طرز تهیه انواع جوانه ها در خانه

طرز تهیه انواع جوانه ها در خانه

طرز تهیه انواع جوانه ها در خانه

طرز تهیه انواع جوانه ها در خانه

تهیه انواع جوانه ی حبوبات کار بسیار آسانی است که در اینجا با آن آشنا می شوید.

تمیز‌ترین، مفیدترین و بی‌دردسرترین غذایی که می‌توان در زمان ما پیدا کرد، آن‌هایی هستند که به وسیله‌ی خود ما و در خانه درست می‌شوند(مثل انواع جوانه‌ها، ماست، پنیر، نان، سبزی خوردن). تهیه‌ی جوانه‌ها کار بسیار آسانی است و ما ایرانیان به خصوص با سبز کردن انواع دانه‌ها برای سبزی شب عید، آشنایی زیادی با تهیه‌ی جوانه داریم. محل تهیه‌ی جوانه باید کمی گرم باشد. مثلا یک طاقچه‌ی بالای شوفاژ یا نزدیک اجاق و یا یک قفسه که هوا در آن جریان داشته ولی سرد نباشد، بسیار مناسب است.

برای آن که گردوغبار روی جوانه ننشیند خوب است روی شیشه یا سینی را با پارچه‌ای نازک بپوشانید. توجه کنید که از هر یک قاشق غذاخوری دانه‌ی غلات، هشت قاشق جوانه به دست می‌آید.

وسایل لازم برای تهیه جوانه:

– یک شیشه‌ی دهان گشادِ نسبتا بزرگ یا یک سینی کوچک که لبه‌ی آن اندکی بلند باشد.

طرز تهیه انواع جوانه ها در خانه

– یک تکه ململ یا تنظیف و چند کش لاستیکی.

– یک آب‌کش و یا یک چای صاف کن بزرگ.

روش تهیه:

– دانه را یک شب تا صبح در آب خیس کنید و آن را در جای نیم گرمی بگذارید (بعضی دانه‌ها نیاز به خیس کردن ندارند).

– پس از خیساندن و آب‌کش کردن، آن را به آرامی زیر شیر آب بگیرید و سپس در همان آب‌کش بگذارید، آبش خوب جدا شود تا نپوسد.

– آن را در شیشه و یا سینی کوچک بریزید و پارچه‌ا‌ی مرطوب روی آن بکشید و هر صبح و شب عمل شستن (به آرامی) و آب‌کش کردن را تکرار کنید. در تابستان وقتی هوا خیلی گرم است عمل شستن را سه بار در شبانه‌روز تکرار کنید. در تمام این مدت ظرف را در محلی تاریک و نسبتا گرم نگه دارید. توجه کنید که باید اندکی آب در ته دانه‌ها موجود باشد.

– اگر حرارت حدود 70 درجه‌ی فارنهایت (حدود 22 درجه‌ی سانتی‌گراد) و محل تاریک باشد، دانه خیلی زود جوانه می‌زند. بستگی به نوع دانه، بین سه تا پنج روز و گاهی بیش‌تر جوانه آماده است. اکنون آن را پشت پنجره رو به آفتاب بگذارید و جوانه را همیشه مرطوب نگاه دارید تا اندکی بیش‌تر رشد کند (آب‌کش کردن را فراموش نکنید).

– پس از یک تا دو روز ماندن در جلوی نور خورشید، جوانه آماده‌ی خوردن است. آن را یک بار دیگر به آرامی آب‌کش کنید و در ظرفی در بسته در یخچال نگاه دارید و به تدریج مصرف کنید.
اگر بخواهید پوسته‌ی روی بعضی از جوانه‌ها (مانند ماش یا سویا) را از آن‌ها جدا کنید، جوانه‌ی آماده شده را در کاسه‌ای بریزید و آن را پر از آب کنید. سپس به آرامی آن را به هم بزنید. پوسته‌ها روی آب می‌آیند، ولی بهتر است پوسته‌ها را از جوانه‌ها جدا نکنید زیرا همین پوسته‌ها دارای مقدار زیادی الیاف‌اند که برای دستگاه گوارش بسیار مفید است.
بعضی از دانه‌ها مانند عدس، سویا، نخود و مانند آن را یکی دو بار در روز زیر و رو کنید تا همه‌ی آن‌ها هوا بگیرند و جوانه بزنند.
بعضی دانه‌ها زودتر و برخی دیرتر جوانه می‌زنند ولی اگر دانه کهنه باشد جوانه نمی‌زند. همیشه بهترین نوع دانه را بخرید و تا آن‌جا که ممکن است دانه‌هایی را بخرید که به آن سموم نباتی نزده‌‌اند.
بدین گونه انواع مختلف مواد معدنی را با خوردن جوانه‌ها به بدن خود می‌رسانید. می‌توانید دانه‌ی هر نوع سبزی را سبز و سپس مصرف کنید (به جز سیب‌زمینی، گوجه فرنگی و لوبیا چشم بلبلی که مسموم کننده‌اند).

آسان‌ترین دانه‌ها برای جوانه زدن عبارتند از: یونجه، ماش، عدس، شنبلیله، تربچه، نخود و گندم و پس از آن‌ها تخمه‌ی آفتاب‌گردان، کدو، کنجد، برزک، نعناع و سپس انواع لوبیاها مانند سویا و نیز جو، ذرت و ارزن. از میان جوانه‌ها، دانه‌ی سویا بسیار مغذی است. توجه کنید که دانه‌ی سویا تازه باشد، پوستش شکسته نباشد و دانه، نیمه نشده باشد.

زمان لازم برای تهیه‌ی جوانه‌ها:

الف- دانه‌هایی که باید حدود 6 تا 8 ساعت خیس کرد:
یونجه (مدت جوانه زدن: 5- 6 روز)
شنبلیله (مدت جوانه زدن: 3-4 روز)
تربچه (مدت جوانه زدن: 4- 5 روز)
کنجد (مدت جوانه‌زدن: 1- 2 روز)

ب- دانه‌های زیر را باید حدود 10 تا 18 ساعت خیس کرد:
نخود (مدت جوانه زدن 3-4 روز)
عدس (مدت جوانه زدن: 3- 5 روز)
ماش (مدت جوانه زدن: 3- 5 روز)
سویا (مدت جوانه زدن: 3- 5 روز)
آفتاب گردان (مدت جوانه زدن: 1- 2 روز)
گندم (مدت جوانه زدن: 2- 3 روز)
ارزن (مدت جوانه زدن: 3-4 روز)

/ آشپزباشی

روی دکمه زیر کلیک فرمایید

فال حافظ

کپی برداری ممنوع !

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب کوکا به هر نحو غیر مجاز می باشد.
هر گونه کپی برداری از محتوای سایت کوکا پیگرد قانونی دارد.
استفاده از مطالب سایت کوکا در سایت های خبر خوان و دارای آی فریم نیز اکیدا ممنوع است.

مطالب بخش سلامت و پزشکی سایت کوکا فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.

برای نمایش این ویدیو باید مرورگر شما به روز رسانی شود و یا پلاگین های لازم نصب شود

جوانه های غلات و دانه ها سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی هستند. دانه هایی که بیش از همه برای تهیه جوانه مناسب هستند، عبارتند از: ماش، عدس، گندم، جو، شنبلیله، تخمه کدو، کنجد، افتاب گردان و سویا که میتوانید طرز تهیه جوانه گندم را در چند دقیقه ببینید و در منزل برای خود و خانواده درست کنید ،تجربیات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.

برای تهیه جوانه از دانه غلات و جبوبات مثل گندم ،یونجه ، شبدر ، عدس ، ماش ، لوبیا سفید ، نخود و … حتی دانه هایی مثل باقلا هم میتوان استفاده کرد . جوانه ها را بیشتربه سالاد اضافه میکنند اما با خشک کردن و پودر کردن جوانه میتوان آنرا به انواع سوپها و آش نیز افزودبرای تهیه جوانه دانه مورد نظر را پس از پاک کردن و شستن در ظرف آبی خیس کرده و در جای خنک ولی نور زیاد گذاشته تا زمانی که جوانه سر از پوسته دانه بیرون بزند دقت داشته باشید لزومی ندارد که دانه هادر معرض نور مستقیم باشد کافیست ظرف مورد نظر رادر آشپزخانه نزدیک به پنجره قرار دهید .بعد از یک الی دو روز بسته به نوع دانه جوانه شروع به رشد میکند و پوسته دانه را شکافته و سر جوانه از پوسته بیرون میزند . پس از این مرحله آب روی دانه ها را دور بریزید و دانه ها را در دستمال تمیزی بریزید ودرون ظرفی قرار دهید در این زمان چون دانه مرطوب هستند نیاز به اضافه کردن آب نیست ولی روزی دو بار به جوانه ها سرکشی کنید و لبه دستمال را کنار بزنید و با تکان دادن دستمال سعی کنید دانه ها را زیر و رو کرده و با اسپری کردن آب بر روی آن رطوبت لازم را به جوانه ها بدهید به این نکته توجه داشته باشید که در زیر جوانه آب جمع نشود چون این امر بخصوص در فصل تابستان که هوا گرم است موجب خراب شدن دانه ها میشوداگر مراقبت های لازم را انجام دهید ظرف 3 الی 5 روز با توجه به نوع دانه جوانه ها آماده میگردد بعد از اینکه جوانه آماده شد در یک ظرف در بسته در یخچال نگهداری کنید و هر زمان سالاد تهیه میکنید مقداری از آنرا به سالاد اضافه و نوش جان کنید ویا جوانه انواع حبوبات را تهیه و پس از خشک کردن آسیاب کنید واز آن سوپ جوانه تهیه کنید که فوق العاده پر خاصیت میباشد .

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی، نمایش داده نمی شود)

وب سایت

طرز تهیه انواع جوانه ها در خانه

بمرا از نظرات جدید آگاه کن

تغییر کد امنیتی

در آپارات شما قادر خواهید بود ویدئوهای خود را با دیگران به اشتراک بگذارید و از اخبار رویدادها اطلاع پیدا کنید.

آرشیو هزاران فیلم وسریال ایرانی و خارجی

آرشیو انیمیشن و فیلم های مناسب برای کودکان

مسئولیت محتوای ویدئوها و هرگونه پاسخگویی به ادعاهای مطروحه توسط اشخاص حقیقی
و حقوقی با منتشر کننده است و آپارات هیچگونه مسئولیتی نسبت به آن ندارد.


“آینده در دستان شماست

زیبایی هایی که هنوز ندیده اید

طرز تهیه انواع جوانه ها در خانه

میکس فوق العاده زیبا از آهنگ دل را ببین با صدای علیرضا افتخاری و سفر های مقام معظم رهبری به شهر های مخطلف کشور (زاهدان-زنجان-بم) که چیز پر مغز و قشنگی از آب در آمده حتماً ببینید…

موسسه تدوین آثار و نشر اخلاقیات شهدای شهرستان زرند

مداحی مهدی اکبری کاش بودی کرببلا برادر بی حرمم حسن جان

در آپارات شما قادر خواهید بود ویدئوهای خود را با دیگران به اشتراک بگذارید و از اخبار رویدادها اطلاع پیدا کنید.

آرشیو هزاران فیلم وسریال ایرانی و خارجی

آرشیو انیمیشن و فیلم های مناسب برای کودکان

مسئولیت محتوای ویدئوها و هرگونه پاسخگویی به ادعاهای مطروحه توسط اشخاص حقیقی
و حقوقی با منتشر کننده است و آپارات هیچگونه مسئولیتی نسبت به آن ندارد.

طرز تهیه انواع جوانه ها در خانه

طرز تهیه انواع جوانه ها در خانه

9

0 ایناز بصیری طرز تهيه مارس 7, 2019
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *