عوارض طناب زدن در بانوان

خواص دارویی و گیاهی

هر چند که در بسیاری از رژیم ها از چربی ها بخاطر کالری زیادشان پرهیز می ‌شود، اما رژیم کتوژنیک بسیار در کاهش وزن موثرتر از رژیم های کم چربی عمل می کنند. علاوه بر همه این ها، در این رژیم فرد احساس گرسنگی کمتری می کند و در اکثر مواقع سیر است، در نتیجه هنگام کاهش وزن به فرد فشار زیادی وارد نمی ‌شود.

مصرف فیبر چندین مزیت دارد از جمله اینکه باعث می شود به مدت بیشتری احساس سیر بودن کنید. خوردن غذاهای غنی از فیبر از پرخوری جلوگیری کرده و از ریزه خواری که باعث خوردن موادی با قند بالا می شود، جلوگیری می کند. چند نمونه از غذاهای غنی از فیبر عبارتند از لوبیا و حبوبات، میوه ها و سبزیجاتی که دارای پوست خوردنی هستند، نان کامل، غلات کامل مانند کوئینا یا جو، غلات کامل، پاستا گندم

بسیاری از متخصصان به افرادی که به ادم لنف دچار هستند توصیه می کنند تا بطور منظم ورزش ملایم انجام دهند. تمرینات هوازی مانند پیاده روی یا شنا کردن می ‌تواند به جا به جایی مایع لنفاوی کمک کرده و باعث بهبود ورم در ناحیه خیز شود.

یک رژیم غذایی که حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان، فیبر و مواد مغذی ضروری باشد، می تواند به محافظت از روده بزرگ کمک کرده و برای مبارزه با سرطان روده مفید باشد. مقدار زیادی میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی خود بگنجانید. برخی از بهترین سبزیجات و میوه ها برای محافظت در مقابل سرطان عبارتند از سبزیجاتی از خانواده کلم ها مانند بروکلی و گل کلم و سبزیجات برگ سبز مانند کلم پیچ و اسفناج.

ورزش از بروز پولیپ های روده بزرگ و سرطان روده به دلیل کاهش التهاب، بهبود گردش خون، حمایت از سیستم ایمنی، بهبود عملکرد دستگاه گوارش، کاهش استرس کمک کرده و از دیابت و چاقی جلوگیری می کند. برخی مطالعات نشان داده است که ورزش منظم می تواند خطر ابتلا به سرطان کولون را به میزان 40 تا 50 درصد کاهش دهد.

اختلالات زبان کودک از اختلالات گفتاری متفاوت هستند. اختلال گفتار، ناتوانی کودک در ایجاد صداهای گفتاری است. اما در اختلال زبان، کودک آواها را تولید می ‌کند و گفتارش واضح است. کودکانی که اختلال زبان دارند در فهم گفته ‌های دیگران (زبان دریافتی) یا در بیان خودشان (زبان بیانی) دچار مشکل می‌ شوند.

رژیم گوشتخواری جزء رژیم های غذایی جدید است که باعث کاهش وزن می شود. از معایب آن میتوان به فشار وارد شدن بر روی کلیه ها در اثر متابولیسم پروتئین زیاد، کم شدن فیبر و کاهش آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین C و E در بدن اشاره کرد.

تحقیقات جدید نشان داده اند که تغذیه با شیر مادر باعث کشتن باکتری ها در بدن نوزاد می شود. برای افزایش شیر خود از سیر، جو، دانه کنجد و سبزیجاتی همچون هویج و سبزیجات برگدار سبز استفاده کنند.

در مطالعه جدید نشان داده شد افرادی که مبتلا به اختلالات عاطفی مانند افسردگی و دوقطبی هستند، سمت چپ هیپوتالاموس مغزشان، 5 درصد بزرگتر است. محققان با توجه به شواهد اظهار داشتند ممکن است پاسخ به استرس در عدم تقارن ساختاری و عملکردی این ناحیه از مغز، نقش داشته باشد. یافته ها همچنین نشان داد هیپوتالاموس نقش اساسی در اختلالات خلقی دارد.

رژیم غذایی مدیترانه ای، خطر سکته را کاهش می دهد:

دانشمندان در بزرگترین تحقیق در این زمینه، نتیجه گرفتند که پیوستن به رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند خطر سکته مغزی را کاهش دهد. این مزایا بخصوص برای زنان بالای 40 سال، بیشتر است.

بهترین ورزش برای شما کدام است؟ همان که آن را انجام خواهید داد. برای تحریک شدن و به مبارزه طلبیدن، چیزی جدید را امتحان

یکی از مهمترین و قدرتمندترین عضلات بدن،عضله های قسمت چهار سر ران هستند که نقش باز و بسته کردن زانو را نیز دارند،در این

بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است$(document).ready(function(){
$(#close).click(function(){
$(#dialog).hide(500);
});
});

ورود به کانال


طناب زدن یک ورزش هوازی عالی است . به طوری که یکی از حرکات اصلی برای کسب آمادگی بدنی بوکسورها را تشکیل میدهد و همانطور که می دانید در ورزش بوکس، فرد می بایست حتماً آمادگی بدنی بالایی داشته باشد .

 

قهرمان تنیس، جیمی کارنوس طناب زدن را به صورت یک برنامه دائمی در کنار ورزش تنیس اجرا می کرد . یکی از نکات مهم در این موقع اجرای طناب زدن، پوشیدن کفش ورزشی مناسب است .

مثل کفش ورزشی تنیس و بسکتبال . کفش دو ( دو میدانی ) به دلیل نداشتن ضخامت کافی، محافظت چندانی ازکف پا نمی کند و در ضمن به قدرت جهش تان نیز کمک چندانی نمی کند . از طناب زدن بر روی سطوح بتونی و سایر سطوح سخت مثل کاشی واجتناب کنید . اگر امکان طناب زدن بر روی کف پوش و این قبیل سطوح برایتان مقدور نیست پس حتما از کف پوش های ضربه گیر در ابعاد کوچکتر بهره مند گردید .

عضلات به کار گرفته شده در هنگام طناب زدن

طناب زدن، عضلات زیادی را به تحرک وا می دارد. طناب زدن خیلی سریع نقاط ضعف را نشان می دهد . یعنی پس از اجرای اولین جلسه طناب زدن در خیلی از از بخش های بدن احساس درد و کوفتگی خواهید کرد. طناب زدن کمک شایانی به تلاش تان در جهت داشتن شکمی عضلانی خواهد کرد. در حین طناب زدن، بخش مرکزی بدن یا همان میان تنه می بایست در شرایت تعادل قرار داشته باشد تا بتواند پرش های مکرر را اجرا کنید . به همین خاطر این بخش به طور مداوم تحت فشار مستمر قرار دارد.

طناب زدن و هورمون های چربی سوز

هورمون رشد (HGH )یک هورمون طبیعی است که بدن به منظور چربی سوزی ترشح می کند . البته شایان ذکر است که این یکی از فواید هورمون رشد محسوب می شود واین هورمون وظایف مهم دیگری نیز در بدن دارد . بالا بودن سطح هورمون رشد در بدن یکی از سریع ترین راه ها برای چربی سوزی به حساب می آید. بهترین روش برای افزایش ترشح هورمون رشد اجرای تمرینات هوازی با شدت برای ۳۰تا۶۰ ثانیه وبلافاصله پس از آن ۱تا ۲ دقیقه پیاده روی سریع یا دوی آرام ویا هر نوع فعالیت هوازی آرام دیگر می باشد.البته نام این نوع سیستم تمرینی، سیستم تمرینی اینتروال یا تندو کند می باشد . در ادامه این برنامه ۱دقیقه ای طناب زدن آورده شده که می توان آن را به دلخواه خودتان در آورید .

روبروی یک ساعت دیواری بایستید .

۳ دقیقه طناب آرام بزنید تا بدن گرم شود .

۳۰ ثانیه استراحت کنید.

با حداکثر سرعت ۶۰ ثانیه طناب بزنید.

۳۰ ثانیه استراحت کنید و سپس برای ۱ دقیقه

هر تعداد که قادر هستید حرکت شکم( کرانچ )را اجرا کنید .

دوباره ۶۰ ثانیه با حد اکثر سرعت طناب بزنید.

۳۰ ثانیه استراحت کنید و سپس برای

۱ دقیقه هر تعداد که قادر هستید حرکت شنا

سوئدی را اجرا کنید.

این سیکل را برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه اجرا کنید .

سیستم چرخشی بین ۳ حرکت طناب زدن، شنای سوئدی و شکم (کرانچ)را می توانید تا ۳۰ دقیقه هم ادامه دهید.

البته پس از اجرای ۲ تا ۳ سیکل از حرکت طناب زدن، دیگر ضربان قلب در حین اجرای حرکت شکم و شنای سوئدی پایین نمی آید یکی از موارد حائز اهمیت در این برنامه تمرین اینترال یا تند و کند این است که فرد پس از اجرای چند سیکل، دیگر قادر به اجرای حرکت شنای سوئدی نخواهد بود . به همین خاطر می توانید و به دلخواه یک حرکت جایگزین انتخاب کنید . برای مثال حرکت اسکوات با دمبل و یا حرکت لانچ(گام بلند)را به منظور کار کشیدن از بزرگترین عضلات بدن اجرا کنید . ضمن این که حرکات بالا تنه از قبیل پرس سینه و پرس شانه با دنبل را نیز می توانید در زمان اجرا کنید .

یک نکته دیگر این که طناب زدن فشار را بر روی عضلات ساق وارد می سازد . بنابر این از بابت اجرای حرکات کششی مناسب برای این عضله اطمینان کامل کسب کنید. یکی از فوائد این برنامه تمرینی در سهولت اجرای آن و همچنین قابل اجرا بودن آن در هر مکانی است . یعنی شما جه در آپارتمان چه در فضای باز و چه در مسافرت می توانید آن را اجرا کنید و نیازی به باشگاه رفتن ندارید . سعی کنید سرعت طناب زدن را در هر جلسه زیاد یا کم کنید و طناب سرعتی را هم هراز گاهی به برنامه تان اضافه کنید تا بدین ترتیب ظرفیت سیستم تنفسی تان بالاتر برود . به مرور زمان متوجه خواهید شد که هم سرعت طناب زدن وهم مدت زمان آن افزایش یافته است . سیستم تمرینی اینتروال یکی از موثرترین روش های تمرینی است که می توانید با اجرای آن هم به روند چربی سوزی شتاب بدهید و هم سلامت دستگاه تنفسی تان را ارتقاء دهید .

 


عرض سلام و خسته نباشید بابت مطالب مفیدتون
من شنیدم طناب زدن برای خانم ها باعث افتادگی رحم و سینه ها میشه این موضوع پایه علمی داره یا فقط در حد شنیده هاست؟
ممنون میشم جواب بدید شاید سوال خیلی ها باشه

با سلام
دوست عزیز، از نظر علمی ورزش های پرشی مانند طناب زدن معمولاْ مشکل خاصی را برای خانم ها ایجاد نمی‌کنند. به طور کلی در چنین ورزش‌هایی تفاوت‌ چندانی بین زنان و مردان وجود ندارد. البته در مواردی که برخی بیماری های زنان باعث شل شدن و عدم پایداری رحم و ضمائم آن می‌شوند ممکن است انجام چنین ورزش‌هایی باعث تشدید بیماری‌ فرد شوند. این بیماری‌ها بسیار نادر هستند و در این موارد باید از انجام ورزش های پرشی اجتناب کرد .
خانمها می توانند با اطمینان و طیب خاطر طناب بزنند .
آنچه که بنظر میرسد این است که همراه بودن طناب زدن با دیگر ورزش ها نه تنها موجب افتادگی رحم نمی شود بلکه باعث سفتی عضلات بدن می گردند .
البته توجه داشته باشید طناب زدن برای بانوانی که اهل ورزش نیستند و بدنی شل دارند می تواند موجب افتادگی رحم شود . بنابراین برای این افراد طناب زدن را در حد بسیار اندک و در کنار ورزش های دیگر توصیه می نماییم . اما بهر حال نباید زیاد از انجام تمرینات بدنی هراس داشت
به خانم‌ها توصیه می‌شود که از لباس زیر به هنگام طناب‌زدن استفاده کنند.
واز کفش ورزشی مناسب هنگام طناب زدن استفاده نمایند .کفش در طناب‌زدن نقش مهمی ایفا می‌کند، زیرا باعث ثبات و تعادل بهتر می‌شود واز سختی تمرین می‌کاهد.
با آرزوی سلامتی

سلام ایا سینه زدن باعث بزرگ شدن سینه خانم ها می شود؟

بیشتر باعث سفت شدن میشه چون بیشترش بافت چربی هست

با سلام . بابت سایت جامع و کاربردیتون بسیار ممنونم . میخواستم بپرسم برای سفت شدن سینه در منزل، چه حرکتهایی میشه انجام داد؟!

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است – آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد –


پاک کردن نظر


تمامی حقوق مطالب برای مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگمحفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.

طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای کپی برداری از قالب و محتوا پیگرد قانونی خواهد داشت.

طراحی : کلکسیون طراحی — پشتیبانی و اجرا : ایده نو

نبض ما مرجع پزشکی و سلامت – دانستنیهای سلامت و مشاوره پزشکی

نبض ما– در طناب زدن دستگاه گردش خون و تنفس از راه فعالیت هوازی تقویت می شوند و آمادگی لازم را برای انجام فعالیت های روزانه به دست می آورد. کسی که فعالیت خود را بر طناب زدن استوار کند، عضلات بزرگ و مهم بدن را درگیر می کند و این خود عملی اساسی در جهت تقویت عضلات بدن است.

هنگام طناب زدن، ضربان قلب افزایش می یابد به گونه ای که می توان ضربان را به 160 تا 180 ضربه در دقیقه رساند. میزان اکسیژن مصرفی نیز 60 تا 80 درصد، حداکثر اکسیژن مصرفی و یا بیشتر مشاهده شده است.

شاید طناب زدن برای بعضی از شما مضحک باشد و شما را یاد ورزش های دوران کودکی تان بیندازد که به جز روش پایه ای جفت پا روشی که مانند دویدن است، روش های دیگری نیز برای طناب زدن وجود دارد. برای سوزاندن انرژی بیشتر می توانید به جای این که به طور عمودی بالا و پائین بپرید، هنگامی که می پرید، پاهای خود را جفت کنید و به یک طرف خم کنید(مانند حالت اسکی کردن در پیچ ها) و در پرش بعد پاهای خود را به طرف دیگر خم کنید.

در یک روش دیگر می توانید هنگامی که می پرید سعی کنید بیشتر بپرید و پاهای خود را در هوا تا جای ممکن از یکدیگر باز کنید. همچنین می توانید طناب را نچرخانید بلکه آن را در دستان تان نگه دارید و سپس روی آن به جلو و عقب بپرید.

در روش سخت تر دیگر می توانید آن قدر بالا بپرید که با یک روش، دو بار طناب را بچرخانید. هنگامی که ضربان قلب تان خیلی بالا رفت و خسته شدید، دو دسته طناب را در یک دست بگیرید و بدون این که بپرید، طناب را در طرفین خود بچرخانید و یا می توانید برای رفع خستگی سرعت طناب زدن خود را خیلی آهسته کنید.

همچنین یادگیری تکنیک فرود آمدن روی نوک انگشتان پا می ‌تواند صدمات احتمالی ناشی از این ورزش را به حداقل ممکن برساند.

 

اگر در طناب زدن مبتدی هستید، در ابتدا ممکن است دچار مشکل شوید. برای طناب زدن لازم است هماهنگی حرکتی داشته باشید (و آن را در خود ایجاد کنید)، بنابراین اول باید به طور جداگانه دست‌ها و پاهای‌تان را تمرین دهید.

طناب زدن باعث کاهش تنش و افزایش سطح انرژی می‌گردد و سرعت تناسب اندام را نسبت به گذشته 30برابر می‌کند. در تحقیقاتی که در مرکز تناسب اندام در دانشگاه ایلی‌نویز صورت گرفت از شرکت‌کنندگان خواسته شد در طول یک هفته به مدت پنج روز و طی 60 دقیقه در پنج مرحله به هر میزان که می‌توانند طناب بزنند، نتیجه این تحقیق بسیار شگفت‌انگیز بود و تغییرات فیزیکی زیرحاصل گردید:

1- افزایش نیروی زانو و پا

2- افزایش اندازه ماهیچه ساق پا

3- توانایی پرش بهتر(برخی‌ها می‌توانستند 5/11سانتیمتر بیشتر بپرند)

انواع حرکت اسکات برای بانوان و فواید آن

چطور ورزش با آب سیاه و دیابت مبارزه می کند؟

آیا فواید ورزش سی ایکس ورکس را می دانید؟

مزایای 30 دقیقه ورزش سبک در روز

4- افزایش سرعت در دویدن

ضمناً بدن آنها بسیار چابک‌تر و انعطاف‌پذیرتر شده بود، قفسه سینه آنها نیز بازتر شده و قلب آنها از قدرت بیشتری برخوردار شده بود. دکتر لی بـِرِک، از دانشگاه لوما لیندای کالیفرنیا می‌گوید: طناب زدن مثل استفاده از آسپرین است. به این دلیل که ورزش باعث ایجاد آرامش طبیعی در بدن انسان می‌شود که آن را بتااندورفین می‌نامند و این امر در اثر فعالیتهای سخت و توان‌فرسا ایجاد می‌گردد. این ماده باعث ترشح هورمونی از طریق مغز می‌شود و غدد مخاطی نیز باعث افزایش تحمل درد و احساس خوب بودن می‌شوند. تناسب فیزیکی باعث می‌شود بتااندورفین سریعتر و به مقدار بیشتر تولید گردد، در حالی که در افرادی که فاقد تناسب فیزیکی هستند این‌گونه نیست.

اگر در هر دقیقه بین 120 تا 140 طناب بزنید، در هر ساعت 720 کالری می‌سوزانید و این میزان دو برابر سوخت کالری در ورزشهایی نظیر تنیس و والیبال است. به گفته دکتر لئونارد شوارتز (متخصص قلب و عروق)، اگر به جای حذف یک وعده غذا از برنامه روزانه بتوانید طناب بزنید 90 درصد از آنچه که از دست می‌دهید چربی‌های اضافه خواهد بود. همچنین اگر بتوانید روزانه معادل 1500 کالری از طریق ورزش بسوزانید (که این میزان پنج برابر مقداری است که انجمن قلب امریکا برای تناسب اندام تجویز می‌کند) با سرعت بسیار زیادی کاهش وزن خواهید داشت. حتی اگر هدف شما سوخت کالری نباشد، از طناب زدن مشکلی برای شما ایجاد نخواهد شد.

به کمک طناب زدن مداوم، می‌توان در هر ساعت ۷۲۵ کالری سوزاند، این میزان کالری سوزانده شده باعث لاغر شدن می‌شود. با طناب زدن می‌توان به وزن ایده‌آل رسید، برای این منظور باید به مدت زمان طناب‌زدن توجه کرد و سریع از آن دست نکشید.

برنامه 15 هفته ای طناب زدن جهت لاغری به صورت زیر است:

ورزش هایی که در آن حرکت های خم شدن زانوها و فرود آمدن روی پاها به دفعات زیاد انجام می شود نیز برای زانوها مضر هستند، تنیس، بدمینتون و فوتبال از این دسته ورزش ها محصوب می شوند.

طناب زدن جزو موارد استثنایی است که به رغم پریدن آسیبی به زانو وارد نمی کند ورزش هایی که در آنها فرد می پرد، فرود می آید یال در حال دویدن به طور ناگهانی تغییر مسیر می دهد فشار خیلی زیادی روی زانوها وارد می کند که ممکن است منجر به آسیب به رباط های زانو و به خصوص رباط صلیبی قدامی می شوند.

با این وجود به کسانی که آرتروز زانو دارند توصیه می شود از انجام دادن این ورزش اجتناب کنند چرا که به زانوها فشار وارد می کند.

 نبض ما– گردآوری

منابع

تبیان، باشگاه خبرنگاران، ادکوان، همشهری

 

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ همچنین لطفاً درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

۱۲ نکته که قبل از دویدن روی تردمیل باید بدانید +ویدئو

داروهایی برای کاهش درد زانو +ویدئو

درمان اسپاسم عضلانی به کمک اوزون تراپی

ویدیو های سلامت

علل و درمان انواع جوش صورت/ویدئو

دلیل رشد موهای زائد در خانم ها چیست؟+ویدئو

کاشت مو به روش sut + ویدئو

چگونه خاطرات بد را از ذهنمان پاک کنیم؟/ویدئو

پس از مرگ، برای بدن چه اتفاقی می افتد؟ + ویدیو

مطالب پیشنهادی

بهترین برنامه رژیم لاغری برای کاهش وزن

عمل لابیاپلاستی برای این زنان ممنوع است!

مزایا و عوارض لیزر موهای زائد چیست؟

هزینه اصلاح طرح لبخند چقدر است ؟

گردشگری سلامت یا توریسم درمانی چیست؟

آنچه را که باید درباره کاربرد اسکن استخوان بدانید

هزینه آزمایش ایدز چقدر است؟

چه زمانی تست پاپ اسمیر انجام شود؟

زگیل تناسلی از تشخیص تا درمان +ویدئو

کاشت مو به روش sut + ویدئو

روش های خانگی رفع چین و چروک صورت +ویدیو

نبض ما، پایگاه اینترنتی نشاط و سلامتی و دارای مجوز فعالیت است که تیم تولید کننده محتوای آن از پزشکان متخصص، اعضای هیئت علمی و اساتید دانشگاه، خبرنگاران و مترجمین و مشاورین مجرب تشکیل شده است .

نبض ما با ارائه جدیدترین مطالب علمی و کاربردی و با هدف بالا بردن سطح آگاهی و اطلاعات عامه مردم در حوزه پزشکی با هدف ارتقای سطح فرهنگ سلامت عمومی و بهبود سبک زندگی فارسی زبانان، می کوشد تا در جهت تندرستی، زیبایی، تغذیه سالم، تناسب اندام، مسائل مربوط به بهداشت مردان و زنان و مادر و نوزاد، مشاوره پزشکی، روان درمانی، بهداشت جنسی و زناشویی و سایر اطلاعات مفید در رابطه با سلامتی ، مخاطب را با ارائه مطالب صحیح و بروز رسانی شده یاری و راهنمایی نماید. لذا مطالب ارائه شده در سایت به هیچ عنوان جایگزین پزشک و تشخیص و تجویز آن نیست.

Welcome, Login to your account.

Recover your password.

A password will be e-mailed to you.

 

برای پاسخ به این سوال با ذکر مقدمه ی زیر به
پاسخ اصلی توجه فرمایید :

 

پرولاپس
رحم و واژن Prolapse
of Uterus and Vagina چیست ؟

پایین
افتادگی رحم و یا دیواره واژن را پرولاپس رحم و واژن می گویند .

سن
شایع : بیشتر پس
از یائسگی شایعتر است .

ژنتیک
: در سفید پوستان شایعتر است .

نحوۀ
زندگی : چاقی و داشتن فرزندان زیاد از عوامل
خطرند .

 

رحم و واژن
توسط لیگمنتها ( رباطها ) و عضلات در محل خود درون لگن نگه داشته می شوند . در
صورتیکه این عضلات و رباطهای حمایت کننده ضعیف گردیده و یا در اثر کشیدگی شل شوند
که غالباً در اثر زایمان اتفاق می افتد ، رحم و دیواره رحم ممکن است جابجا شده و
پایین افتادگی پیدا کنند . پرولاپس معمولاً پس از دوران یائسگی رخ می دهد و به این
دلیل می باشد که سطوح هورمونی استروژن کاهش یافته و در نتیجه موجب ضعف لیگامانها
می شود . احتمال وجود پرولاپس با عواملی افزایش می یابد . این عوامل شامل حالتهایی
است که موجب فشار خارجی بر عضلات و رباطها می شوند . مانند چاقی مفرط ، سرفه های
شدید و مزمن و زور زدن به هنگام تخلیه روده که موجب فشار بر عضلات می گردد . علت
اینکه چرا پرولاپس در افراد سفید پوست شایعتر است ، ناشناخته می باشد .

 

انواع
پرولاپس

در پرولاپس
رحم ، رحم به سمت واژن حرکت نموده و وارد واژن می شود . مقدار حرکت و جابجا شدگی
خفیف به درون واژن تا خروج رحم از وولو می باشد .

دو نوع
اصلی پرولاپس واژن وجود دارد . سیستوسل و رکتوسل ، در سیستوسل ، مثانه به احشاء
مجاور دیوارۀ ضعیف جلوی واژن فشار می آورد . در رکتوسل ، رکتوم به دیواره ضعیف
پشتی واژن فشار و کشش وارد آورده و به آن سمت تحدب می یابد . هر دو نوع پرولاپس
واژن ممکن است همزمان رخ دهند یا بدون پرولاپس رحم بروز نمایند .

 

علائم پرولاپس

علائم هر
یک از انواع پرولاپس رحم و واژن عبارتند از :

سیستوسل می
تواند موجب چکه کردن ادرار به هنگام خنده و سرفه شود . همچنین می تواند موجب خطر
افزایش عفونت مثانه گردد . زیرا مثانه نمی تواند به میزان مناسب تخلیه شود .

 

اقدامات
درمانی

پزشک به
هنگام معاینه لگنی و استفاده از اسپکلوم قادر به تشخیص پرولاپس رحم و واژن می باشد
. پزشک از فرد مبتلا می خواهد که سرفه کند یا زور بزند و در این موقع پرولاپس
بیرون زده و تشخیص داده می شود . نمونۀ ادرار جهت بررسی عفونت ادراری نیز گرفته می
شود . تمرینات و ورزشهایی که موجب سفت شدن عضلات و رباطهای کف لگن می شوند به
درمان پرولاپس ضعیف کمک می نمایند . انجام تمرینات جهت تقویت عضلات لگن قبل و بعد
از زایمان به جلوگیری از پرولاپس کمک می نماید .

در فردی که
یائسه شده است و پرولاپس خفیف دارد، پزشک ممکن است استروژن تجویز نماید که ممکن
است به شکل خوراکی تجویز شود و هم به صورت کرم جهت استعمال در دیوارۀ واژن تجویز
می شود . استروژن به استحکام بافت حفاظتی لگن کمک می نماید . گاهی یک وسیله
پلاستیکی به نام حلقه رحم بند ( شیاف واژن ) ( Ring pessary
) در داخل واژن استفاده می شود که این وسیله کمک به نگهداری رحم در جای خود می
نماید . تکنیکهای جراحی نیز ممکن است استفاده شود . برای مثال اگر پرولاپس رحم
شدید باشد و فرد تمایل به داشتن فرزند در آینده نداشته باشد ، پزشک ممکن است عمل
هیسترکتومی را برای برداشتن کامل رحم توصیه نماید .

حال
باید پاسخ داد آیا ورزش های پرشی موجب افتادگی رحم می شوند ؟

از نظر
علمي ورزش های پرشی مانند طناب زدن  معمولاْ مشكل خاصي را
براي خانم ها ايجاد نمي‌كنند. به طور كلي در چنين ورزش‌هايي تفاوت‌
چنداني بين زنان و مردان وجود ندارد. البته در مواردی که برخی بیماری های زنان
باعث شل شدن و عدم پايداري رحم و ضمائم آن مي‌شوند ممكن است انجام
چنين ورزش‌هايي باعث تشديد بيماري‌ فرد شوند. اين بيماري‌ها بسيار نادر هستند و در
این موارد باید از انجام ورزش های پرشی احتناب کرد .

لذا
بانوان و دختران محترمه با اطمینان و طیب خاطر طناب بزنند .

آنچه که
بنظر میرسد این است که همراه بودن طناب زدن با دیگر ورزش ها و بخصوص تمرینات کگل
نه تنها موجب افتادگی رحم نمی شود بلکه باعث سفتی عضلات بدن می گردند .

 

۱۰ دقیقه زندگی با طناب

● بیشترین استفاده از كمترین امكانات برای
تناسب اندام

             
۱۰ دقیقه هم وقت ندارید؟ باز هم فكر
كنید. خب، اگر می‌خواهید هم چربی‌های اضافی بدنتان را نابود كنید و هم خلق و
روحیه عالی داشته باشید، این سری حركات ورزشی با طناب به شما كمك می‌كند. فكر
نكنید كه طناب‌زدن فقط بازی بچه‌هاست، نه دیگر این‌طور نیست. در واقع، ورزش‌ با
طناب‌پرشی یكی از محبوب‌ترین و رایج‌ترین حركت‌های ورزشی است.
             
امروزه در اكثر باشگاه‌های ورزشی،‌ورزشكاران رشته‌های
مختلف را می‌بینید كه با طناب حركات ورزشی انجام می‌دهند. حتما برایتان جالب است كه بدانید شما می‌توانید فقط ظرف ۱۰ دقیقه ورزش با طناب، حدود ۱۱۰ كیلوكالری انرژی بسوزانید. این سری
حركات ۱۰
دقیقه‌ای
توسط یكی از قهرمانان پرش جهان طراحی شده است كه در آن حركات پرشی را در فواصل
حركات ورزشی قدرتی آورده است. قبل از شروع، عضلات ران و ساق خود را با حركات
كششی ساده آماده كنید و سپس برای گرم كردن خود، ۲ دقیقه در جا بدوید.


● طناب‌زدن معمولی

              
پاهای خود را به‌هم جفت كنید و شروع به طناب زدن كنید.
فقط مقداری بالا بپرید كه طناب از زیر پاهایتان عبور كند. روی پنجه پاهایتان به
نرمی فرود بیایید. در طول طناب زدن زانوهای خود را مختصری خم كنید تا در پرش‌ها
و فرود آمدن‌ها حركات شما را نرم‌تر كند. در این حركت ۲ دقیقه به‌طور معمولی طناب‌ بزنید
یعنی در هر پرش، یك‌بار طناب را بچرخانید.


● جهش به عقب

            
در حالی كه پاهایتان را به اندازه عرض شانه‌تان باز
كرده‌اید، بایستید و دستان خود را دو طرف كمرتان بگذارید، سپس با یك جهش پای
راست خود را به اندازه یك قدم بزرگ به عقب ببرید و همزمان زانوی چپ خود را خم
كنید. در این حركت باید توجه كنید كه هنگام به زمین گذاشتن پنجه پای‌راست، پاشنه
پایتان را روی زمین نگذارید و زانوی پای‌‌راست خود را نیز خم نگه دارید. دو
شماره صبر كنید، سپس به حالت شروع برگردید و باز جای پاهایتان را عوض كنید. این حركت
را ۰۳ ثانیه ادامه دهید.


● طناب زدن با پاهای باز و
جفت

            شروع به طناب زدن كنید اما به این صورت كه در هنگام فرود، یك
در میان پاهای خود را به ‌هم بچسبانید و از هم باز كنید. یعنی در چرخش اول طناب،
با پاهای به‌هم چسبیده فرود بیایید و در چرخش بعدی، به‌هنگام فرود‌ ‌آمدن پاهای
خود را به اندازه عرض شانه‌تان از هم باز كنید.این نوع طناب زدن را ۲ دقیقه ادامه دهید.


● اسكات با قوس دستان

           در حالی كه پاهای خود را به اندازه عرض شانه‌تان از ‌هم باز
كرده‌اید، بایستید. سپس طناب خود را چهار تا كنید تا به اندازه عرض شانه‌تان
دربیاید. این طناب چهار تا شده را مقابل ران‌های خود طوری بگیرید كه كف دستانتان
رو به جلو باشد. حالا زانوهای خود را خم كنید و باسن خود را مثل وقتی كه می‌خواهید
بر روی صندلی بنشینید، پایین بیاورید. به این حركت، اسكات می‌گویند كه در ‌آن
باید سعی كنید زانوهایتان از نوك انگشتان پایتان جلوتر نرود. همان‌طور كه حركت
اسكات را انجام می‌دهید،‌آرنج‌های خود را به‌ طرف بالا خم كنید و طناب را تا سطح
شانه‌هایتان بالا بیاورید. دو شماره در این حالت صبر كنید و سپس به حالت شروع
باز گردید. این حركت را تا ۳۰ ثانیه ادامه دهید.

● طناب زدن با لی‌لی هنگامی
كه شروع به طناب زدن می‌كنید‌،

۰۱ ثانیه فقط بر روی پای راست خود فرود
بیایید و بر روی همان پا بپرید، سپس ۰۱ ثانیه
پای راست خود را بالا بگیرید و بر روی پای چپ طناب بزنید. به همین ترتیب هر ۰۱ ثانیه فقط بر روی یك پا طناب بزنید
و پاها را هر ۰۱ ثانیه عوض كنید.(مانند لی‌لی۲ .) دقیقه به این شیوه طناب بزنید.همین
جا بگذارید نكته‌‌ای را هم درباره طول طناب یادآوری كنیم.


● اسكات با بالای سربردن
دستان

طناب خود را چهار تا كنید و طوری بایستید كه پاهایتان به
اندازه عرض شانه‌تان باز باشد. آرنج‌های خود را خم كنید و طناب را روبه‌روی شانه‌های
خود طوری بگیرید كه كف دستانتان رو به بیرون باشد. همان حركت اسكات را كه در قبل
گفته شد، انجام دهید با این تفاوت كه این بار دستان خود را به بالای سرتان
بكشید. دو شماره صبر كنید و سپس به حالت شروع برگردید و ۰۳ ثانیه این حركت را تكرار كنید.


● طناب زدن به مدل دویدن درجا

           مانند معمول شروع به طناب زدن كنید ولی در هر بار چرخش طناب
بر روی یك پای خود فرود بیایید. هنگامی‌كه این حركت را سریع انجام دهید، این طور
به‌نظر می‌آید كه دارید در جا می‌دوید. ۲ دقیقه نیز به این مدل طناب بزنید.


● رژه با بلند كردن زانو

این حركت برای خنك شدن بدن شما طراحی شده است .بنابراین دیگر
طناب را كنار بگذارید. مانند نظامیان شروع به رژه درجا كنید. در این حركت زانوی
خود را تا حدی بالا آورید كه ران شما موازی با زمین شود. آرنج دست مخالف خود را نیز
با هر حركت خم كنید و دست خود را با هر حركت بالا بیاورید، ۳۰ ثانیه‌ این حركت را انجام دهید. ۱۰ دقیقه تمام شد!

‌‌
فرشاد كسرائی

روزنامه سلامت

آرشیو
نظرات

آیا طناب زدن برای بانوان مضر است ؟

آیا طناب زدن برای بانوان مضر است ؟

طناب زدن برای بانوانی که اهل ورزش نیستند و بدنی شل دارند می
تواند موجب افتادگی رحم شود . بنابراین برای این افراد طناب زدن را در حد بسیار
اندک و در کنار ورزش های دیگر توصیه می نماییم . اما بهر حال نباید زیاد از انجام
تمرینات بدنی هراس داشت .

ضمناْ برای جلوگیری از افتادگی رحم از تمرینات کگل که در همین
وبلاگ توضیح داده شده است غافل نشوید
.

فواید
طناب زدن

دکتر بورتز
در مجله انجمن پزشکی امریکا در سال 1982 گفته بود؛ در حال حاضر دارویی وجود ندارد
که بتواند مانند تمرین‌های ورزشی ضامن سلامتی انسان و طول عمر او باشد. همچنین از
بورتز سؤال می‌کنند که چه نوع تمرین ایروبیکی که مناسب و کم هزینه نیز باشد را
برای مقابله با سالخوردگی پیشنهاد می‌کند؟ و او در پاسخ می‌گوید؛ طناب
زدن، زیرا نه تنها یک ورزش خوب و قدیمی است بلکه ایروبیکی نیز هست.

اگر در هر
دقیقه بین 120 تا 140 طناب بزنید، در هر ساعت 720 کالری می‌سوزانید و این میزان دو
برابر سوخت کالری در ورزشهایی نظیر تنیس و والیبال است. به گفته دکتر لئونارد
شوارتز (متخصص قلب و عروق)، اگر به جای حذف یک وعده غذا از برنامه روزانه بتوانید
طناب بزنید 90 درصد از آنچه که از دست می‌دهید چربی‌های اضافه خواهد بود. همچنین
اگر بتوانید روزانه معادل 1500 کالری از طریق ورزش بسوزانید (که این میزان پنج برابر
مقداری است که انجمن قلب امریکا برای تناسب اندام تجویز می‌کند) با سرعت بسیار
زیادی کاهش وزن خواهید داشت. حتی اگر هدف شما سوخت کالری نباشد، از طناب زدن مشکلی
برای شما ایجاد نخواهد شد.

طناب زدن
باعث کاهش تنش و افزایش سطح انرژی می‌گردد و سرعت تناسب اندام را نسبت به گذشته
30برابر می‌کند. در تحقیقاتی که در مرکز تناسب اندام در دانشگاه ایلی‌نویز صورت
گرفت از شرکت‌کنندگان خواسته شد در طول یک هفته به مدت پنج روز و طی 60 دقیقه در
پنج مرحله به هر میزان که می‌توانند طناب بزنند، نتیجه این تحقیق بسیار شگفت‌انگیز
بود و تغییرات فیزیکی زيرحاصل گردید:

1- افزایش نیروی زانو و پا

2- افزایش اندازه ماهیچه ساق پا

3- توانایی پرش بهتر(برخی‌ها می‌توانستند
5/11سانتیمتر بیشتر بپرند)

4- افزایش سرعت در دویدن

ضمناً بدن
آنها بسیار چابک‌تر و انعطاف‌پذیرتر شده بود، قفسه سینه آنها نیز بازتر شده و قلب
آنها از قدرت بیشتری برخوردار شده بود. دکتر لی بـِرِک، از دانشگاه لوما لیندای
کالیفرنیا می‌گوید: طناب زدن مثل استفاده از آسپرین است. به این دلیل که ورزش باعث
ایجاد آرامش طبیعی در بدن انسان می‌شود که آن را بتااندورفین می‌نامند و این امر
در اثر فعالیتهای سخت و توان‌فرسا ایجاد می‌گردد. این ماده باعث ترشح هورمونی از
طریق مغز می‌شود و غدد مخاطی نیز باعث افزایش تحمل درد و احساس خوب بودن می‌شوند.
تناسب فیزیکی باعث می‌شود بتااندورفین سریعتر و به مقدار بیشتر تولید گردد، در حالی
که در افرادی که فاقد تناسب فیزیکی هستند این‌گونه نیست.

ابتدا لازم
است طناب خوبی را تهیه کنید. این طناب می‌تواند از جنس پلاستیک و یا دارای پوشش
اسفنجی باشد. لازم است قدری سنگین باشد تا با آن احساس راحتی کنید(بهتر است مقداری
وجه برای خرید طنابی که بر اساس اصول علمی و عملی طراحی شده است و در کلیه
فروشگاههای ورزشی نیز موجود است، کنار بگذارید) و حتی بد نیست شخص دیگری طناب زدن
شما را شمارش کند.

طناب را در
وسط کف پا نگه دارید. اگر دسته‌های آن تا زیر بغل شما برسد از اندازه مناسبی برخوردار
است.

برای طناب
زدن جای مناسبی را انتخاب کنید (مثل تاتامی یا یک فرش). اگر پا برهنه هستید هرگز
سطوح تخت را انتخاب نکنید. برای جلوگیری از صدمه به پا و قوزک پا از کفش ورزشی
مناسب استفاده نمایید.

ابتدا به
مدت پنج دقیقه برای گرم کردن بدن خود راه بروید. سپس قوزک پا، ماهیچه‌های ساق پا و
قسمتهای بالایی پا را به آرامی کشش دهید. جدول تمرینی زیر را که برای پانزده هفته
در نظر گرفته شده است، دنبال کنید. اگر تازه کار هستید از ابتدای جدول شروع نماید
و اگر از قبل با اینگونه تمرین‌ها آشنایی دارید، از قسمتهای پیشرفته‌تر آن شروع
کنید. در هر صورت لازم است در هر دقیقه به میزان 80 الی 100 طناب و یا 500 طناب
بدون وقفه در 5 دقیقه طناب بزنید. در طول یک هفته شاهد تغییرات و پیشرفتهای خود در
این برنامه خواهید بود.

هفته

طناب‌زدن

استراحت

تکرار

کل
زمان طناب‌زدن

اول

15 ثانیه

45 ثانیه

8 بار

2 دقیقه

دوم

15 ثانیه

25 ثانیه

10 بار

5/2 دقیقه

سوم

15 ثانیه

20 ثانیه

12 بار

3 دقیقه

چهارم

20 ثانیه

15 ثانیه

11 بار

5/3 دقیقه

پنجم

30 ثانیه

15 ثانیه

8 بار

4 دقیقه

ششم

45 ثانیه

20 ثانیه

8 بار

6 دقیقه

هفتم

1 دقیقه

30 ثانیه

7 بار

7 دقیقه

هشتم

5/1 دقیقه

45 ثانیه

6 بار

9 دقیقه

نهم

2 دقیقه

1 دقیقه

5 بار

10 دقیقه

دهم

5/2 دقیقه

1 دقیقه

5 بار

5/12 دقیقه

یازدهم

3 دقیقه

1 دقیقه

5 بار

15 دقیقه

دوازدهم

5/4 دقیقه

1 دقیقه

4 بار

18 دقیقه

سیزدهم

6 دقیقه

1 دقیقه

3 بار

18 دقیقه

چهاردهم

7 دقیقه

2 دقیقه

3 بار

21 دقیقه

پانزدهم

8 دقیقه

2 دقیقه

3 بار

24 دقیقه

 

 

با انتخاب
نوع تمرین‌ها و میزان استراحت در طول این پانزده هفته و نیز استفاده از وزنه‌ برای
ناحیه قوزک و نیز کمر می‌تواند به بهبود وضعیت قلبی، عروقی و همچنین سوخت کالری
خود کمک نمایید.

در
تمریناتتان جدی و کوشا باشید!

( برگرفته
از شماره اول مجله هنرهای رزمی، آذر )

چطور برای تناسب اندام طناب‌ بزنیم؟

چطور
برای تناسب اندام طناب‌ بزنیم؟

رعایت این نکات کمک می‌کند به صورتی سرگرم‌کننده و
ایمن با طناب‌زدن ورزش کنید:

منبع : همشهری آنلاین

 

10

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.