فیلم گلاب گیری در خانه

فیلم گلاب گیری در خانه

فیلم گلاب گیری در خانه

فیلم گلاب گیری در خانه

گیف بعدی

گیف قبلی

گیف بعدی

To view this video please enable
JavaScript, and
consider upgrading to a web browser that supports HTML5 video

گیف قبلی

فیلم گلاب گیری در خانه

تمامی گیاهان خوشبو وعطر رو با این روش می تونید عرق بگیرید.

گیف بعدی

گیف قبلی

گیف بعدی

To view this video please enable
JavaScript, and
consider upgrading to a web browser that supports HTML5 video

گیف قبلی

فیلم گلاب گیری در خانه

تمامی گیاهان خوشبو وعطر رو با این روش می تونید عرق بگیرید.

گلاب معروفترین نوع عرقیات است که بعد از سکنجبین بیشترین مصرف را در بین مردم دارد. این گلاب نوشیدنی های پرمصرف در طب سنتی از گل سرخ از اواسط اردیبهشت تا اواخر خرداد رویش دارد گرفته می شود. گلاب دارای طبع میانه تا حدودی رو به خنکی است که خواص فراوانی برای درمان بسیاری از درد ها و بیماری ها دارد و مقوی معده، قلب، کبد و اعصاب بوده و آرامبخشی قوی محسوب می شود. این مایع خوشبو تحریک کننده جریان خون بوده و بافت پوست را به تولید سلول های جدید تحریک می کند. در این بخش از نمناک شما را با روش تهیه گلاب در خانه آشنا می کنیم.

دریک قابلمه بزرگ گلبرگ های رز را می ریزیم.

سپس تا بالاتر از سطح آن آب می ریزیم.

زیر قابلمه را روشن می کنیم و حرارت را کم می نماییم تا آب رنگ گل ها را بگیرد.

در یک آبکش ترکیب را می ریزیم و صاف می کنیم و اجازه ی دهیم تا خنک شود.فیلم گلاب گیری در خانه

مقداری از عصاره ی گلاب در این روش با آب تبخیر خواهد شد.

داخل یک ظرف شیشه ای ضدحرارت گلبرگ ها را بریزید.

دو فنجان آب مقطر را می جوشانیم و روی گلبرک ها می ریزیم تا آب ذوی گلبرگ ها قرار گیرد.

اجازه می دهیم 30 دقیقه این ترکیب روی حرارت باقی بماند.

سپس محتویات کاسه را به کمک یک پارچه درون ظرفی دیگر صاف کرده و داخل شیشه ها می ریزیم.

شیشه ها را در یخچال قرار می دهیم و می گذاریم تا یک هفته بماند .

کتری بزرگی را روی گاز قرار دهید. دهانه کتری را به وسیله یک لوله به داخل ظرف بزرگ شیشه متصل کنید این لوله باید طویل باشد زیرا باید حد فاصل بین کتری و ظرف شیشه ای ظرف آب سرد قرار دهید و لوله را در این آب بگذارید تا عمل تقطیر انجام شود.

کتری را تا نیمه گلبرگ گل محمدی ریخته و آب بریزید طوری که روی گلبرگ ها را آب بگیرد.

سپس حرارت را روشن کنید تا آب به حالت جوشیدن در آید. سپس هنگامی که آب کتری تمام شد حرارت را خاموش کنید و محتویات لوله را درون یک ظرف خالی کنید و ظرف را در یخچال بگذارید.

گلبرگ های گل رز را بشویید. درون یک قابلمه بزرگ یک کاسه فلزی را برعکس در مرکز قابلمه قرار داده و گلبرگ های گل رز را کنار این کاسه بریزید.

یک کاسه دیگر را روی کاسه ای که به حالت برعکس قرار داده ایم می گذاریم.

سپس آب را به اندازه کافی در قابلمه اضافه کنید طوری که آب وارد کاسه دوم نشود.

درب قابلمه را برعکس بگذارید.

حرارت را روشن کنید تا آب جوش آید.

پس از به جوش آمدن آب روی درب معکوس مکعب های یخ را قرار دهید تا بخار ایجاد شده سریعتر به مایع تبدیل گردد و درون کاسه بریزید.

یخ تا آماده شدن گلاب باید روی در قابلمه یخ باشد و در صورتی که یخ تبخیر شد دوباره چند تکه یخ روی آن قرار دهید. بگذارید 20 تا 30 دقیقه محتویات داخل قابلمه بجوشد.

سپس وقتی گلبرگ های گل رز سفید شدند، زیر گاز را خاموش کنید.

کاسه را از دورن قابلمه خارج نمایید و اجازه دهید تا گلاب خنک شود.

آب گل رز رادرون بطری بریزید و در یخچال بگذارید.

در صورت نداشتن کاسه فلزی از سنگ تمیز زیر کاسه دوم استفاده کنید.

کاسه ای که در داخل قابلمه استفاده می کنید باید طوری باشد که بتوانید در قابلمه را بر عکس روی آن بگذارید.

گلاب خانگی را می توانید به مدت 10 روز در یخچال نگهداری کنید.

 

این نوع گلاب اصلا بوی گلاب های اماده رو نداره، ولی مطمین هستید که اسانس نیست! اگه بخواین خوش عطر بشه میتونین چند بار تکرار کنید این کار رو. ❤

این نوع گلاب اصلا بوی گلاب های اماده رو نداره، ولی مطمین هستید که اسانس نیست! اگه بخواین خوش عطر بشه میتونین چند بار تکرار کنید این کار رو. ❤

امتیاز دهید


3.4
از

25

ما از عرقیجات مختلف در موارد زیادی استفاده می کنیم. مثلا در شربت بیدمشک عرق بهار نارنج می ریزیم که هم خاصیت اون رو چند برابر می کنه و هم خوشمزه تر میشه. شربت خاکشیر هم از شربت های دیگه ایه که توش از عرقیجات مختلف استفاده میشه. مصرف خاکشیر به ویژه تو فصل تابستون به همراه این عرقیجات به شدت توصیه میشه. در بین عرقیجات مختلف گلاب رو میشه به همه ی شربت ها و نوشیدنی های سنتی اضافه کرد. گلاب از عرقیجات سنتی ایرانیه که عطر و بوی اون تو کل دنیا مشهوره. گلاب علاوه بر مصارف خوراکی، خواص درمانی بسیاری داره که نباید از اون ها غافل شد. گلاب می تونه به درمان خیلی از بیماری ها و دردها کمک کنه. حتما می دونید که این عرق بهشتی رو از گل محمدی یا گل سرخ که حدودا از اواسط اردیبهشت تا اواخر خرداد وجود داره، می گیرن. هر سال گلاب گیری در شهر کاشان در فصل بهار با شور خاصی انجام میشه و عده ی زیادی از مردم از شهرهای مختلف به این شهر میان تا هم از نزدیک گلاب گیری رو تماشا کنن و هم گلاب خالص و درجه یک رو از همون جا تهیه کنن. اما اغلب پیدا کردن و خرید گلاب خالص و با کیفیت کار خیلی سختیه. برای خرید گلاب به کاشان رفتن هم که کار آسونی نیست! به خاطر همین تصمیم گرفتیم روش گلاب گیری در خانه رو بهتون یاد بدیم تا خودتون گل محمدی رو تهیه کنید و به راحتی ازش گلاب بگیرید. ما به دو روش گلاب گیری در خانه رو بهتون یاد می دیم تا از هر روشی که مایل بودید استفاده کنید.

 

 

فیلم گلاب گیری در خانه

۱- برای گلاب گیری در این روش به کتری بزرگی نیاز دارید. سر یک لوله ی باریک و کمی بلند را به دهانه ی کتری وصل کنید و سر دیگر آن را در ظرفی شیشه ای که می خواهید گلاب را در آن بریزید قرار دهید.

۲- در حد فاصل کتری و ظرف شیشه ای، یک ظرف آب سرد بگذارید و لوله را داخل آن قرار دهید تا بخار حاصل از جوشیدن کتری داخل لوله از طریق آب سرد تقطیر شود.

۳- گلبرگ های گل محمدی را داخل کتری بریزید و آن را تا نیمه پر کنید. روی گلبرگ ها آب بریزید. تا اندازه ای که روی آن ها را آب بگیرد.

۴- زیر شعله ی گاز را روشن کنید، کتری را روی حرارت قرار دهید تا آب داخل آن بجوشد. هنگام جوشیدن آب کتری، آب عصاره ی گلاب را به خود گرفته و بخار حاصل از این جوشیدن، همان گلاب خالص خواهد بود که از طریق لوله و انجام عمل تقطیر، داخل ظرف شیشه ای شما خواهد ریخت.

۵- بعد از آن که آب کتری کاملا جوشید و تبخیر شد، زیر حرارت را خاموش کنید، محتویات داخل لوله را داخل شیشه خالی کنید و آن را داخل یخچال قرار دهید.

 

۱- گلبرگ های گل محمدی را با آب بشویید. داخل قابلمه ای یک جسم سنگین مانند یک سنگ صاف و مرتفع قرار دهید و گلبرگ ها را دور تا دور آن بریزید. تا سر گلبرگ ها آب بریزید و روی سنگ داخل قابلمه یک کاسه ی فلزی، استیل یا چینی نشکن بگذارید. به طوری که بالاتر از سطح آب قرار بگیرد و آب درون قابلمه داخل آن نرود.

۲- در قابلمه را به صورت برعکس بگذارید. آن را روی حرارت قرار دهید تا آب بخار کند و بخار داخل قابلمه بپیچد. سپس روی در قابلمه چند تکه یخ بگذارید و اجازه دهید آب داخل آن به جوش بیاید.

 

 

۳- بعد از آن که آب داخل قابلمه جوش آمد، زیر شعله را کم کنید تا آب همراه با گلاب به مدت حدود ۳۰ دقیقه بجوشد. اگر در این مدت یخ های روی در قابلمه آب شدند، مجددا یخ های جدیدی اضافه کنید. یخ کمک بخار داخل قابلمه سرد شود و به مایع تبدیل گردد و داخل کاسه بریزد. پس هر چه تعداد یخ ها بیشتر باشد بهتر است.

 

 

۴- بعد از ۳۰ دقیقه، زمانی که رنگ گلبرگ ها سفید شد، زیر شعله را خاموش کنید. آبی که داخل کاسه ی شما وجود دارد، گلاب خالص می باشد. آن را داخل ظرف مورد نظر خود بریزید و بعد از آن که خنک شد، در یخچال نگهداری کنید.

 

– اگر در روش دوم از سنگ استفاده می کنید، حتما آن را کاملا تمیز بشورید و بعد داخل قابلمه قرار دهید.

– اگر سنگ مناسب برای این کار را پیدا نکردید پیشنهاد دیگری برایتان داریم؛ داخل قابلمه به جای سنگ، یک کاسه ی فلزی را به صورت برعکس قرار دهید و گلبرگ ها را دور تا دور آن بریزید.

– اگر در قابلمه ی شما سوراخ دارد، حتما سوراخ را با خمیر یا آدامس محکم بپوشانید و بعد به صورت برعکس روی قالبمه قرار دهید. در غیر این صورت تمام بخار آب از طریق سوراخ در قابلمه خارج می شود و گلابی به دست نمی آید!

– یخ ها را می توانید داخل حوله ای نازک بریزید و بعد روی در قابلمه قرار دهید و یا آن ها را مستقیم و بدون حوله روی در قابلمه بریزید.

 

دیدگاه

نام (ضروری)

ایمیل (منتشر نخواهد شد) (ضروری)

فیلم گلاب گیری در خانه

وب سایت

برای دریافت جدیدترین دستور های آموزش آشپزی ثبت نام کنید

آموزش آشپزی | کیک و شیرینی و دسر | تزیین غذا | رژیم چاقی و لاغری

| ترجمه تخصصی | ترجمه مقاله

 • عکس برای تبریک تولد مادر
 • غذای اصلی | کیک و شیرینی | تغذیه و سلامتی | Feed

  © 2016 ایران کوک: هر گونه کپی برداری از مطالب سایت ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد لازم به ذکر است که مسئولیت عواقب پزشکی در خصوص بخش رژیم های غذایی بر عهده خوانندگان محترم می باشد.

  فیلم گلاب گیری در خانه

  فیلم گلاب گیری در خانه

  0

  0 man فواید،علائم،خواص نوامبر 22, 2020
  برچسب ها :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *