عوارض اشعه ي واي فاي

عوارض اشعه ي واي فاي
عوارض اشعه ي واي فاي
خانه

موبایل

افرادی که به لپ تاپ، تلفن همراه هوشمند و تبلت‌ها معتاد هستند در مورد خطرات وای‌فای هشدارها را جدی بگیرند. بررسی محققان جهانی نشان می‌دهد که استفاده از اینترنت وای‌فای سلامت شما را تهدید می‌کند.

 

عوارض اشعه ي واي فاي

اگر از کاربران مشتاق اینترنت سؤال کنید که یکی از اختراعات مهم بشر چیست، به‌طور حتم بین گزینه‌های مختلف از وای فای هم نام می‌برند. اینترنت پر سرعت و بدون سیم به راحتی ما را به دنیای مجازی بزرگی متصل می‌کند تا با افراد مختلف در ارتباط باشیم و اطلاعات مورد نیازمان را راحت‌تر و بدون نیاز به کابل و سیم دریافت کنیم. اما در مورد سلامت این اینترنت‌ها حرف و حدیث‌هایی وجود دارد.

 

شاید برای‌تان جالب باشد بدانید که تکنولوژی وای‌فای برای اولین بار در سال 2007 به دنیای مجازی معرفی شد و از آن زمان تا کنون محققان هم بیکار ننشسته‌اند و تحقیقات مختلفی انجام داده‌اند که نتایج این پژوهش‌ها تا حدودی شما را متعجب می‌کند. وای‌فای می‌تواند اثرات منفی مختلفی را بر سلامت مغز بر جای بگذارد که این موضوع در مورد کودکان بیشتر اهمیت دارد. سردرد، خستگی، اختلالات خواب، مشکلات گوارشی، اختلال در عملکرد مغز و حافظه، استرس و حتی افسردگی را به وای فای و اشعه‌های آن نسبت می‌دهند. پس بعضی از خطرات را جدی بگیرید و خودتان را از صبح تا شب به اینترنت بی‌سیم وای فای وابسته نکنید.

 

 

ارتباط وای فای با بی‌خوابیتا به حال برای‌تان پیش آمده که شب‌ها بعد از ساعت‌ها کار کردن با اینترنت گوشی موبایل بی‌خوابی سراغ‌تان آمده باشد؟ البته این موضوع مشکل تازه‌ای نیست و پژوهشگران از سال 2007 درمورد ارتباط بین وای فای و تاثیر آن بر الگوی خواب تحقیقاتی را انجام داده‌اند. نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد امواج با طول موج پایین که از تلفن‌های همراه ساطع می‌شود، بر خواب شما تاثیرگذار است. در واقع افرادی که در معرض اشعه‌های الکترومغناطیسی قرار دارند در الگوی خواب‌شان تغییرات قابل توجهی دیده می‌شود و نسبت به سایرین دیرتر به خواب می‌روند.

 

این پرتوها بر مغز تاثیر می‌گذارند.بنابراین متخصصان به شما توصیه می‌کنند هنگام خواب تلفن همراه باامواج وای فای را نزدیک خودتان قرار ندهید یا هنگام خواب مودم‌تان را خاموش کنید تا هیچ سیگنالی در اطراف شما وجود نداشته باشد و در برنامه خواب تان مشکلی ایجاد نشود.در بسیاری از افراد کمبود خواب احتمال بروز سایر مشکلات جدی و بیماری‌های دیگری را به دنبال دارد. افسردگی یا فشار خون بالا هم با نداشتن خواب کافی در ارتباط است.

 

 

تاثیر منفی بر رشد کودکانوقتی کودکان به‌طور مداوم در معرض اشعه‌های وای فای قرار می‌گیرند در سیستم رشد آنها اختلالاتی ایجاد می‌شود. یافته‌های پژوهشگران استرالیایی این گفته را تایید می‌کند. در حقیقت این اشعه‌ها سنتز پروتئین‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و بدین ترتیب در فرآیند رشد مشکلاتی به‌وجود می‌آورد. در نتیجه ممکن است کودکان و نوجوان در سنین رشد پیشرفت قابل توجهی نداشته باشند و نسبت به سایر همسن و سالان‌شان کوتاه‌تر بمانند. بنابراین به والدین توصیه می‌شود در مورد استفاده فرزندان‌شان از اینترنت وای فای محدودیت‌هایی در نظر بگیرند تا کودکان از صبح تا شب مشغول کار کردن با انواع و اقسام وسایل الکترونیکی مانند موبایل، تبلت و لپ‌تاپ نباشند.

 

تاثیر در باروری مردان و زنانشاید به گوش‌تان رسیده باشد که گرمای ایجاد شده در لپ‌تاپ‌ها در طولانی مدت بر قدرت باروری مردان تاثیر می‌گذارد. در حال حاضر پژوهشگران به مردان هشدار می‌دهند که در زمینه بروز مشکلات باروری فقط لپ‌تاپ‌ها را مقصر ندانند. نتایج بررسی‌های انجام شده در انسان و حیوانات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که قرار گرفتن درمعرض اشعه‌های وای فای تاثیرات منفی بر جای می‌گذارد.

 

نکته دیگر این است که فقط مردان در معرض ناباروی قرار ندارند، بلکه وای فای قدرت باروری خانم‌ها را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد . در نتیجه جنین شکل نمی‌گیرد. علاوه بر این یک موسسه پژوهشی سوئدی که در این زمینه تحقیقاتی انجام داده به خانم‌های باردار هم توصیه می‌کند که با اینترنت بی‌سیم به دستگاه‌های الکترونیکی مختلف متصل نشوند و خودشان را از محیط‌هایی که اشعه وای فای وجود دارد دور نگه دارند.

 

با سرطان ارتباط دارد؟یکی از سؤالاتی که بعضی از کاربران وای فای را نگران کرده در مورد احتمال سرطان‌زا بودن وای فای است. در واقع سرطان‌زا بودن وای فای هنوز به اثبات نرسیده و در این زمینه اتفاق نظر مشخصی درمیان پژوهشگران و محققان جهانی وجود ندارد. با این وجود نتایج بررسی‌ها روی نمونه‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض اشعه‌های الکترومغناطیسی احتمال بروز تومور‌های سرطانی را افزایش می‌دهد. به هر حال هنوز تحقیقات کمی روی نمونه‌های انسانی صورت گرفته است.

 

 اختلال در عملکرد مغزتحقیقات پژوهشگران نشان می‌دهد کودکانی که در معرض اشعه‌های وای فای قرار دارند نسبت به سایرین تمرکز کمتری داشته و مغزشان عملکرد پایین‌تری دارد. دلیلش این است که وای فای، فعالیت‌های مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد. البته فقط کودکان نیستند که مغزشان تحت تاثیر اشعه‌ها قرار می‌گیرد، بلکه وای فای زنان را بیش از مردان مورد هدف قرار می‌دهد. در یک تحقیق 15 مرد و15 زن داوطلب مورد بررسی قرار گرفتند و برای همه آزمون مشابهی برای سنجش حافظه در نظر گرفته شد. در ابتدا همه آنها در شرایطی آزمایش شدند که هیچ نوع اشعه وای‌فای در محیط وجود نداشت.

 

در این شرایط وضعیت هر دو گروه مشابه بود اما در مرحله بعد این افراد به مدت 45 دقیقه در معرض اشعه وای‌فای 2.4 گیگاهرتز قرار گرفتند و در همین زمان مشغول پاسخ‌دهی به تست حافظه بودند. در این شرایط وضعیت مغز هر دو گروه مورد بررسی قرار گرفت و معلوم شد که فعالیت خانم‌ها و سطح انرژی‌شان نسبت به مردان به‌طور قابل توجهی تغییر کرده است. این نکته برای خانم‌ها متاثرکننده است اما باید به مردها هم هشدار دهیم که خیال‌شان خیلی راحت نباشد و آنها هم اگر در معرض مداوم اشعه‌های وای فای باشند، تغییر ناخوشایندی در عملکرد مغزشان دیده می‌شود.

 

چطور از خطرات وای فای در امان بمانیم؟این روزها همه ما با شبکه‌های اینترنت‌های مختلف محاصره می‌شویم و از محیط‌های کاری گرفته تا سایر فضاهای عمومی و حتی خانه و اتاق شخصی‌مان، از این خطرها در امان نیستیم. به همین دلیل دوری از اشعه‌هایی که در مورد خطرات‌شان حرف وحدیث‌هایی وجود دارد، دشوار به نظر می‌رسد. یکی از ساده‌ترین روش‌های کاهش خطرات این است که لپ‌تاپ، موبایل و تبلت‌ها را در نزدیکی بدن‌تان نگه ندارید و بعد از اینکه کارتان با این وسایل تمام شد، از آنها فاصله بگیرید. اگر از این دستگاه‌ها استفاده نمی‌کنید لزومی ندارد که از صبح تا شب در اطراف‌تان روشن باشند. به سرعت آنها را خاموش کنید تا ضمن استفاده از تکنولوژی، سلامتی‌تان را به خطر نیندازید.منبع:salamatnews.com


بیشتر بخوانید تا سالم بمانید

نگران ریزش موهای خود نباشید

موهایی پرپشت و زیبا داشته باشید

باز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .

اگر شما هم از طرفداران پر و پا قرص وای فای هستید، هشدار ها را در مورد استفاده از آن جدی بگیرید. این تکنولوژی می تواند سلامت شما را به خطر بیندازد.

 کلیک- موضوعی که تقریبا اکثر کاربران حداقل یکبار به آن فکر کردند و یا گوشه و کنار در مورد آن چیزهایی شنیده اند خطرات و عوارض وای فای است. اگر شما هم جز کسانی هستید که روزانه استفاده زیادی از وای فای دارید باید بدانید که طبق بررسی محققان جهان استفاده از اینترنت وای فای می تواند برای کاربران خطر آفرین باشد.

اگر از کاربران مشتاق اینترنت از اختراعات مهم بشر سوال کنید قطعا به وای فای به عنوان یکی از بهترین دستاورد های دنیای امروز اشاره می کنند.

اینترنت پر سرعت و بدون سیم به راحتی ما را به دنیای مجازی بزرگی وصل می کند. دنیایی که در آن می توانیم با افراد مختلف ارتباط برقرار کنیم و اطلاعات مورد نیازمان را راحت‌ تر و بدون نیاز به کابل و سیم بدست بیاوریم.

این تکنولوژِی برای اولین بار در سال ۲۰۰۷ به دنیای مجازی معرفی شد. از آن زمان تا کنون محققان هم بیکار ننشسته‌اند و تحقیقات مختلفی انجام داده ‌اند که نتایج این پژوهش ‌ها تا حدودی شما را متعجب می ‌کند.

عوارض اشعه ي واي فاي

وای ‌فای می ‌تواند اثرات منفی مختلفی را بر سلامت مغز بگذارد. بخصوص مغز کودکان.

 سردرد، خستگی، اختلالات خواب، مشکلات گوارشی، اختلال در عملکرد مغز و حافظه، استرس و حتی افسردگی همه این ها می تواند از وای فای و اشعه های آن بوجود آید. پس بعضی از خطرات را جدی بگیرید و خودتان را از صبح تا شب به اینترنت بی ‌سیم وای فای وابسته نکنید.

ارتباط وای فای با بی ‌خوابی
تا به حال برایتان پیش آمده که شب ‌ها بعد از ساعت‌ ها کار کردن با اینترنت گوشی موبایل بی‌ خوابی سراغتان آمده باشد؟ البته این موضوع مشکل تازه‌ ای نیست و پژوهشگران از سال ۲۰۰۷ درمورد ارتباط بین وای فای و تاثیر آن بر الگوی خواب تحقیقاتی را انجام داده ‌اند. نتایج بررسی‌ ها نشان می‌ دهد امواج با طول موج پایین که از تلفن ‌های همراه ساطع می ‌شود، بر خواب شما تاثیر گذار است. در واقع افرادی که در معرض اشعه ‌های الکترو مغناطیسی قرار دارند در الگوی خواب‌ شان تغییرات قابل توجهی دیده می ‌شود و نسبت به سایرین دیرتر به خواب می‌ روند.

این پرتوها بر مغز تاثیر می‌ گذارند. بنابراین متخصصان به شما توصیه می‌ کنند هنگام خواب تلفن همراه با امواج وای فای را نزدیک خودتان قرار ندهید یا هنگام خواب مودم تان را خاموش کنید تا هیچ سیگنالی در اطراف شما وجود نداشته باشد و در برنامه خواب تان مشکلی ایجاد نشود. در بسیاری از افراد کمبود خواب احتمال بروز سایر مشکلات جدی و بیماری‌ های دیگری را به دنبال دارد. افسردگی یا فشار خون بالا هم با نداشتن خواب کافی در ارتباط است.

تاثیر منفی بر رشد کودکان
طبق بررسی پژوهشگران استرالیایی اگر کودکان دائما در معرض اشعه‌ های وای فای قرار بگیرند، در سیستم رشد آنها اختلالاتی بوجود می آید. در واقع این اشعه‌ ها سنتز پروتئین‌ ها را تحت تاثیر قرار می ‌دهد و بدین ترتیب در فرآیند رشد مشکلاتی را ایجاد می کند. در نتیجه ممکن است کودکان و نوجوان در سنین رشد، نسبت به سایر همسن و سالانشان رشد خوبی نداشته باشند. پس توصیه می کنیم حتما والدین در مورد استفاده فرزندان از اینترنت وای فای محدودیت‌ هایی را در نظر بگیرند.

تاثیر در باروری مردان و زنان
شاید به گوش‌ تان رسیده باشد که گرمای ایجاد شده در لپ ‌تاپ‌ ها در طولانی مدت بر قدرت باروری مردان تاثیر می ‌گذارد. پژوهشگران به مردان هشدار می ‌دهند که در زمینه بروز مشکلات باروری فقط لپ ‌تاپ‌ ها را مقصر ندانند، بلکه شبکه ‌های وای فای و اشعه ساطع شده از آنها هم تحرک اسپرم‌ ها را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث شکسته شدن DNA می ‌شود. نتایج بررسی‌ های انجام شده در انسان و حیوانات آزمایشگاهی نشان می‌ دهد که قرار گرفتن در معرض اشعه‌ های وای فای روی اسپرم تاثیرات منفی دارد.

نا گفته نماند که فقط مردان در معرض نا باروی قرار ندارند، بلکه وای فای قدرت باروری خانم‌ها را هم تحت تاثیر قرار می ‌دهد و ممکن است از لانه گزینی سلول تخم جلوگیری کند. در نتیجه جنین شکل نمی ‌گیرد. علاوه بر این یک موسسه پژوهشی سوئدی که در این زمینه تحقیقاتی انجام داده به خانم‌ های باردار هم توصیه می‌ کند که با اینترنت بی‌سیم به دستگاه‌ های الکترونیکی مختلف وصل نشوند و  تا می توانند از محیط‌ هایی که دارای اشعه وای فای است دور شوند.

با سرطان ارتباط دارد؟
یکی از سؤالاتی که بعضی از کاربران وای فای را نگران کرده در مورد احتمال سرطان ‌زا بودن وای فای است. در واقع سرطان ‌زا بودن وای فای هنوز به اثبات نرسیده و در این زمینه اتفاق نظر مشخصی در میان پژوهشگران و محققان جهانی وجود ندارد. با این وجود نتایج بررسی ‌ها روی نمونه‌ های آزمایشگاهی نشان می‌ دهد قرار گرفتن در معرض اشعه‌ های الکترو مغناطیسی احتمال بروز تومور‌ های سرطانی را افزایش می ‌دهد. به هر حال هنوز تحقیقات کمی روی نمونه ‌های انسانی صورت گرفته است.

اختلال در عملکرد مغز
طبق تحقیقات پژوهشگران کودکانی که در معرض اشعه ‌های وای فای قرار دارند نسبت به سایر همسالان خود تمرکز کمتری دارند و مغز شان عملکرد پایین‌ تری را نشان می دهد. حکایت از تاثیر اشعه های وای فای بر مغز دارد. در یک تحقیق ۱۵ مرد و ۱۵ زن داوطلب مورد بررسی قرار گرفتند و برای همه آزمون مشابهی برای سنجش حافظه در نظر گرفته شد.

در ابتدا همه آنها در شرایطی آزمایش شدند که هیچ نوع اشعه وای ‌فای در محیط وجود نداشت. در این شرایط وضعیت هر دو گروه مشابه بود اما در مرحله بعد این افراد به مدت ۴۵ دقیقه در معرض اشعه وای ‌فای ۲٫۴ گیگا هرتز قرار گرفتند و در همین زمان مشغول پاسخ ‌دهی به تست حافظه بودند. در این شرایط وضعیت مغز هر دو گروه مورد بررسی قرار گرفت و معلوم شد که فعالیت خانم ‌ها و سطح انرژی ‌شان نسبت به مردان به ‌طور قابل توجهی تغییر کرده است. این نکته برای خانم ‌ها متاثر کننده است اما باید به مردها هم هشدار دهیم که خیال ‌شان خیلی راحت نباشد و آنها هم اگر در معرض مداوم اشعه ‌های وای فای باشند، تغییر نا خوشایندی در عملکرد مغز شان به وجود می آید.

چگونه از خطرات وای فای در امان بمانیم؟
این روز ها که همه ما در محاصره شبکه‌ های اینترنت‌ در محیط های کاری، فضاهای عمومی و در خانه هستیم دور شدن از اشعه هایی که این همه از مضراتشان صحبت کردیم کمی سخت است. یکی از ساده ‌ترین کار هایی که برای کم کردن خطرات وای فای می توانیم بکنیم این است که سعی کنیم لپ‌تاپ، موبایل و تبلت ‌ها را در نزدیکی بدن ‌مان نگه نداریم و بعد از اینکه کارمان با این وسایل تمام شد، از آنها فاصله بگیریم.

در مواقعی که از این دستگاه ‌ها استفاده نمی‌ کنید لزومی ندارد که از صبح تا شب در اطراف ‌تان روشن باشند. بنابراین به سرعت آن ها را خاموش کنید تا ضمن استفاده از تکنولوژی، سلامتی‌ تان را به خطر نیندازید.

نفیسه فصیحی کارشناس ارشد برنامه ریزی توریسم هستم. علاقمند به حوزه نویسندگی، محتوا و بازاریابی. حدود سه سالی هست که در زمینه تولید، بازنویسی، تدوین، سئو و بهینه سازی محتوا فعالیت دارم. در حال حاضر مدیریت محتوای فارسی دو سایت رزرو آنلاین هتل ( egardesh.com ، samita.com) را بر عهده دارم و همزمان با مجله اینترنتی کلیک همکاری می کنم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

وبسایت

اگر باتری گوشی شما به درستی شارژ نمی‌شود، به طور قطعی نمی‌توان گفت که دلیل موضوع خرابی…

کلیک | نبض فناوری و اطلاعات
دریچه ای به دنیای تکنولوژی


با ما همراه باشید

click.ir © کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به رسانه کلیک است.

click.ir © کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به رسانه کلیک است.

بدون تردید شما هم شنیده‌اید که تشعشعات وای‌فای می‌تواند برای سلامتی شما مضر باشد و آسیب‌های جدی را به شما وارد کند! اما آیا به واقع این موضوع صحت دارد؟به گزارش کلیک، برخی از افراد عقیده دارند که پرتوها یا تشعشعات وای‌فای برای سلامت ما انسان‌ها مضر بوده و می‌توانند مشکلات جدی را برای سلامت ما انسان‎ها به وجود آورند. هم اکنون اگر این موضوع را در اینترنت جستجو کنید با مقالات بسیار متنوع و متعددی مواجه می‌شوید که در آن‌ها مستقیما اشاره شده که تشعشعات وا‌ی‌فای برای سلامت انسان‌ها مضر و خطرساز است. اما این موضوع تا چه اندازه صحت دارد؟ از نظر ما این ادعا کاملا بی پایه و اساس است!

تشعشعات وای‌فای از نظر علمی و عملی هیچ خطری برای سلامت انسان‌ها ندارند و تمامی شایعاتی که در این رابطه شنیده‌اید بی پایه و اساس هستند. در ادامه به توضیح دقیق‌تر علت این موضوع و شفاف‌سازی آن برای شما می‌پردازیم. شما هم سعی کنید که این اطلاعات را در اختیار دوستانتان قرار داده و از این طریق نسبت به آگاه‌سازی آن‌ها اقدام کنید.

گسترش رعب و وحشت و کسب درآمد!

همانطور که اشاره داشتیم اگر موضوع مربوط به آسیب‌های تشعشعات وای‌فای یا Wi-Fi Radiation را در انیترنت جستجو کنید، مقالات متعدد و متنوعی را خواهید یافت که در تمامی آن‌ها به وضوح اشاره شده که تشعشعات وای‌فای برای سلامت جسمانی ما انسان‌ها مضر هستند. اما هدف از ارائه این نوع مقالات که سعی در گسترش اخبار و اطلاعات غیرواقعی دارند چیست؟ جالب است بدانید که گاها در زیر همین مقالات کامنت‌های عجیب و غریبی نیز از سوی کاربران نوشته می‌شود که صحت محتوای غلط مقاله را تایید می‌کند. به عنوان مثال در بخش نظرهای یکی از این مقالات شاهد کامنت جالبی بودیم که فرد نظردهنده در آن مدعی شده بود که مودم وایرلس او در اتاقش قرار داشته و مانع خوابیدن وی در طول شب می‌شود! همچنین در برخی از این مقالات شاهد اشاره به عواقبی همچون بیش فعالی در کودکان، افزایش احتمالا ابتلا به سرطان و … نیز بودیم!

اما باید بدانید که علارغم ادعاهای بی پایه و اساس افراد و گسترش روز افزون جذابیت این موضوع، صحت علمی و عملی این امر به هیچ وجه تایید نشده و از نظر علمی ضرر رسانی وای‌فای به سلامت ما انسان‌ها کاملا رد شده است. هدف اصلی از ارائه این نوع مقالات و گسترش اخبار غلط در بین مردم تنها یک امر است و آن‌ هم ایجاد نوعی رعب و وحشت در بین مردم و نهایتا کسب درآمد از این طریق و با استفاده از تدابیر مرتبط با این موضوع است.

عوارض اشعه ي واي فاي

در ساده‌ترین شکل ممکن می‌توان تعداد کلیک‌هایی که بر روی این نوع مقالات و تبلیغات مرتبط با آن‌ها را در نظر گرفت. با گسترش بیشتر ترس و وحشت در بین مردم و همچنین جذابیت این موضوع، هر روزه افراد بسیار زیادی مقالات غلط و ارائه دهنده اخبار نادرست مربوط به عوارض و تاثیرات سوء تشعشعات وای‌فای بر روی سلامت جسمانی انسان‌ها را مطالعه می‌کنند. در این بین با افزایش مخاطبین علاقمند به این زمینه، افراد سودجو بدون توجه به صحت مقالات ارائه شده و تنها به منظور گسترش تعداد بازدید کنندگان سایت خود این سبکاز مقالات را منتشر می‌کنند و از درآمد ناشی از تبلیغات متنوع مرتبط با این زمینه استفاده به عمل می‌آوردند.

متاسفانه در سیستم رنک‌دهی گوگل به صحت اخبار و مقالات ارائه شده هیچ اهمیتی داده نمی‌شود و عوامل حائز اهمیت اغلب مربوط به تعداد کلیک‌های کاربران، تعداد بازدیدها از هر مقاله و … است. با توجه به جالب بودن موضوع خطرات وای‌فای برای سلامت انسان‌ها، مطمئنا به راحتی می‌توان از این موضوع سوء استفاده به عمل آورد و کاربران بسیار زیادی را جذب سایت و مقالات خود نمود. بنابراین یکی از دلایل اصلی که منجر به گسترش مقالات ارائه دهنده اخبار نادرست در رابطه با خطرات وای‌فای برای سلامت انسان شده، همین امر محسوب می‌شود. پس بخشی از هدف اصلی افراد به منظور ارائه این نوع مقالات بی پایه و اساس کسب درآمد و و افزایش رنک گوگل است. حال بیایید به طور دقیق‌تر به بررسی تشعشعات وای‌فای بپردازیم.

همه تشعشعات یکسان نیستند!

اما برای درک دقیق‌تر و علمی‌تر این موضوع که چرا تشعشعات وای‌فای برای سلامت ما انسان‌ها مضر نیستند باید حتما اطلاعاتی پایه‌ای در رابطه با ارتباطات رادیویی و تشعشعات مرتبط با آن‌ها داشته باشیم. به طور کلی واژه تشعشعات یا پرتوهای وای‌فای شاید تا حدی ترسناک به نظر برسد، اما بیایید بیشتر با این واژه و مفهوم آن آشنا شویم. با شنیدن واژه تشعشع بسیاری از افراد به یاد تشعشعات هسته‌ای می‌افتند و آن را با عوارضی همچون آلودگی، خطرات مواجه شدن با مواد رادیاکتیو، فعالیت‌های مرتبط با نیروگاه‌های هسته‌ای که اغلب سرطان‌زا هستند و …. یکسان می‌پندارند. اما حقیقت موضوع در این است که تشعشعات وای‌فایی که ما هر روزه از آن‌ها استفاده می‌کنیم هیچ ارتباطی با این تشعشعات خطرناک و سرطان‌زا ندارند. به بیان دیگر تشعشعات یکسان نیستند و شامل انواع مختلفی می‌شوند.

هم اکنون ما با استفاده از پرتوها یا تشعشعات خاصی قادر به پخش موسیقی از طریق یک بلوتوث هندزفری یا بلوتوث اسپیکر هستیم. حتی نور خورشیدی که به زمین تابیده و حیات را امکان‌پذیر می‌کند یک نوع تشعشع است. موج‌های رادیویی همگی از جنس تشعشعات هستند و با استفاده از همین فرآیند است که می‌توانید کانال تلویزیون خود را تعویض کنید. اگر این تشعشعات برای انسان و سلامت جسمانی وی مضر باشند، باید پیش از این هم شاهد این موضوعات می‌بودیم. تشعشعات مربوط به اتصال وای‌فای نیز از همین دسته محسوب می‌شوند و به هیچ عنوان برای سلامت انسان‌ها خطرآفرین نخواهند بود.

مهم‌ترین عاملی که در بررسی پرتوها یا تشعشعات باید مورد بحث قرار گیرد و در رابطه با آن اطلاعات پایه‌ای داشته باشیم، شناخت تفاوت مابین پرتوهای یونیزان (ionizing) و غیریونیزه (non-ionizing) است. پرتوهای یونیزان خطرناک هستند و شامل تشعشعات اشعه ایکس، اشعه گاما، بخشی از نور ماوراء بنفش و … می‌شوند. عنصر کلیدی در شناخت تشعشعات رادیویی مربوط به طول موج پرتو مد نظر است.

پرتوهای یونیزان برای تحریک الکترون و خارج کردن آن‌ها از مدار اصلی خود انرژی پتانسیل لازم را دارند، از اینرو این نوع پرتوها یا تشعشعات را با نام پرتوهای یونیزان نامگذاری کرده‌اند. قرار گرفتن در معرض این نوع از تشعشعات برای سلامت موجودات زنده فوق‌العاده خطرناک است. حتی قرار گرفتن در معرض پرتوهای کوچک و با طول موج پایین یونیزان نیز در دوره‌های زمانی طولانی می‌تواند منجر به بروز مشکلات چشمگیری در سلامت انسان و همچنین افزایش احتمال ابتلا به سرطان شود. تشعشعات یونیزان حتی می‌توانند منجر به ایجاد جهش سلولی در انسان‌ها شده و به واقع پیامدهای ناگوار و جبران ناپذیری را به همراه داشته باشند. حتی در هنگامی که از این پرتوها با هدف مفید استفاده شود (نظیر استفاده از اشعه ایکس به منظور تشخیص انواع خاصی از بیماری‌ها) باز هم ممکن است خطراتی وجود داشته باشد. بنابراین در این شرایط از لوازم و اجزاهای کاملا پیشرفته، اختصاصی و حفاظت شده‌ای استفاده می‌شود تا شرایط موجود کاملا کنترل گردد. در این نوع فرآینده سعی می‌شود تا تماس مستقیم افراد با اشعه ایکس به حداقل میزان ممکن خود کاهش داده شود. بنابراین تشعشعات و پرتوهایی که باید از آن‌ها بیم داشته باشیم و دوری کنیم، تشعشعات یونیزان هستند.

اما در سمت مقابل تشعشات غیریونیزه قرار دارند. تشعشعات غیریونیزه انرژی لازم به منظور تبدیل یونیزه کرده اتم‌ها یا تبدیل آن‌ها یه یون را دارند. تشعشعات همچون اشعه مادون قرمز، نور مرئی، امواج رادیویی و … همگی از این نوع تشعشعات محسوب می‌شوند. شاید به دنبال دلیل و مدرک رسمی‌تری در این رابطه باشید! سازمان بهداشت جهانی (The World Health Organization) که اغلب در تعیین خطرات ناشی از انواع مواد و … بسیار محتاطانه عمل کرده و در صورت وجود هر نوع خطر کوچکی آن را کاملا خطرناک می‌داند و توصیه می‌کند که از آن دوری شود، به طور رسمی اعلام کرده که تشعشعات ناشی از بسامدهای رادیویی و تشعشعاتی که در گوشی‌ها و سایر لوازم ارتباطی کنونی و مدرن استفاده می‌شود هیچ خطری برای سلامت انسان‌ها ندارد. دقت داشته باشید که تشعشعات وای‌فای شامل تمامی این موارد می‌شوند. بنابراین تشعشعات وای‌فای هیچ خطر جدی برای ما انسان‌ها نخواهند داشت و تمامی مقالات و شایعاتی که در این رابطه با آن‌ها مواجه شده‌اید بی پایه و اساس علمی محسوب می‌شوند.

تاثیر فاصله و شدت تشعشعات غیریونیزه

شاید جالب باشد که در رابطه با مایکروویوها هم اطلاعاتی داشته باشید. همانطور که می‌دانید بسیاری از افراد عقیده دارند که استفاده از مایکروویو منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان می‌شود، چرا که در این دستگاه از تشعشعات خاصی به منظور پخت غذا استفاده می‌شود. اما موضوع اصلی مربوط به خود غذا و پخته یا گرم شدن آن نمی‌شود. بحث اصلی در زمانی پیش می‌آید که دست شما یا هر نقطه از بدنتان با فاصله بسیار ناچیزی تحت تابش مستقیم پرتوهای غیریونیزه و با شدت زیاد قرار می‌گیرد. به طور میانگین مگنترونی که در مایکروویوها استفاده می‌شود در حدود 700 وات انرژی تولید می‌کند و این انرژی با استفاده از تدابیر دقیقی که در ساخت بدنه مایکروویوها در نظر گرفته شده به طور کامل و بدون هیچ مشکلی تخلیه می‌شود. حتی اگر مایکروویو شما به درستی عمل نکند باز هم شما با مشکل خاصی مواجه نخواهید شد چرا که پرتوهای غیریونیزه مایکروویو هم هیچ آسیبی به سلامت شما نمی‌رسانند. به بیان دیگر بررسی‌های علمی نشان داده که حتی قرارگرفتن انسان در فواصل ناچیز نسبت به تشعشات غیریونیزه و با شدت بالای تولید شده توسط مایکروویوها نیز برای سلامت وی هیچ خطری ایجاد نمی‌کند.

همانطور که اشاره داشتیم به طور میانگین مگنترونی که در مایکروویوها استفاده می‌شود در حدود 700 وات انرژی تولید می‌کند، این موضوع در حالیست که مودم وای‌فای شما قادر به تولید انرژی در حدود 1 وات است! اگر بخواهیم شدت و قدرت انرژی تولید شده توسط یک روتر وای‌فای را تصور کنیم، می‌توانیم شدت آن را مانند یک حباب بسیار کوچک در اطراف روتر در نظر بگیریم. با انرژی یک واتی که توسط روتر وای‌فای شما تولید می‌شود، شما تقریبا باید تمام عمر خود را به منظور گرم کردن حجمی کمی از آب با استفاده از انرژی تولیدی آن صرف کنید! حال این انرژی و تشعشعات وای‌فای غیریونیزه آن چگونه می‌تواند منجر به بی‌خوابی شما در طول شب شده و یا به سلامت شما آسیب وارد کند؟!

دستگاه‌های این چنینی مطابق با قانون معکوس مربع (Inverse-square law) عمل می‌کنند. قانون میدان معکوس یک قانون فیزیکی است که می‌گوید مقدار یا شدت تابش امواج خطی رابطه معکوسی با فاصله دارد. در تصویر فوق این موضوع نمایش داده شده است. همانطور که می‌بینید با پیشروی نقطه A از منبع به سمت بخش‌های r، 2r و 3r پرتوهای کمتری جذب می‌شود. این قانون برای رادیو، مایکروویوها، نورهای مرئی و تمامی امواج و تشعشعات طبیعی که در محیط اطراف ما وجود دارند صدق می‌کند.

بنابراین هرچه از تشعشعات وای‌فای فاصله بگیریم از شدت آن‌ها کاسته می‌شود و این قانون بسیار ساده است. با این وجود ما به شما اطمینان می‎‌دهیم که حتی اگر مودم وای‌فای خود را بالای سرتان قرار داده و سپس سعی در خوابیدن داشته باشید، باز هم هیچ مشکلی برای شما ایجاد نمی‌شود. تشعشعات وای‌فای مودم نه مزاحمتی برای خوابیدن شما ایجاد می‌کند و نه منجر به آسیب رساندن به سلامت جسمانی شما می‌شود! این موضوع در تحقیقات بسیار متنوع و گسترده‌ای به اثبات رسیده و همانطور که اشاره داشتیم سازمان بهداشت جهانی نیز این امر را تثبیت کرده است. بنابراین گول مقالات ارائه دهنده اخبار نادرست را نخورید و نسبت به آگاه‌سازی سایر افراد و دوستان خود نیز اقدام کنید.

منبع: howtogeek

پژوهشگر، استاد راهنما و مشاور، مدیر گروه پژوهشی سیمیا
علاقمند به علوم حوزه پزشکی،روانشناسی، رباتیک، نجوم، محیط زیست و فناوری

خیلی ممنون از این مطلب مفید و کاربردی.واقعا چند وقت بود فکر منو خیلی مشغول کرده بود.خیالم راحت شد…

خواهش می‌کنم، بله واقعا این موضوع به معضلی تبدیل شده که خوشبختانه به هیچ عنوان پایه و اساس علمی نداره
موفق باشید

مسخره بود
دانشمندها چند تا موش رو در معرض اشعه وای فای قرار دادند و بعد از مدتی مو ها مبتلا به سرطان شدند
اتفاقا با کتمان و انکار سرطانزا بودن وای فای شرکتهای موبایل و ارائه دهنده اینترنت دارن پول پارد میکنن. دانشمندانی که تحقیق کردن و اثبات کردن وای فای مضر هست تهدید به مرگ میشن و اجازه ندارن تتیجه تحقیقاتشون علنی بشه
چه سودی از آسیب به مردم عاید شما میشه که همچین مقاله غیرعلمی چاپ کردین؟

اگه میگین هیچ ضرری نداره و فقط باعث ایجاد ترسه و استفاده تجاری داره ،باید یادآوری کنم در مورد امواج موبایل ، سالها اخبار ضد و نقیضی درباره مضرات امواج منتشر میشد، عده ای میگفتن ضرری نداره و عده ای میگفتن ضرر داره،اما وقتی زمان نسبتا زیاد رو استفاده داشتی درد گوش یا سر رو بعد از مدتی حس میکردی،یا جایی خوندم که تحقیقات علمی میگه افرادی که استفاده بیشتری از موبایل دارن احتمال بروز سرطانی خاص (درست یادم نیست،فکر میکنم سرطان مغز) رو بیشتر دارن، با اینحال عده ای باز میگفتن ضرری نداره یا لااقل سکوت میکردن،چون یا سودی براشون داشت یا نمی خواستن بپذیرن،اما بعد از مدتی دیگه نمی شد پنهانش کرد و اکثرا پذیرفتن، امواج وایرلس هم به احتمال زیاد همینطوره.

والا من چهار پنج دقیقه که با گوشی کنار گوشم حرف میزنم سرم سنگین میشه الان یا رو اسپیکر میزارم یا پیام میدم
به وای فای هم نمیشه اطمینان کرد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

وبسایت

اگر باتری گوشی شما به درستی شارژ نمی‌شود، به طور قطعی نمی‌توان گفت که دلیل موضوع خرابی…

کلیک | نبض فناوری و اطلاعات
دریچه ای به دنیای تکنولوژی


با ما همراه باشید

click.ir © کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به رسانه کلیک است.

عوارض اشعه ي واي فاي

click.ir © کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به رسانه کلیک است.

همرسانی در

ایمیل

فیسبوک

Messenger

عوارض اشعه ي واي فاي

Messenger

توییتر

گوگل +

بالاترین

واتس‌اپ

لینک را کپی کنید

این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود

در روزهای گذشته خبری درباره شرکت اپل منتشر شد که این شرکت عمدا در عملکرد تلفن‌های قدیمی آی‌فون دستکاری می‌کند. اپل تایید کرد که مدل‌هایی از تلفن‌های خود را قدیمی می‌شوند، عمدا کند می‌کند.

بیشتر بخوانید: اپل عمدا آی‌فون‌های قدیمی را کند می‌کند

از شما خواسته بودیم تا سوال‌های تان مرتبط به موضوعات فناوری را از طریق فرم #ازمابپرس به ما بفرستید، تا به پاسخ آن‌ها بپردازیم.

در این مطلب به شماری از پرسش‌های مخاطبان بی‌بی‌سی پاسخ می‌دهیم.

مباحث و تحقیقات درباره ضررهای احتمالی وای‌فای چند سال است ادامه دارد. در تمامی این پژوهش‌ها حکمی قطعی درباره این که آیا امواج وای‌فای ضرر دارد یا نه صادر نشده است.

در این مورد باید به چند مطالعه نظر انداخت و تمام ابعاد آن را در نظر داشت.

آژانس بین‌المللی تحقیق سرطان که بخشی از سازمان بهداشت جهانی است، میدان‌های الکترومغناطیسی رادیویی را به عنوان احتمال “۲ b” در رده عوامل خطرساز سرطان طبقه بندی کرده است که امواج وای‌فای و امواج تلفنی هم مشمول این میدان‌های الکترومغناطیسی است. اما این به هیچ عنوان مدرکی برای اثبات آن نیست.

طبقه‌بندی احتمالی ” b۲” نه تنها شامل وای‌فای بلکه قهوه، نجاری و ترشی سبزیجات هم می‌شود. اما موارد ادعاشده در این طبقه ثابت نشده‌اند.

یک پژوهش در سال ۲۰۱۱ مدعی شد که ارتباطی میان استفاده تلفن‌های همراه و نوعی از سرطان مغزی پیدا کرده است. از سوی دیگر یک پژوهش تحلیلی دیگر که بر اساس اطلاعات و داده‌ها انجام شده بود نتیجه گرفت که هیچ ارتباطی میان امواج تلفنی و سرطان مغزی وجود ندارد.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید که در مطالعات علمی به خاطر پیدا کردن ارتباط میان امواج فرکانس رادیویی وای‌فای و سرطان هیچ مدرکی ارایه نشده است.

سازمان بهداشت جهانی نتیجه‌گیری می‌کند که هیچ‌ ارتباط مستندی میان امواج وای‌فای و خطر برای سلامتی انسان تاکنون پیدا نشده است. اما با این وجود ابهاماتی هم در این زمینه وجود دارد.

نگرانی‌هایی که در این زمینه چند سال پیش هم مطرح شده بود، این موضوع را در بحث رسانه‌ها جا داد.

در سال ۲۰۱۱، دکتر آنی ساسکو از موسسه سلامت عمومی، اپیدمولوژی و توسعه بوردو گفت: “اگر عمق نفوذ امواج الکترو مغناطیس به مغز چهار سانتیمتر باشد، در بزرگسالان به منطقه گیجگاهی (Temporal lobe) خواهد رسید که وظایف چندانی بر عهده ندارد اما در کودکان این میزان نفوذ مناطق مرکزی‌تر مغز را تحت تاثیر قرار خواهد داد.”

به گفته او:”علاوه بر این جمجمه کودکان نازک‌تر است و کمتر می تواند نقش حفاظتی داشته باشد و میزان آب موجود در مغز آن ها نیز بیشتر است و می‌توان گفت دلایل زیادی وجود دارد که نشان می دهد میزان جذب اشعه در کودکان بیشتر است.”

در همان سال‌ یک تحقیق اروپایی که در نشریه موسسه ملی سرطان آمریکا منتشر شد به این نتیجه رسیده بود که احتمال ابتلا در کودکانی که از تلفن همراه استفاده می کنند، نسبت به کودکانی که از این وسیله استفاده نمی کنند افزایش نمی یابد.

منتقدان این نظریه می گویند که تحقیقات در یک دوره زمانی کوتاه مدت انجام شده است و اطلاعات مورد استناد هم تاریخ گذشته هستند.

نیما اکبرپور از بخش کلیک بی‌بی‌سی فارسی به این سوال پاسخ داده است:

پیش از هر چیز باید بپرسیم آیا اینترنت می‌تواند بر اقتصاد تاثیر مثبتی بگذارد؟

احتمالا این تصور پیش آمده که اینترنت می‌تواند سود همه بنگاه‌های اقتصادی را افزایش دهد. اما واقعیت این است که اینترنت در بیشتر روی کسب‌وکارهایی که محصولات دیجیتال (موسیقی، کتاب، نرم‌افزار، فیلم، رزرو آنلاین) دارند، تاثیری مثبت می‌گذارد. چرا که روند ارسال کالا که یک محصول دیجیتالی است از منبع به خریدار را سهل می‌کند.

اما در مورد کسب‌وکارهای دیگر لزوما این تاثیر، مثبت نیست و به پارامترهای مختلفی وابسته است. یکی از این چالش‌ها این است که کسب‌وکارهای بزرگ به راحتی می‌توانند فروشگاه‌های آنلاین کوچک را ببلعند و اجازه حضور به آنها ندهند. از سویی دیگر مصرف‌کنندگان ترجیح می‌دهند به سراغ غول‌های فروش آنلاین بروند تا بتونند از گزینه‌های گسترده‌تری برخوردار باشند.

اما از سوی دیگر اینترنت باعث حضور استارتاپ‌هایی می‌شود که نیازهای تازه‌ای را برای کاربران روزافزون اینترنت تعریف کرده و به آنها پاسخ می‌دهد. این استارتاپ‌ها کمک می‌کنند تا کاربران به جای استفاده از روش‌های سنتی خرید، روش‌های جدیدی را جایگزین کنند. برای مثال به جای آن که غذای خود را از رستوران سفارش دهند، وعده غذایی را از میان غذاهای خانگی انتخاب کنند. نیازی که پیش از آن به این شکل وجود نداشت.

به سوال اصلی تاثیر اینترنت بر اقتصاد ایران که برگردیم؛ هر چه سرعت اینترنت افزایش و قیمت آن کاهش یابد، افراد بیشتری به استفاده از اینترنت برای انجام کارهای روزمره روی می‌آورند.

معنای این مساله افزایش کاربران اینترنت و در نهایت مشتریان فروشگاه‌ها و بنگاه‌های آنلاین است. این روند با افزونی جایگزین کردن گوشی و تبلت به جای کامپیوترهای شخصی، سرعتی دوچندان گرفته است. دو عامل نفوذ اینترنت و سرعت بر تعداد کاربران اینترنت اثر مستقیم دارند و هر گونه افزایش در این موارد، حداقل برای بخشی از کسب‌وکارها رونق به همراه خواهد آورد.

این مطلب برای پاسخ به سوال‌های شماری از مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی که از طریق صفحه #ازمابپرس فرستاده‌اند، تهیه شده است.

شما هم می‌توانید سوال‌های خود را از طریق این صفحه یا فرم‌هایی در مطالب دیگر وبسایت برای ما بفرستید، تا سوال‌های شما به مطالب و گزارش‌های بی‌بی‌سی فارسی تبدیل شوند.

اینجا درباره #ازمابپرس بیشتر بخوانید.

پاسخ به سوالات پزشکی و جنسی شما ، در مجله دلگرم کلیک کنید…

© تمامی حقوق این سایت برای مجله اینترنتی دلگرم محفوظ است / هر گونه کپی جزئی و کلی از مطالب دلگرم تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

عوارض اشعه ي واي فاي
عوارض اشعه ي واي فاي
9

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.