مضرات خوردن چاي سبز

خواص دارویی و گیاهی

 

چای سبز

 

چاي سبز فوايد زيادي دارد . چاي سبز پيشگيري كننده از حمله قلبي و سرطان شناخته شده است و يك تونيك ( تقويت كننده ) بسيار مفيد است. اين چاي داراي خاصيت ضد چربي (از هر نوع آن )و مقوي اعصاب بوده و قدري نيز خاصيت تب بري دارد.چاي سبز باعث تقويت معده شده و ضمن دفع سموم بدن، نفخ معده را نيز برطرف مي كند . چاي سبز باعث تقويت حافظه شده و براي افراد افسرده يك داروي ضد افسردگي است. زيرا نوشيدن چاي سبز باعث نشاط و سرزندگي مي شود

 

 

بيشترين بهره براي زنان

 

در پي يك مطالعه فوايد چاي سبز ظاهرا براي زنان بيشتر بود.

 

 

زناني كه روزانه پنج فنجان يا بيشتر چاي سبز مي نوشيدند – در مقايسه با كساني كه يك فنجان يا كمتر مصرف مي كردند – كمتر با خطر مرگ در اثر بيماري قلبي روبرو بودند.

 

 

اما در اين مطالعه رابطه اي ميان مصرف چاي سياه و كاهش خطر مرگ در اثر بيماري قلبي نيافت

 

 

خواص كلي چای سبز :

 

 

كاهش وزن

 

: پلي فنولهاي چاي سبز فعاليت آميلاز بزاق(آنزيم تجزيه كننده قندها) را مهار مي‌كند. جالب است بدانيد كه چاي بدون داشتن عوارض خطرناك داروهاي كاهنده وزن ميتواند موجب كاهش وزن، اندازه دور كمر و تري گليسريد خون مبتلايان به چاقي شود

 

 

پوسيدگي دندان:

 

عصاره برگ چاي سبز داراي اثرات ضد ميكروبي است و از ايجاد پلاك و پوسيدگي دندان جلوگيري مي‌كند.

 

 

حفاظت از قلب

 

دانشمندان ماده اي شيميايي را در چاي سبز شناسايي كردند كه در حفاظت از قلب در برابر آسيب هاي مختلف موثر است.

 

 

كارشناسان موسسه بهداشت كودكان انگليس در مطالعه روي تركيبات چاي سبز موفق به شناسايي ماده اي شيميايي به نام اپيگالوكاتچين سه گاليت شدند كه مي تواند مرگ سلول ها را پس از حمله قلبي يا سكته كاهش دهد. اين دانشمندان اعلام كردند: ماده شيميايي موجود در چاي سبز مانع از فعاليت پروتئيني به نام استات يك مي شود كه پس از رويدادهاي استرس آميز نظير حمله قلبي يا سكته در درون سلول فعال مي گردد.

 

 

اپيگالوكاتچين سه گاليت همچنين روند بهبود سلول هاي قلبي را سرعت مي بخشد و موجب كاهش صدمه به آن مي شود. از طرفي يكي از عوامل اصلي امراض و حمله هاي قلبي، وجود كلسترول بالا در خون انسان است.

 

 

چاي سبز علاوه بر داشتن ويتامين هاي A و C (آنتي اكسيدان هاي قوي)، باعث كاهش كلسترول در خون نيز مي گردد كه اين موضوع خطر احتمال حمله قلبي و امراضي از اين قبيل را پايين مي آورد.

 

 

كاهش تري گليسيريد

 

كاتچين موجود در چاي سبز، فعاليت آنزيم ليپاز را (آنزيم مسئول هضم چربي ها) در لوزالمعده مهار مي كند، در نتيجه، شكستن چربي با سرعت بسيار كمي صورت مي گيرد و چربي خون با سرعت كمي بالا مي رود.

 

 

با توجه به اين كه افزايش تري گليسيريد خون بعد از مصرف هر وعده غذايي يك عامل خطر در بروز بيماري قلبي است ، مصرف چاي سبز در بين وعده هاي غذايي روشي مناسب جهت كاهش تري گليسيريد خون است.

 

 

كاهش فشار خون

 

مصرف نيم تا 5/2 فنجان چاي سبز در روز احتمال بروز پُرفشاري خون را تا 46 درصد كاهش مي دهد.

 

 

جلوگيري از ديابت

 

چاي سبز قادر است از عوارض ناشي از ديابت مانند آب مرواريد و بيماري هاي كليوي به طور معجزه آسايي جلوگيري كند. چاي سبز با مهار كردن فعاليت آنزيم آميلاز بزاق و روده كه مسئول هضم نشاسته است، باعث مي شود كه نشاسته با سرعت آهسته تري بشكند و در نتيجه قند خون با سرعت كمي بالا برود.

 

 

پيشگيري از بيماري هاي ايمني خودكار بدن( با استفاده از چای سبز)

پژوهش گران اعلام كردند مصرف چاي سبز از ابتلا به بيماري هاي ايمني خودكار بدن جلوگيري مي كند. تحقيقات پژوهش گران دانشكده پزشكي ژورژيا حاكي از آن است كه مصرف چاي سبز علاوه بر مؤثر بودن در كاهش ابتلا به سرطان، باعث محافظت افراد در برابر بيماري هاي ايمني خودكار بدن مي شود. چاي سبز از گسترش آنتي ژن هايي كه مي توانند موجب تحريك ايمني بدن شوند جلوگيري مي كند. نتايج تحقيقات حاكي از آن است وجود ماده اي موسوم به EGCG در چاي سبز باعث متوقف شدن التهاب و تاثيرات آن بر روي پوست و سلول هاي مترشحه بزاق مي شوند. در يك اختلال ايمني خودكار، موسوم به سندرم شوگرن (Sjogren)، سلول هاي مترشحه بزاق، هدف قرار گرفته و باعث خشكي دهان مي شوند و در اختلالي ديگر، پوست ارگان هدف واقع شده و فرد مبتلا به سل جلدي مي گردد.

 

 

شايان ذكر است تحقيقات بيشتر بر روي حيوانات در حال انجام است و تاثير مفيد چاي سبز در پيشگيري از آرتريت نيز مشخص شده است.

 

 

موارد منع مصرف:

 

اعتقاد بر آنست كه قبل و بعد از دريافت فرآورده‌هاي آهن و در شيرخواران نبايد از چاي سبز يا تركيبات پلي فنول آن استفاده نمود. شواهد موجود حاكي از آنست كه مقادير بيش از ??? ميلي ليتر در روز با سوخت و ساز آهن تداخل نموده و موجب كم خوني مي‌شود. شواهدي مبني بر منع مصرف در حاملگي وجود ندارد با اينحال بايد با پزشك مشورت نمود. مصرف چاي سبز در دوران شيردهي توصيه نمي‌شود.

 

 

تداخلات دارويي:

 

افزايش اثر متي سيلين و بنزيل پني سيلين، تشديد اثر آسپيرين و ساير داروهاي

ضد انعقاد مانند وارفارين (ويتامين K موجود در چاي سبز ميتواند بر ضد اثرات وارفارين عمل نمايد).

 

 

عوارض:

 

مصرف بيش از حد كافئين كه در چاي سبز و بعضي از عصاره هاي آن وجود دارد در بعضي از افراد باعث علائمي مانند عصبانيت، بيخوابي و بيقراري مي‌شود. افرادي كه داراي بيماري فشار چشم هستند نبايد استفاده كنند و افرادي كه ميگرن دارند ميزان مصرف كمي بايد داشته باشند .

.

 

طريقه دم كردن چاي سبز :

 

به ازاي هر فنجان آب يك قاشق مرباخوري چاي سبز استفاده مي شود . آب به هيچ عنوان نبايد در حال جوشيدن باشد . چاي سبز را توي فنجان يا قوري ميريزيم و در آنرا ميگذاريم . ( روي حرارت نباشد ) بعد از 5 دقيق صاف ميكنيم . اگه از نوع كيسه ايي استفاده مي كنيد كيسه را دربياريد و وقتي سرد شد روي چشم كمپرس كنيد كه براي رفع خستگي چشم مفيده . .

 

 

معطر كردن چاي

 

براي معطر كردن چاي مي توان به آن مقداري گل ياس، گل سرخ، گل بهار نارنج، نعنا، هل، ليمويخشك يا تازه، چند پر زعفران( بسته به علاقه و ذائقه ) را به صورت تركيبي يا به تنهايي اضافه كرد.

 

 

منبع:ninisitd.com

 

 

 

عوارض چای سبز برای زنان باردار

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای دم کردن چای سبز به ازای هر فنجان آب یک قاشق مرباخوری چای
سبز استفاده می‌شود. آب به هیچ عنوان نباید در حال جوشیدن باشد. چای سبز را توی فنجان
یا قوری می‌ریزیم و در آنرا می‌گذاریم (روی حرارت نباشد)، بعد از 5 دقیقه صاف می‌کنیم.
اگر از نوع کیسه‌ایی استفاده می‌کنید کیسه را دربیارید و وقتی سرد شد روی چشم کمپرس
کنید که برای رفع خستگی چشم مفیده است.

اگرچه عوارض چای سبز در صورت مصرف بیش از
حد خود را نشان می‌دهد، اما فواید این نوع چای بسیار زیاد است. بنابراین مصرف روزانه
3 تا 4 فنجان چای سبز را به شما توصیه می‌کنیم. چای سبز بر خلاف چای سیاه و قهوه برای
کلیه افراد با هر چهار گروه خونی مفید و مناسب می‌باشد و به عنوان جایگزینی مناسب برای چای سیاه
و قهوه توصیه می‌شود.

انواع چای سبز، چای سیاه، چای سفید و اولانگ از گیاه چای با نام علمی کاملیا سیننسیس به دست می آیند.

در ادامه این مقاله از سایت کوکا قصد داریم شما را با خواص انواع چای شامل : چای سبز، چای سیاه و چای سفید برای سلامتی کل بدن، لاغری و کاهش وزن، پوست صورت و مو آشنا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید :

چای سبز بنابر گزارش منتشر شده در مجله کالج تغذیه آمریکا بهترین نوشیدنی دنیا پس از آب می باشد.

چای سبز (به انگلیسی Green tea) برگ های گیاه چای هستند که کمتر از چای سیاه اکسید شده اند. در واقع پس از چیدن برگ های گیاه چای بلافاصله فرآیند اکسیداسیون توسط بخار یا به وسیله بود دادن در تابه های داغ متوقف می شود.

اکسیداسیون فرآیندی است که طی آن اکسیژن توسط برگ جذب شده و آن را خشک می کند. با بخار یا بو دادن، رنگ سبز برگ حفظ می شود که باعث می شود طعم چای سبز بسیار ملایم تر از چای سیاه شود.

آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز نقش مهمی در افزایش سلامت پوست صورت دارند.

تانن و کافئین موجود در چای سبز برای درمان سیاهی دور چشم مفید می باشند.

ماسک چای سبز برای دور چشم

 

تفاله های چای سبز را لای دستمال کاغذی بگذارید یا چای سبز کیسه ای دم کرده را بر روی نقاط پف کرده و سیاهی دور چشم بگذارید، بگذارید 15 – 20 دقیقه بماند و سپس صورت را با آب سرد بشویید.

شما همچنین می توانید چای سبز را دم کنید و پد های پنبه ای را در آن فرو کنید و برای دور چشم استفاده کنید، بگذارید 20 دقیقه بماند و سپس با آب سرد خوب بشویید.

100 گرم برگ چای سبز و نیم لیتر آب را مخلوط کنید و آن را به مدت 30 تا 40 دقیقه در دمای اتاق بگذارید، شما می توانید از این مخلوط برای درمان آکنه و جوش صورت استفاده کنید.

همچنین برگ چای سبز می تواند به عنوان یک لایه بردار ملایم برای درمان آکنه و جوش عمل کند.

ماسک چای سبز برای جوش صورت

 

ماسک چای سبز و ماست : 3 قاشق چای خوری ماست را با 1 قاشق چایخوری از برگ چای سبز ترکیب کرده و به آرامی بر روی صورت خود ماساژ دهید، بگذارید 5 دقیقه بماند و سپس با آب سرد بشویید.

ماسک چای سبز و لیمو ترش و زردچوبه :  قاشق غذا خوری چای سبز دم کرده را با آب نصف لیموترش تازه و مقداری پودر زردچوبه ترکیب کنید و آن را خوب بر روی پوست صورت بمالید، بگذارید 15 دقیقه بماند و سپس با آب سرد بشویید.

خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز می تواند پیری پوست یا علائم آن مانند چین و چروک پوست را کاهش دهند.

ماسک برگ چای سبز برای پوست

 

ماسک چای سبز و عسل : 1 قاشق غذا خوری برگ های چای سبز را با 1 قاشق غذا خوری جوش شیرین و 1 قاشق غذا خوری عسل ترکیب کنید و آن را بر روی پوست صورت بمالید، بگذارید 20 دقیقه بماند و سپس با آب سرد خوب بشویید.

جوش شیرین موجود در این ماسک صورت سلول های مرده پوست را از بین می برد و عسل هم به عنوان مرطوب کننده پوست عمل کرده و باعث سفت شدن و جوان سازی پوست صورت می شود.

چای سبز به عنوان یک کرم ضد آفتاب طبیعی عمل می کند.

کرم ضد آفتاب چای سبز؛ دو فنجان آب را با نیم فنجان برگ چای سبز به مدت 5 تا 10 دقیقه بر روی حرارت متوسط ​​بگذارید، برگ ها را جدا کرده و بگدارید تا در دمای اتاق سرد شود. مقدار کمی از محلول را روی پنبه بمالید و صورت را با آن تمیز کنید.

چای سبز به عنوان یک نرم کننده و مرطوب کننده طبیعی پوست صورت شناخته می شود.

کرم چای سبز

 

30 گرم روغن بادام و 30 گرم روغن نارگیل و 1/4 قاشق چای خوری روغن گل رز را با هم ترکیب کنید، چای سبز خشک را به روغن ها اضافه کرده و بگذارید به مدت 15 دقیقه حرارت ببیند تا خوب با هم ترکیب شوند، همه مواد را در مخلوط کن بریزید و خوب با هم مخلوط کنید.

کرم چای سبز شما آماده است، آن را در ظرفی بریزید و در دمای اتاق در جای تاریک نگهداری کنید.

چای سبز برای موها نیز مفید است. آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز باعث بهبود سلامت پوست سر و در نتیجه تقویت مو می شوند.

چای سبز حاوی پلی فنول ها و ویتامین های E و C است که برای و طاسی مفید می باشد، چای سبز همچنین به منظور تحریک رشد مو و نرم شدن مو استفاده می شود.

3 تا 4 کیسه چای سبز را در نیم لیتر آب بجوشانید و از محلول به دست آمده برای شستشوی موی سر استفاده کنید.

هنوز گزارشی از مضرات نوشیدن چای سبز در دوران بارداری و شیردهی گزارش نشده با این حال، نباید بیش از حد چای سبز بنوشید.

آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز برای جلوگیری از آسیب سلولی، بیماری های قلبی، فشار خون بالا یا پره اکلامپسی و دیابت بارداری مفید هستند.

نوشیدن چای سبز می تواند از جذب اسید فولیک در طی 12 هفته اول حاملگی جلوگیری کند. همچنین چای سبز در دوران بارداری از مشکلات گوارشی و یبوست پیشگیری می کند.

توجه : چای سبر حاوی کافئین می باشد که از جفت عبور می کند و می تواند جریان خونی را که به جنین منتقل می شود، همچنین سطوح بالای کافئین باعث سقط جنین، زایمان زودرس و تولد نوزاد کم وزن می شود.

پیش از مصرف هر گونه چای و دمنوش حتما با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف چای سبز می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، فشار خون بالا، سکته مغزی و سرطان پوست و پروستات را در مردان کاهش دهد.

تخقیقات مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، نشان می دهد که پلی فنولها و به ویژه کاتچین های موجود در چای سبز  سوخت و ساز بدن را افزایش داده و باعث افزایش چربی سوزی می شوند.

همچنین مواد شیمیایی فعال در چای سبز باعث کاهش اشتها می شوند و می توانند به لاغری و کاهش وزن افراد کمک کنند.

چای سبز همچنین می تواند باعث فعالیت برخی از هورمون های موثر در چربی سوزی شود، همچنین چای سبز چربی سوزی در طول تمرینات ورزشی را افزایش می دهد.

ترکیب چای سبز و لیموترش باعث کاهش اشتها و کاهش چربی شکم می شود.

نوشیدن دمنوش چای سبز، زنجبیل و دارچین صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از غذا می تواند باعث کاهش اشتها شود و به لاغری و کاهش وزن کمک کند.

طرز تهیه دمنوش چای سبز و زنجبیل و دارچین

 

یک لیتر آب را با یک قاشق چای خوری زنجبیل و یک قاشق چای خوری دارچین به مدت پنج دقیقه بجوشانید، سپس دو قاشق چای خوری برگ چای سبز را به آن اضافه کنید و بگذارید پنج دقیقه بماند تا دم بکشد، دمنوش شما آماده است آن را در ظرفی بریزید و در طول روز استفاده کنید.

برای شیرین کردن این دمنوش می توانید از عسل یا شیرین کننده ی طبیعی استویا استفاده کنید.

مواد لازم برای تهیه اسموتی چای سبز

 

طرز تهیه اسموتی چای سبز

 

آب را به جوش آورده و روی کیسه های چای سبز بریزید و بگذارید 4 دقیقه بماند تا دم بکشد. این چای را یک شب در یخچال بگذارید و صبح روز بعد با زغال اخته، یخ، ماست، بادام و کتان در مخلوط کن بریزید و خوب ترکیب کنید تا ماده ای صاف به دست آید.

اسموتی چای سبز شما آماده است می توانید آن را به عنوان صبحانه میل کنید

چای سبز حاوی آنتی اکسیدان های فلاوان 3 و آنتوسیانیدین می باشد که به کاهش کلسترول و فشار خون بالا کمک کرده و برای پیشگیری و درمان بیماری های قلبی و عروق مفید می باشد.

مطالعات نشان داده که چای سبز به تنظیم قند خون افراد دیابتی کمک می کند.

مصرف چای سبز می تواند به درمان سرماخوردگی، تب و آنفلونزا کمک کند.

آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز می توانند خطر ابتلا به انواع سرطان پستان، پروستات و کولورکتال را کاهش دهند.

توجه داشته باشید که از اضافه کردن شیر به چای سبز خودداری کنید زیرا می تواند مقدار آنتی اکسیدان های آن را کاهش دهد.

آنتی اکسیدان های چای سبز می توانند برای هضم غذا، سلامتی معده و دستگاه گوارش مفید باشد.

پزشکان برای درمان کم کاری تیروئید معمولا لووتیروکسین را تجویز می کنند تا سطح هورمون تیروئید را افزایش دهندو تحقیقات نشان داده که کاتچین موجود در چای سبز می تواند بر عملکرد تیروئید اثر بگذارد و فعالیت هورمون های تیروئید را افزایش دهد.

اگر داروهای تیروئید مصرف می کنید، با پزشک خود صحبت کنید که آیا می توانید چای سبز بنوشید یا نه.

مطالعات نشان داده که چای سبز بهداشت دهان و دندان را بهبود بخشیده و از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.

کاتچین های موجود در چای سبز می توانند برای افزایش چربی سوزی در بدنسازی مفید هستند، یک مطالعه نشان داده که بدنسازانی که برای 12 هفته چای سبز مصرف کردند کاهش قابل توجهی در سطح چربی بدن و دور کمر پیدا می کنند.

نوشیدن چای سبز برای جلوگیری و درمان افسردگی، استرس و اضطراب مفید می باشد.

پماد چای سبز می تواند به درمان زگیل تناسلی کمک کند.

قرص چای سبز حاوی عصاره برگ چای سبز می باشد، خبر خوب این است که محققان دریافتند که آنتی اکسیدان های موجود در قرص چای سبز به همان اندازه نوشیدن یک لیوان چای سبز موثر هستند.

اگر می خواهید قرص چای سبز بخورید تا بتوانید کاتچین بیشتری دریافت کنید و سریع تر لاغر شوید بهتر است بدانید که نوشیدن چای سبز تازه اثر بیشتری دارد.

برای دم کردن چای سبز بهتر است از آب داغ با دمای حداکثر 80 درجه استفاده کنید تا طعم دلچسب تری به دست آورید.

هنگامی که آب داخل قوری به اندازه کافی داغ شد به دو روش می توانید چای سبز را درست کنید.

1 – برگ های خشک چای سبز را داخل قوری ریخته و بگذارید 3-4 دقیقه دم بکشد.

2 – به مقدار مورد نیاز برگ خشک چای سبز را داخل ظرف دیگری ریخته، آب داغ را روی آنها بریزید و بگذارید 3-4 دقیقه دم بکشد.

شما می توانید برای شیرین شدن چای سبز از عسل استفاده کنید. بهتر است چای سبز را در قوری پیرکس دم کنید چون تانن موجود در چای سبز با آهن قوری استیل رسوب می دهد.

در برخی از افراد، چای سبز می تواند ناراحتی معده و یبوست ایجاد کند.

علاوه بر این مصرف چای سبز ممکن است با تشدید کم خونی، اضطراب، ضربان قلب نامنظم، اسهال، پوکی استخوان و تشدید بیماری کبدی مرتبط باشد.

چای سیاه نام یک نوشیدنی محبوب در جهان است که از دم کردن برگ ها، جوانه‌ ها یا شاخه‌ های فرآوری شده بوته گیاه چای به دست می آید.

چای سیاه (به انگلیسی Black tea) برای درمان کلسترول خون بالا، اسهال، پوسیدگی دندان، مشکلات گوارشی، گردش خون ضعیف، فشار خون بالا و آسم مفید می باشد.

چای یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها و چای سیاه یکی از پرطرفدار ترین انواع چای می باشد.

در مرحله پردازش چای سیاه تخمیر و اکسید شده و رنگ و عطر و طعم قوی تر و تلخ‌ تر می شود. شما می توانید زنجبیل، دارچین، هل و لیمو را به چای سیاه اضافه کنید تا طعم بهتری پیدا کند.

چای سیاه می تواند به عنوان یک روش طبیعی برای درمان آفتاب سوختگی استفاده شود.

چای سیاه کیسه ای یا تفاله های چای سیاه را بر روی آفتاب سوختگی بگذارید تا درد و قرمزی ناشی از آفتاب سوختگی را درمان کند.

کافئین موجود در چای سیاه باعث کاهش رگ های خونی زیر پوست و درمان پف و سیاهی دور چشم می شود.

تانن های موجود در چای سیاه برای درمان خارش و حساسیت پوست پس از اصلاح مفید هستند.

ماسک چای سیاه برای پوست

 

چای سیاه کیسه ای یا تفاله های چای سیاه را بر روی پوست بگذارید تا خارش را درمان کند.

آنتی اکسیدان ها و کافئین موجود در چای سیاه می تواند برای رفع سفیدی مو مورد استفاده قرار گیرد.

ماسک چای سیاه برای سفیدی مو

 

دو قاشق غذاخوری برگ چای سیاه را در آب جوش بریزید و بگذارید تا سرد شود، آن را از صافی رد کنید و بر روی مو بمالید بعد از تقریبا یک ساعت چای را با آب سرد شستشو دهید.

اگر شما به دنبال یک جایگزین طبیعی برای رنگ مو های شیمیایی هستید می توانید از چای سیاه استفاده کنید.

ماسک چای سیاه برای رنگ مو

 

حنا را با چای سیاه ترکیب کنید و آنرا روی موی خود بمالید، بگذارید 1-2 ساعت بماند و سپس بشویید، موهای شما رنگ تیره و جذابی پیدا می کنند.

مصرف روزانه چای سیاه می تواند به سم زدایی کبد و درمان کبد چرب کمک کند. یک تحقیق نشان داده که کافئین موجود در چای سیاه برای سلامت کبد مفید بوده و احتمال بیماری هایی مانند هپاتیت را کاهش می دهد.

تحقیقات نشان داده که مصرف چای سیاه به افزایش چربی سوزی و لاغری و کاهش وزن کمک می کند.

فلاونوئید ها به ویژه کاتچین های موجود در چای سیاه باعث افزایش دفع چربی از بدن شده و به لاغری و کاهش وزن کمک می کند.

کافئین موجو در چای سیاه متابولیسم بدن را افزایش می دهد و با افزایش چربی سوزی به لاغری و کاهش وزن افراد کمک می کند.

تحقیقات نشان داده افرادی که چای سیاه استفاده می کنند چربی شکمی در آن ها کم تر می باشد.

تحقیقات عوارض خاصی برای مصرف چای سیاه در زنان باردار نشان نمی دهد اما بهتر است که در دوران حاملگی مصرف کافئین را کاهش دهید، چای سیاه یک دیورتیک طبیعی است و میزان ادرار را افزایش می دهد و همچنین می تواند باعث مشکلات خواب و افزایش فشار خون در دوران بارداری شود.

تحقیقات نشان داده افرادی که چای سیاه مصرف می کنند خطر ابتلا به دیابت نوع دو در آن ها کاهش می یابد.

چای سیاه برای درمان خارش و عفونت چشم مفید می باشد.

یک چای سیاه کیسه ای را در آب ولرم فرو کنید و آن را بر روی چشمی که دچار عفونت و خارش شده قرار دهید. بگذارید برای 5 تا 10 دقیقه روی چشم بماند و سپس آن را از روی چشم بردارید شما حتی می تواند یک قطره چای سیاه را در چشم آلوده بچکانید.

مقادیر بالای تانن های موجود در چای سیاه برای درمان اختلالات روده ای مفید بوده و به درمان یبوست و اسهال کمک می کند.

بر اساس یک مطالعه انجام شده توسط انجمن قلب آمریکا در نیواورلئان، افرادی که چای سیاه مصرف می کنند، سطح کلسترول بد آنها کاهش می یابد و در نتیجه خطر سکته قلبی و حملات قلبی در این افراد کاهش می یابد.

تانن موجود در چای سیاه دارای خواص ضد التهابی بوده و برای درمان معده درد و سلامت دستگاه گوارش مفید می باشد.

تئوفلاوین های موجود در چای سیاه خطر ابتلا به انواع سرطان به ویژه سرطان سینه در زنان را کاهش می دهد.

مطالعات متعدد نشان داده که تانن های موجود در چای سیاه باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و برای درمان سرماخوردگی و آنفلونزا مفید می باشند.

در مطالعه ای که توسط دانشگاه استرالیای غربی در سال 2012 انجام شد، چای سیاه فشار خون دیاستولیک و سیستولیک را کاهش می دهد.

اگر دیابت دارید، آگاه باشید که چای سیاه می تواند با داروهای شما تداخل ایجاد کند. چای سیاه احتمال کم خونی را افزایش می دهد. نوشیدن چای سیاه بلافاصله پس از غذا ممکن است در هضم غذا تداخل ایجاد کند.

توجه داشته باشید که دم کشیدن چای سیاه نباید از 3 دقیقه بیشتر طول بکشد چون عناصر سمی موجود در آن آزاد می شوند که برای سلامتی مضر می باشند.

طبع چای سیاه سرد است. چای سیاه غنی از انواع آنتی اکسیدان های پلی فنول و کاتچین و همچنین کافئین می باشد، همچنین ترکیبات تیفلاوین ها و تارو بیگینین ها به فراوانی در چای سیاه یافت می شوند.

شما می توانید چای سیاه را برای تهیه انواع دمنوش چای سیاه و زنجبیل، چای سیاه و دارچین، چای سیاه و وانیل و همچنین نوشیدنی چای سیاه و شیر استفاده کنید.

چای سفید (به انگلیسی : White tea) بیش از هزاران سال است در طب سنتی چینی کاربرد دارویی دارد. این چای شگفت انگیز معمولا در نور خورشید به صورت طبیعی خشک می شود و غنی ترین چای جهان از نظر دارا بودن آنتی اکسیدان می باشد که تقریبا 3 برابر چای سبز دارای ترکیبات پلی فلون ها می باشد.

چای سفید در واقع جوانه های گیاه چای (برگ های جوان قبل از باز شدن) هستند که به طور طبیعی در زیر نور آفتاب خشک شده و دچار کمترین اکسایش می شوند و کمترین میزان کافئین را در بین انواع چای دارند.

چای سفید برای داشتن پوست سالم و جوان مفید می باشد، این چای به دلیل خواص آنتی اکسیدانی زیادی که دارد به بهبود سریع آسیب های پوستی کمک کرده و همچنین از پوست در برابر اثرات نور ماورا بنفش محافظت می کند.

چای سفید به درمان پسوریازیس و اگزما کمک می کند و با توجه به محتوای فنول تقویت کننده الاستین و کلاژن است و باعث جلوگیری از چین و چروک پوست صورت می شود.

بر اساس یک مطالعه انجام شده در دانشگاه کینگستون لندن، چای سفید دارای خواص ضد عفونی کننده و آنتی اکسیدانی است که می تواند به درمان آکنه و جوش صورت کمک کند.

شما می توانید از چای سفید به صورت موضعی برای درمان جوش و آکنه استفاده کنید؛ توپ پنبه ای را به محلول چای سفید آغشته کنید و بر روی صورت بمالید، بگذارید تا خشک شود و بعد با آب سرد بشویید.

آنتی اکسیدان های موجود در چای سفید خواص ضد التهابی دارند که باعث کاهش شوره سر می شود.

آنتی اکسیدان های چای سبز همچنین می توانند به درمان ریزش مو کمک کرده و باعث تقویت و افزایش رشد مو شوند.

تحقیقات نشان داده که چای سفید با افزایش چربی سوزی و جلوگیری از ایجاد سلول های چربی باعث لاغری و کاهش وزن می شود. کاتچین هایی که در چای سفید یافت می شوند می توانند کاهش وزن را افزایش داده و از چاقی جلوگیری کنند.

چای سفید باعث کاهش اشتها شده و جذب چربی را کاهش می دهد از این دو طریق می تواند باعث کاهش وزن شود.

چای سفید حاوی آنتی اکسیدان هایی است که از آسیب های زنان باردار و جنین در دوران بارداری جلوگیری می کند.

مطالعات نشان داده که عصاره چای سفید می تواند کیفیت اسپرم را بهبود ببخشد و برای سلامت تولید مثل و باروری مردان مفید می باشد.

نوشیدن چای سفید به دلیل وجود کافئین موجب افزایش میزان انرژی و هوشیاری در طول روز می‌شود و تمرکز در نوزادان و کودکان را زیاد می‌کند.

کاتچین های موجود در چای سفید باعث افزایش سم زدایی کبد شده و برای درمان کبد چرب و پیشگیری از ابتلا به هپاتیت B مفید می باشد.

کاتچین های موجود در چای سفید می توانند به درمان سنگ کلیه در انسان کمک کنند.

تحقیقات نشان داده که مصرف چای سفید باعث افزایش ترشح انسولین شده و به کاهش سطح گلوکز خون کمک می کند، همچنین چای سفید علائم دیابت از جمله تشنگی بیش از حد را درمان می کند.

تحقیقات نشان داده که آنتی اکسیدان های موجود در چای سفید باعث آپوپتوز (مرگ سلولی) سلول های سرطانی شده و برای پیشگیری و درمان انواع سرطان ها به ویژه سرطان ریه مفید هستند.

مصرف چای سفید برای پیشگیری و درمان آنفولانزا و سرماخوردگی مفید می باشد.

چای سفید باعث کاهش کلسترول و فشار خون بالا شده، سلامت قلب را بهبود می بخشد و خطر حمله ی قلبی و بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد.

طبع چای سفید سرد و خشک است. چای سفید حاوی تانن ها، فلوراید و فلاونوئیدها مانند کاتچین ها و پلی فنل ها می باشد.

مقادیر بالای فلوراید موجود در چای سفید برای سلامت دندان ها و پیشگیری از پوسیدگی دندان مفید می باشد.

آب را تا دمای 75 تا 85 درجه سانتیگراد داغ کنید و سپس برگ های چای سفید را به آن اضافه کنید و بگذارید که به مدت تقریبا 5 تا 8 دقیقه بماند.

چای سفید آماده نوشیدن است. اگر دوست دارید برای خوش طعم تر شدن چای سفید می توانید چای سفید را با زنجبیل، نعناع، زردچوبه، ریشه قاصدک و رزماری درست کنید.

شایع ترین عوارض جانبی مصرف چای سفید شامل بی خوابی، سرگیجه و ناراحتی های دستگاه گوارش است.

استفاده موضعی از عصاره چای سفید ممکن است موجب تحریک پوست شود. زیاده روی در مصرف چای سفید جذب آهن را کاهش داده و باعث کم خونی فقر آهن می شود.

منابع : organicfacts – medicalnewstoday – organicfacts – draxe –  draxe – healthline

0 سامان حبیبی فواید،علائم،خواص آگوست 3, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *