علت تکرر ادرار در زنان باردار

علت تکرر ادرار در زنان باردار

علت تکرر ادرار در زنان باردار

علت تکرر ادرار در زنان باردارخانه موبایل


 علت تکرر ادرار در زنان باردار

 


تكرر ادرار جزو شايعترين علائم اوليه حاملگي است كه در حدود هفته ششم حاملگي شروع مي شود. عمده ترين دليل تكرر ادرار افزايش حجم خون در حاملگي است كه سبب افزايش ادرار مي شود. بزرگ شدن رحم در ادامه حاملگي نيز ممكن است سبب فشار بر روي مثانه و تكرر ادرار شود.

 


بعضي عقيده دارند كه در سه ماهه دوم با رشد رحم به خارج از لگن تكرر ادرار كمتر مي شود ولي تحقيقات شواهدي در اين زمينه نشان نداده اند. واقعيت اين است كه تكرر ادرار در سه ماهه دوم ممكن است اصلاً كم نشود. در يك مطالعه كه در آن زنان حامله دفعات و حجم ادرار خود را اندازه مي گرفتند، محققين دريافتند كه هم تعداد دفعات و هم حجم ادرار در طول حاملگي افزايش مي يابد و كاهشي در سه ماهه دوم ديده نمي شود.

 


چگونه مي شود دفعات ادرار كردن را كم كرد؟سعي كنيد چاي و قهوه كمتر مصرف كنيد زيرا اين مواد تا حدي مدر (زياد كننده ادرار) هستند. همچنين براي اينكه تعداد دفعات دستشويي رفتن در شب را كم كنيد روزها مقدار زيادي آب بنوشيد ولي در ساعات قبل از خواب آب ننوشيد. يك راه ديگر اين است كه هنگام ادرار كردن كمي به جلو خم شويد تا مثانه كاملاً تخليه شود. بيشتر از اينها كار ديگري نمي توان كرد. به قول يكي از مادران “طبيعت به اين شكل دارد مادر را به بيدار شدن هاي شبانه بعد از بدنيا آمدن كودكش عادت مي دهد!”

 


پچه زماني تكرر ادرار مشكلي جدي محسوب مي شود؟در صورت وجود درد و سوزش هنگام ادرار كردن و يا در صورتيكه بعد از ادرار كردن همچنان احساس نياز به دستشويي رفتن داريد به پزشك مراجعه كنيد. اينها ممكن است علائمي از عفونت ادراري باشند. عفونت هاي ادراري شايعترين عفونت هاي باكتريال در زنان حامله هستند و در صورتيكه درمان نشوند مي توانند سبب عفونت كليه و زايمان زودرس شوند.

 


آيا “نگه داشتن” ادرار سبب بي اختياري مي شود؟بسياري از زنان در طول حامگي دچار “بي اختياري فشاري” مي شوند. در اين نوع بي اختياري، هنگام سرفه، خنده، عطسه و بلند كردن اجسام سنگين مقداري ادرار از مثانه خارج مي شود. اين عارضه در سه ماهه سوم شايعتر است. براي جلوگيري از اين عارضه بهتر است قبل از پر شدن بيش از حد مثانه، به دستشويي برويد.

 


انجام ورزش هاي كگل كه سبب تقويت عضلات كف لگن مي شود نيز مي تواند به كاهش بي اختياري فشاري كمك كند. بهتر است ورزش هاي كگل را در اويل حامگل شروع كنيد و تا بعد از زايمان ادامه دهيد . (در واقع اگر غير از زمان حامگلي نيز اين ورزش ها را انجام دهيد بسيار مفيد خواهد بود.) به خاطر داشته باشيد كه قبل از شروع ورزش مثانه خود را تخليه كنيد. در صورت نياز مي توانيد از پد نيز استفاده كنيد.

 


تكرر ادرار تا چه زماني ادامه مي يابد؟تكرر ادرار به فاصلي كوتاهي پس از زايمان برطرف مي شود. چند روز اول بعد از زايمان حجم و دفعات ادرار زياد مي شود زيرا بدن در حال دفع مايعات اضافي است كه در طول حاملگي در بدن جمع شده است. ولي بعد از چند روز وضعيت به حالت زمان قبل از حاملگي بر مي گردد.

 


منبع:ninisite.com


 


بارداری و زایمان راحت با…
تور ویژه مشهد // قیمت مناسب-*-شماره موبایلتان را نام خودتان بگذارید 0912saraخانه ایی مدرن و شیک داشته باشیدباز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .

مثانه نیز مانند رحم کیسه‌ای ماهیچه‌ای‌ است که بنا به نیاز منبسط می‌گردد. خارج از دوران بارداری، مثانه می‌تواند حجم مشخصی از ادرار را در خود نگه دارد. اما در دوران بارداری، رحم مهم‌ترین عضو درون حفره‌ی لگن به شمار می‌رود و همزمان با رشدش سایر ارگان‌ها از جمله مثانه را تحت فشار قرار می‌دهد. یک مثانه‌ی تحت فشار نسبت به زمانی‌که امکان منبسط شدن داشت، مقدار بسیار کم‌تری از ادرار را می‌تواند در خود نگه دارد. به همین دلیل است که شما با تکرر ادرار در بارداری روبرو خواهید شد. پس از تولد فرزندتان، مثانه به حالت قبل باز می‌گردد. در نظر داشته باشید که تکرر ادرار یکی از نشانه‌های اولیه‌ی بارداری است که معمولا از هفته ششم بارداری شروع می‌شود. علاوه بر فشاری که رحم در اثر بزرگ شدن بر رحم وارد می‌کند و باعث تکرر ادرار در بارداری می‌شود، افزایش حجم خون در حاملگی یکی دیگر از دلایل عمده در این امر است.


تعدد دفعات ادرار می‌تواند نشان‌دهنده‌ی مشکل عفونت مجاری ادرار(UTI) در شما باشد. اگر در ادرار خود خون (حتی کمی رنگ صورتی) مشاهده کردید، اگر علی رقم احساس نیاز شدید به ادرار تنها چند قطره دفع نمودید و یا اگر در هنگام ادرار احساس سوزش می‌کنید هرچه سریع‌تر با پزشک‌تان تماس بگیرید. مشکل عفونت مجاری ادرار را می‌توان به سادگی با آنتی‌بیوتیک‌ها برطرف کرد. در صورت عدم درمان، UTI می‌تواند باعث آلودگی کلیه شده و باعث زایمان زودرس گردد.

سعی کنید از نوشیدنی‌های مدر (ادرار آور) در بارداری پرهیز کنید، نوشیدنی‌هایی همچون چای و قهوه. راه دیگر خم شدن به سمت جلو در هنگام ادرار کردن است که می‌تواند به تخلیه کامل مثانه به شما کمک کند.

بسیاری از زنان بی اختیاری ادرار را در دوران حاملگی خود تجربه می‌کنند. در این نوع از بی اختیاری، به هنگام سرفه، خنده، عطسه و بلند کردن اجسام سنگین مقداری ادرار از مثانه خارج می‌شود. این عارضه در سه ماهه سوم شایع تر است. برای جلوگیری از این عارضه بهتر است قبل از پر شدن بیش از حد مثانه به دستشویی بروید. انجام تمرینات کیگل که سبب تقویت عضلات کف لگن می‌شود، می‌تواند به کاهش بی‌اختیاری ادرار کمک کند. بهتر است ورزش‌های کیگل را در اویل بارداری شروع کنید و تا بعد از زایمان ادامه دهید. (در واقع اگر غیر از زمان حاملگی نیز این ورزش‌ها را انجام دهید بسیار مفید خواهد بود.) به خاطر داشته باشید که قبل از شروع به انجام تمرینات مثانه خود را تخلیه کنید. در صورت نیاز می‌توانید از پد نیز استفاده کنید.

تكرر ادرار یکی از شایع‌ترین علائم ابتدایی بارداری می‌باشد. تکرر ادرار معمولاً از هفته ششم بارداری آغازشده و معمولاً به خاطر زیادشدن حجم خون و همین طور بزرگ شدن رحم اتفاق می‌افتد. در برخی زنان باردار تکرر ادرار در سه ماهه دوم بارداری کمتر شده و در برخی دیگر در سه ماهه دوم و سوم بارداری به مراتب میزان احتیاج به دفع ادرار بیشتر می‌گردد

.


 -بالا رفتن میزان حجم خون در زنان بارداری به دلیل تأمین کردن خون مورد نیاز جنین کلیه‌ها مجبور هستند که میزان مایعات بیشتری را تصفیه کرده و به جریان خون برگرداند به همین خاطر تکرر ادرار در دوران بارداری امری شایع است . –  به دلیل افزایش حجم رحم و به مرور زمان زیاد فشار جنین بر رحم و مثانه باعث کم شدن حجم مثانه و ایجاد احساس دفع ادرار برای شخص باردار می گردد. این مسئله در ماه‌های پایانی بارداری بیشتر دیده می‌شود. -گاهی اوقات ممکن است تکرر ادرار در بارداری به خاطر وجود عفونت ادراری در شخص حامله گردد. در دوران بارداری به دلیل شلی عضلات مثانه راه ورود عفونت و مبتلا شدن شخص باردار به عفونت‌های ادراری بیشتر می‌گردد که همین مسئله نیز باعث بروز تکرر ادرار می‌شود که گاهی با درد در ناحیه زیر شکم و سوزش هنگام ادرار كردن و یا در صورتی که بعد از ادرار كردن همچنان احساس نیاز به دستشویی رفتن دارید و بایستی حتماً تحت نظر پزشک معالج بررسی و درمان گردد و در صورتی که درمان نشود می‌تواند سبب عفونت كلیه و زایمان زودرس شود

 


– کم کردن مصرف قهوه و چای در دوران بارداری . قهوه و چای باعث زیادشدن دفع آب از بدن شخص می‌گردند به همین دلیل توصیه می‌شود که در دوران بارداری مصرف این مواد به حداقل خود کاهش یابد .  -در طول روز مقداری زیادی آب بنوشید. زیرا بدن شما در دوران بارداری به میزان بیشتری آب نیاز دارد . نوشیدن ده تا دوازده لیوان آب در دوران بارداری ضروری به نظر می‌رسد اما مقدار نوشیدن آب را در زمان پیش از خواب به حداقل ممکن برسانید . – برای تخلیه کامل مثانه خود از ادرار موقع دستشویی رفتن کمی به جلو خم شوید تا ادرار کاملاً تخلیه گردد. – چنانچه به عفونت ادراری مبتلا هستید حتماً نزد پزشک رفته و درمان کنید. مصرف داروها را تا اتمام کامل آن‌ها ادامه دهید . دادن آزمایش ادرار دو هفته پس از اتمام داروها ضروری می‌باشد . چون عفونت ادراری تکرارشونده می‌باشدعلت تکرر ادرار در زنان باردار

 


برخی از زنان در دوران بارداری  دچار “بی‌اختیاری فشاری” می‌شوند. این نوع بی‌اختیاری، به هنگام سرفه، خندیدن ، عطسه کردن و بلند كردن اجسام سنگین مقداری ادرار از مثانه بیرون می‌آید . این مشکل بیشتر  در سه ماهه سوم بارداری پیش می‌آید که  برای پیشگیری از این مسئله  بهتر است پیش از پر شدن بیش از حد مثانه، به دستشویی رفته و ادرار را تخلیه نماید . انجام دادن ورزش  كگل  سبب تقویت عضلات كف لگن می‌گردد که باعث كاهش بی‌اختیاری ادرار در زنان باردار می‌شود . بهتر است ورزش‌های كگل را ابتدای بارداری آغاز گردد و تا پس از زایمان ادامه پیدا کند  . (در واقع اگر غیر از زمان بارداری  نیز این ورزش‌ها را انجام دهید بسیار مفید خواهد بود.) به یاد داشته باشید كه پیش از شروع ورزش کگل مثانه خود را تخلیه نمایید. در صورت نیاز می‌توانید از پد نیز استفاده كنید. تكرر ادرار معمولاً  پس از زایمان برطرف می‌گردد . چند روز اول پس از زایمان حجم و دفعات ادرار زیاد می‌شود زیرا بدن در حال دفع مایعات اضافی است كه در طول بارداری در بدن جمع شده است. ولی پس از چند روز به حالت زمان پیش از بارداری برمی‌گردد.

 


پس از تایید بارداری شما توسط پزشک، یکی از مسائلی که باعث تفهیم بارداری شما می‌شود، سفرهای بی ‌شمار و غیرمعمول شما به توالت و یا همان تکرر ادرار است. زیرا یکی از اولین نشانه‌ های بارداری ضرورت تخلیه مثانه در دفعات بیشتر است. البته این مسئله در سه ماهه اول و سوم مشکل‌ سازتر می‌شود. احتمالاً در سه ماهه اول از علت آن متعجب باشید، چرا که در این مرحله از بارداری نه شکمتان بزرگ شده است و نه ظاهرتان تغییری کرده است. اما حقیقت این است که جنین داخل رحمتان به اندازه‌ای رشد کرده است که حضور خود را آشکار سازد و همان‌ طوری که بزرگ‌ تر می‌شود به مثانه شما فشار بیشتری خواهد آورد.

در آخرین هفته‌های بارداری، ناراحتی مثانه دوباره نمایان می‌گردد، زیرا بچه در پائین لگن جای گرفته و با مثانه درگیر شده و به آن فشار می‌ آورد.


 


علت دیگری که برای رفتن به توالت وجود دارد، این ‌است ‌که در دوران بارداری کلیه های شما برای دفع مواد زائد بدن خود و فرزندتان ادرار بیشتری تولید می ‌کند. این ادرار اضافی به این معناست که در مواقع بیشتری مثانه شما پُر می‌ شود و بدیل کم شدن فضای داخل شکمتان ( رحم بزرگ شده) مثانه شما از اطراف در فشار قرار گرفته‌ است و دیگر به اندازه سابق گنجایش ندارد. حتی اگر مصرف مایعات را محدود کنید نیز، باید ادرار اضافه‌ای ( شما و جنینتان) را که کلیه ها تولید می‌ کند را خارج کنید.علت تکرر ادرار در زنان باردار

مهم این است که متوجه شوید، نوشیدن آب کمتر خوب نیست. زیرا نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در روز به منظور برقراری سلامت مجاری ادراری ضروری است.

کمتر کردن مصرف آب، بمنظور کاهش دفعات دفع ادرار، می ‌تواند باعث توقف بیشتر ادرار در مثانه شده و احتمال عفونی شدن آن ‌را افزایش دهد. تولید ادرار بیشتر و جای کمتر و تاثیر هورمون‌ها و حضور جنین، همگی بر عملکرد مثانه تاثیر می ‌گذارند.

میزان بالای هورمون پروژسترون در بدن بر عملکرد ماهیچه‌های مثانه تاثیر گذاشته و باعث کاهش تحمل فشار و کاهش قدرت کنترل دریچه خروجی مثانه می ‌شود. ممکن است “میزنای” (لوله باریکی که ادرار را از کلیه‌ ها به مثانه می‌ برد “میزنای” یا “حالِب” نام دارد) تحت تاثیرات شُل کنندگی هورمون ریلاکسن، پیچ و تاب خورده و امکان گیرکردن ادرار در این پیچ خوردگی ‌ها و احتمال عفونت را افزایش دهد.

  


آیا می‌دانستید؟


اکثر انسان‌ها 4-7 بار در روز ادرار می‌کنند.


اگر ادرار با بوی تند و یا سوزش همراه است و یا بطور معمول خارج نمی‌شود، لازم است که آن را با پزشک در میان گذارید.

 


عفونت مجاری ادرار، عفونتی است که تقریباً ممکن است در هرکجای مجرای اداری شما بوجود آید. در “کلیه‌ها” که ادرار را تولید می‌ کند، در “میزنای” که ادرار را به مثانه می ‌فرستد، یا در “خود مثانه” و یا “مجرای خروج مثانه” که ادرار را به خارج بدن شما هدایت می‌ کند.

در دوران بارداری، مثانه شما زمینه مناسبی برای تولید باکتری‌ها دارد. این میکروب در هر قسمتی از مجاری ادرار که تولید شود به سرعت زاد و ولد می‌کند. زیرا تمامی اجزاء مجاری ادرار توسط رحم بزرگ شده شما تحت فشار هستند. آن فشار، به علاوه ی خواص شُل ‌کننده هورمون پروژسترون و تاثیر آن بر ماهیچه‌های بدن، احتمال بوجود آمدن عفونت را بیشتر کرده و امکان اینکه “باکتری‌های روده‌ای” (که به آرامی روی پوست و درون مدفوع شما زندگی می‌کنند)، وارد مجاری ادرار شما شده و برای خود آشیانه ‌ای بسازند را بیشتر می‌کند.

از آنجایی که در اغلب موارد، عفونت ساده مثانه نشانه‌ ای ندارد، فقط زمانی متوجه ابتلاء به آن می‌ شوید که پزشکتان برای شما آزمایش ادرار بنویسد. اما عفونت‌ های بخش‌های دیگر مجاری ادرار همگی با نشانه ‌هایی قدرتمندی خود را آشکار می‌سازند که شامل:

تشخیص عفونت ادراری به سادگی از نمونه ادرار قابل تشخیص است. درمان عفونت مجاری ادرار نیز به سهولت و با استفاده از یک دوره آنتی‌بیوتیک انجام شده و در دوران بارداری نیز ایمن است. اما نکاتی وجود دارند که برای کاهش احتمال ابتلاء به عفونت مجاری ادرار قابل اجرا هستند:

نکته مهم: در حالی‌که عفونت‌های مجاری ادرار بخصوص در قسمت انتهایی مجرای ادرار بسیار ناخوشایند است، ولی خطر جدی‌ تر این‌است‌ که باکتری‌ها به سمت بالا و به طرف کلیه ‌های شما حرکت کنند. اگر این اتفاق رخ دهد و عفونت‌ های کلیه درمان نشوند، می‌تواند بسیار خطرناک باشد. نشانه‌های عفونت کلیه شامل:

اگر دچار هر نشانه‌ای از عفونت کلیه دارید، فوراً با پزشک تماس بگیرید.   

 


نویسنده : تیم تالیف و ترجمه نی نی پلاس


منبع: نی نی پلاس


سقط جنین


مشکلات سلامتی در بارداری


مشکلات سلامتی در بارداری


مشکلات سلامتی در بارداری


مشکلات سلامتی در بارداری


مشکلات سلامتی در بارداری


مشکلات سلامتی در بارداری


این بخش در حال طراحی می باشد


علت تکرر ادرار در زنان باردار

علت تکرر ادرار در زنان باردار

10
0 farshad فواید،علائم،خواص اکتبر 10, 2018
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *