علت لك بيني در بارداري

علت لك بيني در بارداري

علت لك بيني در بارداري

علت لك بيني در بارداري

خوش آمدید. به حساب کاربری خود وارد شوید.

آدرس ایمیلی که با آن ثبت‌نام کرده‌اید را وارد نمائید تا یک رمز عبور جدید برای شما ارسال شود.

بهتر زندگی کردن یاد گرفتنی است – مرجع مقالات آموزشی و فیلم آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

گرچه خون‌ریزی یا لکه بینی در بارداری غیرطبیعی نیست، ولی بدون شک غیرمنتظره و نگران‌کننده است. هر نوعی از خون‌ریزی در زمان بارداری، حتی برای آرام‌ترین و منطقی‌ترین مادران نیز وحشتناک است. ولی خبر خوب این است که لکه‌بینی یا خون‌ریزی خفیف در اوایل بارداری (که به‌اندازه‌ی خون‌ریزی قاعدگی شدید نباشد) تقریبا برای یک‌سوم تمام مادران اتفاق می‌افتد و معمولا برای مادر یا نوزاد خطری ایجاد نمی‌کند. در این مقاله قصد داریم دلایل خون‌ریزی در طول بارداری را توضیح دهیم، موارد جدی و نگران‌کننده‌ی لکه بینی در بارداری را بیان کنیم و توضیح دهیم که وقتی چنین اتفاقی رخ می‌دهد باید چه کاری انجام بدهید.علت لك بيني در بارداري

درمیان درصد کمی از زنان باردار، خونریزی و لکه‌بینی پس از مقاربت معمول است و دیگران نیز ممکن است به‌دلایلی که هیچ ارتباطی با بارداری ندارد (مانند عفونت یا پارگی در دیواره‌ی واژن) دچار خون‌ریزی شوند. آلیسا استفنسون فامی (Alyssa Stephenson-Famy)، دکترای پزشکی (M.D) و متخصص پزشکی مادر و جنین در دانشگاه واشنگتن سیاتل می‌گوید: «بیشتر موارد لکه‌بینی بی‌ضرر هستند.» ولی خون‌ریزی، هرچقدر هم که خفیف باشد، می‌تواند نشانه‌ای از عوارض و مشکلات گوناگونی مانند سقط جنین، بارداری خارج از رحم و جفت سرراهی باشد. بنابراین هرگز نباید لکه بینی در بارداری را نادیده بگیریم. درادامه، دلایل مختلف لکه بینی در بارداری را بیان می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که چه زمانی باید با پزشک خود تماس بگیرید و برای توضیح درست و مؤثر نشانه‌های مشکل خود برای پزشک باید چه نکاتی را درنظر بگیرید.

دکتر استفنسون فامی می‌گوید، پزشکان برآورد می‌کنند که ۲۵ تا ۴۰ درصد از زنان، نوعی خون‌ریزی واژینال را درطول اوایل بارداری خود تجربه می‌کنند و با وجود این، معمولا بارداری آنها به‌طور کلی طبیعی است. به‌گفته‌ی انجمن بارداری آمریکا (American Pregnancy Association) دلایلی وجود دارد که موجب لکه‌بینی یا خون‌ریزی بی‌ضرر در نیمه‌ی اول بارداری می‌شود، ازجمله:

البته گاهی خون‌ریزی درطول نیمه‌ی اول بارداری نشانه‌ای از مشکل جدی‌تری است، مانند:

به‌گفته‌ی دکتر استفنسون فامی، گرچه پس از سه‌ماهه‌ی اول، خطر سقط‌ جنین (که با عنوان زایمان جنین مرده پس از ۲۰ هفته‌ی اول شناخته می‌شود) تا حد زیادی ازبین می‌رود و بسیاری از مشکلات اولیه (مانند بارداری خارج از رحم و بارداری مولار) دیگر عامل مهمی به‌شمار نمی‌روند، ولی خون‌ریزی درطول نیمه‌ی دوم بارداری را باید بسیار جدی بگیرید، به‌ویژه اگر این خون‌ریزی ادامه‌دار باشد. دلایل خون‌ریزی در نیمه‌ی دوم بارداری شامل موارد زیر است:

خون‌ریزی واژینال درطول بارداری غیرمعمول نیست، ولی طبیعی هم نیست. این خون‌ریزی بسته به اینکه شدید یا خفیف باشد، چه مدتی طول بکشد، چه رنگی داشته باشد و در چه مقطعی از بارداری رخ دهد، می‌تواند نشان‌دهنده‌ی موارد فراوانی باشد. خون‌ریزی شدید (مشابه خون‌ریزی دوران قاعدگی)، خون‌ریزی همراه با گرفتگی یا تب، یا خون‌ریزی و خروج بافت از بدن نشان می‌دهد که مسئله‌ای جدی مانند سقط‌ جنین، مشکلات مربوط‌به جفت یا زایمان زودرس وجود دارد. البته رنگ خون نیز مهم است. معمولا خونی که قرمز روشن باشد، نگران‌کننده‌تر از خونی است که به‌رنگ قهوه‌ای است.

فرقی نمی‌کند که لکه‌بینی چه زمانی رخ می‌دهد و حتی اگر لکه‌ای کوچک‌تر از یک سکه را مشاهده کردید، باید حتما فورا با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید؛ چون هر گونه خون‌ریزی واژینال درطول بارداری می‌تواند نشان‌دهنده‌ی وجود مشکل بزرگ‌تری باشد.

لورا رایلی (Laura Riley)، دکترای پزشکی و مؤلف کتاب «بارداری: راهنمای نهایی هفته به هفته‌ی بارداری» توصیه می‌کند که برای پاسخ دادن به سؤالات جزئی و دقیقی درمورد مقدار خونی که ازدست داده‌اید و توضیح اینکه به‌طور کلی چه حسی دارید، آماده باشید. سپس پزشک تصمیم می‌گیرد که آیا دلیلی برای نگرانی وجود دارد یا خیر.

درصورتی‌که شرایط شما را نگران‌کننده تشخیص بدهد، ممکن است تصمیم بگیرد که شرایط شما را کنترل کند و از شما بخواهد چند ساعتی استراحت کنید و سپس دوباره با او تماس بگیرید یا اینکه فورا به او مراجعه کنید. همچنین ممکن است برای تشخیص شرایط جنین از شما بخواهد که سونوگرافی انجام بدهید. دکتر رایلی می‌گوید اگر خون‌ریزی واژینال شما باعث شده احساس ضعف کنید یا موجب خیس شدن نوار بهداشتی شده، باید برای انجام معاینه اصرار کنید. اگر خون‌ریزی ادامه داشته باشد یا همراه با درد یا تب باشد نیز حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

متأسفانه اگر دلیل خون‌ریزی سقط‌ جنین باشد، نمی‌توان هیچ کاری انجام داد. ولی اگر خون‌ریزی نشانه‌ای از زایمان زودرس باشد، پزشک اقداماتی برای جلوگیری از آن انجام خواهد داد و احتمالا توصیه می‌کند که در بستر استراحت کنید یا از درمان‌های دارویی استفاده می‌کند.

اگر خون‌ریزی به‌دلیل جفت سرراهی باشد (شرایطی که در آن جفت، دهانه‌ی رحم را می‌پوشاند) ممکن است پزشک برای شما، استراحت در بستر به‌صورت اصلاح‌شده را تجویز کند. در این شرایط، احتمالا آزمایش داخلی واژینال را انجام نمی‌دهد و توصیه می‌کند که وقتی نوزاد آماده‌ی تولد است، سزارین انجام دهید. سزارین برنامه‌ریزی‌شده معمولا در هفته‌های ۳۸ یا ۳۹ انجام می‌شود، ولی زنانی که دچار مشکل جفت سرراهی هستند، معمولا در سه‌ماهه‌ی سوم دچار خون‌ریزی می‌شوند. در این صورت، می‌توان عمل سزارین را زودتر انجام داد.

(function(a){function c(){try{return 0===a(‘.single-container .post’).attr(‘class’).toString().split(‘ ‘).reduce(function(f,g){return 0<=g.indexOf('category-')

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/js/chetor/article.v1.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/template/bnrs/yn_bnr.min.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

فارغ‌التحصیل رشته‌ی مترجمی زبان انگلیسی و عاشق ترجمه و نوشتن هستم.

سلامت زنان

آزمایش غربالگری چیست و چگونه انجام می‌شود؟

هورمون پرولاکتین و علائم بالا بودن آن در زنان و مردان

قرص اورژانسی چیست؛ روش مصرف و عوارض قرص اورژانسی ضد بارداری

علائم زایمان؛ ۹ نشانه که آمدن بچه نزدیک است

هورمون استروژن چیست؛ فواید، موارد استفاده و عوارض جانبی آن

آخرین مطالب

سونای مادون قرمز؛ تأثیرات، فواید و موارد منع استفاده

قانون مورفی چیست و چطور می‌توان با آن مقابله کرد؟

کتاب تدوین طرح کسب و کار به روش اساتید هاروارد


چطور درآمد دلاری داشته باشیم؟

علت لك بيني در بارداري

مدل تچان چیست و چگونه باعث افزایش بهره وری می‌شود؟

ترین های جهان


شادترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۸


پردرآمدترین ورزشکاران جهان را بشناسید

جذاب ترین گرافیتی ها در شهرهای مختلف جهان


با خاص ترین ماشین های دنیا آشنا شوید

بهترین انیمه های جهان که تمام گروه‌های سنی را به خود علاقه‌مند می‌کنند

زیباترین سواحل دنیا و جذابیت‌های فوق تصور آنها

۶۸ راه اثبات شده برایافزایـش قــدرت مــغـز

لکه‌بینی بارداری خونریزی در سه ماهه اول بارداری حدود 20 درصد از بانوان در سه ماهه اول بارداری و در طول 12 هفته اول، نشانه هایی از لکه بینی مشاهده می کنند که دلایل آن عبارتند از:

1- وجود جنین در طول 12 روز بعد از حاملگی ممکن است که زن باردار لکه های خونی را مشاهده کند و فکر کند که همانند لکه های دوران پریود است و هنوز نداند باردار شده است.این لکه بینی به دلیل جایگزینی جنین اولیه در رحم است و بیشتر از چند روز یا چند ساعت ادامه نخواهد داشت.

 2- سقط جنین بیشترین دلیل نگرانی مادران باردار از خونریزی در طول 12 هفته اول دوران بارداری، مربوط به سقط جنین مکرر در این دوره زمانی است.حدود نیمی از بانوان که در این زمان خونریزی داشته اند، نهایتا جنین خود را سقط می کنند، اما این دلیل نمی شود که در هر لکه بینی ناچیزی دچار نگرانی شوند، مخصوصا اگر علائم دیگری نداشته باشند.

 3- بارداری خارج از رحم در بارداری خارج رحمی، جنین در خارج از رحم که در اکثر مواقع لوله رحمی است، رشد می کند. اگر جنین در همین وضعیت به رشد خود ادامه دهد، در نهایت منجر به پاره شدن لوله رحمی می شود که برای مادر بسیار خطرناک می باشد.اگرچه این نوع بارداری خیلی خطرناک است، اما تنها در 2 درصد بانوان اتفاق می افتد.

4- بارداری مولار در شرایط بسیار نادری، توده ای در درون رحم به جای جنین شروع به رشد می کند که می تواند سرطانی شده و به قسمت های دیگر بدن گسترش یابد.یکی دیگر از علائم بارداری مولار، حالت تهوع و استفراغ شدید و بزرگ شدن سریع اندازه رحم می باشد.   5- تغییرات گردن رحم در بارداری، جریان خون به سمت گردن رحم زیاد می شود. در نتیجه داشتن رابطه جنسی با همسر در این دوران و یا آزمایشات رحمی باعث ایجاد لکه بینی می شود. این لکه بینی جای نگرانی ندارد.   6- عفونت هر گونه عفونت در فضای داخلی رحم یا دستگاه تناسلی و یا عفونت ناشی از روابط جنسی (مثل کلامیدیا، سوزاک و تبخال تناسلی) می تواند باعث بروز لکه بینی یا خونریزی در سه ماهه اول بارداری شود.علت لك بيني در بارداري

خونریزی در سه ماهه دوم و سوم بارداری خونریزی های غیر عادی در اواخر بارداری را باید جدی گرفت، زیرا احتمال بروز مشکلی در مادر یا جنین وجود دارد. اگر در طول سه ماهه دوم و سوم بارداری خونریزی مشاهده کردید، حتما به پزشک خود مراجعه نمایید.   دلایل احتمالی خونریزی در اواخر دوران بارداری عبارتند از: 1- جفت سر راهی این شرایط، زمانی پیش می آید که جفت به سمت پایین متمایل شده و یا جلوی کانال زایمان را می گیرد. البته این اتفاق بسیار نادر است، اما اگر هم رخ دهد، باید سریعا اقدامات مراقبتی انجام گیرد.این نوع خونریزی بدون درد و علامت اتفاق می افتد.

 2- جدا شدن جفت در حدود یک درصد از بارداری ها، زمان قبل یا طی زایمان، جفت از دیواره رحم جدا می شود که برای مادر و جنین خطرناک می باشد. از دیگر علائم جدا شدن جفت، وجود درد در ناحیه زیر شکم و وجود لخته خون در مجرای تناسلی و درد کمر می باشد.

 3- پارگی رحم خونریزی ممکن است به دلیل پاره شدن جای بخیه در سزارین بارداری قبلی اتفاق بیافتد که بسیار خطرناک است و نیاز به عمل سزارین فوری دارد. از دیگر علائم، احساس درد و فشار در ناحیه زیر شکم می باشد.

4- رگ های سر راهی در مواقع بسیار نادر، افزایش رگ های خونی در بند ناف و جفت در مسیر کانال زایمان، این مسیر را مسدود می کند که برای جنین خطرناک است، زیرا در اثر خونریزی زیاد از جفت و بند ناف ممکن است جنین دچار کمبود اکسیژن شده و خفه شود.از دیگر علائم،ضربان غیر طبیعی قلب جنین و خونریزی شدید است.

5- زایمان زودرس خونریزی در اواخر دوران بارداری شاید دلیل این باشد که جنین شما آماده به دنیا آمدن است.چند روز یا چند هفته قبل از زایمان، توده مخاطی که همراه با لکه می باشد از رحم خارج می شود.اگر این علائم قبل از هفته 37 بارداری اتفاق بیافتد، فورا به پزشک مراجعه کنید، زیرا در حال زایمان زودرس هستید.از دیگر علائم می توان به تغییرات مجاری تناسلی، فشارهای زیر شکمی و درد در ناحیه زیر کمر اشاره کرد.

7- پولیپ خونی

8- سرطان   اگر در اواخر بارداری دچار خونریزی غیر عادی شدید، چه باید کنید؟ به دلیل اینکه هر گونه خونریزی در درون رحم علامتی از وجود یک مشکل می باشد، بنابراین سریعا به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایید.از یک دستمال برای اینکه میزان خونریزی را مشخص کنید، استفاده نمایید.

نوع خونریزی (رنگ صورتی، قهوه ای، قرمز و یا اینکه خونتان دارای لخته بوده و یا روان است) را مشخص نمایید. هر گونه بافتی که از بدن خارج شده را به پزشک نشان داده و در طول دوران خونریزی، از نزدیکی با همسر و استفاده از پارچه خودداری کنید.   در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر به اورژانس مراجعه کنید: – هر نوع درد یا پیچش در ناحیه زیر شکم

– خونریزی چه با درد و چه بی درد

– خارج شدن بافت از درون رحم

– سرگیجه یا ضعف و غش

– تب بالای 37.7 درجه سانتیگراد

لکه بینی یا خونریزی در زمان بارداری به خصوص در سه ماهه اول امری عادی است و معمولا هم دلیل خاصی ندارد. اما بعد از سه ماهه اول چطور؟

نام (اجباری)

آدرس پست الکترونیکی (اجباری است اما نمایش داده نمی‌شود)

علت لك بيني در بارداري

مرا برای دیدگاه‌های بعدی به یاد بسپار

تصویر امنیتی جدید

اگر در زمینه مشکلات خانواده و تربیت فرزندان نیاز به راهنمایی و مشاوره داریدمشکل خود را با یکی از مشاوران آنلاین ما در میان بگذارید

All Rights Reserved – © 2018 | باز نشر مطالب پورتال سیمرغ تنها با ذکر نام و آدرس seemorgh.com مجاز می باشد.

علت لك بيني در بارداري

علت لك بيني در بارداري

10

0 عاطفه فواید،علائم،خواص دسامبر 8, 2018
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *