فوايد و مضرات گوشت خوك

فوايد و مضرات گوشت خوك

فوايد و مضرات گوشت خوك

فوايد و مضرات گوشت خوك

نشان‌گذاری

عجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است
[[رده:نمادهای
نوشتار]]

‍ گوشت خوك منبع خوبى براى تأمين پروتئين، ويتامين و مواد معدنى مورد نياز بدن است.مواد معدنى و ويتامينهاى گوشت خوك شامل تيامين، فسفر، روى، اهن , نياسين، ويتامينهاى گروه بB6, B12اخيراً از چربيهاى اشباع شده و اشباع نشده موجود در گوشت خوك در رژيمهاى غذايى براى كاهش وزن توصيه ميشوند و در مقايسه با ساير چربيها مثل كره، چربيهاى مفيد بيشتري دارد و كمتر باعث ناراحتيهاى گوارشى و يبوست ميشود،خوردن چربى گوشت خوك براى پوست بدن نيز بسيار خاصيت دارد(Lard چربى خوك)گوشت خوك از لحاظ ميزان چربي و پروتئين بسيار شبيه گوشت سينه مرغ است.در ٣ اونس گوشت سينه مرغ ١٤٠ كالرى و ٣ گرم چربى و ٧٢ گرم كلسترول داريم، در ٣ اونس گوشت خوك ١٣٧ كالرى و ٤ گرم چربى و ٦٥ ميليگرم كلسترول وجود داره و كلسترول ان به مراتب كمترهترجمه ساینا بصیریمنبعhttps://healthyeating.sfgate.com/health-benefits-pork-chop…

ولی پروتین و باقی ویتامینهاش کمتره نسبت به بقیه گوشتا،بی مزه هم هست ،مفت هم هست،خوبیش یک اینه که مفته ،دو بی مزس با هرچی هرجور بپزیش بد نمیشه مزه همون سس مس یا ادویه رو میگیره .من که درست میکنم خوب به عنوان یک ایرانی صد در صد پیاز داغ میکنم اول یا تو پیاز لیمو میخابونمش ،ولی خیلی بی مزس،یه سیبی آلویی هلویی چیزی هم خورد می کنم با پیاز داغ تفتش میدم بعد گوشتو میندازم،بچه ها آب میوه هم استفاده میکنن.ولی مردو مردونه فقط دودی و سوسیس کالباسش خوبه سوسیس کالباس فقط خوک،اما کبابی خورشی گوسفند و گوساله و مرغ و غاز و اینا خیلی بهتر از خوکه.مگر انکه گراز وحشی شکار کنی

گوشت نخوردن هم فوایدش خیلی بیشتره و هم انسانی تره

shekari

خدایی دنده کبابش خیلی خوشمزست مخصوصا” با باربکیو سس و طعم شکر قهوه ایفوايد و مضرات گوشت خوك

Copyright © 2018 Balatarin, LLC


رمز عبور را فراموش کرده‌ام

در این مقاله به خواص گوشت خوک و فواید گوشت خوک یا گراز می پردازیم و چرا گوشت خوک حرام است و مضرات گوشت خوک چیست که به همین خاطر گوشت خوک از نظر پزشکی را مورد بررسی قرار دادیم تا بدانیم چه مضرات و عوارضی دارد و دلایل حرام بودنش چیست.

خوک یا گراز وحشی حیوانی است از خانواده ی گرازسانان، حیوانی پستاندار بوده و همه چیز خوار است. خوک های خانگی بر خلاف خوک هایی که در طبیعت زندگی می کنند، کثیف و ناپاک بوده به دلیل مکان کوچک نگهداریشان در مدفوع خود می خوابند و ممکن است مدفوع خود را به عنوان غذا بخورند.

خواص گوشت خوک یا فواید گوشت خوک و مضرات گوشت خوک

گوشت خوک در ادیان آسمانی اسلام و یهود حرام می باشد. یکی از دلایلی که مردم خاورمیانه خوردن گوشت خوک را حرام می دانند، همه چیز خوار بودن خوک است. به عبارتی دیگر بر خلاف گوسفند و گاو که تنها علف خوار می باشند، خوک ها محدودیتی در غذایی که می خورند ندارند و تقریبا هر چیزی را می خورند.

 

فوايد و مضرات گوشت خوك

در هر صد گرم گوشت خوک مواد زیر وجود دارد:

122کالری، فاقد کربوهیدرات، 3.3 چربی، 22 گرم پروتئین، 120 میلی گرم کلسیم، 2 درصد آهن، فاقد منیزیوم، فاقد فسفر، فاقد پتاسیم، فاقد سدیم، فاقد ویتامین a، فاقد ویتامینc، فاقد ویتامین b6، فاقد ویتامین e، سی و نه صدم درصد ویتامین b1، یازده صدم درصد ویتامین b2

خواص گوشت خوک یا فواید گوشت خوک و مضرات گوشت خوک

اگر مواد معدنی و ویتامین های موجود در صد گرم گوشت خوک را با مواد معدنی همین مقدار گوشت گاو یا گوسفند مقایسه کنید متوجه می شوید که گوشت خوک خاصیت بالایی ندارد و ارزش غذایی آن نسبت به سایر گوشت ها بسیار کم می باشد. گوشت خوک طبعی گرم و مرطوب دارد، و محل مناسبی برای رشد انواع انگل ها می باشد.

حرام بودن مصرف گوشت خوک، تنها به دلیل انگل ها و میکروب های موجود در آن نمی باشد، چرا که اگر این گونه بود میتوانستیم با پختن آن در دماهای بالا یا فریز کردن گوشت خوک از شر انگل ها و میکروب های آن آسوده شویم. تجربه ثابت کرده است که اسلام هر جا چیزی را حرام اعلام کرده باشد، قطعا استفاده از آن، ضررها و عواقب جبران ناپذیری برای انسان خواهد داشت.

خوک، همان طور که گفته شد، از مدفوع و پسماند های کثیف خود تغذیه می کند، همچنین خوک در بین حیوان ها به حیوان بیغیرت نیز نام گذاری می شود چون هیچ حمایتی از ماده ی خود انجام نمی دهد. از نظر علم روانشناسی، غذایی که می خوریم بر حالات و رفتار ما تاثیر می گذارد. مثلا بعضی از مواد غذایی انسان را پرخاشگر نموده بعضی باعث آرامش انسان می شوند.

شاید بتوان از دستور حرام بودن گوشت خوک در اسلام به این نتیجه رسید که اسلام برای مسلمان ها شایسته نمی داند که چنین غذای ناپاکی بخورند، چرا که باعث انتقال آثار روانی و روحی خاصی از این حیوان به انسان می شود. به هر حال به جز وجود انگل ها و میکروب های خاصی که در ادامه ی بحث در مورد آن ها صحبت خواهیم کرد، متاسفانه علم بشر هنوز به حدی پیشرفت نکرده است که راز حرام بودن گوشت خوک در ادیان آسمانی برای انسان آشکار شود.

 

در روایات داریم که فردی از امام صادق(ع) پرسید: چرا گوشت خوک حرام است؟ امام در پاسخ فرمودند: 

خداوند چیزی را حرام نکرده مگر برای نفع و صلاح مردم، نه اینکه به خاطر میل خود چیزی را حلال و چیزی را حرام قرار دهد، بلکهمنافع مردم در این است. زیرا خداوند که آفریدگار بندگان خود می باشد بهتر از هر کسی می داند که برای انسان چه چیزهایی مناسب و مفید و چه چیزهایی مضر می باشد. مثلا گوشت خوک حرام است چون سبب بی غیرتی و فساد در انسان ها می شود.

خواص گوشت خوک یا فواید گوشت خوک و مضرات گوشت خوک

در کتاب آسمانی مسلمان ها، قرآن، از گوشت خوک به عنوان لحم خنزیر نام برده شده است و به مسلمانان دستور داده شده است که از آن پرهیز کنند. امام رضا(ع) در مورد گوشت خوک می فرمایند: خداوند گوشت خوک را حرام کرده چون خوک حیوانی زشت رو و ترسناک است که خدا آن را برای عبرت خلق آفریده است تا بترسند که عاقبت دنبال شهوت بودن و بی بند و باری چه می شود که در قیامتاین افراد به صورت خوک محشور می شوند. و دلیل دیگری که برای حرام بودن گوشت خوک وجود دارد این است که غذای خوک کثیفترین غذاهاست و خون این حیوان دارای ضررهای بسیار میباشد. امام صادق(ع) یکی از چهار چیزی که باعث پیری زودرس می شود را گوشت خوک می دانند.

 

همان طور که گفتیم یکی از مشکلات گوشت خوک وجود انگل ها و کرم های ریز متعددی است که پس از انتقال به بدن میزبان بر خلاف انگل های گوشت های دیگر بدون نیاز  به هیچ پیش فرضی، تاکثیر شده و تمام بدن فرد را درگیر می کند. یکی از این کرم ها تریکین تاتریشین نام دارد.

کرم کوچکی به نام تریکلین تاتریشین وجود دارد که در بدن خوک زنده زندگی می کند، قطر آن تا سه میلیمتر می رسد، در طول یک ماه حدود پانزده هزار  تخم می گذارد. هنگامی که این کرم به بدن انسان برسد، باعث افزایش ناگهانی سطح گلبولهای قرمز میشود که در مدت کوتاهی از بین رفته، فرد دچار کم خونی شدید و گاهی مرگ می شود. تریکین ها بر اثر تحریک اسید های معده شروع به تولید مثل می کنند و از راه معده در تمام بدن گسترش پیدا می کنند.

خواص گوشت خوک یا فواید گوشت خوک و مضرات گوشت خوک

اولین علائم وجود این کرم در بدن، سرگیجه و تب می باشد که بعد از آن فرد دچار اسهال شده، که بعد از مدتی این علائم مزمن می شوند. این کرم باعث بروز دردهای عصبی و خستگی و کوفتگی بدن شده و در نهایت بعد از چند روز از شروع علائم ممکن است منجر به مرگ بیمار شود. همچنین با وارد شدن این کرم ها به بدن، فرد با مشکل در بلع و تنفس مواجه می شود و ممکن است به دلیل مشکلات تنفسی یا گوارشی مرگ بیمار اتفاق بیفتد.

این بیماری مهلک که منشاء آن کرم تریکین می باشد، تریکیوز نامیده می شود که در در کشورهایی که مصرف بالای گوشت خوک در آن ها وجود دارد، دیده می شود. در حالی که در کشورهای اسلامی گزارشی از ابتلاء به این بیماری داده نشده است.

خوب است بدانید در یک کیلوگرم گوشت خوک ممکن است چهارصد میلیون از نوزاد این کرم وجود داشته باشد. البته شاید شما بگویید که در بسیاری از کشورهای جهان مصرف گوشت خوک شایع است و مردم آن کشورها  نیز سالم بوده و درگیر این بیماری ها نمی باشند، اما جالب است بدانید طبق تحقیقی که انجام شده است از بیست و پنج میلیون نفری که انگل تریکین را در بدن خود دارند، تنها عده ی کمی  علائم بیماری را دارند و در بقیه ی موارد علائم بیماری آشکار نمی شود و آلودگی به صورت نهفته در آن ها وجود دارد که بر اثر شرایطی خاص ممکن است پس از سال ها  به بیماری فعال تبدیل شود.

یکی از کرم های دیگری که در گوشت خوک وجود دارد کرم کدویی به نام تیناسولیوم می باشد، این کرم به محض ورود به بدن انسان به روده ها حمله کرده و وارد جریان خون فرد می شود و ممکن است باعث انگل مغزی در فرد شود.  این انگل که مهم ترین دلیل بیماری صرع می باشد، بیش از پنجاه میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلاء کرده است.

همچنین در تحقیقات جدید، نوعی انگل به نام تونگیاسیز در مناطق کثیف کشور اوگاندا کشف شده است که دانشمندان یکی از عوامل تاکثیر و رشد این انگل ها را خوک ها می دانند. این انگل کشنده ممکن است در بدن خوک ها  نیز به دلیل کثیف بودن محل زندگی آن ها  وجود داشته باشد، تا به حال بیست هزار نفر در اوگاندا به این انگل دچار شده اند.

خواص گوشت خوک یا فواید گوشت خوک و مضرات گوشت خوک

بیماری های کبدی و هپانیت عفونی نیز از دسته بیماری هایی هستند که ممکن است با مصرف گوشت خوک به آن دچار شویم. همچنین ویروس هایی در گوشت خوک وجود دارد که خطر ابتلاء به هپاتیت نوع E را افزایش می دهد.

یکی دیگر از معایب گوشت خوک بالا بودن درصد اسید اوریک آن می باشد. اسید اوریک موجود در گوشت خوک باعث افزایشخطر بیماری های قلبی و ابتلاء به سکته در افراد می شود. بی دلیل نیست که بیش از نیمی از مردم آمریکا (یکی از پر مصرف ترین کشورهای مصرف کننده ی گوشت خوک) دچار فشار خون بالا هستند.

یکی دیگر از بیماری های بسیار شایع خوک ها، بیماری آنفولانزای خوکی می باشد که که در سالهای اخیر، افراد زیادی را درگیر خود کرده است. ویروس آنفولانزای خوکی عمدتا در ریه ی خوک های بیمار قرار دارد و در صورتیکه به مصرف انسان برسد باعث ابتلای فرد به این بیماری می شود ( از ریه ی خوک در تهیه ی سوسیس استفاده می کنند).

 

تفاوت در سلامتی افرادی که از گوشت خوک استفاده می کنند، به محل زندگی آن ها بستگی دارد. برای مثال افرادی که در نقاط گرمسیر زندگی می کنند مصرف گوشت خوک برای آن ها ضرر ها و عوارض بیشتری نسبت به کسانی دارد که در مناطق سردسیر زندگی می کنند. در هندوستان طی یک تحقیق به این نتیجه رسیده اند که افرادی که در تمام طول عمر خود از گوشت خوک استفاده نکرده اند نسبت به کسانی که مرتب گوشت خوک مصرف می کنند، از سلامتی بالاتری برخوردارند.

خواص گوشت خوک یا فواید گوشت خوک و مضرات گوشت خوک

در این مقاله سعی کردیم گوشت خوک را از نظر خواص و ضررهایش مورد بررسی قرار دهیم، همان طور که مطالعه کردید صرف نظر از اینکه افراد زیادی در سراسر جهان از این گوشت مصرف می کنند، گوشت خوک نه تنها در دین اسلام و یهود حرام بوده بلکه از نظر علم پزشکی نیز ضررهای فراوانی دارد و احتمال ابتلای مصرف کنندگان این گوشت به انگل ها و کرم هایی وجود دارد که در سایر گوشت ها یافت نمی شود. همچنین از نظر خواص و ارزش تغذیهای نیز گوشت خوک نسبت به سایر گوشت هایی که مسلمان ها مصرف می کنند در رتبه ی بسیار پایینی قرار دارد. بنابراین به جز تقلید کورکورانه از سبک و فرهنگ تغذیه ی کشورهای غربی و شرقی، خوردن گوشت خوک هیچ دلیل توجیه کننده ای با توجه به مواردی که در بالا ذکر شد، نمی تواند داشته باشد.

 

منبع: سایت نیک استار

این محتوا لایق چه امتیازی است؟ امتیاز دهید

مطلب خيلي خوب و جالبي بود.

دیدگاه

فوايد و مضرات گوشت خوك

پنج  +  یک  =  .hide-if-no-js{display:none!important}

در آپارات شما قادر خواهید بود ویدئوهای خود را با دیگران به اشتراک بگذارید و از اخبار رویدادها اطلاع پیدا کنید.

آرشیو هزاران فیلم وسریال ایرانی و خارجی

آرشیو انیمیشن و فیلم های مناسب برای کودکان

مسئولیت محتوای ویدئوها و هرگونه پاسخگویی به ادعاهای مطروحه توسط اشخاص حقیقی
و حقوقی با منتشر کننده است و آپارات هیچگونه مسئولیتی نسبت به آن ندارد.

پاسخ به سوالات پزشکی و جنسی شما ، در مجله دلگرم کلیک کنید…

© تمامی حقوق این سایت برای مجله اینترنتی دلگرم محفوظ است / هر گونه کپی جزئی و کلی از مطالب دلگرم تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

۹ تیر, ۱۳۹۷
۰

نه، خبر انتقال آب به کویت درست نیست
شایعه انتقال آب از ایران به کویت فضای مجازی را پر کرده است.

۵ فروردین, ۱۳۹۷
۰

۲۸ اسفند, ۱۳۹۶
۰

۱۹ اسفند, ۱۳۹۶
۰

فوايد و مضرات گوشت خوك

۱۷ اسفند, ۱۳۹۶
۰

۷ آبان, ۱۳۹۶
۱

« هر روز متنی تازه از کوروش بزرگ چاپ می‌شود؛ از منشورش که ترجمه‌ی چند خطی آن کتابی چند ده صفحه‌ای شده تا فرمان‌هایش در جنگ‌ها و سخنرانی‌ هایش در باب مسائل مختلف! » . . .

۹ شهریور, ۱۳۹۶
۰

۳۱ مرداد, ۱۳۹۶
۱

۲۲ آذر, ۱۳۹۵
۰

۵ آبان, ۱۳۹۵
۱

3 هفته قبل
۰

نسخه مشکوک تلگرام به نام «نسخه رسمی ضدسانسور و بلاک چین برای ایران» بین کاربران ایرانی درحال انتشار است…

۳۱ خرداد, ۱۳۹۷
۰

۲۸ فروردین, ۱۳۹۷
۰

۱ اسفند, ۱۳۹۶
۰

۳۰ بهمن, ۱۳۹۶
۰

2 هفته قبل
۰

درحال حاضر پیامک هایی غیرواقعی و مجعول بمنظور اخلال در حوزه اقتصاد و چرخه کالا به مردم ارسال می شود با مضمون اینکه کد ملی خود را به سامانه ۵۰۰۰۴۹۹ ارسال کنید …

3 هفته قبل
۰

۴ شهریور, ۱۳۹۷
۰

۹ تیر, ۱۳۹۷
۰

۷ اردیبهشت, ۱۳۹۷
۰

2 هفته قبل
۰

درحال حاضر پیامک هایی غیرواقعی و مجعول بمنظور اخلال در حوزه اقتصاد و چرخه کالا به مردم ارسال می شود با مضمون اینکه کد ملی خود را به سامانه ۵۰۰۰۴۹۹ ارسال کنید …

3 هفته قبل
۰

نسخه مشکوک تلگرام به نام «نسخه رسمی ضدسانسور و بلاک چین برای ایران» بین کاربران ایرانی درحال انتشار است…

3 هفته قبل
۰

هشدار به جویندگان دلار؛ فریب کانال‌ها و گروه‌های متعلق به دلال‌ها را نخورید / قیمت اعلام شده در این گروه ها، یک تبانی و بازی کثیف برای فروش دلارهایشان به قیمت غیرواقعی است . . .

۴ شهریور, ۱۳۹۷
۰

اخیرا ویدئویی در شبکه های اجتماعی با عنوان “نصب میکروفن درون درخت‌های شهر تهران ” در حال انتشار است.

فرد حاضر در این ویدئو مدعی است قطعاتی بعنوان میکروفن و با نام پلاک درخت، بر روی درختان شهر تهران نصب شده اند…

۹ تیر, ۱۳۹۷
۰

نه، خبر انتقال آب به کویت درست نیست
شایعه انتقال آب از ایران به کویت فضای مجازی را پر کرده است.

۳۱ خرداد, ۱۳۹۷
۰

طاها یاسری، پژوهشگر ارشد پژوهشکده اینترنت دانشگاه آکسفورد

پیام‌ رسان تلگرام از چند هفته پیش برای بار دوم و این بار ظاهرا به شکل دائمی در ایران فیلتر شده است …

۷ اردیبهشت, ۱۳۹۷
۰

بازیگر فوت شده سریال «گلشیفته» کیست؟

سورنا غضنفری، بازیگر مجموعه نمایش خانگی «گلشیفته» پس از گذراندن یک دوره بیماری درگذشت . . .

۲۸ فروردین, ۱۳۹۷
۰

متن شایعه
« دسترسی CIA به اطلاعات تلگرام و واتس آپ!

ویکی لیکس با انتشار اسنادی افشا کرد، سازمان جاسوسی امریکا به محتوای اپلیکیشن های تلگرام، واتس‌آپ و سیگنال دسترسی دارد!» . . .فوايد و مضرات گوشت خوك

۱۲ فروردین, ۱۳۹۷
۰

متن شایعه:
بازیگر بی‌حجاب سریال «پایتخت»، منشیِ موسس مقتول شبکه‌های جم است. وقتی تلویزیون با فرض ایرانی نبودن نگین میرزایی، از خط قرمز خود عبور کرد! . . .

۱۲ فروردین, ۱۳۹۷
۰

هنر نزد ايرانيان است و بس ..!
این جمله برای همه ایرانی‌ها آشناست و تلقی از آن هم این است که اصطلاحا فقط ایرانیان هنرمند و هنرورند و یا هنر ایرانیان خاص است . . .

فوايد و مضرات گوشت خوك

آرایش

مدل مو

مدل لباس

اخبار

سبزی خردکن

سلامت – تغذیه در اسلام – علت حرام بودن گوشت خوک از نظر قرآن  به نقل از اثبات اعجاز علمی قران – وکانون گفتمان قرآن کریم

قرآن کریم، انواع غذاها را که برای جسم و روح انسان مفید بوده و ذائقه‌ی او را نیز ارضاء کرده حلال شمرده است، و از طرفی انسان را از خوردن غذاهای مضر و پلید نهی می‌کند…

ممنوعیت از غذاهای غیربهداشتی و تنفرآمیز یکی از خدمات دین الهی به بشریت است، زیرا در شرایطی که میکروب کشف نشده بود و اثرات غذاهای پلید در بوجود آوردن بیماری‌ها روشن نبود، آنها را ممنوع اعلام کرده و این خدمت بزرگی در جهت سلامتی انسان‌ها می‌باشد.یکی از حیوان‌هایی که مصرف گوشت آن در فهرست غذاهای حرام قرار گرفته است گوشت خوک می‌باشد که در قرآن از آن به «لحم خنزیر» یاد شده است:

{إِنَّمَا حَرَّمَ عَلَیْکُمُ الْمَیْتَةَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنْزِیرِ وَ…} ؛خدا، تنها (خوردن) مردار و خون و گوشت خوک و آنچه را که به هنگام سربریدن نام غیرخدا بران بانگ زده شده حرام کرده است. که مضمون این آیه، در چهار سوره‌ی قرآن آمده است و علت تاکید قرآن بر این مطلب، همان اهمیت موضوع و خطرات جسمی و روحی مصرف گوشت خوک و نیز آلودگی جامعه‌ی بشری به آن است به طوری که هنوز در برخی کشورهای جهان به ویژه اروپا و آمریکا گوشت خوک جزء غذاهای رسمی آنها قرار دارد.حال می خواهم به حکمت حرام شمردن گوشت خوک بپردازیم :برخی صاحب نظران در مورد حرمت گوشت خوک به برخی از حکمت‌های قرآن اشاره کرده‌اند که بعضی از آن موارد را در اینجا می‌آوریم و برای آگاهی بیشتر از این موضوع منابعی را جهت مطالعه معرفی می‌کنیم:در مورد فلسفه‌ی حرمت گوشت خوک از دو جهت می‌توان سخن گفت:

الف. تأثیرات روحی و روانی گوشت خوک:خوک حتی نزد اروپائیان که از گوشت آن می‌خورند سمبل بی‌غیرتی است وحیوانی کثیف است. خوک در امور جنسی فوق العاده بی‌تفاوت و لا أبالی است و علاوه بر تأثیر غذا در روحیات که از نظر علمی ثابت شده است، تاثیراین غذا در خصوص لاأبالی گری در مسائل جنسی مشهود است. یکی از نویسندگان می‌نویسد: خوک غیرت ناموسی ندارد و جفت خود را درمعرض خوک‌های نر دیگر قرار می‌دهد و حتی از این کار لذت هم می‌برد، که این صفات در گوشتش هم تاثیراتی دارد از این جهت اشخاصی که از آن تغذیه می‌کند همان صفات و اخلاق رذیله را پیدا می‌کنند. ب. ضررهای بهداشتی و بیماری‌هایی که توسط خوک به انسان منتقل می‌شود: برخی بیماری‌ها هستند که از جمله عوامل ابتلای به آنها گوشت خوک است و استفاده از گوشت خوک در ایجاد آنها موثر است:

1-اسهال خونی؛

2-یرقان عفونی؛

3-انتامیب هیستولتیک، که انسان را به اسهال آمیبی مبتلا می‌نماید؛

4-بیماری شبه باد سرخ که در انسان به صورت لکه‌های سرخ و دردناک توأم با سوزش شدید روی دست‌ها ظاهر می‌شود؛تصلب مشرایین ـ دردهای مفصلی و مسمومیت‌ها و علت آن میزان زیاد چربی و اسیداوریک موجود در گوشت خوک می‌باشد

5-خوک از خوردن چیزهای پلید حتی مدفوع خودش باکی ندارد لذا معده‌اش لانة اقسام میکروب‌هاست که به گوشت و خون و شیرش هم سرایت می‌کند.

اما برخی بیماری‌ها تنها علت آن، خوردن گوشت خوک است از جمله:

1- »کرم کدوی خوک» که درعضلات و مغز خوک یافت می‌شود که انسان را دچارنارسائی‌هایی در دستگاه گوارش می‌کند.

2- »تری شینوز» این نیز کرم دیگری است که باعث خراشیدن و التهاب جداره امعاء و پیدایش جوش‌ها و دمل‌های پراکنده در تمام بدن و درد شدید عضلانی و سختی تنفس و ناتوانی در سخن گفتن و جویدن غذا و … می‌شود که تا به حال درمانی برایش پیدا نشده است

3 – استفاده از گوشت خوک، به علت ثقیل الهضم بودن معده را به زحمت می‌اندازد.ناگفته نماند که در کشورهای اسلامی در اثر مبارزه‌ی جدی اسلام، گوشت این حیوان مصرف نمی‌شود و لذا پیامدهای آن نیز کمتر به چشم می‌آید، اما در کشورهای غربی اروپا، آمریکا این ممنوعیت اعمال نمی‌شود ولی با این حال بسیاری از مردم از مصرف آن دوری می‌گزینند؛ حتی در برخی از  کشورها مثل برخی قسمت‌های روسیه در اثر شیوع بیماری‌های مربوط به گوشت خوک (کرم ترکین یا ترشین) مصرف گوشت آن را ممنوع اعلام کرده‌اند  و همچنین بیماری کرم کدوی خوک به صورت گسترده در جهان منتشر شده و در کشورهای اسلامی که گوشت خوک مصرف نمی‌کنند به ندرت دیده می‌شود.

نتیجه : حکمت تحریم گوشت خوک را می‌توان پیشگیری از زیان مترتب بر گوشت خوک شمرد ولی این ضررهای بهداشتی و اخلاقی فقط می‌تواند به عنوان فلسفه و حکمت این حکم مطرح شود ـ نه علت انحصاری آن ـ و هنوز باید منتظر کشفیات جدید علمی در این باره باشیم.پس حرام‌ها و حلال‌های خداوند دارای مصلحت‌ها و حکمت‌هایی است که با پیشرفت علوم بدان‌ها  بیشتر پی می‌بریم. به عبارت دیگر قرآن به برخی نکات اشاره می‌کند که علوم پزشکی و عقل آدمیان درصدر اسلم آنها را کشف نکرده بود که نمونه‌ی آن همین تحریم گوشت خوک است که برخی از مضرات و حکمت‌های آن اشاره شد. منبع:سایت اعجاز علمی ویرایش و تلخیص:آکاایران 

ممنوعیت از غذاهای غیربهداشتی و تنفرآمیز یکی از خدمات دین الهی به بشریت است، زیرا در شرایطی که میکروب کشف نشده بود و اثرات غذاهای پلید در بوجود آوردن بیماری‌ها روشن نبود، آنها را ممنوع اعلام کرده و این خدمت بزرگی در جهت سلامتی انسان‌ها می‌باشد.یکی از حیوان‌هایی که مصرف گوشت آن در فهرست غذاهای حرام قرار گرفته است گوشت خوک می‌باشد که در قرآن از آن به «لحم خنزیر» یاد شده است:

{إِنَّمَا حَرَّمَ عَلَیْکُمُ الْمَیْتَةَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنْزِیرِ وَ…} ؛خدا، تنها (خوردن) مردار و خون و گوشت خوک و آنچه را که به هنگام سربریدن نام غیرخدا بران بانگ زده شده حرام کرده است. که مضمون این آیه، در چهار سوره‌ی قرآن آمده است و علت تاکید قرآن بر این مطلب، همان اهمیت موضوع و خطرات جسمی و روحی مصرف گوشت خوک و نیز آلودگی جامعه‌ی بشری به آن است به طوری که هنوز در برخی کشورهای جهان به ویژه اروپا و آمریکا گوشت خوک جزء غذاهای رسمی آنها قرار دارد.حال می خواهم به حکمت حرام شمردن گوشت خوک بپردازیم :برخی صاحب نظران در مورد حرمت گوشت خوک به برخی از حکمت‌های قرآن اشاره کرده‌اند که بعضی از آن موارد را در اینجا می‌آوریم و برای آگاهی بیشتر از این موضوع منابعی را جهت مطالعه معرفی می‌کنیم:در مورد فلسفه‌ی حرمت گوشت خوک از دو جهت می‌توان سخن گفت:

الف. تأثیرات روحی و روانی گوشت خوک:خوک حتی نزد اروپائیان که از گوشت آن می‌خورند سمبل بی‌غیرتی است وحیوانی کثیف است. خوک در امور جنسی فوق العاده بی‌تفاوت و لا أبالی است و علاوه بر تأثیر غذا در روحیات که از نظر علمی ثابت شده است، تاثیراین غذا در خصوص لاأبالی گری در مسائل جنسی مشهود است. یکی از نویسندگان می‌نویسد: خوک غیرت ناموسی ندارد و جفت خود را درمعرض خوک‌های نر دیگر قرار می‌دهد و حتی از این کار لذت هم می‌برد، که این صفات در گوشتش هم تاثیراتی دارد از این جهت اشخاصی که از آن تغذیه می‌کند همان صفات و اخلاق رذیله را پیدا می‌کنند. ب. ضررهای بهداشتی و بیماری‌هایی که توسط خوک به انسان منتقل می‌شود: برخی بیماری‌ها هستند که از جمله عوامل ابتلای به آنها گوشت خوک است و استفاده از گوشت خوک در ایجاد آنها موثر است:

1-اسهال خونی؛

فوايد و مضرات گوشت خوك

2-یرقان عفونی؛

3-انتامیب هیستولتیک، که انسان را به اسهال آمیبی مبتلا می‌نماید؛

4-بیماری شبه باد سرخ که در انسان به صورت لکه‌های سرخ و دردناک توأم با سوزش شدید روی دست‌ها ظاهر می‌شود؛تصلب مشرایین ـ دردهای مفصلی و مسمومیت‌ها و علت آن میزان زیاد چربی و اسیداوریک موجود در گوشت خوک می‌باشد

5-خوک از خوردن چیزهای پلید حتی مدفوع خودش باکی ندارد لذا معده‌اش لانة اقسام میکروب‌هاست که به گوشت و خون و شیرش هم سرایت می‌کند.

اما برخی بیماری‌ها تنها علت آن، خوردن گوشت خوک است از جمله:

1- »کرم کدوی خوک» که درعضلات و مغز خوک یافت می‌شود که انسان را دچارنارسائی‌هایی در دستگاه گوارش می‌کند.

2- »تری شینوز» این نیز کرم دیگری است که باعث خراشیدن و التهاب جداره امعاء و پیدایش جوش‌ها و دمل‌های پراکنده در تمام بدن و درد شدید عضلانی و سختی تنفس و ناتوانی در سخن گفتن و جویدن غذا و … می‌شود که تا به حال درمانی برایش پیدا نشده است

3 – استفاده از گوشت خوک، به علت ثقیل الهضم بودن معده را به زحمت می‌اندازد.ناگفته نماند که در کشورهای اسلامی در اثر مبارزه‌ی جدی اسلام، گوشت این حیوان مصرف نمی‌شود و لذا پیامدهای آن نیز کمتر به چشم می‌آید، اما در کشورهای غربی اروپا، آمریکا این ممنوعیت اعمال نمی‌شود ولی با این حال بسیاری از مردم از مصرف آن دوری می‌گزینند؛ حتی در برخی از  کشورها مثل برخی قسمت‌های روسیه در اثر شیوع بیماری‌های مربوط به گوشت خوک (کرم ترکین یا ترشین) مصرف گوشت آن را ممنوع اعلام کرده‌اند  و همچنین بیماری کرم کدوی خوک به صورت گسترده در جهان منتشر شده و در کشورهای اسلامی که گوشت خوک مصرف نمی‌کنند به ندرت دیده می‌شود.

نتیجه : حکمت تحریم گوشت خوک را می‌توان پیشگیری از زیان مترتب بر گوشت خوک شمرد ولی این ضررهای بهداشتی و اخلاقی فقط می‌تواند به عنوان فلسفه و حکمت این حکم مطرح شود ـ نه علت انحصاری آن ـ و هنوز باید منتظر کشفیات جدید علمی در این باره باشیم.پس حرام‌ها و حلال‌های خداوند دارای مصلحت‌ها و حکمت‌هایی است که با پیشرفت علوم بدان‌ها  بیشتر پی می‌بریم. به عبارت دیگر قرآن به برخی نکات اشاره می‌کند که علوم پزشکی و عقل آدمیان درصدر اسلم آنها را کشف نکرده بود که نمونه‌ی آن همین تحریم گوشت خوک است که برخی از مضرات و حکمت‌های آن اشاره شد. منبع:سایت اعجاز علمی ویرایش و تلخیص:آکاایران 

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

آیه قرآن در مورد مواد غذایی مسموم شده , دلیل مکروه بودن خوردن لبنیات با گوشت , دلیل علمی حرام بودن طلا برای مردان , در زمان بهران از گوشت مرداز خوردن , مار حلال گوشت است یا حرام گوشت , حضرت مولوی علت حرام بودن شراب , گوشت قورباغه حلال است یا حرام , حلال یا حرام بودن گوشت مار , مولانا علت حرام بودن شراب , آیا مغز استخوان حرام است؟ , مولوی علت حرام بودن شراب , حکم شرعی خوردن گوشت گراز , عوارض خوردن خون حیوانات , آیا گوشت گراز حرام است؟ , گوشت گراز حلال یا حرام , چرا گوشت گراز حرام است , حرام بودن استخوان خوک , گوشت مار حلال یا حرام , لاابالی بودن خوک فیلم , حرام بودن استخان خوک , علت حرام بودن دوچرخه , گوشت گراز حرام است؟ , گوشت گراز نجس است؟ , ایا گراز حرام است , خوش گوشت حرام است , علت بد بودن الکسا , آیه حرام بودن طلا , گوشت خوک حلال است , علت بد بودن السکا , فواید گوشت خوک , حکم گوشت گراز , حکم گوشت خوک , خوک در ایران , گوشت گراز , فلسفه فقه

سلامت ، درمان بیماری ها ، مقالات پزشکی ، اطلاعات دارویی ، تغذیه ، رژیم درمانی

فوايد و مضرات گوشت خوك

فوايد و مضرات گوشت خوك

10

0 mojtaba فواید،علائم،خواص اکتبر 22, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *