علائم بزرگ شدن پروستات در مردان

خواص دارویی و گیاهی

بهداشت عمومي, بيماريهاي غير واگير شايع

پروستات بزرگ

بزرگی خوش خیم پروستات چیست؟

         بیش از نیمی از مردان بالای سن 60 سال دچار بزرگی پروستات هستند و احتمال بروز این حالت با افزایش سن افزایش می یابد. در سن 80 سالگی حدود 80 درصد مبتلا خواهند بود. اما فقط 40 تا 50 درصد موارد واقعاً دچار علائم ناشی از بزرگی پروستات خواهند بود. در بزرگی خوش خیم  پروستات اول قسمتهای مرکزی پروستات بزرگ می شود، بزرگی این ناحیه معمولاً بر روی پیشابراهی که از داخل پروستات عبور می کند فشار می آورد. گاهی اوقات این حالت منجر به بروز علایم و مشکلات ادراری خواهد شد. معمولاً بزرگی خوش خیم پروستات در عملکرد جنسی اختلالی ایجاد نخواهد کرد. باید بخاطر داشت که بزرگی خوش خیم پروستات سرطان نبوده و منجر به بروز سرطان نیز نخواهد شد. اما ممکن است فرد همزمان دچار بزرگی پروستات و سرطان پروستات باشد.

علایم این اختلال چگونه است ؟

همانطور که گفته شد بسیاری از مردان مبتلا به این بیماری فاقد علائم می باشند. اما زمانیکه بزرگی پروستات در روند ادرار کردن دخالت کند منجر به بروز علایمی نظیر جریان ضعیف ادراری، احساس عدم تخلیه کامل مثانه، تأخیر در شروع ادرار، احساس ادرار کردن مکرر، بیدار شدن از خواب در شب جهت ادرار کردن و نیاز به زور زدن برای ادرار کردن خواهد شد.

این علائم ثانویه به اثر بزرگی پروستات برروی پیشابراه و بعد از آن برروی مثانه می باشد. در مراحل اولیه عضلات مثانه می توانند بر تنگی پیشابراه غلبه کند، اما بعداً عضلات مثانه ضخیم تر، حساستر، و قوی تر خواهند شد که سبب احساس ادرار مکرر می شود.

در بعضی موارد زمانیکه پروستات بزرگ می شود، چنان پیشابراه را تحت فشار قرار می دهد که مثانه قادر نیست بر این نیرو غلبه کند، لذا نمی تواند بطور کامل تخلیه شود.

 اگر عفونت ادراری ایجاد شود ممکن است علایمی نظیر حس درد و سوزش در ادرار کردن
رخ دهد. در تعداد کمی از موارد مبتلا به بزرگی خوش خیم پروستات، این حالت ممکن است منجر به بروز عفونتهای مکرر ادراری، عدم تخلیه کامل ادرار و آسیب های تدریجی به مثانه و کلیه ها شود.

 

غده پروستات چيست ؟
پروستات بخشي از عضو جنسي مرداست که به شکل و اندازه تقريبي گردو، زير مثانه قرار گرفته و مجراي خروجي آن را مطابق شکل احاطه کرده است .
نقش پروستات چيست ؟

نقش پروستات توليد مايع وروان کردن حرکت اسپرماتوزوئيدها به خارج است

تشخیص بزرگی خوش خیم پروستات چگونه است؟

بعد از اخذ شرح حال کامل باید معاینه انجام شود که معمولاً جهت انجام معاینه پروستات باید از طریق انگشت، راست روده بیمار مورد معاینه قرار گیرد. از این طریق پزشک می تواند بزرگی پروستات یا وجود توده یا هر گونه بافت غیر طبیعی که نشاندهنده سرطان باشد را مورد ارزیابی قرار دهد. اگر چه ممکن است این معاینه تا حدی ناراحت کننده باشد اما سبب بروز آسیب نشده و دردی نیز ایجاد نخواهد کرد. از آنجایی که معمولاً قسمت مرکزی پروستات بزرگ می شود. ممکن است گاهی فرد دچار علائم باشد اما در معاینه پروستات بزرگ نباشد. از طرف دیگر بسیاری از مردان مبتلا به بزرگی پروستات ممکن است بدون علامت باشند.

بعد از تشخیص وجود این مشکل باید جهت پیگیری درمانهای لازم، فرد به متخصصین کلیه و مجاری ادراری مراجعه نماید.

 

بيماري پروستات سه نوع دارد:
اول بزرگي خوش خيم سرطاني يا بزرگ شدگي غير سرطاني پروستات است كه در اثر آن بافت پروستات بزرگ و متورم شده و نهايتا جريان خروج ادرار را قطع مي‌كند، در نتيجه ادرار درون مثانه باقي مي‌ماند. بزرگي خوش خيم پروستات معمولا در مردان بالاي 60 سال رخ مي‌دهد‌ (مردان زير 50 سال ندرتا دچار آن مي‌شوند). علت غالب بزرگ شدگيهاي پروستات بزرگي خوش خيم مي‌باشد.
عوارض احتمالي اين نوع بيماري پروستات عبارتند از:
مثانه ضعيف و ممكن است متسع و به ساير اعضاي بدن فشار وارد كند.
ممكن است آسيب كليه و گردش خون تصفيه نشده در بدن به دليل پس زدن ادرار از مثانه به كليه به وجود آيد.
علائم و نشانه‌هاي آن احساس نياز مكرر به تخليه ادرار به ويژه در شب، نياز مبرم اضطراري به ادرار كردن، دشواري در آغاز ادرار، جريان كم فشار ادرار، چكيدن يا قطره قطره آمدن غير طبيعي ادرار و احساس پر بودن مثانه و ناتواني در ادرار كردن است.

چگونگي تشخيص بيماريهاي پروستات:

معاينه مقعدي:
با پوشيدن يك دستكش لاستيكي دكتر از طريق ديواره راست روده پروستات شما را احساس مي‌كند. او مي‌تواند توده‌ها، تورم و يا ناراحتي كه نشانگر بيماري باشد را تشخيص دهد. گرچه بسياري از آقايان از انجام معاينه مقعدي طفره مي‌روند ولي اين معاينه فقط ناراحتي مختصري ايجاد كرده و تنها چند ثانيه طول مي‌كشد.
– آزمايش آنتي ژن ويژه پروستات در خون (PSA):
پروستات بزرگ شده يك پروتئين را به ميزان بيشتري ترشح مي‌كند. اين آزمايش ميزان آن پروتئين را در خون اندازه مي‌گيرد. اين آزمايش 100 درصد دقيق نيست و ممكن است همراه با ساير آزمايشات مورد استفاده قرار گيرد.
-آزمايشات ديگر:
ممكن است لازم باشد آزمايشات ديگري انجام شود. مانند انجام آزمايش سيستوسكوپي، سي تي اسكن يا MRI كه براي ديد بهتر درون پيشابراه و پروستات صورت مي‌گيرد.
 

این بیماری در چه زمانی و چگونه باید درمان شود؟

 این بیماری فقط زمانیکه منجر به بروز علائم شدید شود یا اینکه سبب بروز اختلال در عملکرد کلیه ها و مجاری ادراری شود. باید تحت درمان قرار گیرد. تنها وجود یک پروستات بزرگ دلیل بر درمان نیست. اگر بزرگی وجود دارد اما علامتی نباشد ممکن است تنها نیاز به انتظار باشد. البته باید در طی این مدت فرد تحت نظارت دقیق پزشک بوده و سالانه یک یا دو بار مورد معاینه قرار گیرد. گاهی اوقات ممکن است علائم بدون درمان بهبود یابند. اما در صورت تشدید علایم نسبت به قبل حتماً باید به پزشک مراجعه نمود.

 

درمان احتمالي پروستات غير سرطاني عبارتست از:

 

درمان دارويي كه به تحليل رفتن بافت پروستات يا شل شدن عضلات كمك مي‌كند
جراحي براي برداشتن بافت اضافي پروستات و كاهش فشار بر پيشابراه، انجام مي‌شود
اتساع با بادكنك كه در آن بادكنك در داخل پيشابراه قرار داده مي‌شود و متورم مي‌شود تا پيشابراه را گشاد نمايد.
درمانهاي جديد شامل جراحي ليزري، منجمد كردن بافت پروستات و درمان گرمايي با ميكروويو (حرارت دادن بافت پروستات با ميكروويو) مي‌باشد.
دومين نوع پروستات التهاب پروستات است كه مي‌تواند حاد يا مزمن باشد و در هر سني مردان را مبتلا سازد.
پروستات حاد وقتي رخ مي‌دهد كه پروستات ناگهان ملتهب شود. گرچه اين مورد نادر است ولي مي‌تواند موجب عفونت چركي و بند آمدن ادرار در موارد وخيم شود. پروستات مزمن كه در دراز مدت و مكررا رخ مي‌دهد، اين التهاب از التهاب حاد پروستات شايع تر است و معمولا مانند آن وخيم نيست. التهاب حاد پروستات ممكن است به التهاب مزمن تبديل شود.
 
عواقب احتمالي التهاب پروستات عبارتند از: بزرگ شدگي پروستات، تنگي پيشابراه، كندي يا بند آمدن ادرار و ساير مشكلات جدي مجراي ادرار، درمان اين نوع پروستات بسته به حاد يا مزمن بودن آن متفاوت است درمان براي پروستات حاد با مصرف آنتي بيوتيك‌هاي خوراكي، تخليه با سوند يا تخليه با عمل جراحي در موارد وخيم مقدور مي‌باشد و پروستات مزمن را نيز مي‌توان با مصرف آنتي بيوتيك‌ها، ماساژ پروستات براي افزايش تخليه و جراحي در صورتي كه داروها‌ و ماساژ اثر بخش نباشد درمان كرد. .
البته درمان بسته به بيماري و بيمار تغيير مي‌كند. آميزش براي افزايش تخليه پروستات پيشنهاد مي‌شود .آب گرم و مصرف نكردن ادويه جات نيز ايرادي ندارد.
 
سومين نوع پروستات كه جدي ترين نوع اين بيماري است سرطان پروستات است البته اين شكل از سرطان در ميان آقايان كمتر از 40 سال نادر است ولي در آقايان بالاي 60 سال شايع مي‌باشد. علت اين بيماري نامشخص است.
در اين نوع بيماري سلولهاي سرطاني به بافت طبيعي پروستات هجوم آورده، آن را تخريب كرده و جايگزين آن مي‌شوند. اگر سرطان تشخيص داده نشود ممكن است به ساير قسمتهاي بدن انتشار يابد.
علايم سرطان پروستات عبارتند از: درد در ناحيه لگن، كمر، رانها، تورم در ناحيه لگن، پشت و رانها، علايم مهمي نظير جريان ادرار ضعيف و دردناك، وقفه دار يا با شروع آهسته و همچنين وجود خون در ادرار.
نشانه‌هاي عمومي سرطان كه ممكن است مربوط به سرطان پروستات نيز باشد عبارتند از تهوع، استفراغ، درد ممتد، كاهش شديد وزن و خستگي.
روشهاي درماني به كار برده شده براي سرطان پروستات شامل، جراحي كه به منظور برداشتن پروستات براي جلوگيري از انتشار سرطان، پرتو درماني يعني درمان با پرتوهاي X براي از بين بردن غده، هورمون (از جمله استروژن) براي كند كردن انتشار سرطان مي‌شود.

· درمان جراحی بزرگی پروستات:

 

در حال حاضر در صورت تشدید علایم، مؤثرترین روش درمانی جراحی می باشد. روشهای جراحی متفاوتی جهت درمان این مشکل وجود دارد که انتخاب آنها به عهده پزشک و با توجه به شرایط بیمار می باشد.

روشهای درمانی غیر جراحی :

 

   روشهای درمانی غیر جراحی جدیدی در حال حاضر وجود دارد اما میزان کآرایی آنها در مقایسه با روشهای جراحی کمتر می باشد. این روشها شامل استفاده از داروهای خاص و گشاد کردن مجرای پیشابراه از طریق بالون می باشد.

 

 روشهای دارویی: 

 دو دسته دارویی جهت بهبودی وجود دارد. داروهای « بلوک کننده گیرنده » آنها که سبب شل شدن عضلات پروستات شده و تا حدی سبب کاهش فشار پروستات بر پیشابراه می شوند. از این دسته می توان پرازوسین یا ترازوسین را نام برد. دسته دوم داروها مربوط  به داورهایی است که از طریق کاهش هورمونهای مردانه سبب کاهش اندازه پروستات می شوند. از این دسته می توان فیناستراید را نام برد. البته کآرایی استفاده دراز مدت از این داروها هنوز مشخص نیست.

 

چرا انجام آزمايش پروستات ضرورت حياتي دارد؟

 

چون عوارض بيماريهاي پروستات دردناک و رنج آور است .

چون با تشخيص به موقع ، نتيجه درمان موفق تر خواهد بود.

بيماريهاي پروستات کدامند؟

 

مشکل عمده پروستات ، رشد نا متناسب ( هيپرپلازي خوش خيم ) آن است که از ٤٠ سالگي شروع به پيشرفت مي کند و ممکن است در سنين ٦٠ تا ٧٠ سالگي به بزرگي يک پرتقال برسد. تقريبا نيمي از مردان در دهه هفتاد سالگي عمر خود گرفتار هيپرپلازي پروستات مي شوند.

علت بروز اين بيماري به درستي مشخص نشده است ، ولي تغييرات هورموني يکي از عوامل موثر محسوب مي شود. هيپرپلازي پروستات خطر جاني ندارد و از نظر فعاليت جنسي نيز مشکلي بوجود نمي آورد . ولي کلا بيماري مزاحمي است مشکلات ادراري آن مانند احساس فشار در دفع و تخليه ادرار، قطع و وصل دردناک آن در حين تخليه و همچنين تکرر ادرار بخصوص شبها از عوارض عمده آن است . تشديد اين عوارض گاهي منجر به انسداد مجراي ادرار مي شود که بيمار را اجبارا روانه اورژانس مي کند. درمان هيپرپلازي پروستات با دارو و يا عمل جراحي امکان پذير مي باشد دومين بيماري التهاب حاد و مزمن پروستات است که در هر سني از دوران بلوغ به بعد اتفاق مي افتد.

نوع حاد التهاب ، اکثرا به علت آلودگي ميکروبي به طور ناگهاني و با شدت بروز مي کند بيماري با تب و لرزو احساس سرماخوردگي شروع شده و عوارضي شبيه هيپرپلازي پروستات دارد . بيمار از سوزش دفع و تکرر ادرار و همچنين درد کمر و فشار بين رانها و اطراف بيضه ها شکايت دارد. اين عارضه با کشت ادرار و تعيين و تجويز آنتي بيوتيک به سهولت درمان پذير مي باشد . التهاب پروستات گاهي به علل نامشخص با عوارضي ضعيف تربرگشت کرده و مزمن مي شود . دراين حالت کشت ادرار غالبا منفي است ولي افزايش گلبولهاي سفيد در ادرار ، وجود التهاب را تائيد مي کند . التهاب مزمن به سادگي التهاب حاد درمان پذير نمي باشد.

سرطان پروستات شايع ترين نوع سرطان در مردان بالاي ٥٠ سال است . معروفيت اين نوع سرطان نسبت به ساير سرطانها ، نه به علت خطرناک بودن آنست ، بلکه وجود روشهاي تشخيصي و امکان پيشگيري موفقيت آميز آن ، دليل برشهرت بيماري مي باشد . سرطان پروستات اکثرا کند رشد هستند و تا دهها سال مي توانند درداخل غده بدون بروز علائمي باقي بمانند. طبق آمار تهيه شده در آمريکا حدود ١٦ درصد مردان در طول عمر خودبا نوعي از سرطان کند رشد يا تند رشد روبرومي شوند . حدود نيمي از آنها بدون عارضه به زندگي ادامه مي دهند . ولي نيم ديگر گرفتار عوارض آن ميشوند که ازاين تعداد تنها ٣ نفر جان مي بازند علائم اوليه سرطان پروستات در مرحلهداخل غده اي که هنوز پيشرفت نکرده ، نيز شبيه هيپرپلازي و شامل تکرر ادرار و قطع و وصل جريان ادرار در موقع تخليه مي باشد.
سرطان پروستات چه کساني را تهديد مي کند؟

مردان مسن بيشتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند. طبق آمارموجود ، احتمال بروز سرطان در سنين زير ٥٠ سال حدود ٧% است . در حاليکه در دهه ٧٠ سالگي به ٧٥% مي رسد. افراد بازمينه ارثي ، دومين گروهي هستند که معرض ابتلا مي باشند . کساني که ٢ تا ٣ نفر از بستگان نسبي و نزديک آنها سرطان پروستات داشته اند ، ١٠ برابر بيشتر از سايرين با خطر بيماري روبرو مي شوند . درگزارشاتي که اخيرا منتشر شده است ، به نظر مي رسد که روش زندگي و رژيم غدايي نا مناسب نيز از عوامل موثر در بروز سرطان باشد.
تشخيص سرطان پروستات چگونه انجام مي گيرد؟

در مراکز تخصصي ، اولين اقدامي که براي تشخيص سرطان پروستات به کار مي رود لمس انگشتي Digital Rectal Exam که بدين ترتيب حجم و استحکام غدد بررسي مي شود . البته تجربه عملي پزشک در اين روش ، نقش عمده اي در چگونگي تفسير آزمايش خواهد داشت .

اندازه گيري غلظت پي اس ا PSA خون نيز به عنوان تست تکميلي و تائيدي مورد استفاده قرار مي گيرد. پزشکان مي توانند آزمايش PSA مي توانند به تنهائي و يا همراه با DRE درخواست نمايند.
پي است ا PSA چيست ؟

PSA نوعي پر و تئين است که در سلولهاي غده پروستات توليد و وارد جريان خون مي شود. ترشح PSA در برخي از بيماران به طور طبيعي بيشتر از ديگران است . پزشکان غلظت خوني PSA زير ٤ ميکروگرم در ليتر را طبيعي به حساب مي آوردند و مقادير ٤ تا ١٠ و ١٠تا ٢٠ ميکروگرم را به ترتيب افزايش کم ‌‌ و افزايش متوسط تلقي مي کنند و مقادير بيش از ٢٠ ميکروگرم در ليتر را افزايش زياد مي دانند.

در صورت بالا بودن PSA خون علاوه بر سرطان ، در موارد ديگري نيز از جمله هيپرپلازي پروستات و التهاب و عفونت آن و حتي ماساژ و فعاليتهاي جنسي و بعضي تحريکات فيزيکي افزايش مي يابد. از طرف ديگر چنانچه اشاره شد ، حدود ٨ تا ١٠ درصد نتايج غير طبيعي مثبت کاذب مي باشند . بنابراين تغييرات PSA بايد با نظر پزشک معالج تفسير شود و بيمار نبايد تنها با يک نتيجه غير طبيعي به اقدامات تهاجمي مانند بيوپسي و يا جراحي بپردازد.

چگونه ميتوان ضريب اطمينان اندازه گيري PSA را بالابرد؟

اعتماد به نتايج آزمايش PSA را مي توان با اندازه گيري سرعت افزايش آن نسبت به زمان ( PSA Velocity ) بالا برد. به اين معني PSA بيمار ، چند بار درفواصل زماني معين اندازه گيري مي شود . چنانچه افزايش آن تداوم داشته باشد، احتمال وجود سرطان بيشتر است . در اين صورت بيمار بايد تحت مراقبت مخصوص قرار گيرد.

روش ديگري که بهتر مي تواند وجود سرطان را از ساير بيماريهاي غير سرطاني تفکيک کند، اندازه گيري PSA آزاد خون ( f PSA ) و تعيين نسبت ان به PSA تام ( t PSA ) يعني نسبت ( f PSA ) /( t PSA ) مي باشد. اين نسبت در سرطان پروستات ، کمتر از بيماريهاي غير سرطاني است ، بنابراين نتايج آزمايشهائي که غلظت PSA تام در محدوده بين ٤ و ١٠ ميکروگرم در ليتر باشد و نتوان بيماري بدخيم را ازخوش خيم تفکيک نمود،‌ بايد مجددا غلظت هر دو نوع تام و آزاد اندازه گيري شده و نسبت آزاد به متصل محاسبه گردد.

در آزمايشگاه ها ، حد ماکزيمم PSA خون افراد سالم بدون در نظر گرفتن تغييرات سني آنها ٤ ميکروگرم در ليتر در نظر گرفته مي شود ، در حاليکه با توجه به آمار ، غلظت آن از ٥/١ ميکروگرم درسنين زير ٥٠ سال تا ٥/٦ ميکروگرم در سنين بالاي ٧٠ سال تغيير مي کند، بنابراين چنانکه نتايج آزمايش بر پايه تغييرات سني بيمار تفسير شود، بهتر مي توان موارد مثبت کاذب را کاهش داد . در يک روش ديگر ، غلظت PSA برحسب حجم پروستات که با سونوگرافي مشخص مي گردد، محاسبه مي شود. به اين صورت ، احتمال سرطاني بودن پروستات بزرگ با غلظت معيني از PSA کمتر از پروستات کوچکي خواهد بود که همان غلظت PSA را داشته باشد.
نظريه کلي براي چک آپ سرطان پروستات چيست ؟

متخصصين براي ارائه جواب به اين سوال در انتظار تکميل طرح تحقيقاتي * PLCO مي باشند که از ده سال قبل در آمريکا روي ٣٧ هزار داوطلب در حال انجام است . طرح PLCO خود به منظور تعيين ارزش غربالگري چهار نوع سرطان شايع ، از جمله سرطان پروستات برنامه ريزي شده است ، که مشخص شود آزمايشهاي DRE و PSA تا چه اندازه اي مي توانند قابل اطمينان باشند و همچنين معلوم شود چند درصد از سرطانهاي تشخص داده شده ، درمان پذير خواهند بود. در عين حال انجمن سرطان آمريکا ( ACS ) انجام ساليانه دو آزمايش فوق را در مردان بالاي ٥٠ سال و همچنين مردان بالاي ٤٠ سال که پدر يا برادر بزرگتر آنها سرطان پروستات داشته اند ، توصيه کرده و جامعه اورولوژيستهاي آمريکا ( AUA ) نيز برآن صحه گذاشته است . اين آزمايش ها در نهايت با نسج برداري و آزمايش ميکروسکوپي تائيد مي گردند.
روش پيشگيري سرطان پروستات چگونه است ؟

بهترين روش حفظ سلامت پروستات ، چک آپ ساليانه و مراجعه سريع به پزشک ، در صورت بروز مشکلات اداري است . چک آپ مرتب حتي براي کسانيکه جراحي پروستات داشته اند نيز ضروري است . زيرا جراحي پروستات نمي تواند تضميني در برابر سرطان باشد. در هر حال با تشخيص هرچه سريعتر سرطان ، موفقيت درمان بيشتر خواهد بود. در حال حاضر طرحي توسط انستيتوسرطان آمريکا NCI تحت PCPT روي ١٨ هزار داوطلب در جريان است . هدف از اين طرح اين است که مشخص شود آيا Finasteride داروي مهار کننده فعاليت هورمون تستوسترون که براي کاستن حجم پروستات هيپرتروفي شده مصرف مي شود، توانايي ممانعت از پيشرفت سرطان را دارد يا خير.

اقداماتي براي پيشگيري از مشكلات پروستات :

 

– چكاپ منظم:

 كليه آقايان بالاي 40 سال در معرض ابتلا به بيماري پروستات هستند مي‌توانند آزمايش آنتي ژن خون ويژه پروستات را انجام دهند.
-همچنين افراد پرخطر ابتلا شامل آقاياني مي‌شوند كه پدر يا برادر آنها دچار بيماري پروستات شده‌اند و چكاپ منظم آنها را از سلامتشان مطمئن مي‌سازد.
– مراقبتهاي كلي:
– يك برنامه غذايي متعادل داشته كه از نظر مصرف ميوه، سبزيجات، غذاهاي كم چربي غني باشد.
– از تماس با تشعشع خودداري شود.
– از بي بند و باري جنسي خودداري شود.
– همچنين سيگار مي‌تواند يكي از عوامل مهم اكثر بيماريهاي خطرناك از جمله پروستات باشد.

 انواع جراحي‌هاي پروستات :

قبل از هرگونه جراحي عوامل بسياري نظير بيماري، سن، سلامتي عمومي و در نوع جراحي اثرگذار است. ولي به طور كلي جراحي‌ها شامل موارد زير است.
 
– تراشيدن پروستات از طريق پيشابراه (TURP) كه اين نوع جراحي شيوه موثري براي درمان بزرگي خوش خيم مختصر تا متوسط مي‌باشد. جراح يك لوله از طريق پيشابراه وارد مي‌كند و بافت پروستات را با دستگاه خاصي بر مي‌دارد. ممكن است لازم باشد 3-5 روز در بيمارستان بمانيد.
– پروستات برداري باز كه در موارد پيشرفته تر بيماري پروستات انجام مي‌شود. اين روش شامل برش و برداشتن غده يا بخش بزرگ شده پروستات مي‌باشد.
در بعضي موارد تمامي پروستات برداشته مي‌شود كه معمولا مستلزم چند روز بستري شدن در بيمارستان مي‌باشد.


– برش گردن مثانه:

 

اين روش جديد شبيه به روش تراشيدن از طريق پيشابراه است اما تفاوت آن در اين است كه در اين روش از ايجاد برش‌هاي كوچكي در پروستات استفاده مي‌شود كه فشار وارد بر پيشابراه را كم مي‌كند. هيچ بافتي برداشته نمي‌شود و ممكن است نيازي به بستري شدن نباشد.

فتق زمانی رخ می دهد که بافت ها به خاطر ضعیف شدن غشاء عضلات برآمده

به طور کلی راه جلوگیری از این حشرات موذی این است که فضایی برای به


در کلیه و مجاری ادراری
۲۵ تیر ۱۳۹۶

پروستات در قسمت ابتدایی مجرای ادراری آقایان قرار دارد. پروستات یكی از اعضای ویژه مردان است. معمولاً به اندازه گردو بوده و پایین‌تر از مثانه در لگن قرار گرفته است. پروستات قسمت ابتدایی مجرای ادراری آقایان را احاطه می‌كند.
پروستاتیت عفونت پروستات می‌باشد كه بیماری ویژه مردان جوان (بین ۲۰ تا ۴۰ سالگی) است. که پروستات در دو نوع حاد و مزمن دارد.

بیش از نیمی از مردان بالای سن ۶۰ سال دچار بزرگی پروستات هستند و احتمال بروز بزرگ شدن پروستات با افزایش سن افزایش می یابد. در سن ۸۰ سالگی حدود ۸۰ درصد مبتلا خواهند بود. اما فقط ۴۰ تا ۵۰ درصد موارد واقعاً دچار علائم ناشی از بزرگی پروستات خواهند بود. در بزرگی خوش خیم  پروستات اول قسمتهای مرکزی پروستات بزرگ می شود، بزرگی این ناحیه معمولاً بر روی پیشابراهی که از داخل پروستات عبور می کند فشار می آورد.

گاهی اوقات این حالت منجر به بروز علایم و مشکلات ادراری خواهد شد. معمولاً بزرگی خوش خیم پروستات در عملکرد جنسی اختلالی ایجاد نخواهد کرد. باید بخاطر داشت که بزرگی خوش خیم پروستات سرطان نبوده و منجر به بروز سرطان نیز نخواهد شد. اما ممکن است فرد همزمان دچار بزرگی پروستات و سرطان پروستات باشد.

 

همانطور که گفته شد بسیاری از مردان مبتلا به بیماری بزرگی پروستات فاقد علائم می باشند. اما زمانیکه بزرگی پروستات در روند ادرار کردن دخالت کند منجر به بروز علایمی نظیر جریان ضعیف ادراری، احساس عدم تخلیه کامل مثانه، تأخیر در شروع ادرار، احساس ادرار کردن مکرر، بیدار شدن از خواب در شب جهت ادرار کردن و نیاز به زور زدن برای ادرار کردن خواهد شد.

این علائم ثانویه به اثر بزرگی پروستات برروی پیشابراه و بعد از آن برروی مثانه می باشد. در مراحل اولیه عضلات مثانه می توانند بر تنگی پیشابراه غلبه کند، اما بعداً عضلات مثانه ضخیم تر، حساستر، و قوی تر خواهند شد که سبب احساس ادرار مکرر می شود.در بعضی موارد زمانیکه پروستات بزرگ می شود، چنان پیشابراه را تحت فشار قرار می دهد که مثانه قادر نیست بر این نیرو غلبه کند، لذا نمی تواند بطور کامل تخلیه شود.

اگر عفونت ادراری ایجاد شود ممکن است علایمی نظیر حس درد و سوزش در ادرار کردن رخ دهد. در تعداد کمی از موارد مبتلا به بزرگی خوش خیم پروستات، این حالت ممکن است منجر به بروز عفونتهای مکرر ادراری، عدم تخلیه کامل ادرار و آسیب های تدریجی به مثانه و کلیه ها شود.

پروستات بخشی از عضو جنسی مردان است که به شکل و اندازه تقریبی گردو، زیر مثانه قرار گرفته و مجرای خروجی آن را احاطه کرده است.

نقش پروستات تولید مایع وروان کردن حرکت اسپرماتوزوئیدها به خارج است.

بعد از اخذ شرح حال کامل باید معاینه انجام شود که معمولاً جهت انجام معاینه پروستات باید از طریق انگشت، راست روده بیمار مورد معاینه قرار گیرد. از این طریق پزشک می تواند بزرگی پروستات یا وجود توده یا هر گونه بافت غیر طبیعی که نشاندهنده سرطان باشد را مورد ارزیابی قرار دهد. اگر چه ممکن است این معاینه تا حدی ناراحت کننده باشد اما سبب بروز آسیب نشده و دردی نیز ایجاد نخواهد کرد. از آنجایی که معمولاً قسمت مرکزی پروستات بزرگ می شود. ممکن است گاهی فرد دچار علائم باشد اما در معاینه پروستات بزرگ نباشد. از طرف دیگر بسیاری از مردان مبتلا به بزرگی پروستات ممکن است بدون علامت باشند.بعد از تشخیص وجود این مشکل باید جهت پیگیری درمانهای لازم، فرد به متخصصین کلیه و مجاری ادراری مراجعه نماید.

 

بیماری پروستات سه نوع دارد:

اول بزرگی خوش خیم سرطانی یا بزرگ شدگی غیر سرطانی پروستات است که در اثر آن بافت پروستات بزرگ و متورم شده و نهایتا جریان خروج ادرار را قطع می‌کند، در نتیجه ادرار درون مثانه باقی می‌ماند. بزرگی خوش خیم پروستات معمولا در مردان بالای ۶۰ سال رخ می‌دهد‌ (مردان زیر ۵۰ سال ندرتا دچار آن می‌شوند). علت غالب بزرگ شدگیهای پروستات بزرگی خوش خیم می‌باشد.

 

عوارض احتمالی این نوع بیماری پروستات عبارتند از:

-یکی از عوارض احتمالی بزرگ شدن پروستات این است که مثانه ضعیف و ممکن است متسع و به سایر اعضای بدن فشار وارد کند.

-یکی دیگر از عوارض احتمالی بزرگ شدن پروستات این است که ممکن است آسیب کلیه و گردش خون تصفیه نشده در بدن به دلیل پس زدن ادرار از مثانه به کلیه به وجود آید.

علائم و نشانه‌های آن احساس نیاز مکرر به تخلیه ادرار به ویژه در شب، نیاز مبرم اضطراری به ادرار کردن، دشواری در آغاز ادرار، جریان کم فشار ادرار، چکیدن یا قطره قطره آمدن غیر طبیعی ادرار و احساس پر بودن مثانه و ناتوانی در ادرار کردن است.

 

چگونگی تشخیص بیماریهای پروستات:

معاینه مقعدی:

با پوشیدن یک دستکش لاستیکی دکتر از طریق دیواره راست روده پروستات شما را احساس می‌کند. او می‌تواند توده‌ها، تورم و یا ناراحتی که نشانگر بیماری باشد را تشخیص دهد. گرچه بسیاری از آقایان از انجام معاینه مقعدی طفره می‌روند ولی این معاینه فقط ناراحتی مختصری ایجاد کرده و تنها چند ثانیه طول می‌کشد.

 

 

-آزمایش آنتی ژن ویژه پروستات در خون (psa):

پروستات بزرگ شده یک پروتئین را به میزان بیشتری ترشح می‌کند. این آزمایش میزان آن پروتئین را در خون اندازه می‌گیرد. این آزمایش ۱۰۰ درصد دقیق نیست و ممکن است همراه با سایر آزمایشات مورد استفاده قرار گیرد.

 

-آزمایشات دیگر:

ممکن است لازم باشد آزمایشات دیگری انجام شود. مانند انجام آزمایش سیستوسکوپی، سی تی اسکن یا mri که برای دید بهتر درون پیشابراه و پروستات صورت می‌گیرد.

 

بیماری پروستات فقط زمانیکه منجر به بروز علائم شدید شود یا اینکه سبب بروز اختلال در عملکرد کلیه ها و مجاری ادراری شود. باید تحت درمان قرار گیرد. تنها وجود یک پروستات بزرگ دلیل بر درمان نیست. اگر بزرگی پروستات وجود دارد اما علامتی نباشد ممکن است تنها نیاز به انتظار باشد. البته باید در طی این مدت فرد تحت نظارت دقیق پزشک بوده و سالانه یک یا دو بار مورد معاینه قرار گیرد. گاهی اوقات ممکن است علائم بدون درمان بهبود یابند. اما در صورت تشدید علایم نسبت به قبل حتماً باید به پزشک مراجعه نمود.

 

درمان احتمالی پروستات غیر سرطانی عبارتست از:

-درمان دارویی که به تحلیل رفتن بافت پروستات یا شل شدن عضلات کمک می‌کند.

-جراحی برای برداشتن بافت اضافی پروستات و کاهش فشار بر پیشابراه، انجام می‌شود.

-اتساع با بادکنک که در آن بادکنک در داخل پیشابراه قرار داده می‌شود و متورم می‌شود تا پیشابراه را گشاد نماید.

-درمانهای جدید شامل جراحی لیزری، منجمد کردن بافت پروستات و درمان گرمایی با میکروویو (حرارت دادن بافت پروستات با میکروویو) می‌باشد.

 

دومین نوع پروستات التهاب پروستات است که می‌تواند حاد یا مزمن باشد و در هر سنی مردان را مبتلا سازد.

پروستات حاد وقتی رخ می‌دهد که پروستات ناگهان ملتهب شود. گرچه این مورد نادر است ولی می‌تواند موجب عفونت چرکی و بند آمدن ادرار در موارد وخیم شود. پروستات مزمن که در دراز مدت و مکررا رخ می‌دهد، این التهاب از التهاب حاد پروستات شایع تر است و معمولا مانند آن وخیم نیست. التهاب حاد پروستات ممکن است به التهاب مزمن تبدیل شود.

عواقب احتمالی التهاب پروستات عبارتند از: بزرگ شدگی پروستات، تنگی پیشابراه، کندی یا بند آمدن ادرار و سایر مشکلات جدی مجرای ادرار، درمان این نوع پروستات بسته به حاد یا مزمن بودن آن متفاوت است .درمان برای پروستات حاد با مصرف آنتی بیوتیک‌های خوراکی، تخلیه با سوند یا تخلیه با عمل جراحی در موارد وخیم مقدور می‌باشد و پروستات مزمن را نیز می‌توان با مصرف آنتی بیوتیک‌ها، ماساژ پروستات برای افزایش تخلیه و جراحی در صورتی که داروها‌ و ماساژ اثر بخش نباشد درمان کرد.البته درمان بسته به بیماری و بیمار تغییر می‌کند. آمیزش برای افزایش تخلیه پروستات پیشنهاد می‌شود .آب گرم و مصرف نکردن ادویه جات نیز ایرادی ندارد.

 

سومین نوع پروستات که جدی ترین نوع این بیماری است سرطان پروستات است البته این شکل از سرطان پروستات در میان آقایان کمتر از ۴۰ سال نادر است ولی در آقایان بالای ۶۰ سال شایع می‌باشد. علت این بیماری نامشخص است.

در این نوع بیماری سلولهای سرطانی به بافت طبیعی پروستات هجوم آورده، آن را تخریب کرده و جایگزین آن می‌شوند. اگر سرطان تشخیص داده نشود ممکن است به سایر قسمتهای بدن انتشار یابد.

 

علایم سرطان پروستات عبارتند از:

درد در ناحیه لگن، کمر، رانها، تورم در ناحیه لگن، پشت و رانها، علایم مهمی نظیر جریان ادرار ضعیف و دردناک، وقفه دار یا با شروع آهسته و همچنین وجود خون در ادرار.

نشانه‌های عمومی سرطان که ممکن است مربوط به سرطان پروستات نیز باشد عبارتند از تهوع، استفراغ، درد ممتد، کاهش شدید وزن و خستگی.

۱۱ خرداد ۱۳۹۷

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

۸ فروردین ۱۳۹۷

۲۸ اسفند ۱۳۹۶

۲ بهمن ۱۳۹۶

۹ دی ۱۳۹۶

۲۶ آبان ۱۳۹۶

۱۳ آبان ۱۳۹۶

۲۸ مهر ۱۳۹۶

۱۴ مهر ۱۳۹۶

۴ شهریور ۱۳۹۶

۲۴ مرداد ۱۳۹۶

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

نظر

نام *

ایمیل *

وب سایت

شاید برایتان پیش آمده باشد که جایی باشید و دستشویی در دسترستان نباشد، در همچین …منبع = هلپ کده

پروستات ملتهب یا بزرگ شدن پروستات طی زندگی یک مرد، امری طبیعی است.در بعضی مردان این پدیده با علائم جدی همراه نیست اما در بعضی دیگر بزرگ شدن پروستات می‌تواند به مشکلاتی منتهی گردد که نه‌تنها بر سلامت پروستات، بلکه بر کیفیت زندگی آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

بزرگ شدن پروستات در 5/1 مردان 50 الی 60 ساله دیده می‌شود و نرخ شیوع آن در میان مردان مسن‌تر بیشتر است.علائم می‌توانند آزاردهنده باشند و حتی مشکلاتی را در زندگی فردی یا کاری ایجاد کنند چون خواب را از فرد می‌گیرند.

بازگشت به دارودرمانی یا جراحی می‌تواند در بعضی موارد، شرایط را وخیم‌تر نماید، به‌ویژه زمانی که لازم نیست، اما بعضی سبک‌های زندگی و تغییرات رژیم غذایی وجود دارند که می‌توانند بر بزرگ شدن پروستات تأثیر بگذارند.

لیست تیتر محتوای این صفحه

پروستات، یک غده در سیستم تولیدمثل مردان است که درست زیر مثانه میان رکتوم و پایه آلت تناسلی قرار می‌گیرد.

ازآنجایی‌که پروستات حول مجرای پیشاب می‌پیچد، جایی که ادرار از آن عبور می‌کند، بزرگ شدن آن می‌تواند مشکلاتی را در روند دفع ادرار ایجاد نماید.

وقتی پروستات بزرگ می‌شود، به مثانه و مجرای پیشاب فشار وارد می‌کند، به‌طوری‌که فرد احساس دفع ادرار دارد بدون اینکه مثانه پر باشد و اگر جلوی آن را بگیرد، ناخودآگاه خارج می‌شود.

باگذشت زمان، این فشارثابت می‌تواند عضلات مثانه را ضعیف کند و درنتیجه مثانه دیگر نمی‌تواند به‌درستی تخلیه گردد و همیشه مقداری از ادرار پشت آن باقی می‌ماند.

اصطلاح پزشکی بزرگ شدن مثانه، هایپرپلازی خوش‌خیم مثانه (BPH) است. واژه خوش‌خیم بدان معناست که رشد آن سرطانی نیست و واژه هایپرپلازی به معنی بزرگ شدن یا افزایش اندازه غیرطبیعی است.

BPH شایع‌ترین شکل غیر سرطانی رشد سلولی در مردان است و به سرطان پروستات منتهی نمی‌گردد.


حدود 3/1 مردانی که پروستات بزرگ‌شده دارند، علائم کمتری در مجاری ادرار (LUTS) خود احساس می‌کنند که می‌تواند باکیفیت زندگی آن‌ها تداخل ایجاد نماید.

علائم LUTS عبارت‌اند از علائم پری مثل تکرر ادرار، به‌ویژه هنگام شب و علائم تخلیه مثل جریان ضعیف ادرار، ادرار ناکامل و چکه چکه شدن.

برای بعضی از مردان، علائم طی گذشت زمان کاهش می‌یابند، حال آنکه در بعضی دیگر ثابت مانده یا تشدید می‌گردند که در این حالت درمان جراحی الزامی است.

در بعضی موارد، مردانی که پروستات آن‌ها بزرگ‌شده است، در دفع ادرار مشکل‌دارند، یا اصلاً نمی‌توانند ادرار کنند.

این نوعی بیماری، به نام احتباس ادرار حاد (AUR) است و به توجه پزشکی فوری برای تخفیف ناراحتی شدید نیاز دارد.

AUR نوعی بیماری آزاردهنده و خطرناک است. این بیماری معمولاً در مردان با هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات دیده می‌شود و معمولاً یک رویداد زمینه‌ای مثل مواجهه با هوای سرد، خوردن دارویی که انقباض مثانه را مهار می‌کند یا مصرف زیاد الکل در ایجاد آن دخالت دارد.

طی دوران بلوغ پروستات رشد کرده و به‌اندازه یک گردو بزرگ می‌گردد. در سن 25 سالگی، پروستات مجدداً رشد آهسته خود را آغاز می‌نماید.

رشد پروستات، در همه مردان یکسان نیست؛ در بعضی از آن‌ها بیشتر از بقیه رشد می‌کند.

تغییراتی که توسط هورمون‌های جنسی به‌عنوان بخشی از فرآیند پیری اتفاق می‌افتند، در بزرگ شدن پروستات نقش دارند. آندورژن ها، همانند تستوسترون، بر رشد پروستات تأثیر می‌گذارند.

پروستات، تستوسترون را به هیدرو تستوسترون (DHT) تبدیل می‌کند که یک آندروژن قدرتمند است و DHT رشد سلول را در بافتی که غده پروستات را آستر کرده است، تحریک می‌نماید.

این همان عامل اصلی بزرگ شدن پروستات است و معمولاً در فاصله زمانی بلوغ تا اوایل بزرگ‌سالی اتفاق می‌افتد.


سن مردان یک فاکتور مهم در بزرگ شدن پروستات است. بر اساس مرور صورت گرفته پیرامون هایپرپلازی پروستات خوش‌خیم که در حوزه اورولوژی انتشار یافته است.

بزرگ شدن پروستات به شکل یک پدیده وابسته به سن تقریباً در کلیه مردان اتفاق می‌افتد، این پدیده در حوالی 40 سالگی دیده می‌شود.

اطلاعات بدست آمده از مطالعات آتوپسی سرتاسر جهان نشان می‌دهد که شیوع BPH در دهه 30, 10 درصد، در دهه 40, 20 درصد است، این مقدار در دهه 50 الی 60 زندگی به 50 درصد می‌رسد و در دهه 70 و 80, 80 الی 90 درصد است.

تحقیق صورت گرفته توسط کلینیک مایو نشان داد که 2199 از میان مرد شرکت‌کننده در مطالعه، 440 نفر (21 درصد) سابقه خانوادگی بزرگش شدن پروستات داشته‌اند.

نمونه‌های وابسته به سن علائم متوسط تا شدید ادرار در میان افرادی که سابقه خانوادگی داشتند، نسبت به افرادی که فاقد این سابقه خانوادگی بودند، بیشتر بود.


دلایل زمینه‌ای برای این ارتباط، هنوز به‌طور کامل مشخص نشده‌اند، اما محققان عنوان کرده‌اند که بزرگ شدن پروستات با ایجاد اختلال خواب، تغییر فشارخون و افزایش سطح کورتیزول، می‌تواند عامل خطر بیماری قلبی عروقی باشد.

درمان پروستات ملتهب به‌شدت علائم و خطر بیماری‌هایی نظیر احتباس ادرار، وابسته است.

اکثر مردانی که علائم خفیف تا متوسط بزرگ شدن پروستات را تجربه کرده‌اند، می‌توانند بدون برنامه درمانی جدی، مثل درمان دارویی، آن را تحمل نمایند؛

اما در بعضی مردان، علائم می‌تواند آزاد دهنده یا حتی دردناک باشد و طی گذشت زمان تشدید شود، درنتیجه برنامه درمانی برای آن‌ها الزامی است.

استراتژی «طی پیگری » در میان متخصصان ایالات‌متحده، بسیار متداول است.

این استراتژی زمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد که بیماران باهدف بررسی وخیم شدن بیماری قبل از بازگشت به یکی از اشکال درمان، مورد غربالگری قرار می‌گیرند.


نتایج، طی 23 سال پیگیری، کاهش قابل‌توجه مرگ‌ومیر پس از جراحی را نشان دادند، به‌ویژه وقتی جراحی بر پایه سن تشخیص و خطر تومور انجام گردید. سهم قابل‌توجهی از بازمانده‌ها در گروه پیگیری از هیچ درمان اختصاصی استفاده نکردند.

بر اساس این مطالعه و مطالعات مشابه، روش پیگیری برای بیماران با خطر پایین سودمند است و نیاز به درمان تهاجمی یا پرخطر را مرتفع می‌سازد.

اکثر مردانی که به بزرگ شدن پروستات مبتلا هستند، برای چگونگی علائم یا دریافت دارو، در روش پیگیری لحاظ می‌گردند.

برای مثال، اگر مردی از مهارکننده آلفا استفاده نماید، نباید هم‌زمان داروهای تخفیف ناتوانی جنسی را مصرف کند، چون این دو دارو تأثیر کاهنده فشارخون دارند.

از تکنیک‌های جراحی نیز برای حذف یا تخریب بافت پروستات استفاده می‌گردد.

جراحی تنها درمان در مواردی است که علائم و بیماری‌های مرتبط با التهاب پروستات وخیم گردیده‌اند و هیچ راه دیگری برای تخفیف درد وجود ندارد.

برش مجرای پیشاب پروستات (TURP) یکی از متداول‌ترین جراحی‌ها برای پروستات بزرگ‌شده است.

در ایالات‌متحده، حدود 150000 مرد سالانه تحت TURP قرار می‌گیرند. در این جراحی، بافت پروستات با جریان الکتریکی یا پرتوی لیزر، جدا می‌گردد.

در مطالعه‌ای که در سال 2011 انجام شد، 40 بیمار BHP که با TURP درمان شده بودند، مورد تحلیل و بررسی قرار گرفتند.

شرکت‌کنندگان زیر 80 سال سن داشتند و وزن بافت BPH آن‌ها بین 30 تا 80 گرم متغیر بود.

پس از جمع‌آوری داده‌ها از شرکت‌کنندگان پس از جراحی، محققان دریافتند که کیفیت زندگی بعد از روش TURP به شکل معناداری بهبودیافته است و تأثیر آن بر کیفیت زندگی به سن وابسته نیست.

تغییرات سبک زندگی می‌تواند به تخفیف علائم پروستات ملتهب کمک نمایند. در مورد افرادی که تمایل دارند قبل از انتخاب درمان پروستات با دارو یا جراحی صبر کنند، این توصیه‌ها می‌تواند مفید باشد:


تمرینات ورزشی عضلات کف لگن که به آن‌ها تمرینات کگل می‌گویند، به تقویت عضلات دیاگرام لگن، بهبود کاهش غیرطبیعی ادرار در مردان مبتلابه بزرگ شدن پروستات کمک می‌نماید.

اجرای این تمرینات که شامل انقباض و رهاسازی عضله می‌شوند، می‌تواند از مثانه حفاظت کرده و اسفنکتر را ببندد.

ازآنجایی‌که تعیین محل قرارگیری این عضله دشوار است، بهتر است این کار را هنگام دفع ادرار انجام دهید.

عضله را منقبض کرده، اجازه دهید ادرار خارج‌شده و جریان آن کند گردد، سپس به مدت 20 ثانیه دفع ادرار را متوقف نمایید. به‌طورکلی، توصیه می‌گردد که مردان سه بار در روز این تمرینات را انجام دهند.

از نخل اره‌ای به‌عنوان روش درمانی برای اختلالات ادراری ناشی از BHP استفاده‌شده است.

تحقیقات نشان می‌دهند که نخل اره‌ای می‌تواند به بهبود علائم اختلال دفع ادرار و مثانه پرکار در بیماران مبتلابه BHP مفید باشد. به‌علاوه یکی از ابزارهای ایمن درمان است، حتی پس از مصرف درازمدت.

مطالعه‌ای که در ژاپن انجام شد، نشان داد که گزنه، اجزای هیدروفوبی مثل استروئیدها را در خود جای‌داده است که فعالیت بافت غشایی پروستات را مهار می‌کنند و در ادامه متابولیسم و رشد سلول‌های پروستات را مهار می‌نمایند.

تحقیقات منتشرشده در حوزه تحقیق تغذیه نشان داد که روغن دانه کدوتنبل می‌تواند علائم پروستات ملتهب را طی 3 ماه کاهش دهد. سرعت ماکزیمم جریان ادرار پس از 6 ماه به‌تدریج افزایش می‌یابد.

افرادی که پروستات آن‌ها بزرگ‌شده یا ملتهب است باید قبل از مصرف هرگونه دارو مثل آنتی‌هیستامین‌ها و دکانژستات ها، با پزشک مشورت کنند.

این داروها که برای سرماخوردگی یا آلرژی استفاده می‌شوند، ممکن است علائم را با مهار شل شدن عضله گردن پروستات و مثانه و فراهم آوردن امکان جریان آزادانه ادرار، علائم دفع ادرار را وخیم‌تر نمایند.

داروهای مدر که دفع ادرار را افزایش می‌دهد می‌توانند علائم پروستات بزرگ شده را وخیم سازند، درنتیجه مصرف این داروها باید با مشورت پزشک انجام شود.

بزرگ شدن پروستات، 5/1 مردان 50 الی 60 ساله را درگیر می‌کند و در مردان مسن، شیوع بیشتری دارد.


سن، یک فاکتور خطر مهم برای بزرگ شدن پروستات یا BPH است. مردانی که عمر طولانی دارند، ویژگی‌های مرتبط با BPH را نشان می‌دهند.شرکت در روش پیگیری قبل از مصرف دارو یا جراحی برای تخفیف علائم پروستات بزرگ شده رو به افزایش است.

در مورد مردانی که علائم نوظهور و شدید را تجربه می‌کنند، تلفیقی از مسدودکننده‌های آلفا و مهارکننده‌های 5-آلفا ردوکتار می‌تواند مفید باشد اما عوارض جانبی دارد.

تغییرات سبک زندگی می‌تواند علائم پروستات بزرگ شده را تخفیف دهد. محدود کردن مصرف مایعات مفید است و ورزش و حفظ وزن سالم می‌تواند مؤثر باشد.

تمرینات عضلات لگن نیز به تقویت عضلات لگن کمک می‌نمایند و در کنترل دفع ادرار تأثیر دارند. مکمل‌های گیاهی مثل نخل اره‌ای، ریشه گزنه و روغن دانه کدوحلوایی نیز می‌توانند درد و ناراحتی را تخفیف دهند.

بیماری هایپرپلازی ویکی پدیا

نظر

نام

ایمیل

وبسایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره نظری می‌نویسم.

قدم به قدم اقدام کنید صبور باشید مشکل بوی بد دهان یا از دندا…

خب باید ادامه داد اینجا نوشته تادوماه طول میکشه هزینش چقد شد…

سلام ۱ماه بعد از فوتبال کف پام وقسمت کنار موچ پام نزدیک به ک…

سلام دوست عزیز بعد مسواک با یک قاشق چای خوری سطح زبانت رو تم…

حتما از اشک مصنوعی استفاده کن منم مث تو بودم هر روز 5 ساعت ی…

دکتر پروستات

بزرگی پروستات یا پروستات بزرگ شده یک وضعیت پاتولوژیک دستگاه ادراری است که در آن غده ى پروستات متورم و ملتهب می شود. کار پروستات تولید مایع منی است. بزرگ شدن پروستات باعث فشار بر پیشابراه و کاهش تخلیه ی ادرار می شود.

به طور نرمال بزرگی پروستات در سنین بالای 50 سال دیده می شود و در سنین بین 20-40 سال نادر است. بزرگی پروستات در یک مرد جوان نگران کننده است زیرا اختلال جریان ادراری می تواند همراه با مشکلات دیگر نظیر اختلال عملکرد کلیه، عفونت مثانه و عفونت های مکرر دستگاه ادراری باشد.

بزرگی پروستات در مردان جوان با مشکل ادراری شروع می شود و اگر درست تشخیص داده نشود و به موقع درمان نشود ممکن است بر اساس شدت و میزان التهاب دچار عوارض دیگر بیماری شوند. علایم بزرگی پروستات در مردان جوان ممکن است دیده نشود و بعد از ماه ها یا سالها پیشرفت بیماری علایم ظاهر شوند.

 

#پرفسور_حسین_کرمی پروستاتیت مزمن در مردان جوان شماره تلفن تماس02122642744

A post shared by پروفسور حسین کرمی ۲۲۶۴۲۷۴۴-۰۲۱ (@drkarami) on Oct 14, 2017 at 7:01am PDT

برخی از علایم بزرگی پروستات در مردان جوان:

فرد نه تنها جریان ادرار ضعیف دارد بلکه حس می کند مثانه اش کاملا خالی نشده و حین ادرار درد دارد. تا زمانیکه پیشابراه زیر فشار پروستات است و مثانه کاملا تخلیه نشود دفع ادرار ناقص صورت می گیرد.

به دلیل فشار پروستات بزرگ شده جریان ادرار از پیشابراه مختل می شود و مثانه خوب تخلیه نمیشود و حس پرشدگی دارد و از آنجا که مقدار زیادی از ادرار قادر به عبور از مثانه نیست، منجر به تکرر نشت ادرار به دلیل افزایش ضربان های ادراری می شود.

هر وقت که به دستشویی می روید برای مدت طولانی ترشحات ادراری دارید. این شرایط را تردید ادراری مى گویند که یکی دیگر از علایم رایج بزرگی پروستات در جوانان است.

1 بار شب از خواب بیدار شدن و تخلیه ی ادرار طبیعی است ولی اگر 4 بار یا بیشتر در شب اتفاق بیفتد قطعا به پروستات بزرگ شده در مرد جوان اشاره می کند.

گاهی ممکن است بی اختیار چند قطره ادرار لباس زیر شما را خیس کند، یا گاهی به طور فوری نیاز به تخلیه ی ادرار به حدی شدید شود که قبل از رسیدن به دستشویی کمی ادرار ترشح شود.

این وضعیت به خاطر فشار پروستات بزرگ شده بر پیشابراه و مانع بر سر راه تخلیه ی ادرار ایجاد می شود، مثانه پر و پرتر می شود و نیاز به تخلیه ی مکرر ادرار افزایش می یابد.

فرد قبل از اینکه به دستشویی برسد مقداری از ادرار خارج مى شود.

به دلیل فشار پروستات بزرگ شده بر پیشابراه برای تخلیه ی ادرار باید تلاش کرد که می تواند دردناک باشد.

بزرگ شدن پروستات باعث درد در هنگام ادرار می شود و علامت رایج این بیماری است.

در پروستات بزرگ پیشرفته چرک در ادرار ظاهر می شود، اگر چرک در ادرار دیده شود یعنی فرد حتما پروستات بزرگ دارد و باید اقدامات پزشکی انجام شود.

هماچوری در مرحله ی پیشرفته ی بیماری دیده می شود.

این نیز می تواند نشانه ای از پروستات بزرگ باشد. ممکن است هر بار تخلیه ی ادرار با سوزش همراه باشد.

علت دقیق بزرگ شدن پروستات مشخص نیست اما مطالعات نشان می دهد که تغییر هورمون جنسی مردانه ممکن است علت این بیماری باشد. معمولا در افراد مسن رخ می دهد. بر اساس مطالعات علت بزرگ شدن پروستات در مردان جوان می تواند علل اولیه مثل علل ژنتیکی، هر گونه سابقه ناهنجاری های بیضه یا برخی تغییرات هورمونی غیر طبیعی باشد.

بزرگ شدن پروستات در جوانان ممکن است منجر به مشکلاتی برای فرد شود. به استثنای تمام عوارض ناشی از پروستات بزرگ درمان نشده مانند اختلالات کلیوی، عفونت های مکرر دستگاه ادراری، مشکلات مربوط به فعالیت های جنسی نیز دارند.

همچنین ممکن است باعث ناباروری در مردان جوان به علت تولید نامناسب اسپرم ها در نتیجه ى پروستات بزرگ شده شود. اگر انسداد کامل پیشابراه به علت پروستات بزرگ شده وجود داشته باشد، ممکن است مجبور باشد برای تخلیه ادرار از مثانه از سوند استفاده کند زیرا ممکن است منجر به عفونت شود.

در حالی که اقدامات پزشکی مناسب در درمان بزرگ شدن پروستات ضروری است، بسیاری از درمان های طبیعی وجود دارد که می تواند علائم پروستات بزرگ در مردان جوان را کنترل کند. این روش های خانگی عبارتند از:

این کار کاملا یک درمان طبیعی موثر برای کنترل علائم پروستات بزرگ است. حتی اگر احساس تخلیه ی ادرار ندارید هر نیم یا یک ساعت یک بار به دستشویی بروید، این کار نه تنها کنترل فوری ادرار را بر عهده خواهد داشت، بلکه فشار روی مثانه و پیشابراه را نیز به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

هر وقت نیاز به تخلیه ی ادرار داشتید به دستشویی بروید. سعی نکنید ادرارتان را نگه دارید این باعث استرس اضافی به مثانه و پیشابراه، به خصوص در موارد پروستات بزرگ شده می شود. بنابراین هر وقت احساس نیاز به تخلیه ی ادرار داشتید به دستشویی بروید، این یک راه طبیعی برای کنترل بر تخلیه ادرار به علت بزرگ شدن پروستات در مردان جوان است.

نوشیدن مقدار زیادی آب پیشابراه را از باکتری پاک می کند و همچنین مثانه را آرام می کند و از این رو کاملا طبیعی برای درمان علائم پروستات بزرگ در مردان جوان است.

این نیز یک درمان موثر طبیعی برای پروستات بزرگ است. این کار نه تنها فشار در پیشابراه را کاهش می دهد، بلکه باعث کاهش علائم پروستات در جوانان می شود. بهترین ورزش برای این وضعیت منقبض و شل کردن عضلات کف لگن است. انجام این تمرین در طولانی مدت در آرام سازی التهاب غده پروستات و درمان پروستات موثر است.

اگر به دنبال راه های دیگر درمان بزرگی پروستات هستید روی اینجا کلیک کنید.

پروفسور حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری و استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی تهران می باشند.

پست قبلی

خواص کپسول تاموسین چیست؟

پست بعدی

معاینه پروستات چگونه انجام می شود؟

همه چیز در مورد بیماری های پروستات

شایع ترین مشکلات پروستاتیت کدام اند؟[با ذکر جزئیات]

التهاب مزمن پروستات و باروری

برای پروستات چی نخوریم؟

خوش آمدید

بازگشت پسورد

رمز عبور برای شما ایمیل می شود !

پاسخ به سوالات پزشکی و جنسی شما ، در مجله دلگرم کلیک کنید…

10

0 حاج صمد تهرانی فواید،علائم،خواص سپتامبر 27, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *