علت پرشدن کيسه صفرا

خواص دارویی و گیاهی :

کیسه صفرا عضوی از بدن است که تا وقتی کارش را درست انجام می دهد، کسی متوجه حضور آن نمی شود و به آن اهمیت نمی دهد. خیلی وقت ها همین کم توجهی ها به کیسه صفرا و خواسته های اوست که با دردهای شدید، ناراحتی خود را اظهار می کند. آن وقت است که دیگر زندگی فرد مختل شده و تمام حواسش به همین کیسه صفرا جمع می شود.

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با علت های اصلی که باعث پر شدن کیسه صفرا میشود

آشنا شوید.

کیسه صفرا از طب اسلامی جنسی گرم و خشک دارد ، از این رو باید در مصرف مواد غذایی با طبع گرم و خشک تعادل را برقرار کرد ، از عواملی که نشان دهنده ی مشکل در صفرا است می توان به این موارد اشاره کرد : زردی صورت ، عصبانی شدن ، تلخی آب دهان و عطش زیاد.

کیسه صفرا کیسه کوچکی واقع در زیر کبد است. صفرای تولید شده توسط کبد، در کیسه صفرا ذخیره می‌شود. مهم‌ترین وظیفه صفرا، هضم چربی است. به محض غذا به سیستم گوارشی، کیسه صفرا، صفرای تولید شده را درون بخش بالایی روده کوچک (اثنی عشر) آزاد می‌کند. میزان صفرای وارد شده به روده کوچک متناسب با میزان چربی مصرف شده است. بعضی از مواد غذایی سبب تحریک کیسه صفرا می‌شوند که همراه با درد و سوزش است.

گاهی اختلالات کیسه صفرا، مانند سنگ کیسه صفرا، با هیچ علامت اولیه ای همراه نیست. در صورت بزرگ شدن سنگ، عمل جراحی کیسه صفرا ضروری است. استفراغ، درد در ناحیه سمت راست بالای شکم، درد پس از وعده‌های غذایی، عدم تحمل غذاهای چرب و از دست دادن اشتها، از مهم‌ترین علائم اختلال در عملکرد کیسه صفرا یا سنگ کیسه صفرا محسوب می‌شوند.

اینگونه افراد می توانند برای تعدیل میزان صفرا در بدن خود، به طور نمونه سویق عدس، ماهی تازه، آب خنک، آلوی سیاه، مویز در ناشتا، شربت سکنجبین عسلی و … مصرف کنند.

1- سنگ صفرا

این وضعیت به شرایطی اطلاق می شود که سنگ های کوچک و یا گاهی یک سنگ بزرگ در داخل کیسه صفرا ایجاد شود.در برخی موارد سنگ صفرا منجر به دردی شدید در فرد می شود، اما حدود 0 درصد مبتلایان به سنگ صفراوی هیچ گونه علامتی ندارند.در برخی موارد، سنگ صفراوی برای بیش از 10 سال با فرد می ماند و هیچ علامتی ایجاد نمی کند.

2- کولیک صفراوی

کولیک صفراوی به شرایط جدی تری اطلاق می شود که سنگ صفرا در مجرای صفراوی ایجاد یک انسداد می کند. دراین حالت کیسه صفرا برای از میان برداشتن این انسداد شدیدا منقبض می شود و فرد احساس دردی شدید خواهد داشت. این انقباضات شدید و دردهای همراه با کولیک صفراوی معمولا یک تا دو ساعت طول می کشد. اما از آنجایی که حمله ای و برگشت پذیر هستند تا زمانی که فرد به فکر درمان بیفتد، همچنان با فرد می مانند.

3- التهاب کیسه صفرا

التهاب کیسه صفرا می تواند در اثر وجود سنگ های صفراوی، مصرف الکل، عفونت ها و حتی تومور هایی که باعث ترشح بیش از حد صفرا می شوند ایجاد شود. اما باز هم شایع ترین علت ایجاد آن سنگ های صفراوی خواهد بود. التهاب کیسه صفرا می تواند دوره ی چند هفته ای داشته باشد. تب در این بیماری شایع نیست.

در 20 درصد از موارد ممکن است، کیسه صفرای ملتهب توسط باکتری های عفونی مورد حمله قرار بگیرد و عفونی شود. گاهی نیز پیش می آید که کیسه صفرا پاره شود که در این شرایط فورا توسط عمل جراحی خارج می شود.فراموش نکنید حملات مکرر درد در این بیماری مراجعه به پزشک را ضروری خواهد کرد، مخصوصا زمانی که این دردها با تب نیز همراه باشد.

اگرچه علائم و نشانه های اختصاصی هر یک از بیماری ها نامبرده با دیگری متفاوت اند، اما به طور کلی علائمی وجود دارد که مواجهه با آنها، نشانگر وجود یک مشکل و ناهنجاری در کیسه صفرا می باشد.

شایع ترین علائم و نشانه های بیماری های کیسه صفرا از قرار زیرند:

برخی از مشکلات کیسه صفرا مانند سنگ های صفراوی ریز که مجرای صفراوی را مسدود نمی کنند، معمولا هیچ علامت و ناراحتی را ایجاد نمی کنند.این نوع سنگ ها معمولا هنگاه عکسبرداری با اشعه ایکس برای یک بیماری دیگر و یا انجام عمل جراحی در ناحیه شکم و به طور اتفاقی تشخیص داده می شوند.

مطالعات محققان آمریکایی نشان می‌دهد که برخی از مواد غذایی سبب تحریک کیسه صفرا و بروز مشکلاتی می‌شود. این مواد غذایی عبارتند از:

کیسه صفرا سالم بدون گوشت پرچرب

مصرف گوشت پرچرب، سبب افزایش عملکرد کیسه صفرا و افزایش تولید صفرا می‌شود که این فرآیند با التهاب صفرا همراه است. مصرف ماهی و حبوبات به جای گوشت ق توصیه شده است.کیسه صفرا سالم و پرهیز از غذاهای سرخ شدهغذاهای سرخ شده و چرب سبب تحریک و التهاب کیسه صفرا می‌شوند.

کیسه صفرا سالم و پرهیز از غذاهای اسیدی

مصرف زیاد غذاهای اسیدی مانند مرکبات و قهوه، علاوه بر تحریک و التهاب کیسه صفرا، روی معده نیز اثر مخربی دارند.

کیسه صفرا سالم و پرهیز از محصولات لبنی پرچرب

محصولات لبنی پرچرب مانند خامه و شیر گاو، از مهم‌ترین مواد تحریک‌کننده کیسه صفرا هستند.

غذاهای تصفیه شدههر محصول تولید شده از آرد گندم و شکر تصفیه شده، مانند نان سفید، انواع شیرینی و پاستا، سبب تحریک کیسه صفرا می شود.پزشکان توصیه می کنند که به محض احساس مشکل در ناحیه صفرا، به پزشک مراجعه شود و با محدود کردن مواد غذایی تحریک کننده، علایم بیماری تا درمان جدی کنترل شود.

منبع:گیاه یاب

بیماری کیسه صفرا اگر درمان نشده باقی بماند بیمار را در معرض خطر اختلالات گوارشی قرار می دهد. رژیم غذایی کیسه صفرا کمک خواهد کرد که بیمار را از توسعه سنگ های صفراوی و یا نیاز به عمل جراحی کیسه صفرا حفظ کند. اینکه آنها چه بخورند و از چه غذاهایی اجتناب کنند در جدول رژیم غذایی کیسه صفرا در زیر ذکر شده است.


یک رژیم غذایی مروج سلامت کیسه صفرا داشته باشید و برای کسانی که در معرض خطر ابتلا به بیماری کیسه صفرا هستند ضروری می باشد. در برخی موارد، برای جلوگیری از آسیب بیشتر سنگ های صفراوی از تبدیل شدن به یک مشکل پایدار و خطرناک، نیاز به برداشتن کیسه صفرا معیوب با جراحی می باشد.

کیسه صفرا در داخل کبد قرار دارد و صفرا تولید می کند صفرا ماده ای است که به شکسته شدن چربی ها کمک می کند. اگر یک فرد در معرض خوردن مواد غذایی بسیار چرب است کیسه صفرا کار اضافه انجام داده و ذخیره صفرا را افزایش می دهد و تولید سنگ های صفرای را در کیسه صفرا افزایش می دهد.

 

سنگهای صفراوی می توانند سبب درد شکم، تهوع، استفراغ و یا نفخ شود. اگر این سنگ ها توسعه یابند ممکن است شما نیاز به برداشتن کیسه صفرا برای پایان دادن به ناراحتی داشته باشید.اگر شما کیسه صفرا خود را برداشته و یا را در معرض خطر توسعه سنگ های صفراوی هستید باید از یک رژیم غذایی با ترویج سلامت کیسه صفرا پیروی کنید. این کمک خواهد کرد که وزن سالم را حفظ و از زیاد کار کردن کیسه صفرا جلوگیری کنید شما نمی توانید مشکلات کیسه صفرا را با تغییر رژیم غذایی خود درمان کنید اما شما می توانید خود را از برخی از ناراحتی مرتبط با این وضعیت خلاص و از لزوم برداشتن کیسه صفرا جلوگیری کنید.

رژیم غذایی مناسب برای کیسه صفرایک رژیم غذایی کیسه صفرا در از بین بردن خطرات که می تواند منجر به تشکیل سنگ صفراوی گردد تمرکز دارد. این است که باید مصرف مواد غذایی که سبب کاهش کلسترول و حاوی مواد مغذی و فیبر لازم باشد برای نگه داشتن عملکرد سیستم گوارش در بالاترین سطح ممکن افزایش دهیم. شما همچنین باید مصرف غذاهای چرب که سبب مقدار زیادی فشار بر روی کیسه صفرا برای تجزیه و  و حرکت از طریق دستگاه گوارش می شود را کاهش دهید کاهش مصرف غذاهای چرب علاوه بر کاهش خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا، سبب حفظ وزن بدن سالم و کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا یا بیماری های قلبی می شود.

این غذا های را بخوریدتمام چربی ها را از رژیم غذایی خود را حذف نکنید ( مگر در شروع یک حمله و یا در میان یک حمله )، توجه داشته باشید که از بین بردن چربی از رژیم غذایی خود به طور کامل می تواند سبب تعطیلی کیسه صفرا و از تولید صفرا جلوگیری می شود که به همان اندازه خطرناک است لذا از چربی هایی استفاده کنید که به کیسه صفرا آسیب نرساند. روغن تخم کتان و چربیهای امگا 3 را می توان با وعده های غذایی برای کمک به شکستن غذاها مصرف نمود بدون اینکه محتوای کلسترول به مواد غذایی اضافه شود.

مصرف غذاهایی می تواند به شما کمک کند تا خطر ابتلا به سنگ صفرا را حذف کنید. مصرف محصولات لبنی با چربی کم مانند شیر کم چرب مصرف کنید و از مصرف روغن های اضافی موجود در سرشیر جلوگیری کنید. غلات کامل را جایگزین ( نان، حبوبات و پاستا ) کنید. غلات کامل فیبر و مواد مغذی بیشتری را فراهم می کند تا به شکسته شدن غذاهای دیگر در سیستم شما کمک کند مصرف مقدار زیادی از میوه ها و سبزیجات یک اثر مشابه را در رژیم غذایی شما دارد. محتوای بالای فیبر در میوه ها و سبزیجات نیز کمک می کند تا شما احساس سیری کنید و پرخوری نکنید زیرا پرخوری سبب فشار بیش از حد روی کیسه صفرا می شود.

پروتئین به اندازه کافی دریافت کنید. کسانی که در رژیم غذایی کیسه صفرا هستند باید هوشیار باشند زیرا منابع مختلف پروتئین دارای روغن و چربی بالایی می باشد. مصرف گوشت بدون چربی مثل ماهی و یا مرغ برای دریافت پروتئین و همچنین ویتامین B12 ضروری است. منابع جایگزین گوشت مانند توفو یا دانه های قهوه نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد مصرف پروتئین را افزایش  دهید در حالی که از غذاهای با چربی بالا اجتناب شود. اگر شما یک ظرف لوبیا آماده مصرف می کنید برچسب آنرا به دقت بخوانید تا اطمینان حاصل شود که هیچ گوشت خوکی در روند پخت و پز آن استفاده نشده باشد.

سطح مناسب از کافئین – بعضی از تحقیقات نشان داده است که مصرف سطوح متوسط کافئین می تواند خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا را کاهش دهد. با دکتر خود قبل از مصرف برای تعیین مقدار مناسب نوشیدن کافئین صحبت کنید.

بادام زمینی مصرف کنید مطالعات نشان داده است که مصرف بادام زمینی یا کره بادام زمینی خطر ابتلا به سنگ صفرا را در زنان کاهش می دهد. برخی مطالعات برای کسانی که به طور منظم این محصولات را مصرف کرده اند 20 درصد افزایش در سلامت کیسه صفرا داشته اند.

بخش عمده ای رژیم غذایی برای کیسه صفرا حول این محور است که از مواد غذایی آماده شده ناسالم اجتناب شود. غذاهای فرآوری شده مانند وعده های غذایی آماده، کوکی ها، کیک یا سایر دسر با چربی و قند بالا است که می تواند برای بیماران کیسه صفرا ناسالم باشد. این غذاها همچنین مقدار سدیم بالا دارند که می تواند سبب ناراحتی های گوارشی شود از مواد غذایی سرخ شده باید اجتناب شود. روغن پخت و پز را به روغن های سبک تر مانند کتان، کنف و یا روغن زیتون که دارای مزایای سلامت و کلسترول پایین هستند محدود کنید.

منابع پروتئین باید بدقت بررسی شود تا اطمینان حاصل شود که آنها دارای کلسترول بیش از حد بالا برای یک بیمار کیسه صفرا نیستند. از مصرف گوشت ق به علت بسیاری از خطرات بهداشتی مرتبط با آن اجتناب شود. اگر شما مقداری از پروتئین خود را از مواد لبنی اخذ می کنید از شیر، پنیر و دیگر محصولات لبنی با چربی بیش از حد بالا اجتناب کنید. شما همچنین باید در هنگام انتخاب پنیر مراقبت باشید زیرا پنیر نرم تر چربی لبنی بیشتر از پنیر سخت تر دارد. و پنیر خامه نیز ممکن است یک مقدار بیش از حد چربی داشته باشد که  می تواند برای کیسه صفرا مضر باشد.

 جدول رژیم غذایی کیسه صفرا

این غذاها را بخورید

از خوردن این غذاها اجتناب کنید

سیب

سیر

الکل

گریپ فروت

زردآلو

انگور

شیرین کننده مصنوعی

چسب

آوکادو

بوته گاواس

چای سیاه و سفید

شیر غنی از چربی

کنگر فرنگی

لیمو

گل کلم

روغن های هیدروژنه

بیت

خربزه

کلم

سس

انواع توت ها

بامیه

قهوه

پیاز

کلم بروکلی

پاپایا

فلفل ق

پرتقال

هویج

گلابی

آجیل ذرت

گوشت خوک

کرفس

آلوسیاه

شکلات بستنی

سودا

نارگیل

موسیر

تخم مرغ

نوشیدنی های غیر الکلی

خیار

سیب زمینی شیرین

مرغ

آرد سفید

بیدانه

برگ چغندر سوئیس

 

 

گوجه فرنگی

انجیر

 

 

هندوانه

قاصدک سبز

 

 

منبع:foodregime


تغذیه و تناسب اندام

بيماريهاي غير واگير شايع

 

 

کیسه صفرا در ناحیه یک چهارم بالایی سمت راست شکم می باشد. کیسه صفرا در واقع کیسه کوچکی است که صفرای تولیدشده در کبد در آن جمع می شود .

 

قابل ذکر است که کیسه صفرا صفرا تولید نمی کند بلکه صفرایی که در حال حاضر توسط بدن استفاده نمی شود را ذخیره می کند.
در اصل کبد صفرا است که را تولید می کند که از کانال های صفراوی به کیسه صفرا منتقل می کند .

نحوه عمل کرد کیسه صفرا به این صورت است که بعد از یک وعده غذایی،زمانی که روده کوچک هورمون کوله سیستوکینین را ترشح می کند ،صفرا از کیسه صفرا، آزاد می شود.سپس صفرا به درون روده کوچک انتقال می دهد و سبب تجزیه چربی ها می شود.

باید گفت که کیسه صفرا عضوی است که بدن می تواند بدون آن زنده بماند.زیرا که توانایی دارد که صفرای اضافی را از طریق مجاری صفرایی ذخیره نماید .

