علائم تبخال تناسلي در دهان

علائم تبخال تناسلي در دهان

علائم تبخال تناسلي در دهان

علائم تبخال تناسلي در دهان


خانه موبایل


 تبخال تناسلی


علائم تبخال تناسلي در دهان


تبخال تناسلی


تبخال تناسلی-تبخال یک عفونت ویروسی است که به صورت زخم اولیه موضعی با تمایل به بهبودی و عود مجدد موضعی تظاهر می کند.عامل عفونی آن هرپس سیمپلکس نوع ۱ و ۲ می باشد . هر دو نوع این ویروسها می توانند آلودگی مجاری تناسلی یا مخاط دهان را باعث گردند .

 


نوع شماره ۲ این بیماری عامل ایجاد تبخال تناسلی است که خاص بزرگسالان بوده و از طریق ارتباط جنسی منتقل می شود .

 


تبخال تناسلی ممکن است پس از اولین آلودگی با ویروس و یا در اثر فعال شدن عفونت مخفی ایجاد شده و ممکن است تبخال تناسلی نشانه های بالینی داشته و یا مخفی بماند.

در خانمها محل ابتدائی تظاهر ضایعات تبخال تناسلی، واژن و دهانه رحم است در حالیکه پس از عود ، زخمها در واژن ، پوست اطراف مقعد ،‌ پاها و باسن ایجاد می شود .

 


در مردان آلت تناسلی یا ناحیه شرمگاهی محل بروز زخمهای تبخال تناسلی است و همچنین کسانیکه رابطه جنسی غیرمعقول از راه مقعد دارند در آن نقطه ایجاد می شود.

هرپس تناسلی ممکن است در سایر نقاط دستگاه تناسلی اطراف مقعد و دهان زن و مرد، برحسب رفتار جنسی آنها ، ایجاد شود.

 


آلودگی درون رحمی به ۳ شکل بالینی تظاهر می یابد:عفونت منتشر که بیشتر کبد را مبتلا می کند ، انسفالیت و عفونتهایی که محدود به پوست ، چشم و یا دهان می شوند.دو شکل اول بیماری اغلب کشنده است.این شکل عفونت معمولاً با هرپس ویروس شماره ۲ ایجاد می شود ولی هرپس ویروس شماره ۱   نیز می تواند عامل ایجاد آن باشد.

این بیماری گسترش جهانی دارد و در خون ۵۰ تا ۹۰ درصد بزرگسالان پادتن ویروس شماره ۱ وجود دارد ، آلودگی به این ویروس معمولاً قبل از ۵ سالگی اتفاق می افتد ولی در حال حاضر بیشترین موارد بیماری با ویروس شماره ۱ اتفاق می افتد.

 


روش انتقال تبخال تناسلی :


تماس با بزاق حاملین ویروس شماره ۱ ممکن است مهمترین وسیله انتشار ویروس باشد.تلقیح ویروس به دستهای کارکنان خدمات بهداشتی ( مثل دندانپزشکان )‌از طریق حاملین ویروس می تواند باعث ایجاد تبخال دست گردد.آلودگی نوزادان معمولاً هنگام تولد و عبور از مجاری آلوده تناسلی و یا با نسبت کمتری در داخل رحم و یا بعد از تولد اتفاق می افتد .دور کمون این بیماری بین ۱۲-۲ روز است .

 


دوره واگیری :


ویروس را می توان ۲ هفته و به ندرت تا ۷ هفته بعد از عفونت اولیه دهان یا دستگاه تناسلی جدا کرد . عفونت اولیه و عود آن می تواند بدون نشانه بالینی باشد . بعد از ابتلا به شکل اولیه و یا عود عفونت ، ویروس برای سالها و احتمالاً  تا آخر عمر بدون وجود نشانه بالینی به طور متناوب از مخاطهای آلوده ترشح میگردد .

 


قدرت آلوده کنندگی زخمهای عودکرده تبخال تناسلی کوتاهتر از عفونتهای اولیه است و معمولاً ویروس را بعد از ۵ روز نمی توان در آنها یافت .

چون عفونت نوزادان بسیار کشنده است توصیه می شود که در صورتی که آلودگی اولیه مادر به تبخال تناسلی در اواخر دوران بارداری ایجاد شده قبل از پاره شدن کیسه آب جنین، زایمان با عمل سزارین انجام شود .نوزادان را  باید از تماس با زخمهای گسترده و عفونتهای شدید اولیه ، زخمهای عود کرده و برخورد با ترشحات زخمهای هرپس حفظ کرد .

 


بیمارانیکه زخم هرپسی دارند نباید با نوزادان ، کودکانی که اگزما یا سوختگی دارند و یا بیماران مبتلا به کاهش ایمنی تماس داشته باشد

تبخال بیماری عفونی مزمنی است که در اثر آلودگی به ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) به‌وجود می‌آید و زخم‌ها و تاول‌هایی بر روی پوست ایجاد می‌کند. این زخم‌ها معمولاً بر روی لب‌ها، گونه‌ها، بینی، چانه، ناحیة تناسلی و باسن ظاهر می‌شوند. عفونت غالباً به صورت دوره‌ای ایجاد می‌شود و زخم‌های بدمنظره و دردناکی ایجاد می‌کند.

 


«تبخال تناسلی (هرپس ژنیتال) را اولین بار جان آستروک (John Astruc) پزشک پادشاه فرانسه، در ۱۷۳۶، توصیف کرد. پس از آن به‌تدریج آشنایی پزشکان با این ضایعات و انواع تبخال‌های دهانی و تناسلی بیشتر شد تا سرانجام، در ۱۹۲۵، ویروس هرپس سیمپلکس، که عامل این ضایعات است، در آزمایشگاه کشت داده شد.

این ویروس که گسترش جهانی دارد در دو نوع ۱ و ۲ در انسان ایجاد بیماری می‌کند. نوع ۱ اغلب با تبخال‌های دهانی همراه است و ابتلای به آن از سنین پایین شروع می‌شود. به‌طوری‌که ۹۰ درصد افراد تا قبل از ۵ سالگی با ویروس تماس پیدا می‌کنند. ویروس نوع ۲ اغلب تبخال‌های تناسلی ایجاد می‌کند و تماس با آن اغلب در دوران بعد از بلوغ و شروع فعالیت جنسی است. اصولاً تبخال‌های تناسلی جزء بیماری‌هایی هستند که از راه تماس جنسی منتقل می‌شوند.»

 تبخال تناسلی


بروز علائم بیماری معمولاً ۴ تا ۷ روز بعد از تماس با فرد حامل ویروس یا ترشحات حاوی ویروس است. البته، در اغلب موارد، ابتلا بدون علامت است.

 


«شایع‌ترین علامت بیماری تبخال تناسلی، در صورت ایجاد، پیدایش تاول‌های کوچک آبدار در ناحیة تناسلی است که بعداً پاره می‌شوند و زخم‌های دردناکی ایجاد می‌کنند،زخم‌های ناشی از تبخال تناسلی خشک می‌شوند و به‌تدریج در چند روز بهبود می‌یابند.در تبخال تناسلی برخی افراد ممکن است فقط ضایعاتی قرمزرنگ یا برجسته پیدا کنند و برخی هم، هنگام دفع ادرار، درد داشته باشند. در خانم‌ها ممکن است ترشحات آبکی واژینال هم مشاهده شود. در مجموع می‌توان گفت سوزش ادرار، همراه با ترشحات آبکی شفاف از پیشابراه، غالباً از عوارض عفونت با ویروس تبخال است.»

 


علائم تبخال تناسلي در دهان


زخم‌ها معمولاً ۴ تا ۷ روز بعد از اولین عفونت ایجاد می‌شوند و بیمار علائمی شبیه به سرماخوردگی نظیر تب، تورم غدد لنفاوی کشالة ران و کوفتگی دارد. زخم‌های تبخال تناسلی معمولاً در اولین ابتلا شدیدترند ولی در دفعات بعدی ابتلا، ضایعات کوچک‌ترند، درد کمتری ایجاد می‌کنند و زودتر بهبود می‌یابند. ضمن اینکه قبل از هر عود بیماری، فرد در ناحیة مبتلا احساس خارش، ضربان یا سوزش دارد و ممکن است دردهایی در لگن یا پاها داشته باشد.

 


«تظاهرات تبخال تناسلی در قسمت‌های مختلفی ازجمله آلت تناسلی و بیضه‌ها در آقایان، اجزای دستگاه تناسلی در خانم‌ها، مقعد، پیشابراه، باسن و پاها ایجاد می‌شوند. لیکن باید به‌خاطر داشت که بسیاری از مبتلایان بدون علامت‌اند یا علائم خود را با مشکلات دیگری ازجمله بیماری‌های قارچی، گزش حشرات و هموروئید اشتباه می‌گیرند.»

 


عوارض بیماری تبخال تناسلی :


در برخی افراد به دنبال انتشار ویروس به دستگاه عصبی علائمی همچون تب، سردرد، استفراغ و سفتی گردن ۳ تا ۱۲ روز بعد از ضایعات تناسلی ایجاد می‌شود. این حالت اگرچه برای بیمار بسیار ناراحت‌کننده است اغلب اوقات خوش‌خیم است و کاملاً بهبود می‌یابد.

 


تبخال‌های تناسلی  جزء بیماری‌هایی  است که از راه تماس جنسی منتقل می‌شوند و «علاوه بر تماس جنسی، تماس پوست با ترشحات تنفسی افراد آلوده باعث انتقال عفونت‌های تبخالی می‌شود. بنابراین افرادی ازجمله دندانپزشکان، کارکنان بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) و آزمایشگاه‌ها در معرض خطر بیشتری برای اکتساب بیماری‌های تبخالی هستند. همچنین انتقال از مادر به فرزند در حین زایمان یکی از راه‌های مهم انتقال بیماری تبخال تناسلی است.»

 


انتقال ویروس از یک نقطة بدن مثل ناحیة تناسلی به سایر نقاط ازجمله دست‌ها، بازوها، ران‌ها و نیز به دنبال دستکاری دیده شده است. چرا که، ویروس تبخال پس از ورود به پوست از انتهای (پایانه‌های) عصبی خود را به گره‌های عصبی منطقه می‌رساند و در آنجا به زندگی خود ادامه می‌دهد و می‌تواند دوباره خود را به سطوح مخاطی و پوستی برساند و ضایعات جدیدی ایجاد کند و به سایرین نیز منتقل شود. ضایعات تبخالی تمایل به عود مجدد دارند که دفعات عود در افراد متفاوت است و شرایط فردی و وضعیت ایمنی فرد به‌شدت روی آن تأثیر می‌گذارد.

 


شیوع بیماری تبخال تناسلی:


شیوع بیماری تبخال تناسلی در مناطق دنیا متغیر است ، «در امریکای مرکزی و جنوبی، بیماری ۲۰ تا ۴۰ درصد زنان را درگیر می‌کند. یک‌پنجم افراد بالای ۱۲ سال در امریکا به این ویروس آلوده‌اند که تقریباً ۹۵ درصد آنها از ابتلای خود بی‌خبرند. شیوع آن در کشورهای اروپایی ازجمله آلمان ۱۳ درصد، فنلاند ۱۶ درصد، ایتالیا ۱۸ درصد و در انگلیس ۲۰ درصد گزارش شده است. در منطقة جنوب صحرای کبیر افریقا، شیوع بیماری از ۳۰ تا ۸۰ درصد در زنان و ۱۰ تا ۵۰ درصد در مردان متغیر است. در تانزانیا، ۳۹ درصد و در استرالیا ۱۵ درصد گزارش شده است. در کشورهای آسیایی ازجمله بنگلادش ۱۲ درصد، ژاپن ۷ درصد، فیلیپین ۹ درصد و هند ۱۴ درصد شیوع دارد. به‌نظر می‌رسد در کشورهای آسیایی درحال‌توسعه شیوع بیماری کمتر و بین ۱۰ تا ۳۰ درصد متغیر است.»

 


در ایران، هرپس تناسلی کمتر مورد توجه قرار گرفته است. لذا، مطالعات در زمینة بیماریتبخال تناسلی محدود است. در ۱۳۸۰، در مطالعه‌ای که روی اهداکنندگان خون در کرمان انجام شد، شیوع بیماری ۷/۲ درصد گزارش شد. بررسی دیگری که در ۱۳۷۵، در یکی از درمانگاه‌های تهران روی شیوع بیماری‌ها از راه تماس جنسی انجام شد، شیوع ۶ درصد گزارش شد. همچنین، طبق بررسی دیگری در مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران در تهران، شیوعی معادل ۴۳/۱۱ درصد تخمین زده شد.

 


درمان تبخال تناسلی:


«پس از معاینه و انجام بررسی‌های ضروری پزشک، تبخال تناسلی را می‌توان با داروهای ضد ویروس موجود درمان کرد. درمان معمولاً به صورت خوراکی است و در اولین بار ابتلا برای ۷ تا ۱۰ روز و در موارد عود حدود ۵ روز انجام می‌شود و باعث کوتاه شدن دورة بیماری و بهبود سریع‌تر ضایعات تبخال تناسلی می‌شود. در افرادی که به‌طور مکرر دچار ضایعات تبخال تناسلی می‌شوند، می‌توان از درمان طولانی‌مدت نگه‌دارنده برای مدت طولانی ۳ ماه تا یک سال، بسته به شرایط فرد، استفاده کرد. این درمان‌ها به مهار بیماری تبخال تناسلی کمک می‌کنند، ولی باعث درمان قطعی یا ریشه‌کنی ویروس نمی‌شوند.»

 


پیشگیری از تبخال تناسلی:


از طریق اجتناب از تماس‌های جنسی پرخطر و مشکوک، اجتناب از بی‌بندوباری جنسی و داشتن شرکای جنسی متعدد، اجتناب از تماس جنسی هنگام فعال بودن ضایعات، و استفاده از کاندوم در حین تماس جنسی مؤثر می‌دانند، چرا که هنوز واکسنی برای بیماری تبخال تناسلی وجود ندارد و بیشترین تأکیدها روی پیشگیری از ابتلا به آن است. هرچند که تحقیقات گسترده در زمینة تهیة واکسن مؤثر تبخال تناسلی همچنان ادامه دارد.

 


  


«۲۲ درصد زنان باردار به صورت بی‌علامت به ویروس تبخال تناسلی آلوده‌اند و ۲ درصد آنان در دوران بارداری به تبخال تناسلی مبتلا می‌شوند. از آنجا که بیماری تبخال تناسلی در اغلب موارد بی‌علامت است، بیش از ۹۰ درصد این افراد از ابتلای خود بی‌اطلاع‌اند. انتقال ویروس به جنین در حین زایمان و عبور از کانال زایمانی صورت می‌گیرد. برخی از متخصصان معتقدند، به منظور پیشگیری از انتقال عفونت از مادر به جنین، بهتر است زایمان این زنان به صورت سزارین باشد، در صورت ابتلای مادر در سه‌ماهة آخر بارداری، درصد احتمال انتقال به جنین بسیار بالاست. عفونت نوزادی با درگیری پوست، چشم، دهان، آسیب دستگاه عصبی مرکزی و دیگر اعضای داخلی، محدودیت رشد جنین و حتی مرگ جنین همراه باشد. اگر درمان سریع و به‌موقع آغاز شود، ممکن است از آسیب‌های بعدی پیشگیری کند یا از شدت آن بکاهد.»

منبع:www.pezeshkan.org


بیشتر بخوانید تا سالم بمانیدباز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .

 


آدرس مطب: تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از پونک، نبش کوچه نوزدهم، ساختمان بانک سامان، پلاک 24، طبقه 4، واحد 7تبخال تناسلی یا ژنیتال هرپس نوعی بیماری مقاربت جنسی است که توسط ویروسی به نام هرپس سیمپلکس ایجاد می شود. اکثر افرادی که به تبخال تناسلی مبتلا می شوند، علائم شدیدی ندارند اما گاهی افراد ممکن است دچار علائم دردناکی شوند. در این مقاله به آشنایی با تبخال تناسلی، علائم تبخال تناسلی، عود تبخال تناسلی و تفاوت بین تبخال تناسلی زنان و تبخال تناسلی مردان می پردازیم. جهت دسترسی سریعتر به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

علائم تبخال تناسلي در دهان


فهرست تبخال تناسلی چیست؟ علائم تبخال تناسلی علائم عود تبخال تناسلی تبخال تناسلی چند وقت یک بار عود می کند؟ آیا همه افراد مبتلا به تبخال تناسلی دچار علائم یکسانی می شوند؟ تبخال تناسلی زنان با تبخال تناسلی مردان چه تفاوتی دارد؟ تشخیص تبخال تناسلی چه زمانی علائم تبخال تناسلی از بین می روند؟ بعد از ابتلا به تبخال تناسلی چه زمانی می توانم دوباره رابطه جنسی داشته باشم؟ آیا می توان فهمید چه زمانی به ویروس تبخال تناسلی مبتلا شده ام؟ آیا تبخال تناسلی موجب سرطان دهانه رحم می شود؟ 

 


 


تبخال تناسلی نوعی عفونت رایج است که ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) است و منجر به تاول های دردناکی بر روی ناحیه تناسلی نواحی اطراف می شود. از آن جایی که تبخال تناسلی از طریق رابطه جنسی منتقل می شود، جزو بیماری های مقاربت جنسی محسوب می شود. HSV می تواند بر روی غشا های مخاطی (پوشش مرطوب) مثل بافت دهان تاثیر بگذارد. تبخال تناسلی نوعی بیماری مزمن و طولانی مدت است. ویروس در بدن باقی می ماند و ممکن است دوباره فعال شود. متوسط نرخ دوباره ظاهر شدن آن در دو سال اول بعد از ابتلا چهار تا پنج بار است. با این وجود، در طی زمان ویروس کمتر فعال می شود و در هر بار ظاهر شدن، علائم آن از دفعه قبلی خفیف تر است.

بیشتر بخوانید: درمان زگیل تناسلی 


 


 


بسیاری از افراد مبتلا به تبخال تناسلی هیچ گونه نشانه یا علامتی ندارند و ممکن است از وجود آن آگاه نشوند. در دیگر افراد، علائم در طی دو یا چهارده روز پس از تماس با ویروس ظاهر می شوند. در میان برخی از افراد، ویروس ممکن است پیش از بروز هرگونه علائمی، برای هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها غیر فعال باشد. بنابراین اگر دچار علائم تبخال تناسلی شدید، لزوما بدین معنی نیست که تازه به ویروس آلوده شده اید. اگر دچار علائم تبخال تناسلی شدید، این علائم الگوی خاصی دارند: • احساس بدحالی عمومی همراه با علائم سرماخوردگی مانند تب، خستگی، سردرد، کمر درد و پادرد و درد در کشاله ران


• خارش و سوزش در ناحیه تناسلی و مقعد • ترشح از ناحیه واژن • ترشح از مجرای ادراری • تاول های کوچک در ناحیه تناسلی و مقعد بر روی باسن یا در بالای ران ها، این تاول ها ممکن است در طی یک یا دو روز بترکند و زخم های کوچک و قرمز رنگی را برجای بگذارند که می توانند بسیار دردناک باشند. • درد در هنگام ادرار کردن که ناشی از ریختن ادرار بر روی زخم ها است.

اگر شما هم دچار علائم تبخال تناسلی شده اید، می توانید برای تایید تشخیص و درمان علائم تبخال تناسلی به خانم دکتر ذاکرین مراجعه بفرمایید. برای دریافت وقت معاینه و اطلاعات بیشتر با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمایید.

 


 


علائم و نشانه های عود تبخال تناسلی معمولا کمتر از ظهور اولیه تبخال تناسلی هستند و به سرعت (در طی یک هفته) از بین می روند. اغلب احساس کمی خارش قبل از عود تبخال تناسلی وجود دارد. تاول ها و زخم ها معمولا کمتر، کوچکتر و کمتر دردناک به نسبت دفعات قبلی هستند و زودتر بهبود می یابند. معمولا در محل قبلی ظهور تبخال، زخم ها و تاول ها دیده می شوند. 

 


 


تعداد عود تبخال تناسلی بستگی به سیستم ایمنی شما دارد. برخی افراد تنها یکبار در سال تبخالشان عود می کند و برخی دیگر بیش از شش بار در سال عود تبخال تناسلی دارند. یک سیستم ایمنی سالم می تواند موجب عدم فعالیت ویروس شود. 

 


 


همه افراد مبتلا به تبخال تناسلی دچار علائم یکسانی نمی شوند و برخی افراد مبتلا به ویروس ممکن است هرگز هیچ گونه نشانه ظاهری از تبخال تناسلی بروز ندهد. با این وجود، می توانند دیگر افراد را آلوده کنند. ویروس زمانی که فعال است بیشتر احتمال دارد که منتقل شود که در واقع زمانی است که تاول ها وجود دارند. 

 


 


از آنجایی که تبخال تناسلی در ناحیه تناسلی افراد ظاهر می شوند، مردم فکر می کنند که ویروس تبخال تناسلی در مردان و زنان متفاوت عمل می کند. با این وجود، علائم تبخال تناسلی در زنان و مردان بسیار مشابه است. مهمترین تفاوت این مورد است که ویروس موجب مشکلاتی در زنان باردار می شود که ممکن است عفونت را به نوزاد خود منتقل کنند. غیر از این مورد، هیچ تفاوتی بین ویروس تبخال تناسلی مردان و زنان وجود ندارد و ویروس یکسانی در هر دو جنس موجب بیماری می شود. در مردان، تاول های تبخال تناسلی معمولا درون یا بر روی آلت تناسلی، پوست بیضه ها، ران ها و کشاله ران، باسن و حول مقعد ظاهر می شوند. در زنان، این تاول ها ممکن است بر روی لابیا، درون واژن، کشاله ران و ران ها، بر روی باسن و حول مقعد ظاهر شوند. (لابیا چیست و آشنایی با انواع لابیاها) 

 


 


هنگامی که علائم و نشانه های تبخال تناسلی را دارید باید به پزشک مراجعه کنید تا شما را معاینه و بررسی کند. همینطور ممکن است به بیماری های مقاربت جنسی دیگری نیز مبتلا شده باشید زیرا ممکن است شریک جنسی شما بیماری های دیگری نیز داشته باشد که در موارد زیر چک آپ برای ابتلا به دیگر عفونت ها حتما توصیه می شود: • تشخیص ابتلا به بیماری تبخال تناسلی برای شما یا شریک جنسی تان تایید شده باشد. • شما یا شریک جنسی تان علائم ابتلا به تبخال تناسلی را دارید. • رابطه جنسی محافظت نشده با شریک جنسی مبتلا به نوعی بیماری مقاربت جنسی است، داشته اید. • شریک جنسی تان به شما می گوید که مبتلا به نوعی عفونت مقاربت جنسی شده است. • باردار هستید یا قصد بارداری دارید.

گاهی وقتها افراد تبخال تناسلی را با زگیل تناسلی اشتباه می گیرند. برای اینکه تفاوتهای این دو را بدانید بد نیست مقاله تفاوت تبخال و زگیل تناسلی را بخوانید.  

 


 


مدت ظهور علائم تبخال تناسلی در هر فردی متفاوت است و بستگی به سلامت کلی فرد دارد و همچنین به این مورد بستگی دارد که آیا اولین بار است که مبتلا شده اید یا این علائم نشانه ی عود تبخال تناسلی هستند. اولین ظهور علائم تبخال تناسلی معمولا بین دو تا چهار هفته به طول می انجامد. • علائم شبه سرماخوردگی معمولا حدود یک هفته دوام دارند. • هر زخم حدود 5 تا 10 روز طول می کشد تا بهبود یابند. هنگامی که زخم ها شروع به خوب شدن کنند، کمتر دردناک هستند. • درد و خارش معمولا دو هفته یا بیشتر طول می کشد. علائم و نشانه های عود تبخال تناسلی معمولا کمتر از اولین ظهور تبخال تناسلی طول می کشند.

بیشتر بخوانید: درمان قطعی زگیل مقعدی 


 


 به شدت توصیه می شود که در صورتی که دچار علائم تبخال تناسلی هستید هیچگونه رابطه جنسی (رابطه جنسی واژینال، رابطه جنسی مقعدی یا رابطه جنسی دهانی) نداشته باشید و تا یک هفته بعد از خوب شدن علائم صبر کنید. این کار به ممانعت از انتقال ویروس به شریک جنسی تان کمک می کند. همچنین داشتن رابطه جنسی در حینی که تاول یا زخم دارید می تواند روند بهبودی تان را به تاخیر بیندازد. در طی رابطه های جنسی متفاوت (برای مثال سکس دهانی) با فرد مبتلا به تبخال تناسلی، ممکن است مبتلا به تبخال تناسلی دهان، زبان، لب و دیگر بخش های بدن شوید که البته این نوع انتقال بسیار نادر است و تنها هنگامی رخ می دهد که ویروس فعال است و زخم ها و تاول ها وجود دارند. برای همین توصیه می شود که تا خوب شدن زخم ها از هرگونه رابطه جنسی خودداری کنید. 

علائم تبخال تناسلي در دهان


 


 


هیچگونه آزمایشی وجود ندارد که به شما بگوید که چند وقت است که به ویروس مبتلا شده اید. 

 


 


خیر. هیچگونه شواهدی وجود ندارد که تبخال تناسلی می تواند موجب سرطان دهانه رحم شود.

در صورتیکه احیانا دچار علائم تبخال تناسلی شده اید، می توانید با مراجعه به خانم دکتر ذاکرین (متخصص و جراح زنان) جهت تایید یا رد ابتلا به این بیماری اقدام کنید. تشخیص تبخال تناسلی نیازمند دقت و حساسیت بالایی است. جهت دریافت نوبت و وقت معاینه با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمایید.

لطفا خطاهای ورودی زیر را تصحیح کنید :


سلام وقتی ضایعات پوستی دارید خیر.


سلام خیر. باید صبر کنید تا ضایعات پوستی به طور کامل از بین برن و بعد از دو هفته پس از بین رفتن ضایعات میشه رابطه داشت.


شنبه ها 11 صبح تا 5 عصر


یکشنبه ها 11 صبح تا 8 شب


سه شنبه ها 11 صبح تا 8 شب


پذیرش تنها و تنها با دریافت وقت قبلینوبت دهی با تلفن گویا


021-42198555


تماس با منشی و نوبت دهی فوری


(شنبه تا چهارشنبه ساعت 10 تا 18)


021-44463475


پیجی مفید با بیش از 100 هزار فالوئرلطفا خطاهای ورودی زیر را تصحیح کنید :


لطفا خطاهای ورودی زیر را تصحیح کنید :


آدرس مطب: اشرفی اصفهانی، بالاتر از پونک، نبش کوچه نوزدهم، ساختمان بانک سامان، پلاک 24، طبقه 4، واحد 7

تلفن گویا جهت نوبت دهی:         021-42198555


تماس با منشی جهت نوبت دهی فوری:     44463475-021کپی برداری ممنوع !


© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب کوکا تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است. هر گونه کپی برداری از محتوای سایت کوکا پیگرد قانونی دارد.

محل لینک سایت شما


مطالب بخش سلامت و پزشکی سایت کوکا فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.

تبخال تناسلی (Genital Herpes) یکی از شایع ترین انواع بیماری های مقاربتی (STD) در ایالات متحده است که از طریق تماس جنسی فرد با شخص مبتلا سرایت پیدا می کند، حتی اگر فرد مبتلا علائم تبخال تناسلی نداشته باشد.

تبخال تناسلی اگرچه در بسیاری موارد بدون علائم ظاهری است اما از واضح ترین نشانه های آن می توان به زخم های شبیه تاول اشاره کرد.

به طور کلی شیوع تبخال تناسلی در زنان بیشتر از مردان می باشد. آمار نشان می دهد حدود 16 درصد از افراد بین 14 تا 49 سال و یک چهارم زنان به این ویروس مبتلا هستند.

دو نوع ویروس ممکن است باعث بروز تبخال تناسلی شوند:

1. ویروس HSV-1 (هرپس سیمپلکس نوع 1): این ویروس اغلب باعث ایجاد تبخال های ناحیه دهان و لب و گاهی تبخال تناسلی می شود. معمولا از طریق بوسیدن منتقل می شود و در روابط جنسی دهانی به صورت تبخال در اندام های تناسلی ظاهر می شود.

علائم تبخال تناسلي در دهان


2. ویروس HSV-2 (هرپس سیمپلکس نوع 2): اغلب تبخال های تناسلی ناشی از عفونت ویروس HSV-2 هستند. این ویروس معمولا از طریق رابطه جنسی واژینال یا مقعدی منتقل شده و در صورت رابطه جنسی دهانی، باعث تبخال دهانی در فرد می شود.

ویروس تبخال تناسلی از طریق غشای مخاطی وارد بدن می شود، غشای مخاطی لایه های نازک بافتی هستند که در قسمت های ورودی بدن مانند بینی، دهان و اندام های تناسلی وجود دارند.

ویروس وارد مسیرهای عصبی شده، داخل سلول های بدن نفوذ می کند و در سلول های عصبی ناحیه لگنی قرار می گیرد. تکثیر و سازگاری سریع و آسان این ویروس، درمان تبخال تناسلی را دشوار کرده است.

ویروس تبخال تناسلی ممکن است تا مدت ها بعد از ابتلای فرد، به صورت غیرفعال در بدن فرد زندگی کرده و بعد از فعال شدن به سمت سلول های عصبی سطح پوست حرکت کند که در این مرحله گاهی باعث بروز علائم ظاهری روی پوست می شود یا همچنان بدون علامت باقی بماند.

در هر دو حالت، ویروس فعال به راحتی از طریق تماس جنسی با فرد دیگر، به بدن او سرایت می کند و از آن جا که از نواحی محافظت نشده پوستی نیز می تواند منتقل شود گاهی حتی استفاده از کاندوم نیز برای جلوگیری از سرایت موثر نخواهد بود.

ویروس HSV-1 یا HSV-2 در مایعات بدن فرد مبتلا به تبخال تناسلی از جمله بزاق دهان، اسپرم و ترشحات بدن یافت می شود.

تبخال تناسلی در اکثر مواقع بدون علائم خاص بوده یا با نشانه های خفیف همراه است به همین دلیل اغلب افراد مبتلا، از بیماری خود مطلع نیستند. علائم تبخال تناسلی ممکن است در عرض چند روز یا چند هفته بعد از سرایت ظاهر شود و یا ماه ها و سال ها بعد از ابتلا بدون علامت باقی بماند.

در صورتی که نشانه های تبخال تناسلی خیلی زود ظاهر شود معمولا شدید بوده و احتمالا ابتدا به صورت تاول های کوچک پدیدار می شود که بعد از مدتی باز شده و زخم های دردناکی ایجاد می کند و با گذشت چند هفته خشک می شود و از بین می رود.

تبخال تناسلی در مردان و زنان ممکن است با هر یک از علائم زیر همراه باشد:

نکته: تبخال تناسلی به ندرت داخل مجاری ادراری ایجاد می شود.

توجه: لازم به ذکر است این علائم فقط مختص تبخال تناسلی نمی باشد به همین دلیل گاهی بیماری هایی همچون عفونت واژن، عفونت باکتریایی یا عفونت مثانه با تبخال تناسلی اشتباه گرفته می شوند.

بنابراین تنها راه اطمینان از نوع بیماری مراجعه به پزشک است. تبخال تناسلی با معاینه فیزیکی تشخیص داده شده و معمولا با تست سوآب یا آزمایش خون تایید می شود.

علاوه بر موارد ذکر شده تبخال تناسلی در مردان ممکن است روی آلت تناسلی، کیسه بیضه یا نزدیک و اطراف مقعد ایجاد شود.

تبخال تناسلی در زنان معمولا در اطراف یا نزدیک واژن، مقعد یا باسن ظاهر می شود. بعد از ابتلا، علائم بیماری ممکن است در دوره های پریود ماهانه بازگشت داشته باشد.

توجه: با توجه به نوع رابطه جنسی، تاول ها ممکن است در دهان، لب ها و صورت یا هر نقطه دیگری که با نواحی آلوده در تماس بوده ایجاد شود.

تبخال تناسلی ممکن است طی زایمان طبیعی از مادر به نوزاد منتقل شود که باعث بروز زخم هایی روی صورت، بدن و اندام تناسلی نوزاد خواهد شد.

تبخال تناسلی در نوزادان با علائم بسیار شدید همراه بوده و ممکن است باعث ایجاد عوارض خطرناک همچون نابینایی، آسیب مغزی یا حتی مرگ نوزاد شود.

بنابراین بسیار مهم است که زنان باردار مبتلا به تبخال تناسلی حتما با پزشک خود درباره این بیماری صحبت کنند تا اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از انتقال ویروس به نوزاد در حین زایمان انجام شود. مثلا ممکن است پزشک از عمل سزارین به جای زایمان طبیعی استفاده کند.

از آن جایی که در اغلب اوقات تبخال تناسلی بدون علائم ظاهری است یا در صورت بروز علائم، ممکن است با سایر بیماری ها اشتباه گرفته شود بنابراین برای تشخیص آن نیازمند برخی تست ها می باشد.

این آزمایش بسیار دقیق بوده و رایج ترین روش برای تشخیص تبخال تناسلی است حتی اگر علائم آن در فرد ظاهر نشده باشد.

در این روش پزشک نمونه ای از تاول برداشته و با بررسی آن زیر میکروسکوپ از ابتلای فرد به ویروس HSV مطمئن می شود. این روش دقیق نیست زیرا زمانی که زخم در حال بهبودی باشد یا فرد به تازگی مبتلا شده باشد امکان تشخیص ویروس در این روش وجود ندارد. گاهی نیز نتیجه تست مثبت است اما فرد زمینه ابتلا به این ویروس را نداشته، در اینصورت تست مجددا انجام می شود.

آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که توسط سیستم ایمنی بدن در واکنش نسبت به عفونت تولید می شوند. طی آزمایش با استفاده از آنتی بادی فلورسنت که به ویروس های HSV می چسبد می توان ابتلای فرد به این بیماری را مشخص کرد.

علاوه برای این روش ها، راه های دیگری برای تشخیص تبخال تناسلی از طریق آزمایش بزاق، اشک و ادرار فرد وجود دارد.

تاکنون درمانی برای تبخال تناسلی یافت نشده اما می توان با راه های مختلف از بروز علائم جلوگیری کرده یا آن ها را کاهش داد. این روش ها احتمال سرایت ویروس تبخال تناسلی به دیگران را نیز کاهش می دهد.

پزشک ممکن است داروهای ضدویروسی جهت پیشگیری یا کاهش درد و ناراحتی های ناشی از علائم تجویز کند.

در صورتی که بلافاصله بعد از ابتلا – زمانی که فرد احساس سوزن سوزن شدن یا موارد غیرطبیعی روی پوست را تجربه کرده اما هنوز تاولی ظاهر نشده – یا در عرض 24 ساعت پس از ظاهر شدن علائم به پزشک مراجعه کند، معمولا داروهای زیر تجویز می شود:

این داروها خوراکی هستند، در عفونت های شدید ویروسی ممکن است داروهای ضدویروسی به صورت وریدی تزریق شود که در مورد تبخال تناسلی معمولا نیازی به این کار نیست.

برخی داروهای موضعی نیز برای استعمال مستقیم روی زخم تبخال وجود دارد اما کمتر از داروهای خوراکی موثر است و به ندرت استفاده می شود.

تبخال تناسلی یک بیماری برگشت پذیر است و فرد مبتلا معمولا طی یک سال پس از مشاهده اولین علائم تبخال تناسلی، 4 یا 5 بار عود مجدد را تجربه خواهد کرد.

معمولا بازگشت بیماری تبخال تناسلی در شرایط استرس زا یا بروز بیماری ها رخ می دهد، زیرا در این مواقع سیستم ایمنی بدن ضعیف بوده و قادر به سرکوب ویروس یا جلوگیری از فعال شدن آن نخواهد بود.

اگرچه با گذشت زمان بدن فرد نسبت به ویروس مقاوم تر شده و بازگشت تبخال تناسلی کمتر می شود و گاهی ممکن است کاملا متوقف شود.

موارد زیر ممکن است باعث عود مجدد تبخال تناسلی شود:

برخی روش های خانگی برای کاهش درد و ناراحتی و شدت علائم تبخال تناسلی در دوره عود آن وجود دارد. از جمله:

1. داروهای مسکن مانند آسپرین، استامینوفن یا ایبوپروفن در کاهش درد موثر است.

2. ناحیه زخم را دو بار در روز با محلول نمک و آب گرم بشویید. ( نصف قاشق چایخوری نمک و 1/4 لیتر آب)

علائم تبخال تناسلي در دهان


3. یک توپ پنبه را کمی مرطوب کرده و به جوش شیرین آغشته کنید. سپس توپ پنبه را روی ناحیه مورد نظر قرار دهید. دفعات بعد که این کار را می کنید از توپ پنبه دیگری استفاده کنید.

4. یک فنجان روغن زیتون را گرم کرده با 1 قاشق روغن اسطوخدوس و مقداری موم عسل مخلوط کنید. سپس مجددا آن را روی حرارت ملایم قرار داده و پس از اولین جوش بردارید. بعد از خنک شدن با توپ پنبه روی ناحیه موردنظر بمالید. از حرارت بیش از حد مخلوط خودداری کنید زیرا روغن زیتون ممکن است بسوزد.

5. افزودن جلبک دریایی به سالاد نیز برای درمان ویروس HSV مفید است مخصوصا جلبک دریایی قرمز نواحی جنوب آمریکا، خزه دریایی و جلبک دریایی قرمز هندی.

6. نوشیدن روزانه 3 یا 4 فنجان چای سرخارگل (چای اکیناسه) برای بهبود سیستم ایمنی بدن و کاهش علائم تبخال تناسلی موثر است.

7. مصرف برخی مکمل ها از جمله مکمل لیزین می تواند مدت زمان و تعداد عود تبخال دهانی را کاهش دهد، اگرچه بیشتر از 3 یا 4 هفته نباید مصرف شود. لیزین اسید آمینه ای است که ممکن است با عوارض جانبی مانند افزایش کلسترول و تری گلیسیرید خون همراه باشد.

8. پوشیدن لباس های گشاد باعث حریان یافتن هوا در نواحی آسیب دیده می شود.

9. پک یخ را داخل حوله یا پارچه تمیز قرار داده و روی ناحیه آسیب دیده بگذارید.

10. از نور خورشید و گرما که باعث بروز تاول های بیشتر می شود اجتناب کنید.

11. از صابون های معطر در نواحی تاول ها استفاده نکنید.

12. ورزش و استراحت کافی داشته باشید و از شرایط استرس زا دوری کنید.

هشدار: قبل از مصرف هرگونه داروی گیاهی یا مکمل غذایی حتما با پزشک مشورت کنید.

هشدار: پس از لمس تاول ها و دست زدن به چشم، ممکن است عفونت به چشم منتقل شود، در این مواقع توصیه می شود در صورت قرمزی و تورم چشم حتما به پزشک مراجعه کنید.

ویروس HSV-1 معمولا از طریق بوسیدن از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. همچنین این ویروس می تواند از طریق رابطه جنسی دهانی از دهان به ناحیه تناسلی منتقل شود. اگر این اتفاق بیافتد، این ویروس منجر به ایجاد تبخال تناسلی می شود.

ویروس HSV-2 معمولا از طریق رابطه جنسی واژنی و مقعدی منتقل می شود. این ویروس نیز مانند HSV-1 می تواند از طریق رابطه جنسی دهانی به دهان فردی دیگر منتقل شده و موجب تبخال در دهان شود.

ویروس HSV-2 در خارج از محیط های زنده نمی تواند به بقای خود ادامه دهد. بنابراین مواردی مانند توالت فرنگی، وان حمام و یا لباس فرد آلوده به ویروس نمی توانند موجب انتقال ویروس و ابتلا به آن شوند.

در صورت ابتلا به تبخال تناسلی همچنان می توانید با رعایت برخی نکات، رابطه جنسی مطلوب با همسر خود داشته باشید.

توصیه می شود برای جلوگیری از انتقال ویروس به سایر قسمت های بدن خود یا همسرتان به نکات زیر توجه کنید:

1. تبخال تناسلی معمولا تهدید جدی برای سلامتی افراد محسوب نمی شود، اما در کنار برخی علائم ناراحت کننده، از نظر روانی نیز روی فرد تاثیر منفی می گذارد. که از آن جمله می توان به اضطراب، کاهش اعتماد به نفس و عدم احساس امنیت و صمیمیت میان فرد و دیگران اشاره کرد.

2. در برخی موارد عوارض ناشی از تبخال تناسلی ممکن است جدی و خطرناک باشد که از آن جمله می توان به انتقال تبخال از مادر به نوزاد یا خطر ابتلا به ویروس HIV اشاره کرد زیرا ترک خوردن پوست می تواند زمینه ورود ویروس اچ آی وی به بدن فرد را فراهم کرده و افزایش دهد.

3. از آن جا که ویروس تبخال تناسلی نمی تواند خارج از بدن موجود زنده زندگی کند احتمال سرایت آن از طریق حوله یا توالت فرنگی وجود ندارد.

4. در ایالات متحده از هر 5 فرد بزرگسال یک نفر به این بیماری مبتلا است اما حدود 90 درصد افراد از بیماری خود اطلاع ندارند.

5. چند همسری یا روابط جنسی متعدد از عوامل افزایش دهنده خطر ابتلا به تبخال تناسلی است.

در ادامه بخوانید : زگیل تناسلی چیست؟


منبع: webmd – healthline – wikihow


روی دکمه زیر کلیک فرمایید


فال حافظ


کپی برداری ممنوع !


© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب کوکا تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است. هر گونه کپی برداری از محتوای سایت کوکا پیگرد قانونی دارد.

محل لینک سایت شما


مطالب بخش سلامت و پزشکی سایت کوکا فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.

نشان‌گذاریعجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است [[رده:نمادهای نوشتار]]

نشان‌گذاریعجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است [[رده:نمادهای نوشتار]]

لیست مطالب :


تبخال(Herpes) یک بیماری ویروسی است که بهوسیله ویروس هرپس سیمپلکس (Herpessimplex virus) ایجاد می‌شود.

تبخال باعث ایجاد تاول‌های کوچک و دردناک می‌شود که به آن‌ها زخم سرد (cold sore) میگویند. (تصویر زیر)

که تبخال دهانی را ایجاد می‌کند، بعد از اولین ابتلا،ویروس در بافت عصبی صورت به خواب می‌رود و غیرفعال می‌شود؛ بعضی مواقع ویروس دوباره عود می‌کند و باعث ایجاد زخم سرد (تاول‌های کوچک و دردناک) می‌شود.توجه کنید که ممکن است این نوع ویروس هنگام سکس دهانی به فرد دیگر منتقل شود و در ناحیه تناسلی او هرپس ایجاد کند.

معمولاً تبخال تناسلی ایجاد می‌کند و می‌تواند ازطریق پوست و یا مایعات ناحیه تناسلی و آب دهان منتقل شود، دقت کنید که این ویروس نیز می‌تواند از طریق سکس دهانی منتقل شود و دردهان فرد مقابل تبخال ایجاد کند. به‌طورکلی عفونت ویروس نوع ٢ در خانم‌ها شایع‌تر از آقایان است.

علائم تبخال تناسلي در دهان


ازآنجایی‌که هرپس در مراحل پیشرفته ممکن است سبب مشکلات بزرگ‌تری شود، مطالعه این مقاله از دکتر نیم را به شما پیشنهاد می‌کنیم!

بیماری تبخال مسری است درواقع به‌وسیله تماس مستقیم با فرد آلوده به ویروس هرپس، بیماری منتقل می‌شود. احتمال انتقال ویروس وقتی فرد مبتلا تاول يا زخم دارد بيشتر است اما ممكن است بدون هيچ علامتي هم ويروس منتقل شود، و ممکن است حتي متوجه نشويد مبتلا شده‌اید!

در این قسمت به معرفی انواع تبخال، روش های انتقال و علائم و نشانه های آن خواهیم پرداخت

تبخال دهانی رو می توان به نوعی زخم موقت نامید که بسیار آزار دهنده می باشد. این نوع از هرپس ممکن است در کنار دهان یا بینی شما ایجاد شود.

برخی افراد علامتی بروز نمی‌دهند و علائم بیشتر در بچه‌های یک الی پنج سال بروز می‌کند. علائم معمولاً یک الی سه هفته بعد از ابتلا به ویروس بروز می‌کنند و ممکن است دو الی سه هفته ادامه پیدا کنند.

علائم هشداردهنده قبل از تبخال، شامل خارش و سوزش اطراف لب‌هاست.

قبل از تاول‌ها شما ممکن است تب و گلودرد را تجربه کنید. تاول‌ها روی لب‌ها، لثه، دهان و گلو ظاهر می‌شوند.

این نوع از تبخال جزو بیماری های مقاربتی به حساب می آید و مرد و زن را ممکن است درگیر کند.

خیلی از افرادی که مبتلابه تبخال تناسلی هستند، تاول را تجربه نمی‌کنند یا علائم آن‌ها آن‌قدر خفیف است کهان را نادیده می‌گیرند یا با نیش حشره یا مشکلات پوستی دیگر اشتباه می‌کنند.   

اگر علائم دو روز تا دو هفته بعد از ابتلا به ویروس ظاهر شوند، معمولاً شدید خواهند بود. اما اگرچند هفته یا چند ماه بعد از ابتلا به ویروس علائم ظاهر شوند خفیف‌تر هستند و زودتر رفع می‌شوند.

علائم کلی تبخال تناسلی مثل تب، بی‌حالی، کاهش اشتها، درد عضلانی در کمر، باسن، ران‌ها و زانو، غدد لنفاوی ورم‌کرده در کشاله ران ممکن است ظهور پیدا کنند، ممکن است هنگام ادرار کردن درد داشته باشید و یا ادرار کردن برایتان مشکل باشد، ترشحات واژینال غیرطبیعی در خانم‌ها ممکن است دیده شود؛ هم‌چنین ممکن است قبل از ظاهر شدن هرپس در محل تاول‌ها سوزش و خارش وجود داشته باشد مثلاً در ناحیه‌ی تناسلی، مقعد، روی ران‌ها و باسن، حتی روی انگشتان، زبان، دهان و دیگر نقاط بدن مثل چشم که سبب بیماری هرپس کراتیت می‌شود.

هرپس کراتیت هم می‌تواند علائمی مانند درد در چشم، ریزش اشک و حس گرما در چشم را به علائم فوق می‌افزاید.

این بیماری می‌تواند به‌وسیله یک معاینه فیزیکی ساده تشخیص داده شود. به‌طورکلی پزشک شماممکن است سؤالاتی درباره علائمتان بپرسد. همچنین ممکن است تست هرپس را از شما بگیردو اطمینان کلی از بیماری‌تان حاصل کند.

هرپس بیماری ویروسی است، درنتیجه به طور کلی باید سعی کرد از تماس پوستی خودداری کنیم در ادامه توصیه های دقیق برای پیشگیری را برای شما خواهیم گفت.

وقتی یک‌بار به این ویروس مبتلا شوید این ویروس تا آخر عمر در بدن شما خواهد ماند، البته خیلی از افراد دوباره دچار علائم نخواهند شد، عادت ماهانه و تغییرات هورمونی، مدت طولانی زیر آفتاب قرار گرفتن، تب و استرس ممکن است علائم را فعال کنند.

علائم ممکن است خطرناک بشوند اگر شما سیستم ایمنی ضعیف شده‌ای دارید (به علت داروها یا بیماری‌های دیگر از قبیل ايدز)

خانم‌های حامله‌ای که تبخال تناسلی فعال دارند، ممکن است هنگام زایمان عفونت را به بچه منتقل کنند. و این ویروس می‌تواند باعث یک عفونت مغزی در نوزاد شود پس حتماً به دکتر خود بگویید اگر تاول فعال دارید و یا قبلاً به این بیماری مبتلا شده‌اید تا اقدامات لازم برای پیشگیری را انجام دهند

نظر
وبسایت

علائم تبخال تناسلي در دهان

علائم تبخال تناسلي در دهان

10
0 پروانه فواید،علائم،خواص دسامبر 9, 2018
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *