طرز تهیه دیزی در ظرف سفالی

طرز تهیه دیزی در ظرف سفالی

طرز تهیه دیزی در ظرف سفالی

طرز تهیه دیزی در ظرف سفالی

Загрузка…


Загрузка…


Загрузка…


Обработка…


Загрузка…


طرز تهیه دیزی در ظرف سفالی

Обработка…


Загрузка…


Загрузка…


Обработка…


Загрузка…


Загрузка…


نکات مهم1-من هنگام درست کردن این ویدئو متآسفانه زعفرانم تمام شده بود این بود که بنده به جای زعفران از زرد چوبه استفاده کرده ام و شما میتوانید بجای زرد چوبه کمی زعفران را خرد کرده و در آب یخ بریزید تا رنگ و طعم آن بیشتر پدید آید2- گوشت آبگوشت بهتر است گوسفند نر باشد و اگر از گوشت گوسفند ماده میخواهید آبگوشت یا دیزی سنتی درست کنید از بره شش ماهه درست کنید و ار گوشت ماده گوسفند که زاییده باشد نبایستی در آبگوشت و دیزی استفاده کنید3- اگر از نخود استفاده میکنید حتمآ از نخود درشت کرمانشاه استفاده کنید 4- اگر بخواهید برای یک رستوران یا غذاخوری آبگوشت و دیزی بار کنید همین مراحل را در پختن لحاظ کنید مقدار گوشت یک دیزی آبگوشت یک نفره در تعداد زیاد یکصدو بیست گرم گوشت گوسفند (بره شش ماهه) و دمبه 45 گرم میباشد طرض درست کردن دیزی برای رستورانها و غذا خوریها:به تعداد دیزی 100 یا دویست عدد را در فر آبگوشت به چینید آب جوش آماده داشته باشید و اولین کاریکه انجام میدهید ریختن یک چهارم پیاز معمولی (نه بزرگ و نه کوچک) در ته سفال یا ظرف آبگوشت که این روزها بیشتر از ظرف آلومینیم استفاده میشود سپس کمی نمک اضافه کنید حالا گوشت و دمبه را، به ظرف اضافه کنید و بلافاصله آب جوش بریزید آب جوش بایستی تا بالای خط ظرف باشد سپس شعله فر آبگوشت را که احتمالا شب میباشد زیاد کنید تا آب گوشت بجوش آید، کف آنرا جمع کرده و شعله فر را به قدری کم کنید که در یک ثانیه فقط یک حباب جوش برخیزد درب خود ظرف دیزی را نگذارید ولی درب فر را، ببندید اگر شب ساعت 10 آبگوشتها را، بار گذاشتید بایستی ساعت 7 صبح بروید سراغ فر آبگوشتتان و نخود درشت کرمانشاه که شب ساعت 10 شب خیسانده اید برای هر ظرف آبگوشت یک استکان فرانسه کافیست سپس شعله را،زیاد کرده و مجددا کف نخود ها را، جمع کنید،و دوباره شعله را کم کنید کار شما تمام است پس ساعت 11 صبح وقت ریختن سیب زمینی است بزرگی تکه های سیب زمینی به اندازه همین ویدئوست بعد از نیم ساعت یعنی در ساعت 11/5 بعد از اظمینان از پختن سیب زمینی، زرد چوبه را، اضافه کنید و یک ربع بعد رّب گوجه که در آب ولرم حل شده برای هر ظرف آبگوشت یک الی 2 قاشق رب بریزید و در آخر گوجه فرنگی بریزید تذکر مهم: برای خوشمزه شدن آبگوشتتان اگر برایتان مقدور بود بجای زرد چوبه از زعفران استفاده کنید و چنانچه آب ظرفهای آبگوشت کمی از سطح گوشت پایین آمد از آب قلم استخوان که قبلا آماده کرده اید استفاده کنید تا آبگوشت شما مغذی،خوش طعم،وخوش عطر باشد برای سلیقه افراد وقتی گوجه فرنگی را اضافه میکنید درون چند ظرف به تعداد 10 یا بیست عدد آن سیر تازه یک الی 2حبه ، هم چنین بسته به ذائقه افراد میتوانید از فلفل تند در مقدار کم و یا ادویه مخصوص آبگوشت بسته به سلیقه مشتریهایتان استفاده کنید

Загрузка…


Загрузка…


Загрузка…


Загрузка…


Загрузка…


Обработка…


Загрузка плейлистов…


مواد لازم برای چهار نفر:


نخود-لوبیای سفید         روی هم رفته یک لیوان بزرگگوجه فرنگی                2 عدد بزرگپیاز پوست گرفته شده    2 عدد متوسطفلفل سبز تازه                2 تا 3 عددنمک،فلفل و آبلیمو         به مقدار لازمگوشت گوسفند با استخوان و چربی     500 گرمسیب زمینی شسته شده با پوست   4 یا 5 عدد متوسطرب گوجه فرنگی         یك قاشق غذا خوریسیر به دلخواه           یك حبه بزرگ

 


طرز تهیه:


نخود و لوبیا را از شب قبل در مقداری آب ( سه برابر حجم خیس نخورده نخود و لوبیا ) خیس كنید. گوشت را همراه چربی و استخوان به همراه نخود و لوبیا، یك عدد از پیازها، یك حبه سیر و گوجه فرنگی ها که هرکدام را پوست گرفته و به دو نیم کرده اید در ظرف مناسبی بریزید و شش برابر حجم آنها آب از قبل جوشیده سرد به آنها اضافه كنید . ( دقت كنید هنگامی كه گوشت را میپزید از ابتدا به آن نمك و ادویه نزنید چون باعث دیرپز شدن گوشت می شود).طرز تهیه دیزی در ظرف سفالی

اگر از دیزی گلی استفاده می كنید، توجه داشته باشید كه حتما از شعله پخش كن بین شعله مستقیم و ظرف دیزی استفاده كنید . این ظرف زمان پخت را طولانی تر و درعوض طعم غذا را خیلی بهتر و غذا را جا افتاده تر می كند. بعد از حدود یك ساعت و نیم فلفل سبز ها را به دیزی بیفزائید.

در تمام مراحل پخت دقت كنید كه شعله زیر ظرف ملایم باشد تا غذا جا بیفتد . یك ساعت بعد از اضافه كردن فلفل ، سیب زمینی ها را با پوست داخل غذا بریزید.

پیازی كه اول به غذا اضافه كردید از ظرف خارج كنید و دور بیندازید. چربی گوشت را نیز از ظرف خارج كنید. به همراه یك عدد پیاز باقیمانده خوب بكوبید.

نکته: می توانید اول پیاز باقیمانده را ریز رنده كنید بعد چربی را بكوبید و با هم مخلوط كنید ) و داخل غذا بریزید . در این مرحله كه گوشت و نخود – لوبیا نرم و پخته شده اند، نمك و فلفل سیاه را به میزان دلخواه به غذا اضافه كنید.

در صورتی كه غذای شما رنگ دلخواهتان را نداشت میتوانید از یك قاشق غذا خوری رب گوجه فرنگی سرخ شده در كمی روغن ، داخل غذا استفاده كنید. 

نکته: سرخ كردن رب قبل از مصرف داخل غذا به جهت از بین بردن بوی خامی رب و همچنین بهتر كردن رنگ رب است اگر هنگام سرخ كردن رب یك قاشق چایخوری زعفران دم كرده هم به آن بیفزایید نتیجه بهتری می گیرید.

این غذا هر چه زمان پختش طولانی تر باشد جا افتاده تر و خوش مزه و خوش رنگ تر می شود.

معمولا این غذا را با آب زیاد درست می كنند و بهتر است اول كار به اندازه كافی در ظرف آب بریزید كه مزه غذا در اثر اضافه كردن چند مرحله آب در طول پخت، تحت تاثیر قرار نگیرد.

فراموش نكنید كه آبلیمو را هنگام سرو  غذا، داخل ظرف بریزید؛ در غیر این صورت طعم غذا در اثر جوشیدن آبلیمو تلخ می شود.

 


آنچه از آبگوشت نمی دانید


ساکنان فلات ایران هزاران سال پیش، نخستین ابزار و ظرف ها را از چوب و سنگ ساختند. اما ظرف چوبی روی آتش کارکردی نداشت و تنها ظرف های سنگی به کار می آمدند. پس از آن بود که توانایی ساخت سفال حاصل شد و انواع و اقسام ظرف ها شکل گرفت. هزاره ها ظرف های سفالین به کار می رفتند، تا انسان ایرانی به راز سنگ های معدنی و آب کردن و ریخته گری فلزات پی برد و از آن ابزار و ظرف ساخت و ظروف فلزی را به میان آورد. جالب است که آبگوشت، هنوز که هنوز است در سه ظرف سنگی، سفالی و فلزی، طبخ و میل می شود.

انواع دیزی سنگی و سفالی و رویی (رویی به معنای رویین یعنی ساخته شده از فلز روی که به زبان عامیانه به آن روحی هم می گویند) هنوز به شیوه هزاره های دور، در ایران ساخته و به کاربرده می شود و این سه نوع دیزی، یادگاری است از سه عصر سنگ و سفال و فلز در باستان شناسی. در قدیم پلو یا چلو را در مجمعه های بزرگی می کشیدند، که به آنها «قاپ» یا «قاب» می گفتند و چند نفر با دست از یک قاپ مشترک، غذا می خوردند.

ممکن بود که چند آدم بزرگ و پرخور با پیری یا کودکی نحیف و کم غذا در قاپی همسفره و هم غذا شوند. این بود که تقسیم غذا عادلانه نبود و یکی به اصطلاح، قاپ دیگری را می دزدید و غذای بیشتری می خورد. این بود که ایده «قاپ شخصی» به میان آمد که برای هر کس قاپ کوچکی غذا بکشند و آن را در پیش وی بگذارند. این بود که این «پیش قاپ» را «بشقاب» نامیدند. یک قاپ بزرگ پر از غذا سر سفره می آمد و چند قاپ کوچک خالی (بش به ترکی: خالی) گرد آن می چیدند و برای هر بشقاب، جدا غذا می کشیدند. اما آبگوشت چه برای یک تن پخته شود، چه هزار تن، محتوای هر دیزی جدا، درون خود آن می پزد و گوشت و نخود و آب، برای هر دیزی به پیمانه برابر ریخته می شود و تبعیضی در میان نیست. مانند پلو همه را در یک دیگ نمی پزند و پس از پخت، غذا را نمی کشند، بلکه اول سهم خام هر دیزی کشیده می شود و پس از تقسیم، پخت آغاز می گردد. اما پختن و خوردن آبگوشت کار ساده ای نیست.

شاید همگان به پختن آن کاری نداشته باشند اما همه از خوردن آن لذت می برند. اما اگر یک خارجی از راه برسد و یک دیزی سنگی داغ با سنگک و ریحان جلویش بگذارید، شاید لذتی از لذیذی آن نبرد. چراکه خوردن آبگوشت آموزش می خواهد. با قاشق از دهانه تنگ دیزی چیز زیادی بیرون نمی آید، مگر اینکه دیزی را کج کنید و برای کج کردن هم، دست خواهد سوخت، مگر آنکه با تکه نانی گوشه ظرف را بگیرید و در این کار حتی دستمال کاغذی هم، کمک تکه نان را نخواهد کرد. البته بعضی از دیزی های سفالی دو دسته کوچک در دو طرف دارند که در این موقع به دستگیری خورنده می آیند. آبگوشت دو بخش دارد، بخش « تر» که به آن «ترید» می گوییم و بخش «خشک» که «کوبیده» می خوانیم. همان آب و گوشت که روی هم آبگوشت را پدید آورده اند. تقریبا با هم پخته می شوند اما جدا خورده می شوند. اما عمل آوردن این دو بخش به عهده آشپز نیست و شاید تنها خوراکی باشد که خورنده نیز در کار طبخ شریک است.

اگر این دو بخش را جدا نکنید، تبدیل به سوپی نه چندان دلچسب خواهد شد و اگر هر یک از این دو بخش را خوب به عمل نیاورید، یعنی مثلا کوبیده را آب دار بردارید، لطفی نخواهد داشت. خلاصه آنکه آبگوشت خوردن کار هر کسی نیست و اگر برای نخستین بار کسی سر سفره آبگوشت بنشیند، بی راهنما به راحتی از ماجرا سر در نخواهد آورد.

 


طرز تهیه دیزی در ظرف سفالی

طرز تهیه دیزی در ظرف سفالی

9
0 mohsen طرز تهيه مارس 12, 2019
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *