علت درد شديد استخوان ساق پا چيست

علت درد شديد استخوان ساق پا چيست
علت درد شديد استخوان ساق پا چيست

درد استخوان،حساسیت شدید درد، یا ناراحتی در یک یا چند استخوان است. این با درد عضلات و درد مفصلی متفاوت است زیرا درد در عضلات ناشی از تحرک و فعالیت است. درد معمولا به بیماری هایی اطلاق می شود که بر عملکرد طبیعی یا ساختار استخوان تأثیر می گذارد.

بسیاری از شرایط و حوادث می تواند به درد استخوان منجر شود. صدمه و آسیب علت شایع درد استخوان هستند. به طور معمول، این درد زمانی رخ می دهد که یک فرد از طریق یک نوع آسیب، مانند یک تصادف یا سقوط از جایی می افتد. ضربه ممکن است باعث شکستن استخوان شود یا فقط درد همراه داشته باشد .هر گونه آسیب به استخوان می تواند باعث درد استخوان شود.

برای حفظ قدرت، استخوان های شما نیاز به انواع مواد معدنی و ویتامین ها، از جمله کلسیم و ویتامین D دارند. کمبود کلسیم و ویتامین D اغلب به پوکی استخوان تبدیل می شود که شایع ترین نوع بیماری های استخوانی است.

افراد مبتلا به پوکی استخوان در مراحل پایانی اغلب درد استخوانی دارند.

این سرطانی  که در جایی دیگر از بدن ایجاد شده است اما به سایر قسمت های بدن گسترش یافته است.علت درد شديد استخوان ساق پا چيست

سرطان سینه و ریه، تیروئید، کلیه و سرطان پروستات از جمله سرطانهایی هستند که معمولا به استخوانها گسترش می یابد.

 

سرطان استخوان سلولهای سرطانی را که از استخوان استخراج می شود را دربر میگیرد سرطان استخوان بسیار کمتر از سرطان متاستاتیک است.

زمانی که سرطان باعث تخریب ساختار طبیعی استخوان می شود  درد در پا احساس میشود این درد خیلی وحشتناک است و اغلب به صورتی است که بیمار در پا احساس تیر کشیدن میکند

بیماری هایی که باعث تخریب استخوان ها می شوند مانند : مانند کم خونی سلول داسی شکل، یا خونریزی استخوان بدون منبع ثابت خون، بافت استخوانی شروع به مردن می کند. این موجب افزایش درد استخوان و ضعف استخوان می شود. اهمیت بررسی کم خونی مادران باردار به همین دلیل است

عفونت اگر از استخوان ها شروع به گسترش کند، می تواند یک بیماری جدی به نام استئومیلیت باشد. این عفونت استخوان می تواند سلول های استخوان را از بین ببرد و باعث درد استخوان شود.

لوسمی سرطان مغز استخوان است . مغز استخوان در بسیاری از استخوان ها یافت می شود و مسئول تولید سلول های استخوانی است. افراد مبتلا به لوسمی اغلب درد استخوان، به ویژه در پاها را تجربه می کنند.

 

درد استخوان لگن یک بیماری شایع برای بسیاری از زنان باردار است. این درد گاهی به عنوان درد کمر لگن (PPGP) مربوط به بارداری شناخته می شود.

علائم درد لگن شامل درد در استخوان ناحیه تناسلی و سفتی و درد در مفصل لگن است.درد لگن معمولا تا بعد از زایمان حل نمی شود. درمان زودرس می تواند علایم را کاهش دهد،

درمان دستی

درمان فیزیوتراپی

تمرینات آبی

تمرین برای تقویت لگن رایج است، اگر درد لگن را خیلی شدید تجربه کنید باید با پزشک خود مشورت کنید.

 

یک پزشک باید علت اصلی درد را برای توصیف درمان شناسایی کند. درمان علت اصلی درد استخوان می تواند درد را به شدت کاهش دهد یا از بین ببرد. پزشک شما یک معاینه فیزیکی را انجام می دهد و درباره سابقه پزشکی شما می پرسد. سوالات رایج عبارتند از:

درد در کجا قرار دارد؟

اولین بار درد را چگونه تجربه کردید؟

آیا درد بدتر می شود؟

علائم دیگری وجود دارد که با درد استخوان همراه است؟ پزشک شما ممکن است ازمایش های خون را برای بررسی کمبود ویتامین یا علائم سرطان درخواست دهد. آزمایش خون همچنین ممکن است به پزشک شما کمک کند که عفونت ها و اختلالات غده آدرنال را شناسایی کند که می تواند سلامت استخوان را مختل کند. اشعه X، بافت استخوان ها، MRI ها و سی تی اسکن ها می تواند به پزشک شما کمک کند تا آسیب، ضایعات استخوانی و تومورها را در استخوان بررسی کند.

آزمایشات ادرار می توان برای تشخیص ناهنجاری ها در مغز استخوان، از جمله میلوما چندگانه استفاده کرد. در برخی موارد، پزشک شما باید آزمایش های متعددی را انجام دهد تا شرایط خاصی را رد کند و علت دقیق درد استخوان را تشخیص دهد.

وقتی پزشک علت درد استخوان را تعیین می کند، شروع به درمان علت اصلی می کنند. آنها ممکن است به شما توصیه کنند که تا آنجا که ممکن است منطقه آسیب دیده را ببندید. آنها به احتمال زیاد این راه را برای کاهش درد متوسط ​​و شدید استخوان تجویز می کنند. اگر پزشک شما از علت مطمئن نیست و مظنون به یک عفونت است برای شما آنتی بیوتیک را شروع می کنید. دوره کامل دارو را بگذارید، حتی اگر علائم شما چند روز طول بکشد. کورتیکواستروئیدها معمولا برای کاهش التهاب استفاده می شوند.

مسکن ها

داروهای ضد درد یکی از رایج ترین داروهای تجویز شده برای کاهش درد استخوان است، اما آنها شرایط زیر را درمان نمی کنند. درمان های بدون نسخه مانند ایبوپروفن (Advil) یا استامینوفن (تیلنول) می توانند مورد استفاده قرار گیرند. داروهای تجویزی مانند پاراستامول یا مورفین ممکن است برای درد متوسط ​​یا شدید استفاده شود.

اگر عفونت استخوانی دارید، ممکن است پزشک شما آنتی بیوتیک های قوی را برای کشتن ژرم که باعث عفونت می شود، تجویز کند. این آنتی بیوتیک ها ممکن است شامل سایپروفلوکساسین، کلیندامایسین یا وانکومایسین باشند.

 

افرادی که پوکی استخوان دارند باید سطح کلسیم و ویتامین D خود را بازگردانند. پزشک شما مکمل های غذایی شما را برای درمان کمبود مواد معدنی به شما ارائه می دهد. مکمل ها در قالب مایع، قرص یا ژل قابل دسترس هستند.

درمان درد سرطان استخوان ناشی از سرطان دشوار است. پزشک باید از سرطان برای تسکین درد استفاده کند.

پرتودرمانی و شیمی درمانی (که می تواند درد استخوان را افزایش دهد).

بیسفسفوناتها نوعی از داروهایی هستند که به جلوگیری از آسیب استخوان و درد استخوان در افراد مبتلا به سرطان استخوان متاستاتیک کمک می کند.

داروهای ضد درد نیز ممکن است تجویز شوند.

 

برای جابجایی قطعاتی از استخوان که به علت عفونت از بین رفته اند، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید. ممکن است جراحی برای بازسازی استخوان های شکسته و حذف تومورهای ناشی از سرطان لازم باشد.

ممکن است در موارد شدید جایی که مفاصل می توانند جایگزین شوند استفاده شود.

حفظ استخوان های سالم باعث می شود که درد استخوان کمتر شود. برای حفظ سلامت استخوان بهینه سازی، به یاد داشته باشید:علت درد شديد استخوان ساق پا چيست

یک برنامه ورزشی سالم نگه دارید

مقدار کافی کلسیم و ویتامین D دریافت کنید

اجتناب از سیگار کشیدن

علاوه بر بهبود سلامت استخوان های، شما همچنین می توانید از آسیب های ناشی از درد استخوان جلوگیری کنید.

سعی کنید برای جلوگیری از افتادن با نگه داشتن خود در هنگام سر خوردن از شدت ضریه بکاهید هنگام بالا رفتن و پایین رفتن از پله نیز باید مراقب باشید.

برای فعالیت های ورزشی، به ویژه ورزشهای ارتباطی مانند فوتبال یا بوکس، لباس های محافظتی مناسب را می پوشند.

در بسیاری از موارد، زمان زیادی برای برطرف کردن مشکل درد ناشی از شیمیدرمانی یا شکستگی وجود دارد.

 

در حین بازیابی، جلوگیری از تشدید و یا متلاشی شدن مناطق آسیب دیده. این می تواند از آسیب و درد بیشتر جلوگیری کند و باعث بهبودی شود.

در صورت وجود آسیب بیشتر، مناطقی را که تحت تاثیر قرار گرفته اند، تا آنجا که ممکن است، بسنجید

برای بعضی از افراد، کمک هایی مانند پرانتز، اسپلینت و کست می توانند  که می تواند هر دو استخوان را محافظت کند و درد را از بین ببرد.

شرایط جدی اغلب علت درد استخوان است. حتی درد خفیف استخوان ممکن است شرایط اورژانسی را نشان دهد. اگر درد ناگهانی استخوانی را تجربه کنید که در عرض چند روز بهبود نیافته است، با پزشک خود مشورت کنید.

اگر درد استخوانی همراه با کاهش وزن، کاهش اشتها یا خستگی عمومی باشد، باید پزشک نیز را ببینید.

درد استخوان ناشی از آسیب دیدگی نیز باید تحت نظر پزشک باشد. برای شکستگی از آسیب مستقیم به استخوان، درمان پزشکی لازم است. استخوان ها می توانند در موقعیت های اشتباه بهبود یابد و مانع حرکت شوند.

 

در حالی که درد پا یک بیماری معمول پس از آسیب است، درد ممکن است به علت شرایط پزشکی یا دلایل غیر متعارف رخ دهد.

 

 

 

درد در پاها ممکن است به علت آسيب يا التهاب هر يک از ساختارهايي که در پا مشاهده مي شود، از جمله استخوان ها، مفاصل، عضلات، تاندون ها، رباط ها، عروق خونی، اعصاب و پوست. التهاب بافت معمولا باعث درد می شود.

 

درد همچنین می تواند از دیگر قسمت های بدن نشات یابد و در پا احساس شود. بیماری های  پشت ممکن است باعث درد و بی حسی پا شود.

آئورت شکمی و aneurysms شريان ايلياک نيز ممکن است با درد پا اتفاق بيفتد.

لخته شدن خون در رگهای بزرگ در شکم، لگن یا پاها یکی دیگر از  علائم درد پا است.

 

بیماری های سیستمیک مانند دیابت می تواند موجب آسیب عصبی و یا عروقی شود که می تواند موجب درد مزمن پا و درد پا شود.

ساختار پا با اسکلت شروع می شود. استخوان های بزرگ پا، استخوان ران (استخوان ران) و تیبیا و فیبال سوزن است.

پاتلا (kneecap) در مقابل مفصل زانو قرار دارد که در آن فمور و تیبیا برخورد می کنند. استخوان های کوچکتر در پا قرار دارند.

لگن، زانو و مچ پا هستند، اما مفاصل کوچک در پا نیز مهم هستند، زیرا آنها به حمایت از بدن کمک می کنند و نیرویی را که از راه رفتن و رانندگی ایجاد می شود، کاهش می دهد.

 

مفاصل با لایه های ضخیم بافتی به نام لیگامانها تثبیت می شوند. انتهای یک استخوان که بخشی از مفصل را تشکیل می دهد، با غضروف پوشیده می شود تا به آنها کمک کند تا از طریق حرکت خود به حرکت درآیند و اصطکاک مالش استخوان بر روی استخوان را کاهش دهند. عضلات به استخوان وصل می شوند و دارای تاندون هایی هستند که در سراسر مفصل کشش دارند. هنگامی که یک عضله قرارداد، حرکت مشترک می شود.

 

 

عبارتند از باسن، چهارگوشه (در جلوی ران)، کمر راست (در پشت ران) و گاستروکنیموس (در پشت گربه). دیگر عضلات کوچکتر وجود دارد، از جمله کسانی که در پا هستند، که به ایجاد مفاصل متعدد در پا کمک می کند.

دو مجموعه عروق خونی در پا وجود دارد. سیستم شریانی از قلب خون، غنی از اکسیژن را فراهم می کند. آئورت قلب را ترک می کند و به داخل شکم فرود می آید، به شریان های شکمی تقسیم می شود، و در قسمت های کشاله ران فمورال تقسیم می شود.

 

شریان فمورال در امتداد پشت استخوان ران حرکت می کند و در پشت زانوی (شکم انقباضی) آن را به شاخه های کوچکتر تقسیم می کند تا خون پا و انگشتان را تامین کند.

سیستم وریدی خون را از پا جدا می کند و آن را به قلب باز می گرداند، اجازه می دهد عضله بافت مانند از بین بردن دی اکسید کربن و سایر مواد زائد متابولیسم باشد. دو پا در رگها وجود دارد، سیستم های سطحی و ضخیم. سیستم سطحی در امتداد پوست اجرا می شود در حالی که سیستم  عمیق در عضلات و در امتداد استخوان قرار دارد.

 

جریان خون از سیستم سطحی به سیستم عمیق از طریق اتصال رگها به نام پرفوراتورهایی که از لخته شدن خون در ورید های سطحی رخ می دهد از ورود به سیستم رگهای عمیق و آمبولیزه یا سفر به قلب و ریه ها جلوگیری می کند. سیستم های سطحی و عمیق در کشاله ران به وجود می آیند تا رگ فمورال را تشکیل دهند.

 

اطلاعات مربوط به پا، انتقال سیگنال از مغز که باعث حرکت هدفمند می شود. رگ ها اطلاعات یا احساسات را به مغز می فرستند. این شامل احساس درد، لمس نور، فشار، ارتعاش، دما و موقعیت است.

همچنین، تحریک عصبی می تواند از پاها به نخاع و بازگشت بدون بازگشت به مغز جریان یابد. این حلقه های عصبی اجازه می دهد تا حرفه ای مراقبت های بهداشتی برای تست رفلکس های شدید تاندون (زمانی که زانو یا مچ پا با یک چکش میخورد) برای ارزیابی عملکرد نخاع. بیماری و آسیب می تواند بر هر یک از این ساختارها، باعث التهاب، ناراحتی و درد شود. بیش از یک مکانیسم ممکن است در همان زمان برای ایجاد درد پا رخ دهد.

 

افراد مبتلا به دیابت تحت کنترل ضعیف ممکن است نوروپاتی دیابتی را ایجاد کنند که در آن اعصاب به ناتوانی در پا و پاها آسیب میزند علائم ممکن است شامل درد و از دست دادن احساس در پا و همچنین گز گز و سوزش دست و پا و یا احساس سوزش باشد.

دیابت همچنین یکی از عوامل خطر برای بیماری عروق محیطی است که ممکن است موجب کاهش شریان ها در پاها و کاهش جریان خون به عضلات شود. عدم تأمین خون ممکن است باعث درد یا کراوات ناشی از تمرین (اعمال) شود، در حالیکه عضلات با فعالیت فعال می شوند، زیرا اکسیژن غنی از خون به اندازه کافی قابل حمل نیست.

 

لرزش متناوب اشاره به درد در پاها است که در طول راه رفتن به دلیل بیماری عروق محیطی (بیماری عروق محیطی) ایجاد می شود. این درد معمولا با استراحت بهتر می شود. همانطور که شریان ها در طول زمان محدود می شوند، فعالیت های کاهش یافته باعث افزایش درد می شود.

عضله آسیب دیده به علت التهاب و تورم باعث درد می شود، اما ممکن است بر تعادل عضلات اطراف مفصل نیز تاثیر بگذارد. اگر این عدم تعادل ادامه یابد، ممکن است به دلیل استرس مزمن بر روی آن باعث مفصل زخمی شود.

 

 

افراد مبتلا به مشکلات پشتی به علت آرتریت یا دیسک شکسته ممکن است سیاتیک یا درد ناشی از عصب سیاتیک که مشکلات  پا را ایجاد می کند سیاتیک ممکن است با بیخوابی و یا سوزش در پا همراه باشد.

 

تروما بیشترین علت درد پا است.  تقریبا سقوط و آسیب های چرخشی می تواند به استخوان ها، عضلات و مفاصل پا و یا ترکیبی از هر سه آسیب برساند.

درد پشت، به علت آسیب عصب سیاتیک را آلوده می کند و باعث ایجاد سیاتیک می شود. این یک درد است که از مسیر یکی از ریشه های عصبی  نخاع را ترک می کند و عصب سزارین را دنبال می کند منتشر می کند.

درد سیاتیک معمولا در پشت شروع می شود و به باسن و ران انتقال می یابد. آسیب های بیش از حد می تواند موجب درد شود و می تواند به عنوان آسیب های متعدد جراحی آسیب رسان به عضلات، تاندون ها و مفاصل رخ دهد که در طی مدت زمان طولانی رخ می دهد.

هنگامی که به استخوان اشاره می شود، شکستگی، شکسته شدن  به معنای یکسان است زیرا یکپارچگی استخوان به خطر افتاده است.

 

شکستگی شايعترين علامت درد است که به علت آنکه انتهاي عصبي در بافت فيبري بافت پوست، پروستئوم (peri = محيط + osteum = استخوان) واقع شده است، در معرض آسيب و التهاب قرار گرفته است. همچنین، عضلات اطراف استخوان به اسپاسم وارد می شوند و درد را تشدید می کنند.

برخی از شکستگی ها به علت آسیب های کوچک تکراری به یک ناحیه خاص بدن رخ می دهد.شکستگی یک یا چند استخوان متاتارس در پا را تشریح می کنند که ناشی از استفاده بیش از حد از استخوان است. این نام از این واقعیت است که آنها در سربازانی یافت می شوند که به عنوان بخشی از آموزش خود مجبور به انجام حرکت سخت میشوند این وضعیت همچنین به عنوان سندرم استریل تیبایی شناخته می شود. در حال اجرا، پریدن و رقص شایع ترین علت آن است.برخی شکستگی های میکروسکوپی در شکم شکم رخ می دهد، باعث درد و تورم می شود. اگر فرد همچنان به ورزش ادامه دهد و درد را نادیده بگیرد، یک شکاف شکمی می تواند به شکستن استخوان کامل برسد.

صدمه رباط ها کشش نامیده می شود و هنگامی رخ می دهد که الیاف رباط ها کشش یا به طور جزئی یا به طور کامل برجسته می شوند. ماهیچه ها و تاندون ها نیز می توانند کشش یا پاره شوند، باعث ایجاد فشار می شوند. هر دو کشش و کشیدگی باعث تورم و التهاب می شود که موجب درد می شود.گاهی اوقات کشش یا کشکستگی ممکن است در جایی که سازه ها به استخوان وصل می شود رخ دهد و یک قسمت کوچکی از استخوان را می توان از طریق قرار دادن عضله، سیم یا رباط بکشید. این شکستگی ناشی از انفجار نامیده می شود، اما اغلب به همان شکل به عنوان یک سویه درمان می شود.

کیسه های کوچک و پر از مایع وجود دارند که در آن بزرگنمایی های استخوانی بزرگ را پوشش می دهند و تاندون ها را در سراسر استخوان می سوزانند.بورسیت یا التهاب کیسه بورسا ممکن است با آسیب هایی مانند ضربه مستقیم رخ دهد. دو برسا در پایه که معمولا به صورت پف کرده بوجود می آیند، بوروسا تروکانتریک است که قسمت اعصاب استخوانی فمور را در بیرون از ران و باریس عصبی پوشش می دهد که بخش هایی از استخوان لگن که در آن نشسته اند را پوشش می دهد.

 

 

آسیب ها همچنین می توانند باعث خونریزی در بافت ها و مفاصل شوند. از آنجا که خون، مانند هر مایع، نمی تواند فشرده شود، تورم موجب افزایش شدید درد می شود. خون نیز به بافت های اطراف آن را تحریک می کند

 

یک وضعیت اورژانس پزشکی است. این وضعیت  که تورم بیش از حد در قسمت های از پا که حاوی عضلات هستند رخ می دهد. این باعث افزایش فشار داخل محفظه می شود که بیشتر از فشار خون تولید شده در هنگام قلب است. تغذیه خون در داخل محفظه قطع می شود، باعث درد، بی حسی و ناتوانی در حرکت پا یا مچ پا می شود. این یک وضعیت اورژانسی است و نیاز به جراحی دارد که نیازمند باز کردن محفظه ها و تسکین فشار در جهت بازگرداندن عرضه خون و جلوگیری از معلولیت دائمی است.یکی از نشانه های تشخیصی اندازه گیری فشار داخل محفظه است تصویر آناتومی عضله و عصب پای تصویر آناتومی عضله و عصب پای همسترینگ کشیده شده می تواند یک آسیب دردناک نه تنها به یک ورزشکار باشد، بلکه برای افراد دیگر نیز ایجاد میشود.

همسترینگ می تواند در نزدیکی زانو، به سمت ران یا در هر نقطه ای از درون پاره شود. اغلب هنگامی که آسیب اتفاق می افتد راه رفتن برای شخص  دردناک می شود. جای تعجب نیست که ورزشکار هنگام فروپاشی با همسترینگ آسیب می بیند. همانطور که پا به زمین می رسد، درد می تواند غیر قابل تحمل باشد

 

درد در یک پا یا هر دو، ممکن است به علت بیماری شریانی محیطی باشد، کاهش جریان خون شریانی به پا به علت تنگ شدن شریان ها. اغلب درد با فعالیت همراه است، زیرا پیاده روی برای عضلات نیاز به اکسیژن بیشتری دارد. اگر شریان ها باریک هستند و نمی توانند این نیاز را تامین کنند، عضلات شروع به درد می کنند. عروق خونی می تواند در هر سطح، از آئورت (رگ خون بزرگ که قلب را ترک می کند) به هر یک از شاخه های شاخه ای محدود شود. بسته به سطح تنگی و عضلات خاص درگیر، زمینه های درک شده درد ممکن است متفاوت باشد.

از آنجایی که بیماری شریان محیطی اغلب بیش از یک رگ خونی را تحت تاثیر قرار می دهد، هر دو پا ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرند، اگرچه ممکن است درد در هر پا متفاوت باشد.  تامین خون  پاها همچنین ممکن است یکپارچگی پوست را به خطر بیندازد و ممکن است باعث عفونت شود.

 

 

یک لخته خون از شریان شریانی (در شریان) یک شریان پا می تواند به طور کامل مانع از عرضه خون شود، جلوگیری از رسیدن بافت ها از خون غنی از اکسیژن از قلب. این می تواند باعث درد  حاد شود. به غیر از درد، پا ممکن است خنک و کم رنگ باشد. در حالی که منابع بالقوه زیادی از لخته خون وجود دارد، یک مکان مشترک برای نگاه کردن به قلب است. یک لخته خون نیز می تواند به شدت در یک شریان که جزئی است  رخ می دهد. درست مثل شریان های قلب که ممکن است به دلیل کلسترول و یا ایجاد پلاک در طول زمان محدود شود، وضعیت مشابهی در پاها ممکن است رخ دهد. اگر پلاک ناشي از تحريك يا پاره شدن باشد بدن مي تواند لخته شدن را در محل ايجاد كند. انسداد شريان و جلوگيري از عرضه خون به قسمتي از پا میشود. لخته خون وریدی (همچنین در ورید) همچنین می تواند درد ایجاد کند.

به ندرت تومورها و عفونت می تواند باعث التهاب ریشه های عصبی و نخاعی و درد ناشی از آن شود. در حالی که یک دیسک فتق دیسک یا آرتروز می تواند یک ریشه عصب را که از یک یا چند سطوح خارج می شود باعث شوند، تنگی نخاعی ممکن است بخش های زیادی از نخاع را تحت تأثیر قرار دهد، زیرا کانال نخاعی خود باریک می شود تنگی نخاعی ممکن است منجر به درد بی حسی و ضعف شود.

 

التهاب پوست نیز ممکن است موجب درد شدید شود، به خصوص اگر بیماریهای زیر زمینی مانند دیابت یا بیماری شریان محیطی وجود داشته باشد که از بهبودی کافی برخوردار نیست. التهاب ممکن است به علت عفونت باشد که اغلب ناشی از استرپتوکوک یا باکتری استافیلوکوک است. پوستی که به علت تجمع مایع در بافتهای زیر پوست کشش دارد می تواند موجب بروز درد شدیدی شود، به خصوص وقتی که پاها بالا نرود. زردچوبه می تواند علت درد ناشی از التهاب عصب نخاعی در بدن را افزایش دهد.

 

منبع :پزشک پا

ببخشید، برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید

پزشک پا یک منبع تخصصی برای پاسخگویی به بیماری های پا است و همواره بهترین راههای درمانی را به بیماران ارائه می دهد. تخصص پا ، این تخصص همان‌طور که از نامش پیداست، علمی است که در مورد بررسی، تشخیص و درمان مشکلات پا بحث می‌کند. این علم برخلاف رشته های مکمل مثل کایروپرکتیک یا طب گیاهی، جزو علوم پزشکی بر پایه شواهد (Evidence-based medicine) محسوب میشود.

پزشک پا متخصص جراحی های پا و ستون فقرات

 


ادامه امروز »

با این آموزش حتما “گره زدن کراوات” را یاد می گیرید!


پوست موز را دور نیندازید!

علت درد شديد استخوان ساق پا چيست


هر جمعه یک “اوریگامی” یاد بگیرید(شیر دریایی)


جوراب ها و 6 کاربرد جدید!


هر جمعه یک “اوریگامی” یاد بگیرید(خرس)


چگونه گوشی موبایل خیس شده را نجات دهیم؟

گرچه اغلب درد هایی که در ناحیه ساق بوجود میایند بدنبال ضربه ایجاد میشوند ولی درد ساق علل دیگری هم دارد که ارتباطی به ضربه ندارد. منشا درد های ساق ممکن است در استخوان، مفصل ، عضله یا تاندون باشد و یا ممکن است علت درد در لیگامان ها، عروق، اعصاب یا حتی پوست باشد.  شایعترین عللی که میتوانند نوجب درد ساق شوند عبارتند از :

شکستگی

لایه محکمی بر روی استخوان ها وجود دارد که به آن پریوست Periosteum میگویند. در این لایه، اعصاب درد وجود دارد. در هنگام شکستگی این لایه آسیب میبیند و آسیب آن موجب تحریک ریشه های عصبی آن شده که نتیجه آن ایجاد درد است. همچنین در هنگام شکستگی ممکن است عضلات اطراف استخوان هم آسیب ببیند و این آسیب موجب تحریک ریشه های عصبی میشوند که در عضلات وجود دارند. نتیجه ان ایجاد درد در عضله است.

Shine splint

شاین اسپلینت  که علت آن فشار آوردن زیاد و مکرر به ساق در حین ورزش هایی مانند دویدن، جهیدن و رقص است میتواند موجب درد ساق شود.

استرین و اسپاسم Strain

به معنای کشیده شدن عضله است. در حین ورزش یا ضرباتی که به اندام وارد میشود ممکن است عضلات ساق تحت کشش یا فشار قرار گرفته و پارگی هایی در آن ها ایجاد شود. این پارگی ها ممکن است بسیار کوچک و در حد میکروسکوپی باشد و یا ممکن است بصورت پارگی واضحی ایجاد شود. استرین میتواند یکی از علل درد ساق باشد. این اتفاق بیشتر موقعی میفتد که عضلاتی از ساق که توانایی انعطاف زیادی ندارند به علت ورزش و یا فعالیت بدنی زیاد تحت فشار قرار میگیرند. بدنبال آن عضله دچار انقباض دردناکی میشود که تا مدتی میتواند ادامه داشته باشد.

کرامپ عضلانی

اگر به عللی میزان بعضی مواد بدن مانند میزان کلسیم، سدیم یا پتاسیم تغییر کند عضلات بدن بخصوص عضلات ساق ممکن است دچار انقباض دردناک شوند.

خونریزی

ضربه به ساق ممکن است موجب خونریزی در بافت های ساق بخصوص عضلات آن شود. این خونریزی موجب فشار به بافت ها و ایجاد تورم و درد شود. در حالات بسیار شدید، شدت خونریزی و تورم موجب میشود خونرسانی به ساق کم شود و ایجاد درد شدید و کاهش حس و حرکت و سردی ساق و پا شود. به این وضعیت سندرم کمپارتمان Compartment syndrome میگویند.

مشکلات عروق محیطی

در این بیماری به عللی رگ های خونی که اکسیژن و مواد غذایی را به اندام تحتانی میرسانند باریک میشوند. این بیماران معمولا در موقع استراحت درد ندارند و در آنها بیشتر در حین فعالیت بدنی است. در حین فعالیت، عضلات ساق نیاز به اکسیژن و مواد غذایی بیشتری دارند پس نیاز به جریان خون بیشتری هم دارند. در بدن سالم، در موقع فعالیت بدنی رگ های خونی گشاد میشوند تا خون بیشتری را به اندام برسانند ولی در این بیماران به علت تنگ شدن عروق، این رگ های خونی نمیتوانند به اندازه کافی گشاد شوند.

نتیجه آن، کاهش خونرسانی به عضلات ساق اندام است و این کم شدن خونرسانی موجب ایجاد درد در عضلات اندام میشود. در ابتدا این درد ها فقط در موقع فعالیت بدنی مثلا راه رفتن است ولی با پیشرفت بیماری درد در موقع استراحت هم ایجاد میشود. در این بیماری کاهش خونرسانی به اندام میتواند موجب کاهش خونرسانی به پوست هم بشود که موجب میشود زخم های پوستی دیرتر خوب شوند و یا حتی در پوست زخم هایی ایجاد شوند.

الف- گرفتگی عضلات پا

در هنگام گرفتگی عضلات، درد ماهیچه پا معمولا برای چند دقیقه ادامه پیدا می کند. این اتفاق زمانی که معمولا عضلات پشت و پایین ساق پا دچار یک اسپاسم غیر قابل کنترل می شود، رخ می دهد. اگر هیچ آسیب آشکاری وجود نداشته باشد، درد ساق پا ممکن است عصبی، عضلانی و یا بعلت رگ های خونی باشد.در طول گرفتگی عضلات یک احساس سفتی وجود دارد که شب هنگام و در افراد مسن شایع تر است. تخمین زده شده است که یک سوم از افراد بالای 60 سال از این مشکل رنج می برند.

ب- لنگیدن متناوب یا درد ساق پا در هنگام راه رفتن

لنگیدن متناوب نامی است که برای درد ساق پا به دلیل گردش ضعیف خون اطلاق شده است که به عنوان بیماری عروق محیطی PAD شناخته شده است.این حالت با میزان شیوع و مرگ و میر بیشتری ارتباط دارد. درد ساق پا ناشی از تصلب شرایین و یا تنگی عروق در پا دارای ویژگی های متمایزی است و به عنوان لنگش و یا لنگیدن متناوب شناخته شده است.این حالت به دلیل نرسیدن جریان کافی خون به عضله های پا و ماهیچه ها رخ می دهد و باعث می شود اکسیژن و مواد مغذی برای شروع فعالیت به این عضلات نرسیده و ایجاد آسیب نماید و شامل موارد زیر است.

1- درد عضله مانند گرفتگی عضلات در طی ورزش یا فعالیت

2- درد در باسن، ران، ساق پا و پا رخ می دهد

3- علائم معمولا در حالت استراحت تسکین می یابد.

4- درد در هنگام راه رفتن و یا بالا رفتن از پله هاست

5- گرفتگی مداوم پس از فاصله های راه رفتن یکسان اتفاق می افتد.

6- معمولا درد ساق پا با استراحت آرام شده و بعد از 10 دقیقه تسکین می یابد.

بسیاری از علایم لنگیدن متناوب بصورت حالت کلاسیک و معمول نیستند و در برخی از موارد درد در مناطق غیر معمول و یا حتی باسن مشاهده می شود. برخی از افراد مبتلا به بیماری شریانی درد وحشتناک شدید پا در شب تجربه می کنند، که باعث می شود آنها پای خود را از یک طرف تخت آویزان کنند.

ج- ترومبوز وریدهای عمقی DVT یا لخته شدن خون در پا

این لخته های خون در رگ های عمیق از پا است (به جای رگ های سطحی از نوع واریس) و معمولا باعث یک تورم یک طرفه، گرما، پای دردناک است.

1- برای گرفتگی عضلانی به خود کمک کنید.

2- یک دونده به دونده دیگر به گرفتگی عضلات پا، با حرکات کششی ساق پا کمک می کند.

3- برای گرفتگی ساق پا، صاف کردن پا و کشیدن پا به سمت جلو ( به کمک فرد دیگر ) ممکن است به شما کمک کند.علت درد شديد استخوان ساق پا چيست

4- نگه داشتن پا به سمت جلو در حال صاف کردن پا.

5- قدم زدن در اطراف پاشنه پا تا گرفتگی برطرف شود.

6- کشش قبل از ورزش

7- اجتناب از دهیدراتاسیون با نوشیدن 8-12 لیوان آب در روز

8- حرکات کششی و ماساژ پاها

شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.


علت پایین بودن مینیمم فشار خون چیست؟


علت ترش شدن دهان چیست؟


علت سرگیجه ناگهانی چیست؟


فواید و مضرات تماشای تلویزیون


علایم ایدز در مردان


خواص جوانه گندم


آب اکسیژنه چیست؟


علت پایین آمدن سطح هوشیاری چیست؟


مضرات الکترو اسموک ، دستگاه ترک سیگار


برای ضعف بدن چه بخوریم؟


اینفوگرافی/ ۱۰ راه ساده برای درمان گلودرد

10 روش خانگی و موثر برای از بین بردن زگیل های پوستی


خواص باورنکردنی بادمجان


10 قانون طلایی برای داشتن پوستی جوان


نشانه هایی که میگوید شما استرس دارید


آپاندیس چه جوری می ترکد؟


راه های مقابله با کودکان بد غذا


چرا شاغلین باید به مسافرت بروند؟


خواص انگور


خواص زغال اخته


خواص زعفران


خواص رزماری


خواص شگفت‌انگیز دانه‌ی چلغوز


مصرف روزانه ی عسل چه فوایدی برای بدن دارد؟


چگونه به طور طبیعی لبانی صورتی داشته باشیم؟


خواص هندوانه

10 روش خانگی و موثر برای از بین بردن زگیل های پوستی

امواج وای‌فای بر عملکرد مغز چه تاثیری دارد؟


چاره طب سنتی برای گرمازدگی

رابطه جنسی برای مبتلایان به دیابت چگونه است؟

مراقبت و بهبود بینایی بدون استفاده از لیزر و عینک


لوسمی سرطان خون قابل درمان است


درمان عفونت گوش باروش های خانگی


علت بروز آلرژی و درمان آن

 

تصاویری جذاب برای صفحه نمایش گوشی موبایل (4)


مشاهده

شباهت جالب سگ ها به صاحبانشان !


مشاهده

حیوانات استاد “سلفی” گرفتن اند!


مشاهده

copyright © 2015 – 2018 Mashrooh

. استفاده از مطالب سايت مشروح فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است

بیماری های مرتبط با سن، معمولا حیواناتی را که به سن پیری رسیده اند، تحت تاثیر قرار می دهند. همستر که معمولا عمر کوتاهی دارند پس از یک سالگی، از این بیماری های مزمن رنج می برند. این بیماری های مزمن می تواند زندگی این حیوان خانگی زیبا را مختل کرده و باعث برو مشکلات جدی در سلامتی او شود. اگر زود این بیماری ها را تشخیص دهید، بهتر و سریع تر هم درمان می شوند. در این مقاله از بخش حیوانات خانگی دکتر سلام …

ممکن است هنگامی که می بینند که سگشان غذا نمی خورد، دچار ناراحتی شوید و برایتان سوال باشد چرا اشتهایی برای غذا خوردن ندارد؟ اولین چیزی که بعد از غذا نخوردن سگ به ذهنتان می رسد این است که احتمال دارد، مریض شده باشد یا از درد رنج ببرد، اما احتمال این موضوع بسیار کم است. در این مقاله از بخش حیوانات خانگی دکتر سلام به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت با ما همراه باشید. دلایل غذا نخوردن سگ معمولا، غذا نخوردن سگ به علت ریزه …

آیا ناخن هایتان فاقد زیبایی طبیعی هستند؟ آیا رشد ناخن هایتان از حد متوسط کندتر است؟ چگونه باعث افزایش رشد ناخن ها شویم؟ همانطور که می دانیم، همه خواهان این هستند که  ناخن هایشان  به سرعت رشد کنند، زیرا باعث زیبایی دستهایشان می شود. به غیر از این، رشد سالم ناخن، نشان دهنده سلامت عمومی بدن می باشد. راه های آسانی برای کمک به رشد سریع ناخن ها وجود دارد. در این مقاله از بخش زیبایی دکتر سلام بهترین نکات در مورد نحوه رشد سریع …

تردیدی نیست که بسیاری از شما درباره رژیم سوانک در رابطه با بیماری ام اس ، چیزهایی شنیده باشید. یکی از شایع ترین رژیم های غذایی و مکملی برای مدیریت بیماری به شمار می رود. رژیم سوانک برای بیماری ام اس، شامل یک رژیم غذایی کم چربی است که بر روی مصرف دانه ها، میوه ها، سبزیجات و پروتئین های کم چربی، تأکید دارد. در این مقاله از بخش تغذیهدکتر سلام به شما می گوییم که چه تغذیه ای برای این بیماران مناسب است و …

هنگامی که سگ شما مبتلا به عفونت مجاری ادراری می شود، این امر برای سگ یا خود شما ناراحت کننده است. برخی از سگ ها ممکن است نشانه های واضحی از خود بروز دهند که نشان دهد چیزی در الگوی ادراری آنها ایجاد مشکل کرده است، در حالی که برخی ممکن است علائم کمتری از خود نشان دهند. علائم می تواند متفاوت باشد، اما در این مقاله از بخش حیوانات خانگی دکتر سلام، 5 مورد از شایع ترین موارد آورده شده است و سپس به …علت درد شديد استخوان ساق پا چيست

بیماری های مرتبط با سن، معمولا حیواناتی را که به سن پیری رسیده اند، تحت تاثیر قرار می دهند. همستر که معمولا عمر کوتاهی دارند پس از یک …

چه دلایلی باعث افزایش مایع آمنیوتیک می شود؟ آیا می دانید پلی هیدرآمنیوس  چیست؟ پلی هیدرآمنیوس چه عوارضی دارد؟ پلی هیدرآمنیوس (hydramnios)، به مقدار بیش از اندازه مایع …

زنانی که کودک خود را با سزارین به دنیا می ­آورند، اغلب فکر می کنند که زایمان طبیعی (واژینال) گزینه ای برای بارداری بعدی­ شان نیست. اما اگر …

امروزه جراحي بيني كه يكي از مهم‌ترين قسمت‌هاي بدن است، در ميان افراد جامعه رواج زيادي دارد. اين جراحي به دو روش باز و بسته انجام مي‌شود. در …

آیا می دانید رابطه بین بیماری های روانی و التهاب چیست؟ ممکن است قبلا شنیده باشید که شکم شما خانه تریلیون ها باکتری است. این میکروارگانیسم ها مواد …

احتمالا وحشتناک ترین کلمه ای که ممکن است مادران باردار با آن روبرو شوند، سقط جنین می باشد. این وضعیت تاسف انگیز و وحشتناک …

از جمله پرخطرترین و پرمسئله ترین دوران بارداری، سه ماهه سوم بارداری می باشد. اکثر زنان باردار در این دوران دچار درد و بی …

ناخن های شما به مواد مغذی مناسبی برای بلند شدن و استحکام نیاز دارند. ویتامین C برای تولید کلاژن مورد نیاز است تا بدن  از آن برای رشد ناخن ها استفاده کند. از آنجا که بدن شما نمی تواند این ویتامین را تولید کند، از ویتامین ها یا مواد غذایی که حاوی این ویتامین هستند استفاده کنید تا با کمبود آن مواجه نشوید. برای جلوگیری از شکنندگی ناخن، بیشتر از سبزیجات دارای برگ سبز، گوشت قرمز بدون چربی وآجیل ها مصرف کنید که شامل ویتامین های مهمی برای ناخن هستند.

همانطور که می دانیم، ناخن ها از پروتئینی به نام کراتین ساخته شده اند. برای رشد سریع تر ناخن می توانید پروتئین بیشتری را در رژیم غذایی تان بگنجانید.کمبود پروتئین منجر به بروز لکه های سفیدی بر روی ناخن ها می شود و آنها را ضعیف می کند. با خوردن گوشت گاو، تخم مرغ، گوشت بره، ماهی و مرغ  مقدار پروتئین دریافتی خود را افزایش دهید. سبزیجات سبز، اسفناج، دانه، آجیل و حبوبات دارای پروتئین هستند و برای گیاهخواران انتخاب خوبی است. همچنین می توانید مقداری پودر پروتئین را به یک لیوان شیر اضافه کرده و مصرف کنید.

فیبروز کیستی (CF) یک بیماری ژنتیکی است که موجب تشکیل مخاطی ضخیم در ریه ها می شود که بدن قادر به پاکسازی آن ها نیست. موکوس زمینه پرورش دهنده مناسبی برای باکتری ها می شود، در نتیجه کودک را مستعد ابتلا به عفونت های ریه می کند. CF هیچ درمانی ندارد، اما پزشکی مدرن به افراد مبتلا به CF کمک می کند تا زندگی عادی بدون مشکلی را داشته باشند.

در رژیم جنیفر لوپز مقدار مصرف نمک و شکر تا حد ممکن محدود شده است و همین یکی از دلایلی چاق نبودن او است. نمک سبب تجمع آب در بدن شده و در نتیجه ی تجمع آب، وزن بدن زیاد می شود. شکر نیز نوعی سیگار جدید به شمار می رود. مصرف آن را قبل از اینکه دچار اضافه وزن شوید و دچار بیماری های مرتبط با چاقی شوید، متوقف کنید.

برای داشتن اندامی موزون و بدون هیچ گونه لایه های چربی اضافی، باید از آجیل استفاده کنید. آجیل سرشار از ویتامین های ضروری، چربی های سالم، فیبر و مواد معدنی می باشد. آجیل ها باعث افزایش سطح انرژی شده و چربی های سالم موجود در آنها، باعث کاهش التهاب می شوند در نتیجه سطح استرس را نیز کاهش می دهند.

هر چند که در بسیاری از رژیم ها از چربی ها بخاطر کالری زیادشان پرهیز می ‌شود، اما رژیم کتوژنیک بسیار در کاهش وزن موثرتر از رژیم های کم چربی عمل می کنند. علاوه بر همه این ها، در این رژیم فرد احساس گرسنگی کمتری می کند و در اکثر مواقع سیر است، در نتیجه هنگام کاهش وزن به فرد فشار زیادی وارد نمی ‌شود.

مصرف فیبر چندین مزیت دارد از جمله اینکه باعث می شود به مدت بیشتری احساس سیر بودن کنید. خوردن غذاهای غنی از فیبر از پرخوری جلوگیری کرده و از ریزه خواری که باعث خوردن موادی با قند بالا می شود، جلوگیری می کند. چند نمونه از غذاهای غنی از فیبر عبارتند از لوبیا و حبوبات، میوه ها و سبزیجاتی که دارای پوست خوردنی هستند، نان کامل، غلات کامل مانند کوئینا یا جو، غلات کامل، پاستا گندم

بسیاری از متخصصان به افرادی که به ادم لنف دچار هستند توصیه می کنند تا بطور منظم ورزش ملایم انجام دهند. تمرینات هوازی مانند پیاده روی یا شنا کردن می ‌تواند به جا به جایی مایع لنفاوی کمک کرده و باعث بهبود ورم در ناحیه خیز شود.

یک رژیم غذایی که حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان، فیبر و مواد مغذی ضروری باشد، می تواند به محافظت از روده بزرگ کمک کرده و برای مبارزه با سرطان روده مفید باشد. مقدار زیادی میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی خود بگنجانید. برخی از بهترین سبزیجات و میوه ها برای محافظت در مقابل سرطان عبارتند از سبزیجاتی از خانواده کلم ها مانند بروکلی و گل کلم و سبزیجات برگ سبز مانند کلم پیچ و اسفناج.

ورزش از بروز پولیپ های روده بزرگ و سرطان روده به دلیل کاهش التهاب، بهبود گردش خون، حمایت از سیستم ایمنی، بهبود عملکرد دستگاه گوارش، کاهش استرس کمک کرده و از دیابت و چاقی جلوگیری می کند. برخی مطالعات نشان داده است که ورزش منظم می تواند خطر ابتلا به سرطان کولون را به میزان 40 تا 50 درصد کاهش دهد.

ورزش کگل به عنوان تمرین کف لگن شناخته می شود و شامل انقباض و استراحت مکرر عضلات کف لگنی است و گاهی اوقات به طور …

فعالیت جسمی و ورزش در سنین کودکی و نوجوانی باعث رشد بهتر و تناسب اندام ایده آل برای کودک و نوجوان می شود،یکی از …

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است

علت درد شديد استخوان ساق پا چيست
علت درد شديد استخوان ساق پا چيست
10

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.