فوايد و مضرات دراز و نشست

خواص دارویی و گیاهی

ورزش منظم به بدن و
سیستم ایمنی شما کمک می کند و زمانی که گردش خونتان تنظیم باشد طبیعتا رضایت و
آرامش بیشتری احساس می کنید. نکته مهم این است که
اگر شما کارمند باشید و کارتان به اصطلاح پشت میزی باشد، با انجام این چند حرکت
ساده هم سرحال تر می و هم می توانید استرس ناشی از محیط کارتان تا حد بسیار زیادی
کاهش دهید.

یکی از این ورزش های
ساده که از بچگی حتی در مدرسه هم انجام می دادیم، دراز نشست است. این حرکت ورزشی
علاوه بر بالا بردن متابولیسم و تحریک سیستم گوارش، باعث تقویت عضلات شکم می شود.
نکته ریزی که این حرکت ورزشی دارد این است که کسانی که گودی کمر دارند، باید حتما
کمر خود را به زمین فشار دهند. اما اگر باز هم از این ناحیه دچار درد هستند بعد از
انجام این حرکت بر روی زمین دراز بکشند و پاهای خود را درون شکم با دست بگیرند و
بعد به آرامی به سمت چپ و راست مایل شوند. به این ترتیب از درد کمر خود نیز
جلوگیری می کنند.

اگر در دراز و نشست
به گردن شما فشار می آید نشانگر بد عمل کردن شما در این حرکت ورزشی است. یک راه
راحت تر برای کوچک کردن شکمتان این است که بر روی زمین به راحتی دراز بکشید دست
هایتان را در امتداد پهلو هایتان قرار دهید، در یک لحظه پاهای خود را از زمین تا
حدود 3 سانت بلند کنید و در همین حین سر خود را نیز بلند کنید. تا 5 بشمارید و
دوباره دراز بکشید این حرکت را چند بار با توقف انجام دهید . این حرکت فشاری به
کمرتان وارد نمی کند.

اما حالا که از
ناحیه ی کمر نیز صحبت کردیم یک حرکت معروف در یوگا که باعث فرم گیری کمر می شود را
نیز توضیح می دهم.

همانطور که بر روی
زمین خوابیده اید. پاهای خود را در کنار هم روی زمین قرار دهید و دست ها را در
امتداد شانه هایتان باز کنید. سپس پای راست خود را از زمین بلند کرده و داخل شکم
قرار دهید. حواستان باشد که پای چپ ثابت است و سعی کنید که خم نشود. سپس پای راست
را به سمت دست چپ خود حرکت دهید و و با دست چپ خود آن را بگیرید. بعد از حدود دو
تنفس بر روی کمر برگشته و پای خود را بعد از گرفتن در شکم صاف کرده و کنار پای چپ
قرار دهید. همین کار را با پای چپ انجام دهید. بعد از انجام این کار به مدت یک ماه
متوالی می توانید در حین انجام این کار سرتان را به سمت دستی که آزاد است بر روی
زمین بچرخانید.

مضرات دارزو نشست

اعتیاد به دراز-
نشست

انجام حرکاتی مانند
دراز نشست بر خلاف اینکه مانع کمر درد بشود باعث بروز آن نیز خواهد شد.

اینکه یک شکم سفت
و محکم تا حد زیادی قادر است از کمر محافظت نماید کاملا درست است اما دراز-نشست تاثیری
روی آن دسته از ماهیچه‌هایی شکمی که باعث مستحکم شدن کمر می‌شوند نخواهد داشت.

دراز- نشست با
ایجاد تغییر در شکم و برهمزدن تعادل آن باعث ایجاد کمر درد خواهد شد. در هنگام دراز-
نشست شرایطی بوجود می‌آید که فشار بیش از حدی به ستون فقرات وارد آمده و باعث تغییر
حالت آن ( چیزی شبیه حرف C انگلیسی) می‌شود.

تغییر عادت:

شما مجبور نیستید
که دراز- نشست را به طور کامل حذف کنید بلکه می‌توانید حرکات آن را به آرامی و به شکل
صحیح انجام دهید. حرکات دراز نشست را به عنوان تمرین منبسط کننده شکم که همزمان باعث
تقویت ماهیچه‌ عرضی شکمتان نیز می‌شود در نظر بگیرید. ماهیچه‌ایی که برای تقویت و استحکام
عضلات شکمی و محافظت از کمر نقش به سزایی دارد. با انجام روش درست در واقع با یک تیر
دو نشان می‌زنید. هم چربی‌های شکم را آب کرده و تناسب اندام پیدا می‌کنید و هم از شر
کمر درد خلاص می‌شوید.

 

خانه

موبایل

ورزشی که ضررش بیشتر از فایده‌اش استوقتی صحبت از ورزش می‌شود، معمولا به یاد فواید آن می‌افتیم. اگرچه آثار مفید ورزش برکسی پوشیده نیست، اما ورزشی سودمند است که با توجه به ساختار عضلانی اسکلتی و در نظر گرفتن محدودیت‌های خاص که در بعضی افراد وجود دارد، برنامه‌ریزی و انجام شود؛ مثلا تمام حرکت‌های ورزشی سودمند نیستند و ضرر ناشی از انجام برخی از آنها بیشتر از فایده‌شان است.

ورزش دراز و نشستاگرچه نمی‌توان با مطالعه تجربی چنین حالتی را اثبات کرد، زیرا از لحاظ اخلاقی نمی‌توان حرکات مضر را تجویز و نتایج آن را بررسی کرد، اما با بررسی بدن می‌توان این حرکت‌ها را به سه گروه کلی مشکوک، مضر و ممنوع تقسیم‌بندی کرد. برخی از ورزش‌ها در اثر مشاهده موارد متعدد آسیب ناشی از انجام یک فعالیت خاص جزو این گره قرار گرفته‌اند. از سوی دیگر، آسیب دیدن در اثر یک حرکت تمرینی خاص، به فردی که آن تمرین را انجام می‌دهد بستگی دارد. برخی حرکت‌های تمرینی هم می‌توانند فوایدی برای فرد داشته باشند، اما زیان‌های آنها بیشتر از فایده‌شان است.

برخی دیگر از حرکت‌ها نیز برای ورزشکاران حرفه‌ای مفید هستند، اما انجام آنها در افرادی که تازه تمرین‌های ورزشی را شروع کرده‌اند، باعث آسیب می‌شود. علاوه بر این، کسانی که به مشکلات عضلانی و مفصلی مبتلا هستند، باید در انتخاب حرکت‌های تمرینی دقت بیشتری داشته باشند، مثلا انجام برخی تمرین‌ها باعث تشدید پوکی استخوان، روماتیسم مفصلی، کمردرد و… می‌شود.خوشبختانه تقریبا برای تمام حرکت‌های مضر، تمرینی جایگزین وجود دارد و برای هرکس حتی در شدید‌ترین حالت‌های بیماری، تمرین‌هایی وجود دارد که به حفظ سلامت کمک می‌کنند.برخی از شایع‌ترین حرکت‌ها که می‌توانند باعث ایجاد آسیب عضلانی یا مفصلی شوند، در مطلب زیر آورده شده اند.

 

دراز و نشستدراز و نشست، ورزشی است برای تقویت عضلات شکم، اما اگر عضلات شکم ضعیف باشند به جای فعال شدن و تقویت آنها، عضلات ستون فقرات فعال می‌شود و اگر این تمرین ‌درست انجام نگیرد، با افزایش قوس کمر و فشار به دیسک، به ستون فقرات کمر آسیب وارد می‌کند.در افرادی که مفاصل آنها شلی بیش از حد دارد، به خصوص در کودکان، باید این نکته در نظر گرفته شود. علاوه بر این، حلقه کردن دست‌ها به پشت سر، علاوه بر تحت فشار قراردادن کمر، باعث آسیب مهر‌ه‌های گردن نیز می‌شود.

برای انجام دراز و نشست در افرادی که این ورزش‌ برایشان ممنوعیت خاصی ندارد، زانوها باید خم باشند و دراز و نشست آهسته انجام شود. نباید پاها به جایی گیر داشته باشند، زیرا گیردادن پاها باعث می‌شود به‌جای فعال شدن عضلات شکم، عضلات کمر فعال شوند.در صورت ضعف نسبی عضلات شکم، می‌توان یک بالش کوچک را پشت شانه قرارداد و دست‌ها به جای آنکه پشت سر قرار گیرند، در جلو و نزدیک زانوها باشند. چرخاندن ستون فقرات در آخر دراز و نشست هم (رساندن دست راست به زانوی چپ و برعکس) نباید انجام گیرد.

 

یکی از حرکت‌های مضر برای کمر، خم شدن همراه با چرخش کمر است. به هر حال می‌توان به جای دراز و نشست، از حرکت‌های جایگزین استفاده کرد.استفاده از دستگاه‌هایی که تبلیغ می‌شوند نیز برای هر فردی مناسب نیست و می‌تواند مشکل‌زا باشد.

به کار بردن این دستگاه‌ها برای دراز و نشست، مشکل افرادی را که دیسک کمر و لیزخوردگی مهره دارند، شدیدتر خواهد کرد.

 

بالابردن مستقیم هر دو پابالابردن هر دو پا به‌صورت مستقیم بخشی از تمرین یک ورزشکار است و در افراد غیرورزشکار هم این تمرین به‌عنوان روشی برای تقویت عضلات شکم توصیه می‌شود، اما اگر حین تمرین، عضلات شکم خسته شود یا عضلات از ابتدا ضعیف باشند، این حرکت باعث افزایش قوس کمر می‌شود و فشار به دیسک بین‌مهر‌ه‌ای در ناحیه‌ کمری افزایش می‌یابد.از طرف دیگر، انقباض عضلات جلو و عقب ستون فقرات، باعث افزایش فشار داخلی دیسک کمر می‌شود و درد بیمار را افزایش می‌دهد یا حتی باعث عود دیسک می‌شود. بنابراین در افرادی که بیرون‌زدگی دیسک دارند، تا زمانی که عضلات شکمی خوب تقویت نشده، این حرکت ممنوع است.

برخی حرکت‌های گردنبه‌طور کلی، انجام حرکت‌های ناگهانی ستون فقرات به نظر بیشتر متخصصان ممنوع است. حرکت‌های چرخش گردن اگر با ملایمت انجام شود و گردن به عقب خم نشود، اشکالی ندارد، اما خم شدن گردن به عقب به‌خصوص در افراد سالمند یا افرادی که بیماری روماتیسم مفصلی دارند، می‌تواند خطرهای جدی را به دنبال داشته باشد. مخصوصا اگر انجام این حرکت ناگهانی باشد، به عروق و اعصاب قاعده جمجمه آسیب وارد می‌کند.

افرادی که اصطلاحا دچار ساییدگی مهره‌های گردن هستند و پوکی استخوان یا سابقه ضربه و درد گردن دارند نیز در معرض آسیب هستند. قراردادن بالشتک پشت سر روی صندلی اتومبیل نیز دقیقا به دلیل جلوگیری از حرکت ناگهانی گردن به سمت عقب هنگام تصادف است.قرار گرفتن روی شانه برای دوچرخه زدن با پا که جزو حرکت‌های یوگا نیز است، باعث خم شدن بیش از حد ستون فقرات گردنی می‌شود و با ایجاد فشار روی رباط‌ها مشکلات دیسک و آرتروز گردن را تشدید می‌کند. این حرکت برای افرادی که سابقه آرتروز یا پوکی استخوان ستون فقرات دارند کاملا ممنوع است.

کشش عضلات پشت ران با تکیه بر جای بلندیکی از ضروری‌ترین کشش‌ها برای حفظ سلامت ستون فقرات، کشش عضلات پشت ران است، اما انجام غیراصولی آن باعث آسیب مفاصل می‌شود، مثلا برخی این کشش را با قراردادن یک پا روی جای بلند انجام می‌دهند. اگر زاویه ‌پایی که در بالا قرار گرفته، نسبت به خط عمود بیش از 90 درجه باشد و تنه به جلو خم شود، ممکن است باعث فشار به عصب سیاتیک شود. در افرادی که کوتاهی عضلات پشت ران دارند، این حرکت آسیب بیشتری وارد می‌کند.

حرکت‌های ستون فقرات کمریاگرچه برخی عقیده ‌دارند خم شدن ستون فقرات به سمت عقب کلا ممنوع است، اما با توجه با اینکه این حرکت جزئی از حرکت‌های طبیعی ستون فقرات است و روزمره انجام می‌شود، پس مشکلی ایجاد نمی‌کند، مگر اینکه کنترل نشده و ناگهانی باشد. در این صورت به بافت‌های قسمت پشتی ستون فقرات آسیب وارد می‌شود.انجام این حرکت به‌صورت ملایم و کنترل شده می‌تواند ورزشی مناسب برای برخی افراد مبتلا به کمردرد باشد، ولی برای بعضی دیگر، به‌خصوص آنهایی که دچار جابجایی مهره‌های کمری هستند، کاملا ممنوع است.

 

منبع: هفته نامه سلامت

tebyan.net

منبع = هلپ کده
خانه

موبایل

انجام صحیح دراز و نشست باعث تقویت عضلات مرکز بدن می شود

 

آیا دراز و نشست واقعا لاغر می کند؟همه ما این صحنه را دیده‌ایم: مردان و زنانی که به تشک‌های تمرین چسبیده‌اند و به طرز وحشتناکی ست‌های متعدد دراز و نشست را انجام می‌دهند، تا زمانی‌که سوزش عضلات‌شان را حس کنند. اما آیا تمرین صحیح دراز و نشست واقعا به شما کمک می‌کند که وزن کم کنید و به عضلات شکم شش‌تکه دست یابید؟ پاسخ کوتاه این است: نه. دراز و نشست، یک تمرین اساسی است که مرکز بدن را تقویت می‌کند اما به شما کمک نمی‌کند که چربی بسوزانید و لاغر شوید.

 

دراز و نشست، تمرین تقویت کننده مرکز بدن

انجام دراز و نشست باعث تقویت عضلات مرکز بدن می شود. فواید سلامتی مربوط به تمرینات تقویت کننده مرکز بدن غیر قابل انکار هستند. انجام دراز و نشست و تمرینات شکمی نه تنها اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهند و اندام‌تان را خوش فرم‌تر می‌کنند بلکه به بهبود تعادل و هماهنگی شما نیز کمک کرده و همچنین تکیه گاه لازم برای ستون فقرات شما را فراهم می‌کنند.

 

عضلات شکم شما اساسا کل بدن‌تان را نگه می‌دارند، به همین دلیل قطعا مهم است که میان تنه‌تان را تمرین دهید که انجام دراز و نشست ورزشی مناسب برای عضلات میان تنه است. اما اگر هدف‌تان این است که اندامی شبیه افراد روی جلد مجلات داشته باشید، ایجاد چند تغییر در سبک زندگی تان ضروری است.

 

دراز و نشست لایه چربی روی عضلات شکمتان را آب نمی‌کندواضح است که فعالیت قلبی عروقی شدید برای کاهش وزن و لاغر شدن ضروری است. اما این واقعیتی است که باید با آن روبه رو شوید: دراز و نشست و تمرینات روزانه شکمی به تقویت فیبرهای عضلانی درمیان تنه‌تان کمک می‌کند اما لایه چربی روی عضلات شکمتان را آب نمی‌کند. اگر در حال حاضر سعی دارید وزن کم کنید و لاغر شوید، باید به تمرینات تقویت کننده مرکز بدن‌تان، کاردیوی کافی اضافه کنید. این بدان معنا نیست که شما باید مانند یک قهرمان تمرین کنید، اما قطعا به تمرینات با شدت متوسط تا بالا نیازدارید. فعالیتی را انتخاب کنید که از آن لذت می‌برید. به یاد داشته باشید که کاردیو لزوما مستلزم دویدن سریع نیست.

فعالیت‌هایی مانند دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی و شنا، همگی برای کاهش وزن مناسب هستند. برای مؤثر‌تر کردن تلاش‌های کاهش وزن‌تان، درهفته حداقل ۱۵۰ دقیقه تمرین کاردیو انجام دهید.

 

رژیم غذایی سالم + ورزش= لاغر شدناگر یک رژیم غذایی سالم را با یک برنامه تمرینی کامل ورزشی ترکیب نکنید، به سادگی به نتایج مورد نظرتان نمی‌رسید و لاغر نمی شود. هرچند ایرادی ندارد که گاهی اوقات چیزبرگر یا پیتزا بخورید اما بسیار مهم است که در روز حداقل ۵ فنجان میوه و سبزی بخورید و همچنین پروتئین‌های سالم مصرف کنید.

 

رژیم غذایی سالم همراه با یک برنامه کامل ورزشی از جمله دراز و نشست به لاغر شدن کمک می کند

 

منابع سالم پروتئین عبارتند از سینه مرغ، گوشت گاو بدون چربی و غذاهای دریایی. همچنین توصیه می‌شود برای کم کردن وزن باید به مقدار غذایی که مصرف می‌‌کنید، به دقت توجه کنید. اگرچه لزوما نیازی به شمارش کالری نیست اما مهم است به یاد داشته باشید که به منظور کاهش وزن و لاغر شدن، باید کسری کالری پیدا کنید. خوردن حدود ۳۵۰۰ کالری در هفته یا ۵۰۰ کالری کمتر در روز، در مدت ۷ روز منجر به ۵۰۰ گرم کاهش وزن می‌شود.

 

تمرین دراز و نشست به لاغر شدن شما کمک نمی‌کند اما…درست است که درازو نشست به کاهش وزن و لاغر شدن شما کمک نمی‌کند اما این بدان معنا نیست که شما باید عضلات شکم‌تان را به حال خود رها کنید. عضلات شکم شما عملا از هر بخش بدن‌تان پشتیبانی می‌کنند، از جمله ستون فقرات. این بدان معناست که دراز و نشست و تمرینات تقویت کننده‌ی مرکز بدن، یک بخش حیاتی از تمام برنامه‌های کامل تمرینی هستند.

 

به عنوان بخشی از رژیم تمرینی جدیدتان، یک رژیم غذایی سالم را با فعالیت کاردیوی اضافی ترکیب کنید. هرچند ممکن است این نکات ساده به نظر برسند اما مهم است که بدانید محدود کردن خودتان به انجام درازو نشست و به هم فشردن میان تنه‌تان به طور مدام، شما را به نتایج مورد نظرتان نخواهد رساند.

منبع :

وب سایت تناسب اندام

منبع = هلپ کده

آیا با درازنشست زیاد می‌توانم چربی شكم را از بین ببرم؟

متاسفانه باید بگویم كه نه. نمی‌توانید.

واقعیت این است كه انجام تعداد زیادی دراز نشست،  چربی شكم را از بین نمی‌برد. در واقع بهتر است بدانید كه این تفكر كه فقط با انجام ورزش خاصی،  می‌توانید چربیهایی كه در نقطه خاصی قرار دارند از بین ببرید،  یك افسانه است و بارها و بارها غلط بودن آن اثبات شده است.

حتی سالها پیش محققان نشان داده اند كه ورزشهای شكمی‌، میزان چربی شكم را كاهش نمی‌دهند.

در یك مطالعه،  مردانی كه در مطالعه شركت كردند در شرایطی برابر،  در مدت 27 روز 5000  دراز نشست انجام دادند. محققان در این مطالعه میزان چربی شكم،  باسن،  و قسمت بالایی پشت تنه را اندازه گیری كردند.

 اگر لاغری موضعی وجود داشت،  طبیعتا باید در این افراد میزان چربی شكم كاهش می‌یافت. چون در انجام درازنشست،  قسمتهای بالای پشت تنه و باسن به كار گرفته نمی‌شوند.

 مطالعه نشان داد كه تغییری در ضخامت چربی شكم یا در اندازه ی دور كمر ایجاد نشده است.

نمونه برداری بافتی نیز نشان داد كه تغییر مهمی‌در قطر لایه ی سلولهای چربی شكم ایجاد نشده است.

در واقع ورزشهای شكمی‌تنها عضلات دیواره ی شكم را استوار و محكم می‌كنند و با شكل گیری و استوار شدن عضلات شكم، ظاهر شكم بهتر می‌شود.

شما برای كاهش چربی شكم خود به چیزی بیشتر از درازنشست نیاز دارید.

 

 

نام (اجباری)

آدرس پست الکترونیکی (اجباری است اما نمایش داده نمی‌شود)

مرا برای نظر‌های بعدی به یاد بسپار

تصویر امنیتی جدید

All Rights Reserved – © 2018 | باز نشر مطالب پورتال سیمرغ تنها با ذکر نام و آدرس seemorgh.com مجاز می باشد.

در مورد قرص دمیترون چه می دانید؟ آیا شما آن را با اندانسترون می شناسید؟ از عوارض این دارو با خبر هستید؟ آیا می دانید که این دارو حتما باید با تجویز پزشک و زیر نظر ایشان مصرف گردد؟ چون می تواند عوارض شدید و خطرناکی مثل سندروم سروتونین ایجاد کند. برای کاهش عوارض آن باید بهترین دوز مصرف نسبت به سن و شرایط بیماری شما تجویز گردد. در این بخش از داروهای در مورد علل مصرف، تداخلات دارویی، عوارض، نحوه مصرف این

دوران بارداری یکی از مهمترین بخش های زندگی زناشویی است. در این عرصه از زندگی، زنان باردار دچار تغییراتی در جسم و روان خود می شوند که با داشتن آگاهی و دانش در مورد دوره بارداری هفته به هفته می توانند این دوران را با موفقیت پشت سر بگذارند. اینکه بدانید در هر هفته جنین شما چه تغییراتی کرده و به چه مواد غذایی بیشتر احتیاج دارد، می تواند بسیار هیجان برانگیز و کمک کننده باشد. برای راهنمایی شما عزیزان، کلاس آمادگی بارداری

آبا می دانید ترنس چیست ؟ آیا ترنس همان تراجنسی است؟ تا چه حد با ترنسکشوال (Transsexual)، آشنایی دارید؟ تفاوت بین ترنسکشوال را با همجنسگرایی می دانید یا شما هم فکر می کنید این دو مسئله، یکی هستند؟ جالب است بدانید که ترنس ها در چه شرایطی زندگی می کنند  و روحیات آنها چگونه است. در این مقاله از می خواهیم به بررسی ترنس ، انواع آن ، درمان هورمونی آن و شرایط لازم برای انجام عمل جراحی تغییر جنسیت بپردازیم. اگر می

این زائده گوشتی نرم که بر روی اندام تناسلی ظاهر می شود، زگیل تناسلی خفیف نام دارد. یک عفونت منتقله از راه جنسی ( STI ) ناشی از ویروس پاپیلوم انسانی یا همان HPV می باشد که این روزها زیاد به گوش تان خورده است. زگیل تناسلی خفیف ممکن است باعث درد، ناراحتی و خارش شود. زگیل تناسلی خفیف چیست؟ زگیل های تناسلی به خصوص برای زنان بسیار خطرناک هستند چرا که برخی انواع اچ پی وی می توانند باعث ایجاد سرطان واژن و سرطان

در چند وقت اخیر در شبکه های اجتماعی اینفلوئنسرهای آرایشی و بهداشتی مژه هایی را تحت عنوان مژه مگنتی یا مژه مغناطیسی یا حتی مژه آهنربایی معرفی کرده اند. در این پست قصد داریم ببینیم که مژه های مگنتی که افرادی مثل صدف بیوتی یا هدی بیوتی به شدت این روزها در حال معرفی اونها هستن، دقیقا چی هستن و چه کاربردی دارند. مژه مگنتی (مژه مغناطیسی) چیست؟ یکی از مشکلات مژه های مصنوعی استفاده نسبتا دشوار و برخی عوارض اونهاست. بیشتر مژه های برای

دغدغه های این روز های خانواده ها راجع به رفت و آمد بیشتر از قبل شده و دردسر های پهن کردن سفره های مهمونی خیلی ها رو از

امروزه مصرف داروهای گیاهی و استفاده از گیاهان دارویی طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد.با وجود اینکه به نظر می رسد این گیاهان بی ضرر هستند ولی در

آیا شما از آن دسته افرادی هستید که مبتلا به درد پشت هستند؟ آیا به دنبال بهترین راه برای جلوگیری و از بین بردن این مشکل می گردید؟

در کیک ها، شیرینی ها، کوکی ها، شکلات ها و غیره میتوان از گردو استفاده کرد. بنابراین راه های زیادی برای مصرف آنها وجود دارد. فواید گردو بر

روز پنج‌شنبه 11 مرداد گردهمایی بنیاد (Tooth friendly توث فرندلی) سوئیس، یکی از معتبرترین بنیادهای بین المللی سنجش سلامت محصولات خوراکی مرتبط با بهداشت دهان و دندان، برگزار

بارداری یکی از سخت ترین دوران در زندگی هر مادری به شمار می آید. در این زمان مادر علاوه بر اینکه می بایست مراقب

در دوران بارداری بدون تجویز پزشک متخصص زنان نباید هیچ دارویی مصرف شود. برخی بانوان باردار به مصرف فرآورده های دارویی گیاهی برای رفع

آش اسفناج با گشنیز، برای سردردهایی كه ناشی از سوء هاضمه و اختلال دستگاه گوارشی است، مفید می باشد.

نوشیدن نوشابه ‌درهنگام تشنگی یک اشتباه برای جبران آب از دست رفته بدن است زیرا آسیب فراوانی به کلیه‌ها وارد می‌کند و به مرور از کار افتادگی کلیه‌ها می شود.

یک چرت 20 دقیقه ای برای بدن لازم است.
خواب کوتاه نیمروزی علاوه‌ بر کاهش استرس و افزایش شادابی در فرد، احتمال مرگ و میرناشی ازسکته قلبی را کاهش میدهد.

روزانه 30 دقیقه داخل وان حمام با محلول سرکه سیب و اب وارم بنشینید.
برای درمان مشکلات زنانه مفید است.

جالب است بدانید جنین در داخل رحم مادر نسبت به نور محیط واکنش دارد، همچنین مزه غذاها را نیز احساس می‌کند و همراه با مادر نگران می‌شود

یکی از مهمترین و قدرتمندترین عضلات بدن،عضله های قسمت چهار سر ران هستند که نقش باز و بسته کردن زانو را نیز دارند،در این

مفصل ها محل اتصال دو استخوان به یکدیگر هستند. مفصل زانو یکی از مهم ترین مفصل ها در بدن به شمار می آید. به

بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است

بعد از کرم حلزون که حاشیه های فراوانی در پی داشت و صدای بسیاری از سازمان های مرتبط با سلامت و همچنین متخصصان پوست و مو را در آورد. این بار تیزر تبلیغاتی محصول دیگری از شرکت تولید کننده کرم حلزون، تحت عنوان تن تاک شبکه های مختلف تلویزیونی را قُرُق کرده و در روز دست کم یک ساعت تبلیغ این دستگاه ورزشی، روی آنتن صدا و سیما می رود. آب شدن چربی های پهلو و شکم و عضله ای شدن آنها، مهمترین ادعایی است که این شرکت در تبلیغات اینترنتی و تلویزیونی اش مطرح کرده است. اما آیا واقعاً این دستگاه می تواند چربی های پهلو و شکم را آب کند؟ آیا این دستگاه با روزی سه دقیقه تمرین و در مدت ۱۰ روز، می تواند اندامی متناسب و ایده آلی را به شما هدیه کند؟ پاسخ این سوالات را از زبان متخصصان بخوانید.

برای بسیاری از مردم، به خصوص اگر خانم و جوان باشند، بزرگ شدن و چربی گرفتن شکم و پهلوها یعنی یک اتفاق وحشتناک. یعنی اضافه وزن و چاقی و نامتناسب شدن اندام که هر طور شده باید جلوی آن گرفته شود. روشش هم فرقی نمی کند و هر فردی بسته به سلیقه شخصی خودش تصمیم می گیرد از چه روشی برای این کار استفاده کند.

یکی وعده های غذایی اش را کم یا حذف می کند، دیگری تا می تواند حلقه کمر می زند، بعدی تردمیل را ترجیح می دهد، دیگری هم که زورش به خریدن تردمیل نمی رسد و باشگاه هم نمی تواند برود، می رود و تن تاک می خرد.

دستگاه ورزشی که این روزها به خانم ها و آقایانی که از چربی های شکمی و پهلوهایشان رنج می برند، وعده می دهد که اگر از آن استفاده کنند، خیلی طول نمی کشد که صاحب اندامی متناسب و زیبا می شوند. اما آیا همین طور است؟

دکتر داوود باقری مقدم، متخصص طب پزشکی ـ ورزشی اینگونه توضیح می دهد: «تمرین دراز و نشست عمدتاً با دو هدف، تناسب اندام و حفظ ظاهر و همچنین پیشگیری از آسیب های ستون فقرات انجام می شود.»

این متخصص در ادامه به کارکرد دراز و نشست در تقویت عضلات ناحیه فوقانی شکم و قوام آن اشاره می کند و می گوید: «البته یک عده هم از این ورزش پویا در جهت تقویت کمر و ستون فقرات شان استفاده می کنند. گفتیم ستون فقرات، برای اینکه ۹۰ درصد از دردهای کمر از نوع مکانیکال هستند. چرا که بخش مهمی از عضلات ستون فقرات را عضلات شکمی تشکیل می دهند.»

روی ورزش های هوازی حساب باز کنید

یکی از ادعاهایی که شرکت سازنده تن تاک مطرح می کنند این است که چربی های شکمی و پهلوها را آب می کند. اما به اعتقاد این متخصص طب پزشکی ـ ورزشی، آب کردن چربی ها کار این دستگاه نیست و تنها از طریق انجام ورزش های هوازی است که عمل چربی سوزی اتفاق می افتد. به گفته او: « بهترین ورزش برای چربی سوزی، انجام دادن ورزش های هوازی است که با یک سری از حرکات تکرار شونده عضلات بزرگ بدن همراه است و در یک زمان طولانی انجام می شود؛ به طور مثال، پیاده روی تند و دویدن آرام (البته پیاده روی های آرام و تفریحی هیچ تاثیری در کاهش وزن و تناسب اندام افراد ندارد)، دوچرخه سواری و طناب زدن از جمله این ورزش هاست.»

آنطور که او توضیح می دهد، این ورزش ها باید با شدت متوسطی انجام شوند؛ به طوری که فرد هنگام ورزش به نفس نفس نیفتد و تعداد تنفسش هم بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ عدد در دقیقه باشد. اگر افراد بتوانند روزانه یک ساعت این ورزش ها را انجام دهند، علاوه بر مصرف کالری بدن از محل مصرف چربی ها، کاهش وزن را در کنار کاهش سایز تجربه خواهند کرد.

شکل درست دراز و نشست چیست؟

یکی از ورزش هایی که همه ما در دوران مدرسه انجام می دادیم و کلی هم انرژی از ما می برد و حسابی خسته مان می کرد، دراز و نشست بود. یادتان هست پس از هر دراز و نشستی که می رفتیم دست کم تا نیم ساعت نفس مان درست بالا نمی آمد و همه چیز را تیره و تار می دیدیم؟

آنگونه که دکتر باقری مقدم توضیح می دهد، دراز و نشستی که در مدرسه بدون کمک گرفتن از دستگاه انجام می شود، شکل درستی ندارد و نباید یک دفعه به عضلات شکمی فشار وارد کرد. یک علت اینکه اغلب هم شاگردی هایمان و حتی خودمان دچار مشکل می شدیم، غلط انجام دادن دراز و نشست بود.

به توصیه او، اگر می خواهید تمرین دراز و نشست را درست انجام بدهید، به جای اینکه شانه هایتان را یک دفعه از زمین بکنید و بلند شوید، بهتر است آنها را پنج سانتی متر از زمین بلند کنید و پس از اینکه کمی بالا آمدید و عضله تان برای چند ثانیه منقبض شد، دوباره روی زمین فرود بیایید. حالا اگر می خواهید شکم و پهلوهایتان عضله ای شوند، توصیه دکتر باقری مقدم را بخوانید: «برای اینکه شکم و پهلوهایتان عضله ای شوند و قوام لازم را پیدا کنند، بهتر است یک در روز میان ورزش دراز و نشست و انجام بدهید و نه هر روز. چون پس از هر تمرین، آسیب های میکروسکوپی روی عضلات ایجاد می شود و به همین علت عضله ها به بازسازی دوباره نیاز دارند.»

تاثیر مثبت روی قلب و جریان خون

هر چند دکتر باقری مقدم چندان اعتقادی به کارکرد مطلوب دستگاه ورزشی تن تاک ندارد، اما دکتر کاظم لطفعلی زاده، رئیس فدراسیون پزشکی ـ ورزشی نگاه مثبتی به آن دارد. به گفته او اغلب ادعاهای شرکت سازنده این دستگاه ورزشی تا حد زیادی مبتنی بر واقعیت است: «برای اینکه یک برنامه ورزشی به نتیجه برسد، دستگاه های مختلف ورزشی می توانند در این زمینه مفید باشند و یکی از این دستگاه ها، تن تاک است. این دستگاه نوعی دستگاه ورزشی است که عضلات شکم و جدار شکم را تقویت می کند و استفاده هر روزه از آن جلوی اسپاسم های عضلانی کمر را می گیرد و رباط هایی که در میان آنها قرار دارد را تقویت می کند.»

آنگونه که دکتر لطفعلی زاده توضیح می دهد، استفاده از این دستگاه حتی روی عملکرد قلب هم تاثیر مثبت دارد و جریان خون را بیشتر می کند. در این میان، بخشی از چربی های شکمی تان هم به شرطی که هر روز و به مدت ۲۰ دقیقه از این دستگاه ورزشی استفاده کنید، آب می شود. طبق توصیه او اگر می خواهید از شر بقیه چربی های شکم و پهلوی تان هم خلاص شوید، باید استفاده از ورزش های هوازی را به روالی که دکتر باقری مقدم در مورد نوع و میزان آنها توضیح داد، به برنامه تمرینی تان با دستگاه تن تاک اضافه کنید تا به نتیجه مطلوب تان دست پیدا کنید.

یک ورزش سنگین!

به اعتقاد دکتر لطفعلی زاده، دستگاه تن تاک مزایای قابل توجهی دارد، اما خالی از عیب هم نیست و این طور نیست که برای همه مناسب باشد. به گفته اگر می خواهید تمرین دراز و نشست را با این دستگاه انجام بدهید، حتماً قبل از شروع کار با آن، خودتان را با انجام چند حرکت ورزشی ساده گرم کنید. آنطور که دکتر لطفعلی زاده توضیح می دهد، ورزش دراز و نشست جز برای ورزشکاران حرفه ای، برای افراد عادی جامعه یک حرکت سنگین و سخت محسوب می شود و اگر دیسک کمر داشته باشید، ممکن است دیسک تان را تشدید کند و با تشدید دیسک، درگیر اسپاسم عضلانی شوید. او می گوید: «در هر صورت چه دیسک داشته باشید و چه نداشته باشید بهتر است خودتان را گرم کنید. یکی از ورزش های ساده ای که او توصیه می کند، پیاده روی آرام و انجام نرمش های سبک شکم و کمر به مدت ۱۵ دقیقه است. پس از این مدت، می توانید کار با دستگاه را شروع کنید.»

خط قرمزهای دستگاه خانگی دراز و نشست

به گفته متخصصان چند دسته از افراد مجاز نیستند از این دستگاه ورزشی استفاده کنند. بیماران تنفسی و قلبی و افرادی که وقتی با حرکت دستگاه به جلو خم می شوند، به قلب شان فشار می آید، کسانی که یک بار کمرشان را جراحی کرده اند و یا آرتروز پیشرفته کمر یا زانو دارند، نباید به کار کردن با این دستگاه فکر کنند. در غیر این صورت عوارضی مثل تشدید شدن دیسک کمر و بیرون زدگی آن را هم باید بپذیرند.

بدون ارزیابی وضعیت بدن دراز و نشست ممنوع!

از نظر دکتر زهرا علیزاده، متخصص پزشکی ـ ورزشی، اما داستان را جور دیگری باید نگاه کرد. دکتر علیزاده، قبل از اینکه در مورد این دستگاه توضیح بدهد، ابتدا به وضعیت جسمی فرد اشاره می کند. به گفته او انجام تمرینات شکمی از قبیل دراز و نشست، بدون اینکه فرد مورد ارزیابی قرار بگیرد، کار علمی ای نیست. «کسی که می خواهد تمرینات شکمی انجام بدهد، باید از نظر سلامت کمر، وضعیت قدرت عضلات پایدار کننده مرکزی یعنی اطراف کمر ـ لگن و شکم بررسی شود.» به گفته دکتر علیزاده، نحوه شروع تمرینات شکمی به لحاظ وضعیت جسمی که افراد با یکدیگر دارند، متفاوت است و تمرینات شکمی که به یک فرد حرفه ای داده می شود با خانمی که درگیر اضافه وزن است و شکم بزرگ و شلی دارد و سابقه کمردرد هم دارد، کاملاً متفاوت است.

عوارض استفاده از دستگاه ورزشی را بشناسید

دکتر علیزاده می گوید: «دستگاه های این چنینی که به بازار می آیند و بچه هفت ساله تا پیرزن ۷۰ ساله آنها را خریداری می کنند، ممکن است عوارض اش بیشتر از فایده اش باشد. استفاده از این دستگاه برای هر کسی ایمن نیست. برخی از تمرینات شکمی چه با وسیله و چه بی وسیله، فشار زیادی به مهره های تحتانی کمر وارد می کند و همین مسئله ممکن است حتی باعث آسیب دیدگی و بیرون زدگی دیسک بین مهره های کمری شود.»
از نظر این متخصص پزشکی ـ ورزشی، حرکت برگشت به عقبی که با این دستگاه انجام می شود، کمک زیادی به فعال کردن عضلات و کوچک کردن شکم نمی کند و حتی چربی ها را هم آب نمی کند. در این مورد دکتر علیزاده با دو همکار دیگرش اتفاق نظر دارد و به اعتقاد او نیز تنها راه حل از بین بردن چربی های شکمی و پهلوها، انجام ورزش های هوازی ـ طبق روالی که دکتر باقری مقدم توضیح داد، دویدن، شنا کردن و استفاده از تردمیل است. او در ادامه می گوید: «چربی های اطراف شکم و لگن باید با افزایش سوخت و ساز بدن کم شود و در کنار آن فرد زیر نظر متخصص تغذیه باشد یک رژیم صحیح غذایی هم بگیرد تا کاهش وزن داشته باشد.»

دراز و نشست بدون دستگاه خطرناک نیست؟

دکتر علیزاده حتی در مورد انجام تمرینات شکمی از جمله تمرین دراز و نشست بدون استفاده از این دستگاه هم هشدارهایی می دهد. به اعتقاد او کسانی که شکم بزرگ و شل و آویزانی داشته و سابقه درد کمر دارند، حتماً و الزاماً بهتر است زیر نظر متخصص این کار را انجام بدهند. اما کسانی که درگیر این مشکلات نیستند و نه شکم شان بزرگ و شل است و نه سابقه کمر درد دارند، در صورتی که آن را به فرم صحیح آن یعنی اینکه بخوابند، زانوها را خم کنند و در زمان بلند شدن تنه را به اندازه ۳۰ تا ۴۰ درجه از زمین بلند کند، می تواند برایشان مفید باشد.

دکتر شهریار خاقانی، مدیرکل نظارت سازمان نظام پزشکی:

سازمان نظام پزشکی در کمیته علمی تبلیغات خود دستگاه تن تاک را تحت بررسی قرار خواهند داد. در این کمیته متخصصین ارتوپدی، ستون فقرات، طب ورزشی و فیزیوتراپی حضور داشته و صحت و سقم ادعاهای منتسب را بررسی خواهند کرد. ورزش می تواند درصدی از چربی های تجمع یافته در بدن را مصرف کند. اما استفاده بی رویه از یک وسیله ورزشی در هیچ جای دنیا رایج نیست. چون مردم به تلویزیون اعتماد دارند و بعضی از مردم ممکن است نتیجه دلخواه را به دست نیاورند بنابراین این موضوع می تواند سبب سلب اعتماد مردم گردد.

معرفی انواع مختلف دراز و نشست و نحوه انجام حرکت آن ها
دراین بخش 5 دراز و نشست جدید را بفرست وار معرفی کرده و شیوه انجام هرکدام را همراه با شکل ارائه می دهیم ممکن است دراز و نشست جزو حرکات ورزشی جذابی نباشد ولی مطمئن باشید که از این 5 نوع جدید دراز و نشست و نتایج آن راضی خواهید بود.معرفی انواع مختلف دراز و نشست و نحوه انجام حرکت آن ها
دراز و نشست برای بسیاری از ما، یادآور کلاس های ورزش دوران ابتدایی است. اما دراز و نشست نباید تا این حد خسته کننده باشد. دراز و نشست انواع مختلفی دارد که می توانید آن ها را وارد برنامه ی ورزشی قدرتی شکمی و تناسب اندام تان کنید.
دراز و نشست های استاندارد عضلات راست شکمی (قسمت جلویی شکم) را درگیر می کنند در حالی که دراز و نشست های پهلو بیشتر عضلات مورب شکمی را درگیر می کنند و دراز و نشست های معکوس، عضلات قسمت پایین شکمی را هدف قرار می دهند که درگیر کردن آن ها معمولا کار دشواری است.
با این حال، انجام دراز و نشست های بی شمار شما را به شکم های شش تکه نمی رساند زیرا این تمرین تنها یک قسمت از پازل رسیدن به شکم شش تکه است. اما با انجام انواع مختلف دراز و نشست، دیگر از برنامه ی ورزشی شکمی خود خسته نخواهید شد
1- دراز و نشست با وزنه
سعی کنید برای تقویت بیشتر شکم، دراز و نشست معمولی را همراه با یک وزنه انجام دهید. با یک توپ پزشکی 4 کیلویی شروع کنید.
نحوه ی انجام حرکت: به پشت دراز بکشید، زانوها را خم کنید و کف پاها را روی زمین بگذارید و یک توپ پزشکی را با دو دست روبه روی قفسه ی سینه نگه دارید (البته توپ با بدن تماس نداشته باشد).
بدون آن که چانه به سینه برخورد کند، به جلو خم شوید. ممکن است توپ به سمت جلو و بالای بدن (به سمت وسط بدن) حرکت کند اما دقت کنید که آن را بالای بدن نگه دارید تا وزن آن را کاملا احساس کنید. پشت را به آرامی روی زمین قرار دهید.

2- دراز و نشست معکوس
این نوع دراز و نشست، عضلات تحتانی شکم را درگیر می کند بنابراین اگر می خواهید عضلات این قسمت را آب کنید، این حرکت را همراه با یک برنامه ی ورزشی هوازی انجام دهید و برنامه ی غذایی سالمی داشته باشید. با این که از لحاظ فنی نمی توان تنها چربی های یک نقطه را کاهش داد، ما با انجام این حرکت، به کاهش چربی های کلی بدن خود کمک خواهید کرد. کاهش چربی، باعث نمایان شدن عضلات زیرین می شود.
نحوه ی انجام حرکت: به پشت دراز بکشید و زانوها را 90 درجه خم کنید. ساق ها باید با زمین موازی باشند (حالت اولیه). دست ها را کنار بدن و کف دستان را روی زمین قرار دهید. همزمان با بازدم، عضلات تحتانی شکمی را منقبض کنید و باسن و کمر را از زمین جدا کنید. همزمان با دم، شکم را شل کنید و به حالت اولیه بازگردید. این حرکت را باید با انقباض عضلات شکم و بدون فشار دست ها به زمین انجام دهید.

3- دراز و نشست با پای بلند شده
این حرکت تلفیقی از انقباض عضلات تحتانی و حفظ تعادل در حرکت دراز و نشست معکوس و انقباض عضلات مرکزی در دراز و نشست معمولی است.
نحوه ی انجام حرکت: به پشت دراز بکشید و زانوها را 90 درجه خم کنید طوری که ساق ها با زمین موازی باشند (مانند دراز و نشست معکوس). این بار باسن و کمر از زمین جدا نمی شوند و ثابت هستند. دست ها را پشت سر ببرید و با انجام عمل دم، برای شروع حرکت آماده شوید.
همزمان با بازدم، سر و شانه ها را از زمین جدا کنید و یادتان باشد که چانه را به داخل قفسه ی سینه فشار ندهید. همزمان با پایین آوردن بدن، عمل دم را انجام دهید و برای تکرار حرکت آماده شوید. برای دشوارتر کردن حرکت می توانید همزمان با بلند کردن سر و شانه ها، باسن را هم از زمین جدا کنید – اما به یاد داشته باشید که برای جدا کردن باسن از زمین، نباید از انرژی جنبشی ناشی از حرکت استفاده کنید.

4- دراز و نشست قورباغه
دراز و نشست قورباغه ای را انجام دهید تا عضلات شکمی قوی تری داشته باشید. این نوع دراز و نشست نه تنها تعادل و پایداری شما را بالا می برد بلکه عضلات تحتانی شکمی و همه ی عضلات مرکزی را تقویت می کند.
نحوه ی انجام حرکت: روی زمین بنشینید و زانوها را خم کنید. کمی به عقب خم شوید؛ طوری که کمر شما با زمین، زاویه ی 45 درجه تشکیل دهد و ساق ها با زمین موازی شوند (حالت اولیه).
همزمان با صاف کردن پاها و باز کردن دست ها به دو طرف، عضلات شکم را منقبض کنید. دست ها و پاها را به حالت اولیه بازگردانید. این حرکت باز و بسته شدن را ادامه دهید.

5- دراز و نشست پا باز
برای انجام این حرکت، باید مفاصل ران انعطاف پذیری داشته باشید. اما حتی این طور هم نباشد، می توانید از فواید این حرکت بهره مند شوید و با گذشت زمان، به انعطاف پذیری لازم برسید.
نحوه ی انجام حرکت: روی زمین بنشینید، زانوها را به دو طرف خم کنید و کف پاها را به هم بچسبانید. خود را پایین بیاورید و پشت را روی زمین قرار دهید و دست ها را بالا ی سر قرار دهید. خود را بالا بکشید و به حالت نشسته بازگردید.
/ baghdaroo.com

10

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.