قهوه و تری گلیسرید

قهوه و تری گلیسرید

قهوه و تری گلیسرید

قهوه و تری گلیسرید

 

تری گلیسرید از جمله چربی های موجود در خون است. اگر مقدار آن بالاتر از حد نرمال برود، فرد را در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته قرار می دهد. تغییرات رژیم غذایی و مصرف منابع غذایی حاوی چربی های بی خطر، کمک بسزایی به کاهش تری گلیسرید می کند. اگر شما هم به تری گلیسرید بالا مبتلا هستید با این مقاله از راستینه همراه شوید.

 

 

 

 

برای مراقبت از سطح تری گلیسرید خود، باید انواع سبزیجات را بشناسید برخی از سبزیجات بهتر از برخی دیگر هستند. مصرف سبزیجاتی که دارای نشاسته هستند، مانند ذرت و نخود فرنگی را محدود کنید. به این ترتیب، بدن شما نشاسته اضافی را به تری گلیسرید تبدیل نخواهد کرد. گزینه های بسیار زیاد دیگری مانند گل کلم، کلم پیچ، و قارچ وجود دارند.

 

 

 

لوبیاها حاوی فیبر و دیگر مواد مغذی هستند. اما اگر با شکر پخته شوند، ممکن است انتخاب خوبی نباشند. برچسب روی قوطی آنچه در آن وجود دارد، و اینکه چه مقدار قند و چربی دریافت می کنید را نشان می دهد. به جای آن لوبیا سیاه بخورید، که منبع بزرگی از فیبر و پروتئین، بدون چربی های اشباع یا شکر اضافه شده است.

 

 

 

بدون شک میوه برای شما خوب است، به خصوص اگر به جای یک دسر سنگین، تکه ای میوه بخورید. اما هنگامی که تری گلیسرید شما بالا است، باید مصرف میوه را به دو یا سه قطعه میوه در روز محدود کنید. به این ترتیب، بیش از حد، قند طبیعی موجود در میوه را دریافت نخواهید کرد. به یاد داشته باشید اگر میوه های خشک مصرف می کنید، میزانی که هر وعده مصرف می کنید باید بسیار کوچکتر باشد برای مثال دو قاشق غذاخوری کشمش.

 

 

 

ماهی برای قلب شما مفید است. اما زمانی که ماهی کنسرو شده خریداری می کنید، برچسب روی آن را بررسی کنید تا ببینید آیا چربی آن زیاد است یا نه. بهتر است ماهی کنسرو شده در آب خریداری کنید. معمولا، هر دو نوع آن در فروشگاه مواد غذایی موجود هستند.

 

 

 

امروزه دسترسی به نارگیل بسیار آسان است. شما می توانید شیر نارگیل، آب نارگیل، نارگیل خشک شده، روغن نارگیل و خود میوه نارگیل را تهیه کنید. برخی می گویند نارگیل از نظر سلامتی مزایای زیادی دارد، اما این میوه سرشار از چربی های اشباع شده نیز هست، بنابراین از پزشک خود بپرسید که آیا باید مصرف آن را محدود کنید و یا به طور کامل از مصرف آن پرهیز کنید.

 

 

 

خوردن بیش از حد ماکارونی، سیب زمینی، و یا غلات موجب می شود بدن شما نشاسته آنها را به تری گلیسرید تبدیل کند. باز هم می توانید آنها را مصرف کنید، اما باید مقدار مناسبی از آنها را در هر وعده داشته باشید. وعده مناسب بدین گونه است: یک تکه نان، یک سوم فنجان برنج یا ماکارونی یا نصف فنجان سیب زمینی یا بلغور جو دوسر پخته شده.

 

 

 

با خوردن یک لیوان نوشیدنی شیرین مقدار زیادی قند دریافت می کنید. خواه چای شیرین سرد، نوشابه، آب میوه، و یا نوشیدنی قهوه یا شربت باشد با خوردن این ها، بیش از آن مقداری که بدن می تواند آن را مدیریت کند، شیرینی دریافت خواهید کرد. ممکن است مقداری از این قند به تری گلیسرید تبدیل شود. بنابراین، هنگامی که شما در حال کاهش قند خود هستید، به یاد داشته باشید این محدودیت در مصرف قند شامل نوشیدنی هایی که می نوشید نیز می شود. خودتان را محدود کنید تا در روز بیش از یک فنجان، نوشیدنی شیرین شده با شکر مصرف نکنید.

 

قهوه و تری گلیسرید

 

ممکن است تصور کنید عسل نسبت به قند تصفیه شده طبیعی تر یا سالم تر باشند. اما آنها همانند شکر، می توانند سطح تری گلیسرید شما را بالا ببرند. هنگامی که روی کاهش تری گلیسرید خود تمرکز دارید، مصرف شیرین کننده های قندی را به طور کلی قطع کنید، حتی اگر قند تصفیه شده نباشند.

 

 

 

به خاطر تری گلیسرید بالایی که دارید، باید چربی های اشباع را در رژیم غذایی خود محدود کنید. این دسته از مواد غذایی شامل چربی های اشباع شده در کره هستند که برای پخت شیرینی ها استفاده می شود. همچنین، باید از چربی هایی که  ترانس بالا دارند، نیز پرهیز کنید. برای اطمینان برچسب تغذیه ای محصول را بررسی کنید.

 

 

 

لازم نیست به طور کامل مصرف گوشت را کنار بگذارید. اما انتخاب گوشت های بدون چربی را مد نظر داشته باشید. همچنین، از مصرف تمام گوشت های فرآوری شده، از جمله: بیکن، سوسیس و ژامبون پرهیز کنید، چرا که گمان می رود مصرف این نوع گوشت ها ممکن است باعث بیماری قلبی و یا دیابت شود.

 

 

 

از روغن زیتون به عنوان جایگزینی برای کره و مارگارین، که چربی اشباع و چربی ترانس بسیار زیادی دارند، در هنگام پخت گوشت و سبزیجات و یا تهیه سس سالاد استفاده کنید. روغن های کلزا، گردو، و دانه های کتان نیز انتخاب های خوبی هستند.

 

   

در جامعه امروزی که تحرک انسان‌ها کاهش یافته و بیماری‌های قلبی و اضافه وزن پدیدار شده‌اند همه نگران میزان کلسترول خون خود هستند چرا که با افزایش آن در بدن، احتمال سکته قلبی افزایش می‌یابد . با مصرف روز افزون قهوه این سوال به وجود می‌آید که تاثیر قهوه بر کلسترول خون چگونه است و آیا بین قهوه و کلسترول خون ارتباطی وجود دارد یا خیر.

 

کلسترول ماده‌ای مومی شکل است که کبد آن را تولید می‌کند و به طور طبیعی داخل بدن یافت می شود. افزون بر تولید خود بدن، با مصرف برخی از مواد غذایی، کلسترول در بدن تولید می شود. حجم زیاد کلسترول در بدن باعث بالا رفتن احتمال بیماریهای قلبی عروقی می‌شود. بیشتر پزشکان توصیه می‌کنند که حتی المقدور میزان کلسترول بدن را کاهش دهیم .

قهوه برخلاف بقیه‌ی مواد غذایی، هیچ کلسترولی ندارد ولی بر تولید آن در بدن تاثیرگذار است.

قهوه و تری گلیسرید

چندین بررسی و مطالعه در دهه‌های گذشته حاکی از آن بوده که قهوه و کلسترول با یکدیگر مرتبط هستند. بنابر یکی از همین مطالعات، روغن قهوه ( که به دیترپن معروف است ) مانند کفستول ( Cafestol ) و کاول ( Kahweol ) در قهوه‌ی کافئین‌دار و بدون کافئین به وفور یافت می شود.

این تحقیق حاکی از آن بود که کفستول بر روی سیستم متابولیسم بدن و تنظیم کلسترول تاثیر می‌گذارد. طبق بررسی بزرگی که روی قهوه و کلسترول انجام گرفت، مشخص شد که روغن قهوه باعث کاهش اسیدهای صفراوی و استرول‌های خنثی در بدن شده که در نهایت موجب افزایش میزان کلسترول در بدن می شود. طبق این بررسی کفستول بزرگترین ماده‌ای است که موجب افزایش کلسترول در خون می‌شود.

اگر اختلالات ژنتیکی دارید که موجب کاهش سوخت و ساز بدن شما می شود و در روز دو یا سه لیوان قهوه بیشتر مصرف می‌کنید احتمال بروز حمله قلبی برای شما بیشتر است.

روغن قهوه مواقعی در فنجان ظاهر می‌شود که قهوه بیشترین تماس را با آب داشته باشد. در میان روش های دمی، فرنچ پرس به دلیل تماس مکرر و بالای آب با پودر قهوه بیشترین میزان کفستول را به خود اختصاص می‌دهد. دم کردن قهوه به روش قوری آمریکایی که دارای فیلتر است، به دلیل عبور تنها یک بار آب از میان قهوه‌ها دارای کمترین میزان کفستول می‌باشد. بیشترین حجم کفستول  بدون این که به درجه‌ی رست قهوه بستگی داشته باشد در پشت فیلتر باقی می‌ماند وارد فنجان نمی‌شود. بررسی دیگری مشخص کرد که قهوه ترک و جوشاندن قهوه اسکاندیناوی بیشترین میزان دیپرین را در بین روش‌های تهیه‌ی قهوه به خود اختصاص می دهند. میزان دیپرین در قهوه فوری و روش های فیلتری بسیار ناچیز است و اسپرسو دارای مقادیری نسبتا متعادل است.

آزمایشات نشان داده‌اند که نوشیدن روزانه پنج فنجان قهوه از فرنچ پرس می‌تواند کلسترول خون را 6 تا 8 درصد افزایش دهد.

 

فواید نوشیدن قهوه بر هیچ کس پوشیده نیست. اگر شما مقادیر قابل توجهی قهوه غیر فیلتری یا فرنچ پرس در روز مصرف می کنید، چندان جای نگرانی نیست. چرا که در قهوه سرشار از فوایدی برای بدن است.

طبق بررسی که در کلینیک مایو انجام شد، هیچ ارتباطی بین قهوه و افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی و سرطان وجود ندارد و اتفاقا دقیقا در جهت عکس یعنی کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی موثر است و همچنین میزان مرگ و میر را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.

قهوه همچنین احتمال ابتلا به بیماری های دیابت نوع 2 ، بیماری کبدی، پارکینسون و افسردگی را کاهش میدهد.

 

 

شاید برخی از حرف و حدیث ‌ها به علت وجود ماده‌ی انرژی زایی به نام کافئین در قهوه باشد. اگرچه بیشتر ما به دلیل وجود همین کافئین قهوه می نوشیم.

کافئین یک ماده‌ی محرک است که مقادیر زیاد آن باعث تنش های عصبی، بی خوابی، سردرد، شکم درد و رفتارهای پرخاشگرانه می‌شود. برخی از افراد در برابر کافئین بسیار حساس هستند و بایستی میزان کافئین مصرفی خود را کاهش دهند و یا اینکه از قهوه‌ی بدون کافئین استفاده نمایند.

 

کافئین بیش از حد ممکن است برخی از شرایط مانند بی خوابی، عصبانیت، افسردگی، فشار خون، بیماری قلبی، مشکلات کلیوی و مشکلات معده را تشدید نماید.

هیچ تفاوتی ندارد که قهوه در کجا و چطور تهیه می شود، در هر صورت یکی از معروف‌ترین و مرسوم‌ترین نوشیدنی های جهان به شمار می آید. اما اگر نگرانی در مورد افزایش کلسترول خون در شما وجود دارد می‌توانید به سادگی این خطر را با استفاده از روش‌های فیلتری برطرف نمایید و یا از قهوه اسپرسو با درجه‌ی دیپرین متعادل استفاده کنید. اگر کلسترول بالایی دارید از روش های فیلتری استفاده کنید و با دکتر خود مشورت کنید.

   

 

 

 

برای داشتن یک بدن سالم نیاز است تا مصرف چربی های سالم در وعده های غذایی افزایش پیدا کند.از این رو قصد داریم برای نابودی تری گلیسیرید شما را با 5 ماده فوق العاده قوی از بین برنده تری گلیسیرید آشنا کنیم.

به گزارش خبرگزاری موج،برای داشتن یک بدن سالم نیاز است تا مصرف چربی های سالم در وعده های غذایی افزایش پیدا کند، از این رو باید مواد غذایی مصرف شود که تری گلیسیرید را کاهش و تنظیم می کند.

با 5 ماده غذایی که دارای این خواص است آشنا شوید.

 

سطح بالای این نوع چربی خطر ابتلا به آترواسکلروز را بالا برده و مانع گردش خون سالم می‌شود. تری گلیسیرید بالا نشانه‌های واضحی ندارد و در واقع یک وضعیت نامرئی است که سلامت شما را بدون این که متوجه شوید تحت تأثیر قرار می‌دهد.

قهوه و تری گلیسرید

برای کاهش و تنظیم‌ تری گلیسیرید شما نیاز به مصرف چربی‌های سالم دارید. بهترین گزینه در این میان مصرفروغن زیتون (olive oil)است. اسیدهای چرب امگا 3 موجود در این روغن به حذف‌ تری گلیسیرید بیش از حد مضر از خون شما کمک می‌کند و منجر به حفظ سلامت شریان‌ها و کبد می‌شود.

 

یک اشتباه رایج که بسیاری از مردم آن را مرتکب می‌شوند،مصرف بیش از حد میوه‌ها برای کاهش سطح‌ تری گلیسیرید است. این در حالی است که فروکتوز موجود در میوه‌ها خود می‌تواند عامل افزایش سطح‌تری گلیسیرید شود.بنابراین فقط سعی نکنید در طول روز مقادیر زیادی میوه بخورید. میوه‌ها را درست انتخاب کنید و آن‌ها را به خوبی با هم ترکیب کنید.

مصرف میوه‌های خشک مانند کشمش وخرما به میزان زیاد به مبتلایان به تری گلیسیرید بالا توصیه نمی‌شود. در عوض توت فرنگی، زغال اخته، گیلاس و تمشک برای کاهش این نوع چربی مفید هستند. زیرا فروکتوز کم و ویتامین ث بالایی دارد.

 

جو پادشاه دانه‌ها و بهترین دوست قلب شما است. مصرف جوی دو سر به شما کمک می‌کند تا سطح کلسترول و تری گلیسیرید را به طور مؤثری تنظیم کنید و شاهد از دست دادن وزن و تقویت انرژی باشید. بتاگلوتان موجود در جو منجر به متابولیسم بهینه کلسترول و تری گلیسیرید می‌شود.

 

هندوانه حاوی فروکتوز کمی است اما بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی را در خود جای داده است. با مصرف هندوانه به همراه نیمی از آووکادو مزایای زیادی به دست می‌آورید. آووکادو نیز سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 است. با مصرف همزمان این دو میوه مقادیر زیادی فیبر، پتاسیم، منیزیم و ویتامین ث به بدن خود می‌رسانید و شاهد کاهش سطح‌تری گلیسیرید خواهید بود.

 

یک ترکیب عالی دیگر، مصرف همزمان سیب سبز با گردو است. این ترکیب ساده و خوشمزه از قلب شما محافظت می‌کند. سیب دارای آنتی‌اکسیدان‌ها، فیبر و پکتین است که همگی از مبارزان تری گلیسیرید بالا محسوب می‌شوند. گردو نیز غنی از چربی‌های غیر اشباع، اسید فولیک، ویتامین ای، منیزیم و … است.

 

به نظر خودتان باید چه رژیم غذایی‌ای داشته باشید؟ چه مواد غذایی‌ای تری‌گلیسرید خون را پایین می‌آورند؟ عادت‌های غذایی‌ای که تری‌گلیسرید خون را افزایش می‌دهند، کدامند؟ دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در این گفت‌وگو به این سۆال‌ها پاسخ داده‌اند.قهوه و تری گلیسرید

 

 

چگونه تری‌گلیسرید خون افزایش می‌یابد؟

 

مهم‌ترین علت افزایش تری‌گلیسرید خون، افزایش کالری دریافتی از خوراکی‌ها و آشامیدنی‌هاست. اگر بدن بیشتر از نیاز خود انرژی دریافت کند، بعد از تکمیل ذخیره گلیکوژن بدن، هر کالری اضافی به چربی تبدیل می‌شود که بخش اعظم آن تری‌گلیسرید است.

 

 

مصرف چه مواد غذایی‌ای بیشتر باعث بالا رفتن تری‌گلیسرید می‌شود؟

افزایش کالری دریافتی بیشتر از نیاز بدن به چربی خون و تری‌گلیسرید تبدیل می‌شود. از بین مواد خوراکی کالری‌دار، کربوهیدرات‌ها بیشتر قابلیت تبدیل شدن به چربی دارند. هر فرد سالم 55 تا 65 درصد از کل کالری مورد نیازش را باید از کربوهیدرات‌ها (مواد حاوی نشاسته) تأمین کند. افرادی که سهم کربوهیدراتشان بیشتر از این مقدار باشد، دچار افزایش تری‌گلیسرید خون می‌شوند.

 

 

در بین کربوهیدرات‌ها، قندهای ساده (موجود در نوشابه) سریع‌تر به تری‌گلیسرید تبدیل خواهند شد. مصرف خوراکی‌های پرچرب و سرخ‌شده مانند انواع فست‌فودها و غذاهایی که با روغن زیاد سرخ شده‌اند و حتی غذاهایی که چربیشان بیشتر از حد نیاز بدن است، چربی خون و به دنبال آن افزایش تری‌گلیسرید را به دنبال دارند. چربی‌های اشباع مانند کره، خامه، مارگارین و اسیدهای چرب ترانس که منبع آن‌ها روغن‌های فراوری شده هستند نیز تری‌گلیسرید خون را بالا می‌برند.

 

 

 

 

شما روغن‌های فراوری شده را یکی از عوامل افزایش تری‌گلیسرید بیان کردید، این روغن‌ها در چه مواد غذایی‌ای یافت می‌شوند؟

روغن‌های فراوری شده، روغن‌هایی هستند که از آن‌ها در تهیه چیپس و پفک استفاده می‌شود. کرم‌هایی هم که در کیک و شیرینی‌هایی نظیر شیرینی دانمارکی و پیراشکی یافت می‌شوند نیز چربی فراوری شده هستند. البته هر چربی فرایند شده‌ای احتمال تولید اسید چرب ترانس را در بدن افزایش می‌دهد و سریع‌تر به تری‌گلیسرید تبدیل می‌شود.

 

 

یکی از مهم‌ترین منابع غذایی ما ایرانی‌ها نان است، مصرف چه نان‌هایی با افزایش تری‌گلیسرید ارتباط دارد؟

در بین نان‌ها، سبوس نان سنگک، بربری و تافتون، بیشتر از سایر نان‌هاست و سبوس به دلیل فیبری که دارد، مانع جذب تری‌گلیسرید و کلسترول در خون می‌شود، بنابراین با مصرف نان‌های سبوس‌دار احتمال افزایش تری‌گلیسرید پایین می‌آید. در مقابل نان‌های لواش و باگت این خاصیت را ندارند.

 

 

به نظر شما چه عادت‌های غذایی‌ای می‌توانند به افزایش چربی خون و تری‌گلیسرید کمک کنند؟

* احتمال افزایش چربی خون و تری‌گلیسرید در افرادی که شیوه زندگی بی‌تحرکی دارند و فعالیت بدنی و ورزش در برنامه روزمره آن‌ها جایگاهی ندارد، بیشتر است.

* اشخاصی که میوه و سبزی کم‌مصرف می‌کنند، سریع‌تر به چربی خون مبتلا می‌شوند، چون فیبر موجود در میوه و سبزی، مانع جذب تری‌گلیسرید و کلسترول می‌شود.

* استرس و مشکلات روانی نیز در افزایش تری‌گلیسرید نقش دارند. نتایج مطالعه‌های مختلف نشان داده‌اند استرس و هیجان منفی باعث بروز اختلال‌های متابولیک، بیماری‌های قلبی‌ و عروقی و افزایش چربی خون می‌شود.

 

 

 

 

 

* برخی عادت‌های غذایی نیز به صورت غیرمستقیم باعث افزایش تری‌گلیسرید می‌شوند مانند تندتند غذا خوردن که باعث می‌شود فرد به دلیل تند غذا خوردن، احساس سیری نداشته باشد و کالری زیادی دریافت کند. همین امر افزایش تری‌گلیسرید را به دنبال خواهد داشت.

* صبحانه نخوردن هم باعث می‌شود فرد در طول روز خود را با بیسکویت و شکلات سیر کند. این مواد غذایی قند خون را بالا می‌برند و در بدن انسولین ترشح می‌شود ولی در مدت زمان کوتاهی قند خون افت می‌کند و فرد دوباره احساس گرسنگی می‌کند. این افراد معمولاً ناهار را هم به موقع نمی‌خورند. ناچار به تنقلات روی می‌آورند. همین عادت غلط غذایی، باعث دریافت کالری زیادی خواهد شد.

 

 

آیا ابتلا به تری‌گلیسرید بالا با سن مرتبط است؟

نتایج تحقیقات نشان داده‌اند احتمال ابتلا به تری‌گلیسرید بالا با افزایش سن بیشتر می‌شود ولی مطالعه‌های وزارت بهداشت بیانگر این است که نشانگان متابولیک در سنین کم و حتی کودکان مشاهده شده است، بنابراین می‌توانیم بگوییم در افرادی که الگوی غذایی ناسالم و فعالیت کمی دارند و زیاد فست‌فود و غذاهای پرچرب مصرف می‌کنند، احتمال ابتلا به تری‌گلیسرید بالاتر است.

 

 

چه رژیم غذایی‌ای می‌تواند تری‌گلیسرید خون را پایین بیاورد؟

مصرف متعادل منابع غذایی اسیدهای چرب امگا 3 مانع افزایش چربی خون به خصوص تری‌گلیسرید می‌شود. مهم‌ترین منبع این چربی خوب، ماهی و میگو است. البته باید توجه داشته باشید بهتر است غذاهای دریایی بخارپز و کبابی تهیه شوند چون حرارت زیاد، اسید چرب امگا 3 را از بین می‌برد. دانه‌ها و مغزها نیز از دیگر منابع اسید چرب امگا 3 محسوب می‌شود.

افزایش کالری دریافتی بیشتر از نیاز بدن به چربی خون و تری‌گلیسرید تبدیل می‌شود. از بین مواد خوراکی کالری‌دار، کربوهیدرات‌ها بیشتر قابلیت تبدیل شدن

به چربی دارند

 

 

 

در بین مغزها، گردو و در بین دانه‌ها ارزن و خرفه بیشترین میزان امگا 3 را دارند و در بین میوه‌ها آووکادو حاوی مقداری اسید چرب امگا 3 است. لازم است افراد میوه و سبزی تازه را هم به عنوان میان‌وعده و هم همراه غذا مصرف کنند. جالب است بدانید سبزی‌های تازه علاوه بر فیبر و ویتامین‌های مورد نیاز بدن، بخشی از نیاز بدن به اسیدهای چرب امگا 3 را تأمین می‌کنند بنابراین در انتخاب چربی‌ها دقت و حتماً از روغن مایع استفاده و از مصرف چربی‌های فرآوری شده خودداری کنید. قهوه و تری گلیسرید

آیا نوشیدنی خاصی می‌تواند در کم کردن تری‌گلیسرید خون تأثیرگذار باشد؟ بله، به موضوع مهمی اشاره کردید. همان‌طور که می‌دانید نوجوانان و جوانان علاقه زیادی به مصرف نوشابه دارند در حالی که هر لیوان نوشابه حاوی 8 حبه قند است و کالری زیادی دارد. از طرفی حاوی قند ساده است، بنابراین مصرف مداوم آن چربی خون را به دنبال دارد. ضرر ماءالشعیر نیز کمتر از نوشابه است اما اگر مدام مصرف شود، عوارضی در پی خواهد داشت. یک فرد سالم اگر می‌تواند میوه تازه بخورد، نباید آب‌میوه (چه خانگی و چه صنعتی) بخورد، چون خواص میوه تازه به مراتب بیشتر از آب میوه است و علاوه بر آن بخش اعظم برخی آب‌میوه‌های صنعتی، از آب و شکر تشکیل شده است بنابراین زیاده‌روی در مصرفشان احتمال بالا رفتن تری‌گلیسرید خون را افزایش می‌دهد.

 

 

 

 

خوشبختانه، راه های بسیاری برای کاهش تری گلیسرید وجود دارد:

تری گلیسیرید بالا می تواند بخشی از یک بیماری به نام سندرم متابولیک ناسالم به حساب بیاید. از دیگر قسمت های این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• کلسترول خوب یا HDL پایین• فشار خون بالا• چربی شکم• قند خون بالاقهوه و تری گلیسرید

سندرم متابولیک تا حد زیادی شانس شما را برای ابتلا به بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت افزایش می دهد. نگاهی به آنچه میخورید بیندازید.

خامه اسپرسو، پنیر کبابی ساندویچ، و یا یک اسکوپ بستنی قبل از خواب می تواند منجر به تری گلیسیرید بالا در شما شود. اگر شما اغلب کالری بیشتری میخورید نسبت به آنچه که می سوزانید، تری گلیسیرید شما ممکن است شروع به بالا رفتن کند. بدترین غذاهای پیشنهادی، غذاهای شیرین و سرشار از چربی های اشباع شده، مانند پنیر، شیر و گوشت قرمز می باشد.

اگر تری گلیسرید بالایی دارید، قندهایی که می خورید بررسی کنید. قندهای ساده، به ویژه فروکتوز (قند میوه اغلب در میوه ها یافت می شود )، تری گلیسیرید افزایش می دهند. نگاهی به غذاهای ساخته شده با شکر اضافی بیندازید، از جمله نوشابه، آب نبات، بیشتر غلات صبحانه، ماست طعم دار، و بستنی.

 

یاد بگیرید تا به مقدار قند اضافه شده بر روی برچسب مواد غذایی توجه کنید. به کلماتی از قبیل شکر قهوه ای، قند ذرت، کلماتی با پسوند اوز (دکستروز، فروکتوز، گلوکز، لاکتوز، مالتوز، ساکارز)، کنسانتره آب میوه، شربت نیشکر، قند نیشکر، عسل، قند مالت، ملاس، و قند خام توجه کنید.

غذاهای ساخته شده با آرد سفید تصفیه شده را تعویض کنید، و در آن غلات سبوس دار وارد کنید. خوردن بیشتر محصولات فیبری، به کاهش تری گلیسیرید شما کمک می کند. برای صبحانه، یک کاسه برش های نان جو با انواع توت ها را به جای نان شیرین دونات یا غلات شیرین داشته باشید. در موقع ناهار، سعی کنید یک سالاد پر شده با سبزیجات و لوبیا مصرف کنید. برنج قهوه ای یا کوینولا در شام به جای سیب زمینی یا ماکارونی انتخاب کنید.

چربی کم برای شما خوب است، هنگامی که از نوع سالم باشد. مواد غذایی که به طور طبیعی حاوی چربی های اشباع نشده می باشند را انتخاب کنید: آووکادو، گردو، مرغ بدون پوست، روغن کانولا و روغن زیتون. از چربی های ترانس اجتناب کنید، که در بسیاری از غذاهای فرآوری شده، سیب زمینی سرخ کرده، شیرینی کراکر، کیک، چیپس، و چوب مارگارین یافت می شود. چربی های اشباع شده موجود در گوشت قرمز، بستنی، پنیر، و روغنی پخته کالا را کمتر مصرف کنید.

 

همان چربی امگا ۳ که برای قلب شما خوب هستند می توانند همچنین به کاهش تری گلیسیرید شما، کمک کنند. دفعه بعدی که خواستید بیرون از خانه غذا بخورید، ماهی به جای یک همبرگر یا استیک سفارش بدهید. حداقل دو بار در هفته ماهی بخورید. ماهی قزل آلا، ماهی خال مخالی، شاه ماهی، قزل آلای دریاچه، ماهی تن آلباکور، ساردین و غیره دارای امگا ۳ بالایی هستند.

• گردو• اسفناج• کلم پیچ• کلم بروکسل• سبزی های سالاد• لوبیا

شما می توانید این مورد را از پزشک خود بپرسید. کپسول می تواند به شما مقداری امگا ۳ فشرده بدهد، اما هر کسی به آنها نیاز ندارد. شما ممکن است با انتخاب رژیم های غذایی سالم قادر به کاهش تری گلیسیرید در خود باشید. دوز های بالای امگا ۳ در برخی از افراد می تواند باعث خونریزی شود . اگر پزشکتان مصرف آن را برای شما بی خطر دانست، نگاهی به کپسول هایی با EPA و DHA بیندازید، که دو نوع قدرتمند از امگا ۳ می باشند.

 

یکی از ساده ترین کارهایی که می توانید برای کاهش تری گلیسیرید خود انجام دهید قطع مصرف نوشیدنی های شیرین می باشد. سودا و دیگر نوشیدنی های شیرین بسته بندی شده با فروکتوز، یک عامل افزایش دهنده تری گلیسیرید به حساب می آیند.

 

وزن اضافی، به ویژه در ناحیه دور کمر شما نشان از افزایش تری گلیسرید است. یکی از بزرگترین چیزهایی که شما می توانید انجام دهید تا سطح تری گلیسرید شما پایین بیاید، متوقف کردن آن است.

با شروع تمرینات منظم که می تواند در شما در شکل بگیرد ، تری گلیسیرید شما در همان زمان کاهش می یابد. هدف تان را بر روی ۳۰ دقیقه ورزش در پنج روز هفته قرار دهید، و مطمئن شوید که بدن شما به تعرق افتاده و قلب شما پمپاژ بیشتری می کند. شما می توانید تری گلیسیرید خود را ۲۰تا ۳۰٪ کاهش دهید. اگر شما تازه شروع به ورزش کرده اید، سعی کنید شنا، و یا یک پیاده روی سریع در هر روز داشته باشید.

یک آزمایش خون ساده می تواند تری گلیسیرید بالا را نشان دهد. پزشکتان ممکن است برای مشکلات مرتبط با سلامت نگاهی به آزمایش خون شما بیندازد. این موارد شامل بیماری های کلیوی، کم کاری غده تیروئید ، دیابت و چاقی می شود. در اینجا مقدار عددی تری گلیسیرید در آزمایش خون آورده شده است:

 

• عادی – کمتر از ۱۵۰ میلی گرم / دسی لیتر• مرز – ۱۹۰- ۱۵۵ میلی گرم / دسی لیتر• بالا – ۴۹۹ – ۲۰۰ میلی گرم / دسی لیتر• بسیار بالا – بیشتر از ۵۰۰ میلی گرم / دسی لیتر

اگر تغییر در شیوه زندگی به اندازه کافی کمک کننده نیست، پزشکتان ممکن است مصرف یک داروی تجویزی را به شما توصیه نماید. فیبرات، نیاسین، استاتین، و روغن ماهی با دوز بالا تعدادی از گزینه های مورد نظر می باشند. پزشکتان با بررسی سطح چربی های خونی شما تصمیم خواهد گرفت که چه روشی برای شما مناسبتر است.

 

مسلما تا به حال نام تری گلیسیرید را در طول یک معاینه معمولی یا هنگام خواندن آزمایش خون شنیده اید. اما تری گلیسیرید چیست و چرا باید به آن توجه کنیم؟ دکتر مایکل میلر، متخصص قلب تری گلیسیرید را اینگونه توضیح می دهد: تری گلیسیرید میزان چربی در جریان خون را به ما می گوید. سطح متوسط تری گلیسیرید برای خانم ها و آقایان بالغ، بعد از یک شب غذا نخوردن 125 با سطح مطلوب 100 است. مرز بالا بودن سطح تری گلیسیرید 150-199 است و مقدار خیلی بالا را نیز 200 و بالاتر از آن می گویند. اگر سطح تری گلیسیریدتان بالا است باید مواظب باشید: در این حالت خطر بیماری های قلبی و مرگ بر اثر بیماری های قلبی عروقی افزایش می یابد. این خطر زمانی بیشتر می شود که علاوه بر بالا بودن تری گلیسیرید، سطح HDL ( کلسترول خوب ) پایین و سطح LDL ( کلسترول بد ) بالا باشد.

 

بر کسی پوشیده نیست که داشتن چربی در میان تنه باعث بروز مشکلات متعددی برای سلامت می شود و تری گلیسیرید نیز در میان این مشکلات است. چگونه سطح تری گلیسیرید را پایین بیاوریم؟ غذاهای ناسالم را کنار بگذارید و در حالی که به روز به ورزش خود اضافه می کنید، سعی کنید وعده های سالم میل کنید. توصیه می شود افراد بالغ 18 تا 64 سال در هفته 150 دقیقه فعالیت فیزیکی داشته باشند، این یعنی در طول هفته پنج روز و هربار 30 دقیقه ورزش داشته باشید. البته این هدف بسته به دیگر اهداف سلامتتان و یا موانعی که دارید قابل تغییر است.قهوه و تری گلیسرید

 

دکتر میلر روی اهمیت انتخاب وعده ها و میان وعده های سالم تاکید می کند. او توصیه می کند برنامه غذایی ای را دنبال کنید که تری گلیسیرید پایین داشته باشد و چربی های اشباعی مانند روغن پالم و چربی های ترانس ( غذاهای فرآوری شده ) در آن نباشند. همچنین کربوهیدرات های ساده مانند شیرینی و کیک نیز کمتر در آن باشد.

 

مصرف نوشیدنی های حاوی الکل علاوه بر افزایش فشار خون، چاقی و افزایش خطر ابتلا به دیابت می تواند سطح تری گلیسیریدتان را دچار مشکل کند. توصیه می شود استفاده از الکل را متوقف کنید و نوشیدنی های سالم را جایگزین کنید.

 

با خوردن شکلات و شیرین کردن لیوان بزرگ قهوه تان در واقع هیچ لطفی به تری گلیسیرید خود نمی کنید. تا جایی که می توانید به غذاهای خود قند اضافه نکنید و از نوشیدنی ها و غذاهای شیرین پرهیز کنید. غذاهایی که باید مواظبشان باشید عبارتند از نوشابه، غلات شیرین شده صبحانه، بستنی، شیرینی و ماست های طعم دار شده. همچنین باید مواظب قندهای پنهان نیز باشید (مثل سس ها)

 

می دانید که وقتی در تلاشید سطح تری گلیسیرید خود را کاهش دهید چربی های اشباع ( بیش از حد ) و چربی های ترانس انتخاب مناسبی نیستند. این یعنی باید مصرف پنیر، کراکر، غذاهای فرآوری شده و چیپس را کاهش دهید. در عوض غذاهایی مانند گردو، مرغ بدون پوست و روغن زیتون میل کنید. این مواد غذایی حاوی چربی های اشباع نشده و چربی های دارای حلقه های اشباع نشده هستند که در کاهش سطح تری گلیسیرید، نقش مهمی ایفا می کنند.

 

وقتی با پزشک خود صحبت می کنید مطمئن شوید درباره سابقه پزشکی و هر نشانه غیر معمولی که ممکن است در خود دیده باشید راستش را بگویید. این کار به پزشکتان کمک می کند که متوجه شود چرا سطح تری گلیسیریدتان از حالت عادی خارج شده. مشکلاتی مانند پیش دیابت، دیابت، بیماری های کبدی و بیماری تیروئید می توانند عامل سطح بالای تری گلیسیریدتان باشند. بنابراین همه موارد را به پزشک بگویید و چیزی را کم اهمیت تصور نکنید.

 

از پزشک خود بپرسید که چگونه تری گلیسیریدتان را کاهش دهید. او ممکن است دارویی را توصیه کند که مانند فیبرات ارزش امتحان کردن را داشته باشد. اگر تمام راه حل های گفته شده در این مقاله کمکی به کاهش سطح تری گلیسیریدتان نکرد باید با پزشک خود صحبت کنید تا برایتان، داروی کاهش دهنده سطح تری گلیسیرید تجویز کند.

 

 

 

 

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، بر اساس تحقیقات پژوهشگران مصرف نوشیدنی حاوی قهوه سبز اثرات درمانی منحصربفردی بر سلامت بدن دارد، برای مثال سبب لاغری و کاهش وزن شده، قند خون را در بیماران دیابتی کنترل می کند، باعث کاهش فشار خون بالا می شود، از ابتلا به آلزایمر در افراد جلوگیری می کند و همچنین عفونت های دارای منشاء باکتریایی را در بدن از بین می برد.

قهوه سبز همان دانه قهوه معمولی است که هنوز بو داده نشده و به اصطلاح خام است. برای تهیه نوشیدنی قهوه این دانه ها را در حرارت تفت داده تا قهوه ای رنگ شوند، طعم و رنگ خاص قهوه نیز از همین جا ناشی می شود.

از جمله اصلی ترین ترکیبات در قهوه، اسید کلروژنیک و کافئین است که هر دو دارای خواص درمانی فراوان برای سلامت بدن هستند.

این اسید باعث بهبود عملکرد هورمون ها، کاهش جذب چربی و کربوهیدرات توسط بدن، کاهش سطح کلسترول بد خون و نیز تنظیم تری گلیسیرید می شود.

روش مصرف قهوه سبز آسان است و پس از اطمینان از اصل بودن محصول، می توان دانه ها را پودر کرده و به همراه آب جوش و یا عسل ناشتا قبل از وعده های غذایی مصرف کرد و ظرف مدت کوتاهی اثر منحصربفرد آن بر لاغری را مشاهده کرد.قهوه و تری گلیسرید

قهوه و تری گلیسرید

قهوه و تری گلیسرید

0
0 ایمان جهرمی فواید،علائم،خواص سپتامبر 11, 2019
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *