ماست پروبیوتیک برا اسهال

ماست پروبیوتیک برا اسهال
ماست پروبیوتیک برا اسهال

پروبیوتیک‌ها، باکتری‌های مفید در ماست و موادغذایی تخمیر شده‌ هستند که در تسکین مشکلات گوارشی موثر عمل می‌کنند. در داروخانه‌ها و سوپرمارکت‌ها می‌توانید ده‌ها محصول و مکمل پروبیوتیک را پیدا کنید که اغلب حاوی دو نوع باکتری لاکتوباسیلوس یا بیفیدوباکتر هستند. شاید بزرگ‌ترین نقش پروبیوتیک‌ها در درمان اسهال ناشی از یک عفونت ویروسی یا خوردن آنتی‌بیوتیک باشد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام کتاب کاله، عفونت و آنتی‌بیوتیک‌ هر دو عاملی هستند که می‌توانند تعادل طبیعی باکتریایی در سیستم گوارشی شما را به هم بزنند، چیزی که پروبیوتیک‌ها کمک به ترمیم و اصلاح آن می‌کنند اما در این میان، عارضه‌ای کاملا خلاف اسهال وجود دارد و آن یبوست است. تقریبا بیش از ۳۰ درصد از مردم ایران دچار مشکلات گوارشی از جمله یبوست هستند که بیش از نیمی از این جمعیت را خانم‌ها تشکیل می‌دهند.

بسیاری از داروهایی که نیاز به تجویز نسخه پزشک ندارند مانند داروهای ملین و نرم‌کننده مدفوع، آن‌طور که باید موثر نیستند و تقریبا نیمی از مصرف‌کنندگان نتیجه‌ دلخواه را از مصرف آن‌ها نمی‌گیرند. اما آیا پروبیوتیک‌ها ضد یبوست عمل می‌کنند؟ پاسخ مثبت است. تحقیقات نشان می‌دهد پروبیوتیک‌های حاوی باکتری بیفیدوباکتری زمان انتقال غذا در روده را طولانی‌تر می‌کنند، میزان حرکات روده را بیشتر کرده و منجر به نرم شدن مدفوع و دفع بهتر آن می‌شوند.

یبوست در زنان باردار و درمان آن با مصرف پروبیوتیک

یبوست به طور کلی با احساس درد و ناراحتی در شکم به دلیل حرکت نادرست روده و در نتیجه عبور سخت مدفوع همراه است. متاسفانه یبوست تقریبا سه چهارم زنان را در دوران بارداری آزار می‌دهد و با فشار ناشی از بزرگ شدن رحم در رکتوم زنان شدت بیشتری پیدا می‌کند. مصرف آهن در این دوران شرایط را بدتر می‌کند اما دلیل اصلی یبوست در زنان باردار افزایش هورمون پروژسترون است که باعث سستی ماهیچه‌ها، از جمله روده‌ها می‌شود.ماست پروبیوتیک برا اسهال

روش‌های درمان

به طور کلی یبوست در بارداری نگران کننده نیست و عوامل دیگری مثل نگرانی، اضطراب، کاهش شدید فعالیت جسمانی و فیبر ناکافی در برنامه غذایی نیز موجب بروز یبوست می‌شوند اما برای گذراندن یک بارداری راحت‌تر باید برای آن چاره‌ای اندیشید. راه‌هایی برای مقابله با آن وجود دارد که به ذکر آن‌ها می‌پردازیم:

محصولات پروبیوتیک مصرف کنید

پروبیوتیک‌ها باکتری خوب موجود در دستگاه گوارشی، به ویژه روده بزرگ را از نو ذخیره و احیا کرده و به این ترتیب با مشکلات گوارشی از جمله یبوست مقابله می‌کنند. یکی از منابع خوب پروبیوتیک ماست است که در کشور ما با نام تجاری لاکتیویا تولید می‌شود. ماست لاکتیویا به عنوان یک فرآورده لبنی پروبیوتیک می‌تواند به صورت روزانه مصرف شده و به عنوان کمکی برای رفع مشکل یبوست کمک کننده باشد.

بر اساس برخی مطالعات، تعداد دفعات مزاج در افراد مبتلا به یبوست، حداقل پس از ۱۴ روز مصرف روزانه BB-12 به طور قابل توجهی بهبود می‌یابد. با این حال باید توجه داشته باشید که لاکتیویا داروی ملین نیست، بلکه یک نوع ماست حاوی باکتری‌های طبیعی است که پیش‌تر نام بردیم و به تنظیم دستگاه گوارش کمک می‌کند. به طور کلی مکمل‌های پروبیوتیک اثرات مثبتی بر کارکرد سیستم ایمنی، سرطان، اسهال ناشی از مصرف آنتی‌بیوتیک، اسهال مسافرتی، آلرژی، عدم تحمل لاکتور وکلسترول افزایش یافته خون و تولید ویتامین‌ها در بدن دارند. مصرف پروبیوتیک در تمام موارد ذکر شده باید با مشورت پزشک صورت بگیرد.

هر روز موادغذایی با فیبر زیاد بخورید

غلات و نان‌های کامل، برنج قهوه‌ای، میوه‌ها و سبزیجات تازه از منابعی هستند که می‌توانند به شما در رفع مشکل پیش آمده کمک شایان توجهی بکنند.

تا می‌توانید آب بخورید

سعی کنید روزانه ۳۰۰ میلی‌لیتر آب و انواع نوشیدنی بنوشید (تا اندازه‌ای که ادرار شما شفاف و روشن باشد و دچار کم آبی نباشید). نوشیدن یک لیوان آب میوه در طول روز یا هنگام بیدارشدن نیز بسیار مفید است. نرمش کنید و تحرک داشته باشید: با راه رفتن، شنا کردن و انجام یوگا، هم با بروز یبوست مقابله می‌کنید هم حال عمومیتان بهتر خواهد شد.

به بدن خود گوش دهید

روده‌های شما بعد از خوردن غذا فعال می‌شوند، پس زمانی را به سپری کردن در دستشویی اختصاص دهید و هر زمان نیاز به اجابت مزاج پیدا کردید این کار را به تعویق نیاندازید.

مکملی را که مصرف می‌کنید تغییر دهید

اگر مولتی‌ویتامینی که در دوران بارداری مصرف می‌کنید شامل آهن زیادی است و شما کم‌خونی حاد ندارید، از پزشک خود بخواهید آن را با مکمل دیگری که آهن کمتری دارد جایگزین کند.

انتهای پیام

اگر به دنبال تسکین درد شکم هستید، ممکن است بخواهید از باکتری ها و مخمرهای مفید پروبیوتیک استفاده کنید. میلیون ها باکتری دوستانه در روده شما زندگی می کنند و برای هضم غذا مهم هستند. اما اسهال می تواند تعادل این باکتری ها را از بین ببرد از این جهت پروبیوتیک ها به بازگرداندن این تعادل کمک می کنند.

کودکان و اسهال

یکی از بهترین راه های اثبات موثر بودن پروبیوتیک ها، بررسی مطالعات انجام شده در زمینه اسهال کودکان است، به ویژه هنگامی که اسهال از طریق روتا ویروس ایجاد می شود. پروبیوتیک ها در طی یک الی دو روز بروز اسهال عفونی را کاهش می دهند. مطالعات نشان می دهند که سویه های باکتریایی مانند Lactobacillus reuteri، Lactobacillus rhamnosus و مخمر پروبیوتیک Saccharomyces boulardii در این زمینه موثر هستند، هر چند که سویه های دیگر نیز می توانند مفید باشند و ترکیبی از چندین پروبیوتیک مختلف نیز می تواند این نوع اسهال را درمان کند.

اسهال ناشی از آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک ها میکروب هایی که بدن را بیمار می کنند کشته، اما باکتری های خوب را نیز از بین می برند. این مسئله تعادل طبیعی روده را متزلزل کرده و منجر به اسهال می­شود. مطالعات نشان می دهد که اگر پیش از درمان، در طول درمان و چند روز پس از متوقف کردن آنتی بیوتیک ها، پروبیوتیک مصرف شود، احتمال ابتلا به اسهال کاهش می یابد.  Saccharomyces boulardii و برخی از گونه های لاکتوباسیلوس می توانند در این زمینه موثر باشند.ماست پروبیوتیک برا اسهال

اسهال مسافران

هنگامی که در سفر هستید، ممکن است غذا یا آب آلوده مصرف کنید. برخی تحقیقات نشان می دهند که مصرف پروبیوتیک به مسافران کمک می کند تا از این نوع اسهال جلوگیری شود، موثرترین سویه ها در این مطالعات سویه های  Bifidobacterium bifidum، Lactobacillus acidophilus و Saccharomyces boulardii هستند.

اسهال ناشی از  Clostridium difficile

عفونت با باکتری C. difficile سبب ایجاد اسهال و التهاب شدید و بعضی مواقع کولیت می شود. پروبیوتیک ها بدن را از دچار شدن به این باکتری محافظت می کنند. همچنین شواهدی وجود دارد که پروبیوتیک ها از بازگشت دوباره این بیماری جلوگیری می کنند و از آنجائیکه کنترل عفونت های عود کننده مشکل است، حائز اهمیت  بسیار می باشد. دانشمندان مطالعات بسیاری بر روی  Saccharomyces boulardii  و به صورت ترکیبی با سویه های لاکتوباسیل در برابر این نوع باکتری انجام داده اند و به نتایج مثبتی در این زمینه دست یافته اند.

بیماری های التهابی روده

پروبیوتیک ها ممکن است به درمان کولیت اولسراتیو، که یک نوع بیماری التهابی روده (IBD) است، کمک کنند. برخی دیگر از مطالعات نشان می دهند که پروبیوتیک ها ممکن است به درمان بیماری کرون نیز تا حدی کمک کنند.

منبع

 دفتر مرکزی : تهران، میدان رسالت،خیابان فرجام،چهارراه حیدر خانی،پلاک 597

 کارخانه: پارک فناوری پردیس، نوآوری 4

شماره تماس : 77495007(21)98+

تلفکس : 77132961(21)98+

سامانه پیامکی :  10004917

© ۱۳۹۷ – تمامی حقوق این وبسایت مربوط به زیست تخمیر و محفوظ است.

اسهال یکی از مشکلات دستگاه گوارش است که اصولا مواقع ای که درگیر استرس هستید دچار این بیماری می شوید و به دنبال در دسترس ترین راه درمان آن هستید.

بسیاری از افراد به ویژه کسانی که اسهال دارند از این موضوع تعجب می کنند که ماست می تواند دراین شرایط برای آن ها مفید واقع شود. اسهال معمولا نشانه تغییر درمیکروبیوتای روده است در عین حال می تواند با استرس یا عفونت خاصی نیز همراه باشد. در هر صورت رژیم غذایی نقش مهمی در رفع این مشکل دارد که حتی از افزایش عارضه های جانبی نیز پیشگیری می کند. اگر چه گاهی اوقات مصرف دارو الزامی است.

ماست با محتوای پروبیوتیکی، ویتامین و مواد معدنی شناخته می شود. علیرغم این که محصولی لبنی است اما برای اسهال مفید به نظر می رسد. چندین شواهد نشان می دهد که در صورتی که اسهال دارید، ماست می تواند یک ماده غذایی مفید باشد به شرط آن که حاوی قند های اضافی نباشد. ماست غذایی مغذی و پروبیوتیک است که به تعادل باکتری ها در دستگاه گوارش کمک می کند.

چنانچه پیش از این هم در بخش سلامت نمناک گفته شد یکی از ویژگی های اصلی ماست این است که دارای محتوای باکتریایی مهمی است (خاصیت لاکتوباسیلوس). این میکروارگانیسم ها قادر به استقرار در دستگاه گوارش هستند که به کاهش خطر ابتلا به بیماری های متابولیک کمک می کنند.

طبق تحقیقات منتشر شده درمجله تغذیه ، مصرف منظم باکتری های پروبیوتیک به کاهش بروز دیابت نوع ۲ و همچنین برخی از انواع بیماری های قلبی عروقی کمک می کند.ماست پروبیوتیک برا اسهال

برای اطمینان از این که باکتری های مفید روده تامین می شوند چندین راه وجود دارد.

اولین مورد مصرف مکمل های پروبیوتیک است. در این موارد بهتر است یک محصول تک سویه با محتوای فراوان باکتری انتخاب شود که نیاز روده را تامین کند. همچنین می توان این میکروارگانیسم ها را از طریق مصرف منظم محصولات تخمیری مانند ماست و کفیر به سیستم هضم وارد کرد.

همان طور که قبلا ذکر شد اسهال نوعی بیماری گوارشی است که به دلایل مختلفی رخ می دهد. بیشتر آن ها مربوط به عدم تعادل در میکروفلور روده است به همین دلیل اطمینان از تامین منظم باکتری های مفید می تواند به اصلاح این روند کمک کند.

علاوه بر این ، مطالعه ای منتشر شده بر روی کودکان نشان داد که مصرف پروبیوتیک قادر به پیشگیری و درمان اسهال ناشی از مصرف آنتی بیوتیک است. این تحقیق برای بدست آوردن نتایج بهتر، از مکمل ها استفاده کرد. با این حال برای پیشگیری از بروز آسیب های روده ای می توان به طور منظم از ماست مصرف کرد.

به طور کلی، معمولا متخصصین بهداشت توصیه می کنند بیماری که تحت درمان آنتی بیوتیکی است ماست مصرف کند.

این توصیه یک هدف دارد:

افزایش محافظت از میکروبیوتا در برابر عارضه جانبی دارو ها.

اگر هیچ گونه محافظتی در برابر میکروبیوتا وجود نداشته باشد ممکن است خطر فرایند های مربوط به دیس بیوزیس و بروز اختلالات دستگاه گوارش افزایش یابد.

استرس ممکن است باعث اسهال یا سایر اختلالات روده ای شود. مقاله ای که در مجله پزشکی منتشر شده است چگونگی رابطه نزدیک بین سیستم عصبی مرکزی و دستگاه گوارش را توضیح می دهد.

بنابراین تغییر در هریک از این دو سیستم می تواند مستقیما روی سیستم دیگر تاثیر بگذارد. به این ترتیب هر فرایند استرس یا اختلال عاطفی قادر است خطر ابتلا به اسهال را بیشتر کند.

علاوه براین ، توصیه می شود برای کاهش ظهور اختلالات عاطفی از فلور روده مراقبت و سبک زندگی خود را بهبود ببخشید. مصرف ماست غنی شده با پروبیوتیک می تواند در برابر تغییرات خلقی نقش محافظتی داشته باشد.

مصرف کفیر یا مکمل پروبیوتیک نیز بسیار خوب عمل می کند اما با این حال، تفاوت زیادی نیز بین این دو وجود دارد:عطر و طعم.

بسیاری از افراد به دلیل داشتن بافت و طعم اسیدی ،کفیر را دوست ندارند. در حالی که ماست معمولا شیرین است.

البته مهم است که هنگام خرید ماست به برچسب ارزش تغذیه ای آن دقت کنید تا در ترکیبات قند موجود نباشد. در غیر این صورت، ماستی بی کیفیت را مصرف خواهید کرد که می تواند بر سلامت متابولیسم و سطح گلوکز خون تاثیر منفی نیز بگذارد. 

مصرف ماست زمانی که اسهال دارید ، مشکلی ندارد

هنگامی که اسهال دارید مصرف ماست می تواند علائم این روند را بهبود بخشد و بهبودی را تسریع کند.

درحقیقت ماست تقریبا در هربرنامه غذایی توصیه می شود دلیل این امر نیز تامین پروبیوتیک ها، چربی های سالم و پروتئین است . علاوه بر این ماست کلسیم و سایر مواد معدنی ضروری را فراهم می کند که باعث بهبودی شرایط خواهد شد.

با این حال هنگام خرید به کیفیت ماست دقت کنید . همه دسر های لبنی موجود در بازار با ماست باکیفیت تهیه نمی شوند ؛ بلکه بعضی از آن ها حاوی قند های زیادی هستند و ارزش غذایی کمی دارند .

 

بازدید از آخرین اخبار بورس و اقتصادی ، بانک و بیمه

تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری

” گسترش نیوز”

است.

بهینه سازی توسط

اینتن

  زمینه و هدف : در درمان اسهال ماست پیشنهاد می شود . جهت تعیین تاثیر مصرف ماست پاستوریزه در درمان اسهال حاد غیرخونی و بدون موکوس در شیرخواران بستری شده 24-6 ماهه و مقایسه آن با درمان معمول این مطالعه طراحی و اجرا شد .

  روش کار : در یک مطالعه کارآزمایی بالینی 80 کودک 24-6 ماهه با اسهال کمتر از چهار روز بستری شده در بیمارستان امام ارومیه به دوگروه تقسیم شدند. گروه اول حداقل 15 سی سی بر کیلوگرم ماست پاستوریزه حاوی لاکتوباسیلوس بولگاریس و استرپتوکوکوس ترموفیلوس و گروه دوم بدون دریافت آن درمان معمول بخش را دریافت نمودند. افراد مبتلا به سوء تغذیه، اسهال خونی و اسهال با منشاء غیر گوارشی از مطالعه حذف شدند . کاهش تعداد اسهال به کمتر از نصف زمان ورود، پاسخ به درمان تلقی شد. افزایش وزن، روزهای بستری و تعداد کاهش دفعات اسهال در دو گروه مقایسه شدند .

  یافته ها : دو گروه از نظر سن، وزن و دفعات اسهال زمان بستری اختلاف معنی داری نداشتند. متوسط تعداد روزهای بستری، افزایش وزن و کاهش دفعات اسهال به ترتیب 91/0 ± 7/2 ‌ روز، 3/89 ± 435 گرم و 74/1 ± 30/4 دفعه برای افراد گروه تجربی و 74/0 ± 1/3 روز، 96/98 ± 383 گرم و 23/1 ± 60/3 دفعه برای گروه مقایسه بود. اختلاف معنی داری در متوسط تعداد روزهای بستری (035/0 p= ) افزایش وزن(017/0 p= ) و کاهش دفعات اسهال (049/0 p= ) بین دو گروه مشاهده شد .

  نتیجه گیری : مصرف ماست پاستوریزه به عنوان یک ماده پروبیوتیک تاثیر مثبت در درمان اسهال حاد بدون خون و موکوسی دارد. مصرف عمومی ماست در اسهال حاد توصیه می شود .

 

ماست پروبیوتیک برا اسهال


 

 

URL: http://jarums.arums.ac.ir/article-1-625-fa.html

فصل گرما، اتبلا به اسهال را بیشتر می کند. اگر می خواهید درمان فوری اسهال را بدانید این مطلب را بخوانید.علت اسهال چیست؟
به گزارش ایرنا، همه‌ی ما در طول زندگی‌مان، حتما دچار اسهال شده‌ایم که علائم شایعی مثل مدفوع آبکی، دل‌پیچه و نفخ شکم دارد. اسهال اغلب راهی است که بدن با اختلالات دستگاه گوارشی برخورد می‌کند. اسهال حاد بیش از ۲ هفته طول می‌کشد و می‌تواند علل مختلفی داشته باشد که در اینجا به آنها اشاره می‌کنیم:

عفونت ویروسی؛

عفونت باکتریایی؛

مسمومیت غذایی؛

آنتی بیوتیکی که اخیرا استفاده شده باشد؛

ماست پروبیوتیک برا اسهال

آب آلوده به عامل عفونی.

اسهال عفونی در کودکان شایع‌تر است و معمولا عامل ویروسی دارد. همچنین اسهال مسافرتی نیز شایع است، مخصوصا زمانی که مسافری به مناطق توسعه‌نیافته با آب‌های آلوده می‌رود. باکتری‌ها نیز اغلب در غذاهایی که به‌ شکل صحیح نگهداری نمی‌شوند یا در غذاهای پخته‌شده، علت شایع مسمومیت‌ غذایی است.

از پروبیوتیک ها کمک بگیرید
پروبیوتیک‌ها منابع «باکتری‌های خوب» هستند که در روده‌ها فعالیت می‌کنند تا شرایط سالمی را برای روده‌ها و دستگاه گوارش ایجاد کنند. آنها میکروارگانیسم‌های زنده‌ای هستند که در برخی از غذاها وجود دارند، مثل:

پنیر کهنه‌ی نرم؛

آب چغندر؛

شکلات تلخ؛

زیتون سبز؛

کفیر؛

خیارشور؛

نان خمیر ترش؛

ماست.

پروبیوتیک‌ها همچنین به شکل پودر و قرص نیز عرضه می‌شوند.

وجود باکتری‌های خوبی که در دستگاه گوارش شما زندگی می‌کنند، برای عملکرد طبیعی دستگاه گوارش ضروری است. این باکتری‌ها نقش مهمی در حفاظت از روده در برابر عفونت‌ها بازی می‌کنند. زمانی که سیستم گوارشی شما توسط آنتی‌بیوتیک‌ها تغییر کرده یا توسط باکتری‌های ناسالم و ویروس‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد، شما دچار اسهال می‌شوید. پروبیوتیک‌ها می‌توانند با بازگردانی تعادل باکتری‌ها در روده، به بهبودی شما کمک کنند. ساکارومیسس بولاردی، پروبیوتیک مخمر است؛ این ماده باکتری نیست اما مثل باکتری‌ها عمل می‌کند. ساکارومیسس بولاردی می‌تواند در بهبود اسهال ناشی از آنتی‌بیوتیک‌ها مؤثر باشد. همچنین می‌تواند در درمان اسهال مسافرتی نیز کمک کند. مطالعات نشان می‌دهد ساکارومیسس بولاردی به روده در مقابله با عوامل بیماری‌زای ناخواسته و جذب مواد مغذی به‌طور صحیح کمک می‌کند. از آنجایی که این ماده مخمر است، کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، باید در استفاده از آن بیشتر احتیاط کنند. البته ذکر این نکته ضروری است که در موارد اسهال حاد، دریافت مراقبت‌های پزشکی مناسب بسیار اهمیت دارد. قبل از استفاده از پروبیوتیک‌ها برای درمان اسهال، ابتدا با پزشک خود حتما مشورت کنید.

موز برای درمان اسهال خوب است یا بد؟
در مواجهه با اسهال، مصرف موز رسیده به خاطر محتوای پکتین بالا، توصیه می شود. پکتین یک فیبر محلول در آب است که به کاهش اسهال کمک می کند. موز همچنین دارای پتاسیم است که الکترولیتی است که تعدادی از توابع حیاتی بدن را پشتیبانی می کند. چندین بار در روز موز رسیده بخورید تا اسهال کاهش یابد.

بابونه برای درمان اسهال
بابونه دارای خواص ضد اسپاسم می باشد که می تواند از درد شکمی همراه با اختلالات معده مانند اسهال جلوگیری کند. همچنین در کاهش التهاب روده مفید است. چای بابونه را با یک قاشق چایخوری گل بابونه و یک قاشق چایخوری برگ نعناع در یک فنجان آب جوش 10 دقیقه خیس کنید. آن را چند بار در روز بخورید.

یک روغن خاص برای درمان اسهال
شما می توانید روغن دانه سیاه را برای درمان اسهال یبوست، آسم، کولیک و گاز استفاده کنید. علاوه بر این، روغن دانه سیاه می تواند کرم های روده، گرفتگی بینی، دندان درد (25 درمان دندان درد به روش ساده)، سردرد (برای رفع سر درد چه باید کرد؟)، انگل، هموروئید یا بواسیر(علت بواسیر در زنان و 10 درمان خانگی آن)، سرفه، آلرژی (آلرژی | علائم، علت و درمان آلرژی)، کاهش کلسترول، بهبود فشار خون، قاعدگی و کنترل تولد را کاهش دهد. برای درمان اسهال، می توانید از روغن سیاه دانه استفاده کنید، می توانید این دستورالعمل را دنبال کنید:

یک لیوان ماست ساده با یک قاشق چایخوری از روغن دانه ی سیاه ترکیب کنید.

مخلوط دو بار در روز برای از بین بردن علائم اسهال استفاده کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر یک بزرگسال هستید، در صورت موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

اسهال شما بیش از دو روز ادامه داشته باشد

بدن دچار کم آبی می شود

درد شدید شکم یا رکتوم دارید

مدفوع خونی یا سیاه دارید

تب بیش از 39 درجه سانتی گراد است.

ماست پروبیوتیک برا اسهال

اسهال در کودکان (درمان اسهال کودکان زیر دو سال ) می تواند به سرعت منجر به کم آبی شود. اگر اسهال کودک شما در عرض 24 ساعت بهبود نیابد، با پزشک خود تماس بگیرید:

بدن بی آب می شود

تب بالای 39 درجه سانتی گراد

مدفوع خونی یا سیاه

یکی از بیماری‌های رایج فصل تابستان بویژه در کودکان، اسهال است. دلیل آن نیز گرمای هوا، افزایش میزان آلاینده‌ها به دلیل گرمای هوا و بی‌مبالاتی‌ بچه‌ها در این فصل، مانند خوردن خوراکی و میوه با دست نشسته است، اما تغذیه مناسب می‌تواند خطر ابتلا به اسهال را کاهش دهد. برای این کار کافی است در صورت ابتلای خود یا فرزندتان، مصرف پروبیوتیک‌ها را فراموش نکنید. دلیل این تاثیر مثبت چیست و روزانه باید چه میزان از این خوراکی‌ها مصرف کرد؟

بررسی پژوهشگران مرکز تحقیقات بیماری‌های کودکان تورنتو نشان داد مصرف موادغذایی پروبیوتیک می‌تواند تا 64 درصد خطر ابتلا به اسهال کودکان ناشی از باکتری روده‌ای کلستریدیوم دیفیسیله را کاهش دهد. دلیل آن نیز تاثیر مثبت موادغذایی پروبیوتیک روی عملکرد باکتری‌های روده بزرگ است. در بیماری اسهال، عملکرد باکتری‌های روده بزرگ مختل می‌شود.

چرا اسهال؟

اشاره کردیم که یکی از دلایل ایجاد اسهال، باکتری کلستریدیوم دیفیسیله است. این باکتری با ترشح سم در روده‌ها باعث ایجاد اسهال می‌شود. آمارها نشان می‌دهد هر سال حدود 336 هزار نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا می‌شوند که 14 هزار نفر از آنها به دلیل ابتلا به این بیماری و رسیدگی نکردن کافی در طول بیماری و پس از آن به دلیل تغذیه نامناسب و کمبود مواد غذایی و ناتوانی بدن در بازسازی خود از دنیا می‌روند.

بدن ما باکتری خوب می‌خواهد

ماست پروبیوتیک برا اسهال

در بدن ما بویژه در روده بزرگ، باکتری‌هایی وجود دارد که به آنها باکتری‌های طبیعی و مقیم روده یا فلور میکروبی روده بزرگ می‌گویند. این باکتری‌ها به هضم بهتر غذا کمک کرده و بخشی از نیاز تغذیه‌ای سلول‌های روده بزرگ را نیز تامین می‌کنند.

درصورت ابتلا به اسهال، این باکتری‌ها نیز آسیب دیده و در نتیجه عملکرد روده‌ها نیز دچار اختلال می‌شود. با مصرف موادغذایی پروبیوتیک، نیاز بدن به این باکتری‌‌های مفید تامین می‌شود. به این دلیل که این موادغذایی حاوی باکتری‌های طبیعی و سازگار با بدن است.

زندگی با پروبیوتیک‌ها

بعضی از موادغذایی انواع پروبیوتیک دارند. از آن جمله می‌توان به ماست، کفیر، برخی پنیرها و بعضی میوه‌های خاص مانند منگوستین که میوه‌ای استوایی است، اشاره کرد. مصرف این خوراکی‌ها در زمان ابتلا به اسهال بسیار مفید است و آسیب به باکتری‌های روده را کاهش می‌دهد. علاوه براین از آنجا که در بیشتر موارد برای درمان اسهال،آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود، این کار باعث از بین رفتن باکتری‌های طبیعی روده می‌شود. این کار روی عملکرد طبیعی روده تاثیر منفی می‌گذارد. بنابراین پس از طی دوره درمان، باید بیمار رژیم غذایی حاوی موادغذایی پروبیوتیک داشته باشد تا فلور طبیعی باکتریایی روده دوباره بازسازی شود.

اسیدها و باکتری‌ها

یکی از شاخص‌ترین منابع حاوی باکتری‌های پروبیوتیک، ماست پروبیوتیک است. این نوع ماست، از باکتری‌های زنده و خوراکی تهیه می‌شود. این باکتری‌ها باعث می‌شود فلور طبیعی روده بزرگ بازسازی شده و بدن نسبت به آسیب‌های بعدی مقاوم ‌شود. علاوه براین، ماست پروبیوتیک مانند انواع دیگر ماست‌ها حاوی دو باکتری مهم شامل لاکتوباسیلوس ‌اسیدوفیلوس و لاکتوباسیلوس کازئی است.

این دو باکتری علاوه برکمک به ترمیم آسیب باکتری‌های روده‌ای، عامل ایجاد دو اسید مهم در ماست است. به همین دلیل یکی از خوراکی‌های مهم در زمان ابتلا به اسهال، ماست بوده و مصرف آن توصیه می‌شود، اما بهتر است به جای استفاده از انواع معمولی، انواع پروبیوتیک آن را مصرف کنید.

بیش از 500 نوع باکتری

بررسی پژوهشگران نشان می‌دهد هر خوراکی پروبیوتیک حاوی حداقل پانصد نوع باکتری مفید است. این باکتری‌ها روی عملکرد بخش‌های مختلف بدن بویژه معده و روده بزرگ تاثیر دارد. به این معنی که به عملکرد بهتر دستگاه گوارش و فعالیت باکتری‌های ساکن این بخش‌ها کمک می‌کند. تاثیر مصرف موادغذایی پروبیوتیک بیش از مصرف مکمل‌های حاوی مواد پروبیوتیک است. یکی از بهترین راهکارها برای دریافت ویژگی‌های موادغذایی پروبیوتیک، مصرف روزانه آنها همراه غذاست.

ماست یکی از بهترین این منابع است و مصرف آن برای همه بویژه کودکان توصیه می‌شود. با مصرف موادغذایی پروبیوتیک، روده کودکان تقویت شده و بدن آنها نسبت به باکتری‌های بیماریزای روده مقاوم می‌شود. کفیر نیز یکی دیگر از خوراکی‌های پروبیوتیک است. نوشیدن روزانه یک لیوان کفیر از دیگر راهکارهای دریافت ویژگی‌های پروبیوتیک‌هاست.

خطرات پروبیوتیک‌ها

باوجود ویژگی‌های فراوان خوراکی‌های پروبیوتیک، ممکن است مصرف آنها به دلیل باکتری‌هایی که دارد، برای افراد مبتلا به ناراحتی‌های گوارشی مانند نفخ مشکلاتی ایجاد کند. بنابراین بهتر است اگر دچار مشکلات گوارشی هستید، موادغذایی پروبیوتیک را با احتیاط مصرف کنید. در صورت بروز هرگونه نفخ، دل درد یا واکنش‌هایی مانند اسهال یا دل‌پیچه نوشیدن کفیر یا ماست پروبیوتیک را متوقف کنید. البته گاهی نیز این واکنش اولیه بدن به خوردن این خوراکی‌هاست و پس از مدتی این واکنش‌ها برطرف می‌شود، اما درصورت ادامه این روند، مصرف آنها را متوقف کرده و درصورت نیاز به متخصص گوارش مراجعه کنید.

ویژگی‌های موادغذایی پروبیوتیک برای جلوگیری از ابتلا و درمان اسهال و مشکلات گوارشی بی‌شمار است، اما این خوراکی‌ها جایگزین مصرف آنتی‌بیوتیک در اسهال‌های عفونی نیست. بنابراین در صورت ابتلا به متخصص مراجعه کنید و از این خوراکی‌ها به‌عنوان درمان‌ مکمل استفاد کنید. (ضمیمه سیب)

دهخدا می‌گوید دُر یتیم یعنی مروارید بزرگ و آبداری که تنها و یک‌دانه در صدف باشد. در یتیم، گران‌بهاتر و ارزشمندتر از مرواریدهای دیگر است.

در بحث‌های روزمره مرتبط با پیشرفت و در برنامه‌ها و کارها،مسؤولان و مؤثرین اجتماعی عموما از بحث دولت اسلامی رد می‌شوند و در مرحله بعد از آن یعنی مرحله جامعه اسلامی می‌ایستند.

فضای ایجاد شده در کشور پس از ترور شهید فخری زاده آمیخته با رقابت های سیاسی و جناحی و با نیم نگاهی زودهنگام به انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه سال ۱۴۰۰ منجر به تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت ایران شد.

بازیگر زیر خاکی در گفتگو با جام جم آنلاین:

محمدمهدی عسگرپور در گفتگو با جام جم آنلاین مطرح کرد


در گفتگو با جام جم آنلاین مطرح شد


ملازهی در گفتگو با جام جم آنلاین:

کارگردان «شام ایرانی» در گفتگو با جام جم آنلاین توضیح داد

علی صادقی از جذابیت های فصل جدید «نون.خ» گفت؛


در گفتگو با جام جم آنلاین مطرح شد

در گفت و گو با جام جم آنلاین مطرح شد؛

همه ما در مورد مفید بودن پروبیوتیک ها شنیده ایم. اما بهتر است قبل از مصرف پروبیوتیک ها این مقاله را مطالعه کنید

خوراکی هایی وجود دارد که حاوی هاله سلامتی هستند. پروبیوتیک هایی که عملا کانون سلامت هستند. شاید زیاده روی نباشد اگر بگوییم پروبیوتیک ها زندگی می بخشند. پروبیوتیک در حال حاضر یک صنعت 37 میلیارد دلاری در آمریکاست. فروش ماست غنی از پروبیوتیک و کفیر حدود 30 درصد درآمد آن در طول 3 سال گذشته را از آن خود کرده است. به گفته تیم بلاد Tim Blood مشاور حقوقی در سن دیگو که متخصص، در محافظت از مصرف کنندگان در مقابل تبلیغات است، فقط عبارت حاوی پروبیوتیک به فروش بهتر یک محصول کمک می کند.درواقع، ادعای اولیه برای شهرت پروبیوتیک بسیار جذاب است، تسکین دهنده اختلالات گوارشی مانند اسهال، یبوست، رفلاکس اسیدی که 70 میلیون نفر ( اغلب زنان ) را درگیر کرده است. در حال حاضر غوغای زیادی برای تبلیغ پروبیوتیک می شود.دومین ادعا برای عملکرد پروبیوتیک (هم غذایی، هم مکمل)، بهبود معجزه آسا در مقابل آلرژی و افسردگی، بهبود سیستم ایمنی و حتی مبارزه با بیماری های مزمن مانند آلزایمر، دیابت و میگرن است. در نتیجه، این محصولات فقط به خوراکی های طبیعی حاوی آن محدود نمی شود (مثل ماست و خوراکی های تخمیر شده از قبیل کیمچی و میسو ) از آب بطری گرفته تا چیپس تورتیلا می تواند با این باکتری های دوست بدن همراه باشند.به نظر می رسد که روده، مکانی مناسب برای رشد همه نوع میکروب است. در مطالعاتی دانشمندان متوجه شدند که 3 پوند میکروب در دستگاه گوارش زندگی می کنند، حدود 40 میلیارد باکتری، قارچ و ویروس که به نام میکروبیوم شناخته می شوند. آنها مانند یک ارگان زنده هستند و برای بیرون کشیدن مواد مغذی از خوراکی ها با بدن کار می کنند، میکروب های مهاجم را دور کرده و سیستم ایمنی بدن را کالیبره می کنند. از آن جایی که تغییر در میکروبیوم با بیماری های دستگاه گوارش مانند سندرم روده تحریک پذیر مرتبط هستند، اضافه کردن باکتری های خوب به شکل پروبیوتیک باید سلامت شما را بهبود دهند.به گفته دکتر رابرت هاتکینز Robert Hutkins دانشمند مرکز غذا برای سلامت نبراسکا در لینکلن، شاید بهتر باشد نوشیدنی کامبوچای (حاصل تخمیر چای سبز یا سیاه می‌باشد) خود را کنار بگذارید، چون هنوز فایده آن از نظر علمی ثابت نشده است. از صدها زنجیره پروبیوتیک شناخته شده، فقط تعداد اندکی برای درمان بیماری های خاص مفید هستند و هیچ گونه شواهدی مبنی بر تاثیر آن ها روی میکروبیوم افراد سالم در مطالعات اخیر وجود ندارد. ادارات رسمی در اروپا که نظارت سنگین تری نسبت به آمریکا روی مکمل ها دارند، اجازه نمی دهند از کلمه پروبیوتیک برای هیچ گونه ادعای سلامت استفاده شود. تنها استفاده تایید شده مربوط به این میکروارگانیسم ها در اروپا “ماست زنده کشت شده و بهبود هضم لاکتوز است که این مساله باعث تعجب ما شده است، بنابراین از دانشمندان متخصص در تحقیقات پروبیوتیک کمک گرفتیم تا واقعیت جوانب مثبت و منفی پروبیوتیک ها را به ما نشان دهند.

زمانی که پروبیوتیک را مصرف می کنید، در اکوسیستم روده کوچک و در بین باکتری هایی که از قبل وجود داشته اند ساکن نمی شوند. ممکن است مصرف شان به نفع میکروارگانیسم هایی که شما را بیمار کرده اند باشد ( به همین دلیل است که پروبیوتیک ها اغلب برای درمان اسهال عفونی مفید هستند)، اما در نهایت فقط از طریق روده عبور می کنند. بنابراین مصرف بیش از حد آن ها معنایی نخواهد داشت و به صورت طبیعی دفع خواهند شد، بنابراین اگر می خواهید از مزایای سلامت آن بهره مند شوید باید تقریبا هر روز مصرف شان کنید.

بسیاری از پروبیوتیک هایی که به مواد غذایی اضافه می شوند به این دلیل انتخاب شده اند که ایمن هستند و تولیدشان راحت و ارزان است و لزوما بهترین گزینه برای حفظ سلامتی و درمان بیماری نیستند. محققان همچنان در حال آزمایش برای تعین بهترین زنجیره پروبیوتیک برای هر مشکل خاص هستند.ماست پروبیوتیک برا اسهال

مطمئن شوید که از یک زنجیره درست برای مشکل سلامتی خود استفاده می کنید ( مثلا لاکتوباسیل lactobacillus انواع مختلفی دارد، از قبیل لاکتوباسیل اسیدوفیل Lactobacillus acidophilous و لاکتو باسیل ریوتری Lactobacillus reuteri که هر کدام برای مشکل خاصی مفید هستند). حداقل 1 میلیارد واحد های تشکیل دهنده کلونی (CFUs ) در هر سرو وجود دارد که مقدار تقریبی نشان دهنده میزان فایده آن هاست. اگر روی برچسب، انواع پروبیوتیک موجود، نوشته نشده بود آن را مصرف نکنید. آزمایشگاه های مصرف کننده یک گروه مستقل هستند که روی مکمل ها آزمایش کرده و مقدار واحد های تشکیل دهنده کلونی را از 2.5 میلیون در هر سرو تا 900 میلیارد پیدا می کنند. روی بسته بندی کفیر و ماست باید به دنبال کلمه کشت زنده live cultures یا کشت فعال زنده live active cultures باشید.

مراقب عمر مفید پروبیوتیک ها باشید. حتی اگر برچسب یک محصول نشان دهند که حاوی یک میلیارد کلونی است، ممکن است زمانی که کپسول را قورت می دهید همه آن ها زنده نباشند. از آن جایی که پروبیوتیک ها ارگانیسم های زنده هستند در دمای بالا ممکن است بمیرند ( اگر روی برچسب نوشته شده در یخچال نگهداری شود، حتما همین کار را انجام دهید) و اگر مدت زمان زیادی در قفسه ها یا مسیر حمل و نقل مانده باشند ممکن است از بین رفته باشند. بنابراین، اگر قصد سفر دارید مکمل های پروبیوتیک خود را در آخرین مرحله بردارید، چون ماندن شان در هوای داغ ماشین ممکن است کارایی آن ها را کم کند. همچنین در طول زمان خواص خود را از دست خواهند داد، بنابراین هنگام خرید از بسته بندی هایی استفاده کنید که تاریخ انقضای بیشتری داشته باشند.

برخی از زنجیره ها نمی توانند از اسید معده جان سالم به در برند. بنابراین، اگر از مکمل استفاده می کنید مطمئن شوید دارای پوشش باشد، پوسته بیرونی کمک می کند پروبیوتیک ها به روده برسند. اگر فقط انواع بدون پوشش در دسترستان است، آن را به همراه غذا مصرف کنید تا از محیط تهاجمی نجات پیدا کنند.

دکتر متیو سیبورا Matthew Ciorba متخصص بیماری های معده و روده که روی میکروبیوم روده انسان در دانشگاه واشینگتن مطالعه کرده، می گوید: حتی با وجود اسهال ناشی از مصرف آنتی بیوتیک که خودش بهترین شاهد است، ممکن است به 7 نفر پروبیوتیک یکسان بدهید و فقط یک نفر متوجه تفاوت قطعی شود. دلیلش این است که آرایش میکروبیوم هر شخصی مانند اثر انگشتش منحصر به فرد است و تحت تاثیر سن، ژنتیک و جنس قرار دارد. به عنوان مثال، تحقیقات حیوانی در دانشگاه تگزاس نشان داد که میکروب های زنده در روده مردان و زنان، واکنش متفاوتی به رژیم غذایی یکسان می دهند. دانشمندان در حال حاضر در حال مطالعه راه هایی برای مهار میکروب های فردی برای درمان بیماری هستند، به جای در نظر گرفتن عموم مردم.

باکتری روده شما (هم بازدید کننده ها و هم ساکنین) هم به غذا نیاز دارند. پری بیوتیک ها، کربوهیدرات های غیر قابل هضم که باکتری های دوست بدن را تغذیه می کنند و به افزایش جمعیت شان کمک می کنند، وارد کنید. حتی ممکن است به تنهایی هم در بازسازی میکروبیوم که در اثر استرس بیرون رانده شده اند مفید باشند. یک مطالعه اخیرا نشان داده است، موش هایی که پری بیوتیک مصرف می کردند بعد از یک تجربه استرس زا خواب بهتری داشتند. پری بیوتیک ها را به صورت خوراکی، نه قرص، روزانه مصرف کنید. چرا که دریافت مقدار مورد نیاز آن ها از طریق مکمل ها دشوار است. پری بیوتیک ها در جو دوسر کامل، موز، پیاز، سیر و مارچوبه یافت می شوند.

بیشتر بدانید : 11 منبع پروبیوتیک خوشمزه و تاثیرشان بر روده و هضم غذا در بدن شما

اگر می خواهید بیشتر بدانید : پروبیوتیک، پری بیوتیک و سین بیوتیک جه تفاوتی دارند؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : فواید پروبیوتیک ها برای بدن

اگر می خواهید بیشتر بدانید : پروبیوتیک مورد نیاز بدن شما در این خوراکی ها است

تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغseemorgh.com/healthاختصاصی سیمرغ

All Rights Reserved – © 2019 | باز نشر مطالب پورتال سیمرغ تنها با ذکر نام و آدرس seemorgh.com مجاز می باشد.

همه‌گیری کروناویروس جدید کووید-۱۹، یک وضعیت اضطراری در دنیا اعلام شده است و طبعاً زنان باردار یا زنانی که قصد بارداری داشته‌اند در مورد همه چیز…

استفاده از روش‌های کمک‌باروری، مرحلۀ بعدی درمان مشکلات باروری پس از انجام اقدامات اولیه برای درمان ناباروری است. روش‌های کمک‌باروری در ایران بسیار…

پره‌اکلامپسی یا مسمومیت حاملگی؛ ،Preeclampsia عارضه‌ای جدی است که اگر به موقع درمان نشود، می‌تواند خطرهای جدی برای مادر و جنین به دنبال داشته باشد….

جنین در طول بارداری درون کیسۀ آب قرار گرفته است. پاره شدن این کیسه در هفته‌های متفاوت بارداری دلایل مختلفی دارد که بهتر است با آنها آشنا باشید تا…

بیشتر مادران قادرند تمام شیر مورد نیاز کودک خود را تأمین کنند، اما زمان‌هایی وجود دارد که یا مادران بیش از حد در مورد گرسنگی نوزادشان نگرانند یا…ماست پروبیوتیک برا اسهال

تغذیهٔ خوب برای رشد ذهنی و جسمی کودک شما بسیار مهم است و پس از تولد نوزاد، لازم است افزایش وزن و وزن‌گیری او به دقت توسط یک پزشک اطفال مورد اعتماد…

مسواک انگشتی چیست؟ نحوهٔ استفاده کردن از آن چگونه است و چه مزیت‌هایی دارد؟ در این مطلب با این موضوع آشنا شوید….

کلسیم یک مادهٔ معدنی حیاتی و مهم برای سلامت و رشد بدن کودکان است. در این مطلب با اهمیت کلسیم و نقش آن در سلامت کودک، مقدار کلسیم مورد نیاز بچه‌ها،…

شما هم به عنوان والدین احتمالاً گاهی یا همواره با امتناع کودکتان از غذا نخوردن و خوب غذا نخوردن کودکتان روبه‌رو شده‌اید، برای این که بدانید با چه…

معاینات چشم برای کودک شما یکی از مراقبت‌های پزشکی مهم به شمار می‌آید. در این مطلب می‌توانید با پاسخ برخی سؤالات والدین در مورد معاینات چشم کودک و…

اگر نوزاد شما هم تازه به دنیا آمده است یا منتظر تولد کودکتان هستید، شاید بهتر باشد بدانید چطور ریفلاکس کودک را تشخیص دهید و عوارض آن را بشناسید تا…

انواع شیر خشک‌ها از پنج مادۀ اصلی تشکیل شده‌اند که شامل کربوهیدرات، پروتئین، چربی، ویتامین و مواد معدنی است. یک شیر خشک می‌تواند دارای دیگر مواد…

انواع ماست‌ها منبع مناسبی برای دریافت کلسیم هستند، به خصوص ماست‌های غنی‌شده با کلسیم. اما در میان خانوادهٔ ماست‌ها، ماست‌ پروبیوتیک، ماستی غنی‌شده‌ است که فوایدی بیشتر از یک ماست معمولی دارد و یکی از سالم‌ترین گزینه‌های ماست‌ در دنیاست که ارگانیسم‌های زنده و فعالی به نام باکتری‌های خوب یا همان پروبیوتیک دارد. اما چرا این ماست مهم‌تر از یک ماست معمولی است، چه مزایایی دارد و چرا باید ماست پروبیوتیک را در وعده‌ها و رژیم غذایی خانواده‌ها جای مشخص و ثابتی داشته باشد؟ در این مطلب به پاسخ این پرسش‌ها پرداخته‌ایم.

باکتری‌های خوب یا پروبیوتیک‌های موجود در این ماست به هضم غذاها کمک می‌کند. برای گرفتن نتیجهٔ بهتر از یک ماست پروبیوتیک لازم است هر روز به شکل منظم دو کاسه از این نوع ماست بخورید تا اثربخشی آن را روی سیستم گوارشی‌تان ببینید.

خوردن ماست به عنوان یک میان‌وعدهٔ مناسب می‌تواند در تناسب وزنتان به شما کمک کند. باکتری‌های خوب موجود در ماست پروبیوتیک به بهبود سوخت‌وساز بدن شما کمک می‌کند و باعث می‌شود به مدت طولانی‌تری احساس سیری داشته باشید. به علاوه، میزان بالای کلسیم موجود در ماست به سلول‌های چربی‌ بدن پیغام می‌دهد که کورتیزول کمتری آزاد کنند تا روند کاهش وزن شما آسان‌تر شود. اسیدهای آمینه‌ٔ موجود در ماست نیز به سوزاندن چربی‌ها کمک می‌کند.

سلول‌های ایمنی بدن‌ کسانی که به مدت سه ماه و هر روز دو فنجان ماست پروبیوتیک می‌خورند، در مقایسه با کسانی که ماست نمی‌خورند بسیار بیشتر است. باکتری‌های مفید این ماست‌ها، به بدن کمک می‌کند که مواد مغذی را به درستی جذب کند و دستگاه گوارش را قوی می‌کند و تمام این عوامل سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند.

ماست‌های پروبیوتیک سرشار از باکتری‌های‌ مفید است که به کشتن مخمر و قارچ‌های واژینال کمک می‌کند. ماست‌های پروبیوتیک کمک می‌کند تا pH محیط واژن متعادل شود و در نتیجه خطر ابتلا به عفونت‌ها کاهش یابد. پس روزی دو کاسه تا رسیدن به حس پایدار یک ویژگی سالم در رژیم غذایی‌مان! فراموش نکنیم.

وجود پروبیوتیک‌ها در روده‌ٔ بدن ما بسیار ضروری‌اند. آنها باکتری‌های خوبی هستند که با باکتری‌های بد بدن شما مبارزه می‌کنند و سلامت دستگاه گوارش شما را تضمین می‌کنند، چون روده‌ٔ سالم به این معنی است که رودهٔ شما خالی از هر گونه باکتری مضر و غنی از پروبیوتیک‌هاست. پروبیوتیک‌ها همچنین قادرند اختلالات میکروبیوتای روده، پس از درمان آنتی‌بیوتیکی را به حداقل برسانند. همچنین باکتری مفید موجود در ماست پروبیوتیک به‌ خوبی به مخاط روده می‏‌چسبد و مقاومت زیادی در برابر صفرا و اسید معده دارد و باکتری‌های بیماری‌زای دستگاه گوارش را نیز کنترل می‏‌کند.

ماست پروبیوتیک می‌تواند در کاهش سطح کلسترول بسیار اثرگذار باشد. ارگانیسم‌های فعال و زنده، سنتز کلسترول در کبد را کاهش می‌دهد. به علاوه، پروبیوتیک‌ها همچنین اسیدهای صفراوی را کاهش می‌دهند که منجر به کاهش کلسترول خواهند شد.

خوردن ماست می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را در میان افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کاهش دهد. بر اساس مطالعات موجود، افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ که هر روز حدود ۳۰۰ گرم ماست پروبیوتیک می‌خورند، در مقایسه با کسانی که انواع دیگر ماست‌ها را مصرف می‌کنند، کاهش بیشتری را در کل سطح کلسترول و لیپوپروتئین کم‌چگالی تجربه کردند.

اگر شما هم مشکلی به نام سندرم روده‌ٔ تحریک‌پذیر یا IBS دارید، لازم است سیستم گوارش سالمی داشته باشید. ماست پروبیوتیک برای بهبود فرایند هضم شما بسیار مفید است و به مرور می‌تواند IBS را به طور طبیعی درمان کند. برای اطلاعات بیشتر مطلب ما در مورد مزایای ماست پروبیوتیک برای بهبود سندرم رودهٔ تحریک‌پذیر را ببینید.

یبوست در اثر حرکت کند روده‌ها به وجود می‌آید و ماست پروبیوتیک‌ می‌تواند حرکات روده را بهبود دهد. بنابراین می‌تواند مشکل یبوست را رفع کند. ماست پروبیوتیک همچنین می‌تواند با اسهال مبارزه کند. دلیل چنین تأثیری این است که اسهال توسط عفونت باکتریایی ایجاد می‌شود و کار اصلی پروبیوتیک‌ها کشتن انواع باکتری‌هایی است که می‌توانند باعث بروز مشکل در فرایند هضم شوند.

ماست پروبیوتیک غنی از کلسیم، ویتامین K، پپتیدهای بیولوژیک و اسیدهای آمینه‌ای به نام تریپتوفان است که باعث جذب و ذخیرهٔ کلسیم و منیزیم می‌شود و در نهایت سیستم عصبی را تقویت می‌کند.

ترکیب باکتری‌های گوارشی نه تنها روی سلامت جسمانی اثر می‌گذارد، بلکه در عملکرد مغز و سلامت روانی نیز تأثیر دارد. بر اساس پژوهش‌های موجود، برخی از انواع پروبیوتیک‌ها اضطراب را کاهش می‌دهند و نوعی از بیفیدوباکتریوم، یکی از انواع پروبیوتیک‌ها، رفتارهای اضطراب‌گونه را در مبتلایان به ورم روده کاهش داده است. پژوهش‌ دیگری نیز اثر نوعی از باکتری لاکتوباسیلوس را بر میزان گابا نشان داد. گابا یکی از مهم‌ترین میانجی‌های عصبی و مهارکنندهٔ انتقال‌دهنده‌های عصبی است که در بسیاری از فرایندهای فیزیولوژیک و روان‌شناختی نقش عمده‌ای دارد. این باکتری همچنین سطح هورمون استرس‌زای کروتیکوسترون را کاهش می‌دهد و در نتیجه باعث کاهش رفتارهای ناشی از اضطراب و افسردگی می‌شود. به احتمال زیاد دیگر گونه‌های لاکتوباسیلوس هم چنین اثراتی دارد.

رانیتیدین (Ranitidine) یک داروی بدون نسخه یا تجویزی است که بیشتر ما آن را می‌شناسیم. این دارو یک مسدودکنندهٔ H۲ (هیستامین-۲) است که میزان اسید…

اگر نارسایی لاکتوز یا عدم تحمل لاکتوز دارید، حتماً لازم نیست همهٔ محصولات لبنی را کنار بگذارید. پژوهش‌ها نشان می‌دهند بیشتر افرادی که در هضم لاکتوز…

تصور بیشتر ما از روابط خواهر و برادرها در کودکی رابطه‌ای عاشقانه و دوست‌داشتنی است، اما این موضوع برای یک کودک کاملاً عملی نیست. خصومت بین بچه‌ها و…

مطالب این سایت جایگزین تشخیص، تجویز و درمان نیست. برای اطلاعات بیشتر به شرایط استفاده مراجعه فرمایید.

© کلیه حقوق مادی و معنوی متون، گرافیک، تصاویر و ویدیوها و محتویات سایت صرفاً متعلق به شرکت راهکارهای سلامتی پدیدار می باشد. بازنشر و استفاده از مطالب مادرشو تنها برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع (و لینک مستقیم به مطلب و بازنشر کامل و بدون جرح و تعدیل) بلامانع است. کليۀ حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شرکت دانش‌بنیان راهکارهای سلامتی پدیدار است.

مطالب پر بازدید


این روز ها محصولات لبنی دستخوش تغییر بزرگی شده اند ، بسیاری از مواد لبنی به ویژه ماست و پنیر این روز ها تحت عنوان پروبیوتیک وارد بازر شده اند. این مواد حاوی باکتری هایی هستند که برای معده ی افراد بسیار مفید می باشد ، اما باید بدانید که این مواد غذایی برای کودکان گاهی دردسر ساز می شوند.

پروبیوتیک ها به خصوص به صورت ماست در جوامع امروزی بسیار رایج شده اند و احتمالا شما در دادن این باکتری های «خوب» به بچه هایتان درنگ نمی کنید …
ماست پروبیوتیک برا اسهال

 

 

به طور کلی، مصرف پروبیوتیک ها برای بچه ها مضر نیست اما شواهد زیادی در مورد سودمند بودن آنها هم وجود ندارد. برخی از بررسی ها نشان داده اند پروبیوتیک ها ممکن است در درمان و پیشگیری از اسهال مفید باشند اما به گفته کارشناسان، میزان این آثار مفید اندک است. تا به حال بررسی ها درباره آثار پروبیوتیک ها بر بیماری های روده ای مانند نشانگان روده تحریک پذیر نتوانسته است مفید بودن آنها را ثابت کند و بررسی ای که هفته پیش در مجله پدیاتریک (طب کودکان) منتشر شد، شاهدی از اثر پروبیوتیک ها در درمان یبوست کودکان به دست نداد. ممکن است درنهایت معلوم شود تلاش ها برای تغییر گروه باکتری های روده بچه ها و بهبود بخشیدن سلامت آنها، با استفاده از پروبیوتیک ها بی ثمر باشد. اما دکتر فرانک گریر، استاد بیماری های اطفال در بیمارستان مریتر در مدیسون ویسکانسین که سرپرستی این پژوهش برای آکادمی متخصصان اطفال آمریکا را به عهده داشت، در این باره گفت: «با توجه به شواهد موجود، قطعا می توانم بگویم که توصیه نمی شود والدین برای دادن پروبیوتیک به کودکان، خود را به زحمت بیندازند. حتی اگر بچه ها ماست هایی با ۵ نوع متفاوت پروبیوتیک بخورند، به محض اینکه خوردن این ماست ها را کنار بگذارند، باکتری های روده آنها به وضع عادی بازمی گردد.»

 

 

آکادمی متخصصان بیماری های اطفال آمریکا می گوید پروبیوتیک ها فرآورده های غذایی حاوی مقادیر کافی باکتری های زنده هستند که ترکیب باکتری های روده مصرف کننده را تغییر می دهند و ممکن است در سلامت موثر باشند. شواهدی وجود دارد که پروبیوتیک ها ممکن است مانع عفونت های ناشی از حضور میکروب های آسیب رسانی شوند که اسهال ایجاد می کنند. پژوهشگران در یک بررسی در سال ۲۰۰۵ روی ۲۰۰ نوزاد بین ۴ تا ۱۰ ماهه، به آنها در طول یک دوره ۱۲ هفته ای، پروبیوتیک دادند. نوزادانی که پروبیوتیک گرفته بودند به طور میانگین ۳۷/۰ روز اسهال گرفته بودند، در حالی که در گروه شاهد این میزان ۵۹/۰ روز بود. یک بررسی درباره استفاده از پروبیوتیک ها در آسایشگاه ها از لحاظ آماری نشان داد به ازای هر ۷ کودکی که پروبیوتیک می گیرند، در یک کودک از عفونت با روتاویروس ها (عامل اسهال و استفراغ) پیشگیری خواهد شد. نتایج سایر بررسی ها نشان می دهد که مصرف پروبیوتیک ها ممکن است به رشد سالم دستگاه ایمنی در کودکان کمک و از بروز برخی آلرژی ها، آسم یا اگزما جلوگیری کند. در یک تحقیق در سال ۲۰۰۳، حدود ۱۳۰ نوزاد در معرض خطر آلرژی از نظر آثار پروبیوتیک ها مورد بررسی قرار گرفتند. به این نوزادان برای ۶ ماه پروبیوتیک و شیر مادر داده شد. هنگامی که این بچه ها به ۲ سالگی رسیدند، ۲۳ درصد آنها، دچار اگزما شدند، اما در گروه شاهد، این میزان ۴۶ درصد بود. منافع پروبیوتیک ها تا هنگامی که این کودکان به ۴ سالگی رسیدند، قابل?مشاهده بود. اما براساس گزارش آکادمی متخصصان آمریکا در دسامبر گذشته این نتایج امیدوارکننده تا به حال در بررسی های دیگر ثابت نشده است. همچنین به گفته این آکادمی، بررسی هایی اثر مفید پروبیوتیک ها را در درمان نشانگان روده تحریک پذیر، کولیت زخمی شونده، کولیک نوزادی یا بیماری کران، در پیشگیری از سرطان ها نشان داده اند. با این حال این بیانیه می گوید: «نبود شواهد قطعی درباره کارایی پروبیوتیک ها به معنای آن نیست که در آینده پژوهش های بالینی، منافع بهداشتی قابل توجهی برای آنها پیدا نکنند.»

 

 

انجمن متخصصان آمریکا می گوید به نظر نمی رسد در نوزادان سالم، دادن مقادیر زیادی پروبیوتیک مشکلی ایجاد کند. با این حال پروبیوتیک ها ممکن است در برخی کودکان، از جمله نوزادان زودرس، نوزادان دارای ضعف دستگاه ایمنی و آنهایی که کاتترها و سایر تجهیزات پزشکی به بدن آنها متصل است، خطرهایی ایجاد کند. مواردی از عفونت خونی در کودکان و بزرگسالانی که پروبیوتیک مصرف کرده اند، گزارش شده است. به گفته انجمن متخصصان آمریکا پژوهش های بیشتری مورد نیاز است که آثار درازمدت پروبیوتیک را بر کودکان تعیین کند و اگر ثابت شود پروبیوتیک ها برای کودکان مفید هستند، پژوهشگران باید تعیین کنند که چه تعدادی از کودکان و برای چه مدتی باید از این فراورده ها استفاده کنند تا بیشترین منافع به دست آید.

مطالب مرتبط

هماهنگی جهت تبلیغات: 02123051172

مجری انحصاری نیتیو، سنجاق

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است

ماست پروبیوتیک برا اسهال
ماست پروبیوتیک برا اسهال
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.