علت سردرد سمت چپ پشت سر

خواص دارویی و گیاهی


نام کاربری


رمز عبور

مرا به یاد داشته باش

ترنجی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :


| |
| |

© حق نشر از 1392.کپی برداری از یک قسمت یا تمام هر کدام از مطالب وب‌سایت ترنجی تنها با با ذکر منبع و نام نویسنده امکان پذیر خواهد بود.

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با علت و درمان سر درد در ناحیه پشت سر آشنا شوید.

تقریبا علت همه سردردها از جمله میگرن یک عامل است. یک جریان الکتریکی در قسمت پشت مغز به طور اشتباه تولید می شود و دردهای ناحیه سر را به وجود می آورد. تقریبا در میان مردم سراسر جهان این باور اشتباه وجود دارد که سردرد یکی از نشانه های ابتلا به تومور مغزی است، در حالی که این موضوع به هیچ وجه درست نیست. تحقیقات نشان می دهد فقط یک درصد افرادی که به دلیل سردرد به مراکز پزشکی مراجعه می کنند، دچار یک مشکل جدی و خطرناک هستند. با اینکه بسیاری از سردردها چندان مهم نیستند، اما در بعضی از موارد شما حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

برای مثال زمانی که شما دچار سردرد ناگهانی شدید یا سردرد شما همراه با تب بود در مراجعه به پزشک تردید نکنید. همچنین زمانی که همراه با سردرد احساس سرگیجه داشتید یا حافظه شما دچار مشکل شد حتما باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. در ادامه بعضی از علت های عجیب ابتلا به سردرد را با هم مرور می کنیم. شاید شما هم بتوانید با شناختن این عوامل و دوری گزیدن از آنها خود را از سردردهای آزاردهنده دور نگاه دارید.

اگر چه درد موجود در پشت سر یک اتفاق معمول است، علت یا علتهای واقعی چنین نوع سردردهایی هنوز ناشناخته است. اعتقاد بر این است که سردردهای تنشی به علت گرفتگی‌های عضلانی در نواحی پشت گردن و سر ایجاد می‌شوند. با این حال، بر اساس مشاهدات دقیق، کارشناسان به چند علت احتمالی دست یافته‌اند.

* میگرن* خستگی و یا فشار بیش از حد* خستگی چشم*استرس روانی (افسردگی و فشار روحی)*مسائل دندانپزشکی (فشار دادن فک و دندان قروچه)*سیگار و اعتیاد به الکل (یا ترک ناگهانی آنها)*نگه داشتن سر در یک حالت برای مدت طولانی (رانندگی مداوم و یا مشغول کار با کامپیوتر)*حالت قرار گرفتن نامناسب بدن، شیوه زندگی ناسالم، و عدم ورزش منظم*برخی از علل ثانویه شامل سردردهای خوشه‌ای و عفونت سینوس*در برخی از موارد، عوامل وراثت نیز ممکن است یک دلیل بالقوه درد در پشت سر باشد

علائم و نشانه‌ها

سر درد میگرنی

دومین علت شایع درد در ناحیه‌ی پشت سر و گردن میگرن است. گرفتگی عروق خونی در ناحیه‌ی سر و گردن موجب کاهش جریان خون می‌شود. به هنگام وقوع این اتفاق، این امر سبب بروز یک حمله‌ی میگرنی بسیار بد می‌شود. این نوع سر درد معمولاً موجب بروز دردی بسیار شدید و دردناک در هر دو طرف سر می‌شود. افرادی که از میگرن رنج می‌برند به شدت به نور و صدا حساس می‌گردند. در اکثر موارد آنها از حالت تهوع رنج می‌برند، تنها استفراغ کردن است که به تسکین و فرو نشاندن سر درد کمک می‌نماید.

این نوع سر درد به علت تاریخچه‌ی دور و دراز خانوادگی در میگرن به وقوع می‌پیوندد. عوامل مؤثر دیگر در بروز میگرن شامل فشار طولانی مدت بر عضله، استرس، اعتیاد، مصرف الکل، کم خوابی و غیره می‌شوند. در برخی موارد انواع خاصی از غذاها مانند شکلات، آجیل، ترشی، پنیر، شراب قرمز، غذاهای حاوی مواد نگه دارنده و یا شیرین کننده‌های مصنوعی و غیره می‌توانند سبب بروز حمله‌ی میگرنی شوند. زنان قبل و در طول دوره‌ عادات ماهانه‌ی خود و پس از مصرف داروهایی زبانی ضد باروری از بروز حملات میگرنی رنج می‌برند.

• میگرن موجب بروز دردی تپنده در یک طرف سر می‌شود.• درد خفیف و یا شدید است و معمولاً در طول صبح شروع می‌شود.• شخص بی نهایت به نور و هم چنین صدا حساس می‌گردد.• حالت تهوع، استفراغ، سر گیجه و دیگر اختلالات بینایی احساس می‌شوند.• درد به مرور زمان بدتر می‌شود.• در موارد حاد سر دردهای میگرنی به مدت چند ساعت و حتی تا 48 ساعت دوام خواهند داشت.

سر دردهای مهره‌ای باعث بروز درد در ناحیه‌ی گردن می‌شود که در ناحیه‌ی سر ضربان خواهد داشت. منشأ و اساس درد معمولاً سر است که از این نقطه ناحیه‌ی پشت چشم‌ها و گوش‌ها را تحت الشعاع قرار می‌دهد و در برخی موارد به سمت بالای سر نیز حرکت خواهد داشت. این سر درد معمولاً به دلیل نحوه‌ی بد قرار گیری بدن به هنگام نشستن یا ایستادن رخ می‌دهد که منجر به ناراستی ستون فقرات و نقص در عمل کرد مفاصل می‌شود. صدمات وارده به ناحیه‌ی سر و گردن در تصادف اتومبیل و یا حرکات تند و ناگهانی نیز می‌توانند منجر به بروز سر دردهای مهره‌ای شوند.

علائم سر دردهای مهره‌ای

• دردی خفیف و مداوم در یک طرف سر وجود خواهد داشت.• فرد در ناحیه‌ی گردن خود حساسیت را تجربه می‌کند.• درد در ناحیه‌ی عقب گردن ناحیه‌ی پشت سر و چشم‌ها را تحت الشعاع خود قرار می‌دهد.• مدت سر درد ممکن است بین یکی دو ساعت تا چند هفته متغیر باشد.

سر دردهای عضلانی

زمانی که عضلات ناحیه‌ی گردن بیش از حد کشیده شده و یا دردناک شوند، این امر موجب بروز سر دردهای عضلانی می‌شود. این سر درد معمولاً با سفت یا محکم شدن عضلات گردن به علت ضرباتی چون شکستگی گردن، نحوه‌ی بد حالت نشستن یا ایستادن، استرس‌های تفریحی، استرس‌های شغلی، خوابیدن و ایستادن در وضعیت‌هایی بسیار بد و غیره ایجاد می‌شود.

علائم سر دردهای عضلانی

• دردی ملایم تا شدید در یک و یا هر دو طرف سر وجود خواهد داشت.• درد از ناحیه‌ی گردن آغاز می‌گردد و ناحیه‌ی پشت گردن مانند فک را تحت الشعاع قرار می‌دهد.• درد ممکن است شقیقه‌های سر، چشم‌ها و حتی قسمت بالای سر را نیز تحت تأثیر قرار دهد.• گردن تمایل به مقاومت در برابر حرکاتی خاص را دارد و نمی‌تواند دامنه‌ی عادی حرکت خود را به انجام برساند.• مدت زمان درد می‌تواند چند ساعت و یا چند هفته به طول انجامد.

سر دردهای ناحیه‌ی پشت سر و گردن معمولاً با پاراستامول، آسپرین و ایبو پروفین درمان می‌گردند. این داروها در کاهش و تسکین درد در سر دردهای کششی و همین طور سر دردهای مهره‌ای بسیار مؤثر هستند. سر دردهای میگرنی و عضلانی نیز با ایبو پروفین و پاراستامول درمان می‌گردند. از عوامل بروز و هم چنین غذاهایی که منجر به حملات شدید میگرنی می‌شوند جلو گیری به عمل آورید. گروهی از داروهای ضد میگرنی به نام تریپتان موجود هستند که تا حد زیادی به درمان حملات میگرنی کمک می‌نمایند.

این داروها عبارتند از سوماتریپتان و زولمیتریپتان.به منظور اجتناب از بروز درد در ناحیه‌ی پشت سر و گردن، لازم است که شما حالت خوبی را به هنگام نشستن، ایستادن و کار کردن در خود حفظ نمایید. بر روی یک صندلی خوب بنشینید که وضعیت نشستن شما را حفظ می‌کند. از مصرف الکل و تنباکو اجتناب ورزید. تمرین کنید و اطمینان حاصل نمایید که مقادیر زیادی هوای تازه استنشاق می‌نمایید. با تعمق (مدیتیشن) و یوگا از بروز استرس جلو گیری کنید. اگر سر درد پا پر جا باقی ماند حتماً به پزشک عمومی خود مراجعه نمایید. امیدواریم اطلاعات فوق به شما در درک کردن و فهم چگونگی رنج بردن فرد از درد در ناحیه‌ی پشت سر و گردن کمک کرده باشد.

روش درمان درد در ناحیه‌ی پشت سر و گردن سر دردهای ناحیه‌ی پشت سر و گردن معمولاً با پاراستامول، آسپرین و ایبو پروفین درمان می‌گردند. این داروها در کاهش و تسکین درد در سر دردهای کششی و همین طور سر دردهای مهره‌ای بسیار مؤثر هستند. سر دردهای میگرنی و عضلانی نیز با ایبو پروفین و پاراستامول درمان می‌گردند. از عوامل بروز و هم چنین غذاهایی که منجر به حملات شدید میگرنی می‌شوند جلو گیری به عمل آورید. گروهی از داروهای ضد میگرنی به نام تریپتان موجود هستند که تا حد زیادی به درمان حملات میگرنی کمک می‌نمایند. این داروها عبارتند از سوماتریپتان و زولمیتریپتان.

به منظور اجتناب از بروز درد در ناحیه‌ی پشت سر و گردن، لازم است که شما حالت خوبی را به هنگام نشستن، ایستادن و کار کردن در خود حفظ نمایید. بر روی یک صندلی خوب بنشینید که وضعیت نشستن شما را حفظ می‌کند. از مصرف الکل و تنباکو اجتناب ورزید. تمرین کنید و اطمینان حاصل نمایید که مقادیر زیادی هوای تازه استنشاق می‌نمایید. با تعمق (مدیتیشن) و یوگا از بروز استرس جلو گیری کنید. اگر سر درد پا پر جا باقی ماند حتماً به پزشک عمومی خود مراجعه نمایید. امیدواریم اطلاعات فوق به شما در درک کردن و فهم چگونگی رنج بردن فرد از درد در ناحیه‌ی پشت سر و گردن کمک کرده باشد.

———————————————————————————————————

گردآوری شده ی مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی

تجربه سردردی که سمت چپ سر را تحت تاثیر قرار می دهد در صورتی که دلیل آن شناخته نشود می تواند هشدار دهنده باشد. دانستن  انواع سردرد که موجب سردرد یک طرفه می شود، دلیل درد را توضیح می دهد و کمک می کند تا بتوانیم درمان مناسب را دریافت کنیم.

تقریبا 50 درصد از بزرگسالان در سراسر جهان تحت تاثیر سردرد قرار می گیرند. اکثر آنها به عنوان سردردهای اولیه شناخته می شوند، زیرا آسیب یا وضعیت جدی را به وجود نمی آورند.

شما باید تفاوت بین علائم یک سردرد اولیه و یک بیماری جدی را بدانید. در این مقاله علائم، علل و درمان برای انواع سردرد سمت چپ بررسی می شود.

برخی از سردرد های اولیه فقط در سمت چپ سر در ایجاد می کنند. اکثر دلایل این سردرد ها خیلی جدی نیستند و بسیار راحت درمان می شوند. دانستن دلایل و نشانه های سردرد های اولیه که می تواند سردرد سمت چپ سر را به وجود بیاورند. می توانند به تشخیص آن ها از بیماری خطرناک تر کمک کنند.

انواع سردرد که سمت چپ سر را تحت تاثیر قرار  می دهند:

انواع سردرد اولیه

میگرن

سردرد تنشی

سردرد خوشه ای

شرایط جدی که ممکن است سردرد های سمت چپ سر را ایجاد کنند عبارتند از:

آسیب ها

بیماری های عفونی

مسائل مربوط به رگ های خونی

سو مصرف دارو

دلایل سردرد های اولیه که سردرد های سمت چپ سر را ایجاد می کنند عبارتند از:

سردردی که در سمت چپ سر رخ می دهد می تواند بر اثر میگرن باشد. میگرن ها 12 درصد از افراد در امریکا را تحت تاثیر قرار می دهند و در زنان بیشتر از مردان شایع هستند.

میگرن ها به عنوان یک سردرد شدید توصیف می شوند، و معمولا در یک طرف سر هستند. درد ممکن است از اطراف سر و شقیقه ها شروع شود و به کل سر گسترش یابد.

برای دانستن این که آیا این سردرد سمت چپ سر میگرن است یا نه برخی نشانه ها را باید در نظر بگیرید.

یک میگرن معمولا بین 4 تا 72 ساعت طول می کشد. یک فرد که میگرن را تجربه می کند ممکن است حس کند نیاز دارد که دراز بکشد.

دلیل اصلی میگرن ناشناخته است. اگرچه تصور می شود که فعالیت های مغزی و رگ های خونی اطراف مغز بیشتر حساس می شوند که میگرن ایجاد می شود.

میگرن می تواند توسط موارد زیر تحریک شود:

استرس

برخی غذاها مانند الکل، پنیر و شکلات

خوابیدن بسیار کم یا بسیار زیاد

نور های بسیار روشن

صدای بسیار بلند

بوهای شدید مثل عطر

سردرد های تنشی 42 درصد از تمام سردرد ها را تشکیل می دهد.

آن ها ممکن است در یک طرف سر رخ دهند و به همین ممکن است دلیل ایجاد سردرد سمت چپ سر باشند. البته اینکه سردرد های تنشی در یک طرف سر رخ دهند نسبت به میگرن کمتر است.

سردرد های تنشی معمولا نسبت به میگرن کمتر جدی هستند اما همچنان می توانند درد بسیار زیادی ایجاد کنند.

علائم سردرد تنشی عبارتند از:

تصور می شود سردرد های تنشی توسط فشار عضله ای ایجاد می شوند. و توسط موارد زیر تحریک می شوند:

استرس

فشار در گردن و شانه ها

بد نشتن

آسیب به گردن در گذشته

دلیل سردرد های سمت چپ سر می توانند سردرد های خوشه ای باشند. حدود نیم میلیون از آمریکایی ها حداقل یک بار این سردرد ها را تجربه می کنند. علائم این سردرد عبارتند از:

درد پشت چشم، یک شقیقه یا پیشانی

درد پس از 5 تا10 دقیقه شدید می شود.

درد های شدید بین 30 تا60 ثانیه طول می کشد.

دیگر علائم:

آبریزش بینی یا بینی کیپ

قرمزی و اشک در چشمان

تعریق در صورت

علت  سردرد خوشه ای ناشناخته است اما محققان بر این باورند که به قسمتی از مغز به نام هیپوتالاموس مربوط باشد.

سردرد های خوشه ای معمولا در ساعات مشخصی از روز اتفاق می افتند. معمولا در فصل بهار یا پاییز  اتفاق می افتند که گاهی افراد آن را با سردر های آلرژی اشتباه می گیرند.

گاهی سردرد های سمت چپ سر به دلیل سردر د های اولیه نیستند و دلیل آن ها یک شرایط و بیماری جدی است مثل:

آسیب ها

بیماری های عفونی

مشکلات رگ های خونی

برخی شرایط نه چندان جدی که ممکن است سردرد های سمت چپ سر را به وجود بیاورند می توانند بر اثر استفاده بیش از حد از مسکن ها و سینوزیت ایجاد شوند.

اگر فردی علائم مربوط به شرایط جدی را که در بالا ذکر شده را تجربه کند، باید با یک پزشک مشورت کنند.

این علائم شامل تاری دید ، تب و عرق است.

همچنین واجب است با دکتر خود صحبت کنید در صورتی که:

اولین گسترش سردرد بعد از سن 50 سالگی باشد.

فرد تغییر محسوس در الگوی سردرد احساس می کند..

سردرد ناگهان بدتر می شود.

در شخصیت فرد و فعالیت های روانی او تغییر ایجاد می شود.

سردرد زندگی را مختل کند.

اکثر سردرد ها را می توان با داروهای ضد درد و مسکن مانند ایبوپروفن یا آسپرین درمان کرد.

زمانی که درد میگرنی یا سردرد تنشی شدیدتر است یک پزشک ممکن است مسکن های قوی تر یا آرامبخش عضلات را تجویز کند،. سردرد خوشه ای ممکن است با یک دوره درمان استنشاقی با اکسیژن خالص درمان شود.

تغییرات شیوه زندگی زیر می تواند به درمان سردرد اولیه کمک کند:

 یوگا و یا سایر تکنیک های آرام کردن ممکن است به بدن و ذهن شما کمک کند. این آرامش ممکن است باعث کاهش تنش عضلانی شود، و باعث جلوگیری سردرد تنش و میگرن ناشی از استرس می شود.

کافئین، الکل و پنیر محرک میگرن هستند.

اگر سردرد ناشی از یک وضعیت اساسی باشد، یک پزشک می تواند بهترین درمان برای این بیماری را توصیه کند. اکثر سر درد ها را می توان با داروهای ضددرد و تغییر سبک زندگی مدیریت کرد.

با این حال، برخی از افراد سردردهای اولیه مکرری را که زندگی روزانه آن ها را تحث تاثیر قرار می دهد  را تجربه می کنند.. اگر این اتفاق می افتد

اگر سردردهای ناشی از یک وضعیت اساسی ایجاد شود، در اسرع وقت با پزشک صحبت می کنید تا بتوانند به زودی یک درمان مناسب دریافت کنید.

بعدی

قبلی

 سردردها بنا به عوامل ایجاد آن ها انواع مختلفی دارند که از انواع آن ها می توان به میگرن، سردرد تنشی، سردرد خوشه‌ای، سردرد سینوسی، سردرد پشت گوش، سردرد یک طرفه مانند سردرد سمت چپ سر و سردرد سمت راست سر اشاره کرد.


 

سردردها بسته به شدتشان می توانند بسیار آزار دهنده باشند و می توانند در هر کجای سر رخ دهند. سردردهایی که قسمت پشت سر را درگیر می کنند می‌توانند دلایل مختلفی داشته‌باشند. بسیاری از این عوامل می‌توانند توسط نشانه‌های ثانویه شناسایی شوند.


 

این علائم شامل نوع دردی که تجربه می کنید و قسمت‌های دیگری که این درد ممکن است رخ دهد می‌شود.


 


 

علل مختلفی وجود دارد که می تواند منجر به سردرد پشت سر شود. در بسیاری از موارد، این سردرد همچنین باعث درد در مکان‌های دیگر می شود و یا توسط وقایع دیگر تحریک می‌شود.


 

نوع درد، محل و علائم دیگری که احساس می‌کنید می تواند به پزشک شما کمک کند تا تشخیص دهد که چه سردردی دارید و ان نوع سردرد چگونه درمان می‌شود.


 


 

سردرد آرتروز ناشی از التهاب و تورم در ناحیه گردن است. آنها اغلب باعث درد در پشت سر و گردن می‌شوند. هر گونه تحرکی معمولا باعث تشدید سردرد می‌شود. این سردرد می‌تواند توسط هر نوع آرتروز ایجاد شود.


 

وضعیت بد ایستادن یا نشستن نیز می‌تواند باعث درد در پشت سر و گردن شما شود. موقعیت بد بدن باعث ایجاد تنش در پشت، شانه‌ها و گردن می‌شود و این تنش ممکن است سردرد ایجاد کند. شما ممکن است احساس درد خفیفی در پایه جمجمه خود احساس کنید.


 

فتق دیسک در ستون فقرات گردن می‌تواند در گردن درد و فشار ایجاد کند. این می تواند یک نوع سردرد به نام سردرد سرویکوژنیک را ایجاد کند.

درد به طور معمول در پشت سر شروع می‌شود و  احساس می‌شود. همچنین ممکن است در شقیقه‌ها یا پشت چشم نیز احساس شود. علائم دیگر ممکن است ناراحتی در شانه‌ها یا بالای بازو‌ها باشد.

سردرد‌های سرویکوژنیک ممکن است هنگامی که شما در حال دراز کشیدن هستند تشدید شود. بعضی از مردم  از خواب می‌پرند، زیرا سردرد پشت سر خواب آنها را مختل می‌کند. هنگام دراز کشیدن، ممکن است فشاری مانند وزن روی سرتان احساس کنید.


 


 


 

اکسی پیتال نئورولوژی یک بیماری است که وقتی که اعصابی که از نخاع به پوست سر می رسند، آسیب می بینند رخ می‌دهد. این ناراحتی اغلب با میگرن اشتباه گرفته می شود. اکسی پیتال نئورولوژی باعث درد شدید و تند و تیز می شود که در پایه گردن شروع می شود و به سمت پوست سر حرکت می کند.


 

سردرد تنشی شایع ترین علت درد است. این سردرد در پشت و سمت راست سر قرار می گیرد. سردرد تنشی احساس درد خفیفی را می دهد.


 


 

میگرن ممکن است در هر مکان ظاهر شود، اما بسیاری از افراد میگرن را در سمت چپ سر و یا پشت سر تجربه می کنند.


میگرن می تواند موارد زیر شود:


 


 

سردرد میگرنی ممکن است در سمت چپ سر شروع شود و سپس در اطراف شقیقه‌ها به پشت سر حرکت کند.


 


 


 

سردرد خوشه نادر اما بسیار دردناک است. آنها نام خود را از دوره های خوشه ای که در آنها رخ می دهد، دریافت کرده اند. افراد مبتلا به سردرد خوشه ای تجربه حملات مکرر دارند. این دوره ها یا الگوهای حمله ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد.

سردرد خوشه ممکن است باعث درد در پشت سر و یا دو طرف سر شود. آنها ممکن است هنگام لمس کردن بدتر شوند. سایر علائم عبارتند از:


 


 


 

علائم بسیاری از سردرد را می توان با داروهای ضد درد مانند استامینوفن کاهش داد. درمان زمانی موثر است، که بر اساس علت سردرد شما به طور دقیق باشد.


 

بهترین درمان سردرد های آرتروز ضد التهاب ها و حرارت برای کاهش التهاب است.


 

سردرد ناشی از ژست نادرست بدن می تواند بلافاصله با استامینوفن درمان شود. در بلند مدت شما می توانید برای جلوگیری از این سردرد ها وضعیت ایستادن و نشستن خود را بهبود ببخشید. صندلی کار ارگونومیک را با پشتیبانی کمر لمسی خریداری کنید و درحالی که هر دو پای شما رو زمین است، روی آن بنشینید.


 


 

سردرد ناشی از فتق دیسک با درمان های دلایل پایه ای باید درمان شوند. درمان دیسک های فتق شده شامل درمان فیزیکی، کشش ملایم، فن ماساژ و جابجایی ستون فقرات، تزریق اپیدورال برای التهاب و در صورت لزوم جراحی هستند. نتایج خوبی ممکن است از طریق ورزش نیز بدست آید.


 


 


 

اکسی پیتال نئورولوژی ممکن است از طریق ترکیبی از گرم درمانی، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، فیزیوتراپی، ماساژ و آرامبخش‌های عضلانی باشد. در موارد شدید، پزشک شما ممکن است یک بیهوشی موضعی را در ناحیه اکسی پیتال برای تسکین فوری تزریق کند. این گزینه درمان می تواند تا 12 هفته ادامه یابد.


 

سردرد تنشی معمولا با یک مسکن درمان می شوند. پزشک شما ممکن است داروهای تجویزی را برای سردردهای شدید و تنش مزمن تجویز کند. پزشک شما همچنین ممکن است داروهای پیشگیری کننده مانند داروهای ضد افسردگی یا آرامبخش عضلانی را برای کاهش رخداد سردرد ها در آینده تجویز کند.


 


 

برای میگرن، پزشک شما ممکن است هر دو دارو پیشگیرانه مانند بتا بلوکر و داروهای تسکین دهنده درد را تجویز کند.

بعضی از داروهای بدون نسخه مانند میگرن اکسترین، به طور به خصوص برای میگرن طراحی شده اند. این دارو ممکن است برای میگرن های خفیف پاسخگو باشد. پزشک شما همچنین می تواند به شما کمک کند تا کشف کنید که کدامیک موارد باعث میگرن شما می شود تا بتوانید از این محرک ها اجتناب کنید.


 

درمان سردردهای خوشه ای شمل بر کوتاه شدن دوره سردرد، کاهش شدت حملات و جلوگیری از حملات بعدی است.

درمان سردرد حاد ممکن است شامل  بی حسی موضعی  باشد.


 


 


 


به پزشک مراجعه کنید اگر:


 

کارشناسان به افراد بالای ۵۰ سال توصیه می‌کنند سردرد سمت چپ سر را جدی بگیرند، زیرا احتمال مشکلاتی چون تومور مغزی و یا آسیب به رگ‌ها و بروز سکته مغزی وجود دارد

 

 

سردرد پدیده‌ای شایع در عصر حاضر است که بسیاری از افراد چندین بار در عمر خود این بیماری را تجربه کرده اند، اما برخی از این درد‌ها عادی نیستند و نیاز به بررسی پزشکی دارند.ابتلا به سردرد و میگرن می‌تواند بسیار ناراحت کننده باشد، این بیماری گستره وسیعی دارد و درصورتی که در سمت چپ سر رخ دهد می‌تواند نشانه خطر باشد و نیاز به رسیدگی درمانی وجود دارد.بر اساس آمار‌ها بیش از ۵۰ درصد بزرگسالان در سراسر دنیا دچار سردرد و میگرن می‌شوند که البته در بیشتر زمان‌ها این سردرد خطرناک نیست و با مصرف دارو و استراحت برطرف می‌شود.

مهم ترین نکته شناخت تفاوت بین سردرد ساده و ابتلا به بیماری مغزی است که باید از هم تشخیص داده شوند.سردرد اولیه به دلایلی چون میگرن، سردرد ناشی از استرس و سردرد خوشه‌ای رخ می‌دهد.در شرایطی ممکن است سردرد در سمت چپ سر رخ دهد که به دلیل بروز صدمه و آسیب مغزی، بیماری التهابی، گرفتگی رگ‌های مغز، مصرف بیش از حد دارو و یا سینوزیت رخ می‌دهد و نیاز به رسیدگی پزشکی دارد.

سردرد سمت چپ سر می‌تواند به خاطر میگرن نیز ایجاد شود که در اثر آن مشکلاتی همچون کاهش سطح بینایی، تهوع و استفراغ، سرگیجه، حساسیت شدید به صدا، نور و بو‌های تند، بی حسی و احساس سوزن سوزن شدن پا رخ می‌دهد.حمله میگرن به طور معمول بین چهار الی ۷۲ ساعت به طول می‌انجامد و در برخی موارد می‌تواند به نابینایی موقت یا دائم تبدیل شود.میگرن در اثر مواردی همچون خوردن غذا‌هایی مانند پنیر و شکلات، کم خوابی و بدخوابی، استراحت در فضایی با نور زیاد، حضور در مکانی با آلودگی صوتی بالا، استشمام بو و رایحه‌های تند در افراد مستعد ایجاد می‌شود.

سردرد استرسی در اثر استرس و تنش ایجاد می‌شود و معمولاً پس از برطرف شدن موارد تنش زا این سردرد برطرف می‌شود. استراحت، مصرف مواد غذایی پرانرژی و آرام بخش می‌تواند سبب درمان این نوع استرس شود.یکی دیگر از عوامل ایجاد کننده سردرد در افراد وضعیت ستون فقرات است، تنش در گردن و شانه ها، نشستن در وضعیت نادرست، آسیب‌های گردنی، ضعف قدرت بینایی، کار کردن در محیطی با نور کم همگی می‌تواند سبب سردرد در افراد شود.

سردرد خوشه‌ای هم یکی از شدید‌ترین گونه‌های سردرد است و از جمله نشانه‌های آن درد در پشت کره چشم، شدید شدن سردرد تنها پس از پنج دقیقه از شروع علامت و ادامه دار بودن آن حداقل به مدت سه ساعت است.

این نوع سر درد به سادگی در ناحیه ستون مهره‌های گردن ایجاد شده و محل ایجاد آن دقیقاً در ناحیه نزدیک به پایه جمجمه است. درد ایجاد شده در این شرایط معمولاً یک‌طرفه است. سر درد گردنی از ناحیه گردن شروع شده و در ادامه در ناحیه سر پخش می‌شود. این نوع سر درد ابتدا به صورت گاه و بی گاه احساس شده، اما در ادامه می‌تواند به یک درد دائمی تبدیل گردد. دلیل ایجاد این نوع سر درد مقدار زیاد فشار وارد شده به ناحیه گردن و ستون فقرات است.

یکی از بزرگ‌ترین اعصابی که در ناحیه سر انسان وجود دارد در اصطلاح عصب سه‌قلو نامیده می‌شود. درد عصب سه‌قلو شرایطی است که عصب سه‌قلو تحریک شده و باعث درد شدید و مزمن برای فرد می‌شود. این سردرد معمولاً در حدود دو دقیقه ادامه پیدا می‌کند. درد شدید ناشی از این شرایط در ناحیه صورت یا سر گاهی اوقات ناتوان کننده است. این شرایط معمولاً در نتیجه از بین رفتن غلاف محافظ عصب سه‌قلو به خاطر فشار مداوم از طریق رگ‌های خونی موجود در این ناحیه ایجاد می‌گردد.

سردرد آلرژی نیز یکی دیگر از گونه‌های سردرد است که در افراد مبتلا به آلرژی فصلی بیشتر مشاهده می‌شود. بیشترین زمانی که افراد دچار سردرد می‌شوند در فصل‌های بهار و پاییز است .بر این اساس کارشناسان به افراد بالای ۵۰ سال توصیه می‌کنند سردرد سمت چپ سر را جدی بگیرند، زیرا احتمال مشکلاتی، چون تومور مغزی و یا آسیب به رگ‌ها و بروز سکته مغزی وجود دارد.

از جمله راه‌های درمان سردرد آرام سازی عضلات، تنفس عمیق و اکسیژن درمانی، یوگا، دارو درمانی، طب سوزنی، تغییر در رژیم غذایی و حذف خوراکی هایی چون شکلات و پنیر، درمان استرس و روان درمانی است.

بیشتر بدانید : درد پشت سر نشانه چیست؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغseemorgh.com/healthمنبع: drsakhabakhsh.ir

نام (اجباری)

آدرس پست الکترونیکی (اجباری است اما نمایش داده نمی‌شود)

مرا برای نظر‌های بعدی به یاد بسپار

تصویر امنیتی جدید

All Rights Reserved – © 2018 | باز نشر مطالب پورتال سیمرغ تنها با ذکر نام و آدرس seemorgh.com مجاز می باشد.سردردی که نیمکره چپ سر را تحت تأثیر قرار می دهد و علتی ناشناخته دارد می تواند هشدار دهنده باشد. شناخت انواع سردردهایی که نیمکره چپ سر را تحت تأثیر قرار می دهند می تواند کمکی برای درمان آن باشد.تقریباً حدود ۵۰ درصد از مردم در سراسر دنیا با سردرد دست و پنجه نرم می کنند. اغلب این سردردها به عنوان سردردهای اولیه شناخته می شوند و ناشی از صدمات جدی نیستند. تنها شمار اندکی از سردردها به علت بیماری های وخیم ایجاد می شوند.
دانستن تفاوت بین سردرد اولیه و سردرد ثانویه (سردرد ناشی از عوامل خطرناک) مهم است. در این مقاله به شرح نشانه ها، علل و درمان های انواع مختلف سردرد سمت چپ می پردازیم.
حقایقی روشن در رابطه با سردردهای سمت چپ سر:
-برخی سردردهای اولیه ممکن است موجب ایجاد درد در سمت چپ سر شوند.
-برخی از علل زمینه ساز سردرد وخیم نیستند و فوراً درمان می شوند.
یافتن علل و نشانه های سردرد های اولیه که موجب بروز درد در سمت چپ سر می شوند
می‌تواند کمکی در جهت تفکیک آن ها از سردردهای جدی و وخیم باشد.
انواع سردردهایی که سمت چپ سر را تحت تأثیر قرار می دهند:
سردرد سمت چپ در اغلب موارد دلیلی بر یک بیماری جدی و وخیم نیست با این حال در برخی موارد ممکن است نشانه ای از یک بیماری جدی باشد.
انواع سردردهای اولیه:
سردردهایی که موجب بروز درد در سمت چپ سر می شوند شامل:سردردهای میگرنی، سردردهای تنشی و سردردهای خوشه‌ای هستند.
شرایطی که موجب بروز سردرد در سمت چپ سر می شود شامل صدمه ها، بیماری التهابی، ایجاد رگ های خونی، مصرف بیش از اندازه ی داروو سینوزیت هستند.
علل و علائم سردردهای اولیه:
میگرن:میگرن موجب ایجاد درد در سمت نیمکره چپ مغز می شود. این بیماری گریبان گیر ۱۲ درصد از مردم ایالت متحده است و بیشتر در زنان دیده می شود تا مردان. میگرن ممکن است از طریق درد بسیار شدید و همراه با نبض سمت چپ مغز خود را نشان دهد. این درد ابتدا چشم و پیشانی را درگیر می کند و پس از آن در سمت چپ مغز انتشار پیدا می کند.
میگرن معمولاً با یک یا چند مورد از نشانه‌های زیر همراه است:
-‌تاری و تغییرات بینایی
-‌تهوع و استفراغ
-‌سرگیجه
-‌حساسیت بیش از اندازه به صدا، نور، لمس و بو
-‌کرختی و احساس سوزش در صورت یا اندام های خارجی
دردهای میگرنی بین ۴ تا ۱۲ ساعت به طول می انجامند. اشخاصی که تجربه میگرن را دارند ممکن است احساس کنند که فقط با خوابیدن بهبود می یابند.علت میگرن هنوز ناشناخته است. با این حال تصور می شود که این نوع سر درد با با عملکرد مغز و حساسیت بیش از اندازه اعصاب و رگ های خونی اطراف آن مرتبط است.میگرن می تواند به دنبال موارد زیر ایجاد شود:
-‌استرس
-‌مصرف پنیر یا شکلات
-‌خواب زیاد یا کم
-‌صداهای بلند
-‌بوی تند عطر و ادکلن
سردردهای تنشی
۲۴ درصد سردردهای دنیا از نوع سردردهای تنشی هستند. این نوع سردرد ممکن است یک طرف از سر را درگیر کند و یکی از علت های سر درد سمت چپ سر باشد. با این حال احتمال یک طرفه بودن این نوع سر دردها نسبت به سردرد های میگرنی کمتر است.شدت این نوع سردردها کم تر از سردردهای میگرنی است اما کم و بیش دردهایی را با خود به همراه دارد.
علائم این نوع سردرد شامل:
-‌دردی که از پشت چشم شروع می شود و در پیشانی و پشت سر انتشار پیدا می کند.
-‌احساس سنگینی سر
-‌منقبض شدن ماهیچه های شانه و گردن
-‌در انتهای روز درد به شدت خود می رسد
تصور بر این است که این نوع سردردها در اثر تنش های ماهیچه ای ایجاد می شوند. عواملی که در بروز این نوع سردرد دخیل هستند شامل استرس، صدمات گردنی، بدشکلی اندامی، کشیدگی گردن و شانه است.
سردردهای خوشه ای
یکی دیگر از علل سردرد سمت چپ سر سردردهای خوشه ای است. حدود نیم میلیون آمریکایی این نوع سردرد را حداقل یک بار در طول زندگیشان تجربه خواهند کرد. این نوع
سردرد‌ها بسیار دردناک هستند و به صورت سردرد یک طرفه خود را نشان می دهند. علائم این نوع سردرد شامل:
-‌دردهای یک طرفه در پیشانی و چشم که درد ممکن است پس از ۵ تا ۱۰ دقیقه به بیشترین شدت خود برسد.
-‌درد های شدید ناشی از این نوع سردرد بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه به طول می انجامد.
-‌دردهای خفیف تر ممکن است تا ۳ ساعت ادامه پیدا کند.
سردرد نوع خوشه ای ممکن است علائم دیگری چون دماغ سوختگی، گودی چشم، قرمزی یا آبریزش چشمی یک طرفه، گر گرفتگی و تعریق صورت را به همراه داشته باشد.
علت دقیق سردردهای خوشه ای ناشناخته است. با این حال اعتقاد بر این است که قسمت هیپوتالاموس مغز در بروز آن دخیل است.
سردردهای خوشه ای هر روز و در ساعت مشخصی ایجاد می شوند و ممکن است بین ۴ تا ۱۲ هفته ادامه داشته باشند. این نوع سردرها معمولاً در طول فصول بهار و پاییز شیوع می یابند. به همین دلیل مردم آن را به آلرژی ربط می دهند.
چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟
در صورتی که سردرد پس از سن ۵۰ سالگی بروز پیدا کند و علائم ناپایداری را از خود نشان دهد و روز به روز شدیدتر شود، بررسی آن ضرورت می یابد.در مواردی که بیمار با علائمی چون تعریق، تب و تاری دید روبرو شود بایستی هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کند. همچنین در صورتی که بیمار با سابقه سردرد پس از سن ۵۰ سالگی، شدت دردهایش بیشتر شود و متوجه تغییراتی در علائم خود شود، باید در اولین فرصت ممکن به پزشک مراجعه کند.
پیشگیری و درمان
بیشتر سر دردها با قرص های آرام بخشی چون ایبوپروفن و آسپرین بهبود می یابند.ممکن است پزشک بسته به شدت سردردهای میگرنی یا تنشی، قرص های قوی تر یا شل کننده عضلانی برای بیمار خود تجویز کند. سردردهای
خوشه‌ای نیز با با یک دوره استنشاق اکسیژن خالص تحت درمان قرار می گیرند. تغییر سبک زندگی و رعایت موارد زیر نیز می تواند در پیشگیری از سردرد مؤثر باشد:
روش های آرام سازی
یوگا و دیگر تکنیک های آرام سازی دیگر می تواند به آرام کردن ذهن یا جسم کمک کند. این ورزش ها با کاهش تنش عضلانی ناشی از استرس تا حدود زیادی از بروز سردردهای میگرنی و تنشی جلوگیری می کنند.
اجتناب از غذاهای زمینه ساز:سردردهای میگرنی با خوردن کافئین و پنیر بدتر می شوند و باید تا حد امکان از مصرف این خوردنی ها پرهیز کنیم.
مراجعه به پزشک نیز برای ارائه درمانی مؤثرتر (با توجه به وضعیت سردرد) بسیار کمک کننده خواهد بود.
*منبع:مجله خبرهای پزشکی روز
*مترجم:مریم قبادی

code

نسخه مناسب چاپ

10

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.