علائم انسداد روده در نوزادان

علائم انسداد روده در نوزادان
علائم انسداد روده در نوزادان

کوکا : انسدادی که از عبور غذا و مایعات از روده کوچک یا بزرگ جلوگیری می‌کند انسداد روده است که درد شکم، حالت تهوع، استفراغ، اسهال و یبوست از علائم آن هستند.

انسداد روده ( به انگلیسی : Ileus ) انسدادی است که از عبور غذا و مایعات از روده کوچک یا بزرگ جلوگیری می‌کند. انسداد روده می‌تواند بخاطر نوارهای فیبری بافت‌های شکم (چسبندگی‌های داخل شکم) که پس از جراحی ایجاد می‌شود، غده‌های التهابی یا عفونی روده، فتق و تومور ایجاد شود.

اگر این مشکل تحت درمان قرار نگیرد، بخش‌های مسدودشده روده مرده و می‌تواند منجر به بروز مشکلات بسیار جدی شود. بااینحال، با مراقبت و پیگیری پزشکی صحیح، انسداد روده قابل درمان است.

• درد شکم
• حالت‌تهوع
• استفراغ
• اسهال
• یبوست
• ناتوانی در دفع گاز یا مدفوع
• تورم شکم

باتوجه به مشکلات جدی که می‌تواند در اثر انسداد روده ایجاد شود، در صورت وجود درد شدید شکم یا سایر علائم انسداد روده باید بلافاصله به پزشک مراجعه شود.علائم انسداد روده در نوزادان

علل متداول انسداد مکانیکی که در آن مانعی فیزیکی روده کوچک را مسدود می‌کند، عبارتند از:

• چسبندگی‌های روده – نوارهای بافت فیبری در حفره شکم که ممکن است بعد از جراحی شکم یا لگن ایجاد شوند
• فتق – قسمت‌هایی از روده که به قسمت‌های دیگری از بدن بیرون زده و برجستگی پیدا می‌کنند
• تومورهای روده کوچک
• بیماری‌های التهابی روده مثل بیماری کرون
• پیچ خوردن روده
• تلسکوپی شدن روده

انسداد مکانیکی روده بزرگ مشکل چندان شایعی نیست. علل احتمالی این نوع انسداد عبارتند از:

• سرطان روده بزرگ
• دیورتیکولیت – مشکلی که در آن کیسه‌هایی کوچک و بیرون‌زده (دیورتیکول) در مجرای گوارش دچار التهاب یا عفونت می‌شوند
• پیچ‌خوردگی روده بزرگ
• انبار شدن مدفوع
• باریک شدن روده بزرگ به علت التهاب و زخم

ایلئوس پارالیتیک (paralytic ileus)می‌تواند موجب بروز علائم و نشانه‌های انسداد روده شود اما در آن انسداد فیزیکی وجود ندارد. در ایلئوس پارالیتیک، مشکلات عصب یا عضله موجب از هم گسیختگی انقباضات طبیعی و هماهنگ عضله روده‌ها، کندی یا توقف حرکت غذا و مایعات در دستگاه گوارش می‌شود.

ایلئوس پارالیتیک ممکن است در هر قسمتی از روده ایجاد شود. علل بروز این مشکل عبارتند از:

• جراحی شکم
• جراحی لگن
• عفونت
• برخی داروها ازجمله داروهای ضدافسردگی و داروهای مُسکنی که بر ماهیچه‌ها و اعصاب تاثیر دارند
• اختلالات عضله و عصب مانند بیماری پارکینسون

بیماری‌ها و مشکلاتی که احتمال بروز انسداد روده را افزایش می‌دهند عبارتند از:

• عمل جراحی شکم و لگن غالبا سبب بروز چسبندگی می‌شود که یکی از علت‌های شایع انسداد روده است
• بیماری کرون که موجب ضخیم شدن دیواره‌های روده و باریک شدن مجرای عبور می‌شود
• سرطان در شکم، به ویژه در صورت انجام عمل جراحی برای برداشتن تومور یا پرتودرمانی

انسداد روده اگر تحت درمان قرار نگیرد، ممکن است موجب بروز عوارض جدی و خطرساز از جمله موارد زیر شود:

• مرگ بافت. انسداد روده ممکن است خون‌رسانی به بخشی از روده را قطع کند. فقدان خون سبب مرگ دیواره روده می‌شود. مرگ بافت ممکن است به پارگی دیواره روده انجامیده و به بروز عفونت منجر شود.
• عفونت. پریتونیت اصطلاح پزشکی عفونت حفره شکم است که مشکلی بسیار خطرساز بوده و نیاز به درمان فوری و غالبا جراحی دارد.

انسداد روده معمولا یک وضعیت اورژانسی است. در نتیجه معمولا بیمار وقت زیادی ندارد تا خود را برای ملاقات با پزشک آماده کند. اما اگر بیمار وقت کافی داشت، بهتر است فهرستی از علائم و نشانه‌های بیماری خود تهیه کند تا بتواند بهتر به سوالات پزشک خود پاسخ گوید.

پزشکتان سوالات مختلفی از شما خواهد پرسید، ازجمله:

• درد شکم یا علائم دیگرتان از چه زمانی شروع شد؟
• آیا نشانه‌های بیماری در شما ناگهان بروز کردند یا پیش از این هم چنین علائمی را تجربه کرده بودید؟
• آیا دردتان مداوم بود؟
• آیا دچار حالت‌تهوع، استفراغ، تب، خون در مدفوع، اسهال یا یبوست شده‌اید؟
• آیا قبلا جراحی شکم داشته‌اید؟
• آیا قبلا پرتو درمانی شکم ‌شده‌اید؟

آزمایش‌ها و روش‌های مورد استفاده در تشخیص انسداد روده عبارتند از:

• معاینه جسمی. پزشکتان در مورد سابقه پزشکی و نشانه‌های بیماری‌تان سوال خواهد کرد. همچنین برای ارزیابی وضعیت شما معاینه جسمی انجام خواهد داد. در صورتی که تورم شکم یا غده‌ای در شکم تان دیده شود، ممکن است پزشک حدس به انسداد روده پیدا کند. همچنین ممکن است با گوشی صداهای روده‌تان را گوش کند.
• آزمایشات تصویری. برای تایید تشخیص انسداد روده، پزشک دستور رادیوگرافی یا CT اسکن شکم خواهد داد. این آزمایشات به پزشک کمک خواهد کرد تا بفهمد انسداد روده شما از نوع ایلئوس پارالیتیک است و یا انسداد مکانیکی و همچنین جزئی یا کامل بودن آن را مشخص کند.

درمان انسداد روده به علت بروز مشکل بستگی دارد ولی عموما به بستری شدن بیمار نیاز خواهد بود.

بستری شدن برای تثبیت وضعیت. وقتی به بیمارستان می‌رسید، گروه پزشکی ابتدا تلاش برای تثبیت وضعیت شما خواهند کرد تا بتوانید درمان‌ها را پشت سر بگذارید. آنها برای این منظور:

• برای تجویز مایعات، خط وریدی در سیاهرگ بازو شما قرار خواهند داد.
• وارد کردن لوله نازو گاستریک از راه بینی و وارد کردن آن به معده برای مکش هوا و مایعات و تسکین ورم شکم.
• قرار دادن یک لوله نازک قابل انعطاف (کاتتر) در مثانه برای زهکشی ادرار و جمع کردن ادرار برای آزمایش

در این نوع انسداد مکانیکی هنوز مقداری غذا و مایعات از روده قابل عبور است و پس از تثبیت وضعیت، بیمار به درمان بیشتری نیاز نخواهد داشت. در این حالت پزشک یک رژیم‌غذایی کم‌فیبر به شما خواهد داد که برای روده‌ای که دچار انسداد جزیی است، هضم آن ساده‌تر است. در صورتی که انسداد به خودی خود برطرف نشود، برای رفع انسداد، بیمار به جراحی نیاز خواهد داشت.

اگر انسداد روده به گونه‌ای باشد که چیزی از روده رد نشود، انسداد کامل است و برای رفع آن بیمار نیاز به جراحی دارد. نوع عمل جراحی به عامل ایجادکننده انسداد و بخش آسیب‌دیده روده بستگی دارد. جراحی شامل برداشتن انسداد و همچنین بخش‌های دیگری از روده است که دچار صدمه یا مرگ شده است.

همچنین ممکن است پزشک به جای جراحی از یک استنت متسع‌شونده فلزی استفاده کند. در این حالت از طریق آندوسکوپ، لوله‌ای را از راه دهان یا مقعد، وارد روده بزرگ می‌کنند. این استنت با فشار روده بزرگ را باز می‌کند تا انسداد دفع شود. از استنت‌ها معمولا برای درمان بیماران مبتلا به سرطان پستان یا برای تسکین موقت در افرادی استفاده می‌شود که از نظر عمل جراحی پرخطر تلقی می‌شوند. پس از تثبیت وضعیت نیز باز بیمار به عمل جراحی نیاز خواهد داشت.

در صورتی که مشخص شود نشانه‌های بیماری به علت ایلئوس پارالیتیک به وجود آمده است، پزشک به مدت یک یا دو روز وضعیت بیمار را در بیمارستان کنترل می‌کند. ایلئوس پارالیتیک غالبا یک حالت موقتی است که به خودی خود بهبود می‌یابد.

در صورتی که ظرف چند روز ایلئوس پارالیتیک بهبود نیابد، ممکن است پزشک دارویی تجویز کند که سبب انقباض عضله شود و به این ترتیب وضعیت مساعدی برای عبور غذا و مایعات در روده فراهم آید. در صورتی که ایلئوس پارالیتیک به علت بیماری یا دارو ایجاد شده باشد، با درمان بیماری زمینه یا قطع دارو، ایلئوس درمان خواهد شد.

دکتر صابری با بیان اینکه انسداد روده در بچه‌ها را باید به در دو گروه سنی بچه‌های زیر 1 ماه و کودکان بزرگ‌تر بررسی کرد، می‌گوید:« علل بروز این بیماری در نوزادان با بروز آن در کودکان بسیار متفاوت است. این بیماری بیشتر در بچه‌های 3 ماهه تا 4 ساله بروز می‌کند.»

دکتر صابری درباره‌ی علائم انسداد روده در نوزادان توضیح می‌دهد:« نوزادان به‌طور طبیعی باید در 24 ساعت تا 36 ساعت اولیه دفع مکونیوم (مدفوع سیاه) داشته باشند و اگر در این مدت دفع مکونیوم انجام نشود، احتمال بروز انسداد روده بسیار زیاد است. اگر انسداد روده به مرور ادامه پیدا کند، علائم دیگری هم ظاهر می‌شود. عدم دفع گاز، استفراغ و بزرگ شدن غیر‌طبیعی شکم به صورت کاملا مشخص از علائم انسداد روده هستند.»

انسداد می‌تواند از دهان شروع شود و تا هر جای دستگاه گوارش (مری، معده، روده‌ی بزرگ و روده‌ی کوچک) ادامه داشته باشد. به همین دلیل بسته به محل انسداد علائم متفاوت هستند مانند زمانی که نوزاد هر چقدر شیر می‌خورد، عمل دفع انجام نمی‌دهد و همین باعث بزرگ شدن و ورم شکم می‌شود. به دنبال این جریان، نوزاد به شدت گریه و بی‌قراری می‌کند، به هیچ‌وجه آرام نمی‌شود و استفراغ صفراوی دارد.

انسداد روده در نوزادان بیشتر مادرزادی است و این بیماری به چند صورت در نوزادان بروز می‌کند. بر همین اساس دکتر صابری می‌گوید:«انسداد روده به صورت مادرزادی در نوزادان بسیار شایع است مانند نوزادانی که با آنوس بسته (مقعد بسته) به دنیا می‌آیند. معمولا پزشکان در معاینه‌های اولیه کودک به این موضوع پی می‌برند و مقعد نوزادان را معاینه می‌کنند اما مادران هم با مشاهده و کمی دقت می‌توانند به این مشکل فرزندشان پی ببرند. برای باز کردن مسیر مقعد، نوزاد باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد. علت دیگر انسداد روده در نوزادان، هیرشپرونگ است.»

هیرشپرونگ یک اختلال عصبی- عملکردی در ناحیه شکمی است و طی آن همه‌ی قسمت‌های روده، بخشی از روده بزرگ و یا قسمت‌های ابتدایی دستگاه گوارش فاقد اعصاب هستند و در نتیجه در عملکردشان دچار مشکل می‌شوند. نوزادان به علت هیرشپرونگ هم دچار انسداد روده می‌شوند و هم بی‌قرار شده و استفراغ می‌کنند.

این متخصص کودکان و نوزادان درباره علت‌های دیگر انسداد روده توضیح می‌دهد:« ممکن است انسداد روده بر اثر ایلئوس مکونیوم (فلج روده‌ای) اتفاق بیفتد که در اثر آن، شیری که نوزاد می‌خورد به مرور سفت شده و بچه دچار انسداد می‌شود. بیماری‌های مادرزادی مانند چرخش‌های روده و یا توده‌های شکمی که علائمی شبیه انسداد روده دارند، ممکن است منجر به بروز این بیماری شوند.»

اگر انسداد روده تشخیص داده نشود و یا به‌موقع به پزشک مراجعه نشود،‌خسارت جبران‌ناپذیری بر سلامتی نوزاد می‌گذارد. به همین دلیل دکتر صابری می‌گوید:« در صورتی که والدین نوزادشان را به موقع برای معاینه پیش پزشک نبرند، ممکن است روده پاره شود و همه‌ی میکروب‌های روده در محیط شکم (صفاق شکم) بریزند و موجب بروز عفونت شدید شوند که احتمال مرگ در این مورد زیاد است. همچنین ممکن است در اثر دیر مراجعه کردن، قسمت‌هایی از روده نکروزه (سیاه) شوند که باید در طول عمل جراحی این قسمت‌ها را از روده جدا کرد. در صورتی که هریک از این قسمت‌های روده می‌توانند به جذب ویتامین‌ها، چربی‌ها و مواد دیگر مربوط باشد بنابر‌این ممکن است آن نوزاد تا آخر عمر از جذب بسیاری از مواد محروم بماند.»

اگر نوزاد در هنگام تولد مبتلا به سندروم داون، سیستیک فیبروزیس و یا سندروم‌های دیگر باشد،‌ احتمال بروز انسداد روده در او زیاد است بنابر‌این همه‌ی نوزادانی که با این سندروم‌ها و سندروم‌های دیگر به دنیا می‌آیند باید از نظر انسداد روده بررسی شوند.

دکتر صابری با اشاره به راه‌های درمان این بیماری،‌به پدر و مادر‌ها توصیه می‌کند:« پدر و مادر‌ها برای اینکه بتوانند این بیماری را در نوزادشان تشخیص دهند باید حواسشان به کار کردن شکم او باشد و در صورتی که متوجه شدند شکم بچه خوب کار نمی‌کند، باید حتما برای معاینه به متخصص مراجعه کنند. معمولا با استفاده از رادیولوژی شکم (عکس شکم) انسداد‌ها در روده کاملا مشخص می‌شوند. بسیاری از انسداد‌های روده تنها با عمل جراحی قابل درمان است مانند آنوس بسته (مقعد بسته). برای درمان انسداد فلجی روده نیز پزشکان می‌توانند آن را با اعمال ارتوپدی جا‌به‌جا کنند و در صورتی که به حالت عادی برنگشت،‌ آن را جراحی می‌کنند.»

منابع : مردمان و نی نی بابان

روی دکمه زیر کلیک فرمایید

علائم انسداد روده در نوزادان

فال حافظ

کپی برداری ممنوع !

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب کوکا تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.
هر گونه کپی برداری از محتوای سایت کوکا پیگرد قانونی دارد.

محل لینک سایت شما – مجله اینترنتی ریموژ


انسداد روده در کودکان

انسداد روده در کودکان از مهم ترین بیماری های کودکان می باشد که اگر دیر شناسایی شود و درمان شود عواقب بد و جبران ناپذیری را برای کودک دارد. که حتی ممکن است باعث مرگ کودک نیز شود. به طور کلی به مسدود شدن جزئی و یا کامل روده ی کوچک و بزرگ کودک، انسداد روده می گویند. در این حالت غذا نمی تواند از روده عبور کند و همین امر باعث درد پیچشی شکم می شود.
علل بروز انسداد روده در کودکان و نوزادان متفاوت می باشد. معمولا این بیماری بیشتر در کودکان، 3 ماهه تا 4 ساله رخ می دهد. علت این بیماری در کودکان زیر 2 سال بیشتر به دلیل، اختلال درون کشی روده ایجاد می شود. و در نوزادان بیشتر به دلیل فتق مخنتق و یا به علت اختلالات مادرزادی روده، ایجاد می شود. و از عوامل دیگر آن که امکان دارد در تمامی سنین کودکان رخ دهد، بیماری التهابی کرون می باشد.
اگر محل انسداد روده ، پاره شود امکان دارد حتی این امر منجر به مرگ کودکان شود. در صورت مشاهده علائم انسداد روده در کودکان حتما سریعا به پزشک مراجعه نمایید تا درمان به موقع صورت گیرد.


علائم انسداد روده در کودکان

دردهای شدید در ناحیه شکم به طور متناوب
دفع مدفوع سیاه در نوزادان
بزرگ شدن و تورم غیر طبیعی شکم
ایجاد تب
مخاط ژله ای مانند، آغشته به خون روی مدفوع در موارد درون کشی روده
استفراغ به رنگ زرد مایل به سبز، که تعداد حملات آن رو به افزایش می باشد
عدم دفع گاز و ناتوانی در اجابت مزاج

دلایل بروز انسداد روده در کودکان

چرخش‌های روده
مدفوع باقی مانده و سفت شده در کودکان
عمل‌های جراحی شکمی
انگل‌های روده ای
در‌هم‌روی روده‌ها
دیابت و کم‌کاری تیروئید

چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود؟علائم انسداد روده در نوزادان

زمانی که علائم انسداد روده را در کودک مشاهده نمودید و شک بر این داشتید که کودکتان مبتلا به انسداد روده شده است، سریعا با اورژانس تماس بگیرید و آمبولانس باخبر نمایید و یا کودک را به نزدیک ترین مرکز فوریت های پزشکی ببرید. پزشک متخصص، کودک را معاینه می نماید و در صورت تشخیص جهت جلوگیری از آب زدایی بدن کودک، به او مایعات تزریق می نماید.
پزشک جهت تشخیص دقیق از رادیوگرافی استفاده می نماید. در صورت شک به درون کشی روده در کودک باید، رادیوگرافی مخصوص با تنقیه ی باریم یا هوا صورت گیرد. و اگر با استفاده از تنقیه مشکل کودک رفع نشد ، حتما باید جراحی انجام شود. اکثر مواقع در صورت بروز انسداد روده در کودکان، نیاز به جراحی می باشد. و با استفاده از جراحی بخش مسدود شده روده برداشته می شود. در صورت درمان انسداد روده، رشد طبیعی کودک انتظار می رود.
زمانی که انسداد روده نهفته باشد، امکان انسداد مجدد وجود دارد (نظیر بیماری کرون). مگر اینکه اختلالی که باعث این بیماری شده به طور کاملا موثری درمان شود.

“لطفاً نظرات خود را درباره این مطلب با “نی نی نما” در میان بگذارید”

تمامي حقوق مادي و معنوي سايت براي ني ني نما محفوظ مي باشد و استفاده از مطالب فقط بادرج نام و لينک سايت مجاز است.

%PDF-1.4
%
36 0 obj >
endobj

xref
36 39
0000000016 00000 n
0000001478 00000 n
0000001558 00000 n
0000001737 00000 n
0000001914 00000 n
0000002044 00000 n
0000002364 00000 n
0000002978 00000 n
0000003112 00000 n
0000003342 00000 n
0000003844 00000 n
0000004250 00000 n
0000004932 00000 n
0000005166 00000 n
0000005428 00000 n
0000006013 00000 n
0000006254 00000 n
0000006502 00000 n
0000006578 00000 n
0000006838 00000 n
0000008597 00000 n
0000010245 00000 n
0000011871 00000 n
0000013451 00000 n
0000015084 00000 n
0000016693 00000 n
0000016727 00000 n
0000018304 00000 n
0000020029 00000 n
0000036238 00000 n
0000036471 00000 n
0000037168 00000 n
0000040745 00000 n
0000082906 00000 n
0000094461 00000 n
0000094701 00000 n
0000095285 00000 n
0000097318 00000 n
0000001076 00000 n
trailer
]>>
startxref
0
%%EOF

74 0 obj>stream
xb“`f“ia`c“[email protected]

دانشنامه فرزند: مسدود شدن جزیی یا کامل روده بزرگ یا کوچک را انسداد روده می نامند. در این عارضه عبور غذا از روده مسدود می شود که منجر به درد پیچشی شکم می شود. انسداد کامل روده اگر درمان نشود ممکن است کشنده باشد.

در کودکان زیر دو سال انسداد بیشتر در اثر اختلالی به نام درون کشی روده ایجاد می شود. درون کشی روده عارضه ای است که در آن بخشی از روده به درون بخش دیگری از آن کشیده می شود. این عارضه بیشتر در ناحیه ای که روده های بزرگ و کوچک تلاقی می کنند رخ می دهد. اما انسداد روده در نوزادان ممکن است به دلیل فتق مختنق یا یک اختلال مادرزادی در روده به وجود آید. دیگر علل احتمالی انسداد روده در کودکان در همه سنین بیماری کرون و پیچ خوردگی روده می باشد.

علایم این بیماری عبارتند از:

این احتمال وجود دارد که بخش مسدود شده روده پاره شود و منجر به پریتونیت (التهاب جداره حفره شکمی) شود یا دچار مرگ و فساد نسج شود که عارضه ای بالقوه کشنده است. همچنین ممکن است در اثر استفراغ مکرر بدن دچار آب زدایی گردد که عارضه خطرناکی است.

این بیماری یک فوریت پزشکی است و باید برای آب زدایی بدن فوراً به کودک مایعات تزریق شود برای اطمینان از تشخیص و دریافتن علت انسداد، ممکن است رادیوگرافی انجام شود. جهت تشخیص درون کشی روده، رادیوگرافی مخصوص با تنقیه باریم یا هوا انجام شود. فشار ناشی از تنقیه اغلب بافت جا به جا شده روده را به محل درست آن هدایت می کند. اگر تنقیه مشکل را حل نکند عمل جراحی صورت می گیرد. انواع دیگر انسداد روده مستلزم عمل جراحی است که گاهی اوقات بخش مسدود شده روده برداشته می شود.علائم انسداد روده در نوزادان

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع
«بیماری»
واقع در بخش
«نوپا»
می‌باشد.

در ادامه مطالعه
تعدادی از مطالب
مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در

کانال تلگرام دانشنامه فرزند

هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

در ادامه، مطالعه این مطالب را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

کپی‌رایت © دانشنامه فرزند. ۱۳۸۸-۱۳۹۷ کلیه حقوق مادی و معنوی
این دانشنامه طبق قوانین حق تکثیر محفوظ بوده و متعلق به
پدید آورندگان می‌باشد. دانشنامه فرزند کاملاً مستقل است و وابسته
به هیچ سازمان، نهاد و یا ارگان دولتی نمی‌باشد و توسط
گروه فرزند مدیریت می‌شود. این دانشنامه شامل کلیه اطلاعات مورد
نیاز برای بچه دار شدن بوده و تنها در راستای اهداف آموزشی
طراحی گردیده‌است. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی
خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک
حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. لطفاً قبل
از استفاده از مطالب این سایت کلیه قوانین، مقررات و شرایط استفاده
از آن را مطالعه نمایید، استفاده شما از مطالب این
سایت نشان دهنده توافق شما با کلیه
قوانین و مقررات
می باشد.

استفاده از مطالب و محتوای دانشنامه فرزند در دیگر سایت‌ها و
رسانه‌های الکترونیکی تنها با ذکر منبع و درج لینک مستقیم مجاز بوده و
استفاده از مطالب دانشنامه فرزند در رسانه‌های چاپی تنها با کسب
موافقت‌نامه کتبی مجاز می‌باشد.
کلیه مطالب و محتوای تولید شده در دانشنامه فرزند تحت مجوز
Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 در دسترس است.

All contents copyright ©
Farzand Encyclopedia.
2010-2018 All rights reserved.

This Internet site provides information of a general nature and is designed
for educational purposes only. If you have any concerns about your own health
or the health of your child, you should always consult with a physician or other
healthcare professional. Please review the Terms of Use before using this site.
Your use of the site indicates your agreement to be bound by the
Terms of Use.
This work is licensed under the Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0
International License.

Click here

to view a copy of this license.

For contact us, send email to info[a]farzand.net

“),t.close()},t.write(‘

“),t.close()},t.write(‘

انسداد مکانیکی به این صورت است که مسیر عبور مدفوع و گاز معده در روده، به هر علتی بسته شده باشد. … ادامه خبر

جستجوگر خبر فارسی، بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویری است (قانون تجارت الکترونیک). برای مشاهده متن خبری که جستجو کرده‌اید، “ادامه خبر” را زده، وارد سایت منتشر کننده شوید (بیشتر بدانید …)

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

علائم انسداد روده در نوزادان

می پسندم

0

سایر خبرها

به صورت قائم یا ایستاده نگه دارید، چون این حالت به آسان شدن تنفس اش کمک می کند. راهکار شماره 6 آلرژن ها را حذف کنید مواد شیمیایی موجود در تمیز کننده ها و ضدعفونی کننده های خانگی و نیز در خوشبوکننده های هوا می توانند مخاط گلو را اذیت کرده، سرفه را بدتر کنند و باعث سوزش چشم ها، گلو و دهان شوند. اگر علت سرفه ها ناشی از آسم یا حساسیت باشد برای بهبود فرزندتان نباید از مواد …

گیاه بابونه چیست؟ فواید بسیار زیادی که برای گیاه بابونه برشمرده اند واقعا حیرت آور است. از جمله فواید این گیاه می توان به موارد زیر اشاره نمود: خواص گوارشی بابونه بابونه دارای خواص گوارشی مانند آرامبخش سیستم گوارش، رفع سوء هاضمه، ضد نفخ، بادشکن، جلوگیری از زخم معده، ضد اسهال، رفع انگل و درمان مسمومیت های غذایی است. خواص جنسی بابونه بابونه اعصاب و قوای جنسی را …

این هورمون باعث بروز دردها و گرفتگی های عضلانی و همچنین سردرد می شود.شانه ها، گردن و کمر نیز جزو اعضایی هستند که مجبورند بار این عصبانیت و فشارهای روحی را تحمل کنند. در نتیجه دچار درد و ناراحتی می شوند. 4- عصبانیت و اسهال عصبانیت و خشم باعث بروز مشکلی به نام سندرم روده تحریک پذیر می شود. این بیماری نیز باعث بروز کولیت یا اسهال می شود، حتی اگر هیچ ماده غذایی مشکل زایی مصرف نکرده …

بدتر می شود؟/ شاید او به کرون مبتلا باشد بیماری کرون به ندرت در اولین سال زندگی بروز می کند و دو پیک سنی شایع دارد که یکی در اواخر نوجوانی و دیگری بعد از 40 سالگی است. بچه هایی که قبل از 20 سالگی به بیماری کرون مبتلا می شوند، احتمال بیشتری دارد که به سایر بیماری های روده باریک و تنگی روده مبتلا شوند و به عمل جراحی نیاز پیدا کنند. اعضای خانواده بیمار مبتلا به کرون، دو برابر دیگران …

مربوط به بیشتر مشکلات گوارشی شدید مانند سندروم روده تحریک پذیر یک انتخاب عالی است. روغن سبک رازیانه خاصیت ضدالتهاب و ضداسپاسم قوی دارد و کارش آرام کردن دیواره های روده است و می تواند بادهای گیرافتاده در روده را رها کند و تجمع ترکیبات گاز سمی را به نقطه ای که باعث شرمساری و همین طور نفخ شکم دردناک می شود کاهش دهد. در طب سنتی ایران، از رازیانه به گیاه ضدبلغم و صفرا یاد می شود. همچنین از …

…> با توجه به این اوصاف احتمال تشخیص اشتباه آپاندیسیت با اسهال و استفراغ های ویروسی بسیار زیاد است، اما در حالت آپاندیسیت درد دایمی است. تب در کودکان شایع بوده اما اغلب خفیف است. پیشرفت علائم از یک درد مبهم و خفیف تا درد شدید و استفراغ تیپیک اغلب 24 تا 48 ساعت طول می کشد، در صورت عدم تشخیص علت بروز علائم و در واقع درمان، علائم به سمت مراحل جدی تر عفونت، سوراخ شدن روده، ایجاد آبسه و… خواهد رفت. …

…، اما گروه های در معرض خطر حتما باید از سوی پزشک مورد معاینه منظم و دوره ای قرار بگیرند، چون در صورتی که سرطان در مراحل ابتدایی شناسایی شود، امکان درمان وجود دارد. علائم سرطان معده کاهش اشتها و کاهش وزن، درد معده، علائم سوءهاضمه مانند آروغ زدن و تهوع، احساس پری معده حتی پس از خوردن مقادیر کم غذا، تهوع و استفراغ، سوزش سردل و علائم شبیه به زخم معده، ورم معده، مدفوع سیاه، کم …

. آتروپی روده دکتر معتمد با بیان اینکه آلرژی های شدید که پرز های روده کودک را از بین می برند، باعث بروز آتروپی روده در کودک می شوند، می گوید: این حالت بعد از یک اسهال و استفراغ حاد ظاهر می شود. به دنبال آتروپی روده، ممکن است کودک دچار بیماری سوء جذب شود. چون گاهی که او دو تا سه هفته به خوردن غذای معمولی یا شیر ادامه می دهد به دلیل این که آنزیم هضم و جذب قند شیر یا لاکتوز را …

در اثر خوردن تخم های انگل این بیماری اتفاق می افتد و آنها در روده تبدیل به انگل های بالغ می شوند و بیماری ایجاد می کنند. این بیماری به شدت قابل انتقال به دیگران است تا جایی که اگر کودک دستشویی برود و خود را نشوید، اگر بعد از آن با بچه های دیگر تماس داشته باشد و یا به مواد غذایی دست بزند، خیلی راحت می تواند آن انگل را منتقل کند. در جا هایی که تعداد افراد زیاد است مانند مهد کودک و یا …

. همچنین آب لیمو ترش تازه یک نوشیدنی مفید برای قلیایی کردن بدن و افزایش انرژی در حین ورزش می باشد. فواید و خواص روغن لیمو ترش روغن لیمو به انگلیسی Lemon Oil برای درمان بیماری های معده، پاکسازی دستگاه گوارش، تقویت سیستم ایمنی بدن و درمان تب، مالاریا و تیفوئید مفید می باشد. استنشاق عطر روغن لیمو برای درمان مشکلات تنفسی مانند آسم مفید است. روغن لیمو ترش برای دفع مورچه و حشرات …

…، بیماری کرون و زخم معده. 2. نظم در دفع پروبیوتیک های موجود در ماست یونانی کمک می کنند تا غذا در روده ها بهتر حرکت کرده و دفع بهتری داشته باشید. ضمنا ماست یونانی غذایی است که به راحتی هضم می شود. همچنین ارزش غذایی ماست یونانی کمک می کند گوارش سایر غذاها هم بهتر صورت بگیرد و این برای تنظیم دفع و پیشگیری از مشکلاتی چون یبوست مفید است. اجابت مزاج نامنظم می تواند مدفوع را خشک و …

ها می توانند در سراسر معده پراکنده باشند؛ دوازدهه و مری را هم درگیر کنند. لیموشیرین کمتر حالت اسیدی دارد و محیط روده و معده را قلیایی کرده؛ بنابراین مانع اسیدیته ی بالای معده می شود. 9- مبارزه با سرطان به کمک لیموشیرین در این میوه ترکیبی به نام لیمونوئید وجود دارد که گفته می شود بر بهبود سرطان( Cancer ) های مختلف مؤثر است. 10- سلامت بخشی به پوست و مو …

علائم بالینی است و نه دیدن انگل دفع شده در مدفوع. – بهتر است که درمان انگل در هر خانواده به صورت دسته جمعی انجام شود و کسانی نیز که فاقد علامت هستند، مدّتی از داروهای ضدّانگل استفاده کنند. – به جهت تلخ بودن بسیاری از داروهای ضدّ انگل، استفاده از آسیاب شده آنها در کپسول هم می تواند مدّنظر مصرف کنندگان باشد. – عرقیات این داروها اگرچه اثر داروی خشک را ندارند امّا در صورت ضرورت قابل استفاده اند. …

آنسفالوپاتی است. تقریبا بیش از 100 ویروس از 13 گروه مستقیما یا غیرمستقیم روی سیستم عصبی( nervous system ) مرکزی اثر می کنند. گرچه بعضی از عفونت های ویروسی مثل اوریون و سرخک به علت واکسیناسیون کمتر شده اند. علل بروز آنسفالیت: علل ایجاد انسفالیت ناشناخته است، ولی مهم ترین عامل بروز این بیماری، عفونت ویروسی است. عوامل دیگر آن: باکتری ها، قارچ ها و انگل ها هستند. …

…> علل شایع درد شکم عبارتند از آپاندیسیت، سنگ صفراوی (ذخایر سخت مایع گوارشی که ممکن است در کیسه صفرا ایجاد شوند)، پانکراتیت (التهاب پانکراس) و دیورتیکولیت (وقتی که کیسه های دیواره روده بزرگ ملتهب یا آلوده می شوند). آپاندیسیت با درد در قسمت پایین سمت راست شکم همراه است و اغلب همراه با تب، تهوع و استفراغ خواهد بود. هر کسی که با این علائم باشد، باید به طور مستقیم به اورژانس برود. …

هایی که قبل، در طول و یا بعد از زایمان اتفاق می افتد سرماخوردگی تومورهای سیستم عصبی مرکزی هیدروسفالی فشار معمولی هنگامی که هیدروسفالی در بزرگسالان اتفاق می افتد، سطح CSF افزایش می یابد، اما مقدار فشار معمولا طبیعی است . این باعث می شود که مغز به تورم و منجر به اختلال عملکرد شود . در بزرگسالان، این حالت معمولا از شرایطی است که از CSF جلوگیری می کند. با این حال، در برخی …

به یاری شما بشتابند. با ما همراه باشید. مخلوط لیمو و آب گرم را تجربه کنید اگر فرزندتان به اندازه کافی در روز آب بنوشد، از شر علائم یبوست خلاص خواهد شد. در بسیاری از موارد، کاهش آب بدن موجب بروز یبوست می شود. اگر فرزندتان در اجابت مزاج با مشکل مواجه شده و به سختی مدفوع می کند، او را تشویق کنید که در طول روز حداقل یک ونیم لیتر آب بنوشد تا راحت تر عمل دفع را انجام دهد.همچنین می توانید …

انقباض شدید می شود. 12 علائم هشدار دهنده زایمان بدن نشانه های دیگری نیز در جهت شروع درد زایمان بروز می دهد. لودکا 12 نشانه رایج زایمان را مورد بحث می گذارد. 1- سقوط کودک – از چند ساعت تا چند هفته پیش از شروع درد زایمان، خانم باردار این احساس را پیدا می کند که کودک به پایین ترین قسمت در لگن او سقوط کرده است. در واقع نوزاد در موقعیتی قرار گرفته است که خود را …

روده را دفع می کند. 3- مزمزه با آب جوشانده پوست انار برای تقویت لثه مفید است، از خونروی پس از کشیدن دندان جلوگیری می کند. 4- یک تکه از پوست انار را بصورت یک سکه کوچک قیچی کنید بعد سفیدی و پیه روی آن را بتراشید تا نازک شود و یک ساعت روی آبسه دندان بگذارید و بعد عوض کنید و این عمل را تکرار کنید تا سرباز کند. 5- آب جوشانده پوست انار را با گلنار ساییده مخلوط کرده و روزی شش …

بیماران در نتیجه این ورم، دردی را متحمل می شوند که از پشت کمرشان تیر می کشد، بهتر است بیمار در این حالت به کمر دراز بکشد تا درد، حالت تهوع و استفراغ کاهش پیدا کند. مصرف بیش از اندازه الکل نیز موجب ناراحتی و سوزش معده می شود. نان سفید:نان سفید حاوی فروکتان است. فروکتان یک فیبر محلول در آب است که انسان آنزیم های گوارشی برای تجزیه آن را دارا نیست. هنگامی که بدن انسان نمی تواند چیزی را …

ها در اثر نگه داشتن مدفوع می تواند به مشکلات دیگری مانند درد در ناحیه روده ها، استفراغ و حتی نیاز به بستری شدن در بیمارستان منجر شود. 3. اگر مدفوع را برای مدت زیادی نگه دارید، مدفوع به داخل روده بازمی گردد، دوباره جذب می شود و حالت سفت وسختی به خودش می گیرد. اگر این روند دوباره و دوباره تکرار شود (که متاسفانه بعضی از افراد واقعا چنین کاری را بدون توجه به عوارض خطرناک آن انجام می دهند …

سوال مخاطب نی نی بان: الان 30 هفته و 3 روز باردارم غربالگری اول و دومم مشکلی نداشت کمتر از یکماه که متوجه شدم بچه تو شکمم انسداد روده داره تشخیص دکترها عمل جراحی بعد از زایمان بوده که توسط دکتر جراح اطفال انجام میشه چند تا سوال داشتم ممنون میشم کمکم کنید. 1-عمل بلافاصله بعد از به دنیا اومدن بچه باید انجام بشه؟ 2-به دلیل افزایش حجم کیسه ابم اگه پاره بشه چی جوری متوجه بشم؟ 3 …

جمع می کند، دست هایش را به هم می فشارد، شکم خود را سفت می کند و به شدت شیون می زند. این دردها معمولا 2 دقیقه تا چند ساعت ادامه دارد. گاهی حمله درد با دفع گاز یا مدفوع از بین می رود. در هنگام حمله درد ممکن است صدای عبور گاز از روده های کودک شنیده شود. این دردها معمولا در اوایل شب شروع می شود و تا سن سه تا چهار ماهه اول تولد ادامه می یابد. علل درد شکم نوزاد علت زور زدن و درد شکم …

است یا اسهال و استفراغ می شود با اورژانس تماس بگیرید. اگر دو ساعت بعد از مصرف غذایی خاص علائم بالا را نشان میدهد با پزشک تماس بگیرید. – همچنین تحمل نکردن لاکتوز (هنگامی که بدن آنزیمی که لاکتوز (قند اولیه در شیر) را هضم می کند نداشته باشد) در نوزادان به صورت نادر اتفاق می افتد. این مسئله در کودکی و در سنین ده به بالا بروز می کند. 7- انسداد روده اگر فرزند شما در یک …

مغز کودکان اوتیسم با برخی فاکتورهای بیوشیمیایی دچار تلاطم می شود. این آلاینده ها روی مغز، خلق و عواطف این کودکان تأثیر می گذارد اما در بسیاری از مواقع با درمان های ساده و استراتژی های قابل انجام در خانه برطرف می شوند. مثلاً 3 دلیل برای خنده های بی علت کودکان طیف اوتیسم وجود دارد: 1) متراکم شدن مخمرها: نخستین دلیل خنده های نابجا می تواند انباشته شدن مخمرها در مسیر معده ای – روده …

ریفلاکس مری به معده در نوزادان در این اختلال محتویات معده در حین و یا بعد از خوردن شیر وارد مری می شود.در انتهای مری که به معده متصل می شود یک حلقه ماهیچه ای وجود دارد که هنگام ورود شیر بلعیده از مری به معده و یا خروج هوای بلعیده شده از معده باز می شود،در نوزادان به علت عدم تکامل این حلقه ماهیچه ای ، هنگام خروج هوای بلعیده شده از معده، محتویات معده وارد مری شده و منجر به استفراغ در …

نوزادانی که شیر مادر می خورند، دریافت مکمل ها به معنای دریافت 1 تا 2 بطری شیر مادر غنی شده است. بعضی نوزادان برای رشد نیاز به دریافت مکمل های بیشتری به نسبت بقیه دارند. بعد از هر بار شیر دادن به نوزاد او باید احساس راحتی کند. نوزادان باید 6 تا 8 بار دفع مدفوع و 6 تا 8 پوشک خیس شده در روز داشته باشند. مدفوع آبکی یا خونی، یا استفراغ نشانه وجود مشکل است. نوزاد نارس و افزایش وزن افزایش …

آلوئه ورا حداقل دارای 3 اسید چرب با خاصیت ضد التهابی می باشد که برای معده، روده کوچک و روده بزرگ مفید هستند مصرف آلوئه ورا به صورت مرتب اثرات شفابخش طولانی مدت و مثبتی به همراه داشته و سیستم گوارشی را پالایش نموده و بهبود بیماری های روده را تسریع می نماید. آنترالوئین موجود در ژله آلوئه ورا به عنوان مسهل مؤثر عمل می کند. اظهار نظر دانشمند روسی برگمن آلوئه ورا قادر است سلول ها را احیاء و …

از مردم به گلوتن واکنش های بدی نشان می دهند. گلوتن در گندم و دانه چاودار موجود است. حالت شدید حساسیت به گلوتن، بیماری سلیاک نام دارد. گلوتن موجب آسیب دیدن روده کوچک و مانع از عملکرد درست آن می شود. در این حالت روده نمی تواند مواد غذایی را جذب کند. سلیاک می تواند منجر به گاز، نفخ و دردهایی همچون خستگی عمومی بدن می شود. عدم توانایی روده کوچک در جذب مواد غذایی به استفراغ، کاهش وزن و …

حتی قدرت حرکت عادی را از بیمار می گیرد، همراه است. وی افزود: در کفه دیگر، عوارض جراحی است که بیمار را تهدید می کند؛ عوارض شایع جراحی کم تهاجمی رفع چاقی به غیر از خونریزی و عفونت، آمبولی ریه است که تیم جراحی باید تمهیدات لازم را برای پیشگیری از آن تدارک ببیند. پازوکی ادامه داد: در درازمدت نیز به دلیل اینکه این جراحی به صورت لاپاراسکوپی انجام می شود، احتمال بروز چسبندگی و انسداد روده ها …

“),t.close()},t.write(‘

“),t.close()},t.write(‘

علائم انسداد روده در نوزادان

“),t.close()},t.write(‘

“),t.close()},t.write(‘

“),t.close()},t.write(‘

“),t.close()},t.write(‘

“),t.close()},t.write(‘

“),t.close()},t.write(‘

“),t.close()},t.write(‘

علائم انسداد روده در نوزادان
علائم انسداد روده در نوزادان
10

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.