طرز تهیه ضماد سیر

طرز تهیه ضماد سیر

طرز تهیه ضماد سیر

طرز تهیه ضماد سیر


دم كرده


سه حبه سير بريده يا له شده را خوب مخلوط كرده آن را در كف ظرفى ريخته و نيم ليتر آب داغ ( نه جوشان ) به آن اضافه و روى آن را كاملا بپوشانيد و براى مدت يك شب دست نزنيد . سپس آن را صاف كرده در مدت دوازده ساعت مصرف كنيد .

 استشمام


يك يا دو حبه سير را له كرده آن را داخل پارچه كتانى پيچيده جهت عفونت سينوس ، سرماخوردگى و يا برونشيت زير سوراخ بينى بگيريد، بوى مواد گوگردى وارد مجارى تنفسى فوقانى مى شود.طرز تهیه ضماد سیر

آب گيرى يا افشره آب يك كومه سير را كه حبه آن بريده شده با آب ميوه گيرى استخراج (اگر پوست آن را هم جدا نكنيد اشكال ندارد ) و بلافاصله آن را تنها و يا با آب هويج بنوشيد . البته جهت كاهش خاصيت تحريك كنندگى ممكن است آن را پس از سه روز بنوشيد .

قطره بينى چند حبه سير را له كرده با آبميوه گيرى آب آن را بگيريد . ده برابر آن آب اضافه كرده و خوب به هم بزنيد . به هنگام بروز اپيدمى جهت جلوگيرى از سرماخوردگى و آنفولانزا در بينى بچكانيد . اين درمان روستاييان چينى است .

روغن سیر:


روغن شماره 1 سه تا هشت كومه سير را در مخلوط كن مخلوط كنيد . اگر مخلوط كن در دسترس نمى باشد، آن را به خوبى برش داده و در يك ظرف يك چهارم ليترى بريزيد و روى آن را با روغن زيتون بپوشانيد و خوب تكان دهيد. براى سه روز آن را در جاى گرم نگهدارى كنيد و گاه گاهى جهت مخلوط شدن سير و زيتون ظرف را بگردانيد و سپس با پارچه اى آن را صاف كنيد و در جاى خنك نگهداريد .روغن سير جهت گوش درد بسيار خوب است . دقت كنيد كه هنگام ريختن در گوش بايستى آن را گرم كرد . اين روغن جهت خوشمزه كردن سالاد و غذاى سرخ كرده نيز به كار مى رود (البته روغن را پس از پختن غذا اضافه كنيد ) . روغن شماره 2 سه تا هشت كومه سير له شده را به هم زده و روى آن را با روغن بادام بپوشانيد و براى مدت سه روز در جاى گرم قرار دهيد . سپس با پارچه آن را صاف كرده به اندازه يك سوم آن گليسرين بريزيد . در محل خنك نگهدارى كنيد . روغن پهن شده اول شب يكى و يا دو حبه سير را بريده با جعفرى مخلوط و آن را با چنگال و كارد خرد كنيد روى آن را با روغن زيتون پوشش دهيد . صبح روز بعد جهت صبحانه با ماليدن آن روى نان همانند كره كه روى نان ماليده مى شود ميل كنيد، البته در طول شب مقدارى از بوى تند آن كاسته مى شود.

ضماد های سیر:


ضماد شماره 1 جهت ضماد كم ، ابتدا محل درمان را كمى با روغن چرب كرده تا از احتمال تحريك جلوگيرى نمايد . سير خوب نرم شده را در پارچه قرار داده روى پوست بگذاريد و آن را نوار يا بانداژ ببنديد و سپس جهت كارآيى بيشتر با پارچه مرطوب داغ تا حد لزوم آن را گرم نگهداشته ، پس از 15 الى 20 دقيقه آن را برداريد، چون اگر زياد روى پوست بماند، باعث سوختگى پوست مى شود . جهت كاربرد طويل المدت از كمپرس روغن سرد و يا سركه بهره جوييد. ضماد شماره 2 براى ناحيه وسيع ، ابتدا به اندازه كافى سير بريده و آنها را روى يك طرف پارچه و يا حوله پهن كرده و طرف ديگر را روى آن را برگردانيد و سير داخل پارچه را نرم و پارچه را باز كرده سير له شده را در وسط پارچه ماليده و در محل درد قرار داده و آن را با نوار و يا بانداژ ثابت كنيد و رويش را با كيسه آب داغ و يا حوله داغ ماساژ دهيد تا اثر بيشترى داشته باشد . هيچگاه بيشتر از بيست دقيقه سير را در محل درد باقى نگذاريد . ضماد شماره 3 سير را بريده و آن را گل بابونه خشك مخلوط كنيد و كمى آب داغ به مخلوط اضافه كنيد تا آن ها را به هم بچسباند و آن را روى محل مورد درمان پهن كنيد، روى آن را بپوشانيد تا در محل باقى بماند. اين ضماد به اندازه سير تنها محرك نمى باشد. جهت نتيجه بهتر روى آن گرما وارد كنيد و پس از پانزده تا بيست دقيقه آن را برداريد.

سير خام سير خام به صورت بريده و يا له شده از قويترين اشكال آن است . چند راه خوردن آن به طور داغ تا ملايم در زير درج شده است : 1 يك حبه سير را جويده و فرو دهيد . 2 سير خرد شده را با آب و يا شير مخلوط كرده ميل كنيد. 3 سير خرد شده را با نصف ليوان آب هويج مخلوط و سپس ميل كنيد . 4 سير خرد شده را با مقدار كمى ژل آلوورا مخلوط و ميل كنيد . 5 سير بريده شده و يا له شده را با سوپ و يا برنج قبلا تهيه شده ميل كنيد . 6 طبق دستور دكتر سابوتى دارماناندا براى سير خام ، آب يك ليمو را گرفته و سه حبه سير بزرگ يا پنج حبه سير كوچك را پس از پوست كندن نصف كرده و در آن بيندازيد و يك ليوان آب و كمى زنجبيل تازه و يا پودر و كمى عسل به آن بيفزاييد آنها را كاملا مخلوط كنيد تا اين كه سير نرم شود سپس ‍ تمام آن را ميل كنيد .

نشستن در وان يك كومه سير را خوب برش داده و مخلوط كنيد و يك ليتر آب جوشان روى آن ريخته براى چند ساعت آن را به حال خود گذاشته تا گرماى آن در حد حرارت اتاق شود . ظرفى بيابيد كه بتوان در آن نشست آن قدر آب جوش داخل آن بريزيد تا به تهى گاه شما برسد و مقعد و آلات تناسلى را فرا گيرد . مايع تهيه شده را داخل ظرف بريزيد و مدت ده دقيقه داخل آن بنشينيد . اين طرز درمان براى هموروئيد، عفونت هاى واژنى و يا مشكلات پوستى آلات تناسلى كارآيى دارد .

بخور يك دوم كومه سير را له كرده و يا خوب برش دهيد و آن را در ظرفى ريخته و مقدار نيم ليتر آب جوش روى آن بريزيد و روى آن يك حوله حمام بيندازيد و سر خود را جهت استفاده از بخار حاصله زير حوله ببريد . مواظب باشيد كه خود را نسوزانيد .

شیاف ها


شياف شماره 1 پوست كاغذ مانند يك حبه سير را بدون آسيب زدن به بدنه آن جدا كرده به طورى كه ماده محرك آن رها نشود . سپس آن را در روغن زيتون فرو برده هنگام خواب داخل واژن و يا مقعد قرار داده و تا صبح در آنجا بماند . شياف شماره 2 سير را مطابق دستور بالا آماده كرده و آن را در گاز پيچيده با نخ ببنديد به طورى كه دنبال نخ دراز باشد و آن را در روغن زيتون فرو برده ، در واژن و يا مقعد قرار دهيد . اين طريق راحت تر از روش قبلى است . شياف شماره 3 پودر سير را با كره ذوب شده و كاكائو مخلوط كرده تا ظاهر ضخيم گل مانندى پيدا كند و آن را در يخچال قرار داده پس از سرد شدن روى يك صفحه به ضخامت 4/1 تا 8/1 اينچ بماليد و آن را به نوارهايى به طول يك اينچ برش دهيد . محصول نهايى بايستى به اندازه سيگار معمولى قطر و به اندازه 3/1 آن طول داشته باشد . آن را در يخچال قرار دهيد ولى قبل از استفاده بايستى گرماى آن به درجه حرارت اتاق برسد .وقتى كه شياف داخل شد كره كاكائو با حرارت بدن ذوب شده و خاصيت سير ظاهر مى شود .

شربت ها


شربت شماره 1 ده يا دوازده كومه سير را برش داده و سپس آنها را در لايه هاى نازك در ظرف بگذاريد و يك در ميان بين لايه ها شكر بريزيد و بدين ترتيب يك ظرف نيم گالنى را پر نماييد و به مدت دو روز به آن دست نزنيد، ملاحظه خواهيد نمود كه شكر مايعات سير را بيرون خواهد كشيد و مايع ديگرى را به آن نيفزاييد . اكنون آن را از صافى پارچه اى گذرانيده و شربت حاصل جهت درمان سرفه و برونشيت ، جمع شدن خون در ريه ها، سرماخوردگى ، گلو درد، خروسك و صدا گرفتگى بسيار مفيد است . شربت شماره 2 چند كومه سير را بريده و آنها را در ظرف شيشه اى تميز بريزيد و روى آن را با عسل حرارت داده نشده خام بپوشانيد . ظرف مدت يك روز آب سير با عسل در هم آميخته و شما مى توانيد هر نيم تا يك ساعت يك قاشق چايخورى از آن را جهت درمان سرفه ، گلو درد و يا رفع انباشتگى خون در ريه و مخصوصا عفونت یا کیست لثه و دندان ميل كنيد.

تنطور يك كومه سير را بريده و آن را در نيم ليتر مايعات با الكل زياد بريزيد و روى آن را پوشانيده براى مدت دو تا سه روز دو تا سه بار آن را بچرخانيد . سپس ‍ آن را صاف كرده و روزانه سى تا شصت قطره از آن را ميل كنيد. سركه يك كومه سير را تميز و له كرده آن را در هشتم ليتر اتانل و يا سركه سيب قرار دهيد. پس از يكى دو هفته آن را صاف و مصرف كنيد. اتانل يك تا سه حبه سير را چرخ كرده و با سه چهارم فنجان اتانل مخلوط و پس ‍ از سه ساعت جهت رفع سرماخوردگى ، آنفولانزا و ديگر عفونت ها هر چند ساعت يك قاشق چايخورى از آن را ميل كنيد. جالينوس پزشك يونانى از آن به عنوان آنتى بيوتيك و مرطوب كننده بانداژ گلادياتورهاى زخمى استفاده مى كرد

كلام آخر دكتر داراماندا مدير پروژه ارتقاى ايمنى از سير خام به عنوان آنتى بيوتيك جهت پيشگيرى و درمان ايدز و عفونتهاى فرصت طلب استفاده مى كند . با پيدايش آثار سرماخوردگى و تا رفع كامل آن سير تازه و يا كمى مانده ميل كنيد. جهت درمان بيمارى هاى حاد و عفونت ها از پاشويه ، كمپرس ها و مشمع استفاده كنيد. سركه ها و شربت هايى از سير تهيه كرده و آنها را همراه غذا مصرف كنيد. اگر هرگونه ناراحتى در ارتباط با قلب و عروق و يا سرطان داريد و يا در خطر ابتلاى به آنها هستيد، روزانه اقلا نصف و يا يك حبه سيرميل كنيد


