عرق سرد و سرماخوردگی

عرق سرد و سرماخوردگی

عرق سرد و سرماخوردگی

عرق سرد و سرماخوردگی

عرق سرد نشانه چیست و چرا بدن ما زیاد عرق می کند؟ علت و راههای درمان “عرق سرد” را می شناسید؟ آیا درمانی برای عرق زیر بغل وجود دارد؟ آیا تعریق فوایدی برای بدن دارد یا نه؟ گاهی اوقات ما با شرایط عجیبی مواجه هستیم و هیچ وقت مطمئن نیستیم که چرا و چگونه رخ می دهند مثلا عرق سرد. عرق سرد می تواند، به علت استرس ذهنی یا عوامل فیزیکی رخ دهد. در این بخش از سلامت نمناک سعی خواهیم کرد تا به بررسی علل و راههای درمان عرق سرد بپردازیم.

عرق سرد زمانی اتفاق می افتد که بدون فشار فیزیکی و یا قرار گرفتن در معرض گرمای بیش از حد یا درجه حرارت بالا اتفاق بیفتد. این وضعیت عجیب و غریب است، اما این اتفاق می افتد. علت عرق سرد نسبتا متفاوت است، زیرا دلایل جسمی و روانی در پشت آن وجود دارد.

هیپر هیدروز، عرق بیش از حد است که نیازی به تنظیم دمای بدن نیست. عرق سرد، بدیهی بخشی از این وضعیت است.

هنگامی که یک حادثه برای شما اتفاق می افتد و دچار شوک میشوید ،فشار خون کاهش پیدا می کند و به بدن اکسیژن کافی نمیرسد. یکی از نشانه های اولیه شوک ،عرق سرد است.

عرق سرد و سرماخوردگی

واکنش شدید یا آنافیلاکسی ممکن است موجب عرق سرد شود.

علاوه بر علل فیزیکی عرق سرد، استرس و اضطراب می تواند گاهی اوقات به اندازه کافی شدید باشد که خود را در شیوه های جسمانی مانند عرق سرد و استفراغ آشکار می کنند.

سنگ های کلیه از جمله مواد معدنی هستند که به “سنگ” کوچک تبدیل می شوند که در دستگاه ادراری قرار می گیرند. یکی از علائم سنگ کلیه، عرق سرد است.

همانند شوک که قبلا ذکر شد، سنکوپ اساسا ناخوشایند و ناشی از فشار خون پایین است. یکی از علائم هشدار دهنده ی سنکوپ، عرق سرد است که بدون هشدار شروع می شود.

یکی از منابع ناپایدار عرق سرد، سندرم شوک سمی است. سندرم شوک سمی معمولا توسط استافیلوکوکوس اورئوس یا باکتری استرپتوکوک گروه A ایجاد می شود. یکی از نشانه های سندروم شوک سمی، عرق سرد است.

جای تعجب نیست که تب معمولا باعث عرق سرد، به خصوص در هنگام خواب می شود .

در پایان دوره باروری زن، یائسگی می تواند بدن زن را به طرق مختلف تغییر دهد. گر گرفتن و عرق سرد معمولا در طول این دوره رایج هستند.

تعدادی از بیماری ها و عفونت هایی مانند پنومونی، سل، و عفونت های کلیه می تواند موجب عرق سرد شوند.

بسیاری از اشکالات معده که موجب بروز استفراغ یا اسهال می شوند، می توانند علائم تب مانند عرق سرد را به شما نشان دهند.

همانطور که می بینید، علت عرق سرد، فوق العاده متنوع است و از لحاظ ذهنی و فیزیکی متغیر است. اکنون که شما برخی از علل را می شناسید، ممکن است درباره آنچه که واقعا عرق سرد است، کنجکاو باشید.

علائم عرق سرد و آنچه که آنها را نسبت به عرق کردن شما متمایز می کند، بسیار آسان است. عرق سرد، عرقی است که به دلایل غیر مرتبط با فعالیت شدید فیزیکی و یا درجه حرارت تولید می شود.علائم که اغلب همراه با عرق سرد هستند،عبارتند از:

عرق سرد می تواند در هر لحظه ای رخ دهد – حتی در شب هنگام خوابیدن. همانطور که می بینید ، عرق سرد دارای عوامل بسیاری است؛ فقط عادی نیستند.

عرق سرد در شب:

عرق سرد در شب ممکن است ناشی از هر یک از شرایط ذکر شده بالا باشد. این می تواند استرس، عفونت، یا سنگ کلیه باشد.

نگه داشتن همه اینها در ذهن، چند روش وجود دارد که می توانید از عرق شبانه جلوگیری کنید.

پتو و لباس خواب پنبه ای:

پنبه بسیار تنفس پذیر است، به همین دلیل اغلب مردم در تابستان پیراهن نخی میپوشند. این به این دلیل است که اجازه می دهد هوا گردش کند و بدن نفس بکشد.

اطمینان حاصل کنید که اتاق خواب شما سرد و تهویه مناسب دارد:

این می تواند بدن شما را در حالی که در خواب است خنک کند.

عرق سرد و سرماخوردگی

سعی کنید استراحت کنید:

یکی از دلایل ایجاد عرق سرد استرس و اضطراب است. بهترین کار برای از بین بردن استرس قبل از خواب، کتاب بخوانید، آهنگ ملایم گوش دهید.

اگر از عرق سرد رنج می برید، راه هایی برای مقابله با آن وجود دارد. به یاد داشته باشید که اغلب، عرق سرد، مسئله اصلی نیست، بلکه نشانه ای از یک مشکل بزرگتر است. اگر عرق سرد به صورت منظم ایجاد میشود بهتر است که یک پزشک را برای تشخیص کامل پیدا کنید. در حالی که برخی از علل عرق سرد مانند یک واکنش آلرژیک یا تب ممکن است نسبتا جزئی باشد، مسائل دیگر مانند سندرم شوک سمی بسیار بد است و باید تشخیص داده شوند و درمان شوند.

برای عرق سرد راه هایی وجود دارد که می تواند آن را متوقف کند یا حداقل اثرات آن را کاهش دهد.همانطور که ذکر شد، اگر عرق سرد شما مبتنی بر استرس باشد، بهترین راه برای مقابله با آنها، کاهش استرس است چیزی را که به شما آرامش می بخشد پیدا کنید و برای کاهش استرس خود استفاده کنید.

مردم یوگا را در هوای آزاد انجام می دهند:

تمرکز و یوگا ممکن است به کاهش استرس کمک کند که ممکن است موجب کاهش عرق سرد شود.

نگه داشتن پوست تمیز و خشک:

حمام معمولی و استفاده از صابون ضد باکتری می تواند به افراد کمک کند تا عرق سرد را کاهش دهند. اطمینان از خشک شدن پوست، محافظت از پوست، کمک به نگه داشتن باکتری در خلسه و کاهش ناراحتی عرق سرد.

 • پریود نامنظم شیردهی
 • کفش های جایگزین:

  با کفش های مختلف در روزهای مختلف بیرون بروید، می تواند به افرادی که پاهای پر عرق دارند کمک کند تا پای خود را خشک و بوی را کاهش دهند.

  پوشیدن جوراب جذب کننده:

  جوراب های پشمی و جوراب های ساخته شده برای ورزش، تمایل به جذب رطوبت بیشتری دارند و برای افرادی که دارای عرق سرد هستند، مفید است.

  پیدا کردن راه هایی برای استراحت:

  تمرین یوگا، مدیتیشن و بیوفیدبک می تواند به افراد کمک کند تا برخی از استرس هایی را که موجب عرق سرد میشود را کاهش دهد.

  تنظیم رژیم غذایی:

  برخی از غذاها و نوشیدنی ها، مانند کافئین، می توانند تولید عرق کنند، بنابراین کاهش مصرف این مواد می تواند موجب کاهش شدت عرق سرد شود.

   

  

  خانهموبایل

  اگر سرماخوردگی داشته باشید، معمولاً دمای بدن شما بالا نمی رود 

   

  سرما در راه است و به همراه آن هم باورهای مختلفی در مورد سرماخوردگی می آیند. همگی ما از کودکی با دیدگاه های مختلفی در مورد سرما خوردگی بزرگ شده ایم که همه ی آنها هم حقیقت ندارند. لیست زیر سعی دارد شایعه هایی را که در مورد سرماخوردگی و آنفولانزا وجود دارند به ما بشناساند تا در آینده بهتر با آنها مقابله کنیم.

  عرق سرد و سرماخوردگی

   

  1. بیماری را با عرق کردن از بدن بیرون کنیم :مطمئناً همه ی ما در موقع سرما خوردگی خودمان را با چند پتو پوشانده ایم تا عرق کنیم و به این ترتیب بیماری را از بدن خارج کنیم. این کار اصلاً برای رهایی از شر بیماری موثر نیست و تنها مزیت این کار آن است که چون احساس گرما می کنید، باعث می شود احساس خوبی داشته باشید.

   

  2. نباید شیر بنوشید :

  بسیاری از مردم فکر می کنند که در زمان سرما خوردگی نباید شیر نوشید چون باعث تولید مایع مخاطی بیشتری می شود. این تفکر اشتباه است و شیر باعث تولید بیشتر مخاط نمی شود. شما می توانید هر قدر مایلید شیر بنوشید و هیچ تأثیری بر سر ماخوردگی تان نخواهد داشت.

   

  تفاوت سرماخوردگی و آنفولانزا

    

  3. سرماخوردگی می تواند به آنفولانزا تبدیل شود:

  سرماخوردگی و آنفولانزا در اثر ویروس های مختلف ایجاد می شود ، بنابراین یک بیماری نمی تواند به دیگری تبدیل شود. معمولاً افراد علائم اولیه این بیماری ها را اشتباه می گیرند. در اینجا چند ویژگی برای کمک به جدا کردن این بیماری ها وجود دارد:

  سرماخوردگی به تدریج با گلودرد ، سردرد ، تب و آبریزش بینی شروع می شود. فرد احساس می کند طی 3-5 روز دچار سرماخوردگی می شوند. آنفولانزا با تب ، سردرد ، درد عضلانی و درد همراه است که به سرعت بروز می کند.

  اگر سرماخوردگی داشته باشید ، معمولاً دمای بدن شما بالا نمی رود (و اگر اتفاق بیفتد ، فقط کمی افزایش می یابد). اگر آنفولانزا داشته باشید دمای شما به 100 درجه فارنهایت و بالاتر می رود. شما در هنگام آنفولانزا زیاد عطسه نمی کنید ، این یک علامت سرماخوردگی است.

   

  4. می توانید سرماخوردگی را با آنتی بیوتیک ها درمان کنید:

  آنتی بیوتیک ها نمی توانند ویروس را شکست دهند زیرا ساختار آنها با یک بیماری باکتریایی متفاوت است. علاوه بر این ،آنتی بیوتیک ها واقعاً می توانند اوضاع را بدتر کنند، علائم سرماخوردگی از بین نمی رود و ویروس همچنان گسترش می یابد.

  همچنین مصرف آنتی بیوتیک ها “در هر صورت” ممنوع است. نتیجه برعکس خواهد بود: شما سیستم ایمنی بدن خود را ضعیف می کنید و محیط مناسبی را برای پیشرفت ویروس ایجاد می کنید. با گذشت زمان ، دارو کمتر موثر می شود زیرا باکتری ها در تماس با آنتی بیوتیک ها ، برای زنده ماندن ممکن است تغییر کنند.

   

  5.  ممکن است شما سرماخوردگی را درمان نکنید:

  به عنوان یک قاعده،علایم سرماخوردگی برای 3 روز است. اما اگر فقط منتظر هستید و سرماخوردگی خود را درمان نمی کنید ، می توانید بیش از 20 تا 30 روز علائم بیماری را داشته باشید.

   

  در چند روز اول سرماخوردگی مسری هستید و می توانید افراد دیگر را بیمار کنید

   

  6. در صورت سرماخوردگی نباید مرخصی بگیرید:

  بسیاری از افراد اگر احساس بیماری کنند معمولاً به کار خود ادامه می دهند. همچنین این عقیده وجود دارد که اگر استراحت نکنند ، سرماخوردگی شما سریعتر از بین می رود. در حقیقت روند بهبودی کندتر خواهد بود. بهتر است 1-2 روز در خانه بمانید و سپس به سر کار خود برگردید. در اینجا یک دلیل دیگر برای ماندن در خانه وجود دارد: شما در چند روز اول سرماخوردگی مسری هستید و می توانید افراد دیگر را بیمار کنید.

   

  عرق سرد و سرماخوردگی

  7. همیشه باید در رختخواب بمانید:

  اگر سرماخوردگی داشته باشید و تمام روز در رختخواب بمانید ، ممکن است دچار برونشیت یا ذات الریه شوید. علاوه بر این، گردش خون شما کاهش می یابد. البته ، شما به محض احساس بهتر بودن نباید به ورزشگاه بروید ، اما برخی از فعالیت ها هیچ آسیبی به شما نمی رساند.

   

  8. هوای سرد می تواند باعث سرماخوردگی شود:

  شما می توانید سرماخوردگی را تنها در صورت تماس با ویروس ، بدون توجه به اینکه کلاه خود را پوشیده اید یا خیر ،بگیرید . دلیلی برای مقصر دانستن باد ، سرما و غیره وجود ندارد. اگر فکر می کنید بعد از پرواز بیمار شده اید (به دلیل دمای پایین) ، واقعیت ندارد. آنچه در واقع اتفاق می افتد این است که هوای خشک غشای مخاطی را خشک می کند و محافظت از بدن در برابر ویروس ها برای بدن دشوار است.

   

  هوای سرد سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده

   

  9. اگر با موهای مرطوب به بیرون بروید ، سرماخوردگی خواهید گرفت:

  موهای مرطوب ما و همچنین باد یا باران نمی تواند باعث سرماخوردگی و آنفولانزا شود. 3 راه برای گرفتن ویروس وجود دارد: فراموش نکنید که ویروس ها بسیار قوی و قابل انتقال هستند. آنها زنده می مانند: 

 • عکس پروفایل ایلیا
 • روی سطوح داخلی بیش از 7 روز

  حدود 12 ساعت روی لباس ، اثاث یا کاغذ

  برای چند دقیقه یا به مدت یک ساعت روی دستها (بسته به نوع ویروس)

  روی دستگیره درب به مدت 6 ساعت

  البته توصیه نمی شود که با موهای مرطوب به بیرون بروید زیرا هوای سرد سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و شما را در مقابل ویروس ها آسیب پذیرتر می کند.

   

  10. فقط یک بار در فصل می توانید  دچار سرماخوردگی شوید:

  خبر خوب این است: بعید است که دوباره همان سرماخوردگی را بگیرید. سرماخوردگی در اثر ویروس ها ایجاد می شود ، و هنگامی که سیستم ایمنی بدن شما را یکبار خاموش می کند ، آنتی بادی هایی را برای آن ایجاد می کند. اما بیش از 200 نوع ویروس وجود دارد که باعث سرماخوردگی می شوند ، بنابراین هنوز هم احتمال وجود دارد که بتوانید دوباره بیمار شوید.

   

  11. سرماخوردگی در 1 روز قابل درمان است:

  عرق سرد و سرماخوردگی

  افرادی هستند که فکر می کنند اگر قرص های مختلفی مصرف کنند ، در مدت 1 روز وضعیت بهتری خواهید یافت. اما این یک باور خطرناک است. بدن برای بهبودی نیاز به زمان دارد و اگر داروهایی مصرف کنید که فقط علائم را تسکین می دهد ، بر روی قلب تأثیر می گذارد و عواقب آن می تواند واقعاً خطرناک باشد. همچنین باید مراقب داروهای حاوی پاراستامول باشید : مصرف بیش از حد دوز ممکن است منجر به نارسایی کبد شود.

   

  فواید سرماخوردگی :

  دفع سموم بدن: تب کردن دمای بدن شما را بالا می برد و عرق تان را در می آورد. وقتی هم که عرق می کنید سموم بدن تان دفع می شود.

  قوی تر شدن بدن: وقتی سیستم ایمنی تان مجبور می شود با یک ویروس جدید مبارزه کند و در آمادگی بیشتری به سر می برد.  

   

  گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

   

   

  درمان قطعی بیماری های نشیمنگاه در یک جلسه

  مهیج ترین تورهای داخلی و خارجی نوروز 99

  بهترین قیمت لوازم جانبی موبایل،تبلت ولپتاپ

  تور نوروز رو قبل از افزایش قیمت رزرو کن

  تشخیص و درمان اختلالات جنسی

  ویزیت آنلاین هموروئید

  طرح ویزیت رایگان دندانپزشکی

  درخواست وکیل ملکی با مشاوره رایگان

  خدمات زیبایی دندانپزشکی به صورت اقساط

  با 350هزارتومان کامپوزیت ونیر انجام بده

  تشخیص تا درمان انواع بیماری های روانی

  10% تخفیف خدمات عمومی دندانپزشکی

  شیک ترین مدل مبلمان جدید

  تست سلامت روحی و روانی

  کسب و کار موفق در دوران رکود

  در فصول خلوت سال سفر کنید

  ابزارهای کم هزینه برای تناسب اندام

  معرفی آژانس های مسافرتی معتبر

  Makan Inc.‎| All Rights Reserved – © 2013 – 2019

   !(function (w, d) { ‘use strict’; var ad = {zone: “brtrha1”, user: “1565432215”, width: 728, height: 90, id: ‘adro-246454’}, h = d.head || d.getElementsByTagName(‘head’)[0]; if (typeof w.adroParams != ‘object’) w.adroParams = {}; w.adroParams[ad.id] = ad; var script = document.createElement(“script”); script.type = “text/javascript”; script.async = 1; script.src = “//static-cdn.adro.ir/dlvr/rsdnt.js”; h.appendChild(script); })(this, document); !function (e, t, n, s) { var a = t.createElement(“script”), r = new Date; a.src = “https://newcdn.sanjagh.com/assets/sdk/notif.js?t=” + r.getFullYear().toString() + r.getMonth() + r.getDate() + r.getHours(), a.async = !0, a.defer = !0, e.snj_notif = { publisher_id: “5e47f2302e1c53039258f742”, delay: 5 }; var i = t.getElementsByTagName(“script”)[0]; i.parentNode.insertBefore(a, i) }(window, document);

  عرق کردن کمک می‌کند خنک بمانیم.

  بعضی از ما بیش از دیگران عرق می‌کنیم

  عرق به‌خودی‌خود بوی بد نمی‌دهد

  نکات ساده برای کمک به شما تا کمتر عرق کنید

  عرق سرد و سرماخوردگی

  از عرق کردن و بوی بد بدن جلوگیری کنید

  بیش‌ازحد عرق می‌کنید؟

  نگذارید بوی بدن تبدیل به مشکل شود

  در طول شب خنک بمانید

  می‌توان از آثار و لکه‌های عرق پرهیز کرد

  مراقبت از عوامل تحریک

  عرق سرد می‌تواند نشانهٔ بیماری باشد

  عرق کردن هنگام فعالیت ما را خنک نگه‌می‌دارد

  اجازه ندهید اضطراب باعث عرق کردن شما شود

  گرگرفتگی و عرق کردن شبانه شایع است

  هورمون‌ها دمای بدن شما را بالا می‌برند

  عرق کردن می‌تواند یک عارضهٔ جانبی باشد

  عرق کردن هنگام بیماری اغلب ناشی از تب، عفونت یا ویروس است. بدن شما سخت‌تر مبارزه می‌کند تا دمای خود را کاهش دهد، بنابراین بیشتر عرق می‌کنید. با خوردن داروهای حاوی استامینوفن و ایبوپروفن می‌توانید تأثیر تب و عرق را کاهش دهید. اگر دمای بدنتان بالاتر از ۳۸ درجه باشد یا نشانه‌های دیگری از بیماری داشته باشید، باید دنبال توصیه‌های پزشکی بروید.

  عرق کردن می‌تواند عارضهٔ جانبی انواع خاصی از داروها یا دوران پس از عمل جراحی باشد.

  انواع مختلفی از داروهای نسخه‌ای و بدون نسخه می‌توانند باعث افزایش عرق کردن شوند، ازجمله آنتی‌بیوتیک‌ها، داروهای ضددرد و قرص‌های فشارخون.

  عرق کردن شبانه و عرق کردن بیش‌ازحد در طول روز می‌تواند نشان‌دهندهٔ عفونت و برخی بیماری‌ها مانند دیابت باشد. اگر در مورد عرق کردن بیش‌ازحد، عوارض جانبی داروها یا توقف مصرف دارو نگران هستید، با مشاور متخصص پزشکی یا دکترتان صحبت کنید.

  اگر به‌تازگی عمل جراحی داشته‌اید، ممکن است به‌عنوان یکی از عوارض جانبی بیهوشی، عرق کردن را تجربه کنید. داروهای موجود در سیستم بدنتان دمای بدن شما را بالا می‌برد و بدن سعی خواهد کرد تا با عرق کردن شما را خنک کند. این وضعیت ظرف یک یا دو روز می‌گذرد. اگر چند روز پس از عمل جراحی هنوز هم عرق می‌کنید، دنبال کمک پزشکی باشید چون ممکن است عفونت داشته باشید.

  در مورد عرق کردن بیش‌ازحد بیشتر بدانید >

  غذاهای گرم و تند باعث عرق کردن می‌شود

  عرق دستتان را بتکانید

  از عرق پا می‌توان پرهیز کرد

  چگونه جلوی عرق کردن در گرما را بگیریم


  ©2018 UNILEVER

  خرید بلیط اتوبوس رویال سفر

  تور مشهد

  تدریس خصوصی زبان انگلیسی

  سامانه یونید

  عرق سرد و سرماخوردگی

  جاهای دیدنی ایران

  نرم افزار حسابداری

  گانودرما

  ترجمه مقاله

  لیست آموزشگاه های زبان تهران

  قیمت لوله مانیسمان

  طراحی سایت

  ترجمه کتاب

  فروشگاه اینترنتی کیف و کفش

  اگر تشخیص بیماری مونونوکلئوز داده شد، مایعات زیاد بنوشید، غذای متناسب بخورید، و خود را خسته نکنید. همچنین در طی درمان از ورزش‌های تماسی بپرهیزید، چون ممکن است کبد یا طحال متورم پاره شود.

  همه ما عرق می‌کنیم، ولی بعضی‌ها مدام خیس عرق می‌شوند. اگر شما یکی از این‌ها هستید، لباس‌های خیستان گواه آن است. تقریباً همیشه عرق کردن ناشی از گرما، رطوبت، تنش، یا اضطراب است. عرق وسیله‌ای برای تنظیم دمای بدن است.

  استعداد وراثتی به تولید زیاد این خنک کننده در برابر محرک‌های طبیعی دارند. این یک بیماری نیست، فقط غدد عرق زیادی فعالند.عرق از عوارض طبیعی بلوغ، قاعدگی، یائسگی، و دیگر تغییرات هورمونی است. ورزش جسمانی، غذاهای تند و پرادویه، و مصرف الکل و کشیدن سیگار از علل دیگر حمله عرق کردن هستند.از طرف دیگر، عرق زیاد می‌تواند ناشی از وجود یک عفونت، از یک سرما‌خوردگی ساده تا عفونت‌های شدید، با تب مداوم یا متناوب باشد. بدن با عرق کردن گرمای تب را خنثی می‌کند.از دیگر بیماری‌هائی که عرق زیاد ایجاد می‌کنند بیماری هوجکین، سل، پرکاری تیروئید، بیماری قلبی، سرطان، سینه پهلو، مالاریا، و بیماری‌های کبدی و کلیوی را می‌توان نام برد.

  – درمان عرق کردنلباس کم بپوشید. لباس سبک، شل بافت، و ساخته شدن از مواد طبیعی مثل نخ بپوشید تا عرق را جذب و تبخیر کنند. پارچه‌های ساخته شده از مواد مصنوعی مثل ابریشم مصنوعی، نایلن، و پولیستر عرق را جذب نکرده و ایجاد تهویه نمی‌کنند.ضد عرق مصرف کنید. دقت کنید! مواد ضدبو ضد عرق نیستند، ولی ممکن است محتوی آن نیز باشند. مؤثرترین نوع اینها دارای کلریدرات آلومینیم یا نمک‌های دیگر آلومینیم هستند که مجاری عرق را مسدود می‌کنند. این افشانه را به هر جای بدن می‌توان زد: دست، پا، تن، و حتی پیشانی. انواع قوی‌تر ضد عرق‌ها غلظت بیشتری از نمک آلومینیم دارند که فقط با تجویز پزشک فروخته می‌شوند.بمالید، نپاشید. انواع مالیدنی ضدعرق‌ها بهتر از انواع افشانه‌ای آنها روی پوست را می‌پوشانند. قبل استفاده خود را خوب خشک کنید، چون وجود رطوبت روی بدن ضدعرق را رقیق کرده و اثر آن را کم می‌کند. اگر از محلول ضدعرق استفاده می‌کنید، قبل از مصرف آن را تکان دهید، چون ماده مؤثر آن ته‌نشین می‌شود.مجاری عرق را ببندید. اخیراً روشی با استفاده از جریان ضعیف الکتریکی برای انقباض مجاری عرق و کنترل کردن مقدار آن ابداع شده است. دستگاه انجام این کار با دستور پزشک فروخته می‌شود و بسیار گران است.الکل بمالید. مالیدن کمی الکل به ناحیه پر عرق بدن چند ساعت مجاری آنها را منقبض می‌کند. این کار فقط گاه‌گاهی باید انجام شود، چون مالیدن زیاد الکل پوست را خشک کرده و موجب تحریک آن می‌شود.

  پودر بزنید. در برخی افراد، زدن کمی پودر بچه یا نشاسته ذرت کافی است. این کار از تولید عرق جلوگیری نمی‌کند، ولی عرق را جذب کرده و بدن را خشک می‌کند.خود را خیس کنید. فرو رفتن در آب خنک به مدت ۳۰ دقیقه روزنه‌های عرق را به مدت سه ساعت تنگ کرده و مانع تعرق زیاد و خیس شدن لباس می‌گردد.غذاهای تند نخورید. یکی از علل عرق کردن در بعداز ظهر خوردن غذاهای پر ادویه و سس‌های تند همراه با ناهار است. عادت خود را به خوردن این‌گونه مواد تغییر دهید. سعی کنید غذاهائی را که باعث عرق‌کردنتان می‌شود بیابد و کمتر بخورید.از سیگار و الکل دوری کنید. مصرف الکل باعث گشاد شدن رگ‌های خونی پوست گردیده و دمای بدن را بالا می‌برد. سیگار هم آدرنالین خون را زیاد می‌کند. هر دو این موارد باعث بالا رفتن میزان تعریق بدن می‌شوند.جراحی کنید. اگر با رعایت موارد بالا هنوز هم زیاد عرق می‌کنید، پزشک ممکن است سه روش جراحی را پیشنهاد کند. اول، قطع کردن اعصاب منتهی به غدد عرق، دوم، برداشتن خود غدد عرق، و سوم، بیرون کشیدن غدد عرق با استفاده از یک لوله مکش. هر سه این روش‌ها خطراتی مثل آسیب‌دیدن اعصاب دارند و در بسیاری موارد، ظرف دو سال تأثیر آنها از بین می‌رود.

  چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟ـ عرق کردن به حدی است که لباس و کفش را خیس می‌کند یا از صورت می‌چکد، حتی وقتی هوای اتاق خنک است.ـ عرق کردن مانع انجام فعالیت‌های روزمره می‌شود.ـ به‌طور مداوم یا مکرر تب، سرگیجه، یا نبض تند وجود دارد.ـ عرق بلورهای رنگی روی پوست تشکیل می‌دهد یا تحرک پوستی ایجاد می‌کند.عرق شبانه

  – چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟ـ با اینکه اتاق خنک است شب عرق می‌کنید، مخصوصاً به صورت دوره‌ای و نامنظم.ـ عرق شبانه با تب، خستگی، ناراحتی، یا درد بدن همراه استـ گرفتاریهای خواب، مثل راه رفتن در خواب، کابوس دیدن، بی‌نفسی، یا بی‌خوابی هم وجود دارد.

  – عرق شبانه نشانه چیست؟برای یک خواب خوش شبانه به رختخواب می‌روید. اما به جای غرق در دریائی از آرامش، خود را غرق در دریای کوچکی از عرق می‌یابید.اگر گرفتار عرق شبانه می‌شوید، آن را زیاد بزرگ نکنید. کمی عرق کردن در شب می‌تواند تمام لباس خواب و ملافه‌هایتان را خیس کند.خوشبختانه این نوع عرق کردن بسیار نادر است. عرق‌های شبانه معمولاً ناشی از چیزهای ساده‌ای مثل گرم بودن اتاق، پتوی گرم، خواب دیدن، یا خوردن چیز خاصی است. عرق کردن شبانه زنان در هنگام شروع یائسگی هم چیزی طبیعی است و اگر در طی روز زیاد عرق می‌کنید، تمایل بدن به عرق کردن به شب هم ممکن است بکشد.هیجانات و تنش‌های روانی هم باعث عرق می‌شوند که ممکن است در شب هم روی دهد. دیدن کابوس، راه رفتن در خواب، و بی‌نفسی (آپنه) شبانه هم می‌توانند باعث عرق شوند.تکرار عرق کردن در شب معمولاً تلاش بدن برای مقابله با تب است. این تب ممکن است ناشی از یک عفونت خفیف، آنفلونزا، یا سرماخوردگی باشد.برخی گرفتاری‌های شدیدتر هم ممکن است باعث عرق شبانه شوند. از جمله، سل، التهاب کبد، اختلالات دستگاه ایمنی بدن، بیماری‌های تیروئید، سرطان خون، سکته مغزی، بیماری‌های روده، و بیماری‌های قلبی.- درمان عرق شبانهتکرار عرق شبانه چیز غیر عادی است و خودتان نمی‌توانید آن را درمان کنید. درمان باید زیر نظر پزشک انجام گیرد. شما هم می‌توانید در کم کردن عرق کمک کنید.دمای اتاق را کم کنید. اولین چیزی که به ذهن می‌رسد این است که اتاق بیش از حد گرم است. بسیاری افراد فقط با یک پتوی نازک و دمای ۲۰ درجه سانتی‌گراد خواب راحتی می‌کنند. اگر می‌توانید با پنکه یا دستگاه تهویه مرکزی کمی اتاق را خنک کنید.جلو عرق را بگیرید. برای کسانی که طبق عادت عرق کردن روزانه شب هم عرق می‌کنند، همان روش‌های معمول جلوگیری از عرق، مثل افشانه یا پودر ضد عرق عرق یا مالیدن الکل، مفید است.آب زیاد بخورید. هر وقت عرق می‌کنید، باید آب از دست رفته بدن را جبران کنید. خوردن ۱۲ لیوان آب در روز (۴ لیوان بیشتر از میزان معمول) در دمای عادی اتاق گرمای مرکزی بدن را بدون وارد آمدن شوک کاهش می‌دهد. موقع رفتن به رختخواب هم یک لیوان آب بخورید. دوش گرفتن با آب خنک (نه سرد) هم دمای بدن را پائین می‌آورد.استروژن بخورید. نیمی از زنان یائسه به علت پائین آمدن مقدار استروژن بدن آنها دچار عرق شبانه می‌شوند. پزشک برای این افراد استروژن و داروهای دیگر تجویز می‌کند. اگر در شروع دوره یائسگی هستید، از پزشک خود در این مورد سئوال کنید. (برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به بخش گرگرفتگی مراجعه کنید.)آسپیرین بخورید. دمای بدنتان را کنترل کنید. اگر تب دارید، خوردن آسپیرین یا استامینوفن در روز یا پیش از خواب آن را پائین می‌آورد و این کار را با عرق کردن انجام می‌دهد. گاهی همین عرق ممکن است عفونت را از بدن خارج کند.ورزش شبانه نکنید. قبل از رفتن به رختخواب کار بدنی زیاد انجام ندهید. این کار دمای مرکزی بدن را بالا برده و می‌تواند باعث عرق کردن در نیمه شب شود. در شب حمام و دوش آب داغ هم نگیرید.شام کم بخورید. یا شکم پر به رختخواب نروید. شام دیر وقت تمام شب در معده باقی می‌ماند و باعث ناراحتی و عرق کردن می‌شود. غذاهای پر ادویه و نوشیدنی‌های تند هم ایجاد عرق شبانه می‌کنند.چیزهای محرک نخورید. مصرف الکل، قهوه و سیگار ضربان قلب، فشار خون، دمای بدن، و سطح آدرنالین خون را بالا برده و اگر باعث عرق شبانه هم نشود، ناراحتی‌های دیگر را به دنبال دارد.وضع خود را بررسی کنید. اگر علت عرق کردن شبانه خود را نمی‌دانید، سعی کنید با یادداشت کردن همه چیز آن را بیابید. قبل از خواب به همه عوامل، مثل دمای اتاق یا لباسی که پوشیده‌اید، توجه کنید. وقتی هم بر می‌خیزید هر چه را که در طول شب روی داد و به یاد می‌آورید، انچه را که احساس می‌کنید، و وضعیت رختخواب یادداشت کنید. فعالیت‌های روزانه، غذاهای خورده شده، و تنش‌های روانی را هم فراموش نکنید. این نمودار راهنمای خوبی برای پزشک در تشخیص علت عرق شبانه خواهد بود.

  عرق سرد

  – چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟ـ هر شب دچار عرق سرد می‌شوید.ـ فکر می‌کنید اضطراب علت عرق سرد است.ـ بیماری کم‌خونی داسی شکل یا بیماری گرفتار‌کننده دستگاه ایمنی وجود دارد.ـ اگر عرق سرد همراه با قرار گرفتن زیاد در معرض آفتاب است، این را یک حالت اورژانس بدانید.- عرق سرد نشانه چیست؟خیس از عرق در رختخواب می‌لرزید، احساس سرما می‌کنید، و احتمالاً وضعیت غم‌انگیزی دارید.به احتمال زیاد، ویروسی مانند آنفلونزا یا مونونوکلئوز شما را به این روز درآورده است. عفونت‌های جدی‌تر مثل سل یا ایدز هم ممکن است عرق سرد ایجاد کنند.اما احتمال دارد که عرق سرد به‌خاطر اینها نباشد و فقط در اثر فشار زیاد روانی یا اضطراب گرفتار این عرق شده باشید.غیر از هیجانات زیاد، درد شدید ـ مثل سردرد میگرنی ـ هم می‌تواند ایجاد عرق سرد کند. آدرنالین ترشح شده در اثر یک موج درد غدد عرق را باز کرده و رگ‌‌های خونی پوست را منقبض می‌کند و به این ترتیب باعث عرق سرد می‌گردد.آدرنالین تنها هورمن باعث عرق سرد نیست. استروژن، و فقدان آن، هم در ایجاد عرق سرد نقش دارد. اگر زنی نزدیک به دوران یائسگی هستید، ممکن است با گرگرفتگی به خواب بروید و غرق در عرق سرد ناشی از آن بیدار شوید. در واقع عرق سرد شبانه در برخی زنان تنها علامت شروع یائسگی است.هورمون انسولین هم ممکن است باعث عرق سرد شود. اگر مبتلا به دیابت (کمبود ترشح انسولین) هستید، عرق سرد را هنگامی که قند خون پائین می‌افتد احساس کرده‌‌اید.بالاخره، عرق سرد گاهی علامت یک فوریت پزشکی است. ممکن است نشانه‌ گرفتاری شدید قلب یا عروق باشد که احتمالاً قبل از آن درد قفسه سینه داشته‌اید. (در موارد نادر، عرق سرد اولین علامت حمله قلبی است) عرق سرد گاهی نشاندهنده کاهش فشار خون ناشی از شوک کمبود خون، شاید در اثر خونریزی داخلی یا پاره شدن یک رگ، است.

  – درمان عرق سردچون عرق سرد اغلب ناشی از گرفتاری‌های دیگر است، نیازی به درمان جداگانه ندارد. با درمان علت اصلی، عرق سرد نیز برطرف می‌شود.آزمایش کنید. اگر پزشک شما تشخیص دهد که عفونت علت عرق سرد شماست، آزمایش‌های پزشکی عامل عفونی را مشخص خواهد کرد و پزشک با تجویز آنتی‌بیوتیک مناسب آن را از بین می‌برد.اگر تشخیص بیماری مونونوکلئوز داده شد، مایعات زیاد بنوشید، غذای متناسب بخورید، و خود را خسته نکنید. همچنین در طی درمان از ورزش‌های تماسی بپرهیزید، چون ممکن است کبد یا طحال متورم پاره شود.آرامش داشته باشید. اگر فکر می‌کنید عرق سرد شما ناشی از اضطراب است، در مراجعه به پزشک درنگ نکنید. (به بخش اضطراب مراجعه کنید.)سردرد میگرنی را آرام کنید. اگر مسکن‌های بدون نسخه مثل آسپیرین، استامینوفن، یا ایبوپروفن درد را تسکین نمی‌دهند، پزشک داروهای دیگری برای تسکین سر درد میگرن و جلوگیری از حملات آن تجویز می‌کند.استروژن بدن را تنظیم کنید. اگر فکر می‌کنید یائسگی علت عرق سرد شماست، از پزشک خود راه درمان مناسب آن را بخواهید. او ممکن است راه هورمون درمانی را توصیه کند.

   

  تور مشهد

  عرق کردن و یا تعریق، روش بدن برای خنک کردن و پایین نگه داشتن حرارات خودش است. بنابراین باید انتظار داشته باشیم بدنمان در حرارت زیاد و شرایطی مانند گرمی هوای محیط، فعالیت بدنی شدید و تب، این واکنش را از خود نشان دهد. اما هنگامی که عرق کردن بدون افزایش درجه حرارت بدن رخ می دهد، آن را اغلب به عنوان عرق سرد می شناسند. عرق سرد می تواند نشانه از وجود بیماری باشد. پس اگر بدون علت عرق سرد می کنید و تعریق بدون تب دارید با ما در ادامه همراه شوید تا علل این عارضه را بدانید.

  همانطور که گفته شد عرق سرد اصطلاحی است که برای توصیف تعریق بدن، بدون وجود حرارت بالا به کار برده می شود. در این عارضه، سطح بدن داغ نیست و دما سنج هم تب رانشان نمی دهد. در مقابل عرق کردن ناگهانی و غیر منتظره نیز نشانه ای از بسیاری از بیماری های شناخته شده می باشد. عرق سرد اساسا یک واکنش غیر طبیعی است و باید مورد بررسی قرار گیرد.

  البته به غیر از عرق سردی که به صورت طبیعی سرد است، خنک کردن عرقی که بر اثر گرما بر روی پوست ایجاد شده هم، می تواند منجر به ایجاد عرق سرد شود. به عنوان مثال، فردی که پس از ورزش شدید وارد محیط سرد می شود، تجربه عرق سرد به این معنی را دارد. در این حالت درجه حرارت سطح پوست به طور ناگهانی کم شده و عرق به شکل قطره روی پوست مشاهده می شود. علاوه بر این، این فرد ممکن است احساس سرما و رطوبت بر روی پوست نیز داشته باشد. در هر صورت عرق سردی که به صورت آنی ایجاد می شود نباید با عرق سردی که بدون علت رخ می دهد اشتباه گرفته شود.

  بدن ما هموراه سعی می کند تا درجه حرارت خود را روی ۳۷ درجه سانتی گراد نگه دارد. البته این حرارت ممکن است در افراد مختلف ۰٫۵ درجه نوسان داشته باشد. اما این میزان نوسان طبیعی است. وقتی درجه حرارت بدن در حال بالا رفتن است، بدن سعی می کند با فرآیندهای مختلف مثل عرق کردن، از ایجاد آسیب به ارگان های مختلف، در اثر افزایش حرارت، جلوگیری کند.

  برای انجام این فرآیند، در مرحله اول رگ های خونی روی سطح پوشت گشاد می شوند. این کار اجازه می دهد تا جریان خون به سطح پوست بیشتر نزدیک شده و حرارت موجود در بدن را از طریق پوست به محیط منتقل کند. در این مرحله پوست ظاهری قرمز و یا سرخ به خود می گیرد. در مرحله دوم، بدن غدد عرق کوچک در سطح پوست را تحریک می کند. این غدد تولید عرق می کنند. تبخیر این عرق ها از روی پوست اثر خنک کنندگی دارد. این مکانیسم، یکی از جالب ترین مکانیسم های طبیعی بدن است.

  عرق سرد و سرماخوردگی

  با وجود عرق سرد در بدن، می توان به این موضوع پی برد که بدون وجود عاملی خارجی مثل افزایش دما و یا فعالیت بیش از حد، غدد عرق تحریک شده اند. این اختلال معمولا به علت فعال شدن غیر طبیعی سیستم عصبی سمپاتیک رخ می دهد. در طی این اختلال، رشته های عصبی که به غدد عرق متصل هستند، باعث تحریک آن ها می شوند. این تحریک باعث می شود غدد، عرق ترشح کنند. در این فرآیند تنها عرقی که منتشر می شود قابل لمس و مشهود است. سایر فرایندها به دور از چشم ما رخ می دهند. وجود این عرق غیر طبیعی بر روی پوست، ایجاد رطوبت و پس از آن سرما می کند.

  طیف متنوعی از علت ها برای ایجاد عرق سرد وجود دارند. برخی از این علل خفیف هستند و عوارض جدی در پی ندارند اما برخی نیز جدی هستند و در صورت عدم درمان، حتی می توانند مرگبار باشند. برای تشخیص این که علت این عارضه چیست، وجود علائم دیگر ضروری است. مهم این است که تعریق شدید و ناگهانی مورد بررسی قرار گرفته و در اسرع وقت برای جلوگیری از عوارض جدی، درمان شود.

  گرگرفتگی یک واژه عمومی برای توصیف یک احساس ناگهانی از گرما در بدن است. گرگرفتگی معمولا در زنان، با ورود به سن یائسگی و یا قبل از آن، با تغییرات هورمونی ایجاد می شود. این عارضه جدی نیست اما برای برخی از زنان به قدری شدید است که بر کیفیت زندگی آن ها تاثیر می گذارد. همراه با گرگرفتگی می تواند تعریق نیز وجود داشته باشد. گاهی اوقات تعریق بیش از حد در یائسگی، بدون گرگرفتگی رخ می دهد.

  هایپرهیدروز (Hyperidrosis) اصطلاح پزشکی است که برای تعریق بیش از حد استفاده می شود. این تعریق ممکن است در برخی از افراد تنها در بخشی از بدن مثل کف دست، زیر بغل، کمر و کف پا ایجاد شود و برای برخی دیگر در کل بدن رخ می دهد. اعتقاد بر این است که تعریق، به علت یک بیش فعالی در سیستم عصبی سمپاتیک که غدد عرق را غیر طبیعی تحریک می کنند، ایجاد می شود. اگر چه هایپرهیدروز جدی نیست، اما تاثیرات روانی زیادی دارد.

  هیپوگلیسمی به معنی کاهش سطح قند خون است. عرق سرد یکی از علائم هیپوگلیسمی است. بدن معمولا سطح گلوکز خون را در یک محدوده حفظ می کند. اما هنگامی که سطح قند خود از حد نرمال خود پایین تر می آید، بر روی بدن به شیوه های مختلف تاثیر می گذارد. هیپوگلیسمی بیشتر در افراد دیابتی که رزیم غذایی خود را رعایت نمی کنند و یا دوز اشتباهی از دارو را استفاده می کنند، رخ می دهد.

  حمله قلبی (انفارکتوس میوکارد) یکی از علل جدی تر عرق سرد است. در این عارضه، بخشی از عضله قلب (میوکارد)، در اثر انسداد رگ های خونی (عروق کرونر) دچار آسیب می شود. درد قفسه سینه اغلب با درد دست چپ و درد فک، سرگیجه، آشفتگی، تهوع و تنگی نفس از علائم دیگری هستند که همراه با عرق سرد در حمله قلبی ایجاد می شوند.

  افت فشار خون (فشار خون پایین) می تواند به دلایل مختلفی از جمله نارسایی قلبی و دیگر بیماری های قلبی، بیماری های غدد، واکنش های آلرژیک شدید، عفونت ها، از دست دادن خون، کم آبی بدن و مسمومیت رخ دهد. افت خفیف فشار خون، ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد. سبکی سر و سرگیجه از علائم شایع این اختلال هستند که معمولا با افت فشار خون حاد (ناگهانی و شدید) و همراه با عرق سرد ایجاد می شوند.

  هیپوکسی به معنی پایین بودن سطح اکسیژن در بدن است. هیپوکسی معمولا بر اثر خفگی، مسمومیت، بیماری های شدید ریه و بیماری های حاد قلبی بوجود می آید. عرق سرد معمولا با هیپوکسی شدید و ناگهانی ایجاد می شود. سرگیجه، تاری دید و غش، همراه با ضربان قلب بسیار سطحی و عرق سرد در این عارضه رخ می دهد.

  شوکه شدن یک اصطلاح گسترده برای توصیف شرایطی است که اکسیژن و خون در بدن کافی نیست. انواع مختلف شوک وجود دارد که به علل متفاوتی ایجاد می شوند. پوست سرد و مرطوب یکی از علائم اصلی شوک است. انواع مختلف شوک عبارتند از:

  مواد غذایی سرشاز از ویتامین K2 و تاثیر آن بر سلامت بدن

  ساعات مناسب صرف وعده های غذایی کدامند؟

  سلام وقت بخیر نامزدم مدتی هست که دچار گر گرفتگی میشه و بعدش عرق سرد و نفس تنگی و تحساس خفگی داره و باید سریعا خودش و خنک کنه یا با بادزدن خودش یا زیر کولر بودن این اتفاقا هم ظرف مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه میوفته میخواستم بدونم عایا نشونه بدیه و باید به دکتر مراجعه بکنه

  سلام

  لطفا به متخصص داخلی مراجعه کنید تا آزمایش های تشخیصی لازم را تجویز کند.

  در سال های اخیر مواد غذایی فراسودمند توانسته اند محبوبیت زیادی در محافل علمی به دست آورند. اما واقعا این خوراکی ها چه هستند و چه فوایدی برای بدن ما دارند؟ اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد مواد غذایی فراسودمند کسب کنید؛ حتما ما…

  راهنمای سالم زیستن

  وبسایت پیام سلامت با هدف ارتقاء دانش عمومی افراد جامعه در زمینه مسائل مختلف مرتبط با سلامت شخصی و اجتماعی و سلامت جسمی و روحی در ۲۶ اردیبهشت سال ۱۳۹۰ فعالیت خود را آغاز کرد. در این مدت ما کوشیده ایم با ارائه مطلب مفید و کاربردی و با رعایت امانت داری نسبت به منبع محتوا، مرجعی قابل اعتماد برای مخاطبانمان باشیم.

  نام کاربری یا نشانی ایمیل

  عرق سرد و سرماخوردگی

  رمز عبور

  مرا به خاطر بسپار

  ثبت نام بسته شده است.

  عرق سرد و سرماخوردگی

  عرق سرد و سرماخوردگی

  0

  0 بهار رحیمی فواید،علائم،خواص فوریه 22, 2020
  برچسب ها :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *