روزه داری دیابت نوع یک

روزه داری دیابت نوع یک

روزه داری دیابت نوع یک

روزه داری دیابت نوع یک

مدیر انجمن دیابت استان کرمان گفت: مهم‌ترین خطری که ممکن است بیماران دیابتی روزه‌دار با آن مواجه شوند، افت شدید قند خون است که می‌تواند تهدید کننده حیات باشد و به همین دلیل این موضوع باید از سوی بیمار و خانواده وی کاملا مد نظر باشد.

 

دکترعلی‌اصغرعباسی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه کویر، با اشاره به اینکه گروهی از بیماران روزه‌داری برایشان مناسب نیست، اظهار کرد: البته یکسری از بیماران با رعایت مواردی خاص می‌توانند به وظیفه شرعی خود عمل کنند، اما گروهی نباید گرسنگی طولانی یا روزه‌داری داشته باشند. این گروه شامل بیماران دیابتی تیپ یک، بیماران با دیابت بارداری، بیماران مبتلا به یکی از عوارض دیابت نظیر نارسایی کلیوی یا عوارض چشمی، قلبی یا سایر موارد مربوط به دیابت را دارند، است.

 

عباسی بیان کرد: همچنین بیمارانی که برای کنترل قند خون باید در چند نوبت روزانه دارو مصرف کنند یا تزریق انسولین داشته باشند و بیمارانی که علی‌رغم مصرف دارو هنوز به نتایج مناسبی از جهت کنترل قند نرسیده‌اند، امکان روزه‌داری ندارند. روزه داری دیابت نوع یک

 

وی تصریح کرد: علاوه بر آن بیماران دیابتی سالمند یا بیمارانی که به تنهایی زندگی می‌کنند و در صورت افت قند کسی برای کمک در دسترس‌شان نباشد، وجود یکسری بیماری‌های همراه با دیابت که البته برای کنترل آنها بیمار باید تحت درمان‌های دارویی باشد مانند مبتلایان به انواع سرطان یا بیماری‌های مغز و اعصاب و مواردی از این قبیل نیز نمی‌توانند روزه بگیرند.

 

وی با اشاره به خطراتی که دیابتی‌های روزه‌دار را تهدید می‌کند، گفت: مهم‌ترین خطری که ممکن است این بیماران با آن مواجه شوند، افت شدید قند خون است که می‌تواند تهدید کننده حیات باشد؛ از این رو این موضوع باید از ناحیه بیمار و خانواده وی کاملا مد نظر باشد و در صورت بروز علایم افت قند سریعا اقدامات لازم را انجام دهند و چنانچه علایم رفع نشود، هرچه سریع‌تر بیمار را به یکی از مراکز اورژانس منتقل کنند.

 

عباسی یادآوری کرد: از جمله علایم افت قند می‌توان به احساس سبکی سر، احساس ضعف شدید در اندام‌ها، تعریق سرد در تمام بدن، عدم توانایی تکلم، احساس سرگیجه و افت بینایی اشاره کرد.

 

وی سپس درمورد نحوه مصرف داروها در زمان روزه‌داری تاکید کرد: بیمارانی که توانایی روزه‌داری در ماه مبارک رمضان را دارند برای آنها مصرف داروها با تغییراتی همراه است، از جمله اینکه میزان مصرف داروی خوراکی یا انسولین مربوط به وعده صبحگاهی به وعده افطار و میزان داروی مربوط به شب با نصف میزان قبلی به وعده سحر منتقل می‌شود.

 

مدیر انجمن دیابت استان کرمان افزود: البته اگر بیماری تحت درمان با سه بار تزریق انسولین باشد، باید میزان انسولین ظهر و شب را با هم جمع کرده و نصف حاصل آن را به وعده سحر منتقل کند.

 

عباسی به توصیه‌های تغذیه‌ای جهت افراد روزه‌دار پرداخت و بیان کرد: این افراد باید موارد کلی تغذیه دیابتی را رعایت کنند و البته مواردی که بویژه در زمان روزه‌داری با ساعات طولانی تابستان قابل توجه است از جمله جلوگیری از کم آبی بدن، خودداری از مصرف مقادیر زیاد غذا در یک وعده (جدا کردن وعده افطار از شام)، عدم مصرف تنقلات و غذاهای پرچرب، خودداری از مصرف انواع میوه‌جات در یک زمان و مهم‌ترین موضوع تغذیه‌ای برای بیماران دیابتی خودداری از روزه گرفتن بدون سحری است.

 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر روزه‌دار دیابتی دچار افت شدید قند شود چه اقداماتی باید انجام دهد؟ گفت: در واقع اقدامات لازم در این موارد به سطح قند خون بیمار بستگی دارد، اما بهترین راه برای تشخیص سطح قندخون استفاده از دستگاه گلوکومتر است و در صورتی که میزان قند بیمار به سطح کمتر از 80 رسیده باشد، باید اقدامات فوری برای بازگشت آن به سطح طبیعی انجام شود.

 

پزشک انجمن خیریه حمایت از بیماران دیابتی استان کرمان ادامه داد: در این موارد ساده‌ترین راه مصرف یک لیوان آب شیرین شده با چهار حبه قند یا مصرف آب میوه شیرین یا چند عدد خرما است، چنانچه بیمار به علت کاهش سطح هوشیاری توانایی مصرف خوراکی را نداشته باشد باید سریعا به یک مرکز پزشکی انتقال یابد.

 

عباسی افزود: اصول کلی تغذیه بیماران دیابتی در ماه مبارک رمضان تفاوت چندانی با زمان‌های دیگر ندارد و رعایت موارد تغذیه‌ای همچون خودداری از مصرف مقادیر زیاد غذا در یک وعده، مصرف میزان کافی سالاد و سبزیجات، مصرف میزان کافی آب، مصرف برنج در ترکیب با سبزیجات یا حبوبات (مانند سبزی پلو، لوبیا پلو یا عدس پلو)، استفاده از گوشت سفید مانند ماهی و مرغ، مصرف مغز دانه‌های کافی (البته سرخ نشده در نمک) توصیه می‌شود. ضمن اینکه مصرف میوه‌هایی که شیرینی کمتری دارند همچون خیار، سیب، کیوی و موز(کمی نارس) هم در مقادیر محاسبه شده در برنامه غذایی پیشنهاد می‌شود.

 

وی تصریح کرد: به علاوه مصرف مقادیر کمی از عسل و خرمای غیر رطبی در ترکیب برنامه غذایی و خودداری از مصرف نان‌های تهیه شده با آرد سفید (مانند نان باگت) نیز می‌تواند در این شرایط مفید باشد.

 

عباسی در پایان خاطرنشان کرد: ضمن آرزوی قبولی طاعات وعبادات تمامی مسلمانان از جمله بیماران دیابتی، امیدوارم این بیماران با رعایت نکات ایمنی لازم از ایجاد صدمات جسمانی حاصل از نوسانات شدید قند مصون باشند، ضمن اینکه تاکید می‌شود تصمیم‌گیری در مورد توانایی روزه‌داری در این بیماران در وهله اول بر عهده خود شخص بیمار است و در صورت شک به این موضوع بهتر است با پزشک معتمد مشورت شود.

 

 

افرادی که به دیابت نوع ۱ مبتلا بوده و تحت درمان با انسولین هستند توصیه می‌شود که ترجیحاً روزه نگیرند چون ممکن است دچار افت قند شده و مشکلاتی برایشان به وجود بیاید.

به گزارش مشرق، ماه رمضان ماهی است که قلب‌های مؤمنین برای روزه داری و اطاعت از امر خدا می‌تپد. در این بین هستند افرادی که به برخی بیماری‌ها مانند دیابت مبتلا هستند که نیاز به مراقبت و رژیم غذایی کنترل شده دارد.

بیشتر بخوانید:

 

سؤال اینجاست که آیا افراد مبتلا به دیابت مجاز به روزه داری هستند یا خیر و اگر هستند تحت چه شرایطی می‌توانند به این فریضه دینی عمل کنند. در این مطلب دکتر محمدرضا مهاجری تهرانی، متخصص داخلی و فوق تخصص غدد و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص امکان روزه داری و شرایط آن برای دیابتی‌ها بیشتر توضیح می‌دهد.

 روزه داری بیماران دیابتی در چه شرایطی امکان پذیر است؟روزه داری دیابت نوع یک

روزه‌داری یک امر شرعی بوده و برای سلامتی بدن مفید است. بهترین کس برای تشخیص توانایی روزه داری خود فرد است. پزشک براساس دستورالعمل‌های بین‌المللی توصیه‌های کلی را ارائه می‌دهد تا فرد در سلامت کامل به انجام فرایض دینی خود بپردازد. در واقع بیماران دیابتی می‌توانند با رعایت شرایط خاص مثل بقیه افراد در ماه مبارک رمضان روزه بگیرند. این شرایط خاص عبارت است از کنترل منظم قندخون، مصرف به موقع داروها و رعایت رژیم مناسب غذایی. بیمارانی که بدون مصرف دارو و تحت رژیم غذایی خاص بیماری خود را کنترل می‌کنند و همچنین بیمارانی که تحت درمان با داروهای خوراکی دیابت هستند به خصوص بیمارانی که دچار عوارض ناشی از دیابت مانند آسیب‌های وارده به چشم‌ها، کلیه‌ها و دیگر اعضا نیستند می‌توانند در این ماه روزه داری کنند.

  آیا بیماران انسولینی می‌توانند روزه بگیرند؟

در خصوص افرادی که به دیابت نوع 1 مبتلا بوده و تحت درمان با انسولین هستند توصیه می‌شود که ترجیحاً روزه نگیرند چون ممکن است دچار افت قند شده و مشکلاتی برایشان به وجود بیاید. افرادی که در ماه‌ها و هفته‌های اخیر دچار حملات کاهش سطح هشیاری شده‌اند یا نوسانات شدید قند خون داشته‌اند نیز نباید روزه داری کنند. علاوه بر این افرادی که دچار عوارض دیابت مزمن دیابت مانند نارسایی کلیه، بیماری‌های قلبی حاد، مشکلات بینایی و غیره هستند نیز بهتر است از روزه گرفتن خودداری کنند. روزه داری به خانم‌های باردار دیابتی نیز توصیه نمی‌شود. بقیه افراد دیابتی می‌توانند با رعایت اصول خاص غذایی و مصرف به‌موقع داروها روزه داری کنند.

  بدون شک با وجود روزه داری اهمیت مصرف داروها پررنگ‌تر می‌شود. در خصوص دستورالعمل مصرف دارو در بیماران دیابتی روزه دار توضیح دهید.

بیماران دیابتی که تحت درمان با داروهای خوراکی قرار دارند باید دقت بیشتری در مصرف داروهایشان داشته باشند. بهتر است داروها عمدتاً در وعده افطار مصرف شوند. به‌عنوان مثال اگر فردی قرص متفورمین مصرف می‌کند بهتر است یک سوم قرص را در وعده سحر و دو سوم را در وعده افطار مصرف کند. در صورت مصرف داروهای دیگر بهتر است با نظر پزشک معالجشان عمل کنند. لازم است که بیماران دیابتی در طول سحر تا افطار مایعات زیادی مصرف کنند بخصوص در فصل تابستان که هوا گرم بوده و ساعات روزه داری طولانی است.

  اگر فردی مصرف دارو در وعده سحری را فراموش کرد چه باید بکند؟

داروها تأثیر آنی ندارند. بنابراین در صورت فراموش کردن دارو در وعده سحر لازم است که در طول روز قند خون به طور مرتب کنترل شود. در صورت پایین بودن، افت یا افزایش شدید قند خون لازم است روزه داری خاتمه پیدا کند. افرادی که قندخون بالای 300 میلی‌گرم در دسی لیتر دارند نیز نباید روزه بگیرند چون دچار تکرر ادرار و کم آبی می‌شوند که برای بدن خطرناک است. اگر دارو فراموش شده باشد فرد می‌تواند دارو را در وعده‌های بعدی یعنی افطار و سحری بعد استفاده کند.

  آیا روزه داری صحیح می‌تواند راهی برای کنترل قند خون باشد؟

برای افراد سالم روزه داری صحیح می‌تواند راهی برای کنترل قند خون باشد. در خصوص افراد مبتلا دیابت نتایج مطالعات نشان داده است که در ماه رمضان این افراد به دو دسته تقسیم می‌شوند: افرادی که با روزه داری قند خونشان کاهش پیدا می‌کند و افرادی که بالعکس دچار افزایش قند خون می‌شوند. دلیل این مسئله به ترس افراد مربوط می‌شود که برای جلوگیری از افت قند خون بیش از نیازشان به مصرف مواد غذایی و کربوهیدرات‌ها روی می‌آورند. اما افرادی که مواد غذایی را کنترل شده مصرف می‌کنند شاهد تأثیر مثبتی در قند خون خود خواهند بود.

  کنترل قند خون در ماه رمضان چگونه باید باشد؟

 

بهتر است در طول ماه رمضان دفعات کنترل قند خون بیشتر شود. توصیه می‌کنیم دیابتی‌های روزه دار قبل از افطار قند خونشان را چک کنند. لازم است که این افراد دو ساعت بعد از افطار و همچنین قبل از سحری نیز به اندازه‌گیری مجدد قند خونشان اقدام کنند. اگر قند خون فرد دیابتی دو ساعت بعد از افطار بالای 250 میلی‌گرم در دسی لیتر بود لازم است که در شب بعد کالری دریافتی در زمان افطار را به میزان 20 درصد کاهش دهد. اگر پیش از وعده سحری قند خون فرد بیش از 200 میلی‌گرم در دسی لیتر باشد حتماً باید 20 درصد از کالری دریافتی همیشگی کم شود. اما اگر فرد متوجه شود که قند خونش به بالای 350 میلی‌گرم در دسی لیتر رسیده است بهتر است از روزه داری خودداری کرده و با پزشک خود مشورت کند. کنترل قند خون در طول روز نیز لازم است و در صورت مشاهده عوارض افت قند خون در هر ساعتی از روز باید روزه داری خاتمه پیدا کند.

  با مشاهده چه علائمی فرد باید روزه خود را بشکند؟

اگر فرد دیابتی در هر ساعتی از روز با علائمی مانند تپش قلب، ضعف و بی‌حالی شدید، لرزش دست و پا، سرگیجه، تاری دید، عرق سرد زیاد، گرسنگی شدید و خواب آلودگی مواجه بشود لازم است که بلافاصله قند خون خود را چک بکند. اگر قند خون کمتر از 70 تا 65 میلی‌گرم در دسی لیتر رسیده باشد فرد باید حتماً روزه خود را افطار کند. در غیر این صورت ممکن است دچار افت شدید قند خون، کاهش سطح هشیاری، کما و عوارض خطرناک دیابت شود.

 برای افرادی که انسولین تزریق می‌کنند و در عین حال اصرار به روزه گرفتن دارند چه توصیه‌هایی دارید؟

توصیه می‌شود افرادی که انسولین تزریق می‌کنند روزه نگیرند. گرچه آمارهای جهانی نشان می‌دهد افرادی که تحت درمان با انسولین هستند نیز روزه داری می‌کنند و روزه داری آن‌ها بلامانع است. اگر فردی با تزریق انسولین نیز اصرار به روزه داری داشته باشد لازم است که تغییراتی در دوز انسولین و نوع انسولین دریافتی داده شود. هم اکنون انسولین‌های قلمی در دسترس است که کنترل قند خون ساده‌تر کرده‌اند. در نتیجه این افراد نیز می‌توانند با کمک انسولین‌های قلمی روزه بگیرند اما لازمه آن کنترل منظم قند خون است. همان‌طور که گفته شد فرد در هر ساعتی از روز که با افت قند خون مواجه شود باید روزه خود را افطار کند.

منبع: تبیان

میزان آن به طور طبیعی در حالت ناشتا یعنی ۷۰ تا ۱۱۰ میلی‌گرم در هر صد سی‌سی خون می‌باشد.

دیابت یا بیماری قند به علت بالا بودن مداوم قند خون ایجاد می‌شود. علت افزایش قند خون عبارت است از: ۱ – لوزالمعده قادر به ترشح میزان کافی انسولین نیست. ۲ – سلول‌های بدن قادر به مصرف دقیق و مشخص قند خون نمی‌باشد. مواد قندی (کربوهیدرات‌ها) پس از گوارش و هضم به گلوکز تبدیل شده که مهمترین قند یاده است و پس از ورود به جریان خون به عنوان سوخت برای سلول‌های بدن به کار می‌رود.

زمانیکه انسولین به مقدار کافی در بدن موجود نباشد و یا کار خود را به خوبی انجام ندهد قند به مقدار زیاد در جریان خون باقی می‌ماند.

میزان آن به طور طبیعی در حالت ناشتا یعنی ۷۰ تا ۱۱۰ میلی‌گرم در هر صد سی‌سی خون می‌باشد.روزه داری دیابت نوع یک

اگر میزان قند خون ناشتا حداقل در دو آزمایش بیش از ۱۲۶ میلی‌گرم در هر صد سی‌سی خون باشد، تشخیص دیابت را می‌توان مطرح کرد.

آزمایش قند خون به صورت ناشتا، ۲ ساعت پس از مصرف صبحانه و قند عصر همراه با یادگیری چگونگی اندازه‌گیری قند خون و ثبت آن به کنترل بهتر دیابت کمک می‌کند. اندازه‌گیری قندخون نشان می‌دهد که پاسخ بدن به رژیم غذایی و برنامه ورزشی و داروها و انسولین چگونه است.

براساس علایم دیابت در بیماران، هر چند که باید به خاطر داشته باشیم در بیماران دیابتی نوع ۲ شروع این علامت‌ها ممکن است به طور تدریجی باشد و حتی فرد مبتلا هیچ‌یک از علایم دیابت را تجربه نکند و یا اینکه تا سالها دیابت او تشخیص داده نشود

یک یا چند علایم زیر می‌تواند نشانه دیابت باشد: ۱ – تشنگی بیش از حد ۲ – تکرر ادرار (افزایش دفعات ادرار) ۳ – کاهش وزن ۴ – خستگی و احساس از دست دادن انرژی ۵ – تاری دید ۶ – خشکی و خارش پوست ۷ – عفونت‌های عود کننده مانند برفک، عفونت‌های دستگاه ادراری و عفونت‌های پوستی ۸ – از بین رفتن حس بخش‌های مختلف اندمها در قسمت انتهایی مانند احساس گزگز و مور مور در پاها

دیابت نوع یک را دیابت وابسته به انسولین نیز می گویند، این نوع دیابت به دلیل بروز علایم به سرعت تشخیص داده می‌شود و درمان شروع می‌شود. دیابت نوع دو یا دیابت غیروابسته به انسولین، در آن علایم پرکنومی پدیدار می‌شود و معمولاً چندین سال طول می‌کشد تا شخص از بیماری خود آگاهی یابد. اغلب این بیماران با رعایت رژیم غذایی و ورزش درمانمی‌شوند. گاهی اوقات برای رساندن قند خون به میزان طبیعی از قرص‌های خوراکی پایین آورنده قند خون و یا انسولین هم استفاده می‌شود.

در افراد مبتلا به دیابت نوع یک انسولین یا اصلاً تولید نمی‌شود و یا به مقدار ناچیز تولید می‌شود، بدن نمی‌تواند از قند (سوخت) حاصل از مصرف غذاها استفاده نماید و کاهش وزن شدید پدید می‌آید. در این حالت سلول‌های بتای لوزالمعده تخریب شده و انسولین کافی نمی‌سازد و بدن به تزریق انسولین نیاز دارد.

دیابت نوع ۲ شایعترین شکل بیماری قند است به طوری که ۹۵ – ۹۰ درصد مبتلایان به دیابت از این نوع بیماری رنج می‌برند. در اینحالت سلول‌های بدن پاسخ‌دهی مناسب به انسولین موجود در خون ندارند و به تدریج تولید انسولین توسط سلول‌های بتا نیز کاهش می‌یابد. پس بعضی از افراد دیابتی نوع ۲ به مصرف قرص‌های خوراکی پایین آورنده قند خون یا تزریق انسولین نیاز پیدا می‌‌کنند

۱ – وجود سابقه خانوادگی دیابت ۲ – وزن بالا ۳ – سن بالای ۴۰ سال ۴ – سابقه دیابت در دوران بارداری ۵ – مصرف داروها مانند کورتون ۶ – فشار خون بالا ۷ – سابقه حمله قلبی یا سکته مغزی

۱ – من بیماری قند دارم و در حال حاضر برای پایین آوردن قند خونم از قرص قند استفاده می‌کنم، آیا می‌توانم امسال روزه بگیرم؟ در صورتی که شما به بیماری مزمن دیگری که پزشک مربوطه شما را از گرفتن روزه به علت آن منع کرده است) مبتلا نیستید و در حال حاضر قند خونتان در حد قابل قبولی (در حالت ناشتا زیر ۱۶۰) است و اخیراً دچار افت قند خون نشده‌اید، به احتمال زیاد می‌توانید روزه بگیرید.

۲ – آیا دخترم که دیابتی است و انسولین تزریق می‌کند هم می‌تواند روزه بگیرد؟ بعید به نظر می‌رسد که ایشان بتوانند روزه‌داری را تحمل کنند. البته اگر اصرار برروزه داشتن دارد، در صورتی که انسولین زیادی مصرف نمی‌کند و طی روز دچار افت قند خون نمی‌شود، با احتیاط کامل(زیر نظر پزشک خود جهت تنظیم رزیم غذایی وانسولین) و رعایت نکاتی که بیان خواهد شد ممکن است بتواند دوره روزه‌داری را بدون خطر پشت سر بگذارد.(حتما با پزشک خود مشورت کند)

۳ – آیا اگر من روزه بگیرم ممکن است دچار عوارض بشوم؟ خطرناکترین عارضه روزه‌داری، کاهش بیش از حد قند خون است. شما طی روزه‌داری بیش از هر چیر باید مراقب باشید که قند خونتان زیاد افت نکند.

۴ – چگونه می‌توانم بفهمم که قند خونم پایین آمده است؟ افت قند خون با علامتهایی مانند ضعف و بی‌حالی شدید، عرق سرد فروان، تپش قلب، سرگیجه، تاری دید، گرسنگی شدید و لرزش بدن و در نهایت بیهوش شدن مشخص می‌گردد.

۵ – اگر وسط روز دچار افت قند خون شدم، چه کنم؟ در صورتی که شما گلوکومتر (دستگاه اندازه‌گیری کننده قند خون) در اختیار دارید فوراً قند خونتان را اندازه بگیرید. در صورتی که قند خونتان کمتر از ۵۰ باشد. حتماً روزه خود را افطار کنید. اگر گلوکومتر ندارید، با پیدایش علایم کاهش قند خون، سریعاً روزه خود را افطار نمایید و با مصرف شربت یا شیرینی مختصر از عوارض بعدی پیشگیری کنید.

۶ – آیا روزه گرفتن رژیم محسوب می‌شود یا اینکه طی ماه رمضان هم باید رژیم خاصی را رعایت کنم؟ رعایت رژیم دیابتی برای شما الزامی است. شما طی ماه رمضان بین افطار تا اذان صبح مواد غذایی مصرف می‌کنید لذا باید نکاتی را رعایت نمایید که قند خون شما در این فاصله بیش از حد بالا نرود.

۷ – آیا میزان کل مواد غذایی مصرفی‌ام در ماه رمضان باید مانند رژیم قبلی باشد؟ بله حتماً، شما نباید کالری دریافتی خود را در ماه رمضان نسبت به قبل افزایش دهید. به ویژه مصرف مواد قندی شیرین از جمله زولبیا و بامیه را محدود کنید. در صورت تمایل شدید به مواد شیرین می‌توانید از مربا یا نوشابه‌های رژیمی استفاده نمایید و یا هنگام افطار دو عدد خرما همراه با نوشیدنی مانند چای مصرف کنید.

۸ – وعده‌های غذایم باید به چه صورت باشد؟ بهتر این است که با یک افطار ساده (مثلاً مشابه صبحانه) آغاز کنید و شام را بلافاصله ۲ – ۱ ساعت بعد صرف نمایید. قبل از خوابیدن هم می‌توانید غذای مختصری (مشابه عصرانه) بخورید. سحری را هم حتماً میل کنید.

۹ – اگر برای خوردن سحری نتوانستم بیدار شوم چه کنم؟ بهتر است از روزه گرفتن در آن روز منصرف شوید.

۱۰ – نوشیدن آب و مایعات غیرقندی تا چه اندازه مجاز است؟ بهتر این است که آب کافی بنوشید تا طی روز دچار کمبود آب بدن نشوید. توصیه می‌شود بعد از خوردن سحری و قبل از شروع روزه، حداقل ۲ – ۱ لیوان آب بنوشید.

۱۱ – آیا رفتن مرا به مهمانی‌های افطار صلاح می‌دانید؟ مسلماً شرکت در جمع خانواده و دوستان از نظر روحی بسیار برایتان مناسب است اما چه در ماه رمضان و چه در غیر آن، هیچ‌گاه در مهمانی‌ها فراموش نکنید که دیابتی هستید تا سالها با سلامت کامل به زندگی ادامه بدهید.

۱۲ – اگر بعد از افطار احساس کردم قند خونم بالاست چه کنم؟ در صورت امکان قند خونتان را اندازه‌گیری کنید اگر بالای ۲۵۰ بود باید شب بعد از رزیم غذایی خود کم کنید(۲۰در صد از مواد غذایی که میل می کنید کم کنید) وتا زمانی که قند خونتان همچننان بالا است رزیم غذاییتان را بهتر کنترل کنید می توانید از مشاور تغذیه خود یا پزشکتان کمک بگیرید تا دچار مشکل نشوید به هر حال متوجه باشید که اگر قند خونتان هنگام شب بالا باشد، نتایج مثبت روزه‌داری عاید شما نخواهد شد.

۱۳ – اگر هنگام سحر احساس کردم قند خونم بالاست چه کنم؟ در این صورت هم اگر قند خونتان بالای ۲۰۰ باشد باید از مواد غذایی سحری خود ۲۰ درصد کم کنید، اما اگر قند خونتان بالای ۳۵۰ بود، توصیه می‌شود که اصلاً روزه نگیرید و حتما با پزشکتان مشورت کنید.)

۱۴ – اگر طی روز استراحت کنم بهتر است یا می‌توان فعالیت بدنی نیز داشته باشم؟ فعالیت بدنی شما باید در حد معمول باشد و استراحت زیاد به نفع شما نیست. اموری که به فعالیت جسمی شدید نیاز دارد را بهتر است بعد از ظهرها انجام ندهید تا از افت شدید قند خون پیشگیری نمایید.

۱۵ – چگونه ورزش کنم؟ ورزش سبک ۱۵ – ۱۰ دقیقه‌ای هنگام صبح احتمالاً برایتان مناسب است اما ورزش هنگام بعد از ظهر و قبل از افطار می‌تواند مشکل‌ساز باشد. باید در صورت امکان طی شب‌ها چند ساعت بعد از بعد از افطار زمانی را به ورزش اختصاص دهید.

۱۶ – در ماه رمضان قرص‌هایم را در چه زمانی مصرف کنم؟ به طور کلی قرص‌های مصرفی صبح و ظهر را همزمان هنگام افطار و قرص شبانه را پیش از سحری مصرف نمایید. البته اگر قند خونتان تحت کنترل می‌باشد، ممکن است تحت نظارت پزشک بتوانید تعداد قرص‌هایتان را کاهش دهید.

۱۷ – اگر فراموش کردم قرصم را مصرف کنم چه باید بکنم؟ از آنجا که عدم مصرف مایعات طی روز می‌تواند به غلیظ شدن خون و بالاتر رفتن قند خون و عوارض دیگر منجر شود. لذا توصیه می‌شود حتماً قرص خود را به موقع مصرف کنید و اگر فراموش کردید، خصوصاً در صورتی که معمولاً قند خونتان بالاست، بهتر است آن روز را روزه نگیرید.

۱۸ – بهترین زمان برای آزمایش قند خون در ماه رمضان کدام است؟ مسلماً ایده‌آل است که هر بیمار دیابتی که روزه می‌گیرد گلوکومتر در اختیار داشته باشد و قبل از افطار، دو ساعت بعد از افطار و پیش از سحری، قند خون خود را اندازه‌گیری نماید. اما در صورتی که گلوکومتر در دسترس ندارید، بهتر است آزمایش‌های خود را تحت نظارت پزشک و در زمان تعیین شده انجام دهید در ماه رمضان بررسی قند خون ناشتا باید قبل از افطار صورت گیرد که این بسیار کمک کننده است.

۱۹ – آیا روزه بگیرم چربی خونم هم پایین خواهد آمد؟ اگر رژیم خود را رعایت کنید، می‌توانید منتظر کاهش کلسترول و تری‌گلیسرید خونتان باشید. این مسأله در پیشگیری از بیماریهای قلبی – عروقی هم به شما کمک می‌:ند. طی ماه رمضان رژیم غذایی در بسیاری از خانواده‌‌های حاوی مواد قندی و نشاسته‌ای فراوان است که ضمن اثر نامطلوب بر قند خون، تری گلیسرید خون را هم بالا می‌برد.

۲۰ – آیا افراد دیابتی که به نحوی دچار عوارض مزمن دیابت بر کلیه، چشم، قلب و … شده‌اند، می‌توانند روزه بگیرند؟ ممکن است برخی از این افراد با روزه گرفتن دچار مشکل حادی نشوند ولی برای پیشگیری از پیشرفت عوارض مزمن، بهتر است روزه نگیرند و یا با متخصص مربوطه مشورت کنند.روزه داری دیابت نوع یک

روزه داری دیابت نوع یک

0

0 سارا فواید،علائم،خواص اکتبر 6, 2019
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *