علت درد زیر شکم در بارداری سمت چپ

علت درد زیر شکم در بارداری سمت چپ

علت درد زیر شکم در بارداری سمت چپ

علت درد زیر شکم در بارداری سمت چپ

همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید

https://bit.ly/31AMOqp


در طی دوران بارداری درد زیر شکم سمت چپ معمولا مایه نگرانی نیست، اما چیزی هم نیست که بتوان آن را نادیده بگیرید. علت درد زیر شکم سمت چپ در بارداری می‌تواند خوش‌خیم، مانند نفخ یا می‌تواند جدی‌تر مانند عفونت باشد.

مادران بارداری نیز همانند تمامی بانوان ممکن است در طی دوران بارداری خود به انواع دردها و عارضه دچار شوند. افرادی که درد دائم یا مزمن در زیر شکم خود احساس می‌کنند باید از پزشک کمک بگیرند. به طور مشابه، درد شدید و ناگهانی در قسمت سمت چپ زیر شکم هم ممکن است به مراقبت فوری پزشکی نیاز داشته باشد.


درد زیر شکم سمت چپ می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. برخی از این دلایل عمومی و خوش‌خیم است و برخی دیگر می‌تواند جدی و نیازمند مراقبت پزشکی باشد.

دیورتیکولیت یکی از شایع‌ترین دلایل درد سمت چپ زیر شکم است و زمانی رخ می‌دهد که دیورتیکولی در دیواره روده عفونی و ملتهب می‌شود.علت درد زیر شکم در بارداری سمت چپ

دیورتیکولی در مناطق ضعیف روده بزرگ شکل می‌گیرد که اغلب به آن کولون می‌گویند.

دیورتیکولی در بسیاری از بزرگسالان وجود دارد. با بالا رفتن سن تعداد دیورتیکولی زیاد می‌شود و احتمال تورم و پارگی آن‌ها بالا می‌رود. در نتیجه، دیورتیکولیت در سنین بالاتر شایع‌تر است، اما جوان‌ترها نیز ممکن است به این عارضه دچار شوند.

درد دیورتیکولیت در هنگام غذا خوردن یا کمی پس از غذا زیاد می‌شود.

نشانه‌های دیگر دیورتیکولیت می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

یک عارضه مزمن است که زمانی که فرد نمی‌تواند گلوتن را هضم کند در مجرای گوارش ایجاد می‌شود. گلوتن پروتئینی است که در گندم یافت می‌شود و در غذاها و محصولات متعددی وجود دارد.

وقتی یک فرد به بیماری سلیاک مبتلاست، سیستم ایمنی او به بخش‌هایی از روده حمله می‌کند و موجب دامنه‌ای از مشکلات گوارشی و کمبود ویتامین می‌شود.

نشانه‌های بیماری سلیاک می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

اگر علی رغم داشتن بیماری سیلیاک باردار نیز شده اید، احتمال درد گرفتن زیر شکم سمت چپ در بارداری برای شما محتمل تر از سایر مادران است.

گاز اغلب زمانی که فرد هنگام غذا خوردن هوا می‌بلعد و همچنین حین روند هضم غذا در مجرای گوارش جمع می‌شود.

گاز معمولا جای نگرانی ندارد و معمولا یا از طریق مری یا مقعد دفع می‌شود. گازی که موقتا در مجرای گوارش گیر می‌کند می‌تواند تا وقتی از بدن خارج نشده باعث درد و ناراحتی شود.

گاز می‌تواند به دلایل زیر ایجاد شود:


در طی بارداری به علت تغییرات هورمونی حرکت روده ها کند تر شده و احتمال تجمع گاز افزایش می یابد. به همین علت دلد دردهای ناشی از نفخ شکم یکی از عوارض شایع در بارداری است.

اگر گاز دائمی و همراه با نشانه‌های دیگری باشد بد نیست با پزشک مشورت کنید. نشانه‌های دیگر شامل موارد زیر است:

فردی که توان گوارش لاکتوز را ندارد نمی‌تواند شیر و محصولات لبنی مانند پنیر و ماست را هضم کند. به این خاطر که بدن او آنزیم‌ لاکتاز را به میزان کافی ندارد. لاکتاز، لاکتوز موجود در شیر را که متشکل از قندهای ساده گلوکز و گالاکتز است می‌شکند.

عدم تحمل لاکتوز می‌تواند باعث درد زير شكم سمت چپ شود.

وقتی فرد مقداری زیادی لاکتوز در جریان خون خود داشته باشد، می‌تواند به بروز نشانه‌هایی مرتبط با عدم تحمل لاکتوز مبتلا شود. این نشانه‌ها شامل موارد زیر است:

بیماری کرون و کولیت زخمی عوارض مزمنی هستند که می‌تواند باعث التهاب دردناک در هر جای دستگاه گوارش شوند.

بیماری کرون در روده کوچک شایع‌تر است و کولیت زخمی در روده بزرگ.

هنوز مشخص نیست چه چیزی باعث بیماری کرون یا کولیت زخمی می‌شود. شایع‌ترین نشانه‌ها شامل درد در ناحیه شکمی و اسهال خونی است. همچنین می‌تواند موجب تب و کاهش وزن بی‌دلیل شود. اگر به این عارضه مبتلا هستید، توصیه پی شود قبل از اقدام به بارداری بیماری را درمان کنید.

سوء هاضمه به خاطر جمع شدن اسید پس از غذا خوردن رخ می‌دهد. برای بیشتر مردم درد سوء هاضمه در بخش بالایی شکم رخ می‌دهد. هرچند که نادر است، اما (درد) سوء هاضمه می‌تواند در زیر شکم هم ایجاد شود.

معمولا بیشتر موارد سوء هاضمه خفیف است. نشانه‌های سوء هاضمه احساس سوزش، درد یا ناراحتی خفیف، سوزش معده، نفخ یا باد است.

محصولات کاهش سوء هاضمه زیادی در بازار وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

زونا با همان ویروس آبله مرغان منتقل می‌شود. وقتی فرد به آبله مرغان مبتلا شده است، ویروس در بدن او بصورت نهفته تا پایان عمر باقی می‌ماند. گاهی، ویروس دوباره بازمی‌گردد و موجب درد و کهیر در یک طرف شکم می‌شود.

واکسن‌هایی برای کمک به کاهش خطر ابتلا به این بیماری در زندگی وجود دارد.

نشانه‌های زونا شامل موارد زیر است:


فرد ممکن است پیش از ظاهر شدن کهیر در یک ناحیه احساس درد و خارش کند. همچنین ممکن است دچار تب یا ناخوشی عمومی شود. وقتی کهیر ظاهر شد درد نیز می‌تواند شدید شود.

اگر باردار هستید حتی زمانی که می دانید قبلا به آبله مرغان مبتلا شده بودید، توصیه می شود برای جلوگیری از ابتلا به بیماری زونا، از افراد مبتلا به آبله مرغان تا حد امکان دوری کنید.

یک اختلال روده‌ای و معده‌ای است که تنها پزشک می‌تواند با رد دلایل دیگر برای نشانه‌ها، آن‌را تشخیص بدهد.

نشانه های سندرم روده تحریک پذیر شامل موارد زیر است:

فتق زمانی اتفاق می‌افتد که یک ارگان یا بخش‌های دیگری از بدن به دیواره شکم فشار می‌آورد. گاهی ممکن است یک برآمدگی در وسط شکم یا نزدیک کشاله ران ظاهر شود.

انواع مختلف فتق ممکن است پدید آید و بنا بر دلیل زیرین می‌تواند متفاوت باشد. به دلیل این‌که فتق می‌تواند موجب پدید آمدن مشکلات دیگری شود، لازم است در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

برخی از نشانه‌های دیگر مشکلات فتق شامل موارد زیر است:

در طی بارداری به علت رشد سریع شکم عضلات شکمی تا حدی از ناحیه دیواره میانی از هم گسیخته می شوند، این مساله مادران باردار را نسبت به فتق های شکمی به شدت مستعد خواهد کرد.

یبوست زمانی رخ می‌دهد که فرد نمی‌تواند مدفوع را از بدن خود خارج کند. معمولا به خاطر تغذیه بد و تحرک کم پیش می‌آید. بهبود رژیم غذایی و بیشتر کردن ورزش دو درمان موثر است.

برخی از نشانه های یبوست شامل موارد زیر است:


علت درد زیر شکم در بارداری سمت چپ

کاهش تحرک روده ها در اثر تغییرات هورمونی می تواند مادران باردار را به شدت دچار یبوست کند، به همین دلیل ممکن علت اصلی درد شکمی شما در این دوران فقط و فقط یبوست باشد.

بیشتر سنگ‌ها از انباشت کلسیم ایجاد می‌شود و می‌تواند در کلیه راست یا چپ شکل گیرد.

شخص ممکن است سنگ کلیه داشته باشد و تا قبل از بروز مشکلات، نظیر مسدود شدن بخشی از کلیه یا درد شدید هنگام دفع متوجه آن نشود.

نشانه‌های معمول سنگ کلیه شامل موارد زیر است:


وقتی در روده انسداد ایجاد می‌شود غذا نمی‌تواند از مجرای گوارش عبور کند. این منجر به درد شدیدی می‌شود که نیاز به مراقبت پزشکی فوری دارد.

انسداد روده در افراد مسن بیشتر پیش می‌آید و اغلب به خاطر شرایط دیگری مانند دیورتیکولیت یا سرطان روده ایجاد می‌شود.

نشانه‌های شایع انسداد روده شامل موارد زیر است:

 


اگر درد زیر شکم شدید یا طولانی شد، پزشک می‌تواند با روش‌های مختلفی دلایل احتمالی را تشخیص دهد و مسیر درمانی را شناسایی کند.

این روش‌های شامل موارد زیر است:


وقتی پزشک عمومی تشخیص خاصی را بدهد معمولا فرد را به یک متخصص مانند متخصص بیماری‌های معده و روده معرفی می‌کنند تا مراقبت دقیق‌تری را ارائه دهند.

 


نوع درمان بستگی به بیماری یا شرایطی دارد که موجب درد شده است.

درد زیر شکم به خاطر عفونت، نظیر دیورتیکولیت، معمولا فقط نیازمند آنتی‌بیوتیک و استراحت است.

مشکلات جدی‌تر نظیر فتق یا انسداد روده ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد.

درمان یبوست و گاز اغلب شامل رژیم غذایی اولیه و در موارد حاد استفاده از مسهل است. برای دردهای مزمن‌تر زیر شکم، نظیر درد در سندرم روده تحریک پذیر یا کرون، مدیریت رژیم غذای دقیق‌تر و طولانی‌تر می‌تواند به کنترل نشانه‌های کمک کند.

درمان عدم تحمل غذا، نظیر عدم تحمل لاکتوز، اغلب شامل حذف ماده غذایی از رژیم روزانه است.

مراجعه به پزشک برای درد شکم هر زمانی که درد قابل توضیح نیست یا با نشانه‌های دیگری همراه است مهم می‌شود.

پزشک می‌بایست درد مزمن یا طولانی‌مدت را برای رد کردن هرگونه دلیل جدی مورد بررسی قرار بدهد. پزشک می‌تواند دلیل درد را تشخیص بدهد و برای آن برنامه درمانی تعیین کند تا سبب پدید آمدن درد زیر شکم سمت چپ را برطرف سازد.

 


مطالعه بیشتر:


1- تیر کشیدن زیر شکم در بارداری نشانه چیست؟


2- دردهای شکمی در دوران بارداری نشانه چیست؟


3- مهمترین علل درد زیر شکم در اوایل بارداری


4- دلیل درد زیر شکم سمت راست در بارداری چیست؟


 


نویسنده : تیم تالیف و ترجمه نی نی پلاس


مشکلات سلامتی در بارداری


مشکلات سلامتی در بارداری


مشکلات سلامتی در بارداری


مشکلات سلامتی در بارداری


سقط جنین


مشکلات سلامتی در بارداری


مشکلات سلامتی در بارداری


این بخش در حال طراحی می باشد

مطالب پر بازدید
اندام ها و اعضای مهمی در بدن انسان وجود دارند که خیلی از آن ها در ناحیه شکم هستند و نتیجه میگیریم که ناحیه شکم از اهمیت ویژه ای برخوردار است.اگر مشکلی برای هر یک از آن ها پیش بیاید ما هشدارهایی را از بدن دریافت میکنیم که یکی از این هشدارها درد گرفتگی میباشد و میتوانیم از این هشدارها بفهمیم که بدنمان نیاز به کمک دارد.علت درد زیر شکم در بارداری سمت چپ


یکی از شایعترین دردهای شکمی, درد زیر شکم سمت چپ است که در این مطلب به آن می پردازیم.

به گزارش بهداشت نیوز ، دردهای زیادی ممکن است در مناطق مختلف شکم ایجاد شود که هر کدام از این دردها مربوط به نقطه ایی خاص بوده و علت و درمان آن ها متفاوت باشد. یکی از این مناطق, درد زیر شکم سمت چپ است که بیشتر در زنان و سالمندان رخ می دهد. با این حال ممکن است در هر فردی نشان دهنده علامت بیماری خاص باشد. در سمت چپ, اندام هایی مانند تخمدان, روده کوچک, لوله فالوپ چپ و حالب چپ قرار دارد.

درد در این ناحیه ممکن است به صورت شدید و یا خفیف بوده و همچنین با علائمی مانند: تب, کاهش اشتها, حالت تهوع و استفراغ و یا احساس سنگینی همراه باشد.

علت درد سمت چپ شکم


همانطور که گفته شد چندین اندام مختلف در این ناحیه بدن وجود دارد که هر کدام از آنها ممکن است باعث بروز درد در سمت چپ زیر شکم  شوند. گفتنی است علت درد زیر شکم سمت چپ در مردان و زنان ممکن است متفاوت باشد, لذا ابتدا دلایل کلی آن ذکر شده و سپس به علل آن در خانم ها و آقایان می پردازیم.

یبوست


یبوست می تواند باعث بروز درد زیر شکم سمت چپ شود, که علت آن ناتوانی در دفع مدفوع می باشد که با تخلیه منظم دل درد نیز از بین می رود. برای منظم کار کردن معده و جلوگیری از یبوست و درد سمت چپ شکم می توانید از مایعات زیاد و مواد غذایی حاوی فیبر در رژیم غذاییتان استفاده کنید.

انسداد روده


انسداد روده ممکن است مانع عبور غذا از قسمت پایینی روده شده و همین امر باعث بروز التهاب و درد شدید می شود. در این صورت باید فورا به متخصص مراجعه کرده تا از عفونت شدید و مرگ بافت روده جلوگیری شود.

پاره شدن روده بزرگ


پاره شدن روده بزرگ ممکن است یکی از دلایل درد زیر شکم سمت چپ باشد.

سنگ کلیه


سنگ کلیه ها مواد بلوری کوچکی هستند که در مجاری ادرار ممکن است ممکن است سبب بروز مشکلاتی شوند. زمانی که این سنگها از کلیه به مثانه وارد می شوند تا از بدن دفع گردند باعث درد شدید در ناحیه چپ زیر شکم می شوند. در این حالت ممکن است درد با علائمی مانند تهوع و تب و لرز و ادرار صورتی همراه باشد. در صورت مشاهده این علائم بهتر است که به پزشک متخصص مراجعه کنید. همچنین با مصرف زیاد آب از بروز سنگ کلیه می توان جلوگیری کرد.

عفونت کلیه


عفونت ادراری یکی از شایع ترین عفونتهاست که ممکن است باعث بروز خطراتی شود. این عفونت می تواند به کلیه چپ نفوذ پیدا کرده و باعث ایجاد درد شود. این عفونتها اغلب با مصرف آنتی بیوتیک درمان می شود.

همانطور که در ابتدا ذکر شد, درد زیر شکم سمت چپ در مردان و زنان منشا و دلیل متفاوتی داشته باشد. در ادامه این مقاله به طور اختصاصی به علل این درد در خانم ها و نحوه درمان آن می پردازیم.

بارداری خارج از رحم


به حالتی که تخمک بارور شده در خارج از رحم قرار گیرد, بارداری خارج از رحم می گویند. با رشد جنین درد زیر شکم سمت چپ تشدید شده که با تاخیر در عادت ماهیانه و خونریزی غیر طبیعی واژن همراه است. گفتنی است این حاملگی ممکن است خطراتی را برای زنان بوجود آورد و جنین نیز نمی تواند مدت زیادی در شرایط خارج از رحم زنده بماند.

درد تخمک گذاری


عموما تخمک گذاری دو هفته قبل از دوره قاعدگی انجام می شود. تخمک گذاری در تخمدان چپ سبب بوجود آمدن درد شدید در سمت چپ شکم زنان می شود. این درد اغلب مانند گرفتگی عضلات و گاهی با لکه بینی همراه است. این درد را  می توان با استراحت و مصرف مسکن های طبیعی یا قرص های بی خطر تسکین داد.

کیست تخمدان چپ


کیست تخمدان, کیسه پر از مایعی که بر روی سطح تخمدان رشد کرده و با بزرگ شدن در شکم باعث درد زیر شکم سمت چپ در زنان می شوند. معمولا کیستها بی خطر هستند ولی ممکن است رشد کنند, بسیار بزرگ شوند, تغییر شکل دهند و پیچ و تاب پیدا کنند و در نتیجه درد شدیدی را در ناحیه شکم بوجود آورند. گاهی این درد, کمر و لگن را هم درگیر کرده و با علائمی مانند قاعدگی نامنظم, حالت تهوع و استفراغ و فشار در مثانه همراه است.

منبع : بهداشت نیوز


موضوعات مرتبط


مطالب مرتبط


هماهنگی جهت تبلیغات: 02184215883


کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است

سلام وقت بخیر من تو هفته ۲۹ بارداری هستم و تقریبا از هفته ۲۷ یکی دوبار پهلوی چپم درد گرفت جوری که نمیتونستم تکون بخورم یا نفس عمیق بکشم، الان دردش کمتر شده اما مدتش زیاد شده و دستشویی که میرم خیلی فشار احساس میکنم روی پهلوی چپ، جوری که مجبورم کج بشینم، عفونت هم یکم دارم، دخترمم همش تو پهلوی چپمه، یعنی این درد مال عفونتو تکون خوردن دخترمه،یا چیز دیگه ای ممکنه باشه؟ راهکاری نداره برای کم شدن درد؟

سلام دوست عزیز با توجه به شرح حال شما بهتر است آزمایش ادرار انجام بدهید تا علت درد پهلوی شما بررسی شود موفق باشید. 

نوشته


نوشته


نوشته


علت درد زیر شکم در بارداری سمت چپ

نوشته


مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه “شرایط استفاده از سایت” را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه “شرایط استفاده از سایت” را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید. نقل مطالب این سایت با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت بلامانع است

* لطفا در مورد ایجاد تاپیک و نظرسنجی قبل از ثبت دقت فرمایید زیرا امکان ویرایش و یا حذف مطلب بعد از ارسال وجود ندارد. همچنین شما ملزم به رعایت قوانین و مقررات نی‌نی‌سایت نیز می‌باشید.

* لطفا در مورد ایجاد تاپیک و نظرسنجی قبل از ثبت دقت فرمایید زیرا امکان ویرایش و یا حذف مطلب بعد از ارسال وجود ندارد. همچنین شما ملزم به رعایت قوانین و مقررات نی‌نی‌سایت نیز می‌باشید.

اگه دنبال درمان قطعی سینوزیت حاد و یا پیشگیری از سرماخوردگی کودک خود هستین 

حتما از داروهای گیاهی بیونوریکا آلمان استفاده کنید

کاربر گرامی جهت ارسال پست شما ملزم به رعایت قوانین و مقررات نی‌نی‌سایت می‌باشید علت درد زیر شکم در بارداری سمت چپ

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه “شرایط استفاده از سایت” را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه “شرایط استفاده از سایت” را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید. نقل مطالب این سایت با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت بلامانع است

 !( function( w, d ) { ‘use strict’; var ad = { zone: “brtrha1”, user: “1565432215”, width: 728, height: 90, id: ‘adro-246454’ }, h = d.head || d.getElementsByTagName( ‘head’ )[ 0 ]; if ( typeof w.adroParams != ‘object’ ) w.adroParams = {}; w.adroParams[ ad.id ] = ad; var script=document.createElement(“script”);script.type=”text/javascript”;script.async=1;script.src=”//static-cdn.adro.ir/dlvr/rsdnt.js”;h.appendChild(script); })( this, document );

وب‌سایت رژیم سلامتی: منطقه شکم در پایین و سمت چپ، محل معمول درد، به خصوص در میان زنان و افراد مسن است این منطقه شامل ساختاری واقع در سمت چپ با یک خط فرضی که به صورت عمودی در سطح ناف، و یک خط افقی فرضی در زیر دنده‌های تحتانی چپ است اندام‌ها و ساختار‌های که ممکن است درد را در این منطقه ایجاد کند شامل بخش‌هایی از روده بزرگ، کولون سیگموئید و کولون نزولی، بخش‌هایی از روده کوچک، تخمدان و لوله فالوپ چپ و حالب چپ می‌باشد.

علائم درد پایین سمت چپ شکم ممکن است به عنوان یک نوع حاد یا مزمن از درد باشد درد ممکن است مبهم یا تیز، شبیه چاقوکشی یا سوزشی باشد درد ممکن است متناوب، خود به خود و یا مداوم باشد علاوه بر این، درد‌های شکمی پایین سمت چپ ممکن است با علائم دیگری از جمله از دست دادن اشتها، تهوع، استفراغ، حساسیت به لمس، تب، سنگینی و یا احساس پری و … همراه باشد. بعضی از علل ممکن است بی ضرر باشد در حالی که برخی دیگر ممکن است نیاز به توجه فوری پزشکی باشد.


برخی از علل احتمالی درد در سمت چپ پایین شکم


علت درد زیر شکم در بارداری سمت چپ

دیورتیکولیت


در میان افراد مسن دیورتیکولیت شایع‌ترین درد در سمت چپ شکم است؛ و هنگامی رخ میدهد که یک برآمدگی در دیواره روده سمت چپ، به شکل انگشت مانند و باعث درد آزار دهنده در پایین شکم شود. درد اغلب شدید و ناگهانی، اما معمولا کمتر خفیف شروع و در طول زمان بدتر می‌شود به طور بالقوه در شدت نوسان است.

علائم همراه شامل (تغییرات در اجابت مزاج، اسهال یا یبوست، درد شکم، تهوع و استفراغ، تب، معمولا نفخ شکم کمتر، خونریزی از مقعد) می‌باشد. موارد خفیف ممکن است با استراحت، تغییر در رژیم غذایی و آنتی بیوتیک درمان می‌شود. با این حال، موارد جدی‌تر ممکن است عمل جراحی نیاز داشته باشد.

یبوست


یبوست مزمن و یا حاد می‌تواند سبب درد در ناحیه سمت چپ شکم شود این به عنوان یک ناتوانی در دفع مدفوع به طور منظم شناخته شده است و معمولا با اجابت مزاج، رها می‌شوند یبوست وقتی رخ می‌دهد که عبور مدفوع، که معمولا سخت است، کمتر از ۳ بار در هفته باشد سایر علائم شامل نفخ و احساس پری یا فشار در رکتوم است دارو‌های مسهل و یک رژیم غذایی با فیبر بالا و مصرف مقدار زیادی مایعات معمولا مشکل را حل می‌کند.

انسداد روده


هر بیماری با انسداد در قسمت سمت چپ روده کوچک و یا بزرگ می‌تواند سبب درد سمت چپ پایین شکم می‌شود این ممکن است شامل (ولولوس یا پیچش روده بزرگ، فتق اینگوئینال استرانگوله، تومور یا چسبندگی‌ها (باند فیبری بافت در شکم) و انسداد روده مانع از عبور طبیعی غذا و مایعات از پایین روده و می‌تواند سبب التهاب و درد می‌شود.

درد در قسمت تحتانی شکم در سمت چپ مانند درد گرفتگی عضلات متناوب است تهوع، استفراغ، اسهال یا یبوست همراه آن است با بدتر شدن انسداد ممکن است با عدم دفع گاز یا مدفوع یک تورم در شکم ایجاد شود این درد نیز ممکن است گسترش یافته و عمومی شود.

نیاز به مشاوره پزشکی فوری برای جلوگیری از خطر مرگ بافت روده که می‌تواند منجر به عوارضی مانند عفونت شدید و شوک سپتیک شود وجود دارد.

میتل اشمیتز (mittelschmerz)


درد تخمک گذاری و یا میتل اشمیتز مربوط به تخمدان چپ که دو هفته قبل از دوره قاعدگی رخ می‌دهد و ممکن است باعث ناراحتی خفیف تا متوسط در منطقه تحتانی شکم در سمت چپ شده و ممکن است به صورت درد شدید و ناگهانی مانند مانند گرفتگی عضلات باشد و ممکن است با لکه بینی همراه باشد درد تخمک گذاری سمت چپ شایع است و اغلب درد با استراحت و مسکن برطرف می‌شود.

کیست تخمدان چپ


کیست تخمدان کیسه پر از مایع بر روی سطح تخمدان که ممکن است رشد کرده و با بزرگ شدن در ناحیه شکم تولید ناراحتی نماید آن‌ها معمولا بی ضرر هستند و دلیلی برای نگرانی نیست، اما گاهی اوقات ممکن است رشد کرده و بسیار بزرگ شده و پیچ و تاب پیدا کند و سبب تولید درد مبهم در ناحیه شکم به سمت چپ نماید این درد ممکن است ثابت و یا متناوب باشد درد ممکن است به کمر انتشار پیدا کند درد لگنی ممکن است در نزدیکی ابتدا یا انتهای یک دوره قاعدگی رخ دهد زنان همچنین ممکن است دچار تهوع، استفراغ، احساس پری یا سنگینی در شکم، بی نظمی قاعدگی و فشار در راست روده یا مثانه را تجربه کنند.

بیشتر کیست‌ها بدون درمان پزشکی برطرف می‌شوند، اما باید در هنگام تجربه درد شدید و ناگهانی در ناحیه شکم همراه با تب و استفراغ با یک پزشک مشورت کنید.

سنگ کلیه چپ


سنگ‌های کلیه معمولا کوچک هستند مواد بلوری که در داخل کلیه‌ها رسوب و اغلب سبب متمرکز شدن ادرار است هنگامی که سنگ کلیه از طریق دستگاه ادراری از کلیه به مثانه عبور می‌کند درد شدید و ناگهانی می‌تواند در سمت چپ شکم در زیر دنده‌ها رخ دهد درد ممکن است به سمت کنار چپ انتشار و برگشت کند و به قسمت تحتانی شکم سمت چپ و کشاله ران انتشار یابد درد معمولا کرامپی و به شدت در نوسان است سایر علائم همراه شامل (تهوع، استفراغ، تب و لرز، درد به هنگام ادرار، ادرار (قرمز، صورتی، بد بو و یا ابری) و تکرر ادرار می‌باشد.

مصرف دارو‌های ضد درد و نوشیدن مقدار زیادی آب ممکن است درد ناشی از سنگ کلیه را کاهش دهد با این حال، اگر درد شدید است مشاوره پزشکی ممکن است لازم باشد و عمل جراحی برای برداشتن سنگ ممکن است انجام شود.


عفونت کلیه چپ


عفونت دستگاه ادراری می‌توانند به کلیه چپ گسترش یافته و باعث درد شکم سمت چپ شود که می‌تواند به پشت، پهلو و کشاله ران گسترش یابد درد بر خلاف سنگ کلیه ناگهانی نیست و بیمار معمولا احساس ناخوشی، و علائمی مانند تب و استفراغ، ادرار کردن دردناک و مکرر دارند خون یا چرک در ادرار دیده می‌شود.

عفونت کلیه باید فورا با آنتی بیوتیک درمان شود، زیرا عفونت می‌تواند گسترده شده و به کلیه‌ها آسیب برساند.

بارداری خارج از رحم


حاملگی خارج از رحم وقتی رخ می‌دهد که تخمک بارور شده در تخمدان چپ، لوله فالوپ، و یا در هر نقطه از حفره شکم در خارج از رحم کاشته شود همانطور که جنین رشد می‌کند سبب درد شدید در سمت چپ پایین شکم می‌شود این مشکل معمولا با علائم اوایل حاملگی، تاخیر دوره قاعدگی و خونریزی واژینال همراه است.

از آنجا که حاملگی خارج رحمی نمی‌تواند مانند یک حاملگی طبیعی ادامه پیدا کند مشاوره فوری پزشکی نیاز است چرا که لوله فالوپ ممکن است پاره شود و خونریزی تهدید کننده زندگی باشد.

به طور خلاصه شایع‌ترین علل درد قسمت تحتانی شکم در سمت چپ


علل کمتر شایع درد سمت چپ شکم


بیماری کرون 


یک بیماری التهابی روده است و با درد شدید شکم، اسهال شدید و سوء تغذیه مشخص می‌شود. این وضعیت می‌تواند ناتوان کننده و حتی ممکن است به عوارض کشنده منجر شود.

کولیت اولسراتیو


یکی دیگر از بیماری التهابی روده است که مزمن و ناتوان کننده است که با علائمی مانند گرفتگی عضلات، درد شدید و اسهال خونی مشخص می‌شود که منجر به از دست دادن وزن می‌شود.

آنوریسم آئورت شکمی 


هنگامی رخ می‌دهد که بخش پایین‌تر آئورت بزرگترین رگ خونی تضعیف و برجسته شود که باعث درد شکم و پشت می‌شود.

اندومتریوز 


هنگامی رخ میدهد که بافت رحمی در خارج از رحم رشد می‌کند از جمله در تخمدان چپ، لوله‌های فالوپ یا روده و باعث درد شدید که معمولا با قاعدگی منطبق است.علت درد زیر شکم در بارداری سمت چپ

تشخیص گرفتگی پایین شکم


گاهی اوقات دکتر از سابقه پزشکی بیمار و معاینه فیزیکی می‌تواند تشخیص دهد که چه چیزی باعث درد پایین شکمی است. با این حال، او نیز ممکن است نیاز به انجام تست‌های آزمایشگاهی برای تأیید تشخیص و یا برای رد کردن سایر علل داشته باشد.

این آزمایشات تشخیصی ممکن است شامل:


درمان گرفتگی‌ها در ناحیه شکم


بسیاری از مردم دل درد قسمت تحتانی شکم دارند که برخی از علائم خفیف هستند با چند درمان خانگی از بین می‌رود.

هنگامی که به دنبال توصیه‌های پزشکی حتی پس از مصرف برخی از دارو‌های خانگی علایم بدتر شوند یا باقی بماند. شما باید بلافاصله یک دکتر را ببینید اگر شما علائم متوسط تا شدید مانند استفراغ مداوم، اسهال، خونریزی و تب بالا دارید. یا برخی از این شرایط مانند حاملگی خارج از رحم، طحال پاره شده و یا آنوریسم آئورت شکمی ممکن است تهدید کننده زندگی باشد و باید به صورت اضطراری درمان می‌شود.


بیماری سلیاک


بیماری سلیاک یک بیماری مزمن است که در دستگاه گوارش رخ می‌دهد زمانی که یک فرد نمی‌تواند هضم گلوتن را انجام دهد. گلوتن پروتئین موجود در گندم است و در غذا‌های مختلف و محصولات سلامت موجود است. پ

هنگامی که یک فرد مبتلا به بیماری سلیاک باشد سیستم ایمنی بدن آن‌ها به بخش‌های روده حمله می‌کند و موجب مشکلات زیادی در زمینه‌های گوارشی و کمبود ویتامین می‌شود.

علائم بیماری سلیاک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

کودکان مبتلا به بیماری‌های سلیاک ناشناخته نیز ممکن است از ناراحتی در معرض سوء تغذیه و موانع رشد در اثر این بیماری رنج ببرند.

گاز


گاز اغلب در دستگاه گوارش در هنگام غذا خوردن به دام می‌افتد و همچنین از طریق فرایند‌های هضم طبیعی بلعیده می‌شود.

به طور معمول، گاز چیزی است که نگران نباشید و از طریق رکتوم یا مری عبور می‌کند. گاز که به طور موقت در دستگاه گوارش جا به جا می‌شود می‌تواند درد و ناراحتی ایجاد کند تا از سیستم خارج شود.

گاز می‌تواند ناشی از:


اگر درد گاز مکرر یا همراه با علائم اضافی باشد ممکن است شخص با پزشک صحبت کند. سایر علائم عبارتند از:

عدم تحمل لاکتوز


کسی که لاکتوز را تحمل نمی‌کند مشکلاتی در هضم شیر و محصولات وابسته به شیر مانند پنیر و ماست دارند. این به این دلیل است که فرد دارای مقدار کافی آنزیمی به نام لاکتاز ندارد.

لاکتاز، لاکتوز را در شیر تجزیه می‌کند که شامل قند گلوکز ساده و گالاکتوز می‌باشد.

هنگامی که یک فرد سطح بالای لاکتوز را در جریان خون خود دارد ممکن است علائم مرتبط با عدم تحمل لاکتوز را تجربه کند. این علائم عبارتند از:

سوء هاضمه


سوء هاضمه ناشی از افزایش اسید پس از غذا است. برای اکثر افراد درد شکم در قسمت فوقانی شکم رخ می‌دهد. در حالی که نادر است، سوء هاضمه در قسمت پایین شکم رخ می‌دهد.

به طور معمول، اغلب موارد سوء هاضمه خفیف است. نشانه‌های سوء هاضمه عبارتند از: احساس سوزش، درد و یا ناراحتی جزئی، سوزش سر دل، التهاب و یا گاز.

فتق


فتق وقتی اتفاق می‌افتد که یک عضو یا قسمت دیگر بدن به دیواره شکم هل داده شود. گاهی اوقات ممکن است یک توده در قسمت میانی یا نزدیک کشاله ران ظاهر شود.

انواع مختلف فتق وجود دارد که با توجه به علت اصلی آن متفاوت است. از آنجایی که فتق ممکن است باعث ایجاد مشکلات بیشتر شود ضروری است که در اسرع وقت دکتر را ببینید.

بعضی علائم اضافی عوارض فتق وجود دارد:


“),t.close()},t.write(‘


“),t.close()},t.write(‘


“),t.close()},t.write(‘


“),t.close()},t.write(‘“),t.close()},t.write(‘


در حالت طبیعی یک خانم باردار نباید دردهای دائمی یا مکرر داشته باشد. … ادامه خبر

جستجوگر خبر فارسی، بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویری است (قانون تجارت الکترونیک). برای مشاهده متن خبری که جستجو کرده‌اید، “ادامه خبر” را زده، وارد سایت منتشر کننده شوید (بیشتر بدانید …)

با دوستان خود به اشتراک بگذارید


می پسندم


علت درد زیر شکم در بارداری سمت چپ

8


سایر خبرها


جامعه نیز با اندوه گفت: متاسفانه شخصیت نیر در جامعه ما بسیار زیاد است اما ما آبروداری می کنیم که سیاه نمایی نشود. بسیاری از خانم ها که با من درد و دل می کنند از دوست پسرهای مخفی خود می گویند. این وضعیت بعدها در جامعه ما آسیب زا می شود و بسیار خطرناک است. من در این فیلم نشانه کوچکی از این مسئله بیان کردم. دوستی 90 درصد این افراد از درد و دل شروع می شود و به تدریج علاقه مند می شوند. در خانواده های بسته …

واحد دانشگاهی 3 هزار دانشجو کارشناسی ارشد و دکتری در حال تحصیل باشند ما باید 3 هزار تز و حل مسله داشته باشیم اما متاسفانه امروز دانش آموخته هایی را داریم که قادر به حل هیچگونه مسئله خاصی در زمینه تخصصی رشته خود را ندارند وی گفت: عده ای نیز می گویند کیفیت مقابل کمیت قرار دارد و اگر به سمت رشد کمی برویم، حتما کیفیت را فدا کرده ایم، با این حال ما واقعیت ها و اشکالات این حوزه را می دانیم و …

به سمت شبکه فیبر نوری می روند و همین باعث شده تا دانشگاه ها از نظر ارتباطات و فناوری عقب ماندگی زیادی نسبت به سایر نقاط دنیا داشته باشند. وزیر ارتباطات ادامه داد: ما پروانه ای را با کمک سازمان تنظیم مقررات ایجاد کردیم تا دانشگاه ها بتوانند از شبکه فیبر نوری استفاده کنند اما نسبت به حالت عادی هزینه را به صورت اقساطی و ماهانه پرداخت کنند که می تواند در تجهیز دانشگاه ها به تکنولوژی بروز و …

برای تعیین وضعیت قرارگیری جنین در بدن، انجام می شود. جنین به طور معمول باید با سر به طرف پایین در رحم قرار گرفته باشد. بنابراین یک خانم باردار در طول دوره نه ماهه بارداری چهاربار نیاز به سونوگرافی دارد و بیشتر از این در حالت عادی اصلا ضرورتی ندارد و بهتر است برخی از مادران که در این مورد کمی نگرانی و وسواس دارند این نکته را مدنظر قرار دهند. 9- مزایا و معایب سونوگرافی های سه …

، مثلا قبلا 350 بود و حالا به 300 رسیده است، یا خانم می گوید که لکه بینی قهوه ای داشته یا درد زیر شکم دارد، در چنین مواقعی به حاملگی خارج از رحم شک می کنیم و بیمار حتما باید تحت نظر پزشک باشد. توصیه می کنم یک سونوگرافی و تست بتای سی جی انجام دهید.

از زمانی که خبردار می شوید مسافر کوچکی در راه دارید، سوال ها و اما و اگرهای بسیاری در ذهن شما ایجاد می شود. دلتان می خواهد از سلامت فرزندتان خاطرجمع شوید و به شدت کنجکاوید که جنسیت مهمان کوچک زندگیتان را بدانید. سونوگرافی یکی از روش های پاسخ گفتن به برخی از این سوال هاست. دکتر طاهره کرامتی، متخصص زنان، زایمان و نازایی به تمامی سوال های مادران باردار درباره سونوگرافی پاسخ داده است. …

…> مقیسه گفت: شما در تمام اقاریر خود گفته اید که من اینها را هدیه کرده ام. زنجانی پاسخ داد: در نهایت قرار بود فلاح از تمام شرکت هایی که در آن عضو هیات مدیره است سه درصد سود بگیرد. قاضی مقیسه گفت: شما یک میلیارد هدیه به دختر ایشان داده اید؟ زنجانی گفت: بله، از پول خودم بود. مقیسه گفت: خانم آقای فلاح اقرار کرده است که بابت این خانه ها هیچ پولی نداده است. خانه …

زیاد از آن برای سلامتی آنها مضر است. دانشجویان باید خوابگاه را نه محل خواب، که مانند منزل خود تلقی کنند و فضای شور و نشاط را در آن ایجاد کنند. به ویژه دانشجویان پزشکی که باید سال های طولانی تری در خوابگاه می مانند به رعایت این نکات بیش تر نیاز دارند. ورزش: خوابگاه هایی که با نشاط هستند، حتما باید برنامه ورزشی داشته باشند و اگر نداشتند حتما خود بچه ها این کار را انجام …

حد طبیعی برود. چگونه نوزاد را به شکل صحیح قنداق کنیم: پس از انتخاب صحیح پارچه یا پتوی مناسب، آن را به شکل مربع بزرگ درآورید و روی زمین پهن کنید. گوشه ای از این مربع بزرگ را از بالا به سمت پایین انتقال دهید. سر نوزاد را روی گوشه تاشده قرار دهید و نوزاد را به حالت درازکش روی پارچه قرار دهید. سمت راست پتو را یک تا زده و سپس روی نوزاد قرار دهید به طوری که دست راست نوزاد را دربر گیرد. سمت چپ …

نیچه در میان ایرانیان اهل فلسفه و فرهنگ نیز بسیار پر طرفدار است و ترجمه های متعددی از آثار اصلی او شده و شروح مختلفی راجع به آنها و اندیشه اش نگاشته و ترجمه شده است. بخشی از این اقبال گسترده بدون تردید به دلیل اقبالی است که نیچه به فرهنگ ایرانی داشته است، اشارات او به حافظ و نام گذاری یکی از مهم ترین کتاب هایش به زردشت سرراست ترین نشانه های این ارادت است. به گزارش اعتماد، فراتر از آن …

زنان صاحب نافی بیرون زده می شوند اما جای نگرانی وجود ندارد. مثل اغلب تغییرات دوران بارداری که بعد از زایمان نشانه های شان از بین می رود، ناف بیرون زده شما هم مدتی بعد از به دنیا آمدن فرزندتان به حالت قبلی بازمی گردد. ترک های شکم از بین می رود؟ به جای اینکه شما را به محو شدن ترک های ناشی از بزرگ شدن شکم امیدوار کنیم، بهتر است از شما بخواهیم با مراقبت های صحیح راه را برای ایجاد این …

اجرا کنید. برای این کار ابتدا دست های نوزاد را صاف و از مچ دست بگیرید و به بیرون بکشید و چند ثانیه به همین حالت نگه دارید. دست ها را به صورت ضربدری روی شکم قرار دهید، چند ثانیه نگه دارید و به نوبت جای دست ها را عوض کنید. بازوها را به سمت بالا بکشید و سپس به سمت پایین با زاویه قائمه نگه دارید. پاها را نیز به طور ضربدری روی شکسم قرار دهید و پس از چند ثانیه جای پاها را عوض کنید. این نکات را …

. چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟ در مواردی هم لازم است که بیماری کودک کاملا جدی تلقی شود و اگر تا کنون به پزشک متخصص کودکان مراجعه نکرده اید با مشاهده موارد زیر حتما اقدام کنید: اگر هرگونه شکی در تشخیص وجود داشته باشد. اگر بیماری با درمان های ساده برطرف نشود. اگر خون در استفراغ وجود داشته باشد. اگر کودکتان دچار کم خونی باشد. اگر سرفه های پایدار یا …

مادر کمک می کند که رحمتان به اندازه قبل برگردد و بخشی از اضافه وزن شکمی پس از زایمان از بین برود. مایعات زیاد بنوشید نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز سوخت و ساز بدن شما را افزایش می دهد. نوشیدن آب همچنین مانع پرخوری و ریزه خواری می شود. البته دلیل قطعی وجود ندارد که حتماً 8 لیوان آب در روز بنوشید. فعالیت بدنی داشته باشید اگرچه رژیم غذایی برای کاهش وزن مهم است، اما بخشی از فرایند کاهش وزن شما باید متمرکز بر فعالیت های بدنی منظم شامل ورزش های هوازی و تمرینات قدرتی برای سوزاندن کالری، حفظ عضلات و استخوان های قوی باشد …

ادبی است. به گزارش عطنا به بهانه سالروز درگذشت شهریار اعتماد با علی اصغر شعردوست گفت وگویی داشته که در ادامه می خوانید: در حال حاضر در تقویم رسمی کشور 27 شهریورماه سالروز درگذشت شهریار را روز شعر و ادب پارسی نامیده اند. این پیشنهاد از سوی علی اصغر شعردوست، منتقد و پژوهشگر ادبی و نماینده پیشین تبریز در مجلس شورای اسلامی مطرح شد. هرچند همان گونه که انتظار می رفت این نامگذاری …

جمعیت سالمندی در مازندران رشد فراوانی داشته است، گفت: در سرشماری سال 90 تعداد سالمندان برابر با 320 هزار نفر معادل 9.8 درصد جمعیت مازندران را تشکیل می دادند اما در سرشماری سال 1395 این مقدار به 374هزار نفر معادل 11.4 درصد رسیده است.این آمار حاکی از این امر بوده که جمعیت استان به سمت پیر شدن می رود که نشان از سطح بالای رفاه اجتماعی در مازندران است . مدیرکل بهزیستی مازندران افزود …

پورسیدآقایی با بیان اینکه هماهنگی های لازم با تمامی نهادهای مرتبط با آغاز مهرماه انجام شده است؛ افزود: خوشبختانه مدیران مجموعه های داخل شهرداری و نمایندگان پلیس راهور تهران بزرگ، آموزش و پرورش، اورژانس تهران، فرمانداری، استانداری در ستاد استقبال از مهر حضور دارند تا در صورت لزوم دستورات و تمهیدات ویژه ای را برای مهار و کنترل ترافیک اول مهرماه و خدمت رسانی به شهروندان داشته باشیم. وی …

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار راهنمای سفر من، در آستانه روز ملی شعر و ادب فارسی، هفتمین نشست از سلسله نشست های کتاب خوان تخصص شعر، با مشارکت اداره کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه و موسسه شهرستان ادب با حضور خانم حسنی خونسار مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، استاد محمد جواد محبت، دکتر محمود اکرامی فر، اصغر عظیمی مهر شاعر و مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری کرمانشاه، شاعران …

…. تورم شدید لب ها، صورت یا زبان خواب آلودگی سرگیجه. سردرد حرکات لرزان و راه رفتن غیرمتعارف (آتاکسی). خارش پوست. درد در عضلات یا مفاصل. تیره شدن ادرار اختلالات بصری. گیجی. حالت افسردگی. هذیان ها اختلالات کبدی. اختلال اعصاب محیطی به نام نوروپاتی محیطی است که موجب ضعف و بی حسی می شود (در درمان طولانی مدت یا فشرده). کاهش تعداد گلبول های سفید خون (لوسمی). تشنج اگر می خواهید اطلاعات بیشتری …

مناسبی بیش از گذشته داشته باشیم. ربیعی همچنین تلفیق دانش با مشتری مداری، ایجاد بازار و حرکت به سمت تقاضا را ضروری دانست و گفت: حتماً باید زمینه های ایجاد تقاضا ایجاد شود و این امر با اتصال تحقیقات به بازار محقق می شود. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ابراز امیدواری از فعالیت های معاونت فناوری ریاست جمهوری، خاطرنشان کرد: این معاونت با نگاه درست، دقیق و متفاوت فهم جدیدی از …

درجه حرارت (به خصوص کاهش درجه حرارت بدن)، تشنج، آسیب مغزی، کمای عمیق، ازدست رفتن واکنش های طبیعی نوزادی و خونریزی داخل جمجمه (ناشی از نقص سیستم انعقادی) هستند. همه این حالت ها نشانه افزایش آمونیاک خون است. دوران شیرخوارگی و کودکی: اختلال رشد جسمانی، مشکلات تغذیه ای، استفراغ، آسیب مغزی حمله ای با بروز خواب آلودگی، عدم تعادل و تشنج دوران نوجوانی و بزرگسالی: بیشتر در فرم های …

خیلی جاها را داشته باشید. مثلا در همین دوره، خودشان گفتند که من سه خانم را برای سه وزارتخانه کاندیدا کردم؛ ولی نشد . نگفتند چرا نشد، حتما ملاحظاتی بود یا فشاری در کار بود. خیلی کارهای دیگر هم ایشان می خواست انجام دهد که نشد. حتما ملاحظاتی در کار بوده است؛ اما ایشان از نظر دیدگاه تفاوتی نکرده اند. آقای روحانی چه قدر افراد را طرف مشورت قرار می دهند و چه قدر به این مشورت ها توجه می کنند؟ آیا …

بار باید به حساب ریخت؟ در این میان نجفی نماینده دادستان با بیان اینکه بابک زنجانی می گوید به بانک خارجی پول را داده است، باید گفت بر اساس قرارداد تعهد داشته همین وجوه را برای نفت بریزد. زنجانی پاسخ داد: اینها ساختگی است. نماینده دادستان گفت: اینها به درد نمی خورد. بابک زنجانی گفت: همه چیز شما به درد می خورد برای ما به درد نمی خورد؟ اگر پول شرکت نفت پاس …

رادیاتور لازم است به نوع نصب آن نیز توجه شود، اینکه آیا قرار است رادیاتور از چپ به راست نصب شود یا از راست به چپ؟ نوع انتخاب شما باید با سیستم لوله کشی آب رادیاتور سازگار باشد. علاوه بر این اگر می خواهید بنا به هر دلیلی رادیاتور را به صورت افقی نصب کنید لازم است که توجه داشته باشید که رادیاتور انتخابی شما قابلیت نصب افقی را داشته باشد. ب) رادیاتورهای برقی در …

. آمریکا به خاطر هند مجبور به تغییر قوانین داخلی خود شد و بالاجبار به همکاری هسته ای با این کشور روی آورد. در چین هم علیرغم فقر و گرسنگی بسیار “مائو” تصمیم به ادامه پروژه هسته ای این کشور گرفت. کره شمالی هم ابتدا “ان پی تی”(پیمان نامه منع گسترش سلاح های اتمی) را پذیرفته بود ولی بعد از آگاهی نسبت به سرنوشت عراق و لیبی به سمت بازدارندگی شدید رفت و آمریکا را به تهدید به درد شدید کرد. …

روز نو : علیرضا بیرانوند در پایان دیدار تیمش بت پیکان از مصدومیت بازوی خود خبر داد. بیرانوند گفت درد شدیدی از ناحیه بازوی سمت چپ دارد و احساس می کند دستش دچار دررفتگی شده است. قرار است فردا وضعیت دست بیرانوند به طور دقیق بررسی شود. امکان اینکه این دروازه دو دیدار آینده تیمش مقابل سپاهان و الهلال را از دست بدهد زیاد است. …

را به سمت چپ می زنم؛ ولی آخرین باری که به سمت چپ زدم، پنالتی خراب شد بنابراین این بار به سمت راست زدم و گل شد. تو به تیم ملی ایران دعوت شدی تا در اردوی این تیم در روسیه که 10 اکتبر آغاز می شود حضور داشته باشی. اوضاع چطور است؟ -من با مسئولان فدراسیون ایران در ارتباط بودم تا برایم ویزا روسیه را اخذ کنند. آنها می خواستند من آخر سپتامبر به تیم اضافه شوم؛ ولی ما یک بازی در لیگ …

رفلکسولوژی رفلکسولوژی یک تکنیک طب فشاری است که معمولا فشار سیستماتیک انگشتان شصت و اشاره را به همه مناطق از پا وارد می کند.اعتقاد بر این است که مسیرهای عصبی از بالای سمت راست سر پایین از طریق بدن به دست و پا ها کشیده می شود.بنابراین اعتقاد بر این است که فشار اعمال شده به مناطق خاصی از دست و پا برای تحریک تمام اعضای بدن و سیستم های نشسته بر روی مسیرهای عصبی را تحریک می کند.این کار هر …

سوختن زبان به واسطه خوردن غذای داغ تا استفاده نادرست از مسواک را شامل می شوند. البته، درد دهان می تواند به واسطه بهداشت ضعیف دهان و دندان نیز شکل بگیرد. اما این درد باید پس از گذشت مدتی از بین برود، به ویژه در افرادی که بهداشت دهان و دندان خود را رعایت می کنند. نشانه های جدی دیگر نیز می توانند به بروز مشکلی جدی اشاره داشته باشند، که از آن جمله می توان به وصله های قرمز و سفید روی لثه ها …

مختلف انرژی هسته ای از جمله صدور رادیو دارو به کشورهای مختلف و ایمنی هسته ای از دیگر موضوعات مورد اشاره در سخنرانی رئیس هیات ایرانی شرکت کننده در شصت و یکمین اجلاس کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی بود. صالحی همچنین به گرانادا به عنوان عضو جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی خوشامد گفت و برای یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که برای سومین بار عهده دار این سمت شد، آرزوی …

“),t.close()},t.write(‘


“),t.close()},t.write(‘درد شکمی یکی از دلایل اصلی مراجعه افراد به پزشک است. درد شکمی سمت چپ می تواند هر گونه ناراحتی یا ناخوشایندی باشد در سمت چپ شکم احساس شود. علل و عوامل زیاد باعث ایجاد درد شکم در سمت چپ می شود. اغلب درد های شکمی در سمت چپ  هیچ جای نگرانی ندارد. افرادی که مدام به درد شکم در سمت چپ دچار می‌شوند و این درد مشکلاتی را برای آن‌ها ایجاد کرده است، به مراقبت‌های پزشکی نیاز دارند.

درد شکم یک علامت رایج است که منجر به میلیونها بازدید سرپایی می شود و در واقع یکی از رایج ترین علل مراجعه به پزشک است. درد شکم در سمت چپ بسیار شایع است. از آنجا که زنان به طور مشخص اندام های بیشتری دارند نسبت به مردان در ناحیه شکمی دارند (رحم، لوله های فالوپ و تخمدان)، احتمال بیشتری دارد که از درد شکمی در این ناحیه نسبت به مردان رنج ببرند. همچنین شرایط خاص بیماری های که در زنان نسبت به مردان شایع تر است موجب درد شكم در سمت چپ زنان می شود مانند کیست تخمدان یا سندرم روده تحریک پذیر که در زنان بیشتر است. هر گونه آسیب یا عفونت یا فشار روی هر یک از اعضای بدن در سمت چپ شکم ممکن است به درد شکمی سمت چپ منجر شود.

گاهی ممکن است درد این قسمت شکم از اندام هایی که در این ناحیه مستقر نیستند، ایجاد شود مانند درد در بیضه چپ در مردان که می تواند به سمت چپ شکم منتقل شود.

اگر تمایل دارید درباره بیماری‌های درد شکمی اطلاعات بیشتری کسب کنید، کافیست با پر کردن فرم زیر «کتابچه درد شکمی» را در ایمیل خود دریافت نمایید.

برای درک بهتر مبدا و علل درد شکم در سمت چپ ، مهم است که اندام های سمت چپ شکم را بشناسیم. اندام هایی که در این قسمت مسبب درد می شوند عبارتند از بخش هایی از تخمدان، رحم، بخش هایی از روده کوچک، طحال، روده بزرگ، کولون سیگموئید و کولون نزولی، لوله فالوپ سمت چپ و حالب چپ هستند.علت درد زیر شکم در بارداری سمت چپ

علایم درد شکم سمت چپ به انواع حاد و مزمن، مبهم و آشکار، مداوم و تناوبی تقسیم می شود. درد در این ناحیه امکان دارد با علایمی همچون: تهوع، استفراغ، تب و لرز، بی اشتهایی، حساس شدن به لمس و احساس سنگینی در این ناحیه همراه باشد.

 


عمده بیماری‌های مربوط به شکم درد مرتبط به تخصص داخلی است. برای مشاهده لیست پزشکان داخلی و دریافت نوبت اینترنتی از متخصصین داخلی اینجا را کلیک کنید.


 


درد شکم در هر قسمتی از شکم یک نشانه ای دارد و نمایانگر یک بیماری متفاوت است. بیماری های و دلایل اصلی ایجاد درد شکم در سمت چپ را با هم بررسی می کنیم.

به حالتی که در جداره داخلی روده بزرگ یا کولون کیسه های برآمده تشکیل می شود، به این حالت دیورتیکولیت می گویند. به تدریج این کیسه‌ها دچار عفونت یا التهاب می شوند. رایج‌ترین و شدیدترین علائم این مشکل با درد شدید در ناحیه پایین و سمت چپ شکم همراه است. دیورتیکولیت یکی از رایج ترین درد های سمت چپ شکم است و به طور کلاسیک همراه با تب، تغییر عادت های روده، گاهی اوقات خونریزی، لرز و علائم نسبتا موضعی است. در موارد جدی، دیورتیکولیت می تواند منجر به خونریزی، فتق یا انسداد روده شود. تشخیص بیماری نیاز به آزمایش های فیزیکی و تصویربرداری دارد.

ورم یا اماس روده که به آن کولیت نیز می گویند، یک بیماری التهابی روده است که باعث التهاب طولانی مدت در بخشی از دستگاه گوارش می کند. معمولا داخلی ترین سطح روده بزرگ و راست روده تحت تاثیر قرار می گیرد. در حالی که درد شکمی مرتبط با دیورتیکولیت اغلب به طور ناگهانی رخ می دهد، علامت کولیت (التهاب روده بزرگ) به تدریج گسترش می یابد. همچنین کولیت با تغییرات در عملکرد روده (اسهال یا اسهال خونی) همراه است و معمولا دیورتیکولیت آن را نشان نمی دهد. کولیت اغلب به علت عفونت (از جمله مسمومیت غذایی)، کم خونی و واکنش های خود ایمنی ایجاد می شود.

زمانی که معده دچار التهاب یا عفونت خفیف در لایه مخاطی می شود، به آن ورم معده یا گاستریت می گویند. در بعضی مواقع در اثر طولانی شدن التهاب فرد مبتلا به زخم معده می شود. التهاب می تواند به علت عفونت، استفاده منظم از داروهای ضد درد یا الکل ایجاد شود. زخم معده و گاستریت یکی از شایع ترین علل درد شکم در سمت چپ هستند و معمولا با یک درد عمیق مواجه می شوند که ممکن است در شب بدتر شود. اغلب با حالت تهوع و استفراغ، کاهش وزن و مدفوع تیره همراه است.


 


تخمدان ها در شکم در هر دو طرف رحم واقع شده اند. بعضی از زنان کیست تخمدان را در طول دوران زندگی خود تجربه می کنند، اما معمولا بدون درد هستند و خود به خود از بین می روند. بسیاری از زنان حتی متوجه نمی شوند که آنها کیست تخمدان داشته اند. با این حال، در بعضی موارد، کیست می تواند درد لگنی ایجاد کند. اگر درد شدید همراه با تب، سرگیجه یا تنفس سریع باشد، ممکن است یک کیست پاره شده یا پیچ خوردگی تخمدان باشد؛ هر دو به درمان فوری نیاز دارند. در حالی که هیچ راهی برای جلوگیری از کیست تخمدان وجود ندارد، می توان آنها را در معاینه لگن معمول یا از طریق سونوگرافی تشخیص داد.

سنگ کلیه چپ، یا عفونت یا تومور، می تواند درد شکمی بالا و یا شکمی را در سمت چپ ایجاد کند. هر گونه رسوبات که درون کلیه ها ایجاد می شود و موجب بروز درد در ناحیه کمر و پهلو می شود سنگ کلیه می نامند. علاوه بر درد شکمی، احتمالا علائم ادراری مانند ناراحتی، تغییر رنگ، بوی ناپایدار یا نیاز مداوم به خالی شدن مثانه در فرد مبتلا دیده شود. سنگ کلیه به دلایل مختلفی همچون سابقه ی خانوادگی و یا عادات نادرست تغذیه ای به وجود می آید که با توجه به نوع سنگ و شرایط بیمار درمان می شود.

یکی از بیماری هایی است برخی زنان به دلایل مختلف به آن مبتلا می شوند بیماری التهاب لگن است. عفونت مقاربتی و باکتری ها، عفونت لگنی زنان، آندومتریوز شدید، سرطان دهانه رحم و … از علل بیماری التهاب لگن است. بیماری التهابی لگن ممکن است نشانه ای ایجاد نکند، اما در موارد دیگر، می تواند باعث درد شکم یا لگن، تب، ادرار دردناک و یا دردناک بودن رابطه جنسی شود.

نفخ معمولا دردناک نیست، اما می تواند آزار دهنده و شرم آور باشد. نفخ اغلب به وسیله بلع هوا (از آدامس جویدن یا خوردن یا نوشیدن بیش از حد سریع) ناشی می شود یا زمانی که باکتری ها در روده بزرگ غذاهای خاصی را که باعث ایجاد گاز می شوند. رژیم غذایی اغلب برای افزایش گاز مورد سرزنش قرار می گیرد. افرادی که شرایط خاصی دارند مانند بیماری سلیاک، سندرم روده تحریک پذیر یا عدم تحمل به لاکتوز یا فروکتوز نیز بیشتر احتمال دارد نفخ را تجربه کنند.

واضح ترین نشانه فتق یک برانگیختن یا شکاف در شکم شما است که عبارت است از بیرون زدگی یکی از اعضای داخلی بدن از نقطه ضعیف یا سوراخ شدگی در عضلات اطراف آن است. به زبان ساده بیرون زدگی غیر طبیعی جدار شکم را فتق می گویند. انواع مختلف فتق وجود دارد، هنگامی که لایه های عضلانی شکم ضعیف می شوند فتق رخ می دهد. همانند بيرون زدگي تيوپ داخلي يك لاستيك پاره شده، در فتق نيز روده گاهی برخی از  احشاء داخلي شكم از طريق ناحيه ضعيف جدار شكم بيرون مي زنند و باعث شكل گيري يك برآمدگی مي شوند.


انسداد یا گرفتگی روده مشکلی است که در آن غذاها و مایعات به دلیل بسته بودن مسیر، نمی توانند از روده باریک (کوچک) یا روده بزرگ (کولون) عبور کنند. گرفتگی روده می تواند به دلیل چسبندگی روده که معمولا بعد از عمل جراحی اتفاق می افتد، وجود کیسه های برآمده ملتهب یا چرکی در دیواره روده ها (دیورتیکولیت)، فتق و یا تومورها ایجاد شود.بدون درمان پزشکی، قسمت های مسدود روده می میرند و باعث بروز مشکلات جدی می شوند؛ اما با مراقبت دقیق پزشکی، گرفتگی روده اغلب به طور موفقیت آمیزی برطرف می شود.علل رایج شامل بافت زخم ناشی از جراحی، فتق و تومورها است. علائم ممکن است شامل درد، نفخ و از دست دادن اشتها باشد. درمان بستگی به منبع و شدت انسداد دارد، اما انسداد می تواند به اندازه کافی شدید باشد تا نیاز به اقامت در بیمارستان و حتی عمل جراحی داشته باشد،

علاوه بر موارد گفته شده احتمال دارد موارد زیر نیز باعث ایجاد درد شکم در سمت چپ شوند:

عفونت ریه سمت چپ– قسمت پایین ریه سمت چپ به پشت شکم فشار می آورد. عفونت ریه یا پنومونی که در قسمت پایین ریه سمت چپ تاثیر می گذارد، می تواند درد شکمی فوقانی شکم را ایجاد کند.

تب خال- عفونت تب خال بر روی پوست می تواند درد شدید سوزش بر روی شکم چپ را حتی قبل از اینکه بثورات ظاهر شود ایجاد کند.

غده آدرنال در سمت چپ. برای بیماری ای که غده فوق کلیه را تحت تاثیر قرار می دهد، درد شکمی بسیار ناچیز است، مگر اینکه تومور قابل توجهی در این غده تشکیل شده باشد.

پانکراس – قسمت بدن و انتهای پانکراس می تواند توسط کیست لوزالمعده یا تومور تحت تاثیر قرار گیرد و منجر به درد شکمی شود.

درد طحال – بزرگ شدن طحال می تواند از صدمه وآسیب های طحال یا عفونت مانند مالاریا ایجاد شود.

سوء هاضمه _ با توجه اینکه سوء هاضمه یک بیماری نیست اما علادم اصلی آن شامل درد شکم و احساس سیری زود رس هنگام غذا خوردن است. به ناراحتی در قسمت شکم گفته می شود در اصطلاح سوء هاضمه گفته می شود.

کشیدگی عضلات شکمی و پاره شدن آنها– در اثر فعایت های فیزیکی شدید یا ورزش امکان دارد که عضلات شکمی کشیده شده و تارهای ماهیچه ای پاره شوند. این اتفاق باعث ایجاد در ناحیه کشیدگی عضله می گردد.

سرطان-  با پیشرفت سرطان  در اندام های ناحیه شکمی و درگیر شدن سایر اندام ها به سرطان، باعث ایجاد درد در ناحیه شکمی می گردد.

علت درد شکمی بر اساس ویژگی های آن، معاینه فیزیکی و آزمایش تشخیص داده می شود. پزشک شما احتمالا از شما یک سری سوال از ویژگی های درد، الگوهای و تداوم درد می پرسد. و در مورد شرایط فیزیکی یا روانی شما مطلع می گردد. تشخیص  نوع درد شکمی شما برای کنترل و درمان آن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

معاینه فیزیکی.آزمایشات آزمایشگاهی – شمارش کامل خون (CBC)، آنزیم های کبدی، آنزیم های پانکراس (آمیلاز و لیپاز)، بارداری و آزمایش های ادرار.اشعه X ساده از شکم.مطالعات رادیوگرافی.سونوگرافی.توموگرافی کامپیوتری (CT) شکمی (شامل تمام اندام ها و روده ها).تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI).باریم اشعه ایکس.آندوسکوپی کپسول.روشهای آندوسکوپی، از جمله esophagogastroduodenoscopy یا EGD.کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر.سونوگرافی آندوسکوپی (EUS).

درمان درد شکم در سمت چپ بستگی به علت آن  و بیماری باعث درد دارد. از جمله درمان های رایج می توان به موارد زیر اشاره کرد:

داروهای ضد درد بدون عوارض.داروهای تجویزی برای التهاب، GERD، زخم، و یا درد کلیه.آنتی بیوتیک ها.داروهای ضد افسردگی کم دوز.تغییرات در رفتار، از جمله حذف غذاهای خاص یا نوشیدنی هایی که ممکن است به درد شکمی کمک کنند.جراحی برای جلوگیری از انسداد روده، فتق و یا اندام های آلوده.

بر گرفته از:


علل اصلی دردهای شکمی در سمت چپ بدن چیست؟


 


عمده بیماری‌های مربوط به شکم درد مرتبط به تخصص داخلی است. برای مشاهده لیست پزشکان داخلی و دریافت نوبت اینترنتی از متخصصین داخلی اینجا را کلیک کنید. علت درد زیر شکم در بارداری سمت چپ

بسیار عالی و کامل


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه
وب‌سایتدریافت مطالب آموزشی پزشکی هر هفته در ایمیل شما


ارزشمندترین مطالب برای شما ارسال خواهد شد.


مجله اینترنتی دکتردکتر از دی ۱۳۹۶ در راستای ارتقای فرهنگ سلامت ایرانیان فعالیت خود را آغاز کرد. به‌وجود آوردن بستری قابل اعتماد و کامل از اطلاعات پزشکی با استفاده از آخرین دانش روز دنیا از مهم‎‌ترین اهداف مجله است.

در حال حاضر فعالیت مجله اینترنتی دکتردکتر، بر معرفی بیماری‌ها و علائم آن‌ها، معرفی مراکز درمانی و تجهیزات پزشکی متمرکز است.

پرسش و پاسخ پزشکی از شاخص‌ترین امکانات مجله اینترنتی دکتردکتر است. سوال‌ها و دغدغه‌های پزشکی شما در این بخش توسط تیم پزشکی مجله پاسخ داده خواهند شد؛ شما همچنین می‌توانید تجربه‌های خود را از انتخاب پزشک تا راه‌های درمان در بخش پرسش و پاسخ با سایر مخاطبان به اشتراک بگذارید.

ثبت نام رژیم پزشک


نام کاربری خود را وارد نمایید


ENTER YOUR PASSWORDمنطقه شکم در پایین و سمت چپ، محل معمول درد، به خصوص در میان زنان و افراد مسن است این منطقه شامل ساختاری واقع در سمت چپ با یک خط فرضی که به صورت عمودی در سطح ناف، و یک خط افقی فرضی در زیر دنده های تحتانی چپ است اندام ها و ساختارهای که ممکن است درد را در این منطقه ایجاد کند شامل بخش هایی از روده بزرگ، کولون سیگموئید و کولون نزولی، بخش هایی از روده کوچک، تخمدان و لوله فالوپ چپ و حالب چپ می باشدعلت درد زیر شکم در بارداری سمت چپ

علائم درد پایین سمت چپ شکم ممکن است به عنوان یک نوع حاد یا مزمن از درد باشد درد ممکن است مبهم یا تیز، شبیه چاقوکشی یا سوزشی باشد درد ممکن است متناوب، خود به خود و یا مداوم باشد علاوه بر این، دردهای شکمی پایین سمت چپ ممکن است با علائم دیگری از جمله از دست دادن اشتها، تهوع، استفراغ، حساسیت به لمس، تب، سنگینی و یا احساس پری و غیره همراه است بعضی از علل ممکن است بی ضرر باشد در حالی که برخی دیگر ممکن است نیاز به توجه فوری پزشکی باشد همانطور که گفته شد شکم به چهار قسمت تقسیم می شود. ربع پایین و چپ شکم حاوی مقاطع عرضی، نزولی و سیگموئید روده بزرگ، حالب از کلیه چپ، بخشی از روده کوچک و حفره ایلیاک (بخشی از استخوان لگن و هیپ) است كه دروازه ای به اندام های تولید مثل در مردان و زنان است.با توجه به پیچیدگی آن، پایین شکم سمت چپ حساس به شرایط متعدد است که می تواند درد ایجاد کند. درد ممکن است کانونی باشد و در ربع پایین چپ باقی بماند یا به قسمت های دیگر شکم منتقل شود. درد ممکن است تیز و ناگهانی یا کسل کننده باشد.علائمی که به درد در پایین شکم و سمت چپ اضافه می شودتوجه داشته باشید که این ویژگی ها و علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:نفخ شکم یا اروغ زدنتهوع و استفراغورم در شکمیبوست و یا اسهالباد کردنتغییر رنگ ادرار علائم اضافی در زنان در سن باروریاگر این توصیف را در نظر بگیرید ممکن است موارد زیر را نیز تجربه کنید:درد در طی رابطه جنسیحرکت روده دردناکدوره های قاعدگی سنگین تر و یا لکه بینی بین دوره هاخونریزی واژینالچرخه قاعدگی نامنظم هنگامی که هر یک از این علائم همراه با درد در پایین شکم و سمت چپ را مشاهده می کنید با پزشک خود مشورت کنید.

از آنجا که ربع پایین چپ شکم، یک درهم آمیختگی پیچیده ساختاری دارد التهاب، انسداد یا آسیب به هر یک از اجزای آن می تواند درد شدید را ایجاد کند. برای دریافت تشخیص و درمان مناسب به پزشک خود مراجعه کنید.

علل درد در ناحیه پایین شکم و چپ به طور مستقیم در ارتباط با شکم ممکن است شامل موارد زیر باشد.ناراحتی گوارشی: اسید معده که باعث هضم غذا می شود می تواند اجزای دستگاه گوارش، از جمله پایین شکم را تحریک کند. علاوه بر این، همچنین گاز موجود در سراسر دستگاه گوارش می تواند باعث درد و ناراحتی گذرا در شکم سمت چپ نیز شود.ضعف شکمی: کولون (همچنین به عنوان روده بزرگ شناخته می شود) یک اندام بسیار طولانی است که بر روی خود در بدن انسان چین خورده است. به عنوان یک نتیجه، هر قسمت به خصوص قسمت ضعیف از روده بزرگ می تواند در معرض فشار شدید قرار گیرد. سایر قسمتهای کولون می توانند از این نقاط ضعیف و از طریق عضله و بافت اطراف آن عبور کنند. این وضعیت فتق نام دارد. این فرایند می تواند بسیار دردناک باشد.انسدادی: کلیه مستعد ابتلا به سنگهایی از مواد سخت شده است که می توانند سبب انسداد در حالب شود از آنجا که حالب داخل ربع پایین سمت چپ عبور می کند هر تحریک از انسداد منجر به درد خواهد شد.

علل التهابی درد در شکم پایین و چپ ممکن است شامل موارد زیر باشد.عفونی: گاهی اوقات کیسه های به نام دیورتیکول در داخل روده بزرگ بوجود می آیند. این کیسه ها زمانی که نقاط ضعیف در بالون روده بیرون می شوند تشکیل می شوند. عفونت دیورتیکولا می تواند درد و ناراحتی خاصی در شکم پایین و چپ به نام دیورتیکولیت ایجاد کند.درماتولوژی: برخی از بیماریهای التهابی پوستی روی سطح كادرهای خاص بدن رخ می دهند. به عنوان مثال، زونا، یک بثورات دردناک ناشی از یک ویروس، می تواند به قسمت پایین شکم سمت چپ متصل شود و باعث درد شدید، خارش و حساسیت شود.

 اندام های تولید مثل در مردان در داخل یا بسیار نزدیک به پایین شکم سمت چپ قرار دارند. مشکلات این ارگان ها اغلب باعث درد در ربع پایین چپ می شوند. در مردان، این ممکن است شامل یک وضعیت چرخش بیضه باشد. بیضه ها می توانند در اطراف خود چرخش داشته و مانع جریان خون شوند. فقدان جریان خون سبب درد ناگهانی و شدید اسکروتال و تورم است که اغلب شامل ربع پایین و سمت چپ و سایر قسمتهای شکم است.

 اندام های تولید مثل در زنان نیز در داخل یا بسیار نزدیک به پایین شکم سمت چپ قرار دارند. مشکلات این ارگان ها اغلب باعث درد اشاره شده به ربع پایین چپ می شوند.پیچ خوردگی تخمدان: تخمدانها اغلب در قسمتهای پایین شکم قرار دارند. تخمدان ها همچنین می توانند در اطراف خود مانند بیضه ها (وضعیتی که به نام پیچش تخمدان شناخته می شوند) چرخانده شوند و باعث درد شوند. علاوه بر این، تخمدان ها می توانند کیست هایی ایجاد کنند که می توانند باعث درد فشارنده شوند.الگوهای سیکل قاعدگی یا بی نظمی: این ممکن است باعث کاهش درد شکم سمت چپ شود. و در نهایت، عوارض مربوط به بارداری می تواند درد در شکم سمت چپ پایین تر را ایجاد کند.

 تروما به پایین شکم از طریق ضربه مستقیم یا حادثه وسایل نقلیه موتوری می تواند درد ایجاد کند که ممکن است با کبودی یا خونریزی داخلی همراه باشد.

دیورتیکولیتیبوستانسداد رودهمیتل اشمیتز ( mittelschmerz  )کیست تخمدان چپسنگ کلیه چپعفونت کلیه چپبارداری خارج از رحمخلاصه شایع ترین علل درد قسمت تحتانی شکم در سمت چپعلل کمتر شایع درد سمت چپ شکمتشخیص گرفتگی پایین شکمدرمان گرفتگی ها در ناحیه شکم

در میان افراد مسن دیورتیکولیت شایع ترین درد در سمت چپ شکم است. و هنگامی رخ میدهد که یک برآمدگی در دیواره روده سمت چپ، به شکل انگشت مانند و باعث درد آزار دهنده در پایین شکم شود. درد اغلب شدید و ناگهانی، اما معمولا کمتر خفیف شروع و در طول زمان بدتر می شود به طور بالقوه در شدت نوسان است. علائم همراه شامل ( تغییرات در اجابت مزاج، اسهال یا یبوست، درد شکم، تهوع و استفراغ، تب، معمولا نفخ شکم کمتر، خونریزی از مقعد ) می باشد. موارد خفیف ممکن است با استراحت، تغییر در رژیم غذایی و آنتی بیوتیک درمان می شود. با این حال، موارد جدی تر ممکن است عمل جراحی نیاز داشته باشد.

یبوست مزمن و یا حاد می تواند سبب درد در ناحیه سمت چپ شکم شود این به عنوان یک ناتوانی در دفع مدفوع به طور منظم شناخته شده است و معمولا با اجابت مزاج، رها می شوند یبوست وقتی رخ می دهد که عبور مدفوع، که معمولا سخت است، کمتر از3  بار در هفته باشد سایر علائم شامل نفخ و احساس پری یا فشار در رکتوم است داروهای مسهل و یک رژیم غذایی با فیبر بالا و مصرف مقدار زیادی مایعات معمولا مشکل را حل می کند.

هر بیماری با انسداد در قسمت سمت چپ روده کوچک و یا بزرگ می تواند سبب درد سمت چپ پایین شکم می شود این ممکن است شامل ( ولولوس یا پیچش روده بزرگ، فتق اینگوئینال استرانگوله، تومور یا چسبندگی ها ( باند فیبری بافت در شکم ) و انسداد روده مانع از عبور طبیعی غذا و مایعات از پایین روده و می تواند سبب التهاب و درد می شود. درد در قسمت تحتانی شکم در سمت چپ مانند درد گرفتگی عضلات متناوب است تهوع، استفراغ، اسهال یا یبوست همراه آن است با بدتر شدن انسداد ممکن است با عدم دفع گاز یا مدفوع یک تورم در شکم ایجاد شود این درد نیز ممکن است گسترش یافته و عمومی شود. نیاز به مشاوره پزشکی فوری برای جلوگیری از خطر مرگ بافت روده که می تواند منجر به عوارضی مانند عفونت شدید و شوک سپتیک شود وجود دارد.

درد تخمک گذاری و یا میتل اشمیتز مربوط به تخمدان چپ که دو هفته قبل از دوره قاعدگی رخ می دهد و ممکن است باعث ناراحتی خفیف تا متوسط در منطقه تحتانی شکم در سمت چپ شده و ممکن است به صورت درد شدید و ناگهانی مانند مانند گرفتگی عضلات باشد و ممکن است با لکه بینی همراه باشد درد تخمک گذاری سمت چپ شایع است و اغلب درد با استراحت و مسکن برطرف می شود.

کیست تخمدان کیسه پر از مایع بر روی سطح تخمدان که ممکن است رشد کرده و با بزرگ شدن در ناحیه شکم تولید ناراحتی نماید آنها معمولا بی ضرر هستند و دلیلی برای نگرانی نیست اما گاهی اوقات ممکن است رشد کرده و بسیار بزرگ شده و پیچ و تاب پیدا کند و سبب تولید درد مبهم در ناحیه شکم به سمت چپ نماید این درد ممکن است ثابت و یا متناوب باشد درد ممکن است به کمر انتشار پیدا کند درد لگنی ممکن است در نزدیکی ابتدا یا انتهای یک دوره قاعدگی رخ دهد زنان همچنین ممکن است دچار تهوع، استفراغ، احساس پری یا سنگینی در شکم، بی نظمی قاعدگی و فشار در راست روده یا مثانه را تجربه کنند. بیشتر کیست ها بدون درمان پزشکی برطرف می شوند اما باید در هنگام تجربه درد شدید و ناگهانی در ناحیه شکم همراه با تب و استفراغ با یک پزشک مشورت کنید.

سنگ های کلیه معمولا کوچک هستند مواد بلوری که در داخل کلیه ها رسوب و اغلب سبب متمرکز شدن ادرار است هنگامی که سنگ کلیه از طریق دستگاه ادراری از کلیه به مثانه عبور می کند درد شدید و ناگهانی می تواند در سمت چپ شکم در زیر دنده ها رخ دهد درد ممکن است به سمت کنار چپ انتشار و برگشت کند و به قسمت تحتانی شکم سمت چپ و کشاله ران انتشار یابد درد معمولا کرامپی و به شدت در نوسان است سایر علائم همراه شامل ( تهوع، استفراغ، تب و لرز، درد به هنگام ادرار، ادرار ( قرمز، صورتی، بد بو و یا ابری ) و تکرر ادرار می باشد. مصرف داروهای ضد درد و نوشیدن مقدار زیادی آب ممکن است درد ناشی از سنگ کلیه را کاهش دهد با این حال، اگر درد شدید است مشاوره پزشکی ممکن است لازم باشد و عمل جراحی برای برداشتن سنگ ممکن است انجام شود.

عفونت دستگاه ادراری می توانند به کلیه چپ گسترش یافته و باعث درد شکم سمت چپ شود که می تواند به پشت، پهلو و کشاله ران گسترش یابد درد بر خلاف سنگ کلیه ناگهانی نیست و بیمار معمولا احساس ناخوشی، و علائمی مانند تب و استفراغ، ادرار کردن دردناک و مکرر دارند خون یا چرک در ادرار دیده می شود. عفونت کلیه باید فورا با آنتی بیوتیک درمان شود زیرا عفونت می تواند گسترده شده و به کلیه ها آسیب برساند.

حاملگی خارج از رحم وقتی رخ می دهد که تخمک بارور شده در تخمدان چپ، لوله فالوپ، و یا در هر نقطه از حفره شکم در خارج از رحم کاشته شود همانطور که جنین رشد می کند سبب درد شدید در سمت چپ پایین شکم می شود این مشکل معمولا با علائم اوایل حاملگی، تاخیر دوره قاعدگی و خونریزی واژینال همراه است. از آنجا که حاملگی خارج رحمی نمی تواند مانند یک حاملگی طبیعی ادامه پیدا کند مشاوره فوری پزشکی نیاز است چرا که لوله فالوپ ممکن است پاره شود و خونریزی تهدید کننده زندگی باشد.

علت


مشخصات درد


علائم همراه


درمان


دیورتیکولیت


درد ناگهانی و شدید و یا خفیف، اما با شیوع کمتر بدتر شدن

تغییر در عادات روده، اسهال یا یبوست، درد شکم، تهوع و استفراغ، تب، تورم و خونریزی از مقعد

استراحت، تغییر در رژیم غذایی و آنتی بیوتیک ها تجویز می شوند

درمان جراحی، در صورت شدید


یبوست


درد مبهم شکمی ناشی از عدم عبور مدفوع


حرکت کند روده، مدفوع سخت، زور زدن، نفخ و فشار در رکتوم

تسکین علایم با عبور مدفوع، استفاده از مسهل ها، تغییر رژیم غذایی، هیدراتاسیون

انسداد روده ( ولولوس، فتق،تومور، چسبندگی )


درد نوع گرفتگی عضلات است که می آید و می رود


تهوع، استفراغ و اسهال یا یبوست، ناتوانی در دفع گاز یا مدفوع، شکم برآمده

درمان جراحی


Mittelschmerz


درد تخمک گذاری


علت درد زیر شکم در بارداری سمت چپ

نوع کسل کننده و گرفتگی عضلات مانند درد تیز، درد ناگهانی

2 هفته قبل از قاعدگی، با یا بدون لکه بینی واژینال رخ می دهد

استراحت، ضد درد


کیست های تخمدان


مبهم، درد، درد لگن که ممکن است به کمر و ران کشیده شود.

دوره های نامنظم، سنگینی، لکه بینی، تهوع، استفراغ، فشار و گاهی اوقات هیچ کدام

درد خفیف – هیچ کدام، یا مسکن


در موارد شدید – جراحی امکان پذیر است


سنگ کلیه


درد تیز پهلو، مواج و دارای نوسان، ممکن است به پشت و کشاله ران گسترش یابد

تکرر ادرار، ادرار دردناک، صورتی، قرمز یا قهوه ای، ادرار ابری با بوی بد ، تهوع، استفراغ، تب و لرز

در موارد خفیف – هیچ کدام و یا مسکن


موارد شدید – جراحی


عفونت کلیه


درد در ناحیه شکم، درد پشت، درد پهلو و یا درد کشاله ران

ادرار کردن دردناک، میل مداوم به دفع ادرار، وجود خون در ادرار، تب

درمان آنتی بیوتیکی


بارداری خارج از رحم


درد شدید در ناحیه شکم یا لگن


پرید فراموش شده، نشانه های حاملگی، خونریزی واژینال

عمل جراحی


بیماری کرون – یک بیماری التهابی روده است و با درد شدید شکم، اسهال شدید و سوء تغذیه مشخص می شود. این وضعیت می تواند ناتوان کننده و حتی ممکن است به عوارض کشنده منجر شود. کولیت اولسراتیو – یکی دیگر از بیماری التهابی روده است که مزمن و ناتوان کننده است که با علائمی مانند گرفتگی عضلات، درد شدید و اسهال خونی مشخص می شود که منجر به از دست دادن وزن می شود. آنوریسم آئورت شکمی – هنگامی رخ می دهد که بخش پایین تر آئورت بزرگترین رگ خونی تضعیف و برجسته شود که باعث درد شکم و پشت می شود. اندومتریوز – هنگامی رخ میدهد که بافت رحمی در خارج از رحم رشد می کند از جمله در تخمدان چپ، لوله های فالوپ یا روده و باعث درد شدید که معمولا با قاعدگی منطبق است.

گاهی اوقات دکتر از سابقه پزشکی بیمار و معاینه فیزیکی می تواند تشخیص دهد که چه چیزی باعث درد پایین شکمی است. با این حال، او نیز ممکن است نیاز به انجام تستهای آزمایشگاهی برای تأیید تشخیص و یا برای رد کردن سایر علل داشته باشد. این آزمایشات تشخیصی ممکن است شامل:آزمایش خونتجزیه شیمیایی ادرارشکم اشعه ایکسسونوگرافی شکمCT اسکن شکمتصویربرداری رزونانس مغناطیسی (  MRI)لاپاروسکوپیآندوسکوپ

بسیاری از مردم دل درد قسمت تحتانی شکم  دارند که برخی از علائم خفیف هستند با چند درمان خانگی از بین می رود.استراحتمصرف مایعات به اندازه کافیرفتن برای پیاده رویاستفاده از حرارت در پایین شکمتمرین های آرامش بخش و تنفس عمیقانجام یوگامصرف بیش از حد داروها مانند داروهای ضد درد، آنتی اسیدها یا ملین هامصرف چای گیاهیخوردن برنج، موز، سیب، بیسکویت سادهاجتناب از ورزش های شدید در ناحیه شکماجتناب از قهوه، الکل، نوشابه های گازداراجتناب از خوردن غذاهای جامد برای مدتیهنگامی که به دنبال توصیه های پزشکی حتی پس از مصرف برخی از داروهای خانگی علایم بدتر شوند یا باقی بماند. شما باید بلافاصله یک دکتر را ببینید اگر شما علائم متوسط تا شدید مانند استفراغ مداوم، اسهال، خونریزی و تب بالا دارید. یا برخی از این شرایط مانند حاملگی خارج از رحم، طحال پاره شده و یا آنوریسم آئورت شکمی ممکن است تهدید کننده زندگی باشد و باید به صورت اضطراری درمان می شود.

بیماری سلیاک یک بیماری مزمن است که در دستگاه گوارش رخ می دهد زمانی که یک فرد نمی تواند هضم گلوتن را انجام دهد. گلوتن پروتئین موجود در گندم است و در غذاهای مختلف و محصولات سلامت موجود است.هنگامی که یک فرد مبتلا به بیماری سلیاک باشد سیستم ایمنی بدن آنها به بخش های روده حمله می کند و موجب مشکلات زیادی در زمینه های گوارشی و کمبود ویتامین می شود.علائم بیماری سلیاک ممکن است شامل موارد زیر باشد:فشار و گازنفخدرد در شکمخستگیکاهش وزناسهالکودکان مبتلا به بیماری های سلیاک ناشناخته نیز ممکن است از ناراحتی در معرض سوء تغذیه و موانع رشد در اثر این بیماری رنج ببرند.

گاز اغلب در دستگاه گوارش در هنگام غذا خوردن به دام می افتد و همچنین از طریق فرایندهای هضم طبیعی بلعیده می شود.به طور معمول، گاز چیزی است که نگران نباشید و از طریق رکتوم یا مری عبور می کند. گاز که به طور موقت در دستگاه گوارش جا به جا می شود می تواند درد و ناراحتی ایجاد کند تا از سیستم خارج شود.گاز می تواند ناشی از:هضم غذاهایی که گاز تولید می کندبلع هواسیگار کشیدنآدامسبیش از حد خوردنغذاهای هضم نشدهباکتری هااگر درد گاز مکرر یا همراه با علائم اضافی باشد ممکن است شخص با پزشک صحبت کند. سایر علائم عبارتند از:کاهش وزن غیر قابل توضیحیبوستخون در مدفوع یا هنگام پاک کردن خوداستفراغ یا اسهالسوزش سر دل

کسی که لاکتوز را تحمل نمی کند مشکلاتی در هضم شیر و محصولات وابسته به شیر مانند پنیر و ماست دارند. این به این دلیل است که فرد دارای مقدار کافی آنزیمی به نام لاکتاز ندارد.لاکتاز، لاکتوز را در شیر تجزیه می کند که شامل قند گلوکز ساده و گالاکتوز می باشد.محصولات لبنی مختلفعدم تحمل لاکتوز ممکن است باعث کاهش درد شکم چپ شود.هنگامی که یک فرد سطح بالای لاکتوز را در جریان خون خود دارد ممکن است علائم مرتبط با عدم تحمل لاکتوز را تجربه کند. این علائم عبارتند از:مدفوع شل یا اسهالدرد در شکمنفخدرد گازحالت تهوعصدای غرش معده

سوء هاضمه ناشی از افزایش اسید پس از غذا است. برای اکثر افراد درد شکم در قسمت فوقانی شکم رخ می دهد. در حالی که نادر است، سوء هاضمه در قسمت پایین شکم رخ می دهد.به طور معمول، اغلب موارد سوء هاضمه خفیف است. نشانه های سوء هاضمه عبارتند از: احساس سوزش، درد و یا ناراحتی جزئی، سوزش سر دل، التهاب و یا گاز.

فتق وقتی اتفاق می افتد که یک عضو یا قسمت دیگر بدن به دیواره شکم هل داده شود. گاهی اوقات ممکن است یک توده در قسمت میانی یا نزدیک کشاله ران ظاهر شود.انواع مختلف فتق وجود دارد که با توجه به علت اصلی آن متفاوت است. از آنجایی که فتق ممکن است باعث ایجاد مشکلات بیشتر شود ضروری است که در اسرع وقت دکتر را ببینید.بعضی علائم اضافی عوارض فتق وجود دارد:درد هنگام بلند کردن اجسامفشارافزایش دردافزایش اندازه برآمدگیاحساس عمومی سیری

عفونت روتاویروس یک ویروس گوارشی مسری است که اغلب نوزادان، کودکان نوپا و کودکان جوان را تحت تاثیر قرار می دهد. این باعث اسهال آبدار شدید، گاهی اوقات با استفراغ و تب می شود.بزرگسالان ممکن است آلوده باشند هرچند معمولاً دارای علائم خفیف تر هستند.روتاویروس به سرعت در حال گسترش است در حالیکه هر نشانه ای از مدفوع کودک آلوده در غذا یا نوشیدنی، یا بر روی هر سطح ایجاد شود اگر کودک دیگری غذا یا نوشیدنی مصرف کند یا سطح و سپس دهانش را لمس کند کودک آلوده می شود.روتاویروس در بزرگسالان به طور معمول نیازی به رفتن به اورژانس ندارد مگر این که میزان کم آبی بدن شدید باشد اما کمبود آب می تواند به سرعت در کودکان ایجاد شود و یک اورژانس پزشکی است. کودک اگر بلافاصله درمان نشود می تواند بمیرد. کودک را به اورژانس مرکز درمانی ببرید تا درمان شود درمان شامل نوشیدن مایعات یا در موارد شدید مایعات IV و مراقبت حمایتی، معمولاً در یک بیمارستان است. آنتی بیوتیک ها به روتاویروس کمک نمی کنند، زیرا فقط در مقابل باکتری ها عمل می کنند.بهترین راه پیشگیری، شستن کامل و مکرر دست ها و همچنین شستشوی اسباب بازی و سطوح در صورت امکان است. در حال حاضر یک واکسن وجود دارد که از عفونت روتا ویروسی جلوگیری می کند یا علائم را کاهش می دهد اگر کودک هنوز ویروس را دریافت نکرده باشد.نادر بودن: فوق العاده نادر استعلائم برجسته: اسهال، استفراغ یا حالت تهوع، تهوع، خستگی، درد شکم (درد معده)، سردردنشانه هایی که همیشه با عفونت ویروسی (روتا ویروس) رخ می دهند: اسهال، استفراغ یا تهوععلائمی که هرگز با عفونت ویروسی (روتا ویروس) رخ نمی دهد: یبوست، مدفوع قیریاقدامات فوری: خود درمانی

گرفتگی قاعدگی، همچنین دیسمنوره نامیده می شود در واقع انقباض رحم است زیرا آن در طول دوره ی ماهانه ی زن از بین می برد.مقدار معینی از گرفتگی خفیف طبیعی است که توسط مواد هورمون مانند پروستاگلاندین ها ایجاد می شود. با این حال، گرفتگی دردناک ممکن است ناشی از شرایط زمینه ای مانند اندومتریوز، فیبروئید های رحم، سطح پروستاگلاندین بالا یا بیماری التهابی لگنی (PID) باشد.گرفتگی شدید ممکن است وجود داشته باشد همچنین حالت تهوع، سردرد و درد مبهم است که به کمر و ران منتشر می شود. این شایع ترین در زنان زیر 30 سال است که سیگار می کشند دوره های سنگین و نامنظم دارند و هرگز تولد نداشته اند.متخصص زنان و زایمان (متخصص زنان) می تواند آزمایش هایی برای شرایط اساسی مانند موارد ذکر شده در بالا انجام دهد. زنان بالای 25 سال که به طور ناگهانی شروع به گرفتگی شدید می کنند باید یک دکتر را برای رد کردن ناگهانی یک نگرانی جدی تر ببینند.درمان کمردرد خفیف با استفاده از پدهای گرم کننده به شکم و داروهای بدون نسخه ضد درد مانند ایبوپروفن انجام می شود. قرص های کنترل تولد، که تنظیم چرخه قاعدگی را دارند اغلب در کاهش گرفتگی های رحمی موثرند.نایابی: شایععلائم بالا: درد شکم (درد معده)، گرفتگی شکمی (گرفتگی معده)، دوره های دردناک، کمر درد، درد شکمی که به پشت کشیده می شود.علائم که همیشه با گرفتگی قاعدگی رخ می دهد: درد شکم (درد معده)علائمی که هرگز با گرفتگی عضلات قاعدگی رخ نمی دهند: بیمار بودن شدید، ناپدید شدن دوره ها بیش از یک سال استاقدامات فوری: خود درمانی

گاهی اوقات بسیاری از شرایط دیگر می توانند سبب درد ناگهانی، تیز در پایین و سمت چپ شکم ایجاد کنند. به عنوان مثال، کبودی یا هماتوم عضلات دیواره شکم در ناحیه می تواند باعث درد و حساسیت شود.ممکن است مشکلات سیستم گردش خون همچون آنوریسم آئورت شکمی نیز سبب درد شود. این وضعیت زمانی رخ می دهد که ضعف آئورت، شریان بزرگی که خون غنی از اکسیژن را از قلب حمل می کند پارگی پیدا کند. یک لخته خون یا التهاب عروق خونی در طرف چپ شکم و پایین نیز ممکن است موجب درد ناگهانی در ناحیه شود.

اگر درد پایین شکم به اندازه کافی شدید یا طولانی شود پزشک می تواند از روشهای مختلفی برای بررسی علل احتمالی استفاده کند و یک دوره درمان را شناسایی کند.این شامل:سی تی اسکنتصویربرداری سونوگرافیاسکن MRIاز معاینه فیزیکی، از جمله فشار دادن بر روی منطقه برای شناسایی توده مشکوک و محل درد استفاده می کنند.آندوسکوپی، که در آن دکتر یک لوله با یک لامپ متصل و دوربین را به داخل گلو و به معده وارد می کند و تصویری از داخل معده را می بیند.شناسایی مشکلات شکمی خاص ممکن است نیاز به بازدیدهای تکراری داشته و پیگیری نزدیک را داشته باشد.هنگامی که یک پزشک مراقبت اولیه تشخیص خاصی را مشخص می کند اغلب افراد را به یک متخصص، مانند یک متخصص گوارش ارجاع می دهند که می توانند مراقبت متمرکز تر را فراهم کنند.اگر پزشک نشانه هایی از سرطان را در پایین شکم پیدا کند فرد را به یک متخصص انکولوژیست برای انجام یک طرح درمان معرفی می کند.

نوع درمان بستگی دارد به وضعیت یا بیماری که باعث درد می شود.درد پایین شکم به علت عفونت، مانند دیورتیکولیت، اغلب به آنتی بیوتیک نیاز دارد و برای درمان به استراحت نیاز دارد.دیگر، مشکلات ساختاری، مانند فتق و انسداد روده، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند.درمان برای یبوست و گاز اغلب شامل تنظیمات غذایی اولیه و در موارد شدید استفاده از ملین ها است. برای درد مزمن پایین شکم، مانند درد در IBS یا کرون، مدیریت مراقبت های دقیق تر و طولانی مدت می تواند به مدیریت علائم کمک کند.درمان عدم تحمل غذایی، مانند عدم تحمل لاکتوز، اغلب شامل حذف این غذا از رژیم غذایی است.چه وقت برای دیدن یک دکتر برویمدیدن یک دکتر برای درد شکم مهم است هر وقت که درد ناشناخته باشد یا علائم اضافی همراه باشد.یک پزشک باید درد مزمن یا مداوم را برای از بین بردن علل جدی اساسی در نظر بگیرد.یک پزشک می تواند علت درد را تشخیص دهد و یک برنامه درمان را که به علت درد پایین سمت چپ شکم است ایجاد کند.

اگر چه درد شدید در شکم سمت چپ و پایین ممکن است به دلیل چیزی به نام یبوست باشد اما این علائم نباید نادیده گرفته شود. با طیف گسترده ای از شرایط که ممکن است باعث درد در این محل شود تنها یک متخصص پزشکی می تواند علت اصلی و درمان مناسب را برای کمک به احساس بهتر شما تعیین کند.در برخی موارد، درد تیز شکم در سمت چپ و پایین به یک اورژانس پزشکی اشاره می کند. در صورت درد شدید و یا بدتر شدن درد همراه با نشانه های زیر شما به مراقبت های پزشکی فوری نیاز دارید این نشانه ها عبارتند از: خونریزی واژینال.تب بالا، لرز یا پوست سرد.تهوع و استفراغ.ناتوانی در انتقال گاز یا مدفوع.حساسیت شکم.سرگیجه یا غش.

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید. .

باسلام من سوال داشتم لطفآ میشه جوابم وبدین من عادت ماهیانه ام وزیرشکمم سمته چپم مثه نبض حسه پرش دارم؟

پسرمن بلای مثانه اشدردمیکند شکایت اصلی او گرفتگی پایین ناف است

سلام آقای دکترمن 3روزه زیرشکمم سمت چپ دردمیکنه،گاهی اوقات دردش کمه ولی گاهی اوقات دردش زیاده طوری که نمیتونم بلندبشم،لطفاراهنمایی کنید،باتشکر

سلام… 3،4 روزه دردی تو قسمت پایین نافم سمت چپ احساس میکنم…وقتی درد میگیره که راه میرم یا به عضله های اون ناحیه فشار وارد میشه.. هیچ گونه علائم یبوست و استفراغ و… هم ندارم..ممنون میشم راهنمایی کنید

با سلام نیاز به معاینه می باشد نزد پزشک بروید تا بررسی شود این گونه درد ها ممکن است یک اسپاسم ساده باشد که با گرم نگه داشتن محل برطرف می شود و همچنین می تواند مشکلات پیچده تری را نیز شامل شود که نیاز به معاینه می باشد

سلام .دو سه روزه قسمت سمت چپ شکمم درد میکنه . دردش شبیه درد عضلانیه در حالت عادی هیچ دردی ندارم .فقط موقع راه رفتن یا کشش یا موقع چرخش گاز معده درد میگیره موقعی که با دست اون ناحیه رو کمی فشار میدم درد احساس میکنم .هیچ علائمی مثل استفراغ .حالت…

سلام .دو سه روزه قسمت سمت چپ شکمم درد میکنه . دردش شبیه درد عضلانیه در حالت عادی هیچ دردی ندارم .فقط موقع راه رفتن یا کشش یا موقع چرخش گاز معده درد میگیره موقعی که با دست اون ناحیه رو کمی فشار میدم درد احساس میکنم .هیچ علائمی مثل استفراغ .حالت تهوع ندارم

با سلام. درد می تواند عضلانی باشد ولی نیاز به معاینه می باشد

سلام من حدود١٠روز پيش قرص اورژانس استفاده كردم و بعد سه روز دوباره ي لونژيل ١.٥الان زير دلم سمت چپ درد ميكنه از عوارض قرص يااينكه ممكن حامله باشم؟ از عوارض مصرف قرص تاخير قاعدگي هست؟

سلام. می تواند به علت قرص هم باشد


درد خیلی شدیدی دارم تو قسمت زیر شکمم بیشتر سمت چپ 3تا قرص خوردم ولی هنوزم درد خیلی شدیدی دارم اگه میشه راهنمایی کنید 14ساعته این درد قطع نمیشه

با سلام تشخیص این گونه درد ها نیاز به معاینه بالینی می باشد در صورتی که درد شما ادامه دارد به پزشک مراجعه نمایید

سلام.آقای دکتر. یک مدتی هستش که بعد از خوردن غذا یا حتی آب…نفخ میکنم و درد شدیدی توی قسمت رودم ایجاد میشه…و بعضی اوقات انگار یک چاقو توی سمت چپ رودم میره … من از بچگی یبوست داشتم… ولی درداش اینقدر شدید و با فاصله ی کم از هم نبودش…دکتر…

سلام.آقای دکتر. یک مدتی هستش که بعد از خوردن غذا یا حتی آب…نفخ میکنم و درد شدیدی توی قسمت رودم ایجاد میشه…و بعضی اوقات انگار یک چاقو توی سمت چپ رودم میره … من از بچگی یبوست داشتم… ولی درداش اینقدر شدید و با فاصله ی کم از هم نبودش…دکتر هم تنها کاری که کرد بهم هیوسین داد…تا دوساعت بعد مصرفش خوبم….ولی تا چیزی بخورم دوباره دل درد میگیرم…چیکار کنم؟

باسلام خانمي ٣٠ ساله هستم كه چهار سال پيش عمل ابدو مينو پلاستي انجام دادم ، مدتيه كه قسمت چپ نافم خيلي سفت شده و درد دارم مشكل گاز معده دارم و در روز چندين بار به دفعات شكمم كار ميكنه ، ممنون ميشم راهنماييم كنيد آقاي دكتر ، سپاس

سلام قسمت سمت چون درد دارم حامله ام یعنی


سلام عذر میخوام بستن کمربند سفت هم میتونه دلیل این درد باشه?چون من احساس میکنم خیلی سفت میبستم خیلی تند راه میرم,میتونه این هم دلیلی باشه?

با سلام خدمت اقای دکتر مادرم دو ماه پیش سمت چپ شکمش درد شدید داره هر ا جا میبرمش دکتر میگن سالمه ولی درد شدید داره شکمش ورم کرده اشتهاش کم کم شده

با سلام اگر درد شکم و تورم دارد نزد متخصص داخلی ببرید تا یک سی تی اسکن شکم درخواست شود

باسلام….بنده چندسالی هست درقسمت پایین شکم سمت چپ دربعضی اوقات احساس دردشدیدمیکنم وباسرمابیشترمیشه ولی تاحالادکترنرفتم چندساعت دردمیکنه بهبودپیدا میکنه…ممنون میشم پاسخ بدین علتش چیه…تاحالاسونوگرافی وهیچ آزمایشی نداده ام…

سلام من سمت پایین شکمم سمت چپ درد خیلی کمی احساس میکنم گاهی اوقات وقتی دستشویی میرم و کمی فشار میاد احساس میکنم یکمم مشکل در دفع گاز معده دارم سونوگرافی رفتم گفتم چیزی نیست ولی درد یا سوزش خفیف احساس میکنم و احساس میکنم یک مقدار باد در اون…

سلام من سمت پایین شکمم سمت چپ درد خیلی کمی احساس میکنم گاهی اوقات وقتی دستشویی میرم و کمی فشار میاد احساس میکنم یکمم مشکل در دفع گاز معده دارم سونوگرافی رفتم گفتم چیزی نیست ولی درد یا سوزش خفیف احساس میکنم و احساس میکنم یک مقدار باد در اون قسمت قفل شده آزمایش هام فتق و این چیرا نبود نمیدونم ممنون میشم کمکم کنید من ورزش میکنم ی دوره مکمل پروتین خورد بعد دو هفته بعدش این اتفاق افتاد

سلام. من حدود یک ماه پیش دچار مشکل در دفع شدم که بعد از سه تشخیص اشتباه که منجر به مصرف کوتریموکسازول و سفیکسیم و آزیترومایسین شد در نهایت تشخیص روده تحریک پذیر داده شد و سیپرو فلوکساسین تجویز شد. اما بلافاصله دچار سرماخوردگی شدم و مجبور به مصرف…

سلام. من حدود یک ماه پیش دچار مشکل در دفع شدم که بعد از سه تشخیص اشتباه که منجر به مصرف کوتریموکسازول و سفیکسیم و آزیترومایسین شد در نهایت تشخیص روده تحریک پذیر داده شد و سیپرو فلوکساسین تجویز شد. اما بلافاصله دچار سرماخوردگی شدم و مجبور به مصرف کلداکس. و بعد از اون درد درد خفیف در پهلوی چپ که تا کمرم میکشید و باعث خشکی کمرم میشد. دیروز ناگهان درد شدیدی در پهلوی چپم حس کردم که دیگه قطع نمیشه. تشخیص شما چی هست؟؟؟

با سلام درد برای تشخیص نیاز به معاینه فیزیکی می باشد درد پهلوی چپ علل زیادی دارد برخی علل سنگ کلیه یا عفونت های ادراری است که باید ابتدا یک تست کامل ادرار و در صورت نیاز سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری انجام شود.

سلام خسته نباشید من الان نزدیک به ۳هفته اس که سمت چپ زیر شکمم درد میکنه و احساس میکنم شکمم همون قسمت سفت شده دردش فقط شب موقع خواب یا وقتی درازکشیدم خوب میشه علت چیه تورو خدا جواب بدید نگرانم

با سلام احتمال فتق اینگواینال چپ وجود دارد به پزشک مراحعه نمایید تا معاینه انجام شود

باسلام خدمت دکتر من چند سالی که در قسمت چپ شکم احساس درد می کنم درد من بیشتر زمانی که تحرک کمتری دارم شروع میشه بیشتر صبح ها بااین درد از خواب بیدار میشم که بعد از بلند شدن و کمی راه رفتن این درد کمتر میشه یا فراموشش میکنم در دو نقطه احساسش…

باسلام خدمت دکتر من چند سالی که در قسمت چپ شکم احساس درد می کنم درد من بیشتر زمانی که تحرک کمتری دارم شروع میشه بیشتر صبح ها بااین درد از خواب بیدار میشم که بعد از بلند شدن و کمی راه رفتن این درد کمتر میشه یا فراموشش میکنم در دو نقطه احساسش میکنم یکی پایین تر از ناف یکی هم بالاتر بعضی وقتها با هم هستند در برخی موارد این علایم تکی خودش نشون میده رفتم سونا هم انجام دادم مشکلی دیده نشده تشکر میکنم راهنمایم کنید سنم ۳۷ سال

یا سلام احتمال ناراحتی معده وجود دارد نیاز به معاینه می باشد به پزشک مراجعه نمایید

با سلام و درود من 2 روز که ناحیه چپ روده یعنی یک وجب از ناف به سمت چپ وقتی بلند میشم تکون میخورم یا اون ناحیه رو فشار میدم درد میکنه میشه راهنمایی کنین که چیکار کنم ؟ از دکتر رفتن میترسم ممنون

با سلام من 39 ساله هستم. الان دو سه ماهی می شه برخی مواقع درد جزیی در سمت چپ شکم دارم که بعد از یک مدت خوب می شه. بیشتر قبل و بعد از غذا روی می ده.

با سلام و خسته نباشید حدود چند ماه هست که بعد از اتمام دوران قاعدگی درد ناحیه شکم سمت چپ دارم فقط با مسکن خوب میشم این درد از چی هست؟میشه لطفا راهنماییم کنین

سلام دختری 17ساله هستم هر روز تقریبا به صورت مداوم احساس سفتی شکم دارم که با دستشویی رفتنم حل نمی شه بی اختیار دفع گاز روده دارم بعضی اوقات هم بعد از درد پایین شکم پاهایم و لگنم هم درد میگیرند ممنون میشم جوابمو بدید.

با سلام شما بیماری التهابی روده دارید به پزشک متخصص گوارش مراجعه نمایید در ضمن اسن مقاله را در مورد فودمپ بخوانید

سلام خسته نباشین من امشب دچار دردشدیدی زیر نافم شدم تا سمت پهلوی چپم تیر میکشید اصن ن میتونستم راه برم ن بشینم فقط از درد بخودم میپیچیدم علت چیه سنگ کلیه نیس اخه قبلش دیر رفتم دستشویی وبعد ک رفتم درد شدید گرف شکمم سفت شده بود بالا اومده بود

سلام.من در شکم سمت چپ پایین درد دارم گاهی وقت تیر می کشه یا نمیتونم پای سمت چپم را باز و بسته کنم احتمال کیست تخمدان وجود دارد. آخه من قبلا در سمت راست پایین یکبار کیست تخمدان داشتم و با کمک دکتر و دارو رفع شد. توروخدا خواهش میکنم پاسخ بدهید

با سلام میتواند مربوط به کیست تخمدان باشد


با سلام مدتی است در ناحیه زیر شکم سمت چپ بشدت بادپیچ و نفخ دارم لطفا راهنمایی کنید

سلام.من سه روز در قسمت چپ شکمم نزدیک ناف درد دارم دچار سوزش ادار و حالت تهوع خفیف و همچنین یبوست هستم ممنون میشم راهنمایم کنید.

سلام من ورزشکار حرفه ای بودم چندسال دور از ورزش بودم دو ماه گاهی وقتا ورزش دراز ونشست شکم کار میکنم دیشب فشار زیادی به خودم آوردم بعد از یک ساعت دردی در قسمت پایین نافم سمت چپ شروع شده انگار که روده هام ترکیدن لطف میکنی اگه راهنمایی کنی چکار کنم

سلام دکتر. من امروز چهارمین جلسه کلاس پیلاتس بودم که از وسطش درد نقطای سمت چپ پایین شکمم شروع شد که نتونستم ادامه بدم و خوبم نشده و فقط وقتی کشش هر چند کم تو اون ناحیه ایجاد بشه حسش می کنم. به نظر شما مشکلم چیه؟ در ضمن یک روزه که پریودم تمام شده

سلام من چند روز پیش که کلاس رزمی رفتم کمرم به شدت درد گرفت و بعد هم سمت چپ شکمم تیر میکشه علت چیه و چیکار کنم؟

سلام دکتر من سمت چپ مثانم و پهلوم درد شدیدی دارم ک ب کشاله ران و کمرم میزنه بعد دفع ادراد درد شدیدی میگیرم علتش چیه

با سلام ممکن سنگ کلیه داشته باشید یک سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری انجام دهید

سلام من تقریبا دو سه روز قبل از عادت ماهانه شکمم در قسمت پایینی سمت چپ درد میکند این علائم چه بیماری است

سلام خیلی ممنون ازتون. من مدتی است که ورزش میکنم ولی دو روزه که سمت پهلو چپ بدنم درد گرفته و فقط موقعی که راه میرم یا از زمین بلند میشم درد میکند ممنون میشم اگر راهنماییم بکنید

سلام خیلی لطف دارید در میکرو خون در ادرارم بود همراه درد شدید پهلوی چپ اما چرا یبوست دارم چرا به سمت قلب نمیکشه چرا یکطرف چرا سوزش و درد ادرار ندارم فقط کمی تهوع و درد شدید پهلو قربان شما

سلام احتمال سنگ کلیه وجود دارد سنگ در موقع حرکت سبب درد می شود

با سلام احتمال فتق اینگوئینال وجود دارد به پزشک جراح مراجعه نمایید

سلام وقت بخیر مادرم حدود ۱۵ روز پیش عمل هیسترکتومی انجام داده و حدود ۳ روز پیش درد در ناحیه چپ شکم دارد که آزمایش ادرار و خون انجام داده چیزی نبوده سونوگرافی هم تشخیص یبوست را داه است .دفع مدفوع دارد ولی درد همچنان ادامه دارد .علت چیست؟چیکار…

سلام وقت بخیر مادرم حدود ۱۵ روز پیش عمل هیسترکتومی انجام داده و حدود ۳ روز پیش درد در ناحیه چپ شکم دارد که آزمایش ادرار و خون انجام داده چیزی نبوده سونوگرافی هم تشخیص یبوست را داه است .دفع مدفوع دارد ولی درد همچنان ادامه دارد .علت چیست؟چیکار باید انجام دهد؟

سلام به پزشکی که عمل را انجام داده است مشورت نمایید

با سلام جناب دكتر. من سي سال سن دارم و از حدود يك سال هست كه در ناحيه پاييني سمت چپ شكمم احساس درد ميكنم. همراه با دردر احساس دل پيجه هم دارم و در قسمت پاييني بيضه چپم هم همومان احساس درد دارم. در هنگام درد وقتيكه با انگشتم فشار وارد ميكنم دردش…

با سلام جناب دكتر. من سي سال سن دارم و از حدود يك سال هست كه در ناحيه پاييني سمت چپ شكمم احساس درد ميكنم. همراه با دردر احساس دل پيجه هم دارم و در قسمت پاييني بيضه چپم هم همومان احساس درد دارم. در هنگام درد وقتيكه با انگشتم فشار وارد ميكنم دردش كمتر شده و احساس ميكنم انگار حباب هوا داخل شكمم جابجا شده و سرو صداي آن را ميشنوم. همچنين هنگام مدفوع هم بايد زياد زور بزنم و احساس ميكنم كه تمامي دل و روده ام داره خارج ميشه. من در حال حاضر در كشور آلمان هستم و اينجا بارها با پزشكان مراجعه كرده ام ولي چيز خاصي تشخيص داده نشد. ممنون ميشم راهنمايي بكنيد. با تشكر فراوان

سلام شما احتمالا دچار سندرم روده تحریک پذیر هستید نزد پزشک گوارش بروید تا درمان لازم انجام شود

سلام و عرض ادب ضمن قبولی طاعات دیشب افطاری تقریبا زیاد خوردم بعدش میوه و در خوردن شربت ( زعفرانی و تخم شربتی ) هم زیاده روی کردم ساعت 2 و نیم به خواب رفتم حدودا ساعت 3 صبح در اثر درد شدید و ناگهانی در قسمت پایین شکم سمت چت پهلو از خواب پردیم…

سلام و عرض ادب ضمن قبولی طاعات دیشب افطاری تقریبا زیاد خوردم بعدش میوه و در خوردن شربت ( زعفرانی و تخم شربتی ) هم زیاده روی کردم ساعت 2 و نیم به خواب رفتم حدودا ساعت 3 صبح در اثر درد شدید و ناگهانی در قسمت پایین شکم سمت چت پهلو از خواب پردیم آنچنان درد شدید بود که دچار افت فشار و لرزه شدم – این درد از سمت پهلو چپ به زیر شکم زیر ناف کشیده می شد اما بعد از گذشت حدودا یه رب یواش یواش ول کرد و آروم شدم – هنگامی که درد شدید گرفت ناحیه ای که درد گرفته بود احساس می کردم شکم سفت می شه این اولین بار بود دچار این درد شدید شکمی می شم 35 سالمه می خواستم بدونم علتش چی بوده ، امکان داره بخاطر پرخوری بوده یا ممکنه سنگ کلیه باشه و بعدها به سراغم بیاد ممنون میشم پاسخ بنده را بفرمایید

با سلام هر دو امکان می تواند مطرح باشد یک سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری انجام دهید

سلام خسته نباشید من امروز صبح یکم درد پهلو داشتم ولی از عصر خیلی شدید شده دقیقا هم تو ناحیه پهلو همراه با سر درد شدید علائم سرما خوردگی هستش ایا؟؟

سلام آقای دکتر خسته نباشید .مدتی است که درسمت چپم تقریباًجلوکلیه چپ ،حالتی مانند جوشش آب ازچشمه یاشبیه به ضربان بسیارشدیدیابه نوعی حالت پیچش یا دورانی یک عضوی رااحساس میکنم ،حتی بادست روی آن گذاشتن ضربان بخوبی وبافشارمضاعف احساس…

سلام آقای دکتر خسته نباشید .مدتی است که درسمت چپم تقریباًجلوکلیه چپ ،حالتی مانند جوشش آب ازچشمه یاشبیه به ضربان بسیارشدیدیابه نوعی حالت پیچش یا دورانی یک عضوی رااحساس میکنم ،حتی بادست روی آن گذاشتن ضربان بخوبی وبافشارمضاعف احساس میشود.لطفاًراهنمایی بفرمایید.متشکرم.

با سلام نیاز به معاینه می باشد به پزشک متخصص داخلی مراجعه نمایید

باسلام درد ازپهلوی چپم بصورت تیر شروع شده وبصورت مقطعی ادامه دارد سمت چپ شکم وکشالهران چپ ودرد به بیضه چپ هم میزنه و بعد ازدفع آرام تر میشم بعضی مواقع سوزش ادرار هم دارم معده ام درددارد درد در نافهم احساسم میکنم باعرض معذرت علت میتونه چی باشه…

باسلام درد ازپهلوی چپم بصورت تیر شروع شده وبصورت مقطعی ادامه دارد سمت چپ شکم وکشالهران چپ ودرد به بیضه چپ هم میزنه و بعد ازدفع آرام تر میشم بعضی مواقع سوزش ادرار هم دارم معده ام درددارد درد در نافهم احساسم میکنم باعرض معذرت علت میتونه چی باشه سونوگرافی چیزی نشون نمیده

با سلام نزد پزشک بروید تا معاینه و یک سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری درخواست شود ممکن است دارای سنگ مجاری ادراری باشید

عالی بود خیلی ممنونم بسیار موثر واقع شد


سلام جناب دکتر من بغل قسمت ناف چپ هم درد دارد رفتم دکتر آزمایشی خون اکسری وادرار و سونوگرافی انجام دادم دکتر کفت مشکل نیست کلیه هایت مثانه پرستات سالم است بعد از ده روز دوباره درد داره لطفا منو رهنمایی کنید تشکر

ممنون دکتر جان


سلام دكتر ممنون از راهنمايي هاى شما مدتى است كه در ناحيه چپ شكم درد رگه اى دارم شبيه چاقو كشي،دكتر رفتم آزمايش و سونو دادم مشكلى نبود به نظر شما چه كار كنم؟! هنوز درد گاهى اوقات ادامه دارد

سلام خسته نباشید من خوب بودم ولی درد در قسمت لگن سمت چپ شروع شد علتش چی هست ممنون

عالی بود


با سلام اقای دکتر و خسته نباشید من یه مدتیه ک زیر شکمم کمی بالاتر از دستگاه تناسلی سمت چپ زیر نافم درد شدیدی دارم و درد معمولا چند دقیقه طول میکشه اشتها هم ندارم و احساس تهوع میکنم پس از خوردن هر غذایی به نظر شما مشکلم جدیه؟؟لطفا کمکم کنید

با سلام تشخیص نیاز به معاینه و اقدامات پاراکلینیک دارد

با سلام باید نزد پزشک بروید تا معاینه انجام شود

باعرض سلام و خسته نباشید سوالی دارم از خدمتتون. من مدتیه در سمت چپ شکمم زیر رحم (تقریبا بالای مثانه) سوزش وحشتناکی رو احساس میکنم همیشگی نیست وقتی زیاد میشینم یا زمانیکه حالت نشستنمو تغییر میدم و…. یعنی تو بعضی پوزیشن ها درد و سوزش وحشتناکی حس…

باعرض سلام و خسته نباشید سوالی دارم از خدمتتون. من مدتیه در سمت چپ شکمم زیر رحم (تقریبا بالای مثانه) سوزش وحشتناکی رو احساس میکنم همیشگی نیست وقتی زیاد میشینم یا زمانیکه حالت نشستنمو تغییر میدم و…. یعنی تو بعضی پوزیشن ها درد و سوزش وحشتناکی حس میکنم انگار با چاقو خراش میخوره. تو این هفته این درد بیشتر شده حتی وقتی خم میشم هم گاهی همون درد رو حس میکنم. ممنون میشم راهنماییم کنین . البته دو سه روزه کمی احساس فشار یا پری تو فضای شکمم احساس میکنم.

با سلام من 17 سال سن دارم و سوالی که من از شما دارم اينه که من امروز صبح درد رو در ناحيه پاييني شکمم حس کردم که نسبتا شديد بود حتي چند بار ديگه هم من درد رو در ناحيه راست وپايين حس کردم و از اخرين بار دوران قاعدگي من هم حدودا 3ماه ميگذره

با سلام تشخیص این نوع درد نیاز به معاینه دارد


سلام من سمت چپ شکمم تیر میکشد پایین تر از دنده هام این درد از چی میتونه باشه ممنون میشم اگه جواب بدید مرسی

با سلام این درد با احتمال بیشتر مربوط به مشکلات گوارشی است نزد پزشک بروید تا بررسی شود

باعرض سلام و خسته نباشی خدمت دکتر عزیز بنده حدود دوسالیه معده ام صبحها یکساعت بعد از صرف صبحانه آب میخورم صدای ناهنجاری ازش بلند میشه مثلا موقع دم و بازدم صدای قور قور بلند میشه ازش.اگه توی جمعی باشم طرف فکر میکنه یکماهه غذا نخوردم.آقای دکتر بنظر…

باعرض سلام و خسته نباشی خدمت دکتر عزیز بنده حدود دوسالیه معده ام صبحها یکساعت بعد از صرف صبحانه آب میخورم صدای ناهنجاری ازش بلند میشه مثلا موقع دم و بازدم صدای قور قور بلند میشه ازش.اگه توی جمعی باشم طرف فکر میکنه یکماهه غذا نخوردم.آقای دکتر بنظر جنابعالی معده ام ناراحتی چیزی داره بدونم.با تشکر

صدای غرش در معده ناشی از انقباضات عضلانی جدار روده همراه با حضور مایع و گاز است این یک تابع کاملا طبیعی و در بیشتر روزها رخ می دهد و نیاز به اقدام خاصی نیز ندارد. روده در خواب آرام است اما فقدان کامل صداهای روده در واقع می تواند نشانه ای از یک…

صدای غرش در معده ناشی از انقباضات عضلانی جدار روده همراه با حضور مایع و گاز است این یک تابع کاملا طبیعی و در بیشتر روزها رخ می دهد و نیاز به اقدام خاصی نیز ندارد. روده در خواب آرام است اما فقدان کامل صداهای روده در واقع می تواند نشانه ای از یک اورژانس پزشکی باشد به خصوص اگر آن با درد شدید شکم همراه است. بسیاری از زمان ها، یک معده پر سر و صدا چیزی برای نگرانی نیست با این حال، صداهای روده با افزایش سوء هاضمه، سندرم روده تحریک پذیر و یا اگر شما یک دوره اسهال داشته اید به دلیل افزایش انقباضات عضلانی و تجمع مایع و گاز (همراه با مدفوع آبکی در روده ) رخ می دهد. شرایط سوء جذب، مانند بیماری سلیاک یا عدم تحمل لاکتوز نیز ممکن است سبب صداهای روده شود. در موارد نادر با یک انسداد مکانیکی روده نیز صداهای روده ممکن است افزایش یابد در این مورد، انقباضات در روده شما جهت تلاش برای حرکت جامد، مایع، هوا و گاز از طریق روده باریک می باشد که منجر به صدای بلند می شود اگر صداهای شکم همراه با درد شدید شکم و انسداد باشد درمان اضطراری مورد نیاز است. خوردن بیش از حد قند به ویژه فروکتوز و سوربیتول ( موجود در میوه ها و همچنین شیرین کننده های مصنوعی در بسیاری از آب نبات های بدون قند) ممکن است سبب اسهال، دفع گاز و افزایش سر و صدا روده شود. رگ های خونی مسدود شده، از جریان خون مناسب به روده جلوگیری می کند به عنوان مثال لخته شدن خون می تواند سبب انسداد شریان مزانتریک شود. انسداد روده مکانیکی توسط فتق، تومور، چسبندگی و یا شرایط مشابه که می تواند روده مسدود ایجاد کند. ایلئوس پارالیتیک یک مشکل با اعصاب روده است. علل دیگر از صداهای روده کم فعال عبارتند از: داروهایی که کم کننده سرعت حرکت در روده ها مانند مواد مخدر (از جمله کدئین)، آنتی کولینرژیک و فنوتیازینها بیهوشی عمومی تابش به شکم بی حسی نخاعی جراحی شکم علل دیگر از صداهای روده بیش فعال عبارتند از: بیماری کرون اسهال آلرژی غذایی خونریزی گوارشی اسهال عفونی کولیت اولسراتیو

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

علت درد زیر شکم در بارداری سمت چپ

علت درد زیر شکم در بارداری سمت چپ

0
0 سارا فواید،علائم،خواص دسامبر 24, 2019
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *