متن دعاي حمد مغربي

خواص دارویی و گیاهی :

جهت کسب مطالب و بطلان سحر و تحبیب، خواندن آن و با خود داشتن اثر عجیب دارد: بسم الله الرحمن الرحیم؛ الحمد لله رب العالمین؛ الرحمن الرحیم؛ اقسمت علیکم یا معشر الارواح الروحانیة و الموکلین بهذه السورة بحق جبرائیل؛ الرحمن الرحیم؛ مالک یوم الدین؛ اقسمت علیکم یا ملائکه الموکلین بهذه الایات اجیبوا داعی الله و بحق میکائیل؛ ایاک نعبد و ایاک نستعین؛ اقسمت علیکم یا ملائکه الموکلین بهذه الاسماء العظام و بحق اسرافیل و حملة العرش العظیم؛ اهدنا الصراط المستقیم؛ انه لقسم لو تعلمون عظیم بحق عزرائیل؛ صراط الذین انعمت علیهم؛ غیر المغضوب علیهم و لا الضالین؛ اجیبونی و اطیعونی یا مالک الموکل بالاسماء العظام الاولین و الاخرین هذه السورة الشریفة و الایات المبارکات بحق قل قل قل قل هو الله احد و بحق النور الطیب الطاهر المصطفی محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) اقض حاجتی برحمتک یا ارحم الراحمین . می توان به جای قل ها چهار قل را بخواند، و بعد حاجت خود را بگوید؛ بعد از آن بخواند: یا ملائکه الله الموکلین بهذه السوره انصرفوا باذن الله .

در مستدرک محدث نوری رحمة الله علیه از لب الالباب راوندی از حضرت رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) روایت نموده: که ملکی بر آن حضرت نازل شد و گفت به درستی که خداوند تو را به دو سوره بشارت می دهد، که قبل از تو به پیامبری اعطا نفرموده است؛ فاتحة الکتاب و خاتمه های سوره ی بقره؛ و از آن حضرت روایت شده است که فرمودند: فضل سوره ی حمد مانند فضل حاملین عرش می باشد؛ کسی که سوره ی حمد را بخواند، ثواب حاملین عرش الهی به او عطا می شود و نیز روایت است که فرمودند: اگر فاتحة الکتاب در یک کفه ی میزان قرار گیرد و بقیه ی قرآن در کفیه ی دیگر، به درستی که فاتحة الکتاب هفت برابر بر کفه ی دیگر رجحان دارد.

این سوره با بسم الله 286 آیه است و این سوره جز آیه ی و اتقوا یوماً ترجعون فیه الی الله مدنی است و این آیه در حجة الوداع نازل شده است. ابی بن کعب گفت پیغمبر فرمود: برای هر چیزی کوهانی است و کوهان قرآن سوره ی بقره است. سهل بن سعید گوید رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: هر که این سوره را در سرای خود بخواند، اگر در روز باشد سه روز شیطان گرداگرد سرای او نگردند و اگر در شب خواند، سه شب شیاطین گرد سرای او نگردند. فرمود: سوره ی بقره را بیاموزید، که یاد گرفتنش برکت است و ترکش حسرت؛ و باطل گران (ساحران) بر خدا به این سوره راه نیابند. فرمود: هر که آن را بخواند، صلواة و رحمت خدا بر او باشد؛ و چندان ثواب یابد که نگهبان در راه خدا دارد و سوره ی بقره سراپرده ی قرآن است. اسرار؛ ابوهریره گوید: رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) می خواست لشکری به جنگ فرستد یک یک را پیش خود خواند و پرسید: تو از قرآن چه دانی؟ و می گفت من فلان سوره را دانم، تا جوانی پیش آمد از همه در سن کوچک تر بود. گفت: من سوره ی بقره را دانم، فرمود: تو را بر اینان امیر کردم؛ گفتند: رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) چگونه این جوان را بر ما پیران امیر می کنی؟ فرمود او سوره ی بقره داند و شما ندانید. پس جوانمردی که تمام قرآن و تورات و انجیل و زبور و معانی آنها در سینه اش باشد چگونه امیرالمؤمنین نشود. امام صادق (علیه السلام) فرمود: هر کس بقره و آل عمران را بخواند روز قیامت دو چتر شوند بر سر او و از تابش آتش او را نگهدارند، هر که خواهد در دنیا ارجمند و در آخرت سر بلند باشد این سوره را تلاوت نماید. آن حضرت فرمود: هر که سوره ی بقره را بنویسد و بر کسی که چشم خورده بیاویزد یا بر مصروع (غشی) یا ترسیده یا فقیر یا دردناک آویزد از آنها خلاص شوند.

امام صادق (علیه السلام) : طَلَبَةُ العِلمِ ثَلَاثَةٌ فَاعرِفهُم بِأَعيَانِهِم وَ صِفَاتِهِم صِنفٌ يَطلُبُهُ لِلجَهلِ وَ المِرَاءِ وَ صِنفٌ يَطلُبُهُ لِلِاستِطَالَةِ وَ الخَتلِ وَ صِنفٌ يَطلُبُهُ لِلفِقهِ وَ العَقلِ


طالبان علم سه گروه اند ، آنان و صفاتشان را بشناس : گروهى آن را براى نادانى و ستيزه و مجادله مى جويند و دسته اى براى دراز دستى و گردن كشى و فريفتن و جمعى براى فهم و عقل .
«الكافي ج 1ص 49»

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.