طرز تهیه شراب انگور سفید خانگی

طرز تهیه شراب انگور سفید خانگی
طرز تهیه شراب انگور سفید خانگی

 

طرز تهیه شراب انگور سفید خانگی

خرید مانتو ارزان در شیراز

داستان شراب سازی ما سه‌ سال پیش شروع شد. وقتی‌ که یک پاییز متوجه شدیم که درخت کوچک مو باغچه‌مان اونقدر بار داده که بطور حتم از مصرف کّل خانواده هم بیشتره. پس به همون نتیجه‌ای که حدس می‌زنید رسیدیم و اگرچه تجربه‌ی چندانی در این زمینه نداشتیم دست بالا زده و با کمک منابع اینترنتی، از اون انگور‌ها شراب سفید ساختیم، که بد نشد اما حکایت اصلی‌ هنوز در راهه. یک سال که گذشت، من شرح حال خود و شراب رو در وب‌نوشت فارسیم گذاشتم. پس از اون سیل استقبال و سوال و جواب و نظر‌های کارشناسی بود که جاری شد که همچنان ادامه داره. و میشه گفت یه جور کارگاه خود‌شراب‌سازی راه انداختیم اونجا! خلاصه این‌که دیدگاه‌هایی‌ که تا به حال در باره‌ی ساخت شراب خانگی دریافت کرده‌ام رو اگر جمع بندی کنم، اون پست اولیه تبدیل به یک پست جامع و حسابی‌ بدرد بخور میشه و این جمع بندی دقیقن همین کاریست که الان میخوام بکنم. پس با طرز تهیه‌ی خودم شروع می‌کنم و در خلال توضیحات، وقتی‌ به نکات سوال برانگیز یا بحث برانگیز رسیدم پاسخ‌های دیگران را بهش اضافه می‌کنم.

طرز تهیه‌ی شراب سفید با انگور

 

اول این‌که انگوری که برای این‌ منظور می‌خرید یا می‌چینید باید کاملن شیرین و رسیده باشه یعنی‌ در مرحله‌ای که پوستش نازک شده اما هنوز رو به قهوه‌ای رفتن نگذاشته . همه‌ی انگورها را باید حبه کنید، چون اگر چوب قاطی شراب بشه، دست کمش اینه که شراب رو تلخ و بد میکنه. برخی‌ میگن ممکنه خطرناک هم باشه، ولی‌ بعدن به این موضوع میرسیم. فعلا کاری که می‌کنید، مطمئن بشوید حبه از چوب جدا شده. انگور‌ها رو تا جایی‌ که می‌تونید تمیز کنید اما به هیچ‌وجه نشویید.

 

فرض کنید ۲۰ کیلو انگور حبه به دست می‌آورید. این همون مقداریه که ما از درخت باغچه برداشت کردیم و در کمال افتخار و مسرت دیدیم در انتها درست ۲۰ بطری ۷۵۰ میلی‌ لیتری شراب صاف شده بهمون داد. انگورها رو با دست له‌ کنید، تفاله‌هاش رو جدا کنید و آب انگور رو بریزید در یک دبه بزرگ پلاستیکی در دار. اگر احیانن انگورتون به اندازه کافی‌ شیرین نیست، یک  کیلو شکر به آب انگور اضافه کنید. دو بسته مخمر شراب در یک لیوان آب ولرم حل کنید و بعد از ده دقیقه مستقیم بریزید درون دبه. همه رو با یک قاشق چوبی خوب مخلوط کنید و در دبه رو ببندید. به هیچ وجه نباید از قاشق آلومینیومی استفاده کرد. حکمت مخمر و بحث بر سر لزوم استفاده از اون، مسئله شماره دو است که در زیر بهش می‌پردازم. فعلن، قدم‌های بعدی.

 برای ده روز دبه رو در گوشه اتاقی‌ نسبتا گرم، مثل آشپزخونه یا هر جای که فکر می‌کنید دمای اون حدود ۲۰ درجه سانتیگراد هست قرار بدید. به مدت ۷ تا ۱۰ روز، روزانه گوشه در رو باز کنید و با اون قاشق چوبی دو، سه‌ دقیقه هم بزنید و دوباره در رو محکم کنید. پس از ده روز، دیگه هم نزنید و بگذارید دو روز به حال خودش بمونه که کمی‌ ته‌‌نشین بشه. الان دیگه بوی انگور تخمیر شده باید حسابی فضای اون محوطه رو پر کرده باشه که به هیجان ماجرا اضافه میکنه.

در این مرحله، محتویات دبه پلاستیکی رو اول از صافی پلاستیکی و سپس از صافی کاغذی بگذرانید و در یک دبه خشک دیگر بریزید. آب انگور دو بار صافی شده رو در بطری‌های شیشه‌ای تمیز و خشک بریزید اما تا لبه پر نکنید. درب همه‌ی بطری‌ها رو با چوب پمبه‌ی مخصوص محکم کنید و اگه امکانش هست بهتره پلمپ بشه. دیگه باقی‌ راه دست صبر و شکیبایی خودتون رو بوسیده. اگه طاقت بیارید که بگذارید دست کم شش ماهی‌ بمونه، به شراب دست ساز خانگی عالی ‌می‌رسید.  زودتر از یک ماه به سراغش نرید که در اون مقطع میزان الکلش خیلی‌ نا قابله.

حالا بریم بر سر شکافتن و حل دو مسئله اساسی توسط عالمان و حاکمان شراب.

مساله یکم: راست میگن که اگه چوب انگور وارد شراب بشه الکل صنعتی‌ تولید میکنه و باعث کوری میشه؟ در این‌که نوشیدن الکل صنعتی‌ خطر کوری و حتا مرگ داره شکی‌ نیست. در این‌که چنین الکلی از چوب تولید میشه هم شکی‌ نیست. موضوع اینه که آیا در روند شراب سازی امکان داره الکل صنعتی تولید بشه؟ که جوابش آری است. میتونه خطرناک باشه اون مقدار از الکل صنعتی تولید شده در شراب؟ جواب درست “خیر” است.

الکل صنعتی‌ یا همون الکل چوب طی تخمیر تولید میشه اما تنها با تقطیر هست که ممکنه میزان تراکمش به مرز خطر برسه. برای همینه که در عرق‌سازی خانگی خطر تولید الکل صنعتی‌ و کوری و بدتراز اون وجود داره. برای شراب سازی ما فقط با روند تخمیر روبرو هستیم، که معنیش اینه که تراکم الکل صنعتی‌ تولید شده از چوب در شراب، به نسبت حجم کلی‌ شراب خیلی پایین و کمه و میشه نتیجه گرفت بی‌خطره. حالا شما حرف من رو باور نکنید و به هر حال از ریختن چوب در آب انگور جلوگیری کنید هم اصلن ضرری نمی‌بینید.

مساله دوم: مخمر شراب چیست؟ از کجا بخرم؟ آیا حتما لازمه؟ مخمر شراب همون‌طور که اسمش پیداست پروسه تخمیر رو تسریع و آسون میکنه. در انگلیسی بهش میگن “ییست” یک جور باکتری هست و کار آنزیم رو میکنه برای تبدیل میوه به الکل. برای شراب سازی داشتن مخمر شراب داشتنش بهتر از نداشت اونه، اما همونطور که الان توضیح میدم، بدون مخمر هم دوستان شرابی می‌سازند درجه یک!

اگر در یکی‌ از کشورهایی که الکل آزاده زندگی‌ می‌کنید، مخمر شراب رو می‌بایست از مغازه‌ی وسایل شراب‌فروشی بخرید. سوپرمارکت‌ها ندارند. آنلاین هم می‌فروشند اما من اجازه ندارم اینجا لینک بگذارم ? اگه در ایران زندگی می‌کنید هم، باز چندین راه پیش پا دارید . این رو که این‌جا نقل قول میکنم یکی از خوانندگان بلاگم نوشته بودند :

“مخمر شراب رو در ایران دنبالش نگردید که گشتم و نبود. البته تو مغازه‌هایی‌ که لوازم قنادی می‌فروشند سراغ “مخمر خارجی‌” رو بگیرید که توی قوطی آبی‌ و سفیده. اگه خوش شانس باشید پیدا می‌کنید. به تاریخ مصرفش دقت کنید که بسیار مهمه و به ازای هر ۱۰ لیتر آب میوه، نصف قاشق سر خالی‌ غذا خوری و نیم کیلو شکر اضافه کنید و ما باقی‌ داستان. “

اما خبر بهتر اینه که دوستان بدون استفاده از مخمر هم موفق به درست کردن شراب میشن. به گفته یکی‌ از این افراد از شهر شراب پرور شیراز که تجربه‌ش رو به اشتراک گذاشته، همین‌که انگور رو نشوییم باعث میشه گرد روی حبه روش باقی‌ بمونه و در پروسه تخمیر کمک کنه. اما همین گرده کافی‌ نیست. این شخص اضافه کرده‌اند که پس از آب‌گیری دانه‌های انگور اون رو صاف نمی‌کنند و با همه‌ی اجزاش شامل پوست و گوشت و هسته در دبه میریزند و پس از چند ماه که تخمیر شد تازه الان صاف کرده و درون شیشه میریزند. همین کار در واقع عمل مخمر و تخمیر رو بخوبی انجام میده به گفته ایشان.

 

نکته‌ی مهم دیگه که برای شراب سازی بدون مخمر باید رعایت بشه بکارگیری شکر به میزان بیشتر از اینی که من در دستور کارم یاد کردم هست. برای هر ۱۰ کیلو شراب باید یک کیلو و نیم شکر ریخت. این میزان از طرف دوستی‌ به نام “آشو” توصیه شده که تجربه زیادی در درست کردن انواع و اقسام شراب سفید و قرمز با میوه‌های متفاوت دارند. نسخه‌ی شراب با سیب ایشون رو همین زیر، همون‌طور که خودشون نوشته اند این‌جا می‌نویسم.

