شكلات براي يبوست

شكلات براي يبوست

شكلات براي يبوست

شكلات براي يبوست

 

 

 

شكلات براي يبوست

در این پیت به شما عزیزان شكلات براي يبوست را میگوییم.

شكلات براي يبوست:بعضی از غذاها دیرهضم بوده و برعکس، برخی دیگر از یبوست پیشگیری می‌کنند. به عقیده‌ی پزشکان افرادی که در هفته سه بار عمل دفع انجام می‌دهند یبوست دارند.

افرادی که از یبوست رنج می‌برند در طول روز احساس سنگینی و ناراحتی می‌کنند.

شكلات براي يبوست

 

معمولاً بین یک چهارم تا یک سوم مردم از یبوست رنج می‌برند و زنان بیشتر از مردان به این بیماری دچار می‌شوند.

 

 

از نخستین دلایل ابتلا به یبوست داشتن عادت‌های بد غذایی و نوشیدن کم آب است. زمانی که نداشتن فعالیت‌های جسمی، استرس و فشارهای روحی نیز به این دو دلیل اضافه می‌شود مشکلات دفع بیشتر می‌شود. البته باید بگوییم که تغییر عادت‌های غذایی، مسافرت و به اصطلاح تغییر آب و هوای افراد، بستری شدن‌های طولانی مدت نیز می‌تواند باعث یبوست شود.

زمانی که بدون سابقه‌ی قبلی دچار این مشکل می‌شوید اگر به پزشک مراجعه کنید با مصرف چند دارو مشکل‌تان حل می‌شود اما اگر هر روز دچار یبوست می‌شوید بهترین کار این است که به فکر تغذیه‌ی مناسبی باشید. متخصصان معتقدند که بهتری راه درمان یبوست مصرف فیبرها است اما نه به هر شکلی.

 

 

سبزی و میوه‌جات خام، غلات و برنج برای رفع یبوست خوب است. تمام میوه‌ها و سبزیجات دارای فیبر هستند و درست به همین دلیل باعث دفع آسان می‌شوند.

هیچ ماده‌ی غذایی به خودی خود باعث یبوست نمی‌شود. حتی شکلات که در

باورهای رایج یک ماده‌ی غذایی یبوست آور تلقی می‌شود نیز از این اتهام مبرا

است. برعکس داشتن تغذیه‌ی نامتعادل باعث یبوست می‌شود

 

 

لازم است که روزانه بین 25 تا 30 میلی گرم فیبر مصرف کنید. به این میزان نوشیدن روزانه یک و نیم لیتر آب را نیز اضافه کنید. به خاطر این که آب باعث می‌شود فیبرها حجیم شوند و بیشتر در عمل دفع تأثیر بگذارند.

 

 

 

 

فیبرهای حلال مثل پکتین و موسیلاژ بعد از مصرف نوعی ژل درست می‌کند که باعث دفع آسان می‌شود. از این گذشته این فیبرها  میزان قند و کلسترول خون را نیز کنترل می‌کنند. این نوع فیبرها در میوه‌هایی مثل سیب، گلابی، هلو و همچنین سبزیجات گوشتی وجود دارد. خاصیت ضد یبوستی این میوه‌ها به آرامی عمل می‌کند و برای افرادی که از مشکلات روده رنج می‌برند بسیار مفید است.

فیبرهای غیرحلال مثل سلولز روی انقباض روده تأثیر می‌گذارند. این دو نوع فیبر به میزان متفاوت در تمام سبزیجات و میوه‌ها به شرطی که با پوست خورده شود وجود دارد. همچنین میوه‌های خشکی مثل انجیر و زردآلوی خشک، آلو خشک و غیره نیز سرشار از فیبر هستند.

 

 

سبزیجات پخته منبع فیبرهای غذایی‌ هستند. متخصصان معتقدند که فیبر موجود در سبزیجات حتی بیشتر از فیبرهای غلات هستند.

 

 

این مواد غذایی نیز منبع فوق‌العاده‌ی فیبرها محسوب می‌شوند اما افرادی که از نفخ رنج می‌برند نمی‌توانند زیاد از این مواد غذایی استفاده کنند. چون این مواد غذایی باعث تخمیر و بنابراین نفخ معده می‌شوند.

 

 

آب سیب، کیوی، ملون و آلو ملین‌های طبیعی و موثری محسوب می‌شوند.

 

 

زمانی که سبزیجات با آب مرغ یا آب گوشت و به صورت سوپ یا  آش تهیه می‌شوند نیز همین تأثیر را بر جای می‌گذارند یعنی خواص ملینی دارند. برای افرادی که نمی‌توانند در طول روز به میزان کافی آب مصرف کنند و دچار یبوست هستند مصرف سوپ‌ها و آب میوه‌های متنوع بهترین راه حل برای رفع راحت است.

 

 

پاسخ این سؤال منفی است. هیچ ماده‌ی غذایی به خودی خود باعث یبوست نمی‌شود. حتی شکلات که در باورهای رایج یک ماده‌ی غذایی یبوست آور تلقی می‌شود نیز از این اتهام مبرا است. برعکس داشتن تغذیه‌ی نامتعادل باعث یبوست می‌شود.

پروتئین‌ها، چربی‌ها و قندها در افرادی که با کمبود فیبرهای حلال و غیرحلال مواجه‌اند به کندی هضم می‌شوند. در تغذیه‌ی بشر معاصر مصرف پروتئین‌های حیوانی جایگاه ویژه‌ای دارد و در واقع فیبرها کمتر در برنامه‌ی غذایی افراد گنجانده می‌شوند.

 

 

توجه داشته باشید که اجداد ما آن چنان که ما تصور می‌کنیم شکارچیان قابلی نبودند و بیشتر از گوشت، سبزیجات مصرف می‌کردند. در واقع آن‌ها خیلی کمتر از ما گوشت قرمز می‌خوردند. بدن ما نیز طبق این رویه عمل می‌کند. یعنی به سبزیجات بیشتری نیاز دارد تا فیزیولوژی خود را تنظیم کرده و وظایف مربوط به گوارش را به خوبی انجام دهد.

 

 

پس زنده باد سبزیجات. برای رفع مشکل خود هر روز میوه و سبزیجات متنوع میل کنید. این‌گونه نباشد که فقط یک یا دو بار در هفته شکم خود را پر از سالاد، میوه و سبزیجات کرده و بقیه‌ی روزها از مصرف این مواد غذایی غفلت کنید. برای رفع مشکل یبوست و داشتن دفعی راحت باید هر روز میوه و سبزیجات بخورید.

 

 عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: عدم نوشیدن مایعات کافی، نوشیدن چای، قهوه و کاکائو‌ فراوان و غلیظ، مصرف ناکافی میوه‌ها و سبزی‌ها همگی از عوامل بروز یبوست هستند.

احمد رضا درستی مطلق افزود: مصرف بسیار کم و همچنین مصرف فراوان سبزی‌ها تشنگی در طول روز را افزایش می‌دهند.

وی گفت: عدم نوشیدن مایعات کافی، نوشیدن چای و قهوه و کاکائو‌ فراوان و غلیظ، عدم مصرف یا مصرف ناکافی میوه‌ها و سبزی‌ها نیز همگی ممکن است منجر به یبوست شوند که با مصرف این مواد در حد مناسب، این مشکل از بین خواهد رفت.

شكلات براي يبوست

 

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: در زمان یبوست علاوه بر مصرف میوه‌ها و سبزی‌ها و مایعات کافی، مصرف خیسانده‌ الو بخارا، انجیر خشک و توت خشک نیز کمک کننده است.

درستی گفت: هنگام غذا خوردن، خون فراوانی به دستگاه گوارش سرازیر می‌‌شود که به همین دلیل، بی‌حالی و کاهش توان فعالیت فکری اتفاق می‌افتد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: در عین حال نباید تصور کرد که روزه نباید منجر به اندکی بی‌حالی و احساس گرسنگی شود، بلکه این حالات به طور طبیعی در روزه‌داری در افراد سالم نیز ایجاد می‌شوند که باید آنها را تحمل کرد ولی در حالات غیرعادی و با فشارهای غیرطبیعی ایجاد شده بر بدن، مشاوره با متخصصان کاملاً ضروری است.

در ۲۴ کیلومتری شرق گرگان و در مسیر جاده‌ی اصلی گرگان – مشهد و بین دو شهر گرگان و علی آباد کتول، سفر به مداد رنگی ایران شروع خواهد شد، سفر به پارک جنگلی و زیبای قرق! در سال ۱۳۴۸ طرح این پارک توسط حسین سعیدی آشتیانی تهیه شد و در سال ۱۳۵۰ عملیات اجرایی آن آغاز شد. اینبار همراه ما باشید تا گشتی در این بهشت زیبا بزنیم.

هنگامی که اقدام به خرید لوازم منزل می‌نمایید. بسیار اهمیت دارد که فاکتورهای مختلفی را در نظر گرفته و بر اساس آن فاکتورها انتخاب نمایید، در این شرایط قطعا انتخاب بهتری خواهید داشت و از خریدهای خود کاملا راضی خواهید بود. در این مقاله سعی شده است تا به بررسی این فاکتورها برای خرید تعدادی از ضروری‌ترین لوازم منزل پرداخته شود.

 

شكلات براي يبوست

 

در این مقاله قصد داریم به بررسی ۴۱ ملین طبیعی و نحوه‌ی عملکردشان بپردازیم.

ملین‌ها موادی هستند که هم باعث نرم شدن مدفوع می‌شوند و هم تحرکات روده را افزایش می‌دهند.

آن‌ها هم‌چنین به حرکت محتویات داخل روده شتاب می‌دهند؛ و از این طریق، سرعت حرکت مجاری گوارشی را افزایش می‌دهند و به اجابت مزاج آسان و منظم کمک می‌کنند.

غالبا از ملین‌ها برای درمان یبوست استفاده می‌شود؛ یبوست عارضه‌ای است که در آن، عمل دفع به صورت نامنظم، دشوار، و گاهی اوقات با درد انجام می‌شود.

الف. ملین‌های حجم دهنده: این نوع ملین بدون هضم شدن در مجاری گوارشی حرکت می‌کند، آب روده را جذب می‌کند و حجیم می‌شود؛ و این گونه می‌تواند حجم مدفوع را افزایش دهد.

ب. نرم کننده‌ی مدفوع: این ملین میزان جذب آب را توسط مدفوع افزایش می‌دهد و آن را نرم‌تر، و حرکت‌اش را در روده آسان‌تر می‌کند.

پ. ملین‌های روان کننده: این ملین سطح مدفوع و دیواره‌ی روده‌ را می‌پوشاند تا رطوبت‌شان حفظ شود؛‌ و با این کار به نرم‌تر شدن مدفوع و حرکت آسان‌ آن در روده کمک می‌کند.

ت. ملین‌های اسموتیک (موادی با خاصیت باز جذب کم .م): این ملین به حفظ آب در روده کمک می‌کند و با این‌ کار، دفعات اجابت مزاج را افزایش می‌دهد.

ث. ملین‌های نمکی: این‌ملین آب را به سمت روده‌ی کوچک می‌کشاند تا به اجابت مزاج کمک کند.

ج. ملین‌های محرک: این ملین با سرعت بخشیدن به حرکات دستگاه گوارش باعث می‌شود مواد زائد و دفعی به آسانی در روده حرکت کنند و اجابت مزاج راحت‌تر صورت گیرد.

با این‌که ملین‌های صنعتی در درمان یبوست بسیار مفید و موثر هستند، استفاده‌ی مکرر از آن‌ها می‌تواند باعث اختلالات الکترولیتی، ‌ایجاد تغییر در فضای اسیدی معده، و به صورت بالقوه و در طولانی مدت، به آسیب‌های قلبی و کلیوی منجر شود.

چنان‌چه می‌خواهید همواره اجابت مزاج سالم و منظمی داشته باشید، حتما برخی از این ملین‌های طبیعی را در رژیم غذایی‌تان امتحان کنید. این ملین‌ها می‌توانند جایگزین بی خطر و ارزانی برای محصولات دارویی و شیمیایی باشند؛ و عوارض جانبی‌شان نسبت به داروها بسیار کم‌تر است.

بیش‌تر گونه‌های مختلف توت نسبتا دارای فیبر بسیار بالایی هستند؛ و این مسئله، آن‌ها را به عنوان ملینی طبیعی و ملایم به یکی از بهترین گزینه‌ها تبدیل کرده است.

در هر فنجان توت فرنگی (۱۵۲ گرم) ۳ گرم فیبر وجود دارد، بلوبری حاوی ۳/۶ گرم فیبر در هر فنجان (۱۴۸ گرم) است، در حالی که تمشک سیاه ۷/۶ گرم فیبر در هر فنجان (۱۴۴ گرم) با خود به همراه دارد.

انجمن رژیم غذایی آمریکا توصیه می‌کند زنان روزانه ۲۵ گرم و مردان ۳۸ گرم فیبر مصرف کنند تا علاوه بر افزایش حجم مدفوع و اجابت مزاج سالم و منظم، از بروز بیماری‌های مزمن پیشگیری نمایند.

خانواده‌ی توت‌ها حاوی دو نوع فیبر هستند: فیبر محلول و فیبر نامحلول.

فیبر محلول، نظیر آن‌چه در دانه‌های چیا موجود است، با جذب آب در روده‌ها به شکل ماده‌ای ژله مانند در می‌آید و به نرمی مدفوع کمک می‌کند.

فیبر نامحلول آب را جذب نمی‌کند، ولی از آن‌جا که می‌تواند بدون هضم شدن و دست نخورده در مسیر روده‌ها حرکت کند،‌ باعث افزایش حجم مدفوع و تسهیل حرکت آن در طول روده می‌شود.

گنجاندن برخی از گونه‌های توت در رژیم غذایی، یکی از راه‌های افزایش مصرف فیبر است که باعث می‌شود از خواص طبیعی ملینی آن‌ها بهره‌مند شوید.

مطلب مرتبط : ۲۴ درمان خانگی یبوست که موثر و سریع هستند

حبوبات گونه‌ای از خوراکی‌های گیاهی هستند که شامل لوبیاها، نخود، عدس، نخود فرنگی، و حتی بادام زمینی می‌شوند.

حبوبات سرشار از فیبر هستند و به داشتن اجابت مزاجی سالم و منظم کمک می‌کنند.

به عنوان مثال، یک فنجان (۱۹۸ گرم) عدس پخته شده حاوی ۱۵/۶ گرم فیبر است، در حالی‌که یک فنجان (۱۶۴ گرم) نخود می‌تواند ۱۲/۵ گرم از فیبر مورد نیاز بدن‌تان را تامین کند.

مصرف حبوبات می‌تواند به افزایش تولید اسید بوتریک در بدن کمک کند؛ اسید بوتریک نوعی اسید چرب با زنجیره‌ی کوتاه است که می‌تواند مانند یک ملین طبیعی در بدن عمل نماید.

مطالعات نشان داده‌اند اسید بوتریک می‌تواند با افزایش حرکات مجاری گوارشی به درمان یبوست کمک کند.

هم‌چنین این ماده می‌تواند به عنوان عامل ضد التهاب باعث کاهش التهابات روده شود؛ و از این طریق، از برخی اختلالات گوارشی نظیر بیماری کرون یا بیماری التهابی روده پیشگیری نماید.

کفیر محصولی تخمیری از شیر است.

 

کفیر حاوی پروبیوتیک، نوعی باکتری مفید در روده، است که دارای فواید مختلفی برای سلامتی نظیر تقویت عملکرد دستگاه ایمنی و بهبود سلامت دستگاه گوارش است.

مصرف پروبیوتیک‌ها، چه از طریق مواد غذایی و چه به صورت مکمل، می‌تواند علاوه بر بهبود وضعیت اجابت مزاج، باعث بهبود بافت شیمیایی و فیزیکی مدفوع و افزایش سرعت انتقال آن در مسیر روده شود.

طبق شواهد علمی، کفیر می‌تواند به شکل ویژه‌ای باعث افزایش رطوبت و حجم مدفوع شود.

پژوهشگران طی مطالعه‌ای در ۲۰۱۴ به پژوهش درباره‌ی تاثیرات کفیر بر ۲۰ شرکت کننده‌ی مبتلا به یبوست پرداختند.

میزان دفعات اجابت مزاج، و بافت فیزیکی و شیمیایی مدفوع در این شرکت کنندگان پس از مصرف روزانه ۵۰۰ میلی‌ گرم کفیر در مدت چهار هفته بهبود، و میزان نیاز آن‌ها به استفاده از ملین کاهش یافت.

مطلب مرتبط : درمان خانگی یبوست: ۲۳ درمان خانگی سریع یبوست در بزرگسالان

استفاده از روغن کرچک – که از دانه‌ی گیاه کرچک به وجود می‌آید – به عنوان یک ملین طبیعی تاریخچه‌ای طولانی دارد.

پس از مصرف روغن کرچک ماده‌ای به نام اسید ریسینلیدیک در بدن ترشح می‌شود؛ این ماده نوعی اسید چرب غیر اشباع و دارای اثر ملینی است.

شكلات براي يبوست

 

اسید ریسینلیدیک با فعال کردن گیرنده‌ی خاصی در مجاری گوارشی باعث افزایش تحرکات ماهیچه‌های روده و بهبود اجابت مزاج می‌شود.

نتایج یک مطالعه نشان دادند، روغن کرچک قادر است با نرم کردن بافت مدفوع، کاهش نیاز به فشار هنگام تخلیه‌ی مدفوع، و کاهش احساس تخلیه‌ی ناقص به تسکین علائم یبوست کمک کند.

سنا که از گیاهی به نام سنای اسکندری گرفته می‌شود، دارویی گیاهی است که غالبا به عنوان ملین محرک طبیعی استفاده می‌شود.

سنا در ترکیب بسیاری از محصولات دارویی نظیر اکس لاکس، سنا لاکس، و سنوکوت حضور دارد.

تاثیر ضد یبوست سنا به خاطر وجود ترکیب سنا گلیکوسید در این گیاه است.

سنا گلیکوسید ترکیبی است که با شتاب دادن به تحرکات دستگاه گوارش باعث تسهیل و سلامت اجابت مزاج می‌شود. این ترکیب هم‌چنین با افزایش جذب مایعات در روده به روان شدن حرکت مدفوع در آن کمک می‌کند.

مطلب مرتبط : یبوست بارداری:۱۵ درمان خانگی بسیار موثر یبوست در بارداری

سیب سرشار از فیبر است؛ به طوری که هر یک فنجان سیب (۱۲۵ گرم) حدود ۳ گرم فیبر به همراه دارد.

به علاوه، این میوه غنی از پکتین است؛ پکتین نوعی فیبر محلول است که می‌تواند به صورت ملین در بدن عمل کند.

نتایج یک مطالعه نشان دادند، پکتین قادر است سرعت حرکت محتویات روده را افزایش دهد. این ماده هم‌چنین مانند پروبیوتیک‌ها با افزایش میزان باکتری‌‌های مفید در روده باعث بهبود وضعیت گوارش در بدن می‌شود.

طی مطالعه‌ای دیگر، دانشمندان به مدت دو هفته به موش‌های آزمایشگاهی فیبر سیب دادند و پس از آن، به آن‌ها مورفین تزریق کردند تا دچار یبوست شوند. از این طریق، دانشمندان دریافتند فیبر موجود در سیب با افزایش تحرکات مجاری گوارشی و افزایش دفعات اجابت مزاج به پیشگیری از یبوست کمک می‌کند.

بر اساس یافته‌های برخی پژوهش‌ها، مصرف روغن زیتون می‌تواند در رفع یبوست مفید و موثر باشد.

این روغن مانند یک ملین روان کننده عمل می‌کند، و با ایجاد پوشش نرم و روان در دیواره‌ی رکتوم (راست روده) باعث خروج آسان مدفوع از بدن می‌شود، و هم‌چنین سرعت انتقال مواد را در روده‌ی کوچک افزایش می‌دهد.

بر اساس شواهد علمی، روغن زیتون به خوبی می‌تواند باعث تسهیل در اجابت مزاج و رفع علائم یبوست شود.

پژوهشگران طی مطالعه‌ای روغن زیتون را با یک ترکیب پاکسازی کننده‌ی سنتی درهم آمیختند، و با آزمایش آن دریافتند،‌ استفاده‌ی هم‌زمان این ترکیب سنتی با روغن زیتون در مقایسه با استفاده‌ی هم‌زمان آن با دیگر انواع ملین‌ها نظیر هیدروکسید منیزیوم از تاثیر بیش‌تری برخوردار است.

مطلب مرتبط : ۷ درمان خانگی یبوست کودکان که بسیار موثر است

ریواس حاوی ترکیبی به نام سنوساید A است که خواص ملینی قدرتمندی در اختیار دارد.

این ترکیب می‌تواند سطح آکواپورین ۳ را کاهش دهد؛ آکواپورین ۳ نوعی پروتئین است که میزان آب موجود در مدفوع را تنظیم می‌کند.

این کار با افزایش میزان جذب آب باعث نرم شدن مدفوع و تسهیل اجابت مزاج می‌شود؛ و از این طریق، باعث ایجاد خاصیت ملینی در ریواس می‌شود.

ریواس هم‌چنین حاوی مقدار مفیدی فیبر است که از این طریق نیز می‌تواند به اجابت مزاج کمک کند؛ در یک فنجان (۱۲۲ گرم) ریواس حاوی ۲/۲ گرم فیبر است.

سبوس جو دو سر که از لایه‌ی خارجی دانه‌ی جو دو سر تولید می‌شود سرشار از فیبر محلول و نامحلول است، و همین دلیل به عنوان ملین طبیعی بسیار خوبی به شمار می‌رود.

در واقع، تنها یک فنجان (۹۴ گرم) سبوس خام جو دو سر حاوی مقدار قابل توجهی – به اندازه‌ی ۱۴ گرم – فیبر است.

طی مطالعه‌ای که در ۲۰۰۹ به عمل آمد، دانشمندان با تجویز سبوس جو دو سر به جای ملین در یک خانه‌ی سالمندان، به بررسی تاثیرات این ماده‌ی غذایی بر درمان یبوست پرداختند.

طبق مشاهدات این دانشمندان، شرکت کنندگان این مطالعه با مصرف سبوس جو دو سر به نتایج مطلوبی رسیدند. سبوس جو دو سر به آن‌ها در حفظ تناسب اندام کمک کرد؛ هم‌چنین ۵۹ درصد از شرکت کنندگان این مطالعه استفاده از ملین‌ها را متوقف کردند زیرا سبوس جو دو سر را جایگزین بسیار مناسبی برای داروهای شیمیایی یافتند.

مطلب مرتبط : یبوست نوزاد: ۱۴ درمان خانگی یبوست نوزادان

آلو شاید یکی از شناخته شده‌ترین ملین‌های طبیعی در سراسر دنیا باشد.

این میوه‌ی محبوب سرشار از فیبر است؛ در هر وعده‌ی مصرف به اندازه‌ی ۲۸ گرم آلو حدود ۲ گرم فیبر وجود دارد. هم‌چنین آلو حاوی نوعی الکل قند به نام سوربیتول است.

سوربیتول به خوبی هضم نمی‌شود و مانند یک عامل اسموتیک (موادی با خاصیت باز جذب کم .م) آب را به روده‌ها می‌کشاند و باعث تسهیل در اجابت مزاج می‌شود.

بر اساس نتایج مطالعات متعدد، آلو بسیار بهتر از دیگر ملین‌های طبیعی نظیر فیبر بارهنگ می‌تواند تعداد دفعات اجابت مزاج و هم‌چنین بافت فیزیکی و شیمیایی مدفوع را بهبود ببخشد.

طبق شواهد علمی، کیوی دارای خواص ملینی‌ است؛ و همین مسئله، مصرف این میوه را به راهی بسیار آسان برای رفع یبوست تبدیل کرده است.

این خاصیت کیوی عمدتا به خاطر وجود مقادیر زیادی فیبر در آن است. یک فنجان (۱۷۷ گرم) کیوی حاوی ۵/۳ گرم فیبر است و می‌تواند بیش از ۲۱ درصد از مقدار توصیه شده را برای مصرف روزانه‌ی فیبر تامین کند.

کیوی حاوی ترکیبی از فیبرهای محلول و نامحلول است. هم‌چنین کیوی حاوی پکتین است که طبق شواهد علمی، دارای اثر طبیعی ملینی است.

کیوی با افزایش حرکات مجاری گوارشی باعث تسهیل و سلامت اجابت مزاج می‌شود.

.

مطلب مرتبط : ۱۵ درمان خانگی اسهال

 

سیترات منیزیوم که به عنوان مکمل بدون نسخه به وفور در داروخانه‌ها یافت می‌شود، ملین طبیعی قدرتمندی است.

طبق شواهد علمی، سیترات منیزیوم نسبت به دیگر انواع ترکیبات منیزیوم نظیر اکسید منیزیوم از زیست فراهمی بیش‌تری برخوردار است و بهتر در بدن جذب می‌شود.

سیترات منیزیوم میزان آب موجود در مجرای روده را افزایش می‌دهد؛ این کار باعث بهبود وضعیت اجابت مزاج می‌شود.

طبق برخی شواهد علمی، ترکیب سیترات منیزیوم با برخی دیگر از انواع ملین‌ها می‌تواند به اندازه‌ی سازوکارهای سنتی پاکسازی روده که پیش از انجام برخی آزمایش‌ها و عمل‌های جراحی بر روی بیمار صورت می‌گیرد، موثر باشد.

مصرف قهوه باعث می‌شود برخی افراد مستقیما راهی دستشویی شوند! قهوه می‌تواند ماهیچه‌های روده را تحریک کند و مانند یک ملین طبیعی بر دستگاه گوارش تاثیرگذار باشد.

این خاصیت قهوه عمدتا به خاطر تاثیر آن بر هورمون گاسترین است؛ گاسترین هورمونی است که درست بعد از غذا خوردن در بدن ترشح می‌شود. این هورمون مسئول ترشح اسید معده است که به تجزیه‌ی مواد غذایی در معده کمک می‌کند.

هم‌چنین طبق شواهد علمی، گاسترین با افزایش حرکات ماهیچه‌های روده می‌تواند به تسریع انتقال مواد در روده‌ها و تسهیل اجابت مزاج کمک کند.

دانشمندان در یک پژوهش، به شرکت کننده‌‌ها ۱۰۰ میلی گرم قهوه دادند و سپس، میزان سطح گاسترین در بدن‌شان را اندازه‌گیری نمودند.

سطح گاسترین در بدن شرکت کننده‌هایی که قهوه‌ی بدون کافئین نوشیدند ۱/۷ برابر، و در آن‌هایی که قهوه‌ی معمولی (با کافئین) نوشیدند ۲/۳ برابر شرکت کننده‌های گروه کنترل بود.

در واقع، مطالعات دیگر نیز نشان داده‌اند قهوه‌ی کافئین دار می‌تواند به اندازه‌ی مصرف یک وعده غذا با بیش از شصت درصد آب اضافه باعث تحریک مجاری گوارشی شود.

بارهنگ که از پوسته‌ و دانه‌ی گیاهی به همین نام به وجود می‌آید، نوعی فیبر با خاصیت ملینی است.

با این‌که بارهنگ حاوی هر دو نوع فیبر – محلول و نامحلول – است، ولی وجود مقادیر زیادی از فیبر محلول باعث شده است این ماده تاثیر ویژه‌ای بر درمان یبوست داشته باشد.

فیبر محلول با جذب آب و تبدیل شدن به حالت ژله‌ای شکل می‌تواند باعث نرمی مدفوع و تسهیل حرکت آن تا انتهای رکتوم (راست روده) شود.

طبق شواهد علمی، بارهنگ حتی از بسیاری از ملین‌های دارویی که توسط پزشکان تجویز می‌شود نیز موثرتر است.

پژوهشگران طی مطالعه‌ای، تاثیر مصرف بارهنگ را با تاثیر مصرف دوکوزات سدیم، نوعی داروی مسهل، در درمان ۱۷۰ فرد بزرگسال مبتلا به یبوست مورد بررسی قرار دادند.

پژوهشگران دریافتند، تاثیر بارهنگ در نرم کردن مدفوع و افزایش دفعات اجابت مزاج بسیار بیش‌تر از آن داروی شیمیایی است.

برای حفظ آب رسانی بدن و هم‌چنین داشتن اجابت مزاج سالم و منظم، و پیشگیری از یبوست وجود آب در بدن بسیار لازم و حیاتی است.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند حفظ آب رسانی به بدن می‌تواند با بهبود بافت شیمیایی و فیزیکی مدفوع و تسهیل تخلیه‌ی آن، به درمان یبوست کمک کند.

هم‌چنین افزایش مصرف آب می‌تواند باعث تقویت اثر ملین‌های طبیعی دیگر نظیر فیبر شود.

طی یک مطالعه، دانشمندان به ۱۱۷ شرکت کننده‌ی مبتلا به یبوست مزمن روزانه ۲۵ گرم فیبر دادند. آن‌ها علاوه بر این، از نیمی از شرکت‌ کننده‌ها نیز درخواست کردند روزانه ۲ لیتر آب بنوشند.

بعد از گذشت دو ماه، هر دو گروه موفق به افزایش میزان دفعات اجابت مزاج و کاهش وابستگی به ملین‌های دارویی شدند، ولی این تاثیر در گروهی که آب نوشیده بودند بسیار بیش‌تر بود.

مصرف زیاد برخی انواع جایگزین‌های قند می‌تواند تاثیر ملینی داشته باشد.

تاثیر ملینی این مواد به این خاطر است که آن‌ها عمدتا هضم نمی‌شوند و آب را به روده‌ها می‌کشانند و باعث افزایش سرعت انتقال مواد زائد در روده می‌شوند.

این فرایند به ویژه در مورد الکل‌های قند رخ می‌دهد؛ الکل‌های قند به ندرت در مجرای گوارشی جذب می‌شوند.

لاکتیتول نوعی الکل قند است که از قند شیر مشتق می‌شود، و در حقیقت دانشمندان را به انجام مطالعاتی درباره‌ی توان بالقوه‌اش در درمان یبوست مزمن واداشته است.

پژوهشگران طی برخی مطالعات موضوعی، به وجود ارتباط میان مصرف زیاد آدامس‌های بدون قندِ حاوی سوربیتول – نوعی دیگر از الکل قند – و بروز اسهال پی بردند.

زایلیتول نیز از دیگر الکل‌های قند رایجی است که مانند یک ملین می‌تواند به بیماران مبتلا به یبوست کمک کند.

زایلیتول معمولا به میزان اندک در نوشیدنی‌های رژیمی و آدامس‌های بدون قند مورد استفاده قرار می‌گیرد. با وجود این، اگر مقدار زیادی از این نوع الکل قند را مصرف کنید، می‌تواند با کشاندن آب به سمت روده‌ها باعث تسهیل در اجابت مزاج یا حتی بروز اسهال شود.

هم‌چنین مصرف مقدار زیادی از نوعی دیگری از الکل قند به نام اریتریتول می‌تواند در برخی موارد تاثیرات ملینی داشته باشد؛ به این ترتیب که با کشاندن مقدار زیادی آب به روده‌ها باعث بهبود وضعیت اجابت مزاج می‌شود.

آلوئه‌ورا دارای نوعی ترکیب به نام آنتراکوئینون است که مانند ملین، میزان آب موجود در روده‌ها را افزایش می‌دهد، باعث تحریک ترشح مخاط می‌شود، و به طور طبیعی میزان حرکات روده را بالا می‌برد (انقباض‌هایی که باعث تجزیه‌ی غذاها می‌شوند).

وقتی دانه‌های چیا را در آب بریزید، ماده‌ای ژله‌ای تولید می‌شود که می‌تواند به آسانی در سراسر روده‌ها حرکت ‌کند.

دانه‌های کتان منبعی سرشار از فیبر به شمار می‌روند که باعث افزایش حجم مدفوع می‌شوند و به حرکت آن در روده‌ها کمک می‌کنند.

منیزیوم نوعی الکترولیت است که دارای قابلیت طبیعی و بی‌خطر برای نرم کردن مدفوع است و باعث می‌شود مدفوع آب بیش‌تری از روده‌ها جذب کند؛ سبزیجاتی با برگ‌های پهن و بزرگ سرشار از منیزیوم هستند.

خوراکی‌های حاوی پروبیوتیک برای”‌میکروفلورهای‌“‌ موجود در روده‌تان فضایی سالم و مناسب ایجاد می‌کنند و مشکلات گوارشی نظیر یبوست یا اسهال را از شما دور می‌نمایند.

مصرف میوه‌ها نه تنها باعث خلاصی بسیاری از آدم‌ها از شر یبوست می‌شود، بلکه آن‌ها را مدت زمان بیش‌تری سیر نگه می‌دارد.

مصرف آب نارگیل به حفظ سطوح الکترولیت‌های مفید بدن، پیشگیری از کم آب شدن بدن، و پاکسازی مجاری ادراری‌تان کمک می‌کند؛ که همه‌ی این‌ها نیز به خلاصی‌تان از شر یبوست کمک می‌کنند.

مطالعات به عمل آمده در موسسه‌ی تعذیه‌ی دانشگاه تنسی نشان می‌دهند، مصرف کلسیم – که به وفور در شیر یافت می‌شود – ممکن است به سوخت و ساز (متابولیسم) موثرتر چربی در بدن کمک کند. سایر مطالعات نیز نشان داده‌اند، افزایش مصرف کلسیم از طریق محصولات لبنی (نه از طریق مصرف مکمل‌های کربنات کلسیم) باعث شد شرکت‌کنندگان این مطالعات چربی بیش‌تری دفع کنند؛ یعنی مصرف شیر نه تنها باعث بهبود عملکرد دستگاه گوارش می‌شود، بلکه هم‌چنین از چسبیدن چربی‌ها به بخش‌های مختلف بدن جلوگیری می‌کند و باعث کاهش وزن می‌شود.

پرتقال نیز یکی دیگر از میوه‌های سرشار از فیبر است که می‌تواند به حرکت مدفوع در روده‌ها کمک کند. دکتر بنجامین لوی، متخصص گوارش در مرکز پزشکی ماونت سینای شیکاگو می‌گوید، “‌مرکباتی نظیر پرتقال، نارنگی، و گریپ فروت از این نظر بسیار عالی هستند؛ فیبر موجود در این میوه‌ها باعث تحریک رشد فلور / ریزاندام‌های هم‌زیست در روده، و متعاقبا افزایش حجم مدفوع می‌شود.‌ این میوه‌ها برای افراد مبتلا به یبوست به عنوان بهترین گزینه‌ برای تنقلات و دسرها به شمار می‌روند.” این میوه‌ها مسلما از آب‌نبات‌هایی که از کربوهیدرات‌های تصفیه شده‌ی عاری از فیبر ساخته می‌شوند، بهتر هستند.

به یک دلیل از میان تمام آجیل‌ها، پسته را انتخاب کرده‌ایم. پژوهشگران در ۲۰۱۲ دریافتند، پسته دارای خواص مشابه‌ی پروبیوتیک‌هایی هستند که به رشد باکتری‌های مفید در مجاری گوارشی کمک می‌کنند؛ دستگاه گوارشی سالم یعنی توانایی دفع مناسب مواد زائد.

اگر برای صبحانه، غلات کامل نوش جان کنید، روزتان را با مقدار مناسبی از فیبر آغاز کرده‌اید که می‌تواند در طول روز باعث سلامت اجابت مزاج‌تان شود. دکتر لوی در این مورد این گونه توضیح می‌دهد، “‌فیبرهای موجود در غلات صبحانه (سریال صبحانه) برای درمان یبوست بسیار عالی هستند، زیرا دیواره‌ی سلولی‌شان به راحتی هضم نمی‌شوند و آب را در خود نگه می‌دارند.” وی توصیه می‌کند از غلات صبحانه‌ی حاوی بلغور جو دو سر و فیبر استفاده کنید.

نعناع فلفلی فقط باعث تازگی و طراوت نفس و دهان‌تان نمی‌شود؛ بلکه این ماده‌ی خوراکی پر خاصیت دارای اثر تسکین دهندگی است که به خوبی می‌تواند درد معده را کاهش دهد؛ ولی فواید نعناع فلفلی برای دستگاه گوارش به این‌جا ختم نمی‌شوند؛ پژوهشی در مرکز پزشکی دانشگاه مریلند نشان داد، نعناع فلفلی می‌تواند به آدم‌های مبتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر نیز کمک کند. اساسا، خواص آرام‌بخشی نعناع فلفلی می‌تواند به شل شدن ماهیچه‌ها در مجاری روده‌ای کمک کند و از این طریق، باعث حرکت راحت مواد زائد در روده‌ها شود.

نان گندم کامل سرشار از فیبری است که می‌تواند دستگاه گوارش تنبل‌تان را به حرکت وادارد. دکتر لوی توصیه می‌کند، به عنوان صبحانه، مقداری نان تست با گندم کامل را به همراه مقدار کمی پنیر چدار یا کره‌ی بادام زمینی نوش جان کنید.

یک فنجان برنج قهوه‌ای حاوی تقریبا چهار گرم فیبر است؛ از این رو، برنج قهوه‌ای از آن دسته مواد خوراکی به شمار می‌رود که برای به کار انداختن دستگاه گوارش‌تان مفید هستند. مطالعه‌ای در ۲۰۰۷ نشان داد، زنانی که برنج قهوه‌ای مصرف می‌کردند، نسبت به آن‌هایی که از این برنج نمی‌خوردند، ۴۷ درصد کم‌تر در معرض ابتلا به یبوست قرار گرفتند.

موز سرشار از فیبر است و می‌تواند به طبیعی شدن حرکات روده کمک کند. این میوه‌ی محبوب و خوشمزه با دارا بودن سه گرم فیبر نامحلول، به آسان‌تر کردن حرکت مدفوع در روده‌ی بزرگ کمک می‌کند، و باعث می‌شود عمل دفع راحت‌تری داشته باشید. نکته‌ی جالب این‌جا است که موز به درمان اسهال نیز کمک می‌کند. به گفته‌ی ایزابل اسمیت، کارشناس ارشد علوم تغذیه، و متخصص مجاز تغذیه و رژیم غذایی، و هم‌چنین بنیانگذار موسسه‌ی غذایی ایزابل اسمیت، “‌مصرف موز برای افراد مبتلا به اسهال لازم و مفید است؛ این میوه هم‌چنین حاوی پروبیوتیک‌هایی است که به عنوان مواد خوراکی ضروری برای ایجاد میکروب‌های مفید و سالم در روده‌های‌مان شناخته می‌شوند.”‌

میزان بالای منیزیوم موجود در آووکادو به جذب رطوبت در مجاری گوارشی کمک می‌کند، و از این طریق، به نرم‌تر شدن مدفوع و راحت‌تر شدن حرکت آن در روده کمک می‌کند.

کمک به روده‌ها در دفع مواد زائد، یکی از چندین و چند فایده‌ی چای سبز برای سلامتی به شمار می‌رود. به گفته‌ی دکتر لوی، “‌مصرف چای سبز راه مناسبی برای افزایش میزان مایعات مصرفی، و نرم‌تر کردن مدفوع در روده‌ است؛ به علاوه، کافئین موجود در چای سبز به عنوان یک ملین طبیعی به شمار می‌رود. هم‌چنین، چای سبز حاوی آنتی‌اکسیدان است؛‌ برخی مطالعات محدود به وجود رابطه‌ای میان مصرف چای سبز و کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه و سرطان پروستات اشاره کرده‌اند‌.”‌ چای سبز هم‌چنین متابولیسم (سوخت و ساز) را افزایش می‌دهد و به آب شدن چربی‌ها کمک می‌کند.

همیشه مصرف گلابی به عنوان یکی از درمان‌های یبوست توصیه می‌شود. گلابی به عنوان منبع بسیار عالی برای فیبر به شمار نمی‌رود، ولی به طور طبیعی حاوی سوربیتول است که به عنوان یک ملین می‌تواند مدفوع موجود در روده‌ها را نرم کند.

وقتی صحبت از مبارزه با یبوست به میان می‌آید، میوه‌ی خشک یکی از آن دسته خوراکی‌هایی است که می‌تواند به خوبی در مقابل این مشکل بایستد. دکتر لوی در این مورد می‌گوید، “‌میوه‌ی خشک منبع عالی برای فیبر غذایی به شمار می‌رود و هم‌چنین حاوی سوربیتول، یک ملین طبیعی، است‌.” در یک جعبه‌ی کوچک حاوی کشمش حدود ۲ گرم قند وجود دارد.

شاید پوست هلو برای برخی آدم‌ها آزاردهنده باشد، ولی اگر دچار یبوست هستید، توصیه می‌کنیم آن را کمی تحمل کنید. هلو حاوی مقدار زیادی سوربیتول است – سوربیتول نوعی قند الکلی است که به عنوان یک ملین به حرکت مدفوع در روده کمک می‌کند.

شاید کره‌ی بادام هندی محبوبیت و شهرت رقیب‌اش، کره‌ی بادام زمینی را دارا نباشد، ولی یک قاشق غذاخوری از این خوراکی غلیظ و خامه‌ای حاوی مقدار زیادی مواد مغذی است و به سلامتی‌تان کمک می‌کند – به خصوص اگر همیشه با اجابت مزاج مشکل داشته باشید. کره‌ی بادام هندی منبع خوبی برای منیزیوم به شمار می‌رود؛ منیزیوم نیز از جمله مواد مغذی است که برای سلامت اجابت مزاج ضروری هستند.

مصرف انجیر یکی از بهترین راه‌ها برای افزودن فیبر به رژیم غذایی‌تان است. چهار عدد انجیر حدودا حاوی ۱۸۹ کالری و ۷.۴ گرم فیبر است که برای افراد مبتلا به سندرم روده‌ی تحریک پذیر بسیار مفید به شمار می‌رود. البته میزان قند موجود در انجیر بسیار زیاد است، ولی طبیعی بودن این قند و هم‌چنین، وجود فیبر بالا در این میوه، می‌تواند این نقطه‌ی ضعف را خنثی کند.

می‌دانیم، شاید در فهرست حاوی بهترین ملین‌ها برای درمان یبوست از قبیل آووکادو و سبزیجات، انتظار دیدن نام ذرت بو داده را نداشتید، ولی این خوراکی محبوب و کم کالری، حاوی مقدار فراوانی فیبر است، و به عنوان یکی از بهترین تنقلات برای افراد مبتلا به یبوست به شمار می‌رود. دکتر لوی در این مورد می‌گوید، “‌ذرت بو داده یکی از راه‌های محبوب و دوست داشتنی برای افزایش مصرف فیبر به حساب می‌آید. به بیماران مبتلا به یبوست توصیه می‌‌کنم ذرت بو داده مصرف کنند‌.”‌ همان‌طور که مي‌دانید، هر چه فیبر بیش‌تری مصرف کنید، حجم مدفوع‌تان بیش‌تر می‌شود، و راحت‌تر می‌توانید آن را از بدن‌تان خارج کنید.

هر فنجان شاتوت حاوی ۸ گرم فیبر است – دو برابر بیش‌تر از سایر انواع توت‌ها (از قبیل توت فرنگی و بلوبری). و به عنوان یک فایده‌ی تغذیه‌ای بزرگ دیگر باید گفت، شاتوت یکی از غنی‌ترین میوه‌ها از نظر آنتی‌اکسیدان به شمار می‌رود.

به گفته‌ی دکتر لوی، “‌پختن آرتیشو یا افزودن آن به پیتزا یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش میزان فیبر مصرفی است. آرتیشو یا همان کنگر فرنگی حاوی مقدار زیاد آنتی‌اکسیدان است که می‌توانند از بروز سرطان نیز پیشگیری کنند‌.”‌ آرتیشو هم‌چنین به دلیل دارا بودن منیزیوم و پتاسیم با فشار خون بالا نیز مبارزه می‌کند.

ملین‌های طبیعی متعددی وجود دارند که می‌توانند با افزایش دفعات اجابت مزاج و بهبود بافت فیزیکی و شیمیایی مدفوع، شما را از شر یبوست خلاص کنند و اجابت مزاج منظم و سالمی را برای‌تان فراهم نمایند.

علاوه بر استفاده از این قبیل ملین‌های طبیعی، ‌توصیه می‌شود همواره آب و مایعات کافی مصرف کنید،‌ رژیم غذایی سالمی داشته باشید، و حتما به صورت منظم به انجام فعالیت‌های بدنی بپردازید.

این کارها به شما کمک خواهند کرد تا از ابتلا به یبوست پیشگیری کنید و دستگاه گوارش سالمی نیز داشته باشید.

 

 

 

 

 

 

مصرف خاکشیر، زیتون، کاهو، کرفس، گشنیز و عرق کاسنی با عسل در رفع یبوست موثر است.

یبوست از دیدگاه طب سنتی «ام الامراض» یا «مادر بیماری‌ها» است. به همین دلیل است که در مراجعه به مطب‌های متخصصان طب سنتی، یکی از اولین پرسش‌ها این است که «آیا شکمتان خوب کار می‌کند یا نه؟»

حتی گفته می‌شود بسیاری از بیماری‌های روانی، کج‌خلقی‌ها، عصبانیت‌ها و… نیز ریشه در یبوست دارند، بنابراین برای داشتن زندگی سالم، لازم است حتماً به درمان و پیشگیری از این بیماری بپردازیم، اما گاهی یبوست نسبت به درمان‌های معمول مقاوم است و حتی با مصرف ملین هم برطرف نمی‌شود. در این صورت چاره کار چیست؟ دراین مطلب پاسخ این پرسش را خواهید گرفت.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

با پیاده‌روی به جنگ یبوست بروید! یکی از دلایل اصلی ابتلا به یبوست، کم‌تحرکی و ورزش نکردن است. به گفته بوعلی سینا، اگر مداوم ورزش کنید، هیچ‌گاه دچار یبوست نخواهید شد. البته منظور ورزش‌های سنگین نیست چراکه برخی از ورزش‌ها می‌توانند باعث یبوست شوند. بهترین فعالیت‌های فیزیکی برای رفع یبوست، پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و حرکت‌های تقویت‌کننده عضلات شکم هستند. درواقع ورزش کردن و قرار گرفتن در هوای آزاد، نوعی ملین طبیعی محسوب می‌شود.

 

 

هر غذایی را به جایش بخورید! تغذیه نامناسب، مصرف غذاهای خشک و خوراکی‌های ناسازگار با مزاج از دیگر دلایل بروز یبوست هستند. علاوه بر این‌ها باید به مصلحات و تدابیر تعیین‌شده برای مصرف خوراکی‌ها در هر منطقه از کشور توجه کرد. مثلاً اگر مازندرانی‌ها برنج مصرف نکنند، دچار یبوست می‌شوند درحالی‌که ساکنان تهران ممکن است با خوردن برنج یبوست بگیرند یا اگر ماهی در مازندران خورده شود، مشکلی ایجاد نمی‌کند اما اگر در یزد مصرف شود، ممکن است یبوست و نفخ را به دنبال داشته باشد.

 

 

در طب سنتی، اعتقاد بر این است که مصرف بعضی خوراکی‌ها مثل بادمجان، عدس، گوشت‌های نمک‌سود شده، ماهی‌های شور، شیرینی، قهوه، شکلات، چای پررنگ، سبزی‌های تند، خوراکی‌های ترش و قابض مثل آبغوره، فست‌فودها و غذاهای آماده و همچنین آب یخ می‌تواند باعث یبوست شود

 

 

هر لقمه را 30 بار بجوید! تند غذا خوردن باعث ایجاد تشنگی و یبوست می‌شود و آهسته جویدن و صرف غذا با آرامش خاطر به پیشگیری از یبوست، چاقی و کبد چرب کمک می‌کند، بنابراین بهتر است هر لقمه غذا را 30 تا 40 بار بجوید و بعد قورت دهید. این کار باعث سیری زودرس، کم شدن حجم غذای مصرفی و هضم بهتر مواد غذایی نیز می‌شود. علاوه بر این‌ها، توصیه می‌شود تا وقتی گرسنه نشده‌اید، غذا نخورید. روی هم خوردن مواد غذایی مختلف نیز باعث سوءهاضمه می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اجابت مزاج را به تعویق نیندازید! برای جلوگیری از بروز یبوست باید عمل تخلیه را در ساعت‌های معینی انجام دهید. خیلی از افراد این توصیه را برای کودکانشان به کار می‌برند و به آن‌ها می‌گویند صبح‌ها بعد از بیدار شدن از خواب و شب‌ها قبل از خوابیدن دستشویی بروند اما خودشان به آن عمل نمی‌کنند درحالی‌که به تعویق انداختن عمل دفع و نگه‌داشتن فضولات در بدن می‌تواند باعث یبوست و مشکل‌های متعدد شود. نوشیدن مایعات به‌اندازه کافی نیز می‌تواند به رفع یبوست کمک کند. در فصل‌های سرد هم که بلغم در بدن رسوب می‌کند، توصیه می‌شود صبح‌ها ناشتا یک استکان آب جوش بنوشید. این عمل باعث لینت مزاج می‌شود.

 

 

 

 

 

 

در طب سنتی، اعتقاد بر این است که مصرف بعضی خوراکی‌ها مثل بادمجان، عدس، گوشت‌های نمک‌سود شده، ماهی‌های شور، شیرینی، قهوه، شکلات، چای پررنگ، سبزی‌های تند، خوراکی‌های ترش و قابض مثل آبغوره، فست‌فودها و غذاهای آماده و همچنین آب یخ می‌تواند باعث یبوست شود. در مقابل، غذاهایی مثل اسفیدباج (آبگوشت جوجه یا بزغاله و گوشت‌های راحت‌هضم همراه با سبزی‌هایی مثل اسفناج و کدو و…) طبیعت گرم و تر دارند و روده‌ها را مرطوب می‌کنند. گوشت مرغ چاق و بال جوجه یا مرغ نیز باعث لعاب‌دار شدن خوراک و نرم شدن مدفوع می‌شود؛ به‌خصوص در کسانی که سوداوی مزاج هستند. از طرفی، مصرف مرغ همراه دارچین، بادام، زیتون و کرفس، شکم پر کردن آن با سبزی‌ها و همچنین آبگوشت خروس با روغن بادام شیرین به رفع یبوست کمک می‌کند. در واقع دارچین لطیف‌کننده و مقوی معده است و نفخ را از بین می‌برد. تخم کرفس نیز جاذب از معده و دافع از روده است؛ یعنی مواد زائد را از معده به سمت روده‌ها جذب و از روده‌ها به خارج از بدن دفع می‌کند. روغن‌زیتون هم ملین است و دل‌درد را برطرف می‌کند البته به‌شرط اینکه غذا با شعله زیاد طبخ نشود و خوراک به‌خوبی جا بیفتد.

 

 

* در طب سنتی خوردن یک لیوان خاکشیر هنگام صبح، مصرف یک لیوان آب کرفس با آب هویج و همچنین مصرف عرق کاسنی با عسل برای رفع یبوست توصیه می‌شود.* همچنین مخلوطی از پودر گل سرخ با ماست بدون چربی، مصرف زیتون همراه با غذا و خوردن روزانه سبزی شوید و جعفری مفید است.* مصرف صبحانه و شام سبک نیز به رفع یبوست کمک می‌کند.* همچنین خوردن گیاه آلوئه ورا توصیه می‌شود چون این گیاه تقویت‌کننده معده و روده و سرشار از ویتامین A، B1، B2، B6، است. آلوئه ورا تنظیم‌کننده هضم غذا است و دفع مواد زائد از روده را آسان می‌کند.* گشنیز نیز در رفع یبوست موثر است. این سبزی تقویت‌کننده معده و ضد باکتری معده و روده است.* بادرنجبویه نیز از خانواده نعناع است و ویتامین‌های A، B و C دارد و تقویت‌کننده معده و روده بوده و صفرا را از بین می‌برد.* مصرف کاهو نیز به دلیل داشتن مواد معدنی، ید و کلسیم برای رفع یبوست مفید است.* مصرف روزانه زیتون و انجیر خشک هم توصیه می‌شود.

 

 

طب سنتی معتقد است بعد از خوردن هر وعده غذایی، باید فضولات حاصل از آن دفع شود. البته در این زمینه استثناء هم وجود دارد؛ افراد سالخورده به‌طور طبیعی فضولات دفعی‌شان کمتر است. علاوه بر دفعات اجابت مزاج، قوام مدفوع هم اهمیت دارد. مثلاً ممکن است فرد روزی 4 بار دفع داشته باشد اما اجابت مزاجش همراه با یبوست باشد و با اتمام دفع احساس سبکی نکند.یبوست علل بسیار متعددی دارد؛ مثلاً حرارت و خشکی روده‌ها می‌تواند باعث سفت شدن مدفوع شود. بعضی افراد هم به دنبال اسهال مزمن دچار یبوست می‌شوند. مصرف داروهای مخدر، شقاق و بواسیر، انسداد در روده‌ها یا مسیر ریزش صفرا به روده، تنگی‌ها و چسبندگی‌ها، کرم‌ها و انگل‌های روده، بیماری‌های عصبی، عضلانی و روانی، تندخویی و عصبانیت، بی‌خوابی، تغذیه نامناسب و سرطان‌ها می‌توانند باعث یبوست شوند. توجه داشته باشید که اگر یبوست به روش‌های ساده درمان نشود، حتماً باید اقدام‌های تشخیصی انجام بگیرد.

 

 

 

 

 

 

به نوشته الو دکتر: شاید دیدن اینکه مادر یا پدر سالمندتان که دچار یبوست شده دردآور باشد. یا این معضل گریبانگیر خودتان باشد. در این مطلب برای شما راهکارهای ساده و راحت درمان یبوست با گیاهان دم دستی را آورده ایم تا این مشکل را به سادگی رفع کنید.

 

 

۱- خوردن یک لیوان خاکشیر صبح ناشتا

 

۲- مخلوط یک فنجان آب کرفس با آب هویج

 

۳- مخلوط یک قاشق غذاخوری پودر گل سرخ و یک فنجان ماست بدون چربی

شكلات براي يبوست

 

۴- خوردن شش عدد زیتون همراه با غذا

 

۵- مخلوط عرق کاسنی همراه با عسل روزی یک استکان صبح ناشتا

۶- هر روز همراه با غذا سبزی شوید، جعفری، کاهو، گشنیز مصرف شود.

۷- صبحانه کامل خورده شود.

 

۸- شب غذای سبک میل شود.

 

 

 

خوردن شیر و عسل روزی دو لیوان علاوه بر خواص فوق العاده ای که دارد برای رفع یبوست هم بسیار نافع است و خوردن یک قاشق مربا خوری یا غذا خوری عسل هم بعد از هر وعده غذا برای جلوگیری از یبوست بسیار موثر است.

 

 

انواع سیر، موسیر و والک از جمله گیاهان ضد یبوست می باشند و کسانی که به طور دائمی مقدار کمی سیر، موسیر یا والک با غذای خود میل کنند، کمتر مبتلا به یبوست می شوند. برگ های تازه والک را می توان به همراه جعفری مانند سبزی خوردن تازه با غذا میل کرد. موسیر را می توان خشک کرده و به صورت پودر در غذا مصرف نمود.

 

 

مصرف جوشانده سبوس گندم همراه با عسل بهترین دارو برای افراد مبتلا به یبوست است که هم سهل الهضم و هم سهلالتجزیه است.

 

 

15 الی 20 گرم شنبلیله را در یک لیتر آب دم کرده و صاف کرده آن را با 250 گرم عسل مخلوط کرده و روزی سه فنجان قبل از غذا میل نمایید.

20 الی 40 گرم میوه تازه آقطی (یاس کبود) را در یک لیتر آب یا شیر مخلوط کنید و ده دقیقه بجوشانید و پس از صاف کردن با 250 گرم عسل شیرین کرده صبح ناشتا به فاصله نیم ساعت هر بار یک لیوان در دو یا سه مرحله از آن بنوشید.

 

 

سالخوردگان بدنشان کم‏آب و خشک شده و به همین نسبت روده‏هایشان نیز خشک و کم‏آب مى‏گردد و در نتیجه کمتر ترشح مى‏کند و این سببى براى یبوست آنان مى‏شود. در این مورد بهترین داروى طبیعى خاکشیر است که باید آن را کوبیده داخل استکان قندداغ کرده بنوشند. در اینجا لعاب خاکشیر روده را تر و نرم و سطح درونى آن را لیز نموده و سبب سهولت سیر مدفوع و رفع تدریجى عارضه مى‏گردد. با خوردن خاکشیر رنگ مدفوع اغلب سیاه مى‏شود.

 

 

اسفرزه فیبر طبیعی ملین است که به سفت شدن مدفوع کمک می کند. اسفرزه معمولا برای درمان یبوست مزمن مورد استفاده قرار می گیرد و ممکن است با دیگر ملین های طبیعی و مصنوعی ترکیب شود. این دارو ممکن است عوارض جانبی هم داشته باشد از جمله:

 واکنش آلرژیک

 

حالت تهوع

 

 معده درد

 

 استفراغ

 

اسفرزه معمولا برای درمان یبوست مزمن مورد استفاده قرار می گیرد

 

 

مصرف بی‌رویه شیر می‌تواند سبب بروز یبوست شود. کودکانی که پس از ۲ سالگی مقادیر زیادی شیر در روز مصرف می‌کنند، مستعد ابتلا به یبوست هستند. بنابراین، بعد از ۲ سالگی توصیه می‌شود بیش از ۴۵۰ میلی‌لیتر شیر در روز مصرف نشود. مصرف زیاد شیر همچنین، می‌تواند کم‌خونی فقرآهن نیز ایجاد کند. با وجود این حذف کامل شیر از رژیم غذایی کودکان مبتلا به یبوست نیز صحیح نیست، بلکه باید در حد تعادل استفاده شود. در این میان، یکی از مهم‌ترین زمان‌های شروع یبوست، زمان قطع شیر مادر و شروع مصرف شیر خشک یا شیر پاستوریزه است.

 

 

در طب سنتی، اعتقاد بر این است که مصرف بعضی خوراکی‌ها مثل بادمجان، عدس، گوشت‌های نمک‌سود شده، ماهی‌های شور، شیرینی، قهوه، شکلات، چای پررنگ، سبزی‌های تند، خوراکی‌های ترش و قابض مثل آبغوره، فست‌فودها و غذاهای آماده و همچنین آب یخ می‌تواند باعث یبوست شود. در مقابل، غذاهایی مثل اسفیدباج (آبگوشت جوجه یا بزغاله و گوشت‌های راحت‌هضم همراه با سبزی‌هایی مثل اسفناج و کدو و…) طبیعت گرم و تر دارند و روده‌ها را مرطوب می‌کنند. گوشت مرغ چاق و بال جوجه یا مرغ نیز باعث لعاب‌دار شدن خوراک و نرم شدن مدفوع می‌شود؛ به‌خصوص در کسانی که سوداوی مزاج هستند. از طرفی، مصرف مرغ همراه دارچین، بادام، زیتون و کرفس، شکم پر کردن آن با سبزی‌ها و همچنین آبگوشت خروس با روغن بادام شیرین به رفع یبوست کمک می‌کند. درواقع دارچین لطیف‌کننده و مقوی معده است و نفخ را از بین می‌برد. تخم کرفس نیز جاذب از معده و دافع از روده است؛ یعنی مواد زائد را از معده به سمت روده‌ها جذب و از روده‌ها به خارج از بدن دفع می‌کند. روغن زیتون هم ملین است و دل درد را برطرف می‌کند البته به شرط اینکه غذا با شعله زیاد طبخ نشود و خوراک به خوبی جا بیفتد.

شكلات براي يبوست

شكلات براي يبوست

0 dog فواید،علائم،خواص اکتبر 1, 2019
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *