طرز تهیه عرق سگی با انگور

طرز تهیه عرق سگی با انگور
طرز تهیه عرق سگی با انگور

 

ودكا يك نوشيدنى تقطيريه شفاف و بى رنگه كه حاوى آب و اتانوله و از تخمير غلات، سيب زمينى یا ميوه هاى شيرين مثل كشمش و خرما و حتى انگور بدست مياد و توى ايران بهش ميگن عرق. شراب انگور رو ميشه تقطير كرد و عرقش رو گرفت ولى نميشه بهش گفت كنياك چونكه تهيه كنياك از چند نوع انگوره و محصول نهايى بايد در بشكه هاى چوبیه بلوط نگهدارى بشه و خيلى داستان داره. حالا هرچى كه مى خواين اسمشو بذارين!

در كل ودكاى غلات، سيب زمينى، كشمش، خرما و انگور شامل آب است و الكل اتيليك كه همون اتانول خوراكيه.

توی این مطلب بهتون میگم که اگه ودکای شما بد بو بشه چطور میتونید بوی بدش رو بگیرید.

طرز تهیه عرق سگی با انگور

خرید مانتو ارزان در شیراز

بهتره براى بار اول از اين مقدار که نوشتم استفاده كنيد و دفعه دوم اگه خواستيد مقدارش رو به نسبت افزايش بديد.

وسايل و مواد مورد نياز:

 

بشكه ده ليترى

 

دو كيلو كشمش

 

شش ليتر آب

 

ديگ عرق گيرى

 

مرحله اول:

 

بايد اول شراب اوليه رو تهيه كنيم. براى اين كار چوب كشمش ها رو جدا ميكنيم و بدون آت و آشغال ميريزيم توى بشكه و شش ليتر آب ولرم بهش اضافه ميكنيم يعنى به ازاى هر كيلو كشمش سه ليتر آب اضافه ميكنيم.

نيازى به اضافه كردن مخمر نيست ولى اگه مى خوايد زود تر به نتيجه برسيد براى اين مقدار يك گرم مخمر نان رو با يك ونيم قاشق چايخورى شكر در يك ليوان آب ولرم حل كنيد و به مواد اضافه كنيد. بازم ميگم اين فقط تخمير رو تسريع ميكنه و پنج روز زودتر نتيجه ميگيريد وگرنه لازمه‌ی كار نيست. بعد با يك چوب بزرگ يا يك ملاقه بزرگ و كاملا پاكيزه مواد رو هم ميزنيم به طورى كه پوسته ى كشمش ها فقط يه كم خراشيده بشه.

مرحله دوم:

 

بعد از اينكه سر بشكه رو بستيم و تاريخ رو يادداشت كرديم، بشكه نازنين رو يه جاى كم نور با دماى اتاق ميذاريم. دماى اتاق بايد بين ۲۵ تا ۲۸ درجه باشه تا فرايند تخمير آغاز بشه. بعد از دو تا سه روز كشكمش ها باد ميكنن و به بالاى بشكه ميان. اينجاست كه شما بايد با دستاى تميز تركوندن كشمش ها رو شروع كنين و تا جايى كه ميتونيد هم بزنيد. ديگه از اين به بعد هر روز سر بشكه رو باز ميكنيم و هم ميزنيم و توجه داشته باشين كه ديگه هيچ كشمش سالمى به جا نمونه و همه رو بترکونید. در كل، مواد درون بشكه رو در طول بيست روز، شش یا هفت بار، به مدت دو يا سه دقيقه هم ميزنيم و درش رو مى‌بنديم. از نشانه‌هاى فرايند تخمير اينه كه بوى تندى داره و گاز توليد ميكنه و به صورت حباب از مواد مياد بيرون و از نشانه‌های پایان دوره‌ی تخمیر اینه که کشمش‌های له شده همه ته نشین میشن.

مرحله سوم:

 

حالا بعد از بيست روز وقتش رسيده كه شراب اوليه رو تقطير كنيم يا به تعبيرى عرقش رو بگيريم. ديگ و وسايل عرق گيرى رو آماده ميكنيم. برای ساختن دیگ عرق گیری اینجا کلیک کنید. مواد درون بشكه رو ميريزيم توى ديگ. در اين حالت شراب اوليه مون بايد فقط يه كم بيشتر از نصف ديگ رو پر كرده باشه بخاطر اينكه اگه ديگ زيادى پر بشه، به جاى عرق مقدارى هم شراب اولیه قاطى محصول نهايى ميشه. سر ديگ رو ميبنديم و زيرش رو روشن ميكنيم و بعد از پنج دقيقه شعله رو روى كم تنظيم ميكنيم به طورى كه دما به صورت تخمينى حدود هفتاد درجه بمونه چون الكل در دماى هفتاد درجه تبخير ميشه. حالا لوله ها رو وصل ميكنيم و آب سرد رو باز ميكنيم تا برج تقطير پر از آب بشه و از خروجى سرازير بشه. اصلاً لازم نيست پر فشار باشه، به اصطلاح يه باريكه ى آب كافيه تا لوله ها خنك بمونن. حالا منتظر مى مونيم تا عرق يا همون ودكاى ناب از لوله ى برج تقطير چكه چكه بياد بيرون. در اين حالت معمولا الكل سنج پنجاه درجه رو نشون ميده. در ضمن عرقى كه بيرون مياد بخاطر طراحى خوب برج تقطير، خنكه و خطايى در الكل سنج نشون نميده چرا كه اگر مايع گرم باشه الكل سنج خطا خواهد داشت. براى اطمينان به اندازه‌ی نصف استكان از محصول اوليه رو دور بريزيد كه اگه الكل متيليكى هم باشه قاطى عرقتون نشه. بعد از مدتى كه عرق گيرى كرديد، الكل شروع ميكنه به افت كردن اينجا ديگه به خودتون بستگى داره كه دوست دارين محصول نهاييتون چند درصد باشه و چه موقع عمليات رو متوقف كنين. با اين مقدار معمولا يك ليتر ودكاى چهل درصد بدست مياد. بعد از اتمام كار شراب اوليه رو دور بريزيد چونكه تمام الكلش رو از جونش كشيديد بيرون.

تجربه‌ی ارزشمند: اگر به هر دلیلی محصول نهایی بوی بدی داشت میتونید از فیلتر کربنی ردش کنید تا بوی بدش گرفته بشه.

فیلتر کربن فعال رو میتونید از مغازه‌های تصویه‌ی آب تهیه کنید که به فیلتر یخچال معروفه و عکسش رو براتون میذارم.

این فیلتر گاز‌های بد بو و مضر رو میگیره و روی درصد الکل هیچ تاثیری نداره فقط قبل از استفاده باید به مدت پنج تا ده دقیقه آب رو ازش رد کنید تا کربن‌های سیاه رنگ ازش خارج بشن و بذارید آبش کامل تخلیه بشه. عرقی که از فیلتر رد شده مثل ودکای کارخونه‌ایه و هیچ بو و مزه‌ی بدی نمیده. این کاریه که کارخونه‌های ودکا سازی انجام میدن البته با فیلتر‌های بیشتر و تکنولوژی بالاتر.

 

من تا حالا کل این فرایند رو صدها بار انجام دادم و تجربه بهم ثابت كرده كه اگر عرق رو به مدت دوهفته يه جاى خنك نگه داریم گيرايى فوق العاده‌ايى بهم ميزنه و عالى ميشه. سابقه داشته كه با پونصد سى سى عرق بيست درصدی سه نفر كله پا شديم. که البته هرکسی یه ظرفیتی داره. يادتون نره عرق رو هميشه با مزه بخوريد. از لحظه هاى زندگيتون لذت ببريد. به خاطر شرايط مملكتمون تا ميتونيد از ودكا و شراب خونگى استفاده كنيد چون مطمئنه، پاكيزه‌ست، گيرايى خيلى خوبى داره، ارزونتره، صبح هم كه از خواب پا ميشيد كسل نيستيد چون قرص و دوا توش نيست و كلاً ثوابش هم بيشتره.همونطور كه خيام ميگه

می نوش که عمر جاودانی اینست

 

خود حاصلت از دور جوانی اینست

 

هنگام گل و باده و یاران سرمست

 

خوش باش دمی که زندگانی اینست

 

نويسنده: وبلاگ جوان ايرانى

 

خب همانطور که قول داده بودم، می خواهم برایتان طرز تهیه عرق کشکمش(ودکای کشمش) را تشریح کنم. در فضای مجازی به شیوه های مختلف این روند را توضیح داده اند. اما اینجا صرفاً تجربه ی شخصی خودم را برایتان خواهم نوشت.خب میدانید که دسترسی به مشروبات الکلی در ایران ممنوع و دارای مجازات است ، پس بهترین راه ، تهیه ی شخصی و به دست خودتان است.

پیش از اصل مطلب ، به فواید این کار اشاره می کنم:

 

1- ساده و کم خرج بودن آن.

 

2- مطمئن بودن آن از لحاظ سلامتی؛ چون تمامی مراحل به عهده ی شماست و رعایت پاکیزگی تحت نظر خودتان خواهد بود.

طرز تهیه عرق سگی با انگور

 

3- این ودکا فاقد هرگونه افزودنیست، چرا که در عرق های دست ساز داخلی چیزهایی نظیر ترامادول یا قرص خواب افزوده می شود.(هر از چندگاهی شاهد اخباری از مسمومیت و یا کوری و مرگ افرادی هستیم که از عرق های دست ساز استفاده کرده اند که بخاطر آلوده بودن یا افزودن الکل صنعتی در آن است. اما در این شیوه شما از سالم بودن محصول نهایی مطمئن خواهید بود)

این گونه عرق از مواد خشک(مثل کشمش) یا شیره(مثل شیره خرما) تهیه میشود ، چرا که از قند بالایی برخوردارند.

مواد و وسایل لازم(در شرایطی که حرفه ای شده باشید):

1- کشمش به میزان ده کیلو(کشمش پلوئی یا مویز با هسته، یا مویز سرخ و بدون هسته قابل استفاده خواهد بود)

2- آب ولرم به میزان 40 لیتر

 

3- مخمر به میزان 5 گرم (قابل تهیه از عطاری ها)

 

مخمر معمولا به دو صورت دانه های ریز و قرص در بازار موجود است

4- شکر به میزان دو قاشق غذاخوری

 

5- زود پز یا دیگی که درب آن محکم بسته شود و سوراخی جهت خروج بخار داشته باشد

6- لوله ی مسی یا آلمینیومی با قطر داخلی 8 میلیمتر و طول بیش از یک متر-دو متر مناسب است و سه متر ایده آل می باشد(لوله ی آلومینیومی خیلی بهتر است چون هم انعطاف پذیری بهتری نسبت به نوع مسی آن دارد و هم ضخیم تر است-قابل تهیه از لوازم گازی و روشنایی فروشی ها-بگید لوله آلومینیومی برای روشنایی میخوام)

7- وسایل آب بندی مثل چسب دوقلو

 

8- سطل یا ظرفی برای قرار دادن لوله ی مارپیچ در آب برای خنک شدن و تقطیر

مواد و وسایل لازم(در شرایطی که مبتدی هستید):

 

در این حالت بهتر است از مواد اولیه ی کمتری استفاده کنید، این کار را با یک کیلو کشمش و چهار لیتر آب ولرم و یک گرم مخمر شروع کنید.

خب ابتدا شما باید نحوه تهیه شراب خام را یاد گرفته باشید

برای این کار آب ولرم (چهار لیتر یا چهل لیتر) را درون دبه یا بشکه ای بریزید، سپس کشمش ها(یک کیلو یا ده کیلو) را درون آن بریزید (البته باید کشمش ها تمیز باشند،لازم نیست که حتما چوب سر آنها را بگیرید،فقط دقت کنید که آشغال و آلودگی خاصی همراه آن نباشد) . با قاشقی چوبی شروع به هم زدن کنید ، اینکار باعث میشود که کشمش ها نرم شده و سطح پوسته ی آن خراشیده شود و قند آن کمی در آب حل شود.

حالا شکر را درون یک لیوان آب ولرم بریزید و با مخمر مخلوط کرده و هم بزنید . برای ده دقیقه بگذارید فعال شود. سپس آن را به بشکه ی آب و کشمش اضافه کنید و هم بزنید.

بشکه را در مکانی نسبتاً گرم قرار دهید(درجه حرارت 21 تا 24 درجه سانتیگراد – دمای بالاتر هم تا 30 درجه قابل انجام است)، روی درب بشکه سوراخی ایجاد کرده و شلنگی نصب کنید. و سر دیگر شلنگ را در ظرف آب قرار دهید . اینکار باعث خروج گازهای حاصل از تخمیر میشود و همچنین اجازه نمیدهد اکسیژن به داخل بشکه نفوذ کند.

پس از یکی دو روز بخوبی مشاهده خواهید کرد که کشمش ها به روی سطح آب آمده اند. کشمش ها را با دست یا هر وسیله ی دیگری له کنید.

روزی یک بار درب  بشکه را باز کنید و با همزن چوبی محتوی آنرا هم بزنید.

پس از حدود ده – پانزده روز مشاهده خواهید کرد که کشمش ها ته نشین شده اند.

حالا باید شراب خام را صاف کنید،اینکار را میتوانید با صافی یا پارچه انجام دهید.حالا شراب خام شما آماده است.

دستگاه تعریق خانگی

 

دستگاه تعریق خانگی

 

نحوه اتصال لوله ی فلزی با زودپز

 

طرز تهیه عرق سگی با انگور

 

این مرحله ی تقطیر یا تعریق است. لوله فلزی شما باید بیش از یک متر باشد، اگر دو متر باشد بسیار ایده آل است،بخشی از آن باید صاف بماند و بخش دیگری که درون سطل خنک کننده قرار میگیرد باید بصورت مارپیچ درآید، هرچقدر طول لوله ی مارپیچ بلند تر باشد ، تعریق بهتر صورت میگیرد.

یکی از سوراخ های زودپز را کاملا مسدود کنید، سر لوله فلزی را به سوراخ دیگر آن نصب کرده و آب بندی کنید(با چسب دوقلو) البته اگر بتوانید این سوراخ را با مته کمی گشادتر کنید بهتر است، لوله ی مارپیچ را درون سطلی قرار دهید بطوریکه بدانید آب کاملاً آن را فرا میگیرد(مطابق شکل)

پایین سطل را سوراخ کنید و انتهای لوله ی مارپیچ را از آن خارج کرده و آب بندی کنید.از این قسمت محصول نهایی خارج میشود که می توانید با یک شلنگ نازک آنرا به یک بطری(مثلا بطری دلستر) که درب آنرا سوراخ کرده اید متصل کنید.

چون آب درون سطل دائماً در حال گرم شدن است و باید آب سرد با آن جایگزین شود مطابق شکل در بالای سطل لوله ای برای خروج آب های گرم تعبیه کنید. طبق قانون همرفت یا کنوکسیون آب های گرم در بالای سطل است و آب های سرد در پایین سطل، پس آب های گرم به راحتی خارج میشوند، از طرفی باید یک جریان آب سرد درون سطل بریزد تا این تعادل حفظ شود(مطابق شکل)

اگر جریان آب سرد، کم باشد هم کفایت میکند و روند خنک سازی لوله ی مارپیچ بخوبی مدیریت میشود.

حالا سه چهارم فضای زودپز را از شراب خام پر کنید، شعله ای کوچک برای گرم کردن آن در نظر بگیرید ، ابتدا شعله را کمی زیاد کنید(اگر شعله را خیلی زیاد کنید،محتویات داخل زودپز شروع به جوشیدن و و طغیان کرده و از لوله بالایی خارج میشوند) پس از مدتی به لوله بالای زودپز دست بزنید و می بینید که داغ شده ، حالا شعله را ملایمتر کنید و مشاهده میکنید که از طرف دیگر ، قطرات تقطیر شده به آرامی در حال ریزش در بطری می باشد.(چکه چکه – قطره قطره)

اگر چند قطره از محصول خروجی را درون یک قاشق بریزید و شعله ای نزدیک آن بگیرید مشاهده میکنید که شعله ور خواهد شد، این نشانه آن است که محصول شما دارای الکل است.

البته اگر در همان لحظه ی اول شعله نگرفت، شعله را زیر قاشق بگیرید تا کمی گرم شود، سپس شعله را روی مایع بگیرید، خواهید دید که روشن میشود.

تقریبا زمانیکه حجم زودپز به یک چهارم رسید ، خواهید دید که محصول خروجی دیگر مانند اول شعله ور نخواهد شد. و این نشان میدهد که درصد الکل کاهش یافته است.

شعله ی زیر زودپز را خاموش کرده و محتویات درون زودپز را با شراب خام جدید جایگزین کنید و همین روند را تکرار کنید.

 

در آخر میتوانید تمامی محصولات نهایی ِبدست آمده را با هم مخلوط کنید که درجه الکلی آنها برابر باشد.

بطور معمول از هر لیتر شراب خام(یک شیشه دلستر خانواده) ، باید 300 سی سی عرق(یک شیشه نوشابه کوچک) تهیه کنید که دارای میزان الکل  کافی باشد.

امیدوارم لحظات خوشی در پیش داشته باشید و در مصرف آن زیاده روی نکنید 😉

******

 

ابهاماتی در مورد کوری یا مرگ:

 

خب این عرقی که ما درست میکنیم حاوی اتانول(الکل خوراکی) می باشد. نوع دیگری از الکل متانول(الکل چوب) می باشد که سمی و غیرخوراکیست و نوشیدن آن سبب کوری یا مرگ میشود.

حالا عده ای می گویند که چون مثلا کشمش دم و هسته دارد، پس الکل سمی با الکل خوراکی مخلوط می شود؛ بنابراین چون متانول زودتر از اتانول تقطیر شده و خارج میشود، پس باید مقداری از عرق خروجی که همان اول درون ظرف میریزد را دور بریزیم ، یعنی متانول را دور بریزیم که با بقیه ی محصول ترکیب نشود.

حالا اگر شما به صفحه ی ویکیپدیای «متانول» مراجعه کنید، در قسمت «اقدامات اورژانسی» نوشته شده است:«پس از مسمومیت با متانول باید سریعاً الکل اتانول را بصورت وریدی یا خوراکی برای بیمار شروع شود»

یعنی اتانول ، متانول را خنثی میکند.

 

پس اگر در عرق شما مقدار ناچیزی متانول هم وجود داشته باشد، وقتی اتانول روی آن اضافه میشود، خنثی خواهد شد.

طرز تهیه عرق سگی با انگور

 

پس لازم نیست چیزی از محصول را دور بریزید

 

اين پست اونقدر جالب بود كه به سرم زد منم عرق انگور درست كتم و اگه ابنقدر دنگ و فنگ نداشت دست به كار ميشدم ، ولى خوب زودپز ندارم ، لوله مسي هم خودش معضليست !!

خب شما که در مهد آزادترین کشورهای دنیا هستید و هر نوع مشروبی دلتون بخواد میتونید تهیه کنید 😉
اما انصافا اقرار میکنم مشروب خودساخته یه چیز دیگه ست، به ویژه شما که عاشق آشپزی و اینجور کارها هستین
خاطرنشان کنم که عرق از «انگور» هم قابل تهیه است ولی استفاده از «کشمش» به دلیل دارا بودن قند بالاتر ، بیشتر توصیه میشه 🙂

فكر كنم عرق كشمش خوشمزه تر هم باشه، بعنى اينطور شنيدم

بله واقعا دلچسبه:)

 

ته مزه ای شبیه کشمش پخته که در عدرس پلو هست یا مثل کشمش پلو

سلام دوست عزیز من کشمش پلویی گرفتم و وقتی پاک میکردم متوجه شدم که کمی چرب هست میخواستم بدونم اشکالی نداره ؟ یا باید بشورم کشمشهارو؟

من از کشمش سبز چمنی استفاده میکنم کارتن 9 کیلویی واقعا کشمش با کیفیت و خوبی هستش قبل اینکه بزارم تو دبه اول چند باری میشورمش که چربیهاش از بین بره و اگه هم اشغالی بین کشمشا باشه بیاد روی اب و بیرون بریزم که قاطی بقیه کشمش ها نشه چون دوست ندارم کوچتکرین اشتباهی پیش بیاد که طعم و زحمت کارو خراب کنه موفق باشید

کشمشی تیزاب داشته باشه نمیشه عرق درست کرد .کشمش باید طبیعی باشه بدون هیچ موادی

keshmesh poloei be dard nemikhore.kishmish nabayad charb bashe…kishmishe tizab nakhorde begirid

خسته نباشی سالار خواستم بپرسم شراب خام صاف کردیم اب اونو بریزیم زود پز یا انگوشو.
با تشکر ممنون.

سلام ، برای هر کیلو کشمش چقر شکر اضافه کنم

 

سلام عزیز خوبی میگم میشه ابجو رو تقطیر کرد ؟ چیزی ازش درست میشه ؟

هر چیز الکل داری رو میشه تقطیر کرد…ولی حیفه خب همونو بخور

سلام دوست عزیز من یک سوالی داشتم اگر جواب بدید ممنون میشم: کشمش پلویی گرفتم اما یک کمی چرب هست میخواستم بدونم اشکالی نداره ؟ یا باید اول بشور کشمشهارو؟

اشکالی نداره

 

ممنونم از جوابتون اقا کیومرث

 

اقا کیومرث اگر حالا کشمشهارو بشورم اشکالی داره ؟

نه

 

ممنونم اقا کیومرث من طبق دستورات شما عمل کردم و بعد از دسترات شما گذاشتم کنار ابگرمکن و دو تا لامپ 100 هم زیرش روشن کردم الان دو روز هست و بوی ترشیدگی گرفته و شروع کرده به حباب انداختن و تولید گاز

درود بر شما
بسیار دقیق توضیح دادید.من طبق فرمایشات شما عمل کردم و یه محصول ایده ال بدست آوردم.
جناب چطور میتونم از مویز یه شراب خوب درست کنم.امکانش هست کمکم کنید
ممنون

شراب زمستانی مَویز (کشمش درشت)

با سلام و خسته نباشید
بعد از تهیه شراب خام از انگور ایا میتوان از همان انگور له شده 4لیتر شراب خام درست کرد

بله البته
آیا منظور شما این است که از تفاله ی انگور له شده عرقگیری شود؟
اگر منظور ین است، بله میشود عرق گرفت ولی محصول نهایی کمی کِدِر و درصد الکلی کمتری خواهد بود

سلام ببخشي من تاذه شروع به درست كردن اين عرق كردم اما يه جاش رو اشتباه كردم مخمر يك قاشوق چاي خوري گذاشتم تو اب نسبتا گرم و هم زدم اما ١٠ دقيقه صبر نكردم موردي نداره يا اين كه كارم خراب ميشه

نه موردی نداره

 

سلام من شراب خام را درست کردم و تقطیر کردم و مقداری از ان را درقاشق ریختم ولی وقتی شعله روی ان گرفتم شعله ور نشده چرا؟؟یعنی زحماتم هدر ر ته؟؟

خب یک جای کار شما ایراد داره
یا در مرحله ی شراب خام ، یا در مرحله تقطیر.
شما یکم از شراب خام رو بچش، اگز طعم شیرین داشته باشه، هنوز شراب خام شما آماده نشده است.
اگر طعم ترش یا تلخ بده ، یعنی شراب خام آماده ست.
در مرحله تقطیر نیز در صورتی که حرارت شعله خیلی زیاد باشه یا عملیات خنک سازی لوله ها با آب سر بخوبی انجام نشه این اتفاق رخ میده.
یادت باشه که هیچ وقت نباید ناامید بشی.
من بارها وبارها شکست خوردم و مثلا بجای شراب خام ، سرکه بدست اوردم؛ یا مثل شما محصول نهایی ام شعله ور نمیشد.
شما باید بارها شکست بخوری تا به بهترین نتیجه برسی و برای خودت حرفه ای بشی.
البته راه سختی هم نیست.
با کمی دقت در کوتاه ترین زمان میتونی موفق بشی.
در حالت مستی، یادی هم از ما بکن 😉

یبلیب

 

عرق واقعی آتیش نمی گیرد.چون از راه تقطیر به عمل میاید و بهترین راه فهمیدن عرق تقلبی اتش زدن است.

دورود به به یگانه پاکان , در جواب آقا فرخ عزیز بگم اگر درصد الکل در عرق زیاد باشد شعله ور میشه نه اون شعله آتیش بلکه یه شعله ملایم و آبی که اگه دستتم روش بگیری داغ نکنه

واقعا جامع و كامل بود فقط دم چوبي كشمش خطرناك نيست

طبق مطالعاتی که من در سطح اینترنت کرده ام و همچنین عرق هایی که خودم با کشمش دم دار درست کرده ام، خیر… خطرناک نیست
رعایت پاکیزگی خیلی مهم ایت
در طی مراحل تهیه ، شما باید دستتان را خوب شسته باشید.
نباید دستتان را در گوشتان بکنید (چون شنیده ام که رسیدن ماده ی درون گوش به عرق باعث مرگ میشود، در مورد صحت آن اطمینان ندارم) و همچنین از رسیدن خاکستر به مواد تهیه عرق جلوگیری کنید (چون شنیده ام که رسیدن خاکستر یا مثلا آتش سیگار به مواد عرق، باعث کاهش بینایی یا کوری میشود ، در این مورد هم صحت آن قابل تایید نیست)

سلام عرق من وقتی شعله روش میگیرم شعله ور نمیشه یعنی الکل نداره؟؟؟

در نظر بالایی توضیح دادم دوست خوبم

 

استاد همانطور ک گفتید شراب خامم ترش است یعنی اماده است پس ب گفته شما اشکال کار درتقطیر میتونه باشه،لوله الومىنیومم 2متر است و باشعله کم تقطیر میکنم حالا استاد ی راه حلی ب ذهن خودم رسیده اینکه محصول نهاییم ک بدون الکل است رو بهش 1قاشق چای خوری مخمر بزنم درش باز باشه تا کف کنه بعد درش رو ببندم تا الکل دار بشه دقیقا مثه تهیه ابجو شما تائید میکنید یا ن بیهودس بریزم دور؟؟؟؟؟؟

نه عزیز جان
مرحله ی تخمیر باید کاملا تموم شده باشه که به مرحله ی تقطیر وارد بشی
اونوقت شما میخوای دوباره توش مخمر بریزی؟ ضمن اینکه دیگه مواد قندی توش باقی نمونده که بخواد به الکل تبدیل بشه.
ماده ی خامت رو بو کن، اگر بوی سرکه بده، حتما دیگه شراب نیست
فرق بین شراب ترش با سرکه ، بوی تابلوی اونه، یعتی بطور واضح بوی سرکه میده.
باید یادت می بود که در هنگام تهیه شراب خام ، محیط باید گرم می بود و اکسیژن به محلول نرسه و گاز کربن هم خارج بشه تا سرکه تحویل نگیری.
ناامید نشو و کار رو از اول شروع کن، از افراط و تفریط هم بپرهیز، اگر میتونی در ابتدای تهیه شراب خام ، یک تکه نبات هم بنداز توش، میزان قند بالا میره ولی افراط نکن (مثلا یک کیلو نبات نریز توش)

دوست من شما اول محصول نهایی را امتحان کردی یا مجموع محصول را ؟
اگر مجموعا اینطوری شده ، پس شما محصول را زیاد گرفتی ، مثلا 1 کیلو کشمش 500 سی سی ، اگر بشه 700 سی سی دیگه آتش نمیگیره .

سلام مخمر اگر70گرم بریزم برای 2کیلو کشمش اشکال داره؟؟؟

بصورت استاندارد برای هر 10 کیلو کشمش پنج گرم مخمر کافیه
اشکال که داره
کلا ترش میکنه خراب میشه

1قاشق غذا خوری برای 2کیلو کشمش کافیه؟در یک کلیپ دیدم درمرحله تقطیر درون قیف پنبه گذاشته چرا؟؟

شما هر چقدر دوست داری بریز :))
عاشق افراط هستیا
به اندازه یک سر سوزن مخمر هم میتونه عملیات تخمیر رو راه اندازی کنه
پنبه کجا گذاشته بود؟
حتما برای تصفیه ناخالصی ها بوده
خیلی پیچیده ش نکن و به خودت سخت نگیر
فقط برو جلو و عمل کن

کیومرث جان اینکه شما میگی شراب در حال تخمیر نباید هوا ببینه پس برای هم زدن و له کردن طی این 20 روز باید چیکار کرد؟
برای خروج گازهای تخمیر میگن که باید 1 شلنگ روی درب بشکه تعبیه کرد و سر دیگه شلنگ و توی 1 ظرف آب گذاشت که هوا نکشه اما زمان هم زدن چه جوری میشه از ورود هوا جلوگیری کرد؟

برای هم زدن و له کردن قرار نیست که 24 ساعت زمان صرف بشه
برای له کردن ، بسته به میزان کشمش شما هر چقدر زمان ببره اشکالی نداره ولی باید به موقع کشمش ها رو به مخزنش برگردونی و دربش رو ببندی و قفل هوا و الی آخر …
و برای هم زدن هم کلا بیشتر از یک دقیقه طول نمیکشه
مهمترین نکته اینه که مکان نگهداری باید گرم باشه…همین

chejoori mishe booye aragho az baeeen bord

 

میتوان از فیلتر زغالی استفاده کرد که در (اینجا) توضیح داده شده، ولی من توصیه نمیکنم چون از نظر بهداشتی قابل اطمینان نیست

دوست عزیز میشه از مخمر هایی که تو مغازه هاس استفاده کرد( خمیرمایه)؟؟؟؟؟

علی دادا؟
برو در ِ مغازه عطاری بگو مخمر میخوام
اگه گفت: واسه چی؟ واسه شراب؟
بگو: آره
«خمیر مایه» رو نمیدونم … گوگل کن ببین به نتیجه میرسی؟
بعد برای دیگر خوانندگان نتیجه رو بیار اینجا بنویس
ممنون میشم 🙂

راستی من شنیدم بوی بدی بلند میشه موقع تقطیر آیا درسته؟ میشه تو آپارتمان درست کرد ؟

اشتباه شنیدی علی دادا
هیچ بویی … دقیقاً هیچ بویــــــــــــی نداره

سلام
می خواستم ببینم اگه مخمرو اضافه نکنیم مشکلی پیش میاداخه من اینجوری درست کردم بدون مخمر الان سه روز هم می گذره .سوال دومم اینه که اگه در اخر شراب و صاف نکنیم چه جوری میشه . ممنون اگه پاسخ بدید.

اگر مخمر نریزی مواد کپک میزنه و عملیات تخمیر توسط باکتری ها شروع نمیشه
اگر شراب رو صاف نکنی اتفاق مهمی نمی افته فقط عرق کِدِر میشه … همین

اگر در آخر شراب را صاف نکنید شراب رنگ طبیعی خود را بدست نمی آورد وبدرنگ میشود

خیلی مطالب مفیدی بود
البته من چند بار این کارو انجام دادم با دستور العمل دوستان دیگه
فقط اینکه من برای ساخت شراب خام یک ظرف 20 لیتری پلاستیکی در نظر میگیرم که یک سوم اونو کشمش میریزم و دو سوم رو آب سرد
هیچ سوراخی هم برای خروج گاز و وارد نشدن اکسیژن در نظر نمیگیرم
همونطور که شما گفتید بعد از دو روز شروع به له کردن کشمش هایی که روی سطح آب میاد میکنم
و اینکارو هر روز انجام میدم گاهی اوقات هم روزی 2 یا 3 بار درب بشکه رو باز میکنم و کار له کردن و هم زدن رو با دست انجام میدم
اما من دیگه صافی نمیکنم و کامل با تفاله کشمش میرزم داخل زود پز آیا این کار اشتباهه؟
محصول نهایی که بدست میارم راضی کننده هستش با الکل سنج که اندازه گرفتم چیزی حدود 42 تا 45 درجه الکل داشت
فقط احساس میکنم یک جای کارم اشکال داره
آیا کارهایی که من بر خلاف دستور العمل شما انجام میدم و یا کارهایی که انجام نمیدم باعث ایجاد مشکل در روند ساخت میشه؟
1 – مثلا من مخمر و شکر نمیریزم
2 – روزی 1 یا 2 بار درب بشکه رو باز میکنم و با دست کشمش رو له مبکنم و هم میزنم
3 – هیچ لوله یا شلنگی برای خروج گاز روی بشکه ایجاد نمیکنم
4 – شراب خام رو همراه با تفاله و بدون صاف کردن داخل زودپز میریزم
5 – روی درب زودپز از سوراخ به اندازه 5 سانتیمتر از لوله پلاستیکی استفاده کردم که بعد وصل میشه به لوله آلومینیومی
6 – زودپز از جنس آلومینیوم هستش که شنیدم استیل بهتره آیا درسته؟

در مورد نریختن مخمر و شکر دوستان من هم انجام داده اند و نتیجه گرفته اند
البته طبق مطالعاتی که من روی اینترنت انجام داده ام و همچنین از دوستانم شنیده ام، هم زدن با چوب (ترجیحاً چوب درخت انجیر) بهتره
در مورد نصب شلنگ(قفل هوا) این موضوع را دوستان من نیز انجام داده اند و موفق بوده اند ولی خود من بارها بجای شراب سرکه تحویل گرفته ام
نصب لوله ی 5 سانتی پلاستیکی که گفتید مشکلی نداره من هم همینکارو میکنم ولی اگر طول این لوله پلاستیکی بیشتر بشه ، عرق بوی پلاستیک سوخته میده و طعم اون تهوع آور میشه
جنس زودپز اصلا مهم نیست،بعضی های توی قابلمه و بعضی ها هم توی خمره های فلزی شیر درست میکنند پس اصلا مهم نیست

سلام دستتون درد نکنه

 

رضا
پس حالا که مخمر نریختم همش خراب میشه و کپک میزنه یا اینکه نه امیدوار باشم؟

اگر تا الان کپک نزده ، دیگه هم نمیزنه و مشکلی نداره؛ فقط باید کشمش ها به روی سطح آب اومده باشند.

هنوز هم میتونی مخمر رو اضافه کنی و دیر نیست

 

میخواستم ببینم میشه به طور کلی از لوله پلاستیکی به جای لوله مسی استفاده کرد البته در صورتی که تحمل اون حرارت و داشته باشه؟

شما هر کاری رو میتونی امتحان کنی
ولی من این یکی رو هم امتحان کرده م و نتیجه این بود که طعم عرق بسیار بد شده بود

سلام ساقی از مطالب شما استفاده کردم ولی از دبه ترشی 20 لیتری شیشه ای که کاملا تمیز کرده بودم استفاد کردم و یک سوم دبه خالی بود از قفل هوا استفاده نکردم در دبه یکم باز بود و وقتی به دبه نگاه میکنم ازتح دبه که کشمش له شده است مثل نوشابه حباب هوا خارج میشود ایا در حال تخمیر هست یا اشکال دارد

فقط شناور بودن کشمش ها در سطح مایع نشان دهنده ی تخمیر است و اگر ته نشین باشد هیچ اتفاقی در حال رخداد نیست

سلام دادا من تمام کشمش ها رو له کردم دیگه پوسته ای نمونده تا حباب تشکیل شده درون کشمش بمونه تابیاد بالا خب یه مقدار هم هست کشمش که له نشده ولی کم هست اونا امدن بالا ممنون از کمکت

اگر کاملا هم له شده باشند بازم باید روی آب بیاند

دقیقا از روز سوم کشمش ها پف کرده وشناور می شوند فکر کنم گرم بودن محیط خیلی تاثیر داشته باشه.مال من که امروز دقیقا 10 روزه ولی اثری از ته نشین شدن نیست .شاید چون مخمر نریختم بیشتر طول بکشه ولی میخواستم اینجوری امتحان کنم چون ممکنه همیشه مخمر دردسترس نباشه و اینجوری طبیعی تر هست.

بله
بعضی وقتا ممکنه تا بیست روز و یا حتی بیشتر هم طول بکشه

با سلام و خسته نباشید خدمت استادان گرامی….ی سوال داشایا میشه وقتی ک کشمش ها روی سطح دبه ایستاده اند شراب عرق گیری کرد؟؟؟مشکلی ندارد؟مثلا مسمومیتی یا….

ممنون میشم اگه جواب بدین❤

 

سلام خدمت استاد گرامی.برای تهیه مخمربرم عطاری بگم مخمر شراب بده ممکنه شر بشه.اسم دیگه ای نداره به جز مخمر شراب؟؟.در ضمن مخمر شراب انگور با کشمش فرق داره یا نه؟؟

حالا نگو «مخمر شراب»
همون «مخمر» بگی میده
نه هیچ فرقی نداره
البته شنیدم که «مخمر نان» که برای خمیر نانوایی استفاده میشه هم، همونه

با احازه اساتید میخام یه راه سادتر بگم به نانوای سنگکی برید ویه شونه خمیر بکیرید توی ایه ولرم 20 یا 30 گرم بریزبد یع قلشق عصل بزاریدش برا نیم ساعت تو حای تاریک وتمام حاضره

من از هر 1 لیتر ، حدود 300 سی سی (یعنی طوری که شیشه نوشابه ی کوچیک پر بشه)
حالا 300 سی سی رو در 20 ضرب کن که حدوداً میشه 6 لیتر … معقول هم هست 🙂

دوست عزیز من رفتم عطاری گفت70گرم مخمر شراب میشه هزار تومن.حالا از کجا بفهمم مخمر واقعی میده بهم؟میترسم شرابم خراب بشه.راهی نداره که از مخمر بودن اونمطمن بشیم؟مثلا طعم یا بو یا رنگ خاصی؟؟؟؟

:)))))))))))
خب مخمرو بگیر بیار
بعدش میریزی
بعد یا خراب میشه یا درست …
اگر درست شد که فبها المراد و نعم النصیر 🙂
اگر هم خراب شد میری از یه جای دیگه میگیری 😉
***
همه چیز چاره داره … جز مرگ!!!

نترس من اینجام 😀
خسارتش پای من P:

 

دوست عزیز من رفتم عطاری گفت70گرم مخمر شراب میشه هزار تومن.حالا از کجا بفهمم مخمر واقعی میده بهم؟میترسم شرابم خراب بشه.راهی نداره که از مخمر بودن اون مطمن بشیم؟مثلا طعم یا بو یا رنگ خاصی؟؟؟؟

دوست عزیز من رفتم عطاری گفت70گرم مخمر شراب میشه هزار تومن.حالا از کجا بفهمم مخمر واقعی میده بهم؟میترسم شرابم خراب بشه.راهی نداره که از مخمر بودن اونمطمن بشیم؟مثلا طعم یا بو یا رنگ خاصی؟؟؟؟درضمن هر یک کیلو کشمش حدودا چقدر شراب و در نهایت چقدر عرق میده

در پاسخ به سایر نظرات گفته م چی میشه … عرفان پسر!

سلام دوستان

 

به نظر من عرق خرما درست کنید من عرق خرما درست میکنم از این خرما کارتونی بگیرین هر چی ارزونتر بهتر به ازای هر کیلو 2 لیتر آب اضافه کنید خوب چنگش بزنید طی روزهای اول دوم هسته خرما ته دبه جمع میشن همه رو خوب جمع کنید نگذارید اونجا بمونه بعد از 2 3 روز تخمیر شروع میشه اما فرقش با کشمش اینه که خیلی آروم تخمیر میشه اصلن بو هم نداره برعکس کشمش بعد از 30 روز تفاله ها رو جدا کنید و بگذارید شراب 2 تا 3 روز دیگه به حال خودش بمونه بعد از اون رو درون دیگ بریزین و تقطیر کنین.عرق خرما خیلی قویه درصد الکل ودکا از 40 درصد بیشتر نشه.نوش جان

تشکر 🙂

 

عزیز اون دیگ حتما باید 2 تا سوراخ داشته باشه ؟ و سوال بعدی این که از هر 10 کیلو کشمش چقدر عرق میتونیم بدست بیاریم اگه غلظتش رو 40 % در نظر بگیریم

ببین مهم نیست … دو تا داشته باشه یا ده تا
فقط باید یه دونه خروجی باقی بمونه

ميشه طرز تهيه عرق خرنارو به من توضيح بديد ممنون

ميشه طرز تهيه عرق خرمارو به من توضيح بديد ممنونم

یکی از دوستان در نظرات توضیح داده

 

سلام
رنگ شیری عرق نشونه و دلیلش چیه ؟
بازودپز و لوله تقظیر انجام دادم خروجی عرق رنگش سفیده ولی مزه و طعمش خوبه میشه راهنمایی کنید؟

نکنه «راکی» درست کردی؟ :)))))))))
هر محصولی که رنگ و بوی غیرطبیعی داشت نباید بخوری … خطرناکه پسر!!!
حالا گیرائی داره؟

همه چیزش خوبه طعم ، گیرایی فقط رنگش به شیری رنگ رفته (ایا ازاینکه زودپز و لوله آلومینیومی بکار گرفته شده تازه هستند نیست؟تو زودپز شیر هم جوشوندم چون فروشنده گفت )

توی زودپز ِ نو یه گرد سفید رنگی هستش
که البته میگی شستی و با شیر جوشوندی
نمیدون ایراد از چیه
ولی دفعه ی بعد اینجوری بی گدار به آب نزن
منظورم اینه که هر گونه رنگ و طعم غیرطبیعی در محصول دیدی، اون رو نخور

سلام البته منم نخوردم چون میترسم ولی هر جور ازمایشش کردم مثلا آتیشش زدم خیلی آبی یک دست تا آخر میسوزه امروزم یکی دوستام دل به دریا زد و خورد میگه عالیه تا حالا هم طوریش نشده ولی بازم احتیاط میکنم ببینم چی میشه .ممنون

این دیگه خیلی درصدش خوب بوده که تا آخر سوخته

 

منم همش رو اونجوری بدست میارم و نمیدونم علتش چیه.اما باخیال راحت میخورم.هیچ عارضه ای نداره راحت باش داداش.

پسر جان.دفعه بعد شعله آتیش رو کمتر کن

 

با سلام.دوست عزیز من چندین بار عرق کشمش درست کردم اما نمیدونم مشکل چیه که بعد یک تا دو ماه بعد عرق مزه خیلی بدی پیدا میکنه!!! اما همون موقع که تقطیرش میکنم مزش خیلی خوبه به نظرتون مشکل چیه؟

ببین دوست عزیز
طعم عرق خیلی تلخه و موقعی که میخوری در لحظه اول حالت تهوع داری و انگار میخوای برگردونیش
ضمن اینکه وقتی میخوری ، از دهان تا گلو و نای … تا برسه به معده داغ میکنه
حالا اگر این ویژگی ها رو نداشته باشه و گیرایی هم نداشته باشه ، دیگه عرق نیست
یه مایع تقطیر شده ست
در مورد گذشت زمان اطلاعات ندارم که بگم چرا اینجوری میشه

اول اینکه از آب شیر استفاده نکن احتمالا املاح یا کلر زیاد داره در محل زندگی شما. از آب معدنی مطمعن.
دوم اینکه شراب خامت رو دوبار از صافی رد کن. مثل پارچه تمیز از جنسی که لنگ ماشینی البته نو وتمیز باشه

خیلی سخت نگیر
من خودم با آب شیر استفاده میکنم و با سبد آبکشی میکنم

سلام من شرابم الان دقیقا 23 روزه ولی هنوز ته نشین نشده نمی دونم چه کار کنم.من همونم که مخمر نریختم یعنی چه قدر دیگه طوئل می کشه ته نشین بشه؟

داداش
درست میشه
حتی با مخمر هم گاهی تا 40 روز طول میکشه
فقط بهش سر بزن و هم بزن که گاز های گیر افتاده زیر کشمش ها آزاد بشن

سوال مهم اینکه ،کشمش باید تیزاب خورده نباشه ؟؟؟؟

بله
کشمش نباید تیزاب داشته باشه

 

حالا اگه یه دبه پر از آب کنیم بدون کشمش و مخمر … توش یه ماهی بندازیم و از دیدنش که شنا میکنه لذت ببریم چی ؟؟؟ گیرایی داره …

سر ساقی سلامت , یه پست هم واسه درست کردن عرق سیب بزار مصل همین مطلب کامل که هی با سوالامون کچلت نکنیم XOXO

من سعی میکنم طرز تهیه چیزهایی که خودم درست کردم رو بذارم، بازم با این حال چشم
ضمناً من از پاسخگویی در این زمینه لذت میبرم 🙂

سلام با دستگاه گلاب گيري هم ميشه تقطير كرد؟

 

البته که میشه
حتی اگر کِتری رو آب بندی کنی، میتونی باهاش تقطیر کنی

داداش من خرما گذاشتم تو 6 ساعت اولی خیلی پف کرد جوری که تمام فضای خالی که 1/3 فضای کل بود رو هم پر کرد….یعنی میشه از این دیگه استفاده کرد….تازه مخمر هم کم زدم….البته رفتم یکم زیروروش کردم درست شد ولی باز هم انگاری زیاد تر شده ….یعنی اگه قبل 2/3 فضا رو پر کرده بود الان 3/4 فضا رو پر کرده…منظورم از فضا همیون دبه یا بشکه است….آیا میشه هیمین یه دبه رو کرد 2 دبه؟؟؟آیا دیگه میشه امیدی بهش داشت؟؟؟؟

البته که میتونی بهش امید داشته باشی
روند تخمیر بسیار طبیعی و عالی پیش میره
فقط ببین اگر فضای دبه کمه، نصفش رو به دبه دیگه ای منتقل کن و تا زمان ته نشین شدن خرماها صیر کن
یعنی وقتی تفاله ها روی آب هستند نباید تقطیر رو شروع کنی

داداش اون جمله آخرو نفهمیدم…..الان که آب زیر هست ….پس باید زمانی تقطیر رو شروع کنم که آب بیاد رو….آخه جمله آخر نوشتی تا زمانی که آب رو هست نباید تقطیر رو شروع کنی….شاید منظورتون از نباید همون باید هست….واشتباه تایپی رخ داده….

هیچ اشتباهی رخ نداده برادر
الان جمله رو کاملتر کردم 🙂

یعنی وقتی تفاله ها روی آب هستند نباید تقطیر رو شروع کنی و صبر کنی تا ته نشین بشوند :))

ممنون داداش دستت درد نکنه به خدا مردی ….به سلانتی هرچی مرد مثل شما ….

سلامتی 😀

 

🙂

 

ساقی سلامت ، من کشمشم بعد از 4 روز اول کپک زد و دانه های سفید روی کشمش ها بود کپک رو با ملاقه جمع کردم ولی فکر نکنم دیگه قابل استفاده باشه نمیدونم دلیلش چی بود جاش خیلی گرم بود یا اونو چنگ نزدم یا اینکه دربش رو 2 یا 3 روز اول باز گذاشتم تا عمل هوازی انجام شه .چطور باید فهمید که کشمش خراب شده از رنگش معلومه ؟ ارادتمند شما

چـــــی؟؟؟؟؟؟؟؟؟
درب بشکه رو باز گذاشتی؟؟؟؟؟
مگه میخوای سرکه درست کنی پسر؟

الکل در نبود اکسیژن بوجود میاد

 

خطای بزرگی کردی

 

ولی مشکلی نیست
حتی میتونستی کپک ها رو جمع نکنی، محل نگهداری باید گرم باشه و مخمر هم بهت کمک میکنه که محصول رو نجات بدی

دیگه از این شاهکارا نکنیا ;))

 

تشکرات فراوان از راهنمایی همیشه شاد باشی

 

سلام ز هر 10 کیلو کشمش چقدر عرق میگیری؟

 

10 تا 300 میلی لیتر
یعنی 3 لیتر

 

ده کیلو کشکش حدودا 10-12 لیتر میشه فکر کنم

 

فکر کنم منظورتون از ده لیتر شراب خام حدود سه لیتر بوده ..وگرنه ده کیلو کشمشش حدود نه یا ده لیتر عرق چهل درصد میشه

سلام داداش من همونیم که خرما گذاشته بودم ….الان هفت روز گذشته اونوقت خرما ها یکمی ته نشین شدن ….ولی دقیقا سه لایه تشکیل شده لایه زیری که خرماست البته نه همش …لایه بعدی آب و لایه بالایی همون پف یا کفه که بوجدو اومده….البه من تو یکی از دبه هام خیلی خیلی کم مخمر زدم که تو اون دبه دقیقا میشه اب رو روی سطح دید و وقتی به همش میزنم احساس میکنم از اون دبه که مخمر به اندازه زدم یکم آبکی تره و مثل اون صفت نیست….تو اون دبه ای که آب کامل اومده رو سطح فقط همون لایه ای از خرما ها وجود داره که دور هسته خرماست و فکر کنم تجزیه شدنش بیشتر طول بکشه….حالا میخواستم ببینم تا چه مدت باید صبر کنم و عرق گیری رو شروع کنم …تازه یکمی هم ازشون چشیدم وانگار دقیقا مثل عرقی میمونه که درصد الکلش خیلی پایینه ویکمی ته دل آدمو گرم میکنه البته خیلی کم ….حالا خودم نمیدون کدوم دبه بهتر شده….ویه چیز دیگه الان تقریبا حجم اولیه ای که درون دبه ها ریختم در همون اندازه و دیگه حجم آنچنانی نمیگره ….امیداوارم که یه راهنمایی مفصل و ساده به من بکنید….خیلی هم ممنون میشم….دمت گرم….

اتفاقا من هم تازه عرق خرما انداخته ام و شرایطی که برای دبه اول توصیف کردی دارم. یعنی همه ی مواد بصورت پف کرده روی آب هستند و این شرایط آرمانیست. فقط باید هم زدن رو فراموش نکنی تا گازهای جمع شده در زیر تفاله ها مجال خارج شدن پیدا کنند
تا زمانی که تفاله ها ته نشین نشدند حق عرق گیری نداری، اگر اینکارو بکنی میری جهنم :))
دبه ی دومت مخمر کم داره،خرماهاش رو له کن تا شیرینیش توی آب حل بشه و مخمر اضافه کن

منظور از تیزاب کشمش چیه ؟ ممنون

 

تیزبا ماده ای براق کننده و نگهدارنده است که به کشمش میزنند و در فرآیند تخمیر خلل ایجاد میکند
از کشمش پلوئی استفاده کنی خیلی خوبه

داداش تیزاب از کجا میشه تهیه کرد؟

 

از تیزاب فروشی :)))

 

ای بابا !!! 😐
تیزاب میخوای چیکار؟
تیزاب جلوی تخمیرو میگیره
چرا دنبال قاتل بروسلی میگردی؟
کشمش رو بخر و بریز تو دبه و ادامه ماجرا …
خدایی این سوال ها رو از کجا میاری؟ :O

سلام خسته نباشی اقا من رفتم عطاری چند جا مرکز شهر کفتم مخمر بده بعد نفهمید گفت برا چاقی میخوای اگه مخمر اسمی دیگری دارد بهم بگو دستت درد نکنه

ببین
«مخمر» از «خمر» گرفته شده … بگو میخوام خمیر نان درست کنم برای کاردستی مدرسه داداش کوچیکم

مطمئن باش زنگ نمیزنه 110 خبر بده ;))

 

ولی جداً اسم علمیش رو نمیدونم

 

Yeast ,,,, اسم انگلیسیش هست

 

ساکارومایسس سرویزیه . مخمر آبجو و نان از یک خانواده بسیار نزدیکی هستن فقط یه دستکاری ژنتیکی کوچولو دارن.مخمر نان تهاجمیه یعنی در کوتاه ترین زمان قند رو مصرف میکنه و الکل و دی اکسید کربن تولید میکنه ولی مقدار کمی هم چیز هایی تولید میکنه که ما نمیخایم . مخمر آبجو برعکس سرعتش کمه ولی الکل خوبی میده. موفق باشید.

عزیزانم… کلا دو نوع مخمر تو ایران وجود داره یکیش مخمر آبجو هست که هم تو داروخونه و هم تو عطاری موجوده و اسم معروفش هم همون مخمر آبجو هست بهش یاست هم میگن البته انگلیسیشه به قرض جوانی هم معروفه و موارد مصرفش همون چاقی و تقویت پوست و مو هست چون سرشار از ویتامینهای گروه ب هست و اشتها رو زیاد میکنه…. یک نوع دیگه هم همون مخمر نانوایی یا خمیر مایه س که عمده فروشنده هاش عطاری ها هستن و عمده موارد مصرفش هم عمل آوردن خمیر برای پخت هست مثل بکینگ پودر که اونو توصیه نمیکنم برای شراب…. مخمر مخصوص شراب هم هست که تو ایران گیرتون نمیاد… برای تهیه شراب میتونید فقط از مخمر آبجو یا مخمر نانوایی استفاده کنید یا اینکه درد شرابتون رو نگهدارید و خشکش کنید و بعنوان مخمر برای شرابهای آتی مصرف کنید. این توضیحی بود که احساس کردم لازمه برای دوستان بگم. موفق باشید

اصلا نمیدونن مخمر چیه اینجا هم ترک زبان هستن اگه میشه کمک کن من بتونم راحت مخمر جور کنم

شنیده م که یه تیکه نون سنگک هم ، کار مخمرو میکنه … ولی تابحال امتحان نکرده م

مُخَمِر یا در …زبان آذری ..خَمیر مآیآسی …میگویند…

سلام داداش گل
چند تا سوال داشتم
1بغیر از اتش زدن میشه جور دیگه فهمید که دیگ در حال ته گرفتنه
2شراب خام رو بدون تفاله باید ریخت یا با هم میشه
3نمیشه در دبه رو محکم بست هوا نره, دیگه سرش لوله وصل نکنیم
ممنون میشم جواب بدی

1- شما یک شیشه ی یک لیتری ِ دلستر رو از شراب خام پر کن و بریز توی زود پز، به سر دیگر لوله یک شیشه نوشابه ی 300 سی سی وصل کن. هر موقع این شیشه 300 سی سی پر شد، گاز رو خاموش کن و شراب داخل زودپز رو با شراب جدید عوض کن
2- هم با تفاله میشه ریخت هم بی تفاله میشه ریخت
3- میشه در دبه رو محکم بست که هوا نره، ولی اگر سرش لوله ببندی بهتره،چون گازهای حاصل از تخمیر خارج میشن

دستت درد نکنه اقا ما این مخمر رو زدیم حتما باید گاز های داخل بشکه از طریق شلنگ به آب بندازم ندازم چی میشه چون میخواستم 12 روز سر بشکه رو پلمپ کنم تا هوا نره به سرکه تبدیل شه دمت گرم اقا

اگر گازهای حاصل از تخمیر خارج بشه خیلی بهتره

 

بله ،یقینأ بهتره . چون خارج شدن گاز مونواُکسیدِ کربن نشانهٔ عمل تخمیر بوده که حاصل آن تولید الکل میباشد،،،بعد از بهم زدنِ محلولِ آب و کشمش یا آب وخرما دیگر نبایست درب دَبّبه باز بشه؛ چون بودن اُکسیژن بعد از بِهم زدن محلول نتیجهٔ رشت باکتریهای دیگری شده و طئم آن خراب؛

فشار بیشتر میشه و فعالیت کمتر

 

حاجی حتما باید هرروز در بشکه رو باز کنم تا بهم بزنم باز نکنم چی بهم نزنم چی اخه میترسم سرکه شه چهار شنبه سوری هم نزدیکه دمت گرم ازیت میکنم

بله
اتفاقا اگر هم بزنی و به خروج گازها کمک کنی، شراب خام زودتر بدست میاد
و اگر هم نزنی ممکنه تا یک ماه تخمیر به طول بینجامد

جایی که گرم و درب ظرف یا دَببه نبایست باز بشه؛ چون شما با باز کردنِ درب ظرف باکتریهایی که در هوای اطراف هستند همراه با اُکسیژن وارد ظرف شده ونتیجهٔ بودن اُکسیژن بعد از بِهم زدن محلول نتیجهٔ رشت باکتریهای دیگری شده و طئم آن خراب خواهد کرد

اقا کیومرث من با 2 کیلو کشمش 8 لیتر اب شروع کردم چند لیتر مهم عرق میده

از هر لیتر شراب خام باید یک شیشه ی 300 میلی لیتری ِ نوشابه ، عرق پر کنی و بقیه شراب خام رو دور بریزی

استاد چه وسیله ای برای له کردن کشمشها داخل خود دبه پیشنهاد میکنید

دست
گوشکوب
پا
غذاساز
همزن برقی یا دستی
چنگک
بیل
ملاقه

با سلام ممنونم از این همه حوصله ، خواستم بپرسم در مورد الکل صنعتی باید چیکار کنم
میگن که نصف استکان اول رو بریزید دور ولی کشمش پلویی پاک شده که نه دم داره نه هسته اونو چیکار کنیم اگه این دور ریختن اشتباه باشه عملا ما سرگل سرگلشو ریختیم دور نظر شما چیه ؟؟؟

خوردن الکل صنعتی از نظر من حرام اعلام شده است.
حالا چه ربطی به عرق داره … منم نمیدونم
دور ریختن بقول شما «سرگل» عرق هم گناه کبیره ست.
هرکس اینکار رو بکنه ، در عذاب ِ«جهنم ِهشیاری» خواهد سوخت

ادمین عزیز ازونجایی که دمای تقطیر متانول (الکل قرمز – کشنده) کمتر از اتانول (الکل خوب) هست زودتر میاد تو ظرف مقصد و حتما باید 30-40 سی سی اول رو دور ریخت چون حاوی بیشترین مقدار متانول هست.

بعضی وقتها نا خواسته تکه چوبی یا آشغالی داخل بشکه ما میشه.حتی سیخهای که به کشمش میچسبه که در فرایند تخمیر تولید الکل چوب یا همون الکل صنعتی میکنه. دست احتیاط نصف استکان اول محصول تقطیر رو یا سی قطره اول رو بریزی دور بهتره.اما بقیش پاک پاکه.

منکه که میگم لازم نیست

 

در عمل تقطیر بهترین روش بخاطر سلامتی شما عزیزان تقریباً ۱۰۰ـ۱۵۰میلی لیتر از آن که الکل صنعتی اِتیل و اَسیتُن میباشد؛ که نتیجهٔ نوشیدن آن منجر به ازدست دادنِ بینایی و مسمومیت توأم با مرگ میباشد، بایستی در موارد دیگر برای زد عفونی کردن مورد مصرف قرار بگیرد ولی نوشیدن آن بسیار خطرناک میباشد؛

اقا کیومرث شرمنده این مخمر رو من تهیه کردم 80 گرم رو هزار تومن داد بعد رنگش مثل خمیر نانوایی مثل رشته های کوچک هستش خرد شده خواستم بدونم همینه دیگه بعد من فک میکردم از 8 لیتر حدقل 6 لیتر بتونم ازش عرق بدست بیارم

خـــــودشه …. خود ِ نامردشه …
بگیرش تا در نرفته ;))
همینه 🙂

سلام داش كيومرث زحمت كش
اقا من با 5 كيلو كشمش و 16 ليتر اب معدني ولرم و مخمر و قفل هوا كار رو اغاز كردم و فرداي اون روز تمام كشمش ها باد كرد و اومد روي اب!!! هر روز هم ميزنم و هرباري كه هم ميزنم مقدار زيادي كف و هباب خارج ميشه و الان روز 9 هستم و همه ي كشمش ها با اين كه له شدند و روزي 2 بار هم ميزنم باز هم روي اب هستند و از قفل هوا هيچ گازي خارج نميشه! به نظرت اگه از قفل هوا گاز خارج نشه شراب سكته نكرده؟ يا مثلا ميشه كه تخمير را شروع نكرده باشه؟ ضمناهر روز شيريني شراب خام كمتر از ديروز ميشه!
راستي من براي گرم كردنش بشكه را گذاشتم زير كرسي و لامپ گذاشتم كنارش و دما ميانگينش روي 20 درجه هستش به نظرت نور لامپ براش مشكل ايجاد نميكنه؟
دمت گرم داااااااشي

بودن قفل هوا مناسبه و ممکنه گازها در یک شبانه روز فقط چند بار بصورت حباب از قفل هوا(شلنگ توی آب) خارج بشه و اصلا تو متوجه نشی
توضیحاتت نشون میده که تخمیر در حال انجامه و قند موجود در آن نیز در حال تبدیل به الکل هستش
محیطی که براش مهیا کردی، عالیه،
تا ته نشین شدن همه ی کشمش ها صبر کن
ممکنه طعم شراب شیرین نباشه، ولی هنوز درون اون قند هست که با چشیدن قابل تشخیص نیست
موفق و مست و می آلود باشی 🙂

نوكرتم دادا
بازم مزاحمت ميشم و از تجربياتت استفاده ميكنم
اقايي

سلام کیومرث اقا از کجا بفهم کشمش رسیده یعنی کی میتونم تبخیرش کنم

توضیح داده م که !!!

 

سوال دیگه ای هم دارم اگه قبل از ریختن کشمش درون دبه اونارو با گشتکوب برقی یا دستی له کنیم چی میشه ؟؟
کشمش که من تهیه کردم کشمش پلویی بدون دم و هسته است .

در ابتدای کار ، گوشت کشمش خیلی سفت هستش، و له کردنشون خیلی سخته
بهتره یکی دو روز اول در آب باشه تا نرم بشه ، بعد از اون شما میتونی کشمش رو با هر وسیله ای به خوبی له کنی تا مضمحل بشه(مضمحل:از هم پاشیده)

فکر میکنم دیدگاه قبلی من ثبت نشده اگه این دیدگاه تکراری هست شما پاکش کن
بعضی ها میگن جهت محکم کاری 25cc اول یا نصف استکان اول هر بار تقطیر رو دور بریزید تا الکل چوب یا صنعتی رو قاطی عرق نکرده باشیم میخوام بدونم این عمل برای کشمش بدون هسته و دم نیازه ؟؟؟ و فرض بر این که این الکل ایجاد بشه میزان خطرش چقدره ؟؟؟ بعضی دوستان میگن مرگ بعضی دوستان میگن چیزی نمیشه ؟؟؟ یکی از اطلاعات بهم بدید ممنون میشم

چه کشمش دم دو هسته داشته باشه و چه نداشته باشه ، نیازی نیست شما چیزی از اون رو دور بریزی.
اگر کُشنده بود ، الان من اینجا نبودم که جواب شما رو بدم

ساقی بزرگ سلام روز دوم هست من دبرو گذاشتم جلویه بخاری هر 2 دفعه ای که درشو باز کردم برای هم زدن بوی الکل و حباب هایی که از زیر کشمش هایی که روی آب وایساده به وضوح قابل بوییدن و دیدنه ، حتی با چشیدنش مقدار ناچیزی زبون رو میزنه خیلی ناچیز ولی کلا میشه فهمید روند در حال پیشرفته اما یه مطلبی هر دفعه دمارو اندازه زدم یک دفعه 29 و دفعه دوم 30 درجه سانتیگراد هست ایا این دما ایرادی نداره ؟؟؟

نه هیچ ایرادی نداره

 

سلام و ممنون بابته اطلاعات فقط یک سوال لوله مسی رو از کجا بخریو و چطوری مارپیچش کنیم برای تقطیر؟

از «ابزار و یراق فروشی» ها
اگر آلومینیومی باشه ، خم کردنش خیلی راحته
اگر مسی باشه یکم سخته و میتونی از خود فروشنده بخوای که با فنر برات اینکارو انجام بده

سلام من مخمر چی باید استفاده کنم ؟ بهترین کشمش در کجا هست و بهترین دما برای بشکه چقدر باید باشه؟

درباره مخمر که توضیح داده ام
بعدشم به دنبال بهترین کشمش نباش(بهترین کشمش ها در شهر تاکستان هستش)
در مورد دما ، درجه حرارت 21 تا 24 درجه سانتیگراد باید باشه

باز سلام منظورمن این بو از مخمر نون یا شراب هم میشه استفاده کرد عطاری رفتم باید بگم مخمر ودکا یا عرق دارین ؟ ! از کجا باید تهیه کنم کجاها دارن ؟ اصلا بود نبود مخمر تعصیر داره ؟ خوب کشمش گوشتی فکر کنم تعصیر داره نوعش هم باید خوب باشه چون تجربه کردم راهنماییم کن داداش میخوام یه کاره خوب تمیز در بیارم

ببین عکس مخمر رو هم گذاشته م
برو همون عطاری ، فقط بگو مخمر میخوام ،وقتی نشونت داد، ببین شکل این هست یا نه؟
بودنش خیلی موثر تره
گفتمکه نوع کشمش میتونه پلوئی یا مویز باشه

سلام داداش الان 16 روز گذشته و حدود 3 تا 4 سانت آب اومده رو من میتونم شروع کنم به عرق گیری یا نه ….زمانی که من 3/4 زودپز رو پر کردم و شعله رو روشن تا چه زمانی باید عرقگیری رو تموم بکنم….یعنی از کجا بدونم برای این زودپز دیگه مرحله عرقگیری تمومه وباید دوباره توشو پر کنم….

ببین
به «آب» کاری نداشته باش که کجا وامده
به «تفاله» ها توجه کن که ته نشین شده باشند
بهترین راه اینه که یه زودپز کوچیک داشته باشی، یه شیشه یک لیتری از شراب خام پر کنی، به طرف دیگه یک شیشه 300 سی سی وصل کن(شیشه نوشابه کوچیک)
وقتی این شیشه کوچیک پر شد ، خاموشش کن و یک لیتر دیگه بریز

دمت گرم سالار من یکمی زود برایه عرق گیری استفاده کردم درصد الکلش پایین اوومده شده 25 چجوری ببرمش بالاتر

برای دفعه ی بعد بیشتر دقت کن 🙂

 

 

 

سلام عزیز این چیزا چیه یاده اینا میدی! آخه عرق کشمش مخمر میخواد!!! کشمش آفتابی بگیرین بریزین توی دبه.بالاش 20 سانت آب بریزین اگه بخواین بدون تفاله تقطیر کنین 30 سانت بالاش آب بریزین.بگذارین 30 تا 35 روز بمونه بسته به دمای محیط مخمرم اصلن نمیخواد.بعد بریزینش تو دستگه تقطیرش کنین.روش ساخت دستگاه رو بدن میگم.

یا علی

 

از همون یا علی گفتنت مشخصه میخوای ما جوان هارو از هدف والا دور کنی
برو بشین ای نمازت با ما کاری نداشته باش
امام فقط کیومرث :))))))))))

سلام وقتی مخمر میریزم عرق چرا مزه ترش میگیره مقدارش زیاد بوده دلیلش چیه ؟

نمیدونم مشکل کارت چی؟
عرق ترشه یا شراب خام؟

 

سلام ساقي
من چندين ساله کارم اينه
ولي نفهميدم عرق ارمني چه فرقي با دست ساز ما داره
از همه تعريفشو شنيدم
اگه اطلاعاتي داري ممنون ميشم بگي

سلام
عرق ارمنی ، همون عرق دو آتیشه ست که در داستان داش آکل هم بهش اشاره شده
البته در اونجا از شخص عرق ساز ، بنام «ملا اسحق یهودی» یاد شده ، که البته دین شخص عرق ساز مهم نیست.

عرق دو آتیشه یعنی اینکه ، یکبار که عرق گرفتیم، دوباره آنرا تقطیر کنیم و این فرآیند و محصول آن بدون رعایت نکات ایمنی دارای خطرات جبران ناپذیری خواهد بود

همین یه آتیشه رو بخوریم بهتره :))

 

سلام آقا کیومرث . من برای 15 کیلو کشمش 4 تا قاشق غذاخوری مخمر رو اشتباهن با آبجوش مخلوط کردم ریختم , الان دو روز گذشته ولی زیاد نیومدن کشمش ها روی آب . باید بیشتر صبر کنم؟ یا خرابش کردم؟ یا دوباره میشه مخمر اضافه کرد؟

کشمش هاتو له کن و محل دبه رو گرم نگه دار یکم مخمر بریز

سلام من تمام نکات رو رعایت کردم ولی در صد الکل بالا نیست فقط اول کشمشها رو شستم یه بوی کشمش خام بد مزه ای هم میده

فکر نکنم شستن تاثیر داشته باشه
اشکال باید جای دیگه باشه
دنبالش بگرد

ساغي جان سلام
من چندين ليتر ودکاي 65 درصد دارم
سوالم اينه ايا ميشه به وسيله اب مقطر درصدش را پاين بيارم؟؟؟؟
عوارض هم داره؟مثه سر درد ؟؟

بله که میشه
حتی با آب معمولی
میتونی موقع خوردن با کمی دلستر یا نوشابه قاطی کنی
اینجوری هم درصدش پایین میاد
معلومه که درصد بالا عوارض داره
خیلی مراقب باش 🙂

سلام استاد عزیز
اول تشکر می کنم از به اشتراک گذاشتن اطلاعات و تجربیات نابت
دوم میخواستم در مورد عرق سیب توضیح بدی و آیا اینکه میگن عرق سیب طمع بهتری داره درسته؟
دورود برتو

ببینید از هر نوع شرابی، میشه عرق تهیه کرد.
من امتحان نکردم ولی میدونم که هر نوع مشروب الکلی طعمی تلخ و زننده داره

طرز تهیه عرق سگی با انگور
طرز تهیه عرق سگی با انگور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.