صفرا چیست

صفرا مایع زرد رنگ ، آبکی و تلخ که توسط سلول های کبد ساخته می شود و توسط لوله های باریکی به کیسه صفرا و روده کوچک می ریزد،صفرا نام دارد . صفرا مایعی است که در کبد ساخته شده و در کیسه صفرا ذخیره و تغلیظ می شود، تا موقعی که بدن نیاز به هضم چربی ها پیدا کند.

هنگامی که کیسه صفرا منقبض شده وصفرا را از طریق مجاری صفراوی به داخل روده کوچک ریخته می شود ، جایی که صفرا به هضم چربی ها کمک می کند.

صفرا از آب، کلسترول، نمک های صفراوی، پروتئین ها و بیلی روبین تشکیل شده است

عوامل ایجاد کننده ناراحتی در صفرا

سرطان کیسه صفرا
کولیک صفراوی
سوراخ شدن کیسه صفرا
سیاه شدن و از بین رفتن نسج کیسه صفرا
التهاب پانکراس

نشانه های بیماری های کیسه صفرا

درد شدید شکمی دردی که به شانه راست می زند و گاهی کمر را نیز درگیر می کند. معمولا این درد که بعد از خوردن غذا چرب در شکم احساس می شود .

دردی که تیز است و معمولا با کشیدن نفس عمیق تشدید می شود .

احساس درد در قفسه سینه

سوزش سر دل، سوء هاضمه و زیاد شدن گاز معده و همچنین احساس پری در شکم داشتن حالت تهوع، استفراغ و تب و لرز، زردی پوست و چشم ها

سنگ کیسه صفرا Cholelithiasis

سنگ کیسه صفرا یکی از شایع ترین بیماری های دستگاه گوارش است و دلیل آن اختلال در عملکرد کیسه صفرا است که منجر به بروز سنگ در کیسه صفرا می شود.

علایم

سنگ کیسه صفرا ممکن است بدون علامت باشد و یا ممکن است علایم داشته باشد شایع ترین علایم شامل:

• درد در ناحیه زیر دنده در سمت راست شکم
• درد ارجاعی شکم (درد درهمان موضعی که دچاربیماری شده است احساس نمی شود و در جایی دیگر احساس درد بروز می کند برای مثال در بیماری سنگ کیسه صفرا موضع درد و بیماری در ناحیه شکم زیر دنده سمت راست شکم است اما این درد می تواند در سر شانه یا زیر جناغ سینه احساس شود )
• درد پراکنده در شکم(برای مثل برای درد های سنگ کیسه صفرا بیمار احساس درد را فقط در ناحیه زیر دنده قسمت راست شکم ندارد و درد را در تمام ناحیه شکم خود احساس می کند بیمار نمی تواند موضع درد را مشخص نماید و به صورت درد منتشر و پراکنده است )
• درد سر شانه که گاها با تهوع و استفراغ همراه است احساس دردرا فقط دو سه ساعت بعد خوردن غذا در ناحیه شکم ایجاد می گردد به خصوص غذاهای چرب مانند فست فود ها سرخ کردنی ها تخم مرغ و شیر, که غذا های تحریک کننده هستند
• مراحل بیماری در درجه اول اختلال در عملکرد کیسه صفرا است که موجب ایجاد سنگ کیسه صفرا می شود . و ممکن است تا مدتی علایمی نداشته باشد. و سپس به تدریج بیمار دچار علایم بالینی شود و در ادامه آن ممکن است برای مدت کوتاهی علایم بر طرف شود و گاهی اوقات بیمار به سبب التهاب و عفونت در درون کیسه صفرا علائم بیماری به صورت شدید تر و پایدار تر ایجاد می شودکه در این صورت بیمار به خاطر بروز این مشکلات به پزشک مراجعه می کند.

دوران نهفتگی بیماری

سنگ کیسه صفرا دارای دوران نهفتگی نیست اما ممکن است علایم بیماری بعد از مدتی بروز کند یا ممکن است که هیچ گاه این علایم خود را نشان ندهد و بیمار متوجه سنگ در کیسه صفرا نشود و یکی از تظاهرات سنگ کیه صفرا عدم وجود علایم بالینی است و گاهاً از بررسی های پزشکی به علل دیگر متوجه آن می شوند

در گذشته برای بیمارانی که دارای سنگ کیسه صفرا بودند اما علایم بالینی نداشتند عمل جراحی وتوصیه نمی شداما امروزه جراحی لاپاراسکوپی کار را برای درمان بیماران اسان تر کرده زیرا که این جراحی کم خطر تر بوده و عوارض ومشکلات کمتری را برای بیمار بعد از عمل ایجاد می کند.

و پزشکان به بیمارانی که علایم بالینی ندارد پیشنهاد می کنندکه تحت نظر پزشک باشند و بر اساس شرایط بیماری(مثل دیابت یا مشکلات زمینه ای دیگر ) و یا بروز درد و علایم بالینی در صورت لزوم برای این بیماران جراحی لاپاراسکوپی انجام شود.

این بیماری کیسه صفرا را در گیر می کنند و ممکن است که این سنگ از کیسه صفرا خارج شود و به مجاری صفراویی حرکت کند و باعث درگیری مجاری صفراوی و کبد نیز شود.

دلیل و منشا ایجاد وبیماری سنگ کیسه صفرا عدم کار کرد مناسب کیسه صفرا است زیرا صفرا ترکیبی از مواد هاضم غذا می باشد که در کبد ترشح می شود و از کبد به روده تخلیه می شود و کیسه صفرا در اصل نقش انباری را دارد که مواد ترشح شده از کبد درآن ذخیره می شود و در صورت لزوم به داخل روده هدایت می شوند .

صفرادر کیسه صفرا ذخیره می شود و به علت کارکرد نامناسب کیسه صفرامی تواند به صورت فوق اشباع در آید و تبدیل به کریستال شود و این کریستال ها به هم متصل شده و سنگ کیسه صفرا را ایجاد می کند و زمانی که این سنگ تمایل دارد همراه با صفرا از کیسه صفرا خارج شود در این هنگام فرد بیمار دچار علایم بالینی می شود و به پزشک معراجه می نماید

کیسه صفرا با خوردن مواد چرب توسط بیمار انقباض پیدا می کند و این انقباض کیسه صفرا برای تخلیه صفرا و برای هضم بهتر چربی ها است و اگر سنگ هم در کیسه صفرا باشد در اثر انقباض به سمت مجرای صفرا حرکت می کند به این ترتیب سنگ ممکن جلوی مجرای صفرا را ببندد و باعث ایجاد اسپاسم و تحریک درد های شکمی شود و در اصل غذاهای چرب تحریک کننده بروز علائم سنگ کیسه صفرا هستند و سبب درد در بیمار می شوند.

مصرف و خوردن غذا و یکی عوامل اسپاسم کیسه صفرا می باشد معمولا درد های خیلی کوتاه مدت یک یا دو ساعت بعد از صرف غذا برای بیمار ایجاد می شود و اگر به صورت درد پراکنده باشد بعد از سه تا چهار ساعت از بین می رود و اگر التهاب اضافه شود و سنگ از جلوی مجرا حرکت نکند ممکن است درد های شدید تر و پایدار تر شود که این درد منجربه مراجعه بیمار به پزشک می شود

تشخیص بیماری سنگ کیسه صفرا

استفاده ازسونوگرافی

بیمار با مراجعه به پزشک و بررسی علایم بالینی برای سونوگرافی ارجاع می شود و توسط سونوگرافی شکم سنگ کیسه صفرا تشخیص داده می شود اما در بعضی اوقات سنگ ها ی ریزحالت کریستالی داشته که مانند شن ریز و ماسه هستند که سونو گرافی قابل تشخیص نیست

استفاده از اندوسونوگرافی

این روش به خصوص برای بیمارانی استفاده می شود که دارای مشکلات مزمن گوارشی هستند و سو نوگرافی طبیعی دارند اما علت توجیهی مناسبی برای درد های شکمی خود ندارد و این روش برای تشخیص بیماری این افراد بسیار کمک کننده است.

اما اندو سونوگرافی هزینه بالایی دارد و نسبت به سونوگرافی تهاجمی تر است بنابراین بهتر است که از بیمار سونوگرافی ابتدا انجام شود و در صورت عدم مشاهده سنگ در کیسه صفراو و وجودعلائم بالینی منطبق بر مشکلات صفراوی برای انجام اندوسونوگرافی به پزشک متخصص گوارش ارجاع شود قابل ذکر است که بیمه این روش را تحت پوشش قرار می دهد.

درمان سنگ کیسه صفرا

امروزه با برداشتن کیسه صفرا درمان سنگ کیسه صفرا قابل درمان است و این عمل تنها با عمل جراحی باز و جراحی لاپاراسکوپی به راحتی انجام می شود.

پزشکان با درمان دارویی سعی دارند که حالت فوق اشباع را از بین برند و صفرا را به صورت سیال در آورند ودر درمان دارویی از دارو هایی مثل کنودزوکسی کولیک اسید استفاده شود که غلظت صفرا را کم کند و پزشک با تجویز این داروها سعی دارد سنگ های زیر و غلظت صفرا رااز بین ببرد ولی این درمان نهایتا به جراحی منجر می شود زیرا نمی تواند سنگ صفرا را از بین ببرد

زمان مراجعه بیمار

زمانی که بیمار علایم بیماری گوارشی به صورت درد های پراکنده و به حالت مزمن و اذیت کننده داشته باشد به پزشک معراجعه می کند وتحت درمان دارویی قرار می گیرند توسط پزشک از نظر بیماری گوارشی مورد بررسی قرار گرفته و در صورت عدم قطع تشخیص بیماری و قطع نشدن درد و وجود علایم بیمار کاندید سونوگرافی شده مورد بررسی مختصص گوارش قرار می گیرند و در اخر تشخیص بیماری و درمان اغاز می شود.

گاهی اوقات کیسه صفرا به صورت ناگهانی و حادی دچار التهاب و عفونت می شود که بیمار به صورت ناگهانی احساس درد کرده و این در صورت با علایم درد حاد شکمی و به طور ناگهانی به پزشک مراجعه می کند.

در این صورت ممکن است عفونت کیسه صفرادر اثر سنگ دچار شده باشد که در این حالت که درمان بیمار به این صورت تا 24تا 48 ساعت تحت درما ن و انتی بیوتیک قرارگرفته و تحت نظر گرفته می شود زیرا عفونت نیز همراه با سنگ است و بعد از این مدت تحت عمل جراحی قرار گرفته و به صورت نیمه اورژانس جراحی می شوند زیرا در اثر التهاب سنگ کیسه صفرا و التهاب سنگ کیسه صفرا بیمار دچار علایم عفونی تب و لرز و..می گردد

پیشگیری از ابتلا به سنگ کیسه صفرا:

این بیماری پیشگیری ندارد و بیشتر زمینه ارثی سبب بروز این بیماری می شود و کمتر مصرف کردن چربی و پیگیری تظاهرات گوارشی می تواند در زمینه پیشگیری ابتلا به سنگ کیسه صفرا کمک کند.

بیماری سنگ کیسه صفرا راه انتقال ندارد و زمینه ارثی می تواند تنها راه انتقال بیماری باشد همچنین این بیماری خانم هایی که در سن 40 تا50ساله سفید پوستی که چاق هستند و همچنین زمینه وارثت دارند را تهدید می کند

 

● منابع جهت مطالعه بیشتر:

رژیم غذایی مختص سنگ کیسه صفرا

کاهش وزن بهترین روش برای جلوگیری از سنگ کیسه صفرا

خوراکی‌های مناسب و نامناسب برای سنگ کیسه صفرا

پیشگیری از بیماری های کیسه صفرا با این رژیم غذایی

سنگ کيسه صفرا

سنگ صفرا، پيامد تازه رژيم‌هاي لاغري

سنگهاي کيسه صفرا

مشکلات کیسه صفرا

عوارضی که با برداشتن “کیسه صفرا ایجاد می‌شود

این غذاهای لذیذ موجب سرطان کیسه صفرا می شوند

چاقی خاطر سنگ را در “کیسه صفرا افزایش می‌دهد

علت قطعی بیماری علل سندرم پای بیقرار معلوم نیست. احتمال دارد مشکل مربوط به ماده

سندروم ری بیشتر در میان کودکان 4 تا 14 سال دیده می شود و بیشتر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.