  اگه یادتون باشه در پست هفته‌ی پیش به نام “سین مثل سیب” از همه دعوت کردم طرز تهیه‌ی هر خوراکی یا نشدنی با سیب رو که می‌دونند با ما به اشتراک بگذرند. بفرمایید حاضر و آماده این شراب سیب از “اوشو” ی گرامی‌ که تاکید کرده‌اند برای شراب اندازی هیچ احتیاجی‌ به مخمر شراب نیست.‌

 طرز تهیه شراب از سیب: نویسنده “آشو” یکی‌ از خوانندگان وب‌نوشت فارسی من

“این شراب از شراب‌های دیگه سخت‌تره، ولی‌ از تمام شراب‌ها “لایت‌تر‌” یا سبک‌تره. سیب قرمز یا سفید هر دو شراب سفید به دست میاد فرقی زیادی با هم از لحاظ رنگ وجود نداره جز رنگ شرابی که از سیب قرمز به دست میاد خیلی روشنه ولی شرابی که از سیب سفید به دست میاد یه مقدار زرده.

 سیب رو بشویید و کاملن خشک کنید و بعد خورد کنید و ساقه و دونه‌ی سیب رو ازش جدا کنید. دقت کنید که دونه سیب کاملن جدا شده باشه، چون باعث تلخی‌ بیش از حد شراب میشه. سیب‌های خورد شده رو با آب‌میوه گیری آب بگیرید. به ازای هر یک کیلو نیم آب سیب، سه‌ فنجان چای‌خوری شکر اضافه کنید چون سیب میوه‌ی شیرین نیست و برای شراب سازی شدیدن به شکر احتیاج داره و اگر شکر نریزید مطمئن باشید سرکه بدست میاد نه شراب.  آب سیب رو از صافی بگذرونید و داخل بطر‌ی‌های یک لیتر و نیمی نوشابه بریزید. دقت کنید بطری نباید کاملا پر بشه، چون باید فضای خالی‌ برای تخلیه‌ی گاز شراب وجود داشته باشه. بهتره در هر بطری، یک لیتر آب سیب بریزید.

در بطری‌ها رو سفت کنید و در جای گرم مثل اتاق خواب یا آشپز‌خانه نگه دارید. در فصل پاییز یا زمستون، اگه توی فضای باز باشه، روند تخمیر صورت میگیره. روند تخمیر از یک یا دو روز اول شروع میشه، که نیاز داره شما در بطری رو شل کنید تا گاز بطری خالی‌ بشه. هر روز این کارو تکرار کنید. کاملا دقت کنید تا هوایی‌ وارد بطری نشه. یعنی‌ نباید در بطری کاملا باز بشه، چون هوای اکسیده، باعث اکسیده شدن شراب میشه.

تا ۲۰ روز، شراب شما از خودش گاز آزاد میکنه، که این زمان می‌تونه نسبت به دمای اتاق شما کمتر یا بیشتر باشه. بعد از ۲۰ روز، شراب سیب رو که دیگه آب سیب نیست مدت شش ماه در همان محیط نگه دارید الکلش به ۱۸% می‌رسه و اگه یک سال نگه دارید به ۲۲% می‌رسه که من خودم همین کارو می‌کنم.

قبل از غذا دو لیوان شراب خوری نوش جان کنید و از زندگی‌ لذت ببرید. این شراب رو شما میتونید تا زمانی‌ که درش باز نشده تا هر زمانی‌ که دلتون خواست نگه دارید تا کیفیت خوراکش بهتر بشه، محدودیت زمانی‌ نداره. ممنون.”

 

 

ضمن سلام و تشکر از مطالبتون بنده یکی از علاقه مندان به شراب خونگیم که از قضا هرساله مشغول این تفرح زیبا و عالی هستم . بنده یه فایل کامل که بصورت پی دی اف هست در اختیار دارم که شامل شرح و طرز تهیه انواع مشروبات الکلیه که اگر دوست داشته باشین براتون ارسال میکنم . ضمنا بنده خودم بدون مخمر یست اینکارو انجام میدم که خیلی هم عالی میشه و از نظر بنده تنها میزان شیرینی انگور مهمه که هر چی شیرین تر باشه الکل شراب بیشتر میشه که در مورد انگور یا هر میوه ای که میخواین ازش شراب درست کنیم صادقه . میتونین اگر زیاد شیرین نبود از شکر برای افزایش درصد الکل استفاده کنید . بازم از اینکه به شراب اهمیت میدین تشکر میکنم و خواهشمندم از خواص این نوشیدنی عالی مطلب بزارید که همه لذت ببرن

ممنون از پیامتون. خوش‌حالم که مورد توجهتون قرار گرفت. بله، فایل رو به آدرس ایمیل که بالای متن هست بفرستید ممنون میشم. شاید در برنامه‌های آینده استفاده کردم. در مورد مخمر و شکر هم کاملا درست می‌گید. اگر فرصت دست داد حتما برنامه‌ی جداگانه‌ای در باره خواص شراب هم می‌گذارم طبق پشنهادتون. باز هم سپاس

دوست گرامی شیرینی انگور یا هر میوه ای از شکریه که در اون میوه وجود داره به طوریکه شما میتوند از انگور شکر به دست بیارد
من یه توضیح ساده میدم اگر ۴۰درصد اب انگور باید تخمیر شه تا شراب بدست بیاد در صد شکر اب انگور ۲۰ درصده و ۲۰ درصد مابقی تخمیر بدون شکر صورت میگیره که باعث میشه شراب شما بد طعم و بد بو شه بهتره که اون ۲۰ درصدو با شکر جبران کنید
بعد از ساخت شراب قرمز باید برای همه دوستاتون توضیح بدید که این شراب البالو نیست شراب انگورهچون کامل عطر البلو رو داره و این نشون دهنده یک شراب خوبه

سلام ممنون میشم اگه این فایل رو برای من بفرستید

طرز تهیه شراب انگور سفید خانگی

 

سلام
اگر برای شما مقدور بود فایل را برای من نیز ارسال فرمائید. متشکرم.شمس

درود و سپاس! بسیار زیبا بود. من شراب ترش دوست دارم. شاید همان که فرنگی ها خشک می گویند؟! فکر میکنم با شکر در تضاد باشه. اگر ممکنه در این مورد هم تجارب خود را به اشتراک بگذارید.

ممنون آقای رامبد. من شخصا تولید درجات مختلف آنچه بهش شراب شیرین تا شراب خشک میگن رو تجربه نکرده‌ام، اما تا جایی‌ که خوانده و شنیده و چشیده‌ام، خشکی یا همونکه شما اشاره کردید “ترشی” که در واقع نبود یا کمبود “شیرینی‌” در شراب هست با چندین شاخص تعیین میشه. که واضح‌ترین اون میزان قند طبیعی (نوع انگور یا میزان رسیدگی اون) یا قند مصنوعی (منظور همون اضافه کردن شکر) هست. اما کنترل پروسه‌ی تخمیر هم در مزه‌ی نهایی‌ نقش تعیین کننده‌ای داره. به این ترتیب که چون در طی‌ فرایند تخمیر، قند طبیعی انگور تبدیل به الکل میشه، هر چقدر درجه الکل بالا بره، میزان قند و شیرنین اون پایین میاد. حالا اگه شما فرآیند تخمیر رو قبل از این‌که بیشترین مقدار ممکن تبدیل قند به الکل صورت گرفته باشه متوقف کنید، شراب شیرین تری خواهید داشت از این‌که بگذارید فرایند تخمیر کامل انجام بشه و همه‌ی قند طبیعی درون اون مصرف بشه

شما با افزودن شکر در حقیقت دارید میزان الکل شراب رو بصورت مصنوعی بالا میبرید که این زیاد جالب نیست بهترین حالت یک شراب موقعی هستش که الکل رو خودش تولید بکنه و همونطور که در بالا هم گفته شده بود گرد سفید رنگی که روی انگور وجود داره که این گرد روی انگور سیاه به وضوح قابل دیدنه , کار مخمر رو میکنه و شما می تونید با وسیله ای به نام هایدرومتر یا الکل سنج میزان الکل شرابتون رو بسنجید

دوست گرامی برای ساخت شراب باید حتما از شکر استفاده کرد چون در ایران شراب رو برای مستیش استفاده میکنند و جنبه مقدس بودن نداره من همه مدل شرابو تو ۱۰ سال گذشته ساختم ولی شرابهای طرفدار داشت که دارای گیرایی زیاد بود

اینکه گرد سفید رنگ روی انگور کار تخمیر رو انجام میده یا وجود دانه یا گوشت انگور اینکارو میکنه بکلی اشتباست
دلیلشم اینکه اب انگوریکه به زلالیه اب باشه بازم تخمیر درش صورت میگیره و من ایکارو به دفعات انجام دادم

و برای به دست اوردن الکل شراب از الکلسنج نمیشه استفاده کرد چون الکلسنج در واقع چگالیسنج یا در صد ناخالسیه ابو نشون میده چون شراب دارای املاه زیادی هست نمیشه با الکلسنج متوجه درصد الکل شراب شد جز با روشهای خاص

من هم با این نکته‌ی شما موافقم که در صد بالا‌ی الکل (بالای ۲۴) درون شراب هیچ لطفی‌ نداره. اما فکر می‌کنم اضافه کردن کمی‌ شکر بخصوص وقتی‌ انگور یا هر میوه‌ی دیگری کامل نرسیده کمک میکنه

در مورد استفاده از متابی سولفیت پتاسیم(نگهدارنده)اگر اطلاعاتی دارین لطفا ارائه بدین. تو سایتای خارجی معمولن استفاده میکنن برای موندگاری بیشتر و جلوگیری از اکسید شدن شراب

سلام از بنده! والا تا جایی‌ که من میدونم استفاده از سولفات در شراب خیلی‌ موضوع بحث برانگیزیه و برخی‌ معتقدند باعث سر درد میشه، برای اون‌هایی‌ که آسم یا احیانا حساسیت دارند هم که ثابت شده بده. از طرف دیگه، شرکت‌ها یا افرادی که از سولفات استفاده میکنند بر این باورند که چون این ماده ضدّ میکرب و آنتی‌اکسیدان هست، استفاده “نکردن” از اونه که میتونه خطرناک باشه. برای بیشتر ما‌ها که فکر می‌کنم شراب رو برای مصرف شخصی‌ درست می‌کنیم و چندان طولانی‌ نگاه نمیداریم، توصیه شده که ضدّ عفونی کردن ابزار شراب سازی و دور نگه داشتن اون از اکسیژن در همهٔ مراحل شراب سازی – با دقت و وسواس زیاد، جایگزین خوبی‌ برای استفاده از سولفات هستش. همچنین، گویا استفاده از ایست در ابتدای فرایند تخمیر، یک مقدار کار نگهداری رو در شراب انجام میده. ببخشید اگه جواب سوالتون رو کامل نداشتم که بدم

بخورید.نوش جونتون.ما که تو خماری یه گیلاس شراب ناب موندیم .هی روزگار…نوش

زنده باشید دوست عزیز

 

با سلام من دوست دارم شراب انار بندازم.در یک سایتی خوندم باید آب چشمه به ان افزود.من آب چشمه از کجا بیارم.ایا میشه از اب معدنی استفاده کرد؟ اگر کلر داشته باشه چی ؟

خانم گرامی دوست عزیز شراب انار شراب نسبتا ترشیه ولی به هیجوجه نباید از اب استفاده کنید چون شراب رو واقعا خراب میکنه

دوستان گرامی در ساخت شراب از هر میوه ای لزومی به استفاده از هیچ مخمری نیست چون میوه یا اب میوه به خودیه خود تخمیر میشه حتی اگه شما دوست نداشته باشید بس دیگه لزومی به مخمر نیست
مخمر برای کارخانه های شراب سازیه که زمان براشون اهمیت داره شراب در عرض ۲۰ روز در دمای ۲۵ درجه اماده میشه که با اضافه کردن مخمر به ۱۵ روز کاهش پیدا میکنه بعد باید این شرابو ۶ ماه حداقل انبار کنید بس ۵ روز ارزش اضافه کردن مخمر غیر طبیعی رو نداره

در مورد شکر میزان ریختن شکر در شراب صلیقه ای ولی ۱/۵ کیلو در ۱۰ لیتر شراب استاندارد که شما در مصرف شراب دیگه شیرینی احساس نمیکنید چون شکر به الکل تبدیل شده

با سلام مجدد، نگارنده بخش انتهایی این مقاله یعنی‌ سازنده شراب سیب خاطر نشان کرده‌اند که در پارگراف سوم بخش آخر چند اشتباه تایپی هست که به این وسیله و با عرض معذرت اصلاح می‌کنم. آنچه که در پرانتز هست درست هست:

اگر شراب تو فضای باز باشه تخمیر صورت میگیره (نمی‌گیره)

چون هوای اکسیده باعث اکسیده شدن شراب میشه (اکسیژن هوا باعث اکسیده شدن شراب میشه)

سلام ، ما یه شرابی انداختیم امسال ، بعد از اینکه از بشکه ی اصلی به گالن انتقال دادیم برای صاف کردن اولیه ، من گذاشتمش پشت بخاری ، با یه گرمای تقریبا ملایم ، بعد از چند یه تست زدم ، تو شراب بودنش که شک ندارم ، چون نه کپک زده و هم اینکه الکلش هم داغ میکنه میره پایین . اما یه نموره مزش عوض شده . همچین تلخ و ترش شده . گسی کمی داره . میخواستم ببینم برای عوض کردن مزه تو مرحله ی آخر( شیشه کردن )راهی هست یا نه ؟؟؟؟ ممنون میشم جواب رابهGmailبفرستین

سلام اگه میشه در باری درست کردن شراب توت هم راهنمایی کنید.ممنون

سلام
آشوی عزیز به نظر میرسه تو درست کردن شراب خیلی ماهرین اگه میشه طرز تهیه شراب گیلاس رو هم اموزش بدین

شراب گیلاس شراب خوبو مفیدیه و نحوه ساختش با انگور تفاوتی نداره ولی بهتره هسترو از ابتدا از گیلاس جدا کنید
چون هسته تولید درصد قابل توجهی سیانور در شراب میکونه که کشنده نیست ولی بهتره که از ابتدا جدا شه

با سلام میخاستم بدونم به جای شکر میشه از عسل استفاده کرد

بله میشه و مشگلی نداره شما می تونید از خرما نبات عسل شکر در ساخت شراب استفاده کنید

سلام و درود
اشو جان از زحمتات ممنونم اقا.خیلی بزرگواری
فقط چند تا سوال دارم گرامی.
۱- میشه بعد از صاف کردن اولیه اب سیب رو در یک دبه ی بزرگ بریزیم جهت مرحله ی تخمیر؟
۲-میشه از قفل هوا استفاده کرد برای خارج شدن گاز از دبه؟
۳-میشه بعد از تخمیر برای اینکه شراب صاف تری داشته باشیم مجددن اون رو صاف کنیم و بعد درون بطری های
شیشه ای اببندی کنیم؟
دما تا ۲۵ درجه ی سانتی گراد خوبه؟
در اخر هم ازت تشکر میکنم عزیز

۱بله میشه ولی بهتره از بطری یک ونیم لیتری نوشابه استفاده شه تا بشه بهتر گاز گیری کرد
۲قفل هوا هم موردی نداره ولی اگه بخواید از جای نوشابه استفاده کنید قفل هواهم دیگه نیازی نیست
۳نه این کار شراب شمارو اکسیده میکنه و دیگه نمی تونید شرابو واسه بلند مدت نگهداری کنید و بهتر این صافی در ابتدا زمانیکه اب سیب هست صورت بگیره (در بالا توضیح دادم)

اقامن باتوت انداختم ولی دربشوزیادبازکردم ولی حس میکنم الکل انداخته بوش معلومه ..کمک کنید

اقامن باتوت انداختم ولی دربشوزیادبازکردم ولی حس میکنم الکل انداخته بوش معلومه ..کمک کنید

راستی نکته ی مهم….کپک زدن روی شراب خوبه؟من شنیدم خبه راهنمایی فورییی توروخدا

اون شرابو بهتره که دور بریزی چون خراب شده
دو علت کپک زدن داره
یا اب ریختی توش
یا در به تیر به هم زدی
شرابی که کپک بزنه خراب شده

سلام من میخوام شراب البالو درست کنم.اون سال درس کردم و تقریبا ۴ماه موند.ولی تبدیل شده بود به سرکه.اگه کسی میدونه چی کار کنم به ایمیلم جوابو بفرسته.
[

البالو میوه ترشیه حتما باید از شکر استفاده کنید و نباید شراب شما با هوا یا اکسیزن در تماس باشه چون شراب رو به سرکه تبدیل میکنه

سلام. برای تهیه شراب اگه شکر نریزیم شراب درست نمیشه؟ یا شکر حتما لازمه؟

سلام شنیدم برای اینکه شراب خوش رنگ بشه توی هر بطری چندتا آلبالو خشک میدان درسته؟ من ۳۰ کیلو انگور گرفتم چقدر شکر بریزم یا نبات ب

در سی کیلو پنج کیلو شکر مناسبه

 

سلام. میخواستم بدونم برای شراب سفید چه نع اگوری مناسب تره؟؟؟؟؟؟؟

سلام. ببخشید من ۶۰ لیتر انگور سفید ریختم و میخوام از اونا عرق بگیرم نمیخوام شرابشون کنم میخواستم بدونم برای عرق گیری هم باید از شکر یا عسل هم استفاده کنم یا نه

دوست گرامی برای عرق گیری نباید به هیچ وجه از شکر استفاده کرد چون خیلی خطرناکه و چوب یا خوشه رو باید حتما ازش در ابتدا زمانی که انگوره جدا کنید
کار خطرناکیه پیشنهاد می کنم با کسی که تجربه لازم رو داره مشورت کنید

درود بر استاد عزیز
داخل بشکه۲۲۰لیتری حدود ۶۰درصد انگور له شده ریختم.حدود۲۰ گرم مخمر با مقداری اب انگور و یک لیوان آب تصفیه شده جوش و ۴قاشق شکر مخلوط کردم تا نیم ساعت بعد اضافه کردم.از فرداش شروع به قل قل کردن کرد الان روز پنجمه سرعت قل قل بسیار زیاده الکش بالاست مشکلیم نیس.ولی بوی خوبی نمیده شبیه بوی فاضلاب که تو طعمشم کمی تاثیر داشته.تو تجربه های قبلم این بو نبود.الان سرعت همچنان بالاست.علت بو چیه؟از ابی که با مخمر استفاده کردمه؟ الان چیکارکنم؟

با سلام صافی پلاستیکی و کاغذی چجوریه؟

 

سلام.دوستان.ممنونم اولا از ادمین عزیز و همه.بهم اگه خواستید ایمیل بزنید تا من بهورت صوتى طرز تهیه خیلى سادشو براتون ایمیل کنم.مختصر و مفید.هرسال میزارم.از پدر بزرگم به ارث بردم..

باسلام، لطفأ طرز ساخت شرابو بسیار ساده و کوتاه بگین برام. فایل دارید بفرستید.
طبیعی بدون افزودن شکر مصنوعی لطفأ.

 

 

شراب البالو ساختش شبیه شراب انگوره ولی بهتر البالو روبا گیلاس مخلوط کنید تا از ترشی شراب کاسته شهدر هر ده گیلو شراب پنج کیلو گیلاس پنج کیلو البالو استفاده شه
یادت باشه هسترواز قبل جدا کنی جدا کنی

سلام آیا شراب انار هم به روش تهیه شراب انگور درست میشه ممنون

بعد از ۲۰ روز میشه شراب سیب رو استفاده کرد

 

دوست گرامی میشه استفاده کرد ولی لطفش به کهنه بودن شرابه

سلام به همه دوستان
اگه مقدوره هر فایلی که در مورد درست کردن مشروباته واسم ایمیل کنید.مخصوصا شراب
تشکر.سال خوبی رو براتون ارزو میکنم.

با سلام و عرض ادب خدمت همه دوستان گرامی ….من سال دوم هست شراب ریختم…کار خیلی سادهی هست……

سلام به همه عزیزان
اگه زحمتی نیست فایلهای ساخت شراب رو برام ایمیل کنید.ممنون ازهمه دوستانی که در این عرصه تجربیات خود را منتقل میکنند.
تشکر فراوان

 

 

من سیب رو یادم رفت بشورم ایا شراب سیبم خراب میشه؟؟ و ایا میشه بهش مخمر اضافه کرد ک سریع تر جواب بده؟؟

دوست گرامی خراب نمیشه شستن میوه فقط بهداشتی ربطی به خراب شدن شراب نداره
میشه مخمر استفاده کرد ولی لزومی نداره

باسلام
میخواستم بپرسم میشه جای شکر از عسل استفاده کرد؟
و برای شراب سیب در یک بطری ۱٫۵ چه مقدار عسل باید ریخا؟

چهار قاشق استفاده کن

 

اگر تفاله ی داخل شراب باشه چه اتفاقی می افته

 

توفاله یا دورد شراب در نهاید در شراب تهنشین شده و مشکلی ایجاد نمی کنه

دوستانی که با شکر مشکل دارند میتونند از کشمش یا عسل استفاده کنند در شراب سازی

میخواستم شراب درست کنم حدودا ۱۰ کیلو انگور سفید دارم تجربه ی اولم هست لطفا راهنمایی دقیقی بکنید تا بتونم شراب ناب بسازم هر چی در مورد شراب درست کردن میدونید بهم بگید لطفا در ضمن میخوام شراب رو با روش که اشاره شده یعنی با اجزاش شامل پوست وگوشت انگور درست کنم

خانم افسانه نه به سوالی جواب میده نه در سایت نظری اضافه میکونه

 

آموزش شراب سازی در سایتهای گوناگون زیاد هست ولی این یکی به نظر من خیلی کارآمد بودسپاسگزارم

بهترین و کاملترین آموزشی که دیدم…ممنونفقط یه سوال: چجوری میشه از تفاله برای شراب بعدی استفاده کرد؟ تفاله رو مثلا میشه یه سال نیگر داشت؟


نمی دونم 🙂

 

طرز تهیه شراب انگور سفید خانگی

 

 

 

درود وممنون از توضیحاتتنونیه سوال من برای بار اول هست میخوام شراب درست کنم یه جا خوندم نوشته بود علاوه بر چوب دانه انگور{عصه} هم باید جدا بشه ایا این حرف صحیح هست

سلام و با تشکر از آموزش ساخت شراب که خیلی کامل و جامع بود فقط یه سوال داشتم که اگه جواب بدید ممنون میشم.من از قفل هوای دست ساز (بطری 300 سی سی نوشابه +شلنگ شفاف ) استفاده کرم.درب بطری قفل هوا بایت محکم بسته شود یا شل باشد.اگه جواب بدید ممنون میشم.مرسی

دانه انگور و چوب اون اگه توی شراب باشه و قصد شما هم فقط تهیه شراب باشه , مشکلی نداره . ولی اگر قصدتون تهیه شراب و سپس تقطیر و تهیه الکل یا مشروب از شراب باشه نباید باشه و باید همه رو در بیارین ! ===========================قفل هوا درش محکم باشه یا نباشه مهم نیست ولی مهم اینه سر شلنگ شفاف توی آب باشه و بیرون نیاد و هوا نکشه ! دیگه خودتون میدونین …

من شلنگ درب قفل هوا و درب دبه رو کیپ کیپ درست کردم بطوری که هیچ هوایی نمی کشه شلنگ توی دبه خیلی با محتویات داخل دبه فاصله داره و شلنگ سمت قوطی نوشابه داخل آب و بطری هم زیاد پر نیست حالا اگه درب قوطی نوشابه رو سفت سفت کنیم گازهایی که از دبه خارج میشن و حبابهایی که توی بطری نوشابه بوجود میان از بطری خارج میشن؟بطری یادبه نمی ترکه؟

توی توضیحات نوشتم که روی بطری قفل هوا یه سوراخ باید باشه . دوباره بخونین ! مهم اینه که هوا به داخل دبه تخمیر نفوذ نکنه ..

آقا واقعا دمت گرم توضیحاتت خیلی جامع و کامل بودمن خیلی سرچ کردم اما توضیحات شما کامل ترین بود و من تصمیم گرفتم به روش شما شراب بزارم واین کار رو هم کردم و 30 کیلو شراب گذاشتم فقط چون انگور ها رو شسته بودم تو یه لیوان اب انگور 3قاشق شکر و یه قاشق مربا خوری مخمر حل کردم و ریختم توش و هم زدمو درش رو بستم و قفل هوا رو زدم و بعد از 6 7 ساعت خروح هبابها شروع شد که خیلی خشایند بود.می خواستم بدونم با این اوصاف روند درست بوده و مشکلی پیش نخواهد اومد؟اینم بگم که حدود 6 کیلو از این 30 کیلو انگور عسگری بوده و 2 تکه نبات هم داخل دبه انداختم

دست شما درد نکنه اگه بهشتی وجودداشته باشه جای شماانجاست.پیمان ب

آقا خیلی ممنون از شما باور نمیکنید شراب من رسید اونم چه شرابی ناب ناب من 19 مهر انگورارو انداختم و 15 روزه رسیدن البته هنوز کدرن ولی جاتون خالی دیشب با یه لیوانش چسبیدم به سقف جای همه دوستان دست اندرکار هم خیلی خالی.بازم از روشی که آموزش دادی خیلی خیلی ممنون وسپاسگذارم.آیدین

درود بر شما حدود 7 کیلو انگور روبعد له کزدن تو یه دبه 25 لیتری ربختم و تمام مراحل انجام دادم ولی بعد 4 روز حبابی خارج نشد باچوب بهم زدم و24 بعد هم باز اتفاقی نیوفتاد مخمر اضافه کردم وهمچنان بهد از 24 ساهت حباب خارج نشده در ضمن دمای محیط هم 30 درجه است چکار کنم؟


20

 

ممکنه درب دربه شما کیپ نیست و گاز خارج میشه و از قفل هوا در نمیاد ! دلیلش میتونه این باشه . با بو کشیدن میتونی تشخیص بدی که آیا بوی ترشیدگی میده یا نه ؟ احتمالن دبه کیپ نیست اگر که بوی ترشیدگی میده ! و یا ممکنه انگور شما با نمک یا گوگرد توسط خود باغبان آلوده شده باشه چون بعضی از باغبان ها برای اینکه از انگورشون حرومی !!! تهیه نشه , این کار رو میکنن …

من شراب رو تا مرحله ای که 20 روز ازش گذشته بود انداخته بودم عا لی بود وداشت ته نشین میشد اما حالا کمی مزه سرکه میده و رویش هم یک توری سفید رنگ بسته میتو نم از حالا جلوی سرکه شدنش را بگیرم؟

نه عزیزم نمیشه شما همون ده دوازده روز بعد باید صاف میکردی میذاشتی جای خنک . نه اینکه 20 روز بذاری تخمیر بشه و شراب بگنده !

متاسفانه برای دولین باره که به سایت شما مراجعه میکنم چرا که این مطلب پر از اطلاعاتبه درد خوردنی در مورد نحوه تهیه شراب شیراز بویژه * خلار * اون رو انقدر با عشق پذیرفتم که جای خالیش رو برای من « ٪۱۰۰ شیرازی »که ۳۳ ساله از ان مایه حیات دور افتاده ام پر کرد. مشکل تهیه انگور اون در این جا ( لس انجلسه ) که نمیدونم چطور میشه اونو به دست اورد. کسی میدونه ؟ دستشون مرسی اگه خبری کنن

مقاله عیلی باحالی بود
به سلامتی 
داوید فاخری

انصافاً کامل ترین دستورالعمل برای تهیه شراب ناب شیراز.من با همین دستورالعمل امسال برای اولین بار چنان شرابی انداختم و نگو و نپرس.110 کیلو انگور که 75 لیتر هم شراب سیاه و خوش طعم و گیرا داد.ممنون

استفاده از دستگاه تولید بخار ! بخار آب هر چیزی رو استریل میکنه


عالی بود

 

طرز تهیه شراب انگور سفید خانگی
طرز تهیه شراب انگور سفید خانگی

10

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.