شکلات سگ

شکلات سگ

شکلات سگ

شکلات سگ

در این پست به شما عزیزان شکلات سگ را میگوییم

شکلات سگ:زمانی که سگ ‌تان از شما خوراکی می‌خواهد، شما می‌توانید بسیاری از خوراکی‌هایی که مورد علاقه‌ی خودتان است را نیز به سگ‌تان بدهید اما برخی از این خوراکی‌ها ممکن است برای سگ‌ شما ایجاد مشکل کند، یکی از این خوراکی‌ها شکلات است.

برخی از دامپزشکان می‌گویند خوراکی‌های شکلاتی می‌توانند موجب بیماری و حتی در مواردی مرگ شوند و لازم به ذکر است که شکلات یکی از شایع‌ترین عوامل مسمومیت سگ‌ها است. برای مثال شیرینی هایی که قطعات شکلات دارند در مقادیر کم می‌توانند برای سگ‌های کوچک ایجاد مشکل کنند و در مقادیر زیاد می‌توانند برای سگ‌های بزرگ را نیز دچار دردسر کنند.

در صورتی که فکر می‌کنید که سگ‌تان شکلات خورده است، مخصوصاً شکلات هایی که رنگ آن‌ها تیره است، فوراً به دامپزشک مراجعه یا با او تماس بگیرید. دامپزشک سوالاتی درباره‌ی اندازه‌ی سگ‌ شما و مقدار و نوع شکلاتی که خورده است می‌پرسد و ممکن است از شما بخواهد که کاری کنید تا سگ شکلاتی را که خورده است استفراغ کند یا این که طی چندین ساعت حرکات و رفتارهای او را زیر نظر داشته باشید.

زمانی که سگ‌تان شکلات می‌خورد خودش آن را بالا می‌آورد و در صورتی که این اتفاق روی نداده است، دامپزشک ممکن است برای او هیدروژن پروکسید (Hydrogen Peroxide) تجویز کند (معمولاً یک قاشق غذاخوری به ازای هر 10 کیلوگرم) تا آنچه را که خورده استفراغ کند. برای خوراندن مواد مایع به سگ خود می‌توانید از قطره‌ چکان دارو یا وسایلی مانند آن استفاده کنید. برخی صاحبان سگ‌ها دارو را درون کاسه به همراه خوراک‌‌سگ می‌ریزند و زمانی که سگ کاسه را می‌لیسد تا تمیز شود، دارو را نیز می‌خورد. توجه داشته باشید که بعد از این که سگ‌تان استفراغ کرد، نباید به او غذا یا آب بدهید.

اگر سگ‌‌تان شکلات خورده است، منتظر علائم مسمومیت نباشید و زودتر اقدامات لازم را انجام دهید. این علائم ممکن است 6 تا 12 ساعت بعد بروز کنند و عبارتند از :شکلات سگ

محرک‌های موجود در شکلات به مدت طولانی در بدن سگ می‌ماند و در برخی موارد علائم می‌توانند 72 ساعت به طول بیانجامند. درمان سریع می‌تواند باعث شود سگ‌ شما زودتر سلامتی خود را به دست آورد و هزینه‌ی کمتری برای شما ایجاد کند.­

دامپزشکان معمولاً از مایعات و سرم‌ وریدی برای درمان مسمومیت با شکلات استفاده می‌کنند. برای مثال از دارویی به نام آپومرفین ( Apomorphine) استفاده می‌کنند تا حیوان محتویات معده را استفراغ کند و یا از کربن فعال (Activated charcoal) برای جلوگیری از جذب و وارد جریان خون شدن آن استفاده می‌کنند.

بیشتر سگ‌ها از خوردن شکلات جان سالم در می‌برند چرا که صاحبان آن‌‌‌ها به سرعت اقدامات لازم را انجام می‌دهند. برخی از کلینیک‌های حیوانات خانگی اظهار دارند که:

مسمومیت‌‌های ناشی از خوردن شکلات شایع‌ترین مورد اورژانسی نیست، اما از موارد تقریباً شایع مراجعات است .

شکلات در هیچ اندازه‌ای بی‌خطر نیست حتی مقادیر اندک آن می‌تواند سگ شما را بیمار کند. شکلات تلخ، شکلات‌های مخصوص آشپری و پودر کاکائو از شکلات‌های سفید و شیری خطرناک‌ترند اما شکلات شیری نیز می‌تواند در مقدار 50 گرم بر هر کیلو‌گرم وزن بدن کشنده باشد. بر خلاف بیشتر گربه‌ها، سگ‌‌ها تقریباً همه‌چیز می‌خورند. همچنین سگ‌ها نمی‌دانند چه زمانی سیر می‌شوند و تا زمانی که جلوی آن‌ها گرفته نشود، به خوردن ادامه می‌دهند. برای مثال یک سگ 5 کیلوگرمی به راحتی می‌تواند نیم‌کیلو شکلات را بخورد.

در پایان توصیه می‌شود اگر باغچه دارید از مالچ کاکائو در آن استفاده نکنید، چرا که مخصوصاً سگ‌هایی که به بوی شیرین علاقه دارند ممکن است از آن‌ها بخورند و خطری جدی برای آنان ایجاد شود.

 

اگر سگی در خانه با شما زندگی می‌کند حتما در مورد مسمومیت با شکلات در سگ‌ها مطالعه کنید. سگ‌ها، بخصوص وقتی توله هستند، دوست دارند از خوراکی‌های انسان‌ها بخورند. از بین این خوراکی‌ها، شکلات را بسیار دوست دارند و چون حس بویایی قدرتمندی دارند، می‌توانند آن را، هر کجا که بگذارید، پیدا کنند. بنابراین باید خیلی مراقب باشید، چون شکلات حاوی تئوبُرومین و کافئین است و سگ‌ها را مسموم می‌کند.

اسهال و استفراغ، افزایش واکنش‌های غیر ارادی، گرفتگی عضلات، نفس‌نفس زدن، افزایش ضربان قلب، بالا رفتن دمای بدن، افت فشار خون و تشنج از نشانه‌های مسمومیت با شکلات در سگ‌هاست. اگر این مسمومیت حادتر شود می‌تواند به از کار افتادن قلب، غلبۀ ضعف و کمای سگ منجر شود.

شدت مسمومیت سگ شما بستگی به نوع شکلات و مقداری که از آن خورده است دارد. برای آنکه بتوانید تصور نسبتا دقیقی از این موضوع داشته باشید به جدول زیر دقت کنید:

 

 

طبق جدول بالا، اگر یک سگ 9 کیلوگرمی 450 گرم شکلات شیری یا 170 گرم شکلات نیمه‌تلخ و یا 57 گرم شکلات تلخ بخورد، دچار مسمومیت حاد می‌شود.شکلات سگ

اگر سگ شما شکلات خورد، بلافاصله او را نزد دامپزشک ببرید. در راه و قبل از اینکه دامپزشک او را ببیند، سگ را در محیطی آرام، خنک و ساکت نگه دارید تا عوارض ناشی از مسمومیت تشدید نشود. فورا با دامپزشک تماس بگیرید و در صورت توصیه، او را وادار کنید استفراغ کند تا شکلات پیش از آنکه هضم شود، از بدن او خارج شود.

دامپزشک سگ را به‌ دقت معاینه می‌کند. نوار قلب (ECG) به دامپزشک نشان می‌دهد که آیا قلب سگ شما دچار نوسان ریتم یا ضربان غیرطبیعی شده است یا خیر. همچنین آزمایش ادرار، آزمایش الکترولیت‌های خون و شرح ترکیبات شیمیایی خون به او کمک می‌کند تا مقدار کافئین موجود در بدن سگ و میزان غلظت تئوبرومین را بداند و درمان متناسب با آن را تجویز کند. در دورۀ درمان مراقب باشید که سگ شما به مقدار کافی آب بنوشد تا بدن او دچار کمبود آب نشود.

مسمومیت با شکلات در سایر حیوانات خانگی

 

شکلات برای سگ ها سمی است. زیرا حاوی ماده ای شیمیایی به نام تئوبرومین بوده که می تواند باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون یا حتی تشنج سگ شود. سگ هایی که شکلات خورده اند باید بلافاصله تحت درمان قرار بگیرند. زیرا هر چه مقدار شکلات خورده شده بیشتر باشد و به مدت طولانی تری در بدن آن ها بماند، خطر بیشتری برای حیوان دارد.

1- اولین اقدامی که باید انجام دهید ارزیابی مقدار و نوع شکلاتی است که سگ خورده است. تا بتوانید اقدامات مربوط به آن را انجام دهید.

شکلات تلخ یا همان شکلات دارک، خطرناک ترین نوع شکلات می باشد. شکلات های شیری نیز سمی و خطرناک می باشند اما درصد خطر و سمشان کمتر از شکلات تلخ است. خطر شکلات های نیمه تلخ در حد وسط قرار دارد. این موضوع به این خاطر است که دوز تئوبرومین در انواع شکلات متفاوت است. به طور متوسط تئوبرومین در هر اونس شکلات تلخ 390 میلی گرم، در شکلات های نیمه تلخ 150 میلی گرم و در هر اونس شکلات شیری 44 میلی گرم می باشد.

 

2- اگر مقدار شکلات کم بوده و از نوع شکلات پر خطر هم نباشد معمولاً سگ دچار اسهال و درد شکم شده که چندان خطرناک نیست و بعد از مدتی خوب می شود.شکلات سگ

اما اگر سگ مقدار زیادی شکلات خورده و مخصوصاً نوع شکلات نیز شکلات تلخ بوده است، فوراً با پزشک تماس بگیرید تا اقدامات اضطراری که باید صورت گیرد را در اختیارتان بگذارد. ممکن است لازم باشد دارویی به سگ تزریق شده تا استفراغ صورت گیرد و مواد سمی خارج شود. پزشک این مورد را تشخیص داده و اگر لازم باشد سگ را ویزیت می کند.

1- تنها زمانی باید اقدام به این کار کنید که نشانه های نورولوژیکی و لرز در سگ وجود نداشته باشد.

یک قاشق چایخوری سرپر، هیدروژن پراکسید (3%) به سگ بدهید. آن را با نسبت نصف به نصف با آب مخلوط کرده و با سرنگ به سگ بدهید که راحت تر باشد.

 

2- 15 دقیقه به سگ فرصت دهید تا استفراغ کند.

 

سگ را در آغوش گرفته و به فضایی بیرون از خانه ببرید. بهتر است زمانی که در آغوشتان است راه بروید تا زود تر و راحت تر بتواند استفراغ کند.

3- از هیدروژن پراکسید بیشتری استفاده نکنید.

 

اگر بعد از گذشت نیم ساعت هنوز سگ استفراغ نکرده، به هیچ وجه مجدداً به او هیدروژن پراکسید ندهید. هیدروژن پراکسید زیاد می تواند به سگ آسیب بزند. از جمله عوارض جانبی آن می توان به التهاب مری، آسپیراسیون (وارد شدن مواد در ریه ها که می تواند باعث مرگ شود) و ایجاد حباب هایی در جریان خون اشاره کرد.

 

4- به عنوان آخرین تلاش می توانید از زغال فعال استفاده کنید.

زغال فعال می تواند به جلوگیری از جذب عناصر سمی شکلات از طریق روده کمک کند. به ازای هر یک کیلو گرم وزن سگ، 1 گرم پودر زغال فعال را در 5 میلی لیتر آب حل کرده و به مدت 2 تا 3 روز، هر 4 تا 6 ساعت این محلول را به سگ بدهید. در ضمن ممکن است مدفوع سگ سیاه شده یا یبوست بگیرد که کاملاً طبیعی است.

– توجه داشته باشید که این آخرین تلاش بوده و اگر نتوانستید باید حتماً سگ را نزد دامپزشک ببرید.

– هرگز به سگی که دچار استفراغ، لرز یا تشنج است، زغال ندهید.

– همچنین یکی از عوارض جانبی زغال چوب، افزایش سطح سدیم در خون است که می تواند موجب لرزش و تشنج شود. این علائم همانند مشکلات عصبی مربوط به مسمومیت با شکلات خواهد بود.

– اگر سگ، زغال را به تنهایی مصرف نمی کند می توانید با سرنگ یا همراه غذا به آن بدهید.

 

 

علایم مسمومیت با شکلات به شکل علایم گوارشی و عصبی مثل تهوع و تشنج بروز می‌کند و می‌تواند منجر به مرگ شود. گربه‌ها نسبت به سگ‌ها، حتی حساسیت بیشتری داشته و میزان شکلات کمتری برای مسمومیتشان کافی است. شکلات‌های تلخ نسبت به شکلات‌های شیری خطرناک‌ترند و میزان کمی از آنها سگ و گربه را مسموم می‌کند.

بنابراین شکلات دادن به سگ و گربه ممنوع و همیشه در مهمانی‌ها مواظب حیوان خود باشید تا یواشکی سراغ شکلات‌ها نرود! توجه داشته باشید که حیوانات به خوردن شکلات علاقه دارند ولی نمی‌دانند که برایشان سمی است پس این وظیفه صاحب حیوان است که از آنها مراقبت کند. در صورتی که فهمیدید حیوانتان به دور از چشم شما شکلات خورده بایستی سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.شکلات سگ

 

 

شکلات حاوی مواد معروف به نام کافئین و تئوبرومین میباشد که سگ ها به آن نسبت به انسان ها بیشتر حساس هستند. هرچه شکلات تیره تر و تلخ تر باشد بیشتر خطرناک است. به عنوان مثال ۲۳۰ گرم شکلات شیری ممکن است یک سگ به وزن ۲۳ کیلوگرم را کمی مریض کند در حالیکه اگر یک سگ با همان وزن ۳۰ گرم شکلات تلخ بخورد مسموم می شود.

چرا شکلات برای انسان سمی نیست ؟

 

زیرا انسان ها ساده تر از سگ ها می توانند مواد تشکیل دهنده شکلات ازجمله تئوبرومین را شکسته و تجزیه کنند.

اگر سگ شما شکلات بخورد چه باید کنید ؟

 

شما می توانید از طریقه لینک زیر با وارد کردن میزان وزن سگ خود و وزن شکلاتی که سگتان خورده و نوع شکلات ، میزان مسمومیت سگتان را تعیین کنید.

 

 

علائم آن ممکن است بین ۴ تا ۲۴ ساعت بعد از خوردن شکلات نمایان شود با این حال شما باید هرچه سریعتر سگتان را به نزدیکترین دامپزشکی انتقال دهید و با دادن اطلاعاتی از قبیل اینکه سگ شما چه نوع شکلات و به چه میزانی از آن خورده و چه مقدار زمان از خوردن آن می گذرد ، به دامپزشک کمک کرده اید که درمان بهتری پیش بگیرد.

 

 

طبق تحقیقات جدید شکلات برای سلامتی انسان مفید است در حالی که می تواند برای سگ و یا گربه ی شما سمی و یا حتی در بعضی مواقع کشنده باشد.

شکلات از میوه ی درخت کاکائو ساخته شده و حاوی تئوبرومین (Theobromine، یک ترکیب بلورین به فرمول C7H8N4O2 که در برگ چای و درخت کاکائو یافت می شود. تئوبرومین ساختاری شبیه به کافئین دارد و اثرات محرک، نشاط آور و ضدسرفه دارد. این ترکیب دارای طعمی تلخ بوده، در تولید نوشابه و شکلات استفاده می‌شود)

سگ ها به دلیل دارا بودن قدرت بویایی بسیار قوی در پیدا کردن شکلات مهارت بالایی دارند. اگرچه، گربه ها و سایر گونه ها نیز مستعد ابتلا به اثرات سمی شکلات هستند اما احتمال خوردن یک تکه ی بزرگ شکلات توسط گربه ها کمتر است زیرا آنها قادر به چشیدن طعم شیرین نیستند.

مقدار تئوبرومین در شکلات بسیار کم است که در واقع ریسک مسموم شدن انسان توسط آن صفر است. تئوبرومین در بدن حیوانات اهلی بسیار آرامتر نسبت به بدن انسان متابولیزه می شود و همچنین حیوانات جثه کوچکتری دارند به همین دلیل برای آنها سمی است.

عملکرد تئوبرومین به عنوان یک محرک برای سیستم عصبی مرکزی و به عنوان یک محرک برای سیستم قلب و عروق می باشد.شکلات سگ

 

 

 

شکلات از پرطرفدارترین و متنوع ترین خوراکی های دنیا محسوب می شود که انواع نوشیدنی ها، کیکها و شیرینی ها از آن تهیه می گردد. حجم بسیار کم شکلات، انرژی بسیار زیادی را در اختیار مصرف کننده قرار می دهد. خیلی از صاحبان حیوانات دست آموز علاقه دارند از شکلات و یا فرآورده های آن برای تشویق حیوانشان استفاده کنند که این مورد ممکن است موجب به وجود آمدن مشکل شود.

انواع نمونه های شکلات

 

هر کدام از نمونه های مختلف شکلات به نحوه خاصی تولید می شود ولی در همه آنها از دانه های درخت کاکائو استفاده می شود.

درختان کاکائو در نقاط خاصی از جهان( مناطق حاره ) رشد می کنند. میوه آنها پس از رسیدن شیرین بوده و بسیار مورد علاقه میمونها و برخی از حیوانات می باشد. دانه ها در غلاف محکمی هستند و به همین دلیل اکثر حیواناتی که به آن دسترسی دارند، خود توان باز نمودن غلاف را ندارند و از بقایای دانه هایی که در غلافهای باز شده توسط میمونها وجود دارد، استفاده می کنند.

برای تهیه کاکائوی قابل مصرف در صنایع، غلافهای حاوی دانه به دقت از درختان چیده شده، دانه ها از درون آنها خارج شده و در محلی پهن می گردد و روی آنها با برگ درختان موز پوشش داده می شود و برای مدت یک هفته به آنها زمان داده می شود تا تخمیر شوند. این کار باعث می شود تا دانه ها کاملا قهوه ای شده و بو و مزه بسیار بهتری پیدا کنند. سپس دانه ها را برای مدت یک هفته در محیطی پخش می کنند تا کاملا خشک شود. سپس دانه های خشک شده را در کیسه های مناسب بسته بندی کرده و به کارخانه های مربوطه ارسال می کنند.شکلات سگ

دانه ها در کارخانه به روشهای خاص کاملا خشک شده و سپس در دستگاه پرس تحت فشار قرار داده شده تا روغن آنها گرفته شود. روغن(کره کاکائو) به دست آمده برای تهیه شکلات سفید، کرمهای ضد آفتاب و سایر فرآورده های آرایشی استفاده می شود. عصاره شکلات دیگر محصول این مرحله است که در اصل مایع بدست آمده در مرحله له کردن دانه های کاکائو می باشد. اگر این عصاره خشک شده و آسیاب شود همان پودر قهوه رنگی که به نام کاکائو می شناسیم به دست می آید.

شکلات تلخ در اصل عصاره شکلات است که حداقل %60 کره کاکائو دارد.

شکلات نیمه شیرین ، حدود %35 عصاره کاکائو دارد که به آن شکر، وانیل یا لسیتین اضافه کرده اند.

شکلات شیری ، حدود %10 مایع شکلات دارد که به آن شیر، وانیل یا لسیتین اضافه شده است.

چرا شکلات برای حیوانات بد است؟

 

بعضی مواقع شکلات به تنهایی خورده می شود، بعضی مواقع همراه با بستنی یا کیک یا …..

اولین مسئله وجود چربی در اینگونه شیرینی هاست، غذای با چربی بالا در وهله اول می تواند باعث یک بیماری حاد به نام پانکراتیت شود. حالت تهوع، اسهال و درد شدید در ناحیه شکم از مهمترین علائم اولیه هستند. باید دقت داشت که در زمان بروز این بیماری مشکلات ناشی از چربی خورده شده خیلی بیشتر از مشکلاتی است که از خود شکلات حادث می شود. چربی و شکر موجود در شیرینی های شکلاتی می توانند باعث اختلال در عملکرد معده شده و حیوان مشکلات گوارشی از خود نشان دهد. افزایش میزان تئوبرومین به دلیل زیادی مصرف شکلات می تواند باعث مسمومیت شود. هر چه میزان عصاره شکلات مصرف شده برای تولید شیرینی بیشتر باشد، میزان تئوبرومین موجود در شیرینی تهیه شده بیشتر خواهد بود.

میزان تئوبرومین موجود در دانه خشک شکلات، شکلاتهای تلخ، شکلاتهای نیمه شیرین، شکلاتهای شیری، کیکهای شکلاتی به ترتیب کاهش می یابد.

تئوبرومین می تواند موجب حالت تهوع، اسهال، افزایش فعالیت، لرزش بدن، تشنج، به هم زدن تناسب و ریتم قلبی و حتی مرگ شود.

میزان دوز سمی تئوبرومین حدود 18 میلی گرم برای هر کیلوگرم وزن بدن یک قلاده سگ می باشد. بدن سگها توان تحمل تا حدود 36 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن را نیز دارد و بالاتر از این مقدار می تواند دچار مشکلات جدی شود.

هر سی گرم شکلات شیری حدود 88 میلی گرم تئوبرومین دارد. میزان تئوبرومین در سی گرم شکلات نیمه شیرین حدود 150 میلی گرم و در همین مقدار شکلات خشک حدود 390 میلی گرم می باشد.

شکسته شدن شکلات در بدن سگها و دفع بقایای آنها حدود چهار روز طول می کشد. حالت تهوع می تواند اولین علامت ناشی از مسمومیت با شکلات در سگها باشد که بایستی سریعا به دامپزشک ارجاع شود تا اقدامات درمانی برایش انجام پذیرد.

 

 

 

سگ ها برای خوردن چیزهایی که برایشان مضر است گاها حریص هستند. این قانون به خصوص در مورد توله سگ ها صادق است. همچنین، سگ ها حس بوی خوبی دارند، و برایشان پیدا کردن چیزهایی که پنهان می کنید مثل شکلات، مانند آب خوردن است. اما شکلات می تواند یک ترکیب خطرناک با قابلیت ایجاد مسمومیت باشد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم، روش ها تشخیص و روش های درمان مسمومیت با شکلات در سگ ها صحبت می کنیم.

شکلات از دانه های روغنی Theobroma cacao مشتق شده است که شامل خواص خاصی است که می تواند برای حیوانات سمی باشد. به خصوص ترکیباتی مانند کافئین و تئوبرومین. اگر این مواد توسط سگ ها مصرف شوند می توانند به عوارض مختلفی منتهی شوند و حتی ممکن است برای سگ شما کشنده باشند.

مقدار و نوع مصرف شکلات نیز مهم است، زیرا این عوامل عوامل تعیین کننده ای برای شدت مسمومیت هستند. سه نوع شکلاتی که ممکن است این مسمومیت را ایجاد کنند عبارتند از:

شکلات در مقادیر کم می تواند برای سگ ها سمی باشد. بنابراین مراقب باشید که هر گونه محصول حاوی شکلات را از دسترس حیوان خانگی به خصوص سگ و گربه دور نگه دارید.

دامپزشک برای تشخیص ابتدا یک معاینه کامل فیزیکی انجام می دهد. این معاینه شامل موارد زیر است:شکلات سگ

این آزمایش ها تعیین می کند که آیا مصرف بیش از حد شکلات یا کافئین موجب ایجاد این علائم شده است؟ خون نیز می تواند از نظر غلظت تئوبرومین تست شود. در حالی که ECG برای کمک به تعیین اینکه آیا قلب اختلال در ریتم دارد یا خیر؟ انجام می شود.

به محض این که متوجه شدید حیوانتان شکلات استفاده کرده است، او را نزد دامپزشک ببرید. اما ابتدا باید به دامپزشک خود بگوئید که آیا اقدامی را برای درمان حیوان انجام داده اید یا خیر؟ تا زمان رسیدن به دکتر باید سگ را در یک فضای آرام نگه دارید. در ابتدا مایعات به بدن حیوان تزریق می شود تا شرایطش بهبود پیدا کند. برای جلوگیری از تشدید مشکل نیز باید چند روز رژیم غذایی خاصی را برای حیوان در نظر بگیرید.

سلامت حیوانات خانگی بسیار مهم است. بنابراین محصولات حاوی شکلات را از دسترس او خارج کنید، زیرا هیچ پادزهر برای مسمومیت با شکلات وجود ندارد.

درمان درد زیر شکم با کمک روش های طبیعی، ساده و خانگی

آشنایی با سبزیجات سرشار از منیزیم

 

مواد غذایی نقش مهمی در فرهنگ غذایی و غذاهای مرسوم و پر مصرف کشورهای مختلف جهان دارد. همانطور که می دانید ترکیبی از انواع مواد غذایی می تواند وعده های مختلفی را به وجود آورد. فرهنگ غذایی اغلب با ترکیب مواد محلی، سبک های مختلف…

 

 

شکلات سگ

شکلات سگ

0

0 فرید شریفی فواید،علائم،خواص اکتبر 1, 2019
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *