پریود در سن یازده سالگی

پریود در سن یازده سالگی

پریود در سن یازده سالگی

پریود در سن یازده سالگی
مطالب پر بازدید


سن شروع بلوغ بر حسب شرایط جغرافیایی، نژاد، ارث، وضع تغذیه، حالت عمومی بدن، وضع اجتماعی و حتی محیط پرورشی فرد تغییر می کند و بر اساس بعضی تحقیقات در شهرنشینان، بلوغ در سن کمتری رخ می دهد.


تا کنون بیش از 3000 نفر با این رژیم غذایی وزن خود را کاهش داده اند. این رژیم برای هر فرد با توجه به ویژگی ها و شرایط بدنی شخصی می شود و می تواند یک بار برای همیشه مسئله لاغری و کاهش وزن را برای شما حل کند. برای کسب اطلاعات بیشتر روی دکمه سبز رنگ زیر بزنید کلیک کنید .

پریود در سن یازده سالگی


 


 


سن آغاز بلوغ در دختران بین 9 تا 16 سالگی و در پسران بین 10 تا 17 سالگی است. اما حدود یک قرن پیش، سن آغاز بلوغ را در دختران بطور متوسط در حدود 14 تا 15 سالگی می دانستند. مطالعات بعدی نشان داد که تدریجا دخترها در سن کمتری قاعده می شوند بطوری که در سالهای اخیر ملاحظه شده است که نخستین قاعدگی در دختران حدود یازده سالگی رخ می دهد. تحقیقی دیگر نشان داد سن شروع قاعدگی در دختران نروژی 17 سالگی بوده است. اخیرا گروهی اثر قابل ملاحظه آب و هوا را در زمان شروع بلوغ ذکر کرده اند. تجربیات ایشان نشان داده است که سن شروع بلوغ در دختران ساکن مناطق گرمسیری بسیار زودتر از دختران اسکیمو است.


واکنش دختر نسبت به قاعدگی نیز تفاوت می کند و بستگی به زمینه ی تربیتی او در گذشته دارد. بطور کلی بیشتر دخترها با آنکه قاعدگی را پدیده ای مزاحم می دانند، از اینکه وقوع آن نشانی از توانایی برای مادر شدن است خوشحال اند و روزهایی را که خونروی دارند بین خود با اصطلاح های ویژه های یاد می کنند. دختران با وقوع نخستین قاعدگی از دست بردن به اندام آمیزشی خونریزی کننده خود، خودداری می کنند و گاه هراسناک می گردند. اگر دوره ی قاعدگی دختر مرتب باشد، از آنجا که زمان آن قابل پیش بینی است، دختر آمادگی روانی قبلی پیدا می کند و کمتر ناراحت می شود. دختر باید قبل از وقوع قاعدگی (پریود) آگاه شود و بهترین آموزگار او در این مورد مادر اوست که باید از حدود 11 سالگی با دختر سخن بگوید و بویژه تاکید کند که این پدیده همگانی و طبیعی است و نشانی از حلول شیطان در وجود دختر نیست. بسیاری از دختران گمان می برند که به بیماری دچار آمده اند و یا وسیله ای که به هنگام جلق در مهبل فرو کرده اند، به اندام آمیزشی شان گزند رسانیده است. مادر باید دختر را بفهماند که رحم جایگاه لانه گزینی تخم و مکان پرورش جنین است و هر ماه یکبار برای جای دادن به تخم آماده می شود، اگر تخمک با اسپرم جفت نشوند، همراه با خون و لایه های سطحی مخاط رحم از مهبل خارج می شود، پس از آن دوباره مخاط رحم شروع به پرسازی و آمادگی می کند. در واقع وقوع خونروی بدان معنی است که محیط پرورشی ای که برای جایگزینی تخم فراهم آمده بود از بین رفته است، این خونروی نشان آن است که تو می توانی مادر بشوی. در دخترها عادت ماهانه برقرار می شود ولی در بسیاری از موارد نظم ندارد و کم و زیاد نیز می شود. تغییرات عمومی همراه با قاعدگی در دختران ثابت و حتمی نیست. رفتار دخترها نیز تغییر می کند. طرز نگاه، اطوارها و به خود پرداختن بویژه در بعضی از انواع بلوغ زودرس به رفتار دختران بالغ و طبیعی شبیه می شود. در عده ای تخمک گذاری نیز رخ می دهد و امکان باروری وجود دارد. البته امکان زایمان نوزادی با وزن طبیعی نیز وجود ندارد. به گزارش مجله پزشکی دکتر سلام، هرگاه هورمون های مردانه به عللی در بدن زیاد گردد، عوارضی بدنبال خواهد داشت، مثلا کلیتوریس دختر خیلی بزرگ می شود و به آلت پسر شبیه می شود. در طی قاعدگی طبیعی تغییراتی بطور همزمان در تخمدان و رحم رخ می دهد. یک سیکل قاعدگی نورمال از 21 تا 35 روز است. سایر مشخصات به شرح زیر است: مدت زمان خونریزی: 2 تا 6 روز میزان خونریزی: 20 تا 60 میلی لیتر (بطور متوسط 35 میلی لیتر) اولین خونریزی قاعدگی دختر منارک نامیده می شود. در 2 سال اول بعد از منارک معمولا قاعدگی ها، فاقد تخمک گذاری هستند و امکان حاملگی وجود ندارد ولی اکثر دختران نوجوان در انتهای سال دوم دارای دوره های حاوی تخمک گذاری می شوند. آموزش بهداشت قاعدگی به دختران نوجوان حائز نهایت اهمیت است. اگر این قاعدگی ها نامنظم شوند چند احتمال وجود دارد:

وقتی که یک دختر نوجوان با خونریزی های نامنظم مراجعه می کنند، احتمال حاملگی باید مدنظر پزشک باشد.

موضوعات مرتبط


مطالب مرتبطمن زمان پریودم مشخص نیست یکی دوروز عقب جلو میشه یا اینکه مثلا اول مااه قبل پریود شدم ماه بعد وسطا ش میشم حالا نگرانم چیکار میتونم کنم؟؟؟؟ ایا مشکلی وجود داره؟؟؟


با عرض سلام و خسته نباشید. قبل از هرچیزی از شما واقعاً تشکر می کنم به خاطر مطالب فوق العاده خوبی که در سایتتان گنجانیده اید. سؤالی داشتم لطفاً جوابم را بدهید؛ من در هنگام قاعدگی در روز سوم خارش زیادی در ناحیه ی آلتم دارم البته دوره ی قاعدگی ام 5روز است و در روزهای دیگر خارش ندارم میخواستم بدانم آیا این قارچ است یا طبیعی است؟ ممنون و موفق باشید.


سلام، طبیعی است ولی جهت اطمینان می توانید به متخصص مراجعه کنید


سلام . مطالبتون واقعا عالیه . من بعد از سالها مواردی بود که نمی دونستم.موفق باشید

هماهنگی جهت تبلیغات: 02184215883


کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است

اولین پریود (قاعدگی یا عادت ماهانه) یک دختر، نقطه عطفی در زندگی او به شمار می رود. پریود شدن، نشانه تغییر از کودکی به بزرگسالی است. می تواند آن قدر سریع اتفاق بیفتد که تعجب و اضطراب دختر نوجوان را برانگیزد. امروز او دختری نوجوان، آرام و خوشحال است، روز بعد زنی جوان است که آغاز قاعدگی را تجربه می کند و این امر شاید با اولین تنش روحی و یا نشانه های دیگر قاعدگی ، همراه باشد.

قاعدگی مانند بسیاری از علایم دیگر بلوغ ممکن است برای دختران گیج کننده باشد. بعضی از دختران ممکن است به نوعی از آن ترس داشته باشند یا نگران آن باشند.اولین پریود یک دختر، گرچه بیشتر شبیه دردسر است تا حادثه ای مهم، اما نقطه عطفی در زندگی او به شمار می رود. پریود شدن ، نشانه تغییر از کودکی به بزرگسالی است ؛ چون پریودشدن نشان می دهد که یک دختر می تواند باردار شود.

علایم اولین پریود سنی که در آن اولین پریود آغاز می شود، بسیار متفاوت است. بعضی دخترها ، در سن هشت سالگی پریود می شوند و بعضی تا سن پانزده سالگی هنوز پریود نشده اند. اغلب نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد دخترها دارند به اولین پریود نزدیک می شوند. بزرگ شدن سینه و رشد موهای زاید، چندسال قبل از قاعدگی آغاز می شود.


حدودا یک سال قبل از اولین پریود، جهشی در رشد دخترها ، مشاهده می شود. اولین پریود معمولا بسیار سبک است و گاهی در آن فقط لکه بینی و خونریزی کمی وجود دارد. اولین سیکل قاعدگی 28 روز طول می کشد اما پریودها اغلب در اولین سال های قاعدگی نامنظم هستند. در این زمان، دخترها شاید در چند سیکل پریود نشوند یا سیکل های قاعدگی چندبار در یک ماه رخ دهد یا کمتر از حد انتظار باشد. اگرچه این نوسان ها طی چندسال اول قاعدگی متداول هستند، اما اگر پریودها منظم نیستند با پزشک دخترتان مشورت کنید.

پریود در سن یازده سالگی


از جنبه موارد روحی پریود، دخترتان شاید درمورد بروز پریود تعجب کند، اما درکل این امر نشانه ورود به بزرگسالی است. اما برخی والدین مشاهده می کنند که دخترشان مضطرب شده یا ترسیده است. این امر نیز طبیعی است؛ اما همگی این ها دلیلی است تا درددل و گفتگوی صمیمانه و جدی با یکدیگر داشته باشید.

سر صحبت را باز کنید


به جای آن که با دخترتان به شکل رسمی و خشک درمورد قاعدگی صحبت کنید، سعی کنید صریح و صادقانه سرصحبت را بازکنید و از دخترتان بپرسید که چه سوالاتی دارد.

موارد زیر توصیه هایی برای پاسخگویی به سوالات دخترها ، در مورد قاعدگی است:

– چرا دخترها پریود می شوند؟


در صحبت کردن با دخترتان در این مورد که چرا زن ها دچار سیکل قاعدگی می شوند، رویکردی مثبت داشته باشید. به او بگویید که سیکل قاعدگی بخشی از زندگی طبیعی است که به یک زن، امکان باردارشدن را می دهد. زمانی که بارداری در یک سیکل قاعدگی رخ ندهد، هورمون ها به بدن علامت فرمان می دهند که دیواره رحم را تخریب کرده و از نو بازسازی کند . این همان کاری است که در پریود رخ می دهد.

– سندرم قاعدگی چیست؟


بگویید که درست قبل از شروع پریود، برخی دخترها و زنان دچار علایم سندرم قاعدگی می شوند که شامل نوسان های روحی، زودرنجی، نفخ شکم و حساس شدن سینه ها نسبت به لمس شدن است. بیشتر دخترها تا سال های بعد از پریودهای اول، دچار نشانه های سندرم قاعدگی نمی شوند ، اما برای افرادی که دچار آن می شوند استراحت، ورزش منظم و رژیم غذایی منظم، می تواند به کاهش این عوارض کمک کند.

– آیا دچار گرفتگی عضلات خواهم شد؟


دخترها معمولا در آغاز پریود دچار درد و گرفتگی زیر شکم و کمر می شوند. این گرفتگی ها معمولا ملایم بوده و با استفاده از مسکن ها آرام می یابند. اما اگر انقباض و گرقتگی ها شدید است ، باید با پزشک صحبت کنید.

– آیا باید از پنبه یا نواربهداشتی استفاده کنم؟


از هردو برای جذب خون پریودی استفاده می شود. باید حداقل هر 4 یا شش ساعت یکبار عوض شوند. نوارها در لباس زیر ، جای می گیرند و تعویض آن برای دخترهای جوان راحت تر است. درمورد پنبه، باید به دخترتان بگویید که آن را چطور در محل درست آن قرار دهد، بنابراین خیلی هم نامناسب نیستند.

– از من چقدر خون خواهد رفت؟


بگویید که طی پریود احتمالا به اندازه چند قاشق چایخوری خون از دست می دهید، گرچه گاهی نیز بیشتر می شود. اگر ساعت به ساعت مجبور به تعویض نوار یا پنبه می شود ، احتمالا مشکلی وجود دارد و باید با پزشک صحبت کنید.

– پریود من چقدر طول خواهد کشید؟


دخترتان باید به طور متوسط منتظر پریودی سه تا پنج روزه باشد. اما برخی دخترها پریودی کوتاهتر و برخی پریودی تا هفت روزه را دارند. –

من می توانم باردار شوم؟


داشتن سیکل قاعدگی بدین معنی است که بدن دختر تخمک گذاری می کند و برای بچه دارشدن آماده می شود. بعضی دخترها درست قبل از پریود اول تخمک گذاری می کنند. پس همزمان با بحث درمورد سیکل قاعدگی، با دخترتان درمورد میل جنسی و پیش گیری از بارداری نیز صحبت کنید. هرچه بیشتر درمورد پریود و نشانه های سندرم قاعدگی به دخترتان اطلاعات بدهید، او در زمان رشد و تغییرات بدن احساس بهتری خواهد داشت و آماده تر خواهد بود.
سن متوسط شروع قاعدگی حدود 12 سالگی است، اما این بدان معنی نیست که همه دختران در سن 12 سالگی قاعده می‌شوند. یک دختر در فاصله سنی 8 تا 16 سالگی ممکن است قاعده شود.


پریود در سن یازده سالگی
سن شروع پریودهای ماهانه به طور دقیق قابل پیش‌بینی نیست، اما در اغلب موارد تابع الگوی خانوادگی است، یعنی اگر پریود مادر زود شروع شده باشد، این احتمال وجود دارد که فرزند دختر هم زود پریود شود.

 


دیرتر شروع شدن عادت ماهیانه به عواملی دیگر هم بستگی دارد، مثل لاغری شدید، کم‌خوری عصبی (آنورکسیا)، ورزشکار بودن (ورزش شدید و دائمی)، استرس‌های شدید یا بعضی بیماری‌های خاص.

 


مطالعات نشان می‌دهند که زنانی که در سن کم‌تر از 12 سالگی برای اولین بار عادت ماهانه را تجربه کرده‌اند، با احتمال بالاتری صاحب فرزند دختر می‌شوند. دلیل، تفاوت میزان هورمون‌های زنانه در بدن این زنان است.

 


جنسیت جنین، اغلب موضوع جذابی برای والدین و اطرافیان آن‌ها است. اما آیا قبل از شکل‌گیری جنین می‌توان حدس زد که زنی دختر به دنیا خواهد آورد یا پسر؟

بر اساس مطالعات جدید، به نظر می‌رسد که این حدس چندان هم غیرممکن نیست.


گروهی از محققان ژاپنی، ارتباطی بین جنسیت جنین و سنی که مادر برای اولین بار عادت ماهانه را تجربه کرده، یافته‌اند.

این محققان در مطالعه خود از 10 هزار زن، سنی را که در آن برای اولین بار عادت ماهانه شده اند و جنسیت فرزندشان را پرسیدند. نتایج مطالعه نشان می‌داد که فرزند 46 درصد از زنانی که در سن 10 سالگی برای اولین بار عادت ماهانه را تجربه کرده بودند،‌ پسر است.

احتمال پسردار شدن وقتی سن اولین تجربه عادت ماهانه در زن به 12 سال می‌رسید،‌ به 50 درصد و وقتی سن اولین عادت ماهانه مادر به 14 می‌رسید، به 53 درصد افزایش می‌یافت.

 


برای مقایسه بهتر نتایج مطالعه را در جدول می‌بینیم:

سن اولین عادت ماهانه مادر      احتمال پسردار شدن

10  سالگی                                 46 درصد

12  سالگی                                 50 درصد

14 سالگی                                  53 درصد

 


مطالعات قبلی نشان داده‌اند که میزان هورمون زنانه اوسترادیول در زنانی که قبل از سن 12 سالگی برای اولین بار عادت ماهانه را تجربه می‌کنند،‌ بالاتر است. شاید همین امر باعث از بین رفتن خود به خودی نطفه‌های پسر در بدن این زنان شود.

 


به اعتقاد والری گرانت از دانشگاه اوکلند نیوزلند،‌ نتایج به دست آمده از این مطالعه قابل باور و پذیرفتنی است، زیرا ما می‌دانیم که جنین‌های پسر نسبت به عدم تعادل در هورمون‌ها آسیب‌پذیرتر از جنین‌های دختر هستند.

 


این محققین چنین نتیجه می‌گیرند که زنانی که در سن کم‌تر از 12 سالگی برای اولین بار عادت ماهانه شده‌اند، با احتمال بالاتری صاحب فرزند دختر می‌شوند.

فرآوری : زهره لطیفی


بخش سلامت تبیان
سلامت نیوز


ایران سلامت


پزشکان بدون مرز


اولین پریود (قاعدگی یا عادت ماهانه) یک دختر، نقطه عطفی در زندگی او به شمار می رود. پریود شدن، نشانه تغییر از کودکی به بزرگسالی است.

 


پریود در سن یازده سالگی


دختر باید قبل از وقوع قاعدگی (پریود)، از این موضوع آگاه شود و بهترین آموزگار او در این مورد، مادر اوست که باید از حدود سن 11 سالگی با دخترش سخن بگوید و بویژه تاکید کند که این پدیده عادی و طبیعی است.

 


مادر باید به دخترش بگوید که ماهی یک بار، لایه های سطحی مخاط رحم همراه با خون، از مهبل (واژن) خارج می شوند و پس از آن دوباره مخاط رحم، شروع به بازسازی خود می کند.

 


در طی قاعدگی طبیعی تغییراتی بطور همزمان در تخمدان و رحم رخ می دهد.

یک سیکل قاعدگی طبیعی 21 تا 35 روز طول می کشد، اما گاهی اوقات این سیکل نامنظم است.

 


برخی علل نامنظم بودن قاعدگی ها عبارتند از:


– عدم تخمک گذاری


– مصرف هورمون و قرص های هورمونی


– عفونت ها


– اختلالات غدد داخلی بدن و سایر دستگاه ها مثل کبد

– علل مادرزادی


 


علایم اولین پریود


سنی که در آن اولین پریود آغاز می شود، بسیار متفاوت است. بعضی دخترها، در سن هشت سالگی پریود می شوند و بعضی تا سن پانزده سالگی هنوز پریود نشده اند.


اغلب نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد دخترها دارند به اولین پریود نزدیک می شوند.


بزرگ شدن سینه و رشد موهای زاید، چند سال قبل از قاعدگی آغاز می شود.

حدودا یک سال قبل از اولین پریود، جهشی در رشد دخترها، مشاهده می شود.

 


اولین پریود معمولا بسیار سبک است و گاهی در آن فقط لکه بینی و خونریزی کمی وجود دارد.

پریودها اغلب در اولین سال های قاعدگی نامنظم هستند. در این زمان، دخترها شاید در چند سیکل پریود نشوند یا سیکل های قاعدگی چند بار در یک ماه رخ دهد یا کمتر از حد انتظار باشد.

اگرچه این نوسان ها طی چندسال اول قاعدگی متداول هستند، اما اگر پریودها منظم نیستند با پزشک زنان مشورت کنید.

شاید دخترتان در مورد بروز پریود تعجب کند، اما در کل این امر نشانه ورود به بزرگسالی است.

 


برخی والدین مشاهده می کنند که دخترشان مضطرب شده یا ترسیده است. این امر نیز طبیعی است، اما همگی این ها دلیلی است تا درددل و گفتگوی صمیمانه با یکدیگر داشته باشید.

 


هرچه بیشتر درمورد پریود و نشانه های سندرم قاعدگی به دخترتان اطلاعات بدهید، او در زمان رشد و تغییرات بدن احساس بهتری خواهد داشت و آماده تر خواهد بود.

 


سر صحبت را باز کنید


به جای آن که با دخترتان به شکل رسمی و خشک در مورد قاعدگی صحبت کنید، سعی کنید صریح و صادقانه سر صحبت را بازکنید و از دخترتان بپرسید که چه سوالاتی دارد.

موارد زیر نکاتی برای پاسخگویی به سوالات دخترتان در مورد قاعدگی است:

 


پریود در سن یازده سالگی


1- چرا دخترها پریود می شوند؟


در صحبت کردن با دخترتان در این مورد که چرا زن ها دچار سیکل قاعدگی می شوند، رویکردی مثبت داشته باشید. به او بگویید که دوره قاعدگی بخشی از زندگی طبیعی است که به یک زن، امکان باردار شدن را می دهد. زمانی که بارداری در یک سیکل قاعدگی رخ ندهد، هورمون ها به بدن فرمان می دهند که دیواره رحم را تخریب کرده و از نو بازسازی کند. این همان کاری است که در پریود رخ می دهد.


2- سندرم قاعدگی چیست؟


بگویید که درست قبل از شروع پریود، برخی دخترها و زنان دچار علایم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) می شوند که شامل تغییرات روحی، زودرنجی، نفخ شکم و حساس شدن سینه ها نسبت به لمس است.

بیشتر دخترها تا سال های اول بعد از پریود، دچار نشانه های سندرم قاعدگی نمی شوند، اما برای افرادی که دچار آن می شوند استراحت، ورزش منظم و رژیم غذایی صحیح می تواند به کاهش این عوارض کمک کند.

 


3- آیا دچار دل درد خواهم شد؟


دخترها معمولا در آغاز پریود، دچار درد زیر شکم و کمر می شوند. این درد معمولا ملایم بوده و با استفاده از مسکن ها آرام می شود. اما اگر درد شدید است، باید با پزشک متخصص زنان صحبت کنید.

 


4- آیا باید از نوار بهداشتی استفاده کنم؟


از نوار بهداشتی برای جذب خون پریود و رعایت بهداشت شخصی استفاده می شود. باید حداقل هر چهار تا شش ساعت یک بار نوار بهداشتی عوض شود. استفاده از نوار بهداشتی بزرگ در زمان عادت ماهانه، برای کمتر تعویض کردن آن، کار درستی نیست. این کار احتمال ابتلا به عفونت تناسلی را افزایش می دهد.

باید به دخترتان بگویید که چطور از نوار بهداشتی به طور صحیح استفاده کند تا دچار مشکل نشود.

 


5- از من چقدر خون خواهد رفت؟


بگویید که طی پریود احتمالا به اندازه چند قاشق چایخوری خون از دست می دهید، گرچه گاهی نیز بیشتر می شود. اگر ساعت به ساعت مجبور به تعویض نوار بهداشتی می شوید، احتمالا مشکلی وجود دارید و باید با پزشک متخصص زنان صحبت کنید.

 


6- پریود من چقدر طول خواهد کشید؟


دخترتان باید به طور متوسط منتظر پریودی سه تا هفت روزه باشد. اما برخی دخترها پریودی کوتاه تر و برخی پریودی طولانی تر دارند.

فرآوری: نیره ولدخانی


بخش سلامت تبیانمنابع:


مجله پزشکی مادر


مجله پزشکی دکتر سلام


 


مطالب مرتبط:


بهداشت قاعدگی در دختران نوجوان


12 توصیه برای بهداشت قاعدگی


لکه‌بینی بین قاعدگی‌ها خطر دارد؟


مشکلاتی در قاعدگی که طبیعی‌اند


مشکلات خطرناک عادت ماهانه


9 راه کاهش درد قاعدگی در خانم‌ها


4 سوال درباره قاعدگی از پزشک زنان


خونریزی شدید قاعدگی در خانم‌ها


با علائم پیش از قاعدگی چه باید کرد؟دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

دختر من یازده سال تمامه و دو ماهه که وارد دوازده سال شده در بیست مرداد اولین پریودش رخ داد. خواستم ببینم زودتر از موعد پریود شدن یا به وقتش بوده؟ قدش 134 سانتی متره، آیا افزایش قدش کمتر میشه؟ برای داشتن قد خوب چه کاری انجام بدیم.

زمان منارک یا همان اولین قاعدگی تحت تاثیر عوامل متعددی از جمله سن منارک مادر و خواهر، محیط زندگی و … است. این موضوع فرد به فرد متفاوت می باشد. اما به طور کلی ۱۲ سال برای منارک زودتر از موعد تلقی نمی شود. در رابطه با قد هم، زمانی نگرانی وجود خواهد داشت که بلوغ زودرس اتفاق افتاده باشد. با این حال اگر فکر می کنید فرزندتان بطور غیر طبیعی کوتاه قد است، البته با درن ظر گرفتن ژن و محیط، می توانید با متخصص غدد در این باره مشورت کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «هشت سالگی» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

پریود در سن یازده سالگی


هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

در ادامه، مطالعه این مطالب را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

کپی‌رایت © دانشنامه فرزند. ۱۳۸۸-۱۳۹۷ کلیه حقوق مادی و معنوی این دانشنامه طبق قوانین حق تکثیر محفوظ بوده و متعلق به پدید آورندگان می‌باشد. دانشنامه فرزند کاملاً مستقل است و وابسته به هیچ سازمان، نهاد و یا ارگان دولتی نمی‌باشد و توسط گروه فرزند مدیریت می‌شود. این دانشنامه شامل کلیه اطلاعات مورد نیاز برای بچه دار شدن بوده و تنها در راستای اهداف آموزشی طراحی گردیده‌است. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. لطفاً قبل از استفاده از مطالب این سایت کلیه قوانین، مقررات و شرایط استفاده از آن را مطالعه نمایید، استفاده شما از مطالب این سایت نشان دهنده توافق شما با کلیه قوانین و مقررات می باشد.

استفاده از مطالب و محتوای دانشنامه فرزند در دیگر سایت‌ها و رسانه‌های الکترونیکی تنها با ذکر منبع و درج لینک مستقیم مجاز بوده و استفاده از مطالب دانشنامه فرزند در رسانه‌های چاپی تنها با کسب موافقت‌نامه کتبی مجاز می‌باشد. کلیه مطالب و محتوای تولید شده در دانشنامه فرزند تحت مجوز Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 در دسترس است.

All contents copyright © Farzand Encyclopedia. 2010-2019 All rights reserved. This Internet site provides information of a general nature and is designed for educational purposes only. If you have any concerns about your own health or the health of your child, you should always consult with a physician or other healthcare professional. Please review the Terms of Use before using this site. Your use of the site indicates your agreement to be bound by the Terms of Use. This work is licensed under the Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License. Click here to view a copy of this license. For contact us, send email to info[a]farzand.net

کمبود برخی ویتامین‌ها و عناصر معدنی از جمله ویتامین A و D، آهن، روی و کلسیم در کودکان و نوجوانان به‌ویژه دختران نوجوان بسیار شایع است. همچنین کوتاهی قد و بد شکلی اندام‌ها به دلیل کافی نبودن سلامت استخوان‌ها، کندی بهبود جراحات، زود به زود بیمار شدن و دیر بهبود یافتن، نامرتب شدن دوران ماهانه در دختران و بی‌حس و حالی، از حال رفتن و خواب آلودگی از این عوارض هستند. اگر چه تغذیه نقش کلیدی در رشد کودک دارد، اما علاوه بر آن، عواملی مانند وراثت (ژنتیک)، بیماری‌های مزمن، عوامل روحی روانی و هورمون‌ها نیز در ضرباهنگ رشد تاثیرگذار هستند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه گفت‌وگویی با ملک نیکویی (کارشناس بهداشت) انجام شده که در ادامه می‌خوانید.

رشد و قد کشیدن در دختران و پسران شامل چه مراحلی می‌شود؟ دومین مرحله رشد دوران کودکی از دو سالگی تا شروع بلوغ را دربر می‌گیرد. در این دوران کودک هر سال پنج تا هفت سانتی‌متر قد می‌کشد که این رشد در نزدیکی رسیدن به سن بلوغ کاهش می‌یابد. سومین مرحله رشد، دوران بلوغ است که طی این دوران یک جهش رشدی وجود دارد. در دختران در سن ده الی دوازده سالگی شروع می‌شود و در پسر در سن یازده الی سیزده سالگی شروع می‌شود. در این مرحله پسران به ‌طور متوسط ۲۵ تا ۳۰ و دختران ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر قد می‌کشند. طی دوران بلوغ سرعت رشد قدی ۸ تا ۱۴ سانتی‌متر در سال است. حداکثر جهش رشد در دختران پیش از شروع عادت ماهیانه است که اگر قاعدگی در سن ده الی یازده سالگی اتفاق بیفتد رشد بعد از آن ده الی یازده سانت است ولی اگر که در سن سیزده سالگی این اتفاق بیفتد، رشد بعد از آن پنج تا هفت سانت است. در پسران نیز حداکثر جهش رشد در مراحل انتهایی‌تر بلوغ دیده می‌شود. با پیشرفت بلوغ به علت تولید و ترشح هورمون‌های جنسی، تدریجا صفحات رشد استخوان بسته می‌شود و امکان افزایش قد پس از آن وجود نخواهد داشت. تشخیص این بلوغ در دخترهای چاق کمی مشکل است. این چاقی مقداری بلوغ و در نتیجه سن استخوانی را جلو انداخته و مقدار قد نهایی را کوتاه می‌کند. بنابراین این باور که تا ۲۵ سالگی قد می‌کشیم به‌طور کامل غلط است.

علل کوتاهی قد چیست؟ دو علت شایع برای کوتاهی قد وجود دارد. علت اول کوتاهی قد ژنتیک است. در این حالت کودک کوتاه قد است زیرا پدر و مادر کوتاه قد بوده‌اند. بررسی‌های آماری نشان می‌دهد فرزندان پدر و مادران کوتاه قد شانس بیشتری برای قد بلندی دارند، اما زمانی که یک والد کوتاه و دیگری بلند باشد چون ژن کوتاهی غالب است احتمال کوتاهی قد فرزند آنها بیشتر است. در این کودکان رشد طبیعی است و سن استخوانی کودک نسبت به سن تقویمی عقب نیست. سن استخوانی در واقع نشان‌دهنده سن بیولوژیک واقعی کودک است. کم‌کاری تیرویید، کمبود هورمون رشد، سوءتغذیه و بیماری‌های دستگاه گوارش می‌تواند عامل عقب افتادن سن استخوانی نسبت به سن تقویمی کودک باشد. دومین علت شایع کوتاهی قد نیز تاخیر سرشتی در رشد است. در این کودکان از سن دو سالگی کوتاهی قد دیده می‌شود و این در حالی است که پدر و مادر کوتاه قد نیستند. سرعت رشد کودک در سال تقریبا طبیعی است ولی سن استخوانی عقب است. بلوغ در این کودکان با تاخیر همراه است. علاوه براین دو علت شایع، علل دیگری مانند بیماری عمومی مانند سوءتغذیه، کمبود ویتامین‌های دی و کلسیم که موجب نرمی استخوان می‌شوند، بیماری سلیاک، بیماری‌های مزمن مانند کم‌خونی، بیماری‌های التهابی و… نیز می‌توانند موجب کوتاهی قد شوند.

چه درمانی برای کوتاهی قد در افراد وجود دارد؟ پس از تشخیص علت کوتاهی قد باید درمان مناسب صورت گیرد. برای مثال اگر کم‌کاری تیرویید وجود دارد، باید درمان شود. تشخیص کمبود هورمون رشد تا زمانی که کم‌کاری تیرویید به طور کامل اصلاح نشود، امکان‌پذیر نیست. چون در حضور کم‌کاری تیرویید، ترشح هورمون رشد از غده هیپوفیز، کاهش می‌یابد یا اگر سوءتغذیه وجود دارد باید اصلاح شود. به این مفهوم که هورمون رشد به طور کافی ترشح می‌شود ولی نمی‌تواند اثر کند یا اگر بیماری‌ سلیاک وجود دارد، حذف مواد غذایی حاوی این پروتئین از رژیم غذایی ضروری است. در غیر این صورت درمان‌های دیگر موثر نخواهد بود.

ممکن است در خصوص هورمون رشد هم توضیحی دهید؟ امروز هورمون رشد انسانی با استفاده از مهندسی ژنتیک ساخته می‌شود که قیمت بسیار گرانی دارد. مدت درمان اغلب طولانی است و تا زمانی که رشد متوقف شود، درمان ادامه می‌یابد. در برخی موارد ممکن است درمان پس از یک تا دو سال قطع شود و ترشح هورمون رشد با پیشرفت بلوغ طبیعی شود. درمان با هورمون رشد پس از تشخیص قطعی کمبود هورمون رشد تنها در صورتی موثر است که صفحات رشد استخوانی باز باشند.

پریود در سن یازده سالگی


یعنی پیش از بلوغ یا اوایل بلوغ، در زمانی که صفحات رشد در حال بسته شدن هستند، درمان با هورمون رشد به هیچ‌وجه موثر نیست.

آیا چاقی کودکان بر رشد قدی آنها نقش دارد؟ افراد چاقی که از کودکی چاق بوده‌‌اند حتی اگر از نظر ژنتیکی قد بلند باشند، نهایتا کوتاه‌ قد شده و در مقایسه با هم سن و سالان خود قد کوتاه هستند که علت این موضوع آن است که در بدن هورمونی به نام لپتین از سلول‌‌های چربی بدن ترشح می‌‌شود. هر چه قدر تعداد سلول‌‌های چربی در بدن بیشتر باشد، میزان ترشح هورمون لپتین بیشتر خواهد بود. این هورمون بر هیپوتالاموس و همچنین بر هیپوفیز تاثیر گذاشته و در نهایت بر اندام‌های تناسلی اثر گذاشته و سبب ترشح هورمون‌هایی مثل استروژن و پروژسترون در دختران و تستوسترون در پسرها می‌‌شود. در حقیقت هورمون‌‌های جنسی می‌توانند بر صفحات رشد استخوانی اثر کرده و باعث زودتر از موعد بسته شدن رشد این صفحات شوند، در نتیجه رشد قدی متوقف شده و فرد کوتاه قد می‌‌ماند.

چطور می‌توان رشد قدی کودک را افزایش داد؟ در برخی کشورهای آسیای جنوب شرقی که مردم عموما جثه‌‌های ظریف و کوتاهی داشته‌‌اند متخصصان با تغییر رژیم غذایی توانسته‌‌اند رشد قدی را چند سانتی‌‌متر افزایش دهند. به عبارت ساده‌‌تر ما با استفاده از یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی، حتی در کودکانی که پدر و مادر از نظر ژنتیکی قد متوسط یا کوتاهی دارند، می‌‌توانیم رشد قدی بیشتری ایجاد کنیم. نکته‌‌ای که باید به آن توجه کرد این است که نقش تغذیه در رشد قد به قبل از دوران بلوغ بازمی‌گردد. یعنی به محض آن که نوجوان بالغ شد، دیگر با تغذیه نمی‌توان به رشد قدی او کمک کرد. به همین دلیل توصیه می‌شود قبل از رسیدن کودک به دوران بلوغ مواد غذایی کلسیم‌‌دار که در شیر و لبنیات و ماست از نوع کم‌ چربی موجود است، مصرف شود. غیر از تغذیه، آنچه بر رشد قدی کودکان تاثیر می‌‌گذارد، یک خواب آرام شبانه است. خوابیدن در شب باید در شرایطی باشد که هورمون ملاتونین یا هورمون خواب ترشح شود. نباید فراموش کرد یکی در زمان خواب و یکی در زمان فعالیت روزانه است که هورمون رشد ترشح می‌شود. در ضمن توصیه می‌‌شود حتی‌‌الامکان یک ساعت قبل از خواب، کودک قندهای ساده مثل شکر، شکلات، آب ‌نبات، تافی و… مصرف نکند چون قندهای ساده خود در هورمون رشد اختلال ایجاد می‌‌کنند و وقتی هورمون رشد به اندازه کافی ترشح نشود، رشد قدی تا حدی دچار اختلال می‌شود. پژوهش‌های دیگر نشان می‌دهد که فعالیت‌های ورزشی باعث افزایش ترشح هورمون رشد می‌شود و برخی ورزش‌های کششی در این خصوص بیشتر تاثیر دارند.

برخی بر این عقیده‌اند که برای بلند قد شدن، هورمون رشد تزریق کنند، نظر شما در این مورد چیست؟ هورمون رشد تنها در موارد بخصوصی تزریق می‌شود. مثلاً برای کسانی که ناراحتی مزمن کلیه دارند یا در مواردی که فرد سندروم «ترنر» دارد، و یا برای کودکانی که ترشح هورمون رشد در آنها کم است و یا بلوغ سریع دارند هم این هورمون تجویز می‌شود. هورمون رشد عوارض خاصی در درازمدت ندارد، اما در کوتاه‌ مدت ممکن است باعث سردرد یا دردهای استخوانی شود که به راحتی قابل پیشگیری است. بنابراین تاکید می‌شود تزریق هورمون رشد تنها باید با تجویز پزشک صورت گیرد. (ایمنا)

ارسال نظر


نظرات شما ( 183 نظر )


یکشنبه 23 آذر 1393 12:54


چهارشنبه 3 دی 1393 08:42


شنبه 18 بهمن 1393 17:19


چهارشنبه 13 اسفند 1393 09:13


شنبه 2 خرداد 1394 08:03


سه شنبه 19 خرداد 1394 10:20


سه شنبه 5 آبان 1394 10:40


پنج شنبه 17 فروردین 1396 10:05
ضمیمه این هفته


* لطفا در مورد ایجاد تاپیک و نظرسنجی قبل از ثبت دقت فرمایید زیرا امکان ویرایش و یا حذف مطلب بعد از ارسال وجود ندارد. همچنین شما ملزم به رعایت قوانین و مقررات نی‌نی‌سایت نیز می‌باشید.

* لطفا در مورد ایجاد تاپیک و نظرسنجی قبل از ثبت دقت فرمایید زیرا امکان ویرایش و یا حذف مطلب بعد از ارسال وجود ندارد. همچنین شما ملزم به رعایت قوانین و مقررات نی‌نی‌سایت نیز می‌باشید.

مناسب‌ترین تورها ویژه فصل پاییز در علی‌بابا


کاربر گرامی جهت ارسال پست شما ملزم به رعایت قوانین و مقررات نی‌نی‌سایت می‌باشید

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه “شرایط استفاده از سایت” را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه “شرایط استفاده از سایت” را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید. نقل مطالب این سایت با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت بلامانع است

دوران بلوغ پر از تغییراتی است که هر کسی در زندگی منتظر آن است، اما همیشه هم نمی‌دانیم منتظر چه تغییراتی باشیم


بلوغ یک فرآیند مرحله به مرحله است. هورمون‌ها تغییر می‌کنند و بدن از فرم کودک به فرم بالغ تبدیل و آماده باروری می‌شود. این دوران بین ۲ تا ۵ سال به طول می‌انجامد(۱). در این بلاگ سعی داریم تا اطلاعات کاملی را به نوجوانانی که با جسم منتسب به زنانه به بلوغ و قاعدگی می‌رسند بدهیم. علاوه بر آن خواندن این مقاله می‌تواند والدین و مربیان نوجوانان را در بهتر پاسخ دادن به سوال‌هایشان راهنمایی کند.

در سال‌های منتهی به اولین خونریزی قاعدگی یا پریود، شما ابتدا متوجه تغییراتی در بدن خود می‌شوید، مثل رشد سینه‌ها و رویش مو بر روی عضو جنسی. بلوغ در اکثر افراد بین ۸ تا ۱۳ سالگی آغاز می‌شود و اولین پریود بین ۹ تا ۱۵سالگی رخ می‌دهد(۱-۲). انتظار برای اولین پریود می‌تواند استرس زیادی به همراه داشته باشد زیرا تعیین وقت وقوع اولین پریود ممکن نیست؛ البته می‌توان حدس‌هایی زد. به سراغ والدین بیولوژیک خود بروید و از والد بیولوژیکی که پریود می‌شود بپرسید برای اولین بار در چه سنی خون‌ریزی قاعدگی را تجربه کردند. علاوه بر آن در بدن شما نشانه‌هایی دیده می‌شود که اگر آنها را بشناسید می‌توانید زمان اولین پریودتان را دقیق‌تر حدس بزنید.

 


پریود در سن یازده سالگی


احتمالا اولین تغییر را در نوک پستان‌هایتان مشاهده می‌کنید. اکثر افراد ۲-۳ سال بعد از شروع رشد پستان‌ها اولین قاعدگی را تجربه می‌کنند(۳). در اولین مرحله، برآمدگی نوک پستان بیشتر می‌شود و سپس ناحیه تیره‌تر پستان شروع به رشد می‌کند و همزمان کل پستان ورم کرده و برآمده می‌شود. معمولا هر دو پستان با هم شروع به رشد می‌کنند اما تا شش ماه فاصله بین شروع رشد پستان‌ها طبیعی است. معمولا این مرحله دو سال قبل از اولین قاعدگی رخ می‌دهد. ولی فاصله بین آغاز رشد پستان‌ها تا اولین قاعدگی به سن مرتبط است. اگر رشد پستان زودتر آغاز شود، مثلا در ۸ سالگی، به طور متوسط قاعدگی بین دو تا سه سال بعد اتفاق می‌افتد. اما در سنین بالاتر مثلا در ۱۳ سالگی، احتمال شروع قاعدگی در سال بعد بیشتر است(۱،۳،۴). همراه با آغاز رشد پستان‌ها شکل بدن هم تغییر می‌کند و افزایش قد شروع می‌شود(۱،۵).

 


مدت کوتاهی پس از آغاز به رشد پستان‌ها ممکن است علائم اولیه رشد موهای عضو جنسی را مشاهده کنید. حدودا ۹ نفر از هر ۱۰ نفر ابتدا رشد پستان را مشاهده می‌کنند ولی در ۱۰٪ افراد رشد مو اطراف عضو جنسی قبل از رشد پستان‌ها آغاز می‌شود(۳،۵). گاهی این موها فقط چند عدد هستند ولی با گذر زمان تعداد آنها افزایش می‌یابد. علاوه بر آن هم‌زمان تغییرات دیگری هم در پوست بدن قابل مشاهده است. بوی بدن تغییر می‌کند، چربی پوست افزایش می‌یابد و ممکن است آکنه‌ها یا جوش‌های غرور جوانی شروع شوند. علاوه بر این، بلوغ باعث رشد موهای زیر بغل هم می‌شود ولی این موها دیرتر و حوالی اولین خون‌ریزی قاعدگی ظاهر می‌شوند(۳).

 


قد، شکل بدن، توزیع چربی و ترکیب بدن نیز در طول بلوغ سریعا تغییرمی‌کنند. طبیعی است که سایز لباسی که می‌پوشید افزایش یابد زیرا لگن شما رشد می‌کند و باسن شما پهن‌تر می‌شود(۶). واژن، رحم و تخمدان‌ها هم به سرعت رشد می‌کنند و تحت تاثیر هورمون‌ها بزرگتر می‌شوند(۳). اولین قاعدگی معمولا بعد از سریع‌ترین دوره رشد شروع می شود؛ یعنی هنگامی که سریعا قد کشیدید و سپس سرعت قد کشیدنتان کمی کمتر شد ولی هنوز ادامه دارد، باید منتظر اولین خونریزی قاعدگی باشید. اگر شما افزایش قد خود را اندازه بگیرید و ثبت کنید بهتر می‌توانید وقوع اولین قاعدگی را پیش‌بینی کنید(۷).

 


حدود ۶ تا ۱۲ ماه قبل از اولین پریود، ممکن است متوجه ترشحات واژن خود روی لباس زیرتان بشوید. این ترشحات سفید‌رنگ است و بویی ندارد ولی وقتی روی لباس زیر خشک می‌شود ممکن است کمی زرد‌رنگ به‌نظربرسد(۳). در دوران بلوغ بدن شروع به تولید استروژن بیشتر می‌کند و ترشح استروژن باعث افزایش ترشح مخاط واژن می‌شود. با افزایش مخاط تعداد باکتری‌های مفید واژن افزایش می‌یابد و ترشحات واژن کمی اسیدی می‌شود. در هفته‌هایمنتهی به اولین خونریزی قاعدگی، ممکن است متوجه تغییر ترشحات واژن خود شوید، این ترشحات مِثل شیر سفید رنگ و یا مثل سفیده تخم مرغ کشدار می‌شوند(۷).

 


فرارسیدن اولین قاعدگی


وقوع نخستین خونریزی قاعدگی شما می‌تواند بر اساس فرهنگی که در آن زندگی می‌کنید و آنچه شما آموخته‌اید متفاوت باشد؛ در برخی فرهنگ‌ها تجربه‌ای ترسناک و در برخی جشنی برای ورود به مرحله‌ای با توانایی‌های بیشتر. فرهنگ‌ها در طول تاریخ این اتفاق را با سنت یا رسم خاصی همراه کرده‌اند. اگر شما یا شخصی از نزدیکانتان در مورد شروع قاعدگی هیجان زده می‌شوید، فرصت خوبی است تا با فرارسیدن آن شادی کنید و کار خاصی انجام دهید. با اعضای خانواده به این مناسبت گرد هم آیید و تجربه‌های آن‌ها را ازبلوغ بشنوید. با دوستانتان یک روز خوب را بگذرانید. حتی می‌توانید برای اولین بار به قفسه‌های محصولات بهداشتی دوران پریود سری بزنید و محصولات متفاوت را بخرید و آزمایش کنید. اگر عادت به خاطره‌نویسی دارید حتما درباره احساسات و تجربه خود بنویسید. صحبت کردن با یک فرد مورد اعتماد در مورد احساسات و انتظاراتتان نیز می‌تواند بسیار به شما کمک کند.

بعضی از افراد ممکن است که از چرخه قاعدگی اطلاعی نداشته باشند و با فرا رسیدن اولین خونریزی از آن آگاهی پیدا کنند.  اولین خونریزی پریود می‌تواند باعث استرس، غم و گاهی اوقات حتی ترس شود. در این زمان پیدا کردن یک شخص مورد اعتماد و حمایت‌کننده برای صحبت کردن مفید است پس کسی را پیدا کنید که شما را درک کند و بتواند به شما کمک کند. انجمن متخصصین زنان آمریکا توصیه می‌کند که در صورت مشاهده علائم بلوغ قبل از ۹ سالگی و یا مشاهده نکردن هیچ علامتی تا ۱۵ سالگی برای بررسی بیشتر به پزشک متخصص زنان مراجعه شود.

 


اولین پریود چگونه خواهد بود؟


فرارسیدن اولین پریود نشانه این است که سال‌های باروری شما شروع شده است؛ یعنی زمانی که توانایی باردار شدن را دارید. همانگونه که گفتیم دانستن اینکه پریود چگونه است، به شما کمک می‌کند که با استرس و نگرانی کمتری با اولین پریود خود مواجه شوید. همچنین مهم است که بدانید چه چیزهایی عادی است و چه نشانه‌هایی غیر عادی است و به خاطر آن‌ها باید به پزشک مراجعه کنید. معمولا چرخه قاعدگی تا حدود دو سال پس از اولین پریود نامنظم است. این بدان معنی است که پریودها همیشه در زمان مشخصی رخ نمی‌دهند. علاوه بر آن پریودهای شما می‌توانند تفاوت زیادی با هم داشته باشند. اولین خونریزی قاعدگی ممکن است کاملا کوتاه باشد، فقط کمی خون دفع شود و پریود دوم ممکن است طولانی‌تر و با خونریزی بیشتری همراه باشد. پس از گذشت چند سال، چرخه‌های قاعدگی باید منظم‌تر شوند، اما ممکن است همچنان نوسان کنند. برای اکثر انسان‌ها رسیدن به ریتم منظم چرخه‌ها تقریبا شش سال طول می‌کشد(۸).

چرا در اوایل دوران قاعدگی چرخه قاعدگی منظم نیست؟

هورمون‌های تولید مثل برای رسیدن به تعادل به گذشت زمان احتیاج دارند. در هر چرخه قاعدگی هورمون‌های جنسی با ریتم خاصی کم و زیاد می‌شوند. این کم و زیاد شدن‌ها موجب اتفاقات مهمی می‌شوند – رها شدن تخمک از تخمدان – تخمک‌گذاری و رشد و ریزش لایه داخلی رحم یا همان خونریزی قاعدگی. هورمون‌های موجود در چرخه قاعدگی همچنین ممکن است علائم مختلف را در زمان‌های مختلف چرخه ایجاد کنند، مانند درد و انقباضات شکمی و یا آکنه. آن‌ها ممکن است روی خلق و خوی شما هم تاثیر بگذارند، برخی روزها بیشتر اجتماعی باشید و برخی روزها کمتر. برای اطلاعات دقیق‌تر و کامل‌تر درباره چرخه قاعدگی، هورمون‌ها و مکانیسم عمل آن‌ها این بلاگ ما را بخوانید.

در سال‌های پس از شروع قاعدگی، هورمون‌ها هنوز هم به اندازه کافی منظم نیستند تا تخمک‌گذاری در هر چرخه رخ دهد. در اولین سال قاعدگی تنها در بیست درصد چرخه‌ها تخمک‌گذاری رخ می‌دهد. با گذشت زمان، احتمال تخمک‌گذاری بالاتر می‌رود و در ششمین سال قاعدگی این احتمال به حدود ۹۰‎٪ می‌رسد (۸-۱۰). اگر در یک چرخه قاعدگی تخمک‌گذاری انجام نشود احتمالا زمان خونریزی قاعدگی تغییر کرده و از قواعد قبلی خود تبعیت نمی‌کند. علاوه بر آن ممکن است خلق و خوی شما به طور متفاوتی تغییر کند و یا شدت و طول خون‌ریزی با چرخه‌های دیگر فرق کند. با گذر زمان هورمون‌های شما تعادل پیدا کرده و تخمک‌گذاری در هر چرخه رخ می‌دهد. در این زمان تغییرات کوچک بین چرخه‌های قاعدگی اتفاق می‌افتد ولی تغییرات شدید مثل سال‌های ابتدایی قاعدگی دیگر طبیعی نیست.


چه چیز طبیعی است؟


در اولین دو یا چند سال بعد از اولین قاعدگی، طبیعی است که:

در دو سال اول قاعدگی از هر ۱۰ چرخه قاعدگی ۹ تای آن باید بین ۲۱ تا ۴۵ روز به طول بیانجامد (۱۲). چرخه‌های غیرعادی ممکن است کوتاه‌تر یا طولانی‌تر باشند. در سومین سال قاعدگی حدود ۶۰-۸۰ درصد چرخه‌های قاعدگی در محدوده ۲۴-۳۸ روز برای افراد بزرگسال طبیعی در نظر گرفته می‌شود (۱۳).

در صورت داشتن:


با کادر پزشکی مشورت کنید (۱۱-۱۵).


چرخه‌های قاعدگی شما اطلاعات زیادی درباره سلامت شما می‌دهد

داشتن چرخه قاعدگی یک علامت حیاتی است؛ مثل فشار خون یا ضربان قلب. چرخه قاعدگی می‌تواند به شما اطلاع دهد که بدن شما به خوبی همیشه کار می‌کند یا نه؟ به همین دلیل است که ثبت و ردیابی چرخه‌های قاعدگی مهم است. یک چرخه نامنظم ممکن است اولین علامت قابل شناسایی یک اختلال هورمونی قابل درمان باشد. در نوجوانان برخی اختلالات هورمونی بسیار شایع هستند، مثل سندرم تخمدان پلی‌کیستیک یا اندومتریوز. در درمان این اختلالات زمان عامل مهمی است و شروع درمان در ابتدای ظهور آنها ضروری است.

توصیه ما این است که در سن ۱۳ تا ۱۵ سالگی به متخصص زنان مراجعه کنید و اولین چک‌آپ خود را انجام دهید. متخصص زنان می‌تواند با بررسی چرخه‌های قاعدگی شما و پرسیدن برخی سوالات از سلامت شما اطمینان حاصل کند. این جلسه فرصت خوبی است تا در صورت نیاز، متخصص زنان شما را معاینه کند و به سوالات شما در مورد پریود و بدنتان پاسخ دهد.

آیا شروع اولین پریود به این معنی است که من می‌توانم باردار شوم؟

بله. فرارسیدن اولین پریود نشانه این است که سال‌های باروری شما شروع شده است. همچنین مهم است بدانید که حتی قبل از اولین خون‌ریزی قاعدگی حاملگی امکان‌پذیر است (۱۶). اولین چرخه قاعدگی ممکن است با تخمک‌گذاری همراه باشد. بنابراین توانایی باروری در شما قبل از آن‌که با فرارسیدن اولین خونریزی قاعدگی از آن باخبر شوید، وجود دارد. توجه کنید که در هر سن و شرایطی رابطه جنسی باید ایمن و محافظت شده باشد. ممکن است حامله شوید حتی اگر هنوز پریود نشده اید!

 


قبل از اولین پریود چه اتفاقاتی رخ می‌دهد؟


اکثر افراد ۲-۳ سال بعد از شروع رشد پستان‌ها اولین قاعدگی را تجربه می‌کنند.

در اولین مرحله، برآمدگی نوک پستان بیشتر می‌شود و سپس ناحیه تیره تر پستان شروع به رشد می‌کند و پستان ورم می‌کند و برآمده می‌شود.

مدت کوتاهی پس از آغاز به رشد پستان‌ها ممکن است علائم اولیه رشد موهای آلت تناسلی را مشاهده کنید.

گاهی این موها فقط چند عدد هستند ولی با گذر زمان تعداد آنها افزایش می‌یابد.

همزمان تغییرات دیگری هم در بدن قابل مشاهده است: بوی بدن، چربی پوست و آکنه.

پریود در سن یازده سالگی


قد، شکل بدن، توزیع چربی و ترکیب بدن نیز در طول بلوغ سریعا تغییر می کنند.

استخوان لگن، باسن،  واژن، رحم و تخمدان‌ها رشد می‌کنند و تحت تاثیر هورمون‌ها بزرگتر می‌شوند.

حدود ۶ تا ۱۲ ماه قبل از اولین پریود، ممکن است متوجه ترشحات سفیدرنگی روی لباس زیرتان بشوید.

این ترشحات بویی ندارد ولی وقتی روی لباس زیر خشک می‌شود ممکن است کمی زرد‌رنگ بنظر برسد.

 


چه چیزهای را ثبت و ردیابی کنید


قدم گذاشتن به دوران قاعدگی زمان بسیار خوبی است برای شروع ثبت و ردیابی چرخه‌های قاعدگی و هرگونه تغییرات دیگر مرتبط با آن. ردیابی به شما یک سابقه کامل از قاعدگی‌تان را ارائه می دهد و به شما کمک می کند تا الگوهای جدید را در خلق و خو، سطح انرژی و اجتماعی بودن مشاهده کنید. ثبت اطلاعات می‌تواند به شما کمک کند تا  چرخه‌های قاعدگی خود را به خوبی بشناسید و بدانید که اتفاقات مهم مثل تخمک‌گذاری یا پریود کی رخ می‌دهند. ردیابی همچنین به شما کمک می‌کند تا آنچه را برای بدن شما طبیعی است، بشناسید و از چرخه خود به عنوان یک نشانه حیاتی برای بررسی کلی سلامت خود استفاده کنید.

ردیابی و ثبت این موارد ضروری است:


پاسخ دادن به پرسش‌های روزانه احوال‌پرسی همدم و نگاهی به گزارش‌های چند ماهه در اپلیکیشن همدم در طول چرخه قاعدگی برای چند دوره متوالی به شما کمک خواهد کرد که رفتار طبیعی بدنتان را بشناسید، شدت و طول پریود خود را پیش‌بینی کنید و در صورت نیاز به مشورت با کادر پزشکی، اطلاعات مفیدی در اختیار داشته باشید.

اگر می‌خواهید درباره پریود، محصولات بهداشتی مورد استفاده در دوران پریود، دردهای قاعدگی و راه‌های درمان آن بیشتر بدانید، وبلاگ همدم را دنبال کنید.


منابع


 


 


 

خانهموبایل پرسش­ و پاسخ در زمینه بلوغ دختران و علائم آن


 


پریود در سن یازده سالگی


پرسش و پاسخ های متدوال در مورد افزایش قد در طی بلوغ در چندسالگی قد نوجوان سریعا رشد می­کند؟در دختران بطور معمول رشد سریع قد در 11 تا 12 سالگی رخ می­دهد که تقریبا و بطور معمول 2 سال پس از جوانه زدن پستانها و یکسال قبل از وقوع قاعدگی است.

رشد قدی تا چندسالگی ادامه می­یابد و در کل دوران بلوغ چند سانتیمتر به طول قد شخص اضافه می­شود؟در دختران رشد قد تا حوالی سن 18 سالگی ادامه می­یابد و از زمان شروع بلوغ تا کامل شدن آن بطور متوسط 25 تا 28 سانتیمتر قد نوجوان افزایش می­یابد.

 آیا می­توان تخمین زد که قد یک کودک و نوجوان بعد از بلوغ چقدر خواهد شد؟بله. جداول و نمودارهایی تهیه شده­ اند که می­توان براساس آنها قد نهایی یک کودک یا نوجوان را پس از بلوغ با دقت نسبتا خوب تخمین زد. یکی از ساده­ترین آنها فرمول یا قاعده زیر است: 2÷(13- طول قد پدر+ طول قد مادر) = ( برحسب سانتیمتر) قد متوسط نهایی دختر خانواده

آیا دارویی وجود دارد که باعث افزایش قد شود؟ بله. مصرف برخی از هورمون­ها ( ونیز داروهای طبیعی) در دوران کودکی و نوجوانی می­توانند باعث افزلیش رشد قد شوند. اما مصرف آنها فقط در موارد بسیار خاص آن هم با نظر متخصص غدد یا اطفال جایز است. زیرا عوارض و خطرات استفاده خودسرانه آنها بیش از منافعشان خواهد بود.

 


توصیه­ های پزشکی جهت رشد مناسب قداگر چه ارث نقش اصلی را در میزان رشد افراد دارد ولی عوامل متعدد دیگری نیز در روند آن تاثیر می­گذارند. بکار بستن توصیه­ های زیردر رشد بیشتر قد در دوران کودکی و نوجوانی بسیار موثر خواهد بود. البته لازم به ذکر است که دستورالعمل­های زیر بایستی مستمر و در تمامی دوران کودکی و نوجوانی رعایت شوند:1) رژیم غذایی: در رژیم غذایی کودک و نوجوان استفاده از سبزیجات و میوه های تازه( حداقل یک وعده در روز), لبنیات ( حداقل روزانه یک لیوان شیر تازه یا معادل آن ماست) , ماهی ( حداقل هفته­ای دو وعده و به صورت غیر سرخ­کرده) , گوشت قرمز (هفته­ای یک وعده) و حبوبات (هفته­ای یک وعده) بسیار مفید و کمک­ کننده است.

2) فعالیت بدنی: یکی از عوامل موثر در ترشح بسیاری از هورمونها , فعالیت فیزیکی است. توصیه می­شود کودکان روزانه حداقل چند ساعت فعالیت فیزیکی( حتی همان ورجه وورجه ساده) داشته باشند و در سنین بالاتر ( نوجوانی) یک فعالیت ورزشی متناسب ( نظیر بسکتبال, والیبال) حداقل 3 بار در هفته ( ترجیحا هر روز) و هر بار نیم تا یکساعت دنبال شود. بایستی از ورزشهایی که فشار زیاد به بدن وارد می­کنند (نظیر وزنه­ برداری و ورزشهای استقامتی) خودداری شود.

3) خواب: یکی از مهمترین عوامل محرک در ترشح هورمون رشد, خواب (خصوصا خواب شبانه) است. مقدار خواب مورد نیاز در هر فرد متفاوت است. فردی ممکن است 8 ساعت خواب برایش کافی باشد و دیگری حداقل به 12 ساعت خواب نیاز داشته باشد. بطور کلی, زمانی مقدار خواب کافی تلقی می­شود که فرد در طول روز احساس خواب آلودگی نداشته باشد و سرحال باشد.

پرسش و پاسخ های متدوال در مورد رشد پستان­هااولین نشانه بلوغ جنسی در دختران چیست؟ در اکثر موارد اولین علامت بلوغ جنسی در دختران رشد پستان­ها است که در ابتدا به صورت برجسته و برآمده شدن نوک پستان­ها است.

 آیا ممکن است یکی از پستان­ها زودتر از دیگری رشد نماید؟ بله. در تعدادی از دختران نوجوان ممکن است یکی از پستان­ها شروع به رشد کرده و بزرگ شود و دیگری 7 تا 11 ماه بعد شروع به ظهور و رشد کند و این مسئله یکی از علل عدم تقارن پستان­ها است و خوشبختانه تا زمان بلوغ کامل تقریبا با هم برابر می­شوند.

 آیا ممکن است شخصی بیش از دو پستان داشته باشد؟ بله. در حدود 2 تا 6% دختران علاوه بر دو پستان اصلی دارای یک یا چند پستان یا نوک پستان فرعی هستند.

 آیا در دوران بلوغ ممکن است نوک پستان­ها به طور طبیعی ترشح داشته باشد؟ خیر. اصولا هر نوع ترشح از نوک پستان­ها بجز در دوران نوزادی و پس از زایمان را بایستی غیرطبیعی تلقی نمود و حتما به پزشک زنان مراجعه نمود ( هرچند در اکثر موارد مسئله جدی و مهمی وجود ندارد).

چه عواملی در تعیین شکل, قوام و اندازه پستان­ها دخیل هستند؟ مهمترین عامل تعیین­ کننده شکل و اندازه پستان­ها ارث است ولی عوامل دیگری همچون تغذیه, برخی از بیماریها, مصرف برخی از داروها و عوامل فیزیکی نیز در آن دخیل هستند.

 آیا استفاده از سینه­ بند صحیح است؟ بله. استفاده از سینه ­بند مناسب از زمانی که پستان­ها شکل و اندازه در حد بالغین را به خود گرفته است در جلوگیری از شل و آویزان شدن آنها تا حدودی موثر است. سوتینی خوب و مناسب است که

(1) از الیاف طبیعی (پنبه, ابریشم و ..) تهیه شده باشد

(2) سایز مناسب داشته باشد


(3) نه چندان تنگ و کوچک باشد که بر روی پوست اثر بگذارد و نه چندان گشاد و بزرگ که پستان­ها درون آن به راحتی حرکت کنند.

 علت بروز درد پستان در دوران بلوغ چیست؟ در اوایل رشد پستان درست زمانی که سینه­ ها کمی برجسته می­شوند یک توده در زیر نوک پستان ظاهر می­شود و اکثر افراد ( چه دختر و چه پسر) ممکن است بطور خودبخودی و یا در اثرتحریک و فشار دادن پستان دچار درد شوند. این مسئله یک امر طبیعی بوده و نیاز به هیچ اقدامی ندارد و فقط بایستی از دستکاری پستان­ها خودداری نمود. اگر درد شدید باشد می­توان از استامینوفن کمک گرفت.

 من دختری 17 ساله هستم و پستانهایم رشد کافی دارند ولی نوک آنها مسطح و حتی کمی فرو رفته­ اند علت آن چیست؟ آیا قابل رفع و درمان است؟حالت مسطح یا فرورفتگی نوک پستان­ها در برخی افراد دیده می­شود و امری کاملا طبیعی است و اشکال آن فقط از نظر زیبایی و ایجاد اشکال در شیردادن در آینده است. با به کار بستن برخی تکنیک­ها می­توان نوک پستان­ها را کمی برجسته نمود, اما در مواردی ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

 پرسش و پاسخ های متداول در مورد رشد موهای شرمگاهی و زیر بغل آیا ممکن است به طور طبیعی رویش موهای شرمگاهی و یا زیربغل زودتر از پستان­ها شروع شوند؟ بله. در حدود 20% دختران به طور طبیعی موهای شرمگاهی قبل از رشد پستان­ها ظاهر می­شوند و اگر سایر مسائل و خصوصیات طبیعی باشند جای نگرانی نیست و تحت نظر بودن پزشک کافی است.

 آیا رویش و ضخیم شدن موهای صورت و پشت لب در دختران نوجوان ( و زنان) طبیعی است؟ خیر. اگر چنین مسئله­ای وجود داشته باشد بایستی به متخصص زنان یا غدد و یا پوست مراجعه نمود.

 پرسش و پاسخ های متدوال در مورد عادت ماهانه قاعدگی 1) عادات ماهانه یا قاعدگی چیست؟ به خونریزی های زنانه که در فواصل زمانی تقریبا مشخص و ثابت رخ می­دهد عادت ماهانه یا قاعدگی و به خود خونریزی قاعدگی رگل یا عادت گفته می­شود.

 2) طول مدت سیکل قاعدگی تا چه حد طبیعی محسوب می­شود؟ طول مدت سیکل یا دوره قاعدگی ( از اولین روز خونریزی قاعدگی تا شروع خونریزی قاعدگی بعدی) در حالت طبیعی 7±28 روز است یعنی از 21 روز تا 35 روز طبیعی تلقی می­شود.

 3) آیا در حالت طبیعی ممکن است طول مدت سیکل­های قاعدگی در شخص متغیر باشد؟ یعنی در یک شخص سیکل قاعدگی یکبار 26 روز و بار دیگر 29 روز باشد؟ اگرچه معمولا طول مدت سیکل­های قاعدگی در هر فرد با تفاوت یکی دو روز تقریبا ثابت و یکسان است ولی تحت تاثیر عوامل مختلفی همچون فشارهای روحی روانی , فعالیت فیزیکی شدید, مصرف برخی داروها ویا برخی از بیماریها و غیره ممکن است قاعدگی در ماههای مختلف چند روز زودتر یا دیرتر رخ دهد. البته لازم به ذکر است که اگر این تفاوت زیاد باشد ( بیش از 7 روز) و در چند ماه متوالی وجود داشته باشد غیرطبیعی تلقی می­شود و بایستی با مراجعه به متخصص زنان مورد بررسی قرار گیرد.

4) خون قاعدگی در حالت طبیعی چه خصوصیاتی دارد؟خون قاعدگی در حالت طبیعی قرمز روشن یا کمی تیره بوده و به صورت قطره قطره است و چندان شدید نیست که همانند آب جاری شود. همچنین فاقد لخته خون یا توده است. سایر حالات (نظیر دفع لخته یا خونریزی شدید) غیرطبیعی تلقی می­شود و بایستی به متخصص زنان مراجعه نمود.

 5)مقدار و طول مدت خونریزی قاعدگی در حالت طبیعی چقدر است؟ درحالت طبیعی مقدار کل خونریزی قاعدگی در هر سیکل بطور متوسط 35 میلی­لیتر (کمتر از نصف استکان) و حداکثر 80 میلی­لیتر و طول مدت آن 3 تا 7 روز است بطوریکه در روز دوم تا سوم شدیدتر بوده و بتدریج کاهش یافته و قطع می­شود.

نکته: اگر ظرف 2 ساعت نیاز به تعویض نوار بهداشتی داشته باشید (یعنی خونریزی آنچنان زیاد باشد که مجبور به تعویض نوار بهداشتی در مدت 2 ساعت شوید) بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

6)اگر مقدار خونریزی کم باشد ولی بیش از 7 روز طول بکشد آیا سیکل قاعدگی باز هم غیرطبیعی است؟ بله. چه مقدار خونریزی زیادتر از حد معمول باشد (حتی اگر قاعدگی 3 تا 4 روز بطول بیانجامد) و چه طول مدت خونریزی بیش از 7 روز باشد ( حتی اگر مقدار کل خونریزی کمتر از 100 میلی­لیتر باشد) و در دو سیکل قاعدگی تکرار شود غیرطبیعی تلقی شده و بایستی به نزد متخصص زنان مراجعه نمود.

7) خونریزی طولانی مدت و زیاد چه عوارض و اهمیتی دارد؟ اول اینکه ممکن است عامل آن یک مسئله مهم باشد ( مثلا بدلیل اختلال انعقادی خون باشد) و ثانیا اگر درمان نشود منجر به کم­خونی و عواقب آن ( نظیر ضعف و خستگی و تپش قلب و….) می­شود.

 8) آیا در زمان قاعدگی استحمام مضر است؟  خیر. نه تنها مضر نیست بلکه نافع نیز بوده و علاوه بر بهداشت از بدبو شدن ناحیه تناسلی می­کاهد.

 9) آیا در دوران پریود ( رگل) می­توان به شنا یا سونا رفت؟ با توجه به خونریزی و آلوده شدن آب بایستی از این کار خودداری نمود.

 10) منشا خون قاعدگی از کجاست؟ خونریزی قاعدگی در واقع ریزش سطح داخلی رحم است.

 11) آیا ممکن است بلوغ با قاعدگی زود شروع شود؟ بله. در موارد بسیار کمی ممکن است بدون اینکه سایر نشانه­ های بلوغ ظاهر شده باشند قاعدگی شروع شود.

12) خونریزی قاعدگی چه مدت طول می­کشد؟ خونریزی قاعدگی در اوایل بلوغ بیش از یکی دو روز و آنهم بسیار جزئی ( در حد لکه) دوام نمی­یابد و اکثر ظرف 3 تا 5 روز (و گاهی تا 7 روز) متوقف می­شود.

 13) آیا در اوایل بلوغ فواصل بین قاعدگی­ها منظم و مشخص است؟خیر. در یکی دو سال اول بعد از اولین قاعدگی فواصل بین قاعدگی­ها نامنظم و معمولا طولانی است و ممکن است بین آنها 3 تا 4 ماه هم فاصله بیافتد اما پس از بلوغ کامل ( معمولا 16 تا 18 سالگی) این فواصل منظم خواهد شد و شخص هر 24 تا 32 روز یکبار قاعده می­شود.

پریود در سن یازده سالگی


14) آیا دخترانی که زودتر از معمول قاعدگی­شان شروع می­شود, کوتاه­قدتر خواهند بود؟تا این اواخر چنین تصور می­شد. اما مطالعات جدید نمایانگر این مسئله هستند که شروع زودتر قاعدگی در محدوده سنی طبیعی (9 تا 14 سالگی) نه تنها باعث توقف رشد قد و کوتاه قد شدن شخص نمی­شود, بلکه ممکن است قد شخص کمی بیشتر از فردی باشد که دیرتر از آن قاعده شده است.بطور کلی پس از شروع اولین قاعدگی قد دختران تا پایان بلوغ 6 تا 10 سانتیمتر رشد خواهد کرد.توجه: بلوغ زودرس ( ظهور بلوغ قبل از سن 8 تا 9 سالگی) می­تواند باعث کوتاه قد شدن شخص شود.

 


 


 سئوالات شایع در مورد پرده بکارت و پاسخ آنها


 1) آیا ممکن است فردی به طور مادرزادی پرده بکارت نداشته باشد؟خیر. این مسئله تقریبا هنوز دیده نشده است. البته به ندرت ممکن است پرده بکارت بسیار ظریف و کوتاه باشد و به سختی قابل تشخیص باشد.

 2) آیا شکل و اندازه منفذ پرده بکارت در تمامی افراد یکسان است؟خیر. اگر چه در اکثر افراد منفذ پرده بکارت تقریبا گرد و منفرد ( به قطر 2 تا 10 میلیمتر) است ولی در برخی افراد ممکن است دودهانه, غربالی و یا هلالی باشد.

 3) آیا ممکن است پرده بکارت فاقد منفذ باشد؟بله. در درصد کمی از کودکان دختر بدنیا آمده ممکن است پرده بکارت منفذ نداشته باشد. این حالت معمولا تا زمان بلوغ علامت و مشکلی ندارد و در آن زمان است که بدلیل عدم قاعدگی (و دردهای زیر دل یا لگن) با مراجعه به پزشک مشخص می­شود.

4) آیا ورزش (نظیر ژیمناستیک) و یا فعالیت­های بدنی شدید ممکن است به پرده بکارت صدمه برساند؟خیر. پرده بکارت قابلیت ارتجاعی خوبی دارد و هیچ فعالیت بدنی ( از جمله بازکردن کامل پاها) به پرده بکارت صدمه نمی­رساند. مگر اینکه ضربه مستقیم به پرده وارد شود.

5) آیا ممکن است در اثر پریدن داخل آب پرده بکارت صدمه ببیند و پاره شود؟اگر شخص از ارتفاع نسبتا بلند و بدون لباس زیر و پا باز داخل آب بپرد احتمال صدمه رسیدن به پرده وجود دارد در غیر اینصورت خیر.

6) آیا موقع شناکردن یا نشستن داخل وان آب وارد مهبل می­شود؟در موقع شناکردن یا قرار گرفتن درون آب چیزی به داخل مهبل نفوذ نمی­کند. اما اگر پاها کاملا باز باشند ممکن است آب ( و ذرات درون آن) وارد مهبل شود.

7) آیا ورود آب به داخل مهبل ضرر دارد؟اگر آب تمیز و بهداشتی باشد خیر در ضمن نیازی نیست داخل مهبل با آب شسته شود.

منبع: کتاب بلوغ جسمی روحی روانی در دختران mums.ac.ir      

آنچه بانوان باید بدانند


کارت تخفیف %50 کلیه هزینه های دندانپزشکی


چشم‌ها به گوشی شما خیره می ماند!!


عکاسی شگفت انگیز را با این گوشی تجربه کن


کامپوزیت دندان در یک جلسه


رزرو مهیج ترین تورهای گردشگری داخلی/ تماس


بهترین گوشی موبایل پیشنهادی برای خرید


درمان ناهنجاری جلو بودن فک با ارتودنسی


آفر ویژه کامپوزیت دندان با مواد سوئیسی


دستگاه چندکاره تصفیه آب،آبسردکن،آبگرمکن


چاپ ساک دستی کاغذی، پارچه ای و نایلون


جدیدترین مدل گوشی های اقتصادی آنر


بهبودعملکرد مغز و تقویت حافظه با نوروفیدبک


به روزترین مدلهای مبلمان با تخفیفات ویژه


تشخیص تا درمان انواع بیماری‌های روحی


تجهیزات مراکز بازی تا 35 درصد تخفیف


در فصول خلوت سال سفر کنید


همین الان اپتو بساز و تخفیف بگیر


برای‌رزروارزانترین‌بلیط‌های هوایی‌تماس‌بگیرید

Makan Inc.‎| All Rights Reserved – © 2013 – 2019


سلامت نیوز-*نیکی پاک‌بین: اگر خود شما به‌عنوان مادر قاعدگی زودتر از 15 سالگی نداشته‌اید، بسیار محتمل است که دخترتان هم چنین شرایطی داشته باشد. به‌خصوص اگر مادر، خواهر یا خواهرزاده‌هایتان هم دیرتر قاعده شده باشند.به گزارش سلامت نیوز به نقل از زندگی آنلاین، آیا دخترتان پانزده ساله است و هنوز اولین قاعدگی را تجربه نکرده است؟دختران معمولا در سنین 12 – 13 سالگی اولین قاعدگی خود را تجربه می‌کنند.این نشانه‌ای از ورود به مرحله بلوغ است و اینکه بدن آنها در حال آمادگی برای ورود به مرحله یک بانو شدن است تا در آینده بتوانند کودکی داشته باشند.در سن 15 سالگی معمولا 98 درصد دخترها به اولین قاعدگی رسیده‌اند، اما اگر در مورد دختر شما چنین نیست، حتما با پزشکش مشورت کنید.دلیلی برای نگرانی وجود ندارد، بلکه گاهی ژنتیک، سابقه خانوادگی، سطح فعالیت روزانه و یا برخی موارد پزشکی ممکن است در این امر موثر باشند که پزشک آنها را تشخیص می‌دهد.

سابقه خانوادگیاگر خود شما به‌عنوان مادر نیز قاعدگی زودتر از 15 سالگی نداشته‌اید، بنابراین بسیار محتمل است که دخترتان هم چنین شرایطی داشته باشد.به‌خصوص اگر مادر، خواهر یا خواهرزاده‌هایتان هم دیرتر قاعده شده باشند.دخترها به‌طور معمول 2 تا 3 سال بعد از اینکه سینه‌هایشان رشد کرد و 6 تا 12 ماه پس از اینکه ترشحات واژنی آنها به راه افتاد، علائم قاعده شدن را نشان می‌دهند.همه این موارد در افراد مختلف با هم متفاوت است، بنابراین نگران وضعیت نوجوان خود نباشید. وزن پایینوزن پایین می‌تواند بر روی ترشح هورمون‌ها تاثیر بگذارد و مانع قاعده شدن به موقع شود.اگر وزن دختر شما کمتر از 10 درصد وزن مناسب وی برای قدش باشد، این امر می‌تواند مانع فعالیت مناسب هورمون‌های او شود و قاعده شدنش را به تعویق بیندازد.به همین دلیل دخترانی که اختلال غذا خوردن در بیماری‌هایی مانند بی‌اشتهایی عصبی دارند، می‌توانند دچار تاخیر در زمان اولین قاعدگی خود شوند.

اضافه وزناگر دختر شما دچار اضافه وزن است، ممکن است قاعدگی را در زمان طبیعی خود تجربه نکند.بدن دختران نوجوان برای قاعده شدن نیاز به یک حد طبیعی و نرمال از چربی دارد. میزان چربی بالا یا پایین در بدن آنها می‌تواند باعث بروز تاخیر در قاعده شدن شود.

فعالیت بدنی زیادقرار دادن بدن در شرایط سخت فیزیکی نیز می‌تواند باعث تاخیر در اولین دوره‌های قاعدگی شود؛ مانند رقص‌های تند و ورزش‌های سخت مثل دو و … .حرکات تند و شدید بدنی می‌تواند کالری زیادی بسوزاند و چربی کمی در بدن باقی بگذارد.اگر این وضعیت با شرایط رقابتی و مسابقه‌ای نیز مخلوط شود، می‌تواند در به تاخیر افتادن قاعدگی نقش داشته باشد.

استرس بیش از حدفشارهای استرسی و تنش‌های روحی بالا می‌تواند باعث به تعویق انداختن اولین دوره قاعدگی شود، به بیان دیگر این بدان معنی است که فرد تحت استرس دائم باشد.فرقی نمی‌کند استرس ناشی از چه باشد؛ تکالیف مدرسه، مشکلات خانوادگی، آموزش‌های سنگین ورزشی یا مسائل دیگر.

پریود در سن یازده سالگی


مصرف برخی داروهااستفاده از برخی داروها می‌تواند بر تعادل هورمونی بدن تاثیر گذاشته و اولین قاعدگی را به تعویق بیندازد؛ از جمله داروهای ضد سرطان، ضد آلرژی، داروهای تنظیم‌کننده فشار‌خون و افسردگی.پزشک در کنار تجویز این داروها، عوارض جانبی آنها از جمله به تعویق انداختن اولین قاعدگی را نیز متذکر می‌شود. مشکلات جسمیبه‌ندرت ممکن است به تعویق افتادن اولین قاعدگی به‌دلیل شکل یا موارد دیگری در اندام‌هایی مثل واژن، تخمدان‌ها، رحم و لوله‌های رحم در بدن دختران رخ بدهد.گاهی اوقات وجود یک بافت اضافی ممکن است موجب این حالت شود که در این گونه موارد، به‌راحتی و با تشخیص پزشک معالج، مشکل حل می‌شود. سایر مواردموارد دیگری که می‌توانند در این امر دخیل باشند، عبارتند از:* مشکلات مربوط به هیپوتالاموس در مغز و غده هیپوفیز که در تنظیم هورمون‌ها و ترشح‌شان نقش دارند.* سندروم تخمدان پلی‌کیستیک که تنظیم هورمون‌ها را از حالت تعادل خارج می‌سازد.* شرایط خاص ژنتیکی مانند سندرم ترنر، سندرم ایکس شکننده و … .

چگونه ذهن دخترم را برای اولین قاعدگی آماده کنم؟خیلی از شما به یاد دارید چه زمانی، در چه شرایطی و چگونه اولین بار قاعده شدید.حتما با خود می‌گویید کاش آمادگی بیشتری برای این مساله داشتم.حال اگر دخترتان در حال رسیدن به سن اولین قاعدگی است، چه کارهایی می‌توانید بکنید تا در چنین شرایطی دچار حالت‌هایی مثل خجالت از خود، یا حتی از شما و اطرافیانش نشود؟

مقابله با نگرانی‌هادختر شما از برخی مسائل در مورد قاعدگی خود دچار نگرانی است.اینکه در طول قاعدگی چه حس و حالی خواهد داشت، قاعدگی او چه مدت طول می‌کشد و در این دوران چطور باید از خود مراقبت کند، از جمله این موارد است.با او صمیمانه صحبت کنید و از او بخواهید تا سوالاتش را در این مورد بپرسد.برایش توضیح دهید که اولین قاعدگی او ممکن است سبک باشد و خونریزی شدیدی نداشته باشد.در مورد رنگ آن برایش بگویید و اینکه باید از پد‌های بهداشتی استفاده کند و آن را هر چهار تا شش ساعت تعویض نماید.

یک بسته برای استفاده ضروریخیلی از دخترها از اینکه ناگهان در جایی مثل مدرسه یا مهمانی یا جایی خارج از منزل قاعده شوند، احساس نگرانی می‌کنند.برای رفع نگرانی دخترها در چنین شرایطی برای آنها یک بسته در‌پوش‌دار حاوی چند عدد پد بهداشتی همراه با یک لباس زیر آماده کنید و به آنها بگویید همیشه در کیف‌شان به همراه داشته باشند.برای احتیاط، خودتان هم همیشه یکی از این بسته‌ها در کیف‌تان برای آنها داشته باشید.به این ترتیب احساس بهتری خواهند داشت و دچار استرس نمی‌شوند.سعی کنید نحوه استفاده از پد را هم به آنها نشان داده و رعایت بهداشت را در این رابطه آموزش دهید.

به او آرامش دهیدیکی از مهم‌ترین موارد برای یک دختر در اوایل قاعده شدن، آرامشی است که می‌تواند در کنار مادرش حس کند.به او اطمینان دهید که همیشه به‌عنوان بهترین دوست، مشاور، مربی و همراه کنارش هستید و در هر زمان هر سوالی که برایش پیش آمد می‌تواند از شما بپرسد و راهنمایی بگیرد.

آموزش همراهی با دوستانبه او یاد دهید در این موارد با دوستان‌شان همراه شوند و اگر آثاری از قاعده شدن در دوستان خود دیدند حتما به آنها بگویند نه آنکه همدیگر را مورد تمسخر قرار دهند.

زیاد بر روی مسائل جانبی تمرکز نکنیدبرای دختر خود، از دیگر علائم قاعدگی مثل گرفتگی‌های عضلانی، گرفتگی‌های پشت، سردرد‌ها، دل‌درد‌ها و … بگویید.به آنها بگویید با استفاده از یک حوله گرم می‌توانند به این دردها کمک کنند و حتی در موارد زیر حتما به پزشک مراجعه کنند:* درد یا خونریزی زیاد و طولانی* دوره قاعدگی کمتر از 21 روز و یا بیشتر از 45و اما نکته قابل توجه برای شما مادران عزیز داشتن خونریزی به مدت زمان یک هفته در ماه به اندازه کافی برای دخترها در این سنین غریب است، بنابراین زیاد بر روی مسئله‌های جانبی آن مانند نفخ‌های شکمی، سندرم پی‌ام‌اس یا پیش از قاعدگی و بروز آکنه در صورت آنها در طول قاعدگی، تمرکز نکنید و آنها را دچار نگرانی بیشتر یا تشویش ننمایید، چرا که بروز برخی از این علائم ممکن است چند ماهی به طول انجامد و بعد از گذشت مدت‌ها از اولین قاعدگی ظاهر شوند.

در مورد پدرهااگر شما پدر عزیز با دختر خود زندگی می‌کنید، بهتر است از یک دختر بزرگ‌تر که احساس خوبی با دخترتان دارد و این مساله را تجربه کرده است بخواهید تا با او صحبت کند و ذهنش را برای این موارد آماده سازد.بهتر است خودتان در چنین موردی وارد توضیح به وی نشوید.

* کارشناس ارشد بیولوژی


پریود در سن یازده سالگی

پریود در سن یازده سالگی

0
0 فواید،علائم،خواص دسامبر 29, 2019
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *