طرز تهیه ی ترشی گل کلم فوری

طرز تهیه ی ترشی گل کلم فوری

طرز تهیه ی ترشی گل کلم فوری

طرز تهیه ی ترشی گل کلم فوری

به طور متداول ترشی ها مخصوص فصول سرد سال هستند. یکی از این ترشی ها ، ترشی گل کلم است که از پر طرفدارترین ترشی هاست. با مواد لازم ذکر شده در این دستور می توانید مقدار کمی ترشی گل کلم به صورت آزمایشی تهیه نمایید. در صورتی که تجربه ای بیشتری به دست آوردید می توانید مواد ترشی را افزایش دهید. با دستور طرز تهیه ترشی گل کلم در ادامه با همدوره همراه باشید.

پس از شستشو و خشک کردن تمام سبزیجات ، ابتدا گل کلم ها را به اندازه دلخواه خرد می کنیم . توجه داشته باشید زیبایی این ترشی به اندازه گل کلم ها خیلی بستگی دارد و اگر خیلی درشت و یا خیلی ریز خرد شوند روی زیبایی ترشی تاثیر می گذارند.

سپس پوست هویج ها را می گیریم و به صورت حلقه ای خرد می کنیم. سیب زمینی ترشی را نیز پوست می گیریم و با اندازه مناسب خرد می کنیم. اگر از ترخون تازه استفاده می کنید آنرا ساطوری کنید و روی مواد ترشی بریزید.

اگر از ترخون خشک استفاده می کنید آنرا با دست خرد کنید و روی مواد ترشی بریزید. مواد ترشی را داخل ظرف بزرگی می ریزیم و پودر گلپر را نیز اضافه می کنیم. خوب مواد را مخلوط می کنیم تا گلپر به تمام مواد ترشی برسد.طرز تهیه ی ترشی گل کلم فوری

حالا مواد ترشی را به همراه فلفل سبز تند داخل شیشه مناسب می ریزیم و روی مواد ترشی مخلوطی از سرکه و نمک می ریزیم تا حدی که روی تمام مواد را سرکه بگیرد. ترشی را در جای مناسبی قرار می دهیم تا حدود ۱۵ روز تا آماده مصرف شود.

در این ترشی می توانیم مواد دیگری نیز اضافه کنیم تا هم روی رنگ آن تاثیر بگذاریم و هم روی مزه اش. مثلا برخی دوست دارند رنگ ترشی که درست می کنند قرمز باشد. برای این منظور مقداری لبو بگیرید و داخل ترشی بریزید.

شما می توانید ترشی گل کلم را به صورت فوری تهیه نمایید به صورتی که دو ساعت بعد از تهیه بتوانید از آن مصرف کنید. برای این منظور مواد ترشی را داخل سرکه بریزید و بگذارید با سرکه بپزند. مواد ترشی نباید بیش از حد بپزند که خیلی نرم شوند.

خیلی ممنون از سایت خوبتون

سلام و عرض ادب تشکر از شما همراهان گرامی که به ما انرژی می دهید. با آرزوی موفقیت برای شما دوست گرامی

خیلی ممنون از سایت خوبتون

سلام و عرض ادب خوشحالیم که مطالب مورد پسندتان قرار گرفته است. با آرزوی موفقیت برای شما دوست گرامی

سلام من ترشی گل کلم ریختم باهمین دستور الان چند ماهه اصلا له نشده بنظرتون باید چکارکنم ؟

سلام و عرض ادب اگر می خواهید ترشی له شود مواد را داخل سرکه بپزید. با آرزوی موفقیت برای شما دوست گرامی

بیشتر افراد ترشی گل کلم را اشتباه درست میکنند و بدون در نظر گرفتن مدت و شرایط نگهداری اقدام به تهیه و استفاده از ترشی میکنند . این را باید بدانید که اگر ترشی کنسرو نشود باید در یخچال نگهداری و نسبتا سریع مصرف شود . در این مقاله درست کردن ترشی به ۲ روش نگهداری کوتاه مدت و بلند مدت را توضیح می دهیم . درست کردن ترشی گل کلم انواع مختلفی مانند : سفید ، زرد ، فوری ، مجلسی ، با هویج ، با آب گوجه و غیره دارد که در این آموزش یک نوع بسیار خوشمزه و متفاوت را توضیح داده ایم .

مواد لازم برای ۱ لیتر ترشی گل کلم :

۱ لیتر گل کلم خرد شده ( تقریبا ۱ کیلو )

۱ قاشق غذاخوری دانه خردل

نصف قاشق غذاخوری دانه کرفس

طرز تهیه ی ترشی گل کلم فوری

۲ استکان سرکه سفید

۱ استکان شکر

۲ تا ۳ حپه سیر پوست کنده

۱ قاشق غذاخوری نمک

نصف قاشق غذاخوری فلفل سیاه

نصف قاشق غذاخوری زردچوبه

¼ قاشق غذاخوری دانه فلفل قرمز ( اختیاری )

۱ استکان آب

طرز تهیه ترشی گل کلم با ماندگاری کم :

گل کلم را تمیز و خرد کنید . تمامی لکه های قهوه ای و قسمت های خراب گل کلم را بکنید و آن را به اندازه های دلخواه خرد کنید و بعد از شستن بگذارید تا کامل خشک شوند .

شیشه ترشی را آماده کنید . یک قابلمه پر از آب را به جوش بیاورید و شیشه ترشی ها را ۱۰ دقیقه و درهای آنها را ۳۰ ثانیه داخل آن قرار دهید تا ضد عفونی شوند .

دانه های معطر را تفت دهید . در یک ماهی تابه کوچک دانه های خردل و کرفس را به مدت ۲ دقیقه حرارت دهید تا مقداری قهوه ای شده و بوی آنها بلند شود . در طول حرارت دادن مرتبا آنها را هم بزنید تا نسوزند .

سرکه و دیگر مواد را اضافه کنید . سرکه ، شکر ، سیر ، نمک ، فلفل ، زردچوبه ، آب و مواد داخل ماهی تابه را در یک قابلمه بریزید و حرارت دهید تا به جوش بیاید . بعد از به جوش آمدن زیر آن را کم کنید تا زمان استفاده از آن فرا برسد .

گل کلم ها را داخل شیشه ریخته سپس مایع ترشی را داخل آن بریزید . حواستان باشد که شیشه ای که انتخاب کرده اید در آن باید کاملا سفت بشود . به اندازه ۳ سانتی متر روی آن را خالی بگذارید . این فاصله باعث جلوگیری از ترک خوردن و شکستن شیشه میباشد .

خنک کردن و نگهداری از ترشی . بگذارید تا ترشی به دمای اتاق برسد سپس در آن را بسته و داخل یخچال قرار دهید . بعد از ۲ الی ۳ روز میتوانید از ترشی استفاده کنید . تا ۳ ماه ترشی گل کلم داخل یخچال سالم میماند .

طرز تهیه ترشی گل کلم با ماندگاری بالا :

یک قابلمه آب نمک درست کنید . یک قابلمه را پر از آب کرده و یک قاشق غذاخوری نمک به آن اضافه کنید و بگذارید جوش بیاید .

گل کلم ها را داخل آن بریزید . گل کلم ها را داخل آب جوش بریزید و بگذارید ۳ دقیقه بپزند سپس آبکش کنید و به مدت ۱ دقیقه آب سرد روی آن بریزید .

دانه های معطر را تفت دهید . در یک ماهی تابه کوچک دانه های خردل و کرفس را به مدت ۲ دقیقه حرارت دهید تا مقداری قهوه ای شده و بوی آنها بلند شود . در طول حرارت دادن مرتبا آنها را هم بزنید تا نسوزند .

سرکه و دیگر مواد را اضافه کنید . سرکه ، شکر ، سیر ، نمک ، فلفل ، زردچوبه ، ۱ قاشق غذاخوری نمک ، ۱ استکان آب و مواد داخل ماهی تابه را در یک قابلمه بریزید و حرارت دهید تا به جوش بیاید زیر آن را کم کرده و بگذارید ۵ دقیقه بجوشد .

گل کلم ها را داخل شیشه ریخته سپس مایع ترشی را داخل آن بریزید . حواستان باشد که شیشه ای که انتخاب کرده اید در آن باید کاملا سفت بشود . به اندازه ۳ سانتی متر روی آن را خالی بگذارید . این فاصله باعث جلوگیری از ترک خوردن و شکستن شیشه میباشد .

کنسرو کردن شیشه ها . ۲ راه برای کنسرو کردن شیشه ها دارید :

اگر کنسرو ساز ندارید : یک قابلمه بزرگ را آب کنید و ته آن چیزی بگذارید تا شیشه ها مستقیما به کف قابلمه نخورند و آنقدر داخل قابلمه آب بریزید تا ۸ سانتی متر روی شیشه ها را بگیرد . شیشه ها را داخل آب جوش به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه بجوشانید . بعد از زمان گفته شده بوسیله انبر یا هر وسیله ایمنی دیگری شیشه ها را در آورده و به مدت ۶ ساعت بگذارید تا در دمای اتاق بمانند .طرز تهیه ی ترشی گل کلم فوری

اگر کنسرو ساز دارید : شیشه ها را داخل محفظه های کنسرو ساز گذاشته و ۱۰ الی ۲۰ دقیقه شیشه ها را بجوشانید . آب باید ۸ سانتی متر یا بیشتر روی شیشه ها را بپوشاند .

شیشه ها را در دمای اتاق نگه دارید . در جای خشک و تاریک نگهداری شود . تا بیشتر از ۱ سال ترشی سالم خواهد ماند . بعد از باز کردن در شیشه باید در یخچال نگهداری شود .

آذر ۲۷, ۱۳۹۷ در ۸:۲۵ ق.ظ

سلام من برای اولین بار ترشی گل کلم ریختم وچدن نمیدونستم قبلش باید بزارم یکم بپزه وهمینجور ترشی ریختم الان گل کلم ها له نشدن بنظرتون چکارشون کنم تا له شن الان سه ماه هست

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

زودپز برقی یک دستگاه پخت‌وپز با فشار بالا بوده که قابلیت برنامه‌ریزی دارد و می‌تواند غذاها…

بعضی از افراد بعد از اصلاح کردن صورت با تیغ مشکلاتی مانند : خارش …

ناخن خوردن در هر سنی امکان دارد رخ بدهد ، از کودک ۲ ساله …

خونریزی باید سریعا کنترل شود زیرا در صورت از دست دادن مقدار زیادی خون …

تشخیص هندوانه رسیده و شیرین کار بسیار ساده ای میباشد . بسیاری از افراد …

آب‌کردن شکم کار بسیار سختی است ، مخصوصاً اگر بخواهید آن را یک‌هفته‌ای انجام …

تمامی مطالب این سایت ترجمه شده از سایتهای خارجی معتبر مانند : ehow و wikihow بوده ، بنابراین کاملا قابل اعتماد ، انحصاری و جدید است.

ورود

نام کاربری یا نشانی ایمیل

رمز

مرا به خاطر بسپار

ترشی گل کلم یکی از ترشی های سنتی و قدیمی ایرانی است که در فصل پاییز تهیه می شود و مانند سالاد در کنار غذا سرو می شود. برای یادگیری این ترشی خوشمزه با این آموزش همراه باشید.

آموزش تهیه ترشی و دستور تهیه ترشی گل کلم خوشمزه در منزل

گل کلم :•: 1 عدد

طرز تهیه ی ترشی گل کلم فوری

هویج :•: نیم کیلو

ساقه کرفس :•: 1 دسته

سیب ترشی :•: نیم کیلو

سرکه :•: به میزان لازم

فلفل سبز تند :•: 4 عدد

نمک :•: به میزان لازم

ترخان :•: به میزان لازم

گلپر :•: 1 قاشق مرباخوری

پودر سیر :•: 1 قاشق مرباخوری

پودر موسیر :•: 2 قاشق مرباخوری

ادویه ترشی :•: به میزان لازم

آموزش تهیه ترشی و دستور تهیه ترشی گل کلم خوشمزه در منزل

برای تهیه ترشی گل کلم ابتدا سیب،هویج،ساقه های کرفس را بشورید و در سبدی قرار دهید تا آّب آنها برود.

سر سیب ها را بگیرید و به دو نیم برش دهید و هسته های آن را در بیاورید

و به هر مدل و اندازه ای که دوست دارید روی تخته با چاقو خرد کنید(اگر برش ها ریزتر با شد ترشی زودتر آماده استفاده است) سپس هویج هارا پوست بگیرید

و با ساقه کرفس ها حلقه حلقه برش دهید یا میتوانید برای زیباتر شدن ترشی (هویج ها)از قالب های کوچکی که بشکل گل یا قلب هستند استفاده کنید.

در شستن گل کلم دقت کافی را بکنید زیرا ممکن است در لابلای گل برگها یا ساقه های آن کرم وجود داشته باشد و در آّبکش قرار دهید تا آب آن برود و آنها را خرد کنید.

سپس در کاسه ای ادویه ترشی و پودر سیر و پودر موسیر وگلپر و ترخان و نمک را با هم مخلوط کنید.

شیشه ای ترجیحا تیره رنگ که کاملا خشک باشد لایه لایه از سبزیجات خرد شده بریزید و روی آنها از ادویه ها مخلوط شده بریزید

و 1عدد فلفل سبز تند بگذارید و سپس لایه بعدی (میتوانید سبزیجات را با هم مخلوط کنید و درون شیشه بریزید)تا شیشه پر شود .

اما توصیه من برای بهتر شدن طعم ترشی گل کلم این است که در آخر ادویه ها را اضافه کنید.

و در آخر سرکه را روی مواد تا حدی بریزید که روی سبزیجات را بگیرد و در شیشه را محکم ببندید

و پس از 3الی 4 روز بعد سری به ترشی بزنید اگر روی آن خالی شده بود مجددا سرکه بریزید

زیرا سرکه به خورد مواد میرود و جذب سبزیجات میشود و روی آن خشک میشود پس نیاز به سرکه دارد. ترشی گل کلم را در جای خشک و دور از نور نگداری کنید

و در هر بار کشیدن از این ترشی خوش طعم کاملا قاشق یا ملاقه خشک باشد زیرا کمترین رطوبتی ممکن است باعث کپک زدن ترشی شود و زحمات شما از بین برود.

امتیاز دهید


3.6
از

99

ترشی از جمله مزه هایی است که به ویژه در فصل های سرد سال، در سفره ایرانی ها در کنار بسیاری از غذاهای سنتی قرار می گیرد و انواع گوناگون دارد؛ یکی از پرطرفدارترین انواع ترشی، ترشی مخلوط است که به آن ترشی گل کلم مخلوط یا ترشی هفت بیجار هم گفته میشود. برای تهیه ی ترشی مخلوط گل کلم با توجه به ذائقه و سلیقه ی خانواده  میتوانید مواد گوناگونی را به ترشی بیافزایید؛ ولی آنچه در این دستور از ترشی مخلوط گل کلم خواهید خواند، شاید مرسوم ترین نوع آن باشد که ذائقه ی افراد بسیاری را در بر میگیرد. در ادامه طرز تهیه ترشی مخلوط را به صورت مرحله به مرحله مشاهده میکنید.

 

 

طرز تهیه ی ترشی گل کلم فوری

تمام مواد را به خوبی شسته و خشک و خرد کنید – اندازه ی خرد کردن مواد ترشی گل کلم به سلیقه ی شما بستگی دارد. سیر و فلفل سبز را دو نیم کنید. اگر از موسیر خشک استفاده می کنید بهتر است آن را یک ساعت در آب خیس کنید و بعد در صافی بریزید، خوب که خشک شد با سایر مواد مخلوط کنید.

 

بادمجان های خرد شده را در قابلمه مناسب ریخته، روی بادمجان ها سرکه بریزید تا روی آن را بپوشاند؛ قابلمه را روی شعله قرار داده بعد از به جوش آمدن سرکه 4-3 دقیقه زمان لازم است تا بادمجان ها حرارت ببینند. بادمجان نباید بپزد یا نرم شود. بعد از این مدت ظرف را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید خنک شود.

 

تمام مواد خرد شده را به جز سیر و فلفل سبز همراه سبزی ترشی و ادویه در ظرفی بزرگ خوب مخلوط کنید.

 

مواد را داخل ظرف هایی که برای نگهداری ترشی در نظر گرفته اید بریزید. به این صورت که مقداری از مواد مخلوط ترشی گل کلم درون ظرف ریخته روی آن چند حبه سیر و فلفل قرار دهید و دوباره از مواد مخلوط روی آن بریزید؛ به همین ترتیب ادامه دهید  تا تمام ظرف پر شود- بهتر است مواد را خوب با دست فشار دهید تا مقدار مواد بیشتری در ظرف جا بگیرد این انباشته سازی از ورود هوا به داخل ظرف های ترشی گل کلم و کپک زدنش جلوگیری میکند.

 

 سرکه یا سرکه مخلوط با آب جوشیده ی سرد شده را روی مواد بریزید تا جایی که سطح مواد را به خوبی بپوشاند. تناسب آب و سرکه ی ترشی گل کلم به ذائقه ی شما بستگی دارد که تا چه حد طعم ترشی سرکه را می پسندید.

 

در انتها، در ظرف های ترشی گل کلم را به خوبی سفت کنید تا هوا وارد آن نشود؛ برای اطمینان می توانید قبل از قرار دادن درپوش روی سطح باز شیشه را با فویل بپوشانید و بعد در آن را بگذارید و محکم ببندید. ترشی مخلوط بعد از یکی دو هفته آماده مصرف میشود.

 

 

1- ظرف های انتخاب شده برای نگهداری هر نوع ترشی به ویژه ترشی مخلوط بهتر است از جنس شیشه باشد؛ ظرف های پلاستیکی از نظر سلامت گزینه ی مناسبی برای نگهداری ترشی نیست و همچنین در طعم و مزه ی ترشی موثر اسـت.

2-  از نکات مهم برای تهیه ترشی گل کلم مخلوط علاوه بر تمیزی و خشک بودن ظرف نگهداری ترشی، خشک بودن تمام مواد است پس مواد ترشی گل کلم را پس از شست و شو روی پارچه ای تمیز بریزید تا آب آن به خوبی گرفته شود؛ این کار مانع از کپک زدن ترشی شما می شود.

3- مقدار زردچوبه تأثیر بسیاری روی رنگ ترشی گل کلم می گذارد اگر مایل بودید رنگ ترشی شما زرد تر یا سفید تر باشد مقدار آن را کم و زیاد کنید.

4- تند و تیزی سرکه های صنعتی بیش از سرکه ی خانگی است پس برای متعادل کردن طعم ترشی مخلوط، سرکه را با مقداری آب جوشیده و سرد شده مخلوط کنید.

5- در برخی از دستورهای ترشی مخلوط علاوه بر مواد ذکر شده در این دستور، ممکن است موادی چون: به، سیب، پیاز، فلفل دلمه، لوبیا سبز، قوره، گوجه فرنگی نارس و … را هم ببینید که چنانچه پیشتر گفته شد به ذائقه هر شخص یا خانواده بستگی دارد. حتی ادویه و سبزی های مورد استفاده در ترشی گل کلم نیز ممکن است متفاوت باشد.

ادویه ها: از زردچوبه و نمک گرفته تا کاری، زیره، آویشن،ادویه ی ترشی آماده و… ممکن است استفاده شود.

6- در مورد سبزی ها، بعضی افراد در تهیه ترشی مخلوط گل کلم گاهی از گلپر تازه یا پودر آن و تخم گشنیز هم استفاده می کنند.

7- در فصل گرما یک هفته و در فصل سرد یک ماه زمان نیاز است تا ترشی گل کلم به خوبی جا بیافتد.

 

عکس های غذای خود را از طریق اینستاگرام با ما به اشتراک بگذارید

سلام ممنون بابت برنامه خوبتون من هر ساله ترشی خودم درست میکنم بنظر من اصلا خوشمزه نمیشه جوشاندن مواد همه خوشمزگیش ب خامیشه و ترد بودنش

خیلی خوشمزه بود. جای شما خالی ?

ممنون از دستوری که گذاشتید .اما بنظر من باید مواد رو جوشاند بعد سرکه ریخت.من با این دستوری که گذاشتید قبلا درست کردم ولی اصلن خوب نشد و کلم ها و بقیه مواد خیلی سفت بودن

سلام عزیزم ، گل کلم و هویج و کرفس را نباید 5 دقیقه بجوشانیم و سپس در سرکه بگذاریم ؟ ممنون از راهنمایی شما

معصومه جان در این روش تهیه نیازی نیست سبزیجات رو بجوشونی ، ترشی با این روش ترد تر میشه

دیدگاه

نام (ضروری)

ایمیل (منتشر نخواهد شد) (ضروری)

وب سایت

طرز تهیه ی ترشی گل کلم فوری

برای دریافت جدیدترین دستور های آموزش آشپزی ثبت نام کنید

آموزش آشپزی | کیک و شیرینی و دسر | تزیین غذا | رژیم چاقی و لاغری

| ترجمه تخصصی | ترجمه مقاله

غذای اصلی | کیک و شیرینی | تغذیه و سلامتی | Feed

© 2016 ایران کوک: هر گونه کپی برداری از مطالب سایت ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد لازم به ذکر است که مسئولیت عواقب پزشکی در خصوص بخش رژیم های غذایی بر عهده خوانندگان محترم می باشد.

Загрузка…

Загрузка…

Загрузка…

Обработка…

Загрузка…

طرز تهیه ی ترشی گل کلم فوری

Обработка…

Загрузка…

Загрузка…

Обработка…

Загрузка…

Загрузка…

در این ویدئو به شما آموزش درست کردن شور ترشی یا شوری رو میدم که یک نوع ترشی با پایه نمکی هست و بسیار خوشمزه و ساده درست میشه . این ترشی در کشور ایران در فصل پاییز درست میشه و در کشورهای اروپا و آمریکای شمالی در تمام فصول قابل تهیه ست . انواع ترشی های دیگه ای که درست کردم رو هم براتون در زیر لینکشون رو میذارم که درصورت تمایل از اونها هم دیدن کنید :آموزش درست کردن ترشی مخلوط:https://www.youtube.com/watch?v=WZrUx…شور ترشی :https://www.youtube.com/watch?v=LMT7v…آموزش درست کردن ترشی آلبالو:https://www.youtube.com/watch?v=0JRxe…آموزش درست کردن ترشی لیته بادمجان:https://www.youtube.com/watch?v=Dg5pM…خیارشور:https://www.youtube.com/watch?v=uu21f…آموزش درست کردن پیازترشی:https://www.youtube.com/watch?v=iMvku…آموزش درست کردن سیر ترشی:https://www.youtube.com/watch?v=obAop…آموزش درست کردن ترشی فلفل تند :https://www.youtube.com/watch?v=IROyW…نازخاتون:https://www.youtube.com/watch?v=7PDJO…آموزش درست کردن ترشی فلفل دلمه ای :https://www.youtube.com/watch?v=VThJM…آموزش درست کردن ترشی انبه:https://www.youtube.com/watch?v=17Z9x…آموزش درست کردن ترشی نازخاتونhttps://www.youtube.com/watch?v=US8Gr…

Загрузка…

Загрузка…

Загрузка…

Загрузка…

Загрузка…

Обработка…

Загрузка плейлистов…

طرز تهیه ی ترشی گل کلم فوری

طرز تهیه ی ترشی گل کلم فوری

9

0 yalda طرز تهيه مارس 5, 2019
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *