عوارض جوشکاري روي چشم

خواص دارویی و گیاهی

سوختگی چشم‌ها در جوشکاری

چشم ‌ها تحت تاثیر یک مکانیسم خاص تا حد ممکن از خودشان در برابر نورهای مرئی مضر مراقبت می‌کنند، اما اشعه‌ هایی که تنها یک طول موج از آنها هنگام جوشکاری مرئی هستند، آنقدر برای چشم مضرند که دیگر هیچ مکانیسمی نمی‌تواند از چشم‌ها در این خصوص محافظت کند.

البته این پیامد تاخیری است و فرد در ابتدا متوجه مشکل نمی‌شود و به تدریج بر اساس مدت و میزان تابش اشعه جوشکاری به چشم‌ ها، چند ساعت بعد علائم ظاهر می‌شوند.

 

راه های بهبود سوختگی چشم ها :

1- بهترین و موثرترین اقدام در برخورد با جوش ‌زدگی چشم ‌ها، شستشوی هر دو چشم با آب و خشک کردن و بستن آنها با پارچه ‌ای تمیز برای مدت چند ساعت است تا هیچ نوری وارد چشم‌ها نشود.

برخی خود را در تاریکی اتاق محبوس می‌کنند که این کافی نیست، بلکه باید چشم‌ ها بسته باشند و تا چند ساعتی به هیچ وجه آنها را باز نکرد.

 

2- از یک مسکن قوی مثل استامینوفن کدئین دار برای ایجاد یک خواب راحت استفاده کنید (حداقل برای چند روز، هر 6 ساعت یک تا دو عدد استامینوفن).

 

3- هر 6 ساعت یک بار، بانداژ چشم‌ها را باز کنید و ترشحات آن را با آب تمیز بشویید و مجددا ببندید و تا چند روز از عینک آفتابی در محیط‌ های باز استفاده کنید تا اگر کمی هم حساسیت باقی مانده است، بر طرف شود.

 

4- از قطره‌های چشمی بی‌ حسی که این روز‌ها باب شده است، جدا بپرهیزید، زیرا برای چشم‌ها خیلی مضر هستند و زمینه زخم‌های قرنیه را فراهم می‌کنند.

استفاده از هر نوع قطره چشمی بدون تجویز چشم پزشک جدا ممنوع است.

 

5- هر بار که این عارضه به سراغ شما می ‌آید، یک لایه از قرنیه چشم شما تخریب می‌شود و اگر این کار چند بار تکرار شود، در مدت کوتاهی به بیماری آب مروارید مبتلا خواهید شد.

دکتر کیوان رضوانی – جام جم

 

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن بهداشت و سلامت سایت، اینجا را کلیک کنید.

 

* مطالب مرتبط :

عوامل موثر بر بینایی

افراد در معرض خطر نابینایی و کم‌ بینایی

چرا معاینه ی چشم اهمیت دارد؟

مواد غذایی مفید برای تقویت چشم و بینایی (1) و (2)

باورهای غلط درباره چشم (1) و (2)

از چشم ها مراقبت کنیم

آیا چشم های شما نفس می کشند؟

بخش تغذیه و سلامت تبیان

آرگون از واژه یونانی(αργον) به معنی تنبل گرفته شده است. هنری کاوندیش در سال 1785 تصور می‌کرد که آرگون در هوا وجود دارد؛

گاز آرگون گازی بی بو ،بی رنگ ،که تحت تأثیر ولتاژ بالا به رنگ متمایل به آبی روشن در می آید. این گاز در سال توسط Lord Rayleigh فیزیکدان انگلیسی و William Ramsay شیمیست اسکاتلندی در سال 1894 کشف گردید گازآرگون بسیار ساکن و ناشناخته در ترکیبات واقعی شیمیایی است.آرگون به مقدار کم در اتمسفر است و جدایش آن از هوا صورت می گیرد .

به صورت عادی به آزمایشگاه حمل نمی شود بلکه به صورت سیلندرهای تحت فشار ارائه می شود ، گاز آرگون از تقطیر جز به جز هوای مایع به دست می آید زیرا اتمسفر زمین حاوی 0.94 % آرگون می باشد. در اتمسفر مریخ 1.6 درصد آرگون 40 و حدود 5 ppm آرگون 36 وجود دارد.

گاز آرگون قابلیت حلالیت در آب را دارد و همانطور که گازاکسیژن در آب حل می شود آرگون نیز حل می شود. گاز آرگون گازی بیرنگ ، بی بو است و به هر دو حالت مایع و گاز موجود می باشد. آرگون گاز بی اثر است و ترکیب شیمایی خاصی تا کنون از این عنصر شناخته نشده است مثل گازهای کریپتون گزنون و رادون.

گاز آرگون در طبیعت از ترکیب سه نوع ایزوتوپ تشکیل شده است. تعداد 12 رادیوکتیو دیگر نیز از این عنصر شناخته شده است .
موارد استفاده گاز آرگون شامل لامپهای الکتریکی ، لامپهای فلورسانس با فشار 400 پاسکال و در صنعت عکاسی و لامپهای گرم و مشتعل مورد استفاده قرار می گیرد. آرگون همچنین به علت اینکه یک گاز بی اثر است در جوشکاری برقی و برش کاری و به عنوان روکش برای تولیدات تیتانیوم و دیگر عناصر واکنش دهنده مورد استفاده قرار می گیرد. و یک عامل حفاظتی برای رشد کریستالهای ژرمانیوم و سیلیسیوم می باشد.

خود الکترود در جوش مصرف نمی شود در حالیکه در جوش قوس فلزی الکترود در جوش مصرف می شود. در این نوع جوشکاری از سیم جوش(Filler metal) بعنوان فلز پرکننده استفاده می شود.و سیم جوش شبیه جوشکاری با اشعه اکسی استیلن(MIG/MAG)در جوش تغذیه می شود.

نام جدید این فرایند G.T.A.W و نام آلمانی آن WIG می باشد. همانطور که از نام این فرایند پیداست گاز محافظ آرگون میباشد که ترکیب این گاز با هلیم بیشتر کاربرد دارد


آسيبهاي اکولوژي گاز آرگون گزارش نشده است. در طبيعت آرگون به صورت گازي وجود دارد. آرگون در مناطقي که تصفيه انجام ميشود، آرگون به سرعت منتشر ميشود.
تاثيرگاز آرگون بر گياهان يا جانوران هنوز شناخته نشده است. به نظر ميرسد که آرگون براي محيطهاي آبي خطرناک نباشد.
گاز آرگون فاقد مواد شيميايي تهي از ازن است و جز آلاينده هاي تقسيم بندي شده در DOT)Department of Transportation) آمريکا محسوب نمی شود.

مشكلات ريوي،حنجره و مجاري ادراري بخصوص در كار با بخار مواد خطرناكي مثل كادميوم، نيكل، بريليوم ، كروم و ارسنيك كه در دود جوشكاري با مواد فوق موجود است.

مشكلات مزمن تنفسى مثل برونشيت،آسم،التهاب ريه ها،كاهش حجم ريه ها ، رسوب غبار يا سيليس يا اكسيد آهن در ريه ها و مشكلات قلبي، پوستي، كاهش شنوائی و مشكلات گوارشي مثل التهاب مزمن معده و روده ها و زخم معده و اثني عشر و صدمات كليوی از ديگر عوارض طولانی مدت جوشكاري است.

در بعضى جوشكارى ها احتمال سقط جنين و تاخير در حاملگى در همسران جوشكارها بيشتراست كه احتمالا بدلائل زير است:

جوشكارى با آزبست براي عايق كردن و پوشاندن سطوح با آزبست باعث رسوب آزبست در ريه ها و افزايش احتمال سرطان ريه و پرده جنب ميشود.به همين علت براي جوشكاري نزديك سطوح آزبست دار بايد كليه جوانب ايمني مثل ماسك مخصوص رعايت شود.


گرماي شديد جوشكاري و مذاب و جرقه مربوطه ميتواند باعث سوختگي شود.سوختگي و ضايعات چشمي ميتواند ناشي از مذاب، تكه هاي فلز،جرقه و الكترود داغ باشد. بعلاوه گرماي زياد و مدت طولاني در گرما ماندن ميتواند باعث گرمازدگي شود.جوشكار ها ميبايستي از علائم گرمازدگي ( مثل احساس خستگي، سرگيجه، كاهش اشتها، تهوع، درد هاي شكمي و تحريك پذيري) اطلاع داشته باشند .

نور شديد جوشكاري باعث صدمه به شبكيه چشم و اشعه مادون قرمز باعث صدمه به قرنيه و ايجاد آب مرواريد ميشود.اشعه ماوراي بنفش ميتواند باعث برق زدگي چشم شود (حتي در مدت كمتر از يك دقيقه). علائم برق زدگي بعد از چند ساعت ظاهر شده و شامل احساس وجود شن يا جسم خارجي در چشم، تاري ديد، درد شديد، ريزش اشك، سوزش چشم و سردرد است.

اشعه از مواد اطراف منعكس شده و حدود نصف برق زدگي ها در كساني است كه جوشكاري نميكنند. عدم استفاده از وسائل حفاظتي و برق زدگي هاي مكرر باعث صدمه دائمي چشم ميشود. سوختگي پوست در اثرمجاورت با اشعه ماوراي بنفش مشابه آفتاب سوختگي است و احتمال سرطان پوست را زياد ميكند.


4. صدا

صدا علاوه بر كاهش شنوائي باعث ايجاد استرس و فشار عصبي ، بالا رفتن فشار خون و بيماري هاي قلبي ميشود. كار كردن در محيط هاي پر سرو صدا باعث خستگي ، عصبي شدن و تحريك پذيري ميشود. در سر و صداي بالاي 85 دسي بل حتما بايد از گوشي محافظ استفاده كرد.

جوشكارها در معرض كمردرد ، شانه درد ،دردهاي زانو ،التهاب عضلات ،مفاصل و رباط ها هستند . وضعيت كاري مثل كار بالاي سر ، لرزش و بلند كردن بار سنگين از عوامل موثر هستند. براي پيشگيري از اين مشكلات راه حل هاي زير را ميتوان به كار برد :

کاربر گرامی چنانچه پیرامون عوارض جوشکاری آرگون سوالی داشتید. در پائین همین صفحه در قسمت نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

 

در سلامت ۲۰ آذر ۱۳۹۶ ۰ 72,849 بازدید

سیب زمینی برای برق زدگی چشم ، درمان برق زدگی چشم طب سنتی ، علت برق زدگی چشم در جوشکاری ، برق زدن در چشم

حتما همه شما افرادیکه رو که در اثر جوشکارى، دچار برق زدگى چشم شده اند دیدید!

این افراد ، بعلت عدم استفاده از عینک مخصوص حین جوشکارى، دچار درد شدید چشم، سردرد و حتى تهوع و استفراغ میشن!

متاسفانه این مشکل در جامعه بسیار شایع هست! لذا همه ما باید درمان صحیح اون رو یاد بگیریم!

١. در اولین قدم،باید چشمها رو خوب با آب بشورید، خشک کنید، و با پارچه اى تمیز بطور کامل چشمهاتون رو ببندید!

٢. براى حدودا ٨-١٢ ساعت باید چشمها بطور کامل با پارچه بسته باشن، طوریکه هیچ نورى وارد چشم نشه! اینکه برخى افراد فقط به یک اتاق تاریک میرن و استراحت میکنن فایده اى نداره! بلکه باید چشمها کامل با پارچه تمیز بسته بشه، بطوریکه فرد پلک هم نزنه!

٣. از یک مسکن قوى مثل استامینوفن کدئین یا ایبوبروفن حتما استفاده کنید! تا هم درد چشم کمتر بشه هم بتونید بخوابید! (هر ۶ ساعت یک یا دو قرص)

۴. هر ۶ ساعت بانداژ چشم رو بردارید، ترشحات جمع شده رو پاک کنید و مجدد چشم رو با پارچه ببندید

۵. و اما نکته بسیار مهم!!:

به هیچوجه از قطره هاى بى حس کننده چشم استفاده نکنید! بسیارى از بیماران بطور سرخود قطره ى (تتراکایین) رو از داروخانه میگیرن و توى چشم میریزن! یا از شما بعنوان پزشک میخوان که براشون نسخه کنید! یادتون باشه نسخه کردن این قطره تتراکایین ممنوعه! وحتى پیگرد قانونى داره! این قطره فقط باید درمرکز درمانى،اونهم براى جراحیهاى چشم استفاده بشه! خطر بزرگ استفاده ازین قطره، سوراخ شدن قرنیه است! پس یادمون باشه که هنگام برق زدگى چشم،فقط چشمها رو ببندیم و مسکن بخوریم! معمولا بعد از ١٢ساعت این مشکل برطرف میشه و عارضه خاصى بجا نمیذاره! اما استفاده از قطره تتراکائین،باعث آسیب جدى قرنیه میشه!

برق ضدگی چشم : افرادی که در مشاغلی مانند جوشکاری مشغول هستند در صورت برق ضدگی چشم باید سیب زمینی را به صورت ورقهای نازک بریده بعد روی چشم بگذارند چون ورقهای سیب زمینی گرم شدند آنها را تعویض گردانید

۲۱ مرداد ۱۳۹۷

۲۱ مرداد ۱۳۹۷

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

نظرdocument.getElementById(comment).setAttribute( id, a8e93787ed4266b6ad377b29b070c863 );document.getElementById(b1ca362b4a).setAttribute( id, comment );

نام *

ایمیل *

وب سایت

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت ساتین محفوظ است، استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع با لینک مستقیم بلامانع است.

© Copyright 2018, All Rights Reserved. | Powered by saten

 

آسیب ها و بیماری های چشمی در صنعت (بهداشت و راه های پیشگیری از بروز آنها)

وحید عرفانی، شركت نفت فلات قاره ایران

 

چشم یكی از اندام های بسیار حساس بدن است. داشتن چشم سالم و بینایی خوب در محیط كار، با ارزش می باشد. اگر بخواهیم كه چشم های ما برای تمام مدت عمر به ما خدمت كنند، باید بیشترین دقت در مراقبت از آنها، به عمل آید. رعایت نكات بهداشتی و ایمنی در سلامت چشم بسیار اهمیت دارد. برای حفظ و بهداشت چشم در محیط كار بایستی آنها را از پیش آمدها و آسیب های ناشی از كار، عفونت و بیماری های چشمی كه واگیردار هستند، در امان نگه داشت.

حدود 7 تا 6 درصد پیش آمدهای ناشی از كار را حوادث چشمی مانند:  كوفتگی، زخمی شدن، جسم خارجی، سوختگی ها، ضربه ها و غیره تشكیل می دهند. حوادث چشمی تقریبا 3/1 علت كوری ها را در بر می گیرد. در كارهای خاص، برخی از آسیب های چشمی، آشكارتر است. به عنوان مثال : مكانیك های اتومبیل، تراشكاران یا چكش كاران بیشتر در معرض اجسام خارجی قرنیه هستند. افرادی كه در نزدیكی اشعه مادون قرمز می باشند، مانند: كارگران شیشه سازی، معادن، ذوب فلزات و غیره، دچار بیماری آب مروارید (كاتاراكت) می شوند. مواد شیمیایی بیشتر موجب سوختگی صلبیه، ملتحمه و گاهی زخم قرنیه می گردند. چشم نه تنها از بیرون در معرض تهاجم قرار دارد، بلكه از راه های داخلی (آسیب دیدن رگ ها، یا عصاب، به ویژه ناشی از سموم) نیز هدف خطرهای گوناگون می باشد.

 

عوامل خطرناك برای چشم:

عوامل مهمی كه می توانند سلامت چشم ها را در محیط كار به خطر بیاندازند، عبارتند از:

سوختگی ها، انفجار، تصادف، آتش سوزی، پرتوها، مواد شیمیایی، ضربه ها، جوشكاری غیر استاندارد و بدون ماسك، ورود اجسام خارجی و گرد و خاك به درون چشم، عفونت ها و غیره.

 

الف- اجسام خارجی در چشم:

ذراتی كه وارد چشم می شوند ممكن است حدقه چشم را سوراخ كرده، باعث آسیب به بافت های داخل چشم شده و احتمالا ایجاد عفونت نمایند. جسم خارجی ممكن است با چشم عادی دیده نشود، اما با كمك یك چراغ دستی با نور مایل و یك ذره بین به خوبی قابل دیدن است. اجسام خارجی در داخل چشم مانند حشره، گرد و خاك، سنگ ریزه، یا مژه های جدا شده، معمولی ترین اجسام خارجی هستند كه وارد چشم می شوند و بیشتر اوقات هم به آسانی قابل بیرون آمدن می باشند، ولی گاهی لازم است با كمك وسایل خاص چشم پزشكی بیرون آورده شوند. جسم خارجی معمولا به دنبال چكش كاری، تراشكاری، استفاده از اسكنه و قلم درز خراب ( به ویژه اگر سر آنها خراب باشد)، سوهان كاری، ریخته گری، كار با سنگ های سمباده و روی سفیده چشم یا قرنیه پایدار بماند و یا متحرك باشد. همچنین ممكن است پس از آسیب رساندن به چشم، دیواره چشم را سوراخ نموده، داخل كره آن گردد.

 

 یادآوری:

 

ب – زخم های چشم:

تمام زخم های چشم خطرناك هستند، حتی یك خراش سطحی، می تواند موجب ایجاد زخم روی چشم و عفونت آن و نیز حتی كوری بشود. زخم قرنیه، یكی از فوریت های پزشكی است كه ممكن است به علت خراش یا ضربه های جسم خارجی داخل چشم، عفونت های میكروبی و ویروسی و قارچی، یا نارسایی های حساسیت زا بروز نماید. بیشتر زخم های قرنیه در مراكز صنعتی هنگام انجام برخی از كارها، مانند چكش كاری قطعه ها و غیره اتفاق می افتد. فرد آسیب دیده را باید زود به نزد چشم پزشك فرستاد. اثر زخم قرنیه درمان نشده می تواند روی قرنیه بماند و موجب كاهش بینایی شود. چشم بر اثر ضربه، شكستن عینك، براده فلزها، خرده شیشه یا ذراتی كه در چشم فرو می روند خراش برداشته یا دچار ضرب دیدگی می شود.

 

یادآوری:

 

پ – سوختگی های شیمیایی چشم:

سوختگی های چشم 5 تا 10 درصد فوریت های چشمی را شامل می شوند و حدود 60 تا 70 درصد آنها منشاء شیمیایی دارند و در صنایع پیش می آیند. آسیب های ناشی از سوختگی ممكن است در اثر عوامل گوناگون ایجاد شود، مهم ترین آنها عبارتند از: حرارت ( شیء جامد، مایع، بخار )، مواد شیمیایی، آفتاب، الكتریسیته و ، اقدام های اساسی در برابر آن بر حسب نوع وسعت سوختگی متفاوت است. ولی خطر اصلی همیشه ناشی از عفونت است كه باید علیه آن به سرعت اقدام نمود. مواد شیمیایی مهمی كه ممكن است در صنعت در چشم پاشیده شوند و باعث بروز سوختگی شدید و حتی كوری بشوند، عبارتند از: مواد قلیایی( سود سوزآور، آمونیاك، به ویژه در دستگاه های سرد كننده)، اسیدهای صنعتی، حلال ها، روغن ها و تینرها، مواد پاك كننده و غیره. اقدام های اساسی در سوختگی های شیمیایی به ویژه سوختگی های قلیایی، خودداری از مالش چشم، شستشوی سریع ماده شیمیایی از چشم با آب و انتقال فرد آسیب دیده به نزدیك ترین مركز درمانی می باشد. مبتلایان به سوختگی های چشم به دلیل خطر بروز بیماری ها و آسیب هایی مانند عفونت و سوراخ شدن قرنیه، باید توسط چشم پزشك تحت مراقبت و معاینه های پیگیر قرار بگیرند.

 

ت – بیماری های عفونی:

بیشتر بیماری های عفونی ناشی از كار در مراكز صنعتی می  توانند با ناراحتی های چشمی همراه باشند. خیلی از بیمار ی های عفونتی چشم ها، در اثر میكروب های چرك زای معمولی بروز می كنند. میكروب ها ممكن است توسط انگشتان و یا دستمال های آلوده وارد چشم شوند، یا از دیگر قسمت های عفونی به چشم برسند(مانند سینوس ها، یا ممكن است از راه گرد و خاك و یك خراش چشم را آلوده نمایند).  مجموعه گرما، رطوبت و میكروب های فرصت طلب شرایط را برای بروز عفونت مساعد می كنند. اگر بافت پوششی قرنیه آسیب ببیند، احتمال رشد میكروب، زیاد شده و موجب بروز آسیب عفونی می گردد؛  از این رو مراقبت از قرنیه، همیشه عامل پیشگیرنده از عفونت های چشمی است.

 

یادآوری:

 

ث- بیماری آب مروارید شغلی:

پژوهش های دانشمندان ثابت كرده است كه در بین كاركنان مراكز صنعتی، بیماری آب مروارید به علت ضربه های وارده به چشم یا تابش حرارت زیاد (پرتوها)، در هنگام كار ایجاد می شود.

 

ج– ضربه های چشم:

بیشتر ضربه های چشم در مراكز صنعتی، در نتیجه بروز حوادث، انفجار، چكش زدن بر روی فلزها و اتفاق می افتند. برای نمونه ممكن است به دنبال چكش زدن بر روی فلز، تكه ای از فلز چشم را سوراخ كرده، داخل آن شود. ضربه های وارده به چشم می تواند موجب آسیب بافت های اطراف چشم، پارگی و دیگر آسیب ها شود، كه بیشتر بی خطر و زودگذر است. ولی در مواردی باعث بروز آسیب های شدید چشمی می گردد كه در برخی موارد غیر قابل جبران است. در برخورد اجسامی كه به سمت چشم پرتاب می شوند، ممكن است جسم خارجی وارد كاسه چشم گردد.

آسیب های نفوذی به كره چشم معمولا به وسیله اجسام تیز كه با سرعت زیاد پرتاب می شوند، به وجود می آیند. مهمترین آسیب های وارده به چشم از راه ضربه ها، عبارتند از:

خونریزی ملتحمه، ورم یا پارگی قرنیه و ریشه عنبیه، شكستگی استخوان كف چشم، آب مروارید و

 

یادآوری:

 

چ- قرمزی چشم:

قرمزی چشم، یكی از نشانه های شایع بیماری چشم و علت پرخون شدن ملتحمه چشم، سفیده چشم و یا رگ های مژه ای و غیره است. این حالات در نتیجه عواملی مانند تحریك ها، زخم ها، ضربه ها، تومورها، بیماری آب مروارید، پرتوها، خشكی یا افزایش فشار داخلی چشم، بروز می كند.

 

ح- آسیب های چشمی ناشی از پرتوها:

پرتوها(مانند اشعه ماورای بنفش) می توانند موجب تورم و سوختگی های سطحی قرنیه شوند كه با نشانه های درد شدید، قرمزی، ریزش اشك، خارش، حساس شدن به نور، و ناراحتی ناشی از آنها بروز می كند. اگر در زمان كار از عینك حفاظتی و دیگر وسایل ایمنی استفاده نشود این عوارض 6 تا 12 ساعت، پس از تابش پرتوها به چشم ها خود را نشان می دهد. جوشكاران (با برق یا اكسیژن)، كسانی كه از حرارت برای بریدن و ذوب فلزها استفاده می كنند، كارگرانی كه در صنایع بلور و شیشه سازی كار می كنند و به طور مستقیم به شیشه مذاب و فلزهای گداخته (كوره ها) نگاه می كنند، بیشتر در معرض خطرهای ناشی از پرتوها می باشد.

 

یاد آوری:

 

خ – آسیب های چشمی ناشی از جوشكاری:

بسیاری از ماسك های ایمنی كه به وسیله جوشكارها به كار برده می شوند، محافظ كامل چشم در برابر پرتوها و جرقه های جوشكاری هستند، اما بی دقتی در استفاده از آنها ممكن است باعث شود كه چشم های جوشكار در معرض درخشش و جرقه های جوشكاری قرار گیرد كه برای چشم خطرناك هستند؛ در نتیجه فرد آسیب دیده، پس از ترك محیط كار، هنگام شب دچار درد، خارش، سوزش، ریزش اشك، احساس جسم خارجی در چشم و حساس شدن به نور می شود. علت پیدایش این ناراحتی، سوختگی حاصل از پرتو است كه از پرتو جوشكاری آشكار می شود.

 

یادآوری:

 

د- سوزش، خارش و تحریك چشم:

احساس سوزش و خارش و تحریك چشم، از ناراحتی های شایع افراد در صنعت به شمار می روند كه ممكن است ناشی از بیماری های قرنیه، ملتحمه یا پلك، مثلا در اثر حساسیت به مواد شیمیایی و سموم، ضعف و خستگی تشعشع های زیان آور، ذره های گرد و خاك در محیط كار و غیره باشند.

 

ذ- احساس درد و ناراحتی در چشم:

دردهای چشم دارای انواع گوناگون بوده، و اغلب دردناك و ناراحت كننده هستند. بعضی دردها طی در مدت چند ثانیه از بین می روند، اما بیشتر بیماری ها و آسیب های چشم نیروی بینایی را كاهش می دهند. علت درد چشم عفونت ها، سوزش ها، تحریك ها، ضربه های فیزیكی، شیمیایی یا مكانیكی هستند كه موجب افزایش ناگهانی فشار داخلی چشم می شوند. نمونه های آن زخم های قرنیه، جسم خارجی، ورم عنبیه و بیماری آب سیاه شدید(گلوكوم شدید) است. همچنین ممكن است منشاء احساس درد در چشم و نواحی اطراف آن مربوط به نارسایی های ناحیه سر، سینوس ها، استخوان های صورت و یا پوست باشد.

 

ر- ناراحتی های چشم ناشی از نور كم در محیط كار:

شرایط و كیفیت نامساعد محیط های كار، به ویژه از نظر نور می تواند موجب بروز پیشامدها و آسیب چشمی، مانند خستگی چشم، كاهش دید، عدم تطابق، خیرگی چشم  گردد.  به طور كلی نور كافی در محیط كار، سرعت و دقت بینایی و كارآیی افراد را افزایش می دهد و تا اندازه زیاد از بروز آسیب ها در محل كار جلوگیری می كند. كاركردن در نور كم، ممكن است باعث كوری نشود ولی در كارآیی بینایی چشم موثر است.

 

یادآوری:

 

ز- گرد و خاك و گازهای شیمیایی خطرناك:

گرد و خاك، براده های فلز و گازهای شیمیایی خطرناك روی ملتحمه و قرنیه اثرات بدی دارند. این اثرات ناشی از استفاده نكردن از وسایل محافظ چشم در هنگام كاركردن با وسایل و دستگاه ها و نیز موقع تمیز كردن محیط كار یا در هنگام وزیدن باد در كارگاه های پرگرد و خاك و آلوده هستند.

نفوذ گرد و خاك در محیط كاری، موجب التهاب شدید یا مزمن كنار آزاد پلك ها و محل رویش مژه های كاركنان می گردد. همراه گردو غبار، میكروب های بی شماری به چشم منتقل می شوند.

 

یادآوری:

 

راه های پیشگیری از بروز آسیب ها و بیماری چشمی:

 

منابع:

1- اصول و مبانی خدمات بهداشتی، نسرین رحیمی، چاپ اول، انتشارات شهرآب، 1377.

2- پرتوهای یون ساز و بهداشت آنها، دكتر اشرف السادات مصباح، انتشارات دانشگاه تهران، 1376.

3- حوادث و آسیب های شغلی در صنعت، وحید عرفانی، ماهنامه صنعت و ایمنی، شماره 59، 1377

4- مبانی چشم پزشكی، دكتر محمد صادق فره وشی، انتشارات دانشگاه تهران، 1377.

5- وسایل حفاظت فردی، وحید عرفانی، نشریه مشعل، شماره 86، 1376.

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.

طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه

در مورد قرص دمیترون چه می دانید؟ آیا شما آن را با اندانسترون می شناسید؟ از عوارض این دارو با خبر هستید؟ آیا می دانید که این دارو حتما باید با تجویز پزشک و زیر نظر ایشان مصرف گردد؟ چون می تواند عوارض شدید و خطرناکی مثل سندروم سروتونین ایجاد کند. برای کاهش عوارض آن باید بهترین دوز مصرف نسبت به سن و شرایط بیماری شما تجویز گردد. در این بخش از داروهای در مورد علل مصرف، تداخلات دارویی، عوارض، نحوه مصرف این

دوران بارداری یکی از مهمترین بخش های زندگی زناشویی است. در این عرصه از زندگی، زنان باردار دچار تغییراتی در جسم و روان خود می شوند که با داشتن آگاهی و دانش در مورد دوره بارداری هفته به هفته می توانند این دوران را با موفقیت پشت سر بگذارند. اینکه بدانید در هر هفته جنین شما چه تغییراتی کرده و به چه مواد غذایی بیشتر احتیاج دارد، می تواند بسیار هیجان برانگیز و کمک کننده باشد. برای راهنمایی شما عزیزان، کلاس آمادگی بارداری

آبا می دانید ترنس چیست ؟ آیا ترنس همان تراجنسی است؟ تا چه حد با ترنسکشوال (Transsexual)، آشنایی دارید؟ تفاوت بین ترنسکشوال را با همجنسگرایی می دانید یا شما هم فکر می کنید این دو مسئله، یکی هستند؟ جالب است بدانید که ترنس ها در چه شرایطی زندگی می کنند  و روحیات آنها چگونه است. در این مقاله از می خواهیم به بررسی ترنس ، انواع آن ، درمان هورمونی آن و شرایط لازم برای انجام عمل جراحی تغییر جنسیت بپردازیم. اگر می

این زائده گوشتی نرم که بر روی اندام تناسلی ظاهر می شود، زگیل تناسلی خفیف نام دارد. یک عفونت منتقله از راه جنسی ( STI ) ناشی از ویروس پاپیلوم انسانی یا همان HPV می باشد که این روزها زیاد به گوش تان خورده است. زگیل تناسلی خفیف ممکن است باعث درد، ناراحتی و خارش شود. زگیل تناسلی خفیف چیست؟ زگیل های تناسلی به خصوص برای زنان بسیار خطرناک هستند چرا که برخی انواع اچ پی وی می توانند باعث ایجاد سرطان واژن و سرطان

در چند وقت اخیر در شبکه های اجتماعی اینفلوئنسرهای آرایشی و بهداشتی مژه هایی را تحت عنوان مژه مگنتی یا مژه مغناطیسی یا حتی مژه آهنربایی معرفی کرده اند. در این پست قصد داریم ببینیم که مژه های مگنتی که افرادی مثل صدف بیوتی یا هدی بیوتی به شدت این روزها در حال معرفی اونها هستن، دقیقا چی هستن و چه کاربردی دارند. مژه مگنتی (مژه مغناطیسی) چیست؟ یکی از مشکلات مژه های مصنوعی استفاده نسبتا دشوار و برخی عوارض اونهاست. بیشتر مژه های برای

مصرف چه مقدار پروتئین مناسب است؟ مصرف این ماده مغذی به صورت روزانه چقدر لازم است؟ آیا به اندازه کافی از  این ماده ضروری استفاده می کنید؟ چه

دغدغه های این روز های خانواده ها راجع به رفت و آمد بیشتر از قبل شده و دردسر های پهن کردن سفره های مهمونی خیلی ها رو از

امروزه مصرف داروهای گیاهی و استفاده از گیاهان دارویی طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد.با وجود اینکه به نظر می رسد این گیاهان بی ضرر هستند ولی در

آیا شما از آن دسته افرادی هستید که مبتلا به درد پشت هستند؟ آیا به دنبال بهترین راه برای جلوگیری و از بین بردن این مشکل می گردید؟

در کیک ها، شیرینی ها، کوکی ها، شکلات ها و غیره میتوان از گردو استفاده کرد. بنابراین راه های زیادی برای مصرف آنها وجود دارد. فواید گردو بر

بارداری یکی از سخت ترین دوران در زندگی هر مادری به شمار می آید. در این زمان مادر علاوه بر اینکه می بایست مراقب

در دوران بارداری بدون تجویز پزشک متخصص زنان نباید هیچ دارویی مصرف شود. برخی بانوان باردار به مصرف فرآورده های دارویی گیاهی برای رفع

آش اسفناج با گشنیز، برای سردردهایی كه ناشی از سوء هاضمه و اختلال دستگاه گوارشی است، مفید می باشد.

نوشیدن نوشابه ‌درهنگام تشنگی یک اشتباه برای جبران آب از دست رفته بدن است زیرا آسیب فراوانی به کلیه‌ها وارد می‌کند و به مرور از کار افتادگی کلیه‌ها می شود.

یک چرت 20 دقیقه ای برای بدن لازم است.
خواب کوتاه نیمروزی علاوه‌ بر کاهش استرس و افزایش شادابی در فرد، احتمال مرگ و میرناشی ازسکته قلبی را کاهش میدهد.

روزانه 30 دقیقه داخل وان حمام با محلول سرکه سیب و اب وارم بنشینید.
برای درمان مشکلات زنانه مفید است.

جالب است بدانید جنین در داخل رحم مادر نسبت به نور محیط واکنش دارد، همچنین مزه غذاها را نیز احساس می‌کند و همراه با مادر نگران می‌شود

یکی از مهمترین و قدرتمندترین عضلات بدن،عضله های قسمت چهار سر ران هستند که نقش باز و بسته کردن زانو را نیز دارند،در این

مفصل ها محل اتصال دو استخوان به یکدیگر هستند. مفصل زانو یکی از مهم ترین مفصل ها در بدن به شمار می آید. به

بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است9

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.