سبزی ریحان در بارداری

سبزی ریحان در بارداری

سبزی ریحان در بارداری

سبزی ریحان در بارداری

 رشد خوب جنین با خوردن ریحان در دوران بارداری همانطور که می دانید سبزی ریحان سرشار از ویتامین A بوده و رشد مناسب جنین داخل رحم مادر را در طی کل دوران بارداری تضمین می کند. همچنین، ویتامین A موجود در شاخ و برگ این گیاه باعث سلامت قلب، چشم ها، ریه ها و توسعه سیستم عصبی مرکزی نوزاد متولد نشده هم خواهد شد.سبزی ریحان، پشتیبان استخوان های جنین داخل رحم زنان باردارمنگنز فراوانی در سبزی ریحان وجود دارد. به همین دلیل، مصرف این گیاه در دوران بارداری کمک می کند تا استخوان های جنین فرم طبیعی به خود گرفته و رشد غضروف های بدن نوزاد متولد نشده هم به خوبی انجام گیرد. همچنین، منگنز موجود در این نوع سبزی به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل کرده و استرس اکسیداتیو را در زنان حامله به حداقل می رساند. علاوه بر این موارد، خوردن ریحان در دوران بارداری می تواند خطر آسیب سلولی به مادران باردار و جنین داخل رحم این افراد را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. تضمین سلامت خون مادر باردار با خوردن ریحان مواد معدنی، ویتامین های و فولاد موجود در سبزی ریحان کمک می کند تا خون اضافی در بدن زنان حامله تولید شده و نیاز های بدن خود مادر و جنین داخل رحم او تامین گردد. همچنین، جالب است بدانید که فولات موجود در این گیاه می تواند احتمال بروز خطر نقص در هنگام تولد جنین را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. جلوگیری از بروز کم خونی در بدن زنان باردار با خوردن ریحانبه دلیل این که سبزی ریحان منبع خوبی از آهن است، بنابراین مصرف آن در دوران بارداری باعث افزایش تعداد هموگلوبین در خون مادر شده و تعداد سلول های قرمز خون او را هم به میزان چشمگیری افزایش می دهد. بنابراین، مصرف این گیاه توسط زنان حامله مانع از بروز مشکل خطر کم خونی در بدن آن ها شده و انرژی لازم را برای رهایی مادران از خستگی دوران بارداری فراهم می کند.افزایش سیستم ایمنی بدن زنان باردار با خوردن ریحانهمانطور که می دانید سبزی ریحان یک منبع غنی از انواع ویتامین های مختلف مانند ویتامین E، ویتامین C، ریبوفلاوین، نیاسین و بسیاری از ویتامین ها دیگر است. همچنین، شاخ و برگ این گیاه حاوی مواد معدنی مانند روی، فسفر، منیزیم، مس، منگنز و پتاسیم می باشد. رسیدن همه ویتامین های حیاتی و مواد معدنی موجود در سبزی ریحان به بدن زنان باردار، سیستم ایمنی بدن این افراد را بالا برده و از خود مادر و جنین داخل رحم او در برابر بسیاری از عفونت ها محافظت خواهد کرد. همچنین، به عنوان یک خانم جوان و بی تجربه به خاطر داشته باشید که مصرف سبزی ریحان سلامت کامل بدن مادر و رشد بهینه جنین داخل رحم او را تامین کرده و به آن ها کمک می کند تا از یک دوره بارداری سالم خود لذت ببرند.

عوارض جانبی خوردن ریحان در دوران بارداری با وجود مزایای فراوانی که مصرف سبزی ریحان در دوران بارداری دارد، مصرف بیش از حد این گیاه هم مانند سایر مواد غذایی می تواند بروز عوارض جانبی را در بدن این افراد به دنبال داشته باشد. – اوژنول، نوعی روغن در سبزی ریحان است! ثابت شده است که مصرف بیش از حد آن می تواند برای سلامتی مادر باردار و جنین داخل رحم او خطرناک باشد، چون رسیدن بیش از اندازه این روغن به بدن زنان حامله باعث بالا رفتن ضربان قلب، احساس سوزش در ناحیه گلو و دهان، کم عمق شدن عمل تنفس، بروز حالت تشنج، ایجاد حالت سرگیجه و مشاهده خون در ادرار شده و در نهایت منجر به کما رفتن این افراد خواهد شد.- کاهش شدید قند خون زنان باردار، مصرف بیش از حد سبزی ریحان در دوران بارداری می تواند قند خون مادر را به میزان قابل توجهی پایین آورده و عوارض جدی در بدن او و جنین داخل رحمش به دنبال داشته باشد. در نتیجه، ممکن است فرد مصرف کننده از مشکلاتی مانند سرگیجه، تحریک پذیری و لرزش شدید بدن در طی دوران بارداری خود رنج ببرد.یک نکته احتیاطی مهم در مورد خوردن سبزی ریحان در دوران بارداریبه خاطر داشته باشید که اگر سبزی ریحان در طی دوران بارداری زنان در مقادیر مناسبی مصرف شود، امن خواهد بود. پس، این افراد باید سعی کنند تا این گیاه را در مقادیر مناسبی مصرف کرده و از خوردن بیش از حد این نوع سبزی خودداری نمایند. همچنین، زنان باردار باید قبل از مصرف سبزی ریحان، آن را به طور کامل بشویند، چون ممکن است برگ های سبزی حاوی انگل های مضر و باکتری های مختلفی باشد، که مصرف آن می تواند منجر به بروز عفونت های منتقله از غذا، مانند لیستریوز و توکسوپلاسموز در بدن زنان حامله شود. در نهایت، یادتان باشد که برای کسب اطمینان کامل، قبل از شروع مصرف سبزی ریحان در دوران بارداری خود حتما با پزشک معالجتان مشورت نمایید.یادتان نرود که شما مادر باردار باید حتما از سبزیجات به حد اعتدال و در صورتی که کامل شسته باشید که بهتر است سبزیجات و میوه ها را با آب نمک بشورید، استفاده کنید. پس توصیه میشود خطر سقط جنین با خوردن جعفری در دوران بارداری را هم بخوانید.

امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.

آیا شما ولع خوردن ریحان را در سوپ، سالاد و دیگر خوراک های روزانه خود دارید؟ آیا شما می خواهید که از سلامت استخوان ها و رشد کامل غضروف های بدن نوزاد متولد نشده خود مطمئن شوید؟ اگر جواب شما به سوالات بالا مثبت است، تاثیرات ریحان را در رژیم غذایی دوران بارداری خود بررسی کنید. ادامه این مقاله برای یادگیری خواص درمانی ریحان و امنیت مصرف آن در دوران بارداری زنان بسیار مفید خواهد بود. پس، برای یادگیری همه چیز در مورد خوردن ریحان در دوران بارداری زنان، خواندن مقاله زیر را فراموش نکنید.

ریحان گیاه بسیار محبوبی است که دارای خواص دارویی فراوانی می باشد. این نوع سبزی دارای برگ های معطری است، که با افزودن شاخ و برگ آن به انواع سوپ ها، سالادها و بسیاری از غذاهای دیگر می توان تغییر بزرگی در طعم و مزه آن غذا به وجود آورد. همچنین، لازم است بدانید که سبزی ریحان یک ماده غذایی بسیار مغذی بوده و شامل پروتئین ها، ویتامین ها، فیبر، مواد معدنی و دیگر مواد مغذی ضروری برای بدن زنان باردار و جنین داخل رحم این افراد است. بنابراین، ریحان به عنوان یک ماده غذایی اعجاب انگیز برای دوران بارداری زنان محسوب می شود.

به دلیل این که سبزی ریحان مقدار بالایی ویتامین K دارد، به همین دلیل مصرف آن در دوران بارداری نقش حیاتی در تضمین سلامتی مادر و ایمنی نوزاد متولد نشده او ایفا می کند. همچنین، از آن جایی که ویتامین K موجود در این سبزی به لخته شدن خون در بدن مادران باردار کمک می کند، بنابراین مصرف آن در طی دوران بارداری می تواند خطر از دست دادن خون در هنگام زایمان را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

همانطور که می دانید سبزی ریحان سرشار از ویتامین A بوده و رشد مناسب جنین داخل رحم مادر را در طی کل دوران بارداری تضمین می کند. همچنین، ویتامین A موجود در شاخ و برگ این گیاه باعث سلامت قلب، چشم ها، ریه ها و توسعه سیستم عصبی مرکزی نوزاد متولد نشده هم خواهد شد. سبزی ریحان در بارداری

منگنز فراوانی در سبزی ریحان وجود دارد. به همین دلیل، مصرف این گیاه در دوران بارداری کمک می کند تا استخوان های جنین فرم طبیعی به خود گرفته و رشد غضروف های بدن نوزاد متولد نشده هم به خوبی انجام گیرد. همچنین، منگنز موجود در این نوع سبزی به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل کرده و استرس اکسیداتیو را در زنان حامله به حداقل می رساند. علاوه بر این موارد، خوردن ریحان در دوران بارداری می تواند خطر آسیب سلولی به مادران باردار و جنین داخل رحم این افراد را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

مواد معدنی، ویتامین های و فولاد موجود در سبزی ریحان کمک می کند تا خون اضافی در بدن زنان حامله تولید شده و نیاز های بدن خود مادر و جنین داخل رحم او تامین گردد. همچنین، جالب است بدانید که فولات موجود در این گیاه می تواند احتمال بروز خطر نقص در هنگام تولد جنین را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

به دلیل این که سبزی ریحان منبع خوبی از آهن است، بنابراین مصرف آن در دوران بارداری باعث افزایش تعداد هموگلوبین در خون مادر شده و تعداد سلول های قرمز خون او را هم به میزان چشمگیری افزایش می دهد. بنابراین، مصرف این گیاه توسط زنان حامله مانع از بروز مشکل خطر کم خونی در بدن آن ها شده و انرژی لازم را برای رهایی مادران از خستگی دوران بارداری فراهم می کند.

همانطور که می دانید سبزی ریحان یک منبع غنی از انواع ویتامین های مختلف مانند ویتامین E، ویتامین C، ریبوفلاوین، نیاسین و بسیاری از ویتامین ها دیگر است. همچنین، شاخ و برگ این گیاه حاوی مواد معدنی مانند روی، فسفر، منیزیم، مس، منگنز و پتاسیم می باشد. رسیدن همه ویتامین های حیاتی و مواد معدنی موجود در سبزی ریحان به بدن زنان باردار، سیستم ایمنی بدن این افراد را بالا برده و از خود مادر و جنین داخل رحم او در برابر بسیاری از عفونت ها محافظت خواهد کرد. همچنین، به عنوان یک خانم جوان و بی تجربه به خاطر داشته باشید که مصرف سبزی ریحان سلامت کامل بدن مادر و رشد بهینه جنین داخل رحم او را تامین کرده و به آن ها کمک می کند تا از یک دوره بارداری سالم خود لذت ببرند.

با وجود مزایای فراوانی که مصرف سبزی ریحان در دوران بارداری دارد، مصرف بیش از حد این گیاه هم مانند سایر مواد غذایی می تواند بروز عوارض جانبی را در بدن این افراد به دنبال داشته باشد. در ادامه این مقاله، دو نمونه از عوارض جانبی مصرف بیش از حد شاخ و برگ گیاه ریحان در دوران بارداری زنان بیان شده است. این موارد عبارتند از:

اوژنول، نوعی روغن در سبزی ریحان است! ثابت شده است که مصرف بیش از حد آن می تواند برای سلامتی مادر باردار و جنین داخل رحم او خطرناک باشد، چون رسیدن بیش از اندازه این روغن به بدن زنان حامله باعث بالا رفتن ضربان قلب، احساس سوزش در ناحیه گلو و دهان، کم عمق شدن عمل تنفس، بروز حالت تشنج، ایجاد حالت سرگیجه و مشاهده خون در ادرار شده و در نهایت منجر به کما رفتن این افراد خواهد شد.

مصرف بیش از حد سبزی ریحان در دوران بارداری می تواند قند خون مادر را به میزان قابل توجهی پایین آورده و عوارض جدی در بدن او و جنین داخل رحمش به دنبال داشته باشد. در نتیجه، ممکن است فرد مصرف کننده از مشکلاتی مانند سرگیجه، تحریک پذیری و لرزش شدید بدن در طی دوران بارداری خود رنج ببرد.یک نکته احتیاطی مهم در مورد خوردن سبزی ریحان در دوران بارداری:به خاطر داشته باشید که اگر سبزی ریحان در طی دوران بارداری زنان در مقادیر مناسبی مصرف شود، امن خواهد بود. پس، این افراد باید سعی کنند تا این گیاه را در مقادیر مناسبی مصرف کرده و از خوردن بیش از حد این نوع سبزی خودداری نمایند. همچنین، زنان باردار باید قبل از مصرف سبزی ریحان، آن را به طور کامل بشویند، چون ممکن است برگ های سبزی حاوی انگل های مضر و باکتری های مختلفی باشد، که مصرف آن می تواند منجر به بروز عفونت های منتقله از غذا، مانند لیستریوز و توکسوپلاسموز در بدن زنان حامله شود. در نهایت، یادتان باشد که برای کسب اطمینان کامل، قبل از شروع مصرف سبزی ریحان در دوران بارداری خود حتما با پزشک معالجتان مشورت نمایید.

یادتان نرود که شما مادر باردار باید حتما از سبزیجات به حد اعتدال و در صورتی که کامل شسته باشید که بهتر است سبزیجات و میوه ها را با آب نمک بشورید، استفاده کنید. پس توصیه میشود خطر سقط جنین با خوردن جعفری در دوران بارداری را هم بخوانید.

سلام و خسته نباشید , آیا میتوان با خوردن ریحان در دوران بارداری آهن مورد نیاز بدن را تامین کرد؟

سلام عزیزم , به دلیل این که سبزی ریحان منبع خوبی از آهن است، بنابراین مصرف آن در دوران بارداری باعث افزایش تعداد هموگلوبین در خون مادر شده و تعداد سلول های قرمز خون او را هم به میزان چشمگیری افزایش می دهد. بنابراین، مصرف این گیاه توسط زنان حامله…

سلام عزیزم , به دلیل این که سبزی ریحان منبع خوبی از آهن است، بنابراین مصرف آن در دوران بارداری باعث افزایش تعداد هموگلوبین در خون مادر شده و تعداد سلول های قرمز خون او را هم به میزان چشمگیری افزایش می دهد. بنابراین، مصرف این گیاه توسط زنان حامله مانع از بروز مشکل خطر کم خونی در بدن آن ها شده و انرژی لازم را برای رهایی مادران از خستگی دوران بارداری فراهم می کند.

سلام و خسته نباشید, سبزی ریحان دارای چه ویتامینی است؟

سلام عزیزم , سبزی ریحان سرشار از ویتامین A بوده و رشد مناسب جنین داخل رحم مادر را در طی کل دوران بارداری تضمین می کند. همچنین، ویتامین A موجود در شاخ و برگ این گیاه باعث سلامت قلب، چشم ها، ریه ها و توسعه سیستم عصبی مرکزی نوزاد متولد نشده هم خواهد شد.

 فیسبوک  |   تویتر  |  پینترست  | بلاگ  |  الکسا

“),t.close()},t.write(‘


“),t.close()},t.write(‘


آیا شما ولع خوردن ریحان را در سوپ، سالاد و دیگر خوراک های روزانه خود دارید؟ آیا شما می خواهید که از سلامت استخوان ها و رشد کامل غضروف های بدن نوزاد متولد نشده خود مطمئن شوید؟ … ادامه خبر

جستجوگر خبر فارسی، بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویری است (قانون تجارت الکترونیک). برای مشاهده متن خبری که جستجو کرده‌اید، “ادامه خبر” را زده، وارد سایت منتشر کننده شوید (بیشتر بدانید …)

سایر منابع:


سبزی ریحان در بارداری

با دوستان خود به اشتراک بگذارید


می پسندم


0


سایر خبرها


دشمن خودتان. اگر این طور مواجه شدید، آن موقع مردم را از خود می دانید؛ وگرنه ممکن است چاقوی جراحی شما به جای بیرون کشیدن غده سرطانی، بخشی از غده را با بخشی از بدن جدا کند. طوری برخورد بکنید که مردم رنجیده نشوند. شناخت دشمن از دوست خیلی مهم است. مراقبت کنید که اتفاقات تلخ نیفتد. اقتدار نیروی انتظامی یکی از واجبات است و درستی عمل نیروی انتظامی هم یکی از واجبات است. به گفته مسئولین وقت …

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نناک؛ نمک یکی از مهترین و اجتناب ناپذیرترین عناصر از زندگی ما است. بطوریکه حتی اگر شما غذای مورد علاقه خود را بخواهید استفاده کنید ولی نمک نداشته باشد از خوردن آن صرف نظر می کنید.نمک ادویه ایی ارزان و ضروری برای غذاهایی که میل می کنید می باشد. و مادر در زندگی روزمره برای مزه دار کردن غذاهایمان از آن استفاده می کنیم. آیا باور می کنید که نمک را می توان به عنوان یک …

، پاستاهای تهیه شده از گندم کامل، برنج قهوه ای، جو، جوی دو سر، چاودار، بلغور گندم و غیره را در الویت برنامه ی غذایی خود قرار دهید. – سبزیجات سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی، فیبرهای غذایی و ترکیبات محافظتی فوق العاده اند. سعی کنید در کنار غذا حتماً سالاد و سبزی خوردن داشته باشید و غذاهایتان را هم با سبزیجات زیادی آماده کنید. – سینه ی مرغ، لوبیا، عدس، سویا و دیگر منابع پروتئینی اجازه …

نداشته باشند . به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از “مدیکال نیوز تودی”، کرم های روده می توانند موجب علائم بسیاری در بدن انسان شوند که برخی از آنها مشابه با علائم دیگر اختلالات روده هستند. برای پیشگیری از عوارض، تشخیص سریع و درست اهمیت دارد . پزشک ممکن است از داروهای ضد انگل یا روش های درمانی دیگر برای مقابله با کرم ها استفاده کند. در شرایطی که کرم های روده ممکن است ترسناک …

مالی که از محل های مختلف تأمین کند، به موازات آن باید حقوق و دستمزد کارکنان، کمک های بلا عوض، امور رفاه اجتماعی و مباحث مربوط به امور عمرانی، تولیدی، درمانی، سلامت، آموزشی، امنیتی و… را براساس مصوبه و تکالیف مجلس به نحو درست تشخیص دهد. در این میان تعیین شاخص های کلان برای پیش بینی بودجه از اهمیت ویژه ای برخوردار است که تعیین کننده منابع درآمدی و همچنین نوع هزینه کرد دولت خواهد بود. با …

او خواستند درباره اظهارات زن ناشناس صحبت کند، گفت: من نمی دانم چه کسی میثم را کشته، حالا هم شما پسرم را بازداشت کرده اید، اما اشتباه کرده اید، چون زندگی ما به خطر افتاده است. پسرم که در بازداشت است سه فرزند دارد و خرجی زندگی من و خواهرش را هم می دهد، این همه آدم بی سرپرست شده اند و شما به دنبال قاتل پسر دیگرم هستید، اما او را اشتباهی گرفته اید. هرچند مادر و خواهر مقتول گفتند هیچ شکایتی …

سلامتی رژیم خام گیاهخواری رژیم غذایی خام وگان سرشار از غذاهای غنی از مواد مغذی است و این موضوع به چندین مزیت سلامتی نیز مرتبط است. می تواند سلامت قلب را بهبود بخشد: یک رژیم غذایی گیاهی خام به دلیل تمرکز بر میوه ها و سبزیجات می تواند سلامت قلب را بهبود بخشد. هر دو به طور مداوم با فشار خون پایین تر و کاهش خطر بیماری قلبی و سکته ارتباط دارند. این روش خوردن …

شما کمک کند. در ادامه چند حرکت مناسب برای کاهش درد زانو به شما خواهیم گفت. اما بدانید که می توانید به مدت 5 دقیقه از دوچرخه ثابت استفاده کنید و یا دو دقیقه سریع راه بروید و یا حتی وزنه های مناسب را 15 تا 20 بار بالا و پایین ببرید. این کارها کمک می کنند که شما بدن اماده ای داشته باشید و کمتر به خودتان آسیب برسانید و بعد در ادامه این 8 حرکت را انجام دهید: 1- کش آوردن پاها …

درون آنها رخ داده است که یک آلرژی غذایی جدید را بوجود می آورد؟ این پروفسور آمریکایی ادامه می دهد: برخی از این ها غذاهایی هستند که شما احتمالا می دانید که با خوردن آنها مشکلی برایتان بوجود نمی آید؛ چرا که یک غذای معمول در رژیم های غذایی به شمار می روند. اما خب صدف دریایی از جمله این موارد نیست. شاید یک فرد در دوران بزرگسالی اش برای نخستین بار باشد که چنین غذایی را امتحان می کند. …

دارید. این کار را در طول روز بار ها تکرار کنید. زمانی که دندان درد شروع می شود بهتر است قبل از بدتر شدن شرایط به یک دندانپزشک مراجعه کنید. این درمان ها تنها به شما کمک می کند درد کمتری داشته باشید؛ بنابراین برای حل مشکل خود باید با یک متخصص مشورت نمائید. منبع: مجله سلامت

به گزارش فرهنگ سدید، سردار محمدرضا نقدی معاون فرهنگی اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی مصاحبه ای ویدئویی جزئیاتی از عملیات کربلای 4 بیان کرد. نقدی درباره اظهارتی که گفته می شود ما در مدیریت جنگ از نیروی انسانی استفاده کردیم؛ گفت: قضاوت نهایی و دقیق در خصوص مدیریت جنگ را امام خمینی(ره) داشتند که در پیامی خطاب به بسیجیان فرمودند “شما با مدیریت صحیح در جنگ تحمیلی نشان دادید که می شود اسلام …

شرایط روحی و جسمی خوبی برخوردار باشد، می تواند پس از گذشت دو یا سه دوره قاعدکی از سقط، اقدام به بارداری کند. البته توصیح می شود قبل از اقدام به بارداری مجدد فرد با پزشک معالج خود مشورت کند تا از سلامت جسمی خود و توانایی رحم مطمئن شود. در صورتی که پزشک بعد از گذشت سه ماه به شما گفت که هنوز بدن شما آماده نیست، نباید نگران باشید زیرا ترمیم رحم در برخی افراد زمان بیشتری نیاز دارد. از همین رو پزشکان به برخی از افراد توصیه می کنند بعد از سقط جنین بین شش ماه تا یک سال صبر کنند و بعد از این دوران اقدام به بارداری مجدد کنند. …

ساده ترین روش ها برای پایین آوردن فشار خون آگاه شوید. بنابراین اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که به فشار خون بالا مبتلا هستید، حتماً ورزش را در برنامه روزانه خود بگنجانید. ورزش کردن در کنار داروهای کاهش فشار خون، به کنترل فشار خون شما کمک می کند. اخبار پیشنهادی دکتر سوشا : آیا فشار خون بالا می تواند باعث سردرد شود؟ نوشیدنی شگفت انگیز برای کاهش فشار خون فشار خون کودک و مادر تحت تأثیر شیردهی! دستگاه جدید اندازه گیری دقیق فشار خون کاهش فشار خون بدون استفاده از دارو در کمترین زمان منبع خبر : medicalnewstoday تهیه شده توسط : سایت سلامت دکتر سوشا …

دوره سالمندی می شوند. چگونه می توان تنهایی را تعریف کرد؟ محققان علوم اجتماعی تنهایی را به عنوان حالت عاطفی ایجادشده در زمانی که افراد ارتباطات اجتماعی و روابط معنی دار کمی دارند، تعریف می کنند. اساساً به اعتقاد محققان اگر احساس تنهایی می کنید، پس شما تنها هستید. در حال حاضر از هر دو نفر آمریکایی، یک نفر در این دسته افراد قرار می گیرند. در تحقیقات اخیر گروهی از …

اضطراب داشته باشد. ویتامین ها برای کنترل استرس نیاز بدن به تمام ویتامین های گروه B در هنگام استرس افزایش می یابد. ویتامین B6 مخصوصاً برای سلامت سیستم ایمنی و عملکرد عصبی اهمیت دارد. به علاوه ویتامین B6 آزاد شدن دوپامین که یک انتقال دهنده عصبی مهم در مغز است را افزایش می دهد. آزاد شدن دوپامین مانند سروتونین تأثیرات شادی آور و احساس آرامش را برای فرد ایجاد می کند. اسیدفولیک که منابع …

شبانه روز شکرگزارید. از استا عزیز و دوست گرانقدر آقا سعید طلب بخشایش می کنم چرا که هرگز شاگرد شایسته ای برای او نبودم. پدر و مادرم از شما بدیل آنکه هیچگاه نتوانستم ذره ای از زحماتتان را جبران نمایم عذر می خواهم و طلب بخشایش دارم. بخصوص از شما مادرم که امیدوارم باریخته شدن خون ناچیزم در راه الله شما در پیشگاه خدا مفتخر باشید. مادر عزیزم در سوگ من اشک مریز و زاری مکن، خواهر کوچکم …

محمد باقر مینایی متخصص طب سنتی در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ، درباره راه های بهبود سیستم ایمنی و سلامت گفت: برای آنکه بتوانیم دستگاه ایمنی بدن را تقویت کنیم باید قبل از استحمام بدن خود را تا اندازه ای که دستمان توان داشته باشد، با روغن هایی مثل روغن وازلین چرب کنیم. وی ادامه داد: جوان ها بهتر است از روغن هایی مثل روغن خنک، روغن بنفشه و …

آن به پاک کردن سرطان کمک می کند که باعث ایجاد رادیکالهای آزاد می شود. مواد زائد بدن شما زمانی ایجاد میشود که از انرژی برای تولید انرژی استفاده کند. کلم پیچ مانند کلم بروکلی کلم پیچ و کاهو و گل کلم از عوامل ضد پیری محسوب می شوند. یکی از مراکز تحقیقاتی روی بیشتر از 13هزار زن مطالعه انجام داد و این تحقیقات نشان داد که خوردن این سبزیجات 1 تا 2 سال از سن مغز کم می کند. برای صرفه …

… عدم رعایت بهداشت دهان : مسواک نزدن و استفاده نکردن از نخ دندان باعث قرمزی و تورم لثه ها می شود. در صورت رعایت نکردن بهداشت دهان، لثه های سالم در عرض 24 تا 36 ساعت بیمار می شود. استفاده از مسواک برقی که لثه ها را ماساژ می دهد و باعث شدت یافتن جریان خون می شود، مفید است. استفاده از دهان شویه و خمیر دندان ضدباکتری برای کاهش تجمع باکتری در دهان مفید است. ضمن این که شما باید روزانه چند بار از نخ دندان استفاده کنید. …

سلامت وب امروز به این نتیجه خواهید رسید که می توانید از این گیاه شگفت انگیز برای درمان سایر مشکلات و کاهش وزن و رسیدن به لاغری نیز استفاده نمایید . با توجه به طبیعت گرم اسفند این ماده می تواند در زمینه لاغری بسیار سودمند بوده و اثرات اعجاب بر انگیزی به همراه داشته باشد یکی از راه های کم کردن دور شکم استفاده از گیاه اسفند می باشد. اسفند یا اسپند 70 مرض را درمان می کند، گرم و خشک …

به گزارش بلاغ ، کلیه ها کارهای سختی انجام می دهند. فیلتر کردن و دفع ضایعات از جریان خون، فقط شروع کار است. کلیه ها، تعادل مایعات بدن را نیز حفظ می کنند و هورمون هایی ترشح می کنند که گلبول های قرمز را می سازند، سلامت استخوان ها را تضمین می کنند و فشار خون را تنظیم می نمایند ما دانسته یا ندانسته، فشار زیادی به کلیه هایمان وارد می کنیم، با رژیم غذایی، داروها و سموم محیطی. نتیجه ی این …سبزی ریحان در بارداری

به گزارش بلاغ ، شاید بگویید، دندان ها نیز مانند دیگر اندام ها در طول زمان با آسیب هایی مواجه خواهند شد و این اتفاق گریزناپذیر است. دهان مانند سایر اندام های بدن می تواند برای تمام طول زندگی سالم بماند. بیماری های دهان یا محصول بی سوادی درباره سلامت یا حاصل غفلت از نیازهای زندگی سالم است و ارتباط مستقیم با شیوه زندگی، بخصوص نوع تغذیه افراد دارد. تجربیات موفق بعضی جوامع پیشرفته نشان داده، بیماری …

به گزارش بلاغ ، گوجه خواص متعددی برای جوانسازی پوست و سلولها دارد و برای حفظ سلامت قلب و عروق و ارگانهای حیاتی بدن نیز بسیار مفید است. جالب است بدانید گوجه مدافع سلامت کلیه های شما نیز محسوب می شود. شاید از افرادی باشید که گوجه را فقط در سالادها یا غذا می خورید اما بهتر است از این به بعد گوجه را به عنوان یک میوه مستقل به شکل روزانه مصرف کنید. گوجه مزایای متعددی برای سلامتی انسان دارد و …

بیماری های قلبی یکی از علت های اصلی مرگ در جهان هستند و هر ساله افراد زیادی به دلیل حمله های قلبی جان خود را از دست می دهند. علائم بیماری های قلبی بسیار گوناگون هستند که بسیاری از آنها ظاهری هستند و به راحتی می توان نشانه های آن را در قسمت های مختلف بدن مشاهده کرد. شناخت و توجه به این علائم امری ضروری است. آپنه خواب زمانیکه شما در خواب خروپف می کنید و این خروپف با توقف تنفس …

. به عنوان مثال شخصی از بی خوابی رنج می برد، بی خوابی یعنی بدن دارای مقدار کافی از عناصری نیست که به آرامسازی سیستم اعصاب مرکزی، ذهن و عضلات کمک می نماید و یا دارای بار اضافی از مواد معدنی است که محرک سیستم اعصاب و ذهن بوده و در نتیجه فرد نمی تواند به حالت استراحت و خواب فرو رود. بهداشت مو بدن نیز برای حفظ سلامت موها و رویش موهای جدید{بطور نرمال روزانه در هر فرد تا 75 …

…: ما باید آن را پایین بکشیم، رژیم ها خودشان فرو نمی پاشند. (!) 2- دولت ترامپ همان رویایی را برای ملت ایران خواب می بیند که شما در خواب می بینید… در حمایت از اعتراض ها در ایران ساکت نخواهیم نشست و از طریق فضای مجازی پیام های خود را به معترضان می رسانیم. (پمپئو، در جمع قاتلان 17 هزار ایرانی اواخر تیر ماه سال جاری) 3- منتظر رسیدن جنگ به داخل ایران نمی مانیم. تلاش می کنیم …

موضوع سلامت و امنیت شهروندان را هم به خطر انداخته است. اسم این شغل حیوان گردانی است. شغلی که در سایه تب داغ حیوان دوستی و همزیستی با حیوانات شکل گرفته و هر روز رنگ و لعاب بیشتری به خود می گیرد. آگهی این شغل نه در روزنامه همشهری یافت می شود و نه به صورت رسمی اطلاع رسانی می شود، بلکه به صورت کاغذ های پرینت شده به در و دیوار در محله های شمال شهر تهران دیده می شود و راه دوم یافتن این شغل …

چنین گزینه هایی باعث تسکین شرایط شما نشد، با پزشک در مورد گزینه های درمانی دیگر صحبت کنید. چه زمانی با پزشک تماس بگیریم؟ اگر گلودرد شما حاد است. اگر گلودردی دارید که بعد از سه روز بهتر نمی شود. تب بالای 100 درجه فارنهایت را برای بیش از دو روز تجربه کرده اید. سایر مشکلات جسمی همچون آسم ، بیماری قلبی، دیابت، HIV را دارید یا باردار هستید. ممکن است در این شرایط به خاطر عفونت به عوارض حادتری مبتلا شوید. اگر گلودرد مدام دارید و در تنفس و بلعیدن مواد غذایی با مشکل مواجه هستید حتماً با یک پزشک متخصص مشورت کنید. منبع: مجله سلامت …

: با توجه به توصیه های پزشکان، مصرف روزانه فسفر به شرح زیر است: 0 تا 6 ماهه :100 میلی گرم در روز 7 الی 12 ماهه: 275 میلی گرم در روز 1 الی 3 ساله: 460 میلی گرم در روز 4 تا 8 ساله: 500 میلی گرم در روز 9 تا 18 ساله: 1250 میلی گرم بزرگسالان: 700 میلی گرم در روز زنان باردار یا شیرده: کمتر از 18 سال: 1250 میلی گرم در روز بزرگ تر از 18 سال: 700 میلی گرم در روز منبع: مجله سلامت …

“),t.close()},t.write(‘


خوشبختانه یکی از عادات بسیار خوب و پسندیده ایرانی ها حضور پررنگ سبزی خوردن بر سر سفره های غذا است. بسیاری از ما معتقدیم که خوردن هر غذایی همراه با سبزی خوردن بسیار لذت بخش تر می شود. اما آیا بانوان باردار نیز می توانند خوردن وعده های روزانه خود را سبزی خوردن دلپذیرتر کنند؟ آیا مصرف سبزی خوردن در بارداری هیچ ضرری ندارد؟ اما با وجود فواید فراوان، برخی از سبزیجات در شمار دسته ای قرار می گیرند که مادر باید در مصرف آن ها اعتدال را رعایت کند، در پایان با این سبزیجات آشنا خواهید شد.


خوشبختانه یکی از عادات بسیار خوب و پسندیده ایرانی ها حضور پررنگ سبزی خوردن بر سر سفره های غذا است. بسیاری از ما معتقدیم که خوردن هر غذایی همراه با سبزی خوردن بسیار لذت بخش تر می شود. اما آیا بانوان باردار نیز می توانند خوردن وعده های روزانه خود را سبزی خوردن دلپذیرتر کنند؟ آیا مصرف سبزی خوردن در بارداری هیچ ضرری ندارد؟

ماهیت استفاده از سبزی خوردن آن است که باید به صورت تازه بر سر سفره آورده شود. به این معنی که همانند سبزی های موجود در بسیار از خورشت ها، کوکوها و … یخ زده و یا خشک نیست. سبزیجات تازه حاوی مقدار قابل توجهی از آنتی اکسیدان ها، ویتامین C، آهن، ویتامین A و … هستند، به این ترتیب با گنجادن سبزی خوردن در وعده های روزانه خود، جنینتان را از خواص کم نظیر این سبزی های تازه بهره مند خواهید کرد.

متخصصان تغذیه توصیه می کنند که افراد در روز حدودا یک لیوان متوسط سبزی خوردن مصرف کنند. لازم به ذکر است که بانوان باردار باید در مصرف برخی سبزیجات اعتدال را رعایت کند.سبزی ریحان در بارداری

سبزی خوردن از انواع متفاوتی از گیاهان که کنار یکدیگر قرار گرفته اند، تشکیل شده است، از جمله جعفری، نعناع، گشنیز، تره، ترب، مرزه و … . مصرف مقدار زیاد برخی از این سبزی ها در دوران بارداری مضر است همانند جعفری که خوردن بیش از اندازه آن خطر سقط جنین را در پی خواهد داشت.

ریحان یکی از محبوب ترین گیاهان موجود در سبزی خوردن است که مقدار قابل توجهی ویتامین K دارد. مصرف آن می تواند خطر خون ریزی را کاهش دهد. بعلاوه این گیاه غنی از فولات است و خطر بروز نواقص جنین را کاهش خواهد داد.

پزشکان توصیه می کنند مادرانی که از یبوست در دوران بارداری رنج می برند، مقدار مصرف سبزی خوردن، البته انواع گیاهان بی خطر آن را افزایش دهند تا با کمک فیبر موجود در سبزی خوردن کارکرد روده ها بهبود پیدا کند.

بانوانی که مبتلا به اضافه وزن در دوران بارداری هستند لازم است قبل از غذا مقداری سبزی خوردن که شامل گیاهان مجاز در بارداری است و کالری بسیار کمی دارد را بخورند، زیرا بدین ترتیب حجم کمتری از غذا را میل خواهند کرد.

 


برخی از انواع میوه ها و سبزیجات می توانند در مقابله با مشکلات گوناگون بارداری از جمله حالت تهوع، یبوست و … کمک فراوانی به شما کنند. در ادامه مطالبی در مورد این گروه از میوه ها و سبزیجات و فواید مصرف آنها در دوران بارداری می خوانید.

احتمالاً طعم تند زنجبیل در ابتدا کمی غافلگیرتان کند. ولی ریشه این گیاه برای کاهش تهوع و استفراغ در سه ماهه اول بارداری موثر بوده البته مصرف آن باید زیر نظر پزشک انجام شود. می توانید زنجبیل تازه را به صورت ورقه شده (برش هایی در حدود 6 میلی متر قطر و 7 میلی متر ضخامت) و یا رنده شده به میزان 10 گرم در روز مصرف کنید. در صورت استفاده از زنجبیل خشک مصرف روزانه 2 گرم از آن کافی است. علاوه بر آن مصرف میوه ها و سبزیجات سرشار از ویتامین B6  نیز در کاهش حالت تهوع صبحگاهی موثر است. بنابراین مصرف میوه ها و سبزیجاتی مثل موز و فلفل دلمه که از منابع سرشار ویتامین B6 محسوب می شوند را فراموش نکنید.

مواد غذایی سرشار از فیبر همانند بسیاری از سبزی ها و میوه ها موجب بهبود عملکرد دستگاه گوارش شده و به این ترتیب در مقابله با یبوست و هموروئید که از مشکلات شایع دوران بارداری هستند کمک فراوانی به شما می کنند. در دوران بارداری مصرف 25 تا 30 گرم فیبر در روز توصیه می شود. میوه های خشک مثل انجیر، برگه زردآلو و کشمش حاوی مقادیر بسیار بالایی از فیبر می باشند. چنانچه مصرف میوه ها و سبزیجات تازه را ترجیح می دهید می توانید از میوه هایی نظیر تمشک، انگور فرنگی،  یا سبزیجاتی مثل نخود فرنگی و تره فرنگی که از منابع بسیار خوب فیبر محسوب می شوند استفاده کنید.

اسید فولیک که در واقع نام دیگر ویتامین B9 است در رشد و تکامل سیستم عصبی جنین نقشی بسیار مهم و حیاتی بر عهده دارد. بنابراین به محض تصمیم به بارداری بلافاصله مصرف میوه ها و سبزیجات حاوی اسید فولیک را شروع کنید. از میان سبزیجات اسفناج، کلم بروکسل، کلم بروکلی و کاهو و از میان میوه ها ملون، انبه، تمشک، موز و پرتقال از منابع سرشار ویتامین B9 به شمار می روند.

در هنگام بارداری نیاز روزمره بدن به آهن افزایش پیدا کرده و کمبود آهن می تواند منجر به بروز کم خونی شود. خوشبختانه در طول دوران بارداری در پاسخ به کاهش ذخایر آهن مادر ظرفیت جذب آهن در روده ها افزایش می یابد. بنابراین در این مدت باید بیش از گذشته از غذاها و سبزیجات حاوی آهن استفاده کنید. باقلا، نخود، عدس و اسفناج جزء بهترین منابع آهن به شمار می روند. ولی علاوه بر آن میوه های خشک؛ بادام هندی، بادام و کشمش نیز هر یک حاوی مقادیر قابل توجهی از آهن می باشند. از نوشیدن چای بلافاصله پس از صرف غذا به دلیل کاهش جذب آهن اجتناب کرده و در عوض مصرف سبزیجات و میوه های حاوی ویتامین C که میزان جذب آهن را 2 تا 3 برابر افزایش می دهند را چندین برابر کنید.

ویتامین C در بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و مقابله با عفونت ها نقش بسیار مهمی بر عهده دارد. این ویتامین در تشکیل کلاژن که در بافت اعضای مختلف بدن به ویژه پوست، استخوان و جفت به وفور یافت می شود و همچنین در جذب آهن بدن مشارکت می کند. با مصرف روزانه و کافی مرکبات (پرتقال، گریپ فروت، نارنگی و…) و همچنین مصرف سبزیجاتی مانند کلم بروکلی و فلفل دلمه می توانید از کمبود این ویتامین در بدن پیشگیری کنید. علاوه بر آن سعی کنید در تهیه سالاد های خود از سبزیجات معطری نظیر گشنیز و جعفری که از منابع سرشار ویتامین C محسوب می شوند استفاده کنید!

کرامپ یا گرفتگی عضلات پا از ناراحتی های شایع دوران بارداری به خصوص در طول ماه های آخر بارداری می باشد. استفاده از منابع غذایی سرشار از منیزیوم ضمن رفع نیاز روزمره بدن موجب بهبود ناراحتی های مربوط به درد و اسپاسم عضلات پا خواهد شد. برای این منظور می توانید سبزیجات برگ سبز و حبوبات به ویژه لوبیا سفید و عدس و همچنین گردو، فندق و بادام را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانید.  

 


مصرف سبزی خوردن در کنار غذا برای بیشتر افراد خصوصاً بانوان باردار بسیار لذت بخش است. همه ما میدانیم که سبزی خوردن فواید بی شماری دارد اما آیا بانوان باردار نیز می توانند هر به هر میزانی سبزی خوردن را در کنار غذا میل کنند؟ آیا مصرف بیش از اندازه سبزی خوردن برای مادر باردار مضر نیست؟

درکنار فواید کم نظیر سبزی تازه برای سلامت مادر جنین، برخی از سبزی ها در شمار دسته ای قرار می گیرند که مادر باید در مصرف آن ها اعتدال را رعایت کند از جمله:

مرزه : یکی از عوارض ناشی از بارداری التهاب لثه است. افزایش هورمون پروژسترون سبب می شود که لثه های مادران باردار به شدت ملتهب شده و استعداد فراوانی برای آسیب دیدن و خون ریزی پیدا کنند. مرزه یکی از گیاهانی است که طعم نسبتا تند و تیزی دارد و مصرف بیش از حد آن البته در سبزی خوردن یعنی به صورت تازه می تواند سبب آسیب به لثه ها شود.

جعفری : جعفری یک گیاه قاعده آور است. گرچه هنوز مطالعات زیادی در این زمینه انجام نشده است اما پزشکان توصیه می کنند که با توجه به وجود چنین خاصیتی در این گیاه که می تواند احتمال سقط جنین را افزایش دهد، مادران باردار نباید روزانه بیشتر از 200 گرم جعفری بخورند.

کرفس: کرفس نیز جزء گیاهانی است که مصرف بیش از اندازه آن در بارداری مناسب نیست و خطر سقط جنین را افزایش می دهد. دقت کنید که گفته شده مصرف بیش از اندازه، یعنی اگر یک وعده خورشت کرفس بخورید و یا سالادی که در آن کمی قطعات کرفس وجود دارد را میل کنید، به هیچ عنوان دچار مشکل نخواهید شد.

گشنیز: همچنین درمورد مصرف گشنیز در دوران بارداری شبهات بسیار وجود دارد و پزشکان مصرف بیش از حد آن را در دوران باردار مجاز نمی دانند.

نعناع کوهی: گرچه نعناع کوهی تاثیر شگرفی در از بین بردن نفخ خصوصا در دوران بارداری دارد، اما با توجه به مطالعات انجام شده مصرف آن در دوران بارداری توصیه نمی شود.

 


مطالعه بیشتر:


1- 3 دلیل خوب برای مصرف سبزیجات در دوران بارداری

2- آیا خوردن انواع فلفل دلمه ای برای زنان باردار مضر است؟

3- آیا خوردن عسل در دوران بارداری مجاز است؟


سبزی ریحان در بارداری

4- خوردن تخم مرغ در دوران بارداری و شیردهی چه فواید و مضرات دارد؟

5- خوردن انواع فلفل و غذاهای تند در بارداری مفید است یا مضر؟

 


نویسنده : تیم تالیف و ترجمه نی نی پلاس


وزن و تغذیه در بارداری


وزن و تغذیه در بارداری


وزن و تغذیه در بارداری


وزن و تغذیه در بارداری


وزن و تغذیه در بارداری


وزن و تغذیه در بارداری


 • پروفایل دلم گرفته از همه
 • وزن و تغذیه در بارداری


  این بخش در حال طراحی می باشد


  * لطفا در مورد ایجاد تاپیک و نظرسنجی قبل از ثبت دقت فرمایید زیرا امکان ویرایش و یا حذف مطلب بعد از ارسال وجود ندارد. همچنین شما ملزم به رعایت قوانین و مقررات نی‌نی‌سایت نیز می‌باشید.

  * لطفا در مورد ایجاد تاپیک و نظرسنجی قبل از ثبت دقت فرمایید زیرا امکان ویرایش و یا حذف مطلب بعد از ارسال وجود ندارد. همچنین شما ملزم به رعایت قوانین و مقررات نی‌نی‌سایت نیز می‌باشید.

  سلام من هفته 15 بارداری هستم ظهر نصف بسته سبزی ریحان با غذام خوردم که باعث شد دل درد بگیرم الان تو اینترنت خوندم که ریحان باعث سقط میشه آیا شکم دردم مربوط به اونه؟ چیکار کنم

  نگران نباش عزیزم…


  انشاالله فندقت چیزیش نمیشه 


  سبزی ریحان در بارداری

  کلا سبزی خوردن هضمش سنگینه، ریحونم بدتر از همه


  من که اصلا سبزی از گلوم پایین نمیره


  اصلا هم با یک بار و یک ذره ریحون هیچ بچه ای سقط نمیشه خدای نکرده، خیالت راحت باشه عزیزم

  یخورده را برو که غذات هضمدشه


  من نشنیده بودم کلی هم خوردم فک نمیکنمااا شاید تلقیم میکنی ب خودت من خودم نمیدونستم ی بطری اب زرشک خوردم انقد ترسیدم رفتم دکتر گفت فقطططط اب بخوررر خیلی زیاد تا دفع بشه شما هم اب زیاد بخور 

  میخواین بدونین چه غذاهایی معده کوچولوهاتون رو اذیت نمیکنه 

  این مطلب حتماااااا بخونید  وای برعکس من عاشق سبزی ام خیلی میخورم  خیلی خوبه، ولی من زیاد سبزی نمیخورم، هضمش برام سخته، سر دلم میمونه


  دلت نخواد الانم دارم میخورم😂😂😂منم معدم میسوزه ولی شنیدم واسه پوست مادرو بچه خیلی خوبه چون تو دوران بارداری کلا میگن پوست خراب میشه ولی سبزی باعث میشه جلوگیری کنه

  آره عزیزم ریحان و پونه و جعفری در بارداری خوب نیست ولی با یکبار خوردن اتفاقی نمیفته برا اونایی مضره که هر روز سر سفره میخورن و مصرفشون بالاست

  کاربر گرامی جهت ارسال پست شما ملزم به رعایت قوانین و مقررات نی‌نی‌سایت می‌باشید

  مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه “شرایط استفاده از سایت” را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه “شرایط استفاده از سایت” را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید. نقل مطالب این سایت با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت بلامانع است

  در دوران بارداری و شیردهی خانم‌ ها نباید بیش از حد معمول ریحان بخورند؛ در حد همان سبزی خوردن ایرادی ندارد ولی مقادیر زیاد و طولانی ‌مدت ممکن است خطرناک باشد.  در دوران بارداری و شیردهی خانم‌ ها نباید بیش از حد معمول ریحان بخورند؛ در حد همان سبزی خوردن ایرادی ندارد ولی مقادیر زیاد و طولانی ‌مدت ممکن است خطرناک باشد.


  سبزی ریحان در بارداری

  مرزه برای انسان مسمومیت یا عوارضی ندارد اما مصرف بیش از اندازه‌ اش، به دلیل تند و تیزی ای که دارد، ممکن است التهاباتی را در مخاط دهان ایجاد کند.


  جعفری گیاه قاعده‌ آوری است مقادیر زیادش، بیش از 200 گرم در روز برای زنان باردار خطر سقط را به همراه دارد. ضمن این که بعضی افراد به گیاهان خانواده ی جعفری حساسیت دارند، به این ترتیب که اگر جعفری مصرف کنند و در معرض نور آفتاب قرار گیرند، روی پوست‌ شان تاول و بثورات پوستی ظاهر می ‌شود. به این عارضه حساسیت نوری می ‌گویند و کسانی که این علایم را داشته باشند نباید گیاهان خانواده جعفری را مصرف کنند.


  برای نگهداری سبزی خوردن در یخچال، ابتدا آن را پاک کنید و بشویید. سپس در پارچه ی نازکی بریزید و داخل یخچال بگذارید. در صورتی که مقدار سبزی زیاد است، برای این که سالم تر بماند، پس از پاک کردن، قسمتی را به صورت نشسته داخل کیسه بریزید و در یخچال نگه دارید و هنگام مصرف بشویید.


  گردآوري: گروه هفت گنج


  دیدگاه شما
  آدرس وبسایت  درباره ی مصرف سبزیجات در «بارداری» زیاد گفته شده اما شاید «مادران باردار» از خواص آن اطلاعات زیادی نداشته باشند و همه ی سبزیجات را به خوبی نشناسند. در این مقاله درباره ی خواص ریحان صحبت کرده ایم و توضیحاتی را راجع به آن داده ایم.

  ریحان یکی از سبزی های مورد استفاده ی ما ایرانی ها در سبزی خوردن است که عطر و طعم فوق العاده ای دارد. این سبزی و تخم آن در طب سنتی ایرانی جایگاه خاصی دارد؛ با هم خواص آن را مرور می کنیم. امام صادق علیه السلام در مورد ریحان می فرمایند: اَلْحَوک بَقْلَهُ الأَنْبیاءِ، اَما اِنَّ فیهِ ثَمانَ خِصالٍ: یمْرِئُ وَ یفْتَحُ السُّدَدَ وَ یطَیبُ الجُشاءَ وَ یطَیبُ النَّ کهَهَ وَ یشَهِّی الطَّعامَ وَ یسُلُّ الدّاءَ وَ هُوَ أمانٌ مِنَ الجُذامِ وَ إذا اسْتَقَ رَّ فی جَوْفِ الإنسانِ قَمَعَ الدّاءَ کلَّهُ؛

  نام های رایج ریحان عبارتند از: صعتر هندی، نازبویه، شاهسفرم، سلطان الریاحین، ضیمران، ریحان الملک، ضمیران در تخم ریحان ترکیباتی نظیر روغن خوشبو، لعاب، لینالول، استراگل، سینئول، اوژنول، متیل کاوی کول، اوسیمن، سینامات متیل، مواد قلیایی، آنتول و سسکی ترپن و در برگ ریحان ماده ای به نام اوسیمن وجود دارد. قسمت مورد استفاده ی دارویی ریحان سر شاخه های گل دار و برگ های تازه یا خشک شده ی آن است.

  ریحان، سبزی انبیاست و در آن هشت خاصیت است: هضم کننده است، رگ ها و مجاری را باز می کند، بازدم را خوشبو می سازد، بدن را بوی خوش می بخشد، اشتهاآور است، درد را از بدن بیرون می برد، از جذام در امان می دارد و چون وارد معده شود درد را به کلّی از بین می برد. کافی (ط-الاسلامیه) ج ۶، ص ۳۶۴، ح ۴ ریحان ریحان با نام علمی OCIMUM BASILICUM L در انگلیسی Basil, Sweetbasil خوانده می شود و از خانواده ی نعناعیان Labiatae است.

  طبیعت ریحان طبیعت ریحان در اوّل گرم و در دوم خشک است.سبزی ریحان در بارداری

  خواص و اثرات دارویی ریحان


  * مقوی معده و روده و تقویت کننده ی قلب است. * ضد اسهال، بادشکن و ضد عفونی کننده ی دهان و دستگاه گوارش است.

  * کمک به هضم غذا و شیر افزا بودن از دیگر خواص ریحان است. * ریحان ضد گریپ و آنژین، ضد تشنجات دردناک، ضد التهاب و ضد اسپاسم است. * خواب آوری و ضد سردرد و میگرن از دیگر خواص میگرن است. * ریحان ملین، تونیک، مقوی و محرک اشتها است. * ریحان مدر است. جهت انسداد عروق مغزی، تحلیل ورم های جمیع اعضا و تنگی نفس مفید است

  * ریحان در موارد سوء هاضمه، قولنج، گزش زنبور، خستگی، دلشوره، رفع سردرد های عصبی، تقویت عمل دستگاه هضم، رفع نفخ، رفع غم و غصه و نوراستنی (بی خوابی و ضعف اعصاب)، رفع التهابات مجاری ادرار و ورم کلیه، دفع ترشحات مهبل، ترش کردن معده و اختلالات هاضمه با منشاء عصبی، اتساع معده، خونریزی دماغ، بواسیر، دل پیچه، سرگیجه، اختلالات دستگاه تنفسی، سرفه، سیاه سرفه، افزایش ترشحات شیر، اسپاسم های معده، بی خوابی های عصبی، سردرد های عصبی و یکطرفه (میگرن) به شکل دم کرده ۲۰ تا ۵۰ گرم در یک لیتر آب مورد استفاده قرار می گیرد. * ریحان در ضعف و بی حالی های عصبی و اضطراب های صرعی جنبه ی درمانی دارد.

  * آب تازه ی ریحان را می توان به صورت قطره برای بیماری های التهابی گوش یا به صورت دهان شویه برای درمان برفک یا خوشبو کننده ی دهان استفاده کرد.

  * ریحان دارای خواص آرام بخشی است.


  * جوشانده ی ۷ تا ۱۰ گرم تخم ریحان در یک لیتر آب به عنوان داروی ضد اسهال و پیچش شکم استفاده می شود.

  * برای بهبود ضعف معده و سرفه مفید می باشد.


  نام کاربری یا نشانی ایمیل


  رمز عبور


  مرا به خاطر بسپار  ثبت نام بسته شده است.


  admin ژانویه 26, 2020 جدیدترین خبرها ارسال دیدگاه 28 بازدید

  سبزی ریحان گیاه بسیار محبوبی است که دارای خواص دارویی فراوانی می باشد. این نوع سبزی دارای برگ های معطری است، که با افزودن شاخ و برگ آن به انواع سوپ ها، سالادها و بسیاری از غذاهای دیگر می توان تغییر بزرگی در طعم و مزه آن غذا به وجود آورد. همچنین، لازم است بدانید که سبـزی ریحـان یک ماده غذایی بسیار مغذی بوده و شامل پروتئین ها، ویتامین ها، فیبر، مواد معدنی و دیگر مواد مغذی ضروری برای بدن زنان باردار و جنین داخل رحم این افراد است. بنابراین، ریحان به عنوان یک ماده غذایی اعجاب انگیز برای دوران بارداری زنان محسوب می شود.


  از ریحان برای درمان دل درد، کاهش اشتها، نفخ، مشکلات کلیوی، سرماخوردگی، زگیل و عفونتها استفاده می شود. از این گیاه برای درمان جای نیش حشرات و مارگزیدگی هم استفاده می شود. برخی زنان از برگ ریحان برای افزایش جریان شیر پس از زایمان استفاده می کنند. ریحان منبع مناسبی برای تامین ویتامین c، کلسیم، منیزیم، پتاسیم و آهن است.

  بیماری پوسیدگی ناشی از فوزاریوم می تواند به محصول ریحان آسیب بزند. پوسیدگی خاکستری ناشی از بوتریتیس نیز آسیب جدی به ریحان وارد می کند. اخیرا کپک پودری به یکی از مشکلات عمده در ریحان تبدیل شده است که عامل آن قارچی به نام Colletotrichum است. انگل سس از آفات مهم ریحان است که تنها راه مبارزه با آن حذف فیزیکی آن است.سبزی ریحان در بارداری


  در صورت خام جویدن ریحان فواید زیادی نصیبتان می شود. این گیاه خواص زیادی دارد.

  ریحان خواص ضدباکتریایی دارد و مثل یک داروی ضدعفونی کننده عمل می کند. همین امر به محافظت از بدن در برابر انواع عفونت ها کمک می کند. برگ ریحان همراه با زنجبیل و عسل می تواند درمان مفیدی برای برونشیت، سرماخوردگی و سرفه باشد. برای درمان گلودرد می توانید مقداری آب جوش را با ریحان مخلوط کرده و میل کنید.

  پودر برگ ریحان خشک شده می تواند برای مسواک زدن استفاده شود. خواص درمانی این برگ به حفظ سلامتی لثه ها کمک کرده و با بوی بد دهان، درد و چرک دندان مبارزه می کند. استفاده از برگ ریحان به صورت معمولی باعث از بین رفتن ۹۹ درصد باکتری ها و جرم های دهان می شود.


  بیماری های مربوط به معده مثل اسیدیته و یبوست می توانند با برگ ریحان درمان شوند. ریحان باعث می شود فرد احساس نفخ کمتری کرده و سیستم گوارشی اش تمیز بماند.

  می توانید برگ ریحان را به سادگی روی پوست بمالید تا خارشش از بین برود. همچنین می توانید عصاره برگ ریحان را گرفته و با آبلیمو مخلوط کرده و روی مناطق آسیب دیده بگذارید تا خارش از بین برود.


  استفاده از ریحان یکی از قدیمی ترین روش ها برای درمان جوش است. مقداری ریحان برداشته و با برگ چریش مخلوط کرده و با هم خرد کنید تا یک خمیر درست شود. مقداری آبلیمو به این مخلوط اضافه کرده و روی جوش ها بگذارید. اجازه بدهید خشک شود و بعد با آب ولرم بشویید. این درمان باعث از بین رفتن این جوش ها می شود.

  از برگ ریحان برای صورتتان استفاده کنید تا درخشندگی و رنگ طبیعی اش برگردد. چند عدد برگ ریحان خشک شده را پودر کرده و با مقداری گل سرشور مخلوط کنید. این ماسک را روی صورت گذاشته و ۱۵ دقیقه بعد با آب بشویید. از این ماسک دو بار در هفته استفاده کنید تا نتیجه بگیرید.


  مقداری برگ ریحان را با میوه آمله مخلوط کرده و این خمیر را روی پوست سر بگذارید. ۳۰ دقیقه صبر کرده و بعد بشویید. این روش خانگی برای درمان شوره سر عالی کار می کند.

  سطح بالا کلسترول می تواند برای بیماران قلبی کشنده باشد و ریحان برای کاهش کلسترول موثر است. وجود ویتامین C و آنتی اکسیدان ها باعث می شود ریحان همان چیزی باشد که برای محافظت از قلب در برابر رادیکال های آزاد لازم است


  مصرف منظم برگ ریحان همراه با عسل (صبح ها) کلیه ها را قوی کرده و سنگ کلیه را از بین می برد. همچنین به کنترل سطح اسیداوریک در کلیه ها کمک می کند.

  برگ ریحان را با خمیر چوب صندل مخلوط کرده و روی پیشانی بگذارید تا سردرد ضربان دار درمان شود.

  مصرف ریحان به کنترل سطح قند خون کمک می کند. پس هر صبح ۴ تا ۵ برگ ریحان بخورید.

  هر باری که می خواهید سیگار بکشید، برگ ریحان بجوید. خواص آنتی اکسیدانی این گیاه باعث معکوس شدن صدماتی وارد شده به ریه ها می شود.

  با برگ ریحان و یک کاسه آرد نخودچی یک خمیر درست کرده و آن را روی جوش ها بگذارید. اجازه بدهید این خمیر خشک شود و بعد با آب گرم بشویید.

  با استفاده از ریحان، چریش و گل بامیه یک خمیر درست کرده و روی پوست سر بگذارید. آن را بعد از ۱۵ دقیقه بشویید. همچنین روغن ریحان برای قوی کردن موها فوق العاده است.  به دلیل این که سبـزی ریحـان مقدار بالایی ویتامین K دارد، به همین دلیل مصرف آن در دوران بارداری نقش حیاتی در تضمین سلامتی مادر و ایمنی نوزاد متولد نشده او ایفا می کند. همچنین، از آن جایی که ویتامین K موجود در این سبزی به لخته شدن خون در بدن مادران باردار کمک می کند، بنابراین مصرف آن در طی دوران بارداری می تواند خطر از دست دادن خون در هنگام زایمان را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

  همانطور که می دانید سبـزی ریحـان سرشار از ویتامین A بوده و رشد مناسب جنین داخل رحم مادر را در طی کل دوران بارداری تضمین می کند. همچنین، ویتامین A موجود در شاخ و برگ این گیاه باعث سلامت قلب، چشم ها، ریه ها و توسعه سیستم عصبی مرکزی نوزاد متولد نشده هم خواهد شد.


  سبزی ریحان در بارداری

  منگنز فراوانی در سبـزی ریحـان وجود دارد. به همین دلیل، مصرف این گیاه در دوران بارداری کمک می کند تا استخوان های جنین فرم طبیعی به خود گرفته و رشد غضروف های بدن نوزاد متولد نشده هم به خوبی انجام گیرد. همچنین، منگنز موجود در این نوع سبزی به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل کرده و استرس اکسیداتیو را در زنان حامله به حداقل می رساند. علاوه بر این موارد، خوردن ریحان در دوران بارداری می تواند خطر آسیب سلولی به مادران باردار و جنین داخل رحم این افراد را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

  مواد معدنی، ویتامین های و فولاد موجود در سبـزی ریحـان کمک می کند تا خون اضافی در بدن زنان حامله تولید شده و نیاز های بدن خود مادر و جنین داخل رحم او تامین گردد. همچنین، جالب است بدانید که فولات موجود در این گیاه می تواند احتمال بروز خطر نقص در هنگام تولد جنین را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

  12 دقیقه پیش


  1 ساعت پیش


  2 ساعت پیش


  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه
  وب‌ سایت


 • آموزش تهیه ژله های تزیینی
 • ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.  سبزی ریحان در بارداری

  سبزی ریحان در بارداری

  0
  0 مهران عربزاده فواید،علائم،خواص ژوئن 30, 2020
  برچسب ها :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *