علت سردرد و سرگيجه در بارداري

علت سردرد و سرگيجه در بارداري

علت سردرد و سرگيجه در بارداري

علت سردرد و سرگيجه در بارداري

خوش آمدید. به حساب کاربری خود وارد شوید.آدرس ایمیلی که با آن ثبت‌نام کرده‌اید را وارد نمائید تا یک رمز عبور جدید برای شما ارسال شود.

بهتر زندگی کردن یاد گرفتنی است – مرجع فیلم آموزشی و مقالات آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

گاهی در دوران بارداری به‌دلیل تغییرات چشمگیری که در سیستم قلبی‌عروقی‌تان ایجاد شده، دچار احساس سبکی سر یا سرگیجه می‌شوید. در دوران بارداری ضربان قلب بالا می‌رود، قلب در هر دقیقه خون بیشتری را پمپ می‌کند و خون موجود در بدن به‌میزان ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش می‌یابد. خوشبختانه در بیشتر موارد این سرگیجه چندان جدی نیست و با رعایت نکاتی می‌توان از بروز آن جلوگیری کرد. ولی به‌طورکلی سرگیجه در بارداری احساس ناخوشایندی است و گاهی نیز نشانه‌ی وجود مشکلی جدی است. در این مقاله به دلایل بروز سرگیجه در بارداری و راه‌های جلوگیری از آن و همچنین موارد جدی‌تری می‌پردازیم که نیازمند توجه بیشتری هستند.

علت سردرد و سرگيجه در بارداريدر بیشتر بارداری‌ها عروق خونی گشاد می‌شوند و فشارخون به‌تدریج افت می‌کند و در اواسط بارداری به پایین‌ترین حد خود می‌رسد. سپس فشارخون دوباره شروع به بالا رفتن می‌کند و تا پایان دوران بارداری، به سطح عادی خود بازمی‌گردد. در سه‌ماهه‌ی دوم و سوم بارداری، رحمِ درحال رشد نیز به عروق خونی فشار می‌آورد و گردش خون در نیمه‌ی پایینی بدن را کند و آهسته می‌کند.

معمولا سیستم قلبی‌عروقی و عصبی می‌توانند خود را با این تغییرات وفق دهند و جریان خون کافی را به مغز برسانند. ولی گاهی نمی‌توانند به‌سرعت خود را سازگار کنند و این مسئله باعث می‌شود که احساس سبکی سر یا سرگیجه پیدا کنید یا حتی از هوش بروید و غش کنید.

اگر دچار کم خونی باشید، موادغذایی یا مایعات کافی مصرف نکنید، در ورزش کردن زیاده‌روی کنید و به خودتان فشار بیاورید یا بیش‌ازحد احساس گرما کنید، احتمال بروز سرگیجه افزایش می‌یابد.


به‌محض شروع احساس سرگیجه دراز بکشید. خوابیدن به پهلو باعث به‌حداکثررسیدن جریان خون در بدن و مغز می‌شود و از ضعف بدن و غش کردن شما جلوگیری می‌کند و احساس سبکی سر را ازبین می‌برد. اگر جایی هستید که نمی‌توانید دراز بکشید، بنشینید تا روی زمین نیفتید. سعی کنید سرتان را میان زانوهایتان قرار دهید. البته اگر در ماه‌های آخر بارداری باشید، احتمالا نمی‌توانید این کار را انجام دهید. اگر درحال انجام کاری هستید که ممکن است به خودتان یا دیگران آسیب برسانید، مثلا رانندگی می‌کنید، فورا اتومبیل را به کنار جاده هدایت و متوقف کنید.

می‌توانید کارهایی را برای به‌حداقل‌رساندن احساس سرگیجه در بارداری انجام بدهید. درادامه، بعضی از دلایل معمول سرگیجه در بارداری و همچنین اقدامات احتیاطی لازمی را که می‌توانید انجام بدهید، بیان می‌کنیم:

وقتی نشسته‌اید، خون در پاهایتان جمع می‌شود. اگر وقتی که بلند می‌شوید، بدن‌تان نتواند خود را سازگار کند، خون کافی از پاها به قلب‌تان باز نمی‌گردد. درنتیجه، دچار افت ناگهانی فشار خون می‌شوید و این مسئله باعث ایجاد احساس سرگیجه و ضعف در شما می‌شود.

برای جلوگیری از این حالت، به‌سرعت از روی صندلی یا تخت‌خواب خود بلند نشوید. وقتی دراز کشیده‌اید، ابتدا به‌آرامی بنشینید و برای چند دقیقه در حالتی نشسته با پاهای آویزان در کنار تخت، باقی بمانید و سپس به‌آرامی از جای خود بلند شوید.

وقتی برای مدتی طولانی در یک جا می‌ایستید، خون در پاهایتان جمع می‌شود. اگر در وضعیتی قرار دارید که نمی‌توانید حرکت کنید و راه بروید، سعی کنید پاهایتان را تکان بدهید تا گردش خون را افزایش دهید. پوشیدن جوراب‌های واریس (support stockings) نیز می‌تواند به گردش خون در نیمه‌ی پایینی بدن کمک کند.

در سه‌ماهه‌ی دوم و سوم بارداری، رحمِ درحال رشد می‌تواند موجب فشرده شدن ورید بزرگ (بزرگ‌سیاه‌رگ زیرین) شود. ورید بزرگ، خون را از نیمه‌ی پایینی بدن به قلب و وریدهای لگنی بازمی‌گرداند و درنتیجه‌ی فشرده‌شدن آن موجب کندشدن گردش خون در پاها می‌شود. صاف خوابیدن روی پشت یا به‌اصطلاح، تاق‌باز خوابیدن می‌تواند موجب بدتر شدن این مشکل شود.

حدود ۸٪ زنان باردار در سه‌ماهه‌ی دوم یا سوم دوران بارداری به سندروم افت فشار در حالت طاق‌باز (supine hypotensive syndrome) دچار می‌شوند. اگر شما نیز با این مشکل روبه‌رو هستید، به این معنی است که وقتی به پشت یا در حالت طاق‌باز می‌خوابید، قلب‌تان خون کمتری را پمپ و فشارخون شما افت می‌کند و به‌همین‌دلیل تا زمانی‌ که وضعیت خود را تغییر ندهید، احساس اضطراب، سبکی سر و حالت تهوع دارید.

برای جلوگیری از این مشکل، به‌جای اینکه صاف روی پشت خود بخوابید، به پهلو بخوابید. قرار دادن بالشی در پشت بدن یا زیر باسن کمک می‌کند که در حالت خوابیده به پهلو باقی بمانید (یا دست‌کم به‌اندازه‌ای کج باشید که مانع از فشرده‌شدن بزرگ‌سیاه‌رگ زیرین توسط رحم شود).


وقتی به‌اندازه‌ی کافی غذا نمی‌خورید، قند خون‌تان پایین می‌آید و دچار افت قندخون (هیپوگلیسمی، hypoglycemia) می‌شوید و افت قندخون نیز موجب احساس سرگیجه یا ضعف می‌شود. این حالت در زمان بارداری بیشتر ایجاد می‌شود. با خوردن وعده‌های غذایی کوچک و متعدد درطول روز (به‌جای خوردن ۳ وعده‌ی غذایی بزرگ)، می‌توانید از پایین آمدن بیش‌ازحد قندخون خود جلوگیری کنید. وقتی از خانه بیرون می‌روید نیز، تغذیه سالم و مختصری را همراه خود داشته باشید.

ازدست دادن آب بدن نیز اثرات مشابهی دارد. بنابراین باید با نوشیدن آب فراوان بدن خود را هیدراته نگه دارید. انجمن پزشکی (Institute of Medicine) به زنان باردار توصیه کرده است که در روز حدود ۱۰ لیوان ۸ اونسی (تقریبا ۲۵۰ سی‌سی) آب یا نوشیدنی‌های دیگر بنوشند. در زمان ورزش کردن یا گرمی هوا به مقدار آب بیشتری نیاز دارید. (اگر ادرارتان به‌رنگ زرد تیره یا کدر است به این معنی است که به‌اندازه‌ی کافی مایعات نمی‌نوشید.)

قرار گرفتن در اتاقی گرم یا حمام و دوش داغ باعث گشاد شدن رگ‌های خونی می‌شود و فشارخون را پایین می‌آورد و باعث احساس سرگیجه شود. اگر در گرمای زیاد احساس سرگیجه می‌کنید، از حضور در مکان‌های فاقد تهویه و شلوغ پرهیز کنید و به‌جای پوشیدن لباسی ضخیم، چند لباس را روی هم بپوشید تا درصورت احساس گرما، لباس‌های رویی را دربیاورید. به‌جای حمام و دوش داغ، حمام و دوش گرم بگیرید و حمام را خنک نگه دارید.

گاهی ورزش کردن باعث می‌شود که نفس‌نفس بزنید و احساس ضعف کنید. درست است که ورزش کردن به گردش خون کمک می‌کند، ولی نباید بیش‌ازحد به خودتان فشار بیاورید. زیاد به خودتان سخت نگیرید و هر زمان که احساس خستگی یا ناتوانی کردید، استراحت کنید.

دلایل دیگری نیز وجود دارد که موجب سرگیجه در بارداری می‌شود و گاهی تشخیص (یا جلوگیری از) آنها ساده نیست، ولی کارهایی وجود دارد که می‌توانید انجام بدهید:

بعضی افراد وقتی به‌شدت عطسه، ادرار یا مدفوع می‌کنند، دچار سرگیجه می‌شوند، چون این کارها می‌تواند باعث افت فشارخون و ضربان قلب شود و احساس سرگیجه و ضعف را ایجاد کند. (وازوواگال یعنی عصب واگ شما بر سیستم گردش خون‌تان اثر می‌گذارد و سنکوپ هم به‌معنی ضعف کردن است.) کم شدن آب بدن، اضطراب و درد هم می‌تواند به‌صورت عوامل محرک ایجاد این حالت عمل کنند.

زنان باردار بیشتر درمعرض سنکوپ وازوواگال قرار دارند. پیش از سنکوپ وازوواگال، علاوه‌بر سبکی سر، معمولا علائمی مانند احساس گرما، رنگ‌پریدگی، عرق کردن، حالت تهوع، خمیازه کشیدن و نفس‌نفس زدن سریع (hyperventilation) بروز می‌کند. این علائم را جدی بگیرید و فورا دراز بکشید تا از ضعف کردن و بیهوش شدن خود جلوگیری کنید.


کم‌خونی یا آنمی به این معنی است که فرد فاقد گلبول‌های قرمز کافی برای انتقال اکسیژن به مغز و سایر اندام‌های بدن است. کم‌خونی موجب ایجاد احساس سرگیجه می‌شود. کمبود آهن رایج‌ترین دلیل آنمی است. بنابراین حتما باید مواد غذایی سرشار از آهن مصرف کنید و در دوران بارداری (به‌ویژه در سه‌ماهه‌ی دوم و سوم) از مکمل های غذایی حاوی آهن استفاده کنید. درصورت ابتلا به کم‌خونی ممکن است که پزشک مکمل آهن جداگانه‌ای را نیز برای‌تان تجویز کند.

وقتی احساس اضطراب دارید، سریع‌تر نفس می‌کشید و دچار سرگیجه می‌شوید. اگر با توصیه‌های معمول موفق به غلبه بر اضطراب و کاهش استرس دوران بارداری خود نشدید، از پزشک‌تان بخواهید که شما را به روان‌شناس یا روان‌درمانگر مناسبی ارجاع دهد تا بتوانید با راهنمایی‌ها و کمک او از استرس و اضطراب خود رها شوید.

این مسئله که گاهی و در بعضی‌اوقات به‌خاطر گرما، گرسنگی یا به‌سرعت بلندشدن از جای خود دچار سرگیجه شویم، علامت هشداردهنده‌ای نیست. ولی اگر دچار سبکی سر مداوم، سرگیجه‌های مکرر یا هر نگرانی دیگری هستید، به پزشک‌تان مراجعه کنید.

درصورت مشاهده‌ی هریک از علائم زیر به پزشک خود مراجعه کنید:

همچنین اگر دچار ضعف و بیهوشی شدید یا اگر پس از صدمه به سرتان سرگیجه داشتید، فورا به مراکز درمانی مراجعه کنید. اگر در اوایل دوران بارداری دچار سرگیجه‌ی همراه با درد شکمی و ضربان تند شدید، با اورژانس (۱۱۵) تماس بگیرید. زیرا این موارد می‌تواند از علائم بارداری خارج از رحم باشد که وضعیتی اورژانسی و اضطراری است.

(function(a){function c(){try{return 0===a(‘.single-container .post’).attr(‘class’).toString().split(‘ ‘).reduce(function(f,g){return 0<=g.indexOf('category-')

now = new Date(); var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0]; var script = document.createElement(‘script’); script.type = ‘text/javascript’; var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/js/chetor/article.v1.js’; script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours(); head.appendChild(script);

now = new Date(); var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0]; var script = document.createElement(‘script’); script.type = ‘text/javascript’; var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/template/bnrs/yn_bnr.min.js’; script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours(); head.appendChild(script);

فارغ‌التحصیل رشته‌ی مترجمی زبان انگلیسی و عاشق ترجمه و نوشتن هستم.

علت سردرد و سرگيجه در بارداري


سلامت زنان

هورمون استروژن چیست؛ فواید، موارد استفاده و عوارض جانبی آن

هورمون پرولاکتین و علائم بالا بودن آن در زنان و مردان

علائم زایمان؛ ۹ نشانه که آمدن بچه نزدیک است

آزمایش غربالگری چیست و چگونه انجام می‌شود؟

قرص اورژانسی چیست؛ روش مصرف و عوارض قرص اورژانسی ضد بارداری

آخرین مطالب

انواع قرص خواب؛ ۸ نوع قرص خواب آور و نحوهٔ مصرف آن‌ها

بی انگیزه بودن؛ ۱۰ دلیل بی انگیزگی و راهکارهای مقابله با آن‌ها

چطور پوشه‌های کامپیوترمان را مرتب نگه داریم؟

نحوه دریافت ارز دانشجویی از سامانه سجاد و مدارک مورد نیاز آن

افسردگی چه مدت طول میکشد؛ ۵ روش موثر درمان افسردگی

ترین های جهان

بانمک ترین حیوانات دنیا که می‌توانند واقعا خطرناک باشند

جذاب ترین گرافیتی ها در شهرهای مختلف جهان

ثروتمندترین سلبریتی های جهان و میزان دارایی خالص آنها

عجیب ترین شغل های دنیا که شما را در سرگرمی و لذت غرق می‌کنند

راحت ترین کشورها برای مهاجرت کدام‌اند؟


موفق‌ترین زنان کارآفرین جهان را بشناسید

۶۸ راه اثبات شده برایافزایـش قــدرت مــغـز


نبض ما مرجع پزشکی و سلامت – دانستنیهای سلامت و مشاوره پزشکی

نبض ما– سرگیجه در بارداری ممکن است شدید و آزار دهنده باشد. بعضی از زنان باردار، در سه ماهه اول  بارداری که شروع آن از حدود هفته ششم است، دچار سرگیجه و یا تهوع می شوند. در سه ماهه دوم و سوم، رحم در حال رشد، بزرگتر شده و می تواند بر رگ های خونی شما فشار آورده و باعث سرگیجه در بارداری شود.


سرگیجه یا احساس ضعف، علامت طبیعی در دوران بارداری است. علت سرگیجه در بارداری ناشی از افزایش هورمون هایی است که باعث افت فشار می شود. در این زمان بازدهی خون در رگ های شما کاهش می یابد. این موضوع  باعث می شود تا فشار خون شما پایین تر از حد معمول  بوده و پس از انتقال جریان خون به مغز شما سرگیجه ایجاد می شود.

همچنین سرگیجه می تواند ناشی از سطح قند خون پایین باشد؛ زیرا بدن شما با تغییرات متابولیسم طبیعی و عادی، سازگار است. زنان مبتلا به آنمی یا ورید واریسی ممکن است نسبت به دیگران حساس تر بوده و دچار سرگیجه شوند.

علت سردرد و سرگيجه در بارداري


زنی که در انتظار بارداری است، با ظاهر شدن علائمی مانند سرگیجه ممکن است در مورد بارداری خود اطمینان حاصل کند. با این حال اکثر زنان، حتی تا مدتی پس از بارداری سرگیجه نداشته و متوجه بارداری خود نمی شوند. اما باید گفت که سرگیجه همیشه دلیل محکمی برای بارداری نیست.


در برخی موارد سرگیجه به دلایل دیگری رخ می دهد از قبیل:

– در صورتی که حرکت آنی و شدیدی داشته باشید، در این زمان، خون، زمان کافی برای حرکت به سمت مغز نداشته و بنابراین، شما دچار(افت فشار خون موضعی) می شوید.

– زمان هایی مدت طولانی دراز بکشید. (یک زن باردار هم افت فشار خون را در این وضعیت،  تجربه می کند).

– وقتی به مدت طولانی غذا نخورده  باشید. به همین دلیل میزان قند خون شما به خصوص در اواخر بعدازظهر کم می شود. در صورتی که بدن شما بیش از حد گرم شود.

برای اطمینان از بارداری، لازم است که آزمایش حاملگی انجام شود. در صورتی که دوره طبیعی پریود به تاخیر افتاده باشد، این مورد می تواند علامتی از بارداری زن باشد.


مراقبت های اولیه قبل از زایمان برای سلامتی مادر و نوزاد بسیار مهم است به همین دلیل، در صورت بارداری بهتر است از همان اوایل دوران بارداری به پزشک مراجعه شود. به هرحال باید اضافه کرد که علائم بارداری در تمام زنان متفاوت بوده و ممکن است برخی یا هیچکدام از این علائم تجربه نشود.

تاخیر یک دوره، واضح ترین نشانه بارداری است. با این حال، به طور قطع نشانه ای از بارداری محسوب نمی شود. استرس، ورزش بیش از حد، رژیم غذایی و عوامل دیگر هم می تواند دوره های نامنظم را ایجاد کند.


یکی از نشانه های بارداری، تکرر ادرار است؛ به طوری که یک زن حتی ممکن است در طول شب به طور مکرر تخلیه ادرارداشته باشد. نیاز مکرر به ادرار بعد از اینکه جنین وارد رحم شده و با تولید هورمون بارداری به نام گنادوتروپین کوریونی انسانی (hCG)، ایجاد می شود. این هورمون باعث تکرر ادرار می شود.

احساس خستگی بسیار زیاد، نشانه بسیار زود هنگام حاملگی است. خستگی ناشی از سطوح بالای پروژسترون هورمون است.

البته این احساس، به صبح محدود نمی شود. اکثر زنان باردار که در معرض بیماری صبحگاهی هستند، در طول روز هم احساس تهوع دارند. تهوع می تواند ۲ هفته تا ۲ ماه پس از تخمک گذاری شروع شود. حدود نیمی از زنان حامله دچار حالت تهوع می شوند.


چگونه دوقلو باردار شویم؟


چیزهایی که در مورد یائسگی و یائسگی زودرس باید بدانید

چند نکته مهم درباره علت و درمان ویار بارداری


علت بروز کیست تخمدان چیست و چگونگی درمان آن


در دوران بارداری، سینه های زن احتمالا به طور فزاینده ای بزرگ می شود. گاهی احساس درد هم در این ناحیه به وجود می آید و نوک پستان ممکن است تیره تر و بزرگ تر شود.

سرگیجه در بارداری خطرناک نیست و می توان گفت معمولا سرگیجه از نشانه های قوی برای بارداری نیست، اما در صورتی که به علت بیماری صبحگاهی، قند خون پایین داشته باشید، ممکن است علائم بارداری اولیه در شما باشد. شما ممکن است حتی قبل از یک دوره زمانی طولانی، احساس سرگیجه داشته باشید.

اگر هنوز از بارداری خود اطمینان ندارید، اکنون زمان خوبی برای تایید خواهد بود. در این زمان، باید علائمی مانند تاخیر در دوره های قاعدگی، تغییرات هورمونی و تهوع و استفراغ وجود داشته باشد. با گرفتن تست بارداری و آزمایش خون، به راحتی می توانید از این موضوع اطمینان حاصل کنید.


پس از اطمینان از بارداری، تغییرات در رژیم غذایی و شیوه زندگی در هفته چهارم حیاتی است. بعد از هفته چهارم یک ماه از بارداری شما می گذرد. اکنون سه ماهه اول در حال انجام است و این یک دوره بسیار حیاتی در رشد کودک شما است.

در این مرحله، جنین ممکن است در معرض خطر ناهنجاری هایی باشد، زیرا مغز، قلب، سر، نخاع، استخوان ها، ماهیچه ها، بافت ها و دندان ها همه در حال رشد هستند. اگر از سمومی مانند الکل مصرف کرده اید، این مهم است که این عادت ها را متوقف کنید تا شانس خود را برای سالم نگه داشتن نوزاد افزایش دهید.


در طول هفته چهارم بارداری، بدن شما هورمون بارداری HGC را تولید می کند که می تواند باعث اضطراب، استفراغ، حالت تهوع، سرگیجه، خستگی و نوسانات خلقی شود. به این ترتیب، در ماه اول بارداری، احساس سرگیجه تقریبا طبیعی خواهد بود.

در دوران بارداری پروژسترون جریان خون را به کودک شما افزایش می دهد، همین امر، منجر به فشار خون پایین و کاهش جریان خون به مغز شما شده و به این ترتیب، احساس سرگیجه در بارداری به سراغ شما می آید. در این زمان بدن شما خون رسانی کافی را در سیستم گردش خون ندارد.


همچنین سطح بالای پروژسترون می تواند باعث کاهش فشار خون شود. این به نوبه خود، جریان خون را به مغز شما کاهش داده و به این ترتیب سرگیجه ایجاد می شود.

رشد رحم  درماه های اول بارداری، می تواند بر روی رگ های خونی شما تاثیر بگذارد، به ویژه هنگامی که شما دراز کشیده اید. در این زمان بدن زن باردار، مقدار زیادی گرما تولید می کند و این امر سبب ایجاد سرگیجه در بارداری می شود.

در صورتی که مدت زمان طولانی ایستاده اید، پاهای خود را به منظور کمک به افزایش گردش خون حرکت دهید. از حرکات ناگهانی و یا بلند شدن ناگهانی از روی زمین و از حالت نشسته پرهیز کنید.

اجتناب از دوره های طولانی بین وعده های غذایی؛ ضروری است. بهتر است در طول روز میان وعده ای بخورید. از حمام های گرم و یا دوش خیلی گرم، استفاده نکنید. از لباس های آزاد و راحت، به منظور کمک به گردش خون، استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که سرگیجه در بارداری از عوارض ناپایدار و موقتی بوده و پس از دوران بارداری رفع می شود. به همین منظور با انجام موارد مراقبتی و احتیاط در انجام برخی فعالیت ها می توانید تا حدودی این مشکل را برطرف کنید.

کدام مدل از سرگیجه ها خطرناک تر هستند با علائم آنها آشنا شوید:

علت سردرد و سرگيجه در بارداري


سرگیجه های خطرناک


نبض ما– مترجم: مهناز ضحاکی


منبع:


americanpregnancy.orgآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ همچنین لطفاً درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.10 نشانه و علائم بارداری قبل از پریود


چطور بفهمم باردار هستم؟


دکتر سلام


زیبایی و جوانسازی به کمک فیلرها یا ژل ها+ فیلم (دکتر صمیمی)

سزارین یا طبیعی ؟ عمل زایمان خانم های باردار+فیلم

تاثیر چاقی در فشار خون بالا


زگیل تناسلی از تشخیص تا درمان +ویدئو


درمان شگفت انگیز زانو درد


عوارض و علل گذاشتن باطری قلب +ویدئو


ویدیو های سلامت


بهترین روش کاشت مو sut است یا fut + ویدئو


ریتم نامنظم قلبی یا آریتمی چیست؟


رفع سریع دندان درد به روش خانگی


اینگونه پیر نخواهید شد


فیستول مقعدی چگونه درمان می شود؟


مطالب پیشنهادی


بهترین برنامه رژیم لاغری برای کاهش وزن


عمل لابیاپلاستی برای این زنان ممنوع است!


مزایا و عوارض لیزر موهای زائد چیست؟


هزینه اصلاح طرح لبخند چقدر است ؟


گردشگری سلامت یا توریسم درمانی چیست؟


آنچه را که باید درباره کاربرد اسکن استخوان بدانید

هزینه آزمایش ایدز چقدر است؟


چه زمانی تست پاپ اسمیر انجام شود؟


زگیل تناسلی از تشخیص تا درمان +ویدئو


بهترین روش کاشت مو sut است یا fut + ویدئو


روش های خانگی رفع چین و چروک صورت +ویدیو


نبض ما، پایگاه اینترنتی نشاط و سلامتی و دارای مجوز فعالیت است که تیم تولید کننده محتوای آن از پزشکان متخصص، اعضای هیئت علمی و اساتید دانشگاه، خبرنگاران و مترجمین و مشاورین مجرب تشکیل شده است .

نبض ما با ارائه جدیدترین مطالب علمی و کاربردی و با هدف بالا بردن سطح آگاهی و اطلاعات عامه مردم در حوزه پزشکی با هدف ارتقای سطح فرهنگ سلامت عمومی و بهبود سبک زندگی فارسی زبانان، می کوشد تا در جهت تندرستی، زیبایی، تغذیه سالم، تناسب اندام، مسائل مربوط به بهداشت مردان و زنان و مادر و نوزاد، مشاوره پزشکی، روان درمانی، بهداشت جنسی و زناشویی و سایر اطلاعات مفید در رابطه با سلامتی ، مخاطب را با ارائه مطالب صحیح و بروز رسانی شده یاری و راهنمایی نماید. لذا مطالب ارائه شده در سایت به هیچ عنوان جایگزین پزشک و تشخیص و تجویز آن نیست.

درد پرینه پس از زایمان چیست؟ زایمان فرآیندی مهمی است که فراتر از تولد یک نوزاد می باشد. پس از زایمان، در ناحیه پرینئوم، مقداری درد و ناراحتی را تجربه می کنید. درد در اثر زایمان واژینال زمانی اتفاق می افتد که در ناحیه پرینه، شکافی را ایجاد می کنند تا سر نوزاد از طریق کانال تولد، راحت تر عبور کند. طبق گفته کالج آمریکایی زنان و زایمان حدود 53 تا 79 درصد زایمان های واژینال، باعث بروز زخم می شوند. این نوع زایمان، عوارض …

حتما شما هم شنیده اید که افراد زیادی در سرتاسر جهان به فکر کاشت چیپست زیر پوستی هستند و اکثر کارهای الکترونیکی خود را به این چیپست زیر پوستی محول می کنند. آیا می دانید چیپست زیر پوستی چیست؟ آیا این تراشه ها برای بدن عوارضی به دنبال دارد؟ آیا با نحوه عملکرد آن آشنایی دارید؟ در این مقاله از بخش عمومی دکتر سلام به بررسی نحوه عملکرد، عوارض، مزایا و خطرات چیپست زیر پوستی خواهیم پرداخت. چیپست زیر پوستی چیست؟ وقتی یک شرکت فناوری …

آرزوی هر مادری، به دنیا آوردن نوزادی سالم است. نخستین چیزی که به ذهن همه مادران خطور می کند و با سلامتی نوزاد در رابطه می باشد، وزن در زمان تولد نوزاد می باشد. هرچه وزن نوزاد بیشتر باشد، حس خوشحالی و رضایت مادر نیز بیشتر می شود و چنانچه نوزادی با وزن کم متولد شود، تمام افراد خانواده نگران می شوند. در این مقاله از بخش سلامت کودک دکتر سلام، به بررسی تولد نوزاد با وزن کم خواهیم پرداخت. این مسئله چند علت دارد …

رژیم غذایی کم باقیمانده چیست؟ التهاب جداره دیواره روده باعث بیماری ‌های التهابی روده (IBD) مانند دیورتیکولیت، کولیت اولسروز و بیماری کرون می‌ شود. این بیماری‌ ها دردآور هستند و می ‌توانند موجب اسهال شدید، تب، خستگی، کاهش اشتها، کاهش وزن و خون در مدفوع شوند. برای تسکین بخشیدن به روده‌ها، پزشکان اغلب توصیه می ‌کنند که رژیم غذایی کم باقیمانده یا رژیم غذایی کم فیبر را دنبال کنید. در این مقاله از بخش تغذیه دکتر سلام، شرح مفصلی درباره رژیم غذایی کم باقیمانده، برنامه …

با دستگاه TENS آشنایی دارید؟ درد زایمان، یک تجربه دردناک و غافلگیر کننده است. خوشبختانه، پزشکی مدرن توانسته چندین راه حل برای مقابله با دردی که شما باید در طول زایمان تحمل کنید، ارائه کند. یکی از ابزاری که برای تسکین درد مورد استفاده قرار می گیرد، دستگاه TENS است که یک روش غیر دارویی می باشد و بسیاری از زنان باردار، ترجیح می دهند از آن استفاده کنند. در این مقاله از بخش زنان و زایمان دکتر سلام به بررسی استفاده از دستگاه TENS …

علت سردرد و سرگيجه در بارداري


علائم زایمان چیست؟ غیر قابل پیش بینی بودن زمان زایمان، باعث اضطراب و دلواپسی می شود. آیا چیزی که حس می کنید گرفتگی عضلات هستند یا فقط یک …

درد پرینه پس از زایمان چیست؟ زایمان فرآیندی مهمی است که فراتر از تولد یک نوزاد می باشد. پس از زایمان، در ناحیه پرینئوم، مقداری درد و ناراحتی …

حتما شما هم شنیده اید که افراد زیادی در سرتاسر جهان به فکر کاشت چیپست زیر پوستی هستند و اکثر کارهای الکترونیکی خود را به این چیپست زیر …

دوتاستراید (Dutasteride) یک داروی تجویزی است. این دارو فقط تحت شکل یک کپسول دهانی موجود است. دوتاستراید به عنوان دارویی تحت نام تجاری Avodart در دسترس است. این …

مشکلاتی که بسیاری از خانم ها و دختران دارند سایز سینه است. برخی سینه بزرگ و برخی سینه کوچک را دوست دارند. در این بخش، شیوه هایی برای …

گوش دادن آهنگ در بارداری چه فوایدی دارد؟ گفته می ‌شود که موسیقی قابلیت‌ های شفا بخشی دارد و تاثیر آرامش ‌بخشی بر روی …

علت ابجاد درد سینه در دوران بارداری چیست؟ چگونه می توان در این دوران، از سینه های خود مراقبت کنید؟ قبل از لذت بردن …


سرکه سیب برای خشک کردن زگیل ها و کشتن ویروس ها مفید است. خواص ضد میکروبی قوی دارد که در از بین بردن زگیل های تناسلی موثر است. اسید استیک موجود در سرکه سیب می تواند برخی از ویروس ها و باکتری ها را از بین ببرد.

روغن بابونه رومی یک ضد التهاب معروف است که هم برای انسان و هم برای سگ در صورت داشتن مشکلات پوستی مشابه مانند سوزش، سوختگی، جراحات، زخم یا اگزما بسیار عالی می باشد. این یک روغن بسیار ملایم است که به آرام کردن استرس سگ نیز کمک می کند.

روغن اسطوخودوس یک درمان مهم  موضعی برای مشکلات پوستی سگ مانند آلرژی و سوختگی است. این روغن  یک انتخاب رایج در بین روغن های ضروری  برای زخم ها و خارش پوست سگ می باشد.

برای درمان افسردگی و بد اخلاقی، صبح یک عدد موز بخورید. این میوه سروتونین مغز را افزایش داده و خوش اخلاقی بیشتر را برایتان به ارمغان می آورد.

برای افزایش سوخت و ساز بدن، ناشتا آب بنوشید. نوشیدن آب لیمو ناشتا، باعث چربی سوزی می شود و میل کردن آب هویج ناشتا، کبد چرب را درمان می کند. همچنین خوردن آب سیب ناشتا، باعث درمان جوش و آکنه می شود.

جوشانده شنبیله می تواند خارش پوست سر را درمان کند. برای این منظور کمی شنبیله را در آب در حال جوش ریخته و پس از 15 دقیقه آن را صاف کنید و موهای خود را با این مایع بشویید. شما همچنین شاهد خوش حالتی موهای خود خواهید بود.

اثبات شده است که رژیم پالئو برای بهبود عدم تحمل گلوکز مفید است و به طور خاص، رژیم غذایی پالئو بیش از یک رژیم غذایی مدیترانه ای به منظور بهبود تحمل گلوکز در افراد مبتلا به بیماری های قلبی اثر بخش بوده است.

هر دو رژیم غذایی اتکینز و پالئو، افراد را به مصرف تمام غذاهای مغذی، از جمله گوشت تازه، ماهی، غذاهای دریایی، سبزیجات تازه، چربی های سالم و … تشویق می کنند.


گزینه سالمی که برای مبتلایان به سرطان پروستات مناسب می باشد، خوردن گوجه فرنگی پخته است. گوجه فرنگی سرشار از آنتی اکسیدانی قوی به نام لیکوپن می باشد که زمانی که گوجه فرنگی پخته می شود، بدن به راحتی می تواند آن را جذب کند.


آلوئه ورا به علت خواص ضد باکتری و ضد التهابی، برای درمان زخم ها به طور طبیعی مفید است. همچنین باعث آبرسانی به پوست شده و چربی بیش از حد پوست را از بین می برد. علاوه بر این، یک نرم کننده طبیعی است که مرمت پوست آسیب دیده کمک می کند.

آیا به دنبال راهکارهایی برای تقویت عضلات کمر هستید؟ بعضی از تمرینات ورزشی خیلی ساده ه بدون هیچ تجهیزاتی می توانید آنها را در منزل …

این هفت تمرین ورزشی را انجام دهید تا بهترین نتایج را برای شما به ارمغان بیاورد. می‌ توانید آنها را در باشگاه یا در …

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است

متاسفانه محتوای مورد در خواست شما در مجله ونوس موجود نیست، البته ممکن است آدرس محتوای درخواستی تغییر کرده باشد. لطفاً در مطالب مجله جستجو کنید.

مشاهده جدیدترین مطالبعلت سردرد و سرگيجه در بارداري

علت سردرد و سرگيجه در بارداري

10
0 مینو رعیتی فواید،علائم،خواص نوامبر 20, 2018
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *