فوايد جگر مرغ براي کودکان

خواص دارویی و گیاهی :

خواص دارویی و گیاهی :

جگر سرشار از ویتامینها و مواد معدنی است

 

 یکی از سوالاتی که برای بسیاری از خانمها در دوره بارداری پیش می‌آید این است که خوردن جگر در طول بارداری به نفع آنهاست یا به ضررشان. از آنجا که جگر خونساز است ممکن است برای بسیاری از خانم‌های باردار این تصور پیش بیاید که مصرف آن می‌تواند سطح اسید فولیک و آهن خون را افزایش دهد اما واقعیت این است که خوردن جگر در این دوران چندان مناسب نیست.جگر ویتامین A زیادی داردبا اینکه جگر سرشار از ویتامینها و مواد معدنی است اما به دلیل بالا بودن سطح ویتامین رتینول  در آن میتواند به جنین آسیب وارد کند. علاوه بر جگر محصولاتی که از جگر گوشت و مرغ و مغز تهیه شده، هم همین خاصیت را دارد. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد جگر پخته شده سطح پایینی از رتینول دارد  و بنابراین مصرف خوراکیهایی مانند جگر سرخ شده و بو داده هم در این دوران مناسب نیست.مکمل ویتامین A را با احتیاط مصرف کنیدعلاوه بر این که در خوردن جگر باید احتیاط کنید بهتر است حواستان به مکملهای ویتامینی که مصرف می‌کنید هم باشد تا سطح ویتامین A آن بیش از حد مجاز نباشد. بهترین کار این است که پیش از  مصرف هرگونه مکملی با پزشک مشورت کنید. به یاد داشته باشید این اقدام احتیاطی را درباره مکمل‌های روغن مایع هم داشته باشید چون روغن ماهی یا از بدن ماهی تهیه شده یا از کبد ماهی و حتما میدانید که نباید از مکملهایی که از کبد ماهی تهیه شده استفاده کنید چون روغن کبد ماهی غلظت بسیار بالایی از رتینول را دارد.

 

خوردن جگر در دوران بارداری چندان مناسب نیست

ویتامین A را از کجا تامین کنیدشما نیاز به مقدار لازم و کافی ویتامین A در طول بارداری دارید چون این ویتامین برای پوست، چشم، و سیستم ایمنی بدن بسیار مفید است. ویتامین A به دو شکل وجود دارد:•    رتینولی که در غذاهای حیوانی یافت میشود.•    بتاکاروتنی که در میوه ها و سبزیهای وجود دارد.شکل بتاکاروتنی ویتامین A در دوران باردای کاملا بی خطر است و شما با خیال راحت میتوانید بسیاری از میوه‌ها و سبزیهایی را که حاوی ویتامین A هستند، مصرف کنید و از این بابت نگرانی نداشته باشید. نکته مهم اینجاست که شما میتوانید ویتامین A لازم بدنتان را از رتینول و بتاکاروتن هر دو به دست آورید به شرط آنکه در سطوح ایمن و اندازه مناسب از آن استفاده کنید.غذاهای زیر اگر به مقدار مناسب مصرف شوند خطری برای مادر و جنین به همراه ندارد:•    محصولات لبنی•    تخم مرغ•    انواع گوشت به جز جگر•    ماهی های روغنی•    سبزیهایی مانند هویج، کلم بروکلی، گوجه فرنگی، کدو تنبلخطرات ویتامین A بیش از حدبرخی مطالعات نشان داده است سطح بالای ویتامین A میتواند منجر به نقص جنین شود. بهترین اندازه استفاده از ویتامین A برای یک خانم باردار روزانه  واحد بین المللی است. در تحقیقی که انجام شد مشخص شد زنانی که در طول دو ماهه اول بارداری بیش از هزار واحد بین المللی ویتامین A مصرف کردند دوبرابر بیشتر در معض خطر نقص جنینی قرار داشتند. از سوی دیگر مشخص نیست مصرف کم این ویتامین میتواند با نقص جنینی مرتبط باشد یا نه!نکته مهمبهتر است بدانید که مصرف گرم جگر گوشت حاوی هزار واحد بین المللی ویتامین A است و همین مقدار جگر مرغ نیز هزار واحد بین المللی ویتامین A دارد. اگر مکمل مصرف میکنید نباید محتوای ویتامین A در آن بیش  از هزار واحد بین المللی باشد.  منبع:niniban.comخواص جگر مرغ چیست خواص جگر مرغ برای اعصاب خواص جگر مرغ برای کم خونی خواص جگر مرغ برای معده جگر مرغ به عنوان یکی از غذاهای خوشمزه و مورد علاقه بسیاری از افراد، سه برابر نیاز روزانه، ویتامین ب12 وارد بدن می کند، این درحالی است که این ویتامین یکی از ویتامین های اصلی کمک کننده به تولید سلول های ق خون و جلوگیری از کم خونی و فقر آهن است.

خواص جگر مرغ در بارداری + خواص جگر مرغ برای کودکان


جگر مرغ بهتر است یا دل مرغ؟


حساب دل مرغ از جگر آن جدا است. دل مرغ، منبع خوبی برای دریافت پروتئین و آهن محسوب می‌شود و اسید فولیک هم دارد. این عضو اندرونی، مشکل خاصی ندارد و می‌توان آن را مصرف کرد اما مصرف جگر مرغ، چندان توصیه نمی‌شود. مطالعات فراوانی که در کشورهای مختلف، ازجمله ایران انجام شده، نشان می‌دهد که متاسفانه، در بسیاری از مرغداری‌های صنعتی، دوره‌های منع مصرف گوشت بعد از تجویز داروهای مختلفی مانند آنتی‌بیوتیک‌ها، رعایت نمی‌شود.


به‌عبارت ساده‌تر، مثلا زمانی که به مرغ‌ها، آنتی‌بیوتیک می‌دهند، باید حدود تا روز از کشتار مرغ، خودداری شود. مساله‌ای که در موارد زیادی، رعایت نمی‌شود. بنابراین مقدار زیادی از این دارو‌ها، در جگر مرغ باقی می‌مانند زیرا جگر، محل سم‌زدایی است و بسیاری از دارو‌ها، قبل از دفع از بدن، داخل جگر به روش‌های مختلف آنزیمی، خنثی می‌شوند. به‌همین دلیل هم بسیاری از جگرهای مرغ، آلودگی بالایی، بخصوص به آنتی‌بیوتیک‌ها دارند. ارزش غذایی و خواص درمانی جگر مرغ بسیار بالا می‌باشد. با این وجود بایستی در مصرف آن احتیاط نموده و از زیاده‌روی در مصرف آن و غذاهای تهیه شده با آن خودداری نمود.


خواص جگر مرغ فواید جگر در کم خونی


جگر مرغ حاوی آهن و اسید فولیک فراوان است و به ساخت و بازسازی سلول‌های ق خون کمک می‌کند؛ به شکلی که بهترین منبع غذایی برای پیشگیری و درمان کم خونی است. مصرف جگر مرغ به رشد کودکان کمک می‌کند و باعث افزایش نیروی بدنی می‌شود.جگر مرغ حاوی مقادیر بالایی اسید فولیک است و از این رو به پیشگیری از نقایص مادرزادی جنین و تقویت باروری کمک می‌کند.


ترمیم بافت ها با خواص جگر مرغ


جگر مرغ همچنین منبع برای ویتامین ب1 است و نقش اساسی برای ترمیم بافت‌ها و سلول‌های بدن و پوست دارد. تقویت دندان‌ها، لثه و کمک به استحکام استخوان‌ها از دیگر فواید جگر مرغ (به دلیل وجود مقادیر بالای فسفر در آن) است. جگر مرغ در تقویت اعصاب و کمک به عملکرد بهتر آن موثر است. همچنین مصرف این ماده غذایی در تقویت نیروی حافظه و افزایش تمرکز و تعادل مفید است. مصرف این ماده غذایی به دلیل داشتن فیبر فراوان به سلامت دستگاه گوارش کمک می‌کند.


خواص جگر مرغ برای کودکان


جگر مرغ حاوی مقادیر بالایی پروتئین است و مصرف آن به رشد بدن کمک می‌کند. قرار دادن جگر مرغ در رژیم غذایی کودکان در حال رشد بسیار مفید بوده و به رشد بهتر آنها کمک می‌کند. جگر مرغ سرشار از انواع ویتامین‌های گروه ب است و مصرف آن باعث افزایش انرژی و نشاط می‌شود و در درمان افسردگی موثر است.همانند آنچه در مور د خواص جگر سیاه گفتیم، جگر مرغ نیز دارای ویتامین آ است که به بهبود و تقویت بینایی کمک می‌کند.


موارد متع مصرف جگر مرغ


از آنجایی‌که عمل ذبح مرغ پس از گذشت حداقل زمان از خوراندن آنتی‌بیوتیک به مرغ‌ها (بین تا هفته) در بسیاری از مرغداری‌ها صورت نمی‌پذیرد، بنابراین مقدار زیادی از این دارو‌ها در جگر مرغ باقی می‌مانند؛ زیرا جگر،محل سم‌زدایی است و بسیاری از دارو‌ها قبل از دفع از بدن داخل جگر به روش‌های مختلف آنزیمی خنثی می‌شوند. به‌همین دلیل هم بسیاری از جگرهای مرغ آلودگی بالایی به‌خصوص به آنتی‌بیوتیک‌ها دارند. با این حساب، توصیه می‌شود که از مصرف جگر مرغ خودداری کنید.


از طرف دیگر، تحقیقات انجام‌شده در دانشکده دامپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران هم نشان می‌دهد معمولا بد بودن شرایط جوی، پایین بودن آگاهی مرغدارها و تراکم فراوان مرغداری‌ها در برخی مناطق کشور، باعث افزایش مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها می‌شود. متاسفانه گاهی برخی آنتی‌بیوتیک‌های ممنوع هم در این مرغداری‌ها استفاده می‌‌شوند. به همین دلیل بهتر است مرغ‌های بسته‌بندی زیرنظر سازمان دامپزشکی را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید و گوشت مرغ را پیش از مصرف کاملا بپزید.


مصرف جگر مرغ برای مبتلایان به بیماری‌های قلبی عروقی، چربی خون بالا و نقرس مضر است. با توجه به اینکه امروزه در مرغداری‌ها غالبا از آنتی‌بیوتیک و مواد هورمونی استفاده می‌شود، متخصان تغذیه توصیه می‌کنند از مصرف سنگدان، دل و جگر مرغ پرهیز شود. به طورکلی اندام‌های داخلی بدن دام‌ها و طیور، محل اجتماع، تصفیه و فیلترکردن مواد ی به بدن آن‌ها‌ست، لذا دارو‌های مصرفی، فلزات سنگین مانند سرب و کادمیوم، مواد آنتی بیوتیک، هورمون‌ها و انگل‌های ی به بدن آن‌ها از این اندام‌ها عبور می‌کند و از این حیث مصرف آ‌ن‌ها دارای محدودیت است.


خواص جگر مرغ در طب سنتی , خواص جگر مرغ برای چشم


خواص جگر مرغ در طب سنتی , خواص جگر مرغ برای چشم


خواص جگر مرغ در طب سنتی , خواص جگر مرغ برای چشم


خواص جگر مرغ در طب سنتی , خواص جگر مرغ برای چشم

منبع : rouzegar.com

در دوران بارداری انواع حساسیتهای غذایی برای زنان رخ می دهد. علاوه بر این حساسیتها باید توجه داشت که در این دوره مصرف بعضی غذاها و یا حتی افراط در خوردن غذاهای مقوی ممکن است سلامت مادر و جنین را به خطر اندازد. مضرات خوردن جگر در دوران بارداری بارها از سوی متخصصان مطرح شده است.

عده ای بر این باورند چون زنان باردار دچار کم خونی می شوند بنابراین خوردن جگر می تواند این مشکل را جبران کند. اما متخصصان زیادی بارها هشدار داده اند که مصرف جگر در برنامه تغذیه سه ماه اول بارداری خطر رشد ناقص جنین را به همراه دارد و در ماه های آخر نیز ممکن است سبب سقط جنین شود. این متخصصان توصیه می کنند که زنان بارداری که دچار کمبود آهن هستند بهتر است زیر نظر پزشک از مکملهای آهن استفاده کنند و مصرف بعضی سبزیجات که درای مقدار آهن بیشتری هستند را در برنامه غذاییشان بگنجانند. همچنین به جای مصرف گوشت ق و جگر, می توانند از گوشت شتر مرغ که کلسترول کمی دارد و حاوی آهن فراوان است, استفاده کنند.

یکی از دلایل منع مصرف زنان باردار از خوردن جگر, وجود ویتامین ها و مواد معدنی فراوان است. یکی از ویتامین هایی که مقدار آن در جگر زیاد است, ویتامین A می باشد. مقدار زیاد این ویتامین می تواند سلامت جنین را به خطر اندازد.

زنان باردار باید روزانه حدود واحد ویتامین A مصرف کنند, در صورتی که با مصرف جگر حدود واحد ویتامین A دریافت می شود و همین افزایش مقدار ویتامین A باعث افزایش احتمال مرگ جنین را در پی دارد. در دوران بارداری می توانند از مکمل های ویتامین A به مقدار مناسب و زیر نظر پزشک متخصص استفاده کنند. گفتنی است که حتی در گرم جگر نیز مقدار زیادی ویتامین A وجود دارد که ممکن است خطرساز باشد.

منبع : آرگا

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.