مضرات مصرف چاي سفيد

خواص دارویی و گیاهیجوش صورت یا همان آکنه (که در تمامی بدن نیز می توانند بوجود آیند) به ۲ نوع کلی دسته بندی میگردند:

به علاوه به دلایل زیر نیز باید توجه نمود:

آکنه می تواند انواع مختلف و متفاوتی از بثورات جلدی (جوش های پوستی که تمام بدن را درگیر می کنند) و نقائص پوستی به همراه ظواهر متفاوت و نشانه های کاملا متمایز با خود به وجود بیاورد.
بیشتر موارد آکنه خفیف را می توان در منزل و با روش ها و داروهای سنتی درمان نمود. اما افرادی که از انواع شدیدتر و طولانی تر آکنه رنج می برند، حتما باید به متخصص پوست مراجعه کرده و نظر کارشناسی وی را جویا شوند.

در حدود ۸۰ درصد جوانان و نوجوانان به آکنه و جوش مبتلا می باشند.

در این مطلب می خوانید:

انواع جوش و اکنه با تصویر

جوش سر سفید

جوش سر سیاه

درمان جون سر سفید

درمان جوش سر سیاه

کورک

درمان کورک

جوش چرکی

درمان جوش چرکی

ندول

درمان ندول

کیست پوستی

درمان کیست پوستی

هرکدام از انواع جوش و آکنه و صدماتی که به پوست وارد می نمایند، درمانی خاص و ویژه دارند. رسیدگی و درمان هر چه سریعتر و مناسب تر، باعث کاهش هرچه بیشتر عوارض و مشکلات پوستی، همانند لکه های تیره رنگ و جای جوش و دیگر بثورات جلدی خواهد گردید.

عوارض و نقائص پوستی ناشی از آکنه را می توان به دو دسته کلی تقسیم نمود که بستگی به التهابی و یا غیر التهابی بودن آنها دارند.

جوش های سر سفید و سر سیاه از انواع غیر التهابی آکنه بوده و علائم پوستی و مشکلات کمتری به وجود می آورند.

این ناهنجاری ها و مشکلات غیر التهابی پوستی، عموما دردناک و متورم نمی باشند.

جوش سر سفید

اصطلاح پزشکی برای این گونه جوش ها، کومدون های سربسته می باشد. این نوع جوش ها، کوچک، به رنگ سفید و یا نوعی برآمدگی و همرنگ پوست بوده و معمولا مرکزی سفید و دایروی و هاله ایی قرمز رنگ در اطراف آن دیده می شوند.

در این نوع آکنه ها، معمولا موها از میان آنها بیرون زده، یا در میان دیگر عوارض و بثورات جلدی ناشی از آنها به نوعی گیر می افتند.

پوست اطراف جوش سر سفید به دو حالت کاملا صاف و یا چروکیده می باشند، به ویژه هنگامی که این جوش ها بزرگ بوده و کاملا رسیده و آماده ترکیدن می باشند.

جوش سر سفید عموما ایجاد ناهنجاری های پوستی نمی نمایند.

جوش سر سیاه

جوش سر سیاه، کومودون های باز نیز نامیده می شوند و به صورت نقاطی کوچک، سیاه و یا تیره رنگ و کمی برجسته و برآمده می باشند.
پوست دور جوش سر سیاه معمولا عادی به نظر می رسند، اما مرکز این نوع جوش ها تیره تر از اطراف آن می باشد.

رنگ تیره این نوع از جوش ها به علت تجمع چرک و کثیفی نمی باشد. جوش سر سیاه همان جوش های سر سفید می باشند که لایه رویی آنها باز شده و گسترش یافته اند. هنگامی که محتویات داخلی جوش سر سفید در مجاورت هوا قرار گیرد، به رنگ تیره در خواهد آمد.

بسیاری از مواد شوینده صورت و بدن، مرطوب کننده ها، ژل ها، تونر ها و تونیک های مختلف، و کرم ها می توانند به درمان آکنه غیر التهابی و رفع جای آنها بر روی پوست پرداخته و عموما شامل موادی فعال می باشند.

بعلاوه، چند نوع معالجه خانگی و تغییر در عادات زندگی می تواند در کاهش آکنه های کوچک و ملایم و غیر التهابی کمک موثری بنماید. به عنوان مثال:

عوارض ظاهری انواع آکنه های التهابی عبارتند از:

چون شرایط آکنه التهابی بسیار حاد تر از انواع عادی آن می باشد، باعث ایجاد مشکلات حادتری مانند به جای ماندن جای جوش و گود افتادگی روی صورت می گردد.

جوش و آکنه هایی که ملتهب بوده، رنگی قرمز داشته و متورم می باشند و هنگام لمس کردن، گرم به نظر می رسند، از نوع آکنه های التهابی می باشند.

شکل و فرم جوش ها: کوچک تا ملایم

کورک ها که عموما جوش چرکی نامیده می شوند

کورک ها، تورم های زیر پوستی می باشند. آنها سفت و سخت و صورتی رنگ بوده و به تدریج بزرگ می گردند و پوست اطراف آن معمولا کمی متورم و قرمز می باشد.

بر خلاف جوش سر سفید یا جوش سر سیاه، کورک ها هیچ منفذی ندارند و بر خلاف جوش سر سیاه، منفذ یک کورک هیچگاه بزرگ نمی شود.

علت به وجود آمدن یک کورک هنگامی است که جوش سر سفید و یا سر سیاه به خارش شدید افتاده به طوری که قسمتی از پوست اطراف آن از بین رفته و آسیب ببیند، که این خود منجر به التهاب و ایجاد کورک می گردد.

جوش نوک تیز که آنها نیز از انواع کورک می باشند

کورک های روی پوست، بزرگتر، برجسته تر و دارای منفذ مرکزی می باشند. مرکز این کورک ها با چرکی سفید و یا زرد رنگ که همان سلول های دفاعی و دیگر باکتری ها هستند، پر شده است.

کورک ها روی پوست، عموما بزرگتر و ملتهب تر از جوش های سر سفید می باشند.

چند روش درمانی خانگی می تواند این نوع آکنه و جوش کوچک تا متوسط را درمان نماید. نمونه هایی از آنها را در زیر شرح داده شده اند:

انواع جوش ندول ها و برآمدگی ها

ندول ها برآمدگی های سخت و دردناک و ملتهب زیر پوستی بوده و در عمق زیادی در زیر پوست قرار گرفته اند. آنها شبیه کورک هایی بزرگتر و عمیق تر بوده و به هیچ وجه، محل، مرکز و ابتدای آنها قابل دید نمی باشند.

این نوع از ضایعات مرتبط به آکنه، هنگامی رخ می دهند که منافذ بسته شده پوست، بافت و سلول های سطح زیرین پوست را نابود سازند.

ندول ها شدیدترین و ناراحت کننده ترین نوع مشکلات و ضایعات پوستی بوده و عیوب و ایرادات بدی همانند لکه های تیره و جای زخم و جوش روی پوست باقی می گذارند.

انواع کیست (جوش زیر جلدی کیسه مانند)

کیست های پوستی، ضایعاتی بزرگ، نرم، دردناک، مملو از چرک و به رنگ قرمز یا سفید بوده و در اعماق پوست قرار دارند.
محل قرار گیری کیست ها، نسبت به ندول ها در عمق بیشتری بوده و بعلاوه باعث ایجاد عوارض و جراحت های پوستی میگردند.

این گونه مشکلات جدی پوستی، توسط مردم و در خانه و با روش های سنتی قابل درمان نبوده، و در چنین شرایطی بیماران باید از کمک های حرفه ایی متخصصین پوست کمک بگیرند.

پزشکان و متخصصین پوست از محصولات و روش های متعدد و متنوعی جهت درمان ندول ها و کیست ها بهره می برند. این روش ها به شرح زیر می باشند:

وقتی منافذ پوست مسدود شوند، آکنه بوجود می آید.

به صورت طبیعی، سلول های مرده در منافذ پوست جمع می شوند و به تدریج بالا آمده و از سطح پوست خارج می گردند.

نوعی چربی طبیعی در بدن انسان به نام سبوم، از خشک شدن سلول ها جلوگیری می نماید. غدد تولید این چربی به منافذ پوست متصل می باشند.

با تولید زیادتر از معمول این چربی، سلول های مرده به یکدیگر چسبیده و مخلوطی را بوجود می آورند که باعث مسدود شدن منافذ پوست شده و در واقع در این منافذ گیر می افتند.

در چنین حالتی است که آکنه به وجود می آید، چون سلول های مرده پوست که در منافذ گیر افتاده اند، مانع خروج چربی شده و از سوی دیگر باکتری هایی به نام پروپیونیم باکتریوم در صورت ورود به منافذ بسته شده، فعالیت خود را در تشکیل و تولید آکنه آغاز می نمایند.

در موارد بروز آکنه های خفیف تا متوسط، جهت بهبودی باید ۴ الی ۸ هفته از درمان های خانگی استفاده نموده و نیازی به مراجعه به متخصص نمی باشد.

در مورد موارد آکنه های التهابی، طول مدت درمان خانگی بیشتری را باید در نظر گرفت.

در صورت مشاهده جوش های سر سفید، سر سیاه، جوش های چرکی و دمل ها، حتما مورد را با یک متخصص پوست در میان بگذارید، بخصوص اگر:

بیشتر دارو های خانگی و سنتی در درمان های حرفه ایی و سطح بالا نیز به کار گرفته می شوند.

متخصص پوست می تواند به حذف کامل مشکلات و علائم وسیع و ناراحت کننده و ثابت پوستی اقدام نموده و حتی به حذف مشکلاتی که به دیگر انواع درمان ها پاسخ نمی دهند، اقدام نماید.

***فواید و مضرات چای سبز
غزاله اسلامیان در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا در خصوص فواید و مضرات استفاده از چای سبز اظهار کرد : چای سبز به دلیل این که در فرآوری کارخانه مرحله تخمیر را ندارد ، دارای خواص بیشتری است زیرا پلی فنول آن از بین نمی رود مقدار آنتی اکسیدان ها و پلی فنول ها حفظ می شود.
وی با بیان اینکه چای سبز به عنوان پیشگیری کننده سرطان شناخته شده است اضافه کرد :یکی از مهمترین ترکیبات موجود در چای سبز، پلی فنول ها است که اثرات ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی است.
اسلامیان توضیح داد:چای سبز دارای خاصیت ضد چربی و با مصرف چای سبز کلسترول خون به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.
وی با طرح این خاصیت که مصرف زیاد چای سبز روزانه، غلظت سرمی کلسترول، تری گلیسرید و چربی بد خون را کاهش می دهد افزود: مطالعه ای در امریکا نشان داده است خطر حمله قلبی در افرادی که بیش از یک فنجان چای سیاه در روز می نوشند، یک دوم کمتر از افرادی است که چای سیاه نمی نوشند.
اسلامیان افزود : برای مثال چای سبز از طریق غیر فعال کردن آنزیم های اکسید کننده موجود در برگ چای، از طریق حرارت یا بخار، فرآوری می شود. ترکیبات موجود در چای، بر اثر آب و هوا، روش کشت و تنوع و سن برگ های چاق تغییر می کند.
گفته وی پژوهشگران براین باورند که نوشیدن چای سبز حتی باعث ترمیم سلول های آسیب دیده رگ ها و قلب می شود و روند ترمیم سلول ها را تسریع می کند.
این متخصص تغذیه خاطر نشان کرد :چای سبز، معده را تقویت و ضمن دفع سموم بدن، نفخ معده را نیز برطرف می کند.
وی با اشاره به اینکه ترکیب کاتچین موجود در چای سبز، اثرات مفیدی برسیستم قلب و عروق دارد افزود :این ترکیب اثرات خود را از طریق خاصیت های آنتی اکسیدانی، ضد پرفشاری خون، ضد التهابی، ضد تکثیری، ضد انعقادی و کاهنده چربی خون می گذارد. مصرف بالای چای سبز روزانه، غلظت سرمی کلسترول، تری گلیسرید و چربی بد خون را کاهش می دهد
این متخصص تغذیه توضیح داد:اثرات پیشگیری کننده چای سبز، در مطالعات مختلف با مقادیر گوناگونی گزارش شده است که میزان 2 تا 3 فنجان چای سبز در روز را توصیه می کنند.
اسلامیان افزود :عصاره چای، به ویژه چای سبز و ترکیبات آنتی اکسیدانی موجود در آن اثرات مهاری در تشکیل و رشد تومورهای سرطانی به ویژه سرطان های پوست، ریه، معده، کبد، روده کوچک، پانکراس، کولون، مثانه و سینه دارند.
وی با بیان اینکه مصرف زیاد چای سبز روزانه، غلظت سرمی کلسترول، تری گلیسرید و چربی بد خون را کاهش می دهد افزود: مطالعه ای در امریکا نشان داده است خطر حمله قلبی در افرادی که بیش از یک فنجان چای سیاه در روز می نوشند، یک دوم کمتر از افرادی است که چای سیاه نمی نوشند.
وی در خصوص مضرات چای سبز گفت : چای سبز نیز همانند چای سیاه مانع از جذب آهن بدن می شود و بهترین زمان برای مصرف این چای یکی تا دو ساعت قبل یا بعد از غذاست و مصرف چای با غذا اصلا مناسب نیست .

*** فواید و مضرات چای سفید
این متخصص تغذیه در خصوص چای سفید اضافه کرد:چای سفید در فرآیند تخمیر (از زمانی که برگ چای چیده می شود تا زمانی که در معرض هوا قرار می گیرد ) تغییراتی در ترکیبات چای رخ می دهد به نحوی که در چای سبز و سفید مقدار کافئین به حداقل ممکن می رسد.
اسلامیان گفت : چای سفید از خاصیت درمانی بیشتری نسبت به چای سبز برخوردار است اما گران بودن آن مانعی است که مردم زیاد آن را مورد استفاده قرار نمی دهند.
به گفته وی چای سفید خواص ضد باکتری و ضد ویروسی دارد . همچنین در کاهش کلسترول ، سلامتی پوست ، جوان سازی ، محافظ پوست در برابر اشعه ماورای بنفش ، سلامتی دهان ودندان و استحکام استخوان ها موثر است .

***فواید و مضرات چای سیاه
این متخصص تغذیه با بیان اینکه چای پس از آب پر مصرف ترین مایع در جهان است اضافه کرد: مطالعات نشان می دهد که 78 درصد چای به صورت سیاه، 20 درصد به صورت چای سبز و 2 درصد نیز چای اولانگ (ویژه کشورهای چین و تایوان) مصرف می شود.
اسلامیان ادامه داد: انواع چای بر اساس نوع فرآوری و میزان اکسیداسیون برگ های بوته گیاه چای، تقسیم بندی می شوند، چای سفید (جوانه اکسید نشده)، چای سبز (برگ های اکسید نشده)، چای مخصوص چین و تایوان اولانگ (برگ های نسبتا اکسید شده) و چای سیاه (برگ های اکسید شده) است.
وی یاد آور شد : فرآیندهای انجام شده بر روی برگ چای به گونه ای است که که آنتی اکسیدان های موجود در برگ حفظ شود یا از اکسیداسیون آن ها جلوگیری شود.
اسلامیان اظهار کرد : پژوهش ها نشان داده اند افزودن شیر به چای جذب ترکیبات آنتی اکسیدانی را کاهش می دهد. این در حالی است که مطالعات اخیر این فرضیه را رد می کنند.
به گفته وی برگ های چای حاوی سه ترکیب اصلی کافئین، تئوفیلین و ترکیبات پلی فنولی با اثرات متابولیکی است .
اسلامیان با بیان اینکه اثرات مفید کافئین بر سیستم عصبی مرکزی شناخته شده است گفت :برخی اثرات کافئین را تئوفیلین، افزایش می دهد که شامل افزایش توان ذهنی،گشاد کننده عروق است ازطرفی این دو ماده مدر هستند و باعث دفع آب از بدن می شوند.
اسلامیان اضافه کرد : همچنین مطالعه دیگری نشان داده است که خطر سکته مغزی در افرادی که روزانه 3 فنجان چای سیاه یا سبز می نوشند، 20 درصد کمتر از افرادی است که کمتر از 1 فنجان، چای می نوشند.
این متخصص تغذیه ادامه داد:برخی شواهد نیز حاکی از آن است که نوشیدن چای می تواند در کاهش قند خون با تأثیر بر انسولین اثرگذار باشد.
وی گفت : مطالعات حاکی از آن است که افرادی که حداقل 4 فنجان چای سیاه و یا حداقل 6 فنجان چای سبز روزانه می نوشند، خطر دیابت نوع 2 در آن ها 30 درصد کاهش می یابد. البته که این شواهد همچنان بحث بر انگیز است و نیاز به انجام مطالعات بیشتری دارد.
یه گفته وی نوشیدن چای همچنین منجر به کاهش باکتری های دهان که عامل بوی بد دهان و گوسیدگی دندان ها هستند، می شود همچنین اثرات احتمالی محافظتی از بیماری های آلزایمر و پارکینسون و همچنین افزایش میکروب های مفید دستگاه گوارش می شود.
اسلامیان د مورد مضرات انواع چای یاد آور شد :برخی پژوهش ها نیز ارتباط بین نوشیدن چای داغ و افزایش خطر ابتلا به سرطان مری را نشان داده اند. به علاوه ترکیبات پلی فنولی موجود در چای نیز با جذب آهن تداخل می کند و نباید با مواد غذایی غنی از نظر آهن مصرف شود.
این متخصص تغذیه در پایان توصیه کرد که از نوشیدن چای داغ و همچنین نوشیدن آن پس از صرف غذا امتناع کرده زیرا باعث می شود آهن موجود در غذا جذب بدن نشود.
*** سایر مضرات انواع چای
-چای دندانها را لک دار و سیاه می کند.
-مقدار کافئین موجود در برگهای چای زیاد است محرک های سیستم اعصاب مرکزی است.
-چای ترشح اسید معدی را تحریک می کند ،بنابراین برای اشخاصی که زخم معده دارند توصیه نمی شود ولی آن را می توان با کمی شیر و شکر مخلوط کرد.
-افراط در خوردن چای ممکن است جذب آهن را مختل کند وموجب کم خونی شودبه خصوص در مورد اطفال توصیه می شود این نکته کاملا رعایت شود.
-افراط در خوردن چای ممکن است ایجاد یبوست کند.
– در بسیاری از بیماریها مصرف چای مضر است و باید مصرف انواع آن با دستور پزشک باشد.
علمی (4)**1354**1599

علمی آموزشی

چای

اثرات

ارتباط با سردبیر newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

بالای صفحه

خبر گزاری جمهوری اسلامی       پست الکترونیک : irna@irna.ir

© کلیه حقوق این سایت متعلق به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

نوشیدن چای های مختلف برای سلامتی از بحث هایی است که تازگی ندارد و انواع مختلفی از چای ها وجود دارد که نوشیدن آن ها به طور یقین به این که فردی سالم تر باشید، کمک خواهد کرد. هزاران سال پیش، چای در بین چینی ها به منظور مراقبت از بیماری های مختلفی که در آن زمان ها، مردم را گرفتار می کرد، استفاده می شد.

یکی از چای هایی که بدین منظور استفاده می شده است، چای سفید بوده است. چای سفید نیز مثل سایر انواع چای، از گیاه Camellia sinensis  به دست می آید؛ اما برگ ها قبل از این که به طور کامل باز شوند، برداشت و چیده می شوند. چای سفید نسبت به سایر چای های سنتی کمیاب تر و گران تر است.

چای سفید مشابه چای سبز تحت فرآوری بسیار اندک و بدون تخمیر حاصل می شود اما تفاوت قابل توجهی در مزه با هم دارند. در واقع طعم چای سفید بسیار لطیف تر و ملایم تر است.

چای سفید دارای فواید زیادی است که بد نیست شما هم از آن ها آگاه باشید. در این متن سعی کرده ایم سه فایده ی حیاتی چای سفید را که برای سلامتی بسیار سودمند است، برای تان توضیح دهیم…

اولین آن ها این است که چای سفید غنی از آنتی اکسیدان ها است. بدن انسان دائماً در معرض شرایطی است که اکسیداسیون نامیده می شود و کاملاً طبیعی است که ما نیز در معرض آن ها قرار بگیریم.

با این وجود این فرایندها هنگامی که ما مواد غذایی ناسالم می خوریم و یا هنگامی که هوای آلوده ای را نفس می کشیم و یا زمانی که آب آلوده ای را می نوشیم، تسریع می شوند. در نتیجه ی فرایند اکسیداسیون، رادیکال های آزادی در بدن تولید می شود که به بدن ما در سطح سلولی آسیب هایی را وارد می کند.

چای سفید آنتی اکسیدان هایی را برای شما فراهم می کند که با این رادیکال های آزاد ترکیب شده و قبل از آن که فرصت کنند فعالیت تخریبی خودشان را انجام دهند، آن ها را به طور امنی از بدن خارج می کند.

* یکی دیگر از فواید چای سفید این است که به طور موثری به افزایش متابولیسم بدن و در نتیجه به سوزاندن کالری های اضافه در طول روز کمک می کند

* اخیرا در یکی از تحقیقات انجام شده در آلمان مشخص شد که چای سفید به کاهش وزن از طریق کاهش چربی ها کمک می کند و این خیلی مهم بود؛ نه فقط برای این که چای سفید به تناسب اندام کمک می کرد بلکه به این دلیل که چاقی، مشکلات عدیده ای را برای افراد مبتلا به این عارضه ایجاد می کند که با کاهش وزن می توان بسیاری از آن عوارض را کاهش داد.

در این تحقیق مشخص شد که عصاره ی چای سفید موجب مهار تولید سلول های چربی جدید در افرادی که آن را مصرف کرده بودند شد. از طرفی در تحقیق دیگری نشان داده شد که عصاره ی چای سفید موجب تحریک انتقال چربی ها از سلول های چربی شد.

یکی از مشکلات رایج این روزها در بین مردم، پُرفشاری خون است و خیلی از مردم یا فشار خون بالای کنترل نشده دارند و یا این که تحت درمان هستند، ولی با این حال خیلی خوب کنترل نمی شود.

چای سفید به طور طبیعی فشار خون تان را پایین می آورد و به شما کمک می کند تا در برابر عوارض جانبی داروهای کاهنده ی فشار خون، که همان دِهیدراته شدن می باشد، در امان باشید. چای سفید همچنین به شما کمک می کند که فشار خون تان را به وسیله ی کاهش وزن تان به طور طبیعی نیز کاهش دهید؛ همان طور که در بالا توضیح داده شد.

فواید بی شمار دیگری از نوشیدن مرتب و منظم چای سفید نصیب شما خواهد شد که می توان به اثرات آنتی باکتریایی و آنتی ویروسی آن اشاره کرد و دیگر این که بسیاری از اهداف آرایشی مانند کمک به پاک سازی و سلامت پوست را برآورده می سازد.

آن چه مسلم است این است که نوشیدن یک تا دو فنجان چای سفید به صورت روزانه می تواند فواید بسیار زیادی برای همه ما داشته باشد و این قطعاً ارزش امتحان کردن اش را دارد.

جدای از فوایدی که بر شمردیم، چای سفید دارای طعم منحصر به فردی است که بسیاری از مردم از نوشیدن آن بسیار لذت می برند.

ترجمه: مریم مرادیان نیری – کارشناس تغذیه تبیان

 

اگر می خواهید با کارشناسان تغذیه ی سایت درباره رژیم های غذایی مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید. 

 

*مطالب مرتبط:

انواع چای و خواص آن‌ها 

فواید چای 

چای پرطرفدارترین نوشیدنی درجهان

برای کاهش استرس چای بنوشید

فورا بعد از غذا چای ننوشید

چای خطر سرطان و بیماری قلبی را كاهش می دهد

کاکائو و چای، قدرت ذهن را افزایش…

چای بنوشید تا دندان هایتان سالم بماند 

تاثیر چای در کاهش جذب آهن غذا

مصرف لیموترش به همراه چای مفید است

نکات مهم هنگام مصرف چای

نوشیدن چای داغ سرطان زاست

فواید چای سبز برای سلامتی (1) و (2)

خاصیت ضد افسردگی چای سبز

بخش تغذیه و سلامت تبیان

چای سفید و خواص آن

چای سفید شبیه چای سبز می باشد. فرایند تولید و تخمیر چای سفید کمتر از چای سبز می باشد، اما تغییر مزه هر دو تقریبا یکی است. چای سبز بیشتر مزه علف و چمن می دهد، ولی چای سفید فاقد این طعم می باشد. طعم چای سفید کم و مقداری شیرین می باشد.

انواع مختلف چای سفید

– گل صد تومانی سفید ( white peony)

– ماه طلایی (golden moon)

– سوزن نقره ای (silver needle)

– ابر سفید (white cloud)

تفاوت انواع چای

آیا یک برگ چای وقتی در فنجان ریخته می شود، رنگش تغییر می کند و به سیاه، سبز و یا رنگ های دیگر در می آید؟ یا رنگ چای، بر اساس تغییراتی است که قبل از چیدن برگ ها به وجود می آید؟

چای سیاه، رنگش تیره و دارای طعم زیادی می باشد. چای سیاه محصول فرایند تخمیر پیچیده ای می باشد.

برگ های چای سبز اصلا تخمیر نمی شوند. آن ها در هوای گرم، خشک می شوند و بعد به سرعت آن ها را بخار می دهند.

چای اولانگ (Oolong tea) را کمی تخمیر می کنند تا به رنگ قرمز درآید و طعم گل بدهد.

چای سفید، از برگ های چای رسیده به دست می آید. وقتی غنچه چای هنوز باز نشده است، آن را می چینند و قبل از این که برگ های چای خشک شوند، آنها را بخار می دهند. به این دلیل نام سفید را بر آن گذاشته اند که غنچه های چای، کرک هایی دارد و هنگامی که چای خشک می شود، این کرک ها به رنگ سفید در می آیند.

غنچه ها انواع مختلف چای سفید را می سازند. به عنوان مثال چای گل صد تومانی، شامل یک غنچه در هر دو برگ چای است.

 

فواید چای سفید

چای سفید دارای طعم خوبی است و این خود دلیلی است برای نوشیدن هر روزه آن.

چای سفید فواید زیادی برای پوست، قلب، کلیه، گردش خون و مغز دارد.

از جمله فواید آن عبارتند از : کاهش قند خون و مشکلات قلبی و سکته، افزایش دهنده انرژی و کاهش دهنده استرس، از بین برنده سرطان معده ، سرطان روده بزرگ و سرطان پروستات.

چای سفید دارای مقدار زیادی کاتشین (پلی فنول) است. کاتشین باعث کاهش بیماری های قلبی عروقی، سرطان ها ، سکته ها، دیابت و خطرات حاصل از اشعه ماورای بنفش بر پوست می گردد.

برقراری تعادل مایعات بدن

تحقیقات اخیر حاکی از آن است که، کافئین به عنوان یک ادرارآور عمل می کند و موجب کاهش فشار خون می گردد. کافئین موجود در چای سفید، کمتر از انواع دیگر چای است. پس می تواند، تعادل مایعات بدن را برقرار کند. کافئین موجود در چای سفید، 15 میلی گرم در هر واحد است، ولی چای سیاه دارای 40 میلی گرم کافئین در هر واحد و چای سبز دارای 20 میلی گرم کافئین در هر واحد است.

ضد سرطان

چای سفید دارای مقدار زیادی پلی فنول (آنتی اکسیدان قوی) می باشد. به همین خاطر این نوع چای، بیشتر از چای های دیگر خاصیت ضد سرطانی دارد.

ضد ویروس، باکتری و قارچ

چای سفید به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. با ویروس ها و عفونت های باکتریایی می جنگد. همچنین دارای خاصیت ضد قارچ می باشد. نوشیدن چای سفید در زمستان، ایمنی بدن را بالا برده و از سرماخوردگی ها و عفونت ها جلوگیری می کند.

سلامت پوست

چای سفید از آفتاب سوختگی جلوگیری می کند. عملکرد سلول های پوست را بالا برده و از تخریب پوست در مقابل نور ماورای بنفش محاظت می کند. همچنین، پوست را جوان می سازد. چای سفید دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدان می باشد. آنتی اکسیدان ها در برابر آسیب رادیکال های آزاد، از بدن محافظت می کنند. رادیکال های آزاد موجب پیر شدن و تخریب سلول های پوستی می شوند.

سلامت دهان و دندان

چای سفید دارای فلوراید زیادی می باشد و جلوی خرابی های دندان و از همه مهمتر جلوی رشد پلاک های دندانی را نیز می گیرد. دهان را خوشبو می کند. 

سلامت استخوان

کسانی که چای سفید می نوشند، تراکم استخوانی بالاتری دارند. یکی دیگر از فواید چای سفید، جلوگیری از شکستگی های استخوانی و درمان آرتریت (ورم مفاصل) می باشد.

کاهش وزن

چای سفید فاقد کالری می باشد. چای سفید، جلوی رشد سلول های جدید چربی را در بدن می گیرد و موجب تحریک آنزیم تجزیه کننده چربی (لیپولیز) می گردد. لیپویز باعث شکستن چربی های ذخیره ای در بدن و فرستادن آن ها به جریان خون می شود. اگر آنزیم لیپولیز نباشد، چربی تبدیل به کتون می گردد که محتوی مقدار زیادی انرژی می باشد.

کاهش کلسترول

چای سفید به خاطر دارا بودن کاتشین، باعث کاهش کلسترول می شود. این چای کلسترول خوب را افزایش و کلسترول بد را کاهش می دهد. تحقیقات نشان داده افرادی که روزانه 2 فنجان یا بیشتر چای سفید می نوشند، 50 درصد کمتر به بیماری های قلبی دچار می شوند.

ضد استرس

چای سفید، استرس را کم کرده و فرد را آرام می کند.

 

چای سفید را چگونه باید دم کرد؟

آب را بجوشانید و در قوری بریزید. سپس صبر کنید تا آب جوشیده، خنک شود (مدت 30 ثانیه تا یک دقیقه). سپس به ازای هر یک نفر، یک قاشق چایخوری چای سفید را در قوری بریزید. حدود 5 دقیقه بگذارید صبر کنید تا چای در قوری بماند و دم بکشد. سپس چای را نوش جان کنید.

هر چه زمان ماندن چای در آب جوشیده طولانی تر شود، بهتر دم می کشد.

مریم سجادپور – کارشناس تغذیه

بخش تغذیه و سلامت تبیان

اگر می خواهید با کارشناسان تغذیه ی سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن بهداشت و سلامت سایت، اینجا را کلیک کنید.

 

مطالب مرتبط :

آن چه از چای نمی‌ دانستید

طرز تشخیص چای سالم و خوب

فواید چای

نکات مهم هنگام مصرف چای 

فواید چای سبز برای سلامتی (1) و (2)

اثر شگفت انگیز لیمو بر چای سبز

خاصیت ضد افسردگی چای سبز

مصرف لیموترش به همراه چای مفید است

چای خطر سرطان و بیماری قلبی را کاهش می دهد

چای بنوشید تا دندان هایتان سالم بماند

چای آری؛ چای قند پهلو نه!

تاثیر چای در کاهش جذب آهن غذا

نوشیدن چای داغ سرطان زاست

در مورد قرص دمیترون چه می دانید؟ آیا شما آن را با اندانسترون می شناسید؟ از عوارض این دارو با خبر هستید؟ آیا می دانید که این دارو حتما باید با تجویز پزشک و زیر نظر ایشان مصرف گردد؟ چون می تواند عوارض شدید و خطرناکی مثل سندروم سروتونین ایجاد کند. برای کاهش عوارض آن باید بهترین دوز مصرف نسبت به سن و شرایط بیماری شما تجویز گردد. در این بخش از داروهای در مورد علل مصرف، تداخلات دارویی، عوارض، نحوه مصرف این

دوران بارداری یکی از مهمترین بخش های زندگی زناشویی است. در این عرصه از زندگی، زنان باردار دچار تغییراتی در جسم و روان خود می شوند که با داشتن آگاهی و دانش در مورد دوره بارداری هفته به هفته می توانند این دوران را با موفقیت پشت سر بگذارند. اینکه بدانید در هر هفته جنین شما چه تغییراتی کرده و به چه مواد غذایی بیشتر احتیاج دارد، می تواند بسیار هیجان برانگیز و کمک کننده باشد. برای راهنمایی شما عزیزان، کلاس آمادگی بارداری

آبا می دانید ترنس چیست ؟ آیا ترنس همان تراجنسی است؟ تا چه حد با ترنسکشوال (Transsexual)، آشنایی دارید؟ تفاوت بین ترنسکشوال را با همجنسگرایی می دانید یا شما هم فکر می کنید این دو مسئله، یکی هستند؟ جالب است بدانید که ترنس ها در چه شرایطی زندگی می کنند  و روحیات آنها چگونه است. در این مقاله از می خواهیم به بررسی ترنس ، انواع آن ، درمان هورمونی آن و شرایط لازم برای انجام عمل جراحی تغییر جنسیت بپردازیم. اگر می

این زائده گوشتی نرم که بر روی اندام تناسلی ظاهر می شود، زگیل تناسلی خفیف نام دارد. یک عفونت منتقله از راه جنسی ( STI ) ناشی از ویروس پاپیلوم انسانی یا همان HPV می باشد که این روزها زیاد به گوش تان خورده است. زگیل تناسلی خفیف ممکن است باعث درد، ناراحتی و خارش شود. زگیل تناسلی خفیف چیست؟ زگیل های تناسلی به خصوص برای زنان بسیار خطرناک هستند چرا که برخی انواع اچ پی وی می توانند باعث ایجاد سرطان واژن و سرطان

در چند وقت اخیر در شبکه های اجتماعی اینفلوئنسرهای آرایشی و بهداشتی مژه هایی را تحت عنوان مژه مگنتی یا مژه مغناطیسی یا حتی مژه آهنربایی معرفی کرده اند. در این پست قصد داریم ببینیم که مژه های مگنتی که افرادی مثل صدف بیوتی یا هدی بیوتی به شدت این روزها در حال معرفی اونها هستن، دقیقا چی هستن و چه کاربردی دارند. مژه مگنتی (مژه مغناطیسی) چیست؟ یکی از مشکلات مژه های مصنوعی استفاده نسبتا دشوار و برخی عوارض اونهاست. بیشتر مژه های برای

  پرده ها در به اندازه مبلمان اهمیت دارند و تی جز مهمترین موارد می باشند. پرده های خود را باید متناسب با دیوارها، سقف و فرش

مصرف چه مقدار پروتئین مناسب است؟ مصرف این ماده مغذی به صورت روزانه چقدر لازم است؟ آیا به اندازه کافی از  این ماده ضروری استفاده می کنید؟ چه

دغدغه های این روز های خانواده ها راجع به رفت و آمد بیشتر از قبل شده و دردسر های پهن کردن سفره های مهمونی خیلی ها رو از

امروزه مصرف داروهای گیاهی و استفاده از گیاهان دارویی طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد.با وجود اینکه به نظر می رسد این گیاهان بی ضرر هستند ولی در

آیا شما از آن دسته افرادی هستید که مبتلا به درد پشت هستند؟ آیا به دنبال بهترین راه برای جلوگیری و از بین بردن این مشکل می گردید؟

بارداری یکی از سخت ترین دوران در زندگی هر مادری به شمار می آید. در این زمان مادر علاوه بر اینکه می بایست مراقب

در دوران بارداری بدون تجویز پزشک متخصص زنان نباید هیچ دارویی مصرف شود. برخی بانوان باردار به مصرف فرآورده های دارویی گیاهی برای رفع

آش اسفناج با گشنیز، برای سردردهایی كه ناشی از سوء هاضمه و اختلال دستگاه گوارشی است، مفید می باشد.

نوشیدن نوشابه ‌درهنگام تشنگی یک اشتباه برای جبران آب از دست رفته بدن است زیرا آسیب فراوانی به کلیه‌ها وارد می‌کند و به مرور از کار افتادگی کلیه‌ها می شود.

یک چرت 20 دقیقه ای برای بدن لازم است.
خواب کوتاه نیمروزی علاوه‌ بر کاهش استرس و افزایش شادابی در فرد، احتمال مرگ و میرناشی ازسکته قلبی را کاهش میدهد.

روزانه 30 دقیقه داخل وان حمام با محلول سرکه سیب و اب وارم بنشینید.
برای درمان مشکلات زنانه مفید است.

جالب است بدانید جنین در داخل رحم مادر نسبت به نور محیط واکنش دارد، همچنین مزه غذاها را نیز احساس می‌کند و همراه با مادر نگران می‌شود

یکی از مهمترین و قدرتمندترین عضلات بدن،عضله های قسمت چهار سر ران هستند که نقش باز و بسته کردن زانو را نیز دارند،در این

مفصل ها محل اتصال دو استخوان به یکدیگر هستند. مفصل زانو یکی از مهم ترین مفصل ها در بدن به شمار می آید. به

بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است10

0 جوکار احمدی فواید،علائم،خواص آگوست 25, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *