را مشکل می ‌کند.رنگ انگشت آسیب دیده ممکن است آبی یا سیاه شود.پس از اقدامات درمانی و جوش خوردن شکستگی برای بازتوانی و برگشتن سریع‌ تر به وضعیت اولیه می ‌توانید نرمش‌های زیر را انجام دهید.حرکت اولحرکت اول:در پشت صندلی بایستید.سعی کنید با کمک صندلی بدن خود را بالا کشیده و روی پنجه قرار بگیرید و 5 ثانیه در همین حالت بمانید.سپس بدون استفاده از صندلی به آرامی به وضعیت اولیه برگردید.وقتی انجام این حرکت برای تان آسان شد، سعی کنید این حرکت را فقط با یک پا تکرار کنید.این حرکات را 3 نوبت در روز و هر نوبت 10 بار تکرار کنید.حرکت دومحرکت دوم:روی یک سطح سفت بنشینید و یک پای خود را در مقابل خود دراز کنید.یک حوله یا پارچه را از زیر انگشتان خود عبور داده و دو سر آن را در دست بگیرید.بدون آن که زانوی شما خم شود دو سر پارچه را به سمت خود بکشید تا در پای خود احساس کشش کنید.15 تا 30 ثانیه در همین حالت بمانید و بعد کشش را متوقف کنید.این حرکت را 3 نوبت در روز و هر بار 5 مرتبه تکرار کنید.حرکت سومحرکت سوم:با دست خود به آرامی انگشت آسیب ‌دیده را خم کنید.حال مجددا با دست آن را به وضعیت مستقیم اولیه برگردانید.در انتهای هر حرکت 5 ثانیه صبر کنید.این حرکت را 10 مرتبه 3 نوبت در روز تکرار کنید.حرکت چهارمحرکت چهارم:در جای خود بایستید.سپس انگشتان پای خود را از زمین بلند کرده و سعی کنید روی پاشنه‌ های خود برای مدت 5 ثانیه تعادل خود را حفظ کنید.این حرکت را 10 بار روزی 3 مرتبه تکرار کنید.حرکت پنجمحرکت پنجم:پاشنه پای خود را روی زمین قرار داده و با انگشتان خود حوله‌ای را از زمین بلند کنید و بعد آن را رها کنید.دقت کنید که پاشنه شما از زمین بلند نشود.این حرکت را 10 تا 20 مرتبه در روز تکرار کنید.آرش تاج – جام جم

پاسخ: حتی اگر سالهاست ورزش نکرده اید، هرگز دیر نیست. در تحقیقی مشخص شد که افراد بزرگسالی که فعالانه ورزش می کردند یا تحرک بدنی داشتند احتمال عمر بیشتر را در خود افزایش دادند. ورزش سلامتی مغز را تقویت می کند و در مجموع کیفیت زندگی را بهبود می بخشد.

پاسخ: حتی اگر سالهاست ورزش نکرده اید، هرگز دیر نیست. در تحقیقی مشخص شد که افراد بزرگسالی که فعالانه ورزش می کردند یا تحرک بدنی داشتند احتمال عمر بیشتر را در خود افزایش دادند. ورزش سلامتی مغز را تقویت می کند و در مجموع کیفیت زندگی را بهبود می بخشد.


پاسخ: حتی اگر سالهاست ورزش نکرده اید، هرگز دیر نیست. در تحقیقی مشخص شد که افراد بزرگسالی که فعالانه ورزش می کردند یا تحرک بدنی داشتند احتمال عمر بیشتر را در خود افزایش دادند. ورزش سلامتی مغز را تقویت می کند و در مجموع کیفیت زندگی را بهبود می بخشد.

پاسخ: حتی اگر سالهاست ورزش نکرده اید، هرگز دیر نیست. در تحقیقی مشخص شد که افراد بزرگسالی که فعالانه ورزش می کردند یا تحرک بدنی داشتند احتمال عمر بیشتر را در خود افزایش دادند. ورزش سلامتی مغز را تقویت می کند و در مجموع کیفیت زندگی را بهبود می بخشد.

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید


برای شکستگی بای اردک باید چی کار کرد , انگشت سبابه تان را تا بند انگشت دوم , عکس استخوان های انگشتان دست از بغل , عکس استخونهای انگشتان دست از بقل , جراحی تاندون انگشت سوم دست راست , درمان درد و کوفتگی در انگشت شصت , درمان ضرب دیدگی انگشت کوچک دست , چگونه انگشت خود را خونی کینیم , اگر اینترنت در اسنپ خاموش شود , درد بند انگشت کوپک و تا نشدن , اقدامات اولیه برای ضرب دیدگی , درمان خانگی شکستگی انگشت پا , درمان ضرب دیدگی انگشت دست , درمان شکستگی انگشت شصت پا , درمان شکستگی انگشت شست پا , میزان ارش بند انگشت کوچک , برای شکستن انگشت کوچک پا , مراقبت از پای ضرب دیده , شکستگی انگشت کوچک پا , برگشتن انگشت شست پا , درمان پای ضربه دیده , ضرب دیدگی انگشت دست , برگشتن انگشت شصت پا , کاهش درد ضرب دیدگی , علایم شکستگی انگشت , آسیب دیدن روی پا , کوفتگی شست دست , کوفتگی انگشت , ضرب دیدگی پا , ضرب دیدن پا

 


 

شناخت ی طبیعی در دسترس و ارزان قیمت می تواند به شما کمک کند که گاهی زودتر به داد خودتان برسید. البته ناگفته نماند که برای انجام هر یک از این روش ها باید نظر پزشک را هم جویا شوید و از درمان های خودسرانه پرهیز کنید تا گرفتار عوارض ناخواسته این درمان های طبیعی نشوید.

 

▪ لیمو و جای جوش

دکتر آدری کیونین، متخصص پوست ومو می گوید: شما می توانید برای از بین بردن جای جوش های صورت تان، روزی تا دقیقه یک قطعه لیمو ترش تازه را روی پوست تان بگذارید و بعد از هفته از داشتن پوستی صاف و شفاف لذت ببرید. اسید موجود در آب لیمو ترش سبب از بین رفتن جای جوش ها می شود. ولی اگر پوست خشکی دارید، بهتر است از این روش استفاده نکنید.

 

▪ سرکه سیب و ضرب دیدگی

محققان می گویند سرکه سیب یکی از موثرترین مواد برای مبارزه با بیماری های التهابی است. بنابراین اگر قسمتی از بدن تان دچار ضرب دیدگی شده و ورم کرده است، روزی چند نوبت یک دستمال پارچه ای را به سرکه سیب آغشته کنید و روی قسمت متورم بمالید، یا روزی دو بار خمیری متشکل از سرکه سیب و سفیده تخم مرغ را به مدت یک ساعت روی بخش ضرب دیده بگذارید.

 

▪ زنجبیل و دل درد

این گیاه معجزه گر بهترین درمان برای دل دردهای ساده و حتی دل دردهای دوران بارداری و قاعدگی است. مطمئن باشید که اگر دل درد به سراغ تان بیاید، با نوشیدن روزی دو لیوان دم کرده زنجبیل می توانید از دست آن خلاص شوید. برای درست کردن دم کرده زنجبیل هم کافی است یک قاشق غذاخوری زنجبیل تازه را در یک قوری آب داغ بریزید و دقیقه منتظر شوید تا خوب دم بکشد و آماده نوشیدن شود.

 

▪ عسل و خراش پوستی

این خوراکی شیرین و خوش مزه، حاوی دو ماده موثر و مفید برای درمان زخم های ناشی از بریدگی یا خراش است؛ شکر برای از بین بردن رطوبت و در نتیجه از بین رفتن باکتری ها و پراکسید هیدروژن برای ضدعفونی کردن. پس شما می توانید برای درمان بریدگی های سطحی تان به سادگی از این ماده شفابخش استفاده کنید.

 

▪ نمک و بوی بد پاها

یکی از مشکلاتی که اکثر ورزشکاران و گاهی افراد غیر ورزشکار با آن دست به گریبان اند، مشکلات مربوط به پاهاست. تعریق بیش از حد و بوی نامطبوع پا ، به وجود آمدن قارچ های پوستی بین انگشتان پا و سفتی پوست به خصوص در پاشنه و انگشت شست پا، از جمله ی این مشکلات هستند.

دکتر سوزان لوین، متخصص بیماری های داخلی، به کلیه افرادی که به نوعی با هر کدام از این مشکلات درگیر هستند توصیه می کند روزانه تا دقیقه پاهای شان را در محلولی حاوی یک لیتر آب گرم و دو قاشق چای خوری نمک، قرار دهند.

 

▪ روغن زیتون و اگزما

خشکی و خارش شدید پوست در بیماری اگزما بسیار آزار دهنده است. اگر از این بیماری پوستی رنج می برید و داروهای شیمیایی هم حساسیت پوست تان را بیشتر کرده اند، می توانید روزی چند نوبت یک قاشق چای خوری روغن زیتون را روی هر / سانتی متر از پوست مبتلا بمالید و اگر بیماری تان شدید و پیشرفته است، منطقه چرب شده را با یک پوشش پلاستیکی هم بپوشانید.

 

▪ شیر و آرامش

دکتر برنارد ویتون، روان پزشک، می گوید: اگر می خواهید پیش از خوابیدن به آرامش کامل برسید و با ذهنی آرام یک خواب لذت بخش را تجربه کنید، نیم ساعت قبل از خواب یک لیوان شیر گرم بنوشید. اسیدآمینه ای به نام تریپتوفان در شیر وجود دارد که باعث ایجاد حس آرامش می شود.

 

▪ دم کرده بابونه و میخچه

دکتر لوین می گوید: آسان ترین راه برای از بین بردن میخچه پا این است که روزی دو ساعت آن را در دم کرده ی بابونه قرار دهید. این دم کرده گیاهی، بهترین ماده برای نرم کردن پوست سفت شده هم به شمار می آید. در ضمن اگر دیدید پوست تان بعد از قرار گرفتن در دم کرده بابونه رنگ گرفت، اصلا نگران نشوید. مقداری آب ولرم و صابون ملایم می تواند مشکل شما را خیلی سریع حل کند.

 

▪ جوش شیرین و عفونت ادراری

به گفته دکتر لارین گیل اسپای، اورولوژیست، جوش شیرین با قلیایی کردن محیط مثانه باعث جلوگیری از تکثیر باکتری ها می شود، بنابراین اگر به عفونت دستگاه ادراری مبتلا شده اید و به پزشک هم دسترسی ندارید، روزی یک لیوان آب که با یک چهارم قاشق چای خوری جوش شیرین مخلوط شده است را بخورید و در اولین فرصت ممکن به پزشک مراجعه کنید.

منبع:salamatnews.com

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.