علت درد پشت سر سمت چپ چيست

خواص دارویی و گیاهی

 درد پشت سر مشکلی است که گاهی بر اثر بیخوابی یا استرس دچار آن می شویم. اما گاهی این درد به شکل یک مشکل مزمن و نگران کننده در می آید که در ادامه به مهم ترین علت های درد پشت سر اشاره می کنیم.

سردردها می توانند آزاردهنده باشند یا به علت شدت آن ها منجر به بروز مشکلات شدیدتر شوند. این دردها ممکن است در هر جایی از سر رخ دهد.سردردهایی که منجر به بروز درد در پشت سر می شود، می تواند علل مختلفی داشته باشد. بسیاری از این علت ها از طریق علائم شناسایی می شوند. این علائم عبارتند از نوع درد تجربه شده و دیگر قسمت هایی که ممکن است درد بروز کند.

درد پشت سر علل مختلفی دارد. در بسیاری از موارد درد پشت سر منجر به بروز درد در دیگر بخش های سر هم می شود و یا با رویدادهای خاص شروع می شود.

درد پشت سر بر اثر آرتروز ناشی از التهاب و تورم در ناحیه گردن است.سردردهای آرتروز منجر به درد پشت سر و گردن می شود. در این حالت حرکت دادن سر معمولا باعث شدیدتر شدن درد می شود. این سردردها ممکن است با هر نوع آرتروزی بروز کند. رایج ترین آنها آرتریت روماتوئید و استئوآرتریت است.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید چیست؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : تفاوت آرتریت با آرتروز چیست؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : آرتروز چیست و چگونه درمان می شود؟

بهترین درمان برای درد پشت سر ناشی از آرتروز مصرف داروهای ضد التهاب و استفاده از گرما برای کاهش التهاب است.

وضعیت بد بدن هم می تواند منجر به بروز درد پشت سر و گردن شود. وضعیت بد بدن باعث ایجاد تنش در پشت، شانه ها و گردن می شود. این تنش می تواند منجر به سردرد شود. در این شرایط ممکن است درد مبهم و تپش دار در پایه جمجه خود حس کنید.

درد پشت سر ناشی از وضعیت بد بدن بلافاصله با مصرف استامینوفن برطرف می شوند. در طولانی مدت با بهبود وضعیت بدن خود می توانید این سردردها را به طور کامل درمان کرده از بروز آنها پیشگیری کنید. برای بهبود وضعیت بدن یک صندلی مناسب برای محل کار خود انتخاب کنید و در هنگام نشستن روی صندلی هر دو پایتان روی زمین قرار بگیرد.

بیرون زدگی دیسک کمر در ناحیه گردن باعث درد و تنش در گردن می شود. این مسئله منجر به بروز نوعی سردرد به نام سردرد گردنی cervicogenic headache می شود.درد معمولا در پشت سر شروع و حس می شود. به علاوه در پشت چشم ها نیز ممکن است احساس درد کنید. دیگر علائم این عارضه عبارتند از ناراحتی در شانه ها یا قسمت های بالای بازوها.

*بیرون زدگی دیسک Herniated disk: فتق یا بیرون زدگی دیسک مشکلی است که دربالشتک لاستیکی (دیسک) بین استخوانهای (مهره ها) ستون فقرات بوجود می آید.

سردردهای گردنی ممکن است زمانی که دراز می کشید، تشدید شوند. بعضی افراد به علت شدت درد از خواب بیدار می شوند. زمانی که دراز کشیده اید، ممکن است احساس فشار در قسمت بالای سر خود داشته باشید، شبیه به یک وزنه روی سر.

در این شرایط درد پشت سر با درمان علت زمینه برطرف می شود. درمان بیرون زدگی دیسک عبارت است از فیزیوتراپی، حرکت های کشش ملایم، کایروپراکتیک دستی* Chiropractics، تزریق اپیدورال برای التهاب و در صورت لزوم جراحی. نتایج خوب از طریق انجام حرکات ورزشی حفظ می شود.

* کایروپراکتیک دستی Chiropractics : از این درمان برای بهبود کار و عملکرد استخوان ها و مفاصل استفاده می شود. کایروپراکتیک روشی است برای دستکاری ستون فقرات، تاندون ها و رباط ها و بهبود بخشیدن به مشکلات استخوانی. در این روش برای ایجاد فشار روی یک یا گروهی از مفاصل از دست استفاده می شود.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : همه چیز درباره دیسک کمر

اگر می خواهید بیشتر بدانید : بیرون‌زدگی و پارگی دیسک بین‌مهره‌ای چیست؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : آیا می دانید چه عواملی باعث ایجاد دیسک کمر می شود؟؟؟ + video

نورالژی اکسی پیتال زمانی رخ می دهد که عصب هایی که از نخاع به جمجمه می رسند، آسیب ببینند. این مشکل اغلب با میگرن اشتباه گرفته می شود.نورالژی اکسی پیتال منجر به درد شدید و ضربان دار می شود که در پایه سر و در بخش گردن شروع می شود و به سمت جمجمه کشیده می شود. دیگر علائم عبارتند از:•    درد در پشت چشم ها •    درد ناگهانی و شدید که شبیه به یک شوک الکتریکی در گردن و پشت سر است•    حساسیت به نور •    حساسیت به لمس در جمجمه •    احساس درد در هنگام حرکت دادن گردن

نورالژی اکسی پیتال از طریق ترکیب روش های درمانی گرما، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، فیزیوتراپی، ماساژ و تجویز داروهای شل کننده عضلات درمان می شود. در موارد شدیدتر برای تسکین سریع، پزشک بی حسی موضعی به ناحیه اکسی پیتال (عضله پس سری) تزریق می کند. درمان ممکن است  12 هفته طول بکشد.

سردردهای تنشی رایج ترین نوع سردردها هستند. این سردردها در قسمت پشت و سمت راست سر اتفاق می افتند. این سردردها ممکن است با سفتی گردن یا پوست سر همراه باشند. سردردهای تنشی معمولا مبهم و درد شدید منقبض شونده هستند که با ضربان همراه نیستند.

سردردهای تنشی معمولا با ضد دردهای بدون نسخه درمان می شوند. پزشک ممکن است برای سردردهای تنشی شدیدتر و مزمن دارو تجویز کند. به علاوه داروهای پیشگیری کننده مانند داروهای ضد افسردگی یا شل کننده های عضلانی برای کاهش سردردهای آینده تجویز می شوند.

میگرن در هر قسمتی از سر ممکن است بروز کند، اما اکثر مردم این درد را در قسمت چپ سر یا پشت سر خود احساس می کنند.میگرن ممکن است منجر به بروز موارد زیر شود: •    درد شدید ضربان دار •    تهوع •    استفراغ •    اشک آلود شدن چشم ها •    حساسیت به نور و صدامیگرن ممکن است در سمت چپ سر شروع شود و سپس به اطراف شقیقه ها و بعد به پشت سر کشیده شود.

برای میگرن پزشک هم داروی پیشگیری کننده، مانند مسدود کننده های بتا و هم داروی ضد درد تجویز می کند. برخی داروهای بدون نسخه، مانند *Excedrin Migraine به طور خاص برای میگرن تهیه شده اند. به علاوه پزشک کمک می کند تا عوامل تشدید کننده میگرن را شناسایی کرده و از محرک ها پرهیز کنید.

* Excedrin Migraine:این دارو ترکیب استامینوفن، آسپیرین و کافئین است که اختصاصا برای درمان دردهای میگرن تجویز می شوند.

سردردهای خوشه ای به ندرت بروز می کنند، اما خیلی دردناک و آزار دهنده هستند. نام سردردهای خوشه ای از بازه های زمانی که رخ می دهند گرفته شده است. افراد مبتلا به سردردهای خوشه ای حملات مکرر را در بازه های زمانی مختلف تجربه می کنند. این دوره ها یا الگوهای مربوط به حملات سردرد ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد. سردردهای خوشه ای ممکن است باعث درد پشت سر یا اطراف سر شود. این سردردها ممکن است زمانی که دراز می کشید بدتر شود. دیگر علائمی که باید مراقب آنها باشید عبارتند از: •    درد شدید و نفوذ کننده و همراه با سوزش •    بیقراری •    تهوع •    آبریزش بیش از حد از چشم ها •    گرفتگی بینی •    حساسیت به نور و صدا

درمان سردردهای خوشه ای بر روی کوتاه کردن دوره سردردها، کاهش شدت حمله ها و پیشگیری از بروز حملات آینده تمرکز می کند.درمان حالت حاد شامل موارد زیر می شود:•    تریپتان ها triptan که برای درمان میگرن هم استفاده می شوند و برای تسکین سریع تزریق می شوند.•    استروئیدها octreotide، یک نسخه مصنوعی تزریقی از هورمون مغز به نام سوماتواستاتین somatostatin(سوماتواستاتین هورمونی است که  باعث مهار ترشح بسیاری از هورمون‌ها از جمله هورمون رشد از هیپوفیز می‌شود.  )•    بی حسی موضعیروش های پیشگیری کننده عبارتند از: •    کورتیکو استروئیدها•    مسدود کننده های کانال کلسیم•    ملاتونین Melatonin (هورمون خواب)•    مسدود کننده های عصبی•    در موارد شدید نیز جراحی لازم است

علائم بسیاری از سردرد ها با مصرف ضد دردهای بدون نسخه مانند استامینوفن، برطرف می شوند. اگر دچار سردردهای مزمن هستید، برخی داروها مانند تیلنول قوی Tylenol، می توانند موثر باشند.درمان زمانی بیشترین اثربخشی را خواهد داشت که دقیقا براساس علت بروز سردرد باشد که در بالا در هر بخش درمان مناسب بیان شد.

در صورت بروز هر یک از موارد زیر به پزشک مراجعه کنید: •    سردردهای جدیدی را تجربه می کنید که بیش از چند روز طول می کشند•    سردردهای شما بر روی فعالیت های معمولتان تاثیر می گذارند.•    درد با حساسیت به لمس در ناحیه شقیقه همراه است•    در الگوی سردردهای خود تغییر جدیدی مشاهده می کنیداگر دچار سردردی شدیدی هستید که از همیشه بدتر است یا اگر سردردهایتان به طور پیشرونده ای بدتر می شوند، لازم است هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید.اگر سردردتان آنقدر شدید است که نمی توانید به هیچ چیز دیگری فکر کنید، بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید. برخی علائم هستند که نشان دهنده نیاز به کمک های اورژانسی می باشد. اگر سردرد را با هر یک از علائم زیر تجربه کردید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید: •    تغییرات ناگهانی در شخصیت شما، از جمله نوسانات ناخوشایند خلقی یا آشفتگی •    تب، سفت شدن گردن و کاهش هوشیاری، طوری که تلاش می کنید روی یک مکالمه تمرکز کنید •    اختلالات بینایی، لکنت زبان، ضعف (از جمله ضعف در یک طرف صورت) و بی حسی در هر جایی از بدن •    سردرد شدید پس از وارد شدن ضربه به سر•    سردردهایی که خیلی ناگهانی بروز می کنند، به ویژه سردردهایی که باعث بیدار شدن شما از خواب می شوند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : سردرد سمت چپ خطرناک است، حتما این نوع سردرد را جدی بگیرید

اگر می خواهید بیشتر بدانید : 8 علت سردرد صبحگاهی

اگر می خواهید بیشتر بدانید : علت و درمان انواع سردرد

اگر می خواهید بیشتر بدانید : سردردهای خطرناک و بی خطر چه علایمی دارند؟

تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغseemorgh.com/healthاختصاصی سیمرغ

نام (اجباری)

آدرس پست الکترونیکی (اجباری است اما نمایش داده نمی‌شود)

مرا برای نظر‌های بعدی به یاد بسپار

تصویر امنیتی جدید

All Rights Reserved – © 2018 | باز نشر مطالب پورتال سیمرغ تنها با ذکر نام و آدرس seemorgh.com مجاز می باشد.

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با علت و درمان سر درد در ناحیه پشت سر آشنا شوید.

تقریبا علت همه سردردها از جمله میگرن یک عامل است. یک جریان الکتریکی در قسمت پشت مغز به طور اشتباه تولید می شود و دردهای ناحیه سر را به وجود می آورد. تقریبا در میان مردم سراسر جهان این باور اشتباه وجود دارد که سردرد یکی از نشانه های ابتلا به تومور مغزی است، در حالی که این موضوع به هیچ وجه درست نیست. تحقیقات نشان می دهد فقط یک درصد افرادی که به دلیل سردرد به مراکز پزشکی مراجعه می کنند، دچار یک مشکل جدی و خطرناک هستند. با اینکه بسیاری از سردردها چندان مهم نیستند، اما در بعضی از موارد شما حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

برای مثال زمانی که شما دچار سردرد ناگهانی شدید یا سردرد شما همراه با تب بود در مراجعه به پزشک تردید نکنید. همچنین زمانی که همراه با سردرد احساس سرگیجه داشتید یا حافظه شما دچار مشکل شد حتما باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. در ادامه بعضی از علت های عجیب ابتلا به سردرد را با هم مرور می کنیم. شاید شما هم بتوانید با شناختن این عوامل و دوری گزیدن از آنها خود را از سردردهای آزاردهنده دور نگاه دارید.

اگر چه درد موجود در پشت سر یک اتفاق معمول است، علت یا علتهای واقعی چنین نوع سردردهایی هنوز ناشناخته است. اعتقاد بر این است که سردردهای تنشی به علت گرفتگی‌های عضلانی در نواحی پشت گردن و سر ایجاد می‌شوند. با این حال، بر اساس مشاهدات دقیق، کارشناسان به چند علت احتمالی دست یافته‌اند.

* میگرن* خستگی و یا فشار بیش از حد* خستگی چشم*استرس روانی (افسردگی و فشار روحی)*مسائل دندانپزشکی (فشار دادن فک و دندان قروچه)*سیگار و اعتیاد به الکل (یا ترک ناگهانی آنها)*نگه داشتن سر در یک حالت برای مدت طولانی (رانندگی مداوم و یا مشغول کار با کامپیوتر)*حالت قرار گرفتن نامناسب بدن، شیوه زندگی ناسالم، و عدم ورزش منظم*برخی از علل ثانویه شامل سردردهای خوشه‌ای و عفونت سینوس*در برخی از موارد، عوامل وراثت نیز ممکن است یک دلیل بالقوه درد در پشت سر باشد

علائم و نشانه‌ها

سر درد میگرنی

دومین علت شایع درد در ناحیه‌ی پشت سر و گردن میگرن است. گرفتگی عروق خونی در ناحیه‌ی سر و گردن موجب کاهش جریان خون می‌شود. به هنگام وقوع این اتفاق، این امر سبب بروز یک حمله‌ی میگرنی بسیار بد می‌شود. این نوع سر درد معمولاً موجب بروز دردی بسیار شدید و دردناک در هر دو طرف سر می‌شود. افرادی که از میگرن رنج می‌برند به شدت به نور و صدا حساس می‌گردند. در اکثر موارد آنها از حالت تهوع رنج می‌برند، تنها استفراغ کردن است که به تسکین و فرو نشاندن سر درد کمک می‌نماید.

این نوع سر درد به علت تاریخچه‌ی دور و دراز خانوادگی در میگرن به وقوع می‌پیوندد. عوامل مؤثر دیگر در بروز میگرن شامل فشار طولانی مدت بر عضله، استرس، اعتیاد، مصرف الکل، کم خوابی و غیره می‌شوند. در برخی موارد انواع خاصی از غذاها مانند شکلات، آجیل، ترشی، پنیر، شراب قرمز، غذاهای حاوی مواد نگه دارنده و یا شیرین کننده‌های مصنوعی و غیره می‌توانند سبب بروز حمله‌ی میگرنی شوند. زنان قبل و در طول دوره‌ عادات ماهانه‌ی خود و پس از مصرف داروهایی زبانی ضد باروری از بروز حملات میگرنی رنج می‌برند.

• میگرن موجب بروز دردی تپنده در یک طرف سر می‌شود.• درد خفیف و یا شدید است و معمولاً در طول صبح شروع می‌شود.• شخص بی نهایت به نور و هم چنین صدا حساس می‌گردد.• حالت تهوع، استفراغ، سر گیجه و دیگر اختلالات بینایی احساس می‌شوند.• درد به مرور زمان بدتر می‌شود.• در موارد حاد سر دردهای میگرنی به مدت چند ساعت و حتی تا 48 ساعت دوام خواهند داشت.

سر دردهای مهره‌ای باعث بروز درد در ناحیه‌ی گردن می‌شود که در ناحیه‌ی سر ضربان خواهد داشت. منشأ و اساس درد معمولاً سر است که از این نقطه ناحیه‌ی پشت چشم‌ها و گوش‌ها را تحت الشعاع قرار می‌دهد و در برخی موارد به سمت بالای سر نیز حرکت خواهد داشت. این سر درد معمولاً به دلیل نحوه‌ی بد قرار گیری بدن به هنگام نشستن یا ایستادن رخ می‌دهد که منجر به ناراستی ستون فقرات و نقص در عمل کرد مفاصل می‌شود. صدمات وارده به ناحیه‌ی سر و گردن در تصادف اتومبیل و یا حرکات تند و ناگهانی نیز می‌توانند منجر به بروز سر دردهای مهره‌ای شوند.

علائم سر دردهای مهره‌ای

• دردی خفیف و مداوم در یک طرف سر وجود خواهد داشت.• فرد در ناحیه‌ی گردن خود حساسیت را تجربه می‌کند.• درد در ناحیه‌ی عقب گردن ناحیه‌ی پشت سر و چشم‌ها را تحت الشعاع خود قرار می‌دهد.• مدت سر درد ممکن است بین یکی دو ساعت تا چند هفته متغیر باشد.

سر دردهای عضلانی

زمانی که عضلات ناحیه‌ی گردن بیش از حد کشیده شده و یا دردناک شوند، این امر موجب بروز سر دردهای عضلانی می‌شود. این سر درد معمولاً با سفت یا محکم شدن عضلات گردن به علت ضرباتی چون شکستگی گردن، نحوه‌ی بد حالت نشستن یا ایستادن، استرس‌های تفریحی، استرس‌های شغلی، خوابیدن و ایستادن در وضعیت‌هایی بسیار بد و غیره ایجاد می‌شود.

علائم سر دردهای عضلانی

• دردی ملایم تا شدید در یک و یا هر دو طرف سر وجود خواهد داشت.• درد از ناحیه‌ی گردن آغاز می‌گردد و ناحیه‌ی پشت گردن مانند فک را تحت الشعاع قرار می‌دهد.• درد ممکن است شقیقه‌های سر، چشم‌ها و حتی قسمت بالای سر را نیز تحت تأثیر قرار دهد.• گردن تمایل به مقاومت در برابر حرکاتی خاص را دارد و نمی‌تواند دامنه‌ی عادی حرکت خود را به انجام برساند.• مدت زمان درد می‌تواند چند ساعت و یا چند هفته به طول انجامد.

سر دردهای ناحیه‌ی پشت سر و گردن معمولاً با پاراستامول، آسپرین و ایبو پروفین درمان می‌گردند. این داروها در کاهش و تسکین درد در سر دردهای کششی و همین طور سر دردهای مهره‌ای بسیار مؤثر هستند. سر دردهای میگرنی و عضلانی نیز با ایبو پروفین و پاراستامول درمان می‌گردند. از عوامل بروز و هم چنین غذاهایی که منجر به حملات شدید میگرنی می‌شوند جلو گیری به عمل آورید. گروهی از داروهای ضد میگرنی به نام تریپتان موجود هستند که تا حد زیادی به درمان حملات میگرنی کمک می‌نمایند.

این داروها عبارتند از سوماتریپتان و زولمیتریپتان.به منظور اجتناب از بروز درد در ناحیه‌ی پشت سر و گردن، لازم است که شما حالت خوبی را به هنگام نشستن، ایستادن و کار کردن در خود حفظ نمایید. بر روی یک صندلی خوب بنشینید که وضعیت نشستن شما را حفظ می‌کند. از مصرف الکل و تنباکو اجتناب ورزید. تمرین کنید و اطمینان حاصل نمایید که مقادیر زیادی هوای تازه استنشاق می‌نمایید. با تعمق (مدیتیشن) و یوگا از بروز استرس جلو گیری کنید. اگر سر درد پا پر جا باقی ماند حتماً به پزشک عمومی خود مراجعه نمایید. امیدواریم اطلاعات فوق به شما در درک کردن و فهم چگونگی رنج بردن فرد از درد در ناحیه‌ی پشت سر و گردن کمک کرده باشد.

روش درمان درد در ناحیه‌ی پشت سر و گردن سر دردهای ناحیه‌ی پشت سر و گردن معمولاً با پاراستامول، آسپرین و ایبو پروفین درمان می‌گردند. این داروها در کاهش و تسکین درد در سر دردهای کششی و همین طور سر دردهای مهره‌ای بسیار مؤثر هستند. سر دردهای میگرنی و عضلانی نیز با ایبو پروفین و پاراستامول درمان می‌گردند. از عوامل بروز و هم چنین غذاهایی که منجر به حملات شدید میگرنی می‌شوند جلو گیری به عمل آورید. گروهی از داروهای ضد میگرنی به نام تریپتان موجود هستند که تا حد زیادی به درمان حملات میگرنی کمک می‌نمایند. این داروها عبارتند از سوماتریپتان و زولمیتریپتان.

به منظور اجتناب از بروز درد در ناحیه‌ی پشت سر و گردن، لازم است که شما حالت خوبی را به هنگام نشستن، ایستادن و کار کردن در خود حفظ نمایید. بر روی یک صندلی خوب بنشینید که وضعیت نشستن شما را حفظ می‌کند. از مصرف الکل و تنباکو اجتناب ورزید. تمرین کنید و اطمینان حاصل نمایید که مقادیر زیادی هوای تازه استنشاق می‌نمایید. با تعمق (مدیتیشن) و یوگا از بروز استرس جلو گیری کنید. اگر سر درد پا پر جا باقی ماند حتماً به پزشک عمومی خود مراجعه نمایید. امیدواریم اطلاعات فوق به شما در درک کردن و فهم چگونگی رنج بردن فرد از درد در ناحیه‌ی پشت سر و گردن کمک کرده باشد.

———————————————————————————————————

گردآوری شده ی مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی


نام کاربری


رمز عبور

مرا به یاد داشته باش

ترنجی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :


| |
| |

© حق نشر از 1392.کپی برداری از یک قسمت یا تمام هر کدام از مطالب وب‌سایت ترنجی تنها با با ذکر منبع و نام نویسنده امکان پذیر خواهد بود.

تجربه سردردی که سمت چپ سر را تحت تاثیر قرار می دهد در صورتی که دلیل آن شناخته نشود می تواند هشدار دهنده باشد. دانستن  انواع سردرد که موجب سردرد یک طرفه می شود، دلیل درد را توضیح می دهد و کمک می کند تا بتوانیم درمان مناسب را دریافت کنیم.

تقریبا 50 درصد از بزرگسالان در سراسر جهان تحت تاثیر سردرد قرار می گیرند. اکثر آنها به عنوان سردردهای اولیه شناخته می شوند، زیرا آسیب یا وضعیت جدی را به وجود نمی آورند.

شما باید تفاوت بین علائم یک سردرد اولیه و یک بیماری جدی را بدانید. در این مقاله علائم، علل و درمان برای انواع سردرد سمت چپ بررسی می شود.

برخی از سردرد های اولیه فقط در سمت چپ سر در ایجاد می کنند. اکثر دلایل این سردرد ها خیلی جدی نیستند و بسیار راحت درمان می شوند. دانستن دلایل و نشانه های سردرد های اولیه که می تواند سردرد سمت چپ سر را به وجود بیاورند. می توانند به تشخیص آن ها از بیماری خطرناک تر کمک کنند.

انواع سردرد که سمت چپ سر را تحت تاثیر قرار  می دهند:

انواع سردرد اولیه

میگرن

سردرد تنشی

سردرد خوشه ای

شرایط جدی که ممکن است سردرد های سمت چپ سر را ایجاد کنند عبارتند از:

آسیب ها

بیماری های عفونی

مسائل مربوط به رگ های خونی

سو مصرف دارو

دلایل سردرد های اولیه که سردرد های سمت چپ سر را ایجاد می کنند عبارتند از:

سردردی که در سمت چپ سر رخ می دهد می تواند بر اثر میگرن باشد. میگرن ها 12 درصد از افراد در امریکا را تحت تاثیر قرار می دهند و در زنان بیشتر از مردان شایع هستند.

میگرن ها به عنوان یک سردرد شدید توصیف می شوند، و معمولا در یک طرف سر هستند. درد ممکن است از اطراف سر و شقیقه ها شروع شود و به کل سر گسترش یابد.

برای دانستن این که آیا این سردرد سمت چپ سر میگرن است یا نه برخی نشانه ها را باید در نظر بگیرید.

یک میگرن معمولا بین 4 تا 72 ساعت طول می کشد. یک فرد که میگرن را تجربه می کند ممکن است حس کند نیاز دارد که دراز بکشد.

دلیل اصلی میگرن ناشناخته است. اگرچه تصور می شود که فعالیت های مغزی و رگ های خونی اطراف مغز بیشتر حساس می شوند که میگرن ایجاد می شود.

میگرن می تواند توسط موارد زیر تحریک شود:

استرس

برخی غذاها مانند الکل، پنیر و شکلات

خوابیدن بسیار کم یا بسیار زیاد

نور های بسیار روشن

صدای بسیار بلند

بوهای شدید مثل عطر

سردرد های تنشی 42 درصد از تمام سردرد ها را تشکیل می دهد.

آن ها ممکن است در یک طرف سر رخ دهند و به همین ممکن است دلیل ایجاد سردرد سمت چپ سر باشند. البته اینکه سردرد های تنشی در یک طرف سر رخ دهند نسبت به میگرن کمتر است.

سردرد های تنشی معمولا نسبت به میگرن کمتر جدی هستند اما همچنان می توانند درد بسیار زیادی ایجاد کنند.

علائم سردرد تنشی عبارتند از:

تصور می شود سردرد های تنشی توسط فشار عضله ای ایجاد می شوند. و توسط موارد زیر تحریک می شوند:

استرس

فشار در گردن و شانه ها

بد نشتن

آسیب به گردن در گذشته

دلیل سردرد های سمت چپ سر می توانند سردرد های خوشه ای باشند. حدود نیم میلیون از آمریکایی ها حداقل یک بار این سردرد ها را تجربه می کنند. علائم این سردرد عبارتند از:

درد پشت چشم، یک شقیقه یا پیشانی

درد پس از 5 تا10 دقیقه شدید می شود.

درد های شدید بین 30 تا60 ثانیه طول می کشد.

دیگر علائم:

آبریزش بینی یا بینی کیپ

قرمزی و اشک در چشمان

تعریق در صورت

علت  سردرد خوشه ای ناشناخته است اما محققان بر این باورند که به قسمتی از مغز به نام هیپوتالاموس مربوط باشد.

سردرد های خوشه ای معمولا در ساعات مشخصی از روز اتفاق می افتند. معمولا در فصل بهار یا پاییز  اتفاق می افتند که گاهی افراد آن را با سردر های آلرژی اشتباه می گیرند.

گاهی سردرد های سمت چپ سر به دلیل سردر د های اولیه نیستند و دلیل آن ها یک شرایط و بیماری جدی است مثل:

آسیب ها

بیماری های عفونی

مشکلات رگ های خونی

برخی شرایط نه چندان جدی که ممکن است سردرد های سمت چپ سر را به وجود بیاورند می توانند بر اثر استفاده بیش از حد از مسکن ها و سینوزیت ایجاد شوند.

اگر فردی علائم مربوط به شرایط جدی را که در بالا ذکر شده را تجربه کند، باید با یک پزشک مشورت کنند.

این علائم شامل تاری دید ، تب و عرق است.

همچنین واجب است با دکتر خود صحبت کنید در صورتی که:

اولین گسترش سردرد بعد از سن 50 سالگی باشد.

فرد تغییر محسوس در الگوی سردرد احساس می کند..

سردرد ناگهان بدتر می شود.

در شخصیت فرد و فعالیت های روانی او تغییر ایجاد می شود.

سردرد زندگی را مختل کند.

اکثر سردرد ها را می توان با داروهای ضد درد و مسکن مانند ایبوپروفن یا آسپرین درمان کرد.

زمانی که درد میگرنی یا سردرد تنشی شدیدتر است یک پزشک ممکن است مسکن های قوی تر یا آرامبخش عضلات را تجویز کند،. سردرد خوشه ای ممکن است با یک دوره درمان استنشاقی با اکسیژن خالص درمان شود.

تغییرات شیوه زندگی زیر می تواند به درمان سردرد اولیه کمک کند:

 یوگا و یا سایر تکنیک های آرام کردن ممکن است به بدن و ذهن شما کمک کند. این آرامش ممکن است باعث کاهش تنش عضلانی شود، و باعث جلوگیری سردرد تنش و میگرن ناشی از استرس می شود.

کافئین، الکل و پنیر محرک میگرن هستند.

اگر سردرد ناشی از یک وضعیت اساسی باشد، یک پزشک می تواند بهترین درمان برای این بیماری را توصیه کند. اکثر سر درد ها را می توان با داروهای ضددرد و تغییر سبک زندگی مدیریت کرد.

با این حال، برخی از افراد سردردهای اولیه مکرری را که زندگی روزانه آن ها را تحث تاثیر قرار می دهد  را تجربه می کنند.. اگر این اتفاق می افتد

اگر سردردهای ناشی از یک وضعیت اساسی ایجاد شود، در اسرع وقت با پزشک صحبت می کنید تا بتوانند به زودی یک درمان مناسب دریافت کنید.

بعدی

قبلی

 سردردها بنا به عوامل ایجاد آن ها انواع مختلفی دارند که از انواع آن ها می توان به میگرن، سردرد تنشی، سردرد خوشه ای، سردرد سینوسی، سردرد پشت گوش، سردرد یک طرفه مانند سردرد سمت چپ سر و سردرد سمت راست سر اشاره کرد.

سردردها بسته به شدتشان می توانند بسیار آزار دهنده باشند و می توانند در هر کجای سر رخ دهند. سردردهایی که قسمت پشت سر را درگیر می کنند می توانند دلایل مختلفی داشته باشند. بسیاری از این عوامل می توانند توسط نشانه های ثانویه شناسایی شوند.

این علائم شامل نوع دردی که تجربه می کنید و قسمت های دیگری که این درد ممکن است رخ دهد می شود.

علل مختلفی وجود دارد که می تواند منجر به سردرد پشت سر شود. در بسیاری از موارد، این سردرد همچنین باعث درد در مکان های دیگر می شود و یا توسط وقایع دیگر تحریک می شود.

نوع درد، محل و علائم دیگری که احساس می کنید می تواند به پزشک شما کمک کند تا تشخیص دهد که چه سردردی دارید و ان نوع سردرد چگونه درمان می شود.

آرتروز
سردرد آرتروز ناشی از التهاب و تورم در ناحیه گردن است. آنها اغلب باعث درد در پشت سر و گردن می شوند. هر گونه تحرکی معمولا باعث تشدید سردرد می شود. این سردرد می تواند توسط هر نوع آرتروز ایجاد شود.

طرز ایستادن نادرست

وضعیت بد ایستادن یا نشستن نیز می تواند باعث درد در پشت سر و گردن شما شود. موقعیت بد بدن باعث ایجاد تنش در پشت، شانه ها و گردن می شود و این تنش ممکن است سردرد ایجاد کند. شما ممکن است احساس درد خفیفی در پایه جمجمه خود احساس کنید.

بیرون زدگی دیسک
فتق دیسک در ستون فقرات گردن می تواند در گردن درد و فشار ایجاد کند. این می تواند یک نوع سردرد به نام سردرد سرویکوژنیک را ایجاد کند.
درد به طور معمول در پشت سر شروع می شود و  احساس می شود. همچنین ممکن است در شقیقه ها یا پشت چشم نیز احساس شود. علائم دیگر ممکن است ناراحتی در شانه ها یا بالای بازو ها باشد.
سردرد های سرویکوژنیک ممکن است هنگامی که شما در حال دراز کشیدن هستند تشدید شود. بعضی از مردم  از خواب می پرند، زیرا سردرد پشت سر خواب آنها را مختل می کند. هنگام دراز کشیدن، ممکن است فشاری مانند وزن روی سرتان احساس کنید.

اکسی پیتال نئورولوژی
اکسی پیتال نئورولوژی یک بیماری است که وقتی که اعصابی که از نخاع به پوست سر می رسند، آسیب می بینند رخ می دهد. این ناراحتی اغلب با میگرن اشتباه گرفته می شود. اکسی پیتال نئورولوژی باعث درد شدید و تند و تیز می شود که در پایه گردن شروع می شود و به سمت پوست سر حرکت می کند.
سایر علائم عبارتند از:

    درد پشت چشم

    یک حس شدید که احساس شوک الکتریکی در گردن و پشت سر دارد

     حساسیت به نور

     پوست سر حساس

     درد هنگام حرکت گردن​

سردرد تنشی

سردرد تنشی شایع ترین علت درد است. این سردرد در پشت و سمت راست سر قرار می گیرد. سردرد تنشی احساس درد خفیفی را می دهد.

میگرن
میگرن ممکن است در هر مکان ظاهر شود، اما بسیاری از افراد میگرن را در سمت چپ سر و یا پشت سر تجربه می کنند.
میگرن می تواند موارد زیر شود:

     درد شدید و ضربان دار

     حالت تهوع

     استفراغ

     اشک زیاد در چشم

     حساسیت نور یا صدا

سردرد میگرنی ممکن است در سمت چپ سر شروع شود و سپس در اطراف شقیقه ها به پشت سر حرکت کند.

سردرد خوشه ای
سردرد خوشه نادر اما بسیار دردناک است. آنها نام خود را از دوره های خوشه ای که در آنها رخ می دهد، دریافت کرده اند. افراد مبتلا به سردرد خوشه ای تجربه حملات مکرر دارند. این دوره ها یا الگوهای حمله ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد.
سردرد خوشه ممکن است باعث درد در پشت سر و یا دو طرف سر شود. آنها ممکن است هنگام لمس کردن بدتر شوند. سایر علائم عبارتند از:

     درد تیز و سوزنده شدید

     بی قراری

     حالت تهوع

     ریزش اشک بیش از حد

     بینی گرفته

     افتادگی پلک

     حساسیت به نور و صدا

علائم بسیاری از سردرد را می توان با داروهای ضد درد مانند استامینوفن کاهش داد. درمان زمانی موثر است، که بر اساس علت سردرد شما به طور دقیق باشد.

درمان سردرد آرتروز

بهترین درمان سردرد های آرتروز ضد التهاب ها و حرارت برای کاهش التهاب است.

درمان سردرد ناشی از ژست نادرست بدن
سردرد ناشی از ژست نادرست بدن می تواند بلافاصله با استامینوفن درمان شود. در بلند مدت شما می توانید برای جلوگیری از این سردرد ها وضعیت ایستادن و نشستن خود را بهبود ببخشید. صندلی کار ارگونومیک را با پشتیبانی کمر لمسی خریداری کنید و درحالی که هر دو پای شما رو زمین است، روی آن بنشینید.

درمان سردرد ناشی از فتق دیسک
سردرد ناشی از فتق دیسک با درمان های دلایل پایه ای باید درمان شوند. درمان دیسک های فتق شده شامل درمان فیزیکی، کشش ملایم، فن ماساژ و جابجایی ستون فقرات، تزریق اپیدورال برای التهاب و در صورت لزوم جراحی هستند. نتایج خوبی ممکن است از طریق ورزش نیز بدست آید.

درمان اکسی پیتال نئورولوژی

اکسی پیتال نئورولوژی ممکن است از طریق ترکیبی از گرم درمانی، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، فیزیوتراپی، ماساژ و آرامبخش های عضلانی باشد. در موارد شدید، پزشک شما ممکن است یک بیهوشی موضعی را در ناحیه اکسی پیتال برای تسکین فوری تزریق کند. این گزینه درمان می تواند تا 12 هفته ادامه یابد.

درمان سردرد تنشی
سردرد تنشی معمولا با یک مسکن درمان می شوند. پزشک شما ممکن است داروهای تجویزی را برای سردردهای شدید و تنش مزمن تجویز کند. پزشک شما همچنین ممکن است داروهای پیشگیری کننده مانند داروهای ضد افسردگی یا آرامبخش عضلانی را برای کاهش رخداد سردرد ها در آینده تجویز کند.

درمان میگرن
برای میگرن، پزشک شما ممکن است هر دو دارو پیشگیرانه مانند بتا بلوکر و داروهای تسکین دهنده درد را تجویز کند.
بعضی از داروهای بدون نسخه مانند میگرن اکسترین، به طور به خصوص برای میگرن طراحی شده اند. این دارو ممکن است برای میگرن های خفیف پاسخگو باشد. پزشک شما همچنین می تواند به شما کمک کند تا کشف کنید که کدامیک موارد باعث میگرن شما می شود تا بتوانید از این محرک ها اجتناب کنید.

درمان سردردهای خوشه ای
درمان سردردهای خوشه ای شمل بر کوتاه شدن دوره سردرد، کاهش شدت حملات و جلوگیری از حملات بعدی است.
درمان سردرد حاد ممکن است شامل  بی حسی موضعی  باشد.

به پزشک مراجعه کنید اگر: 

بعدی

قبلی

10

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.