علت درد پشت قفسه سينه سمت راست

علت درد پشت قفسه سينه سمت راست

علت درد پشت قفسه سينه سمت راست

علت درد پشت قفسه سينه سمت راست

به گزارش روز جمعه گروه اخبار علمی ایرنا از مدیکال ساینس، مشکلات مربوط به کیسه صفرا، کبد و پانکراس می‌تواند منجر به درد شدید و ناگهانی در قسمت راست قفسه سینه شود. برخی دیگر از دلایل ایجاد درد در ناحیه راست قفسه سینه عبارتند از:1-عضلات بلندکرد اشیای سنگین و حرکت یا کشش ناگهانی می‌تواند باعث آسیب یا حتی پارگی بافت ودر نهایت درد قفسه سینه شود. این درد معمولا در ناحیه راست قفسه سینه احساس می‌شود؛ چراکه بیشتر افراد از دست راست خون برای انجام کارهای قدرتی استفاده می‌کنند.2-سیستم گوارشی سیستم گوارشی مجموعه عظیمی است که در صورت اختلال می تواند باعث تحریک و درد ناحیه راست قفسه سینه شود. ریفلاکس معده یا انسداد مری هم می‌تواند منجر به درد قفسه سینه شود. 3-کیسه صفراعفونت یا سنگ کیسه صفرا و سنگ کلیه نیز می تواند عامل درد و سوزش قفسه سینه باشد.4-کبدالتهاب کبد بر اثر بیماری هپاتیت یا عفونت منجر به درد در ناحیه راست قفسه سینه می‌شود. سموم و مصرف الکل نیز از دیگر عوامل التهاب کبد است.5-پانکراسدرد قفسه سینه می‌تواند ناشی از پانکراس باشد و زمانی که فرد دراز می‌کشد شدیدتر است. 6-پرده جنب (Pleura)پرده جنب پرده‌ای دو لایه است که هر ریه را به طور جداگانه از بیرون می‌پوشاند. التهاب این غشا به دلیل آسیب یا لخته‌شدن خون منجر به درد شدید در ناحیه راست قفسه سینه می‌شود.7-ریه درد در ناحیه راست قفسه سینه می‌تواند به دلیل یکی از بیماری های مربوط به ریه مانند برونشیت، عفونت، آسم یا پنومونی باشد.8- آلودگی ویروسیعفونت ویروسی، سرماخوردکی و آنفلوآنزا نیز می‌تواند عامل درد قفسه سینه باشد.علاوه بر موارد مذکور، استرس، لخته‌شدن خون، تومور‌ و فیبرومیالژی (سندرم درد اسکلتی-عضلانی مزمن) نیز می‌توانند منجر به درد و سوزش قفسه سینه شوند. علمی (6) ** 9259**1440

علمی آموزشی


درد قفسه سینه


کبد


پانکراس


علت درد پشت قفسه سينه سمت راست


ارتباط با سردبیر newsroom@irna.ir


تماس بی واسطه با مسئولین


بالای صفحه


خبر گزاری جمهوری اسلامی       پست الکترونیک : irna@irna.ir

© کلیه حقوق این سایت متعلق به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

خانم آرایشگر اخبار پزشکی


اکثر افراد هنگامی که دردی را در سمت چپ قفسه سینه خود احساس می‌کنند نگران می‌شوند که مبادا مشکلی برای قلبشان پیش آمده باشد، این در حالیست که نسبت به درد سمت راست قفسه سینه تا حدودی بی‌تفاوت هستند اما باید بدانند که این درد هم ممکن است بیانگر مشکلاتی باشد که باید مورد پیگیری قرار گیرد.

علاقه‌مندان به مجله پزشکی رایان درمان؛ درد سمت راست قفسه سینه می‌تواند مربوط به آسیب مستقیم و یا التهاب‌های ساختارهای خاص بدن باشد.


درد سمت راست قفسه سینه می‌تواند گویای بسیاری از بیماری‌ها و یا حتی مشکلات گوناگون باشد که در این مقاله قصد داریم به 15 مورد از آن‌ها بپردازیم.

علت درد پشت قفسه سينه سمت راست


اضطراب و یا استرس می‌تواند یک نوع حمله را به این بخش از بدن تدارک دیده و اجرا نماید، در برخی موارد یک حمله ناشی از اضطراب می‌تواند بسیاری از علائم یک حمله قلبی همانند درد در قفسه سینه، سرگیجه، تنگ شدن قلب و مشکلات تنفسی را به دنبال داشته باشد.

افرادی که دچار چنین مشکلی می‌شوند لازم است به پزشک مراجعه کرده و تحت نظر قرار گیرند تا اطمینان حاصل گردد که مشکل رفع شده است.

دیواره قفسه سینه را عضلات بسیار زیادی تشکیل داده‌اند، با افزایش تمرین یا برخی فعالیت‌های تنش‌زا ممکن است درد در این قسمت ایجاد شود که جای نگرانی نبوده و تنها با استراحت حل و فصل خواهد شد.

برخی از مشکلات و آسیب‌دیدگی‌های جدی نظیر وارد شدن ضربه سخت و یا حتی تصادف می‌تواند به اعصاب، عروق خونی و عضلات درون قفسه سینه آسیب‌های جدی وارد نماید، حتی امکان دارد این آسیب به قلب، ریه و یا سایر اعضای داخلی بدن نیز وارد شود.

در صورتی که هر شخصی دچار چنین تصادفاتی شد باید سریعا به پزشک مراجعه نماید زیرا بیشتر آسیب‌های داخلی همیشه آشکار نیستند.

این مورد در حقیقت همان التهاب غضروف بوده که دنده‌ها را به سینه اصلی در جلوی قفسه سینه متصل می‌کند، این درد احتمالا شدید بوده و می‌تواند ناشی از سُرفه، عفونت و حتی آسیب‌دیدگی باشد.

این مشکل معمولا به تنهایی از بین می‌رود اما احتمال دارد برای درمان به استراحت اضافی، تسکین‌دهنده درد و فشرده‌سازی سرد و گرم نیاز داشته باشد.

این شکستگی در حقیقت همان شکستگی استخوانی بوده که از اندام‌های داخلی قفسه سینه محافظت می‌کند، ممکن است بسیار دردناک باشد و در صورتی که به درستی درمان نگردد می‌تواند مشکلات و عوارض بیشتری را ایجاد نماید.

این نوع شکستگی معمولا ناشی از سقوط و یا ضربه به سینه است، احتمال اینکه از سرفه شدید هم باشد وجود دارد و اگر درد سمت راست قفسه سینه ایجاد شود می‌تواند باعث تورم و شکل‌گیری نوعی حساسیت در آن منطقه هم شود.

این حالت زمانی ایجاد خواهد شد که هوا از ریه عبور کند و در فضای بین ریه و دیواره قفسه سینه قرار گیرد، این مسئله موجب می‌شود ریه هنگام تنفس گسترش یابد و موجب ایجاد درد و ناراحتی قابل توجه ناگهانی شود. بد نیست بدانید که فرد ممکن است دچار ضعف تنفس، ضربان قلب سریع و سرگیجه نیز بشود.

این مورد همان ایجاد مایع بین لایه‌های بافت خارج از ریه است، امکان دارد موجب ایجاد درد قفسه سینه و تنگی نفس نیز شود، باید اطلاع داشته باشید که سخت شدن تنفس محتمل بوده و بنابراین مراجعه به یک پزشک امری ضروری است.


پنومونی یا عفونت ریه ممکن است به وسیله بسیاری از موجودات باکتریایی، ویروسی و یا قارچی ایجاد شود، افرادی که به این مشکل دچار هستند اغلب درد قفسه سینه را هنگام تنفس و سرفه تجربه می‌کنند، سیار علائم پنومونی را می‌توان تب، لرز، سرفه و از دست دادن اشتهاء عنوان کرد.

این مورد مشکلی بوده که موجب ایجاد فشار خون بالا در عروق خونی متصل‌کننده قلب و ریه می‌شود، با گذشت زمان این مورد سبب خواهد شد که قلب، خون را به سراسر بدن با سختی پمپاژ نماید و در ادامه موجب درد در قفسه سینه شود.

آمبولی ریه یک لخته خون بوده که درون ریه‌ها قرار دارد و اگر به سرعت درمان نشود ممکن است خطرناک باشد.

این مشکل اگر در سمت راست شکل گیرد می‌تواند منجر به ایجاد درد سمت راست قفسه سینه شود، علائم دیگر آن را می‌توان تنگی نفس، تنفس سریع و سرفه کردن خون دانست، این موارد اگر در فردی دیده شود مطمئنا نیازمند مراقبت‌های پزشکی خواهد بود تا به طور کامل مشکل رفع شود.

سرطان ریه موجب درد قفسه سینه، سرفه و ضعف تنفس خواهد شد.

برخی از تومورهای سینه جدا از سرطانی بودن و یا نبودنشان می‌توانند موجب ایجاد درد در قفسه سینه شوند، همانطور که تومور در حال رشد است مسلما درد و یا ناراحتی هم به دنبال آن ایجاد خواهد شد.

در حالی که بسیاری از افراد درد سمت چپ قفسه سینه را مربوط به قلب می‌دانند باید مطلع باشند که درد سمت راست قفسه سینه نیز می‌تواند مربوط به عارضه قلبی باشد، در این زمینه باید دقت داشت و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کرد.

سرطان سینه ناشی از اسید معده‌ای بوده که از طریق معده به لوله غذایی منتقل می‌شود، این لوله غذا در داخل قفسه سینه قرار داشته و می‌تواند باعث ایجاد درد در سمت راست قفسه سینه و یا سمت دیگر آن شود، این مورد بیشتر در سمت راست دیده شده است.

این بخش‌ها نقش حیاتی در هضم طبیعی دارند و در بالای سمت راست شکم قرار گرفته‌اند، سنگ‌های صفراوی، پانکراتیت و بیماری کبد تنها برخی از مواردی هستند که می‌توانند باعث درد سمت راست قفسه سینه شوند.

هرگاه فرد دچار درد در قفسه سینه شد باید آن را به پزشک گزارش دهد، برخی از نشانه‌هایی که نیازمند مراقبت اورژانسی می‌باشند عبارتند از:


شروع ناگهانی درد شدید در قفسه سینه


دردی که با تنگی نفس همراه باشد


دردی که در فک و بازوها نیز احساس شود


دردی که همراه با سرگیجه و یا ضعف باشد


تغییر و یا از دست دادن هوشیاری


چشم‌انداز فردی که دچار درد در قفسه سینه سمت راست باشد بستگی به علت آن داشته و متفاوت هستند، در صورتی که درد پس از درمان هنوز هم باقی باشد باید برای تشخیص و درمان بیشتر به پزشک مراجعه کرد.

Source: https://rayandarman.comعلت درد پشت قفسه سينه سمت راستانسان همواره در معرض خطرات گوناگونی قرار دارد، یکی از مشکلات و خطراتی که در …

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه
وبسایت

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.در این مطلب درباره درد پشت بدن (به غیر از کمر) برای شما صحبت می کنیم که شامل درد قسمت بالا و میانی پشت بدن، از پایین گردن تا بالای کمر است. درد قسمت پایین پشت، شامل درد کمر است.
علت درد پشت قفسه سينه سمت راست


دنده ها در قسمت جلوی بدن به یک استخوان بلند و صاف در مرکز قفسه سینه به نام استخوان جناغ متصل می شوند و در قسمت پشت بدن هم به ستون فقرات وصل می شوند.

 


اگر عصبی که در این ناحیه وجود دارد، تحت فشار قرار بگیرد و یا دچار آسیب شود، در سایر قسمت های بدن که این عصب به آنجا می رود نیز احساس درد خواهید کرد مثل دست ها، پاها، قفسه سینه و شکم.

 


ستون فقرات پشت بدن (ستون فقرات قفسه سینه ای) دارای اجزای زیر است:

1- دوازده مهره: این مهره ها به قفسه سینه وصل می شوند و قسمت وسیعی از پشت را در بر می گیرند.

 


2- دیسک ها که در فاصله بین هر دو مهره قرار دارند و هنگام حرکت فرد، ضربه ها را جذب می کنند.

 


3- عضلات و رباط ها که مهره های ستون فقرات پشت را در کنار هم نگه می دارند.

 


درد قسمت بالا و میانی پشت بدن به اندازه درد کمر و درد گردن شایع نیست، زیرا استخوان های این قسمت از پشت به اندازه استخوان های کمر و گردن خم نمی شوند و حرکت نمی کنند.

 


استخوان های پشت به همراه دنده های قفسه سینه، قسمت پشت بدن را محکم و ثابت نگه می دارند و از اندام های حیاتی مثل قلب و ریه ها محافظت می کنند.


علل درد پشت بدن– استفاده بیش از حد و یا کشیدگی و یا آسیب عضلات، رباط ها و دیسک هایی که ستون فقرات را نگه می دارند.

 


– وضعیت بدنی نادرست مثل نشستن و ایستادن  و راه رفتن به شیوه غلط

 


– فشار روی اعصاب ستون فقرات در اثر برخی مشکلات مثل فتق دیسک

 


– شکستگی یکی از مهره های ستون فقرات


 


– استئوآرتریت در اثر از بین رفتن غضروف مفاصل سطوح کوچک ستون فقرات

 


– درد میوفاسیال (Myofascial) که بافت پیوندی یک عضله و یا گروهی از عضلات را تحت تأثیر قرار می دهد.

 


به ندرت، درد قسمت بالا و میانی پشت بدن می تواند در اثر مشکلاتی مثل سنگ کیسه صفرا، سرطان و یا یک عفونت رخ دهد.

 


علائم


علائم شایع درد بالا و وسط پشت عبارتند از:


– درد خسته کننده (کند)، سوزش آور و تند و تیز


– سفتی، خشکی و کوفتگی عضلات


علت درد پشت قفسه سينه سمت راست


 


علائم جدی تری که نیاز به درمان فوری دارند عبارتند از:

– احساس ضعف در دست ها و پاها


– احساس بی حسی و گزگز (سوزن سوز شدن) در دست ها، پاها، قفسه سینه و شکم

– عدم کنترل ادرار و مدفوع


 


تشخیص


ابتدا پزشک درباره وضعیت سلامتی شما در گذشته، علائم بیماری فعلی شما و شغل و فعالیت بدنی شما سوالاتی می پرسد.

 


سپس شما را از نظر بدنی معاینه می کند. همچنین یک آزمایش تصوبربرداری مثل تصویربرداری با اشعه ایکس و یا ام آر آی (MRI) برای شما می نویسد تا اگر مشکلی مثل شکستگی استخوان یا فتق دیسک باعث بروز درد شده است، مشخص گردد.

 


شاید آزمایشات بیشتری برای بررسی علل احتمالی درد شما مورد نیاز باشد که در این صورت پزشک برای شما می نویسد.


درماندر بیشتر موارد، درد خفیف تا متوسط پشت بدن با روش های زیر کنترل می شود:

1- مصرف داروهای مسکن مثل استامینوفن


2- استفاده از گرما یا سرما مثل کیسه آب گرم و یا کیسه یخ

3- ورزش


4- فیزیوتراپی


 


اگر درد شما بدتر شد و یا به سختی کارهای روزانه خود را انجام دادید، بایستی تحت نظر پزشک دارو مصرف کنید. برای درمان درد پشت به ندرت از روش جراحی استفاده می شود.

 


مراقبت و درمان خانگی


1- استراحت کنید. اگر پشت شما خیلی صدمه دیده است، استراحت کنید، اما مدت زمان طولانی در رختخواب نخوابید و بعد از مدتی، به آرامی فعالیت های بدنی خود را شروع کنید.

 


2- از داروهای مسکن مثل استامینوفن استفاده کنید.


 


3- از کمپرس گرم و یا سرد استفاده کنید. گرما، درد و خشکی پشت را کم می کند و سرما مثل کیسه یخ، درد و ورم را کم می کند.

 


4- ورزش کنید. ورزش هایی که باعث کشش و تقویت عضلات پشت، شانه و شکم می شوند، می توانند وضعیت بدنی شما را بهبود دهند و احتمال آسیب و درد پشت را کم می کنند.

 


5- وضعیت بدنی صحیح را تمرین کنید. سعی کنید موقع نشستن، ایستادن و راه رفتن قوز نکنید، بلکه صاف و صحیح بنشینید و راه بروید.

 


6- روش های کاهش استرس را یاد بگیرید و به کار ببرید مثل تنفس عمیق و روش های آرام سازی.

آیلار آرزوگران


بخش سلامت تبیانمطالب مرتبط:


چطور درد پشت را آرام کنیم؟


چطور درست بایستیم و راه برویم؟


آیا می خواهید کمردرد نگیرید؟


نشستن طولانی در ساعات کار، کشنده است


چگونه درست و راحت بنشینیم؟علت درد پشت قفسه سينه سمت راست

علت درد پشت قفسه سينه سمت راست

10
0 ایناز بصیری فواید،علائم،خواص اکتبر 31, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *