مضرات قنداق كردن نوزاد

مضرات قنداق كردن نوزاد
مضرات قنداق كردن نوزاد


اصطلاح قنداق کردن به پیچیدن نوزاد در پارچه اطلاق می شود. جنس این پارچه می تواند مختلف باشد. در قنداق کردن امکان حرکت آزادانه دست و پای نوزاد تا حدی از او گرفته می شود.
مضرات قنداق كردن نوزاد

قنداق کردن به نوزاد این امکان را می دهد که احساس امنیت بیشتری کند، همانند امنیتی که در درون رحم مادر داشته است، زیرا نوزد کنترل دست های خود را ندارد و مدام آنها را حرکت می دهد و امکان آسیب رساندن به چشم و صورت او وجود دارد.

 

برای مثال اگر نوزادی با دست باز بخوابد، امکان بیدار شدن ناگهانی او بر اثر حرکات دست او و آسیب رساندن به صورتش وجود دارد. علاوه بر آن، قنداق کردن نوزاد این امکان را به والدین و اطرافیان او می دهد تا راحت تر او را در آغوش بگیرند و کنترل سر و بدن او را داشته باشند.

 

قنداق کردن نوزاد امری چالش برانگیز است، زیرا هم نکات منفی و هم نکات مثبت دارد که والدین باید از هردوی این نکات، آگاهی کامل داشته باشند.

 

معایب قنداق کردن

1- احتمال خفگی نوزاد: طبق آمار مشخص شده است بسیاری از نوزادانی که قنداق می شوند، در اثر غفلت والدین به سندرم مرگ ناگهانی دچار می شوند، زیرا دراثر قنداق کردن نوزاد با پتوی نرم، سر نوزاد به علت کوچک بودن به داخل پتو رفته و احتنال خفه شدن برای او وجود دارد. این خطر معمولا در هنگام حرکت دادن نوزاد قنداق شده وجود دارد. نوزاد قدرت نفس کشیدن قوی را ندارد. بنابراین هنگام حرکت در داخل پتو، احتمال خفه شدن او وجود دارد.

 

2- گرم شدن بیش از حد نوزاد: نوزاد هنگامی که بدنیا می آید، باید گرم نگه داشته شود، زیرا هنوز قدرت گرم نگه داشتن بدن خود را ندارد. بنابراین قنداق کردن نوزاد در هفته اول، به گرم نگه داشتن او کمک می کند، اما اگر نوزاد در فصل گرم سال بدنیا بیاید، خطر گرم شدن بیش از حد او وجود دارد. گرم شدن بیش از حد بدن در روزهای گرم سال خطرناک است، زیرا در روزهای اول زندگی، احتمال زرد شدن نوزاد به علت تغذیه با شیر مادر وجود دارد که گرم شدن بیش از حد او سبب تعریق و از دست رفتن آب بدن می شود و احتمال زردی نوزاد بالا می رود.


یکی از راه ها برای بررسی دمای بدن نوزاد، چک کردن دمای قفسه سینه نوزاد می باشد . اگر دمای بدن او بالا برود، باید میزان لباس او کاهش پیدا کند. همچنین توصیه می شود در مواقعی که نوزاد تب دارد، از قنداق کردن او پرهیز شود .


 

3- کشیده شدن بیش از حد دست و پای نوزاد: اگر فردی که قصد قنداق کردن نوزاد را دارد، به تحرک کافی او در قنداق توجه نداشته باشد و طرز برخورد صحیح با حرکت مدام دست و پای نوزاد را نداند، ممکن است به نوزاد آسیب برساند و سبب رگ به رگ شدن و یا کشیدگی عضلات نوزاد شود. بنابراین به مادرانی که به تازگی صاحب نوزاد شده اند توصیه می شود آموزش کافی را در این خصوص ببینند .

 

مزیت های قنداق کردن مطمئن

اصطلاح قنداق کردن به پیچیدن نوزاد در پارچه اطلاق می شود. جنس این پارچه می تواند مختلف باشد. در قنداق کردن امکان حرکت آزادانه دست و پای نوزاد تا حدی از او گرفته می شود. در قنداق کردن مطمئن، سر نوزاد از چانه به بالا قابل مشاهده است و بینی و دهان او آزاد است و نفس کشیدن نوزاد به راحتی انجام می گیرد.

 

1- کاهش گریه نوزاد سبب آرامش او و والدینش خواهد شد. همچنین والدین نوزاد سبب احساس نزدیکی بیشتری با نوزاد خود می کنند، زیرا می توانند به راحتی نوزاد را در آغوش بگیرند.

 

2- محیطی شبیه رحم مادر: گرمای ناشی از قنداق، آرامش نوزاد در رحم مادر را برایش تداعی می کند و تا حدی زندگی خارج از رحمی او را آسان می کند.

 

3- گرم کردن نوزاد: قنداق کردن نوزاد به خصوص در فصول سرد سال، باعث گرم نگه داشتن او می شود. البته نباید دمای بدن نوزاد بالاتر از حد طبیعی برود.

چگونه نوزاد را به شکل صحیح قنداق کنیم:

– پس از انتخاب صحیح پارچه و یا پتوی مناسب، آن را به شکل مربع بزرگ درآورید  و بر روی زمین پهن کنید.

 

– گوشه ای از این مربع بزرگ را از بالا به سمت پایین انتقال دهید.

 

– سر نوزاد را بر روی گوشه تاشده قرار دهید و نوزاد را به حالت درازکش بر روی پارچه قرار دهید.

 

– سمت راست پتو را یک تا زده و سپس بر روی نوزاد قرار دهید به طوری که دست راست نوزاد را در بربگیرد.

 

– سمت چپ پتو را نیز به همین شکل انجام دهید.

مضرات قنداق كردن نوزاد

 

– توجه داشته باشید که سر و صورت نوزاد پس از قنداق کردن بیرون بماند و نوزاد درون قنداق احساس راحتی کند، یعنی نه خیلی محکم آن را بسته باشید که هیچ گونه حرکتی نداشته باشد و نه خیلی شل ببندید که به راحتی دست های او بیرون بیاید .

 

برای قنداق کردن نوزاد، بدون آنکه سبب بیش از حد گرم شود، باید نکاتی را رعایت کنیم:

– جنس پارچه قنداق، باید حتی المقدور نخی باشد. پارچه های سنگین (مانند پشم) نه تنها سبب گرم شدن بیش از حد نوزاد می شود، بلکه درون آن احساس آرامش نمی کند.

 

– هنگامی که نوزاد را قنداق کردیم، نباید دمای اتاق را بالا ببریم.

 

– اگر نوزاد تب دارد و یا عفونتی وارد بدن او شده است، نباید او را قنداق کنیم.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان


مطالب مرتبط:

قنداق کردن نوزاد اشتباه است

نوزادان را قنداق نکنید
خانه

موبایل

قنداق کردن نوزادان به منظور آرام نگه‌داشتن آنها شیوه‌ای است که از سال‌ها پیش رواج داشته و بنا بر پژوهش‌های جدید ممکن است برای سلامت نوزاد خطرناک باشد.متخصصان با انتشار نتایج پژوهش‌شان در نشریه بیماری‌های کودکان، زنگ خطری را برای والدین به صدا درآورده‌اند. محققان آمریکایی به این والدین هشدار داده‌اند: «ما این روزها شاهد رواج شیوه قنداق کردن نوزادان هستیم، زیرا این کار باعث آرام‌شدن کودک، کاهش گریه‌های شدید و تسکین کولیک‌های نوزادی و همچنین باعث خواب راحت‌تر نوزاد می‌شود.

مضرات قنداق كردن نوزاد

 

در حال حاضر، حدود ۹۰ درصد از کودکان آمریکای شمالی در ماه‌های اولیه زندگی خود قنداق می‌شوند، اما این شیوه قدیمی باعث بروز مشکلات متعددی برای شیرخوارها خواهد شد؛ فشردن پاها مانع از حرکت می‌شود و در این میان مفاصل ران هستند که بیشتر از سایر اعضا در معرض خطر قرار می‌گیرند.»قنداق آزادحرکت در تمام جهت‌ها در رشد طبیعی مفاصل نقش دارد و باعث می‌شود سر استخوان بدرستی در حفره استخوانی و غضروفی جای بگیرد؛ در نتیجه مانع از بروز دررفتگی استخوانی و عوارض دیگر در سال‌های آینده خواهد شد. در شرایطی که یک پنجم کودکان با نوعی ناهنجاری در ران متولد می‌شوند، قنداق محکم در طولانی‌مدت باعث تثبیت این قبیل​ ناهنجاری‌ها خواهد شد.بنابر اعلام پرفسور نیکلاس کلارک، سرپرست گروه پژوهشی، با اجرای برنامه‌ای در ژاپن که مادربزرگ‌ها را به آزادتر بستن قنداق نوزادان تشویق می‌کرد، شاهد کاهش قابل‌ملاحظه‌ای از دررفتگی‌های ران در کودکی و نوجوانی بودند.بنابراین متخصصان توصیه می‌کنند در صورت اصرار والدین، قنداق آزادتر بسته شود تا نوزاد بتواند براحتی به هر طرف حرکت کند. جان مونرو، از کالج سلطنتی میدوایوز، نیز در مصاحبه‌ای تصریح کرد: «ما به والدین توصیه می‌کنیم ​قنداق را به‌طور کلی کنار بگذارند؛ اما اگر می‌خواهند بر اساس سنت‌هایشان عمل کرده ، باید توصیه‌های ما را جدی بگیرند و امنیت کودک‌شان را فراهم کنند.»منبع:روزنامه جام جم


تازه مادران بخوانند

تور ویژه مشهد // قیمت مناسب-*-

شماره موبایلتان را نام خودتان بگذارید 0912sara

خانه ایی مدرن و شیک داشته باشید

باز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .

بد نیست بدانیم که واقعا قنداق چیست و چرا نوزادان را قنداق میکنند ؟  یکی از رسوم قدیمی ایرانی ها، قنداق کردن نوزاد است و معمول ترین روش آن، به گونه ای است که پاها و دست های نوزاد بسیار محکم بسته میشود. تحقیقات زیادی انجام شده است که نشان می دهد قنداق کردن، گریه نوزاد را کم میکند و نوزاد خواب بهتری را تجربه می کند. به همین دلیل در بسیاری از کتاب های نگهداری نوزاد و یا از زبان پزشکان کودک بیان شده که قنداق کردن خوب است.

مزایای قنداق کردن:

معایب قنداق کردن : 

مضرات قنداق كردن نوزاد

شما نباید تمام شبانه روز، نوزاد را قنداق کنید. کودکان باید بتوانند روزانه مدت زمانی را آزاد باشند و دست و پای خود را تکان دهند. از سه ماهگی به بعد هم که اکثر کودکان سعی میکنند اشیاء اطراف خود را با دست بگیرند و دیگر در قنداق بند نخواهند شد.

نکات مهم در قنداق کردن :

اگر اصول قنداق را رعایت کنید، می تواند گفت این کار ایرادی ندارد . به شرطی که پاها را محکم نبندید تا نوزاد شما بتواند کمی پاهایش را حرکت دهد. همچنین مراقب باشید که نوزادتان حتما و حتما به پشت خوابیده باشد. برای یادگیری چیزهای بیشتر، در فیسبوک نی نی کده عضو شوید و یا در اینستگرام با اکانت ninikadeh ما را فالو کنید.

خيلي سايت خوبيه اززحمتاتتون كمال تشكررادارم

مطالب بسیار مفید هستند

خیلی جالبه منو از نگرانی قنداق کردن نوزادم در اوردین چون مامانم منو مجبور به قنداق بچه م کرده

سلام پسر من امروز چهل روزش روزا خیلی خوب میخوابه شبا هر نیم. ساعت یا ۴۵ دقیقه بیدار میشه من شبا شاید دو ساعت هم خواب نداشته باشم گریه نمیکنه فقط نق میزنه اگه توجه نکنیم گریه میکنه

به نظرمن شبها چراغ اصلا روشن نکن روزها کاملا روشن باشه

اگه خودتو مثل کودک توی پارچه بپیچند چه حالی داری قنداق ممنوع جدی بگیرین

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید

استفاده شما از این سایت به منزله پذیرش قوانین نینی کده است
: مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی دارند و توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
تماس با نی نی کده

© کلیه حقوق این سایت متعلق به سایت نی نی کده میباشد . کپی طرح سایت جرم محسوب شده و پیگیری قضایی خواهد داشت. کپی برداری از مقالات جهت استفاده تجاری، بدون هماهنگی با مدیران سایت ممنوع بوده و دزدی محتوای معنوی تلقی می گردد.

کپی بخشی از مطالب سایت (و نه کل مطلب) جهت رفرنس دادن، فقط با قراردادن لینک مستقیم به سایت نی نی کده مجاز است. طراحی توسط ماکرومدیا

دمای مناسب اتاق نوزاد چقدر
است؟،حرارت اتاق نوزاد،مراقبتهای نوزاد،قنداق کردن بچه،قنداق کردن نوزاد،قنداغ کردن
نوزادان،ضرر قنداق،نوزاد چه غذاهایی نباید بخورد،تغذیه نوزادان،مادران چه غذاهایی
به کودک بدهند،بند ناف نوزاد،عفونت بند ناف نوزاد،نکاتی در مورد بند ناف
نوزاد،جلوگیری از سوختگی پای نوزاد،غذاهای کمکی برای نوزاد،نوزادان تا 6 ماه،
نوزادان تا 12 ماه،علل گریه نوزاد،فواید
یا ضرر قنداق نوزاد چیست،قطره مولتي ويتامين برای نوزادان،

کلمات کلیدیkeywords:قنداق
نوزاد،مادر،مادران شیرده،مراقبت از نوزاد،تغذیه نوزاد،دمای اتاق،نوزادان،قنداق
کردن،

دانستنیهای مفید برای مادران
درمورد نوزادان و کودکان

 www.zibaweb.com
 زیبا وب ،سایت مفید برای
خانواده های
ایرانی


گرد آوری حمید رضا ترکمندی سایت زیباوب

مضرات قنداق كردن نوزاد

 


 

مراقبتهاي دوره نوزادي


 

 حرارت اتاق نوزاد را بين 18تا20 درجه بيشتر
نباشد ، نوزاد را در سرما قرار ندهيد و بيش از اندازه نيز نپوشانيد . لباس نوزاد
بايستي سبك و گشاد و راحت باشد . از قنداق كردن نوزاد كه يك عمل غيربهداشتي و زيان
آور است بپرهيزيد و از قنداق كردن نوزاد حتي بمدت كوتاه خودداري كنيد

حمام كردن روزانه نوزاد با داشتن بند ناف نه تنها
اشكالي ندارد بلكه مفيد است . از بدو تولد نوزاد بايستي حداقل يك روز در ميان حمام
داده شود و تمام بدن نوزاد را با آب و صابون و يا شامپوي مناسب شستشو داد . حمام
دادن نوزاد بهيچوجه اثر سوء روي ناف نوزاد و محل ختنه نداشته بلكه شستشوي ناف با آب
و صابون از بروز عفونت جلوگيري مي نمايد.

حتما ناف نوزاد را با الكل يده پانسمان و با كاز
استريل بپوشانيد . روزي جند بار ناف نوزاد را با الكل و يا بتادين تميز نمائيد و پس
از افتادن ناف ، محل بندناف را با الكل و يا بتادين تميز كنيد
به هيچ وجه به چشم نوزاد دست نزنيد ، اگر ترشحي نشان مي دهد به پزشك مراجعه كنيد

در موقع گرفتگي بيني به هيچ وجه از شير و سنجاق استفاده نكنيد ، كمي سرم فيزيولوزيك
، نرمال سالين ، داخل بيني او بچكانيد

براي جلوگيري از سوختگي پاي نوزاد نخاطر ادرا و مدفوع
او را زود به زود عوض نمايي و در صورت ابتلا از پودر استفاده نكنيد ، پاي نوزاد را
با آب و صابون بشوئيد و خشك كنيد سپس با پماد آ+د چرب نمائيد

هر گريه نوزاد بخاطر گرسنگي نيست ، در صورت تداوم
گريه حتما به پزشك مراجعه كنيد

.
وجود ترشحات بيرنگ يا خون آلوده در قسمت تناسلي نوزاد
دختر طبيعي است
در صورت مشاهده مواردي نظير : زردي ، اسهال ، بيحالي ، بدنفس كشيدن و استفارغ مكرر
، خوب شير نخوردن ، تب ، سرفه ، جوشهاي چركي ، ترشح از ناف و تشنج و حركات غيرطبيعي
در نوزاد هر چه سريعتر به پزشك و يا مركز بهداشتي مراجعه كنيد
زردي در نوزادان موجب ضايعات جبران ناپذير سلول مغزي
و عقب ماندگي عقلاني مي شود . در هفته هاي اول تولد بايستي دقيقا مراقب زردي در
نوزاد بود . شروع زردي بيشتر در سفيدي چشم كودك بروز مي كند و در تنه گسترش پيدا مي
كند ، بمجرد مشاهده زردي بدون فوت وقت در هر زمان از شبانه روز مراجعه نمايد . اين
مسئله اورژانس و فوريت دارد . هرچه زردي زودتر تشخيص داده شود درمان سبكتر و راحتتر
است . در موارد خفيف شايد نياز به بستري و قرار گرفتن در زير نور مخصوص باشد و در
موارد شديد تعويض خون حتما بايد انجام گيرد . از بكار بردن پيشنهاد اطرافيان در
مورد استفاده از شيرخشت و يا نور مهتابي و …و نظاير آن خودداري كنيد . بكار بردن
اين روشها به قيمت سلامت نوزاد تمام مي شود

توجه داشته باشيد كه نوزاداني كه با شير مادر تغذيه ميشوند
دفعات اجابت مزاجشان بيشتر است ولي حجم مدفوع آنها كم ، رنگ آن زرد و احيانا
كف آلود و گاهي سبز است ، آن را با اسهال اشتباه نكنيد
خوردن مايعات زياد توسط مادر و مك زدن پستان مادر بوسيله نوزاد شير را زياد مي كند
و ناراحتي عصبي موجب كم شدن شير مادر ميشود . قرص ضدحاملگي اثر سوء بر روي شير مادر
دارد .
در موقع شير دادن بهداشت شخصي را رعايت كنيد قبل از
شير دادن دستها را بايستي با آب و صابون و نوك سينه ها را با آب ولرم تميز كرد

از بوسيدن زياد نوزاد به خصوص توسط ملاقات كنندگان
جدا خودداري كنيد . ملاقات افراد متعدد كه اغلب ناقل ميكروبهاي مختلف مي باشند با
نوزاد خطر انتقال عفونت را در بر دارد

دود سيگار براي همه كس مضر است و براي شيرخوار
خطرناكتر است ، به هيچ وجه اجازه ندهيد در جايي كه كودكان هستند سيگار كشيده شود.www.zibaweb.com

مشاوره پزشكي با پزشك كودكان دو بار در ماه اول و سپس
ماهي يكبار توصيه مي شود. شيرخوار بايستي در فواصل معين براي معاينه ، بررسي رشد و
تكامل ، دريافت دستورات تغذيه و واكسيناسيون بموقع به متخصص اطفال مراجعه نماييد .
در شش ماه اول هر ماه يك بار ، در شش ماه دوم هر دو ماه يكبار ، در سال دوم هر سه
تا چهار ماه يكبار و بعد از دو سال هر شش ماه يكبار
از بكار بستن توصيه هاي افراد غيرمتخصص و اطرافيان
غيرپزشك در مورد نوزاد جدا خودداري كنيد

واكسن ها را بطور منطم انجام دهيد برنامه واكسيناسيون
را بخوانيد . توصيه مي شود كه واكسيناسيون كودك در يك محل واحد انجام شود

.

شيرخوراني كه از پستان مادر تغذيه مي شوند ، غريزه مكيدن
آنان ارضاء ميشود و معمولا تمايلي به مكيدن پستانك و يا انگشت خود ندارند ، لذا عدم
استفاده از پستانك ارجح است ولي چنانچه شيرخوار شروع بمكيدن انگشت خود نمود بهتر
است به وي پستانك داده شود تا عادت به مكيدن انگشت پيدا نكند

از روز پانزدهم بعد از تولد روزانه 6تا10 قطره مولتي ويتامين
در يك قاشق آب جوشيده خنك شده به نوزاد داده مي شود

در صورتيكه شيرخوار از شير مادر استفاده مي كند نيازي به
نوشيدن آب اضافي ندارد چنانچه بعلت گرمي محيط شيرخوار نياز به آب اضافي
داشته باشد ميتوان آب جوشيده خنك شده بدون قند به شيرخوار داد . تا
يكسالگي بايستي از آب جوشيده خنك شده استفاده شود

از تجويز آب قند زياد يا داروهاي خانگي مثل ترنجبين
يا شيرخشت و غيره به نوزاد بايستي خوداري شود
http://www.koodakan.org/Cnslt/magh/m30.htm

*******************

قنداق کردن نوزاد

هیچگاه کودک را قنداق نکنید . چرا که قنداق کردن کودک سبب ایجاد احتمالات مفصلی
بخصوص مفصل لگن در کودک می شود . قنداق کردن دختر بچه ها خطر ناکتر بوده چرا که خطر
دررفتگی مادرزادی لگن و احتمالات مفصل لگن در دختربچه ها بیشتر است و قنداق کردن
باعث ایجاد اختلال در رشد لگن و بعدها در راه رفتن کودک می شود .
http://www.moms-love.ir/child/clothchild.html

كلينيك دكتر ورشيپ ، فواید یا ضرر قنداق نوزاد چیست
آيا قنداق گرفتن نوزاد خطرناك است ؟ اصلاً چه دليلي دارد كه عده اي از مادران و
پدران براي نوزادان خود قنداق تهيه مي كنند ، آيا بهره گيري ازاين قنداقها خطر
جانبي به دنبال ندارد؟
سالها بود كه قنداق كردن نوزاد را خطرناك مي دانستند اما چندي است كه محققان مي
گويند اولاً نوزادان را بايد روي پشتشان خواباند و روي شكم قراردادن نوزادان خطرناك
است ، ثانياً روش و سنت قديمي قنداق كردن (پيچيدن پارچه دور نوزاد براي محدودكردن
حركات نوزاد) مي تواند جلوي خواب مرگي كودك را بگيرد. در واقع قنداق گرفتن نوزاد
باعث محدودكردن حركت شده وهنگامي كه كودك را به پشت مي خوابانيم احتمال برگشتن روي
شكم كمتر ودرنتيجه احتمال وقوع خواب مرگي كم مي شود.
با وجود تأكيدهاي بسيار زيادي كه دراين زمينه به عمل آمده هنوز ۲۰درصد مردم آمريكا
معتقدند اگربچه را روي شكم بخوابانيد آروغ خواهد زد وراحت تر مي خوابد . اما محققان
اصرار دارند بقبولانند كه بچه هايي كه قنداق مي شوند راحت تر و بهتر مي خوابند.
هنوز رسم قنداق كردن بچه دركشورهايي مانند تركيه، افغانستان و آلباني به چشم مي
خورد. محققان گمان مي كنند كه در قنداق نوزاد احساس امنيت مي كند واز احتمال حركات
ناگهاني وخطرناك كاسته مي شود.
بايد اين نكته بسيار مهم را مدنظر داشت كه منظور از قنداق كردن اين نيست كه چنان
نوزاد را در پارچه اي بپوشانيم كه هيچ حركتي در ناحيه لگن وجود نداشته باشد و يا
تنفس نوزاد دچار اختلال گردد. دانشمندان به بررسي وارزيابي REM (حركت سريع چشم)
وخواب آرام Quiet sleep پرداخته والگوهاي تنفسي نوزاد را به دقت بررسي مي كنند.
اگر بچه را قنداق گرفته باشند ، طول زمان حركات چشم كندتر مي شود. در هرحال نتايج
تحقيقات جديد ادله واسناد كافي در اختيار گذاشته كه بتوان از سنت ديرينه قنداق دفاع
كرد. اما بازهم تأكيد مي شود كه آزادي عمل ورشد نوزاد نبايد دچار خدشه شود و بهتر
است كه پارچه نازكي مورداستفاده قرار بگيرد. چون گرماي زياد نيز موجب مرگ ناگهاني
نوزاد مي شود بنابراين پارچه مورداستفاده براي قنداق نوزاد بايد نازك و نرم باشد
http://iran-newspaper.com/1381/810916/html/variety.htm
***************

سئوال یکی از مادران در مورد قنداق:
مي خواستم بدونم آيا قنداق كردن نوزاد مفيد است ؟ اگر نيست چه معايبي دارد ؟ واصولا
توصيه به قنداق كردن مي كنيد يا نه ؟

دوم اينكه اين رختخوابهاي آماده كه جنس داخلش از پشم شيشه است آيا براي نوزاد مشكل
ايجاد مي كنه يا نه ؟ آيا مي شود از آنها استفاده كرد چون خيلي سبك و قابل شستشو
هستند .

هیچگاه كودك را قنداق نکنید! قنداق كردن كودك باعث ایجاد
احتمالات مفصلی خصوصاً مفصل لگن در كودك می‌شود. قنداق كردن دختر بچه‌ها خظرناكتر
است چرا كه خطر در رفتگی مادر زادی لگن و احتمالات مفصل لگن در دختر بچه‌ها بیشتر
است و قنداق كردن باعث ایجاد اختلال در رشد لگن و بعدها در راه رفتن كودك شود.

با اینحال اگر اصرار به قنداق کردن نوزادتان دارید …
روی شکم و زانوهای او را سفت و محکم نبندید. زانوان کودک را هم به هم نچسبانید زیرا
حالت طبیعی زانوهای نوزاد این است که از هم باز باشد. علاوه بر آن، اگر او را محکم
نبندید، کودک می‌تواند ران‌هایش را از هم باز نگه دارد که این عمل از دررفتگی لگن
خاصرهٔ وی جلوگیری می‌کند. برای این‌که مطمئن شوید که طفل را خیلی سفت قنداق نکرده‌اید،
باید بتوانید انگشت اشاره‌تان را به‌راحتی بین بدن وی و قنداق قرار دهید. بعد
هنگامی که طفل شروع به راه رفتن می‌کند،باید توجه کنید که کمربند لاستیکی که برای
نگه داشتن شلوار و یا دامن وی به‌کار می‌برید، بیش از حد سفت نباشد و درست روی کمر
او یعنی بین بالا تنه و زیر دنده‌ها بسته شود. بستن کمربند در قسمت بالاتر از کمر
طفل، به‌ویژه اگر سفت هم باشد روی قفسه فشار می‌آورد و مانع از تنفس عمیق کودک می‌شود.
به‌طور کلی بهتر است برای دامن دختران و شلوار پسران به‌جای کمربند از بند شانه
استفاده کنید.

پشم شيشه و پشم حساسيت زا هستند …از تشک و بالش پنبه ای استفاده کنید.

مادران از قنداق كردن نوزادان حتي به مدت كوتاه پرهيز كنند
http://www.isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-317215
__________________
 سایت ایران سلامت , جهت تکمیل و توسعه بخش ها و فعالیت های مختلف ,از افراد
علاقه مند دعوت به همکاری می نماید. info[@]iransalamat.com دکترسجاد


**************

كدام مواد غذايي را نبايد تا قبل از يك سالگي
به كودك داد؟

منبع: تغذيه شيرخواران از 6 تا 12 ماهگي
انجمن ترويج و تغذيه با شير مادر
مواد غذايي كه ممكن است در شيرخوار زير يك سال ايجاد حساسيت كنند:
• شير گاو (در تهيه فرني، جوشاندن شير مقدار مواد آلرژن موجود در شير را كمتر مي
كند)
• سفيده تخم مرغ
• انواع توت، كيوي، آلبالو، گيلاس و خربزه
• بادام زميني
مواد غذايي كه در دوره شيرخواري مجاز نيست و ممكن است باعث خفگي شيرخوار شود:
• دانه كشمش
• دانه انگور
• ذرت
• تكه هاي سوسيس
• آجيل
• تكه هاي سفت و خام سبزي ها مثل هويج و …
• تكه هاي گوشت
مواد غذايي كه ممكن است مشكلات ديگري ايجاد نمايند:
• قهوه يا چاي پررنگ: سبب بي قراري كودك مي شود.
• عسل: باعث مسموميت مي شود (بوتوليسم) ولي استفاده از عسل پاستوريزه اشكالي ندارد.

به طور كلي تا پيش از پايان يك سالگي مصرف مواد زير براي كودك توصيه نمي شود:
عسل غير پاستوريزه، شير پاستوريزه، پنير، سفيده تخم مرغ، شكلات، ميگو، بادام زميني،
فلفل و ادويه جات، ترشي ها، نمك، نوشابه هاي گازدار، آب ميوه هاي صنعتي، از ميوه ها
خربزه، كيوي، انواع توت (توت سفيد، توت فرنگي، شاه توت، تمشك)، آلبالو، گيلاس، از
حبوبات لپه و نخود، از گروه سبزي ها اسفناج و كلم.
در تهيه غذاي كمكي، ارجحيت با غذاي خانگي است يا غذاي كمكي تجاري؟
غذاي كمكي خانگي كه در خانه تهيه مي شود بر آنچه كه به صورت تجاري و در قوطي هاي
آماده در دسترس خانواده ها قرار مي گيرد ارجحيت دارد زيرا اگر چه غذاهاي كمكي تجاري
مزايايي دارند از جمله:
• تا زماني كه در قوطي باز نشده است تميز و بهداشتي هستند.
• تهيه كردنشان آسان است.
• بيشتر كودكان طعم آنها را دوست دارند.
• بعضي از آنها نيز مخلوط بسيار خوبي از مواد مغذي هستند.
ولي مضراتي نيز دارند كه به آنها اشاره مي شود:
• خيلي گران هستند و در مقايسه با هزينه غذاي كمكي كه در خانه تهيه مي شود قابل
مقايسه نيستند.
• ممكن است در آب سرد نجوشيده حل شوند لذا در مناطقي كه آب آلوده است احتمال بيماري
زياد تر خواهد شد.
• اكثر اوقات براي نگهداري آنها موادي اضافه مي كنند كه براي شير خوار مناسب نيست.

• نحوه نگهداري آنها در كشتي، گمرك، انبارهاو مغازه ها نامعلوم است.
• طعم آن با طعم غذاهاي خانواده متفاوت است و در سفره هيچ خانواده¬اي غذاي كمكي
تجاري ديده نمي شود.

http://ninisite.com

www.zibaweb.com

مطالب مرتبط
زیباوب:

_نقش
مفید ماساژ در خواب نوزاد و کاهش درد نوزادان

_نقش ترنجبین و شیر خشت در درمان زردی
یا یرقان نوزادان و رشد و تغذیه آنها

_روشهای افزایش شیر مادر،تغذیه مادران
شیر ده،فایده آغوزبرای نوزاد ،چرانوزاد شیر مادر را نمی خورد؟

_دلایل
گريه كردن نوزادان و راه هاي آرام كردن نوزادان،علل خفگی نوزاد،علت بالا
آوردن شیر

_مراقبت های ضروری ازنوزادان توسط
مادران و برنامه کشوری مراقبت نوزادان

_پاسخ به سئوالاتی درمورد تغذیه با
شیر مادر،آیا شیرمادر کافی است؟تغذیه مادر شیرده

_مراقبت از بند ناف نوزاد تازه متولد
شده،انتخاب و استفاده از شيردوش برای مادر
شیرده،استفاده از پستانک برای کودک

_
مناسب وروشهای جذاب و شاد کردن اتاق کودک و نوزاد

_مهارت برقراری ارتباط با کودک و
نوزاد توسط والدین،علل مکیدن انگشت در کودکان

_نقش قصه گویی برای تکامل مغز و رشد
خلاقیت کودکان

_روشهای مقابله با سکسکه نوزادان،علل
نفخ مادران شیرده،توجه به لبخند نوزادان


 

 

_صفحه اصلی سایت زیبا وبwww.zibaweb.com  

.

مضرات قنداق كردن نوزاد
مضرات قنداق كردن نوزاد
10

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.