علت گرم شدن کف پاها در شب

علت گرم شدن کف پاها در شب

علت گرم شدن کف پاها در شب

علت گرم شدن کف پاها در شب

نبض ما مرجع پزشکی و سلامت – دانستنیهای سلامت و مشاوره پزشکی

ارزیابی دقیق درد و داغ شدن کف پا امری حیاتی بوده تا بتوان تشخیص دقیقی از علت این حس داشته و در نتیجه درمانی مناسب را در اختیار بیمار قرار داد.  در ادامه به معمول ترین دلایلی که منجر به داغ شدن کف پا می شود، علائم و راه درمان داغ شدن کف پا می پردازیم.

این عارضه ناشی از آسیبی است که به اعصاب پا وارد شده و از معمول ترین دلایل این عارضه است. این عارضه در افرادی که دچار دیابت هستند و یا شکستگی و عفونت دارند شایع است که معمولا همراه با ضعف و یا احساس سوزن سوزن شدن کف پا خود را نشان می دهد و ممکن است ایجاد عدم تعادل کند.

روش های درمان داغ شدن کف پا که ناشی از نوروپاتی محیطی است با توجه به علت نوروپاتی محیطی تعیین می شود که باید برای درمان آن به پزشک متخصص رجوع کرد.

این بیماری ضخیم شدن اعصاب محیطی کف پا است که می تواند ناشی از حالت غیر عادی پا، فعالیت های بیش از حد و پر تکرار و دویدن با کفش نا مناسب و پوشیدن کفش پاشنه بلند باشد که در نتیجه آن کف پا داغ می شود. معمول ترین علائم این بیماری شبیه به آن است که بر روی سنگ ریزه بدون کفش ایستاده اید.علت گرم شدن کف پاها در شب

برای درمان این بیماری استراحت کردن، یخ گذاشتن، دارو های ضد التهاب و استفاده از کفش مناسب توصیه می شود و باید برای بررسی های بیشتر به پزشک مراجعه کرد.

این بیماری گرفتگی سرخرگ های کل بدن به جز اطراف مغز و قلب انسان را شامل می شود که جریان خون را محدود می کند، همچنین با نام بیماری سرخرگ محیطی هم شناخته می شود. علت این بیماری ضخیم شدن و نازک شدن دیواره ی سرخرگ ها و یا انعقاد خون است. از علائم آن داغ شدن کف پا به هنگام راه رفتن، ضعف و گرفتگی عضلانی، تغییر رنگ پوست، کاهش رشد مو و ناخن است.

هدف اصلی درمان این بیماری کاهش و بهبود علائم آن و متوقف نمودن پیشرفت بیماریست. معمولا تغییر الگوی زندگی و ورزش منظم، ترک دخانیات و رژیم غذایی سالم توصیه می شود. در بدترین شرایط ممکن است نیاز به جراحی باشد.

خارش و التهاباتی که در استخوان و بافت پیرامون متاتارس ایجاد می شود را بیماری متاتارسالژی می گوییم. پیاده روی و یا دویدن بیش از حد، ضعف و گرفتگی عضلانی و کفش نامناسب نیز می تواند منجربه ابتلا به این بیماری بشود.

از علائم این بیماری احساس داغ شدن کف پا ( پایین تر از انگشت بزرگ پا) است که به هنگام راه رفتن و ایستادن بیشتر می شود و به مرور زمان این داغی، شدت می یابد. برای درمان این بیماری استراحت، یخ گذاشتن، ورزش، پدهای مناسب و برای درمان دقیق تر مراجعه به پزشک، توصیه می شود.

فشردگی اعصاب تیبالی که از تونل تارزال که در بخش داخلی پا نزدیک به قوزک پا است عبور می کند و منجر به داغی کف پا می شود. تومور، کیست، گانگلیون (توده ای از بافت ها زیستی) و ورم پا می تواند منجربه این بیماری بشود.

داغ شدن کف پا، سوزن سوزن شدن کف پا، بی حسی پاشنه و انگشتان پا از علائم این بیماریست و معمولا یک پا را تحت تاثیر قرار می دهد. برای درمان استراحت، ورزش و مراجعه به پزشک توصیه می شود.

در افرادی که دچار دیابت نوع حاد هستند ممکن است به اعصاب محیطی آسیب برسد. این افراد در اثر بالا بودن قند خون در مدت طولانی که در نهایت سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار می دهد، به نوروپاتی دیابتی مبتلا می شوند.

بیمار دچار داغی کف پا و دست شده . معمولا داغی هنگام شب شدید تر می شود. و این امر همراه با ضعف عضلانی است. درمان این بیماران همانند درمان دیابت است. آن ها باید منظم و متناوب قند خون خود را تنظیم کنند.

همچنین با نام سندرم گریرسون-گوپالان شناخته می شود که نوعی آسیب به فیبر های عصبی پا است. تقریبا عامل مشخصی ندارد اما این نوع بیماری مرتبط با کمبود ویتامین B، دیابت، کم کاری تیروئید، آرتروز روماتوئید و مشکلات کلیوی است که معمولا این نوع سندرم را ژنتیکی در نظر می گیرند.

این بیماری همراه با داغ شدن کف پاست و معمولا این داغ شدن تا زیر زانو می رسد. داغ شدن کف پا هنگام شب بیشتر شده و  همراه با سوزن سوزن شدن و بی حسی پا است.برای درمان این بیماری معمولا حمام آب سرد، مکمل ویتامین B و کفش مناسب نیز توصیه می شود.

آیا نبض همان ضربان قلب است؟

علائم و درمان روماتیسم قلبی چیست

روش های تشخیص تاکی کاردی و انواع آن

از رژیم غذایی دیابت حاملگی چه می دانید؟

مصرف بیش از حد الکل به سیستم عصبی آسیب زده و منجر به داغی کف پا می شود.

در صورت نقص در عملکرد کلیه و عدم دفع کامل سموم بدن، ممکن است این سموم منجربه داغ شدن کف پا شود.

کاهش سطح هورمون های تیروئید ممکن است منجربه تورم شده و بر روی اعصاب فشار وارد کند که منجربه داغ شدن کف پا می شود.

تقریبا یک سوم افرادی که مبتلا به ایدز هستند از آسیب عصبی رنج می برند که منجربه داغی کف پا می شود.

کمبود ویتامین B12 می تواند منجربه داغ شدن کف پا شود.

بعضی از شیمی درمانی ها منجربه وضعیتی بنام اریترومایستزیم کف پا (Palmar-Plantar erythrodysesthesia) می شوند که علائمی نظیر تورم، قرمزی و داغی کف پا دارد.

در بیشتر موارد داغی کف پا مسئله بزرگی نیست که ایجاد نگرانی کند اما در بعضی موارد ممکن است داغ شدن کف پا نشانه ای از یک بیماری جدی، سکته و یا انعقاد خون باشد. اگر کف پایتان ناگهان شروع به داغ شدن کرد بابد به پزشک متخصص رجوع کرده تا تمامی عوامل ممکن بررسی شود.

بطور کلی برای درمان داغ شدن کف پا می توانید با استفاده از روش های خانگی زیر به بهبودی برسید.

۱- شستن پاها با آب سرد به پایین آمدن دمای بدن بسیار کمک کننده است.

۲- خوردن سرکه سیب با تنظیم ph بدن راه حلی برای درمان داغ شدن کف پا محسوب می شود.

۳- زرد چوبه به علت کاکامین موجود در آن جریان خون را در سرتاسر بدن تنظیم نموده و خاصیت ضد التهابی دارد.

۴- زنجبیل به علت داشتن ترکیبات فعال برای تنظیم جریان خون بسیار مفید بوده و در نتیجه باعث پایین تر آمادن دمای پا می شود.

۵- به نقل از گیاه شناسان آویشن برای درمان داغی کف پا مناسب بوده و برای تنظیم جریان خون و باز کردن رگ هایی که دچار گرفتگی هستند هم مناسب است.

۶- ویتامین B3 یا همان نیاسین برای تقویت سیستم عصبی و جریان خون مفید بوده و منجربه پایین آوردن دمای کف پای شما می شود.

۷- ماساژ دادن کف پا همراه با روغن زیتون یا نارگیل و یا روغن خردل برای درمان بی حسی و ضعف پا که بر اثر داغی کف پا اتفاق افتاده، مفید است.

۸- ورزش کردن نیز با توجه به تنظیم سیستم گردش خون مفید بوده و از اختلالات سیستم عصبی جلوگیری می کند.

با توجه به موارد گفته شده در صورت داغ شدن کف پا بصورت مستمر و پیاپی اکیدا توصیه می شود به پزشک متخصص رجوع کرده و با انجام آزمایشات مختلف از علت و نحوه ی درمان مطمئن شوید و تنها به مطالب گفته اکتفا نکنید.

برای مشاوره رایگان با فوق تخصص غدد و متابولیسم بر روی لینک زیر کلیک کنید:

مشاوره پزشکی

علت گرم شدن کف پاها در شب

ترجمه: محمد مهدی مغازه ای

منابع: foot-pain-explored , webmd , healthguidance , top10homeremedies

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ همچنین لطفاً درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

سلام خسته نباشیدخدمت تمامی دوستان عزیز لطفا راهنمایی کنید خیلی ازداغ شدن کف پارنج میبرم دکتر رفتم فایده نداشت شبا بیشترجلوباد کولر میخوابم یا پنکه میزنم مستقیم روپاهام تاخوابم ببره من عضوپیست موتورسواری هستم هرکسی ی نظرداد گفتن بیشتربه خاطر موتورسواری هست پریدن ضربه خوردن گف پاهات ولی ازکفش مخصوص اسنفاده میکنم‌ به ای خاطر حدود ۵ماه موتور سوارنشدم ولی فایده نداشت دوچرخه سواری کردم پیاده روی کردم ولی هنوز همونجورم لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم باتشکرازتمامی دوستان

سلام یکی به من کمک کنه من شبا از داغی کف پای چپم خوابم نمیبره بیشتر وقتام از خواب بیدار میشم ، درد عجیبیه چی بگم اصلا نمیشه گفت درد ،کف پای چپم داغ و سنگین و بی حس میشه،فقطم پای چپ هزار تا راه درمان رفتم فایده نداره بعضی شبا گریه میکنم

سلام .. تجربه ی من میگه مشکل از دیسک و کلا ستون فقرات و کمره … که احتمالا عصب پای چپتون آسیب دیده .. برین پیش متخصص مغز و اعصاب

ممنون از شنا

سلام من یکی دوبار پاهام شب بیقرار شد طوری ک میخاستم جداش کنم از بدنم با مشت میکوبیدم بهش اصلن تا الان اینطوری نشده بودم .برادرزادم ۴ سالشه شبها پاهاش بیقراره میگ درد میکنه داغ میشه پاهاش براش ک میگیرم راحت میخوابه گرمای پاهاش کم میشه ولی کف پاهاش همچنان داغ هست اگ پاهاش و نگیرم دوباره داغ میشه نزدیکای صب دیگ پاهاش داغ نیس به اون شدت ولی کف پاهاش داغه مطالعاتی ک داشتم از اینترنت سندروم پاهای بیقرار بود خیلی اذیته موقع خواب میشه بگید ب کدوم متخصص باید مراجعه کرد؟ممنونم

افزایش خطر سکته با بدخوابی

دکتر سلام

زیبایی و جوانسازی به کمک فیلرها یا ژل ها+ فیلم (دکتر صمیمی)

سزارین یا طبیعی ؟ عمل زایمان خانم های باردار+فیلم

تاثیر چاقی در فشار خون بالا

زگیل تناسلی از تشخیص تا درمان +ویدئو

درمان شگفت انگیز زانو درد

عوارض و علل گذاشتن باطری قلب +ویدئو

ویدیو های سلامت

رفع سریع دندان درد به روش خانگی

کاشت مو به روش sut + ویدئو

اینگونه پیر نخواهید شد

فیستول مقعدی چگونه درمان می شود؟

دلیل رشد موهای زائد در خانم ها چیست؟+ویدئو

مطالب پیشنهادی

بهترین برنامه رژیم لاغری برای کاهش وزن

عمل لابیاپلاستی برای این زنان ممنوع است!

مزایا و عوارض لیزر موهای زائد چیست؟

هزینه اصلاح طرح لبخند چقدر است ؟

گردشگری سلامت یا توریسم درمانی چیست؟

آنچه را که باید درباره کاربرد اسکن استخوان بدانید

هزینه آزمایش ایدز چقدر است؟

چه زمانی تست پاپ اسمیر انجام شود؟

زگیل تناسلی از تشخیص تا درمان +ویدئو

کاشت مو به روش sut + ویدئو

روش های خانگی رفع چین و چروک صورت +ویدیو

نبض ما، پایگاه اینترنتی نشاط و سلامتی و دارای مجوز فعالیت است که تیم تولید کننده محتوای آن از پزشکان متخصص، اعضای هیئت علمی و اساتید دانشگاه، خبرنگاران و مترجمین و مشاورین مجرب تشکیل شده است .

نبض ما با ارائه جدیدترین مطالب علمی و کاربردی و با هدف بالا بردن سطح آگاهی و اطلاعات عامه مردم در حوزه پزشکی با هدف ارتقای سطح فرهنگ سلامت عمومی و بهبود سبک زندگی فارسی زبانان، می کوشد تا در جهت تندرستی، زیبایی، تغذیه سالم، تناسب اندام، مسائل مربوط به بهداشت مردان و زنان و مادر و نوزاد، مشاوره پزشکی، روان درمانی، بهداشت جنسی و زناشویی و سایر اطلاعات مفید در رابطه با سلامتی ، مخاطب را با ارائه مطالب صحیح و بروز رسانی شده یاری و راهنمایی نماید. لذا مطالب ارائه شده در سایت به هیچ عنوان جایگزین پزشک و تشخیص و تجویز آن نیست.

Welcome, Login to your account.

Recover your password.

A password will be e-mailed to you.

در سلامت ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ ۰ 30,258 بازدید

داغی کف پا دکتر روازاده ،  علت داغی کف پا در طب سنتی ،  درمان داغی کف پا در شب ،  درمان سوزش کف پا ، علت سوزش کف پای چپ ، سوزش پاشنه ی پا

داغ شدن پاها می تواند در اثر آسیب اعصاب پا باشد. برخی مواقع، پاهای داغ ممکن است درد هم داشته باشد و نگذارد خوب استراحت کنید.

علل داغی پا

علت گرم شدن کف پاها در شب

پای داغ می تواند در اثر آسیب عصب ناشی از بیماری دیابت، قرار گرفتن در معرض مواد سمی خاص، مصرف الکل، کمبود یکی از ویتامین های گروه B و ایدز ایجاد شود.

• خستگی پاها • پای ورزشکار : نوعی عفونت قارچی در پوست پا است. • بیماری شارکو ماری توث : اختلال ارثی که بر اعصاب دست ها و پاها تاثیر دارد. • ایدز و ویروس HIV • کم کاری تیروئید • سندرم درد منطقه ای مرکب (Complex regional pain syndrome) : درد مزمن ناشی از عمکرد بد سیستم عصبی • نوروپاتی دیابت : آسیب اعصاب در اثر بیماری دیابت • کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 و B6 • نارسایی مزمن کلیه (اورمی) • سندرم تونل قوزک پا (Tarsal tunnel syndrome) : فشار غیرطبیعی بر اعصاب پا • بیماری لایم ( Lyme disease) : عفونت باکتریایی که توسط نیش یک انگل در بدن پخش می شود. • نوروپاتی آمیلوئید • مصرف الکل

“برخی افراد هفته ها و یا ماه ها بعد از عمل جراحی بای پس معده، احساس داغ شدن پا را دارند”

آیا باید به پزشک مراجعه کرد؟

• اگر ناگهان پاهایتان داغ شد، مخصوصا اگر در معرض سم خاصی قرار گرفته اید. • زخم پا، عفونت کرده باشد، مخصوصا اگر دیابت داشته باشید. • اگر طی چند هفته مراقبت خانگی از پای داغ ، هنوز مشکل ادامه دارد. • علائم پای داغ بدتر و دردناک تر شود. • داغ شدن پا در تمام پا احساس می گردد. • از دست دادن احساس در انگشتان و خود پا مراقبت خانگی برای کف پای داغ

• استراحت کنید و پاهای خود را در سطحی بالاتر قرار دهید. • کفش های مناسب و راحت بپوشید. کف کفش دارای کفی نرم باشد. • پاهای خود را با آب سرد بشویید. • متعادل کردن میزان قند خون • مصرف مکمل ویتامین B12 • مصرف داروهای ضد درد و مسکن • عدم نوشیدن الکل • ترک سیگار • خشک کردن پاها بعد از شستن آنها • ماساژ پاها با پمادهایی که گردش خون را بهبود می دهند. • مرتب ورزش کنید تا خون را بهتر به گردش درآورید. • کفش های چرمی و جوراب های نخی و یا پشمی مناسب تر می باشند. • استفاده از کرم خنک کننده پا • ویتامین B3 مصرف کنید، زیرا درمان کننده داغی پاها می باشد. نخود، لوبیا، شیر، ماست و زرده تخم مرغ دارای این ویتامین هستند. • آویشن درمان کننده مشکلات گردش خون است. هر روز به مدت ۲۰ دقیقه، پای داغ خود را در آویشن مخلوط با آب قرار دهید تا به گردش خون بهتر کمک کند و سوزش و درد را تسکین دهد. • پابرهنه را رفتن باعث می شود هوا در پای شما به گردش درآید و پا را خشک کند. برای درمان پای داغ، چند دقیقه پابرهنه و بدون جوراب روی علف، سنگ و ماسه و غیره راه بروید. • ماساژ زنجبیل برای تسکین پادرد مفید است. • زنجبیل را با روغن نارگیل، روغن زیتون و یا دیگر روغن های گیاهی مخلوط کنید و هر روز به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، پاهای خود را با این مخلوط ماساژ دهید.

**

برای رفع داغی کف پاها باید معده و کبد را اصلاح کرد.

مصرف ماءالجبن صبح ناشتا برای رفع داغی کف پا مؤثر است.

پاشویه با سبوس گندم, نمک, گل بنفشه و ختمی به رفع داغی کف پا کمک می کند.

جوشانده گل بابونه با ناخنک برای رفع داغی پا در افراد سردمزاج مؤثر است. مناسب است افراد سدمزاج پاهای خود را از زانو به پایین با این جوشانده شست وشو دهند.

برای کاهش مواد زائد پا و دفع آن بهتر است پاها را در آب سرد بگذارند.

برای درمان فشارخون ناشی از غلبه صفرا، مصرف شربت زرشک, شربت انار و فالوده سیب توصیه می شود.

افراد مبتلا به فشار خون بهتر است از آب غوره در غذاهای خود استفاده کنند.

مصرف چای ترش برای این افراد مفید است.

یکی از علل گُر گرفتگی صورت، عملکرد ناصحیح کبد است.

از دیگر دلایل گُر گرفتگی می توان به بروز بیماری های التهابی در بدن اشاره کرد.

علائم پای داغ بدتر و دردناک تر شود.

داغ شدن پا در تمام پا احساس می گردد.

از دست دادن احساس در انگشتان و خود پا

اگر ناگهان پاهایتان داغ شد، مخصوصا اگر در معرض سم خاصی قرار گرفته اید. زخم پا، عفونت کرده باشد، مخصوصا اگر دیابت داشته باشید. اگر طی چند هفته مراقبت خانگی از پای داغ ، هنوز مشکل ادامه دارد.

استراحت کنید و پاهای خود را در سطحی بالاتر قرار دهید. کفش های مناسب و راحت بپوشید. کف کفش دارای کفی نرم باشد. پاهای خود را با آب سرد بشویید.

متعادل کردن میزان قند خون مصرف مکمل ویتامین B12 مصرف داروهای ضد درد و مسکن عدم نوشیدن الکل ترک سیگار خشک کردن پاها بعد از شستن آنها ماساژ پاها با پمادهایی که گردش خون را بهبود می دهند. مرتب ورزش کنید تا خون را بهتر به گردش درآورید. کفش های چرمی و جوراب های نخی و یا پشمی مناسب تر می باشند. استفاده از کرم خنک کننده پا ویتامین B3 مصرف کنید، زیرا درمان کننده داغی پاها می باشد. نخود، لوبیا، شیر، ماست و زرده تخم مرغ دارای این ویتامین هستند. آویشن درمان کننده مشکلات گردش خون است. هر روز به مدت ۲۰ دقیقه، پای داغ خود را در آویشن مخلوط با آب قرار دهید تا به گردش خون بهتر کمک کند و سوزش و درد را تسکین دهد. پابرهنه را رفتن باعث می شود هوا در پای شما به گردش درآید و پا را خشک کند. برای درمان پای داغ، چند دقیقه پابرهنه و بدون جوراب روی علف، سنگ و ماسه و غیره راه بروید. ماساژ زنجبیل برای تسکین پادرد مفید است. زنجبیل را با روغن نارگیل، روغن زیتون و یا دیگر روغن های گیاهی مخلوط کنید و هر روز به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، پاهای خود را با این مخلوط ماساژ دهید.

۶ آبان ۱۳۹۷

۴ آبان ۱۳۹۷

۱۴ مهر ۱۳۹۷

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

دیدگاهdocument.getElementById(“comment”).setAttribute( “id”, “fd3301f3ac91cc9b34470b6da15d3094” );document.getElementById(“b6d1afb798”).setAttribute( “id”, “comment” );

نام *

ایمیل *

وب سایت

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت ساتین محفوظ است، استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع با لینک مستقیم بلامانع است.

© Copyright 2018, All Rights Reserved. | Powered by saten

علت گرم شدن کف پاها در شب

علت گرم شدن کف پاها در شب

علت گرم شدن کف پاها در شب

10

0 mohsen فواید،علائم،خواص اکتبر 31, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *