عوارض سرطان خون در کودکان

عوارض سرطان خون در کودکان

عوارض سرطان خون در کودکان

در این پست برای شما عزیزان عوارض سرطان خون در کودکان را میگوییم.

عوارض سرطان خون در کودکان: ممکن است برخی از سرطان‌های خون تغییر شکل بدهند و این به آن معناست که یک نوع سرطان خونی که در ابتدا ایجاد شده بوده، تبدیل به نوع دیگر شود که این امکان با گذشت زمان وجود دارد.

قوام نصيري تصریح کرد: قانونی وجود دارد که در سرطان‌ها بخصوص سرطان‌های اطفال وقتی که از درمان تومورهای بدخیم، دو تا سه سال بگذرد و بیمار علایمی نداشته باشد، بیش از درصد احتمال درمان و امکان بقا وجود دارد که سرطان‌های خون هم می‌توانند در این زمره قرار داشته باشند.

این آنکولوژیست در مورد نشانه‌هاي سرطان خون گفت:سرطان خون چون در دو سن دیده می‌شود گاهی اوقات ممکن است که علایم متفاوتی داشته باشد. سرطان خون هم در کودکان و هم در بزرگسالان دیده می شود .

وی در مورد نشانه‌هاي سرطان خون در کودکان افزود: در کودکان ممکن است در مراحل ابتدایی به صورت درد مفاصل در مفاصل زانو و مچ دست بروز کند . همچنین ممکن است که مفاصل بزرگ و گاهی اوقات مفاصل کوچک درگیر باشند و در بیشتر اوقات، مفاصل بزرگ را درگیر می‌کند. درصد چشمگیری از بیماران، این دردها را با درد روماتیسم حاد مفصلی که گاه در کودکان دیده می‌شود، اشتباه می‌گیرند .

قوام نصیری تصریح کرد: علامت یاد شده علامتی جدی است که باید همیشه مد نظر باشد، اما این امر نیز دلیل نمی‌شود که هر درد مفصلی سرطان خون باشد.

وی درباره دیگر علامت سرطان خون در کودکان گفت: علامت دیگر علایمی شبیه به سرماخوردگی است که ممکن است که با آبریزش از بینی و درد ناحیه گلو و تب و لرز همراه باشد که ممکن است افراد در فصول سرما، آن را با سرماخوردگی اشتباه بگیرند.

رئیس انجمن کلینیکال آنکولوژی ایران با بیان اینکه این علایم ، علایم گویا و صددرصد برای ابتلا به سرطان خون نیست، افزود: علایم اختصاصی‌تر، کم‌خونی است که به علت خونریزی‌های مختلفی که ایجاد می‌شود یا اشکال در ساخت سیستم خون‌ساز بدن در مغز استخوان روی می‌دهد. همچنین کم رنگی پوست صورت نیز از جمله دیگر این علایم است که پوست از حالت شادابی خارج می‌شود که در اصطلاح می‌گویند رنگ پوست صورت شبیه به رنگ کاهی شده است و صورت در ناحیه پلک ها پف آلود می‌شود .

وی در ادامه اظهار داشت: این علایم همراه می‌شود با خونریزی از ناحیه مخاط دهان که بیشتر در لثه‌ها دیده می‌شود که با کوچکترین تحریک فیزیکی بخصوص مسواک زدن لثه خونریزی می‌کند که ممکن است این خونریزی مداوم باشد که این یکی از علائم شایع سرطان خون در اطفال است .

قوام نصیری با بیان اینکه در زمان پیشرفت بیماری علایم دیگری نیز مشاهده می‌شود در باره آن تصریح کرد: در این زمان مغز استخوان خوب فعال نیست و تعداد پلاکت‌ها کم می‌شود و تعداد آنها طبیعی نیست، در نتیجه شاهد خونریزی‌های زیر جلدی و خونمردگی هستیم .

این آنکولوژیست در بخش دیگر صحبت‌های خود در مورد علایم سرطان خون در بزرگسالان گفت: حالت‌های که در کودکان دیده می‌شود در بزرگسالان دیده نمی‌شود و تنها ممکن است که حالت شبه سرماخوردگی یا درد مفاصل در آنها باشد، اما شایع نیست. بیشترین علامتی که در بزرگسالان دیده می‌شود به شکل خونریزی است.

وی با بیان اینکه فرد بالغ نسبت به بیماری مقاوم تر از کودکان است افزود: در بزرگسالان دردهای استخوانی بیشتر در استخوان‌های طویل مثل استخوان ساق پا، ساعد و زانو دیده می‌شود که به صورت دردهای متوالی دیده می‌شود و این درد های استخوانی در سرطان خون بالغین شایع است .

رئیس انجمن کلینیکال آنکولوژی ایران با اشاره به اینکه خونزیزی مخاط و لثه در بزرگسالان مبتلا هم دیده می‌شود، تصریح کرد: ابتلا به عفونت نیز یکی از دلایل  است که به علت ضعف سیستم ایمنی بدن بعد از مدتی که سرطان خون فعال باشد مسلما این حالت تشدید می‌شود. همچنین این حالت خود را به صورت بزرگ شدن غدد لنفاوی نشان می‌دهد که به صورت تورم‌های سفتی در ناحیه گردن، کشاله ران و یا در داخل حفره شکمی تظاهر می‌کنند .

وی با تاکید بر اینکه برای سرطان خون درمان وجود دارد گفت: خوشبختانه داروهایی وجود دارد که بر سرطان‌های خون بالغین و اطفال موثر است. البته در نوعی از سرطان خون اطفال مثل سرطان خون سیستم لنفوئید حتی از رادیوتراپی جمجمه نیز استفاده می‌کردند، اما درحال حاضر به دلیل عوارضی که رادیو تراپی بر روی مغز داشت از دارو درمانی استفاده می‌کنند.

قوام نصیری افزود: انواع سرطان خون درمان پذیر است، اما درمان انواع حاد سرطان‌های خون درمان خیلی مشکل است .

وی با اشاره به اینکه در نوع سرطان‌های مزمن نیز درمان ساده تر از نوع حاد است، تصریح کرد: در این نوع سرطان‌ها درمان‌های خیلی راحت تر است ، داروهای پر ضرر کمتر دیده می‌شود و بهتر می‌توان این نوع سرطان‌ها را مدیریت کرد و نتایج درمان بهتر از سرطان‌های حاد است.سرطان‌های حاد خون به درمان‌ها به خوبی جواب نمی‌دهد و در اکثر مواقع منجر به پیوند مغز‌ استخوان می‌شود.

 

والدین کودک باید به طور معمول از نشانه‌های سرطان در کودک آگاهی داشته باشند. آنها باید متوجه علایمی باشند که مدت زیادی طول می کشند و از روند طولانی و بدتر شدن علایم غافل نشوند، اما این آگاهی نباید افکار والدین را مغشوش کرده و حتی تب ساده کودکان خود را به عنوان یکی از نشانه‌های سرطان تلقی کنند.

 

نشانه‌های زیر ممکن است نشانگر سرطان در کودکان باشند:

1- اگر تب کودکان بیشتر از 14 روز به طول انجامید و هیچ کدام از والدین و پزشکان قادر به بیان دلیلی برای آن نباشند، انجام آزمایش کامل خونی و سایر تست‌ها به منظور ارزیابی حضور یا عدم حضور سرطان در کودکان، امری ضروری محسوب می‌شود.

 

2- حالت تهوع که بیشتر از هفت روز به طول بیانجامد و در هنگام برخاستن کودک از خواب در صبح بدتر شود. تهوعی که باعث اختلال خواب کودک و بیدار شدن او از خواب شبانه شود و هم چنین تهوعی که همراه با سردرد باشد باید به دقت ارزیابی شود.

 

3- سردردهای رایج در کودکان ممکن است به عنوان یک زنگ هشدار تلقی شود. چنین سردردهایی ممکن است فراتر از یک میگرن ساده باشند. این سردردها با گذشت زمان بدتر شده و به تعداد و شدت آن‌ها افزوده می‌شود.

 

4- تومورهای مغزی ممکن است باعث ایجاد سایر نشانه‌های نورولوژیکی همانند مشکلات راه رفتن، صرع یا تغییرات ناگهانی در شخصیت کودکان شوند.

 

5- درد استخوان یا عضله که به دنبال آن یک آسیب مشخص ایجاد نشده و پس از گذشت چند هفته بهبود نمی‌یابد. این نوع درد در عضلات با دردی که به طور معمول شب‌ها در کودکان ایجاد می‌شود متفاوت است. دردهای شبانه معمولاً در منطقه مشخصی ایجاد نشده، با ماساژ دادن بدن کودک برطرف شده و فعالیت کودکان را محدود نمی‌كند.

درد استخوانی که مزمن شده، به مدت چند ماه یا حتی سال‌ها به طور متناوب قطع شده و سپس ادامه یابد می‌تواند یکی از نشانه‌های تومور طناب نخاعی باشد. البته والدین باید به خاطر داشته باشند که دردهای مزمن کمر در کودکان خیلی شایع نیستند.

 

6- سرفه مزمن یا مشکلات تنفسی که به درمان معمول عفونت‌ها یا آسم پاسخ نمی‌دهند، می‌توانند یکی از نشانه‌های سرطان در کودکان باشد.

 

 

7- گسترش یک توده در شکم، گردن و بازوها

 

سایر نشانه‌های معمول که ممکن است زنگ هشدار و علامت حضور سرطان در کودکان باشد شامل فعالیت بسیار کم، کاهش اشتها، خونریزی آسان، کوفتگی و راش‌های ق رنگ پوستی، تغییرات سریع در بینایی، بزرگ تر شدن کبد، طحال و یا کاهش وزن می‌باشند.

 

از دست دادن وزن می‌تواند یک هشدار جدی و پیش آگهی در مورد وقایع جدی‌ای باشد که ممکن است در آینده به وقوع بپیوندد، زیرا کودکان به طور طبیعی با کاهش وزن جدی مواجه نمی‌شوند.

وزن کودکان ممکن است در هنگام یک بیماری مثل آنفلوانزا یا ویروس‌های معده به اندازه نیم یا یک کیلو کم شود، اما این کاهش وزن سریعاً به حالت اولیه و طبیعی خود باز می‌گردد.

 

مورد دیگری که والدین را نگران می‌سازد ورم غدد یا لنف آدنوپاتی است. با این وجود در کودکان کم‌سن، غده‌های متورم مخصوصاً در ناحیه گردن تقریباً طبیعی و بدون خطر قلمداد می‌شوند.

ورم غده ای که پس از چند هفته بهبود نمی‌یابد می‌تواند یکی از علامت‌های وقوع سرطان باشد، اما در عین حال والدین باید سایر نشانه‌ها از قبیل تب ادامه‌دار یا کاهش وزن یا تورم غدد در بیش از یک نقطه از بدن (همانند گردن و کشاله ران) را نیز ارزیابی کنند.

در صورت عدم حضور سایر نشانه‌ها، یک غده متورم ممکن است برای نوجوانان بزرگ‌تر که در معرض خطر لنفوما هستند جای نگرانی به وجود بیاورد.

 

پزشک کودک شما ممکن است سایر نشانه‌ها از قبیل عفونت‌های ناشی از بیماری خراش پنجه گربه را ارزیابی کند. او هم چنین در ادامه معاینات خود ممکن است تست‌هایی از قبیل تست سل، شمارش کامل خونی و عکسبرداری از قفسه سینه را به منظور رد سایر خطرات جدی درخواست کند.

 

با متخصص اطفال در خصوص سرطان صحبت کنید

 

بسیار مهم است که در هنگام نگرانی از احتمال ابتلای کودکتان به سرطان، در مورد علایم و نشانه‌های این بیماری با پزشک کودکتان صحبت کنید. ممکن است شما برای نگرانی خود دلیل داشته باشید و در این صورت پزشک قادر خواهد بود با انجام یک سری از معاینات بدنی، تاریخچه زندگی شما و کودکتان و انجام یک سری از آزمایشات غربالگری، شما را از نگرانی آسوده سازد.

 

با توجه به آمار بهبودی بیشتر سرطان های اطفال، باید قدم های سریع تری در ارتباط او و خانواده اش و اجتماع برداشت. کیفیت زندگی بیمار را در مراحل تشخیص بیماری و درمان آن مورد نظر قرار داد و نشانه های افسردگی، نیاز های مالی، وضعیت شغلی و بیمه آنها بررسی کرد. ابتلا به سرطان اگر چه افکار ناخوشایندی در فرد ایجاد می کند، اما باید آموخت که مثل سابق زندگی کرد و هر روز به فکر ساختن همان روز باشد نه در اندیشه ناراحتی های فردا.

 

شایع‌ترین سرطان در کودکان

دکتر اعظم السادات هاشمی، فوق تخصص سرطان کودکان در این باره می گوید:

لوسمی لنفوئیدی حاد در کودکان شایع است که بین سنین دو تا شش سال تظاهر می کند.

سرطان خون یا لوسمی، نوعی بیماری پیشرونده و بدخیم اعضای خونساز بدن است که با تکثیر و تکامل ناقص گلبول های سفید خون و پیش سازهای آن در خون و مغز استخوان ایجاد می شود.

لوسمی فرایند تکثیر، خونسازی و ایمنی طبیعی بدن را مختل می کند و اجتماع این یافته های سرطانی در خارج از مغز استخوان، موجب تشکیل توده هایی در اندام‌های حیاتی بدن می شوند.

لوسمی بر اساس طیف، شدت، سرعت و پیشرفت بیماری به دو دسته حاد و مزمن تقسیم می شود که گسترش دامنه بیماری در وضیعت حاد، کوتاه تر و در مزمن طولانی تر است.

شایع ترین اشکال لوسمی بر اساس سرعت پیشرفت روند بیماری و نوع گلبول سفید خون که سرطانی شده به چهار گروه لوسمی لنفوئیدی حاد، لوسمی میلوئیدی حاد، لوسمی لنفوئیدی مزمن و لوسمی میلوئیدی مزمن تقسیم می شوند.

علائم هشداردهنده سرطان خون شامل احساس ناخوشی عمومی، تظاهر لکه های دانه اناری زیر جلدی پوست، لخته یا منعقد نشدن خون در پی ایجاد زخم یا بریدگی، ضعف یا خستگی مزمن، عفونت‌های مکرر، دردهای استخوان و مفاصل، تنگی نفس در اثر فعالیت، تب و لرز و نشانه های شبه سرماخوردگی، احساس بی اشتهایی، خونریزی مکرر بینی، ورم و خونریزی لثه ها و لاغری ممتد است.

با توجه به وضعیت عمومی سلامت فرد، بررسی های تشخیص لوسمی ممکن است شامل آزمایش خون، نمونه برداری، سازگاری بافتی، بررسی کروموزومی، عکسبرداری از قفسه سینه با تابش اشعه ایکس، سی تی اسکن، پرتونگاری با استفاده از تشدید میدان مغناطیسی، سونوگرافی و معاینات بالینی باشد.

فرایند درمان لوسمی برای هر شخص معین با شرایط بیماری وی مرتبط است و الگوهای درمان لوسمی بستگی به نوع لوسمی، وضعیت بیماری در شروع درمان، سن، سلامت عمومی و چگونگی واکنش بیمار به نوع درمان دارد.

علاوه بر الگوهای رایج برای درمان انواع سرطان همچون شیمی درمان و اشعه درمانی می توان به درمان بیولوژیکی یا ایمونولوژیک، جراحی، پیوند مغز استخوان، پیوند اتولوگ، پیوند سینرژیک و پیوند آلوژنئیک اشاره کرد.

پس از تهیه بافت پیوندی از روش های ذکر شده به بیمار مقادیر بالایی داروهای شیمی درمانی همراه یا بدون پرتو درمانی می دهند تا باقیمانده مغز استخوان وی تخریب شود و در مرحله ی آخر مغز استخوان سالم را گرم گرده و بوسیله ی یک سوزن و از طریق سیاهرگ به بیمار تزریق می شود تا جانشین مغز استخوان تخریب شده شود.

پس از بافت پیوندی به جریان خون، یافته های پیوند زده به مغز استخوان هدایت شده و به تولید گویچه های سفید خون، گویچه های قخون و پلاکت‌های جدید می پردازند.

ابتلا به عفونت و خونریزی، تهوع، استفراغ، خستگی، بی اشتهایی، زخمهای دهانی، ریزش مو و واکنش های پوستی را از جمله عوارض جانبی پیوند مغز استخوان و پیوند سلول های پایه دانست.

امروزه با کاربردهای جدید الگوهای درمان پیوند مغز استخوان و درمان بیولوژیکی یا ایمونولوژیک و داروهای جدید ضدسرطان و پیشرفت های علم ژنتیک و ساختار ژن های انسانی امیدهای تازه ای برای غلبه بر این بیماری بوجود آمده است.

 

بخش سلامت تبیان

0 حامد فواید،علائم،خواص فوریه 28, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *