علايم بيماري ايدزچيست؟

خواص دارویی و گیاهی :

پورتال جوانان ایرانی

اما گاهی اوقات علائم HIV سالها پدیدار نمی‌شوند–گاهی حتی یک دهه.

در مراحل اولیه عفونت HIV، هیچ نشانه متداولی وجود ندارد و ممکن است فرد مبتلا اصلاً از وجود بیماری در خود مطلع نباشد. به همین دلیل خیلی مهم است که در مواقع خاص مخصوصاً رابطه‌جنسی محافظت‌نشده یا استفاده از داروهای درون‌وریدی حتماً آزمایش بدهید.

در زیر به برخی از علائم وجود HIV در بدنتان اشاره می‌کنیم:

. تب

یکی از اولین نشانه‌های ARS می‌تواند تب خفیف، تا حدود درجه فارنهایت باشد.

این تب اگر اتفاق بیفتد معمولاً با علائم خفیف دیگر مثل خستگی، تورم غدد لنفاوی و گلودرد همراه خواهد بود.

در این نقطه ویروس به سمت جریان‌خون در حال حرکت است و شروع به تکثیر به تعداد بالا می‌کند. وقتی این اتفاق می‌افتد، سیستم ایمنی بدن واکنش التهابی نشان می‌دهد.

. خستگی

واکنش التهابی سیستم‌ایمنی بدنتان می‌تواند باعث شود احساس خستگی و بی‌حالی کنید. خستگی می‌تواند هم یکی از علائم اولیه HIV باشد و هم از علائم آخری آن.

. درد عضلانی، درد مفصلی و تورم گره‌های لنفاوی

ARS معمولاً با آنفولانزا، مونونوکلئوز یا سایر عفونت‌های ویروسی، حتی سفلیس و هپاتیت، اشتباه گرفته می‌شود.

جای تعجب نیست که بسیاری از علائم این بیماری‌ها یکسان هستند، مثل درد در مفاصل و عضلات و تورم گره‌های لنفاوی.

گره‌های لنفاوی بخشی از سیستم‌ایمنی بدن شما هستند و زمانیکه عفونتی وارد بدن شود، متورم می‌شوند. بسیاری از آنها در زیربغل، کشاله‌های ران و گردن وجود دارند.

. گلودرد و سردرد

درست مثل سایر علائم، گلودرد و سردرد هم فقط در موقعیت جزء علائم ARS تشخیص داده می‌شوند.

اگر اخیراً رفتارهای پرخطر داشته‌اید، انجام تست HIV عاقلانه‌ترین کار است. بخاطر خودتان و دیگران این آزمایش را انجام دهید: HIV در مراحل اولیه خود بیشتر عفونی است.

به خاطر داشته باشید که بدن هنوز برای HIV پادتن تولید نکرده است به همین دلیل تست پادتن آن را از بین نمی‌برد. ممکن است هفته‌ها تا ماه‌ها طول بکشد تا پادتن‌های HIV در آزمایش خون مشخص شوند.

. جوش و دانه‌های پوستی

جوش‌های پوستی ممکن است هم در ابتدا و انتهای دوره HIV/AIDS پدیدار شود.

این جوش‌ها ممکن است در هر نقطه‌ای از بدنتان ایجاد شوند که اگر توضیح و علت دیگری نداشتند، بهتر است حتماً تست HIV انجام دهید.

. حالت‌تهوع، استفراغ و اسهال

تا درصد افراد در مراحل اولیه HIV به حالت‌تهوع، استفراغ یا اسهال دچار می‌شوند.

این علائم همچنین ممکن است در نتیجه درمان ضدویروسی و بعدها در روند عفونت درنتیجه عفونتی دیگر اتفاق بیفتد.

اسهالی که مداوم باشد و به درمان‌های معمول واکنش ندهد نیز می‌تواند نشانه‌ای از این ویروس باشد.

. کاهش وزن

کاهش وزن نشانه بیماری پیشرفته‌تر است و می‌تواند درنتیجه اسهال شدید اتفاق بیفتد. اگر در حال کم کردن وزن هستید، یعنی سیستم‌ایمنی بدنتان بسیار ضعیف شده است. در این وضعیت، بیمار حتی اگر تغذیه خوبی داشته باشد و تا آنجا که می‌تواند غذا بخورد باز هم وزن زیادی کم می‌کند. این مشکل معمولاً در مراحل آخری بیماری اتفاق می‌افتد. این روزها اما با کمک درمان ضدویروسی این مشکل کمتر شده است.

. سرفه‌های خشک

این نشانه –سرفه‌های موذی که ممکن است هفته‌ها طول بکشد و به نظر می‌رسد که هیچوقت بهتر نخواهد شد– یکی از متداول‌ترین نشانه‌های بیماری در بیماران مبتلا به HIV که در مراحل پیشرفته بیماری خود قرار دارند می‌باشد.

. سینه‌پهلو

سرفه و کاهش وزن ناشی از این بیماری ممکن است موحب بروز بیماری جدی شود که توسط میکروبی ایجاد می‌شود که اگر سیستم‌ایمنی بدنتان خوب کار می‌کرد هیچ مشکلی برایتان ایجاد نمی‌کرد. بیماری‌های فرصت‌طلب مختلفی وجود دارند و هرکدام از آنها به طور متفاوتی بروز می‌یابند. علاوه بر سینه‌پهلو، از بیماری‌های فرصت‌طلب می‌توان به عفونت انگلی توکسوپلاسموز که بر مغز اثر می‌گذارد، نوعی ویروس تبخال که سیتومگالوویروس نامیده می‌شود و نوعی عفونت قارچی مثل برفک اشاره کرد.

. تعرق شبانگاهی

تقریباً نیمی از افراد در مراحل اولیه عفونت HIV دچار تعرق شبانه می‌شوند. این مشکل با پیشرفت بیماری ممکن است وخیم‌تر شود و ارتباطی با ورزش کردن یا دمای اتاق ندارد.

نادیده گرفتن این مشکل که تقریباً مشابه گُرگرفتگی است که زنان در شروع یائسگی دچار آن می‌شوند بسیار دشوار است زیرا تمام لباس‌ها و ملحفه‌هایتان را خیس می‌کند.

. تغییر ناخن‌ها

یکی دیگر از نشانه‌های آخری عفونت HIV تغییراتی مثل ضخیم و خمیده شدن ناخن‌ها، شکاف برداشتن و تغییر رنگ آنها می‌باشد.

این مشکل معمولاً در اثر عفونت قارچی مثل کاندیدا اتفاق می‌افتد. بیمارانی که سیستم‌ایمنی بدنشان ضعیف شده است بیشتر در معرض عفونت‌های قارچی هستند.

. عفونت‌های قارچی

عفونت قارچی دیگر که در مراحل آخری این بیماری ایجاد می‌شود، تبخال است که عفونتی دهانی است که توسط کاندیدا که نوعی قارچ است، ایجاد می‌شود.
تبخال یک عفونت قارچی متداول است که معمولاً در دهان یا مری ایجاد می‌شود و بلعیدن را مشکل می‌کند.

. سردرگمی و مشکل در تمرکز

مشکلات شناختی نیز می‌توانند یکی از نشانه‌های جنون ناشی از HIV باشند که معمولاً در مراحل آخری این بیماری پدیدار می‌شوند.

علاوه بر سردرگمی و مشکل برای تمرکز، جنون ناشی از HIV شامل مشکلات حافظه و مشکلات رفتاری مثل عصبانیت و آسیب‌پذیری و زودرنجی نیز می‌شود.
حتی ممکن است تغییرات حرکتی نیز به دنبال داشته باشد: دست و پاچلفتی شدن، نداشتن هماهنگی و مشکل در کارهایی که نیاز به مهارت‌های حرکتی دارد مثل نوشتن.

. تاول تبخالی و تبخال تناسلی

تبخال دهانی و تبخال تناسلی نیز می‌توانند هم نشانه‌هایی از ARS و هم عفونت HIV باشد.

همچنین داشتن تبخال یکی از عوامل‌خطرزا برای ایجاد HIV است. دلیل آن این است که تبخال تناسلی می‌تواند موجب زخم‌هایی شود که وارد شدن HIV به بدن در حین رابطه‌جنسی را آسان‌تر می‌کند. و شیوع تبخال در افرادیکه مبتلا به HIV هستند معمولاً شدیدتر است زیرا سیستم‌ایمنی ضعیف‌تری دارند.

. سوزن‌سوزن شدن و ضعف

در مراحل آخر HIV ممکن است احساس سوزن‌سوزن شدن و کرختی در دست‌ها و پاها ایجاد شود که به آن نوروپاتی محیطی می‌گویند که در افرادیکه دیابت کنترل‌نشده دارند نیز اتفاق می‌افتد.

در این وضعیت عصب‌ها تخریب می‌شوند. این علائم با مسکن‌ها و داروهای ضدغش برطرف می‌شوند.

. بر هم خوردن نظم قاعدگی

HIV پیشرفته احتمال برهم خوردن نظم قاعدگی را افزایش داده و عادت‌های ماهیانه معمولاً کم‌تر و سبک‌تر می‌شوند.

اما این تغییرات بیشتر به دلیل کاهش‌وزن و پایین آمدن سطح سلامت زنان مبتلا به این عفونت می‌باشد تا خود عفونت.

عفونت HIV همچنین با یائسگی زودرس در ارتباط است ( تا سالگی در زنان مبتلا در مقایسه با تا سالگی در زنان سالم).

علامت شایع ایدزایدز که یکی از بیماری های ویرانگر دنیای امروزی است توسط ویروس نقص ایمنی انسانی یا HIV (اچ آی وی) ایجاد می گردد.ویروس اچ آی وی با به بدن می تواند به بیماری AIDS و یا سندروم نقص ایمنی منجر شود. علائم HIV متفاوت اند و بسیاری از مردم تا سال ها بعد از ابتلا، هنوز نمی دانند به این بیماری مبتلا شده اند. در حالی که دانستن علائم این بیماری می تواند در تشخیص هرچه سریع تر بیماری مفید باشد.ویروس HIV در تمام مایعات بدن پخش می گردد. پس این ویروس می تواند از طریق خون، مایع منی و مایع واژینال منتقل شود. HIV در شیر مادر مبتلا هم وجود دارد، پس می تواند از طریق شیردهی نیز به نوزاد منتقل شود. اگرچه نوزاد در دوران جنینی هم به سبب انتقال خونی با مادر می تواند به این بیماری مبتلا شود.نداشتن اطلاعات کافی دربارهٔ این بیماری سبب نگرانی روزافزون مردم برای ابتلا یه این بیماری می گردد، مخصوصا اشخاصی که اطلاعات نصفه نیمه ای دربارهٔ این بیماری دارند. اگر شما هم از این دسته اشخاص میباشید و نگران ابتلا به این بیماری، پیشنهاد می کنیم تست های آزمایشگاهی را انجام دهید.

از طرفی حدود یک تا دو ماه بعد از ویروس HIV به بدن، تا درصد اشخاص علائم شبیه سرماخوردگی را گزارش می کنند. به این علائم در کنار هم سندرم حاد ویروسی یا همان ARS گفته می گردد.ما در اینجا علامت شایع بیماری ایدز را بررسی خواهیم کرد. در صورتی که شما فردی در معرض خطر ابتلا به این بیماری می باشید و این علائم را نیز تجربه کرده اید، مراجعه هرچه سریع تر به پزشک و انجام تست های آزمایشگاهی را به شما پیشنهاد می کنیم.

– تبتب یکی از اولین علائم سندرم حاد ویروسی است که می تواند به صورت تب خفیف تا شدید تظاهر کند. این تب به سبب ویروس ایدزبه عروق خونی و تجمع آن در تعداد بالا و در نتیجه تحریک سیستم ایمنی ایجاد خواهد شد.

 

–  درد عضلات، درد مفاصل و ورم غدد لنفاویسندرم حاد ویروسی معمولا با سرماخوردگی و یا هر عفونت ویروسی دیگر، حتی سیفلیس و هپاتیت اشتباه گرفته می گردد. کاملا طبیعی است. خب بسیار از علائم این بیماری با بیماری های دگیر مشابه است، مثل درد عضلات و مفاصل. ورم گره های لنفاوی هم که به سبب عفونت به بدن ایجاد می گردد، در این سندرم به سبب ویروس HIV ایجاد خواهد شد.

 

–  خستگیپاسخ التهابی سیستم ایمنی تحریک شده می تواند سبب احساس خستگی و بی حالی شود. بنابراین خستگی می تواند هم علامت اولیه بیماری ایدز و هم نتیجه ی این بیماری باشد. این را هم فراموش نکنید که خستگی می تواند علامت بسیاری از بیماری ها باشد و هر خستگی هم نشانه بیماری HIV نیست. این علامت زمانی  ارزش پیدا می کند که همراه سایر علائم و مخصوصا در اشخاص در معرض خطر ابتلا باشد.

 

– گلودرد و سردردمثل سایر علائم نام برده، گلودرد و سردرد نیز مختص بیماری ایدز نیست. اما اگر شما اخیرا رفتار خطرناکی در خصوص ابتلا به HIV داشته اید و خود را مستعد ابتلا به آن می بینید، دیدن این علائم می تواند اخطاری به شما باشد که هر چه سریع تر تست های تشخیصی را انجام دهید.

– راش های پوستیراش های پوستی نیز از علائمی می باشند که می توان آنها را هم به عنوان علائم آغاز بیماری و هم عارضه ی ابتلا به HIV در نظر گرفت.

– تهوع ، استفراغ و اسهالحدود تا درصد مبتلایان به ایدز در مراحل اولیه ابتلا به این بیماری، تهوع، استفراغ و اسهال را داشته اند. اما از آنجایی که این علائم می توانند نشانه ی بسیار از بیماری های دیگر هم باشد، معمولا نادیده گرفته می گردد.اما توجه داشته باشید اسهال و استفراغ مقاوم به درمان می تواند علامت محکم تری برای ابتلا به HIV باشد. در این صورت عامل اصلی یا ویروس HIV است و یا هر ویروسی که سیستم ایمنی را شدیدا هدف گرفته باشد.

– کاهش وزنمی توان گفت قریب به اتفاق مبتلایان به ایدز اشخاصی لاغر اندام می باشند، بدون اینکه رژیم لاغری گرفته باشند و یا از سبب آن مطلع باشند. این اشخاص وزن کم می کنند، در حالی که همه تلاش خود را برای بیشتر غذا خوردن و چاق شدن به کار می گیرند. کاهش وزن اولیه معمولا حدود درصد وزن فرد است و بسیار وقت ها از اسهال مقاوم به درمان ناشی می گردد.

– پنومونی یا ذات الریههمراهی کاهش وزن و سرفه های خشک می توانند سبب قطعی تری برای یک عفونت و تحریک شدید سیستم ایمنی باشد. البته باز هم نمی توان تشخیص قطعی داد. عفونت با توکسوپلاسموز و عفونت هایی که مغز را مورد هدف قرار می دهند مثل سیتومگالوویروس نیز می توانند سبب این علائم شوند. اگرچه شیوع این بیماری ها هم بسیار نیست، پس این علامت ما را به تشخیص نزدیک تر خواهد کرد. 

 

– تعریق شبانهحدود نیمی از مبتلایان به ایدز در مراحل اولیه آلوده شدن به HIV ، تعریق شبانه را تجربه کرده اند. این عارضه می تواند ارتباط بیشتری با ویروس داشته باشد و با تعریق ناشی از گرما یا ورزش کردن به کلی فرق می کند. تعریقی ناگهانی و شدید که فرد را مجبور می کند برای عوض کردن لباس هایش از خواب بیدار شود.

– تغییر شکل ناخن هاضخیم و خم شدن ناخن ها، ورم ناخن ها و تغییر رنگ آنها با ایجاد خطوط قهوه ای و حتی سیاه می تواند از تغییر شکل ناخن ها در مراحل اولیه ابتلا به باشد. بیماری های بسیاری وجود ندارند که مشابه این علامت را ایجاد کنند. هر چند یک عفونت قارچی به نام قارچ کاندیدا هم می تواند منجر به ایجاد این عارضه شود.

ابتلا به عفونت های قارچی مخصوصا قارچ کاندیدا، احساس گیجی و اختلال در تمرکز، زخم، تبخال و زگیل تناسلی، احساس مورمور شدن پاها و دست ها و اختلالات سیکل قاعدگی از دیگر تغییراتی می باشند که در مراحل اولیه ابتلا به HIV توسط اشخاص گزارش شده است.در کنار هم قرار دادن این علائم و داشتن سابقه رفتارهای مخاطره آمیز برای ابتلا به ایدز، اخطاری برای شماست تا هرچه سریع تر به فکر پیگیری آن باشید.

این را هم بدانید که بدن در روزهای اول ویروس HIV آغاز به ساخت آنتی بادی بر علیه آن نمی کند. بنابراین ممکن است تست آزمایشگاهی اول نتیجه را به اشتباه منفی گزارش کند. ممکن است افزایش سطح آنتی بادی ها چند هفته تا چند ماه هم طول بکشد. پس یک تست منفی هرگز نشانه منفی بودن قطعی نخواهد بود و لازم است در صورت داشتن عوامل خطر این تست تکرار شود.نوع دیگری از تست های تشخیصی، تست تشخیص RNA ویروسی است. این تست به طور محکمی ابتلا به بیماری را در طی روز اول نشان می دهد. اگرچه این تست هزینه گران تری از سایر تست های ساده آزمایشگاهی را دارد.

منبع : tebyan.net


در ادامه بخوانید

 HIV (ویروس اختلال پادتن های انسانی) ویروسی است که مسبب بیماری ایدز (سندروم اکتسابی پادتن) است .HIV به سیستم پادتن ها حمله می کند، گلبول های سفید را که باعث می شوند بدن در برابر بیماری ها مقاوم باشد را ازبین می برد. آزمایش دادن، تنها راه مطمئن شدن برای داشتن این ویروس است. علائمی وجود دارند که هشداری برای مبتلا شدن هستند.

– داشتن خستگی بیش از حد و بدون دلیل قانع کننده

خستگی، می تواند یکی از علائم تمام بیماری ها باشد. اما خیلی از افرادی که HIV را تجربه کرده اند، آن را علامت این بیماری می دانند. این علامت، هشدار بزرگی برای داشتن بیماری نیست، اما باید دید قدم بعدی چیست.

– علائم تب و عرق کردن بیش از حد در شب ها

این علائم، معمولا در اوایل وجود ویروس در بدن مشاهده می شود. اوایل یعنی چیزی که به وهله ی اول حاد بودن ویروس گفته می شود. البته بیشتر افراد این علائم را ندارند، اما آنهایی که تجربه کرده اند، بعد یا هفته از مبتلا شدن بودند.

– برآمدگی های غده زیر گلو، زیربغل ها یا ران را چک کنید

برآمدگی و ورم لنف ها، علامت های عفونت جسم است. برای هرکسی که علائم اولیه HIV را دارد، اتفاق نمی افتد، اما در بین کسانی که داشتند، یکی از علائم است.

– موارد حالت تهوع، استفراغ و اسهال را یادداشت کنید

این علائم که علائم عمومی برای آنفولانزا هستند، هم می توانند علائم اولیه ویروس باشند. اگر علائم ادامه دار بودند، آزمایش دهید.

– به زخم دهان ودستگاه تناسلی توجه کنید

اگر در طول مدتی که دیگر علائم را یادداشت می کنید بر روی دهانتان زخمی مشاهده کردید، مخصوصا اگر معمولا زخم نمیشد، ممکن است یکی از علائم اولیه ویروس HIV باشد. زخم های دستگاه تناسلی هم ممکن است یکی از علامت ها باشد.

– از سرفه های خشک نگذرید

این سرفه ممکن است در مراحل بعدی بیماری رخ دهد. گاهی اوقات بعد ازسال ها بعد از مبتلا شدن به بیماری در بدن ظاهر می شود. ظاهرا علامت های بی ضرر، در ابتدا خیلی آسان تر نادیده گرفته می شوند، مخصوصا وقتی که فصل آلرژی و سرماخوردگی و سرفه باشد. اگر سرفه خشک دارید، نباید خیلی سریع داروهای آلرژِی و مسکن استفاده کنید، ممکن است یکی از علائم  بیماری ایدز باشند.

– توجه کردن به لک های بی قاعده (ق، قهوه ای، صورتی یا رنگ های بنفش) روی پوست

افراد در مراحل بعدی ابتلا به ویروس، معمولا روی پوست شان جوش هایی می بینند. مخصوصا روی صورت و پایین تنه. اینها ممکن است داخل دهان و بینی هم ظاهر شوند. این علامتی است که نشان می دهد که HIV به سمت ایدز درحال پیشرفت است.

– به التهاب ریه توجه کنید

التهاب ریه، معمولا برای افرادی اتفاق می افتد که سیستم دفاعی بدنشان ضعیف باشد. افرادی که در مراحل بعدی ویروس  HIV هستند، در معرض ابتلا به التهاب ریه هستند که منشا آن میکروب هایی اند که معمولا باعث بیماری نمی شوند.

– مخمر خود را چک کنید، مخصوصا در داخل دهان

در مراحل بعدی ابتلا، عموما بیماران نشانه هایی از خمیر شدن بر روی دهان خود می بینند که به آن برفکی می گویند. شرایط آن طوری است که جوش های سفید بر روی زبان و داخل دهان ایجاد می شوند. این علامت هشدار دهنده ای برای این است که سیستم دفاعی بدن نمی تواند کار خود را به درستی انجام دهد.

– ناخن های خود را برای دیدن قارچ بررسی کنید

ناخن ها زرد و قهوه ای و شکننده هستند. معمولا علائم مراحل پیشرفته بیماران است. ناخن ها بیشتر در معرض قارچ گرفتگی اند، درحالی که بدن درحال جنگ با دیگر شرایط نرمال است.

– کاهش وزن بی دلیل

در مراحل اولیه ابتلا، ممکن است باعث اسهال بیش از حد شوید. در مراحل بعدی که تلف شدن شناخته شده است، و یک نیروی جسمانی قوی درحال نشان دادن عکس العمل به ویروس HIV است.

– با پیامد روانشناختی آن آشنا باشید

ممکن است باعث از دست دادن حافظه، افسردگی و دیگر پریشانی های روانشناختی شود .HIV روی سیستم روانی مغز تاثیر می گذارد. این علائم خیلی جدی هستند و باید به آنها توجه کرد هر چه که باشند.

– اگر در معرض خطر هستیم، آن را بدانیم

راه های زیادی برای اطلاع از چگونگی اطلاع از ابتلا به ویروس وجود دارند. اگر یکی از موارد زیر را تجربه کرده اید، در معرض خطر هستید:

– آزمایش HIV دهید

این کار بیشترین مقدار اطمینان از ابتلا را نشان می دهد. با یک مرکز درمان تماس بگیرید. ضربدر ق، مطب پزشکتان، یا دیگر جاهایی که می توانید برای آزمایش به آنجا بروید.

– صبر نکنید که علائم ظهور کنند تا به آزمایش بروید

خیلی از افراد مبتلا نمی دانند که مبتلا هستند. ویروس می تواند در بدنتان تا سال ها بماند و نشانه ای از خودش بروز ندهد. اگر دلیلی دارید که فکر می کنید که به ویروس مبتلا هستید، اجازه ندهید که کمبود علائم شما را از آزمایش دادن منصرف کند. بهترین کار این است که خیلی زود آن را بفهمید.

رسانه ت

*

این که همواره ما یا یکی از افراد اطراف ما تنها یک یا دو درجه با یک بیماری مزمن مرگبار…

با کم رنگ شدن جراحی پلاستیک، روش هایی در حال بوجود آمدن بوده و هیچ کدام از آنها مانند عمل…

در این زمانی که طول می کشد تا شما این جمله را بخوانید، می توانستید کاری انجام دهید که طول…

اگر بیشتر از اینکه حس کنید گوشی همراه شما یک ابزار است، احساس می کنید گوشی شما عضوی از بدن…

 

الگوی رفتاری بیماری ایدز در مردان چگونه است؟

علائم مراحل مختلف بیماری ایدز در مردان چیست ؟

نشانه های اولیه ابتلا به بیماری ایدز در مردان چیست ؟

علائم بیماری ایدز در مراحل مختلف

اگر شما فکر می کنید که افراد مبتلا به ایدز از چند فرسخی قیافشون داد میزنه ، سخت در اشتباه هستید !

بیماری ایدز یک بیماری ویروسی پیشرفته هستش که در اکثر موارد فرد مبتلا از بیمار بودن خودش خبر نداره .

برای همین بهتون پیشنهاد می کنم که این مقاله رو تا انتها یه نگاهی بندازید .

علایم و نشانه های بیماری ایدز در مردان بطرق مختلفی مشخص می شه که از بیماریی شبیه به انفلوانزا گرفته تا زوال عقل ، کاهش وزن و کسلی و بی حالی رو می توان به عنوان علائم اولیه بیماری ایدز نام برد .

البته فرد مبتلا به HIV ممکن است که مدت زیادی بدون اینکه متوجه شود ، بی هیچ نشانه و علامتی با بیماری ایدز زندگی کند .

بیشتر :

ساخت ژل درون واژنی برای جلوگیری از انتقال بیماری ایدز

 

این یعنی برای تشخیص دقیق و با اطمینان ایدز شما باید به آزمایشگاه مراجعه کنید و درخواست تست و آزمایش ایدز بدید .

 

بطور کلی نشانه های HIV در مردان تا حدود زیادی با نشانه های ابتلا در زن ها یکسان است .

 

این مشخصه که دیگه در مردان خبری از تغییر ترشحات واژن نیست ولی سایر علائم و نشانه های بیماری ایدز در مرد و زن یکسان است .

البته نشانه های ایدز در بیماران ( چه مرد و چه زن ) تفاوت های زیادی دارد . هیچ دو بیمار مبتلا به ایدزی وجود ندارند که علائم دقیقاً یکسانی را داشته باشند .

ولی بطور کلی علائم ابتلا به ایدز در مردان از الگوی زیر پیروی می کند :

این حالت ممکنه که در مردان رخ بده یا اصلا رخ نده . در واقع درصد بیماران دچار اون میشند . اگر در شخصی رخ بده ، معمولا – هفته بعد از ابتلا به ویروس HIV رخ میدهد. نشانه های آن شامل تب و لرز و حالت بیمار گونه است .

در یک مدت طولانی که ممکن است تا سال طول بکشد ، بیمار هیچ نشانه و علامتی در بدن خود نمی بیند . متاسفانه این مدت بسیار خطرناک تر از هر مرحله ی دیگری است چرا که فرد مبتلا به بیماری ، بدون اینکه در خود نشانه از ایدز ببیند ، در زندگی عادی خود ممکن است با روش های مختلفی مثل رابطه جنسی پر خطر ( رابطه ی جنسی بدون کاندوم ) افراد مختلفی رو ناخواسته به مبتلا کند .

بیشتر :

خرید انواع کاندوم از فروشگاه لوازم زناشویی

در این مرحله سیستم دفاعی بدن بسیار ضعیف شده و فرد مستعده ابتلا به بیماری هایی میشه که قبلا سیستم دفاعی آنها رو از بین میبرده ولی الان دیگه توانایی مقابله با این بیماری ها رو نداره .

 

تا اینجا الگوی رو تعریف کردیم ،

حالا

چگونگی تشخیص نشانه های اولیهایدز در مردان

 

بیماری شبیه به انفلوانزا :

یکی از نشانه های اولیه ابتلا به ویروس   HIV در مردان یک بیماری شبیه به انفلوانزا هستش .

این بیماری در هفته های اول انتقال ویروس ایدز به بدن فرد سالم در هنگامی رخ میده که خون فرد از حالت –HIV به +HIV تغییر میکنه و سیستم دفاعی بدن آخرین تلاش های بی فایده خود را برای مقابله با ویروس HIV   با تولید پادتن انجام میدهد .

این مرحله معمولا با یک بیماری شدید به همراه است که در هر فردی با فرد دیگر کاملا متفاوت است هرچند که شخص ممکنه که علائم زیر رو تجربه کند :

 

نمونه ای از جوش های بیماران مبتلا به ایدز

 

توجه : این عکس فقط نمونه ی کوچکی از ناراحتی های پوستی بیماران مبتلا به ویروس  hiv   است . نوع و ظاهر این ناراحتی ها و جوش های پوستی بسیار وسیع و متفاوت است .

نارحتی های پوستی ممکن است در مراحل اولیه یا بعد از چند سال در بیمار مبتلا به ویروس ایدز پدیدار شود .

این ناراحتی های پوستی ممکن است بصورت اماس ، التهاب و یا جوش هایی درنواحی مرطوب بدن مرد مثل آلت تناسلی ، نواحی مقعدی و یا کشاله ی ران ظاهر شود .

آنها ممکن است بر روی بالا تنه ، قفسه ی سینه ، گردن ، صورت و یا کف دست نمایان شوند. ممکن است احساس سوزش و خارش ایجاد کنند و یا بدون هر گونه حسی در آن ناحیه باشند.

یک مرد مبتلا به ایدز ممکن است در قسمت دهان و گلو دچار زخم هایی شود که غذا خوردن رو همراه با سوزش بکنه . متاسفانه این زخم ها براحتی دست از سر بیمار بر نمی دارند .

ناراحتی و التهاب-پوست-در-بیمار-مبتلا-به-ویروس-ایدز

بیشتر

چرا همه از ژل لوبریکانت استفاده می کنند ؟

دوره ی بدون علامت یا دوره ی خاموش این دوران ممکنه تا سال بعد از آلوده شدن بدن به ویروس اچ آی وی طول بکشه و در این مدت بدن شما بظاهر در وضعیت کاملا سالمی بسر ببرد .در این مدت ویروس HIV در بدن شما بصورت مداوم در حال تکثیر و از بین بردن سیستم دفاعی بدن میشه .

بعضی از مردها دچار ورم و اماس شدید دستگاه لنفاوی در ناحیه گردن یا کشاله ران و یا هر دو می شوند . اما شاید این تنها نشانه های ایدز در این دوران باشد . لازم به ذکر است که حتی این نشانه نیز ممکن است در بسیاری از مبتلایان رخ ندهد.

علائم پیشرفته و نهایی ابتلا به ایدز

ممکنه چند هفته ، ماه و یا سال طول بکشه ، ولی متاسفانه ویروس ایدز سیستم دفاعی بدن بیمار رو از بین میبرد و این سیستم دفاعی ضعیف شده بدن رو در مقابل بیماری های فرصت طلبی که قبلاً در بدن از بین میرفتند ، بی دفاع میذاره .

در این وضعیت بیماری هایی که بسادگی در بدن شما از بین می رفتن ، در بدن بیمار ایدزی ، به بیماری مرگباری تبدیل می شند که براحتی درمان نمی شوند .

بیشتر:

فروشگاه لوازم زناشویی در مترو!!!

 

اگر کسی متوجه علائم بیماری ایدز در بدن خود شد چیکار باید بکنه ؟

اگر شما قبلاً خودتون رو در خطر ابتلا و انتقال ویروس ایدز به بدنتون قرار دادید و نشانه های توضیح داده شده در بالا را در بدن خود دیدید ، باید بلافاصله به آزمایشگاه برید و درخواست آزمایش ایدز بدید .

اگر به هر دلیلی دوست ندارید هزینه ی آزمایش رو پرداخت کنید با سازمان خون تماس بگیرید و موضوع رو با اونها در میان بذارید و راهنمایی های لازم رو دریافت کنید .

البته در اکثر کشور های دنیا کیت تست و آزمایش HIV خانگی در داروخانه ها موجود است و هر شخصی می تواند بدون مراجعه به پزشک ، خیلی سریع در خانه ی خود آزمایش ایدز بدهد و از وضعیت سلامتی خود با خبر شود ولی در ایران بعد از مدتی که این کیت های تشخیص در داروخانه ها پخش شد ، بنابه دلایل نامعلومی (!! ) از داروخانه ها جمع آوری شد و فعلاً خبری از اجازه ی فروش این دستگاه تست ایدز صادر نشده . در صورتی که این اجازه صادر شود از طریق همین سایت به شما اطلاع رسانی می کنیم .

ایا همجنس بازی باعث مبتلایی به ایدز را دارد و ایدز از باسن انتقال پیدا میکند

بله یکی از راه ها ی شیوع همین هستش.

سلام من دارم میمیرم ترو خدا جواب بدید من حدود ماه پیش با یکی رابطه داشتم بدون کاندوم و از علائم بالا فقط سردرد رو دارم ولی هفته پیش برای اولین بار تشنج کردم و دکتر ازم ازمایش گرفت گفت آنفولانزا هست ایا ممکنه تو اون ازمایش ایدز رو نشون نداده باشه

ازمایش ایدز کاملا متفاوت هست توصیه میکنم حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید و ازمایش مربوطه رو انجام بدید

ایا راه درمانی برای وجکد دارد

هنوز بصورت قطعی نه .

این درسته که اگه کسی بره آزمایش بده در صورت مثبت بودن قرنطینه میکنن؟ یا میشه آزمایش داد و فقط خودت در جریان جوابش باشی؟ راستش با دوستم ماساژ تایلندی رفته بودیم بعد از برگشت به هتل کف پای جفتمون زخم بود. حالا نمیدونیم به خاطر پیاده روی زیاد با دمپایی بوده یا ماساژورا کردن. خیلی نگرانم

سلام قرنطینه ای در کار نیست .

سلام من سالمه توی کلاس نشته بودیم بعد یکی قاشق پلاستیکی شکوند گفت من میخوام خط بندازم من هم حواسم نبود تنداختم رو داستم حالا نمیددنم اون قاشق همونی بود که اونا زده بود به دستشون اخه یه تا قاشق شکوندیم به نظرتون الان با یه خط کوچولو ایدز گرفتم لطفا جون خودتون جون مادرتون خیلی استرس دارم لطفا بگیدهر سایتی میرم هیچکی جوابمو نمیدیه

سلام. احتمال اینکه خون اومده باشه و بلافاصله دست شما هم خون اومده باشه و اون طرف هم ایدز داشته باشه ، خیلی خیلی کمه .

بهتر از ام اس است کاش من ایدز داشتم

ببخشید داغ شدن قسمت داخلی آلت تناسلی مردانه بعد چند ساعت بعد از نزدیکی هم میتونه یه علامت باشه؟

سلام منسال پیش رابطه داشتم (باکاندوم)هیچ علائمی هم نداشتم یه بارهم آزمایش دادم منفی بود.دوباره برم آزمایش بدم یاکافیه

سلام. نیاز نیست.

سلام ببخشید من دوستم مقاربت جنسی نامشروع داشته الان سه ماه گذشته زردی چشم وحالت سر ماخورردگی داره اما جوَ وتاول تناسلی وغددلنفاوی در کشاله ران نداره ومیترسه آزمایش بده راهنماییم کنید

سلام همسر من اعتیاد داره و علایم پوستیش مشابه علایم ایدز هست من طی دوسال اخیر فقط یه بار اونهم دوماه پیش باهاش مقاربت جنسی داشتم و الان هم دوهفته هست که سرفه میکنم و گلودرد دارم و غدد لنفاوی گلوم یکیش ورم کرده ،ایا امکانش هست که ایدز داشته باشم??ممنون میشم پاسخ بدید

بله اگر همسرتون ب ویروس hiv مبتلا باشد شما نیز مبتلا شده اید

نه غصه نخور چیزی نیس

میخواستم بپرسم علائم ایدز چقدر شبیه علائم بیماری دیابته

من هم دارم علایم دارم اما توی ازمایشم چیزی نیست

بله من دارم ولی آزمایش هم نمیدم بعد مدتیی هم میمیرم

سلام ببخشید آیا موقع آزمایش مشخص میشود که ویروس از چه راهی منتقل شده

سلام. نه خیر .

چند درصد مرد با ارتباط جنسی با جنس مخالف میتونه ایدز بگیره؟

درصد شخصی ندارده شرایط هر فرد فرق میکنه .

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.