فوايد خون دادن و حجامت

خواص دارویی و گیاهی

۱۳۹۶-۰۱-۲۴ حجامت

بسم الله الرحمن الرحیم

در این مقاله به آزمایش ها و اعداد علمی کاری نداریم و قصد دارم منطقی توضیح دهم که برای هر فرد با هر سوادی قابل فهم باشد.

این نوشته را تا پایان مطالعه کنید تا سوالات شما برطرف شود.

اگر مخالف حجامت هستید بعد از مطالعه به فکر فرو میروید و اگر موافق آن هستید، اطلاعات شما بیشتر خواهد شد.

با من همراه باشید

 

پیشنهاد می کنم این مقالات را هم با کلیک کردن مشاهده کنید: حجامت چیست؟  مصاحبه با استاد خیراندیش پیرامون حجامت

 

خب برای مقایسه این دو کار اول باید آن ها بشناسیم.

اولین تفاوت و مقایسه در همین شناخت آن هاست

 

در این روش به وسیله یک لیوان و ایجاد مکش و خراش روی پوست، مقداری خون گرفته می شود.

برای اطلاعات بیشتر به مقاله حجامت چیست مراجعه کنید.

 

در این روش یکی از رگ های دست را سوراخ کرده و از آن یک کیسه خون می گیرند.

 

خب با همین دو خط نوشته می توان نتیجه منطقی گرفت. چطور؟

از شما خواننده محترم یک سوال دارم

حمام کردن بهتر است یا دارو خوردن؟ شما بین این دو کدام را انتخاب می کنید؟

 

در حجامت از پشت کمر و از مویرگ ها در سطح پوست خون گرفته شده ولی اهدای خون از رگ اصلی و از دست گرفته میشود

این دو هیچ ربطی به هم ندارند

اگر قرار به مقایسه باشد باید خون دادن را با فصد مقایسه کنند نه حجامت

زیرا فصد هم نوعی خون گرفتن از رگ است ولی تفاوت های بسیار زیادی دارد.

اینکه از کدام دست یا پا و از کدام رگ در ابتدا انتها یا وسط رگ و کدام لایه رگ و در چه زمان و شرایطی خون بگیریم بسیار مهم است.

این نکات برای فصد بسیار مهم است ولی در خون دادن اصلا اهمیت ندارد.

 

پس تا این جا متوجه شدیم که اساس مقایسه اشتباه است.

 

در حجامت از مویرگ ها و سطح پوست خون می گیرند که خونی بی استفاده و کثیف است

در مراکز بهداشت، آشکارترین رگ فرد را سوراخ کرده و خونی تازه و مورد نیاز بدن را خارج می کنند.

 

عده ای می گویند علم پیشرفت کرده و باید به روز باشیم و زمان قدیم امکانات حاضر نبود وگرنه پیامبر از همان زمان به اهدای خون توصیه می فرمود

خب با این منطق، آن زمان امکانات تهیه مشروب به این شکل نبود و بهداشت رعایت نمی شد ولی اکنون می توان شراب بهداشتی تهیه کرد که خوردن آن جایز است.

یا اینکه زمان قدیم برای نماز جماعت به مسجد می رفتیم و اکنون با پیشرفت علم، نماز جماعت را به صورت اینترنتی و با گوشی همراه بخوانیم.

خنده دار نیست؟

 

پیشرفت علم موجب تغییر در احکام الهی نمی شود.

اتفاقا ابزار حجامت از شکل قدیمی به شکل امروزی تغییر کرده و پیشرفت علم را می توان در آن دید

 

محل حجامت توسط حضرت جبرییل به پیامبر (ص) نشان داده شده است.

احادیث بسیار زیادی درباره حجامت داریم و تمام معصومین آن را انجام داده و سنت خود دانسته اند.

اگر بنا را بر تجربه قرار دهیم، طب سنتی و طب اسلامی چند صد برابر تجربه دارد و حجامت را تایید و تجویز می کند ولی طب رایج سابیه بسیار کمی داشته و منشاء غیر اسلامی و غربی دارد.

 

عده ای می گویند حجامت بهداشتی نبوده و باعث انتقال بیماری خواهد شد.

جواب:

این کار با وسایل یک بار مصرف انجام می شود. وسایلی که با همین پیشرفت علم و تکنولوژی ساخته شده است.

و اگر این کار باعث انتقال بیماری خواهد شد، هر کاری که باعث خراش در بدن و خونریزی همراه است هم موجب انتقال بیماری است مثل جراحی و دندان پزشکی و تزریقات

 

برای حجامت کردن باید از متخصص نظر خواهی کرد و در صورت نیاز دارو های آماده کننده مصرف کرد.

باید روز و ساعت و مقدار خون گیری و نحوه خراش دادن را توسط متخصص تعیین کرد.

در انتقال خون، از هر فرد با هر شرایطی در هر روز و ساعتی خون گرفته می شود.

 

عمل بادکش و حجامت اثرات بسیار بسیار زیادی برای پیشگیری و درمان دارد.

جدای از معایب خون دادن این روش  فقط و فقط برای افراد پرخون مفید است که اگر این افراد یک بار حجامت شوند دیگر نیازی به این کار نخواهند داشت.

 

و در پایان می توان از رشد استقبال خودجوش مردم نسبت به حجامت قضاوت کرد که کدام یک بهتر است

منبع: iranmezaj.ir/?p=5307

 

برچسبحجامت

۱۳۹۶-۰۳-۲۰

۱۳۹۵-۱۲-۰۹

۱۳۹۵-۱۲-۰۵

بسم الله الرحمن الرحیم بادکش درمانی بادکش اصطلاحا گرم و سرد داره. بادکش گرم به

هم حجامت خوبه برا سلامتی خودمون، و هم خون دادن خوبه چون جون یه انسان دیگه رو نجات میدیم!!؟ هر چیز در جای خویش نیکوست!؟

نظر

نام

ایمیل

وبسایت

تفاوت روشهای خونگیری

حجامت و اهدای خون هر دو راهی است برای حفظ سلامتی

سلام دوستان عزیز
خون نقش حیاتی در بدن دارد و بعد از آب مهم ترین مایع موجود در بدن می باشد و وظیفه تغذیه سلول های بدن را بر عهده دارد. حرارت طبیعی بدن، تازگی و طراوت و رنگ پوست از خون نشات میگیرد. عامل انتقال بعضی بیماری ها همانند هپاتیت و ایدز خون می باشد. در طب سنتی روش هایی برای درمان بیماری ها وجود دارد که مبنای آن خارج کردن خون آلوده از بدن بیمار است؛ روش هایی همچون حجامت، زالو درمانی و فصد خون که چندان مورد توجه و تایید طرفداران اهدای خون نیست و همین امر سبب شده تا این سوال پیش آید که کدام روش بهتر است؟ ما در این مطلب قصد داریم به تفاوت حجامت و خون دادن بپردازیم.

حجامت را می توان بارز ترین نماد طب سنتی و اسلامی و یکی از ارکان آن دانست که نزد مردم شناخته شده است. این روش خونگیری برای پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار میگیرد و سابقه ای  چند هزار ساله دارد و مورد توجه اقوام مختلفی قرار گرفته است. این روش درمانی مورد تایید ائمه معصوم (ع) نیز بوده است و در ایران باستان طی جشنی به نام عید خون حجامت انجام می دادند. ابوعلی سینا در کتاب قانون خود به اشاره به این روش بیان کرده است که صفرا و سودا از طریق آن دفع می شوند. در این روش خونی که دارای مواد زائد و سموم است را از سطحی ترین مویرگ ها خارج می کنند و برای بهبود سریع محل خراشها از عسل که خاصیت درمانی دارد، استفاده می کنند. حجامت در دو نوع تر و خشک (بادکش) وجود دارد. روش خشک به ۲ دسته سرد و خشک و گرم و خشک (کوزه یا لیوان گذاری) تقسیم می شود.
حجامت خشک (suction) باعث انبساط عروق و رفع گرفتگی آنها و تحریک دیواره مویرگ ها می شود. در این روش خونی از بدن فرد خارج نمی شود و مناسب افراد با مزاج بلغمی می باشد.
اما در حجامت تر بعد از مرحله بادکش زمانی که بافت مورد نظر قرمز شد با ایجاد چند خراش روی سطح پوست خون کثیف را از بدن خارج می کنند که این روش برای افراد با مزاج سوداوی مناسبتر است. شایع ترین ناحیه ای که برای حجامت انتخاب می کنند بین دو کتف است هر چند حجامت سر، گوش، ساق پا، کمر هم وجود دارد. هر چند این روش درمانی ساده به نظر می رسد اما سن، مزاج فرد، محل حجامت، تعداد خراش، میزان خراش، میزان بادکش و زمان حجامت روی درمان و پیشگیری از بیماری تاثیر گذار است. تقویت سیستم ایمنی بدن، جلوگیری از بیماری قلب و عروقی و سکته مغزی، تولید خون جدید، تصفیه خون و از بین رفتن گرفتگی رگها از فواید حجامت می باشد. طی یک پژوهش با مقایسه خون حجامت با خون وریدی (اهدا شده) به این نتیجه دست یافتند که میزان سم موجود در خون حجامت ۲۳ برابر و کلسترول آن ۲/۵ برابر بیش از خون وریدی است که میتوان نتیجه گرفت که برای کاهش کلسترول خون و دفع سموم حجامت بهترین روش می باشد. برای شناخت بهترین زمان حجامت می توانید به تقویم حجامت مراجعه کنید اما اکثرا ۴۰ روز اول بهار و اول پاییز را بهترین زمان می دانند؛ همچنین بعضی از آداب حجامت و دعای حجامت در سالنامه حجامت آورده شده است. به عنوان مثال در آنجا ذکر شده است که قبل از حجامت و چند ساعت بعد از آن رفتن به سونا و حمام، مصرف دخانیات، انجام حرکات سنگین ورزشی و پرخوری ممنوع می باشد.

اهدای خون دریافت میزان ثابتی از خون فرد از رگ دست است که این خون و فرآورده های آن برای بیمارانی مفید می باشد. اهدای خون یک روش درمانی نیست هر چند در کنترل بیماری هایی مانند پر خونی و عوارض یائسگی در صورت تداوم انتقال خون موثر است، با توجه به اینکه بعد از خونگیری بدن با کمبود خون مواجه می شود و این کمبود را با تغذیه چربی دور شکم جبران می کند میتوان گفت برای کاهش وزن نیز مفید است. زمانیکه فردی به سازمان انتقال خون مراجعه می کند باید شرایط خون دادن را داشته باشد، نداشتن فشار خون و کم خونی، شرایط خوب جسمی و روحی، انجام ندادن حجامت، سن حداقل ۱۷ سال و حداکثر ۶۵ سال، وزن بالای ۵۰ کیلوگرم و رعایت فاصله بین دو نوبت خوندهی از شرایط خون دادن می باشند. اهدای خون همانند یک بازی دو سر برد می باشد، به این معنا که هم خون اهدا شده می تواند جان ۳ بیمار را نجات دهد و هم برای اهدا کننده فوایدی به همراه دارد. کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی و انواع سرطان، کاهش وزن و غلظت خون، افزایش انرژی و نشاط، بهبود گردش خون و ارائه خدماتی رایگان به اهدا کننده از فواید خون دادن می باشند.

طرفداران اهدای خون بر این باورند که چون در گذشته امکان اهدای خون نبوده است برای خروج خون اضافه از حجامت استفاده می کردند. اینکه گفته میشود خون کمر آلوده است باوری اشتباه می باشد چون خون در بدن جریان دارد و تصفیه می شود و مفهومی به نام خون کثیف در بدن نداریم. در ضمن حجامت باید در محیط استرلیزه و اتاق جراحی با وسایل کاملا ضد عفونی انجام شود در حالیکه اکنون خونگیری در چنین مکانی انجام نمی شود، این خون دور ریخته میشود و به خاطر اینکه مقدار آن کم است در کاهش غلظت خون هم موثر نیست.

طرفداران حجامت نیز منسوخ شدن این روش را به خاطر قدیمی بودن غیر عقلایی می دانند چون بر این باورند که تجربه ای که این روش در طول سالها بدست آورده بیشتر از روش انتقال خون است. با توجه به اینکه در این روش رگی بریده نمی شود فرد ضعف نمی کند و سلول های ایمنی بدن در این روش تحریک می شوند. توجه و توصیه ائمه به این روش از نکات مثبت آن است و در مجموع از لحاظ تامین سلامت نسبت به خون دادن بهتر است. آنها معتقدند حجامت در تقابل اهدای خون نیست و پیشنهاد آنها این است که ابتدا با حجامت خون خود را پاکیزه کنند و سپس آنرا اهدا کنند.

 

در این مطلب دو روش معمول خونگیری را توضیح دادیم و نظراتی را درباره آن بیان کردیم. اما شاید نتوان به طور قطع نظر داد کدام روش بهتر است زیرا هر کدام از آن ها فلسفه ای دارند و در شرایط خاصی مورد استفاده قرار میگیرند. از یک طرف بیماران زیادی به خون نیازمندند و از طرفی نمی توان به راحتی روشی که سابقه طولانی دارد و مورد توجه کشورهای غربی نیز هست را نادیده گرفت.

نظر شما در مورد این دو روش چیست؟ کدام یک را قبول دارید و از کدام روش تا کنون استفاده کرده اید؟

من زندگیمو مدیون خونه یه نفر دیگه هستم پس اهدای خون رو دوست دارم

طرفداران این روش نیز با شعار “اهدای خون اهدای زندگی اقدام به این کار خداپسندانه می کنند.
امیدوارم شما نیز با اهدای خونتان دین خود را ادا کنید (البته در صورت داشتن شرایط جسمی)
و جانی دوباره به یک بیمار ببخشید.

حجامت و اهدای خون با هم قابل مقایسه نیستند. کشورهای خارجی خون سالم رو از طرف می خرند و برای حجامت از بیمار پول می گیرند. جدول انتهایی جمع بندی خوبی داشت.

سلام- از اینکه نظر خود را برای ما ارسال کردید سپاسگزارم.
به نظر من هم نباید این دو روش خونگیری را با هم مقایسه کرد و هدف مطلب نیز مقایسه این دو روش نبوده بلکه تفاوت این دو را بیان کرده است.

من یکم غلظت خون دارم نمیدونم کدوم گزینه مشکل منو حل میکنه وکدوم روش بهتره هر کسی برای کار خودش هر روشی رو تائید میکنه

سلام

از اینکه مطلب را مطالعه کردید و سوال بسیار خوب خود را اینجا مطرح کردید بسیار سپاسگزارم.
برای غلظت خون حجامت بهتر است یا خون دادن؟ این سوالی است که برای بیشتر افرادی که شرایط شما را دارند پیش می آید و پاسخ آن اهدای خون است. هرچند حجامت برای برخی بیماری های خاص یک روش درمانی است اما در این مورد خاص اهدای خون یا خون دادن بهتر است زیرا مقدار خونی که در حجامت از بدن خارج می شود به اندازه کافی نیست.
البته خون دادن تنها راه کاهش غلظت خون نیست و با مصرف یکسری خوراکی ها می توان خون را رقیق تر کرد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

10

0 مهران عربزاده فواید،علائم،خواص آگوست 17, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *