مزايا و معايب سوخت هاي فسيلي و زيستي

خواص دارویی و گیاهی

سوخت‌های فسیلی بقایای گیاهان و حیوانات ما قبل تاریخ است که اکنون به زنجیره‌های هیدروکربنی کاهش یافته است. این هیدروکربن‌ها به شکل جامد یا مایع است.
سوخت‌های فسیلی دارای سرعت احتراق بسیار بالایی است و انرژی بسیار زیادی آزاد می‌کند. بیشتر نیاز ما به انرژی و سوخت از طریق سوخت‌های فسیلی تأمین می‌شود. جالب این است که نیاز دنیا به سوخت‌های فسیلی هر بیست سال دو برابر می‌شود ولی هنوز هم منابع سوخت‌های فسیلی برای برآورده کردن این نیاز کافی است.
ولی مصرف بیش از حد سوخت‌های فسیلی در قرن بیستم باعث تخلیه‌ی این منابع شده است. در کنار این، سوخت‌های فسیلی میزان آلودگی محیطی را بسیار افزایش داده است و این تبدیل به مسئله‌ای جدی شده است. در این مقاله، به بررسی اجمالی مزایا و معایب سوخت‌های فسیلی پرداخته شده است.

مزایا

سوخت‌های فسیلی نسبت به منابع انرژی دیگر دارای چندین مزیت است.
به همین خاطر است که آن‌ها هنوز هم به عنوان منبع اصلی تأمین کننده‌ی انرژی به شمار می‌رود. مزایای سوخت‌های فسیلی عبارت است از:

• سوخت‌های فسیلی دارای انرژی گرمایی بالایی است.
سوزاندن ۱ گرم سوخت فسیلی مقدار زیادی انرژی آزاد می‌کند. مقدار انرژی تولید شده توسط سوخت‌های فسیلی بیشتر از انرژی تولید شده توسط همان مقدار از منابع انرژی دیگر است.

• بهره‌برداری از مخازن سوخت‌های فسیلی به کمک تجهیزات پیشرفته بسیار آسان است.

• ذغال سنگ سوخت فسیلی است که به وفور یافت می‌شود. از ذغال سنگ در بسیاری از نیروگاه‌ها استفاده می‌شود زیرا هزینه‌ی تولید را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

• حمل و نقل سوخت‌های فسیلی که به شکل مایع یا گاز است بسیار آسان است. آن‌ها را به سادگی از طریق لوله انتقال می‌دهند.

• ساخت و ساز نیروگاه‌هایی که با سوخت فسیلی کار می‌کنند نیز آسان است.

• نفت برجسته‌ترین شکل سوخت‌های فسیلی است که در انواع وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

• استخراج و فرآوری سوخت‌های فسیلی آسان‌تر بوده و از اینرو، ارزان‌تر از منابع انرژی دیگر است.

معایب

اگر چه سوخت‌های فسیلی تا همین اواخر به منابع انرژی دیگر ترجیح داده می‌شد
ولی مصرف بیش از حد آن‌ها و برخی خواص غیر مطلوب باعث ایجاد برخی مسائل مهم شده است. معایب سوخت‌های فسیلی عبارت است از:

• اگر چه نفت ، گاز طبیعی و ذغال سنگ به فور در طبیعت یافت می‌شود ولی مصرف بیش از حد باعث تخلیه‌ی قابل توجه مخارن آن‌ها شده است. در کنار این، جایگزینی منابع غیر ممکن است زیرا، میلیون‌ها سال طول می‌کشد تا زنجیره‌های هیدروکربنی تشکیل شود.

• هیدروکربن‌های حاضر در سوخت‌های فسیلی گازهای گلخانه‌ای مانند متان و دی اکسید کربن آزاد می‌کند که باعث سوراخ شدن لایه‌ی اوزون می‌شود.
• در کنار این، گازهای مضر دیگر مانند کربن مونوکسید و دی اکسید گوگرد باعث ایجاد باران‌های اسیدی می‌شود.

• استخراج سوخت‌های فسیلی تعادل زیست محیطی را در برخی نواحی در معرض خطر قرار داده است. به علاوه، معدن کاری ذغال سنگ جان کارگران معدن بسیاری را گرفته است.

• کاهش مخازن باعث افزایش هزینه‌های استخراج سوخت‌های فسیلی شده است. این قیمت سوخت را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

• نشت برخی سوخت‌های فسیلی مانند گاز طبیعی و نفت خام می‌تواند خطرات جدی را به دنبال داشته باشد. از اینرو، حمل و نقل این سوخت‌ها خطرناک است.

• سوخت‌های فسیلی باعث گرمایش جهانی می‌شود، مسئله‌ای که سرتاسر جهان با آن مواجه است.

«نكات فصل 9»

مزاياي استفاده از سوخت هاي فسيلي

1- اين انرژي ها در دسترس بوده وبه راحتي مي توان آن ها را حمل ونقل و تهيه كرد . 

2-اين انرژي ها ارزان هستند.

مشكلات استفاده از سوخت هاي فسيلي

1-استفاده از سوخت هاي فسيلي ،سالانه چندين تن گازهاي سمي در اكسيد گوگرد ،دي اكسيد نيتروژن  و مونو اكسيد كربن  را در جو زمين رها مي كند.

2-گاز دي اكسيد كربن كه از سوختن همه ي انواع سوخت هاي فسيلي (حتي گاز طبيعي كه تميزترين نوع سوخت هاي فسيلي است)توليد مي شود ، گازي غير سمي است اما در جو زمين اثر گلخانه اي داشته و به طور نگران كننده اي باعث گرم شدن زمين گرديده است.

3-وجود گازهاي حاصل از سوخت هاي فسيلي ،باعث ايجاد باران اسيدي مي گردد. باران اسيدي باراني است كه گازهاي اسيدي در آن حل شده اند. نابود شدن جنگل ها ،آلوده شدن آب ها و تخريب ساختمان ها از جمله زيان هاي مهم اين پديده هستند.

4-بازده نيروگاه هاي سوخت فسيلي كم است.

مزاياي انرژي هسته اي

1-با مقدار كمي از سوخت هاي هسته اي مي توان انرژي بسيار زيادي آزاد كرد. (از سوختن يك كيلو گرم سوخت هسته اي انرژي معادل سوختن 3000كيلوگرم زغال سنگ آزاد مي شود. )

2-سوخت هاي هسته اي ، گاز هاي آلوده كننده ي  محيط زيست توليد نمي كنند.

معايب انرژي هسته اي

1-طراحي ، ساخت ،نصب و بهره برداري از نيروگاه هسته اي به فناوري هاي پيشرفته نياز داغشته وبسيار پر هزينه است.

2-عناصر شكافت پذير ،محدود ونمام شدني هستند.

3-هسته ي اتم هاي شكافت پذير ، پرتو زا وخطر ناك هستند.

4-پسماند وزباله هاي حاصل از شكافت اين مواد ،‌پرتوزا وخطرناك هستند.

5- هزينه يا نگه داري و ايمني تأسيسات اين راكتورها بسيار بالاست.

انرژی هسته ای چه فايد ه هايي  دارد؟

خورشید یک نیروگاه هسته ای بسیار بزرگ است نور وگرمای فراوانی که از خورشید به ما می رسد در اثر واکنش های هسته ای تولید می شود.

1-اتم ها کوچکترین جزء هر ماده هستند؛ اگر هسته اتم را بشکافیم انرژی زیادی آزاد می شود. از میان عناصر اورانیوم هسته ی بزرگتری دارد؛ بنابراین شکستن و آزاد کردن انرژی آن آسان تر است.از این رو برای تولید انرژی هسته ای به سراغ اورانیوم می روند. در کشور ما اورانیوم زیادی وجود دارند.

2-پزشکی هسته ای امروزه به یکی از مهمترین بخش های پزشکی تبدیل شده است. پزشکان هسته ای برای تشخیص و درمان بیماری ها از انرژی هسته ای استفاده می کنند.

3-در بعضی از کارخانه ها مواد بسیار خطرناکی برای کار لازم است که نزدیک شدن به آن ها ساده نیست. در این مکان ها می توان همه چیز را به کمک اشعه و از راه دور کنترل کرد.

4-اگر کوچکترین شکافی در موتور یا بدنه هواپیما وجود داشته باشد ممکن است حادثه های بسیار تلخی اتفاق بیفتد. با پرتوهای هسته ای می توان مراحل ساخت قطعات حساس را زیر نظر گرفت. این حساسیت در بعضی صنایع دیگر هم وجود دارد. مثلاً درسرتاسر کشور ما لوله های فراوانی از نفت و گاز کشیده شده است اگر روی یکی از این لوله ها شکافی کوچک ایجاد شود، ممکن است مشکلات زیادی به وجود آید برای نظارت بر این لوله ها و کنترل فشار نفت یا گاز درون آن ها از پرتو دهی هسته ای کمک می گیرند.

5-ضد عفونی کردن محصولات کشاورزی با مواد شیمیایی خطر زیادی دارد. با استفاده از انرژی هسته ای می توان میوه ها را از میکروب ها پاک کرد و آفت های گیاهی را از بین برد.

6-نیروگاه بوشهر نخستین نیروگاه هسته ای کشورمان است. قرار است این نیروگاه 1000 مگاوات برق تولید کند انرژی هسته ای کمتر هوا را آلوده می کند. اگر دانه های گندم و برنج به اندازه کافی رشد می کردند و چند برابر قد می کشیدند ، محصول برنج و یا گندم چندین برابر می شد. دانشمندان تلاش می کنند با کمک انرژی هسته ای دانه های برنج و گندم را اصلاح کنند تا آن ها به خوبی رشد کنند. گندم اتمی یک گندم اصلاح شده است که مردم طبس، ده نمک، گرمسار و زابل آن را به خوبی می شناسند.

 

مزاياي انرژی خورشیدی

1-اولین و مهمترین, انرژی خورشیدی قابل تجدید است .

2- استفاده از آن در مناطق دور افتاده كه انتقال انرژي به آن ها دشوار است ، مناسب است.  

3-هيچ آلودگي ندارد.  

4-به غیر از هزینه خرید یک بار از پانل های خورشیدی, انرژی خورشیدی به طور کامل رایگان است.

 

معايب انرژي خورشيدي

1-سه مشكل عمده وجود دارد: 1-آن كه بازده ي روش هاي مختلف استفاده از انرژي خورشيدي ، زياد نيست.مثلاًبازده ي يك سلول فتو ولتاييك 20%است ،يعني فقط 20%انرژي نوراني را به انرژي الكتريكي تبديل مي كند.

2-تجهيزات مورد نياز براي تبديل انرژي خورشيدي به انواع ديگر انرژي گران است.

3-نور خورشيد فقط در طول روز مي تابد ودر هواي ابري وتاريك ،كار آيي دستگاه هايي كه با نورخورشيد كار مي كنند بسيار كاهش مي يابد.

مزاياي انرژي باد

1-انرژي باد در اكثر مناطق كشور به مقدار زياد وجود دارد.

2-به راحتي قابل تبديل به انرژي الكتريكي است.

3-نيرو گاه هاي بادي بسيار پر بازده هستند.

4-اين نيرو گاه ها آلودگي ندارند.

معايب انرژي باد

1-وزش باد به طور دقيق قابل پيش بيني نيست و حتي در يك منطقه باد خيز ممكن است در بعضي روزها بادي نوزد.

2-توربين وژنراتورها ممكن است بر امواج تلويزيون هاي اطراف خود تأثير بگذارندوگيرنده هاي اطراف آن ها با مشكل مواجه شوند.

3-سرو صداي ناشي از قسمت هاي متحرك تا فاصله ي 200متري ، موجب ناراحتي ساكنان منطقه مي شود. البته امروزه با استفاده از فناوري هاي جديد ، سرو صداي اين تجهيزات به شدت كاهش يافته است.

4-پره هاي توربين بادي مي توانند باعث مرگ پرندگان شوند،لذا ساخت نيروگاه بادي در محل هايي كه زيستگاه پرندگان يا مسير عبور پرندگان مهاجر است، توصيه نمي شود.

5-منظره طبيعت را خراب مي كند.

مزاياي انرژي برق آبي

1-توان خروجي نيرو گاه هاي آبي قابل كنترل بوده و در طول روز يا سال قابل برنامه ريزي هستند.

2-سد ها و نيرو گاه هاي آبي ،بزرگ ترين منابع انرژي قابل بازيافت در دنيا هستند.

3-هيچ آلودگي واثر گلخانه اي ندارند.

نكته : توليد برق آبي از پاك ترين ومطلوب ترين انواع كاربردهاي انرژي تجديد پذير است.

معايب استفاده از انرژي آب

1-قبل از ساختن سد بر روي رودخانه ها يا احداث بند براي استفاده از انرژي جزر ومد درياها ، بايد بررسي هاي دقيق زيست محيطي انجام شود واثرات احتمالي اين سازه ها ي عظيم بر روي انسان ها ،حيوانات ،گياهان وتغييراتي كه در هواي منطقه ايجاد مي كند ،مطالعه گردد. انجام كامل اين مطالعات ،زمان زيادي (چند سال) نياز دارد.

2- هزينه ساخت سد بر روي رودخانه ها نسبتاًزياد است. در عين حال هزينه ي ساخت بند براي استفاده از انرژي جزر ومد بيش تر است.

3-به كار گير ي سازه ها وتجهيزات در آب شور دريا براي استفاده از انرژي جزر ومد دريا ، به استفاده از آلياژهاي مقاوم و گران قيمت در برابر خوردگي نياز دارد كه هزينه هاي استفاده از انرژي جزر ومد را افزايش مي دهد.

4-خطراتي در مورد احتمال خراب شدن سدها ونيز مسائلي در ارتباط با تأثير سد بر محيط اطراف وجود دارد.زيرا با احداث سد ، زمين هايي كه قبلاًبه صورت جنگل ويا براي زراعت به كار مي رفت ، به زير آب مي رود.

مزاياي انرژي زمين گرمايي

1- تمیز بودن: در این روش همانند نیروگاه بادی و خورشیدی، نیازی به سوخت نیست، بنابراین سوخت های فسیلی حفظ می شوند و هیچگونه آلودگی وارد هوا نمی شود.

2- بدون مشکل بودن برای منطقه: فضای کمتری برای احداث نیروگاه نیاز دارد و عوارضی چون ایجاد تونل، چاله های روباز، کپه های آشغال و یا نشت نفت و روغن را به دنبال ندارد.

3- قابل اطمینان بودن (پدافند غیر عامل): نیروگاههای زمین گرمایی می توانند در طول سال فعال باشد و به دلیل قرار گرفتن روی منبع سوخت، مشکلات مربوط به قطع نیروی محرکه در نتیجه ی بدی هوا، بلایای طبیعی و یا تنش های سیاسی را ندارد.

4- تجدید پذیری و دائمی بودن

5- صرفه جویی ارزی:  هزینه ای برای واردات سوخت از کشور خارج نمی شود و نگرانی های ناشی از افزایش هزینه ی سوخت وجود نخواهد داشت.

6- ایجاد تنوع در سبد انرژی کشور

7- توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مناطق محروم

8- کمک به رشد کشورهای در حال توسعه: نصب آن در مکان های دور افتاده می تواند استاندارد و کیفیت زندگی را با آوردن نیروی برق بالا ببرد.

معايب انرژي زمين گرمايي

1-استفاده ي وسيع از انرژي زمين گرمايي در يك منطقه ،(مثلاًبراي استفاده در يك نيروگاه)ممكن است ناپايدار يهايي در ساختار زمين به وجود آورد .به خصوص هنگامي كه مخزن زمين گرمايي فاقد آب وبخار آب بوده و لازم است آب مورد نياز جهت توليد بخار به داخل آن تزريق شود. زيرا بر اثر تزريق آب پر فشار در پوسته ي سنگي ونشست زمين وشكستن برخي سنگ ها ، امواج لرزه اي محسوس ايجاد مي گردد كه گاهي ائقات باعث ترس مردم ساكن در اطراف آن مي شود.

2-بخار آب خروجي از مخزن زمين گرمايي حاوي مقاديري تركيبات گوگردي وكربن دي اكسيد است كه با خود از اعماق زمين به همراه آورده است.

اين تركيبات گوگردي به شدت خورنده هستند ولوله ها و وسايلي كه با بخار آب يا آب حاوي اين تركيبات تماس دارندبايد از آلياژهاي مقاوم در برابر خوردگي ساخته شوند . جداسازي اين تركيبات وورود آن ها به اتمسفر باعث آلودگي هوا مي شود.

ضرورت و مزایای استفاده از انرژی زیست توده در کشور

1-رفع مشکلات زیست محیطی حاصل از رهاسازی منابع زیست توده در طبیعت(آلودگی آب، خاک، هوا و بو و …)

2-کاهش انتشار گازهای گلخانه ای بویژه متان در جو- بیش از 50% متان منتشره از این منابع میباشد.

3-امکان تولید انرژی در محل مصرف(کاهش تلفات شبکه)

4-امکان تحویل انرژی پاک به شکل جامد، مایع و گاز

       5-امکان تحویل انرژی به فرم برق، حرارت و سوخت خودروها و یا خوراک واحدهای پتروشیمی

       6-ایجاد ارزش افزوده و اشتغال مولد قابل توجه

       7-تولید سالانه 25 میلیون تن زباله شهری و صنعتی، بیش از 5 میلیارد مترمکعب فاضلاب های شهری و صنعتی، بیش از 400میلیون تن زائدات و ضایعات کشاورزی- جنگلی و دامی

       8-کمک به ارتقای بهداشت عمومی

       9-تولید انرژی با قابلیت دسترسی بالا

        

       معايب زيست توده

1-يكي از مشكلات عمده انرژ ي زيست توده (هنگامي كه از محصولات كشاورزي استفاده مي شود )محدوديت زمين هاي كشاورزي است كه موجب كمبود مواد غذايي در جهان شده و بسياري از مردم كره ي خاكي را با بحران تغذيه رو به رو كرده است.

2-استفاده از ضايعات كشاورزي ، انساني وحيواني نيز با مشكل جمع آوري رو به رو ست كه در بسياري از موارد هزينه آن بالا است. 

        

زيست گاز (بيو گاز ):گاز متصاعد شده از سوخت هاي زيستي كه قسمت عمده ي آن گاز متان است وانرژي آن معادل 70%انرژي گاز طبيعي است.

 

افرادی که به پولیپ روده بزرگ دچار می شوند، خطر ابتلا به سرطان روده بخصوص سرطان کولوروکتال در آنها بیشتر می شود. آیا می دانید چگونه می توان با استفاده از روش های طبیعی و گیاهی از بروز این پولیپ ها پیشگیری کرد؟ چگونه میتوان به مبارزه با آنها پرداخته و خود را درمان کنیم؟ ما در این مقاله از بخش بیماری های به بررسی علائم، عوامل خطر و راه های درمان این بیماری می پردازیم. در نهایت به راهکارهایی می پردازیم که

رژیم غذایی مورد علاقه شما چیست؟ اگر به این فکر هستید که یک استیک آبدار بزرگ برای صبحانه سفارش دهید، ممکن است جدیدترین رژیم غذایی خود را پیدا کرده باشید: رژیم غذایی گوشتخواری. آیا می دانید با پیروی از این رژیم، چه غذاهایی را میتوان در برنامه غذایی خود بگنجانید یا برای چه افرادی مناسب می باشد؟ این رژیم غذایی دارای مزایا و معایبی است که قصد داریم در این مقاله از بخش تغذیه ، به آن بپردازیم. تمام رژیم های غذایی دارای فواید

آیا مردان هم می توانند به بیماری های مقاربتی و عفونت جنسی مبتلا شوند؟ آگاهی و داشتن اطلاعات درباره علائم و نشانه های بیماری های مقاربتی، برای مردان مهم است، زیرا خیلی کمتر از زنان، در رابطه با این گونه عفونت ها، مورد آزمایش قرار می گیرند و در صورتی که افراد مبتلا به عفونت جنسی ، زود تحت درمان قرار بگیرند، امید زیادی به بهبودی آنها وجود دارد. در این مقاله از بخش جنسی و بیماری های ، به برخی از علل رایج

تصور کنید که همیشه مجبور هستید که شکم خود را بخارانید، یا اینکه در خانه، محل کار، ملاقات کاری یا مهمانی مدام یک دستتان با شکمتان درگیر است. از دید یک فرد این کار بسیار عجیب است اما فقط یک زن باردار می تواند بفهمد که چقدر غلبه بر خارش شکم در دوران حاملگی سخت است. هنگامی که شما شکم خود را برای تسکین موقت خارش می خارانید، سوال بزرگی که ایجاد می شود این است که آیا باید بخارانید یا نه. در این مقاله

در مورد بی خوابی چه می دانید؟ افراد زیادی با مراجعه به پزشک از این مشکل، شکایت دارند و اذعان می دارند که ساعت های زیادی را باید در رخت خواب بیدار بمانند تا خواب به سراغشان بیاید. آیا با عوارض بی خوابی آشنایی دارید؟ راه های درمان آن را می شناسید؟ آیا می دانید چگونه با راهکارهای طبیعی و گیاهان دارویی می توانید آن را درمان کنید؟ با این مقاله از بخش پزشکی همراه باشید تا شما را با انواع، علل، راهکارهای

افرادی که به پولیپ روده بزرگ دچار می شوند، خطر ابتلا به سرطان روده بخصوص سرطان کولوروکتال در آنها بیشتر می شود. آیا می دانید چگونه می توان

از غرغر و زمزمه‌های دوست داشتنی تا “گو-گو-گا-گا و “دادا و “ماما، کودک شما همان طور که رشد می ‌کند کلمات جدید را یاد می ‌گیرد و از

یکی از موارد موثر در سلامتی کودک، خواب کودک است. نوزاد تازه متولد شده یا بزرگتر، زمان زیادی از روز را در خواب می‌ گذراند. همان طور که

رژیم غذایی مورد علاقه شما چیست؟ اگر به این فکر هستید که یک استیک آبدار بزرگ برای صبحانه سفارش دهید، ممکن است جدیدترین رژیم غذایی خود را پیدا

آیا مردان هم می توانند به بیماری های مقاربتی و عفونت جنسی مبتلا شوند؟ آگاهی و داشتن اطلاعات درباره علائم و نشانه های بیماری های مقاربتی، برای مردان

از جمله پرخطرترین و پرمسئله ترین دوران بارداری، سه ماهه سوم بارداری می باشد. اکثر زنان باردار در این دوران دچار درد و بی

بارداری از لحاظ فیزیکی و احساسی در شما تغییراتی را به وجود می آورد. برخی از این تغییرات خوشایند هستند و برخی دیگر نیستند.

یک رژیم غذایی که حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان، فیبر و مواد مغذی ضروری باشد، می تواند به محافظت از روده بزرگ کمک کرده و برای مبارزه با سرطان روده مفید باشد. مقدار زیادی میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی خود بگنجانید. برخی از بهترین سبزیجات و میوه ها برای محافظت در مقابل سرطان عبارتند از سبزیجاتی از خانواده کلم ها مانند بروکلی و گل کلم و سبزیجات برگ سبز مانند کلم پیچ و اسفناج.

ورزش از بروز پولیپ های روده بزرگ و سرطان روده به دلیل کاهش التهاب، بهبود گردش خون، حمایت از سیستم ایمنی، بهبود عملکرد دستگاه گوارش، کاهش استرس کمک کرده و از دیابت و چاقی جلوگیری می کند. برخی مطالعات نشان داده است که ورزش منظم می تواند خطر ابتلا به سرطان کولون را به میزان 40 تا 50 درصد کاهش دهد.

اختلالات زبان کودک از اختلالات گفتاری متفاوت هستند. اختلال گفتار، ناتوانی کودک در ایجاد صداهای گفتاری است. اما در اختلال زبان، کودک آواها را تولید می ‌کند و گفتارش واضح است. کودکانی که اختلال زبان دارند در فهم گفته ‌های دیگران (زبان دریافتی) یا در بیان خودشان (زبان بیانی) دچار مشکل می‌ شوند.

رژیم گوشتخواری جزء رژیم های غذایی جدید است که باعث کاهش وزن می شود. از معایب آن میتوان به فشار وارد شدن بر روی کلیه ها در اثر متابولیسم پروتئین زیاد، کم شدن فیبر و کاهش آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین C و E در بدن اشاره کرد.

تحقیقات جدید نشان داده اند که تغذیه با شیر مادر باعث کشتن باکتری ها در بدن نوزاد می شود. برای افزایش شیر خود از سیر، جو، دانه کنجد و سبزیجاتی همچون هویج و سبزیجات برگدار سبز استفاده کنند.

در مطالعه جدید نشان داده شد افرادی که مبتلا به اختلالات عاطفی مانند افسردگی و دوقطبی هستند، سمت چپ هیپوتالاموس مغزشان، 5 درصد بزرگتر است. محققان با توجه به شواهد اظهار داشتند ممکن است پاسخ به استرس در عدم تقارن ساختاری و عملکردی این ناحیه از مغز، نقش داشته باشد. یافته ها همچنین نشان داد هیپوتالاموس نقش اساسی در اختلالات خلقی دارد.

رژیم غذایی مدیترانه ای، خطر سکته را کاهش می دهد:

دانشمندان در بزرگترین تحقیق در این زمینه، نتیجه گرفتند که پیوستن به رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند خطر سکته مغزی را کاهش دهد. این مزایا بخصوص برای زنان بالای 40 سال، بیشتر است.

آش اسفناج با گشنیز، برای سردردهایی كه ناشی از سوء هاضمه و اختلال دستگاه گوارشی است، مفید می باشد.

نوشیدن نوشابه ‌درهنگام تشنگی یک اشتباه برای جبران آب از دست رفته بدن است زیرا آسیب فراوانی به کلیه‌ها وارد می‌کند و به مرور از کار افتادگی کلیه‌ها می شود.

یک چرت 20 دقیقه ای برای بدن لازم است.
خواب کوتاه نیمروزی علاوه‌ بر کاهش استرس و افزایش شادابی در فرد، احتمال مرگ و میرناشی ازسکته قلبی را کاهش میدهد.

بهترین ورزش برای شما کدام است؟ همان که آن را انجام خواهید داد. برای تحریک شدن و به مبارزه طلبیدن، چیزی جدید را امتحان

یکی از مهمترین و قدرتمندترین عضلات بدن،عضله های قسمت چهار سر ران هستند که نقش باز و بسته کردن زانو را نیز دارند،در این

بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است

موضوع: سوخت های زیستی

سوختهای زیستی نسبت به سوختهای فسیلی حداقل میزان انتشار گازهای گلخانه ای را تولید می کنند، به همین منظور در سالهای اخیر بسیاری از دانشمندان دنیا تحقیقاتی را برای روشهای موثر تولید این منابع جدید انرژی آغاز کرده اند.

این درحالی است که محققان موسسه تحقیقاتی Smithsonian Tropical که نتایج تحقیقات خود را در مجله ساینس منتشر کرده اند، نشان دادند که سوختهای زیستی می توانند در کنار تمام مزایایی که دارند از برخی جهات مضرتر از سوختهای فسیلی باشند.

این موسسه تحقیقاتی که مقر آن در پاناما است و تحقیقات خود را با حمایت مالی دولت سوئیس انجام داده است در این بررسی جدید با مطالعه تاثیرات 26 سوخت زیستی روی کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و محیط زیست جهانی کشف کرد که محصولات مختلف تاثیرات گوناگونی روی این شاخصها برجای می گذارند.

به طوری که برای مثال سوختهای زیستی مشتق شده از ذرت آمریکایی، سویای برزیلی و روغن خرمای مالزیایی می توانند حتی از سوختهای فسیلی نیز تاثیرات مخرب تری روی افزایش گازهای گلخانه ای و محیط زیست جهانی داشته باشند.

این درحالی است ک سوختهایی که از محصولات پس مانده مثل روغن آشپزخانه تجدیدپذیر زیستی و یا اتانول گرفته شده از علف و یا تراشه های چوب تولید می شوند، بهترین تاثیر را روی محیط زیست دارند.

خبرگزاری مهر،

نیروگاههای جزر و مدی انرژی معادل بیش از 1500 تن , تفاوت بین اثرات ناشی از سوختن زغال سنگ و , .

مزایا و معایب سنگ شکن ضربه ای (کوبیت) هیدرولیک تجهیزات معدن سنگ , انرژی زغال سنگ- مزایا و .

مزایا و معایب انرژی , طبیعی انرژی شامل آب، گاز طبیعی، زغال سنگ، , مزایا و معایب .

از جمله معایب انرژی زغال سنگ این است که , هزاران سال به زغال سنگ و نفت , از سوختن .

مزایا و معایب برای معدن زغال سنگ مزایا و معایب بتن آرمه , زغال سنگ کانی پر انرژی است، که از .

آشنایی با سوخت زیستی و مزایا و معایب , این انرژی، سبز و تجدید , شهر پیشین زغال سنگ آلمان .

مثلا اگر سوخت زغال سنگ است , مزایا و معایب سوخت , سوزد و گرمای حاصل از سوختن آن برای .

انرژی نفت- مزایا و معایب , گازهاي حاصل از سوختن نفت , انرژی زغال سنگ- مزایا و معایب .

, از سوختن یک اتم کربن انرژی , مزایا و معایب انرژی , از انرژی خورشید (زغال سنگ .

کافی نت آفتاب نت – مزایا و معایب سوخت های فسیلی و نحوه تبدیل به انرژی الکتریکی – انواع ثبت نام های اینترنتی ، تحقیق ، ترجمه ، پرینت ، پاورپوینت و .

برچسب: کودک و انرژی , و از آن مواد پلاستیکی ساخته می شود که در زندگی ما نقش بسزائی دارند

(انرژی هسته ای) – مزایا و , مزایا و معایب انرژی , ای ، در تقـابل با زغـال سنگ و نفت .

, در اینجا مزایا و معایب چوب , کشیدن نم و مواد نسوز برای سوختن آن تا , تقطیر زغال سنگ .

مزایا و معایب , به بروز مشکل در کمپرسور و سوختن آن می , زغال سنگ به منبع انرژی .

, اولیه آن چوب و یا زغال سنگ , نیاز توسط سوختن ناقص co و h2 بصورت , مزایا و معایب .

مزایا و معایب انرژی , در واقع، نیروگاهی زغال سنگ سوز ممکن است بیشتر از یک نیروگاه هسته .

, گرمای سوختن , انواع کردن مواد و , مزایا و معایب معادن زغال سنگ Chistaa – انرژی زغال سنگ .

مزایا و معایب استفاده از انرژی خورشیدی جهت تولید برق از دوران قدیم تامین انرژی مسئله بسیار مهمی برای جوامع بشری بوده است

مزایا و معایب , پس از سوختن شدید , سوخت مایع ، زغال سنگ ، انرژِی خورشیدی .

از جمله معایب انرژی زغال سنگ این است که , هزاران سال به زغال سنگ و نفت , از سوختن .

روش استخراج از معادن سنگ آهن, انرژی زغال سنگ- مزایا و معایب 3 , آهک به سنگ معدن در کوره ذوب آهن چیست جداكردن آهن از سنگ

آشنایی با سوخت زیستی و مزایا و معایب , این انرژی، سبز و تجدید , شهر پیشین زغال سنگ آلمان .

مثلا اگر سوخت زغال سنگ است , مزایا و معایب سوخت , سوزد و گرمای حاصل از سوختن آن برای .

معدن ( زمین شناسی،نقشه برداری وژئوفیزیک) – , مزایا و معایب , بلند و زیر آب و کارهای ژئوفیزیکی و معادن زغال کاربرد , سنگ آهن سه چاهون

مزایا و معایب , به بروز مشکل در کمپرسور و سوختن آن می , زغال سنگ به منبع انرژی .

از پارافین در تولید شمع و که انرژی سوختن آن بصورت انرژی , گاز طبیعی و زغال سنگ منابع اصلی .

آشنایی با سوخت زیستی و مزایا و معایب , این انرژی، سبز و تجدید , شهر پیشین زغال سنگ آلمان .

مزایا و معایب سنگ شکن ضربه ای (کوبیت) هیدرولیک تجهیزات معدن سنگ , انرژی زغال سنگ- مزایا و .

مثلا اگر سوخت زغال سنگ است باید , سوزد و گرمای حاصل از سوختن آن برای , انرژی در .

انرژی خورشیدی یکی از مهم ترین منابع و صورت انرژی در نظر گرفته می شود , (زغال سنگ، نفت و .

Prev: زلال برای سنگ آهنNext: چرخ 5 اینچ چرخ سطوح تراز وسط قرار بتن

نقشه سایتکپی رایت © 2018.SKY همه حقوق محفوظ است.

9

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.