علت استارت نخوردن ماشين در زمستان

خواص دارویی و گیاهی

استارت نخوردن خودرو در فصل زمستان

استارت نخوردن خودرو در فصل زمستان یکی از دغدغه های عموم رانندگان به حساب می‌آید. روزهای سرد و تاریک زمستان دوباره فرا رسیده و این سرما باز هم باعث یخبندان و سخت شدن وضعیت رانندگی و روشن شدن خودروها می شود. شرایط آب و هوایی محل سکونت در استارت نخوردن خودرو در فصل زمستان بسیار موثر است. در کشور عزیز ما ایران اکثر مردم در نقاط سردسیر نظیر تبریز، ارومیه و اردبیل بیشتر در معرض این مشکل قرار می‌گیرند. اما در سایر نقاط به دلیل تغییر شرایط جوی سرمای شدید هوا در فصل زمستان احساس نمی‌شود.

اگر قرارهای کاری مهم و حیاتی داشته باشید مجبور به گرفتن تاکسی و تماس با افرادی که با آنها قرار داشتید می شوید و به ناچار باید از افراد زیادی عذرخواهی کرده و قرارها را دوباره برنامه ریزی کنید.

سرمای هوا و کاهش دما باعث می شود که باتری خودرو انرژی کمتری تولید کند و روشن کردن موتور خودرو توسط باتری در هنگام صبح سخت تر شود. همچنین سرما باعث می شود که روغن موتور بخوبی جریان پیدا نکند و این شرایط باعث ایجاد فشار زیادی روی باتری می شود. اساسا خودرو و سرما با هم سازگار نیستند.

در این مقاله نگاهی به دلایل عمده استارت نخوردن خودرو در صبح های سرد زمستان خواهیم داشت و شش نکته عملی برای راه اندازی موتور در این شرایط و پیشگیری از تکرار چنین شرایطی در آینده مطرح می کنیم.

استارت نخوردن خودرو در فصل زمستان

برای پیشگیری از ایجاد مشکل در استارت نخوردن خودرو در روزهای سرد زمستان، بهتر است ابتدا دلیل سخت روشن شدن خودرو در هوای سرد را مشخص کنید. در ادامه چهار دلیل اصلی ایجاد مشکل در استارت نخوردن اتومبیل در فصل زمستان را بیان می کنیم:

در فصل سرما و قبل از برودت هوا یکی از مواردی که حتما باید مورد بررسی قرار بگیرد میزان ضد یخ موجود در رادیاتور می‌باشد. در گذشته برای فصل زمستان از ضدیخ و در تابستان از مایع ضد جوش استفاده می‌شد اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی ضدیخ های موجود در بازار همان خاصیت ضدجوش را دارد و تمام فصول مورد استفاده قرار می‌گیرید. لازم به ذکر است شما می‌توانید از تستر ضد یخ برای بررسی مایع ضدیخ موجود در رادیاتور خودرو استفاده نمایید تا اگر زمان تعویض مایع ضدیخ فرار رسیده آن را تعویض نمایید تا مایع داخل رادیاتور دچار یخ زدگی نشود.

وقتی هوا سرد باشد، باتری خودرو برق کمتری تولید می کند زیرا واکنش شیمیایی در هوای سرد نسبت به هوای گرم کندتر می شود. باتری سرد به اندازه باتری گرم جریان برق تولید نمی کند و این امر می تواند منجر به ایجاد مشکل در استارت خوردن خودرو شود.

استارت نخوردن خودرو در فصل زمستان-باتری خودرو

در هوای سرد، روغن موتور غلیظ تر می شود و بخوبی در داخل موتور جریان پیدا نمی کند. این شرایط باعث می شود که کار موتور هم سخت تر شده و بار اضافه روی باتری ایجاد شود.

تاثیرات مخرب غلیظ شدن روغن موتور

شرایط نادرتری که ممکن است اتفاق بیفتد این است که در مسیر حرکت بنزین رطوبت وجود داشته باشد، اگر این رطوبت یخ بزند و باعث انسداد مسیر حرکت سوخت شود، موتور استارت نمی خورد. احتمال ایجاد این شرایط در قسمت هایی که نازک تر هستند و یخ به راحتی آن ها را مسدود می کند، بیشتر است. رانندگان خودروهای دیزلی هم باید به این نکته دقت کنند که این سوخت در سرما به حالت ژله ای در می آید، در نتیجه رسیدن سوخت به موتور و روشن شدن آن بیشتر زمان می برد.

پنجمین دلیل مشکل استارت نخوردن فقط در خودروهای قدیمی تر کاربراتوری وجود دارد. کاربراتور نسبت به آب و هوای سرد آسیب پذیر است و این بیشتر به خاطر باریک بودن نازل ها است که ممکن است مسدود شده و جلوی تبخیر مایعات را بگیرد در نتیجه یخ تشکیل شود. بیشتر خودروهای امروزی کاربراتور ندارند بنابراین اگر خودرو شما در 20 سال گذشته تولید شده است، دلیلی برای نگرانی نیست. اما بخاطر داشته باشید که اگر خودرو شما قدیمی است، ممکن است کاربراتور باعث ایجاد مشکلاتی شود.

استارت نخوردن خودرو در فصل زمستان-خودروهای کاربراتوری

همه لوازم جانبی برقی خودرو از جمله چراغ ها، بخاری و رادیو از نیروی باتری استفاده می کنند، بنابراین خاموش کردن تمام این وسایل قبل از استارت زدن اتومبیل باعث می شود که احتمال روشن کردن موتور توسط باتری بیشتر شود. اگر موتور روشن شد، قبل از روشن کردن هر یک از این لوازم جانبی اجازه دهید مدتی موتور کار کند در غیر اینصورت ممکن است باتری خودرو دوباره تخلیه شود.

استارت نخوردن خودرو در فصل زمستان-خاموش کردن لوازم جانبی

یکی دیگر از ترفندهایی که گاهی اوقات جواب می‌دهد این است که حین تلاش برای روشن کردن خودرو، کمی کلاچ را فشار دهید. این کار باعث می شود کاری که باتری باید انجام دهد کمتر شده و احتمال روشن شدن خودرو حتی در هوای سرد بیشتر شود.

استارت نخوردن خودرو در فصل زمستان-فشردن پدال کلاچ

باتری را زیر کاپوت خودرو پیدا کرده و کابل ها را با دقت نگاه کنید. اگر نشانه هایی از سولفاته شدن در سرباتری ملاحظه کردید جهت برقراری جریان الکتریسیته و استارت خوردن خودرو این مواد را پاک کنید. حتما دستکش و عینک محافظ پوشیده، کابل های باتری را قطع کنید (اول کابل منفی) و باتری را با یک مسواک و ترکیبی قوی از جوش شیرین و آب پاک کنید. همیشه وقتی قرار است دوباره کابل ها را وصل کنید، برای پیشگیری از شوک الکتریکی کابل منفی را در انتها وصل کنید. توصیه می‌کنیم جهت بهبود عملکرد باتری و برقراری هر چه بهتره جریان الکتریسیته از انواع اسپری های گریس در بازار استفاده نمایید.

استارت نخوردن خودرو در فصل زمستان-تمیز کردن باتری

 

اگر در کابل ها خوردگی مشاهده نمی شود، باز هم بهتر است محکم بودن آن ها را چک کنید، زیرا ممکن است شل بودن کابل ها از حرکت مناسب جریان برق پیشگیری کند. اگر بست ها شل شده اند، قبل از تلاش برای روشن کردن خودرو، آن ها را محکم کنید.

اگر موتور خودروی شما حین استارت خوردن زیادی تقلا می کند، ممکن است روغن موتور کم شده باشد. کم بودن روغن موتور باعث ایجاد فشار زیادی روی باتری حین روشن شدن خودرو می شود و اگر باتری سرد باشد یا در وضعیت مطلوب قرار نداشته باشد، متوجه نشانه های کم بودن روغن موتور نمی شوید. از گیج روغن برای بررسی سطح روغن موتور استفاده کنید و اگر سطح روغن به نظر کم می رسد، قبل از این که سعی کنید موتور را روشن کنید، روغن را اضافه کنید.

استارت نخوردن خودرو در فصل زمستان-پر کردن روغن موتور

اگر خودرو در هوای سرد به سختی روشن می شود، موتور برای روشن شدن در هنگام صبح نیاز به کمک دارد و اینجاست که تجهیزات کمک رسان وارد عمل می شوند. این مکمل ها سوخت و هوا را قابل احتراق تر می کند و به این ترتیب کمک می کند که موتور سریع تر روشن شود. کافیست چند ثانیه ای این ماده را در مدخل ورودی هوا اسپری کرده و بعد استارت بزنید. این روش یکی از سریع ترین راه ها برای روشن کردن خودرو است و در مواقع ضروری بسیار کمک کننده است.

استفاده از اسپری استارت سریع در بهبود این فرآیند بسیار موثر است و می‌تواند در روشن کردن سریع خودرو تاثیرگذار باشد.

این گزینه را باید به عنوان آخرین گزینه و بعد از امتحان کردن سایر گزینه ها امتحان کنید. حتی اگر در اتومبیل کابل مخصوص شارژ باتری به باتری دارید، اگر از چگونگی انجام این کار اطلاع ندارید، بهتر است این کار را نکنید چون انجام اشتباه این کار ممکن است به خودتان یا خودرو آسیب برساند. اما در صورتیکه در این کار مهارت دارید و کابل مخصوص این کار را دارید می‌توانید از این روش برای روشن کردن خودرو استفاه نمایید.

در حالتیکه هر دو خودرو خاموش هستند، سر قرمز کابل را به قطب مثبت باتری خودرو خودتان وصل کرده و بعد سر دیگر آن را به قطب مثبت باتری خودرو سالم وصل کنید. سپس یک سر کابل سیاه را به قطب منفی باتری خودرو دیگر و سر دیگر آن را به یک سطح فلزی بدون رنگ روی خودرو خودتان وصل کنید. بعد خودروی سالم را استارت زده و اجازه دهید چند دقیقه ای روشن بماند و سپس خودروی خودتان را روشن کنید.

استارت نخوردن خودرو در فصل زمستان-شارژ باتری به باتری

اگر دوست ندارید که صبح هنگام وقتی قرار است بچه ها را به مدرسه ببرید و خودتان هم سرکار بروید، با این مشکل بزرگ روبرو شوید، پس از همین حالا خود را برای این مواقع آماده کنید. همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و نکاتی که در ادامه ذکر می کنیم به شما برای پیشگیری از این مشکلات کمک می کنند.

اگر باتری خودرو اخیرا بیش از حد مشکل زا شده، بهتر است قبل از اینکه شما را در وضعیت های حساس دچار مشکل کند، به فکر عوض کردن آن باتری باشید. قطعا این هزینه، هزینه ای ناخواسته و نامطلوب است اما واقعیت این است که از کار افتادگی ماشین در صبح های سرد زمستان هزینه و از کار افتادگی بیشتری دارد. همواره به علائم روی باتری توجه کنید. در باتری های قدیمی باید میزان آب باتری ها بررسی شود و نیز در باتری های اتمی نیز همواره باید چراغ روی باتری به حالت سبز رنگ باشد و به این معنی است که باتری خودرو شما سالم و پر می‌باشد.

همه ما اطلاع داریم که خودرو بدون بنزین قادر به حرکت نیست، اما آیا این نکته را می دانید که استارت زدن خودرو در صبح های سرد نسبت به حالت عادی نیاز به 40 درصد بیشتر سوخت دارد؟ پس اگر هنگام برگشت به منزل از محل کار متوجه شدید که میزان بنزین خودرو کم است، بهتر است حتما در راه منزل بنزین بزنید و خودرو را بدون بنزین پارک نکنید.

استارت نخوردن خودرو در فصل زمستان-پر بودن باک بنزین

به جرات می‌توان گفت یکی از حیاتی ترین مسائل مربوط به خودرو روغن موتور مناسب می‌باشد. در هوای سرد لازم است از روغن موتوری مخصوص استفاده کنید. برای این که متوجه شوید روغن موتور مناسب در هوای سرد برای خودرو شما چیست حتما دفترچه راهنمای خودرو را بررسی کنید. در فصل زمستان لجزت یا گرانروی روغن موتور بیشتر می‌شود و سفت شدن روغن برای موتور خودرو بسیار خطرناک است و اثرات جبران ناپذیری نظیر یاتاق زدن، از بین رفتن پیستون ها، آسیب دیدن میل لنگ و در مجموع روانکاری نامناسب را به همراه خواهد داشت به همین منظور توصیه می‌شود در فصل زمستان از روغن هایی با گرانروی پایین نظیر 5W20 و 5W30 استفاده نمایید. انتخاب روغن موتور مناسب برای خودرو به عوامل متعددی بستگی دارد. شرایط آب و هوایی محل سکونت، نوع موتور مورد استفاده در خودرو، شاخص API و شاخص SAE از جمله عوامل مهم در انتخاب روغن موتور مناسب به شمار می‌روند.

استارت نخوردن خودرو در فصل زمستان-انتخاب روغن موتور مناسب

بدون تردید استفاده از ضدیخ مناسب در فصل سرما از بروز خیلی از مشکلات و آسیب دیدن موتور و نیز استارت نخوردن خودروها در فصل زمستان جلوگیری می‌کند. امروزه ضدیخ های موجود در بازار با تکنولوژی جدید و منحصر به فرد از یخ زدن آب داخل رادیاتور جلوگیری می‌کند. یخ زدن آب داخل رادیاتور در زمستان باعث بروز اثرات نا مطلوب در داخل رادیاتور نظیر ترک خوردن دیواره رادیاتور و نیز از بین رفتن شلنگ ها و اتصالات می‌شود.

سرمای فصل زمستان همواره از عوامل مهم سخت روشن شدن و حتی روشن نشدن خودرو به شمار می‌رود. قطعات مورد استفاده در خودرو و همچنین روان کننده های مورد استفاده در آن به شدت در برابر سرما واکنش نشان می‌دهند. لذا رعایت نکات بالا می‌تواند به روشن شدن خودرو در صبح های سرد زمستان کمک کند و از دیر رسیدن به محل کار و یا مدرسه جلوگیری نماید. پیشگیری و نیز بازدید به موقع باتری و روغن موتور از عوامل مهم تاثیرگذار در جلوگیری از روشن نشدن خودرو به شمار می‌رود.


مجله خبری نیلاکا


با فرا رسیدن فصل سرما و کاهش دما، روشن کردن خودرو برای برخی افراد به خصوص افرادی که در مناطق سردسیر زندگی می‌کنند، به مسئله ای بغرنج تبدیل می‌شود؛ چرا که در بیشتر مواقع اتومبیل به سختی روشن می‌شود. اما آیا می‌دانید علت این مشکل چه می‌تواند باشد؟ با ما همراه باشید تا به بررسی علل دیر روشن شدن خودرو در آب و هوای سرد بپردازیم:


 


دلیل اول: در سرما میزان تبخیر بنزین همانند دیگر مایعات کاهش پیدا می‌کند. از آنجایی که برای احتراق بنزین و روشن شدن موتور، ابتدا باید بنزین تبخیر شود، پس در هوای سرد این اتفاق با تاخیر روی می‌دهد. به همین دلیل است که در چنین شرایطی برخی افراد داخل موتور خودرو اتر اسپری می‌کنند؛ چرا که اتر زودتر از بنزین تبخیر می‌شود و در نتیجه احتراق زودتر اتفاق می‌افتد.


 


دلیل دوم: روغن موتور ساختاری همانند عسل یا شربت دارد و به همی دلیل در آب و هوای سرد غلظت آن بیشتر می‌شود. به همین دلیل هنگامی که در سرما می‌خواهید خودروی خود را روشن کنید، موتور باید روغن سرد را به گردش درآورد که همین موضوع، روشن شدن خودرو را با تاخیر مواجه می‌کند. برای اجتناب از این مسئله، استفاده از روغن موتورهای ترکیبی سفارش می‌شود. 


 


دلیل سوم: سرما بر روی باتری خودرو نیز، تاثیر منفی می‌گذارد. در آب و هوای سرد واکنش های شیمیایی درون باتری کندتر انجام شده و در نتیجه تولید الکترون کاهش می‌یابد. با کاهش انرژی مورد نیاز برای استارت، موتور خودرو دیرتر روشن می‌شود.


 


این دلایل به تنهایی یا در کنار هم می‌توانند سبب روشن نشدن خودرو در آب و هوای سرد شوند. شما می‌توانید با نگهداری خودرو در پارکینگ های گرم و سرپوشیده یا استفاده از هیترهای برقی، موتور خودرو را گرم نگه دارید تا از بروز چنین مشکلی جلوگیری کنید. شما می‌توانید تجربیات خود را در این زمینه با دوستانتان در میان بگذارید.


copyright ©2018 All right reserved.

>


زمستان فصل مشکلات عجیب و غریب برای خودروهاست. معمولا به همه توصیه می‎شود که در آغاز این فصل خودروی خود را سرویس کنند.

مهم ترین کار هم هواگیری رادیاتور و ریختن ضد یخ در آن است. با تمام این اوصاف ولی گاهی به دلیل سرما ممکن است خودرو روشن نشود. این اتفاق در هنگام سفر هم بسیار محتمل و هم بسیار ممکن است برای شما دردسرساز باشد. برای مواجهه با این وضع، راهکارهای زیر را در نظر داشته باشید.

همه مشکل ماشین‌ها یخ زدن رادیاتورنیست. گاهی پیش می‌آید که امکان روشن کردن ماشین به دلیل یخ زدن قفل سوئیچ باشد. در مواجهه با چنین مشکلی از چرخاندن سوئیچ با خشونت خود داری کنید تا مبادا با شکستن سوئیچ کار شما دشوارتر و مشکل دوچندان شود. هرگاه قفل در اتومبیل شما یخ زد، هیچگاه با قفل، سوئیچ کلنجار نروید، بلکه کافی است، قبل از فروبردن سوئیچ به داخل قفل سوئیچ را به وسیله شعله فندک یا کبریت گرم کنید، البته در این کار زیاده‌روی هم نکنید. سوئیچ‌های جدید همه به تراشه الکترونیکی مجهزند و گرم شدن بیش از حد آنها ممکن است به ازکار افتادن آن تراشه بینجامد. نهایتا وقتی سوئیچ را کمی گرم کردید، آن را داخل قفل به آرامی بچرخانید. اتومبیل روشن خواهد شد. اگر با مشکل باز شدن در مواجه باشید با این راهکار می‌توانید، مشکل را حل کنید.

اما شایع‌ترین مشکل یخ زدن رادیاتور است. اگر شما هم توصیه‌های ایمنی برای یخ نزدن اتومبیل خود را رعایت نکرده‌اید و با مشکل روشن نشدن ماشین خود روبه‌رو شده ودر جایی هستید که یک سشوار ویک پریز برق در دسترس‌تان است، با استفاده از سشوار و به کار انداختن هوای گرم آن می‌توانید مشکل خود را براحتی حل کنید. با گرفتن سشوار روی کاربراتور شاهد یک معجزه خواهید بود. زیرا اگر ماشین شما سالم باشد و مشکل دیگری نداشته باشد، با اولین استارت روشن می‌شود.

جلوگیری از سولفاته شدن بست باتری یکی دیگر از چیز‌هایی که در زمستان بسیار مهم می‌شود. معمولا بست‌های باتری‌ها سفیدک می‌زند و به اصطلاح سولفاته می‌کند و این امر باعث می‌شود که جریان برق بدرستی عبور نکرده و گاهی هم ماشین استارت نخورد. البته در چنین مواقعی می‌توان بست باتری‌ها را باز کرده و درون آب جوش قرار داد و با سمباده ضعیفی جرم اضافی آن را گرفت. ولی بهترین کار این است که بست‌ها و پایانه باتری را بوسیله محلول غلیظی که از جوش شیرین و آب تهیه کرده‌اید، تمیز کنید و برای جلوگیری از سولفاته شدن مجدد، روی آنها وازلین بمالید.


 

ماشین استارت نمی خورد؟ دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است موجب این مسئله شده باشد. برای تصمیم درست باید از از ساده ترین علت ها شروع کرد تا زمان را بیهوده از دست ندهیم.

از آخر به اول برگردیم . چک کردن بعضی موارد بسیار ساده اند این در حالیست که مواردی نیز وجود دارند که چک کردن صحت کارکرد آنها بسیار سخت و طاقت فرساست. در هر دو صورت باید ایراد خودرو را یافت و در صدد حل آن برآمد. در اینجا به موارد احتمالی مسبب بروز مشکلات در استارت خودرو می شوند می پردازیم.

اگر موارد فوق را بررسی کرده و به نتیجه نرسیدید مسئله از جای دیگری است. در ادامه به سایر عوامل دخیل در استارت نخوردن خودرو می پردازیم. اکنون باید به بررسی سیستم جرقه یا به عبارتی سیستم احتراق موتور بپردازیم. مرحله ی اول بررسی سیم پیچ است.

اگر کماکان خودروی شما استارت نمی خورد , احتمالات مربوط به سوخت خودرو را که در ادامه به آن می پردازیم بررسی کنید.

مطمئنید که خودروی شما سوخت کافی دارد؟ پس باید سایر عوامل را بررسی کنید. بعضی از موارد را در پارکینگ شخصی خود نیز می توانید بررسی کرده و با هزینه ی بسیار کم بدون, مراجعه به تعمیرگاه مشکل را برطرف نمایید. این درحالی است که تشخیص عملکرد سایر موارد به سختی و با دستگاه های پیچیده امکان پذیر است.

بررسی تمامی موارد فوق به وسیله ی ابزار در دسترس به سادگی امکان پذیر است.سایر عیوب سوخت با وسایل تشخیص الکترونیکی باید انجام گیرد. در صورتی که آگاهی و ابزار مربوط به آن را دارید می توانید سایر جوانب را نیز بررسی نمایید.

موارد دیگری نیز هستند که با کمی حوصله و دقت و بررسی آنها می توانید علت استارت نخوردن اتومبیل خود را بیابید.

 

9

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.