فهرست کتاب


اسامی گوناگون پیاز: پیاز اسم فارسی و هندی این گیاه سبزی است ولی در زبان فارسی به نام دیگری یعنی سوخ هم شهرت دارد. اعراب به پیاز بصل و ترک زبانها نیز به آن سوقان می گویند .به نوع بیابانی پیاز در زبان ترکی لقب کومران را داده اند. در هند به پیاز بهاری هارا پیاز گفته می شود. به پیاز ازلیم هم می گویند. پیاز در زبان لاتین به allium cepa، در زبان انگلیسی به onion، در زبان فرانسه به ognon و در زبان آلمانی به zwiebel شهرت دارد. عربی: basal بنگال: pianj برمه ای: – keytthun _ ni، kesunni چینی: tsung، cong ، chung چک: cibule دانمارک: log هلندی: ui ajuin استونی: harili sibul فنلاندی:ruokasipuli اسکاتلندی uinnean یونانی: kremmidi گجرات: dungari عبری (یهودی ): yarok batzal هندی: piaz oiyaz مجارستان hagyma mozespecsenye ایسلندی: laukur اندونزی: bawang merah ایتالیا: cipolla ژاپن: atasuki wakegi لائوسی:phag bouo مراتی:kanda نروژ: kepalok لهستان cebula jadalna: پرتغال cebola: پنجاب:peyaz رومانی: ceapa روس: luk سانسکریت: palandu اسپانیایی cebolla سوامیلی: kitunguu سوئدی: lok rodlok تایلندی: ton hom hua hom تبتی : tsong btsong اردو: piyaz ویتنام: hanh مشخصات کلی پیاز : پیاز که از دسته سبزیها بوده، انواع و اقسام کوچک، بزرگ، تند، شیرین، پوست سفید و پوست قرمز داشته و دارای ساقه زیرزمینی به نام غده پیاز می باشد. پیاز را به دلیل کثرت استفاده از آن چه در مصارف غذایی و چه در مصارف دارویی همه می شناسید. پیاز دارای ویتامینهای b و c بوده و سرشار از املاح سیترات، استات فسفات، نیترات و ترکیبات گوگردی، املاح کلسیم، سدیم، پتاسیم، ید، سیلیس و چندین نوع قند می باشد. ترکیبات شیمیایی پیاز: در پیاز اسانس و سولفیدهای آلی یافت می شود. در فلسهای ورقه های پیاز مواد کاتشول (catechole) و پروتو کاتشوئیک اسید وجود دارد. پیاز در واقع یک انسولین گیاهی است. در پوستهای خارجی نازک گوشتی پیاز مواد فلاونوئید ( )flavonode و سایر مواد قندی بدست می آید که روی میکروبهای گرام مثبت و گرام منفی موثر است. در پیاز اسید فنولیک و ترکیبات قندی وجود دارد. علاوه بر مواد فوق پروتئین، هیدارتهای کربن، کلسیم، فسفر، آهن، پتاسیم، ویتامین aتیامین، ریبوفلاوین، ویتامین cو نیاسین وجود دارد. از نظر علمی پیاز ماده ای بنام آلی سین و پروستاگلاندین وجود دارد که هر دو خاصیت ضد التهابی و ضد تب و آنتی بیوتیکی دارند در 100 گرم پیاز خام 59 کالری انرژی، 40 میلی گرم کلسیم، 60 میلی گرم فسفر، 72 میلی گرم آهن، 5/17 ویتامین a2 میلی گرم ویتامین c 6/12 میلی گرم قند، 8/1 میلی گرم پروتئین، 3/84 میلی گرم آب وجود دارد. ترکیبات اسانس پیاز: جزء عمده اسانس پیاز خام ماده آلیل پروپیل دی سولفید ( allylpropyl disvlfde) است. شیره پیاز تازه تا حدودی باکتری کش است. از پوست پیاز کوئر سیتین ( )quercetine و یک ماده موثر بنام گلی کولیک اسید (glycolic acid) بدست می آید. زمان کاشت پیاز: تخم پیاز را در اول بهار و ساقه زیرزمینی و برگ زیرزمینی آنرا در پاییز در عمق 3 تا 4 سانتی متری می کارند. نسخه های شفابخش پیاز 1 – درمان سوختگی با پیاز: استفاده از پماد در درمان سریع سوختگی پوست مفید است. طرز تهیه پماد پیاز: یک عدد پیاز متوسط را رنده کنید، بعد کمی پودر نمک دریایی را نیز به آن افزوده، خوب بهم بزنید و به محل سوختگی بمالید و ببندید .(بمدت دو ساعت ) 2- رفع یبوست با پیاز: افرادی که به یبوست مبتلا هستند چنانچه چند عدد پیاز را در یک لیتر شیر و یا آب ریخته و بقدری حرارت دهند تا پخته شود، سپس آب صاف شده آنرا هر روز صبح ناشتا و همچنین بعد از غذای اصلی یک فنجان میل نمایند در رفع یبوست آنها مؤثر است. 3 – معالجه زخم ناخن با پیاز: جهت التیام و بهبودی زخم گوشه ناخن، یک پیاز سفید را زیر خاکستر آتش ببرید و انگشت خود را داخل آن نموده و چند روز ادامه دهید. این عمل تأثیر زیادی در التیام زخم ناخن و رفع عفونت های آن دارد. 4 – درمان اختلالات کلیوی با پیاز: مبتلایان به اختلالات کلیوی و کسانی که از درد پهلو رنج می برند چنانچه دو عدد پیاز متوسط را خرد نموده با دو برابر وزن آن شراب سفید و مقداری عسل مخلوط کرده، داخل ظرفی ریخته و پس از چند روز گذاشتن، صبح و شب یک استکان از آن را میل نمایند. (موقع مصرف ظرف را تکان دهند) اثر قابل توجهی در درمان بیماری آنها دارد. 5 – درمان بواسیر و ترک سرمازدگی با پیاز: دو عدد پیاز متوسط را شسته و رنده کنید. سپس آنرا در 200 گرم چربی پرندگان یا پیه مرغ ریخته و بقدری حرارت دهید تا خوب پخته شود، از این پماد روی بواسیر و خراش های سطحی پوست بویژه ترک سرمازده بمالید و ببندید. همچنین مالیدن آب پیاز به تنهایی بر روی ترکهای دست و پا موجب بهبود آنها می گردد. 6 – معالجه آسم (تنگی نفس) با پیاز: جهت معالجه تنگی نفس و رفع سرفه خشک: پیاز را رنده کنید و آب آنرا بگیرید و سپس به هم وزن آن عسل طبیعی اضافه نموده، خوب بهم زده و میل کنید. خوردن این آب علاوه بر درمان امراض مذکور در رفع اخلاط کهنه موثر بوده و سینه و گلو را به خوبی ضد عفونی می کند. 7 – تسکین درد گوش با پیاز: چکاندن روزانه چند قطره از آب پیازی که توسط فشار آبش را گرفته باشند در گوش علاوه بر تسکین درد آن موجب قطع صدای آن نیز می گردد. 8 – التیام زخم و تحلیل ورم پروستات با پیاز: چنانچه چند عدد پیاز را رنده کرده و آنرا داخل ظرف محتوی شراب یا الکل سفید (خوراکی ریخته و به مدت چند ماه گذاشته، بعد آنرا صاف نموده و هر روز صبح یک استکان از آب آنرا میل نمایید اثر قابل توجهی در التیام زخم، تسکین درد و تحلیل ورم پروستات دارد. 9 – پایین آوردن تب با پیاز: پیاز دارویی ضد تب می باشد. اگر فردی به تب سختی دچار شده باشد، یک عدد پیاز را برش دهد و آنرا داخل ظرفی روی آتش بگذارد و پس از اینکه خوب گرم شد، آنرا روی شکم ضماد کند و پس سرد شدن تجدید نماید تب وی به زودی از بین خواهد رفت. 10 – تصفیه کردن خون با پیاز: مصرف پیاز به جهت داشتن انسولین گیاهی برای مبتلایان به دیابت(مرض قند) مفید بوده و قند خون آنها را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. دکتر gupta n.n. پروفسور کرسی پزشکی در دانشگاه g: k از lucknow نشان داده که تغییرات خونی ناشی از تغییرات چربی، بدون تردید با خوردن پیاز تازه کاهش یافته و میزان کلسترول (چربی) خون پایین می آید. مصرف پیاز موجب رقت خون گردیده و ترکیبات موجود در آن مانند آسپرین عمل می نماید. دکتر j.m.bailey از مدرسه طب دانشگاه جورج واشنگتن آمریکا همراه با همکارانش در مورد پیاز تحقیق نموده و یک عامل رقیق کننده خون به نام آدنوزین را در سیر و پیاز یافتند که موجب گشاد شدن عروق خونی و رقت خون می شود. البته این خاصیت در پیاز خام بیشتر است تا در پیاز پخته شده. 11 – درمان بیماریهای کبدی با پیاز: مصرف پیاز به عنوان یک داروی مقوی کبد به کلیه بیمارانی که از امراض کبدی رنج می برند توصیه می شود. از سوی دیگر شواهد پزشکی وجود دارد که نشان می دهد که سیروز کبدی به دنبال مصرف مداوم سه روزه پیاز تازه بهبود می آید. 12 – اثر مثبت پیاز در سلامت دندان ها: تحقیقات پزشکان روسی نشان داده است که ماساژ روزانه دندان ها با پیاز می تواند از بعضی اختلالات دندانی جلوگیری نماید. همچنین جهت تسکین درد دندان کافی است کمی آب پیاز را به پنبه آغشته نموده و آن را در حفره دندان دردناک بگذارید. 13 – رفع کمبود جریان خون قاعدگی زنان با پیاز: خانم هایی که دچار بی نظمی، عقب افتادگی خون حیض (قاعدگی) و یا قطع عادت ماهانه خود شده اندن چنانچه یک عدد پیاز را رنده کرده و همراه با یک مشت گیاه بومادران در یک لیتر آب جوشانده و در آب آن بنشینند شفا خواهند یافت. همچنین خوردن آب پیاز همراه آب زنجبیل و یا عسل جهت رفع کمبود جریان خون قاعدگی مفید است. 14 – درمان اختلالات پوستی با پیاز: از پیاز به عنوان یک داروی ضد عفونی کننده و مفید برای پوست جهت درمان انواع اختلالات و عوارض پوستی استفاده می شود که در زیر به چند نمونه از آنها اشاره می شود. الف – ضد عفونی و التیام سریع زخم ها و جراحات: جهت ضد عفونی کردن جراحات و جوش خوردن آنها چند عدد پیاز را کوبیده و له نمایید، ابتدا روی جراحات را با پارچه یا باند نخی نازک ببندید و بعد پیازهای له شده را در ظرفی ریخته و در هنگام حرارت دادند، جراحات را به بخار مستقیم بدارید. (بخور دهید). ب – محلول ضد لک پیاز: برای برطرف شدن لکهای صورت آب پیاز را به شکل محلول در آورده و با آن لکهای صورت را برطرف کنید. جهت اثربخشی بیشتر کمی پودر سفید آب قلع یا مروارید را نیز به آن اضافه کنید. پ – محلول ضد جوش پیاز: جهت از بین رفتن جوشهای قرمز صورت و پوست یک عدد پیاز را خوب رنده کرده و در کمی سرکه بمدت دو روز بخیسانید، سپس آنرا به محل جوشها بمالید. ت – کرم زیبایی پوست با پیاز: علاقه مندان به استفاده از گیاهان دارویی و فرآورده های طبیعی جهت رفع جوشهای صورت و همچنین از بین بردن لکه های تیره پوست و ترک دست و پا چنانچه سه عدد پیاز را رنده کرده و در حرارت بسیار کم با کمی روغن آنرا بیزند و در موقع پختن مرتب آنرا بهم زده و یک قاشق عسل، یک استکان گلاب و یک فنجان شیر به آن افزوده و بر محل جوشها و لکها و ترک پوست بمالید نتایج رضایت بخشی از آن خواهند دید. نوع دیگر: در هندوستان ضماد همراه با آب لیمو و آب پیاز به عنوان یک کرم آرایشی برای خانمها بویژه تازه عروسان استفاده می شود. ث – سایر اختلالات پوستی: استفاده از ضماد پیاز داروی خوبی جهت درمان اختلالات و عوارض پوستی می باشد. طرز تهیه ضماد پیاز: چند پیاز متوسط را بکوبید و له کنید، سپس آنرا خوب فشار دهید تا آب آن خارج شود، بعد آب آنرا با کمی پودر زردچوبه خمیر نموده و بر روی پوست بمالید و ببندید. 15 – دفع سنگ کیسه صفرا با پیاز: اشخاصی که سنگ کیسه صفرا دارند خوردن این سوپ برای دفع سنگ کیسه صفرای آنها توصیه و تجویز می شود. طرز تهیه سوپ پیاز: یک پیاز درشت را رنده کرده، سپس در چهار قاشق سوپخوری و روغن زیتون آنرا نیم پز نموده، 150 گرم آب به آن اضافه کرده و بگذارید 10 دقیقه بجوشد، بعد تا هنگامی که گرم است و سرد نشده، آنرا میل کنید .(اضافه کردن کمی شکر به سوپ پیاز در موقع پختن، هضم آنرا آسانتر می سازد). 16 – درمان زکام و سرماخوردگی با پیاز: استفاده از پیاز به دلیل داشتن گوگرد و در نتیجه خاصیت ضدعفونی کننده خون اثر مثبتی در از بین بردن عفونتهای مجاری تنفسی نظیر آسم، ورم گلو و زکام دارد. دستور مصرف آن به شرح زیر است: یک پیاز متوسط را بصورت ورقه ورقه ببرید و آنرا در سه چهارم فنجان آب به مدت چند دقیقه بجوشانید، بعد روی ورقه های پیاز پخته شده کمی عسل بریزید و میل کنید. نوع دیگر: آب پیاز را گرفته یا آنرا جوشانده و با کمی عسل مخلوط کرده، شب بگذارید و در روز هر بار یک قاشق مرباخوری میل کنید. همچنین جهت درمان آنفولانزا یک عدد پیاز متوسط را کوبیده و له نمایید، سپس آب آنرا گرفته و سه بار در روز همراه با یک دم کرده گیاهی بصورت گرم میل نمایید. 17 – رفع بند آمدگی ادرار با پیاز: جهت رفع بند آمدگی ادرار چنانچه شخصی پیش غذای خود را سوپ شیر همراه با یک پیاز خام رنده شده در سه وعده (صبح، ظهر، شام) قرار دهد و از این رژیم بمدت 15 تا 30 روز پیروی نماید شفای کامل نصیبش خواهد شد. همچنین پیاز خام بر پایین شکم خروج ادرار را آسان می سازد. 18 – درمان رعاف (خونریزی بینی) با پیاز: اگر فردی که به خونریزی شدید بینی مبتلا شده باشد یک پیاز را خوب رنده کرده و چند قطره سرکه روی آن بچکانید، سپس آنرا داخل یک پارچه نازک نخی ریخته و خوب فشار دهد تا آب آن خارج شود و در بینی بچکاند، در قطع خونریزی سریع الاثر است. 19 – درمان ریزش مو با پیاز: استفاده از آب پیاز یا لوسیون آن بواسطه داشتن گوگرد در تقویت پیاز مو و رفع ریزش آن مفید و موثر است. طرز تهیه لوسیون پیاز: 100 گرم پیاز رنده شده را در 200 گرم الکل 60 درجه بمدت چند روز بخیسانید سپس هر بار دو قاشق مرباخوری از آنرا با آب مخلوط کرده و به پوست سر بمالید. 20 – معالجه دیابت (مرض قند) با پیاز: چون پیاز مدر (ادرار آور) است ( به دلیل داشتن نیترات) و همچنین داشتن خاصیت هضم کنندگی و دارا بودن نوعی انسولین گیاهی در آن بر ضد دیابت عمل نموده و قند خون را پایین می آورد. (البته پیاز خام مفیدتر از پیاز پخته می باشد) 21 -درمان برص، زگیل و زخم پاشنه پا با پیاز: ضماد پیاز رنده شده با عسل و باروت جهت از بین بردن لکه های سفید روی پوست (برص) مفید است. ضماد پیاز له شده با نمک، گلاب و عسل در رفع زگیل موثر بوده و همچنین مالیدن پیاز پخته شده با پیه جهت معالجه زخم پاشنه پا بکار می رود. 22 – تأثیر پیاز در افزایش عملکر مغز: خوردن پیاز خام به دلیل داشتن فسفر فراوان به افرادی که کارهای فکری زیادی دارند توصیه می شودهمچنین پیاز هضم مواد نشاسته ای را آسانتر کرده و جهت رفع بی خوابی بسیار مفید است. 23 – جلوگیری از لخته شدن خون با پیاز: خوردن پیاز علاوه بر جلوگیری از لخته شدن خون و شخت شدن جدار رگها، در رفع برخی از عوارض خونی از قبیل فشار خون بالا و پاک نمودن خون از انواع سموم موثر بوده و بر از انواع سرطان ها را نیز از بین می برد. 24 – تهیه فرآورده های الکلی با پیاز: از پیاز به دلیل داشتن خواص دارویی فراوان و خاصیت ضد عفونی کننده، فرآورده های طبی بویژه فرآورده های الکلی تهیه می کنند که در زیر به سه نمونه از آنها اشاره می کنیم: الف – تهیه تنطور پیاز جهت تهیه تنطور پیاز، یک پیاز متوسط خام را رنده کرده و در ظرفی بریزید، سپس به مقدار هم وزن آن الکل سفید 90 درجه بریزید و یک هفته گذاشته، بعد آنرا صاف نموده و روزانه دو قاشق سوپخوری از آنرا میل کنید.استفاده از این تنطور تقریبا کلیه خواص پیاز را داراست. ب – تهیه شربت الکلی ادرار آور با پیاز جهت تهیه این شربت، چهار عدد پیاز متوسط خام را خوب رنده کرده، همراه 150 گرم عسل در یک لیتر شراب سفید ریخته، 15 روز گذاشته، بعد آنرا صاف نموده و روزانه چهار قاشق سوپخوری از آنرا میل کنید. پ – تهیه شربت الکلی ضد کرم روده با پیاز برای دفع کرم های روده یک عدد پیاز را بصورت ورقه ورقه ببرید و در نیم لیتر شراب قرمز بریزید، سپس بمدت دو شبانه روز گذاشته، بعد آنرا صاف کرده، هر روز صبح ناشتا یک لیوان از آنرا میل کنید. 25 – کاهش اضطراب با پیاز: استفاده از پیاز به عنوان یک داروی آرام بخش اعصاب و مقوی قلب به اشخاص عصبی و کسانی که حالت اضطراب و تپش قلب دارند توصیه می شود.(البته در این مورد استفاده از پیاز پخته مفیدتر و موثرتر از پیاز خام می باشد). 26 – تهیه پادزهر با پیاز: جهت درمان زخم و محل گزیدگی حشرات، عقرب و گازگرفتگی سگ یک عدد پیاز خام را رنده کنید و روی محل گزیدگی بگذارید و با پارچه نخی روی آنرا ببندید. همچنین مالیدن آب پیاز خام بر محل زنبور گزیدگی در رفع درد و سوزش آن موثر است. 27 – درمان یرقان و رفع اختلالات معدی با پیاز: چنانچه فردی که به بیماری یرقان (زردی) دچار شده باشد یا از اختلالات معدی از قبیل ورم و نفخ معده رنج می برد قطعاتی از پیاز پوست کنده و خرد شده را با آب لیموی تازه همراه با زیره سیاه میل نماید یا از ترشی پیاز قرمز استفاده کند، اثر قابل توجهی در رفع امراض مذکور خواهد داشت. 28 – فرآورده های غذایی پیاز: در کمتر غذایی دیده شده که پیاز جزء مواد اصلی آن نباشد. در انواع کبابها، شامی، سوپ، کوکو، سالاد، کتلت، دلمه، خورش، خاگینه، املت و انواع ترشی ها پیاز مورد استفاده قرار می گیرد. در زیر به چند نمونه از این فرآورده های غذایی اشاره می کنیم. ب – سوپ پیاز (2) (برای 2 نفر) مواد لازم 4 عدد پیاز (حلقه حلقه شده) 2 قاشق غذا خوری آرد 8 عدد زرده تخم مرغ 1 لیتر شیر 100 گرم کره مقداری جعفری خرد شده نمک و فلفل به میزان لازم روش تهیه سوپ پیاز را با کره سرخ نموده، شیر، آرد و نمک را به آن اضافه کرده و روی حرارت ملایم بگذارید. بعد زرده تخم مرغها را به آن اضافه نموده، قبل از سفت شدن زرده ها سوپ را از روی حرارت برداشته و به آن نمک و فلفل را اضافه کنید. در آخر، سوپ را با جعفری خرد شده تزئین نمایید. پ – سس پیاز و شیر مواد لازم 200 گرم پیاز 5 پیمانه شیر 150 گرم کره 3 قاشق غذاخوری آرد نمک و فلفل به میزان لازم روش تهیه سس سس کره را داغ کرده، آرد را در آن سرخ کنید. پیاز را ریز ریز کرده و شیر را روی حرارت بگذارید. بعد از داغ شدن پیاز را به آن اضافه کرده، خوبه هم بزنید، وقتی که کمی غلیظ شد آن را از صافی گذرانده، با نمک و فلفل داخل ظرف آرد ریخته، خوب هم بزنید تا غلیظ شود و سپس صرف کنید. ت – سوپ پیاز و مرغ (برای 2 نفر) مواد لازم 1 عدد پیاز بزرگ 4 پیمانه آب مرغ 4 پیمانه جعفری (خرد شده) به میزان لازم نمک و فلفل روش تهیه سوپ ابتدا پیاز را رنده کرده، آرد را با آب مرغ کم کم به آن افزوده، در هنگام افزودن خوب هم زده تا گلوله نشود. سپس روی حرارت قرار داده تا کمی غلیظ شود و جعفری خرد شده را با نمک و فلفل به سوپ اضافه نمایید. حدود 10 دقیقه بعد سوپ را از روی حرارت برداشته، سوپ را در ظرف مخصوص ریخته و میل کنید. ث – کوکوی پیاز (برای 2 نفر) مواد لازم 250 گرم پیاز 150 گرم کره 3 عدد تخم مرغ 2 عدد گوجه فرنگی به میزان لازم نمک و فلفل و زرد چوبه روش تهیه کوکو کوکو پیاز را رنده کرده و تخم مرغها را هم بزنید، گوجه ها را قطعه قطعه کرده و پیاز، تخم مرغها، فلفل ، نمک و زردچوبه و گوجه فرنگی را با هم مخلوط نمایید. کره را در ماهی تابه ای داغ کرده و هر دو طرف کوکو را در آن سرخ کنید. ج – سالاد پیاز (برای 2 نفر) مواد لازم 200 گرم پیاز 4 عدد تخم مرغ 100 گرم خیارشور 2 عدد کنسرو ماهی به میزان کافی نمک و فلفل به میزان کافی روغن زیتون و سس مایونز روش تهیه سالاد سالاد تخم مرغ را آب پز کرده و خرد کنید. خیار شور را حلقه حلقه کرده و پیاز را خرد نمایید. تخم مرغ، پیاز، خیارشور، سس مایونز، ماهی، روغن زیتون (یا روغن مایع) و نمک و فلفل را با هم مخلوط کنید. حالا سالاد شما آماده است. چ – کتلت پیاز (برای 2 نفر) مواد لازم 300 گرم پیاز 100 گرم جعفری 4 عدد زرده تخم مرغ 100 گرم کره 200 گرم لوبیا سفید 250 گرم روغن 50 گرم آرد به میزان لازم نمک و فلفل روش تهیه کتلت پیاز و جعفری را جدا جدا خرد کرده و لوبیا را مدتی در آب بگذارید تا خوب خیس بخورد. سپس لوبیا را پخته و بعد خوب له کنید. پیاز، جعفری زرده تخم مرغ، کره، لوبیا، فلفل و نمک را خوب مخلوط کرده و به شکلهای دلخواه در آورید. هر دو طرف آنرا به آرد آغشته کرده و هر دو طرفش را در روغن سرخ کنید. برای تزئین این کتلت می توانید از کاهو و گوجه فرنگی استفاده نمایید. ح – کوفته پیاز (برای 4 نفر) مواد لازم 250 گرم پیاز 250 گرم برنج 750 گرم گوشت 3 عدد تخم مرغ 100 گرم آرد نخودچی 70 گرم پودر کاری 200 گرم روغن به میزان لازم نمک و فلفل 750 گرم سبزی ( ترخان، نعناع، جعفری و تره) روش تهیه کوفته گوشت و برنج را نیم پز آبکش کنید. پیاز را رنده کرده، آبش را بگیرید. سبزی را خرد کرده و با برنج، تخم مرغ، پیاز، گوشت، فلفل، نمک و پودر کاری مخلوط نمایید و خوب ورز دهید تا حالت چسبندگی پیدا کند و به صورت کوفته در آورید. مقداری پیاز را در روغن سرخ کرده و با 2 پیمانه آب بگذارید بجوشد. در این موقع کوفته ها را در آن بچینید و بگذارید خوب جا بیافتد و بعد میل نمایید. خ – دلمه پیاز (برای 4 نفر) مواد لازم 10 عدد پیاز درشت 200 گرم روغن 150 گرم روغن مغز گردو 1 پیمانه شیر 200 گرم مغزنان تست 3 عدد تخم مرغ 300 گرم گوشت به میزان کافی فلفل، نمک و ادویه روش تهیه دلمه مغز گردو را نیمکوب کنید و گوشت را دو بار چرخ نمایید. پیازها را داخل آب جوش و نمک قرار دهید. گوشت را در روغن تفت دهید و بگذارید سرد شود. نان را در شیر قرار داده و بعد بیرون بیاورید تا شیرش گرفته شود. گوشت سرد شده را با فلفل، نمک، ادویه، تخم مرغ، گوشت و نان به شیر آغشته مخلوط کرده و خوب ورز دهید. پیازها را بعد از 7 دقیقه از آب خارج کرده، داخلشان را خالی نموده و از مخلوط آماده شده در آن بریزید. ته قابلمه ای را روغن ریخته و دلمه ها را در آن چیده و مقداری تفت دهید تا دلمه ها خوب جا بیافتد. د – خورش پیاز مواد لازم 20 گرم روغن 500 گرم پیاز 250 گرم هویج 150 گرم آلو خشک 800 گرم گوشت مرغ به میزان لازم زعفران فلفل و نمک روش تهیه خورش خورش آلو را خیس کنید .هویج و پیاز را خرد کرده و در روغن سرخ کنید مرغ را پخته، از استخوان جدا نموده و در روغن سرخ کنید. گوشت را با مقداری آب و پیاز روی حرارت ملایم قرار دهید تا نیم پز شود. بعد به آن هویج، فلفل ، نمک، ادویه و آلو را اضافه کنید. قبل از جا افتادن خورش به آن آبلیمو اضافه کرده و اجازه دهید خورش جا بیافتد. ذ خاگینه پیاز (برای 2 نفر) مواد لازم 250 گرم پیاز 6 عدد تخم مرغ 100 گرم آرد گندم به میزان کافی روغن، نمک و فلفل روش تهیه خاگینه پیاز را خرد کرده و در روغن تفت دهید و از روی حرارت بردارید. بعد تخم مرغها را همراه با آرد، نمک و فلفل با هم مخلوط کنید. روغن را در ماهی تابه ای ریخته، روی حرارت قرار دهید تا خوب داغ شود. سپس مواد خاگینه را در آن ریخته و بگذارید تا خوب سرخ شود. حالا خاگینه شما آماده است. آنرا میل کنید. ر ترشی ساده پیاز مواد لازم 2 کیلو پیاز مقداری سرکه به میزان لازم نمک و فلفل روش تهیه ترشی پیاز را بعد از پوست کندن، چند سوراخ کرده، در ظرف ترشی ریخته، روی آن سرکه، نمک و فلفل بریزید. سپس در آنرا محکم بسته و در جای خنک بگذارید تا ترشی پیاز آماده شود. مصرف این ترشی همراه با غذاهای چرب و گوشتی، علاوه بر تحریک اشتها، در رقیق کردن چربی آنها نیز مؤثر است. ز – ترشی فلفل و پیاز مواد لازم 1 کیلو پیاز ترشی 1 لیتر سرکه مقداری نمک 500 گرم فلفل سبز دلمه ای روش تهیه ترشی پیاز را پوست کنده و از طول به 2 قسمت خرد کنید. فلفل و پیاز را ورقه ورقه کرده، یک ورقه پیاز، یک ورقه فلفل سبز را درون ظرف ترشی چیده و این عمل را تکرار کرده تا ظرف ترشی پر گردد. سپس روی آن مقداری نمک و سرکه ریخته تا روی سطح تمام مواد را بپوشاند. درب آن ظرف را بسته و به مدت 20 روز در جای خنک نگه دارید تا خوب جا بیافتد و بعد میل کنید. س – بورانی پیاز مواد لازم 750 گرم پیاز 1 کیلو ماست 1 قاشق سوپخوری پودر سیر 150 گرم نعناع و ترخان 250 گرم خیار به میزان کافی نمک و فلفل روش تهیه بورانی نعناع و ترخان را ریز کنید. پیاز و خیار را پوست کنده و رنده نمایید و با فلفل و نمک خوب مخلوط کنید. سپس همه را با ماست و پودر سیر مخلوط نموده و هم بزنید. حالا بورانی شما آماده است. ش – پوره پیاز مواد لازم 700 گرم پیاز 100 گرم کره 100 گرم خامه 600 گرم برنج به میزان لازم زعفران، نمک و فلفل روش تهیه پوره پیاز را خرد کرده و با برنج بگذارید پخته شود. بعد از پخته شدن با کره، خامه، زعفران، نمک و فلفل مخلوط کرده و چرخ کنید تا خوب نرم شوند و به کار برید. ص – املت پیاز (برای 2 نفر ) مواد لازم 2 عدد پیاز دو سوم فنجان شیر 6 عدد تخم مرغ مقداری روغن به میزان لازم نمک و فلفل مقداری هویج و خیار شور (برای تزیین) روش تهیه املت پیاز را خرد کرده و سرخ کنید. سپس تخم مرغ را خوب هم زده و به شیر اضافه کنید. مخلوط آماده را روی پیاز ریخته و فلفل را به آن بیافزایید. درب ماهی تابه را بگذارید تا تخم مرغ خوب بپزد. با هویج و خیار شور روی آنرا تزیین کرده و میل نمایید. ض – اردور پیاز مواد لازم 120 گرم قارچ 200 گرم کالباس 120 گرم جعفری 6 عدد پیاز درشت 120 گرم گوجه فرنگی به میزان لازم روغن، نمک و فلفل روش تهیه اردور کالباس، قارچ، جعفری و گوجه فرنگی را ریز خرد کنید. پیاز را بعد از پوست کندن در روغن سرخ نموده، مواد مذکور را با فلفل و نمک داخل پیاز قرار دهید. بعد در سینی فر با حرارت 300 درجه سانتیگراد به مدت 35 دقیقه در فر قرار دهید. در صورتی که بخواهید دم پخت کنید لازم است در قابلمه ای یک لیوان آب ریخته، روی حرارت ملایم قرار دهید تا پخته شود. ط – نان پیاز مواد لازم 1 کیلو آرد گندم یا جو 500 گرم پیاز (رنده شده ) 400 میلی لیتر آب 1 قاشق چایخوری پودر خمیر مایه روش تهیه نان پودر خمیر مایه و آب خیسانده یا جوشانده برگ شنبلیله را مخلوط کرده و به هم بزنید. سپس آرد جو و پودر برگ یا تخم شنبلیله را ابتدا کم کم به آن اضافه کرده و به هم بزنید تا بصورت خمیری نرم در آید و چسبندگی پیدا کند. بعد خمیر را در کیسه نایلون ریخته و بگذارید چند ساعت بماندسپس یک مشت از خمیر را روی تاس یا سینی پهن کرده، کمی برگ خشک شنبلیله روی آن پاشیده و در تنور قرار دهید تا پخته و طلایی رنگ شودبقیه خمیر را نیز به همین ترتیب انجام دهید. ظ – تهیه شوری با پیاز (پیاز شور) مواد لازم 1 کیلو پیاز 10 حبه سیر 2 شاخه مرزه 2 شاخه ترخون مقداری آب و نمک جوشیده روش تهیه شوری ابتدا پیاز را شسته و خشک کنید. سپس آنرا به 4 قسمت بریده و در یک ظرف که درب آن خوب بسته شود، بریزید. شاخه های مرزه و ترخون و سیر حبه شده را روی آن گذاشته و بعد آب و نمک جوشیده سرد شده را روی آن بریزید و درب آنرا ببندید. پس از چند هفته گذاشتن و جا افتادن از آن همراه با خوراک یا به عنوان اردور استفاده نمایید.

اسامی گوناگون جعفری: فارسی این نوع سبزی جعفری است ولی در شهسوار (تنکابن امروزی) به آن واپلیهم می گویند. در زبان عربی به جعفری لقب کرفس ماقدونی را داده اند. فرنگیها به یک نوع جعفری که کم عطر و کم خاصیت بوده پرسیل می گویند. در کتب داروسازی سنتی ایران از جعفری به عنوان فطراسالیون یاد کرده اند و این عنوان معرب پتروسلیوم لاتینی است. بقدونس، مقدونس، کرفس مقدنس، دینار رویه و حزا از اسامی دیگر جعفری است. جعفری در زبان لاتین به apium petroselinum، در زبان انگلیسی به parsley، در زبان فرانسه به persil و در زبان آلمانی به petersille شهرت دارد. ارمنی: azadkegh چینی: heung choi چک: petrzel دانمارک: persille هلند: petrselie استونی: aedpetersell فنلاندی pesilja یونانی: maintanosmakedonisi مجارستان: petrezselyem ایسلندی: petursselja اندونزی: seledi ایتالیایی: prezzemolo نروژی: persille لهستانی pietruszlazwyczahna پرتغالی:salasa رومانی: patrunel روسی: petrushka اسپانیایی: perejil سوئدی: persilja تایلندی: phakchifarng ترکی: maydanoz ویتنامی: rau mui مشخصات کلی جعفری: جعفری گیاهی دو ساله است که در سال اول از برگها یک طوقی پایه ای و در سال دوم ساقه ای گلدار تشکیل می دهد. ریشه اصلی آن ضخیم و کمی منشعب است و ضخامت آن تا 20 سانتیمتر هم می رسد. در هر چتر آن 10 تا 20 گل وجود دارد. میوه این گیاه به درازای 2 تا 3 میلیمتر به رنگ خاکستری تا قهوه ای و بیضوی شکل است و بویی قوی دارد. قسمتهای مورد استفاده آن برگ، ریشه و میوه خشک آن است. برگهای سال اول را در فاصله ماه های تیر تا شهریور و برگهای سال دوم را در بهار و ریشه آنرا در ماه های مهر تا آذر جمع آوری می کنند. جعفری از خانواده آمبلی فراسه است. ترکیبات شیمیایی اسانس جعفری: برگ و تخم و ریشه جعفری هر سه دارای اسانس باشند که بسیار مطبوع و معطر است. اسانس جعفری برای مطبوع کردن غذاها به کار می رود. اسانس تخم جعفری شامل یک الکالوئید به نام آپیول )apiol( است و نیز دارای یک گلوکیزد آپی ئین apiinاست و در آن ماده کومارین coumarin مشخص شده است در ریشه جعفری نیز اسانس یافت می شود مصرف بیش از حد اپی پولبرا در کبد و کلیه مناسب نیست .به طور کلی در گیاه جعفری چربی، پروتئین، هیدراتهای کربن، کلسیم،فسفر، سدیم، پتاسیم، ویتامین آلفاپنین، بتا پی نن، a، c، تیامین، ریبوفلاوبن و نیاسین وجود دارد. میرستی سین، الفا پنین، بتاپینن، میرستین، بتلا فلاندرن، لیمونن، گاماترپی نن، تراس اوسی مین، پراآن، متیل 4 ایزوپروپنیل بنزن، اوژنول، برگاپ تین، آپیوز، اسیدنروولیک، اسید کامئیک، اسیدکلروژنیک و اسید فوتیک نیز در آن وجود دارد. در 100 گرم جعفری 240 میلی گرم اسید اسکربیک، 60 میلی گرم کاروتن و مقداری ویتامین b و آهن وجود دارد. 10/1 تا 50/1 (بر حسب منشاء گیاه) محلول در روغن و اسانسها است و اگر تحت اثر سولفات آهن قرار گیرد و به رنگ قرمز خونی در می آید. بوی آن معطر و شامل آپیول و میریستین )myristicinee( به مقادیر کم از اتر اکسیدها نیز نامیده می شود. اگر بطور ساده تجزیه گردد ماده ای به نام آپی ژنین )apigenine( و نوعی قند به نام آپیوز )apiese(می دهد. ریشه جعفری دارای 50/0تا 80 /0 درصد اسانس مواد قندی و 5 درصد مواد معدنی است. نسخه های شفا بخش جعفری 1 – درمان آسم (تنگی نفس) با جعفری: افرادی که دچار حملات آسمی می شوند، چنانچه مدتی هر روز مقداری برگ جعفری تازه را خرد نموده و در کمی شیر گرم بریزند و صبح ناشتا میل کنند تنگی نفس آنها به خوبی برطرف شده و گرفتگی صدا را نیز برطرف می کند. 2 – تسکین دردهای عصبی با جعفری: استفاده از شیره برگ جعفری داروی مفیدی جهت رفع دردهای عصبی می باشد. شیره برگ جعفری را به تنهایی یا همراه الکل 90 یا 70 درجه تهیه می کنند. از شیره الکلی برگ جعفری به مقدار بسیار کم و بصورت استعمال خارجی استفاده می کنند. طرز استفاده: ابتدا سر و پیشانی را بشویید و خشک نمایید، سپس به مقدار یک سر انگشت از عصاره الکلی جعفری را به سر و محل درد بمالید و ماساژ دهید. 3 – پایین آوردن تب با جعفری: مصرف 3 تا 200 گرم از شیره ساده برگ جعفری (بدون الکل) و مالیدن روزانه چند قطره از شیره الکلی آن به سر و پیشانی در پایین آوردن درجه حرارت بدن و رفع تب بویژه تبهای متناوب توصیه می شود. 4 – دفع کرمهای ریز روده با جعفری: جهت دفع انگلها و کرمهای دستگاه گوارشی 5 مثقال پودر برگ خشک جعفری را با 5 مثقال پودر کرفس و 5 مثقال پودر گل بنفشه مخلوط کرده در کمی آب جوشانده و صبح ناشتا میل کنید و این عمل را تا چند روز متوالی تکرار کنید. 5 – درمان بند آمدگی ادرار با جعفری: استفاده از جوشانده 30 تا 40 برگ جعفری خشک در یک لیتر آب به عنوان داروی ضد عفونی کننده مجاری ادراری و ادرار آور عمل نموده و در رفع بندآمدگی ادرار بکار می رود .(توجه: مصرف روزانه 3 تا 4 فنجان از آب صاف شده این جوشانده کافی است) 6 – نقش جعفری در التیام دادن سریع زخمها: برگهای جعفری به دلیل داشتن خاصیت ضد عفونی کننده، میکروب کش و التیام دهندگی سریع زخمها در درمان جراحات کم عمق و التیام زخمها بکار می رود. برای این کار برگهای تازه جعفری را له کنید و بر روی جراحات ضماد نموده و ببندید. 7 – درمان بند آمدگی شیر مادران با جعفری: مادرانی که شیر آنها کم شده یا شیر در پستان آنها بند آمده، چنانچه کمی از برگهای تازه جعفری را له کرده و بر روی پستان ها ضماد کنند، بمدت چند ساعت آنرا بسته، بعد آنرا بشویند و این عمل را تا چند روز تکرار کنند نتایج شفابخشی بدست خواهند آورد. 8 – رفع اختلالات قاعدگی در زنان با جعفری: تقریبا کلیه اجزاء جعفری اعم از ریشه، تخم و برگ آن در درمان اختلالات قاعدگی از قبیل عقب افتادگی خون قاعدگی، عادت ماهیانه و همچنین ترشحات سفید غیر طبیعی زنان به صور مختلف دارویی (جوشانده، پودر و حمام دارویی) بکار می رود. الف – جوشانده تخم جعفری: صد گرم تخم جعفری را در یک لیتر آب بمدت 10 دقیقه جوشانده و آب صاف شده آنرا میل کنید. این جوشانده معالج قاعده های سخت بوده و عادت ماهیانه را باز می کند. ب – جوشانده برگ جعفری: سی گرم برگ جعفری خشک یاتر را در 250 گرم آب جوشانده و آب صاف شده آنرا میل کنید. این جوشانده علاوه بر رفع بند آمدگی خون قاعدگی معالج خوبی جهت رفع یائسگی زودرس خانمها می باشد. پ – حمام دارویی گیاه کامل جعفری: 100 گرم گیاه کامل جعفری (همراه با ریشه، ساقه و برگ را در کمی آب ریخته و بجوشانید، آب صاف شده آنرا در تشتی ریخته و پس از سرد شدن در آن بنشینید و محل را با آن شستشو دهید. 9 – تسکین دردگوش با جعفری: چکاندن آب جوشانده غلیظ برگهای جعفری در گوش در تسکین درد آن موثر است. همچنین استفاده از ضماد برگ له شده آن بر روی گوش در تحلیل ورم گوش مفید است. ( در صورت نبودن آب له شده جعفری یا جوشانده غلیظ آن، از روغن برگ جعفری بهره بگیرید) 10 – درمان یرقان (زردی) با جعفری: کسانی که از بیماری یرقان رنج می برند چنانچه 40 گرم ریشه دو ساله جعفری را در یک لیتر آب جوشانده و آب صاف شده آنرا با کمی عسل یا نبات شیرین کنند و میل نمایند در درمان بیماری آنها مؤثر است. 11 – معالجه نقرس با جعفری: جهت درمان نقرس و کاهش اسید اوریک خون سه مثقال تخم جعفری را با دو مثقال برگ آن و 5 مثقال عناب مخلوط کرده، جوشانده و آب صاف شده آنرا صبح و عصر میل کنید. همچنین می توانید جهت کاهش سوزش نوک انگشتان پا و درمان خارجی از ضماد و کمپرس جوشانده ریشه کاسنی و ریشه جعفری بر محل سوزش بهره بگیرید. 12 – نقش جعفری در ترک عادت مشروب خوری: استفاده از شربت ساده برگ جعفری یا جوشانده 40 گرم برگ آن در یک لیتر آب موجب رفع عادت استفاده از شراب و نوشابه های الکلی می گردد. (دستور تهیه شربت ساده برگ جعفری در صفحه ذکر شده است) 13 – درمان بیماریهای پوستی با جعفری: از جعفری به صور مختلف از قبیل ماسک، مرهم، پماد، کرم، روغن و کمپرس در برطرف نمودن برخی ضایعات پوستی استفاده می شود که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم: الف – رفع جوشهای قرمز صورت: مالیدن روغن برگ جعفری به پوست موجب رفع جوشهای قرمز پوست می گردد. همچنین شستشوی پوست با آب صاف شده دم کرده ریشه جعفری در دو وعده صبح و شام در از بین بردن اینگونه جوشها موثر است. ب – معالجه زبری و ترک دست و پا: استفاده از کرم نرم کننده پوست علاوه بر رفع زبری و خشنی موجب درمان ترک پوست می گردد. برای تهیه آن 20 گرم پودر برگ و ریشه جعفری را در کمی کره کاکائو ذوب شده بریزید، خوب بهم زده و هر بار کمی از آنرا به محل ترک بمالید. پ – از بین بردن غدد دردناک زیر پوست: یک مشت برگ جعفری تر و تازه را کوبیده و له نمایید، سپس آنرا با کمی روغن زیتون و نمک مخلوط نموده و خوب مالش داده و بر روی غدد دردناک بگذارید و اثر شفابخش آنرا در تسکین درد و تحلیل ورم ببینید. ت – تحلیل ورم چرکی چشم: استفاده از ضماد و کمپرس برگهای له شده جعفری بر روی ورم چشم، در تحلیل ورم آن و سر باز کردن چرک و عفونت زیر پوست بسیار مفید است. همچنین مصرف آب جعفری تازه همراه با آب هویج در درمان بیماریهای چشم موثر است. ث – تحلیل ورم کوفتگی و ضرب دیدگی: 100 گرم برگ جعفری تازه را با 50 گرم آرد جو و 20 گرم پودر گل ارمنی مخلوط کرده، کمی لعاب ختمی را نیز به آن افزوده و خوب بهم زده و بر محل کوفته شده و ضرب دیده بمالید و ببندید. ( در صورت سفت بودن مرهم کمی آب به آن اضافه کنید) 14 – دفع سنگ کلیه و مثانه با جعفری: عصاره جعفری تازه، سموم را از بدن دفع کرده و به شکستن سنگهای کلیه کمک می کند. در این مورد دم کرده جعفری نیز موثر است. طرز تهیه دم کرده جعفری: یک دسته جعفری شسته شده را در یک بشقاب گذاشته و آب در حال جوشیدن را روی آن بگذارید و روی آن را بپوشانید تا گرم بماند، وقتی سرد شد مایع را در 24 ساعت آینده مصرف کنید .چنانچه این عمل را تا سه هفته تکرار نمایید تمام اختلالات کلیه و مثانه شما درمان خواهد شد. 15 – درمان کم خونی و لاغری با جعفری: گیاه جعفری یک منبع خوب کلروفیل، آهن، مواد آلی، کلسیم، فسفر، منگنز و ویتامین های a و bو c است. این مواد جعفری را برای کم خونی و ضعف بدن مفید ساخته است. در این مورد استفاده از آب جعفری تازه، پودر قاووت و جوشانده آن توصیه می شود. 16 – مصارف درمانی و خواص طبی روغن جعفری: چکاندن چند قطره روغن جعفری در گوش موجب تسکین درد آن می گردد. جهت معالجه روماتیسم و نقرس از مالیدن روغن جعفری بر محل درد و مالش مداوم آن غفلت نورزید. روغن جعفری بدلیل داشتن خاصیت ملین (نرم کننده) در رفع گرفتگی ماهیچه ها، درمان زبری و سختی پوست و همچنین تحلیل ورم بصورت استعمال خارجی و مالیدن آن به عضو کاربرد دارویی دارد. طرز تهیه روغن جعفری: طرز تهیه روغن جعفری شبیه طرز تهیه روغن آویشن است. ( به صفحه 30 رجوع شود) 17 – فرآورده های گیاهی و دارویی جعفری: از جعفری به دلیل داشتن خواص طبی فراوان فرآورده های متعددی بدست می آورند که در زیر به چند نمونه از آنها اشاره می کنیم: الف – تهیه پودر قاووت چهار ریشه 40 گرم ریشه تمیز و خشک جعفری را با 40 گرم ریشه رازیانه، 40 گرم ریشه مارچوبه و 40 گرم ریشه کرفس مخلوط کرده، نرم ساییده و روزی یک قاشق مرباخوری از آنرا میل کنید. این قاووت دارای خاصیت ضد بی اشتهایی بوده و در درمان اسهال نیز بکار می رود. ب – شربت چهار ریشه طرز تهیه این شربت شبیه طرز تهیه شربت ساده جعفری است با این تفاوت که بجای استفاده از برگ جعفری، چهار ریشه جعفری، رازیانه، مارچوبه و کرفس را بکار ببرید. پ – عرق جعفری از برگها و ریشه جعفری بوسیله دستگاه های عرق گیری، عرق می گیرند. این عرق تقریبا کلیه خواص جعفری را دارا بوده ولی نسبت به آب تازه برگهای آن خاصیت دارویی کمتری دارد. ت – چای برگ جعفری خوردن روزانه 3 فنجان از چای ساده برگ جعفری در 3 وعده روزانه (صبح، ظهر و عصر) موجب رفع بند آمدگی ادرار، درمان نقرس و کاهش اسید اوریک خون می گردد. ترکیبات 10 گرم برگ جعفری خشک 1 فنجان آب جوش تازه روش تهیه چای طرز تهیه این چای همانند روش تهیه چای ساده بادرنجبویه (صفحه 63است. ث – چای کیسه ای (تی بگ) جعفری از برگهای خشک و همچنین تخم جعفری چای کیسه ای تهیه می شود که به صورت دم کرده مورد استفاده قرار می گیرد. ترکیبات 5 گرم تخم جعفری 15 گرم برگ خشک جعفری 5/2 گرم دارچین نیمکوب شده روش تهیه چای کیسه ای طرز تهیه چای کیسه ای جعفری شبیه روش تهیه چای کیسه ای بادرنجبویه (صفحه 115) است. ج – تنطور گیاه جعفری تنطور برگ و ریشه جعفری به مصارف دارویی تسکین سر دردهای عصبی، تهیه محلولهای قاعده آور برای زنان، تسکین درد گوش و … میرسد. ترکیبات 150 گرم برگ خشک جعفری 250 میلی لیتر الکل 50 گرم بومادران 750 میلی لیتر آب روش تهیه تنطور روش تهیه تنطور جعفری شبیه روش تهیه تنطور آویشن (صفحه 33) است. چ – شیاف جعفری یکی از بهترین و موثرترین فرآورده های دارویی جعفری، شیاف برگ آن است که جهت دفع کرمهای ریز روده و انگل های دستگاه گوارشی مورد استفاده قرار می گیرد. ترکیبات 20 گرم کره کاکائو 20 قطره روغن برگ جعفری 10 قطره روغن صبر زرد یا روغن تخم کدو روش تهیه شیاف طرز تهیه این شیاف شبیه طرز تهیه شیاف بادرنجبویه (صفحه 65) است. ح – کپسول جعفری جهت رفع بی اشتهایی و همچنین از بین بردن اسهال روزی 6 کپسول 250 میلی گرمی پودر تخم جعفری یا ریشه آنرا، 3 بار در روز، هر بار 2 کپسول، 5/2ساعت بعد از غذا میل کنید. خ – کمپرس گرم جعفری تحلیل ورم چرکین و سرباز کردن آن، رفع گرفتگی ماهیچه ها و کاهش درد عضلات از مصارف طبی کمپرس گرم برگ جعفری است. ترکیبات 300 میلی لیتر دم کرده یا جوشانده برگ جعفری 200 میلی لیتر دم کردم یا جوشانده گل ختمی روش تهیه کمپرس روش تهیه این کمپرس شبیه روش تهیه کمپرس اجزای گیاه آویشن (صفحه 33) است. د ضماد گرم جعفری از ضماد گرم برگ جعفری جهت ضد عفونی کردن و التیام زخمها استفاده می شود. همچنین ضماد گرم برگ جعفری بر روی نوک انگشتان پا در درمان سریع نقرس موثر است. لوازم مورد نیاز 1 عدد تابه کاسه ای کمی باند نخی یا پنبه ای کمی برگ تازه یا خشک جعفری روش تهیه ضماد طرز تهیه این ضماد شبیه طرز تهیه ضماد آویشن ( صفحه 34) است. ذ – روغن استخراج گرم جعفری از این روغن که از برگهای خشک یا تازه جعفری بدست می آید جهت تسکین درد گوش، رفع خشکی و زبری پوست و از بین رفتن تشنج (گرفتگی ) عضلانی استفاده می شود. ترکیبات 250 گرم جعفری خشک 500 میلی لیتر روغن زیتون روش تهیه روغن روش تهیه روغن استخراج گرم جعفری شبیه روش تهیه روغن استخراج گرم آویشن (صفحه 35) است. ر- روغن استخراج سرد روغن استخراج سرد برگ جعفری بیشتر جهت تهیه پماد ضد ورم بیضه و کرم نرم کننده پوست مورد استفاده قرار می گیرد. ترکیبات 75 گرم برگ جعفری خشک 25 گرم گل بنفشه خشک 1 لیتر روغن بادام شیرین روش تهیه روغن طرز تهیه این روغن شبیه طرز تهیه روغن استخراج سرد آویشن (صفحه 35 ) است. ز – روغن ماساژ جعفری ماساژ روزانه 3 مرتبه روغن جعفری عضلات و ماهیچه هایی را که به سبب رماتیسم دردناک شده اند، بهبود می بخشد و در درمان نقرس نیز مفید و موثر است. ترکیبات 10 قاشق چایخوری اسانس معطر روغنی برگ جعفری نصف قاشق چایخوری روغن اکلیل کوهی روش تهیه روغن روش تهیه این روغن شبیه روش تهیه روغن ماساژ آویشن (صفحه 36است. س – پماد طبی جعفری از پماد برگ جهت سرباز کردن عفونت دملهای دردناک و تحلیل ورم عضلات ضرب دیده استفاده دارویی می شود. ترکیبات 100 گرم روغن سیاه (پماد اکتیول) 40 گرم برگ جعفری خشک 10 گرم پودر تخم ختمی 400 گرم موم سفید روش تهیه پماد طرز تهیه پماد طبی جعفری شبیه طرز تهیه پماد طبی آویشن (صفحه 37) است. ش – کرم نرم کننده (ترکیبی) جعفری برگ جعفری و سایر مواد موسیلاژی (لعاب دار) بکار رفته در تهیه این کرم اثر قابل توجهی در رفع زبری و خشنی پوست داشته و موجب لطیف و شاداب شدن پوست می گردد. ترکیبات 100 میلی لیتر روغن استخراج سرد برگ جعفری 25 میلی لیتر تنطور گل پنیرک 25 میلی لیتر روغن تخم شنبلیله 25 گرم موم 25 گرم لانولین روش تهیه کرم طریقه ساخت این کرم شبیه روش تهیه کرم دارویی آویشن (صفحه 38است. ص – لوسیون و امولسیون جعفری از بین بردن جوشهای قرمز پوست و صورت و کاهش خارش اینگونه جوشها از خواص اصلی لوسیون و امولسیون برگ جعفری است. ترکیبات 2 قاشق غذا خوری عرق یا دم کرده برگ جعفری 2 قاشق غذاخوری عرق کاسنی 1 قاشق غذاخوری تنطور ریواس روش تهیه لوسیون طرز تهیه لوسیون برگ جعفری شبیه طرز تهیه لوسیون آویشن (صفحه 29است. ض – بخور جعفری استفاده مداوم و منظم از بخور برگ جعفری در طول 3 هفته متوالی اثر قابل توجهی در درمان سردرد و رفع تنگی نفس دارد ترکیبات 300 میلی لیتر دم کرده برگ جعفری یا 2 قاشق چایخوری اسانس معطر روغنی برگ جعفری 200 میلی لیتر دم کرده تخم گشنیز روش تهیه بخور طرز تهیه بخور جعفری شبیه روش تهیه بخور ضد میگرن آویشن (صفحه 39) است. 18 – فرآورده های غذایی و نوشیدنی جعفری: الف – شربت ساده جعفری 200 گرم برگ، ریشه و تخم جعفری را به تنهایی یا توأما در دو لیتر آب جوشانده بقدری که یک لیتر آب آن کم شود، سپس کمی شکر و وانیل به آن اضافه کرده و دوباره حرارت دهید تا بقوام آید و هر بار کمی از آنرا در آب حل نموده و میل کنید. ب – بورانی جعفری یک مشت برگ جعفری تازه را شسته، کمی آب، قدری نمک و کره به آن افزوده و بقدری حرارت دهید تا جعفری پخته شود و آب ظرف نیز تمام گردد، بعد از سرد شدن آنرا ریز ریز نموده، کمی ماست را در دستمالی تمیز بریزید تا آب آن گرفته شود کمی پودر نمک، فلفل و نعناع خشک را نیز به ماست اضافه کرده، با جعفری خرد شده مخلوط نموده و خوب بهم بزنید و در موقع مصرف بکار ببرید. پ – خوراک جعفری و اسفناج (برای 3 نفر) مواد لازم 750 گرم اسفناج 250 گرم برگ جعفری 2 قاشق سوپخوری آرد 10 گرم کره نصف فنجان شیر به میزان لازم نمک و فلفل روش تهیه خوراک اسفناج و جعفری را خوب شسته و خرد کنید. سپس آن را در قابلمه ریخته، کره را به آن اضافه کرده و روی شعله اجاق بگذارید و خوب هم بزنید. بعد آرد را به تدریج اضافه کرده و شیر را نیز به آن بیافزایید و به هم زدن ادامه دهید. نمک و فلفل را نیز وقتی که خوراک کاملا پخته شد، اضافه کنید. در پایان آن را در دیس ریخته و پس از تزئینات لازم به سر سفره بیاورید. ت – سوپ جعفری (برای 6 نفر) مواد لازم 1 دست برگ جعفری 2 دسته تره فرنگی 50 گرم کره 4 عدد زرده تخم مرغ 2 قاشق سوپخوری آرد سفید 150 گرم خامه 4 لیوان آب گوشت نصف استکان آبلیمو مقداری نمک و فلفل طرز تهیه سوپ برگ جعفری وتره فرنگی را شسته و خرد کرده، با 3 لیوان آب و کمی نمک بگذارید. بپزد، بعد از پختن تره فرنگی و جعفری را از صافی رد کنید. آرد را با کمی کره سرخ کنید و آب گوشت را به تدریج داخل این آرد سرخ شده بریزید و هم بزنید تا آرد، داخل آب گوشت حل شود. آنگاه تره فرنگی آماده شده را داخل این مایه ریخته و بگذارید چند جوش بخورد تا کمی غلیظ شود .کمی نمک و فلفل به آن اضافه نموده و بعد زرده های تخم مرغ را با آبلیمو و کمی نمک مخلوط کنید و داخل سوپخوری بریزید و سوپ را داغ داغ به تدریج روی تخم مرغ ریخته و بهم بزنید و خامه را روی سوپ ریخته و تزیین کنید. ث – سس جعفری مواد لازم 250 گرم جعفری 150 گرم کرفس 4 پیمانه سس مایونز 100 گرم خیار شور به مقدار کافی فلفل روش تهیه سس خیار شور را رنده کرده، کرفس و جعفری را ریز ریز نمایید. خیار شور، کرفس، جعفری و فلفل را با هم مخلوط کنید و چرخ کنید. سپس سس را با آن مخلوط نمایید و هم بزنید. حالا سس شما آماده است. ج – املت جعفری مواد لازم 650 گرم جعفری 7 عدد تخم مرغ به میزان کافی روغن و کره به میزان کافی نمک و فلفل روش تهیه املت تخم مرغ را خوب هم زده و با نمک و فلفل مخلوط کنید. جعفری را خوب ریز کرده و با مخلوط قبلی مخلوط کنید. در ماهی تابه های روغن را داغ کرده، مخلوط را در آن ریخته و روی حرارت ملایم قرار دهید تا همه جای املت خوب پخته شود. بعد از سرخ شدن یک طرف، املت را برگردانده، و طرف دیگر را سرخ نمایید و بعد میل کنید.

اسامی گوناگون دار فلفل: در فارسی به فلفل دراز شهرت دارد. خود فلفل در زبان یونانی به ارنیتس معروف است. در هند به آن بلبل می گویند. فلفل مویه، فلفل موی، فلفل مون، فلفل مونه و فلفل مونیه از اسامی دیگر این گیاه است. دار فلفل در زبان عربی به عرق الذهب شهرت دارد. دار فلفل در زبان بنگالی به pipool، در زبان چینی به biba، در زبان هلندی به langwerpig peper، در زبان انگلیسی به jaboranda یا papperlong، در زبان استونی به pikk pipar، در زبان فرانسوی به longpover، در زبان آلمانی به langer pfeffer، در زبان گجرات به pipara، در زبان هندی به pipli، در زبان مجارستانی به bali bors، در زبان اندونزیایی به cabe bali، در زبان کانادایی به hippali، در زبان مراتی به pimpali، در زبان سوئدی به langpeppar، در زبان تایلندی به phrik، در زبان اردو به pipul، در زبان ویتنامی به tat bat مشهور است. مشخصات کلی دارفلفل : دارفلفل میوه خوشه مانند درختی است شبیه به درخت توت و همانند لوبیا بوده که در غلاف آن دار فلفل قرار دارد. بسیار تند و تیز بوده و دارای طبیعتی بسیار گرم و خشک است. شکوفه آن مانند شکوفه درخت بید است که در ایام بهار از درخت می افتد. ترکیبات شیمیایی دارفلفل: دارفلفل دارای 5 /1 تا درصد اسانسی با بوی مطبوع ولی با طعم گرم و سوزاننده است. قسمت اعظم این اسانس را نیز فلاندرن و کدی نن تشکیل میدهد. در فلفل علاوه بر اسانس، نوعی رزین محلول در اتر و الکل، با طعمی سوزاننده، یک آلکالوئید به نام پی یه این نیز وجود دارد. مقدار درصد مذکور در میوه فلفل سفید زیادتر است. نسخه های شفابخش دار فلفل 1 – درمان شب کوری و تقویت قوای بینایی با دارفلفل: افرادی که شب کوری دارند یا چشمانشان ضعیف شده است چنانچه کمی میوه دار فلفل را نرم ساییده و آنرا به ترکیبات سرمه کندر، سرمه میخک و یا هر سرمه طبی دیگر اضافه نمایند و در چشم کشند و این عمل را مدتی ادامه دهند شب کوری و تاریکی چشمانشان برطرف خواهد شد. همچنین خوردن جگر کباب شده بز که چند دانه دار فلفل در آن گذاشته یا پودر فلفل روی آن پاشیده باشند مفید و موثر است. 2 – رفع سردی و رطوبت معده با دارفلفل: طبیعت دارفلفل گرم و خشک است. از این رو مصرف آن چه بصورت پودر و چه بصورت دم کرده آب آن به افرادی که دچار ضعف و رطوبت معده، بخاطر خوردن غذاهای سرد و سنگین، شده اند توصیه می شود. 3 – درمان بی اشتهایی با دار فلفل: استفاده از دم کرده دار فلفل به تنهایی یا همراه با گل بابونه داروی مفیدی جهت درمان بی اشتهایی به شمار می رود. همچنین خوردن 20 گرم پودر دارفلفل که با پودر بابونه و کمی عسل مخلوط شده باشد در روز در رفع بی اشتهایی نافع است. 4 – تقویت قوای جنسی با دار فلفل: مالیدن روغن دار فلفل به آلت و اطراف آن موجب تحرک بیشتر و رفع ضعف و سستی آن می گردد و در تقویت شهوت بی نظیر است. خوردن این روغن با عسل نیز مفید است همچنین اگر 20 گرم دار فلفل را با 10 گرم خولنجان، 10 گرم زنجفیل، 10 گرم میوه زبان گنجشک، و 10 گرم کندر مخلوط کرده، نرم ساییده، 200 گرم عسل را نیز به آن اضافه نموده و خوب بهم زده و خمیر حاصل را به شکل حب هایی در آورده و روزی دو حب میل کنید موجب تقویت قوای جنسی می شود. 5 – تهیه پادزهر با دارفلفل : استفاده از کمپرس و ضماد گیاه له شده دار فلفل یا جوشانده آن بر محل گزیدگی حشرات و جانوران گزنده بویژه عقرب موجب تحلیل ورم و تسکین درد و سوزش آن می گردد. همچنین مالیدن روغن دار فلفل به محل گزیدگی در درمان زخم و تسکین درد آن موثر است. 6 – رفع بدبویی دهان با دار فلفل: دار فلفل گیاهی گرم و بسیار معطر است. به همین دلیل کفلمه پودر آن در دهان موجب رفع بدبویی دهان و رفع آروغ های ترش و بدبوی دستگاه گوارشی بویژه معده می گردد. جهت اثر بخشی بیشتر بهتر است پودر دارفلفل را با کمی پودر میخک مخلوط نموده و بکار ببرید. 7 – تسکین درد مفاصل با دارفلفل: 30 گرم دار فلفل را در یک لیتر آب بجوشانید، ابتدا محل درد را با آب صاف شده آن شستشو داده و خوب ماساژ دهید، سپس تفاله آنرا بر محل درد گذاشته و بمدت چندین ساعت آنرا با پارچه نخی نازک ببندید. 8 – رفع نفخ شکم با دارفلفل: جهت رفع نفخ شکم و ورم آن، 20 گرم دار فلفل را در یک لیتر آب بجوشانید و آب صاف شده آنرا دو ساعت بعد از نهار یا شام میل کنید. همچنین خوردن یک استکان عرق یا پودر دارفلفل همراه با پودر زنیان در رفع نفخ شکم مفید است. 9 – رفع بی حسی و فلج عضلات با دار فلفل: مالیدن روغن دار فلفل به عضلات فلج و بی حس موجب بالا رفتن سرعت تحرک خون در این عضلات گردیده و در صورت مصرف مداوم موجب رفع بی حسی و درمان فلج عضلات می گردد. همچنین ضماد و کمپرس جوشانده این گیاه بر روی عضلات بی حس در درمان آنها موثر است. 10 – خواص طبی و مصارف دارویی روغن دار فلفل: مالیدن روغن دارفلفل به مفاصل موجب تسکین درد آنها می گردد. ضماد آن بر قضیب سبب تحریک آن و تقویت شهوت و میل جنسی می شود. مالیدن آن به عضلات بی حس و فلج موجب رفع سستی، بی حسی و فلج عضلات می گردد. مالیدن آن به سر و پیشانی، سردردی را که از باد سرد باشد برطرف می سازد. مالیدن آن به پهلو، درد کلیه و پهلو را که به علت سردی باشد از بین می برد. چنانچه به دار فلفل گیاه و دارویی دیگر نظیر زنجفیل، جوز هندی و مشک طرا مشیع را در حین تهیه روغن آن اضافه کنید خواص دارویی و اثرات درمانی آن بیشتر خواهد شد. طرز تهیه روغن دارفلفل: طرز تهیه روغن دار فلفل شبیه طرز تهیه روغن آویشن است. (به صفحه 30 رجوع شود) 11 – فرآورده های گیاهی و دارویی دار فلفل: طبیعت بسیار گرم، خاصیت محرک و اثربخش دار فلفل در درمان بیماریهای معده و دستگاه گوارشی سبب شده که از این گیاهه فرآورده های دارویی تهیه کنند که در زیر به چند نمونه از آنها اشاره می کنیم. الف – تنطور ترکیبی دارفلفل تنطور دار فلفل به مصارف دارویی افزایش سرعت و تحرک خون، درمان فلج، تحریک اشتها و تسکین درد عضلات می رسد. ترکیبات 100 گرم دار فلفل 100 گرم چوب دارچین 250 میلی لیتر 750 میلی لیتر آب روش تهیه تنطور طرز تهیه این تنطور شبیه طرز تهیه تنطور آویشن (صفحه 33) است. ب – روغن استخراج سرد دارفلفل استفاده از روغن استخراج سرد دار فلفل در تهیه پماد یا کرم ضد استرفاء (سستی و فلج عضلانی) و پماد مسکن درد مفاصل از جمله موارد استعمال این روغن است. ترکیبات 1 پیمانه خیسانده دار فلفل یا 2 پیمانه دارفلفل تازه 1 لیتر روغن زیتون روش تهیه روغن روش تهیه روغن استخراج سرد دارفلفل شبیه روش تهیه روغن استخراج سرد آویشن (صفحه 35) است. پ – روغن استخراج گرم دار فلفل استفاده از روغن استخراج گرم دارفلفل جهت تسکین درد پهلو (بصورت ماساژ و رفع گرفتگی های عضلانی و ماهیچه های بسیار مفید است) ترکیبات 150 گرم دار فلفل خشک 500 میلی لیتر روغن زیتون 100 گرم برگ آویشن کوهی روش تهیه روغن طرز تهیه این نوع روغن دارفلفل شبیه طرز تهیه روغن استخراج گرم آویشن (صفحه 35) است. ت – روغن ماساژ دارفلفل ماساژ آلت و قضیب با روغن ماساژ ( ساده یا ترکیبی) دارفلفل تأثیر زیادی در تقویت میل جنسی و افزایش میل به جماع دارد. ترکیبات 1 قاشق چایخوری اسانس معطر روغنی دارفلفل نصف قاشق چایخوری اسانس معطر روغنی انغوزه 3 قاشق غذا خوری روغن بادام شیرین روش تهیه روغن روش تهیه این روغن شبیه روش تهیه روغن ماساژ آویشن (صفحه 36است. ث – غرغره و دهان شویه دارفلفل از غرغره و دهان شویه دارفلفل جهت رفع بدبویی دهان، رفع آروغهای ترش و بدبوی دستگاه گوارشی بخصوص معده و کاهش رطوبت و سردی فضای داخلی دهان استفاده می شود. ترکیبات یک فنجان آب دمکرده یا جوشانده غلیظ دارفلفل یا یک قاشق چایخوری تنطور دارفلفل حل شده در یک فنجان آب گرم روش تهیه غرغره یا دهان شویه روش تهیه این غرغره یا دهان شویه شبیه روش تهیه غرغره یا دهان شویه آویشن (صفحه 41) است. ج – کپسول دارفلفل طبیعت گرم و طعم بسیار تند و تیز دارفلفل سبب گردیده که مصرف آن برای همه افراد امکانپذیر نباشد. بهمین منظور استفاده از کپسول های 200 میلی گرمی پودر دارفلفل جهت رفع معده و ترشی آن توصیه و تجویز می شود. چ – چای ضد سردی معده دارفلفل ترکیبات 10 گرم دارفلفل 5 گرم چوب دارچین 10 گرم چای سفید هندی 10 گرم گل گاوزبان روش تهیه چای طرز تهیه این چای شبیه طرز تهیه چای روحیه بخش (ترکیبی) بادرنجبویه (صفحه 63) است . ح – پماد محرک دارفلفل این پماد سرعت جریان خون را بخصوص در عضلات گرفته و بی حس بالا برده و موجب تسکین درد می گردد. همچنین از آن جهت تحریک آلت و قضیب و تقویت نیروی جنسی استفاده می کنند. ترکیبات 200 گرم پیه بز 100 گرم پیه خوک 200 گرم روغن کوهان شتر 40 گرم دارفلفل 5 گرم صمغ جوشیر 5 گرم صمغ انغوزه روش تهیه پماد محرک روش تهیه پماد محرک دارفلفل شبیه روش تهیه پماد طبی آویشن (صفحه 37) است. خ – ضماد گرم دارفلفل از ضماد گرم جوشانده یا دم کرده یا له شده تازه دارفلفل جهت تسکین درد و سوزش محل گزیدگی حشرات و جانوران گزنده بخصوص عقرب استفاده دارویی می شود. لوازم مورد نیاز مقداری خیسانده دارفلفل خشک یا دارفلفل تازه 1 عدد تابه کاسه ای کمی باند نخی یا پنبه ای روش تهیه ضماد روش تهیه این ضماد شبیه روش تهیه ضماد آویشن (صفحه 34) است. 12 – فرآورده های غذایی دارفلفل الف – پودر کاری دارفلفل ترکیبات 1 قاشق چایخوری پودر فلفل سیاه 2 قاشق چایخوری پودر خولنجان 6 عدد فلفل قرمز خشک (پودر شده) 30 گرم دانه گشنیز نصف قاشق چایخوری دانه خردل 1 قاشق چایخوری دانه شنبلیله نصف قاشق چایخوری پودر زنجبیل 1 قاشق غذا خوری پودر زرد چوبه روش تهیه پودر کاری کلیه اجزاء فوق ( به غیر از زنجبیل و زردچوبه) را در یک تابه آهنی تفت دهید. سپس آنرا پودر کرده، با پودر زنجبیل و زرد چوبه مخلوط کرده و به کار برید. ب – چاشنی دارفلفل از بین بردن طبیعت سرد غذاها و معطر، خوشبو و خوش طعم کردن غذاها از جمله موارد مصرف چاشنی دارفلفل است. ترکیبات 2 قاشق چای خوری پودر دارفلفل نصف قاشق چایخوری پودر میخک نصف قاشق چایخوری پودر جوز هندی نصف قاشق چایخوری پودر موسیر روش تهیه چاشنی کلیه اجزاء فوق را مخلوط کرده، نرم ساییده، کمی نمک به آن اضافه کرده و موقع صرف غذا، کمی از آنرا روی غذا بپاشید و میل نمایید. پ – خوراک تخم مرغ با دارفلفل (برای 2 نفر) مواد لازم 4 عدد تخم مرغ 1 قاشق غذاخوری پودر دارفلفل 2 قاشق غذاخوری خامه 2 قاشق غذاخوری کره 1 قاشق غذاخوری آب داغ یک دوم قاشق چایخوری آویشن مقداری نمک و فلفل روش تهیه خوراک تخم مرغ، دارفلفل، آویشن، آب و خامه را در کاسه با هم مخلوط کنید. کره را در تابه روی حرارت ملایم آب کرده و تخم مرغ را درون تابه بریزید.تخم مرغ را به مدت 4 دقیقه، در حالیکه مرتب آنرا می زنید، بپزید. نمک و فلفل روی خوراک پاشیده و میل کنید . ت – سس دارفلفل مصرف این سس که روش تهیه آن بسیار آسان است همراه با تخم مرغ و اسفناج یا مارچوبه پخته بسیار لذیذ است. مواد لازم مقداری پودر دارفلفل مقداری پودر جوزهندی یک سوم پیمانه کره 1 قاشق غذاخوری آبلیمو 2 عدد زرده تخم مرغ به میزان لازم نمک روش تهیه سس کره را درون تابه ریخته و روی حرارت ملایم قرار داده تا آب شود. در طول این مدت زرده های تخم مرغ را در مخلوط کن ریخته و بمدت چند ثانیه مخلوط کنید. بدون اینکه مخلوط کن را خاموش کنید. آبلیمو، نمک، دارفلفل و جوز هندی را به زرده تخم مرغ اضافه کنید. به آرامی کره آب کردهه را به سایر مواد افزوده و 10 ثانیه دیگر مواد را مخلوط کنید تا سس یکنواخت و غلیظ شود. ث – ترشی دارفلفل مواد لازم یک مشت دار فلفل تازه یا خشک مقداری نعناع و میخک به میزان لازم سرکه 2 پر سیر روش تهیه ترشی دارفلفل را با کارد به نوارهای کوچکی ببرید و سیر را ریز کنید. دارفلفل و سیر را داخل ظرف ترشی ریخته و روی آن سرکه بریزید. نعناع و میخک خشک را به آن اضافه کرده، درب ظرف را محکم بسته و در جای خنک نگهداری کنید. پس از گذشت 3 هفته و جا افتادن و آن، ترشی شما آماده مصرف است. ج – پرورده عسلی دارفلفل مواد لازم 50 گرم دارفلفل 2 عدد ریشه کوچک زنجفیل 300 گرم عسل طبیعی روش تهیه پرورده عسلی دار فلفل و زنجفیل خشک را در آب مدتی بخیسانید. سپس آنرا از آب بیرون آورده و در آبکش بریزید تا آبش برود. بعد آنرا با کارد خرد کرده و در شیشه عسل بریزید و خوب هم بزنید. پس از چند هفته گذاشتن و جذب عسل به دارفلفل و زنجفیل، پرورده شما آماده است. صبحها و عصر نصف قاشق مرباخوری آنرا میل کنید.

امام صادق (علیه السلام) : مِن أَحَبِّ الاَعمَالِ إِلَى اللَّهِ عَزَّ وَجَلَّ إِدخَالُ السُّرُورِ عَلَى المُؤمِنِ إِشبَاعُ جَوعَتِهِ أَو تَنفِيسُ كُربَتِهِ أَو قَضَاءُ دَينِهِطرز تهیه ضماد سیر

محبوب ترين و دوست داشتن ترين عمل در پيشگاه خداوند تبارك و تعالى خوشحال كردن مؤمن است ؛ به اينكه يا او را از گرسنگى سيرش كند ؛ يا او را از گرفتارى نجات دهد ؛ يا قرض و دينش را اداء نمايد .  «الكافي ج2 ص192» 


در كتب طب سنتى با نام عربى آن «ثوم» آمده است. نوع كوهى و وحشى آن را «موسير» گويند كه در كتب طب سنتى با نام «اسقورديون» و «ثوم الحيه» نيز آورده شده است. به فرانسوى‏Ail وAil cultive و به انگليسى‏garlic گفته مى‏شود. گياهى است از خانواده‏Liliaceae نام علمى آن‏Allium sativum مى‏باشد.


مشخصات‏


گياهى است پايا و قسمت زيرزمينى‏اش متورم كه ريشكها از آن بيرون آمده و اين تورم همان سير است كه معمولا مصرف مى‏شود، هر غده متورم سير 12- 10 دنده سير دارد كه روى همه آنها را پوششى سفيدرنگ يا صورتى پوشانيده است. برگهاى آن نوارى برنگ سبز تيره، گلها كوچك، صورتى يا مايل به سبز كه به صورت يك چتر در انتهاى ساقه استوانه‏اى گل‏دهنده به ارتفاع 60- 50 سانتى‏متر ظاهر مى‏شود.طرز تهیه ضماد سیر

دانه‏هاى آن سياه است.


به‏طور كلى دو نوع سير هست سير سفيد و سير صورتى. براى تكثير سير دنده‏هاى سير را از غده آن جدا كرده در اوايل پاييز مى‏كارند. فقط در مناطقى كه زمينهاى آن در دوره زمستان خيلى مرطوب مى‏شود ناچار سير در اوايل بهار كاشته مى‏شود. و ضمنا در مواقعى كه كشت پاييزه به دليلى انجام نشده باشد براى عدم فوت وقت‏ مى‏توان به‏هرحال سير را در اوايل بهار كاشت.

تركيبات شيميايى‏


سير از نظر تركيبات شيميايى داراى حدود 1- 06/ 0 درصد اسانس مى‏باشد كه شامل آليل‏پروپيل دى‏سولفيد و دى‏آليل دى‏سولفيد و دو تركيب گوگردى ديگر مى‏باشد. سير ضدعفونى‏كننده است و فشارخون را پايين مى‏آورد و به علاوه داراى آليسين‏، آليساتين يك‏ و آليساتين دومى‏باشد. سير خاصيت بازدارنده رشد در سير قرمز سير سفيد

مورد جرمهاى گرام نگاتيو گروههاى تيفوئيد و شبه حصبه يا پاراتيفوئيد و اينترى‏تيس (ورم روده‏هاى كوچك) دارد. سير خاصيت بسيار قابل ملاحظه جرم‏كشى دارد و كشت ميكروبى تحت تأثير سير از بين مى‏رود.

در هريك صد گرم از دنده‏هاى غده سير خام مواد زير وجود دارد:

آب 61 گرم، پروتئين 6 گرم، مواد چرب 2/ 0 گرم، هيدراتهاى كربن 29 گرم، خاكستر 5/ 1 گرم، كلسيم 29 ميلى‏گرم، فسفر 202 ميلى‏گرم، اهن 5/ 1 ميلى‏گرم، سديم 19 ميلى‏گرم، پتاسيم 529 ميلى‏گرم، ويتامين‏A خيلى كم، تيامين 25/ 0 ميلى‏گرم، رايبوفلاوين 08/ 0 ميلى‏گرم، نياسين 5/ 0 ميلى‏گرم، ويتامين‏C 15 ميلى‏گرم.

خواص- كاربرد


سير بادشكن، ضدعفونى‏كننده است و سابقا حكما معتقد بودند خوردن سير بدن را در مقابل بيمارى‏هاى عفونى محافظت مى‏كند. نرم‏كننده سينه، كرم‏كش و ضد كرم، مدر، آرام‏بخش و محرك و مقوى و تونيك است

چينى‏هاى قديم سير را به عنوان تقويت‏كننده احشا و تصفيه‏كننده و به عنوان عاملى كه براى طحال مفيد است مورد توجه قرار مى‏دادند [ريد]. و سير را به عنوان ماده مسكن و آرام‏بخش براى معده و كليه مى‏شناختند و معتقد بودند كه در مورد مسموميتهاى غذايى سير به عنوان ترياق و ضد سم اثر بسيار نيكويى دارد [استوارت‏]. براى معالجه سرماخوردگى و التهابهاى زكامى بينى [هاو]. و در ضعفهاى ناشى از آفتاب‏زدگى مى‏خوردند. سير را در روغن له مى‏كردند و روى آبسه‏ها و محل نيش حشرات و مار و عقرب مى‏گذاردند. دو دانشمند معروف‏Cavallito وBailey در سير (آليسين) را يافتند كه روغن بى‏رنگى است و خاصيت بازدارنده رشد باكترى روى باكترى‏هاى گرام پوزيتيو و گرام نگاتيو دارد [پتلو]. تجربيات جالبى براى معالجه سل با سير روى خوكچه آزمايشگاهى به عمل آمده است. سير فشارخون بالا را پايين مى‏آورد و موجب اتساع شريانها و رفع تصلب شريانها مى‏شود. سير از نظر طبيعت طبق نظر حكماى طب سنتى خيلى گرم و خشك است. حرارت سير شبيه به حرارت غريزى است و سير وحشى و صحرايى از سير مزروع گرمتر و خشك‏تر است از نظر خواص معتقدند كه بازكننده انسداد مجارى و خشك‏كننده رطوبتهاى معده و مفاصل و رقيق‏كننده خون است. مدر است و قاعده‏آور و معرق، ضد سم است، پوست را زخم مى‏كند. خوردن آن در صورتى كه منطبق با مزاج باشد و در حد اعتدال خورده شود براى سلامتى بدن مفيد است. توصيه اين است كه پخته و يا با سركه خورده شود (سيرترشى). سير براى تصفيه آواز، حلق، نفس‏تنگى، فراموشى، فلج، لقوه، رعشه و اكثر بيماريهاى عصبى مفيد است. دردهاى مفاصل، سياتيك، نقرس، درد لگن خاصره و امثال اينها را تسكين مى‏دهد. و براى قطع اخلاط غليظه، دفع بادهاى تهى‏گاه، خارج‏ ساختن زالوى در حلق مانده، براى اخراج اقسام كرم معده و كرم كدو مفيد است. در سردمزاجان براى تقويت نيروى جنسى و افزايش توليد اسپرم نافع است. در گرم‏مزاجان تشنگى ايجاد مى‏نمايد و براى تبهاى كهنه، زخمهاى ريه، درد معده، قطره قطره ادرار كردن، درخشانى رنگ چهره و تحليل ورمها و خرد كردن سنگ كليه مفيد است. ضماد مخلوط سير كوبيده با پيه يا با روغن زيتون براى تحليل تومورهاى سرد اثر قوى دارد و اين ضماد به (خردل شيطان) معروف است.

در مقابل سم گزيدن مار و رتيل و حشرات سمى ضد سم خوبى است.

ادامه خوردن آن موجب ريختن موى سفيد و روييدن موى سياه است. اگر با انجير و سداب و مغز گردو خورده شود، پادزهر قوى است. پخته آن با زيره براى تقويت دندان مفيد است. اگر سير را با شير گوسفند پخته و با روغن حيوانى سرخ كنند و با عسل شيرين كرده و حلوا درست كنند در تحريك نيروى جنسى و انعاظ بسيار مؤثر است.

در صورت عدم رعايت مزاج و سن و فصل، خوردن سير مضر است، سردرد مى‏آورد و براى چشم و ريه و بواسير و زنان حامله و اشخاصى كه شكم‏روش دارند مضر مى‏باشد و نيروى جنسى را ضعيف مى‏كند.

توصيه براى رفع اين مضرات خوردن پخته آن است در آب با كمى نمك و اضافه كردن روغن بادام يا روغن حيوانى و خوردن آن با گشنيز و سكنجبين و آب انار ترش و شيرين. غرغره آب سير با آب سركه براى اخراج زالوى در حلق مانده مفيد است. تنقيه با آب دم‏كرده سير براى سياتيك و ماليدن سير پخته به دندان براى تسكين درد دندان نافع است. ضماد سوخته آن با عسل براى رفع خون‏مردگى زير پلك چشم نافع است.

با خوردن چند قطره اسانس آنژليك نيز بوى سير رفع مى‏شود و يا نيم ساعت پس از مصرف آن اگر يك عدد سيب را رنده كرده و يا يك قاشق عسل بخورند و يا پس از خوردن سير برگ جعفرى را بجوند بوى سير رفع مى‏شود.

خوردن سير براى اشخاصى كه دستگاه جهاز هاضمه آنها تحريك مى‏شود، مجاز نيست.

براى تهيه جوشانده سير 30- 8 گرم آن را در يك ليتر آب يا شير مى‏جوشانند.

منبع : کتاب معارف گیاهیدرمان چربی و قند خون با عرق سیر عرق سیر قند خون را کاهش می …

داستانی درباره‌ی سیر از زبان سالخوردگان :


ماموران دربار حکومت ناصرالدین شاه مردی خباز را از بندر گناوه از شغل خودش بی‌کار کردند و به این دلیل که او نیم‌تنه‌ی پایینش شباهت زیادی به ماهی داشت او را به تهران بردند تا درباریان این انسان­ماهی را ببینند. چون به دربار رسید سکوت اختیار کرد. با خود گفت دیگر هرگز دریا را نخواهد دید. او را نزد شاه بردند و به او امر کردند در مقابل شاه سر فرود آورد و ادای احترام کند. مرد خباز بدون عکس العمل به شاه نگاه می‌کرد تا اینکه یکی از بزرگان دربار گفت:” شاها، اجازه دهید چند روزی در دربار بماند تا خو بگیرد.” شاه قبول کرد. مرد چند روزی در دربار ماند. باز هم صحبت نکرد تا اینکه وزیر اعظم امیرکبیر از جریان خبر دار شد و با مرد خباز صحبت کرد و جوابی نشنید. دستور داد مرد را در بازار و کاروانسراهای تهران بگردانند تا سیاحتی بکند بلکه سخنی بگوید. به مدت چهار روز او را در کوچه و بازار گرداندند. روز اول در یک کاروان­سرا خندید و روز دوم در یک تجارت‌خانه خندید ولی مأمورین متوجه‌ نشدند که به چه چیزی و چه کسی می‌خندد. پایان روز چهارم  اور را نزد شاه بردند و واقعه­ی خندیدن او را تعریف کردند. شاه هر چه از او سؤال کرد جوابی نشنید. با غضب گفت: ” گردنش را بزنید.” ولی باز هم تغییر در روحیه‌ی آن مرد ایجاد نشد. شاه رو به مرد کرد و گفت: ” اگر بگویی برای چه خندیدی قول می‌دهم دستور دهم که فوراً تو را به دیارت بازگردانند و خلعتی شاهانه به عنوان سوغات با خود ببری. مرد خباز لب به سخن گشود و گفت:” قربانِ قبله‌ی عالم گردم. شهر شما بسیار تماشایی بود. در روز اول در کاروان­سرایی دیدم که سیر را خروار می‌فروشند. از این کار خنده‌ام گرفت. روز بعد وارد تجارت‌خانه‌ای شدم که بسیار زیبا فرش شده بود. مقداری زعفران را با چه دقتی مثقال می‌کردند. از بابت این هم خنده‌ام گرفت که سیر با آن همه خواص خروار خروار و زعفران را با خواص کم با آداب و دقت مثقال مثقال وزن می‌کردند.” شاه دستور داد هدایای ارزنده به وی دادند و به دیارش فرستادند.

خواص درمانی و روش مصرف


سیر طبیعت گرم و خشک دارد.


قسمت مورد استفاده:  غده‌ی زیرزمینی


طرز تهیه ضماد سیر

طرز تهیه‌ و خواص ترشی سیر: از قدیم سیر را حبه می‌کردند و بعد پوست می‌گرفتند و در شیشه یا  کوزه‌ای که داخلش لعاب داشت  قرار می‌دادند و روی آن را سرکه‌ی انگور که خودشان از قبل تهیه کرده بودند می‌ریختند و درِ آن را محکم می‌بستند و روی کوزه تاریخ می‌گذاشتند. این ترشی را گاهی به مدت هفت سال دست نمی‌زدند. در این مدت سیر تغییر رنگ می‌دهد و سیاه رنگ می‌شود و طعم آن کاملاً تغییر می‌کند و مایل به طعم شیرین. تا حدودی مانند عسل و بسیار نرم می‌شود. سیر هفت­ساله را برای دردهای کهنه مفاصل و عصب سیاتیک به مریض می‌دهند که همراه با غذای روزانه مصرف کند.

طرز تهیه‌ و خواص سیر مقشر: مقداری سیر را پوست بکنید و رنده کنید. ظرفی را آماده داشته باشید. مقداری سیر رنده شده را در ته ظرف پهن کنید و کمی شکر روی آن بریزید. دوباره سیر را روی آن‌ها پهن کنید و دوباره شکر بریزید. این عمل را تا پرشدن ظرف ادامه دهید. در پایان درِ آن را ببندید و در جای خشک و گرم نگاه دارید. به مدت یک تا چند سال درِ آن را باز نکنید. این سیر برای دردهای کهنه­ی مفاصل و همچنین پیش‌گیری از سرطان معجونی شفابخش خواهد بود.

طرز تهیه‌ و خواص روغن سیر: روش اول: سیر را بعد از پوست­کندن خرد کنید. بعد در شیشه  دردار بریزید. روی آن را روغن زیتون بودار اصل اضافه کنید و آن را از اول بهار تا آخر پاییز  در مجاورت نور مستقیم آفتاب قرار دهید. بعد می‌توانید از آن برای چرب کردن مفاصلی که درد  دارند استفاده کنید. روش دوم: پنجاه گرم سیر تازه را رنده کنید و در دویست و پنجاه گرم الکل سفید قرار دهید. به مدت پنجاه روز تمام درِ آن را ببندید و در جای گرم نگهداری کنید. برای آرام کردن دردهای رماتیسم صبح و شب سه تا چهار قطره از آن را با یک سوم استکان آب میل کنید. تا بهبودی با روغن سیر محل‌ها را ماساژ دهید و گرم نگاه دارید.

چربی خون ، گرفتگی رگ، قلب: سی حبه‌ سیر را پوست بگیرید و همراه با پنج عدد لیموترش جیرفتی که پوست و هسته‌ی آن را گرفته‌اید داخل هم‌زن (میکسر) بریزید. پس از آن‌که همه‌ی محتویات له شد با یک لیتر آب مخلوط کنید و بجوشانید (نکته‌ی مهم: فقط و فقط، یک بار جوش بخورد.) پس از سرد شدن، آن را از صافی رد کنید و محتویات را داخل یک شیشه بریزید و در یخچال نگهداری کنید. روزانه نصف استکان بعد از هر غذا میل نمایید. پس از سپری شدن سه هفته از مصرف مداوم این عصاره­ی طبیعی، شادابی را در تمام بدنتان لمس خواهید کرد و تمامی گرفتگی­های رگ­های بدن و سایر عوارض آنها به عنوان مثال دید کم و سنگینی گوش به حالت عادی خود باز خواهد گشت. بعد از مصرف یک دوره‌ی سه هفته‌ای، شما باید هشت روز استراحت کنید و سپس دومین دوره‌ی مصرف سه هفته‌ای را اجرا کنید.

اسهال در اثر سردی مزاج: سیر را بکوبید و با ماست مخلوط کنید و با نان میل کنید.

مسومیت: چنانچه بر اثر مصرف بعضی از مواد مسموم شده­اید سیر رنده شده را با ماست مخلوط و میل کنید.

اشتها آور: قبل از هر غذا کمی سیر تازه را خوب بجوید.

انگل در کودکان: کمی سیر را خرد کنید و در پارچه‌ای نازک به گردن کودک بیاویزید و به سوپ یا غذاهای کودک کمی سیر کوبیده اضافه کنید.

تقویت حافظه‌‌ی افراد پیر سرد مزاج:  قبل از هر غذا یک حبه سیر میل کنید.

لکه­ی برص: سیر تازه را پوست بکنید و کمی رنده کنید. با کمی آب آن را بپزید و روی محل‌های رنگ­پریده و لک‌های برص قرار دهید. تا بهبودی این عمل را تکرار کنید.

آرام‌بخش درد مفاصل: در صورت سردی مزاج سیر کوبیده را با ماست میل کنید.

طاسی: سیر تازه را رنده کنید و با روغن حیوانی کمی سرخ کنید و بعد روی محل را با آن ماساژ دهید. دو ساعت بعد آن را با صابون‌های گیاهی بشویید. این عمل را تا گرفتن نتیجه باید ادامه دهید.

نکته‌­ها:


–         برای آزمایش بارداری دست‌ها را با آب و صابون بشویید. در یک باند استریل یک حبه سیرِ پوست­کنده و سیر را برش دهید و سپس باند را لوله کنید و داخل واژن قرار دهید. به مدت یک ساعت استراحت کنید. سپس دستتان را جلوی دهان بگیرید. اگر بوی سیر احساس کردید، نشانه‌ی باردار بودن شماست.

–         اگر در مکانی حبوبات یا غلات انبار کرده‌اید مقداری سیر در این مکان‌ها بگذارید. محصولات شما از شر سوله یا شپشک و آفات در امان می‌ماند.

 –         سیر را خوب بجوید و از بوی آن نگران نباشید. بعد از صرف سیر مقداری از برگ سبز و تازه و حتی خشک آن را با کمی تخم ریحان در دهان بجوید یا چند دانه هل سبز را با یک حبه قند نرم بجوید تا بوی سیر از دهان برود.

https://hakimtehrani.com/


سیر: سير گياهي است علفي و دائمي كه ساقه آن تا ارتفاع 40 سانتيمتر نيز مي رسد . قسمت زير زميني آن متورم و مركب از 5 تا 12 قطعه و محصور در غشاهاي نازك و ظريف برنگ خاكستري مايل به سفيد مي باشد . برگهاي آن باريك و نواري شكل برنگ سب تيره و گلهاي آن كوچك و صورتي رنگ كه بصورت يك چتر در انتهاي ساقه ظاهر مي شود . سير وپياز رابطه اي نزديك با هم دارند كه شايد بدليل بوي بد آنها مي باشد . نام سير در كتاب مقدس آمده ست و در مصر قديم براي موميائي مدرگان و خوش طعم كردن غذاها بكار يم رفته است . هومر شعر باستان در نوشته هاي خود از آن ياد برده است . مردم در اروپا و اسپانيا از قبل از ميلاد مسيح آنرا مي شناختند و از آن استفاده مي كردند . بقراط پدر علم طب در نوشته هاي خود از خواص آن ياد كرده و يكي ديگر از دانشمندان قديم 61 خاصيت مختلف براي سير قائل شده است . سه نوع سير وجود دارد : 1-سير آمريكايي بنام Greole ناميده مي شود . اين نوع سير داراي پوست سفيد بوده و از انواع ديگر قوي تر است . 2-سير تاهيتي كه از بقيه درشت تر است و گاهي قطر آم به 8 سانتيمتر مي رسد . حضرت محمد (ص) براي سير 70 خاصيت مختلف قائل شده اند و مي فرمايند : از سبزي سير تا مي توانيد استفاده كنيد زيرا سير دواي هفتاد درد است اما آنكس كه سير وپياز خورده به مسجد نيايد و به مردم نزديك نشود .

سیر:کارهای زیادی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا ریزش مو را کاهش دهید یا متوقف سازید. اما آنچه که انجام می دهید به علل  ریزش موهایتان،  بستگی دارد. در بعضی از مواقع  نظیر ریزش مو پس از بارداری، ممکن است که مشکل خود به خود بر طرف گردد و به خاطر داشته باشید که هر شخصی روزانه مقداری ریزش مو دارد که کاملا طبیعی است. وقتی که ریزش مو ادامه می یابد، مایلید که پزشکتان را ببینید. در این مقاله از بخش زیبایی، …

روغن های گیاهی چگونه برای حفظ سلامتی مورد استفاده قرار می گیرند؟ در چند سال اخیر استفاده و محبوبیت روغن های گیاهی رشد چشم گیری داشته است. برند های زیادی این گونه روغن ها را تولید می کنند که خواصی مانند ضد اضطراب و ضد میکروب بودن، آنتی اکسیدان، ضد التهابی، تقویت ایمنی بدن، خواب آور و کاهش استرس نیز دارند. در این مقاله از بخش طب سنتی و داروهای گیاهی دکتر سلام، به فواید روغن های گیاهی برای کاهش وزن می پردازیم. یکی از …

در مورد اسب درمانی چه می دانید؟ آیا با فواید و کاربردهای اسب درمانی آشنایی دارید؟ می دانید که با کمک این روش میتوان بیماری های روانی را درمان کرد؟ حیوانات به میزان فوق العاده ای می توانند حمایت احساسی ارائه دهند. فراتر از رابطه با حیوانات خانگی که بسیاری از ما آن را  تجربه کرده ایم، گاهی اوقات حیوانات از طریق به چالش کشیدن تجربیات عاطفی درمان جویان در تنظیمات درمانی شان، به آن ها کمک می کنند. در این مقاله از بخش روانشناسی …

کودکان و نوجوانانی که درگیر اختلال اضطراب اجتماعی (SAD) هستند، گاهی تا بزرگسالی با این علائم زندگی می کنند بدون این که حتی متوجه آن ها شوند. اگر چه SAD سومین اختلال سلامت ذهن رایج است، بسیاری از والدین و معلمان با علائم و نشانه های آن در کودکان و نوجوانان آشنا نیستند. اختلال اضطراب اجتماعی شامل ترس یا فوبیای شدید از موقعیت های اجتماعی یا عملکردی است. اگرچه بسیاری از نوجوانان اضطراب های نرمال ناشی از تغییرات بلوغ را تجربه می کنند، افرادی که …

می دانید فیتوتراپی چیست؟ آیا می دانستید که واکنش نسبت به برخی از داروها چهارمین علت مرگ و میر در آمریکا است؟ با توجه به تحقیقات منتشر شده توسط دانشگاه هاروارد، احتمال واکنش نسبت به داروهای تجویزی حتی پس از آزمایش آن ها یک پنجم است. حتی داروهایی که به درستی تجویز شده بودند نیز باعث بستری شدن ۱.۹ میلیون نفر در هر سال می شدند، از این میان حدود ۸۴۰,۰۰۰ نفر تحت تاثیر عوارض جانبی دارو در بیمارستان بستری می شدند. تمام این ها …طرز تهیه ضماد سیر

در مورد نحوه مصرف دانه چیا چه می دانید؟ آیا می دانید چگونه می توانید این دانه مغذی را به برنامه غذایی تان اضافه کنید؟ دانه چیا سرشار …

لوسمی (سرطان خون) سرطان سلول های خون یا مغز استخوان است. لوسمی معمولا بر افراد بالای 55 سال تاثیر می گذارد و همچنین نوع معمول سرطان برای افراد …

آیا شما هم از موهای کم پشت و نازک رنج می بردید؟ آیا به دنبال شامپوهایی هستید که نه تنها موهای شما را پرپشت تر نشان دهند، بلکه …

در مورد علائم و راه های تشخیص سرطان پروستات چه می دانید؟ آیا با راهکارهای درمانی آن آشنایی دارید؟ سرطان پروستات ، دومین سرطان شایع در مردان است …

 دلایل متعددی وجود دارد که بر اساس آن شما پی می برید که به بلیط لحظه آخری نیاز دارید. ممکن است یک مسئله مهم خانوادگی یا فرصت شغلی …

هر مادری، امیدوار است که دوران بارداری سالمی داشته باشد، اما گاهی اوقات عوارضی ناخواسته ایجاد می شود. دیابت بارداری یکی از شایع ترین …

همانطور که می دانید هیدراته ماندن در دوران بارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. نوشیدن مایعات کافی در دوران بارداری برای حفظ سلامتی …

لوبیا و دانه های کامل مانند برنج قهوه ای، کینوا و گندم کامل، دارای فیبر زیادی هستند و سطح قند خون شما را افزایش نمی دهند. این مواد کلسترول را پایین می آورند و به شما احساس خوبی می دهند.


سرکه سیب برای خشک کردن زگیل ها و کشتن ویروس ها مفید است. خواص ضد میکروبی قوی دارد که در از بین بردن زگیل های تناسلی موثر است. اسید استیک موجود در سرکه سیب می تواند برخی از ویروس ها و باکتری ها را از بین ببرد.

روغن بابونه رومی یک ضد التهاب معروف است که هم برای انسان و هم برای سگ در صورت داشتن مشکلات پوستی مشابه مانند سوزش، سوختگی، جراحات، زخم یا اگزما بسیار عالی می باشد. این یک روغن بسیار ملایم است که به آرام کردن استرس سگ نیز کمک می کند.

روغن اسطوخودوس یک درمان مهم  موضعی برای مشکلات پوستی سگ مانند آلرژی و سوختگی است. این روغن  یک انتخاب رایج در بین روغن های ضروری  برای زخم ها و خارش پوست سگ می باشد.

برای درمان افسردگی و بد اخلاقی، صبح یک عدد موز بخورید. این میوه سروتونین مغز را افزایش داده و خوش اخلاقی بیشتر را برایتان به ارمغان می آورد.

برای افزایش سوخت و ساز بدن، ناشتا آب بنوشید. نوشیدن آب لیمو ناشتا، باعث چربی سوزی می شود و میل کردن آب هویج ناشتا، کبد چرب را درمان می کند. همچنین خوردن آب سیب ناشتا، باعث درمان جوش و آکنه می شود.

جوشانده شنبیله می تواند خارش پوست سر را درمان کند. برای این منظور کمی شنبیله را در آب در حال جوش ریخته و پس از 15 دقیقه آن را صاف کنید و موهای خود را با این مایع بشویید. شما همچنین شاهد خوش حالتی موهای خود خواهید بود.

اثبات شده است که رژیم پالئو برای بهبود عدم تحمل گلوکز مفید است و به طور خاص، رژیم غذایی پالئو بیش از یک رژیم غذایی مدیترانه ای به منظور بهبود تحمل گلوکز در افراد مبتلا به بیماری های قلبی اثر بخش بوده است.

هر دو رژیم غذایی اتکینز و پالئو، افراد را به مصرف تمام غذاهای مغذی، از جمله گوشت تازه، ماهی، غذاهای دریایی، سبزیجات تازه، چربی های سالم و … تشویق می کنند.


گزینه سالمی که برای مبتلایان به سرطان پروستات مناسب می باشد، خوردن گوجه فرنگی پخته است. گوجه فرنگی سرشار از آنتی اکسیدانی قوی به نام لیکوپن می باشد که زمانی که گوجه فرنگی پخته می شود، بدن به راحتی می تواند آن را جذب کند.

چگونه میتوان با ورزش به بهبودی رابطه جنسی پرداخت؟ همه ما می دانیم که مزایای ورزش کردن برای سلامتی بسیار زیاد است، از جمله …

تمرین اسکات با تکیه به دیوار برای تقویت ران ها، مفاصل ران، ماهیچه های ساق پا و پایین تنه مناسب است. این تمرین ها …

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است

طرز تهیه ضماد سیر

طرز تهیه ضماد سیر

9
0 حاج صمد تهرانی طرز تهيه مارس 20, 2019
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *